29. Fortis Marathon Rotterdam - Rotterdam, 5. 4. 2009
      zdroj: http://www.fortismarathonrotterdam.co.uk/
      ŽENY
  ##. meno                      mesto                   štát    čas     ##.-kat
   1. Nailya Yulamanova         Rusland                  RUS  2:26:30    1.-F18
   2. Lydia Cheromei            Kenia                    KEN  2:28:09    2.-F18
   3. Adriana Pirtea            Roemenië                 ROU  2:36:36    3.-F18
   4. Sue Harrison              Groot-Brittannië         GBR  2:37:27    4.-F18
   5. Viktoriya Ryazantseva     Capelle aan den IJssel   NED  2:40:33    5.-F18
   6. Luzia Schmid              Homburg                  SUI  2:52:14    6.-F18
   7. Marta Esteban Poveda      Valencia                 ESP  2:53:48    7.-F18
   8. Minna Kainlauri           Espoo                    FIN  2:56:01    1.-F35
   9. Katja Merlin              Zele                     BEL  2:58:10    1.-F40
  10. Birgit Kraemer            GAC Hilversum            NED  2:59:42    2.-F35
  11. Valerie Gevrey            Morsang Sur Orge         FRA  3:03:47    3.-F35
  12. Sabine de Vries           Loopgroep PK             NED  3:06:49    2.-F40
  13. Anne Zijderveld           Loopgroep PK             NED  3:06:59    8.-F18
  14. Marie El Amm              Istanbul                 TUR  3:07:54    3.-F40
  15. Chris Peeters             Blankenberge             BEL  3:08:26    1.-F45
  16. Magali Reymonenq          Blausasc                 FRA  3:10:49    4.-F35
  17. Winifred Broeder          PAC                      NED  3:11:55    4.-F40
  18. Angela Koolmees           Vlaardingen              NED  3:12:13    9.-F18
  19. Martine Lust              Voorne Atletiek          NED  3:12:49    5.-F40
  20. Catherine King            Bray, Co Dublin          IRL  3:13:54   10.-F18
  21. Janna Brand               De Kieviten              NED  3:14:10    5.-F35
  22. Fleur Runeman             Olympus '70              NED  3:14:24    6.-F35
  23. Mariska Dute              Loopgroep PK             NED  3:14:34   11.-F18
  24. Marjolein Goos            Schiedam                 NED  3:14:58    2.-F45
  25. Petra Krallmann-Brüll     Duisburg                 GER  3:15:31    6.-F40
  26. Andrea van der Sluijs     Flakkee                  NED  3:15:34    7.-F35
  27. Carola Schot              Energie                  NED  3:15:49    7.-F40
  28. Tanja de Jong             Spirit Oud Beijerland    NED  3:17:21    3.-F45
  29. Paulina Dejmek            Brussels                 BEL  3:18:25   12.-F18
  30. Maria Ferreira            Domérat                  FRA  3:18:39    8.-F40
  31. Sigrid Martin             Rotterdam                NED  3:18:39   13.-F18
  32. Corine Janey              Morsang Sur Orge         FRA  3:19:00    4.-F45
  33. Esther van Egmond         AV '40                   NED  3:19:21    8.-F35
  34. Orla Gormley              Dublin                   IRL  3:19:37    9.-F40
  35. Ylona Kruis               Horror                   NED  3:20:25    9.-F35
  36. Elsemieke de Vos          Spark                    NED  3:20:28   14.-F18
  37. Theologia Arvaniti        Kavala                   GRE  3:20:52   10.-F40
  38. Monique Weening           avVN                     NED  3:21:55    5.-F45
  39. Anneke Bovens             Rotterdam                NED  3:22:41    6.-F45
  40. Mirjam Duivenvoorden      avVN                     NED  3:22:49   11.-F40
  41. Karien Evers              Rotterdam                NED  3:22:53    7.-F45
  42. Priska Grandjean          Bottens                  SUI  3:23:24   12.-F40
  43. Marina Mange Gens         Fort Mardyck             FRA  3:23:47    8.-F45
  44. Sabine Lakomy             Düren                    GER  3:24:29   15.-F18
  45. Dimphy Ariaens            Cuijk                    NED  3:25:00   16.-F18
  46. Tanja Neppelenbroek       OSS-VOLO                 NED  3:25:47   13.-F40
  47. Robyn Hardage             Ottawa                   CAN  3:25:47   17.-F18
  48. Maryse Dewilde            Kortessem                BEL  3:25:51    9.-F45
  49. Sonja van Hecke           THOR                     NED  3:26:02   10.-F35
  50. Carla Gubbels             Scopias                  NED  3:26:05   14.-F40
  51. Tanja Cleppe              Brugge                   BEL  3:27:00   11.-F35
  52. Martine Derluyn           Roeselare                BEL  3:27:06   15.-F40
  53. Sandrine Ferreira         Coudekerque-branche      FRA  3:27:11   18.-F18
  54. Francien Lenssen          GAC Gemert               NED  3:27:11   10.-F45
  55. I. IJntema van de Zijde   Rotterdam                NED  3:27:33   11.-F45
  56. Berdina Seinstra          Leeuwarden               NED  3:27:33   16.-F40
  57. Corine Cecilia            Amsterdam Zuidoost       NED  3:27:38   12.-F35
  58. Caroline Mariotti         Ville d'avray            FRA  3:27:38    1.-F50
  59. Amy Goymour               Cambridge                GBR  3:28:05   19.-F18
  60. Nathalie Queudeville      Octeville                FRA  3:28:20   17.-F40
  61. Annette Sattler           Wiesbaden                GER  3:28:35   18.-F40
  62. Anke Smit-van Mil         Vlaardingen              NED  3:30:15   12.-F45
  63. Judy Leslie               Wassenaar                NED  3:30:24   13.-F45
  64. Albane Mosbach            Vandoeuvre Les Nancy     FRA  3:30:32   19.-F40
  65. Rian Lambregts            Sprint                   NED  3:30:38   14.-F45
  66. Bianca de Breij           Rotterdam                NED  3:30:54   20.-F18
  67. Marianne de Schipper      THOR                     NED  3:30:58   15.-F45
  68. Wilmi van Harten          Poortugaal               NED  3:31:00    2.-F50
  69. Pauline van Norden        Utrecht                  NED  3:31:28   21.-F18
  70. Judi Rhys                 Dinas Powys              GBR  3:32:23   16.-F45
  71. Elga Trad                 Beirut                   LIB  3:32:49   20.-F40
  72. Cindy Elsnerus            Leiden                   NED  3:32:55   22.-F18
  73. Ingeborg Couvee           AKU                      NED  3:33:01   23.-F18
  74. Leonie Verstegen          Loopgroep PK             NED  3:33:04   13.-F35
  75. Vera Nöllen               avVN                     NED  3:33:14    3.-F50
  76. Jacqueline Nieuwenhuizen  DAK                      NED  3:33:38   24.-F18
  77. Felicity Rennie           Leicester                GBR  3:33:49   25.-F18
  78. Ineke Wolters             Loopgroep PK             NED  3:33:54   17.-F45
  79. Petra Martens             Pijnenburg               NED  3:34:01    4.-F50
  80. Saskia Goole              AV '56                   NED  3:34:06   14.-F35
  81. Jacqueline Veth           RRZ                      NED  3:34:07    5.-F50
  82. Sylvie Bonaventure        Lisses                   FRA  3:34:30   21.-F40
  83. Ellen Grimbergen          Olympus '70              NED  3:34:59   22.-F40
  84. Esther Koning             Haarlem                  NED  3:35:07   23.-F40
  85. Femke Visser              Hellas                   NED  3:35:31   26.-F18
  86. Adrian Wegeng             West Hollywood           USA  3:35:52   27.-F18
  87. Cathelijne Antonisse      Bergen Nh                NED  3:36:15   28.-F18
  88. Marie-Claire Stokbroek    AV '34                   NED  3:36:20   24.-F40
  89. Ellen van den Maagdenberg Vlaardingen              NED  3:36:36   25.-F40
  90. Rowena Dustan             Aberdeen                 GBR  3:37:00   15.-F35
  91. Monique van Vliet         Scorpio                  NED  3:37:00   16.-F35
  92. Kelly Willis              Brussels                 BEL  3:37:00   26.-F40
  93. Heidrun Meissner          Kaufungen                GER  3:37:14   18.-F45
  94. Antien van der Vegt       HAC '63                  NED  3:37:17   29.-F18
  95. Reina de Groot-Vlietstra  Lycurgus                 NED  3:37:32   19.-F45
  96. Liesbeth Meerzicht        Gouda                    NED  3:37:47   20.-F45
  97. Claudia van Soest         's-Gravenhage            NED  3:37:51   17.-F35
  98. Hella Greuell             Climax                   NED  3:38:08   21.-F45
  99. Melanie Dugan             Stoke-on-Trent           GBR  3:39:01   30.-F18
 100. Edith Margadant           PAC                      NED  3:39:10    6.-F50
 101. Anne Kavanagh             Co. Laois                IRL  3:39:13   22.-F45
 102. Jirina Kaal               's-Heerenberg            NED  3:39:14   18.-F35
 103. Myra van Altena           Flakkee                  NED  3:39:17    7.-F50
 104. Renate van Beek-Smit      Rotterdam                NED  3:39:36   31.-F18
 105. Danna Moran               Hod HaSharon             ISR  3:39:51   19.-F35
 106. Nicole Kons               Duisburg                 GER  3:40:05   20.-F35
 107. Anja Suy                  Elversele                BEL  3:40:06   21.-F35
 108. Yvonne Dijksman           Hendrik Ido Ambacht      NED  3:40:25   23.-F45
 109. Ineke Streefkerk          Fortuna                  NED  3:40:37   24.-F45
 110. Jose Stuivenvolt          Emmeloord                NED  3:40:38   25.-F45
 111. Gerda Huiskamp            Dordrecht                NED  3:40:41   27.-F40
 112. Demol Corine              Jette                    BEL  3:40:44   28.-F40
 113. Anneke Knol               Berkel en Rodenrijs      NED  3:41:08   29.-F40
 114. Esther Sweeris            Voorne Atletiek          NED  3:41:25   30.-F40
 115. Dea Pennacchio            Sanem                    LUX  3:41:28   26.-F45
 116. Jantina Schoeman-Weerd    VAV                      NED  3:41:32    8.-F50
 117. Marian Menke-Pluijmers    Rotterdam                NED  3:41:36   27.-F45
 118. Susanne de Haan           Leidschendam             NED  3:41:51   22.-F35
 119. Suzanne Hooker            Berkshire                GBR  3:41:56   32.-F18
 120. Claudia Tellegen          Zaanland                 NED  3:41:58   28.-F45
 121. Tatiana Maslova           St.Petersburg            RUS  3:42:26   33.-F18
 122. Lydia de Graaf            Lekkerkerk               NED  3:42:27   34.-F18
 123. I. de Boorder-Bartelds    Voorschoten '97          NED  3:42:30   31.-F40
 124. Jannicke Mellin-Olsen     Haslum                   NOR  3:42:41    9.-F50
 125. Birgit Kool               PAC                      NED  3:42:43   35.-F18
 126. Danielle Gorgels          Prins Hendrik            NED  3:42:45   29.-F45
 127. Lucy Hine                 London                   GBR  3:42:48   30.-F45
 128. Renata Veltman-Rust       De Gemzen                NED  3:42:57   36.-F18
 129. Griet Luyckx              Malle                    BEL  3:42:58   37.-F18
 130. Tieneke de Jong-Brouwer   Zwolle                   NED  3:43:02   23.-F35
 131. Mirjam Aghbal             Amsterdam                NED  3:43:10   38.-F18
 132. Sandrine Duclaux          Lisses                   FRA  3:43:23   32.-F40
 133. Ilona Kappert             Raalte                   NED  3:43:32   39.-F18
 134. Anita Boschma             Horror                   NED  3:43:33   31.-F45
 135. Gisela van den Bergh      Zele                     BEL  3:43:40   33.-F40
 136. Carmen Verhelst           Hamme                    BEL  3:43:40   24.-F35
 137. Hester van de Kuilen      Amsterdam                NED  3:43:52   40.-F18
 138. Tonny Van Vugt            Ciko '66                 NED  3:44:02   34.-F40
 139. Miebeth Lucassen          Amsterdam                NED  3:44:03   32.-F45
 140. Sabrina Bolgiani          Bresso                   ITA  3:44:04   25.-F35
 141. Gita Hoogeveen            Rotterdam                NED  3:44:05   35.-F40
 142. Sarah Gardner-Hall        Groot-Brittannië         GBR  3:44:30   41.-F18
 143. Angela Richter            Duesseldorf              GER  3:44:32   36.-F40
 144. Elizabeth Manrique        London                   GBR  3:44:47   42.-F18
 145. Anne Kirschenmann         Amsterdam                NED  3:45:11   26.-F35
 146. Anja van den Hout         Zeist                    NED  3:45:13   37.-F40
 147. Mia Yserbyt               Zwevegem                 BEL  3:45:16   33.-F45
 148. Belinda Talens            Amsterdam                NED  3:45:22   27.-F35
 149. Marie-flore Heyse         Armbouts-cappel          FRA  3:45:26   10.-F50
 150. Helen Gonzales            Sparta                   NED  3:45:34   34.-F45
 151. Joanne Matthews           Hertfordshire            GBR  3:45:38   38.-F40
 152. Najat Belhaj              's-Gravenhage            NED  3:45:39   43.-F18
 153. Wilma van der Linde       Fortuna                  NED  3:45:48   11.-F50
 154. Cinta Groos               Amsterdam                NED  3:45:48   35.-F45
 155. Christel ter Horst        TION                     NED  3:45:49   28.-F35
 156. Els Snippe- de Jonckheere avVN                     NED  3:45:56   36.-F45
 157. Anthoinette Kamermans     Olympus '70              NED  3:46:11   37.-F45
 158. Vanessa Hartman           Voorne Atletiek          NED  3:46:18   29.-F35
 159. Danielle Biseswar         Fortuna                  NED  3:47:01   30.-F35
 160. Marleen Devrieze          St-Baafs Vijve           BEL  3:47:38   39.-F40
 161. Christ Willems            Drongen                  BEL  3:47:56   40.-F40
 162. Karin van Gorp            Sparta                   NED  3:48:06   41.-F40
 163. Maaike Leistra            Utrecht                  NED  3:48:10   44.-F18
 164. Jeanne Jacobs             Atledo                   NED  3:48:16   38.-F45
 165. Andrea Maria Canale       Aberdeen                 GBR  3:48:18   45.-F18
 166. Maaike van Vliet          's-Gravenhage            NED  3:48:25   46.-F18
 167. Mieke Wille               Ninove                   BEL  3:48:28   31.-F35
 168. Josette Gijselaers        STB                      NED  3:48:33   42.-F40
 169. Wilma Dierx               Amsterdam                NED  3:48:44   43.-F40
 170. Madeleen Uitdehaag        Fit                      NED  3:48:47   44.-F40
 171. Karin van Es              Spark                    NED  3:48:47   45.-F40
 172. Helene Bergs              Maastricht               NED  3:48:56   32.-F35
 173. Claire Knight             Staines                  GBR  3:48:56   47.-F18
 174. Miriam Kuilman            Berkel en Rodenrijs      NED  3:48:57   46.-F40
 175. Lisanne Baltussen         Enschede                 NED  3:49:04   48.-F18
 176. Karin Morren              's-Gravenhage            NED  3:49:05   49.-F18
 177. Wilma Flipsen             Breda                    NED  3:49:14   47.-F40
 178. Suzanne Kinderen          Delft                    NED  3:49:23   33.-F35
 179. Maaike Schroeder          's-Gravenhage            NED  3:49:34   34.-F35
 180. Marjon van der Sluis      Klaaswaal                NED  3:50:17   35.-F35
 181. Madelinde Buijs           Tilburg Road Runners     NED  3:50:26   50.-F18
 182. Maria Dooyenburg          Prins Hendrik            NED  3:50:35   12.-F50
 183. Ineke Altenburg           Horror                   NED  3:50:40   48.-F40
 184. Sylvia Kooijman           Oud Beijerland           NED  3:50:58   51.-F18
 185. Wies Blommers             Passaat                  NED  3:51:01   39.-F45
 186. Betty van Zoelen          Parthenon                NED  3:51:01   49.-F40
 187. Andrea van Maanen         Triathlon                NED  3:51:04   52.-F18
 188. Marielle ter Laak         Olympus '70              NED  3:51:06   36.-F35
 189. Christina Bongertman      Fivelstreek              NED  3:51:10   40.-F45
 190. Marietta van Anrooij      AV '56                   NED  3:51:16   50.-F40
 191. Jackelien Kuntz           Leiden Road Runners Club NED  3:51:22   51.-F40
 192. Rianne Weel               Tilburg Road Runners     NED  3:51:25   41.-F45
 193. Trudie de Jong- Snijders  Lepelstraat              NED  3:51:32   42.-F45
 194. Margo van Gorp            's-Gravenhage            NED  3:51:44   52.-F40
 195. Tineke Bruce              Leidschendam             NED  3:51:49   13.-F50
 196. Geri Maye                 Limerick City            IRL  3:51:54   37.-F35
 197. Bouke Nieweg              Tilburg Road Runners     NED  3:52:01   53.-F18
 198. Gertie Willemse           Oss '78                  NED  3:52:08   14.-F50
 199. Betsie van Donkersgoed    Clytoneus                NED  3:52:10   15.-F50
 200. Anne de Leseleuc          Oignies                  FRA  3:52:15   53.-F40
 201. Susanne Haverkamp-Sieben  THOR                     NED  3:52:17   43.-F45
 202. Cora van Sliedregt        Baarland                 NED  3:52:18   54.-F18
 203. Miranda de Kuijper        Rotterdam                NED  3:52:19   38.-F35
 204. Jeannette Nieboer         Loopgroep Bedum          NED  3:52:29   54.-F40
 205. Isabel Best               Pantin                   FRA  3:52:29   39.-F35
 206. Manjit Curtis             Wetherby                 GBR  3:52:29   40.-F35
 207. Thea van Koelen           Nijmegen                 NED  3:52:33   44.-F45
 208. Annemarie Cop             Harderwijk               NED  3:52:41   41.-F35
 209. Hanneke Verheul           AAC '61                  NED  3:52:42   16.-F50
 210. Marijke Tevreden          Haag Atletiek            NED  3:52:51   45.-F45
 211. Bridget Moser             Paris                    FRA  3:52:57   55.-F18
 212. Trees van Bohemen         Nijmegen                 NED  3:53:04   17.-F50
 213. Anniina Savola            Espoo                    FIN  3:53:16   56.-F18
 214. Tres Duijndam             Olympus '70              NED  3:53:17   18.-F50
 215. Yvonne Rosenkamp          Salland                  NED  3:53:26   55.-F40
 216. Els Flinterman            Olympus '70              NED  3:53:39   46.-F45
 217. Christa Bachmann          Reichelsheim             GER  3:53:50   19.-F50
 218. Marja Bak-Wokke           Hera                     NED  3:54:04   20.-F50
 219. Sylvie Balch              Penmarc'h                FRA  3:54:27   47.-F45
 220. Anne-Marie Sporen         AV Weert                 NED  3:54:37   56.-F40
 221. Sibongile Shongwe         Pretoria                 RSA  3:54:38   42.-F35
 222. Sabine Mertens            Amsterdam                NED  3:54:41   57.-F18
 223. Joost Lagerwij            Olympus '70              NED  3:54:48   57.-F40
 224. Marjan de Wild            THOR                     NED  3:54:48   48.-F45
 225. Marleen Jansen            Passaat                  NED  3:54:49   58.-F40
 226. S. Helbers-van Orselen    Pallas '93               NED  3:54:52   58.-F18
 227. Mandy Goedhart            Barendrecht              NED  3:54:53   59.-F18
 228. Diana Wolff-Hoogendijk    PAC                      NED  3:54:54   59.-F40
 229. Hermine van der Marel     Olympus '70              NED  3:54:55   49.-F45
 230. Andrea Broughton          London                   GBR  3:54:55   60.-F40
 231. Margo van Mol             Spijk gem Lingewaal      NED  3:55:02   61.-F40
 232. Rosalie Cabassut          Commentry                FRA  3:55:03   43.-F35
 233. Pien Heuts                Fit                      NED  3:55:11   50.-F45
 234. N. van den Eerenbeemt-M   Rosmalen                 NED  3:55:22   44.-F35
 235. Lee van  Zunderd          Olympia Halsteren        NED  3:55:30   62.-F40
 236. B. Ruitenschild-Hendriks  PAC                      NED  3:55:33   63.-F40
 237. Debbie Perry              Hertford                 GBR  3:55:34   51.-F45
 238. Riina Surakka             Lappeenranta             FIN  3:55:40   45.-F35
 239. Kariene Bolt              Amsterdam                NED  3:56:03   60.-F18
 240. Josefa plumed Sancho      Teruel                   ESP  3:56:06   52.-F45
 241. Margaret Nijland          Fortuna                  NED  3:56:11   64.-F40
 242. Frieda van Zijl           Olympus '70              NED  3:56:16   53.-F45
 243. Els Celie                 Parthenon                NED  3:56:24   65.-F40
 244. Judith Kooijman           Typhoon                  NED  3:56:33   54.-F45
 245. Margit Leipoldt           Venlo                    NED  3:56:35   46.-F35
 246. Sanne Bernhart            Baambrugge               NED  3:56:38   47.-F35
 247. Lian de Jonge             Roden                    NED  3:56:42   21.-F50
 248. Kirsten Althoff           Bochum                   GER  3:56:44   61.-F18
 249. Fabienne Gryspeert        Dudzele                  BEL  3:56:45   66.-F40
 250. Susanne Ewens             Rotterdam                NED  3:56:46   67.-F40
 251. Nicole Constandse         Dynamica                 NED  3:56:48   62.-F18
 252. Eveline du Cloo           Bergen op Zoom           NED  3:56:58   63.-F18
 253. J. Braber van der Reest   Flakkee                  NED  3:57:01   22.-F50
 254. Ingrid Baggerman          De Kieviten              NED  3:57:01   55.-F45
 255. Esther van den Boogaard   Bergen Nh                NED  3:57:18   48.-F35
 256. Marlies Janson            Gorinchem                NED  3:57:22   68.-F40
 257. Audrey Theunisz           Gorinchem                NED  3:57:22   49.-F35
 258. Dalva Hubert              Almere '81               NED  3:57:34   69.-F40
 259. Suzanne Roelofs           PAC                      NED  3:57:35   50.-F35
 260. Maria Oudejans            Heemstede                NED  3:57:39   51.-F35
 261. Christel Blettner         Thonon Les Bains         FRA  3:57:48   52.-F35
 262. Evelyne De Leersnyder     Braine L'Alleud          BEL  3:57:51   64.-F18
 263. Nadia Boerjan             Knokke-Heist             BEL  3:58:01   53.-F35
 264. Gudy van Klaveren         Energie                  NED  3:58:08   56.-F45
 265. Nancy Langenberg          Hoek van Holland         NED  3:58:12   54.-F35
 266. Griet Verwaest            Kasterlee                BEL  3:58:12   70.-F40
 267. Carine Vandael            Knokke-heist             BEL  3:58:14   71.-F40
 268. Danielle Schouw           Statina                  NED  3:58:14   65.-F18
 269. Edith Millet              Bouconvillers            FRA  3:58:20   57.-F45
 270. Lies Borghs               Kasterlee                BEL  3:58:25   58.-F45
 271. Cora Verweij              AV '56                   NED  3:58:32   23.-F50
 272. Martina Krause            Luenen                   GER  3:58:34   72.-F40
 273. Sinead Barry              Drumcondra               IRL  3:58:35   66.-F18
 274. Tannet Remmelts           Rotterdam                NED  3:58:35   73.-F40
 275. Rachel Reinhard           's-Hertogenbosch         NED  3:58:37   67.-F18
 276. Eliane Massiera           Saint Jean de Braye      FRA  3:58:38   24.-F50
 277. Katy Rogeré               Le Portel                FRA  3:58:38   55.-F35
 278. Hél?ne Boursault          Outreau                  FRA  3:58:38   56.-F35
 279. Cora Mulder               avVN                     NED  3:58:41   59.-F45
 280. Katrien Rogiers           Roeselare                BEL  3:58:41   60.-F45
 281. Janet Werkema             Horror                   NED  3:58:42   61.-F45
 282. José Bakx                 Dordrecht                NED  3:58:47   62.-F45
 283. Helene Zwartveld-Mostert  Olympus '70              NED  3:58:47   25.-F50
 284. Patty van Zonderen        Delta Sport              NED  3:58:50   74.-F40
 285. Ingeborg van den Heuvel   Rotterdam Atletiek       NED  3:59:00   75.-F40
 286. Remy Hendriks             Prins Hendrik            NED  3:59:02   57.-F35
 287. Tonnie de Groen           Rotterdam                NED  3:59:03   26.-F50
 288. Marloes Mommers           Beuningen Gld            NED  3:59:24   68.-F18
 289. Anjo van Randwijk         Fortuna                  NED  3:59:28   27.-F50
 290. Carien de Jong-Dekkers    THOR                     NED  3:59:32   76.-F40
 291. Els Oosterhuis-Rijkhoff   Zaanland                 NED  3:59:33   28.-F50
 292. Alice Poel                Athlos                   NED  3:59:41   77.-F40
 293. Martine Schey             Rotterdam                NED  3:59:46   63.-F45
 294. Jody Slikboer             Heerjansdam              NED  3:59:47   69.-F18
 295. Marieke Derikx            Reuver                   NED  3:59:47   58.-F35
 296. Anita Hollemans           Pijnacker                NED  3:59:52   78.-F40
 297. Hilde Vaatstra            Argo                     NED  4:00:00   59.-F35
 298. Elizabeth Badenhorst      London                   GBR  4:00:12   70.-F18
 299. Mieke Verwaest            Kasterlee                BEL  4:00:13   60.-F35
 300. Sonja Penners             Caesar                   NED  4:00:23   61.-F35
 301. Thea Koolen               Nederweert Eind          NED  4:00:27   79.-F40
 302. Gui Mo                    Delft                    NED  4:00:42   71.-F18
 303. Vicky Maeijer             Capelle aan den IJssel   NED  4:00:46   72.-F18
 304. Sandrine Debove           Condette                 FRA  4:00:50   62.-F35
 305. Hetty van der Heiden-Kemp Avantri                  NED  4:00:52   80.-F40
 306. Wilma de Zoete            Voorne Atletiek          NED  4:00:57   81.-F40
 307. Karin Geurts              Atletico '73             NED  4:01:05   64.-F45
 308. Janny van Bommel          Olympus '70              NED  4:01:06   65.-F45
 309. Marit Graner              Helsinki                 FIN  4:01:07   82.-F40
 310. Marlies Crucq             Oud Beijerland           NED  4:01:08   73.-F18
 311. Helma Borlijn             AVO 1983                 NED  4:01:09   83.-F40
 312. Wil-Inge Hulzebos-Grit    HAC '63                  NED  4:01:12   63.-F35
 313. Greet Allemeersch         Knokke-Heist             BEL  4:01:15   84.-F40
 314. José Verlaan              Gelre                    NED  4:01:16   66.-F45
 315. Patricia Havelaar         Capelle aan den IJssel   NED  4:01:19   74.-F18
 316. Marlies Addicks           Krimpen aan den IJssel   NED  4:01:22   64.-F35
 317. Iris Engels               PAC                      NED  4:01:23   75.-F18
 318. Edith Gijsbregts          Brecht                   BEL  4:01:27   85.-F40
 319. Aleida Groothoff          Artemis                  NED  4:01:32   86.-F40
 320. Katja Demkes              AVA '70                  NED  4:01:38   65.-F35
 321. Anke de Groot             Hilvarenbeek             NED  4:01:50   87.-F40
 322. Annet Gerkes              Trecho                   NED  4:01:53   29.-F50
 323. Els van Huizen            Boijl                    NED  4:01:56   66.-F35
 324. Karin van der Giessen     Elst Ut                  NED  4:01:57   67.-F35
 325. Connie Tempelman          AVON                     NED  4:02:00   68.-F35
 326. Elly Mulder               De Koplopers             NED  4:02:05   88.-F40
 327. Jacqueline Reid           Dublin                   IRL  4:02:06   89.-F40
 328. Simone Fens               Deventer                 NED  4:02:13   76.-F18
 329. Monique Remery            Olympia Eindhoven        NED  4:02:23   90.-F40
 330. Jacqueline de Jong        Clytoneus                NED  4:02:26   91.-F40
 331. Rina Jansen               Spirit Oud Beijerland    NED  4:02:28   92.-F40
 332. Anne De Asha              London                   GBR  4:02:34   30.-F50
 333. Xandra Beckers            Hilvarenbeek             NED  4:02:40   67.-F45
 334. Tamara Kleijwegt          Maasland                 NED  4:02:40   77.-F18
 335. Marianne Wijfje           avVN                     NED  4:02:44   68.-F45
 336. Myrthe Dieleman           Rotterdam                NED  4:02:46   78.-F18
 337. Karin van Rooijen         Capelle aan den IJssel   NED  4:03:10   69.-F45
 338. Erin Boyd                 Amsterdam                NED  4:03:13   79.-F18
 339. Ineke Kosse               Amsterdam                NED  4:03:20   70.-F45
 340. Elisabeth Bott            Amsterdam                NED  4:03:36   80.-F18
 341. Mey Ying Tio-Than         Scopias                  NED  4:03:40   71.-F45
 342. Anja Walstock             Loopgroep Aart Stigter   NED  4:03:44   69.-F35
 343. Marja Dijkzeul            Heemstede                NED  4:03:47   93.-F40
 344. Isabel Canca Torres       Puerto Real              ESP  4:03:49   70.-F35
 345. Mariska van Zwieten       Breukelen Ut             NED  4:03:53   71.-F35
 346. Magda Biesheuvel          Voorne Atletiek          NED  4:04:07   72.-F45
 347. Katja Gehrmann            Duisburg                 GER  4:04:11   81.-F18
 348. Jenny Hu                  Rotterdam                NED  4:04:19   82.-F18
 349. Lucy White                York                     GBR  4:04:19   83.-F18
 350. Trudy Sanders             Horror                   NED  4:04:24   31.-F50
 351. Ester Batenburg           Spijkenisse              NED  4:04:25   72.-F35
 352. Sheila Schenkel           Amsterdam                NED  4:04:25   73.-F35
 353. Sietske van der Meer      Hanzesport               NED  4:04:25   94.-F40
 354. Yolanda Visscher          Sawbridgeworth           GBR  4:04:28   74.-F35
 355. Karine De Proost          Arendonk                 BEL  4:04:29   73.-F45
 356. Shanti Reimers            Rotterdam                NED  4:04:32   32.-F50
 357. Rieta Leistra Fidder      Loopgroep De Drentsche A NED  4:04:53   95.-F40
 358. Heidi Gontermann          Echzell                  GER  4:04:54   74.-F45
 359. Sandra de Jager-Veenman   Capelle aan den IJssel   NED  4:04:58   96.-F40
 360. Jacky Winkelman           Spijkenisse              NED  4:05:23   75.-F45
 361. Merel Uiterwaal           Abcoude                  NED  4:05:28   84.-F18
 362. Liset Visser-Verhoeff     Spirit Oud Beijerland    NED  4:05:29   97.-F40
 363. Andrea Macqueen           London                   GBR  4:05:30   76.-F45
 364. Mona Schuurkes            Esbeek                   NED  4:05:46   98.-F40
 365. Lilyan Creemers           Davos                    SUI  4:05:47   33.-F50
 366. Nicole Jonker             Amsterdam                NED  4:05:49   75.-F35
 367. Cokky Jooren              Prins Hendrik            NED  4:05:53   77.-F45
 368. Andrea de Clerck          Gent                     BEL  4:05:59   34.-F50
 369. Heidie Jentink            AVA '70                  NED  4:06:02   85.-F18
 370. Monique van der Horst     Spijkenisse              NED  4:06:14   78.-F45
 371. Lut Motté                 Halle                    BEL  4:06:29   35.-F50
 372. Bernadette Vermeer        Tilburg Road Runners     NED  4:06:29   79.-F45
 373. Angela Ryan               Amsterdam                NED  4:06:34   86.-F18
 374. Coby Bouma                Spartacus                NED  4:06:35   99.-F40
 375. Maryse Walsh              's-Gravenhage            NED  4:06:46   76.-F35
 376. Vladka Lambrichts         Tongeren                 BEL  4:06:49   87.-F18
 377. Machteld Raadsen          Energie                  NED  4:06:52   77.-F35
 378. Sol?ne Bucciali           Malataverne              FRA  4:07:00   88.-F18
 379. Anne de Chargeres         Querqueville             FRA  4:07:03   80.-F45
 380. Marjan Kaitjily           Den Dolder               NED  4:07:08  100.-F40
 381. Frederika Welle Donker    Fortuna                  NED  4:07:26   81.-F45
 382. Edith Knibbe-Maas         Ouderkerk aan den IJssel NED  4:07:28   82.-F45
 383. Kim van Erp               Sint Oedenrode           NED  4:07:48   89.-F18
 384. Antje Weber               ZÜrich                   SUI  4:07:55  101.-F40
 385. Miranda Nugteren          Ridderkerk               NED  4:08:06   90.-F18
 386. Gabi Natrop               Atletico '73             NED  4:08:09   36.-F50
 387. Maria Murphy              Co Galway                IRL  4:08:11   91.-F18
 388. Marga Piederiet           Scorpio                  NED  4:08:12   83.-F45
 389. Ester Wiersma-Kolhorn     Fivelstreek              NED  4:08:12  102.-F40
 390. Carla Vermeulen           Leidschendam             NED  4:08:13   37.-F50
 391. Marian Bolink-Bos         Diepenveen               NED  4:08:20   84.-F45
 392. Yvonne Fromm              Parthenon                NED  4:08:21   85.-F45
 393. Jenni Tyrni               Espoo                    FIN  4:08:29   78.-F35
 394. Lidy van Winden           Ilion                    NED  4:08:30   86.-F45
 395. Inez Braber               Amsterdam                NED  4:08:35   92.-F18
 396. Sabine Aron               Brussels                 BEL  4:08:40   79.-F35
 397. Edith Tenbieg             Kranenburg               GER  4:08:40   80.-F35
 398. Astrid Sparenburg         Zevenaar                 NED  4:08:58  103.-F40
 399. Zena van de Poel          Dutch Runners Gold       NED  4:09:01   93.-F18
 400. Yvonne van de Poel        Dutch Runners Gold       NED  4:09:01   87.-F45
 401. José Boonen-Lemmen        Belfeld                  NED  4:09:02   88.-F45
 402. Linda Nagel               Nederland                NED  4:09:04   81.-F35
 403. Andrea Nissing            Dinslaken                GER  4:09:08   38.-F50
 404. Sandra Ruttinger          Flakkee                  NED  4:09:11   82.-F35
 405. Vicki Fritzsche           Tempo                    NED  4:09:19   39.-F50
 406. Marietta van Dijk         De Liemers               NED  4:09:20   89.-F45
 407. Sandra van Wezel          Zevenaar                 NED  4:09:20  104.-F40
 408. Lies Daems                Kasterlee                BEL  4:09:26   83.-F35
 409. Judith Houben             Weert                    NED  4:09:27  105.-F40
 410. Ineke Halve               Maasland                 NED  4:09:27   84.-F35
 411. Anne-Marie Willems        Mook                     NED  4:09:34   85.-F35
 412. Karin Hoppenbrouwers      Nijmegen                 NED  4:09:35   90.-F45
 413. Sandra Bilo               Mülheim a.d.Ruhr         GER  4:09:36   94.-F18
 414. Annemarie van Ooijen      Dutch Runners Gold       NED  4:09:45   86.-F35
 415. Marjon Diepenhorst        Rotterdam                NED  4:09:46   95.-F18
 416. Annemie Wigman            Rotterdam                NED  4:09:51   40.-F50
 417. Juhee Im                  Rotterdam                NED  4:09:56   96.-F18
 418. Sylvia Fasten             Bedum                    NED  4:09:57   87.-F35
 419. Heleen Schuld             Hanzesport               NED  4:10:06   91.-F45
 420. Jacquelien van Bloois     NOP                      NED  4:10:06  106.-F40
 421. S. van Berkel- van DriesseVeldhoven                NED  4:10:07   41.-F50
 422. Cathy van Es-Bode         HAC '63                  NED  4:10:07   88.-F35
 423. Marina Kelder             NSL                      NED  4:10:09  107.-F40
 424. Evelyn van de Veen        Amsterdam                NED  4:10:26  108.-F40
 425. Christelle Gravier        Utrecht                  NED  4:10:51   89.-F35
 426. Catherine Fennell         Dublin                   IRL  4:11:03  109.-F40
 427. Sherley Castelen          Berkel en Rodenrijs      NED  4:11:04  110.-F40
 428. Karin Heijnen             Zundert                  NED  4:11:06   90.-F35
 429. Marlies Dansen            Rotterdam                NED  4:11:10   97.-F18
 430. Maria Verbeek             Bergschenhoek            NED  4:11:12  111.-F40
 431. Marina Leite              Sao Paulo                BRA  4:11:13   98.-F18
 432. Esther van der Vegt       Rotterdam                NED  4:11:13   99.-F18
 433. Jolanda Groen             Voorne Atletiek          NED  4:11:18   91.-F35
 434. Clare Cole                Kent                     GBR  4:11:25  100.-F18
 435. Linda van den Bossche     Zwijndrecht              BEL  4:11:27   92.-F45
 436. Els de Boey               Kruibeke                 BEL  4:11:28  112.-F40
 437. Mariette Danieels         Zwijndrecht              BEL  4:11:28   93.-F45
 438. Jolanda Bonte             Rotterdam                NED  4:11:41  101.-F18
 439. Margriet Drew             Reading                  GBR  4:11:48   92.-F35
 440. Margret Blokdijk          Nootdorp                 NED  4:12:01   94.-F45
 441. Rolina Meinders           Zevenaar                 NED  4:12:05   95.-F45
 442. Carla den Braber          Haarlem                  NED  4:12:10   42.-F50
 443. Gerlinde van der Pijl     Waterweg                 NED  4:12:11   93.-F35
 444. Sonja Kragten             Caesar                   NED  4:12:16   96.-F45
 445. Terry Brand               Trecho                   NED  4:12:18   43.-F50
 446. Bep Rooijendijk           Zeeland                  NED  4:12:28   97.-F45
 447. Harriët Hulst-Drenth      Assen                    NED  4:12:41  113.-F40
 448. Alice Hagens              Loopgroep Oegstgeest     NED  4:12:42   44.-F50
 449. Gerry Eussen              Suomi                    NED  4:12:53  114.-F40
 450. Catheline Coucke          Evergem                  BEL  4:13:08   98.-F45
 451. Wieke Beerens             's-Gravenhage            NED  4:13:10  102.-F18
 452. Sabine Flipse             PAC                      NED  4:13:18  103.-F18
 453. Agnes Lievens             Tielen                   BEL  4:13:19   99.-F45
 454. Yvonne Mulders            Dordrecht                NED  4:13:24   94.-F35
 455. Annemiek Poortman         Amsterdam                NED  4:13:25  104.-F18
 456. Sigrid Jahn               the Hague Road Runners   NED  4:13:31  115.-F40
 457. Carin Donk                Amsterdam                NED  4:13:33   95.-F35
 458. Wijnanda Heupink          Schiedam                 NED  4:13:34  116.-F40
 459. Cecile Klok               Bloemendaal              NED  4:13:35  117.-F40
 460. Jacqueline de Meijer      Zierikzee                NED  4:13:43  100.-F45
 461. Saskia Reynaert           Leuven                   BEL  4:13:56  101.-F45
 462. Rian Gerris               LOGO                     NED  4:14:03  102.-F45
 463. Jolanda Schierbeek        Rotterdam                NED  4:14:08  118.-F40
 464. Cris Vanspringel          Tielen                   BEL  4:14:20  103.-F45
 465. Maaike Tjepkema           Phanos                   NED  4:14:20  105.-F18
 466. Inge Boeckx               Kasterlee                BEL  4:14:21  119.-F40
 467. Nienke Meijer             the Hague Road Runners   NED  4:14:29  106.-F18
 468. Tjarda Mulder             PAC                      NED  4:14:37  104.-F45
 469. Sara Verbruggen           Kessel-lo                BEL  4:14:48  107.-F18
 470. Eline Vree                Spirit Oud Beijerland    NED  4:14:50  108.-F18
 471. Ch.e Rietveld-Roedolf     Dutch Runners Gold       NED  4:14:51  105.-F45
 472. Jeanette Doorduijn        PAC                      NED  4:14:54  106.-F45
 473. Lydia Brouwer             AV Monnickendam          NED  4:14:56  120.-F40
 474. Patricia Leriche          Wimereux                 FRA  4:14:58  107.-F45
 475. Linda Vermeulen           Fortuna                  NED  4:15:02  108.-F45
 476. Anja Hegge                Olympus '70              NED  4:15:06  109.-F45
 477. Nellie van Wingaarden     De Lier                  NED  4:15:09  121.-F40
 478. Marilyne Lefebvre         Brunehaut                BEL  4:15:23   96.-F35
 479. Maartje van der Grijn     Parthenon                NED  4:15:25   97.-F35
 480. Jeanne Kemps              AV Oirschot              NED  4:15:38   45.-F50
 481. Katherine Celler          Delft                    NED  4:15:40  109.-F18
 482. Rosa Maria Sanchez        Dublin                   IRL  4:15:42   98.-F35
 483. Corrie Bogaard            Steenbergen Nb           NED  4:15:48  110.-F45
 484. Susanne van den Hooff     Loopgroep Marathon Utrec NED  4:15:55  122.-F40
 485. Ann Blindeman             Grembergen               BEL  4:15:56  111.-F45
 486. Myriam Sidi Ali           Varangeville             FRA  4:15:59  123.-F40
 487. Emilita Zizi Fernandes    Rotterdam                NED  4:16:04  110.-F18
 488. Melinda Bakker            Spirit Oud Beijerland    NED  4:16:13  124.-F40
 489. Silvija Hollink           Rotterdam                NED  4:16:16  112.-F45
 490. Liz Rayner                London                   GBR  4:16:16  111.-F18
 491. Sindia Johannes           Amsterdam                NED  4:16:20  125.-F40
 492. Linda Gerritsen           Barneveld                NED  4:16:21  112.-F18
 493. Renate Kerckhoffs         Loopvereniging TOF       NED  4:16:23  113.-F18
 494. Liesbeth Verhelst         Menen                    BEL  4:16:26  114.-F18
 495. Nicole de Vargas          Teyran                   FRA  4:16:30  113.-F45
 496. Marlies Noldus            Passaat                  NED  4:16:33  114.-F45
 497. Francien Haars            Driebergen-Rijsenburg    NED  4:16:36   46.-F50
 498. Ellen Kreeft              Brielle                  NED  4:16:51  126.-F40
 499. Sandra Spronk             Terneuzen                NED  4:16:55   99.-F35
 500. Conny Lieftink            Capelle aan den IJssel   NED  4:17:02   47.-F50
 501. Jane Peterzon             Rotterdam                NED  4:17:06  115.-F45
 502. José van Uffelen          Rozenburg Zh             NED  4:17:12  116.-F45
 503. Irene Dijkstra            Rozenburg Zh             NED  4:17:13  117.-F45
 504. Veerle Beernaert          Bissegem                 BEL  4:17:17  100.-F35
 505. Ina van den Brink         PAC                      NED  4:17:28  127.-F40
 506. Jose van Beek             Heerlen                  NED  4:17:30  118.-F45
 507. Magda Vissenberg          Roosendaal               NED  4:17:39  119.-F45
 508. Annette Verhoeven         Krimpen aan den IJssel   NED  4:17:43  128.-F40
 509. Veronica Jansen           Spado                    NED  4:17:59   48.-F50
 510. Christel Flamand          Knokke-Heist             BEL  4:18:02  129.-F40
 511. Mieneke van Even          Oosterbeek               NED  4:18:03  120.-F45
 512. Mary van Driel            Doorn                    NED  4:18:28  121.-F45
 513. Marjolein Daman           De Koplopers             NED  4:18:32  130.-F40
 514. Christel van Ham          Spijkenisse              NED  4:18:36  122.-F45
 515. Janneke van der Wilk      Rotterdam                NED  4:18:40  101.-F35
 516. Hanneke Janna Bogers      Hoergertshausen          GER  4:18:50  123.-F45
 517. Carin Roest               Rotterdam Atletiek       NED  4:18:50  124.-F45
 518. Isolde Versele            Wachtebeke               BEL  4:18:55  131.-F40
 519. Sally Francis             Voorschoten '97          NED  4:19:00  125.-F45
 520. Annette van der Sluis     Wormerveer               NED  4:19:03  126.-F45
 521. Mieke Vermeulen           Loopgroep Landlopers     NED  4:19:07  132.-F40
 522. Elly Bruinen              Pijnacker                NED  4:19:07  127.-F45
 523. Esther Stutvoet-de Bruijn Energie                  NED  4:19:11  102.-F35
 524. Miranda Moonen            Helmond                  NED  4:19:15  103.-F35
 525. Linda Minderhout          Tilburg Road Runners     NED  4:19:20  104.-F35
 526. Mariëlle Schrier          Delft                    NED  4:19:21  105.-F35
 527. Merel Thiink              Amsterdam                NED  4:19:25  115.-F18
 528. Conny Hoek                Schipluiden              NED  4:19:26  128.-F45
 529. Marion van Eck            Passaat                  NED  4:19:32  129.-F45
 530. Anja Broere               Passaat                  NED  4:19:32  133.-F40
 531. Marian Bakker             Bergambacht              NED  4:19:36  106.-F35
 532. Firosa Narain             Nederland                NED  4:19:38  130.-F45
 533. Melany Lottering          Hilversum                NED  4:19:52  134.-F40
 534. Silvia Brechler           Energie                  NED  4:19:55  135.-F40
 535. Edith Rappange            Spirit Oud Beijerland    NED  4:19:56  136.-F40
 536. Angie Adam                Eltz                     LUX  4:20:03  107.-F35
 537. Jeanette Cozzuto          Dutch Runners Gold       NED  4:20:08  137.-F40
 538. Eline van den Berg        Zoetermeer               NED  4:20:08  131.-F45
 539. Wilma Martens             Brunssum                 NED  4:20:17   49.-F50
 540. Petra Sluijter            Maasland                 NED  4:20:21  132.-F45
 541. Petra Keizer              Gelre                    NED  4:20:36   50.-F50
 542. Laura van der Water       Rotterdam                NED  4:20:42  116.-F18
 543. Kitty Castelijn           Atletiek Maastricht      NED  4:20:46   51.-F50
 544. Esther Wensink            Bredevoort               NED  4:20:54  117.-F18
 545. Durkje Bouma              Zwolle                   NED  4:20:55   52.-F50
 546. Ingeborg van Overhagen    Lage Zwaluwe             NED  4:20:58  108.-F35
