2. Memoriál Jaroslava Dubničky
Ostrava, 14. 01. 2006

Nenapadlo nástenkára zavolať na Považie, či nepripravujú chlapci útok na Ostravu. Jeho chyba, jeho maximálna chyba. Keby zavolal, nemusel byť za táraja, ktorý viac hovorí, ako koná. Sľuboval, že 2. Memoriál Jaroslava Dubničky pobeží. Bežal akurát na autobus, ktorý mu ušiel.

Minúta do štartu 2. ročníka Memoriálu Jaroslava Dubničky

Klasická Třebovická trať bola pokrytá ľadom a pre beh nespôsobilá. Hlavný rozhodca Vláďa Sandokan Pastrňák vymeral náhradný, 14 okruhový variant medzi ihriskom v Třeboviciach a ihriskom DPMO. S dorovnávcou, cca 900 m slučkou, mala provizórna trať 15 okruhou po chemicky posypanom a relatívne nešmykľavom asfalte.
Päťadvadsať borcov sa postavilo na štart druhého tohoročného klasického maratónu v Česko Slovenskom priestore. Jeden nedokončil. Kto vie, či by neboli dvaja, keby nástenkár dokázal svoju spustnutú telesnú schránku dopraviť na štart?

Sekunda po štarte. Veta o relatívne nešmykľavom povrchu je silne relatívna.

Vyhral tradičný účastník a tradičný víťaziaci na maratónoch Ostravska. Igor Heleš ( 2:59 - 1. / 1. M40 ) bol lokomotívou M40, ktorá za sebou dotiahla ešte šesť štyridsiatnických vagónov. Podľa fotografie jeho tempo akceptoval iba Petr Wala. V našich výsledkoch Petra nehľadajte. Bežal iba polmaratón a to je trať mimo našu nástenkovú kompetenciu. Ale z výsledkov organizátora vieme, že dosiahol čas 1:29:04. Predpokladáme, že to bol aj medzičas víťaza po polovici behu. Ak áno, Igor bežal vzácne vyrovnane.

Igor Heleš, víťaz maratónu, Petr Wala, víťaz ( nevypísaného ) polmaratónu.

Druhý Roman Tománek ( 3:02 - 2. / 2. M40 ), bežal za Gallak Slavičín. Prvá asociácia na Slavičín v hlave nástenkára je Antonín Roháček. Kto vie, čo je s týmto, svojho času výborným borcom?

Tretí, náš starý dobrý známy Roman Slowioczek ( 3:02 - 3. / 3. M40 ), dobehol tesne za druhým borcom. To nástenkára pri Romanových kvalitách neprekvapilo. Prekvapil ho ale relatívne malá strata tejto dvojice za víťazom. Igor zvykne dobiehať s väčším náskokom.

Prvé tri miesta si rozdali domáci, CZE borci. Až potom dobiehali bežci zahraniční. Nepopulárne štvrté miesto zásluhou Augusta Jakubika ( 3:04 - 4. / 4. M40 ) putovalo do Poľska.

Šikovný objektív. Najlepšie zaostril na Mira Pavlackého - 63, najrýclejšieho SVK a SZM boy.

Piate miesto ku nám na Slovensko. Dobehol si poň Ivan Ďurkovský ( 3:06 - 5. / 5. M40 ) bežal aj prvý ročník MJD. Pred rokom sa mu darilo lepšie. Bol druhý za Igorom Helešom. Za minuloročným časom zaostal iba 3 minúty. Igor bežal pomalšie až o 14 minút.
Tak ako minulý rok, aj v roku 2006 sa po prvom ostravskom maratóne Ivan usadil na čele AASR06 rebríka. Dubničkov memoriál aj v roku 2005 vyniesol Ivana na čelo maratóncov SR.
Fotografia zachytáva Ivana, č. 56, pri jednom z viacerých predbiehaní najusilovnejšieho a zdá sa aj nezničiteľného českého zberača maratónov, pražáka
Václava Krejsu ( 4:09 - 21. / 5. M50 ). S odhodlaním buldoga sa postupne približuje k vrcholu zberačského Řípu. Nástenkár tipuje, že o pár rokov zapichne na vrchole svoju zástavu.

