Tóno Gombár vyšňupal, že Peter Bačík bol členom štafetového behu z Francúzska do Liptovského Mikuláša. 
Nástenkára to tiež zaujalo, tak kontaktoval Petra. Kontakt bol úspešný, iskra dostatočne veľká. Za dva dni máme Petrove dojmy z tohoto podujatia na nástenke. Nástenkár ich mierne štylisticky upravil.

autor: Peter Bačík, 1. viceprezident SZM a.s. 
ročník 1953.
bydlisko Liptovský Mikuláš
klub: KTK Lipt.Mikuláš


Štafetový beh Annecy - Liptovský Mikuláš. 

Liptovský Mikuláš nadviazal nedávno družbu s mestom Annecy. Alpským mestom, ležiacom na Francúzsko - Švajčiarsko - Talianskom pomedzí. Popri iných aktivitách, ktorých zdrojom je spomínaná družba, dostali bežci KTK Liptovský Mikuláš pozvánku zúčastniť sa nesúťažného štafetového behu z Annecy do Liptovského Mikuláša. 

Podobné štafetové behy sú dielom zástupcu Annecy pre kultúru a medzinárodné styky. Počas svojej dovolenky vyberie trasu, dá dokopy zopár fanatikov a beží sa. O rok napríklad plánuje beh do Škótska. 

Štartovalo sa v Annecy 22. apríla 2005 o 13,00 hod. 2402 km trasa viedla popri hranici so Švajčiarskom, cez Nemecko, Rakúsko, Slovensko do Poľska a späť cez Námestovo do Liptovského Mikuláša. Na námestie v LM sme dobehli presne podľa plánu o 19,00 hod. 30. apríla 2005. 

Podujatie je nesúťažné. Nevyhodnocuje sa najlepšie družstvo, ani jednotlivec. Išlo len o dobrodružstvo. Bežalo sa nonstop. Boli vytvorené tri skupiny. V každej z nich tri družstvá po 5 bežcov. To znamená, že štafetového behu sa zúčastnilo 40 francúzskych vytrvalcov a 5 slovenských. Každá skupina mala bežeckú pohotovosť 12 hodín. Dĺžky úsekov neboli určené. Určovalo si ich družstvo podľa vlastného rozhodnutia. Ale behalo sa po 200 m úsekoch ( nemalo byť 2000 m? otázka nástenkára pre Petra ), inak sa to neoplatilo. Prišli sme na to až po troch dňoch, pozorovaním skúsenejších družstiev. Dlhšie úseky, ktoré sme plánovali, by spôsobovali väčšiu únavu. Tempo bolo stanovené cca 6 hodín na 70 km. Za etapu som nabehal 20 - 25 km a osobne som nemal žiadne problémy s nohami. 

Trasa viedla väčšinou prírodným prostredím. Vynikali Alpy. Stúpalo sa často nad 2000 m n. m.. Alpy sú Alpy, ale trasa cez Slovensko a najmä Slovenský Raj v ničom nezaostali v kombinácii náročnosti a krásnej prírody. Škoda, že väčšinu času pršalo.

Stravu zabezpečoval organizátor. Mal na to vyhradený kamión, ktorý viezol stravu z Francúzska. Raňajky, obed a večera boli jediné vopred určené kontrolné body. Často sme blúdili, kým sme ich našli, o to menej spali. Spoločná strava mi osobne moc nesedela. Doplňoval som to svojou stravou ( cereálie, hrozienka, čokoláda a podobne ). 

Konvoj podujatia tvorilo asi 18 áut. Aby sme celkom nezdiveli, proviantný kamión viezol aj baby, masérky. ( Boli to masérky športové, alebo erotické? Otázka nástenkára. ) 

Umývali sme sa tam, kde sa počas trasy narazilo na vodu. Hľadanie vody by bola časová strata a o to menej by bolo spánku. Spali sme v aute, keď počasie dovolilo, tak vonku.

Nešlo o žiadny výlet. Bolo to podujatie pekné, ale fyzicky, časovo a aj finančne poriadne náročné. Bez sponzorskej pomoci mesta Liptovský Mikuláš a organizátorov by sme si to nemohli dovoliť. S podobným podujatím sme nemali žiadne skúsenosti. Vcelku úspešne sme sa učili za pochodu. Nazdávam sa,  že zorganizovať podobné podujatie u nás je nereálne. Nenašlo by sa dostatok bežcov schopných, alebo ochotných zaplatiť vysoké naklady na organizáciu.

Družstvo Liptovského Mikuláša tvorili: Dzuroška Vlado, Kutnár Dušan, Ivan Ďurkovský a Lenka Plchová - repr, v behu na lyžiach a ja. 

Neľutujem, že som bol účastníkom tohoto dobrodružstva, ale neviem, či sa niečoho podobného v budúcnosti zúčastním. Ak áno, väčší dôraz treba klásť na zloženiu družstva. Musí byť vekovo vyrovnané. Jeho členovia sú 9 dní a 8 nocí spolu. To dá zabrať fyzicky, ale hlavne psychicky.

Behu zdar!

Petr Bačík