 547. Leonie Krebbers           's-Gravenhage            NED  4:21:06  109.-F35
 548. Annelieke Bruijns         Nijmegen                 NED  4:21:07   53.-F50
 549. Corry Nieuwstraten        Run A round              NED  4:21:10   54.-F50
 550. Nancy Navarro             Fort Lauderdale FLorida  USA  4:21:11  138.-F40
 551. Gill Holmes               Maidstone                GBR  4:21:12  118.-F18
 552. Leontien Barends          Nieuwerkerk ad IJssel    NED  4:21:16  119.-F18
 553. Ellen Walhain             Bleiswijk                NED  4:21:17   55.-F50
 554. Katie Unoki               Leiden                   NED  4:21:24  110.-F35
 555. Anne Kooiman              Passaat                  NED  4:21:26  111.-F35
 556. Mara Irina Bürger         Neunkirchen-Seelsche     GER  4:21:27  120.-F18
 557. Reninca de la Combe       Energie                  NED  4:21:27  139.-F40
 558. Nathalie Opstal           Spirit Oud Beijerland    NED  4:21:29  140.-F40
 559. Anne-Catherine Beaucamp   Anzin                    FRA  4:21:34  133.-F45
 560. Astrid Wals               AV Monnickendam          NED  4:21:35  112.-F35
 561. Yolanda Nobel             Spirit Oud Beijerland    NED  4:21:35  134.-F45
 562. Ingrid Klop               Fortuna                  NED  4:21:41  141.-F40
 563. Marjo Fleuren             Loopgroep Bedum          NED  4:21:42  135.-F45
 564. Clarine de Leve           AAC '61                  NED  4:21:48   56.-F50
 565. Ellen Steinebach-Onderdel Voorne Atletiek          NED  4:21:50  142.-F40
 566. Judith Koot               Tilburg Road Runners     NED  4:21:51  136.-F45
 567. Alison Suckling           Stevenage                GBR  4:21:51  137.-F45
 568. Lilian van der Steen      Fortuna                  NED  4:21:55   57.-F50
 569. Claudine de Boer          Zandvoort                NED  4:22:00  143.-F40
 570. Esther Oosterveer         Passaat                  NED  4:22:04  144.-F40
 571. Karola Hügel              Stahnsdorf               GER  4:22:07  145.-F40
 572. Caitlin DeWilde           Bruxelles                BEL  4:22:16  121.-F18
 573. Soizic Bouffort           Montreuil le Gast        FRA  4:22:21  113.-F35
 574. Anne de Munnik            Dutch Runners Gold       NED  4:22:26  138.-F45
 575. Ellie Mitchell            Peterborough             GBR  4:22:44  122.-F18
 576. Lisette Zoontjens         Loopgroep Goirle         NED  4:22:49  139.-F45
 577. Adri Kalkman van der Sar  Maassluis                NED  4:22:53  140.-F45
 578. Janny Voskamp             Dutch Runners Basic      NED  4:22:57  141.-F45
 579. Marieke Wolters           Rotterdam                NED  4:22:59  123.-F18
 580. Emma Webster-Newman       Knebworth                GBR  4:22:59  124.-F18
 581. Mia van Zinnen            Delft                    NED  4:23:00  142.-F45
 582. Marja Heemskerk           De Koplopers             NED  4:23:00  143.-F45
 583. Margreet Janssen          Passaat                  NED  4:23:05  144.-F45
 584. Eva Wilkins               Bristol                  GBR  4:23:15  125.-F18
 585. Gwendoline Vertriest      Knokke-Heist             BEL  4:23:22  114.-F35
 586. Hella van Zijtveld        Tienhoven Ut             NED  4:23:24  145.-F45
 587. Elisa Kruit               Appingedam               NED  4:23:26  146.-F40
 588. Corrie Lansbergen         Schipluiden              NED  4:23:36  146.-F45
 589. Marleen Bus               Hoensbroek               NED  4:23:39  147.-F45
 590. Brigit Penders            Roermond                 NED  4:23:40  115.-F35
 591. Corrie van Amelsvoort     Scorpio                  NED  4:23:43   58.-F50
 592. Ellen Rozestraten         Hellevoetsluis           NED  4:23:51   59.-F50
 593. Barbara Sicking-Koster    Lopersgroep Deurne       NED  4:23:54  116.-F35
 594. Lianne van Rijn           Amsterdam                NED  4:24:07  126.-F18
 595. Bettina Kruit             Hoogezand                NED  4:24:17  148.-F45
 596. Diana Bach                Heerenveen               NED  4:24:17  127.-F18
 597. Joanne Palmer             Voorburg                 NED  4:24:26  117.-F35
 598. Maggie Bedwell            Voorschoten              NED  4:24:26  147.-F40
 599. Anita van Lierop          Nijmegen                 NED  4:24:28  149.-F45
 600. Annemarie Malschaert      Parthenon                NED  4:24:28  150.-F45
 601. Susan Alessie             Tilburg Road Runners     NED  4:24:36  118.-F35
 602. Miriam Flores             PAC                      NED  4:24:48  128.-F18
 603. Joke Latorre              Rotterdam                NED  4:24:49  148.-F40
 604. Geera Poot-Toren          Vlaardingen              NED  4:25:00  119.-F35
 605. Carla Stans               Fortuna                  NED  4:25:00   60.-F50
 606. Rianne Ammerlaan          Olympus '70              NED  4:25:02   61.-F50
 607. Marieke Beljon            Rotterdam                NED  4:25:03  129.-F18
 608. Janneke Meyburg           Brielle                  NED  4:25:11  151.-F45
 609. Ingrid Stellingwerf       Dalen                    NED  4:25:16  149.-F40
 610. Geralda Ooijevaar         Heiloo                   NED  4:25:21  152.-F45
 611. Monique Raaijmakers       Parthenon                NED  4:25:32  130.-F18
 612. Marleen Broeckx           Tielen                   BEL  4:25:36  150.-F40
 613. Esther Teeuwen            Assendelft               NED  4:25:38  120.-F35
 614. Wendy van 't Verlaat      Spijkenisse              NED  4:25:41  121.-F35
 615. Anja van Eijkeren         Steenbergen Nb           NED  4:25:47  131.-F18
 616. Anke van Dijk             Wommels                  NED  4:25:49  153.-F45
 617. Ellen Eikelboom           Spurt '88                NED  4:25:52  151.-F40
 618. Paula Visser              Leidschendam             NED  4:25:55  154.-F45
 619. Dickie van de Kaa         Zeist                    NED  4:25:59   62.-F50
 620. Henriétte Hooge           HAC '63                  NED  4:26:00  152.-F40
 621. Nel Munnikhuis            Rotterdam                NED  4:26:07  155.-F45
 622. Ans Smink                 Groningen                NED  4:26:30   63.-F50
 623. Marleen Ter Maten         Barneveld                NED  4:26:43  153.-F40
 624. Annet Ter Maten           Barneveld                NED  4:26:43  156.-F45
 625. Sonja van den Berg        Loopgroep Nienoord       NED  4:26:46  154.-F40
 626. Joke Beekhuizen           Voorne Atletiek          NED  4:26:48   64.-F50
 627. Heidi Janssens            Melsele                  BEL  4:26:59  122.-F35
 628. Velda Moonen              Sittard                  NED  4:27:00  132.-F18
 629. Jessica van Dongen        Hilversum                NED  4:27:09  123.-F35
 630. Ellis Jansen              Oostknollendam           NED  4:27:15  155.-F40
 631. Silvia van Schaick        Spark                    NED  4:27:17  156.-F40
 632. Kirsten Konings           Leiden                   NED  4:27:21  133.-F18
 633. Marian van den Hoogenband Pijnacker                NED  4:27:22  157.-F45
 634. Mia van Geffen            VAV                      NED  4:27:23  124.-F35
 635. Pamela Koch               Düren                    GER  4:27:28  134.-F18
 636. Denise Hannema            Startbaan                NED  4:27:30  135.-F18
 637. Petra van der Zande       Loopgroep Landlopers     NED  4:27:31   65.-F50
 638. Aurore Tetedoux           Le Mans                  FRA  4:27:32  136.-F18
 639. Linda Wubben              Utrecht                  NED  4:27:32  137.-F18
 640. Sandra van 't Sant        Sparta                   NED  4:27:39   66.-F50
 641. Alex Ceglarski            Rotterdam                NED  4:27:41  138.-F18
 642. Sabina Oudman             Loopgroep Bedum          NED  4:27:44  158.-F45
 643. Isabel Hage               Rotterdam                NED  4:27:56  139.-F18
 644. Doreen Pouwels            AV '40                   NED  4:28:07  159.-F45
 645. Ineke Lexmond-Esser       Berkel en Rodenrijs      NED  4:28:07   67.-F50
 646. Crista Goedhart           Rotterdam                NED  4:28:13  125.-F35
 647. Jeanette Gazzah           Loopgroep PK             NED  4:28:14  126.-F35
 648. Saskia Olmer              Zeist                    NED  4:28:15  157.-F40
 649. Saskia Fonteijne          Dutch Runners Gold       NED  4:28:15  160.-F45
 650. Nadia Meijer              NEA Volharding           NED  4:28:19  140.-F18
 651. Linda Marcelis            Haag Atletiek            NED  4:28:40  141.-F18
 652. Aad van Noordt            Olympus '70              NED  4:28:41  127.-F35
 653. Renetta Kistenmacher      Horror                   NED  4:28:45  158.-F40
 654. Walker Michelle           Uithoorn                 NED  4:28:48  142.-F18
 655. Anna Veldhuis             Runners Stadskanaal      NED  4:28:49   68.-F50
 656. Hanny Kool-van Arnhem     Loopgroep Aart Stigter   NED  4:28:51  161.-F45
 657. Heleen van Eekelen        Numansdorp               NED  4:28:55  162.-F45
 658. Annemie van Hattem        Fortuna                  NED  4:28:59   69.-F50
 659. EW Buitink                Rotterdam                NED  4:29:00  143.-F18
 660. Sigrid Jense              Middelburg               NED  4:29:04  159.-F40
 661. Margaretha Elbers         Spirit Oud Beijerland    NED  4:29:08  160.-F40
 662. Marike van der Kooij      NEA Volharding           NED  4:29:15  144.-F18
 663. Marcelle van Valkenburg   Hercules                 NED  4:29:29  161.-F40
 664. Charissa Zonneveld        Zandvoort                NED  4:29:30  162.-F40
 665. Astrid Kneepkens          Rotterdam                NED  4:29:33  145.-F18
 666. Kim Vrijen                Bussum                   NED  4:29:42  128.-F35
 667. Janet Degenhart           Aquilo                   NED  4:29:42  163.-F40
 668. Annemieke Smid            Barendrecht              NED  4:29:43  129.-F35
 669. Carolien Lavooij          Rotterdam                NED  4:29:55  146.-F18
 670. Sandra Cornelissen        Amsterdam                NED  4:30:00  147.-F18
 671. Iefke Dinkla-Verhoeven    Amsterdam                NED  4:30:06  148.-F18
 672. Natasja Lempers           Spado                    NED  4:30:11  130.-F35
 673. Stephanie Wolff           Nijmegen Atletiek        NED  4:30:12  163.-F45
 674. Corrie van Ingen          Renkum                   NED  4:30:15   70.-F50
 675. Dannielle Quadakkers      Hoensbroek               NED  4:30:19  131.-F35
 676. Johanna Lindholm          New Haw                  GBR  4:30:21  149.-F18
 677. Marike Soekias            Hoogezand                NED  4:30:23  132.-F35
 678. Judy Steijger             Rijswijk Zh              NED  4:30:37  150.-F18
 679. Carol Fiore               Loveland, CO             USA  4:30:41   71.-F50
 680. Nellie van der Made       Nederland                NED  4:30:44   72.-F50
 681. Gerry Visser              Amsterdam                NED  4:30:44  164.-F45
 682. Mariska Nederpel          AV '40                   NED  4:31:05  151.-F18
 683. Angelique de Jeu          Oud Beijerland           NED  4:31:11  133.-F35
 684. Anne van der Pool         Rotterdam                NED  4:31:13  152.-F18
 685. Dieneke de Groot          Friesland                NED  4:31:26   73.-F50
 686. Maria Fortes Neves        Sartrouville             FRA  4:31:36   74.-F50
 687. Bénédicte Helleputte      Louvain-la-Neuve         BEL  4:31:39  164.-F40
 688. Karin van Doorn           Rotterdam Atletiek       NED  4:31:39  165.-F40
 689. Martine Hofstede          Rotterdam                NED  4:31:39  166.-F40
 690. Pauli Roedolph            Hercules                 NED  4:31:41  165.-F45
 691. Margot Habets             Heerlen                  NED  4:31:46  167.-F40
 692. Christine Ameil           Puiseux Pontoise         FRA  4:31:59   75.-F50
 693. Melissa Davis             Amsterdam                NED  4:32:00  153.-F18
 694. Astrid Bodewes            Hercules                 NED  4:32:00   76.-F50
 695. Claudia van de Klundert   Hercules                 NED  4:32:09  154.-F18
 696. Rita Busch                Twello                   NED  4:32:10  166.-F45
 697. F. van Rijswijk-Yigidim   Gouda                    NED  4:32:10  155.-F18
 698. Aaltje Hovinga            SOS                      NED  4:32:13  167.-F45
 699. Willeke Buiter            Dutch Runners Gold       NED  4:32:23  168.-F40
 700. A.-M. van Wilsum-Korf     Hilversum                NED  4:32:25  134.-F35
 701. Anja Staal                Zeist                    NED  4:32:42  168.-F45
 702. Mieke Salden              Hercules                 NED  4:32:47  169.-F45
 703. Anke Korten               Winterswijk Kotten       NED  4:32:49  169.-F40
 704. Zoonekynd Sylvie          Fort-Mardyck             FRA  4:32:49  170.-F40
 705. Marit Janse               Fenton                   USA  4:32:50  170.-F45
 706. Jeannette Bos-Leurs       Veenendaal               NED  4:33:03  171.-F45
 707. Lucyna Hennig             Rotterdam                NED  4:33:11   77.-F50
 708. Helga van den Berg        Brunssum                 NED  4:33:14  171.-F40
 709. Rozan Kieboom             Rotterdam                NED  4:33:16  135.-F35
 710. Jeanine Diederik          Almere                   NED  4:33:46  136.-F35
 711. Véronique Gilles          Denee                    BEL  4:33:48  172.-F40
 712. Gloria Aravena            Hercules                 NED  4:34:03  137.-F35
 713. Murielle Giorgini         Piennes                  FRA  4:34:07  156.-F18
 714. Lee Neumann               Rotterdam                NED  4:34:09  157.-F18
 715. Ingrid Jansen             Vierhouten               NED  4:34:09  172.-F45
 716. Marianne Mertens          Achel                    BEL  4:34:10  173.-F45
 717. Astrid Walther            Millingen aan de Rijn    NED  4:34:12  173.-F40
 718. Geralda Blijenburg        Krimpen aan den IJssel   NED  4:34:16  174.-F40
 719. Ihéz Chin Sue             Rotterdam                NED  4:34:25   78.-F50
 720. Sandra R Ondaan           Spijkenisse              NED  4:34:29  175.-F40
 721. Maria C. Hernandez Lopez  Leon                     MEX  4:34:30  176.-F40
 722. Hanneke van Dijk          Krimpen aan den IJssel   NED  4:34:31  174.-F45
 723. Patrice Dekker            Loopgroep Goirle         NED  4:34:35   79.-F50
 724. Agnes Thijs               Tielen                   BEL  4:34:40  175.-F45
 725. Diny Schutte              Gelre                    NED  4:34:45  176.-F45
 726. Diana Houtzager           Gesves                   BEL  4:34:45  177.-F40
 727. Trudy vd Meer             Pijnacker                NED  4:34:49   80.-F50
 728. Lida van Strien           Pallas '93               NED  4:34:56  178.-F40
 729. Christina de Haan         Bolsward                 NED  4:35:10  138.-F35
 730. Gerry Willemink           VAV                      NED  4:35:13   81.-F50
 731. Isabelle Cozzuto          Hoek van Holland         NED  4:35:17  139.-F35
 732. Nasiga Elmassoudi         Rotterdam                NED  4:35:23  158.-F18
 733. Femke Geurts              Sprint                   NED  4:35:28  159.-F18
 734. Anne Marie Thus           Doetinchem               NED  4:35:30  160.-F18
 735. Francoise Gély            Carsan                   FRA  4:35:39  177.-F45
 736. Harmanda Post             Haag Atletiek            NED  4:35:39  140.-F35
 737. Jolanda den Haan          Giessenburg              NED  4:35:53  141.-F35
 738. Yvonne van Waardenberg    Gorinchem                NED  4:35:53   82.-F50
 739. Marina Schenck            Antwerpen                BEL  4:35:53  178.-F45
 740. Jilleke Rouwet            Rhoon                    NED  4:36:13  179.-F45
 741. Elly Weijnen              Almere                   NED  4:36:14   83.-F50
 742. Esther Koree              Arnhem                   NED  4:36:20  161.-F18
 743. Jolande Ardon-Fransman    Voorne Atletiek          NED  4:36:24  180.-F45
 744. Carmen van den Hoven      Enschede                 NED  4:36:28  162.-F18
 745. Treza Leertouwer-Serrao   Groningen Atletiek       NED  4:36:29   84.-F50
 746. Rieka Reiffers            Loopgroep Bedum          NED  4:36:29  179.-F40
 747. Birgitta DonkMarlin       AV Wijchen               NED  4:36:31  181.-F45
 748. Sandra Claes              Lommel                   BEL  4:36:35  142.-F35
 749. Jerneja Luzar             Lommel                   BEL  4:36:35  163.-F18
 750. Jendé Zijlmans            Rotterdam                NED  4:36:44   85.-F50
 751. Jolanda de Witte          Parthenon                NED  4:36:54   86.-F50
 752. Joke Heida                Horror                   NED  4:37:00  143.-F35
 753. Willie Muizer             Friesland                NED  4:37:04   87.-F50
 754. Paula Soeteman            Hellevoetsluis           NED  4:37:08  180.-F40
 755. Sonja Odijk               Puttershoek              NED  4:37:19  181.-F40
 756. Heidi Deknop              Diest                    BEL  4:37:31  164.-F18
 757. Sita Bihari               Rotterdam                NED  4:37:40  182.-F40
 758. Regina Rongen             Barendrecht              NED  4:37:44  144.-F35
 759. Isabel Kogge              Bremen                   GER  4:37:49  145.-F35
 760. Sini Savilaakso           Ixelles                  BEL  4:37:52  165.-F18
 761. Tineke Bos                Pijnacker                NED  4:37:55  182.-F45
 762. Loes Oorsprong            Energie                  NED  4:38:00   88.-F50
 763. Agnes Drenth              Breda                    NED  4:38:07  146.-F35
 764. Jeannette Schepers        Sliedrecht               NED  4:38:17  147.-F35
 765. Gerda Louwerse            Tilburg Road Runners     NED  4:38:31  183.-F45
 766. Cobi Bol                  Attila                   NED  4:38:55   89.-F50
 767. Josefine Tesser           Woerden                  NED  4:38:59  166.-F18
 768. Nadine Schimmelpenninck   Amsterdam                NED  4:39:00  167.-F18
 769. M. Haagoort Ouwerkerk     Rotterdam                NED  4:39:06  183.-F40
 770. Jennifer Harris           Rotterdam                NED  4:39:13  168.-F18
 771. Mona Fontijne-Noorlander  Krimpen aan den IJssel   NED  4:39:17  184.-F40
 772. Sophia Visser             Rotterdam                NED  4:39:23  169.-F18
 773. Ineke verkuijl            Hooge Zwaluwe            NED  4:39:23   90.-F50
 774. Janet Doppenberg          SV Putten                NED  4:39:27  148.-F35
 775. Lucy Tomlinson            Coventry                 GBR  4:39:32  170.-F18
 776. Els Verkerk               PAC                      NED  4:39:43  184.-F45
 777. Charlotte Toutenburg      Barendrecht              NED  4:39:47   91.-F50
 778. Irma Schot                Ridderkerk               NED  4:40:10  185.-F40
 779. Marit Bjerknes            Fetsund                  NOR  4:40:16  185.-F45
 780. Rosemary Adinolfi         Rotterdam                NED  4:40:56  171.-F18
 781. Janet Bosma               Gieten                   NED  4:40:57  186.-F45
 782. Annette Behrens           Rotterdam                NED  4:41:00  172.-F18
 783. Geertje van der Wal       Rotterdam                NED  4:41:03  187.-F45
 784. Adriette van Ginkel       VAV                      NED  4:41:03  149.-F35
 785. Eefke Peters              Rotterdam                NED  4:41:13  173.-F18
 786. Yolande Masereeuw         Loopgroep Bedum          NED  4:41:17  186.-F40
 787. Ineke van Duivenbode      Rotterdam                NED  4:41:23  188.-F45
 788. Cindy Goetgeluk           Energie                  NED  4:41:23  150.-F35
 789. Jacqueline de Bree        Middelburg               NED  4:42:35  187.-F40
 790. Monique Schoonderbeek     VAV                      NED  4:42:38  188.-F40
 791. Georgette Endhoven        Waterland                NED  4:42:49   92.-F50
 792. Claudia Martin            Voorne Atletiek          NED  4:42:49  189.-F40
 793. Monique Kuller            Spijkenisse              NED  4:43:14  190.-F40
 794. Nazmiye Cetinkaya         Rotterdam                NED  4:43:20  191.-F40
 795. Olga Lodder               Fortuna                  NED  4:43:22   93.-F50
 796. Martine Devinck           Knokke                   BEL  4:43:24   94.-F50
 797. Annet de Grunt            Beuningen Gld            NED  4:43:26  189.-F45
 798. Leonie Pijnenburg         Tilburg                  NED  4:43:27  174.-F18
 799. Georgina Vega             Fabens                   USA  4:43:30  175.-F18
 800. Edith Burgaud             La Garnache              FRA  4:43:38  190.-F45
 801. Ada van der Plas          Valkenburg Zh            NED  4:43:45   95.-F50
 802. Annemarie van Velzen      Uitgeest                 NED  4:44:39  192.-F40
 803. Dilly van Tuil            VAV                      NED  4:44:40   96.-F50
 804. Madelon de Blok           Leiden                   NED  4:44:48  176.-F18
 805. Jennifer Wong             Rotterdam                NED  4:44:51  151.-F35
 806. Nancy Soolsma             Dynamica                 NED  4:45:08  191.-F45
 807. F. Bilterijst-der Weduwe  TION                     NED  4:45:10   97.-F50
 808. Danielle Hensen           Rotterdam                NED  4:45:18  152.-F35
 809. Sheena Henderson          's-Gravenhage            NED  4:45:18  192.-F45
 810. Lenie Vonk                Waterweg                 NED  4:45:32   98.-F50
 811. Carin Volmer              Tienhoven Ut             NED  4:45:40  193.-F45
 812. Ada Kwakkelstein          Fortuna                  NED  4:45:45  194.-F45
 813. Mirjam Mooy               Schiedam                 NED  4:45:45  193.-F40
 814. Marie-josé Bosma          Friesland                NED  4:45:54  194.-F40
 815. Brigit Schelle            Nederland                NED  4:46:27  195.-F45
 816. Deborah van Heijningen    Almere                   NED  4:46:27  177.-F18
 817. Rebekah Lawrence          Arbroath                 GBR  4:46:34  195.-F40
 818. Martha Thenu              AAC '61                  NED  4:46:36   99.-F50
 819. Angelique Sijl            Rotterdam                NED  4:46:51  196.-F45
 820. Cora Jongens              NEA Volharding           NED  4:46:55  197.-F45
 821. Nicole Smits              Elst Gld                 NED  4:47:10  178.-F18
 822. Henriëtte ten Barge       Oosterhout gem Nijmegen  NED  4:47:10  100.-F50
 823. Hermien Hol               Parthenon                NED  4:47:20  198.-F45
 824. Jeannette Kuyvenhoven     De Kieviten              NED  4:47:52  101.-F50
 825. Katrijn Ingelbrecht       Kalmthout                BEL  4:47:54  179.-F18
 826. Elly Gallé-Thielen        Tilburg Road Runners     NED  4:47:56  102.-F50
 827. Anneriken Wehrens         Utrecht                  NED  4:48:06  180.-F18
 828. Jeannette van Huizen      Fortuna                  NED  4:48:06  103.-F50
 829. Yda v.d. Schilt-Vermeulen Groningen Atletiek       NED  4:48:33  104.-F50
 830. Lorna McInnes             Rotterdam                NED  4:48:36  153.-F35
 831. Els Gillissen             VAV                      NED  4:48:37  196.-F40
 832. Coby Donkers              Schijndel                NED  4:48:38  105.-F50
 833. Laura van Schijndel       Rotterdam                NED  4:48:44  181.-F18
 834. Nathalie Davidson         Versailles               FRA  4:48:46  182.-F18
 835. Mary Murphy               Cork                     IRL  4:48:48  106.-F50
 836. Julie Saverys             Antwerpen                BEL  4:48:48  183.-F18
 837. Alice Chatrer-Stoot       Breda                    NED  4:48:49  154.-F35
 838. Elizabeth Smit            Crumlin                  GBR  4:48:50  107.-F50
 839. Leontien Peters           PAC                      NED  4:48:55  184.-F18
 840. Marijke Janssen           AV Wijchen               NED  4:49:02  199.-F45
 841. Anne Vellinga             London                   GBR  4:49:05  155.-F35
 842. Gerrie Stiekema-Rinsma    Artemis                  NED  4:49:31  200.-F45
 843. Anastasia Mitina          Dieren                   NED  4:49:38  185.-F18
 844. Corrie van der Waal       Voorne Atletiek          NED  4:49:39  108.-F50
 845. Christelle Corde          Belfort                  FRA  4:49:58  197.-F40
 846. Mirjam von Winckelmann    Spijkenisse              NED  4:50:10  198.-F40
 847. Simone Smeets-Bemelmans   Herten                   NED  4:50:13  186.-F18
 848. Patricia Gerritsen        Dutch Runners Gold       NED  4:50:35  199.-F40
 849. Jacqueline Durinck-Boom   Parthenon                NED  4:50:40  201.-F45
 850. Ingrid Edmunds            Troston - Bury st Edmund GBR  4:50:48  156.-F35
 851. Jennifer Schroder         Willemstad Nb            NED  4:50:52  187.-F18
 852. Roselina Gardien          Mussel                   NED  4:51:00  157.-F35
 853. Karin Berkhout            Nijmegen                 NED  4:51:05  202.-F45
 854. Els Wassink               NEA Volharding           NED  4:51:13  203.-F45
 855. Jose van den Berg         AV Wijchen               NED  4:51:36  109.-F50
 856. Erica van den Berg        Nijmegen Atletiek        NED  4:51:43  110.-F50
 857. Ria Wooning               Berkel en Rodenrijs      NED  4:51:45  111.-F50
 858. Ingrid Ritzer             Druten                   NED  4:51:46  200.-F40
 859. Ellen van Tuijl           Hoek van Holland         NED  4:51:52  204.-F45
 860. Inge van Offeren          VAV                      NED  4:52:00  201.-F40
 861. Annemarie van den Berg    VAV                      NED  4:52:00  205.-F45
 862. Lucia Blijleven           Lycurgus                 NED  4:52:13  112.-F50
 863. Jana Vervelde             Startbaan                NED  4:52:21  206.-F45
 864. Pleuni de Bruin           Noordeloos               NED  4:52:40  113.-F50
 865. Lyndal Newman             London                   GBR  4:52:40  188.-F18
 866. Gillian Thompson          Manchester               GBR  4:52:59  207.-F45
 867. Angela Binneweg           Atledo                   NED  4:53:08  202.-F40
 868. Anneke Meuwes             Gierle                   BEL  4:53:16  203.-F40
 869. Kerstin Deters            Bad Oldesloe             GER  4:53:23  158.-F35
 870. Shelagh Ackers            Manchester               GBR  4:53:24  114.-F50
 871. Joke van Liempd           Hercules                 NED  4:53:41  115.-F50
 872. Helen Verstoep            Friesland                NED  4:53:42  116.-F50
 873. Sonia Legoff              Guadalajara              MEX  4:53:43  117.-F50
 874. Brigitte Wanat-Bouland    Nomain                   FRA  4:53:49  208.-F45
 875. Margo Sontag              Energie                  NED  4:53:53  118.-F50
 876. Reini van der Meer        Rotterdam                NED  4:53:55  119.-F50
 877. Cocky van Kaam            Rotterdam                NED  4:53:55  120.-F50
 878. Janice Pugh               Manchester               GBR  4:54:08  121.-F50
 879. Mirian Vandorst           Beuningen Gld            NED  4:54:08  204.-F40
 880. Mijke Beijer              Tilburg                  NED  4:54:09  189.-F18
 881. Lily Pratasik             Amstelveen               NED  4:54:13  122.-F50
 882. Agnes de Grunt            Beuningen Gld            NED  4:54:37  209.-F45
 883. Judith van der Schoor     Rotterdam                NED  4:54:44  210.-F45
 884. Anneke de Roo             Fortuna                  NED  4:54:59  211.-F45
 885. Johanna Kuenzel           Rotterdam                NED  4:55:01  190.-F18
 886. T. van der Muil Rozeboom  Artemis                  NED  4:55:02  123.-F50
 887. Monique Buster            Sprint                   NED  4:55:09  191.-F18
 888. Natasja Berm-Stortenbeker Rotterdam Atletiek       NED  4:55:31  159.-F35
 889. Corina Lamers             Beuningen Gld            NED  4:55:54  205.-F40
 890. Janny van der Vleuten     Beuningen Gld            NED  4:55:57  212.-F45
 891. Caroline Stevens          Knokke-Heist             BEL  4:56:13  160.-F35
 892. Virginie Lepinoy-Havet    Odonez                   FRA  4:56:19  206.-F40
 893. Elsbeth Prins             Wildervank               NED  4:56:50  213.-F45
 894. Monique Petra-Kenswil     Lycurgus                 NED  4:57:18  207.-F40
 895. Nannie Hessels            Tilburg Road Runners     NED  4:57:56  161.-F35
 896. Suzan Sulaiman            Dutch Runners Gold       NED  4:58:14  214.-F45
 897. Marian van Uffelen        Zutphen                  NED  4:58:18  124.-F50
 898. Hannie Both               PAC                      NED  4:58:19  215.-F45
 899. Kim Le                    London                   GBR  4:58:33  192.-F18
 900. Janneke van Kroonenburg   Utrecht                  NED  4:58:42  193.-F18
 901. Saskia de Rover           Hardinxveld Giessendam   NED  4:58:59  162.-F35
 902. Marie Clare Bailey        Doncaster                GBR  4:59:21  194.-F18
 903. Carole Smith              Doncaster                GBR  4:59:21  208.-F40
 904. Sophie Kneefel            Assen                    NED  4:59:53  163.-F35
 905. Sonja Sital               Energie                  NED  5:00:18  125.-F50
 906. Mary Lagrouw              PAC                      NED  5:00:26  164.-F35
 907. Margot Mackenbach         Spijkenisse              NED  5:00:30  195.-F18
 908. Marjolein van de Pol      Langbroek                NED  5:00:37  216.-F45
 909. Nel Schmidt               Zeist                    NED  5:00:37  126.-F50
 910. Jacqueline Pastoor        AAV '36                  NED  5:00:45  217.-F45
 911. Mariska Korevaar          Schiedam                 NED  5:01:16  165.-F35
 912. Esther Manputty           Krimpen aan den IJssel   NED  5:01:17  218.-F45
 913. Annelies Virginia         PAC                      NED  5:01:56  166.-F35
 914. Saskia van Voorst         Zwolle                   NED  5:02:03  209.-F40
 915. Dunja Cinotti             Rotterdam                NED  5:02:24  196.-F18
 916. Chantal Vanstalle         Halle                    BEL  5:02:32  219.-F45
 917. Kat Ferris                Rotterdam                NED  5:02:58  197.-F18
 918. Yvonne Bekker             Druten                   NED  5:03:06  210.-F40
 919. Anja Snoek                Rotterdam                NED  5:03:25  198.-F18
 920. Hél?ne Obert              Coudekerque-branche      FRA  5:04:03  211.-F40
 921. Afke Boll                 Hillegom                 NED  5:04:10  199.-F18
 922. Louise Hexspoor           Utrecht                  NED  5:05:12  220.-F45
 923. Karin Whiteley-van Kapel  Marlow-Bottom            GBR  5:05:41  212.-F40
 924. Sabina Parker             Trier                    GER  5:06:44  127.-F50
 925. Sandra Brito              Rotterdam                NED  5:07:11  200.-F18
 926. Marianne Esajas           Rotterdam                NED  5:07:18  221.-F45
 927. Tineke van der Pol        VAV                      NED  5:08:44  128.-F50
 928. Tessa Hofman              Dutch Runners Gold       NED  5:08:53  201.-F18
 929. Natasja Steijger          's-Gravenhage            NED  5:08:58  167.-F35
 930. Christina Peute           Domburg                  NED  5:09:19  168.-F35
 931. Caroline Coleman          Amsterdam                NED  5:09:53  213.-F40
 932. Nadine Marcelis           Halle                    BEL  5:09:58  222.-F45
 933. Liesbeth van den Haak     Loopgroep Oegstgeest     NED  5:10:28  129.-F50
 934. Sheila Grant              Leeds                    GBR  5:11:02  223.-F45
 935. Bron Elliott              Bedford                  GBR  5:11:40  214.-F40
 936. Kirsten v.d. Linden       Tilburg                  NED  5:12:12  202.-F18
 937. Anneke Doornbos           Beuningen Gld            NED  5:13:00  130.-F50
 938. Ellen van den Broek       Chaam                    NED  5:14:15  169.-F35
 939. Hedi Schaap               Oegstgeest               NED  5:15:25  215.-F40
 940. Marjon Santing            Almere                   NED  5:16:20  216.-F40
 941. Jolanda Troost            Hellevoetsluis           NED  5:16:37  203.-F18
 942. Marieke van Mannekes      Nieuwerkerk ad IJssel    NED  5:16:43  204.-F18
 943. Martine Leroy             Elnes                    FRA  5:16:47  224.-F45
 944. Kirsty Sinclair           Alloa                    GBR  5:17:30  170.-F35
 945. Sandra Ligthart           Almere '81               NED  5:17:31  217.-F40
 946. Frederic Barbe            Grande Synthe            FRA  5:17:42  131.-F50
 947. Sascha Stehouwer          Puttershoek              NED  5:17:45  171.-F35
 948. Tonnie Verhulst           Atledo                   NED  5:17:59  132.-F50
 949. Marie-Louise Heuer        Amsterdam                NED  5:18:44  205.-F18
 950. Nerys Winnard             Chesterfield             GBR  5:18:52  206.-F18
 951. Annick Haenen             Amsterdam                NED  5:19:04  207.-F18
 952. Linde Meijer              Parthenon                NED  5:20:04  172.-F35
 953. Hanna Brightman           London                   GBR  5:20:10  208.-F18
 954. Ilona Garskamp            Papendrecht              NED  5:21:35  209.-F18
 955. Ineke Schouwstra          Amsterdam Zuidoost       NED  5:21:38  225.-F45
 956. Mieke Pook                Rhoon                    NED  5:21:45  133.-F50
 957. Bianca Mudde              Ouderkerk aan den IJssel NED  5:22:15  210.-F18
 958. Philomena Carroll         Waterford                IRL  5:25:26  134.-F50
 959. Christine Thus            Doetinchem               NED  5:25:41  218.-F40
 960. Ellen Zwarteveen          Rotterdam                NED  5:26:26  219.-F40
 961. Christel de Rooij         NEA Volharding           NED  5:26:40  226.-F45
 962. Henny van Zeggeren        Parthenon                NED  5:27:21  227.-F45
 963. Nona Pelupessy            Amsterdam                NED  5:30:21  135.-F50
 964. Csilla Menyhart           's-Gravenhage            NED  5:32:22  211.-F18
 965. Astrid Keessen            Zwanenburg               NED  5:33:58  173.-F35
      MUŽI 
  ##. meno                      mesto                   štát    čas     ##.-kat
   1. Ducan Kibet               Kenia                    KEN  2:04:27    1.-M18
   2. James Kwambai             Kenia                    KEN  2:04:27    2.-M18
   3. Abel Kirui                Kenia                    KEN  2:05:04    3.-M18
   4. Patrick Makau             Kenia                    KEN  2:06:14    4.-M18
   5. Jackson Kipkoech          Kenia                    KEN  2:08:58    5.-M18
   6. Alfred Kering             Kenia                    KEN  2:09:19    6.-M18
   7. Mesfin Ademasu            Ethiopië                 ETH  2:09:32    7.-M18
   8. Robert Kipchumba          Kenia                    KEN  2:09:56    8.-M18
   9. Richard Limo              Kenia                    KEN  2:10:09    9.-M18
  10. Mariko Kipchumba          Kenia                    KEN  2:12:17   10.-M18
  11. Ignacio Caceres           Spanje                   ESP  2:12:40   11.-M18
  12. Dereje Tesfaye            Ethiopië                 ETH  2:13:17   12.-M18
  13. Dickson Marwa             Tanzania                 TAN  2:13:23   13.-M18
  14. Joshua Chelanga           Kenia                    KEN  2:18:36   14.-M18
  15. Koen Raymaekers           Nederland                NED  2:18:59   15.-M18
  16. Anssi Raittila            Helsinki                 FIN  2:19:16   16.-M18
  17. John Kipchumba            Kenia                    KEN  2:19:38   17.-M18
  18. Ahmed Ezzobayry           Frankrijk                FRA  2:19:45   18.-M18
  19. Thijs Feuth               Leiden Atletiek          NED  2:23:35   19.-M18
  20. Luc Krotwaar              Nederland                NED  2:26:57   20.-M18
  21. Colin Bekers              Tilburg Road Runners     NED  2:27:54   21.-M18
  22. Harm Sengers              PSV                      NED  2:28:52   22.-M18
  23. Oscar de Kuijer           Leiden Atletiek          NED  2:28:55    1.-M40
  24. Jean-Yves Delarge         Bruxelles                BEL  2:29:43    1.-M35
  25. Patrick Delait            Caesar                   NED  2:31:37    2.-M35
  26. Stefan Egerer             Ingolstadt               GER  2:31:46   23.-M18
  27. Matt Bell                 Edinburgh                GBR  2:31:59   24.-M18
  28. Lauri Lipiäinen           Espoo                    FIN  2:33:13   25.-M18
  29. Peter Keinath             Metzingen                GER  2:33:20   26.-M18
  30. Michiel Otten             Prins Hendrik            NED  2:33:50    2.-M40
  31. Stefan Colaes             Boom                     BEL  2:33:59   27.-M18
  32. Jo Van Dorpe              Roeselare                BEL  2:34:21    1.-M45
  33. Roman Gehrig              Zürich                   SUI  2:35:24    3.-M35
  34. Stefan Müller             Luzern                   SUI  2:35:34   28.-M18
  35. Eddy Rasschaert           Tournai                  BEL  2:35:38    3.-M40
  36. Mikko Jokela              Helsinki                 FIN  2:35:41    4.-M35
  37. Rob Schilder              SAV                      NED  2:35:47    5.-M35
  38. Geert Steenmans           Berlaar                  BEL  2:35:54    6.-M35
  39. Martin Ketellapper        Lionitas                 NED  2:35:57    7.-M35
  40. Hans Janssens             België                   BEL  2:36:37   29.-M18
  41. Evgeny Alekseyev          Capelle aan den IJssel   NED  2:36:46   30.-M18
  42. Jaume Domingo Soler       Sabadell                 ESP  2:37:02   31.-M18
  43. Patrick Kwist             Rotterdam Atletiek       NED  2:37:04    4.-M40
  44. Pascal Godey              Bourgtheroulde           FRA  2:37:26    5.-M40
  45. Pietro Marzano            Bresso                   ITA  2:37:41    8.-M35
  46. Frederic Chetreff         Le Mesnil - Esnard       FRA  2:37:52    2.-M45
  47. Marc Boris                Claret                   FRA  2:38:28   32.-M18
  48. Rudolf Van Roo            Rijmenam                 BEL  2:38:50    6.-M40
  49. Juan José Bedoya Carpente A Coru?a                 ESP  2:38:55   33.-M18
  50. Timothy Meade             Pottstown                USA  2:39:17    9.-M35
  51. Hitoshi Komoto            Delft                    NED  2:39:31   34.-M18
  52. Evgeny Ryazantsev         Capelle aan den IJssel   NED  2:40:33   35.-M18
  53. Michael Stocks            London                   GBR  2:40:59    7.-M40
  54. Harald van Doorn          Lycurgus                 NED  2:40:59    8.-M40
  55. Stephane Ruty             Montbouy                 FRA  2:41:16   10.-M35
  56. Eric van der Linden       Schagen                  NED  2:41:58   36.-M18
  57. Miguel Angel Ramos        Pradena-Segovia          ESP  2:42:15   37.-M18
  58. Torres Alamo Juan Carlos  Madrid                   ESP  2:42:20   11.-M35
  59. Aart-Peter Baan           Energie                  NED  2:42:20    9.-M40
  60. Jose Manuel Tomas Miguel  Valencia                 ESP  2:42:31   10.-M40
  61. Pascal van Norden         AV Gouda                 NED  2:42:34   12.-M35
  62. Julien Gantenbein         Gland                    SUI  2:42:57   38.-M18
  63. Wim van Sparrentak        Dynamica                 NED  2:43:01   13.-M35
  64. Robert van Boxtel         Prins Hendrik            NED  2:43:18   11.-M40
  65. Magnus Kreth              Duisburg                 GER  2:43:22   39.-M18
  66. Thijs Gipmans             Venlo                    NED  2:43:29   40.-M18
  67. Barry Bronsema            Groningen Atletiek       NED  2:43:31   41.-M18
  68. James Mcintyre            Shannon                  IRL  2:43:40   14.-M35
  69. Ron van de Berg           Waterweg                 NED  2:43:45   12.-M40
  70. Wim Meems                 SV Veendam               NED  2:44:06   15.-M35
  71. Antonin Rigaudi?re        Paris                    FRA  2:44:21   42.-M18
  72. Menno van Bruggen         Lunteren                 NED  2:44:35   16.-M35
  73. Guy Demol                 Brussel/Bruxelles        BEL  2:44:52    1.-M55
  74. Bob Keuzekamp             Suomi                    NED  2:45:03    3.-M45
  75. Marco Tramontina          PSV                      NED  2:45:15   13.-M40
  76. Juan José Martin          Valencia                 ESP  2:45:28   17.-M35
  77. Amnon Itzchak Levy        Roash Hain               ISR  2:45:47   14.-M40
  78. Wytze Muijzert            Ron Clarke               NED  2:45:54   15.-M40
  79. Paul Cody                 Kilkenny                 IRL  2:45:55   18.-M35
  80. Christophe Cabassut       Commentry                FRA  2:46:11   16.-M40
  81. Marc Boes                 Hellas                   NED  2:46:19   43.-M18
  82. Maurits Heikoop           Loopgroep PK             NED  2:46:25   19.-M35
  83. Vincent Coenraets         Wemmel                   BEL  2:46:31   44.-M18
  84. Berry Snoeren             Tilburg Road Runners     NED  2:46:32   45.-M18
  85. Amriet Oemraw             Bergschenhoek            NED  2:46:37    4.-M45
  86. Frank van Eijk            't Jasper Sport          NED  2:46:41    5.-M45
  87. Barend Klein              Passaat                  NED  2:46:44   46.-M18
  88. Jan Komen                 Amsterdam                NED  2:46:57   17.-M40
  89. Marcel Flinterman         Olympus '70              NED  2:47:04    6.-M45
  90. Walter Vloeberghs         Heist Op Den Berg        BEL  2:47:06    1.-M50
  91. Tom de Smet               Merelbeke                BEL  2:47:10   47.-M18
  92. Stephane Gourmelon        Le Relecq-kerhuon        FRA  2:47:12   20.-M35
  93. Tiziano Gasparini         Breda di Piave (TV)      ITA  2:47:15    7.-M45
  94. Christopher Flavell       Dudley                   GBR  2:47:16   18.-M40
  95. Andrea Carraro            San Biagio di Callal     ITA  2:47:23   21.-M35
  96. Dennis Geerlings          Lelystad                 NED  2:47:27   19.-M40
  97. Rob Bravenboer            Prins Hendrik            NED  2:47:37   22.-M35
  98. Elebert Noordam           Berkel en Rodenrijs      NED  2:47:48    8.-M45
  99. John Ketelaars            PAC                      NED  2:47:50   20.-M40
 100. Alberto Camardiel         Caracas                  VEN  2:47:51   48.-M18
 101. Christophe Moreau         Neeroeteren              BEL  2:47:53   21.-M40
 102. Maurice van der Velden    Energie                  NED  2:47:54   23.-M35
 103. Arco Cooiman              avVN                     NED  2:48:14   22.-M40
 104. Tom Werrelmann            Energie                  NED  2:48:15   49.-M18
 105. Charles Christiansen      Tromso                   NOR  2:48:31    2.-M50
 106. Francois Melieres         Chaumont                 FRA  2:48:34   23.-M40
 107. Thierry Vincendeau        Bauvin                   FRA  2:48:50   24.-M35
 108. Arjan Beije               Delta Sport              NED  2:48:51   25.-M35
 109. Jo Schoonbroodt           Maastricht               NED  2:48:52    2.-M55
 110. Anthony O'Grady           Killarney, CO. Kerry     IRL  2:49:12   50.-M18
 111. Tom Groot                 Flakkee                  NED  2:49:22   51.-M18
 112. Rene Janssen              AV Weert                 NED  2:49:30   24.-M40
 113. Sven Borghardt            Monnickendam             NED  2:49:33   52.-M18
 114. Eoin Dullea               Tramore,Co Waterford     IRL  2:49:34   53.-M18
 115. Kristof Huyghe            Oostnieuwkerke           BEL  2:49:37   54.-M18
 116. Jan van der Meer          Olympus '70              NED  2:49:39    9.-M45
 117. Ramon v.d. Wilde          Vlaardingen              NED  2:49:44   55.-M18
 118. Mikko Rieger              Helsinki                 FIN  2:50:01   26.-M35
 119. Aart van Wijk             Passaat                  NED  2:50:02    3.-M50
 120. Tom Van Driessche         Zele                     BEL  2:50:08   56.-M18
 121. Sébastien Grandjean       Bottens                  SUI  2:50:09   25.-M40
 122. Andreas Franssen          Bergisch Gladbach        GER  2:50:14   10.-M45
 123. Randolph Nicia            Sparta                   NED  2:50:26   27.-M35
 124. Cor Hoebeke               De Koplopers             NED  2:50:29    3.-M55
 125. Rene de Lange             Loopgroep Aart Stigter   NED  2:50:37   57.-M18
 126. Charles Hamel             Teurtheville Hague       FRA  2:50:40    4.-M50
 127. Paul van Haaren           TTW                      NED  2:50:43   58.-M18
 128. Fred de Jongste           Loopgroep Aart Stigter   NED  2:50:47   26.-M40
