XXV. Liptovský maratón, Liptovský Mikuláš, 12. 11. 2005
Organizácia očami nástenkára.

INTRO

LM organizuje v spolupráci s mestom privátna firma CopyServis Liptovský Mikuláš, firma, ktorá má vlastný športový klub so zameraním na beh.

PRIHLÁŠKY

Vyžadoval organizátor 12 dní vopred, spolu s úhradou štartového poplatku ( 150,- Sk ). Akceptoval prihlášky aj po termíne s vkladom 200,- Sk. Českým pretekárom umožnil platbu  150,- Sk pri prezentácii.
Veľmi chválime možnosť on line prihlasovania a pravidelnú aktualizáciu štartovej listiny na webovej stránke copyservislm.sk. K prihlasovaniu nemáme pripomienky. 12 dňový termín je akceptovateľný. Poznámka pána Šetrného: za 150,- Sk dajú v Novom meste nad Váhom aj tričko.

PREZENTÁCIA

Nedávno sme písal o easy prezentácii v Kroměříži. Možno niekto nerozumel, čo sme tým sledovali. Kto dnes bežal v Liptovskom Mikuláši, už rozumie, kam sme mierili.
Jediného, pohodového človeka v Kroměříži nahradilo v LM snáď osem dám za dlhočizným stolom. Krok správnym smerom, dievčatá boli šikovné.
Žiaľ pred ne zaradili veľmi pomalý 386-kový radič so štartovou listinou tlačenou mini písmom na x papieroch. Chlapík najprv hľadal príslušný papier. Potom meno,  potom poznámku za menom, či má platiť 150,-, alebo 200,- Sk. Ak mal zaplatené, potom na lístoček napísala dievčina pridelené štartové číslo. S ním prešiel pretekár otrávený dlhým čakaním ďalej a za pár sekúnd mal v ruke skoro prázdnu igelitku s reklamnými letákmi a maličkou účastníckou medailou. Do druhej ruky dostal lístok na obed, lístok do plavárne a štartové číslo ( vytlačené na kancelárskom papieri, ktoré po navlhnutí v hojnom počte opúšťalo hrude pretekárov ešte pred cieľom ).

Aby sme sa nemuseli na múdrych hrať, slimačej prezentácie stačilo veľmi málo. Nepustiť pretekárov prihlásených v termíne a so zaplateným štartovým poplatkom cez pomalý radič. Šikovné dievčatá by mali zoznam týchto pretekárov po kategóriách, ktoré mali na starosti. A mohli sme iba chváliť.
V pomalom rade k radiču, ktorý by bol neporovnateľne kratší, neporovnateľne menej nervózny a hlavne neporovnateľne rýchlejšie vybavený mali za trest stáť iba 200,- korunoví oneskorenci.
Odpadla by tak mylná informácia o posunutí štartu na 10,30 hod., paradoxne dementovaná 12 minút pred pôvodne avizovaným štartom o 10,00 hod.
Problém bol aj ( a opäť niečo nové ) s potvrdením o zaplatení. Ale tu musíme dať za pravdu pani finacmajstrovej. Ak pretekár neplatil na mieste, získal by od nej už druhý doklad o zaplatení jednej platby. Nakopírované potvrdenia dokladom o zaplatení, napriek akceptovaniu účtovníkmi športových klubov, de facto nie sú.

ŠATNE A SPRCHY

Spolu s prezentáciou v priestrannej telocvični pár metrov od priestoru cieľa. Riešenie bežné, prijateľné a bez našich ďalších pripomienok.
Jedno možné vylepšenie: rozložením žineniek, gymnastického pásu, alebo lavičiek by sa využil aj stred palubovky, ktorý zostal voľný. Popri stenách bola tlačenica.
Voľný lístok do mestskej plavárne umožnil sprchovanie. Po minuloročnom jednom umývadielku posun astronomický. Asi bolo možné aj zaplávať si. Nástenkár sa o to nesnažil, preto nevyvracia, ani nepotvrdzuje. Je učiteľ plávania, ktorý v sobotu nepracuje.

TRAŤ

Bez pripomienok. Značenie jasné, 5 km úseky výrazne označené farbou a tabuľami. Prvý 5 km bol kratší, druhý dlhší. Tak tvrdí nástenkár. Je to aj váš dojem, alebo len nástenkárske vidiny? Odbočky boli regulované usporiadateľmi. Najkritickejšie miesto, veľmi frekventovanú križovatku na 41 km, rutinne riadila vodičmi rešpektovaná dopravná polícia.