Nechýbalo veľa a prvenstvo v AA SR rebríku mohlo zostať v rukách SZM-áckych. Miro Pavlacky ( 3:07 - 6. / 6. M40 ) bežal dobre. Stratil na Ivana na každom

kilometeri trate iba jedinú sekundu. A tak isto iba jediný klasický maratón mu chýba k tomu, aby sa obliekol do trička 100 maratónov na mojom konte. V Ostrave dobehol svoj 99 klasický maratón. Najbližší maratón sa opäť beží v Ostrave. Miro neváhaj a  bež aj ten. Nástenkár má už iba dve tričká. Jedno čaká na Teba a druhé na Paliho Hýrošša.

Rapshody In Blue v podaní: Pavel Horák - 1. husle, Milan Celuch 2. husle..

Šiesty štyridsať ročný vagón, ktorý pritiahol za sebou Igor Heleš bol z Brna. Pavel Horák ( 3:13 - 7. / 7. 40 ), po 5maratóne 05 nástenkárov dobrý známy, bežal vzhľadom na dátum a podmienky prekvapivo dobre. Kdeže je ten nástenkár, ktorý ho pred polrokom dokázal poraziť?

Až ôsme miesto nechali najmladší starí najstaršiemu mladému. Niekde už veterán, niekde ešte neveterán Milan Celuch ( 3:16 - 9. / 1. M20 ) bežal tiež veľmi dobre. Posledne sa s ním nástenkár videl vo FM na 10 km behu. Pilovanie rýchlosti sa mu vypláca.
Veterán - neveterán záleží od toho, ako sa kategória určuje. U nás sa berie do úvahy iba rok narodenia. Milan by už bol M40. Podľa veteránskych pravidiel sa prihliada na deň narodenia. Ak má pretekár v dobe štartu už 40 rokov, je veterán. Kto vie, či sa Milan na veteránstvo teší. Umiestniť sa v M40 býva v maratóne často zložitejšie, ako v M20.

Vladovi Stopkovi núkame členstvo v SZM. Prečo pozerá nedôverčivo a jeho postoj je odťažitý?

Aj deviate miesto putuje na Slovensko. Vlado Stopka ( 3:23 - 9. / 2. M20 ) si ešte dva roky môže vychutnávať nižšiu kompresiu na pódiových miestach. Škoda, že ešte neodovzdal zoznam. Tento maratón je jeho 51. v poradí. Potešil by sa nástenkár z prvého SZMáka na stupňoch pre víťazov v roku 2006. Ťukaj Vladimír ťukaj do klávesnice. Zmeň svoje zeleno červené meno na červené. Čakáme!

Pochváľme Slovenskú obec maratónsku, že celý prvý týždeň ponechala prvé miesto na AASR06 rebríku prezidentovi. Šaňo Simon ( 3:57 - 17. / 3. M50 ) zastúpil neporiadneho Vlada Stopku a miestom na stupni víťazov potešil nástenkára on.
Rozumy o priebehu maratónu berie nástenkár z jeho mailu. Z neho vie, že musel hneď v úvode výrazne spomaliť pre bolesť v stehennom svale. Šaňa v maratóne môže zaskočiť už len málo čo. Pozná túto bolesť. Vie, že ju možno ignorovať a bežať o pár minút rýchlejšie. Ale vie aj to, že potom sa s ňou musí potýkať o pár týždňov dlhšie. Preto bežal tak, ako bežal. Obetoval druhé miesto vo vekovej kategórii a dobehol relatívne neboľavo. Počet jeho akcií je 345. Pekná vzostupná postupnosť. Uži si ju prezident náš, ďalšia príde až po 111 maratónoch.

A pochváľme aj MK Seitl za zorganizovanie prvého z radu maratónov, ktoré tento klub v roku 2006 plánuje usporiadať. Ešte väčšia pochvala im od nás patrí za pružné zaslanie výsledkov a fotografií z podujatia, aby aj doma sediaci maratónci boli v obraze.

A Ottovi posielame trochu liečivej energie na jeho zreparované Woundet Knee.