 129. Cees Stolwijk             Altis                    NED  2:50:51    4.-M55
 130. Boris Marbach             München                  GER  2:50:54   59.-M18
 131. Loic Adam                 La Trinité De Thoube     FRA  2:51:01   28.-M35
 132. Paul Blokland             Parthenon                NED  2:51:02   60.-M18
 133. Christian Schulz          Aller?d                  DEN  2:51:07   61.-M18
 134. Derek Leahy               Dublin                   IRL  2:51:10   27.-M40
 135. Hagen Rossmann            Seeblick OT Wassersu     GER  2:51:27   29.-M35
 136. David Cahard              Yvetot                   FRA  2:51:30   30.-M35
 137. Wouter Buist              Loopgroep PK             NED  2:51:35   62.-M18
 138. Markus van der Velde      Münster                  GER  2:51:36   28.-M40
 139. Martin Zwinkels           Honselersdijk            NED  2:51:42   31.-M35
 140. Maarten van der Hoeven    Heemstede                NED  2:51:49   63.-M18
 141. Maarten de Jong           Olympus '70              NED  2:51:54   11.-M45
 142. Arjan van den Berg        avVN                     NED  2:52:01   29.-M40
 143. Dan Uebersax              Homburg                  SUI  2:52:02   30.-M40
 144. Piotr Wojtys              Poznan                   POL  2:52:02   32.-M35
 145. Hans Detavernier          Ooigem                   BEL  2:52:04   31.-M40
 146. Jordi Vidal Salvi         Sant Feliu Pallerols     ESP  2:52:06   33.-M35
 147. Jean claude Plaut         Auzouville Sur Ry        FRA  2:52:10    5.-M50
 148. Kürt Vanmarcke            Waregem                  BEL  2:52:14   32.-M40
 149. Tony Verbesselt           Dilbeek                  BEL  2:52:22   34.-M35
 150. Jorge Scheirens           Brugge                   BEL  2:52:27   64.-M18
 151. Hans Berendsen            Loopgroep PK             NED  2:52:28   33.-M40
 152. Kurt v.d. Steen           Lier                     BEL  2:52:28   34.-M40
 153. Leo Jansen                PAC                      NED  2:52:31    6.-M50
 154. Maarten van Veen          Rotterdam Atletiek       NED  2:52:38   35.-M35
 155. Noel Thomas               Co. Donegal              IRL  2:52:41   35.-M40
 156. Ralph Lemstra             Puttershoek              NED  2:52:45   65.-M18
 157. Thomas Nicolay            Bad Honnef               GER  2:52:49   36.-M40
 158. Paul Cado                 Ligny                    BEL  2:52:49   12.-M45
 159. Sean Bowen                Herts                    GBR  2:52:50   37.-M40
 160. Mpetsi Bokondji           Leiden Road Runners Club NED  2:52:53   38.-M40
 161. Michiel van Nispen        Sprint                   NED  2:52:57   66.-M18
 162. Dennis Dijst              Delta Sport              NED  2:53:03   39.-M40
 163. Arie van Houwelingen      Loopgroep Aart Stigter   NED  2:53:12   13.-M45
 164. Martijn Schakelaar        De Gemzen                NED  2:53:20   36.-M35
 165. Tony Dadd                 Sharnbrook, Bedford      GBR  2:53:22   40.-M40
 166. Simon Brownlee            Leiden                   NED  2:53:23   37.-M35
 167. Cor van Baar              Haarlemmermeer           NED  2:53:31   14.-M45
 168. Tomasz Bemowicz           Kolobrzeg                POL  2:53:32   38.-M35
 169. René Stadie               Marl                     GER  2:53:41   67.-M18
 170. Karim Azzaz               Ved?ne                   FRA  2:53:47   39.-M35
 171. Vincent Verboven          's-Hertogenbosch         NED  2:53:51   40.-M35
 172. Walter van de Pol         Generaal Michaelis       NED  2:53:52   41.-M40
 173. Pawel Wojcik              Ulvenhout                NED  2:53:53   68.-M18
 174. Theo van Welie            OSS-VOLO                 NED  2:54:03    7.-M50
 175. Andrew Bunn               Norwich                  GBR  2:54:05   42.-M40
 176. Jaap van der Bok          Flakkee                  NED  2:54:09   15.-M45
 177. Ruud de Vette             Hellevoetsluis           NED  2:54:09    8.-M50
 178. Kari Kangasvieri          Toholampi                FIN  2:54:10   16.-M45
 179. Christian van Niekerk     Son                      NED  2:54:18   41.-M35
 180. Maarten van de Sompel     Lovendegem               BEL  2:54:26   69.-M18
 181. Marthel IJkelenstam       Leerdam                  NED  2:54:29   42.-M35
 182. Nicolas Pin               Azay Le Rideau           FRA  2:54:33   43.-M35
 183. Ruud Jansen               Athlos                   NED  2:54:34   17.-M45
 184. Bart van Sloun            Loopgroep PK             NED  2:54:37   44.-M35
 185. Sylvain Millet            Bouconvillers            FRA  2:54:38   18.-M45
 186. Jaakko Pyykönen           Espoo                    FIN  2:54:41   45.-M35
 187. Markus Rössel             An Nás                   IRL  2:54:43   70.-M18
 188. Bernard Deravet           Yvoir                    BEL  2:54:46    9.-M50
 189. Andre Segger              London                   GBR  2:54:46   46.-M35
 190. Arno Hanssen              STB                      NED  2:54:48   47.-M35
 191. Stuart Trevallion         Rushden                  GBR  2:54:56   43.-M40
 192. Walter Schaaf             Köln                     GER  2:54:56   19.-M45
 193. Elmar Kal                 Leiden Atletiek          NED  2:55:06   71.-M18
 194. Mart Solleveld            Olympus '70              NED  2:55:07   72.-M18
 195. Dirk Vermeiren            Westmalle                BEL  2:55:07   48.-M35
 196. Hans Heijmans             Heeze                    NED  2:55:13   49.-M35
 197. Rob Riksen                STB                      NED  2:55:19   20.-M45
 198. Ronald Wolthuis           avVN                     NED  2:55:19   21.-M45
 199. Eelco Salverda            Groningen                NED  2:55:21   44.-M40
 200. Filip Deruwez             Reningelst-Poperinge     BEL  2:55:23   50.-M35
 201. Didier Ragot              Bonsecours               FRA  2:55:24   22.-M45
 202. Marcel Stoffers           Loopgroep PK             NED  2:55:24   51.-M35
 203. Kris Meganck              Kerksken                 BEL  2:55:33   45.-M40
 204. Remco Schraven            Voorne Atletiek          NED  2:55:36   23.-M45
 205. Jörg Avermann             Wallenhorst              GER  2:55:39   46.-M40
 206. Stéphane Parry            Octeville                FRA  2:55:41   47.-M40
 207. Fernando Zubeldia Hermina Tolosa                   ESP  2:55:43   52.-M35
 208. Ben Groenewegen           Olympus '70              NED  2:55:44    5.-M55
 209. Suter Yvan                La Rippe                 SUI  2:55:50   48.-M40
 210. Thorsten Reichelt         Bissendorf               GER  2:55:50   49.-M40
 211. Freddy De Meyer           Dudzele                  BEL  2:55:54   10.-M50
 212. Nils van Elzelingen       Veluwe                   NED  2:56:10   50.-M40
 213. Jan Groen                 Start '78                NED  2:56:11   11.-M50
 214. David Brewer              Bedford                  GBR  2:56:14   51.-M40
 215. Stefan Last               Melle                    GER  2:56:19   52.-M40
 216. Carel Slijkhuis           Spirit Oud Beijerland    NED  2:56:19   24.-M45
 217. Piotr Siatka              Krakow                   POL  2:56:27   53.-M35
 218. Geert Hendriks            Nieuwegein               NED  2:56:27   25.-M45
 219. Patrick Vervaet           RK HAV                   NED  2:56:31   54.-M35
 220. Max van Dorsten           Olympus '70              NED  2:56:33   12.-M50
 221. Bjorn Eeckhout            Wielsbeke                BEL  2:56:34   73.-M18
 222. Christian Strauss         Schmiedefeld             GER  2:56:41   55.-M35
 223. Wim van den Heuvel        Fit                      NED  2:56:41   26.-M45
 224. Atte Björklund            Vantaa                   FIN  2:56:48   74.-M18
 225. Alfred van Pelt           Fortuna                  NED  2:56:48   53.-M40
 226. Robert Rutjes             Energie                  NED  2:56:50   54.-M40
 227. Marco Holterman           Zaanland                 NED  2:56:54   27.-M45
 228. Nicolas van Mullem        La Glanerie              BEL  2:57:03   56.-M35
 229. Stéphane Rogeré           Le Portel                FRA  2:57:03   55.-M40
 230. Willem van Klink          De Spartaan              NED  2:57:05   28.-M45
 231. Guido Gallenkamp          Wuppertal                GER  2:57:05   75.-M18
 232. Eric De Jonge             Zurich                   SUI  2:57:06   56.-M40
 233. Bart van Nijlen           Kasterlee                BEL  2:57:12   29.-M45
 234. Christophe Marquant       Elnes                    FRA  2:57:13   76.-M18
 235. Carlo Kes                 Phanos                   NED  2:57:16   57.-M35
 236. Peter van Gils            Energie                  NED  2:57:16   13.-M50
 237. Vincent Oude Ophuis       NSL                      NED  2:57:19   30.-M45
 238. Janos Dobos               's-Gravenhage            NED  2:57:20   77.-M18
 239. Henk Guise                THOR                     NED  2:57:29   31.-M45
 240. Pascal Meirlaen           Waregem                  BEL  2:57:30   57.-M40
 241. Stefano Addis             Brighton                 GBR  2:57:32   58.-M35
 242. Jos Bruens                avVN                     NED  2:57:33   58.-M40
 243. Rubert Rietkerk           Altis                    NED  2:57:34   32.-M45
 244. Carel Doreleijers         Athlos                   NED  2:57:41   33.-M45
 245. Marcel Meens              STB                      NED  2:57:42   59.-M40
 246. Mauricio Câmara           S?o Paulo - SP           BRA  2:57:44   60.-M40
 247. Claude Seron              Bouffioulx               BEL  2:57:46    6.-M55
 248. Marko Berlin              Recklinghausen           GER  2:57:49   59.-M35
 249. Nico Vlaar                PAC                      NED  2:57:49   14.-M50
 250. Adri Henskens             OSS-VOLO                 NED  2:57:51   34.-M45
 251. Sander Riebroek           Almere                   NED  2:57:53   78.-M18
 252. Tim Bosman                Bergschenhoek            NED  2:58:02   79.-M18
 253. Dennis van Doorn          Phoenix                  NED  2:58:06   60.-M35
 254. Andrzej Burek             Szczecin                 POL  2:58:08    7.-M55
 255. Jerome Bouly              Saint Martin Boulogn     FRA  2:58:10   61.-M35
 256. Hadjelakaal Diffellah     Mennecy                  FRA  2:58:18   80.-M18
 257. Jeroen van de Calseijde   Triathlon                NED  2:58:22   62.-M35
 258. Olaf Simonse              SC Reeuwijk              NED  2:58:27   63.-M35
 259. Sander Peters             Pallas '93               NED  2:58:29   81.-M18
 260. Hilko Doesburg            ASV                      NED  2:58:30   35.-M45
 261. Roel Seller               Amsterdam                NED  2:58:36   82.-M18
 262. Raul Lazo                 León                     ESP  2:58:39   83.-M18
 263. Michael Murphy            Portslade, Brighton      GBR  2:58:40   84.-M18
 264. Frans Woerden             De Veenlopers            NED  2:58:47   64.-M35
 265. Jan de Wilde              AV '56                   NED  2:58:48   15.-M50
 266. Salvador Garcia           San Diego california     USA  2:58:51   16.-M50
 267. Dirk Coppens              Merchtem                 BEL  2:58:52   65.-M35
 268. Joachim Sommershof        Bonn                     GER  2:58:52   36.-M45
 269. Gertjan Nijhoff           PAC                      NED  2:58:55   66.-M35
 270. Dominique Boucher         Amilly                   FRA  2:58:56   17.-M50
 271. Vincent Boekhoorn         Running AP               NED  2:58:56   85.-M18
 272. Tim van der Veer          Loopgroep PK             NED  2:58:57   61.-M40
 273. Gino Primo                St-Amandsberg            BEL  2:58:59   62.-M40
 274. Dave Roelen               Oegstgeest               NED  2:59:00   63.-M40
 275. Ron Heijkant              Rijnsburg                NED  2:59:03   64.-M40
 276. Rudi Vanden Berghe        Schoten                  BEL  2:59:04   65.-M40
 277. Peter Sabel               Fortuna                  NED  2:59:05   37.-M45
 278. Frans Bekers              Sprint                   NED  2:59:08    8.-M55
 279. Richard Pennink           Hellas                   NED  2:59:09   66.-M40
 280. Bart Roefs                De Kieviten              NED  2:59:11   67.-M40
 281. Christoph Fieuw           Poelkapelle              BEL  2:59:12   86.-M18
 282. Hans de Man               Papendrecht              NED  2:59:13   38.-M45
 283. Peter van Limbergen       AV '56                   NED  2:59:14   67.-M35
 284. Donald Simpson            Westhill                 GBR  2:59:15   87.-M18
 285. André van de Bruinhorst   Ede Gld                  NED  2:59:18   88.-M18
 286. Peter Hayler              München                  GER  2:59:20   68.-M35
 287. Romano Purro              Roma                     ITA  2:59:29   89.-M18
 288. Andrew Goodair            Barnsley, Sth. Yorks     GBR  2:59:30   69.-M35
 289. Rob Houtenbos             Utrecht                  NED  2:59:31    9.-M55
 290. Niall Larkin              Co. Dublin               IRL  2:59:32   90.-M18
 291. Wim Verkleij              SC Reeuwijk              NED  2:59:34   39.-M45
 292. Hans van Renselaar        De Gemzen                NED  2:59:36   68.-M40
 293. Gigandet Sylvain          Genolier                 SUI  2:59:36   91.-M18
 294. Kiyonari Yoshida          Yokohama                 JPN  2:59:38   40.-M45
 295. Luca Cinquepalmi          Milano                   ITA  2:59:43   70.-M35
 296. Manfred Hess              Erwitte                  GER  2:59:44   41.-M45
 297. Andrea Marcacci           Livorno                  ITA  2:59:45   69.-M40
 298. Kim Pettersson-Fernholm   Esbo                     FIN  2:59:45   70.-M40
 299. Anne Wiersma              Climax                   NED  2:59:45   92.-M18
 300. Bartholomeus Bekemans     Brugge Sint-kruis        BEL  2:59:48   18.-M50
 301. Cedric Prestavoine        Trigueres                FRA  2:59:55   93.-M18
 302. Mohamed Allali            Montargis                FRA  2:59:56   94.-M18
 303. Erich Reuteler            Interlaken               SUI  2:59:58   19.-M50
 304. Hans Gruber               Regensburg               GER  2:59:59   42.-M45
 305. Sverre Gunnar Brunstad    Fjellhamar               NOR  3:00:10   71.-M40
 306. Eric Mauduit              Bois Guillaume           FRA  3:00:14   43.-M45
 307. Neil McBain               Aberdeen                 GBR  3:00:16   71.-M35
 308. Joseph Mooney             Co Clare                 IRL  3:00:17   95.-M18
 309. Rafal Adametz             Sopot                    POL  3:00:24   96.-M18
 310. Fredreric Debaste         Brussel/Bruxelles        BEL  3:00:25   97.-M18
 311. Jesus Roldan Gonzalez     Albacete                 ESP  3:00:38   44.-M45
 312. Philippe van Maele        Montargis                FRA  3:00:38   20.-M50
 313. Juan Miguel Romero Galera Jijona                   ESP  3:00:38   45.-M45
 314. Brendan Lynch             Co Kerry                 IRL  3:00:42   98.-M18
 315. Stef Nullens              Peer                     BEL  3:00:43   46.-M45
 316. Koen Westrik              Utrecht                  NED  3:00:43   72.-M35
 317. Martin Labaere            Roeselare                BEL  3:00:44   47.-M45
 318. Bas Hofland               Voorburg                 NED  3:00:47   99.-M18
 319. Eelco Visserman           Genemuiden               NED  3:00:53   48.-M45
 320. Willem van der Kooij      De Kieviten              NED  3:00:54   21.-M50
 321. Danny Carr                Galway                   IRL  3:00:55   49.-M45
 322. Massimo Bergamo           Lido Di Jesolo           ITA  3:01:00   73.-M35
 323. Hubert Dubouloz           Le Lyaud                 FRA  3:01:13   10.-M55
 324. Frederic Rose             Outreau                  FRA  3:01:13   72.-M40
 325. Jan van de Nobelen        Arkel                    NED  3:01:14   22.-M50
 326. Sebastien Bigand          Rouen                    FRA  3:01:15   74.-M35
 327. Kris Cornelis             Zele                     BEL  3:01:18  100.-M18
 328. Marino Biancotti          Livorno                  ITA  3:01:18   73.-M40
 329. Aviad Saar                Jerusalem                ISR  3:01:20   75.-M35
 330. Hector Escobedo           Miami                    USA  3:01:27   74.-M40
 331. Aleksander Borkowski      Swinoujscie              POL  3:01:28   23.-M50
 332. Bertil van Nunen          Hellevoetsluis           NED  3:01:31   50.-M45
 333. Bart ter Veer             Groningen                NED  3:01:35   75.-M40
 334. Mohamed Chrafih           PAC                      NED  3:01:37   76.-M40
 335. Martin Verveer            Hendrik Ido Ambacht      NED  3:01:57   77.-M40
 336. Grandpierre Samuel        Rouen                    FRA  3:02:01  101.-M18
 337. Jan Olsthoorn             PAC                      NED  3:02:03   11.-M55
 338. Frits van den Brand       Nieuwkuijk               NED  3:02:07   51.-M45
 339. Frank Zahn                Duisburg                 GER  3:02:09   78.-M40
 340. Laurens de Man            Berkel-Enschot           NED  3:02:13   79.-M40
 341. Gearoid Quinn             Galway                   IRL  3:02:18   52.-M45
 342. Kees van Bloois           Spirit Oud Beijerland    NED  3:02:19   24.-M50
 343. Remi Serny                Rambouillet              GBR  3:02:27   53.-M45
 344. Guillaume Frere           Boulogne Sur Mer         FRA  3:02:28  102.-M18
 345. Mihail Vlasakis           Serres                   GRE  3:02:30   54.-M45
 346. Einar Tveter              Spark                    NED  3:02:33   55.-M45
 347. Piet Stroek               PAC                      NED  3:02:34   25.-M50
 348. Mieczyslaw Klamrowski     Hagen                    GER  3:02:34   26.-M50
 349. Joris Wulfert             EUR Roadrunners          NED  3:02:41  103.-M18
 350. Jeff Hendriks             Rotterdam                NED  3:02:43  104.-M18
 351. Roel De Smet              Sint-Niklaas             BEL  3:02:44  105.-M18
 352. Eric Stam                 Rotterdam Atletiek       NED  3:02:46   56.-M45
 353. Adriaan Dekkers           GAC Gemert               NED  3:02:54   27.-M50
 354. Harry Suyker              De Koplopers             NED  3:03:08   28.-M50
 355. Stéphane Simon            Avignon                  FRA  3:03:10   76.-M35
 356. Armand Laven              OSS-VOLO                 NED  3:03:11   77.-M35
 357. Richard van Galen         Den Hoorn Zh             NED  3:03:22  106.-M18
 358. Frank Heijmink            Alphen aan den Rijn      NED  3:03:26   80.-M40
 359. Arjen van Velden          Olympus '70              NED  3:03:31   81.-M40
 360. Michael O'Connell         Sligo                    IRL  3:03:32   82.-M40
 361. Abdelbbar Rahmani         Herne                    GER  3:03:40   83.-M40
 362. Patrick Gallagher         Welwyn Grden City        GBR  3:03:41   78.-M35
 363. Wim Loos                  Peer                     BEL  3:03:42   79.-M35
 364. Arkadiusz Fabis           Steszew                  POL  3:03:45   80.-M35
 365. Gianluca Riccio           Bussigny                 SUI  3:03:46  107.-M18
 366. David Clere               Autun                    FRA  3:03:48  108.-M18
 367. Erwin van de Cauter       Dendermonde              BEL  3:03:49   57.-M45
 368. Raul Valdez               's-Gravenhage            NED  3:03:51   81.-M35
 369. Jean-Pierre Massot        Bilzen                   BEL  3:03:55   84.-M40
 370. John Sloof                Hellas                   NED  3:04:01   82.-M35
 371. René van Strien           Atledo                   NED  3:04:05   83.-M35
 372. Mario Wesdorp             PAC                      NED  3:04:06   84.-M35
 373. Rob in 't Veld            Haarlem                  NED  3:04:07   29.-M50
 374. Daniel Avigad             London                   GBR  3:04:10  109.-M18
 375. Mark Goldstein            Newcastle-under-Lyme     GBR  3:04:10  110.-M18
 376. Jan Lefever               Harelbeke                BEL  3:04:14   85.-M40
 377. Carlo Verleyen            Ingooigem                BEL  3:04:17   58.-M45
 378. Jan Vermeulen             Blaaksedijk              NED  3:04:27   12.-M55
 379. Huib de Kwant             avVN                     NED  3:04:35   13.-M55
 380. David Hogan               Kilkenny                 IRL  3:04:37   85.-M35
 381. Peter Mark Eaton          Livorno                  ITA  3:04:43   86.-M35
 382. Rir Grevendonk            Peer                     BEL  3:04:48   59.-M45
 383. Christophe Couquet        Montesson                FRA  3:04:58   60.-M45
 384. Ger Vis                   PAC                      NED  3:05:02   61.-M45
 385. Luc Brusseel              Sint-Martens-leerne      BEL  3:05:15   62.-M45
 386. Marijn Treurniet          De Kieviten              NED  3:05:19  111.-M18
 387. Duncan Hancox             Abingdon                 GBR  3:05:24  112.-M18
 388. Bas Briefjes              Castricum                NED  3:05:25  113.-M18
 389. Ron Huizer                Loopgroep Aart Stigter   NED  3:05:26   63.-M45
 390. Gary Renton               Brielle                  NED  3:05:26   86.-M40
 391. Vincent Vantyghem         Eernegem                 BEL  3:05:27   87.-M35
 392. Carlos Pupo               Aracaju                  BRA  3:05:30   64.-M45
 393. Johan Licht               Startbaan                NED  3:05:31   30.-M50
 394. Bas de Bruijn             Leiden Atletiek          NED  3:05:33   87.-M40
 395. Rob Mannens               Hoensbroek               NED  3:05:35   65.-M45
 396. Marc Castricum            avVN                     NED  3:05:38   66.-M45
 397. Frank van Erp             Leidschendam             NED  3:05:42   67.-M45
 398. Adriaan Coppoolse         Vlissingen               NED  3:05:49   88.-M35
 399. Addie Timmer              avVN                     NED  3:05:50   14.-M55
 400. Dorus Jaspers             GAC Gemert               NED  3:05:52   88.-M40
 401. Giel Joziasse             AV '56                   NED  3:05:52   68.-M45
 402. Leon Verbugt              't Jasper Sport          NED  3:05:55   69.-M45
 403. Richard Dijkhuizen        Castricum                NED  3:05:57   89.-M35
 404. M Geldof                  Middelburg               NED  3:06:01   89.-M40
 405. Sebastien Senechal        Outreau                  FRA  3:06:02   90.-M35
 406. Ton Rückert               Scopias                  NED  3:06:07   31.-M50
 407. Wim Elshout               avVN                     NED  3:06:08   15.-M55
 408. Rob Snoeren               Waalwijk                 NED  3:06:10   91.-M35
 409. Guy De Vriendt            Scherpenheuvel-Zichem    BEL  3:06:13   90.-M40
 410. Marc Diels                Muizen-Gingelom          BEL  3:06:24   92.-M35
 411. Andrew McDonagh           Corbally, Co Clare       IRL  3:06:28   93.-M35
 412. Egbert Reurich            Hendrik Ido Ambacht      NED  3:06:28   91.-M40
 413. Maurice Mccrohan          Dublin                   IRL  3:06:30   92.-M40
 414. Oliver Westbury           London                   GBR  3:06:30  114.-M18
 415. Peter Pollemans           Flakkee                  NED  3:06:30  115.-M18
 416. Ivo Vermeeren             Vijlen                   NED  3:06:33   94.-M35
 417. Martin Edelman            Den Hoorn Zh             NED  3:06:39   95.-M35
 418. Ed van Dijk               Poortugaal               NED  3:06:42   93.-M40
 419. Jean-François Foxhal      Saint-severin            BEL  3:06:42   94.-M40
 420. Johan Rombouts            Zundert                  NED  3:06:44   70.-M45
 421. Eoin Phelan               Manchester               GBR  3:06:46  116.-M18
 422. Marcel Wilmink            Pallas '67               NED  3:06:49   95.-M40
 423. Ciaran McKeown            London                   GBR  3:06:55   96.-M35
 424. Sebastien Tesse           Brunehaut                BEL  3:06:55   97.-M35
 425. Malachy McGlynn           Waterford                IRL  3:06:56   96.-M40
 426. Eric Poppe                Zele                     BEL  3:06:58   97.-M40
 427. Giorgio Sironi            Hoorn Nh                 NED  3:06:58   98.-M40
 428. Arnoud Berkman            Amsterdam                NED  3:06:59   99.-M40
 429. Christy Finnerty          Co Mayo                  IRL  3:07:00  117.-M18
 430. Gerwin Vos                AAV '36                  NED  3:07:02   98.-M35
 431. Arjan van der Laan        Noorden                  NED  3:07:02   99.-M35
 432. Steve Cole                London                   GBR  3:07:04  100.-M35
 433. Geu Siebenga              Loopgroep Aart Stigter   NED  3:07:06    1.-M60
 434. Job van de Waal           Haag Atletiek            NED  3:07:09   71.-M45
 435. Christopher Shearwood     Ruislip                  GBR  3:07:09   72.-M45
 436. Patrick Salmond           Nottingham               GBR  3:07:11  118.-M18
 437. Joel Natale               London                   GBR  3:07:11  119.-M18
 438. Alec Schellen             Antwerpen                BEL  3:07:16   73.-M45
 439. David Smith               Startbaan                NED  3:07:22   32.-M50
 440. Stephen Margetts          's-Gravenhage            NED  3:07:22  100.-M40
 441. Jack Glasbergen           Rijnsoever               NED  3:07:27  101.-M35
 442. Richard Lelieveld         De Kieviten              NED  3:07:28  102.-M35
 443. Ron van de Hee            Rotterdam Atletiek       NED  3:07:37  103.-M35
 444. Mark Schuitemaker         's-Gravenhage            NED  3:07:41  120.-M18
 445. Christopher Bennett       Worthing, West Sussex    GBR  3:07:46   33.-M50
 446. Arthur van Eijl           Spijkenisse              NED  3:07:48  104.-M35
 447. Thomas Mauel              Königswinter             GER  3:07:52  101.-M40
 448. Geert Moens               Amsterdam                NED  3:07:54  105.-M35
 449. Arthur Hopman             Hylas                    NED  3:08:00  102.-M40
 450. Stephen Greedy            Nottingham               GBR  3:08:01  103.-M40
 451. Adrian Schlatter          Basel                    SUI  3:08:06  104.-M40
 452. Gino Raedemaeker          Buggenhout               BEL  3:08:13  105.-M40
 453. Kees Meijer               Leiden Atletiek          NED  3:08:13  106.-M35
 454. Thorsten Peters           Dublin                   IRL  3:08:16  106.-M40
 455. Gerrit Schimmel           Spirit Oud Beijerland    NED  3:08:17   16.-M55
 456. Michel Fontanel           Allinges                 FRA  3:08:23   74.-M45
 457. Arie van Dijk             Flakkee                  NED  3:08:26   17.-M55
 458. Armand Goossens           Arnhem                   NED  3:08:29  107.-M40
 459. Rafael Krijgsman          PAC                      NED  3:08:30  121.-M18
 460. Ton Bosgoed               Bovenkarspel             NED  3:08:31  108.-M40
 461. Jimmy Venema              HAC                      NED  3:08:33   75.-M45
 462. Aike Dirkzwager           KAV Holland              NED  3:08:37   76.-M45
 463. Rudy Goris                Arendonk                 BEL  3:08:39   77.-M45
 464. Bram Bakker               Bloemendaal              NED  3:08:40   78.-M45
 465. Emmanuel Bourdon          Vimy                     FRA  3:08:40  107.-M35
 466. George Winthagen          Voerendaal               NED  3:08:40   79.-M45
 467. John Janssen              avVN                     NED  3:08:43   34.-M50
 468. Roy Hennekes              avVN                     NED  3:08:46   18.-M55
 469. Hassan Sidri              Roinville                FRA  3:08:51  109.-M40
 470. Olivier Beauquentin       Bennecourt               FRA  3:08:58  108.-M35
 471. Robert Keep               NEA Volharding           NED  3:08:59  110.-M40
 472. Theo van Pamelen          Spark                    NED  3:09:03   35.-M50
 473. Ronald Verstappen         Daventria                NED  3:09:07   36.-M50
 474. Alex Eeckhout             Hulste                   BEL  3:09:10  122.-M18
 475. Pascal Lecomte            Fontaine sous Préaux     FRA  3:09:16   80.-M45
 476. Michael Slop              Fit                      NED  3:09:17  109.-M35
 477. Peter Dijcks              Haag Atletiek            NED  3:09:19   37.-M50
 478. Piet Kruidenier           PAC                      NED  3:09:22   38.-M50
 479. Hans Korbijn              Schiphol                 NED  3:09:24  111.-M40
 480. Igor Shirin               Capelle aan den IJssel   NED  3:09:28  123.-M18
 481. Louis Favre Victoire      Allinges                 FRA  3:09:29   81.-M45
 482. Bulent Suvan              Ruinerwold               NED  3:09:30  124.-M18
 483. Thorsten Viertel          's-Gravenhage            NED  3:09:33  110.-M35
 484. Roel Truyers              Hechtel                  BEL  3:09:35  112.-M40
 485. Henk van Eck              GAC Gemert               NED  3:09:37   39.-M50
 486. Sigfried Janzing          PAC                      NED  3:09:37   82.-M45
 487. Mario marin Otero         Oviedo                   ESP  3:09:38  111.-M35
 488. Peter Drent               Caesar                   NED  3:09:40  113.-M40
 489. Martin Pronk              Vlaardingen              NED  3:09:41   83.-M45
 490. Paul Hendriks             Rotterdam                NED  3:09:41  125.-M18
 491. Frank Arnoldy             Rotterdam                NED  3:09:46   40.-M50
 492. Tobias van der Pol        Loopgroep PK             NED  3:09:47  126.-M18
 493. Marcel Derksen            Veluwe                   NED  3:09:49  114.-M40
 494. Geert Quintens            Scherpenheuvel           BEL  3:09:56   84.-M45
 495. Tim Taylor                Diomedon                 NED  3:09:56   85.-M45
 496. Marcel den Ouden          Bergschenhoek            NED  3:10:02  112.-M35
 497. Gert van der Vinden       Biggekerke               NED  3:10:03  115.-M40
 498. Peter Schreurs            Opglabbeek               BEL  3:10:05  116.-M40
 499. Hans Boer                 Amersfoort               NED  3:10:10   86.-M45
 500. Andrew Woods              Rotterdam                NED  3:10:12  127.-M18
 501. Paul Leonard              London                   GBR  3:10:22  128.-M18
 502. Etienne Buckinx           Hermée                   BEL  3:10:23   87.-M45
 503. Marcel de Vette           Oud Beijerland           NED  3:10:38  113.-M35
 504. Paul Terpstra             Haren Gn                 NED  3:10:39   88.-M45
 505. Ole Arne Eiksund          Oslo                     NOR  3:10:45  117.-M40
 506. Damien Tahan              Milano                   ITA  3:10:49   89.-M45
 507. Frits Top                 Zwartebroek              NED  3:10:51   90.-M45
 508. Elmar Duiveman            Vleuten                  NED  3:10:54  129.-M18
 509. Pieter Tensen             Moordrecht               NED  3:10:57  114.-M35
 510. Gilles Chareyre           Malataverne              FRA  3:10:59   91.-M45
 511. Remco Schram              Loopgroep Aart Stigter   NED  3:11:00  118.-M40
 512. Theo Wagner               Duisburg                 GER  3:11:00   41.-M50
 513. Robert Erdkamp            Stein Lb                 NED  3:11:02  119.-M40
 514. Rob Jan Wagelaar          AV '34                   NED  3:11:03   92.-M45
 515. Gregory Burtomboy         Mettet                   BEL  3:11:05  130.-M18
 516. Sergio Luque Yubero       Cornella de Llobrega     ESP  3:11:05  131.-M18
 517. Hans Huurman              Spado                    NED  3:11:06   93.-M45
 518. Massimo Lucioli           Livorno                  ITA  3:11:08   42.-M50
 519. Richard Fortuin           Schiedam                 NED  3:11:11  115.-M35
 520. Niels Goudswaard          Zierikzee                NED  3:11:12  116.-M35
 521. Hans Gerritsen            LAAC Twente              NED  3:11:13  120.-M40
 522. Ves Verhaegh              Venlo                    NED  3:11:16   43.-M50
 523. Ishmail Badr              Cambridge                GBR  3:11:21  121.-M40
 524. Bruno Ceunis              Brugge                   BEL  3:11:25  122.-M40
 525. Joost Legtenberg          Arnhem                   NED  3:11:26  132.-M18
 526. Gerrie Dijkstra           Generaal Michaelis       NED  3:11:27   94.-M45
 527. Toshihiko Emura           Frankfurt am Main        GER  3:11:30   95.-M45
 528. Johann Balch              Penmarc'h                FRA  3:11:37   96.-M45
 529. Ruud Brouwer              Loopgroep PK             NED  3:11:40   97.-M45
 530. Pascal Quenon             Villemandeur             FRA  3:11:41  117.-M35
 531. Holger Runge              Duisburg                 GER  3:11:42   98.-M45
 532. Leo van der Nat           PAC                      NED  3:11:42  123.-M40
 533. Laurens van der Haven     AV '56                   NED  3:11:44  124.-M40
 534. Stef Rasch                Pijnenburg               NED  3:11:45   44.-M50
 535. Benjamin Cherdrong        Evry                     FRA  3:11:46  133.-M18
 536. Joel Moussu               Ris Orangis              FRA  3:11:46   45.-M50
 537. Martin Kleinjan           Rotterdam                NED  3:11:50  118.-M35
 538. Leon Roks                 AV Standdaarbuiten       NED  3:11:51   99.-M45
 539. Andre van der Vuurst      BAV                      NED  3:11:56  125.-M40
 540. Michel Verheezen          Fortuna                  NED  3:11:56  126.-M40
 541. Richard van der Valk      Oss                      NED  3:11:57  127.-M40
 542. Mathij van der Meulen     Rotterdam                NED  3:11:58   19.-M55
 543. Ruud Fabrie               Haag Atletiek            NED  3:11:58  100.-M45
 544. Juan Botella              Belfast                  GBR  3:12:00  134.-M18
 545. Brendan Aspel             Waterford                IRL  3:12:04  128.-M40
 546. Bouke Bussemaker          Energie                  NED  3:12:09  135.-M18
 547. Sebastiaan Altorf         Bussum                   NED  3:12:10  119.-M35
 548. Danny Peersegaele         Gent                     BEL  3:12:10  129.-M40
 549. Wim Cams                  Herselt                  BEL  3:12:11  130.-M40
 550. Erwin de Mare             Houten                   NED  3:12:11  131.-M40
 551. Stefan Lindblom           Solna                    SWE  3:12:12  132.-M40
 552. Alan Henderson            Inverclyde               GBR  3:12:17  136.-M18
 553. David Henderson           Gourock                  GBR  3:12:17  137.-M18
 554. Kurt Defrene              Desselgem                BEL  3:12:18  133.-M40
 555. Mikael Olsson             Brussel                  BEL  3:12:20  120.-M35
 556. Jorn Prinsen              Amersfoort               NED  3:12:36  138.-M18
 557. Eric Bliekendaal          Dutch Runners Basic      NED  3:12:39  121.-M35
 558. Rob Leysen                Kasterlee                BEL  3:12:43  134.-M40
 559. Patrick O'Dwyer           Galway                   IRL  3:12:44  101.-M45
 560. Richard Tiemeijer         DEM                      NED  3:12:47  135.-M40
 561. Theo Troost               Voorne Atletiek          NED  3:12:48  136.-M40
 562. Michiel Banning           Etten Gld                NED  3:12:50  102.-M45
 563. J?rgen Mous               Rotterdam                NED  3:12:51  103.-M45
 564. Martijn Biesmans          De Lat                   NED  3:12:55  122.-M35
 565. Caspar van Capelleveen    Amersfoort               NED  3:12:56  123.-M35
 566. Sjack Hoop                STB                      NED  3:12:57  104.-M45
 567. Davide Bottaro            Milano                   ITA  3:12:58  139.-M18
 568. Marco Lusing              Arnhem                   NED  3:13:05  105.-M45
 569. Patrick De Man            Aalst                    BEL  3:13:05  106.-M45
 570. Michael Raaijmakers       Parthenon                NED  3:13:06  140.-M18
 571. Christophe Stanguennec    Trenuson                 FRA  3:13:06  137.-M40
 572. Herman Ruseler            Fortuna                  NED  3:13:08  107.-M45
 573. Niek Rietveld             Fortuna                  NED  3:13:09  138.-M40
 574. Richard van der Mark      Kaatsheuvel              NED  3:13:10  124.-M35
 575. Ruud Kouijzer             PAC                      NED  3:13:12   46.-M50
 576. Adri Lamkamp              Climax                   NED  3:13:14  141.-M18
 577. Wim Tijssen               Loopgroep PK             NED  3:13:18  108.-M45
 578. Andy Roodenburg           Rotterdam                NED  3:13:28  142.-M18
 579. Marius Besuijen           Dynamica                 NED  3:13:29  109.-M45
 580. Dick Bennink              Broekland Ov             NED  3:13:32  139.-M40
 581. Hens Stefan               Mol                      BEL  3:13:33  125.-M35
 582. Ruud Kok                  AV '34                   NED  3:13:33   47.-M50
 583. Thomas van Essen          Rotterdam                NED  3:13:33  143.-M18
 584. Christian Mohr            Hamburg                  GER  3:13:34  140.-M40
 585. Ronny D'Hont              Stekene                  BEL  3:13:34  141.-M40
 586. Henk Sanders              Sint-Andries             BEL  3:13:36  110.-M45
 587. Benny Roelens             Sint-andries             BEL  3:13:37  142.-M40
 588. Theo Boekema              Loopgroep Aart Stigter   NED  3:13:38   48.-M50
 589. Allan Sébastien           Desvres                  FRA  3:13:40  126.-M35
 590. Jaap Kweekel              Pallas '93               NED  3:13:40  143.-M40
 591. Marchel Snieder           Moordrecht               NED  3:13:42  111.-M45
 592. Martin Lobrink            Energie                  NED  3:13:46  144.-M40
 593. Michiel Dunning           Almere                   NED  3:13:51  144.-M18
 594. David Serres Olmeda       Hospitalet Llobregat     ESP  3:13:51  145.-M40
 595. Ferry de Graaf            Pallas '93               NED  3:13:51  127.-M35
 596. Paul Timmermans           Tholen                   NED  3:13:52  146.-M40
 597. Remco Kleinrensink        Wageningen               NED  3:13:53  145.-M18
 598. Tim Wijnants              Hasselt                  BEL  3:13:53  146.-M18
 599. Henkjan Oldewarris        Athlos                   NED  3:13:56  147.-M40
 600. Robbert Tinneveld         's-Gravenzande           NED  3:13:57  148.-M40
 601. Frank Jegers              Nieuw Vennep             NED  3:14:00  128.-M35
 602. Gerard Chapon             Montelimar               FRA  3:14:01  112.-M45
 603. Stefano Mei               Jesolo                   ITA  3:14:02  113.-M45
 604. Leon Willem Loeve         Delta Sport              NED  3:14:02  147.-M18
 605. Ronnie Duinkerken         De Kieviten              NED  3:14:11  129.-M35
 606. Frank van der Mark        Loopgroep Aart Stigter   NED  3:14:14  114.-M45
 607. Waldo Karbaat             Bergschenhoek            NED  3:14:14  148.-M18
 608. Abdel Elkalisch           Pepingen                 BEL  3:14:15  115.-M45
 609. Stephen Smith             North Shields            GBR  3:14:16  116.-M45
 610. Nevzat Bayraktar          Rotterdam                NED  3:14:17  149.-M40
 611. Wout Westhuis             Zwartsluis               NED  3:14:18  150.-M40
 612. Egbert Beers              Veendam                  NED  3:14:18   49.-M50
 613. Sam Collins               Sutton Coldfield         GBR  3:14:21  149.-M18
 614. Michel Schouten           Almere                   NED  3:14:34  150.-M18
 615. Henk Jan Kamerbeek        De Gemzen                NED  3:14:35  117.-M45
 616. Marcel Eling              Groningen Atletiek       NED  3:14:41  130.-M35
 617. Vincent Michielsen        Wageningen               NED  3:14:42  151.-M18
 618. Erik Jan Moll             Helmond                  NED  3:14:43  151.-M40
 619. Juur Kerkvliet            Warmond                  NED  3:14:45   50.-M50
 620. Jermaine Goveia           Almere                   NED  3:14:47  152.-M18
 621. Roeland Bornebroek        Rotterdam                NED  3:14:47  153.-M18
 622. Steve Sommeling           Passaat                  NED  3:14:49  118.-M45
 623. Peter van Groen           Barendrecht              NED  3:14:50  119.-M45
 624. David Clijsters           Herent                   BEL  3:14:50  154.-M18
 625. Franc Boverhof            Amsterdam                NED  3:14:54  155.-M18
 626. Bryan Vloemans            Rotterdam                NED  3:14:56  131.-M35
 627. Gerard Biersteker         Heerhugowaard            NED  3:14:57   51.-M50
 628. Tom Meston                London                   GBR  3:14:58  156.-M18
 629. Michele Grasso            Milano                   ITA  3:14:59  132.-M35
 630. Gerben Tewes              Almere                   NED  3:15:04  133.-M35
 631. Peter de Laere            Drongen                  BEL  3:15:09  152.-M40
 632. Anton van Amerongen       Leidschendam             NED  3:15:11  153.-M40
 633. Reinhold Schwalb          Ruhlkirchen              GER  3:15:13  120.-M45
 634. Rob Zehenpfenning         Spiridon                 NED  3:15:14  157.-M18
 635. Bert Nuninga              Passaat                  NED  3:15:16  154.-M40
 636. Ton Lubbers               Duiven                   NED  3:15:19  155.-M40
 637. Wil Spijker               Hellas                   NED  3:15:23   20.-M55
 638. Ken Nordström             Eskilstuna               SWE  3:15:25  156.-M40
 639. Filip Thijs               Lier                     BEL  3:15:29  158.-M18
 640. Thomas Wächtler           Krefeld                  GER  3:15:31   52.-M50
 641. Otmar Montroos            AV '34                   NED  3:15:31  121.-M45
 642. Peter Willems             Zonhoven                 BEL  3:15:33  122.-M45
 643. Hubert Dieudonne          Courcouronnes            FRA  3:15:37   53.-M50
 644. Francesco Frankhuizen     Mechelen                 NED  3:15:37   54.-M50
 645. Léon de Baat              Wijchen                  NED  3:15:37  134.-M35
 646. Raoul De Wilde            Zele                     BEL  3:15:41  123.-M45
 647. Pieter Jan Kleinjan       Energie                  NED  3:15:42  124.-M45
 648. Steven Kovats             London                   GBR  3:15:43  157.-M40
 649. Paul Freeman              Grimsby                  GBR  3:15:45  125.-M45
 650. Richard Maquelin          Capelle aan den IJssel   NED  3:15:45   55.-M50
 651. Adrie Hoek                De Koplopers             NED  3:15:46  126.-M45
 652. Paul Stuart               Bedford                  GBR  3:15:48  158.-M40
 653. John van Tol              Krimpen aan den IJssel   NED  3:15:49  159.-M40
 654. Florian Hupkes            Hellas                   NED  3:15:52  159.-M18
 655. Rene Wijnen               Heusden gem Asten        NED  3:15:57  127.-M45
 656. Piotr Wiercioch           Wagrowiec                POL  3:15:59  135.-M35
 657. Gerard de Jong            PAC                      NED  3:16:09   56.-M50
 658. Patrick van Gils          Puttershoek              NED  3:16:12  160.-M18
 659. Theo Peters               Spark                    NED  3:16:14   57.-M50
 660. Haroldinio Abauna         PSV                      NED  3:16:20  128.-M45
 661. Ritsert Boonstra          Amsterdam                NED  3:16:21  161.-M18
 662. Hans Heirman              OSS-VOLO                 NED  3:16:23   58.-M50
 663. Coen Streefland           Soest                    NED  3:16:24  136.-M35
 664. Wim Kompier               OSS-VOLO                 NED  3:16:26  129.-M45
 665. Mike Salter               Impington Cambridge      GBR  3:16:29  160.-M40
 666. Wilfred Keijzer           Ter Aar                  NED  3:16:32  161.-M40
 667. Gerard Mellaard           Abbenbroek               NED  3:16:33   59.-M50
 668. Patrick Beks              Helmond                  NED  3:16:34  137.-M35
 669. Frank Zondag              AAC '61                  NED  3:16:34  130.-M45
 670. Ronald Balter             AVON                     NED  3:16:35   60.-M50
 671. George Edelman            Olympus '70              NED  3:16:41  162.-M40
 672. Wim Akkermans             Prins Hendrik            NED  3:16:42   61.-M50
 673. Jean francois Rabin       Morbecque                FRA  3:16:45  131.-M45
 674. Chun Fai To               Aalst                    BEL  3:16:46  162.-M18
 675. Frans Cobben              Wageningen               NED  3:16:55  132.-M45
 676. Peter Hannink             Wierden                  NED  3:16:59  133.-M45
 677. Stephan Dockx             Putte-Beerzel            BEL  3:17:01  163.-M40