OBČERSTVOVACIE STANICE

Podľa pravidiel, dostatok neprekážajúcej obsluhy. Tiež značný posun oproti minulému a hlavne predminulému ročníku. Nápojový lístok stručný: voda, čaj. Niektorí pretekári postrádali iónový nápoj. Chladné počasie jeho absenciu tolerovalo. Sporadicky sa vyskytujúce špongie chýbali snáď iba milovníkom husacej kože najhrubšieho zrna.
Bolo k dispozícii aj niečo pod zub. Nástenkára na 40 km lákali na čokoládu. Odolal, lebo by musel prebehnúť na opačnú stranu cesty. Neriskoval metre navyše. Mohli by mu chýbať a skončil by pár metrov pred cieľom.

OBČERSTVENIE PO BEHU

V cieli čaj, v neďalekej reštaurácii obed s obsluhou ( ryža, mäso, 2 dcl kofoly ). Hodnotíme ako nadštandardné.

VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV

sa uskutočnilo v dobre ozvučenom priestore cieľa. Postupovalo sa podľa Rozpisu priebežne po dobehnutí pretekárov na honorovaných umiestneniach v jednotlivých vekových kategóriách. Bystronohý nástenkár nestihol ani jedno. Niektorých preto, že boli ešte bystronohejší, niektorých preto, že sa umýval, niektorých preto, že jedol.
K vyhlasovaniu výsledkov M SR veteránov, ktoré asi nepatrili do agendy organizátorov LM sa nástenkárovi vyjadrovať nežiada. Predpokladáme, že ho mal na starosti Slovenský Bežecký Spolok. A ten zase nepatrí do agendy SZM a. s.. Snáď sa niekedy dozvieme, prečo bolo vyhlasovanie Majstrovstiev Slovenska veteránov 2005 tak neskoro, že ho väčšina medailistov ignorovala.

VÝSLEDKY
Časy pretekárov priebežne dopisovali na veľkú tabuľu. Osvedčený dobrý postup, ale... Nepísali mená, iba št. čísla. Bez štartovej listiny zoradenej podľa čísel bola tabuľa vlastne slepou mapou. Následkom toho sa trapne nástenkár dopytoval u Petra Tichého,: "Kto vyhral"?
Výsledky v tlačenej podobe si pretekári neodniesli. Prevelice pitoreskný počin! Hlavný organizátor sa zaoberá predajom a servisom kopírovacích strojov. Je aj v tomto prípade antireklama reklamou?
Časomiera ALGE Petran používa na snímanie času fotobunku. A fotobunka je blbec. Keby všetci pretekári dobehli v tesnom hadovi, aby medzi nimi nebola medzierka, mali by rovnaký čas a pri nečinnosti cieľového rozhodcu by boli všetci víťazi.
Fotobunka nám totiž urobila problém ťažko riešiteľný. Na 33. mieste medzi Slovákmi dobehli dvaja borci. 1000 výkon v AA SR 05 rebríku môže byť ale iba jeden. Čo teraz máme urobiť, komu patrí Sláva nesmrteľná?
Ale musíme aj pochváliť CopyServis LM. Nástenkár chlapcov dokázal ukecať, aby výsledky zverejnili už v noci. Sľúbili a slovo dodržali. Dokonca to stihli aj s fotografiami. Pitoresknosť č. 2: Nástenkár mal výsledky tak, ako si želal, ale nefunguje náš szm.sk server. Čiže nástenka SZM "osiřele třepetatá".

OUTTRO

Keby nebola zbabraná prezentácia a boli k dispozícii rozmnožené výsledky pre pretekárov, povedali by sme, že 25. ročník Liptovského maratónu bol maratón po organizačne stránke výborne pripravený, za primeraný štartový poplatok, s nad očakávanie mohutným štartovým poľom a s dobrým servisom pre štartujúcich.
Platí však jedno: "Každý nedostatok, ak sa z neho dokážeme poučiť nás posúva dopredu!"
A preto to, čo sme chceli povedať keby, aj povieme: 25. ročník Liptovského maratónu bol...