 678. Graziano Cantore          Chiusa di San Michel     ITA  3:17:03  163.-M18
 679. Cor Janssen               Horst                    NED  3:17:03  164.-M40
 680. Eddy de Ridder            Rotterdam                NED  3:17:04  138.-M35
 681. Marcel Does               Zuidwal                  NED  3:17:05  139.-M35
 682. Paul Di Ciacca            Glasgow                  GBR  3:17:05  164.-M18
 683. Tom Hendriks              Amsterdam                NED  3:17:06  165.-M40
 684. Rini de Jong              Capelle aan den IJssel   NED  3:17:06  166.-M40
 685. Roberto Boero             Brussels                 BEL  3:17:08  134.-M45
 686. Niels den Otter           Barendrecht              NED  3:17:15  140.-M35
 687. Stefan van Marrewijk      Made                     NED  3:17:15  141.-M35
 688. Edmund Holtkamp           Velen                    GER  3:17:18   62.-M50
 689. Har Boonen                AV Heythuysen            NED  3:17:21   21.-M55
 690. Evert Jan Heringa         Groningen Atletiek       NED  3:17:24  165.-M18
 691. Mies van Berlo            Lieshout                 NED  3:17:27   22.-M55
 692. Luc Verfaillie            Ingelmunster             BEL  3:17:31  135.-M45
 693. Richard van den Berg      Schiedam                 NED  3:17:33  142.-M35
 694. Leo Jansen                Zuidland                 NED  3:17:35  136.-M45
 695. Patrick Indestege         Hasselt                  BEL  3:17:35  143.-M35
 696. Brian Neville             Co Westmeath             IRL  3:17:36  166.-M18
 697. Mariusz Pyszynski         Warszawa                 POL  3:17:42  167.-M18
 698. Marijn den Hollander      Rotterdam                NED  3:17:51  168.-M18
 699. Wessel Dekker             AV '40                   NED  3:17:51  137.-M45
 700. Josep M? Piqueras Folch   Barcelona                ESP  3:17:52   63.-M50
 701. Hermann Raab              Peschiera Borromeo       ITA  3:17:52  167.-M40
 702. David Debargue            Châlons-en-Champagne     FRA  3:17:54  144.-M35
 703. William Mcguire           Waterford                IRL  3:17:55  138.-M45
 704. Marc de Haas              Eindhoven                NED  3:17:55  145.-M35
 705. Neil Holdsworth           York                     GBR  3:18:00   64.-M50
 706. Philipp Grau              Köln                     GER  3:18:01  146.-M35
 707. Christophe Aguettaz       Les Bougeries - Allinges FRA  3:18:06  139.-M45
 708. Willem van den Neste      Dwingeloo                NED  3:18:07  140.-M45
 709. Hans van Zwienen          PAC                      NED  3:18:17  169.-M18
 710. Johan Smeulders           Lichtenvoorde            NED  3:18:20  141.-M45
 711. Johann-Frederick te Peele Phanos                   NED  3:18:20  147.-M35
 712. Paul Terstegge            Amsterdam                NED  3:18:22  170.-M18
 713. Sytse Zuidema             's-Gravenhage            NED  3:18:24  168.-M40
 714. Rémy Lantoine             Lille                    FRA  3:18:24  171.-M18
 715. Chris Coleman             Abu Dhabi                UAE  3:18:24    2.-M60
 716. Moshood Giwa              avVN                     NED  3:18:24  169.-M40
 717. Maarten Bijnen            Wassenaar                NED  3:18:26  148.-M35
 718. Patrick van Beek          Ede Gld                  NED  3:18:26  172.-M18
 719. Michiel Stiemer           's-Graveland             NED  3:18:28  149.-M35
 720. Udo van Slooten           AVV                      NED  3:18:28  170.-M40
 721. Anthony Cleenwerck        Zedelgem                 BEL  3:18:28  173.-M18
 722. Fred Hendrikse            Koudekerke               NED  3:18:30  150.-M35
 723. Peter Hordijk             Rotterdam                NED  3:18:31  171.-M40
 724. Luis Moreno Torres        Jaén                     ESP  3:18:33   65.-M50
 725. Erik Scheers              Phanos                   NED  3:18:33  151.-M35
 726. Jan van Gent              Spirit Oud Beijerland    NED  3:18:33   66.-M50
 727. Ivar Wierenga             GAC Hilversum            NED  3:18:34  172.-M40
 728. Martin Luig               Münster                  GER  3:18:35  152.-M35
 729. Kees van der Zanden       Poeldijk                 NED  3:18:35   67.-M50
 730. Ruud van Heijningen       Woerden                  NED  3:18:36  174.-M18
 731. Louis Helsloot            Loopgroep PK             NED  3:18:38  142.-M45
 732. Christian Gums            Winkel                   GER  3:18:41  173.-M40
 733. Dirk Becker               Winkel                   GER  3:18:42  174.-M40
 734. Maarten Bosch             Loopgroep Wijbosch       NED  3:18:43  143.-M45
 735. Pepijn Muller             Prins Hendrik            NED  3:18:47  144.-M45
 736. Laurens Beerepoot         Climax                   NED  3:18:48   68.-M50
 737. Cor van der Steen         Parthenon                NED  3:18:48    3.-M60
 738. Veron Lust                NEA Volharding           NED  3:18:51  145.-M45
 739. Ronny Geijsen             Rotterdam Atletiek       NED  3:18:51  175.-M18
 740. Francois Racle            Besancon                 FRA  3:18:53   69.-M50
 741. William Kuijpers          Tilburg Road Runners     NED  3:18:56  153.-M35
 742. Eric Detraz               Orcier                   FRA  3:19:00  146.-M45
 743. Marcel de Romph           Hoofddorp                NED  3:19:03  175.-M40
 744. Raymond Noordermeer       Oude-Tonge               NED  3:19:05  176.-M40
 745. Jeroen van Zoelen         Berneau                  BEL  3:19:06  176.-M18
 746. Nasser Berrich            Delft                    NED  3:19:07  147.-M45
 747. Patrick Hayden            Colac                    AUS  3:19:07  177.-M18
 748. Hein Balkenende           Hellas                   NED  3:19:08   70.-M50
 749. Salvatore Parello         Bedford                  GBR  3:19:08  148.-M45
 750. Pascal Rademacher         Lontzen                  BEL  3:19:11  178.-M18
 751. Sharief Ibrahim           Walton on Thames         GBR  3:19:16   71.-M50
 752. Mervyn Mulder             Zeewolde                 NED  3:19:17  154.-M35
 753. Torstein Skara            Stavanger                NOR  3:19:19   72.-M50
 754. Jeroen Wit                De Koplopers             NED  3:19:23  177.-M40
 755. Bert Cremers              Unitas                   NED  3:19:26  149.-M45
 756. Jan Eikelboom             Lemelerveld              NED  3:19:28  178.-M40
 757. Philippe Rey              Waterloo                 BEL  3:19:31  150.-M45
 758. Ad van Kempen             Achilles-Top             NED  3:19:32   23.-M55
 759. Berrie Voets              Tilburg                  NED  3:19:32  179.-M40
 760. David Dhondt              Armbouts-cappel          FRA  3:19:35  155.-M35
 761. Tom Loftus                Dublin                   IRL  3:19:36   73.-M50
 762. Jan Witsenboer            Cialfo                   NED  3:19:38    4.-M60
 763. Michel Schaal             Soisy Sur Seine          FRA  3:19:42   74.-M50
 764. Erik van Maaren           Rotterdam                NED  3:19:43  180.-M40
 765. Guido Perret              Den Helder               NED  3:19:45  181.-M40
 766. Tristan Jenkin            Ancaster                 CAN  3:19:46  179.-M18
 767. Rodney Mook               Rotterdam                NED  3:19:47  156.-M35
 768. Filiep Vanwymelbeke       Marke                    BEL  3:19:50  182.-M40
 769. Zsolt Kopacsi             Amsterdam                NED  3:19:50  180.-M18
 770. Andy Cole                 Chester                  GBR  3:19:51    5.-M60
 771. Alex Michiels             Brugge                   BEL  3:19:52  151.-M45
 772. Marino Russo              Anderlues                BEL  3:19:57  183.-M40
 773. Andy Brittain             Voorschoten              NED  3:19:57   75.-M50
 774. Chris Paardenkooper       De Kieviten              NED  3:19:59  152.-M45
 775. Philippe Gerard           Outreau                  FRA  3:20:05  153.-M45
 776. Leo Tuerlinckx            Heusden-zolder           BEL  3:20:06  154.-M45
 777. Joris Brasker             Rotterdam                NED  3:20:07  181.-M18
 778. Klaus Buchterkirche       Drensteinfurt            GER  3:20:13  155.-M45
 779. Harry van der Hijden      Hoek van Holland         NED  3:20:15   76.-M50
 780. Hansjörg Willems          Kerpen                   GER  3:20:17  156.-M45
 781. Ben Grijsen               Gelre                    NED  3:20:18   24.-M55
 782. Johan van Meurs           Fortuna                  NED  3:20:21  184.-M40
 783. Frederik Wilbrenninck     Balk                     NED  3:20:25  157.-M45
 784. Frank Stobbe              NOP                      NED  3:20:26  182.-M18
 785. Nico vd Velden            Spark                    NED  3:20:28   25.-M55
 786. Tony Benezit              Ablain Saint Nazaire     FRA  3:20:33  183.-M18
 787. Tama Dominique            Vaudignies               BEL  3:20:33  185.-M40
 788. Gilles Clavaud            Isle Jourdain            FRA  3:20:36   77.-M50
 789. Abdifatah Dhuhulow        London                   GBR  3:20:36  184.-M18
 790. Paul Doherty              Dublin                   IRL  3:20:36  185.-M18
 791. Giovanni Dhondt           Hellas                   NED  3:20:36  186.-M40
 792. Terry Epps                Norwich,Norfolk          GBR  3:20:38   78.-M50
 793. Dominique Rabouam         Saint Brieuc             FRA  3:20:40  158.-M45
 794. Gerardus Bartels          Road Runners Etten-Leur  NED  3:20:43   26.-M55
 795. Paul van Dongeren         Rotterdam                NED  3:20:44  186.-M18
 796. Peter Gray                Rathfarnham              IRL  3:20:46  187.-M40
 797. Klaus Krolzig             Wijlre                   NED  3:20:46  159.-M45
 798. Cor van Wijnen            RWV                      NED  3:20:49   27.-M55
 799. Felix Helmink             Atletico '73             NED  3:20:50  160.-M45
 800. Gerhard Kaufmann          Hohenwarth               AUT  3:20:51  188.-M40
 801. Jos van Laanen            Helmond                  NED  3:20:51  189.-M40
 802. Justin Kelly              Dublin                   IRL  3:20:55  157.-M35
 803. Eric Muguet               Lorris                   FRA  3:20:55  161.-M45
 804. Arve Hoogzand             Sommelsdijk              NED  3:20:56  190.-M40
 805. Falko Gallenkamp          Wuppertal                GER  3:20:56  187.-M18
 806. Arnaud Fauc               Woerden                  NED  3:20:58  158.-M35
 807. Fabio Pasqual             Jesolo                   ITA  3:21:00  191.-M40
 808. Joël Sca?ni               Puygouzon                FRA  3:21:01  162.-M45
 809. Erik Pruijmboom           Rotterdam                NED  3:21:07  188.-M18
 810. Richard Kruithof          Puttershoek              NED  3:21:12  159.-M35
 811. Robert Brand              Rotterdam                NED  3:21:14  192.-M40
 812. Lucien Justin             Outreau                  FRA  3:21:16    6.-M60
 813. Serge Milon               Ville d'avray            FRA  3:21:17   28.-M55
 814. Hugo Vogel                Passaat                  NED  3:21:18  193.-M40
 815. Daniel Paulmier           Cherbourg                FRA  3:21:20  194.-M40
 816. Marco van der Haar        Gouda                    NED  3:21:20  195.-M40
 817. Bert Eeuwijk              Waterweg                 NED  3:21:21   29.-M55
 818. Michel Groeneveld         PAC                      NED  3:21:22  160.-M35
 819. David Moritz              Groot-Brittannië         GBR  3:21:25  189.-M18
 820. Henk van Kempen           Fortuna                  NED  3:21:27   30.-M55
 821. Nils van der Boor         Dordrecht                NED  3:21:27  196.-M40
 822. António Neto              Santarém                 POR  3:21:29  161.-M35
 823. Mario Dekkers             Mol                      BEL  3:21:31  162.-M35
 824. Harold Dijkstra           Gieten                   NED  3:21:31  163.-M35
 825. Fernando lucero Batalla   Las Rozas - Madrid       ESP  3:21:32  197.-M40
 826. Roger Hodel               Effretikon               SUI  3:21:32  198.-M40
 827. Arjen Holterman           Zaanland                 NED  3:21:33  199.-M40
 828. Denis Masclaux            Sartrouville             FRA  3:21:34  163.-M45
 829. Hubert Bögemann           De Gemzen                NED  3:21:34  164.-M45
 830. Jan van Ditshuizen        Amsterdam                NED  3:21:35  190.-M18
 831. Samuel Vuillemez          Le Cerneux-Pequignot     SUI  3:21:40  191.-M18
 832. Kees van de Wetering      Isala '96                NED  3:21:46  165.-M45
 833. Pascal Catry              Lo-reninge               BEL  3:21:48  166.-M45
 834. Koos Heijmans             PEC 1910                 NED  3:21:49   31.-M55
 835. Jean philippe Ecart       Witry Les Reims          FRA  3:21:49  200.-M40
 836. Gerrit van Toor           Schiedam                 NED  3:21:52   79.-M50
 837. John Koene                Dutch Runners Gold       NED  3:21:55  167.-M45
 838. Peter Burgers             Loopgroep PK             NED  3:21:57   80.-M50
 839. Tatu Jussila              Espoo                    FIN  3:21:58  164.-M35
 840. Eric Sutter               Colmar                   FRA  3:22:00  165.-M35
 841. Stefan Eriksson           Flen                     SWE  3:22:02  201.-M40
 842. Bouke Doornbosch          Hellevoetsluis           NED  3:22:02  202.-M40
 843. Anton van Daalen          Koudekerke               NED  3:22:04  203.-M40
 844. Steven Cossement          Harelbeke                BEL  3:22:04  192.-M18
 845. Kees van der Sar          Vlaardingen              NED  3:22:05  204.-M40
 846. Perry Coomans             Rotterdam                NED  3:22:05  166.-M35
 847. Nico de Graaf             Puttershoek              NED  3:22:06  167.-M35
 848. Rogier de Bijl            Spark                    NED  3:22:08  193.-M18
 849. Sander Geijs              Berkel en Rodenrijs      NED  3:22:10  194.-M18
 850. Vincent Robijn            's-Gravenhage            NED  3:22:12  195.-M18
 851. Mark Mieras               Arnhem                   NED  3:22:13  196.-M18
 852. Christian Mager           Duisburg                 GER  3:22:14  197.-M18
 853. John Guequierre           Dynamica                 NED  3:22:14   32.-M55
 854. Erwin Joosens             Kalmthout                BEL  3:22:14  168.-M45
 855. Erik Poppe                Dynamica                 NED  3:22:14  205.-M40
 856. Rense Pettinga            NOP                      NED  3:22:16   81.-M50
 857. Reinhard Brix             Bad Pyrmont              GER  3:22:16   82.-M50
 858. Paul Hienekamp            Parthenon                NED  3:22:16   83.-M50
 859. Jean-Luc Estorgue         Teteghem                 FRA  3:22:16  206.-M40
 860. Paul Stolk                Suomi                    NED  3:22:17  198.-M18
 861. Martin Rozeboom           Dordrecht                NED  3:22:18  169.-M45
 862. Sean O Keeffe             Cork                     IRL  3:22:21  199.-M18
 863. Maxim Van Pelt            Antwerpen                BEL  3:22:24  200.-M18
 864. Koen Vanderbeke           Erps-Kwerps              BEL  3:22:25  168.-M35
 865. Gert Jan ten Brinke       Ilion                    NED  3:22:25  170.-M45
 866. Stefan Vanaudenhove       Herne                    BEL  3:22:26  207.-M40
 867. Ron Biemans               Achilles                 NED  3:22:26   84.-M50
 868. Bob Polack                PAC                      NED  3:22:27  208.-M40
 869. Mark de Haan              Pijnacker                NED  3:22:28  209.-M40
 870. Didier de Rammelaere      Kuurne                   BEL  3:22:30  210.-M40
 871. Albert van Ramshorst      Sneek                    NED  3:22:31  171.-M45
 872. Ax Dil                    Cialfo                   NED  3:22:32  169.-M35
 873. G. adofo gomez Guerra     Madrid                   ESP  3:22:33   85.-M50
 874. Jaime Camps Almi?ana      Madrid                   ESP  3:22:33  172.-M45
 875. Olivier Hamon             Toulouse                 FRA  3:22:37  173.-M45
 876. Jeroen van Hoorn          Dutch Runners Basic      NED  3:22:41  201.-M18
 877. Willem van Ek             Krimpen aan den IJssel   NED  3:22:42   86.-M50
 878. Dave Warren               London                   GBR  3:22:44  202.-M18
 879. Karel Verbiest            Duinbergen               BEL  3:22:45  203.-M18
 880. Arjan Nomen               Gouda                    NED  3:22:48  204.-M18
 881. Michael Piechocki         Duisburg                 GER  3:22:50  170.-M35
 882. Henk Lodder               Alblasserdam             NED  3:22:53  211.-M40
 883. Arco van der Mout         De Lier                  NED  3:22:54  212.-M40
 884. Peter Viveen              Dalem                    NED  3:23:00  174.-M45
 885. Gilles Geenen             Hulluch                  FRA  3:23:03  213.-M40
 886. Menno de Vries            AV Gouda                 NED  3:23:09  171.-M35
 887. Arjen Palstra             Amsterdam                NED  3:23:10  205.-M18
 888. Hans van Dinther          Eindhoven                NED  3:23:13   87.-M50
 889. Mike Zijlmans             Rotterdam                NED  3:23:16  206.-M18
 890. André Goes                NOP                      NED  3:23:19   88.-M50
 891. Leo Vissers               Utrecht                  NED  3:23:19  207.-M18
 892. Willie Young              Rushden                  GBR  3:23:20  214.-M40
 893. Rene ter Maten            Barneveld                NED  3:23:21  215.-M40
 894. Andreas Gerards           Rotterdam                NED  3:23:21  175.-M45
 895. Denis Louise              Octeville                FRA  3:23:22  176.-M45
 896. Henk Vermaas              Rotterdam Atletiek       NED  3:23:24   89.-M50
 897. Filip van Lancker         Meulebeke                BEL  3:23:27  216.-M40
 898. Freddie Kruisselbrink     Almelo                   NED  3:23:27  177.-M45
 899. Carlos Espinosa Soriano   Valencia                 ESP  3:23:27  172.-M35
 900. Stefan Köll               Bissendorf               GER  3:23:28  173.-M35
 901. Hilmar van den Dool       Bilthoven                NED  3:23:29  174.-M35
 902. Leo Rijneker              Zevenhoven               NED  3:23:30   90.-M50
 903. Hugo Koppenol             Spijkenisse              NED  3:23:34  178.-M45
 904. Ray van Kesteren          Naarden                  NED  3:23:36   33.-M55
 905. Marcel Telman             Heerhugowaard            NED  3:23:39  175.-M35
 906. Harry Middeljans          Appingedam               NED  3:23:40  217.-M40
 907. Henk van Laar             Uithoorn                 NED  3:23:40  179.-M45
 908. Henk Vlekke               Voorne Atletiek          NED  3:23:42  180.-M45
 909. Rico Slot                 Krimpen aan den IJssel   NED  3:23:47  176.-M35
 910. Ger Boonen                Echt                     NED  3:23:50   34.-M55
 911. Alex de Langen            Oud Beijerland           NED  3:23:52  181.-M45
 912. Hans Liebregts            Tilburg Road Runners     NED  3:23:53  177.-M35
 913. Jeroen Liebregts          Nijmegen                 NED  3:23:55  208.-M18
 914. Henk Meijers              Horror                   NED  3:23:56  218.-M40
 915. Maarten Snel              Amsterdam                NED  3:24:00  209.-M18
 916. Edwin Cornelisse          PAC                      NED  3:24:01  182.-M45
 917. Jean yves Poirier         Saint Aunes              FRA  3:24:05   91.-M50
 918. Chris Marey               Gent                     BEL  3:24:07  210.-M18
 919. Joachim Kraft             Dossenheim               GER  3:24:08  219.-M40
 920. Patrick Hegarty           Cork City                IRL  3:24:09   92.-M50
 921. Jeroen Korving            Loopgroep PK             NED  3:24:10  178.-M35
 922. Frederik Claerhout        Wachtebeke               BEL  3:24:11  211.-M18
 923. Antti Orama               Helsinki                 FIN  3:24:14  183.-M45
 924. Andreas Hemmerlein        Neunkirchen              GER  3:24:18  212.-M18
 925. Roeland de Meulemeester   Kessel-lo                BEL  3:24:19  213.-M18
 926. James Robbert Hobbs       Loopgroep Aart Stigter   NED  3:24:19  214.-M18
 927. Paul van der Brug         Zwolle                   NED  3:24:21  220.-M40
 928. Michael van den Burg      Rotterdam                NED  3:24:23  221.-M40
 929. Jean-Michel Grimont       Gerpinnes                BEL  3:24:24   93.-M50
 930. Cornelis van Herwaarden   Capelle aan den IJssel   NED  3:24:24   94.-M50
 931. Erik Vermeulen            Spijkenisse              NED  3:24:26  215.-M18
 932. Karol Pomierski           Gorinchem                NED  3:24:28  216.-M18
 933. Adrie Bons                Numansdorp               NED  3:24:31  184.-M45
 934. Peter Rus                 Friesland                NED  3:24:31  185.-M45
 935. Jack de Jonge             Loopgroep Beilen         NED  3:24:32  179.-M35
 936. Johan Lundgren            Helsingborg              SWE  3:24:33  186.-M45
 937. Alphons Veldman           Soest                    NED  3:24:33  187.-M45
 938. Adam Booij                Amsterdam                NED  3:24:34  217.-M18
 939. Armin van den Brand       Alblasserdam             NED  3:24:35  222.-M40
 940. Olivier Offe              Fort Mardyck             FRA  3:24:35  188.-M45
 941. Rolf Vetter               Cottens                  SUI  3:24:38  223.-M40
 942. Maarten Vrij              Utrecht                  NED  3:24:40  224.-M40
 943. Bart van Gulick           Handel                   NED  3:24:42  225.-M40
 944. Jacco Leeuwerink          Loopgroep Aart Stigter   NED  3:24:45  218.-M18
 945. Theo van de Ven           Loopgroep Aart Stigter   NED  3:24:45  189.-M45
 946. Edward van Pelt           Fortuna                  NED  3:24:48  190.-M45
 947. Jean-paul Pinon           Viroflay                 FRA  3:24:50   35.-M55
 948. Alain Wallée              La Hulpe                 BEL  3:24:55   95.-M50
 949. Karel Rikkers             Generaal Michaelis       NED  3:24:56   96.-M50
 950. Andre Storch              Trusetal                 GER  3:24:58  219.-M18
 951. Troy Prince               Battersea                GBR  3:24:59  220.-M18
 952. Arnold de Krom            Halsteren                NED  3:24:59  226.-M40
 953. Pedro Javier Conejero     Madrid                   ESP  3:24:59  227.-M40
 954. Christophe Hillewaere     Brussel/Bruxelles        BEL  3:25:00  228.-M40
 955. Angel Luis Conejero       Madrid                   ESP  3:25:01  191.-M45
 956. Klaas Ridder              NSL                      NED  3:25:02  229.-M40
 957. Leon Peeters              Brunssum                 NED  3:25:02  230.-M40
 958. Dirk Muizer               Friesland                NED  3:25:04   97.-M50
 959. Victor Gualda             Madrid                   ESP  3:25:06  192.-M45
 960. Fred Monte                Voorne Atletiek          NED  3:25:06   36.-M55
 961. Walter Immerzeel          Utrecht                  NED  3:25:06  221.-M18
 962. Frank Stieger             Tilburg                  NED  3:25:13  231.-M40
 963. Adam Brunskill            Blackpool                GBR  3:25:17  232.-M40
 964. Kees Schouten             Kudelstaart              NED  3:25:17  193.-M45
 965. Sohier Sylvain            Gravelines               FRA  3:25:21  222.-M18
 966. Jean Jacques Labrousse    Asnieres Sur Seine       FRA  3:25:22  233.-M40
 967. Remco Peschar             Haarlem                  NED  3:25:24  180.-M35
 968. Paul Waye                 Haarlem                  NED  3:25:24  234.-M40
 969. Kevin Donegan             Portlaoise               IRL  3:25:25  223.-M18
 970. Martin Riemslag           Amsterdam                NED  3:25:26  224.-M18
 971. Marc Reesink              EDE                      NED  3:25:27  235.-M40
 972. Robert van der Zanden     Rotterdam                NED  3:25:28  225.-M18
 973. Mark Schlitz              Groot-Brittannië         GBR  3:25:29  236.-M40
 974. Rob Boer                  Gouda                    NED  3:25:34   98.-M50
 975. Peter de Jongh            Sprint                   NED  3:25:34   37.-M55
 976. Mark Couwenberg           Tiel                     NED  3:25:34  226.-M18
 977. Gert Tadema               Zwolle                   NED  3:25:36   99.-M50
 978. Wim de Jonge              Energie                  NED  3:25:36   38.-M55
 979. Marcel Zwiers             Utrecht                  NED  3:25:39  181.-M35
 980. Rien Jongeneel            Capelle aan den IJssel   NED  3:25:41  194.-M45
 981. Herman Kuijer             Terneuzen                NED  3:25:41  195.-M45
 982. Tjiwolt Wierda            Leusden                  NED  3:25:42  182.-M35
 983. Danny van Dijk            Poortugaal               NED  3:25:42  183.-M35
 984. Dick Kers                 Veenendaal               NED  3:25:42  196.-M45
 985. Hans Coomans              OSS-VOLO                 NED  3:25:45  237.-M40
 986. Peter Kleinjan            Hendrik Ido Ambacht      NED  3:25:46  238.-M40
 987. David Polders             Loopgroep PK             NED  3:25:46  184.-M35
 988. Marc Scheepers            Dutch Runners Gold       NED  3:25:48  185.-M35
 989. Maxime Valet              Casteau                  BEL  3:25:49  227.-M18
 990. Bert van der Wagt         Spijkenisse              NED  3:25:50  100.-M50
 991. Tamer Kunal               London                   GBR  3:25:50  186.-M35
 992. Yuri Verolme              Rozenburg Zh             NED  3:25:53  187.-M35
 993. Sam Habraken              Oud-Turnhout             BEL  3:25:53  228.-M18
 994. Chris van Wijk            Passaat                  NED  3:25:53  197.-M45
 995. Raymond Offermans         Geleen                   NED  3:25:55  239.-M40
 996. Simon de Vries            Groningen Atletiek       NED  3:25:56  229.-M18
 997. Herman Boersma            TION                     NED  3:25:57  198.-M45
 998. Willem Scheirs            Itegem                   BEL  3:25:59  199.-M45
 999. Paul Van Moerbeke         Essen                    BEL  3:26:00  101.-M50
1000. Michael Storms            Heinsberg                GER  3:26:00  188.-M35
1001. Bert Roeterdink           Groenlo                  NED  3:26:01  240.-M40
1002. Casper Bekken             Schalkhaar               NED  3:26:06  200.-M45
1003. Adrie Jansen              Galder                   NED  3:26:09  201.-M45
1004. Erik Siemonsma            Horror                   NED  3:26:10  241.-M40
1005. Paul Koning               Maasland                 NED  3:26:12  242.-M40
1006. Jack Wenders              Gulpen                   NED  3:26:13  189.-M35
1007. Ruud van Rijsingen        Amsterdam                NED  3:26:13  230.-M18
1008. René Wisselo              De Koplopers             NED  3:26:15  243.-M40
1009. Joost Sturkenboom         Spark                    NED  3:26:20  202.-M45
1010. Eric Chesnel              Châlons En Champagne     FRA  3:26:20  203.-M45
1011. Wim van der Gugten        Barendrecht              NED  3:26:21  102.-M50
1012. Benny Lutam               Hellevoetsluis           NED  3:26:22  204.-M45
1013. Jean-Claude LEPINE        Noeux Les Mines          FRA  3:26:22  205.-M45
1014. Gerard Hillaire           Lyon                     FRA  3:26:24  103.-M50
1015. Wybe van der Kolk         THOR                     NED  3:26:25  104.-M50
1016. Philippe Prezinat         Couzeix                  FRA  3:26:26  244.-M40
1017. Foeke Roukema             Bruinisse                NED  3:26:26  190.-M35
1018. Manuel Salvador           Barcelona                ESP  3:26:27  105.-M50
1019. Jos Alers                 Capelle aan den IJssel   NED  3:26:31  206.-M45
1020. Sebastiaan Rath           Delft                    NED  3:26:32  231.-M18
1021. Peter De Picker           Temploux                 BEL  3:26:32  245.-M40
1022. Peter van der Meer        Haag Atletiek            NED  3:26:32  207.-M45
1023. Erik van Barele           Bergschenhoek            NED  3:26:32  106.-M50
1024. Rob Verdurmen             Capelle aan den IJssel   NED  3:26:34  208.-M45
1025. Mait Kuusik               Tartu                    EST  3:26:41  191.-M35
1026. Stefan Zawar-Schlegel     Gusterath                GER  3:26:45  246.-M40
1027. Sjaak Dijksman            Hendrik Ido Ambacht      NED  3:26:45  107.-M50
1028. G. Rodríguez Froxán       Barcelona                ESP  3:26:45  108.-M50
1029. Peter Rostek              Bielefeld                GER  3:26:46  192.-M35
1030. Kasper van der Giesen     Rotterdam                NED  3:26:48  193.-M35
1031. Ruud Wessels              Waterweg                 NED  3:26:52  209.-M45
1032. Georges - Yves Labe       Coudekerque - Branche    FRA  3:26:53  194.-M35
1033. Laurent Nigito            Siouville-hague          FRA  3:26:54  210.-M45
1034. Sybrant Walsma            Scorpio                  NED  3:26:56  109.-M50
1035. Martijn van Amerongen     's-Gravenhage            NED  3:26:57  232.-M18
1036. Han Mathijssen            Haaren                   NED  3:27:00  247.-M40
1037. Martin Gruber             Muehlbach                ITA  3:27:01  248.-M40
1038. Frans de Raadt            Energie                  NED  3:27:02  110.-M50
1039. Giovanni Bultynck         Oostnieuwkerke           BEL  3:27:02  233.-M18
1040. Tapio Vihinen             Espoo                    FIN  3:27:04  195.-M35
1041. Frank Veenman             Nieuw Vennep             NED  3:27:06  111.-M50
1042. Graeme McGowan            Harrogate                GBR  3:27:06  196.-M35
1043. Michael Ruppert           Kamperland               NED  3:27:09  234.-M18
1044. Geert Reiffers            Loopgroep Bedum          NED  3:27:09  211.-M45
1045. Frank Kinneen             Galway                   IRL  3:27:10  112.-M50
1046. Cor van der Geest         Haag Atletiek            NED  3:27:12  212.-M45
1047. Sjaak Portegies           Middelburg               NED  3:27:13  113.-M50
1048. Jeroen Oostenenk          Amsterdam                NED  3:27:13  197.-M35
1049. Coos Diepenbroek          Lent                     NED  3:27:14  114.-M50
1050. Anton Kneppers            De Koplopers             NED  3:27:16  213.-M45
1051. Thomas Broda              Zwolle                   NED  3:27:16  235.-M18
1052. Johan Hamelink            Drunen                   NED  3:27:17   39.-M55
1053. Hamid Terfaoui            Nederland                NED  3:27:17  198.-M35
1054. Sergio Bartolini          Livorno                  ITA  3:27:18    7.-M60
1055. Roberto Novello           Chiusa San Michele       ITA  3:27:19  236.-M18
1056. Bjorn van den Berg        Breda                    NED  3:27:21  199.-M35
1057. Frans Fobbe               Barendrecht              NED  3:27:27  249.-M40
1058. George Boot               Wateringen               NED  3:27:28  115.-M50
1059. Ed Meijer                 Kockengen                NED  3:27:30  214.-M45
1060. Yohann Gordio             La Grande Motte          FRA  3:27:31  200.-M35
1061. Paul Hundscheidt          AV Zeewolde              NED  3:27:31  215.-M45
1062. Reinard Casparie          Eindhoven                NED  3:27:32  216.-M45
1063. Danny Brobbel             Vlaardingen              NED  3:27:35  201.-M35
1064. Peter van Dyck            Herentals                BEL  3:27:35  250.-M40
1065. Rutger Thung              Vlaardingen              NED  3:27:36  202.-M35
1066. Reiner Pischny            Rotterdam                NED  3:27:37  217.-M45
1067. Mark Stoop                Oegstgeest               NED  3:27:37  251.-M40
1068. Ferdi Vonk                Berkel en Rodenrijs      NED  3:27:44  237.-M18
1069. Erik Nieuwenboom          Rotterdam                NED  3:27:46  203.-M35
1070. Adrie Roor                AAV '36                  NED  3:27:47  116.-M50
1071. Guy De Gruyter            Beerse                   BEL  3:27:48  204.-M35
1072. Jurgen Aleven             Zevenaar                 NED  3:27:49  238.-M18
1073. Eddy Anckaert             Waregem                  BEL  3:27:50  117.-M50
1074. Martin Poot               Statina                  NED  3:27:50  252.-M40
1075. Edgar Vermeulen           Culemborg                NED  3:27:51  253.-M40
1076. Erik Boehle               Energie                  NED  3:27:53  218.-M45
1077. Georg Prokert             GVAC                     NED  3:27:54  205.-M35
1078. Ron van Geest             's-Gravenhage            NED  3:27:58  239.-M18
1079. Roger Ward                Westcliff                GBR  3:27:59  240.-M18
1080. Dave Hendriks             Schiedam                 NED  3:27:59  241.-M18
1081. Jan Kweekel               Pallas '93               NED  3:28:01  254.-M40
1082. Wibe van de Vijver        Rotterdam                NED  3:28:02  242.-M18
1083. Enrique Garcia            Madrid                   ESP  3:28:04  255.-M40
1084. James Goymour             London                   GBR  3:28:05  243.-M18
1085. Paul de Groen             Rotterdam                NED  3:28:07   40.-M55
1086. Sjirk Overal              Kiel Windeweer           NED  3:28:09  219.-M45
1087. Joost Husslage            Waterweg                 NED  3:28:11  256.-M40
1088. Eric-Jan Rijnierse        's-Hertogenbosch         NED  3:28:12  220.-M45
1089. Paul Joyce                Tinahely, Co Wicklow     IRL  3:28:15  206.-M35
1090. Peter Lerdrup             Hasselager               DEN  3:28:16  221.-M45
1091. Mark van der Kaap         Zevenbergen              NED  3:28:17  207.-M35
1092. Mark Tinkler              Rushden                  GBR  3:28:18  118.-M50
1093. Marcel Liefbroer          Papendrecht              NED  3:28:20  257.-M40
1094. Oliver Dorner             Nidderau                 GER  3:28:20  208.-M35
1095. Sebastien Spillemaecker   Lille                    FRA  3:28:20  244.-M18
1096. Henk Verbaas              Puttershoek              NED  3:28:22  258.-M40
1097. Scott Merry               Harlow, Essex            GBR  3:28:22  209.-M35
1098. Richard van der Reijden   Elst Gld                 NED  3:28:24  259.-M40
1099. André Skwortsow           Utrecht                  NED  3:28:24  245.-M18
1100. David Clancy              Straffan                 IRL  3:28:25  222.-M45
1101. Rene Somon                Nijmegen Atletiek        NED  3:28:25  260.-M40
1102. Marco Medendorp           De Kieviten              NED  3:28:26  210.-M35
1103. Richard Hessing           Purmerend                NED  3:28:27  261.-M40
1104. Ricardo Cardoso           Sao Paulo                BRA  3:28:28  246.-M18
1105. Gert-Jan den Breems       Rotterdam                NED  3:28:30  262.-M40
1106. Michael Behnsch           Dinslaken                GER  3:28:31  223.-M45
1107. Frank Marks               Groningen                NED  3:28:32  263.-M40
1108. Hendrik Vliebergh         Erembodegem              BEL  3:28:32  119.-M50
1109. Bastian Zoon              Dirksland                NED  3:28:32  247.-M18
1110. Michael Oebel             Düsseldorf               GER  3:28:37  264.-M40
1111. Arno van Unnik            Fortuna                  NED  3:28:38  265.-M40
1112. Stephen Livingstone       Welwyn Garden City       GBR  3:28:40  120.-M50
1113. Nicolas Rosset            Chaville                 FRA  3:28:40  266.-M40
1114. Adriaan Aarden            PEC 1910                 NED  3:28:42  121.-M50
1115. Hans Geuzinge             De Sperwers              NED  3:28:44  211.-M35
1116. Jaques Kusters            Loopgroep Aart Stigter   NED  3:28:46  224.-M45
1117. Toon Voortman             Krimpen aan de Lek       NED  3:28:47  225.-M45
1118. Igor Sekeris              Leiderdorp               NED  3:28:48  212.-M35
1119. Arjen Mulder              Ouderkerk aan den IJssel NED  3:28:48  248.-M18
1120. Jean-Pierre Denais        Thonon                   FRA  3:28:52  122.-M50
1121. Bart Goethals             Beervelde                BEL  3:28:53  267.-M40
1122. Jan Janssens              Ranst                    BEL  3:28:54  249.-M18
1123. Benoit Joie-Walczyk       Bocholt                  BEL  3:28:56  250.-M18
1124. Andre Brand               Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:28:58  226.-M45
1125. Ian Paul Chapman          Groot-Brittannië         GBR  3:28:59  268.-M40
1126. Gregory Hamon             Paris                    FRA  3:29:00  251.-M18
1127. Nominoë Piriou            's-Gravenhage            NED  3:29:00  252.-M18
1128. Muiris Quirke             Midleton Co Cork         IRL  3:29:01  213.-M35
1129. Wiktor Dziedziczak        Szczecin                 POL  3:29:01  227.-M45
1130. Luc van Schil             Borgerhout / Antwerp     BEL  3:29:01  269.-M40
1131. Marc Hellemans            Edegem                   BEL  3:29:03  228.-M45
1132. Ad Franken                Roosendaal               NED  3:29:04  270.-M40
1133. Angel Alvarez Lopez       Collado Villalba         ESP  3:29:05  271.-M40
1134. Christophe Hebting        Luxembourg               LUX  3:29:08  272.-M40
1135. Pierre Matthijssen        THOR                     NED  3:29:12   41.-M55
1136. Miguel Bidarra            Lisbon                   POR  3:29:12  229.-M45
1137. Adri van der Sluis        AV Aalsmeer              NED  3:29:14   42.-M55
1138. Paul de Raad              Amsterdam                NED  3:29:15  253.-M18
1139. Johan van Wanrooij        Atledo                   NED  3:29:16  230.-M45
1140. Martijn Lindenberg        Loopgroep Aart Stigter   NED  3:29:16  254.-M18
1141. Georg Demetz              St. Ulrich               ITA  3:29:17  214.-M35
1142. Edwin Lucassen            Hoofddorp                NED  3:29:18  215.-M35
1143. Jan Claereboudt           Lint                     BEL  3:29:19  231.-M45
1144. Paul Verhaegen            KontichkONTICH           BEL  3:29:19  232.-M45
1145. Hans van Pelt             Veldhoven                NED  3:29:19  233.-M45
1146. Ton de Veen               RRZ                      NED  3:29:20    8.-M60
1147. Jac Vuist                 De Blesse                NED  3:29:22  234.-M45
1148. Johan van Herten          Herten                   NED  3:29:23  216.-M35
1149. Carly van Pinxten         Prins Hendrik            NED  3:29:23   43.-M55
1150. Peter Kempeneers          Heers                    BEL  3:29:24  235.-M45
1151. Raymond Schoonen          Klundert                 NED  3:29:26  217.-M35
1152. Marc Eeckelaer            Roosendaal               NED  3:29:27  218.-M35
1153. Martijn van der Plas      Voorburg                 NED  3:29:30  219.-M35
1154. Jerome Warrand            Clermont-Ferrand         FRA  3:29:31  220.-M35
1155. Mathias Allegaert         Zulte                    BEL  3:29:33  255.-M18
1156. Wim van Damme             Antwerpen                BEL  3:29:33  123.-M50
1157. Marco Polman              Oosterbeek               NED  3:29:34  273.-M40
1158. Teade Rispens             Wommels                  NED  3:29:35  256.-M18
1159. John Kommer               Delta Sport              NED  3:29:38  221.-M35
1160. Ralph Denessen            Tegelen                  NED  3:29:38  257.-M18
1161. Alex Jager                Groningen Atletiek       NED  3:29:38  236.-M45
1162. Ron van den Heuvel        Harderwijk               NED  3:29:40  237.-M45
1163. Hans Soulliaert           Oostkamp                 BEL  3:29:42  222.-M35
1164. Guus Koelman              Loopgroep PK             NED  3:29:43   44.-M55
1165. Markus Fleitmann          Bad Lippspringe          GER  3:29:43  238.-M45
1166. Rene Stallen              Gouda                    NED  3:29:44  274.-M40
1167. Colman Greene             Co Galway                IRL  3:29:46  239.-M45
1168. Roy Houkes                EUR Roadrunners          NED  3:29:46  258.-M18
1169. Jasper Knulst             Zoetermeer               NED  3:29:47  259.-M18
1170. Olivier Driesen           Roloux                   BEL  3:29:48  223.-M35
1171. Pierre Beauwens           Bruxelles                BEL  3:29:48  260.-M18
1172. Rob van Rooijen           NSL                      NED  3:29:48  275.-M40
1173. Roland Boussemaere        Knokke-Heist             BEL  3:29:49    9.-M60
1174. Sjouke Wolters            Heteren                  NED  3:29:50  261.-M18
1175. Paul Quik                 Roosendaal               NED  3:29:51  262.-M18
1176. Marc den Ouden            Barendrecht              NED  3:29:52  263.-M18
1177. Ed Wientjens              Bergen op Zoom           NED  3:29:52  240.-M45
1178. Bart Manuel               Rotterdam                NED  3:29:52  224.-M35
1179. Allard Hartendorp         Vught                    NED  3:29:56  241.-M45
1180. Rene van der Zon          Nieuwkoop                NED  3:29:58  124.-M50
1181. Frank van Rooijen         Climax                   NED  3:29:58  276.-M40
1182. Alessio Bernini           Livorno                  ITA  3:30:00  225.-M35
1183. Onno Helder               Rotterdam                NED  3:30:00  277.-M40
1184. Lennart van Berkel        Maassluis                NED  3:30:02  264.-M18
1185. Cees Bakx                 Dordrecht                NED  3:30:03  242.-M45
1186. Marcel Weterman           Amersfoort               NED  3:30:04  243.-M45
1187. Vincent van Os            Energie                  NED  3:30:04  226.-M35
1188. Jan Schrooyen             Essen                    BEL  3:30:04  125.-M50
1189. Michael Wissler           Eindhoven                NED  3:30:06  265.-M18
1190. R Kemp                    Aquilo                   NED  3:30:06  227.-M35
1191. Kristian de Lange         Sprint                   NED  3:30:06  278.-M40
1192. Gerard Verveer            Energie                  NED  3:30:10  244.-M45
1193. Dirk Jimmink              Loopgroep PK             NED  3:30:13   45.-M55
1194. Tony Roose                Vichte                   BEL  3:30:14  228.-M35
1195. Dirk Flies                Essen                    BEL  3:30:14  245.-M45
1196. Jan Bossuyt               Lauwe                    BEL  3:30:15  279.-M40
1197. Dario Rasch               Osnabrück                GER  3:30:15  280.-M40
1198. Maarten van Leeningen     Warnsveld                NED  3:30:16  266.-M18
1199. Richard de Klerk          Rotterdam                NED  3:30:16  281.-M40
1200. Edo Visser                Rotterdam                NED  3:30:17  246.-M45
1201. Tom Nijland               Borculo                  NED  3:30:18  229.-M35
1202. Gerard van Tol            SC Reeuwijk              NED  3:30:18   46.-M55
1203. Ruud Wijsman              Fortuna                  NED  3:30:18  247.-M45
1204. Hugo Zonneveld            Utrecht                  NED  3:30:19  267.-M18
1205. David Patrick Healy       Rotterdam                NED  3:30:20  126.-M50
1206. Frans van der Velde       NOP                      NED  3:30:23  248.-M45
1207. Raymond Aussems           Bunde                    NED  3:30:25  282.-M40
1208. Jesus Caeiro Mouzo        Energie                  NED  3:30:27  283.-M40
1209. Kris Torrekens            Ninove                   BEL  3:30:27  230.-M35
1210. Jelle Bolte               PAC                      NED  3:30:27  249.-M45
1211. Theo de Boer              Zevenhoven               NED  3:30:28  284.-M40
1212. Godeau Samuel             Gouy-lez-pieton          BEL  3:30:29  268.-M18
1213. Izaak Verhoeven           Zwijndrecht              NED  3:30:29  231.-M35
1214. Sander Greveling          Rotterdam                NED  3:30:29  269.-M18
1215. Kees Kuipers              Niezijl                  NED  3:30:31  232.-M35
1216. Hans van Gemeren          Prins Hendrik            NED  3:30:32  233.-M35
1217. Jos de Vries              OSS-VOLO                 NED  3:30:33  127.-M50
1218. Sander Kleinheerenbrink   Delft                    NED  3:30:35  270.-M18
1219. Jan Bothof                Hardinxveld Giessendam   NED  3:30:36   47.-M55
1220. Bruno Golfier             Brive                    FRA  3:30:38  250.-M45
1221. John Snijders             Energie                  NED  3:30:38  271.-M18
1222. Auke Bos                  Ede Gld                  NED  3:30:43   48.-M55
1223. Frans Klaassen            Zeist                    NED  3:30:45  285.-M40
1224. Thomas Donders            Eindhoven                NED  3:30:46  272.-M18
1225. Perry van Oosten          Zwijndrecht              NED  3:30:50  234.-M35
1226. Fernando Beltran          Madrid                   ESP  3:30:50  286.-M40
1227. B. v. d. Waal van Dijk    Tilburg                  NED  3:30:50  251.-M45
1228. Tom Schellens             Antwerpen                BEL  3:30:50  273.-M18
1229. Jos van Dorp              De Lier                  NED  3:30:51  252.-M45
1230. Michel Luk                AV '40                   NED  3:30:53  274.-M18
1231. Ton van Leeuwen           AV '40                   NED  3:30:53  275.-M18
1232. Rudy Neve                 avVN                     NED  3:30:54   49.-M55
1233. Ton Satter                Spijkenisse              NED  3:30:55  253.-M45
1234. Peter Noordam             Waterweg                 NED  3:30:55  287.-M40
1235. Roel Leduc                Heel                     NED  3:30:57  235.-M35
1236. Yves Keller               Bergen op Zoom           NED  3:30:57  276.-M18
1237. Simon van Dijk            Amsterdam                NED  3:30:58  277.-M18
1238. Paul Meulemans            De Koplopers             NED  3:30:58  288.-M40
1239. Hans Kam                  Hoensbroek               NED  3:30:58  289.-M40
1240. Peter Voskuijl            Zwijndrecht              NED  3:30:58  254.-M45
1241. Henny van Leeuwen         Loopgroep PK             NED  3:30:59   50.-M55
1242. Ray Cornips               Waterlandkerkje          NED  3:30:59  290.-M40
1243. Stephen Barratt           Dusseldorf               GER  3:30:59  236.-M35
1244. Frank van den Akker       Atledo                   NED  3:31:00  255.-M45
1245. John Pluis                Caesar                   NED  3:31:00  291.-M40
1246. Rudy van de Werken        Amsterdam                NED  3:31:00  237.-M35
1247. Martijn Breuer            Spijkenisse              NED  3:31:01  238.-M35
1248. Sven Kars                 Fortuna                  NED  3:31:01  278.-M18
1249. Paul van der Horst        Cifla                    NED  3:31:01  292.-M40
1250. Matthew Biggs             Groot-Brittannië         GBR  3:31:04  279.-M18
1251. Emyl van den Brand        Oudenbosch               NED  3:31:04  280.-M18
1252. Stefaan Verfaillie        Herentals                BEL  3:31:06  293.-M40
1253. Juan Maties García        Madrid                   ESP  3:31:07  294.-M40
1254. Andrew Roberts            London                   GBR  3:31:07  239.-M35
1255. Wouter Middelberg         Haarlem                  NED  3:31:08  295.-M40
1256. Tiny Raijmakers           De Keien                 NED  3:31:08   10.-M60
1257. Bart Abbes                Haarlem                  NED  3:31:09  256.-M45
1258. Dingeman van Rietschoten  Uithoorn                 NED  3:31:10  281.-M18
1259. Gerard Dijksman           Hendrik Ido Ambacht      NED  3:31:11  240.-M35
1260. Mark Gordijn              Nootdorp                 NED  3:31:12  296.-M40
1261. Jordi Rius                Viladecans               ESP  3:31:14  282.-M18
1262. Michael Dittmer           Duisburg                 GER  3:31:16  128.-M50
1263. Peter Grimbergen          Noordwijkerhout          NED  3:31:19   11.-M60
1264. Fred Bastemeijer          Delta Sport              NED  3:31:20   12.-M60
1265. Nico Kaptein              Clytoneus                NED  3:31:21  241.-M35
1266. Olivier Naets             Tervuren                 BEL  3:31:22  242.-M35
1267. Enrico Tessore            Waalwijk                 NED  3:31:22  243.-M35
1268. Eric Kempeners            Ede Gld                  NED  3:31:22  257.-M45
1269. Martin Keegan             County Durham            GBR  3:31:23  283.-M18
1270. Tobias Verhoeven          Amsterdam                NED  3:31:25  284.-M18
1271. Léon ter Hart             Vleuten                  NED  3:31:26  285.-M18
1272. Ingo Arnold               Köln                     GER  3:31:27  297.-M40
1273. Rob Pronk                 Nieuwegein               NED  3:31:27  258.-M45
1274. Rob Nijenhuis             Deventer                 NED  3:31:29  298.-M40
1275. Flavio Paolo Emanuelli    Jesolo                   ITA  3:31:30  259.-M45
1276. Matthijs Prudhomme        Rotterdam                NED  3:31:34  286.-M18
1277. Martijn de Loof           Berkel en Rodenrijs      NED  3:31:35  287.-M18
1278. Jef Schillings            Caesar                   NED  3:31:35  260.-M45
1279. Anil Gonesh               's-Gravenhage            NED  3:31:40  244.-M35
1280. Donal Maye                Limerick City            IRL  3:31:40  288.-M18
1281. Geert van der Mieren      Houtvenne                BEL  3:31:41  245.-M35
1282. Jan Goris                 Mol                      BEL  3:31:42  261.-M45
1283. André Reins               Goes                     NED  3:31:43  299.-M40
1284. Tony Walker               Leeds                    GBR  3:31:46  300.-M40
1285. Martin Pastink            Zwartsluis               NED  3:31:47  301.-M40
1286. Paul van der Wolf         Breda                    NED  3:31:48  262.-M45
1287. Wander Bod                Argo                     NED  3:31:51  129.-M50
1288. Dovi Arad                 Wassenaar                NED  3:31:53  302.-M40
1289. Léon Jansen               Amsterdam                NED  3:31:53  263.-M45
1290. Yannick Landier           Saint Brieuc             FRA  3:31:55  303.-M40
1291. Bart van Harten           Vianen Ut                NED  3:31:57  304.-M40
1292. Aviles Sancho Rodolfo     Madrid                   ESP  3:31:58  246.-M35
1293. Jürgen Rother             Bielefeld                GER  3:31:59  130.-M50
1294. Randall de Boer           Amsterdam                NED  3:32:00  289.-M18
1295. Robert Vink               AV Gouda                 NED  3:32:01   51.-M55
1296. Erik de Kraker            Oost-Souburg             NED  3:32:01  247.-M35
1297. Niels Kerdel              Hellevoetsluis           NED  3:32:02  290.-M18
1298. Mustapha Ouagmiri         Rotterdam                NED  3:32:02  264.-M45
1299. Albert Pesch              PAC                      NED  3:32:04  305.-M40
1300. Dennis Plessius           AV '56                   NED  3:32:07  248.-M35
1301. Jan Sievers               Rotterdam                NED  3:32:07  291.-M18
1302. Andrew Wilmot             Fleet                    GBR  3:32:08  292.-M18
1303. Frans Vermeer             Amsterdam                NED  3:32:09   52.-M55
1304. Albert Kooy               Nieuwkoop                NED  3:32:10  306.-M40
1305. Regis Lefort              Paris                    FRA  3:32:11  249.-M35
1306. Stephane Dembrement       Boulogne Sur Mer         FRA  3:32:12  307.-M40
1307. Wim Vroegop               Olympia Halsteren        NED  3:32:14  265.-M45
1308. Jorrin Regter             Rotterdam                NED  3:32:15  293.-M18
1309. Hans Andringa             Impala                   NED  3:32:15  308.-M40
1310. Pieter Maas               NOP                      NED  3:32:16  131.-M50
1311. Willem van Vliet          WZK Tri Team Wassenaar   NED  3:32:20  266.-M45
1312. Patrick Vejrich           Chaville                 FRA  3:32:21  267.-M45
1313. Thierry Guilbert          Nabringhen               FRA  3:32:23  250.-M35
1314. Peter Noordzij            Amstelveen               NED  3:32:26  309.-M40
1315. Dirk van Lier             Herten                   NED  3:32:27  294.-M18
1316. Egbert Borger             Groningen Atletiek       NED  3:32:27  268.-M45
1317. Jan Boskeljon             Leerdam                  NED  3:32:28  310.-M40
1318. Ch. Van de Bruinhorst     Bergen Nh                NED  3:32:30  295.-M18
1319. Lennart Nicolai           Breda                    NED  3:32:30  296.-M18
1320. Frans van Es              Voorne Atletiek          NED  3:32:33   13.-M60
1321. Lance Boyd-Clark          Harpenden                GBR  3:32:34  297.-M18
1322. Norbert Engel             Maarssen                 NED  3:32:34  251.-M35
1323. Bas Kruysdijk             Oud Beijerland           NED  3:32:35  252.-M35
1324. Jan Willem Krijgsman      Hillegom                 NED  3:32:35  269.-M45
1325. Serge Scotte              Fort Mardyck             FRA  3:32:35  132.-M50
1326. Marco Mancioli            Livorno                  ITA  3:32:37  253.-M35
1327. Luc de Smet               Merelbeke                BEL  3:32:37  270.-M45
1328. Tobias Holling            's-Gravenhage            NED  3:32:38  298.-M18
1329. Maarten Sauter            's-Gravenhage            NED  3:32:38  299.-M18
1330. Jan Lindeman              Heemstede                NED  3:32:38  254.-M35
1331. Rein-Jan Elenbaas         Goes                     NED  3:32:40  300.-M18
1332. Tristan Lips              Amsterdam                NED  3:32:40  255.-M35
1333. Joris Beilo               Vlissingen               NED  3:32:41  301.-M18
1334. Marcel Oosterhuis         Wanneperveen             NED  3:32:41  302.-M18
1335. Jacco van Haveren         Climax                   NED  3:32:43  271.-M45
1336. Steef Karthaus            Rijnsburg                NED  3:32:43  256.-M35
1337. Gerard van der Loop       Scopias                  NED  3:32:44  133.-M50
1338. Wim Vermeersch            Sint-Kruis Brugge        BEL  3:32:46  303.-M18
1339. René Hendrickx            Vosselaar                BEL  3:32:48  272.-M45
1340. Peter Pettinga            Groningen                NED  3:32:49  304.-M18
1341. Johannes van Vuren        Buren Gld                NED  3:32:53  305.-M18
1342. Wim Matel                 Ane                      NED  3:32:54  273.-M45
1343. Walter Andriesse          Zoeterwoude              NED  3:32:54  306.-M18
1344. Micha Peters              Vinkeveen                NED  3:32:56  311.-M40
1345. Patrick Bruce             Monster                  NED  3:32:57  312.-M40
1346. Jack Heijboer             Alphen aan den Rijn      NED  3:32:59  274.-M45
1347. Harry Bouwhuis            Breda                    NED  3:33:00   53.-M55
1348. Eddy Anneveldt            Apeldoorn                NED  3:33:02   14.-M60
1349. Leo Akershoek             Stelle Runners           NED  3:33:06  257.-M35
1350. Remco Riswick             Dutch Runners Gold       NED  3:33:10  313.-M40
1351. Kees de Vos               Rotterdam                NED  3:33:10   54.-M55
1352. Arnold Spanninga          Groningen Atletiek       NED  3:33:11  275.-M45
1353. Pieterjan Brands          Leiden Road Runners Club NED  3:33:14  276.-M45
1354. Wim van Ruiven            Loopgroep PK             NED  3:33:17  277.-M45
1355. Shaun Chirnside           North Shields            GBR  3:33:18  314.-M40
1356. Michael Stone             Dublin                   IRL  3:33:18  315.-M40
1357. Frans Arends              GVAC                     NED  3:33:18  134.-M50
1358. Thomas Smeulders          Niel                     BEL  3:33:20  258.-M35
1359. R. Weekers                Rotterdam                NED  3:33:22  316.-M40
1360. René Overdevest           AAV '36                  NED  3:33:23   55.-M55
1361. Henk van der Poel         Westkapelle              NED  3:33:28  135.-M50
1362. Jan Zuurmond              avVN                     NED  3:33:28   15.-M60
1363. Hermen van der Meer       Bilthoven                NED  3:33:28  259.-M35
1364. Martijn Augustijn         Altis                    NED  3:33:29  260.-M35
1365. Laas Bonnema              Friesland                NED  3:33:30  136.-M50
1366. Jos van Gisbergen         Spado                    NED  3:33:30  317.-M40
1367. Phil Parry                London                   GBR  3:33:32  307.-M18
1368. Jim Walsh                 Waterford                IRL  3:33:33  308.-M18
1369. Rene Spitteler            AV Aalsmeer              NED  3:33:34  278.-M45
1370. Thierry Dufour            Puygouzon                FRA  3:33:35  279.-M45
1371. Alain Gastineau           Livry-gargan             FRA  3:33:37  137.-M50
1372. Erik Pedersen             Middelfart               DEN  3:33:40  309.-M18
1373. Steef Vrijhoeven          Leiderdorp               NED  3:33:40  318.-M40
1374. Arjan van Gils            Rotterdam                NED  3:33:41  138.-M50
1375. Vincent Lens              Amsterdam Zuidoost       NED  3:33:43  261.-M35
1376. Raymond Nijveld           Heeten                   NED  3:33:45  310.-M18
1377. Jacques Wijfje            Loopgroep PK             NED  3:33:46  262.-M35
1378. Peter Perdok              amersfoort               NED  3:33:47  319.-M40
1379. Erik van Dalen            Rotterdam                NED  3:33:51  311.-M18
1380. Marco Stricker            DEM                      NED  3:33:51  320.-M40
1381. Jan Naeyaert              Knokke Heist             BEL  3:33:53  263.-M35
1382. Luc Nizet                 Keerbergen               BEL  3:33:54  312.-M18
1383. Henk Willeboordse         Zoutelande               NED  3:33:57  280.-M45
1384. Martin Hengst             Rotterdam                NED  3:33:57  313.-M18
1385. Kees Gerritsen            Spark                    NED  3:34:01   56.-M55
1386. Frank Asmus               Rotterdam                NED  3:34:01  281.-M45
1387. Hubi Meyers               Cologne                  GER  3:34:02  264.-M35
1388. Lieuwe van Loon           Waterweg                 NED  3:34:02  139.-M50
1389. C Qualm                   Rozenburg Zh             NED  3:34:03  321.-M40
1390. Erik van Konijnenburg     Dordrecht                NED  3:34:03  282.-M45
1391. Hans Wouters              HAC                      NED  3:34:03   16.-M60
1392. Lucien Werbrouck          Dombasle sur Meurthe     FRA  3:34:06   17.-M60
1393. Yannick Bouffort          Montreuil le Gast        FRA  3:34:06  265.-M35
1394. Tjeerd Veenstra           Burgum                   NED  3:34:09  322.-M40
1395. Gerard Kivits             Prins Hendrik            NED  3:34:09  140.-M50
1396. Henk van Noord            Beesd                    NED  3:34:10   57.-M55
1397. Arthur Davidse            Maasland                 NED  3:34:12  323.-M40
1398. David Debusschere         Outreau                  FRA  3:34:14  266.-M35
1399. Willem Thijsse            's-Gravenzande           NED  3:34:18  283.-M45
1400. Theo Joore                Made                     NED  3:34:20   58.-M55
1401. Rob Verhorst              PAC                      NED  3:34:22   59.-M55
1402. Ries Kranse               PAC                      NED  3:34:24  284.-M45
1403. Hans van Klaveren         Energie                  NED  3:34:24  285.-M45
1404. Darren Wyatt              Leytonstone, London      GBR  3:34:25  267.-M35
1405. Simon Pieter Knepper      Ilion                    NED  3:34:25  141.-M50
1406. Menno de Jonge            Energie                  NED  3:34:25  286.-M45
1407. Lance Marklinger          Moscow                   RUS  3:34:25  287.-M45
1408. Erick Dekkers             Spark                    NED  3:34:26  142.-M50
1409. Dirk van Oorschot         Loosbroek                NED  3:34:27  288.-M45
1410. Frits Mijnten             Lunteren                 NED  3:34:27  324.-M40
1411. Bart van Bleek            's-Gravenhage            NED  3:34:28  325.-M40
1412. Wiebo Boer                Loopgroep Bedum          NED  3:34:29  289.-M45
1413. Marty Smit                Eindhoven                NED  3:34:30  290.-M45
1414. Wim van Ardenne           Spirit Oud Beijerland    NED  3:34:32   60.-M55
1415. David van Rillaer         Machelen                 BEL  3:34:34  268.-M35
1416. Jeroen van 't Verlaat     Spijkenisse              NED  3:34:34  326.-M40
1417. Martin Dahlmann           Münster                  GER  3:34:34  291.-M45
1418. Hennie Lensink            avVN                     NED  3:34:35   61.-M55
1419. Martin Hendriks           Elburg                   NED  3:34:37  269.-M35
1420. Rene Spijkers             Klazienaveen             NED  3:34:39  292.-M45
1421. Christophe Feutry         St Martin Boulogne       FRA  3:34:40  270.-M35
1422. Uli Feistel               Friedberg                GER  3:34:43  327.-M40
1423. Dirk Tempel               Groningen                NED  3:34:43  143.-M50
1424. Patrick Lust              Roeselare                BEL  3:34:47  328.-M40
1425. Jos Reekers               Gouda                    NED  3:34:47  144.-M50
1426. Maurik van den Haak       Kockengen                NED  3:34:47  314.-M18
1427. Hans Coenraads            Groningen                NED  3:34:48  315.-M18
1428. Geert Bos                 Elst Gld                 NED  3:34:49  293.-M45
1429. Vincent van Oudheusden    Oostvoorne               NED  3:34:50  271.-M35
1430. Wim van Amerongen         Ron Clarke               NED  3:34:52   18.-M60
1431. Carlo Hildenberg          Amsterdam                NED  3:34:53  145.-M50
1432. Jaco Robbemont            Parthenon                NED  3:34:53  294.-M45
1433. Domonic Thornton          Richmond                 GBR  3:34:55  272.-M35
1434. Alfons de Clercq          Capelle aan den IJssel   NED  3:34:56  146.-M50
1435. Wim Prins                 Ilion                    NED  3:34:57  147.-M50
1436. Hans Vogel                Haarlem                  NED  3:34:57  295.-M45
1437. Diederik Branger          's-Gravenhage            NED  3:34:57  329.-M40
1438. Niels van den Boogert     Stelle Runners           NED  3:34:59  316.-M18
1439. Jean-Damien Schenkelaars  Li?ge                    BEL  3:35:00  317.-M18
1440. Alex Salomons             Wenum Wiesel             NED  3:35:01  273.-M35
1441. Joost ter Haar            Rheinbach                GER  3:35:06  274.-M35
1442. Cor van der Blom          De Kieviten              NED  3:35:09  148.-M50
1443. Joris van Delft           Rotterdam                NED  3:35:10  318.-M18
1444. Jelco Bosma               De Sprinter              NED  3:35:11  149.-M50
1445. Kristof Rombouts          Hoogstraten              BEL  3:35:12  319.-M18
1446. Pieter Hoogveldt          Breukelen Ut             NED  3:35:12  296.-M45
1447. Wouter van der Haak       Alkmaar                  NED  3:35:13  330.-M40
1448. Tom van Egmond            Phanos                   NED  3:35:16   62.-M55
1449. Vincent Vergeer           Rotterdam                NED  3:35:18  320.-M18
1450. Rob Broekman              's-Gravenhage            NED  3:35:19  297.-M45
1451. Onno van Assema           NEA Volharding           NED  3:35:21  331.-M40
1452. Siebe Postuma             Rotterdam                NED  3:35:23  332.-M40
1453. Sander de Waard           Lelystad                 NED  3:35:23  333.-M40
1454. Wim Heijink               Amsterdam                NED  3:35:25  150.-M50
1455. Frankie Stevens           Utrecht                  NED  3:35:26  321.-M18
1456. Rob van Toledo            Vlaardingen              NED  3:35:28  334.-M40
1457. Ard Augustinus            Fortuna                  NED  3:35:28  335.-M40
1458. S. M. Regalo Eggermont    Almere '81               NED  3:35:29  322.-M18
1459. Mark Gotts                Norwich                  GBR  3:35:33  275.-M35
1460. Anne Stobbe               NOP                      NED  3:35:36   63.-M55
1461. Cyril Loisy               Butry Sur Oise           FRA  3:35:36  323.-M18
1462. Robin van Stigt           Almere                   NED  3:35:36  336.-M40
1463. Jean Princet              Velaine En Haye          FRA  3:35:38   19.-M60
1464. Frans Vossenaar           Prins Hendrik            NED  3:35:45  151.-M50
1465. Mika Pesonen              Helsinki                 FIN  3:35:46  324.-M18
1466. Jan Blok                  's-Gravenzande           NED  3:35:47  337.-M40
1467. Jan Bos                   Ede Gld                  NED  3:35:51  338.-M40
1468. Wout van Wissen           Terneuzen                NED  3:35:51  339.-M40
1469. Dennis Larsen             Oslo                     NOR  3:35:53  325.-M18
1470. Evert Van Donk            Climax                   NED  3:35:54  152.-M50
1471. John Labrie               IJsselstein Ut           NED  3:35:54  153.-M50
1472. Ryoichi Wakana            Amstelveen               NED  3:35:54  340.-M40
1473. Mark Meuwsen              Arnhem                   NED  3:35:54  326.-M18
1474. Arno van der Hammen       Krimpen aan den IJssel   NED  3:35:56  298.-M45
1475. Eric Chrisstoffels        Tiel                     NED  3:35:56  341.-M40
1476. Jeroen Nijland            Loopgroep Aart Stigter   NED  3:35:57  342.-M40
1477. Frank Aarts               Loopgroep PK             NED  3:35:57  327.-M18
1478. Michael Grant             Leeds                    GBR  3:35:57  299.-M45
1479. Erwin van Essen           Lunteren                 NED  3:35:58  343.-M40
1480. Eite Slootheer            Waterweg                 NED  3:35:58  154.-M50
1481. Rene van de Griend        Berkel en Rodenrijs      NED  3:36:00  328.-M18
1482. Peter Jahn                Kasbach-Ohlenberg        GER  3:36:00  344.-M40
1483. Ruud Oosterveer           Bergschenhoek            NED  3:36:01  300.-M45
1484. Francois Pigeolet         Hennuyeres               BEL  3:36:02  276.-M35
1485. Arlé Troost               Loopgroep PK             NED  3:36:03  155.-M50
1486. Hennie Havenaar           Gouda                    NED  3:36:05  301.-M45
1487. Nico Vonk                 Heemskerk                NED  3:36:11  156.-M50
1488. Ben van der Heul          NEA Volharding           NED  3:36:13  345.-M40
1489. Nico Bes                  Loopgroep Aart Stigter   NED  3:36:14  157.-M50
1490. Martin Brudereck          Bedburg-hau              GER  3:36:15  346.-M40
1491. Peter Spruit              AV Gouda                 NED  3:36:16  158.-M50
1492. Ronald Klootwijk          Rotterdam                NED  3:36:17  329.-M18
1493. Marcel Sonneveld          Montfoort                NED  3:36:18  277.-M35
1494. Jeroen Vink               Nijeveen                 NED  3:36:19  278.-M35
1495. Peter Zacht               Sprang-Capelle           NED  3:36:19  159.-M50
1496. René van den Berg         Spijkenisse              NED  3:36:19  302.-M45
1497. Anders Hansson            Eskilstuna               SWE  3:36:24   20.-M60
1498. Wim Tijs                  AVA '70                  NED  3:36:24  303.-M45
1499. Oeli Reitsma              Horror                   NED  3:36:24  160.-M50
1500. Richard Piron             Bedford                  GBR  3:36:25   64.-M55
1501. Jerry Piron               Cambridge                GBR  3:36:25  161.-M50
1502. Ivo Broeren               Rotterdam                NED  3:36:26  330.-M18
1503. Hywel Jones               Ammanford                GBR  3:36:27  304.-M45
1504. Jan van Prooijen          Rotterdam                NED  3:36:28  162.-M50
1505. John van Tilburg          Hoogerheide              NED  3:36:29  305.-M45
1506. Berry Buis                Rotterdam                NED  3:36:30  331.-M18
1507. Sebastien Queste          Delft                    NED  3:36:31  332.-M18
1508. Harm Kuipers              Haarlem                  NED  3:36:33  347.-M40
1509. Gerard Metz               Nes Ameland              NED  3:36:34  306.-M45
1510. Edwin van der Sluis       Hellevoetsluis           NED  3:36:35  279.-M35
1511. Jeroen Demmers            Berkel en Rodenrijs      NED  3:36:35  333.-M18
1512. Koen de Vries             Vlissingen               NED  3:36:36  163.-M50
1513. Luc Rens                  's-Gravenhage            NED  3:36:36  348.-M40
1514. Leo Snijders              Capelle aan den IJssel   NED  3:36:37   65.-M55
1515. Ronald de Rijke           Dynamica                 NED  3:36:38  280.-M35
1516. Ton van den Broek         Oss '78                  NED  3:36:39  349.-M40
1517. Satoshi Hara              Brussels                 BEL  3:36:41  281.-M35
1518. Jos Aarts                 Maastricht               NED  3:36:42  282.-M35
1519. Cees Silvis               Barendrecht              NED  3:36:46   21.-M60
1520. Helder Pires              Rotterdam                NED  3:36:49  164.-M50
1521. Anthonie Dam              Almere                   NED  3:36:51  283.-M35
1522. Peter Althuizen           Rijswijk Zh              NED  3:36:51  307.-M45
1523. John Cornet               Rotterdam                NED  3:36:52  350.-M40
1524. Joop van Hoof             Tilburg                  NED  3:36:53   66.-M55
1525. Paul van Veen             Rotterdam                NED  3:36:53  284.-M35
1526. Gerard van Smeerdijk      Kombijsport              NED  3:36:55  351.-M40
1527. Joris van Eijkeren        Steenbergen Nb           NED  3:36:58  285.-M35
1528. Rob van Spronsen          Loopgroep Oegstgeest     NED  3:36:59  352.-M40
1529. Jan Roelof Steenbergen    Ruinen                   NED  3:37:00  353.-M40
1530. Fernando Carmona Guerrero Puerto Real              ESP  3:37:02  354.-M40
1531. Jose Salvador Alcedo      Puerto Real              ESP  3:37:02  165.-M50
1532. Laurens Stiekema          Artemis                  NED  3:37:06  308.-M45
1533. Mick Hanney               Aughrim                  IRL  3:37:08  355.-M40
1534. Michael Thomas            Rotterdam                NED  3:37:08  286.-M35
1535. Nicolas Salvador Guzman   El Campello              ESP  3:37:09  166.-M50
1536. Martin Vanderghinste      Anzegem                  BEL  3:37:10  309.-M45
1537. Koos Overwater            Oud Beijerland           NED  3:37:10  356.-M40
1538. Philippe Etienne          Brin Sur Seille          FRA  3:37:10  167.-M50
1539. Tjarco de Jong            Rotterdam                NED  3:37:11  334.-M18
1540. Henk de Jong              Loopgroep Hoorn          NED  3:37:15  310.-M45
1541. Rob Wams                  Loopgroep Hoorn          NED  3:37:15  311.-M45
1542. Dave van 't Hull          Scopias                  NED  3:37:16  335.-M18
1543. Brian McNally             Dublin                   IRL  3:37:18  336.-M18
1544. Stefan Wiecha             Amsterdam                NED  3:37:19  337.-M18
1545. Theo van de Beek          Rotterdam                NED  3:37:19  312.-M45
1546. Hendrik Sjoerd de Jong    Sint Annaparochie        NED  3:37:20  168.-M50
1547. Simon Ouwerling           Rotterdam                NED  3:37:21  357.-M40
1548. Tim Roks                  Eygelshoven              NED  3:37:23  338.-M18
1549. Ronald Limmen             Beverwijk                NED  3:37:25  287.-M35
1550. Bert Lemmens              Atledo                   NED  3:37:26  169.-M50
1551. Timothy Acheson           Banbridge                GBR  3:37:29  339.-M18
1552. Jan Mens                  Loopgroep Aart Stigter   NED  3:37:29  170.-M50
1553. Peter Jansen              Hylas                    NED  3:37:30  313.-M45
1554. John den Braber           Spark                    NED  3:37:31  314.-M45
1555. Tjeco Smits               Gouda                    NED  3:37:33  315.-M45
1556. Fred de Bree              Zoutelande               NED  3:37:33   22.-M60
1557. Evert Wallien             De Koplopers             NED  3:37:34  358.-M40
1558. Laurent Bapst             Satigny                  SUI  3:37:35  316.-M45
1559. Marc Vanherle             Leopoldsburg             BEL  3:37:35  288.-M35
1560. Thom van Dinter           GAC Gemert               NED  3:37:37  171.-M50
1561. Adrie Kok                 Amsterdam                NED  3:37:39  359.-M40
1562. Bas Vink                  Amsterdam                NED  3:37:41  340.-M18
1563. Ric Immens                Nieuwkoop                NED  3:37:43  289.-M35
1564. Kurt Swannet              Beerse                   BEL  3:37:46  360.-M40
1565. Robert van der Toorn      Schiedam                 NED  3:37:46  341.-M18
1566. Michael Pyck              Erpe-mere                BEL  3:37:48  361.-M40
1567. Frank de Beer             's-Gravenhage            NED  3:37:48  317.-M45
1568. Marcel de Jong            AV Monnickendam          NED  3:37:50  362.-M40
1569. Dirk Vermeersch           Roeselare                BEL  3:37:50  318.-M45
1570. John Devlin               Co Galway                IRL  3:37:53  319.-M45
1571. Noel David                La Capelle Les Boulo     FRA  3:37:53  290.-M35
1572. Coen Beeks                Zaanland                 NED  3:37:57  172.-M50
1573. Rob Jeras                 Middelburg               NED  3:37:57  363.-M40
1574. Chris Meijer              Meppel                   NED  3:37:59  291.-M35
1575. Ton Legerstee             Barendrecht              NED  3:38:01  173.-M50
1576. Dick van Prooijen         Loopgroep PK             NED  3:38:01  174.-M50
1577. Arjaan Tholenaars         Energie                  NED  3:38:01  175.-M50
1578. Ilan Vermeulen            Haarlem                  NED  3:38:02  342.-M18
1579. Stefan Elsen              Koersel                  BEL  3:38:06  364.-M40
1580. Eric van der Linden       Spado                    NED  3:38:07  320.-M45
1581. Marcel Verburg            Schiedam                 NED  3:38:07  365.-M40
1582. Jascha de Goede           Schoorl                  NED  3:38:08  292.-M35
1583. Peter van der Poel        Noordwijk Zh             NED  3:38:08  321.-M45
1584. Jeroen Funken             AAC '61                  NED  3:38:09  293.-M35
1585. Ruud Flik                 Vlaardingen              NED  3:38:10  322.-M45
1586. Bennie Wonnink            Doetinchem               NED  3:38:10  323.-M45
1587. Gerben Kuijten            Zwijndrecht              NED  3:38:11  343.-M18
1588. Philippe Chanteloup       Murs Erigne              FRA  3:38:12  324.-M45
1589. Steven Bovijn             Oostrozebeke             BEL  3:38:14  344.-M18
1590. Jan Brabander             Olympus '70              NED  3:38:14  325.-M45
1591. Henk Lockhorst            Rotterdam                NED  3:38:14   23.-M60
1592. Gert-Jan Hol              Tricht                   NED  3:38:14  366.-M40
1593. Frans den Outer           Loopgroep PK             NED  3:38:15  326.-M45
1594. George Hughes             Liverpool                GBR  3:38:15  345.-M18
1595. Martin van den Burg       Sneek                    NED  3:38:16  327.-M45
1596. Tjibbe van der Veen       Delft                    NED  3:38:16  346.-M18
1597. Michiel van den Dorpel    Rotterdam                NED  3:38:16  328.-M45
1598. Evert Woutersen           Almere                   NED  3:38:16  176.-M50
1599. Robert Kunst              Loopvereniging TOF       NED  3:38:18  329.-M45
1600. Guy Wieme                 Avelgem                  BEL  3:38:19   67.-M55
1601. Lieven Voet               Waarmaarde               BEL  3:38:20  367.-M40
1602. Perry van Kan             Veenendaal               NED  3:38:21  368.-M40
1603. Geert Ceuppens            Naarden                  NED  3:38:21  369.-M40
1604. Steve Sadler              Hertford                 GBR  3:38:24  330.-M45
1605. Joop Utberg               Energie                  NED  3:38:27  370.-M40
1606. Rob Hirs                  Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:38:29  371.-M40
1607. Nico de Groot             Heemskerk                NED  3:38:31  331.-M45
1608. Ger Flokstra              Amsterdam                NED  3:38:32  177.-M50
1609. Rob Michilsen             PAC                      NED  3:38:33  332.-M45
1610. Stathis Vassileiou        Edinburgh                GBR  3:38:34  178.-M50
1611. Matthijs Vogel            Nieuw Roden              NED  3:38:34  347.-M18
1612. Hans Brits                Amstelveen               NED  3:38:37  333.-M45
1613. Bouke de Roos             Burgum                   NED  3:38:37  372.-M40
1614. Didier Seguin             Outreau                  FRA  3:38:38  373.-M40
1615. Roel Leeuwis              Hardinxveld Giessendam   NED  3:38:38  179.-M50
1616. Hans van Gils             Made                     NED  3:38:39  334.-M45
1617. Jan van Sprundel          Stampersgat              NED  3:38:41  374.-M40
1618. Bogdan Jurek              Krosno                   POL  3:38:41  375.-M40
1619. Eric Borger               Maintal                  GER  3:38:41  348.-M18
1620. Paul van der Burg         Loopgroep PK             NED  3:38:42  335.-M45
1621. Corne van Dorst           Noordhoek                NED  3:38:43  180.-M50
1622. Christopher Sprules       Rotterdam                NED  3:38:46  336.-M45
1623. Gerrit Heersink           AVA '70                  NED  3:38:52  337.-M45
1624. Eric Klok                 Waterweg                 NED  3:38:52  376.-M40
1625. Arjen Wassink             Kortgene                 NED  3:38:52  377.-M40
1626. Jan Bilterijst            TION                     NED  3:38:54  181.-M50
1627. Klaas Molenaar            STAP                     NED  3:38:54   24.-M60
1628. Rob Goossens              De Keien                 NED  3:38:56  378.-M40
1629. Hans de Boer              Zwolle                   NED  3:38:58  379.-M40
1630. John Brusse               PAC                      NED  3:38:59  349.-M18
1631. Ben Hermeler              Sprint                   NED  3:39:00   68.-M55
1632. Ludo Abbink               Grijpskerk               NED  3:39:00  350.-M18
1633. Pieter Dorst              Energie                  NED  3:39:02  338.-M45
1634. Tijn Huberts              Energie                  NED  3:39:02  351.-M18
1635. Benny Serdons             Gelinden-St.-Truiden     BEL  3:39:02  182.-M50
1636. Eric Masclaux             Creteil                  FRA  3:39:03  339.-M45
1637. Patrick van Hattem        Barendrecht              NED  3:39:03  352.-M18
1638. Erik Engel                Tilburg Road Runners     NED  3:39:04  294.-M35
1639. Ton Hoozemans             Rotterdam Atletiek       NED  3:39:07   25.-M60
1640. Theo Schermers            Hardinxveld Giessendam   NED  3:39:08  340.-M45
1641. Rob Verhaar               Nieuwkoop                NED  3:39:09  380.-M40
1642. Kurt Lagast               Gent                     BEL  3:39:10  295.-M35
1643. Tim van Leeuwen           Heerde                   NED  3:39:12  296.-M35
1644. Frans van der Weijden     Leiden                   NED  3:39:14  297.-M35
1645. Andre Vlot                Zevenaar                 NED  3:39:15  381.-M40
1646. Bram Seynaeve             Vilvoorde                BEL  3:39:18  353.-M18
1647. Jan-Joris Jooss           Goes                     NED  3:39:19  354.-M18
1648. Rafal Buca                Sopot                    POL  3:39:22  298.-M35
1649. Owen Wainhouse            Fleet                    GBR  3:39:23  355.-M18
1650. Ron Langhorst             Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:39:24  382.-M40
1651. Steven Clausing           Rijswijk Zh              NED  3:39:24  299.-M35
1652. Martin van den Berg       Vaassen                  NED  3:39:25  300.-M35
1653. Jos Broersen              AAV '36                  NED  3:39:28   69.-M55
1654. Fred Vink                 AV '40                   NED  3:39:28  341.-M45
1655. Jan Lebbink               Tollebeek                NED  3:39:30   70.-M55
1656. Morgens Pedersen          Aars                     DEN  3:39:30  383.-M40
1657. Henry Vos                 Typhoon                  NED  3:39:31  342.-M45
1658. Omar Bouzian              PAC                      NED  3:39:31  384.-M40
1659. Henk van Dijk             Heemskerk                NED  3:39:32   71.-M55
1660. Patrick Vreeven           Barendrecht              NED  3:39:33  301.-M35
1661. Jon Warwick               Stevenage                GBR  3:39:33  356.-M18
1662. Michel Vreeven            Barendrecht              NED  3:39:33  302.-M35
1663. Michiel Storm             Barendrecht              NED  3:39:35  357.-M18
1664. Michael Da Silva          Slough                   GBR  3:39:37  358.-M18
1665. Markus Huschens           Alphen aan den Rijn      NED  3:39:38  385.-M40
1666. Bert Bruins               Blijham                  NED  3:39:38  386.-M40
1667. Frank Wichern             Haag Atletiek            NED  3:39:40  359.-M18
1668. Ziya Avci                 Rotterdam                NED  3:39:41  387.-M40
1669. Michel Moussalem          Nieuwegein               NED  3:39:42   72.-M55
1670. Leo Takken                Spark                    NED  3:39:43  343.-M45
1671. Gerhard Mulder            Amsterdam                NED  3:39:43  388.-M40
1672. Wim Both                  PAC                      NED  3:39:44  344.-M45
1673. John Koeken               DJA                      NED  3:39:44  345.-M45
1674. Ahmad Khalife             Istanbul                 TUR  3:39:45  346.-M45
1675. André du Burck            Zwijndrecht              NED  3:39:45  347.-M45
1676. Jurjen Oostenveld         Leiderdorp               NED  3:39:46  183.-M50
1677. Ron Jimmink               Loopgroep PK             NED  3:39:46  303.-M35
1678. Julien Langohr            Brussel                  BEL  3:39:51  360.-M18
1679. Marc Frijters             Eindhoven                NED  3:39:52  304.-M35
1680. Stéphane Gouin            Gouville                 FRA  3:39:53  361.-M18
1681. Govert Gijsbers           Gouda                    NED  3:39:54   73.-M55
1682. Ben Willard               Meppel                   NED  3:39:54  389.-M40
1683. Rini Op 't Hoog           Tilburg Road Runners     NED  3:39:56  184.-M50
1684. Frits Faber               SV Veendam               NED  3:39:56  390.-M40
1685. Jos van Ras               Meterik                  NED  3:39:56  348.-M45
1686. Henk van Duuren           Spurt '88                NED  3:39:57   74.-M55
1687. Pedro Pattijn             Brugge                   BEL  3:39:57  362.-M18
1688. Erik Groeneweg            Loopgroep PK             NED  3:39:57  363.-M18
1689. Marc Costermans           Essen                    BEL  3:39:57  185.-M50
1690. Andre van Leeuwen         Pijnacker                NED  3:39:58  391.-M40
1691. Tim Hoogeweegen           Bergen op Zoom           NED  3:39:59  364.-M18
1692. Frits Verhoef             Amsterdam                NED  3:40:00  305.-M35
1693. Wilbert Swart             Rotterdam                NED  3:40:00  365.-M18
1694. Koos Bijma                Bergschenhoek            NED  3:40:00  392.-M40
1695. Jon van Caspel            Dynamica                 NED  3:40:02  186.-M50
1696. Jan Baan                  Nijverdal                NED  3:40:02  393.-M40
1697. Stefaan Eggermont         Vichte                   BEL  3:40:03  394.-M40
1698. Bastiaan Bos              Tegelen                  NED  3:40:03  366.-M18
1699. Rob Talboom               Rockanje                 NED  3:40:05  349.-M45
1700. Yuri Boskamp              's-Gravenhage            NED  3:40:06  367.-M18
1701. Paul Gordijn              Loopgroep Aart Stigter   NED  3:40:07  187.-M50
1702. Chris Monsey              Scarborough              GBR  3:40:08  350.-M45
1703. Kees Jonkers              Oud Gastel               NED  3:40:08  395.-M40
1704. Eddy Hudders              Gent                     BEL  3:40:09  188.-M50
1705. Gert Maasland             Noordeloos               NED  3:40:11  351.-M45
1706. Geert Bauwens             Rumbeke                  BEL  3:40:14  352.-M45
1707. Arjan Reuijl              Sommelsdijk              NED  3:40:15  306.-M35
1708. Jean-luc Missiaen         Saint Pol Sur Mer        FRA  3:40:16  353.-M45
1709. Rene Hunting              Dordrecht                NED  3:40:18  307.-M35
1710. Harald van Vugt           Dordrecht                NED  3:40:18  396.-M40
1711. Dick Baggerman            De Kieviten              NED  3:40:18  189.-M50
1712. Wim Klok                  Rijnsoever               NED  3:40:18  397.-M40
1713. Gerard René Schreur       Alphen aan den Rijn      NED  3:40:19  368.-M18
1714. Peter Jubin               Ittigen                  SUI  3:40:21  308.-M35
1715. Jeroen van Baaren         Bergschenhoek            NED  3:40:22  398.-M40
1716. Jeannie Gens              Fort Mardyck             FRA  3:40:22   75.-M55
1717. Thom de Kroon             Bilthoven                NED  3:40:22  399.-M40
1718. Just Bennis               Pallas '67               NED  3:40:24  354.-M45
1719. Jean-Francois Plaisin     Courcelles Chaussy       FRA  3:40:24  190.-M50
1720. Ron de Heij               Alphen aan den Rijn      NED  3:40:27  369.-M18
1721. Sybrand Abma              AAA                      NED  3:40:28  400.-M40
1722. Marc Naert                Dadizele                 BEL  3:40:29  401.-M40
1723. Tijmen den Ouden          Boskoop                  NED  3:40:30  355.-M45
1724. Rene Jalink               Rotterdam                NED  3:40:31  356.-M45
1725. Marc Blondeau             Frelinghien              FRA  3:40:32  309.-M35
1726. Unnar Hjaltason           Hafnarfjordur            ISL  3:40:35  402.-M40
1727. Jacobus Luijten           Zevenbergen              NED  3:40:35  191.-M50
1728. Han Claerhoudt            Rotterdam                NED  3:40:35  403.-M40
1729. Boudewijn Baan            Rotterdam                NED  3:40:38  370.-M18
1730. Jan Post                  NOP                      NED  3:40:38  357.-M45
1731. Gerard Morsink            Passaat                  NED  3:40:39  404.-M40
1732. Govert van der Wal        Schoonhoven              NED  3:40:41   76.-M55
1733. Jaap van Berkel           Waterweg                 NED  3:40:42   26.-M60
1734. Edwin Heuvelman           Fortuna                  NED  3:40:42  405.-M40
1735. Roland van der Zanden     Tiel                     NED  3:40:44  371.-M18
1736. Joost Spoelstra           Hoofddorp                NED  3:40:45  310.-M35
1737. Ludovic Bazire            Tourlaville              FRA  3:40:46  406.-M40
1738. Lambert Theunissen        Parthenon                NED  3:40:47   77.-M55
1739. Pietro Colangelo          Foggia                   ITA  3:40:47  192.-M50
1740. Bruno Boucher             Longuenesse              FRA  3:40:50  407.-M40
1741. Kerckhove Lionel          Campagne Wardrecques     FRA  3:40:50  193.-M50
1742. Henk van Nieuwamerongen   Loosdrecht               NED  3:40:52  408.-M40
1743. Harry Barendse            OSS-VOLO                 NED  3:40:53   78.-M55
1744. David Goss                London                   GBR  3:40:53  372.-M18
1745. Rinus Krijger             DAK                      NED  3:40:54   79.-M55
1746. Hein Wulf                 't Jasper Sport          NED  3:40:57  409.-M40
1747. Albert Lubout             's-Gravenhage            NED  3:41:00  410.-M40
1748. Laurent Wijnants          Zutendaal                BEL  3:41:00   27.-M60
1749. Cees van der Harst        Antilope                 NED  3:41:02  194.-M50
1750. Eric Hoogstoel            Téteghem                 FRA  3:41:03  311.-M35
1751. Jeroen Claassen           Rotterdam                NED  3:41:03  373.-M18
1752. Gerard Daggelders         Utrecht                  NED  3:41:04  358.-M45
1753. Jos de Beukelaer          Ossendrecht              NED  3:41:05   80.-M55
1754. Cor Vegterlo              NOP                      NED  3:41:06  411.-M40
1755. Peter van Dartelen        Energie                  NED  3:41:07  195.-M50
1756. Patrick Huijding          Schiedam                 NED  3:41:07  412.-M40
1757. Wim Smit                  Spark                    NED  3:41:08  413.-M40
1758. Jeroen van der Molen      Papendrecht              NED  3:41:13  374.-M18
1759. Ruud van Es               Fortuna                  NED  3:41:13  359.-M45
1760. Gert Bolier               Rotterdam                NED  3:41:14  360.-M45
1761. Henk Timmer               Sliedrecht               NED  3:41:15  196.-M50
1762. Kurt Lambrichts           Tongeren                 BEL  3:41:17  312.-M35
1763. Henk-Frans Kwint          Santpoort-Zuid           NED  3:41:17  313.-M35
1764. Ronald van de Vondervoort AV Oirschot              NED  3:41:19  414.-M40
1765. Andy Sims                 Essex                    GBR  3:41:19  415.-M40
1766. Bruno Thery               Montelimar               FRA  3:41:21  416.-M40
1767. Dennis Noordzij           Maassluis                NED  3:41:21  375.-M18
1768. Nico Hems                 Oost West en Middelbeers NED  3:41:21  376.-M18
1769. Neil Loader               Rushden                  GBR  3:41:23  417.-M40
1770. Paul Landsmeer            Parthenon                NED  3:41:25  197.-M50
1771. Richard Steenbergen       Gouda                    NED  3:41:26  314.-M35
1772. Raymond Barkman           Rotterdam                NED  3:41:26  418.-M40
1773. Tom Elwood                Castlegar, Galway        IRL  3:41:27  419.-M40
1774. Lars Borgbjerg            Dublin                   IRL  3:41:27  377.-M18
1775. Dick Knoops               Rotterdam                NED  3:41:28  198.-M50
1776. Hugo Aalders              Leiden                   NED  3:41:28  420.-M40
1777. Michiel Visser            Zeewolde                 NED  3:41:29  361.-M45
1778. Robbert Bliek             Rotterdam                NED  3:41:30  421.-M40
1779. Patrick Vrignon           Fourqueux                FRA  3:41:30  362.-M45
1780. Jean-Luc Barthelemy       Augerolles               FRA  3:41:31  199.-M50
1781. Said Soulane              Ciko '66                 NED  3:41:31  363.-M45
1782. Rob Lampe                 Rotterdam                NED  3:41:32  200.-M50
1783. Ron Coolen                Rosmalen                 NED  3:41:33  422.-M40
1784. Stephan van Veen          Schiedam                 NED  3:41:34  378.-M18
1785. Hendrik van Raamsdonk     Barendrecht              NED  3:41:35  379.-M18
1786. Peter Burfoot             Ticehurst, Wadhurst      GBR  3:41:38   81.-M55
1787. Gosse Visser              Winterswijk Woold        NED  3:41:39  423.-M40
1788. Joop Wolf                 Energie                  NED  3:41:40  201.-M50
1789. Ton Wulfert               Dordrecht                NED  3:41:42   82.-M55
1790. Berry Stam                Vlaardingen              NED  3:41:43  424.-M40
1791. Tijl Vierendeels          Haaltert                 BEL  3:41:46  202.-M50
1792. Sylvestre Paquier Kern    Vénissieux               FRA  3:41:47  380.-M18
1793. Ad Kieboom                Scorpio                  NED  3:41:48   83.-M55
1794. Joep Oudesluijs           Olympus '70              NED  3:41:49  203.-M50
1795. Cole Clissold             Cambridge                GBR  3:41:50  315.-M35
1796. Frederic Brohet           Marbais                  BEL  3:41:51  425.-M40
1797. Rudy Van der Heijden      Olympus Land van Cuijk   NED  3:41:53  316.-M35
1798. Ivan Bisetti              Casalecchio di Reno      ITA  3:41:57  364.-M45
1799. Rob Mouthaan              Spijkenisse              NED  3:42:00  204.-M50
1800. Erik Heemskerk            Bergschenhoek            NED  3:42:02  365.-M45
1801. Martien Blok              Voorne Atletiek          NED  3:42:03  205.-M50
1802. Raymond Smits             Druten                   NED  3:42:04  317.-M35
1803. Mario van Viersen         Delft                    NED  3:42:04  381.-M18
1804. Paul Selders              Gorinchem                NED  3:42:04  426.-M40
1805. Olivier Simoen            Astene                   BEL  3:42:05  427.-M40
1806. Rudi Paternot             Sint- Genesius-Rode      BEL  3:42:05  366.-M45
1807. Bob van der Vlist         Rotterdam                NED  3:42:05  382.-M18
1808. Leo Groenewegen           avVN                     NED  3:42:07  367.-M45
1809. Frans Bentvelsen          AV '56                   NED  3:42:07  206.-M50
1810. Simon Luszpinski          Tilburg                  NED  3:42:07  383.-M18
1811. Piet Scholten             Leeuwarden               NED  3:42:09  207.-M50
1812. Frank Hofstede            Raalte                   NED  3:42:11  318.-M35
1813. Philippe van Esch         Helmond                  NED  3:42:11  428.-M40
1814. Przemek Broda             Zwolle                   NED  3:42:13  384.-M18
1815. Cor van der Wel           Bergschenhoek            NED  3:42:16  429.-M40
1816. Dirk Benoot               Assebroek                BEL  3:42:16  319.-M35
1817. Willem van der Heyden     Kieldrecht               BEL  3:42:17   84.-M55
1818. Frederic A. Coulon        Nancy                    FRA  3:42:17  385.-M18
1819. Hans Osterholt            Energie                  NED  3:42:18  430.-M40
1820. Rob van Hamersveld        Zwijndrecht              NED  3:42:18  368.-M45
1821. Rudolf Land               ATC '75                  NED  3:42:18  208.-M50
1822. Ruud Raijmakers           's-Gravenhage            NED  3:42:19  320.-M35
1823. Brent Crowle              Groot-Brittannië         GBR  3:42:21  431.-M40
1824. Pascal de Letter          Assenede                 BEL  3:42:21  321.-M35
1825. Johan Mannak              Capelle aan den IJssel   NED  3:42:21  386.-M18
1826. Michael Barbato           Steinfurt                GER  3:42:21  432.-M40
1827. Stefan Janssen            Druten                   NED  3:42:22  387.-M18
1828. Alex Rijsdijk             Rotterdam                NED  3:42:23  433.-M40
1829. Andre Fröhlich            Wiehl                    GER  3:42:23  388.-M18
1830. Rob Kocks                 Ridderkerk               NED  3:42:23  369.-M45
1831. Erik Hendriks             PAC                      NED  3:42:26  389.-M18
1832. Johan Tinnemans           Eindhoven                NED  3:42:27  322.-M35
1833. Aida Mahfoud              Marseille                FRA  3:42:27   85.-M55
1834. Michael Sullivan          Loopgroep PK             NED  3:42:28  434.-M40
1835. Daan Kraan                Breda                    NED  3:42:28   86.-M55
1836. Röbi Gehrig               Zurich                   SUI  3:42:30   28.-M60
1837. A j a t Olyslagers        Eindhoven                NED  3:42:30  435.-M40
1838. Koos van der Wal          Delft                    NED  3:42:31   87.-M55
1839. Richard Cronin            Ballintemple, Cork       IRL  3:42:31  323.-M35
1840. Johan Boelens             Spijkenisse              NED  3:42:32  436.-M40
1841. Edo Neefjes               Gouda                    NED  3:42:32  370.-M45
1842. Wouter Beeks              Ruurlo                   NED  3:42:35  390.-M18
1843. Ruben van Kesteren        Spijkenisse              NED  3:42:36  391.-M18
1844. Wil Meershoek             Hoek van Holland         NED  3:42:36  437.-M40
1845. Anton Rutten              Bussum                   NED  3:42:37  324.-M35
1846. Ernst Hulstkamp           Rotterdam                NED  3:42:37  438.-M40
1847. Gepco de Jong             Tilburg Road Runners     NED  3:42:41  371.-M45
1848. Jaap Burgers              Loopgroep PK             NED  3:42:41  372.-M45
1849. Daan van Turenhout        De Rijp                  NED  3:42:42  439.-M40
1850. Pieter Wolthoorn          Rotterdam                NED  3:42:43  392.-M18
1851. Paul van Hout             Schaijk                  NED  3:42:45  325.-M35
1852. Serge De Corte            Houtave                  BEL  3:42:46  326.-M35
1853. Ivar Sidler               Atverni                  NED  3:42:47  327.-M35
1854. Detlev Destoop            Harelbeke                BEL  3:42:48  393.-M18
1855. Cok van Bodegom           Pallas '93               NED  3:42:48   29.-M60
1856. Ad van Heerbeek           AV Oirschot              NED  3:42:51   88.-M55
1857. Jeroen Verheul            Veluwe                   NED  3:42:54  328.-M35
1858. Wiebe Bareld Kootstra     Friesland                NED  3:42:54  329.-M35
1859. Lennard Vandewall         Bunde                    NED  3:42:55  394.-M18
1860. Eddo de Leeuw             Sparta                   NED  3:42:55  373.-M45
1861. Wout Goudswaard           Rotterdam                NED  3:42:56  374.-M45
1862. Hans Koppelman            Almere '81               NED  3:42:57  209.-M50
1863. Joris Schuurmans          Amsterdam                NED  3:42:57  330.-M35
1864. Christian Albers          Warmenhuizen             NED  3:42:58  375.-M45
1865. Aad Meijerink             Krimpen aan den IJssel   NED  3:42:59   89.-M55
1866. John Rosmolen             Spirit Oud Beijerland    NED  3:42:59  210.-M50
1867. Jérôme Malgorn            's-Gravenhage            NED  3:42:59  395.-M18
1868. Wim Faas                  Zeist                    NED  3:43:00  376.-M45
1869. Jef Jacobs                Meersel-Dreef            BEL  3:43:00  377.-M45
1870. Onne van den Berg         Schiedam                 NED  3:43:02  396.-M18
1871. Peter Koedood             Rotterdam                NED  3:43:03  378.-M45
1872. Frédéric Gibault          Saint Maurice            FRA  3:43:04  440.-M40
1873. Ron Schreven              Wijchen                  NED  3:43:04  211.-M50
1874. Alain Sergent             Conteville les Boulo     FRA  3:43:04  331.-M35
1875. Steff Jonathan            Roosendaal               NED  3:43:04  379.-M45
1876. Rick Veringmeier          Schiedam                 NED  3:43:05  441.-M40
1877. Olivier Descamps          Wavrin                   FRA  3:43:08  380.-M45
1878. John van Haaren           Zeist                    NED  3:43:09  442.-M40
1879. Paul Leufkens             Utrecht                  NED  3:43:11  212.-M50
1880. Sebastien Kozlowski       Saint Saulre             FRA  3:43:11  332.-M35
1881. Corstiaan Kleijn          Rotterdam                NED  3:43:11  333.-M35
1882. Jeroen Klink              Bruinisse                NED  3:43:12  334.-M35
1883. Leo Tegelaar              PAC                      NED  3:43:14  213.-M50
1884. Paul Visser               Oud Beijerland           NED  3:43:15  381.-M45
1885. Frank Orelio              Erkrath                  GER  3:43:15  382.-M45
1886. Jack Mul                  AV Castricum             NED  3:43:15  383.-M45
1887. Paul Evers                Fortuna                  NED  3:43:17  214.-M50
1888. Steef Klerks              Fortuna                  NED  3:43:18  443.-M40
1889. Brendan McCarthy          Dublin                   IRL  3:43:19  335.-M35
1890. Hans Koevoet              Tilburg Road Runners     NED  3:43:21  215.-M50
1891. Hans Giesing              Arnhem                   NED  3:43:21  397.-M18
1892. Pieter Dumas              Rotterdam                NED  3:43:21  398.-M18
1893. Carlo Vos                 Energie                  NED  3:43:24  384.-M45
1894. Mike Vloemans             Rotterdam                NED  3:43:24  444.-M40
1895. Marcel Gelton             Pallas '93               NED  3:43:26  399.-M18
1896. Frederic Berly            Puygouzon                FRA  3:43:26  385.-M45
1897. Gerco Pon                 Zeewolde                 NED  3:43:27  386.-M45
1898. Flavio Costa              KAV Holland              NED  3:43:29  445.-M40
1899. Luuk Veldhuis             Apeldoorn                NED  3:43:30  387.-M45
1900. Jac Schetters             Olympia Halsteren        NED  3:43:31  388.-M45
1901. Pieter Duisenberg         's-Gravenhage            NED  3:43:31  446.-M40
1902. Michel Engelaan           Rotterdam                NED  3:43:37  400.-M18
1903. Walter Rottiers           Deurne                   BEL  3:43:38  216.-M50
1904. Arnold Davies             Hilvarenbeek             NED  3:43:40   90.-M55
1905. Waldemar Muller           Prins Hendrik            NED  3:43:42  217.-M50
1906. Ralf Woltering            Düsseldorf               GER  3:43:42  401.-M18
1907. John Brands               Rotterdam                NED  3:43:47  447.-M40
1908. Jeroen Biesemans          Vaalbeek                 BEL  3:43:48  402.-M18
1909. Jack Bes                  Alkmaar                  NED  3:43:49   91.-M55
1910. Jan Noordam               Olympus '70              NED  3:43:50  218.-M50
1911. Peter Tervoort            Hulshorst                NED  3:43:50  336.-M35
1912. John Sijmens              DJA                      NED  3:43:50  337.-M35
1913. Carlos Hirdes             Venlo                    NED  3:43:52   92.-M55
1914. Hans Rietveld             Leiden Atletiek          NED  3:43:52  448.-M40
1915. Casper Hamburger          Almere                   NED  3:43:52  403.-M18
1916. Piet Berg                 Leiden Atletiek          NED  3:43:53   93.-M55
1917. Pascal Lavecchia          Varangeville             FRA  3:43:53  389.-M45
1918. Ad Blom                   Den Hoorn Zh             NED  3:43:53  219.-M50
1919. Piet van den Oever        Olympus Land van Cuijk   NED  3:43:54   94.-M55
1920. Marten Bolt               avVN                     NED  3:43:55  390.-M45
1921. Pascal Kwanten            Almere                   NED  3:43:56  449.-M40
1922. Anton Fennema             Oud Beijerland           NED  3:43:58  391.-M45
1923. Joep Hompus               Barendrecht              NED  3:43:59  220.-M50
1924. Arthur van der Meer       Haarlem                  NED  3:44:00  338.-M35
1925. Konstantopoulos Pericles  Beersel                  BEL  3:44:01   95.-M55
1926. Christophe Tetard         Boulogne Sur Mer         FRA  3:44:01  450.-M40
1927. Walter Ferretti           Livorno                  ITA  3:44:03  451.-M40
1928. Patrick Thienpondt        Eeklo                    BEL  3:44:04  339.-M35
1929. Henry van Benten          Groene Ster              NED  3:44:05  221.-M50
1930. Eelko Lam                 ATC '75                  NED  3:44:06  452.-M40
1931. Henk Pouwe                Hellevoetsluis           NED  3:44:07  340.-M35
1932. Alex de Witte             Bas Warneton             BEL  3:44:11  341.-M35
1933. Richard Roos              Hellevoetsluis           NED  3:44:11  404.-M18
1934. Gerrit Hulshof            Brunssum                 NED  3:44:11  222.-M50
1935. Egbert van Schaik         Apeldoorn                NED  3:44:12  453.-M40
1936. Richard Dekker            Almere                   NED  3:44:13  454.-M40
1937. Eddy Heijnen              Dutch Runners Gold       NED  3:44:14  455.-M40
1938. Jesus Amodia              Madrid                   ESP  3:44:14  223.-M50
1939. Leonardo Escudero Chamizo Madrid                   ESP  3:44:14  456.-M40
1940. Martin Baan               PAC                      NED  3:44:15  405.-M18
1941. Richard Folkers           Enschede                 NED  3:44:20  342.-M35
1942. Mensink Marco             Nieuwkoop                NED  3:44:20  343.-M35
1943. Chiel van Bakel           Zandvoort                NED  3:44:23  406.-M18
1944. Erwin de Neve             Nederhasselt             BEL  3:44:25  392.-M45
1945. Koji Sato                 Minato-ku, Tokyo         JPN  3:44:26  407.-M18
1946. Robby Knaepen             Gent                     BEL  3:44:26  408.-M18
1947. Jacques Ravet             Courcite                 FRA  3:44:29   96.-M55
1948. Ramon de Haas             OSS-VOLO                 NED  3:44:31  457.-M40
1949. Victor Dreesen            Kleine Brogel - Peer     BEL  3:44:32  224.-M50
1950. Ludo Waltman              EUR Roadrunners          NED  3:44:32  409.-M18
1951. Bouke Hamminga            Heemstede                NED  3:44:34  458.-M40
1952. Patrick Amez              Waregem                  BEL  3:44:35  393.-M45
1953. Wim Boere                 Groene Ster              NED  3:44:38  394.-M45
1954. Wout Verkade              Maasland                 NED  3:44:40  225.-M50
1955. Frankwin Aerden           STAP                     NED  3:44:43  459.-M40
1956. Ron Hoving                Delfgauw                 NED  3:44:43  460.-M40
1957. Harry Dekker              Rotterdam                NED  3:44:48  226.-M50
1958. André van der Neut        Breukelen Ut             NED  3:44:48  344.-M35
1959. Jan Hendriks              Prins Hendrik            NED  3:44:49   30.-M60
1960. Johan de Wolf             Vlissingen               NED  3:44:50  461.-M40
1961. Ad Oomen                  Sprint                   NED  3:44:53  227.-M50
1962. Nico Koppe                Bergambacht              NED  3:44:55  345.-M35
1963. Dirk Vollenga             Loopgroep Aart Stigter   NED  3:44:55   97.-M55
1964. Johan Jorritsma           Horror                   NED  3:44:55  462.-M40
1965. Jeroen Alkemade           Rotterdam                NED  3:44:55  346.-M35
1966. Marco Kiewiet             NSL                      NED  3:44:57  347.-M35
1967. Ronald van Witzenburg     Rotterdam                NED  3:44:57  410.-M18
1968. Dirk Verbist              Leopoldsburg             BEL  3:44:58  463.-M40
1969. Jack van Lohuizen         Amsterdam                NED  3:44:59  348.-M35
1970. Joop Marcelis             De Spartaan              NED  3:44:59  395.-M45
1971. Klaas van der Laan        Noordbroek               NED  3:45:00  228.-M50
1972. Rene Hoffard              TION                     NED  3:45:00  396.-M45
1973. Marco van Grevenbroek     Purmerend                NED  3:45:02  349.-M35
1974. Rob van Vliet             Ouderkerk aan den IJssel NED  3:45:02  229.-M50
1975. Henrie Rombout            Heerjansdam              NED  3:45:03  230.-M50
1976. Remco Put                 BDO Hardloopstage        NED  3:45:06  350.-M35
1977. Cor van Weenen            Beesd                    NED  3:45:08  397.-M45
1978. Cédric Vanderperren       Rhode-Saint-Gen?se       BEL  3:45:10  351.-M35
1979. Jean-Piërre de Keijzer    Goes                     NED  3:45:10  464.-M40
1980. Arie Maat                 Phoenix                  NED  3:45:11  465.-M40
1981. Mark Lenos                Schiedam                 NED  3:45:12  466.-M40
1982. Wilfried Duijvenvoorden   NSL                      NED  3:45:12  398.-M45
1983. C IJzerman                Giessenburg              NED  3:45:13  467.-M40
1984. Gerben Everts             avVN                     NED  3:45:14  352.-M35
1985. Juan M Castillo Fuertes   Capelle aan den IJssel   NED  3:45:14  468.-M40
1986. Johan van Duuren          Dutch Runners Basic      NED  3:45:14  231.-M50
1987. Paul de Kort              Alphen Nb                NED  3:45:14  232.-M50
1988. Jan Wouter van Cappelle   Rotterdam                NED  3:45:15  411.-M18
1989. Raymond Yau               London                   GBR  3:45:18  353.-M35
1990. André Bugnon              Allinges                 FRA  3:45:19   98.-M55
1991. Toon Wagemans             Horst                    NED  3:45:21  233.-M50
1992. Maarten Meeuwsen          Winssen                  NED  3:45:23  354.-M35
1993. Campo Weijerman           Alphen aan den Rijn      NED  3:45:24  399.-M45
1994. Charles van Hooff         Sittard                  NED  3:45:24  469.-M40
1995. Michel Beukers            Delft                    NED  3:45:26  400.-M45
1996. Grzegorz Krezel           Szczecin                 POL  3:45:26  470.-M40
1997. Pieter Verhoeven          Drunen                   NED  3:45:30  412.-M18
1998. Paul Levie                Roermond                 NED  3:45:30  234.-M50
1999. Thomas Henrichs           Gentofte                 DEN  3:45:31  355.-M35
2000. Audri vd Giezen           AAC '61                  NED  3:45:32  471.-M40
2001. Ruud Steenbergen          Uithoorn                 NED  3:45:33  356.-M35
2002. Koos Niewold              AVO 1983                 NED  3:45:37  235.-M50
2003. Frank Jeene               Nijmegen Atletiek        NED  3:45:40  472.-M40
2004. Pim van Voorst            Biddinghuizen            NED  3:45:40  401.-M45
2005. Uwe Seedorf               Neuss                    GER  3:45:41  357.-M35
2006. Jan-Paul de Rooij         's-Hertogenbosch         NED  3:45:41  402.-M45
2007. Patrick de Vries          GAC Hilversum            NED  3:45:42  403.-M45
2008. Marcel van den Berg       Rotterdam                NED  3:45:42  404.-M45
2009. Peter Bilstra             Gorinchem                NED  3:45:44  236.-M50
2010. Daniel Huijser            Wormerveer               NED  3:45:45  358.-M35
2011. Guy Polling               Wellen                   BEL  3:45:46  405.-M45
2012. Geert Lowet               Hasselt                  BEL  3:45:46  473.-M40
2013. Corné Roelen              Teteringen               NED  3:45:46  359.-M35
2014. Marcel van den Driest     Vlissingen               NED  3:45:47  413.-M18
2015. Richard Boxall            Surrey                   GBR  3:45:48  406.-M45
2016. Dirk Vandenberghe         Duffel                   BEL  3:45:48  237.-M50
2017. Ton Smit                  VAV                      NED  3:45:49  407.-M45
2018. Edwin Vennix              Leusden                  NED  3:45:51  414.-M18
2019. Bert de Groot             Purmerend                NED  3:45:52  474.-M40
2020. Maarten Küppers           Gouda                    NED  3:45:52  360.-M35
2021. Angus Gillespie           's-Gravenhage            NED  3:45:53  408.-M45
2022. Achim Ghanem              Duesseldorf              GER  3:45:53  475.-M40
2023. René Esser                Hilversum                NED  3:45:54  361.-M35
2024. Andreas de Graaf          Zoetermeer               NED  3:45:54  415.-M18
2025. Jürgen Ruelle             Sint-Katelijne-Waver     BEL  3:45:55  416.-M18
2026. Ruben van Eijck           Rotterdam                NED  3:45:55  476.-M40
2027. Cor Kostense              Flakkee                  NED  3:45:55  477.-M40
2028. Orjan Kooijman            Fortuna                  NED  3:45:58  417.-M18
2029. Jan Hes                   Jubbega                  NED  3:45:58  238.-M50
2030. Tom Leysen                Schoten                  BEL  3:45:59  418.-M18
2031. Siegfried Bühner          Schirmitz                GER  3:46:04   31.-M60
2032. Kees van de Wouw          Tilburg                  NED  3:46:04  239.-M50
2033. Robert van Kapel          Gorinchem                NED  3:46:04  362.-M35
2034. Henk Valkhof              Barendrecht              NED  3:46:06  240.-M50
2035. Frans van Heck            Dendermonde              BEL  3:46:06  241.-M50
2036. Wouter van den Berg       Krimpen aan den IJssel   NED  3:46:06  419.-M18
2037. André Janssen             Son                      NED  3:46:07  478.-M40
2038. Peter van Noort           Energie                  NED  3:46:07  363.-M35
2039. Johnny Dieleman           Prins Hendrik            NED  3:46:07  364.-M35
2040. Steven van de Veire       De Wielingen             NED  3:46:11  420.-M18
2041. Ernst van Dongen          Nijmegen                 NED  3:46:13  421.-M18
2042. Marcel ter Hart           Sittard                  NED  3:46:15  365.-M35
2043. Rob Leenheer              Rotterdam                NED  3:46:16  409.-M45
2044. Marten Visser             Almere                   NED  3:46:17  422.-M18
2045. Christiaan Nelemans       Vianen Ut                NED  3:46:18  423.-M18
2046. Ton Valk                  Voorne Atletiek          NED  3:46:20   99.-M55
2047. Cees van Reemst           TION                     NED  3:46:21  100.-M55
2048. Stan Linehan              Cork                     IRL  3:46:23  424.-M18
2049. Daniel Hamerslag          De Koplopers             NED  3:46:24  366.-M35
2050. Jan Hulst                 Loopgroep PK             NED  3:46:25   32.-M60
2051. Alle Uitvlugt             Alphen aan den Rijn      NED  3:46:27  410.-M45
2052. Zivko Atanasov            Zoetermeer               NED  3:46:30  479.-M40
2053. Rob Boot                  De Spartaan              NED  3:46:31  411.-M45
2054. Ludger Schütte            Bad Lippspringe          GER  3:46:31  480.-M40
2055. Henri Käsbach             Grevenbroich             GER  3:46:35  242.-M50
2056. Reyer Poot                Rotterdam                NED  3:46:37  425.-M18
2057. Theo van Wieren           Groningen                NED  3:46:39  481.-M40
2058. Hans Scheltinga           Nijmegen                 NED  3:46:39  243.-M50
2059. Ton van Es                Streefkerk               NED  3:46:40  482.-M40
2060. Peter Hofman              Avantri                  NED  3:46:43  483.-M40
2061. George de Roo             Friesland                NED  3:46:44  412.-M45
2062. Bert Barhorst             IJlst                    NED  3:46:46  244.-M50
2063. Wilco van der Meulen      's-Gravenzande           NED  3:46:47  367.-M35
2064. Thierry Leleu             Hermonville              FRA  3:46:47  484.-M40
2065. Patrick Adriaens          Montfort                 NED  3:46:47  485.-M40
2066. Michiel Michels           Middelburg               NED  3:46:48  486.-M40
2067. Erik Meijerink            Rotterdam                NED  3:46:51  426.-M18
2068. Kees Rosendaal            Elst Gld                 NED  3:46:52  427.-M18
2069. John van der Linden       IJsselstein Ut           NED  3:46:53  368.-M35
2070. Ronald de Ridder          Lopik                    NED  3:46:53  487.-M40
2071. Guo Xiaopeng              Hannover                 GER  3:46:53  369.-M35
2072. Ton Borsten               Gouda                    NED  3:46:54  488.-M40
2073. Veit Reeker               Düsseldorf               GER  3:46:54  428.-M18
2074. Johan Ulijn               Oss                      NED  3:46:55  489.-M40
2075. Ronald Moerland           Burgh Haamstede          NED  3:46:56  490.-M40
2076. Huub Wieleman             Rotterdam                NED  3:46:58  245.-M50
2077. Richard van Waardenburg   Hellevoetsluis           NED  3:46:58  429.-M18
2078. Jan Duel                  Krimpen aan de Lek       NED  3:47:00  413.-M45
2079. Paul Schwander            's-Gravenhage            NED  3:47:00  414.-M45
2080. Erik Malcorps             Middelburg               NED  3:47:00  415.-M45
2081. Michel Siep               Rotterdam                NED  3:47:00  370.-M35
2082. Dirk Geelhoed             Hoek van Holland         NED  3:47:02  491.-M40
2083. Ronald Vogels             Leidschendam             NED  3:47:02  492.-M40
2084. Ton van Vliet             Alphen aan den Rijn      NED  3:47:03  246.-M50
2085. Nico Groenewold           Delft                    NED  3:47:04  416.-M45
2086. Wilfred Joossens          Middelburg               NED  3:47:05  417.-M45
2087. Fred van Berkum           De Koplopers             NED  3:47:06  493.-M40
2088. Egmond Salesia            Rotterdam                NED  3:47:06  247.-M50
2089. Jaromir Dansen            Diomedon                 NED  3:47:07  371.-M35
2090. Rob Haukes                Millingen aan de Rijn    NED  3:47:07  372.-M35
2091. René ten Hove             Ciko '66                 NED  3:47:08  101.-M55
2092. C Olsthoorn               Delft                    NED  3:47:09  102.-M55
2093. Dominique Cable           Champenoux               FRA  3:47:09  248.-M50
2094. Arno Ruiter               Avantri                  NED  3:47:10  494.-M40
2095. Stijn van Butselaar       Alphen aan den Rijn      NED  3:47:10  418.-M45
2096. Jeroen Jaminon            Dilsen                   BEL  3:47:12  373.-M35
2097. Henk van Gerven           Generaal Michaelis       NED  3:47:12  249.-M50
2098. Yves Uerlings             Alsemberg                BEL  3:47:14  430.-M18
2099. Wim van Erk               Passaat                  NED  3:47:14  419.-M45
2100. Dewilde Andre             Wellen                   BEL  3:47:15  103.-M55
2101. Dick van der Voorden      AAA                      NED  3:47:15  495.-M40
2102. Teun Noordhoek            Spirit Oud Beijerland    NED  3:47:16  104.-M55
2103. Jos van den Bongaardt     Nijmegen                 NED  3:47:17  250.-M50
2104. Mario Yskout              Putte                    BEL  3:47:18  374.-M35
2105. Stef van Leeuwen          Puiflijk                 NED  3:47:19   33.-M60
2106. Martijn Thoutenhoofd      Amsterdam                NED  3:47:22  431.-M18
2107. Rene Willems              Rotterdam                NED  3:47:25  420.-M45
2108. Gert van Mourik           Geulle                   NED  3:47:25  421.-M45
2109. Vasco Salgado             Lisbon                   POR  3:47:26  251.-M50
2110. Paul Knook                Stampersgat              NED  3:47:26  252.-M50
2111. Bob Leuvelink             Hengelo Ov               NED  3:47:27  375.-M35
2112. Ed de Leest               Spijkenisse              NED  3:47:28  496.-M40
2113. Egbert Jansen             NEA Volharding           NED  3:47:28  253.-M50
2114. Simon de Meij             Vlissingen               NED  3:47:29  254.-M50
2115. Kees Kuiper`              's-Gravendeel            NED  3:47:31  255.-M50
2116. Henny van Doorn           Loopgroep Athletic Point NED  3:47:31  105.-M55
2117. Oscar Sijl                Rotterdam                NED  3:47:31  497.-M40
2118. John Piters               NSL                      NED  3:47:32  256.-M50
2119. Rob Barendregt            's-Gravenhage            NED  3:47:33  106.-M55
2120. Benoit Lipomi             Paris                    FRA  3:47:34   34.-M60
2121. Evert Gommers             Melick                   NED  3:47:39  422.-M45
2122. Jan Zuijdwijk             Spirit Oud Beijerland    NED  3:47:40  107.-M55
2123. Rik Callens               Waregem                  BEL  3:47:40  257.-M50
2124. Marko Verkaart            Vlissingen               NED  3:47:41  376.-M35
2125. Eddie Tholenaars          Ridderkerk               NED  3:47:44  498.-M40
2126. Andre Buurma              Rotterdam                NED  3:47:44  377.-M35
2127. Jeroen van den Berg       Bussum                   NED  3:47:44  499.-M40
2128. John van Gilst            's-Gravendeel            NED  3:47:48   35.-M60
2129. Jan Heshof                Diomedon                 NED  3:47:48  500.-M40
2130. Marco den Hollander       Assen                    NED  3:47:48  501.-M40
2131. Arend Keemink             Leiden                   NED  3:47:49  423.-M45
2132. Martin Buckers            Rotterdam                NED  3:47:51  432.-M18
2133. Arjan van der Deijl       Monster                  NED  3:47:51  378.-M35
2134. Ronald Knijnenburg        Monster                  NED  3:47:51  379.-M35
2135. Erik Kremer               Vlaardingen              NED  3:47:51  380.-M35
2136. Harrie Duteweert          Salland                  NED  3:47:52  424.-M45
2137. Marc de Barse             Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:47:53  381.-M35
2138. Kieran Carthy             Manchester               GBR  3:47:53  433.-M18
2139. John Min                  Alkmaar                  NED  3:47:53  502.-M40
2140. Dennis Holleman           Zwijndrecht              NED  3:47:55  434.-M18
2141. Matthias Bussmann         Münster                  GER  3:47:56  108.-M55
2142. Dominic van der Wal       Folkestone               GBR  3:47:57  382.-M35
2143. Ariën Walgers             Dassel                   GER  3:47:57  503.-M40
2144. Dirk Sonnemann            Rheine                   GER  3:47:58  435.-M18
2145. Niek Baart                Bergschenhoek            NED  3:47:59  258.-M50
2146. Bart Kalisvaart           Amsterdam                NED  3:48:02  436.-M18
2147. Eddy Soulagne             La Meziere               FRA  3:48:02  383.-M35
2148. Fred Scholte              Uithoorn                 NED  3:48:05  384.-M35
2149. Mark Meijer               Fortuna                  NED  3:48:06  437.-M18
2150. Woet Kosters              Voorne Atletiek          NED  3:48:06  504.-M40
2151. Robert Schouw             Wateringen               NED  3:48:06  505.-M40
2152. Gijs Bosman               Rotterdam                NED  3:48:08  438.-M18
2153. Petr Hrcek                Brandys nad Labem        CZE  3:48:08  425.-M45
2154. Harm Smeets               's-Gravenhage            NED  3:48:08  426.-M45
2155. Rob Boddeke               Heemstede                NED  3:48:09   36.-M60
2156. Aart van Dijk             Reeuwijk                 NED  3:48:11  427.-M45
2157. Pascal van Domburg        Tilburg Road Runners     NED  3:48:11  385.-M35
2158. Ronald Pol                Fortuna                  NED  3:48:12  428.-M45
2159. Gerard Groote Schaarsberg Raalte                   NED  3:48:14  506.-M40
2160. Michel Derksen            Nijmegen                 NED  3:48:14  386.-M35
2161. Bryan Carroll             Bettystown               IRL  3:48:15  387.-M35
2162. Martin Dijkstra           Lekkerkerk               NED  3:48:16  507.-M40
2163. Ronald Hoogenboom         Olympus '70              NED  3:48:16  429.-M45
2164. Rob Wijfje                avVN                     NED  3:48:17  430.-M45
2165. Pierre Tromp              AV Wijchen               NED  3:48:17  439.-M18
2166. Hubert Friederich         Blaricum                 NED  3:48:20  508.-M40
2167. Josivan Lima              Natal                    BRA  3:48:23  388.-M35
2168. Johannes van Rossum       Keulen                   GER  3:48:25  389.-M35
2169. Kok Jam                   Hoogvliet Rotterdam      NED  3:48:28  259.-M50
2170. Robert Christensen        Aarhus N                 DEN  3:48:28  431.-M45
2171. Wim Hummel                Groningen                NED  3:48:29  260.-M50
2172. Erik Verkaaik             Annen                    NED  3:48:29  432.-M45
2173. Arie Kamps                avVN                     NED  3:48:30  109.-M55
2174. Pieter Visser             Velserbroek              NED  3:48:30  433.-M45
2175. Gerard Legerstee          Bergschenhoek            NED  3:48:33  261.-M50
2176. Paolo Atzei               Delft                    NED  3:48:33  509.-M40
2177. Simon Wilson              Brussels                 BEL  3:48:33  390.-M35
2178. Tjeu Sprenger             Cuijk                    NED  3:48:34  434.-M45
2179. Giustino Scotolati        Assago                   ITA  3:48:34  435.-M45
2180. Pieter de Rooij           Breda                    NED  3:48:36  510.-M40
2181. Art Grit                  HAC '63                  NED  3:48:36  511.-M40
2182. Walter Rutten             the Hague Road Runners   NED  3:48:38  512.-M40
2183. Eddy Smid                 Pallas '67               NED  3:48:38  436.-M45
2184. Sjoerd Pannekoek          Tilburg                  NED  3:48:40  440.-M18
2185. Cor Sack                  Hoofddorp                NED  3:48:40  437.-M45
2186. Rene van der Meer         Venlo                    NED  3:48:40  513.-M40
2187. Jan Willem Loozeman       Vaassen                  NED  3:48:41  514.-M40
2188. Ed Post                   Pijnacker                NED  3:48:42  438.-M45
2189. Syds Tigchelaar           NOP                      NED  3:48:42   37.-M60
2190. Peter Derk Brummel        Epe                      NED  3:48:44  391.-M35
2191. Kees Horchner             Rotterdam                NED  3:48:47  392.-M35
2192. Rino Boudringhien         Anzegem                  BEL  3:48:48  515.-M40
2193. Nico van Hoek             Antilope                 NED  3:48:49  262.-M50
2194. Wilco van den Hul         Groningen                NED  3:48:53  441.-M18
2195. Raymond A Bronkhorst      Amsterdam Zuidoost       NED  3:48:54  516.-M40
2196. Sunny Schippers           Amsterdam                NED  3:48:56  442.-M18
2197. Miquel González-Perez     Krimpen aan den IJssel   NED  3:48:57  110.-M55
2198. Luc Vunck                 Kluisbergen              BEL  3:48:58  439.-M45
2199. Alexander Wiersma         Groningen Atletiek       NED  3:48:58  443.-M18
2200. Young de Graaf            Barendrecht              NED  3:48:59  393.-M35
2201. Bennie Stoel              Pijnacker                NED  3:48:59  444.-M18
2202. Chris Dol                 Runners Stadskanaal      NED  3:49:02  440.-M45
2203. Alex Berghmans            Halle                    BEL  3:49:04  263.-M50
2204. Pieter Huizenga           Alphen aan den Rijn      NED  3:49:05  394.-M35
2205. Lukasz Szostak            Wroclaw                  POL  3:49:05  445.-M18
2206. Marcel Lupker             Delfgauw                 NED  3:49:06  441.-M45
2207. Peter Voogt               Delfgauw                 NED  3:49:08  517.-M40
2208. Gilles Lambert            St Gervais La Foret      FRA  3:49:09  518.-M40
2209. Daniël Klinkenberg        's-Hertogenbosch         NED  3:49:09  446.-M18
2210. Luc Houweling             Rotterdam                NED  3:49:11  442.-M45
2211. Francisco Javier de Boer  Rotterdam                NED  3:49:12  395.-M35
2212. Christophe Delecour       Belle Et Houllefort      FRA  3:49:13  519.-M40
2213. Cees Osseweijer           Voorne Atletiek          NED  3:49:14  264.-M50
2214. Marcel Treurniet          Bergschenhoek            NED  3:49:14  447.-M18
2215. Jean-Paul Bansac          Montelimar               FRA  3:49:14  443.-M45
2216. Robert de Vette           Rotterdam                NED  3:49:15  396.-M35
2217. Kris Strauven             Sint-Truiden             BEL  3:49:16  448.-M18
2218. Vincent Groen             Rotterdam                NED  3:49:17  449.-M18
2219. Piet Breedvelt            Krimpen aan de Lek       NED  3:49:18  265.-M50
2220. Adri Tuytel               AAA                      NED  3:49:19  444.-M45
2221. Marcel de Jonge           Deventer                 NED  3:49:20  520.-M40
2222. Piet Eikelenboom          Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:49:20  521.-M40
2223. Salvatore Mameli          Fiorano Modenese         ITA  3:49:20  111.-M55
2224. Jurriën Hoogendoorn       Numansdorp               NED  3:49:20  522.-M40
2225. Mario Kreber              Zoetermeer               NED  3:49:20  523.-M40
2226. Erik Jansen               Zeist                    NED  3:49:21   38.-M60
2227. Darryl Coll               Amsterdam                NED  3:49:22  450.-M18
2228. Danny Oreel               Eeklo                    BEL  3:49:22  266.-M50
2229. Tim Soetens               's-Hertogenbosch         NED  3:49:22  451.-M18
2230. Ludi Schaafsma            Roden                    NED  3:49:23  267.-M50
2231. Ebe Blaauw                Scheldesport             NED  3:49:25  112.-M55
2232. Karel van Valen           Alphen aan den Rijn      NED  3:49:25  445.-M45
2233. Mark Wijgerde             Rotterdam                NED  3:49:26  524.-M40
2234. Jeroen Wiebes             Stavanger                NOR  3:49:27  452.-M18
2235. Kurt Goethals             Assenede                 BEL  3:49:27  525.-M40
2236. André Bosma               De Sperwers              NED  3:49:28  446.-M45
2237. Harry Golsteijn           Echt                     NED  3:49:28  447.-M45
2238. Jan Meijer                Echt                     NED  3:49:29  113.-M55
2239. Oscar van Gorkom          Hilversum                NED  3:49:31  448.-M45
2240. Jasper van Wordragen      Oss                      NED  3:49:31  526.-M40
2241. Robert Sebrechts          Schiedam                 NED  3:49:32  397.-M35
2242. Jos Schepers              Culemborg                NED  3:49:33  527.-M40
2243. Neil Shore                Leeds                    GBR  3:49:33  398.-M35
2244. René Ambrus               's-Gravenhage            NED  3:49:34  399.-M35
2245. Willem Aelfers            Dutch Runners Gold       NED  3:49:34  114.-M55
2246. John Budding              Tiel                     NED  3:49:37  400.-M35
2247. Ralph Wiessner            Vlissingen               NED  3:49:37  453.-M18
2248. Ron Haanstra              Fortuna                  NED  3:49:38  115.-M55
2249. Dave Sanders              Schijndel                NED  3:49:39  454.-M18
2250. Henk Brouwer              Ilion                    NED  3:49:40  268.-M50
2251. Nico van Wannooy          Geffen                   NED  3:49:40  528.-M40
2252. Detlev König              AV Gouda                 NED  3:49:42  116.-M55
2253. Gert Smolenaars           Voorne Atletiek          NED  3:49:43  117.-M55
2254. Jur van der Slikke        Weesp                    NED  3:49:44  401.-M35
2255. Tony van den Brand        Tilburg                  NED  3:49:44  455.-M18
2256. Jan van Beesten           Ommen                    NED  3:49:44  529.-M40
2257. Peter van der Sande       Olympus '70              NED  3:49:44  269.-M50
2258. Frits Cloudt              Heythuysen               NED  3:49:45  270.-M50
2259. Jos Langers               Stramproy                NED  3:49:45  118.-M55
2260. Jos Snel                  De Veenlopers            NED  3:49:45   39.-M60
2261. Iain Steel                London                   GBR  3:49:46  402.-M35
2262. Erwin Hoekstra            Beverwijk                NED  3:49:46  403.-M35
2263. Julien Hagen              Olympus '70              NED  3:49:47  456.-M18
2264. Johan Vanhemelryk         Buizingen                BEL  3:49:48  457.-M18
2265. Franky Ver Eecke          Leuven                   BEL  3:49:48  449.-M45
2266. Peter Nederveen           Millingen aan de Rijn    NED  3:49:49  450.-M45
2267. Marcel St Nicolaas        Dordrecht                NED  3:49:49  530.-M40
2268. Karsten Lange             Br?nsh?j                 DEN  3:49:51  404.-M35
2269. Isto Knaap                Goes                     NED  3:49:51  271.-M50
2270. Daniel Louis              Mennecy                  FRA  3:49:52  531.-M40
2271. Ron Nikken                Overveen                 NED  3:49:53  451.-M45
2272. Eddy Visser               Rotterdam                NED  3:49:54  452.-M45
2273. Henri Willemsen           Middelburg               NED  3:49:56  453.-M45
2274. Peter Wolters             Barendrecht              NED  3:49:56  532.-M40
2275. Hans Slag                 PAC                      NED  3:49:59  272.-M50
2276. Marc?l Kemperman          Loopgroep PK             NED  3:49:59   40.-M60
2277. Peter van Asselt          's-Gravenhage            NED  3:50:00  458.-M18
2278. Algo Meulendijks          HAC                      NED  3:50:00  273.-M50
2279. Rainer Lid                Senden                   GER  3:50:03  119.-M55
2280. Diego Cirujano Cuesta     Zaragoza                 ESP  3:50:05  459.-M18
2281. Patrick Goracci           Eindhoven                NED  3:50:07  460.-M18
2282. Berry Simons              Tilburg Road Runners     NED  3:50:10  533.-M40
2283. Frithjoh Theens           Umea                     SWE  3:50:13  534.-M40
2284. Gerard van den Berg       Olympus '70              NED  3:50:13  274.-M50
2285. Jan-Tjeerd de Jong        Moordrecht               NED  3:50:14  535.-M40
2286. Erik Balder               Steenbergen Nb           NED  3:50:15  405.-M35
2287. Paul Aarts                Tilburg Road Runners     NED  3:50:15  454.-M45
2288. Dirk de Groot             Rotterdam                NED  3:50:16  455.-M45
2289. Jacco Glerum              De Kieviten              NED  3:50:20  406.-M35
2290. Paul van Wijk             Velp Gld                 NED  3:50:21  536.-M40
2291. Johan Pors                Ridderkerk               NED  3:50:24  275.-M50
2292. Murat Metin               Rotterdam                NED  3:50:26  537.-M40
2293. Michael Polashenski       East Stroudsburg         USA  3:50:28  538.-M40
2294. Ronald Nieuwenhuijse      avVN                     NED  3:50:28  539.-M40
2295. Henk van den Brandt       Veenendaal               NED  3:50:32  120.-M55
2296. Bart Desseyn              Merelbeke                BEL  3:50:35  540.-M40
2297. Henk van Hamersvelt       Molenhoek Lb             NED  3:50:36  276.-M50
2298. Cees de Schipper          Hoofddorp                NED  3:50:37  277.-M50
2299. Peter te Boekhorst        Rotterdam                NED  3:50:37  541.-M40
2300. Nikos Barbageorgopulos    Cuijk                    NED  3:50:37  542.-M40
2301. Erwin Roedolf             Rhoon                    NED  3:50:38  543.-M40
2302. Patrick Baselier          Bergen op Zoom           NED  3:50:39  544.-M40
2303. Jelle Gerritse            Barendrecht              NED  3:50:39  456.-M45
2304. Jos Bex                   STB                      NED  3:50:39  457.-M45
2305. Ron van der Giessen       Oosterbeek               NED  3:50:40  458.-M45
2306. Fokke Loosman             Tollebeek                NED  3:50:41  459.-M45
2307. Wim Linskens              Dynamica                 NED  3:50:41   41.-M60
2308. Arjan Plomp               Maassluis                NED  3:50:41  461.-M18
2309. Darren Miller             Bedford                  GBR  3:50:42  545.-M40
2310. Will van Sundert          AVO 1983                 NED  3:50:43  460.-M45
2311. Pierre Jullien            Pavillons sous Bois      FRA  3:50:44  461.-M45
2312. Francisco Sauco Chanivet  Puerto Real              ESP  3:50:44  462.-M45
2313. Kees Jansen van Rosendaal AV '56                   NED  3:50:46  463.-M45
2314. Frank Kloosterman         Ulvenhout                NED  3:50:46  546.-M40
2315. Ton Koopman               Rotterdam                NED  3:50:47  464.-M45
2316. Patrick Massop            Horst                    NED  3:50:47  547.-M40
2317. Peter Dennett             Andover                  GBR  3:50:47  548.-M40
2318. Frits van der Hartt       TION                     NED  3:50:48  121.-M55
2319. Kor Kramer                Schagen                  NED  3:50:48  465.-M45
2320. Richard Dekker            Barendrecht              NED  3:50:48  549.-M40
2321. Ludo Lemmens              Turnhout                 BEL  3:50:49  278.-M50
2322. Bé Sebens                 Aquilo                   NED  3:50:49   42.-M60
2323. Jacob Vriese              Stiens                   NED  3:50:50  466.-M45
2324. Marijn de Keijzer         Zwolle                   NED  3:50:50  407.-M35
2325. Gertjan Dekker            Dordrecht                NED  3:50:52  550.-M40
2326. Robby Van de Winkel       Dendermonde              BEL  3:50:53  462.-M18
2327. Pitrik Zondervan          Amsterdam                NED  3:50:54  463.-M18
2328. Calogero Profita          Rotterdam                NED  3:50:56  279.-M50
2329. Eugene Miralles           La Meziere               FRA  3:50:56  280.-M50
2330. Chris van Haarlem         Harderwijk               NED  3:50:56  464.-M18
2331. Guido Ritskes             Dutch Runners Basic      NED  3:50:57  408.-M35
2332. Jeroen Zomer              Delft                    NED  3:51:01  465.-M18
2333. Berry in 't Veld          Uithoorn                 NED  3:51:01  467.-M45
2334. Friedo de Valk            Woerden                  NED  3:51:03  468.-M45
2335. Ben Bijl                  Triathlon                NED  3:51:04  469.-M45
2336. Jan Luppes                De Sperwers              NED  3:51:04  281.-M50
2337. Jon Severijn              LAAC Twente              NED  3:51:05  282.-M50
2338. Jan Broers                Nijkerkerveen            NED  3:51:05  283.-M50
2339. Dirk-Jan van Zuijdam      Rotterdam                NED  3:51:06  409.-M35
2340. Ton Helderop              Papendrecht              NED  3:51:07  470.-M45
2341. Alexander Fontijne        Alblasserdam             NED  3:51:08  551.-M40
2342. Mikko Paananen            Lisalmi                  FIN  3:51:08  471.-M45
2343. Stephan Lüpertz           Neuss                    GER  3:51:08  466.-M18
2344. Thijs Reukers             Capelle aan den IJssel   NED  3:51:10  467.-M18
2345. Walter Bakker             Rotterdam                NED  3:51:10  468.-M18
2346. Herman Costermans         Essen                    BEL  3:51:11  122.-M55
2347. Thierry Gehin             Dombasle sur Meurthe     FRA  3:51:12  552.-M40
2348. Robbert Veraart           THOR                     NED  3:51:12  410.-M35
2349. René van der Spek         RRZ                      NED  3:51:13  284.-M50
2350. Dennis Veenman            Zaanland                 NED  3:51:14  411.-M35
2351. Paul Cees Loon            Diemen                   NED  3:51:14  553.-M40
2352. Jan Schot                 Middelburg               NED  3:51:14  472.-M45
2353. Edwin Kilsdonk            Passaat                  NED  3:51:15  554.-M40
2354. Wilbert Wouters           Attila                   NED  3:51:15  473.-M45
2355. Arto Hallapää             Espoo                    FIN  3:51:17  412.-M35
2356. Eric Psink                Maasmechelen             BEL  3:51:17  285.-M50
2357. Edward van der Raaf       Vlaardingen              NED  3:51:19  555.-M40
2358. Johan Demolder            De Pinte                 BEL  3:51:21  556.-M40
2359. Gerard Stoop              Bavel                    NED  3:51:22  474.-M45
2360. Rob Groen                 Leiden Road Runners Club NED  3:51:22  475.-M45
2361. Paul van der Logt         Voorne Atletiek          NED  3:51:24  476.-M45
2362. Bert van Meurs            Waalre                   NED  3:51:25  477.-M45
2363. Ernst Versloot            Noordwijk Zh             NED  3:51:25  469.-M18
2364. Ton van Kampen            Oude-Tonge               NED  3:51:28  478.-M45
2365. Jan Remery                Horror                   NED  3:51:29  123.-M55
2366. José Kindermans           Gelinden-St.-Truiden     BEL  3:51:29  479.-M45
2367. Michel Cypers             Aarschot                 BEL  3:51:29  557.-M40
2368. Christian Boer            Barendrecht              NED  3:51:30  470.-M18
2369. Jos Raedts                Molenhoek Lb             NED  3:51:34  558.-M40
2370. Hans van den Berg         De Spartaan              NED  3:51:34  286.-M50
2371. Onno Broeder              Woudenberg               NED  3:51:35  413.-M35
2372. Jacob Jetten              Altis                    NED  3:51:36   43.-M60
2373. Leo van Meel              Rotterdam Atletiek       NED  3:51:38  124.-M55
2374. John Janse                Rotterdam                NED  3:51:41  414.-M35
2375. Cees Bouma                Biddinghuizen            NED  3:51:42  559.-M40
2376. Pierre Montagne           Avelin                   FRA  3:51:44  471.-M18
2377. Ivo Pothaar               AV '23                   NED  3:51:44   44.-M60
2378. Lorin Abels               Haag Atletiek            NED  3:51:44  480.-M45
2379. Erik v.d. Akker           Tegelen                  NED  3:51:48  560.-M40
2380. Douglas Ota               's-Gravenhage            NED  3:51:49  415.-M35
2381. Hans de Putter            Haag Atletiek            NED  3:51:50  481.-M45
2382. Ali Shugul                Rotterdam                NED  3:51:51  472.-M18
2383. Martijn Soree             PAC                      NED  3:51:57  416.-M35
2384. Luc Devriese              Bellem                   BEL  3:52:00  287.-M50
2385. Ron van Vuuren            Altena Road Runners      NED  3:52:00  417.-M35
2386. Piet v.d. Meer            Leiderdorp               NED  3:52:03   45.-M60
2387. Arjan van der Sijs        GVAC                     NED  3:52:06  482.-M45
2388. Egbert Bos                Spijkenisse              NED  3:52:07  483.-M45
2389. Marnix de Jong            Amersfoort               NED  3:52:08  473.-M18
2390. Wim Schoonderbeek         VAV                      NED  3:52:09  561.-M40
2391. Geert Boverhof            Eelde                    NED  3:52:09  125.-M55
2392. John Joe O'Connnor        Co Limerick              IRL  3:52:10  562.-M40
2393. Berend van Zeggeren       Utrecht                  NED  3:52:11  474.-M18
2394. Kristof Moeraert          Leopoldsburg             BEL  3:52:11  418.-M35
2395. Alex Devriendt            Hechtel-Eksel            BEL  3:52:11  563.-M40
2396. Theo Paardekooper         Hoofddorp                NED  3:52:11  564.-M40
2397. Alain Slama               Marseille                FRA  3:52:12  419.-M35
2398. Jesper Onrust             Oostzaan                 NED  3:52:14  475.-M18
2399. Mark Martin               Ommen                    NED  3:52:14  476.-M18
2400. David Pedder              Essex                    GBR  3:52:14  484.-M45
2401. Hendrik van Vliet         Maasland                 NED  3:52:14  485.-M45
2402. Sammy Vandierendonck      Zeebrugge                BEL  3:52:15  477.-M18
2403. Cornelis Ch. Bultink      Delft                    NED  3:52:17  478.-M18
2404. Aad Huurman               PAC                      NED  3:52:18  288.-M50
2405. Jean-pierre Vanspauwen    Houthalen                BEL  3:52:21   46.-M60
2406. Renato Roncalli           Houdeng-Goegnies         BEL  3:52:23  486.-M45
2407. Ton de Regt               Typhoon                  NED  3:52:26  126.-M55
2408. Zouhair Belkhair          Rotterdam                NED  3:52:26  479.-M18
2409. Jean Lenglet              Amsterdam                NED  3:52:28  289.-M50
2410. Peter Jacobs              Utrecht                  NED  3:52:28  480.-M18
2411. Bert Bos                  Loopgroep Bedum          NED  3:52:29  290.-M50
2412. T. Visscher               Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:52:29  291.-M50
2413. Ger van Wel               Aarlanderveen            NED  3:52:29  127.-M55
2414. Sjoerd Tolsma             Impala                   NED  3:52:30  487.-M45
2415. Bruin Benthem             Leiden                   NED  3:52:31  481.-M18
2416. Marijn Vervoorn           Dordrecht                NED  3:52:32  482.-M18
2417. Bart Bouthoorn            Spijkenisse              NED  3:52:33  483.-M18
2418. Mark-Peter Rooduijn       Rotterdam                NED  3:52:33  565.-M40
2419. Ikjoo Hwang               Cambridge                GBR  3:52:34  488.-M45
2420. Stasja Koot               Utrecht                  NED  3:52:34  484.-M18
2421. Charles Jan               Téteghem                 FRA  3:52:34  485.-M18
2422. Bernard Zonnenberg        Maarssen                 NED  3:52:34  128.-M55
2423. David Griffin             Ashford                  GBR  3:52:37  420.-M35
2424. Fred Fahmel               Hoogvliet Rotterdam      NED  3:52:37  292.-M50
2425. Maarten Taal              the Hague Road Runners   NED  3:52:37  129.-M55
2426. Roel Martens              Schilde                  BEL  3:52:38  486.-M18
2427. Onno de Knegt             Hendrik Ido Ambacht      NED  3:52:38  489.-M45
2428. Maarten Landman           Barendrecht              NED  3:52:38  490.-M45
2429. John van Rijn             Loopgroep PK             NED  3:52:39  566.-M40
2430. Mattie Trommelen          's Gravenmoer            NED  3:52:39  293.-M50
2431. JanPaul Landman           Delfgauw                 NED  3:52:39  491.-M45
2432. Andrew Summers            Cambridge                GBR  3:52:40  487.-M18
2433. Dre van den Bosch         Atledo                   NED  3:52:40  294.-M50
2434. Theo van den Brandt       Purmerend                NED  3:52:40  295.-M50
2435. Wilfred de Groot          BDO Hardloopstage        NED  3:52:40  567.-M40
2436. Ruud Freeke               Leiden Atletiek          NED  3:52:43   47.-M60
2437. Gerhard Ockeloen          Nootdorp                 NED  3:52:44  296.-M50
2438. Fred Noorlander           Ouderkerk aan den IJssel NED  3:52:45  568.-M40
2439. Bart 't Hart              Energie                  NED  3:52:47  421.-M35
2440. Paul Peeters              Heiloo                   NED  3:52:48  492.-M45
2441. Rene Hartog               Den Helder               NED  3:52:52  493.-M45
2442. Henk Pieterse             Energie                  NED  3:52:52  297.-M50
2443. Rodney Scanlon            London                   GBR  3:52:53  488.-M18
2444. Jarko Raatikainen         Oulu                     FIN  3:52:54  569.-M40
2445. Shinji Jikumaru           Berlin                   GER  3:52:56  422.-M35
2446. Emiel Schell              Hellevoetsluis           NED  3:52:57  494.-M45
2447. Harry Popken              Loopgroep PK             NED  3:52:57  495.-M45
2448. Koen Graat                Tilburg                  NED  3:52:58  489.-M18
2449. Twan van der Heijden      Valkenswaard             NED  3:52:58  570.-M40
2450. Ruediger Ziervogel        Langenfeld               GER  3:52:58  496.-M45
2451. Kris Haentjens            Berchem                  BEL  3:52:59  298.-M50
2452. Peter Janssen             Olympia Eindhoven        NED  3:52:59  423.-M35
2453. Stephane Cardon           Avelin                   FRA  3:53:01  571.-M40
2454. Matthias Feik             Dortmund                 GER  3:53:01  424.-M35
2455. Walter Bussink            Doetinchem               NED  3:53:03  425.-M35
2456. Leo van Dommelen          Veldhoven                NED  3:53:03  497.-M45
2457. Socrates Perez Clausell   Benicassim               ESP  3:53:05  426.-M35
2458. Arno van de Meeberg       's-Gravenhage            NED  3:53:05  299.-M50
2459. Ad Jansen                 Loopgroep Oegstgeest     NED  3:53:06  130.-M55
2460. Marcel Blokland           Hardinxveld Giessend     NED  3:53:07  427.-M35
2461. Arjan van der Pijl        Barendrecht              NED  3:53:08  572.-M40
2462. Frits Broos               Middelburg               NED  3:53:09  498.-M45
2463. Frits Ankersmit           Fit                      NED  3:53:10  300.-M50
2464. Bart Van Braeckel         Gent                     BEL  3:53:10  490.-M18
2465. Walter den Boef           Rotterdam                NED  3:53:10  491.-M18
2466. Haroen Kersselaers        's-Gravenhage            NED  3:53:11  492.-M18
2467. Jeroen Troost             Ridderkerk               NED  3:53:12  493.-M18
2468. Martin Aarts              Rotterdam                NED  3:53:12  131.-M55
2469. Alexandre Atbir           Pont Du Casse            FRA  3:53:12  499.-M45
2470. Hans Pleysier             Capelle aan den IJssel   NED  3:53:13  500.-M45
2471. Maurice Koree             Rotterdam                NED  3:53:15  494.-M18
2472. Guus Bertholdt            Arnhem                   NED  3:53:15  132.-M55
2473. Paul Wuestenenk           Rotterdam                NED  3:53:16  301.-M50
2474. John Martens              Rotterdam                NED  3:53:17  573.-M40
2475. Dick Duiker               Dutch Runners Gold       NED  3:53:18  574.-M40
2476. David Hodson              Coldfield                GBR  3:53:19  501.-M45
2477. Ton Geerts                Bergschenhoek            NED  3:53:21  502.-M45
2478. Gerard Degwin             Bon - Encontre           FRA  3:53:23  503.-M45
2479. Bo Andersen               's-Gravenhage            NED  3:53:24  302.-M50
2480. Dick Pieterse             Hoorn Nh                 NED  3:53:24  303.-M50
2481. Mickael Lozac'h           Onzain                   FRA  3:53:24  495.-M18
2482. Jussi Karkkainen          Helsinki                 FIN  3:53:27  504.-M45
2483. Wllem de Kater            Loopgroep Aart Stigter   NED  3:53:27  496.-M18
2484. Leo de Rijke              Vlissingen               NED  3:53:27  575.-M40
2485. Ad Antonisse              Berkel en Rodenrijs      NED  3:53:28  576.-M40
2486. Wim Rog                   Zoetermeer               NED  3:53:28  505.-M45
2487. Hans de Wit               Loopgroep Rosmalen       NED  3:53:29  577.-M40
2488. Rijk Versteeg             Ede Gld                  NED  3:53:29  428.-M35
2489. Remi Meijer               Tiel                     NED  3:53:30  578.-M40
2490. Ben Vermeulen             AAA                      NED  3:53:30  133.-M55
2491. Sjaak Deckers             Waalre                   NED  3:53:31  506.-M45
2492. Frans van Kolck           Nijmegen                 NED  3:53:32  304.-M50
2493. Helmut Harth              Losheim am See           GER  3:53:32  507.-M45
2494. Jeroen van Kessel         Spijkenisse              NED  3:53:32  497.-M18
2495. Jan Poortman              Borger                   NED  3:53:32  508.-M45
2496. Bob Renkema               Amsterdam                NED  3:53:32  134.-M55
2497. Bertus Goudriaan          Rotterdam                NED  3:53:34  305.-M50
2498. Richard Landzaat          Dartmouth                CAN  3:53:36  579.-M40
2499. Ruud Kool                 Taxandria                NED  3:53:37  580.-M40
2500. Peter Voogt               Spark                    NED  3:53:39  509.-M45
2501. Kevin McLean              Sheffield                GBR  3:53:39  510.-M45
2502. Arnoud Kunst              Prins Hendrik            NED  3:53:40  581.-M40
2503. Rob vd Wijst              Eindhoven                NED  3:53:41  511.-M45
2504. Koen van de Kar           Gouda                    NED  3:53:43  512.-M45
2505. Hans Werker               Antilope                 NED  3:53:43  513.-M45
2506. Geert Fleuren             Weert                    NED  3:53:43  582.-M40
2507. Johan Broers              Road Runners Etten-Leur  NED  3:53:45   48.-M60
2508. Philip Meijer             Loopgroep Bedum          NED  3:53:45  514.-M45
2509. John ten Boden            Running AP               NED  3:53:46  583.-M40
2510. Doralin Duta              Bilthoven                NED  3:53:47  429.-M35
2511. Dick Bulthuis             Alkmaar                  NED  3:53:47  515.-M45
2512. Joel de Leseleuc          Oignies                  FRA  3:53:48  516.-M45
2513. Alain Vasbinder           Amsterdam                NED  3:53:49  584.-M40
2514. Lennart Andersson         Göteborg                 SWE  3:53:49  517.-M45
2515. Michiel van der Zee       Lekkerkerk               NED  3:53:49  498.-M18
2516. Paul van der Zee          Lekkerkerk               NED  3:53:50  430.-M35
2517. Koos Prins                Runners Stadskanaal      NED  3:53:52  306.-M50
2518. Edgar Dalhoff             Moormerland              GER  3:53:52  585.-M40
2519. Eric van Winden           Spark                    NED  3:53:53  431.-M35
2520. Eric Dehandschutter       Buizingen                BEL  3:53:53  586.-M40
2521. Mark Dubbeld              Tilburg                  NED  3:53:53  499.-M18
2522. Peter van den Wijngaart   Langeweg                 NED  3:53:53  518.-M45
2523. John Munro                Groot-Brittannië         GBR  3:53:54  519.-M45
2524. Jan van Vliet             Numansdorp               NED  3:53:55  520.-M45
2525. Niek den Hals             Dordrecht                NED  3:53:57  521.-M45
2526. Richard Finnegan          Dublin                   IRL  3:54:00  500.-M18
2527. Ronald van der Giessen    Zeist                    NED  3:54:00  522.-M45
2528. Peter Meeldijk            Oud Beijerland           NED  3:54:02  501.-M18
2529. Serge Rodriguez           Lisse                    NED  3:54:04  432.-M35
2530. Minot Vincent             Farciennes               BEL  3:54:05  587.-M40
2531. Christiaan Slooff         Fortuna                  NED  3:54:06  588.-M40
2532. Maurice Eppings           Middelburg               NED  3:54:06  523.-M45
2533. Will Theunissen           Molenhoek Lb             NED  3:54:07  307.-M50
2534. Gerald Garrelts           Heemstede                NED  3:54:07  308.-M50
2535. Dirk-Jan 't Hoen          Fortuna                  NED  3:54:08  524.-M45
2536. Francesco Buda            Startbaan                NED  3:54:10  525.-M45
2537. Eric Verbugt              Loopgroep Aart Stigter   NED  3:54:10  589.-M40
2538. Joost Schreurs            Utrecht                  NED  3:54:11  502.-M18
2539. Serge Heijnen             Oegstgeest               NED  3:54:11  433.-M35
2540. Dennis Woudsma            Groningen                NED  3:54:11  503.-M18
2541. Benoit Chartin            Montrouge                FRA  3:54:12  434.-M35
2542. Hennie Vermeij            Passaat                  NED  3:54:13  135.-M55
2543. Edwin Teunissen           Oosterbeek               NED  3:54:14  435.-M35
2544. Aarnout Brombacher        Loopgroep Blixemsnel     NED  3:54:15  526.-M45
2545. Anton Schreurs            Hoogvliet Rotterdam      NED  3:54:15  590.-M40
2546. Paul Veldhuijzen          Rotterdam                NED  3:54:16  527.-M45
2547. Dennis Brouwer            Rotterdam                NED  3:54:16  436.-M35
2548. Aat Kortleven             Fortuna                  NED  3:54:16  309.-M50
2549. Joop Terwiel              Fortuna                  NED  3:54:16  136.-M55
2550. Peter van Gelder          Ridderkerk               NED  3:54:20  310.-M50
2551. Peter Pijpers             Rockanje                 NED  3:54:23  137.-M55
2552. Frank Hersbach            Rotterdam                NED  3:54:25  504.-M18
2553. Cees Aandewiel            Annen                    NED  3:54:25  528.-M45
2554. Peter van Sprundel        Klundert                 NED  3:54:25  591.-M40
2555. René Meijwaard            Spijkenisse              NED  3:54:27  592.-M40
2556. Nico van Riet             Voorne Atletiek          NED  3:54:28  138.-M55
2557. Thierry Cebe              Payrin                   FRA  3:54:31  529.-M45
2558. Albert-jan Grauwelman     Doetinchem               NED  3:54:31  530.-M45
2559. Ronald Bakker             LVA Plantaris            NED  3:54:32  437.-M35
2560. Gerard Elstak             Alblasserdam             NED  3:54:33  593.-M40
2561. Jo Artoos                 Mechelen                 BEL  3:54:33  505.-M18
2562. Maurice Klaver            's-Gravenhage            NED  3:54:34  506.-M18
2563. Erik Tol                  Graft                    NED  3:54:36  531.-M45
2564. Erik de Smit              Gorinchem                NED  3:54:36  532.-M45
2565. Huub Aleva                DAK                      NED  3:54:36  533.-M45
2566. Leo van Groningen         Spark                    NED  3:54:37  139.-M55
2567. Willem van der Vaart      Fortuna                  NED  3:54:39  534.-M45
2568. Ton Poot                  Waterweg                 NED  3:54:41  594.-M40
2569. Rob Hol                   Elst Gld                 NED  3:54:44  438.-M35
2570. Arie Bierhaalder          NEA Volharding           NED  3:54:46   49.-M60
2571. Olf van Laar              Leidschendam             NED  3:54:46  311.-M50
2572. Peter Oldman              Oldham                   GBR  3:54:47  439.-M35
2573. Eric de Korver            Zaltbommel               NED  3:54:48  595.-M40
2574. Peter Fortuin             Nederland                NED  3:54:48  507.-M18
2575. Stephen Wilson            Teddington               GBR  3:54:49  535.-M45
2576. Frits Böhm                Rotterdam                NED  3:54:50  508.-M18
2577. Kari Jääskeläinen         Espoo                    FIN  3:54:50  536.-M45
2578. Martijn Zoeteman          Rotterdam                NED  3:54:51  509.-M18
2579. Ruud van Beek             Spark                    NED  3:54:51  140.-M55
2580. David Wilde               Dortmund                 GER  3:54:54  510.-M18
2581. Olivier Krikorian         's-Gravenhage            NED  3:54:54  511.-M18
2582. Robert Degenhart          Spirit Oud Beijerland    NED  3:54:55  596.-M40
2583. Martin Kemperman          Doorn                    NED  3:54:56  141.-M55
2584. Herman Zonnenberg         Twello                   NED  3:54:56  512.-M18
2585. André Jansen              Abbenbroek               NED  3:54:56  312.-M50
2586. Chris Cornelissen         Geulle                   NED  3:54:58   50.-M60
2587. Fons Kuijk                Zaanland                 NED  3:54:59  313.-M50
2588. Elmer Rietveld            Rotterdam                NED  3:54:59  513.-M18
2589. Ali Nurmohamed            Leidschendam             NED  3:54:59  597.-M40
2590. Frank Brouwers            Amsterdam                NED  3:54:59  598.-M40
2591. Peter Schouten            Haarlem                  NED  3:55:00  599.-M40
2592. Theo Cummins              PAC                      NED  3:55:00  314.-M50
2593. Leo Vaandrager            NOP                      NED  3:55:01  315.-M50
2594. Pater Tobias A Breer      Duisburg                 GER  3:55:01  537.-M45
2595. John van Geel             Etten-Leur               NED  3:55:02  600.-M40
2596. Evert Koolma              avVN                     NED  3:55:02   51.-M60
2597. Martin Pedersen           Svendborg                DEN  3:55:04  440.-M35
2598. Pieter Doggen             Diomedon                 NED  3:55:05  601.-M40
2599. Maurice Widdershoven      Eijsden                  NED  3:55:06  316.-M50
2600. Artur Jerzyk              Baranów                  POL  3:55:06  514.-M18
2601. Arie Knikkenberg          Ridderkerk               NED  3:55:06  602.-M40
2602. Gerd Schaldach            Rotterdam                NED  3:55:07  603.-M40
2603. Justin Schoemaker         Apeldoorn                NED  3:55:07  515.-M18
2604. Freek Tjassens Keiser     Zutphen                  NED  3:55:08  441.-M35
2605. Angelo Oliveti            Poortugaal               NED  3:55:09  516.-M18
2606. Abe Gietema               Heerenveen               NED  3:55:10  604.-M40
2607. Johannes Meijer           De Knipe                 NED  3:55:10  605.-M40
2608. Ben de Berg               Rotterdam                NED  3:55:11  317.-M50
2609. Rene Oppedijk             Andijk                   NED  3:55:11  606.-M40
2610. Roger Vluggen             Maastricht               NED  3:55:11  607.-M40
2611. Cors Westerdijk           AAA                      NED  3:55:12  608.-M40
2612. Stefan Outjers            Schinveld                NED  3:55:13  442.-M35
2613. Martin van der Graaf      Ridderkerk               NED  3:55:14  517.-M18
2614. Jackie Vandierendonck     Knokke-Heist             BEL  3:55:14  538.-M45
2615. Dr. Michael Hohl          Köln                     GER  3:55:14  142.-M55
2616. Ger van Heesch            AV Oirschot              NED  3:55:14  318.-M50
2617. Arie Pankras              Parthenon                NED  3:55:15  609.-M40
2618. Florens Booij             Amsterdam                NED  3:55:15  518.-M18
2619. Ronald Aart Bouwman       AKU                      NED  3:55:15  319.-M50
2620. Johnny Alexandridis       Zutendaal                BEL  3:55:15  610.-M40
2621. Casper Odijk              Vlaardingen              NED  3:55:17  519.-M18
2622. Rutger Smit               Rotterdam                NED  3:55:17  520.-M18
2623. Hugh Malkin               Orlando                  USA  3:55:17  521.-M18
2624. Kristan Alliston          Toronto                  CAN  3:55:17  522.-M18
2625. Danny Boegheim            Arnhem                   NED  3:55:17  443.-M35
2626. Wilco IJzerman            Gorinchem                NED  3:55:18  611.-M40
2627. Peter van der Weken       Beveren                  BEL  3:55:19  523.-M18
2628. Peter Sloot               Suomi                    NED  3:55:21  320.-M50
2629. Theo Kortbeek             Prins Hendrik            NED  3:55:21   52.-M60
2630. Dick Roelse               Poortugaal               NED  3:55:22  143.-M55
2631. Dick Reuijl               Capelle aan den IJssel   NED  3:55:23  612.-M40
2632. Alain Wery                Anderlues                BEL  3:55:24  321.-M50
2633. Robbert Crul              IJsselstein Ut           NED  3:55:25  613.-M40
2634. Corne Pistorius           Breda                    NED  3:55:25  614.-M40
2635. William Antersijn         AAV '36                  NED  3:55:25  322.-M50
2636. Marius Boer               Ilion                    NED  3:55:26   53.-M60
2637. Frank van Zijl            Tilburg                  NED  3:55:26  539.-M45
2638. Marcel Keijzer            's-Hertogenbosch         NED  3:55:27  540.-M45
2639. Richard Steven Wicherts   De Bilt                  NED  3:55:28  615.-M40
2640. Dennis Smit               Dutch Runners Gold       NED  3:55:30  444.-M35
2641. Reinier van Dijken        Geldermalsen             NED  3:55:30  445.-M35
2642. Jeroen Wiercx             Amsterdam                NED  3:55:32  524.-M18
2643. Johan Dekker              Middelburg               NED  3:55:32  323.-M50
2644. John van Lit              Delft                    NED  3:55:33  541.-M45
2645. Michel Arroyo             France                   FRA  3:55:33  616.-M40
2646. Peter van Druten          Prins Hendrik            NED  3:55:33  542.-M45
2647. Chris Hendriks            Rotterdam                NED  3:55:33  324.-M50
2648. Jelle Wolthuizen          Horror                   NED  3:55:34  617.-M40
2649. Peter-Johan Dillo         Schagen                  NED  3:55:36  446.-M35
2650. Koen van Putten           Amstenrade               NED  3:55:36  525.-M18
2651. Victor Bogers             Spijkenisse              NED  3:55:37  526.-M18
2652. Dominique Vanherpe        Antwerpen                BEL  3:55:38  543.-M45
2653. Kaey van Rij              Spijkenisse              NED  3:55:38  527.-M18
2654. Sjaak Polderman           Ciko '66                 NED  3:55:39  325.-M50
2655. Bart Rentenaar            Heerhugowaard            NED  3:55:41  447.-M35
2656. Peter Tolsma              Winterswijk              NED  3:55:41  326.-M50
2657. Henk Tolsma               Winterswijk              NED  3:55:41  327.-M50
2658. Danny van der Weij        Groot Ammers             NED  3:55:42  528.-M18
2659. Michel van der Weij       Groot Ammers             NED  3:55:42  529.-M18
2660. Jos Loos                  LVA Plantaris            NED  3:55:42  544.-M45
2661. Sean Barry                Eindhoven                NED  3:55:43  618.-M40
2662. Gerrit Bastiaan Kooijman  Krimpen aan den IJssel   NED  3:55:44  144.-M55
2663. Wim Jongeneelen           THOR                     NED  3:55:45  328.-M50
2664. Eric van der Starre       Dutch Runners Basic      NED  3:55:47  329.-M50
2665. Cor van Ommen             Noordeinde Gld           NED  3:55:47  619.-M40
2666. Edwin van der Steen       's-Gravenhage            NED  3:55:48  448.-M35
2667. Edwin Holtus              Nuth                     NED  3:55:48  620.-M40
2668. Walter Bosman             Parthenon                NED  3:55:50  621.-M40
2669. Eno Middelham             Ridderkerk               NED  3:55:50  530.-M18
2670. Aede Bakker               Kiel Windeweer           NED  3:55:50  545.-M45
2671. Addy Raaijmakers          Asten                    NED  3:55:51  449.-M35
2672. Bertus Noordzij           Abbenbroek               NED  3:55:52  622.-M40
2673. Arend Karreman            Haastrecht               NED  3:55:53  145.-M55
2674. Marcel Kleingeld          Rotterdam                NED  3:55:54  531.-M18
2675. Edwin Davidse             Middelburg               NED  3:55:56  546.-M45
2676. Hans Basslé               Oostkamp                 BEL  3:55:59  450.-M35
2677. Michael Braune            Schwarzenbruck           GER  3:56:00  330.-M50
2678. Ronald Swaen              Ede Gld                  NED  3:56:00  547.-M45
2679. Rudy Verbeek              Apeldoorn                NED  3:56:04  331.-M50
2680. Johan Nieuwland           Wezep                    NED  3:56:05  146.-M55
2681. Wouter Rogge              Gent                     BEL  3:56:05  548.-M45
2682. Hans Suos                 Tilburg                  NED  3:56:05  147.-M55
2683. Frederik De Groote        Gent                     BEL  3:56:05  532.-M18
2684. Anton Dech?ne             Climax                   NED  3:56:06  332.-M50
2685. Jose anuel Plumed Sancho  Teruel                   ESP  3:56:06  549.-M45
2686. Jose maria monton Dito    Teruel                   ESP  3:56:07  333.-M50
2687. David Claes               Kuringen                 BEL  3:56:07  533.-M18
2688. Tom Sannen                Heppen                   BEL  3:56:07  534.-M18
2689. Hendrik Jan Eijpe         Naarden                  NED  3:56:08  623.-M40
2690. Fred Gorter               Barendrecht              NED  3:56:10   54.-M60
2691. Nicolas De Schuyter       Knokke-Heist             BEL  3:56:10  148.-M55
2692. Jose Pires                Saint Quentin            FRA  3:56:10  535.-M18
2693. Rene van der Sluijs       Spijkenisse              NED  3:56:11  550.-M45
2694. Jan Trouwborst            Ouderkerk aan den IJssel NED  3:56:11  149.-M55
2695. Harm-Jan Bijdam           Zwolle                   NED  3:56:12  536.-M18
2696. Erik Borgers              Zoetermeer               NED  3:56:13  551.-M45
2697. Aad Lensen                Rotterdam                NED  3:56:13  624.-M40
2698. Raoul Bolier              Pallas '93               NED  3:56:14  451.-M35
2699. Harm Smit                 Energie                  NED  3:56:14  537.-M18
2700. Wouter Diephuis           Haag Atletiek            NED  3:56:14  538.-M18
2701. Ronald de Jonge           Hendrik Ido Ambacht      NED  3:56:15  539.-M18
2702. Eric Stolwijk             Boskoop                  NED  3:56:17  552.-M45
2703. Hugo van Schayik          Langenboom               NED  3:56:18  553.-M45
2704. Rob Krom                  Loopvereniging TOF       NED  3:56:18  625.-M40
2705. Jan van der Vleuten       Tilburg Road Runners     NED  3:56:18  626.-M40
2706. Peter Waterkoort          Oosterhout gem Nijmegen  NED  3:56:20  334.-M50
2707. Arno Rijnsburger          Schiedam                 NED  3:56:21  627.-M40
2708. Karl Rambach              AV Wijchen               NED  3:56:21  335.-M50
2709. Hans van Ginneken         Dordrecht                NED  3:56:22  554.-M45
2710. Dick van den Berg         Nijmegen                 NED  3:56:23  336.-M50
2711. Hans Klok                 Monnickendam             NED  3:56:23  337.-M50
2712. Ger Coster                Loopgroep Bedum          NED  3:56:23  555.-M45
2713. Frank Hollander           Ochten                   NED  3:56:23  452.-M35
2714. Marc van der Zee          Lekkerkerk               NED  3:56:25  453.-M35
2715. Wim den Otter             Barendrecht              NED  3:56:25  556.-M45
2716. Thierry Chochoy           St Etienne au mont       FRA  3:56:26  557.-M45
2717. Jarkko Järnbäck           Espoo                    FIN  3:56:27  540.-M18
2718. Dis Kusters               Eindhoven                NED  3:56:27  558.-M45
2719. Martijn Tillemans         Rotterdam                NED  3:56:29  541.-M18
2720. Nicolas Bucciali          Malataverne              FRA  3:56:30  542.-M18
2721. Albert Heijden            Spado                    NED  3:56:30  628.-M40
2722. Ad Blommers               Parthenon                NED  3:56:32   55.-M60
2723. Rob Rutjens               LOGO                     NED  3:56:32  629.-M40
2724. Marcel Jansen             't Jasper Sport          NED  3:56:32  630.-M40
2725. Francis van Baal          Wouw                     NED  3:56:33  454.-M35
2726. Fred Muijrers             Nijmegen                 NED  3:56:34  150.-M55
2727. Thieu van Zundert         THOR                     NED  3:56:34  338.-M50
2728. Remko Boer                Barendrecht              NED  3:56:34  543.-M18
2729. Mark van der Steijn       Dordrecht                NED  3:56:35  455.-M35
2730. Sebastiaan van Melis      Ouderkerk aan den IJssel NED  3:56:36  544.-M18
2731. Richard Koops             Domburg                  NED  3:56:38  545.-M18
2732. Vincent Meesschaert       Deinze-Astene            BEL  3:56:41  546.-M18
2733. Yves Tjoens               Brugge                   BEL  3:56:42  456.-M35
2734. Joost Bax                 Amsterdam                NED  3:56:44  457.-M35
2735. Ton Hoevenaars            Vught                    NED  3:56:45  339.-M50
2736. Andreas Schmah            Rotterdam                NED  3:56:46  559.-M45
2737. Burkhard Leckebusch       Rotterdam                NED  3:56:46  560.-M45
2738. Eddy van Dalen            Hoogvliet Rotterdam      NED  3:56:47  561.-M45
2739. Lous Wondergem            Energie                  NED  3:56:48  547.-M18
2740. Ruurd Hans de Boer        Friesland                NED  3:56:49  458.-M35
2741. Ralf Schleicher           Offenburg                GER  3:56:51  562.-M45
2742. Frans Lambers             Leiderdorp               NED  3:56:52  563.-M45
2743. Luc Thierie               Knokke                   BEL  3:56:53  631.-M40
2744. Joeri Abelshausen         Wuustwezel               BEL  3:56:53  548.-M18
2745. Edwin Metzemaekers        Spark                    NED  3:56:54  632.-M40
2746. Stefan Lohr               Bonn                     GER  3:56:56  459.-M35
2747. Marco Jacobs              De Kieviten              NED  3:56:56  549.-M18
2748. Henk Vlasblom             Rotterdam                NED  3:56:56  340.-M50
2749. Yves Stradiot             Aalst                    BEL  3:56:57  564.-M45
2750. Willem Korver             Voorne Atletiek          NED  3:56:58  341.-M50
2751. Sander Lindemans          Fortuna                  NED  3:56:58  550.-M18
2752. Thaco Cats                Rotterdam                NED  3:57:00  565.-M45
2753. Willem van Ravenswaay     Zeist                    NED  3:57:02  566.-M45
2754. Wiebe de Reus             Gouda                    NED  3:57:02  567.-M45
2755. Thierry Besancon          Chaville                 FRA  3:57:02  633.-M40
2756. Eric Opmeer               Passaat                  NED  3:57:03  568.-M45
2757. Rob Bosje                 Woerden                  NED  3:57:04  342.-M50
2758. R de Jong                 Vlaardingen              NED  3:57:06  569.-M45
2759. Patrick Braam             Arnhem                   NED  3:57:06  551.-M18
2760. Wouter Brands             Krimpen aan de Lek       NED  3:57:07  552.-M18
2761. Ed de Kwaadsteniet        Hoogvliet Rotterdam      NED  3:57:07  570.-M45
2762. Loek Willemse             Oss '78                  NED  3:57:08  343.-M50
2763. Arthur Ruigrok            Oud Beijerland           NED  3:57:08  634.-M40
2764. Michel Vastenhout         Atos                     NED  3:57:12  571.-M45
2765. Piet Vlaanderen           Uitgeest                 NED  3:57:14  151.-M55
2766. Nick Udal                 London                   GBR  3:57:16  553.-M18
2767. Michael Blom              Boskoop                  NED  3:57:16  635.-M40
2768. Marcel de Visser          Vlissingen               NED  3:57:16  554.-M18
2769. Peter Bos                 Pijnacker                NED  3:57:17  344.-M50
2770. Patrick van Doorn         's-Heerenberg            NED  3:57:17  460.-M35
2771. Peter Dik                 Arnhem                   NED  3:57:19  572.-M45
2772. Frank Plevoets            Attenhoven               BEL  3:57:19  461.-M35
2773. Janni Bremmers            Herten                   NED  3:57:20  555.-M18
2774. Marcel Raemaekers         Weert                    NED  3:57:20  636.-M40
2775. David Mcquade             Hove                     GBR  3:57:24  637.-M40
2776. Ruben Wassink             Venray                   NED  3:57:25  556.-M18
2777. Henk Kras                 Oud Beijerland           NED  3:57:27  345.-M50
2778. Matthew Battensby         Bristol                  GBR  3:57:31  557.-M18
2779. Bert Neefs                Gelrode                  BEL  3:57:34  573.-M45
2780. Harald Mullens            Rotterdam                NED  3:57:34  462.-M35
2781. Philippe Loubies          Colombes                 FRA  3:57:35  574.-M45
2782. Adam Tasker               Falmouth                 GBR  3:57:35  558.-M18
2783. Remco Stoffels            Puttershoek              NED  3:57:37  559.-M18
2784. Marc Vandevoorde          Ruiselede                BEL  3:57:40  575.-M45
2785. Thomas Lange              Rotterdam                NED  3:57:40  638.-M40
2786. Sander Hage               Leiden                   NED  3:57:40  560.-M18
2787. Richard Zwart             Zwolle                   NED  3:57:40  463.-M35
2788. Frans van Hofwegen        Susteren                 NED  3:57:42  346.-M50
2789. Ugo Di Leva               Lelystad                 NED  3:57:44  464.-M35
2790. Frank Harms               Haarlemmermeer           NED  3:57:44  347.-M50
2791. Meindert Spoelstra        Ten Boer                 NED  3:57:44  152.-M55
2792. Dolf Smit                 Pijnacker                NED  3:57:47  561.-M18
2793. Benjamin Adelmund         Spark                    NED  3:57:48  576.-M45
2794. René Stander              THOR                     NED  3:57:48  639.-M40
2795. Tonny van Hal             Oudemolen Nb             NED  3:57:49  577.-M45
2796. Chris Moltmaker           Groningen                NED  3:57:49  640.-M40
2797. Jan Lindenberg            Middelburg               NED  3:57:50  348.-M50
2798. Maarten Janse             Brielle                  NED  3:57:53  465.-M35
2799. Mike Heaney               Limerick                 IRL  3:57:54  562.-M18
2800. Marcel Vloedgraven        Deventer                 NED  3:57:54  641.-M40
2801. Ed van de Meerendonk      Prins Hendrik            NED  3:57:55  578.-M45
2802. Harmen Hoek               Rotterdam                NED  3:57:56  466.-M35
2803. Wilko Heijmans            Zuidland                 NED  3:57:56  579.-M45
2804. Hans Zeestraten           De Lier                  NED  3:58:03  153.-M55
2805. Willem der Kinderen       Delft                    NED  3:58:04   56.-M60
2806. Raymond Permis Levyssohn  Berghem                  NED  3:58:04  642.-M40
2807. Roger Leszczynski         New Britain              USA  3:58:05  563.-M18
2808. Bart Van Hooreweghe       Deinze                   BEL  3:58:05  580.-M45
2809. Gert Jan de Boer          Amsterdam                NED  3:58:08  581.-M45
2810. Rene Zwiers               Elst Gld                 NED  3:58:08  643.-M40
2811. Michael Ortmann           Dortmund                 GER  3:58:09  564.-M18
2812. Pieter Karman             Lewedorp                 NED  3:58:10  349.-M50
2813. Robert van Duin           Hellevoetsluis           NED  3:58:11  565.-M18
2814. Frank Jacques             Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:58:12  566.-M18
2815. Gido Mudde                Rotterdam                NED  3:58:13  567.-M18
2816. Gerard Uithol             Energie                  NED  3:58:13  154.-M55
2817. Martin Abels              Heel                     NED  3:58:16  350.-M50
2818. Martijn van Loon          Rotterdam                NED  3:58:17  568.-M18
2819. Pierre Koeijvoets         Nijverdal                NED  3:58:17  351.-M50
2820. Jean Louis Prin           Frankrijk                FRA  3:58:18  352.-M50
2821. Peter Paul van den Heuvel Breda                    NED  3:58:18  644.-M40
2822. Paul Bekers               GVAC                     NED  3:58:18  582.-M45
2823. Jan van Poortvliet        Typhoon                  NED  3:58:20  353.-M50
2824. David Collignon           Courcelles Sapicourt     FRA  3:58:22  467.-M35
2825. Marco Peters              Pallas '93               NED  3:58:23  468.-M35
2826. Jurjen Van der Kooi       Ferwert                  NED  3:58:23  645.-M40
2827. W Nigussie                Hoogvliet Rotterdam      NED  3:58:25  583.-M45
2828. Piet Jan van der Marel    Sassenheim               NED  3:58:26  646.-M40
2829. Paul Hazebroek            Amsterdam Zuidoost       NED  3:58:26  155.-M55
2830. Hildo Jansma              LOGO                     NED  3:58:27  647.-M40
2831. Herwin Stroeve            Rotterdam                NED  3:58:27  469.-M35
2832. Roger Cals                Delft                    NED  3:58:29  470.-M35
2833. Jan van Vliet             Papendrecht              NED  3:58:29   57.-M60
2834. Rudi Van der Aa           Melsele                  BEL  3:58:29  354.-M50
2835. Cor Dijkstra              Horror                   NED  3:58:30  648.-M40
2836. Geert Buytaert            Beveren-Waas             BEL  3:58:30  355.-M50
2837. Henry van der Vegt        De Lier                  NED  3:58:30  356.-M50
2838. Nico Bogaard              Leerdam                  NED  3:58:31  569.-M18
2839. Willem de Klerk           Capelle aan den IJssel   NED  3:58:31   58.-M60
2840. Marc Snoeck               Mook                     NED  3:58:32  584.-M45
2841. Henk Bakker               Hasselt                  NED  3:58:32  585.-M45
2842. Lee Rees                  Tidworth                 GBR  3:58:32  570.-M18
2843. Joachim Krause            Lünen                    GER  3:58:34  649.-M40
2844. Gertjan van der Ven       Rotterdam                NED  3:58:34  650.-M40
2845. Jan Noorda                Groningen                NED  3:58:35  571.-M18
2846. Jos Hoebeke               Rilland                  NED  3:58:35  651.-M40
2847. Harry Smit                Amsterdam                NED  3:58:37  357.-M50
2848. Marco Musch               Dordrecht                NED  3:58:38  652.-M40
2849. David Bindervoet          RWV                      NED  3:58:40   59.-M60
2850. Christian Liehr           Selm                     GER  3:58:40  653.-M40
2851. Jan Zondag                Friesland                NED  3:58:42  156.-M55
2852. Patrick de Meyer          Wuustwezel               BEL  3:58:43  654.-M40
2853. Johan Stroucken           Tilburg Road Runners     NED  3:58:47  358.-M50
2854. Tim van Bergen Bravenboer Bergambacht              NED  3:58:48  572.-M18
2855. Aad van den Berg          Leiden                   NED  3:58:49  359.-M50
2856. Rene van der Poort        Callan, Co.Kilkenny      IRL  3:58:50  655.-M40
2857. Theo Sessink              Molenhoek Lb             NED  3:58:51   60.-M60
2858. Mark Schoonhoven          Rotterdam                NED  3:58:51  656.-M40
2859. Leo van den IJssel        IJsselstein Ut           NED  3:58:52  586.-M45
2860. Lou Thewissen             Montfort                 NED  3:58:53  360.-M50
2861. Allard Nijhuis            TION                     NED  3:58:54  587.-M45
2862. Ad van Genderen           Spark                    NED  3:58:55  588.-M45
2863. Henk Peterse              Hilversum                NED  3:58:58  361.-M50
2864. Tom L E Raemdonck         Knokke-Heist             BEL  3:58:59  471.-M35
2865. Filip Debast              Koekelberg               BEL  3:59:00  573.-M18
2866. Gert Vijfvinkel           Roosendaal               NED  3:59:01  362.-M50
2867. Nico Habermehl            Rotterdam                NED  3:59:03  157.-M55
2868. Max. van der Noordt       Rotterdam                NED  3:59:04   61.-M60
2869. Michiel de Boer           Amsterdam Zuidoost       NED  3:59:06  472.-M35
2870. Niek de Grunt             De Bilt                  NED  3:59:07  158.-M55
2871. Ad Kaan                   Bergen op Zoom           NED  3:59:07  589.-M45
2872. Sander de Groot           Capelle aan den IJssel   NED  3:59:08  574.-M18
2873. Arie Kelderman            VAV                      NED  3:59:08  657.-M40
2874. Robert Baars              AV Gouda                 NED  3:59:09  363.-M50
2875. Mark Rimmelzwaan          Voorschoten              NED  3:59:09  575.-M18
2876. Peter Olsthoorn           Vijfhuizen               NED  3:59:11  658.-M40
2877. Ton Koevermans            Vlaardingen              NED  3:59:12  659.-M40
2878. Richard van Hemert        Rijswijk Zh              NED  3:59:12  576.-M18
2879. Bert Tent                 Dutch Runners Gold       NED  3:59:14  364.-M50
2880. Mike Philipse             Delft                    NED  3:59:14  577.-M18
2881. Peter Paul Stokvis        Kortgene                 NED  3:59:15  365.-M50
2882. Cyrille Lux               Bocholtz                 NED  3:59:15  473.-M35
2883. Ruud Kaptein              Hoogvliet Rotterdam      NED  3:59:15  474.-M35
2884. Molema Rolf               Meeden                   NED  3:59:15  475.-M35
2885. Richard van Kessel        Uithoorn                 NED  3:59:16  476.-M35
2886. Hendrik-Jan de Wit        Almere                   NED  3:59:17  578.-M18
2887. Michel Castelijns         Twello                   NED  3:59:19  660.-M40
2888. Bas Duynstee              Utrecht                  NED  3:59:24  477.-M35
2889. Erik Kleine               Boskoop                  NED  3:59:25  590.-M45
2890. Marcel Voogt              Vlaardingen              NED  3:59:26  478.-M35
2891. Bas Dessens               Vlaardingen              NED  3:59:26  479.-M35
2892. Roy Klop                  Bruinisse                NED  3:59:26  661.-M40
2893. Wilbert Timmermann        Roosendaal               NED  3:59:26  480.-M35
2894. Ton van Wageningen        Voorne Atletiek          NED  3:59:26   62.-M60
2895. Rik van Duijnhoven        Uden                     NED  3:59:27  579.-M18
2896. Jan Punt                  Atos                     NED  3:59:28  662.-M40
2897. Albert van Reeuwijk       Den Hoorn Zh             NED  3:59:28  481.-M35
2898. Nicky van den Berg        Bergschenhoek            NED  3:59:29  580.-M18
2899. Martin van Zweden         Maassluis                NED  3:59:29  581.-M18
2900. Joost Erhardt             Poortugaal               NED  3:59:29  591.-M45
2901. Patrick Dacos             Li?ge                    BEL  3:59:30  366.-M50
2902. Robin de Jong             Den Helder               NED  3:59:31  592.-M45
2903. René Dufour               Li?ge                    BEL  3:59:31  593.-M45
2904. Pieter Hamming            Rotterdam                NED  3:59:32  594.-M45
2905. Errol Curling             Wivelsfield              GBR  3:59:32  367.-M50
2906. Michiel van de Sanden     Dutch Runners Gold       NED  3:59:32   63.-M60
2907. Emiel Karreman            Rotterdam                NED  3:59:33  582.-M18
2908. Marco van Maurik          Zwijndrecht              NED  3:59:33  663.-M40
2909. Bert Kleingeld            Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:59:33  595.-M45
2910. Jos van den Boogaard      PAC                      NED  3:59:34  596.-M45
2911. Nico den Hartog           Nieuwerkerk ad IJssel    NED  3:59:34  583.-M18
2912. Jan Knops                 Dirksland                NED  3:59:35  597.-M45
2913. Dirk Ramael               Merksem                  BEL  3:59:35  664.-M40
2914. Ad van Zelst              AV Oirschot              NED  3:59:36   64.-M60
2915. Marco Groenewegen         's-Gravenhage            NED  3:59:37  598.-M45
2916. Marco Meeling             Spijkenisse              NED  3:59:37  584.-M18
2917. Zdenek Gregor             London                   GBR  3:59:39   65.-M60
2918. Abdelkarim Machichy       Rijnsoever               NED  3:59:39  368.-M50
2919. Jan van den Eijnde        Tilburg Road Runners     NED  3:59:40  369.-M50
2920. Peter van de Luijster     Knokke                   BEL  3:59:40  599.-M45
2921. Jacco Willard             Bergen op Zoom           NED  3:59:40  600.-M45
2922. Martien Mol               Olympus '70              NED  3:59:41  665.-M40
2923. Marcel van Os             Hoofddorp                NED  3:59:42  666.-M40
2924. Dirk Deruytter            Roeselare                BEL  3:59:42  370.-M50
2925. Fraser Malcolm            Wormit                   GBR  3:59:42  601.-M45
2926. Jeroen Bouwknegt          Hellevoetsluis           NED  3:59:43  482.-M35
2927. Shingo Ouchida            Amsterdam                NED  3:59:43  585.-M18
2928. Gerard Manders            Mierlo                   NED  3:59:43  371.-M50
2929. Berney Balsing            Aalsmeer                 NED  3:59:45  667.-M40
2930. John Verstegen            VAV                      NED  3:59:45  668.-M40
2931. Stefaan Vanfleteren       Koksijde                 BEL  3:59:46  602.-M45
2932. Martin van der Giesen     Strijen                  NED  3:59:46  586.-M18
2933. Joop de Zwaan             Loopgroep PK             NED  3:59:47  372.-M50
2934. Gé Sinnige                DEM                      NED  3:59:47  159.-M55
2935. John Sieling              Middelburg               NED  3:59:48  373.-M50
2936. Jacques Bonewit           Passaat                  NED  3:59:51  160.-M55
2937. Bart Pastoor              Ter Aar                  NED  3:59:51  603.-M45
2938. Jeroen de Mortier         Vlaardingen              NED  3:59:51  483.-M35
2939. Hans van Lubeck           AV Gouda                 NED  3:59:51  604.-M45
2940. Martin Jacobs             Ridderkerk               NED  3:59:51  484.-M35
2941. Herke Oudeboon            Trias                    NED  3:59:52  605.-M45
2942. Harry Koppenhagen         Brielle                  NED  3:59:52  485.-M35
2943. Johan de Haas             GVAC                     NED  3:59:52  606.-M45
2944. Kristian Gotsch           's-Gravenhage            NED  3:59:53  486.-M35
2945. Fred Spruit               Gouderak                 NED  3:59:54  669.-M40
2946. Sjaak van den Boom        Bubendorf                SUI  3:59:55  670.-M40
2947. Wim de Jong               's-Gravenzande           NED  3:59:56  374.-M50
2948. Mirsad Hulic              De Spartaan              NED  4:00:00  607.-M45
2949. Henk Lagerwaard           Dutch Runners Gold       NED  4:00:01  375.-M50
2950. Hink Slagter              avVN                     NED  4:00:01  608.-M45
2951. Marc Abitbol              Jerusalem                ISR  4:00:02  609.-M45
2952. William Vanaudenhove      Diest                    BEL  4:00:02  587.-M18
2953. Bert van Ravenswaaij      Climax                   NED  4:00:03  610.-M45
2954. Piotr Drygas              Poznan                   POL  4:00:04  611.-M45
2955. Rob Durenkamp             Brielle                  NED  4:00:04  487.-M35
2956. Roland Blijleven          Climax                   NED  4:00:07  612.-M45
2957. Martin van der Hoorn      Assendelft               NED  4:00:08  671.-M40
2958. Benno van Bergen          's-Hertogenbosch         NED  4:00:08  588.-M18
2959. André Evers               Suomi                    NED  4:00:09  376.-M50
2960. Ben van der Mark          's-Gravenhage            NED  4:00:09  589.-M18
2961. Phil Trohear              Manchester               GBR  4:00:13  488.-M35
2962. Robert Hogeweg            Dutch Runners Gold       NED  4:00:13  613.-M45
2963. Erwin Sanders             Emmen                    NED  4:00:15  672.-M40
2964. Gerrit Wensink            Doetinchem               NED  4:00:16  161.-M55
2965. Peter van Asselt          Driehuis Nh              NED  4:00:18  673.-M40
2966. Hans Nederveen            Oud Beijerland           NED  4:00:18  590.-M18
2967. Peter Maaskant            Rotterdam                NED  4:00:20  489.-M35
2968. Egge Krijthe              Groningen                NED  4:00:20  614.-M45
2969. Grant Cunningham          London                   GBR  4:00:24  674.-M40
2970. Paul de Jong              Leiden Atletiek          NED  4:00:24  591.-M18
2971. Peter Jozee               's-Gravenhage            NED  4:00:24  377.-M50
2972. Henk Oudshoorn            Delft                    NED  4:00:25  378.-M50
2973. Ron Everaerts             Weert                    NED  4:00:27  615.-M45
2974. Peter Bil                 Horror                   NED  4:00:28  490.-M35
2975. Toon Timmermans           Weert                    NED  4:00:28  675.-M40
2976. Marc Oomen                Badhoevedorp             NED  4:00:29  676.-M40
2977. Hans Buitendijk           Krimpen aan den IJssel   NED  4:00:29  162.-M55
2978. Rob Kusters               Rotterdam                NED  4:00:31  677.-M40
2979. Wiebo Spoelstra           Amersfoort               NED  4:00:32  678.-M40
2980. Mark van Spelden          Maassluis                NED  4:00:32  592.-M18
2981. Sjaak de Graas            Dutch Runners Gold       NED  4:00:33  616.-M45
2982. Ton van Reijen            Achthuizen               NED  4:00:34  617.-M45
2983. Fabiaan Hendricks         Venlo                    NED  4:00:35  593.-M18
2984. Ruud Biesebroek           Ilion                    NED  4:00:35  618.-M45
2985. Anton Bastiaanse          Bergen op Zoom           NED  4:00:36  679.-M40
2986. Jan Roodenburg            Vlaardingen              NED  4:00:36  619.-M45
2987. Henk Jansen               Ulvenhout                NED  4:00:37  680.-M40
2988. Danny Boskemper           Baarlo Lb                NED  4:00:40  491.-M35
2989. Wim Verhage               avVN                     NED  4:00:42  379.-M50
2990. Dave Fredriksz            Leiderdorp               NED  4:00:43  620.-M45
2991. Jan Eskes                 Argo                     NED  4:00:45  621.-M45
2992. John Hamers               Heemskerk                NED  4:00:46  380.-M50
2993. Anton Schiphorst          Raalte                   NED  4:00:46  381.-M50
2994. Henk Duijm                Rotterdam                NED  4:00:47  163.-M55
2995. Robert Rensen             PAC                      NED  4:00:49  681.-M40
2996. Klaus Kleinmann           Kalkar                   GER  4:00:49  622.-M45
2997. Roger Lamiri              Chabeuil                 FRA  4:00:49  682.-M40
2998. Michel Debove             Condette                 FRA  4:00:50  683.-M40
2999. Jan Meijerink             Spirit Lelystad          NED  4:00:51  164.-M55
3000. Rolf Gilhuys              Berkel en Rodenrijs      NED  4:00:51  684.-M40
3001. Ferry de Valk             Heerjansdam              NED  4:00:52  594.-M18
3002. Wim van der Heiden        Avantri                  NED  4:00:52  685.-M40
3003. Gino Deceuninck           Knokke-Heist             BEL  4:00:54  686.-M40
3004. Pansier Jos               Oss '78                  NED  4:00:54  382.-M50
3005. Kees van den Bos          Olympus '70              NED  4:00:55  623.-M45
3006. Ed Poel                   Barendrecht              NED  4:00:55  624.-M45
3007. Tom Hak                   Zwijndrecht              NED  4:01:00  595.-M18
3008. Rob Erdmann               Amsterdam                NED  4:01:00  625.-M45
3009. Anthony van den Berg      Vlissingen               NED  4:01:01  687.-M40
3010. Mark Larner               Amersham                 GBR  4:01:02  596.-M18
3011. Dominic Lewis             High Wycombe             GBR  4:01:02  597.-M18
3012. Anton van Hulst           Geervliet                NED  4:01:03  688.-M40
3013. Michel Helgers            Rijswijk Zh              NED  4:01:03  689.-M40
3014. Jordi Segade Quintela     Viladecans (BCN)         ESP  4:01:04  598.-M18
3015. Martin Vink               Utrecht                  NED  4:01:05  599.-M18
3016. Fabrice Genart            Frameries                BEL  4:01:05  492.-M35
3017. Fred Dessens              Delft                    NED  4:01:05  165.-M55
3018. Erik Bouwsma              Zwijndrecht              NED  4:01:06  600.-M18
3019. Jos Hoefnagels            AVON                     NED  4:01:06  626.-M45
3020. Sander Kerkhof            Kortenhoef               NED  4:01:07  493.-M35
3021. Willem Lexmond            Berken en Rodenrijs      NED  4:01:07   66.-M60
3022. Stephen Hubee             Haag Atletiek            NED  4:01:09  627.-M45
3023. Marco Goorden             THOR                     NED  4:01:10  494.-M35
3024. Pieter Kodde              Krimpen aan de Lek       NED  4:01:10  601.-M18
3025. Arnoud van Dorst          Breda                    NED  4:01:10  383.-M50
3026. Piet de Kroon             Fortuna                  NED  4:01:11  628.-M45
3027. Richard Watson            Bedford                  GBR  4:01:12  690.-M40
3028. Patrick Wagenaar          Velp Gld                 NED  4:01:13  602.-M18
3029. Gerjan Wagenvoort         Vorden                   NED  4:01:14  691.-M40
3030. Nicolas Albin             Evreux                   FRA  4:01:15  629.-M45
3031. Olivier van Swaay         Rotterdam                NED  4:01:15  603.-M18
3032. Marcel Jeunink            Gelre                    NED  4:01:16  630.-M45
3033. Robert Janssens           Rotterdam                NED  4:01:16  495.-M35
3034. Richard Lich              Ter Apel                 NED  4:01:16  496.-M35
3035. Liam Cullen               Arklow, Co Wicklow.      IRL  4:01:17  497.-M35
3036. Ivo Hegge                 Vlijmen                  NED  4:01:17  604.-M18
3037. Hokkie Blogg              Amsterdam                NED  4:01:17  605.-M18
3038. Jukka Manninen            Luxembourg               LUX  4:01:18  606.-M18
3039. Nigel Addison-Evans       Rotterdam                NED  4:01:18  692.-M40
3040. Fons de Greef             Berkel en Rodenrijs      NED  4:01:19  384.-M50
3041. Andrea Brigante           Montigny Le Tilleul      BEL  4:01:19  385.-M50
3042. Wim Huurman               AV '56                   NED  4:01:19  386.-M50
3043. Thijs Walstra             Pallas '93               NED  4:01:21  387.-M50
3044. Wim Martens               Rosmalen                 NED  4:01:22  388.-M50
3045. Ruud Ramakers             OSS-VOLO                 NED  4:01:22  631.-M45
3046. Ferry Kempenaars          Dordrecht                NED  4:01:22  498.-M35
3047. Caspar van Rest           Rotterdam                NED  4:01:23  607.-M18
3048. Martin Keise              Purfleet                 GBR  4:01:24  499.-M35
3049. Rien Sneevliet            Barneveld                NED  4:01:24  166.-M55
3050. Marc van Hal              Taxandria                NED  4:01:24  693.-M40
3051. Oleksandr Marchuk         Düren                    GER  4:01:24  608.-M18
3052. Ronny Van Poucke          Merelbeke                BEL  4:01:25  632.-M45
3053. Kurt Graham               Skaneateles              USA  4:01:26  609.-M18
3054. Ronald Hoogenraad         PAC                      NED  4:01:26  694.-M40
3055. Peter van der Bilt        Rotterdam                NED  4:01:27  695.-M40
3056. Daniel Jonckheere         Gent                     BEL  4:01:30  633.-M45
3057. Victor van Ahee           Rotterdam                NED  4:01:30  610.-M18
3058. Cyrus Vermeij             Nieuw Vennep             NED  4:01:30  611.-M18
3059. Jimmy Ramroep             's-Gravenhage            NED  4:01:30  500.-M35
3060. Robert Vrijhof            Energie                  NED  4:01:31  389.-M50
3061. Ronald Buskens            Rijen                    NED  4:01:33  390.-M50
3062. Roy van der Toorn         Waterweg                 NED  4:01:34  612.-M18
3063. Paul Strous               IJmuiden                 NED  4:01:35  613.-M18
3064. Raoul van Aalst           Clytoneus                NED  4:01:35  501.-M35
3065. Stephan Hulst             Assen                    NED  4:01:36  696.-M40
3066. R. de Beauvesier Watson   TION                     NED  4:01:36  697.-M40
3067. Sjoerd Reijne             Goes                     NED  4:01:38  634.-M45
3068. Carol Berkhout            Prins Hendrik            NED  4:01:38  167.-M55
3069. Dick van Hilten           Climax                   NED  4:01:39  168.-M55
3070. Zjaak Risseeuw            Culemborg                NED  4:01:40  698.-M40
3071. Jasper Verhelst           Prins Hendrik            NED  4:01:44  502.-M35
3072. Daniel Gaspar             Dublin                   IRL  4:01:45  503.-M35
3073. Johannes van Dijk         the Hague Road Runners   NED  4:01:46  169.-M55
3074. Hein Philipse             the Hague Road Runners   NED  4:01:46  699.-M40
3075. Jan Knipmeyer             Fortuna                  NED  4:01:48  700.-M40
3076. Sacha Guittet             Rotterdam                NED  4:01:48  614.-M18
3077. Koenraad Vandermeersschen Overijse                 BEL  4:01:49  701.-M40
3078. Kees Willemsen            AAV '36                  NED  4:01:50  702.-M40
3079. Peter Pörtzgen            Rotterdam                NED  4:01:50  391.-M50
3080. Claus Linderod            S?borg                   DEN  4:01:50  703.-M40
3081. De ruysscher Dirk         Kalmthout                BEL  4:01:51  635.-M45
3082. Mischa Hooghuis           PAC                      NED  4:01:52  504.-M35
3083. John Koert                Energie                  NED  4:01:53  170.-M55
3084. Erik Renshof              Barneveld                NED  4:01:54  704.-M40
3085. Steven Vermierdt          Heist op den Berg        BEL  4:01:54  505.-M35
3086. Stefan van Stiphout       Helmond                  NED  4:01:56  705.-M40
3087. Bart Kusters              London                   GBR  4:01:57  615.-M18
3088. Claude Godefroy           Equeurdreville           FRA  4:01:58  636.-M45
3089. Jos van Eunen             Raalte                   NED  4:01:59  392.-M50
3090. Alex Klein                Dutch Runners Basic      NED  4:01:59  706.-M40
3091. Lars Ossenkoppele         Amersfoort               NED  4:02:00  707.-M40
3092. Marco Verschoof           Rotterdam                NED  4:02:01  506.-M35
3093. Marco Stolk               Rotterdam                NED  4:02:01  708.-M40
3094. Harold van Leeuwen        Assen                    NED  4:02:02  709.-M40
3095. Abdelkader El Oikili      Rotterdam                NED  4:02:03  637.-M45
3096. Paul van Rooijen          Hank                     NED  4:02:06  638.-M45
3097. Rene Kokke                Vlaardingen              NED  4:02:06  639.-M45
3098. John Temme                Loopgroep Hoorn          NED  4:02:08  710.-M40
3099. Ron Schippers             Barendrecht              NED  4:02:09  507.-M35
3100. Steven Gardener           Derby                    GBR  4:02:10  711.-M40
3101. Frank van Dijk            Impala                   NED  4:02:10  171.-M55
3102. Duco Crommelin            De Liemers               NED  4:02:12  172.-M55
3103. Arie Leeuwenburgh         Barendrecht              NED  4:02:12  712.-M40
3104. Jens Nöbel                Aue                      GER  4:02:13  508.-M35
3105. Niteen Sawant             Northampton              GBR  4:02:14  509.-M35
3106. Ilja van Ermingen         Bocholtz                 NED  4:02:14  510.-M35
3107. Jos Gelderblom            Energie                  NED  4:02:16  713.-M40
3108. Robert Weij               's-Gravenhage            NED  4:02:16  511.-M35
3109. Wouter Hulsbos            Amersfoort               NED  4:02:17  393.-M50
3110. Thomas Wander             Steenbergen Nb           NED  4:02:18  714.-M40
3111. Marchel Kemper            Purmerend                NED  4:02:18  715.-M40
3112. Nico Vermeer              De Lier                  NED  4:02:18  394.-M50
3113. Paul Fest                 Flakkee                  NED  4:02:18  640.-M45
3114. Ralf Doerpfeld            Grenzach-Wyhlen          GER  4:02:21  641.-M45
3115. Gosse Koopmans            Dokkum                   NED  4:02:21  395.-M50
3116. Stephan Jutte             Haag Atletiek            NED  4:02:21  512.-M35
3117. Alex Buurlage             Marathon Pim Mulier      NED  4:02:21  716.-M40
3118. Rik Debruyckere           Asse                     BEL  4:02:22  642.-M45
3119. Oliver Nothdurft          Remseck                  GER  4:02:22  717.-M40
3120. Luc Debruyckere           Brugge                   BEL  4:02:22  718.-M40
3121. Bjorn Huizer              Capelle aan den IJssel   NED  4:02:23  616.-M18
3122. Cornelis Simjouw          Olympia Halsteren        NED  4:02:24   67.-M60
3123. Nicolas Offe              Spycker                  FRA  4:02:25  719.-M40
3124. Gunter Gies               Middelburg               NED  4:02:26  643.-M45
3125. Gerard van den Berg       Dutch Runners Basic      NED  4:02:26  513.-M35
3126. Martin van Oort           Capelle aan den IJssel   NED  4:02:28  720.-M40
3127. Patrick Agez              Coudekerque-branche      FRA  4:02:29  644.-M45
3128. John Wilken               Rotterdam                NED  4:02:30  617.-M18
3129. Gerrit Stuurman           Typhoon                  NED  4:02:30  645.-M45
3130. Corné van de Klundert     Tilburg                  NED  4:02:30  646.-M45
3131. Robert ten Wolde          Nijeveen                 NED  4:02:32  721.-M40
3132. Wouter Winkelhorst        Haaksbergen              NED  4:02:32  514.-M35
3133. Danny Vermeiren           Turnhout                 BEL  4:02:32  396.-M50
3134. Marcel van Eck            Papendrecht              NED  4:02:32  397.-M50
3135. Tom Verhulst              Sint-Niklaas             BEL  4:02:34  618.-M18
3136. Sander Eeden              Noordeinde Nh            NED  4:02:36  515.-M35
3137. Vincent Mink              Ouderkerk aan de Amstel  NED  4:02:37  516.-M35
3138. Frank van den Berg        Olympia Eindhoven        NED  4:02:37  398.-M50
3139. Filip Verlinde            Knokke-Heist             BEL  4:02:37  722.-M40
3140. Henk van Driel            's-Gravendeel            NED  4:02:38  647.-M45
3141. Erwin Wiebrens            Bruinisse                NED  4:02:38  517.-M35
3142. James Kent                Newport                  GBR  4:02:39  619.-M18
3143. Claude Merceron           Barbatre                 FRA  4:02:39  648.-M45
3144. Marco Terlouw             Energie                  NED  4:02:39  723.-M40
3145. Wim Magnin                Waalwijk                 NED  4:02:40  724.-M40
3146. Evert Baak                Rijswijk Zh              NED  4:02:40  649.-M45
3147. Frank Persyn              Amsterdam                NED  4:02:40  620.-M18
3148. Danny de Pater            Utrecht                  NED  4:02:40  518.-M35
3149. Malte Schuster            Dortmund                 GER  4:02:40  621.-M18
3150. B W van de Kar            Amsterdam                NED  4:02:41  725.-M40
3151. Youcef Tirane             Nederland                NED  4:02:42  622.-M18
3152. Marc Swinnen              Hasselt                  BEL  4:02:43  519.-M35
3153. Roald van der Laan        Barendrecht              NED  4:02:43  520.-M35
3154. Jacob Whittingham         London                   GBR  4:02:44  623.-M18
3155. Robert Hodiamont          Ridderkerk               NED  4:02:45  521.-M35
3156. Ewoud Blaak               Rotterdam                NED  4:02:45  624.-M18
3157. David Krantz              Leidschendam             NED  4:02:46  650.-M45
3158. Luis Franco               Barcelona                ESP  4:02:46   68.-M60
3159. Job Leene                 Gouda                    NED  4:02:46  651.-M45
3160. Addy van Dam              Ouderkerk aan den IJssel NED  4:02:48  522.-M35
3161. Peter Londema             Horror                   NED  4:02:48  173.-M55
3162. Rachid Schrik             's-Gravenhage            NED  4:02:48  625.-M18
3163. Joop Koornwinder          Gelre                    NED  4:02:49  174.-M55
3164. Marijn Lampio             Barendrecht              NED  4:02:49  626.-M18
3165. Halil Sariaslan           Harderwijk               NED  4:02:50  652.-M45
3166. Wijnand Fransen           Maassluis                NED  4:02:50  627.-M18
3167. Rob Erwich                Spark                    NED  4:02:52  399.-M50
3168. Stefan Lemmens            Leopoldsburg             BEL  4:02:52  726.-M40
3169. Wim Polspoel              Hofstade                 BEL  4:02:52  523.-M35
3170. René Sluyter              Hendrik Ido Ambacht      NED  4:02:52  727.-M40
3171. Hub Engels                Tilburg                  NED  4:02:52  400.-M50
3172. Arnold Reusken            Swift                    NED  4:02:53  653.-M45
3173. Ronald van Helden         Spark                    NED  4:02:53  728.-M40
3174. Paul van Gils             Breda                    NED  4:02:53  654.-M45
3175. Gerard Harink             Oosthuizen               NED  4:02:55  655.-M45
3176. Chris Leenheer            Barendrecht              NED  4:02:55  401.-M50
3177. Pascal Ameil              Puiseux Pontoise         FRA  4:02:55  402.-M50
3178. Teun van der Kamp         Amsterdam                NED  4:02:56  628.-M18
3179. Anne Landstra             Bergen Nh                NED  4:02:57  729.-M40
3180. Jan Dijkslag              Dutch Runners Gold       NED  4:02:58  403.-M50
3181. Sjef Damhuis              Steenwijkerwold          NED  4:02:58  656.-M45
3182. Nauradin Akdim            Rotterdam                NED  4:02:59  629.-M18
3183. Hans Ruprecht             Herzogenaurach           GER  4:02:59  404.-M50
3184. Mo Idrissi                DEM                      NED  4:03:00  175.-M55
3185. Bertjan Krale             Ottoland                 NED  4:03:00  657.-M45
3186. Lennart Jongeneel         Amsterdam                NED  4:03:02  630.-M18
3187. Marco van Kleef           Hoogvliet Rotterdam      NED  4:03:04  524.-M35
3188. Richard Snijders          Krimpen aan de Lek       NED  4:03:05  730.-M40
3189. Marcel de Witte           Ritthem                  NED  4:03:05  731.-M40
3190. John Slootmaker           Schiedam                 NED  4:03:05  732.-M40
3191. Dick Hofman               Oosterbeek               NED  4:03:06  405.-M50
3192. Jan Snoey                 Boskoop                  NED  4:03:06  658.-M45
3193. Auke Lubach               Amersfoort               NED  4:03:07  631.-M18
3194. Herman Stofbergen         PAC                      NED  4:03:07  632.-M18
3195. Christian Gaasbeek        Vlaardingen              NED  4:03:07  633.-M18
3196. Matthew Eyre              Rotterdam                NED  4:03:07  634.-M18
3197. Robert Herling            Rotterdam                NED  4:03:08  176.-M55
3198. Paul van Gorkom           Weesp                    NED  4:03:08  406.-M50
3199. Ton Overdevest            Mussel                   NED  4:03:08  733.-M40
3200. Marcel Zielemans          AVON                     NED  4:03:09  734.-M40
3201. Jos Theunissen            Amstenrade               NED  4:03:10  659.-M45
3202. Tonny de Groen            THOR                     NED  4:03:10  735.-M40
3203. Sander Dijksma            Rotterdam                NED  4:03:10  635.-M18
3204. Jos Mas                   Hasselt                  BEL  4:03:12  736.-M40
3205. Jaap Schuurmans           Klazienaveen             NED  4:03:15  177.-M55
3206. Arie Kleijn               Castricum                NED  4:03:15  178.-M55
3207. Ron de Boer               Amerongen                NED  4:03:15  660.-M45
3208. George Paraskevas         Thessaloniki             GRE  4:03:16  737.-M40
3209. Ioannis Soukos            Giannitsa                GRE  4:03:16  738.-M40
3210. Christos Soupiadis        Giannitsa                GRE  4:03:16  179.-M55
3211. John Grotenboer           LSV Invictus             NED  4:03:19  661.-M45
3212. Jan van Riet              Rotterdam                NED  4:03:19  739.-M40
3213. Wouter v.d. Kruijk        Velp Gld                 NED  4:03:19  740.-M40
3214. Johan Bollens             Aalter                   BEL  4:03:20  407.-M50
3215. Jack Koninx               Amsterdam                NED  4:03:21  180.-M55
3216. Klaas Laan                Amsterdam                NED  4:03:21  408.-M50
3217. Ton Goris                 's-Gravenhage            NED  4:03:22  662.-M45
3218. Remco van Deventer        Capelle aan den IJssel   NED  4:03:22  636.-M18
3219. Matthijs van Dijk         Rotterdam                NED  4:03:24  637.-M18
3220. Robbert-Paul Wolvetang    Dutch Runners Gold       NED  4:03:25  663.-M45
3221. Maurice Hack              Amsterdam                NED  4:03:25  525.-M35
3222. Paul van Meer             Breda                    NED  4:03:28  526.-M35
3223. Rob Fest                  Sparta                   NED  4:03:33  664.-M45
3224. Nico Mulhuijsen           Spado                    NED  4:03:35   69.-M60
3225. Victor van Iersel         Amsterdam                NED  4:03:35  741.-M40
3226. Eric van Gerwen           Breda                    NED  4:03:37  638.-M18
3227. Guido Landheer            's-Gravenhage            NED  4:03:37  742.-M40
3228. Dirk Kleykens             Sint Truiden             BEL  4:03:37  743.-M40
3229. Leon Duran                Monster                  NED  4:03:42  639.-M18
3230. Wim van Veen              Antilope                 NED  4:03:42  527.-M35
3231. Henk Bos                  Dalerveen                NED  4:03:45  665.-M45
3232. Willem Posthoorn          Groningen                NED  4:03:46  640.-M18
3233. Jappie van der Veer       Friesland                NED  4:03:46  666.-M45
3234. Kris Crevals              Antwerpen                BEL  4:03:47  528.-M35
3235. Cornelis Lafeber          Chaville                 FRA  4:03:47  667.-M45
3236. Dominique Josse           Vincennes                FRA  4:03:47  744.-M40
3237. Michael Ahrens            Brunssum                 NED  4:03:47  745.-M40
3238. Cristiam Mu?oz Gonzalez   Puerto Real              ESP  4:03:49  641.-M18
3239. Hans Smit                 Rotterdam                NED  4:03:49  668.-M45
3240. Gerrit van Boggelen       Westervoort              NED  4:03:50  181.-M55
3241. Stef Moison               Bennebroek               NED  4:03:50  746.-M40
3242. Ton Heijne                Leidschendam             NED  4:03:51  409.-M50
3243. Michael Statham           Bedford                  GBR  4:03:51  182.-M55
3244. Ron de Leeuw van Weenen   Zuidland                 NED  4:03:53  669.-M45
3245. Rudy Smeding              Valkenswaard             NED  4:03:54  670.-M45
3246. Jasper Monster            Zuidland                 NED  4:03:56  183.-M55
3247. Ed Hartman                Loopgroep PK             NED  4:03:56  410.-M50
3248. Thierry Bureau            Saint Brieuc             FRA  4:03:58  411.-M50
3249. Willy Daniels             Kalmthout                BEL  4:04:00  671.-M45
3250. Gerrit van Wijngeeren     Vaassen                  NED  4:04:01  747.-M40
3251. Johan Derriks             Climax                   NED  4:04:02  672.-M45
3252. Martijn Zevenbergen       Rotterdam                NED  4:04:03  642.-M18
3253. Michel Berlinski          Knokke-Heist             BEL  4:04:04   70.-M60
3254. Kees Sosef                Zuidwal                  NED  4:04:05  184.-M55
3255. Wilfred Rijnsburger       Alphen aan den Rijn      NED  4:04:08  529.-M35
3256. D Lutam                   Pallas '93               NED  4:04:09  673.-M45
3257. Claudio Vianello          Lido Di Jesolo           ITA  4:04:12  412.-M50
3258. Martijn Tissink           Kapelle                  NED  4:04:14  643.-M18
3259. Jos Schuffelen            Holtum                   NED  4:04:16  185.-M55
3260. Mark Colen                Etten-Leur               NED  4:04:18  748.-M40
3261. Christopher Kane          Belfast                  GBR  4:04:23  644.-M18
3262. Reginald Janki            Zaanland                 NED  4:04:23  530.-M35
3263. Steef van Wolferen        Zwijndrecht              NED  4:04:23  749.-M40
3264. Henry Klop                Zwijndrecht              NED  4:04:24  750.-M40
3265. Henk Veldman              Heerde                   NED  4:04:24  531.-M35
3266. Edwin de Haas             Rotterdam                NED  4:04:26  532.-M35
3267. Matthias Vogel            Rotterdam                NED  4:04:26  674.-M45
3268. Jacques Hutten            Spado                    NED  4:04:27  186.-M55
3269. Patric Roodenburg         Delft                    NED  4:04:30  533.-M35
3270. Michel van Eert           Unitas                   NED  4:04:33  645.-M18
3271. Wopke Pol                 Gelre                    NED  4:04:33  187.-M55
3272. Baddar Safeer             London                   GBR  4:04:33  646.-M18
3273. René de Jong              Heijningen               NED  4:04:34  751.-M40
3274. Dolf Willemen             Spiridon                 NED  4:04:35  647.-M18
3275. Dirk Colpaert             Gent                     BEL  4:04:36  752.-M40
3276. Arno Brouwer              Hoogvliet Rotterdam      NED  4:04:36  753.-M40
3277. Kees Rutten               avVN                     NED  4:04:36   71.-M60
3278. Hareld van den Brink      Rotterdam                NED  4:04:38  648.-M18
3279. Marcel Moerland           Krabbendijke             NED  4:04:38  649.-M18
3280. Ruud Lagendijk            Krabbendijke             NED  4:04:39  650.-M18
3281. Stephaan Van Boven        Iddergem                 BEL  4:04:40  675.-M45
3282. Nico Hoek                 Heemstede                NED  4:04:40  413.-M50
3283. Arie van Delft            De Lier                  NED  4:04:40  414.-M50
3284. Alessandro Albiero        Corsico                  ITA  4:04:41  676.-M45
3285. Edward Noordzij           Poortugaal               NED  4:04:42  651.-M18
3286. Tom Skinner               Groot-Brittannië         GBR  4:04:45  652.-M18
3287. Ton Smetsers              AV Oirschot              NED  4:04:45  534.-M35
3288. Marcel van der Honing     Best                     NED  4:04:45  535.-M35
3289. Koen Derks                Utrecht                  NED  4:04:46  653.-M18
3290. Johan Vandesande          Wilsele-Putkapel         BEL  4:04:48  677.-M45
3291. Ben d'Hont                Donkerbroek              NED  4:04:48  188.-M55
3292. Nico van t Pad            Gorinchem                NED  4:04:49  678.-M45
3293. David Mostinckx           Mechelen                 BEL  4:04:49  654.-M18
3294. Paul Williams             Sittingbourne            GBR  4:04:51  415.-M50
3295. Floris Vermaat            Hendrik Ido Ambacht      NED  4:04:51  655.-M18
3296. Joop Keislair             Zandvoort                NED  4:04:51  416.-M50
3297. Roel van der Vegte        Dutch Runners Gold       NED  4:04:54  754.-M40
3298. Mauro Fiorucci            Chexbres                 SUI  4:04:55  417.-M50
3299. Robert Kuntz              Papendrecht              NED  4:04:57  536.-M35
3300. Gerard de Groot           's-Gravenhage            NED  4:04:58  755.-M40
3301. Ronald van Mil            Vlaardingen              NED  4:04:59  756.-M40
3302. Wim Eiting                Energie                  NED  4:04:59  418.-M50
3303. Cornel van den Bosch      TTW                      NED  4:05:01  757.-M40
3304. Wibo Schepel              Amsterdam                NED  4:05:04  656.-M18
3305. Eric Schmid               Pernis Rotterdam         NED  4:05:05  657.-M18
3306. Ivan Labrovic             Barendrecht              NED  4:05:06  537.-M35
3307. Mattijs Beelen            Lisse                    NED  4:05:06  538.-M35
3308. Gino Brand                Kent                     GBR  4:05:06  539.-M35
3309. Herman Zwart              Dalfsen                  NED  4:05:08  419.-M50
3310. Erik van der Most         's-Gravenzande           NED  4:05:10  540.-M35
3311. Arie Booy                 Loopgroep PK             NED  4:05:12  189.-M55
3312. Thierry Deprez            Maing                    FRA  4:05:12  758.-M40
3313. Andre Langejan            Kiel Windeweer           NED  4:05:13  420.-M50
3314. Gijsbert van der Kooij    Spirit Oud Beijerland    NED  4:05:22  759.-M40
3315. Math Bergmans             Maastricht               NED  4:05:25  679.-M45
3316. Ronald Zoeteman           Rotterdam                NED  4:05:26  658.-M18
3317. Peter van der Kemp        Ermelo                   NED  4:05:26  680.-M45
3318. Rob Sargent               Worcester                GBR  4:05:28  659.-M18
3319. Dirk Kwak                 Rotterdam Atletiek       NED  4:05:34   72.-M60
3320. Uwe Wetzel                Limbach-Oberfrohna       GER  4:05:36  760.-M40
3321. Patrice Fribourg          Paris                    FRA  4:05:38  541.-M35
3322. Peter Rijsdijk            Diomedon                 NED  4:05:39  190.-M55
3323. Hans Vesters              Oss                      NED  4:05:39  681.-M45
3324. Ben Vosseberg             Renkum                   NED  4:05:41   73.-M60
3325. Erwin Verschoor           Nieuwegein               NED  4:05:42  761.-M40
3326. Rob van Dongen            Berkel en Rodenrijs      NED  4:05:43  191.-M55
3327. Leo van Boheemen          AVO 1983                 NED  4:05:47   74.-M60
3328. Hans Duursma              Houten                   NED  4:05:48  682.-M45
3329. Erik Bassie               Schiedam                 NED  4:05:49  542.-M35
3330. Marc Denessen             Venlo                    NED  4:05:49  762.-M40
3331. Edwin Mersch              Capelle aan den IJssel   NED  4:05:52  763.-M40
3332. Onno Beljaars             Wateringen               NED  4:05:56  764.-M40
3333. Wim Meurisse              AV '40                   NED  4:05:56  543.-M35
3334. Frederik Heijer           Elst Gld                 NED  4:05:56  544.-M35
3335. Michel Berens             Tilburg                  NED  4:05:57  660.-M18
3336. Adrie Lemoine             Genk                     BEL  4:05:58  421.-M50
3337. Marco van der Kooij       Oosterhout gem Nijmegen  NED  4:05:58  765.-M40
3338. Gert Rijsdijk             Heerjansdam              NED  4:05:59  192.-M55
3339. Peter Lindb?k             Hvals?                   DEN  4:06:01  766.-M40
3340. Jos Stolk                 Zevenbergen              NED  4:06:02  683.-M45
3341. Ram Zouri                 London                   GBR  4:06:02  545.-M35
3342. Eric Jacobs               Nuenen                   NED  4:06:03  767.-M40
3343. Fred Bijl                 PAC                      NED  4:06:03  684.-M45
3344. Jeroen Slooff             Tholen                   NED  4:06:03  661.-M18
3345. Jos van Leeuwen           Nieuwerkerk ad IJssel    NED  4:06:05  768.-M40
3346. Joop Marcus               PAC                      NED  4:06:07   75.-M60
3347. Matti Paping              Maassluis                NED  4:06:09  685.-M45
3348. Jean-Marie BRAILLY        Blankenberge             BEL  4:06:15  422.-M50
3349. Gert Goor                 Lunteren                 NED  4:06:16  686.-M45
3350. Danny de Vos              Zaandam                  NED  4:06:17  546.-M35
3351. Filip Cordeel             Elversele                BEL  4:06:21  547.-M35
3352. Hugo du Mez               Hercules                 NED  4:06:23  423.-M50
3353. Jerome Caplette           Courcelles Chauusy       FRA  4:06:25  662.-M18
3354. Hielke van der Meer       Dronten                  NED  4:06:25  687.-M45
3355. Robin Arendshorst         Rotterdam                NED  4:06:29  663.-M18
3356. Jan Bakker                Leerdam                  NED  4:06:31  424.-M50
3357. Fred de Rooij             Sprint                   NED  4:06:32  688.-M45
3358. Nico Houtzamer            's-Gravenhage            NED  4:06:32  425.-M50
3359. Jan Klaassen              Atledo                   NED  4:06:32  193.-M55
3360. Gertie Verhoof            Rotterdam                NED  4:06:35  769.-M40
3361. Edwin van Wijngaarden     Zaandijk                 NED  4:06:36  770.-M40
3362. Adri van Santen           Purmerend                NED  4:06:36  548.-M35
3363. Godfried Kyere            London                   GBR  4:06:38  664.-M18
3364. Daniele Alimonti          Rome                     ITA  4:06:39  771.-M40
3365. Ron Emmerik               Oud Beijerland           NED  4:06:41  426.-M50
3366. David Jones               Rotterdam                NED  4:06:42  665.-M18
3367. Ronald de Gruijter        Den Hoorn Zh             NED  4:06:43  549.-M35
3368. Peter Dallinga            Dutch Runners Gold       NED  4:06:44  689.-M45
3369. John Nagtegaal            Houten                   NED  4:06:47  690.-M45
3370. Wim de Paauw              Nieuwegein               NED  4:06:47  772.-M40
3371. John Iredale              Whitley Bay              GBR  4:06:49  773.-M40
3372. Robin Clark               Ware                     GBR  4:06:49  666.-M18
3373. Gunther Eylenbosch        Haaltert                 BEL  4:06:51  774.-M40
3374. Joop Koetsenruijter       Zwijndrecht              NED  4:06:52  427.-M50
3375. Lucas J. van Vugt         Rhoon                    NED  4:06:52  775.-M40
3376. Gerard Linde              Hellas                   NED  4:06:54  691.-M45
3377. Erik Schipper             Barendrecht              NED  4:06:55  776.-M40
3378. Frank Bogers              Roosendaal               NED  4:06:55  777.-M40
3379. Marc Vrij                 AV '47                   NED  4:06:55  550.-M35
3380. Bram Ruiters              Klimmen                  NED  4:06:56  667.-M18
3381. Jitte Roosendaal          De Bilt                  NED  4:06:58  428.-M50
3382. Gert-Jan Roest            EUR Roadrunners          NED  4:07:00  668.-M18
3383. Josef Meissl              Gorinchem                NED  4:07:01  194.-M55
3384. Maas Folsche              Ede Gld                  NED  4:07:02  429.-M50
3385. Dave Lagraauw             Spiridon                 NED  4:07:04  778.-M40
3386. Marc Verheggen            Kortrijk                 BEL  4:07:06  692.-M45
3387. Sander Grefte             Rheden                   NED  4:07:07  669.-M18
3388. Harald van Spronsen       PAC                      NED  4:07:07  551.-M35
3389. Thomas Simpson            London                   GBR  4:07:09  670.-M18
3390. Lennard Bestman           Herkingen                NED  4:07:11  552.-M35
3391. Hans van Waas             Rotterdam                NED  4:07:11  430.-M50
3392. Arie Bunnik               Rijnsaterwoude           NED  4:07:12   76.-M60
3393. Sjaak Beijer              Olympia Halsteren        NED  4:07:13  431.-M50
3394. Michel Janse              Hellevoetsluis           NED  4:07:15  671.-M18
3395. Tjeerd Witkamp            Energie                  NED  4:07:17  432.-M50
3396. Raymond Bekker            Voorne Atletiek          NED  4:07:17  693.-M45
3397. Fred Dozy                 Spark                    NED  4:07:20  195.-M55
3398. Bert ten Hoff             Runners Stadskanaal      NED  4:07:22  433.-M50
3399. Aad Streefkerk            Fortuna                  NED  4:07:25  434.-M50
3400. Piet Wieringa             Rotterdam                NED  4:07:29  196.-M55
3401. Ed de Puyker              Rotterdam                NED  4:07:29  694.-M45
3402. René Rindermann           Rotterdam                NED  4:07:33  553.-M35
3403. Bart Kodde                Krimpen aan de Lek       NED  4:07:35  672.-M18
3404. Johan Lamboo              Delft                    NED  4:07:37  435.-M50
3405. Mario Polet               Ouderkerk aan den IJssel NED  4:07:37  695.-M45
3406. Michel van Teijlingen     Barendrecht              NED  4:07:38  779.-M40
3407. Joop Berkhout             PAC                      NED  4:07:38  197.-M55
3408. Theo Leijdens             Numansdorp               NED  4:07:39  780.-M40
3409. Yves Mazouyer             Frankrijk                FRA  4:07:41  436.-M50
3410. Meindert de Boer          Burgum                   NED  4:07:42  781.-M40
3411. Anne Kamstra              Ilion                    NED  4:07:42  198.-M55
3412. John Hazebroek            Rotterdam                NED  4:07:45  554.-M35
3413. Glijn Langbroek           Vlaardingen              NED  4:07:47  555.-M35
3414. Gerard Jansen             Gelre                    NED  4:07:47  437.-M50
3415. Diederik Heij             Oosterbeek               NED  4:07:48  556.-M35
3416. Leo Vleminckx             Elewijt                  BEL  4:07:48   77.-M60
3417. Henk Smit                 Breda                    NED  4:07:48  782.-M40
3418. Guus Timmers              Barendrecht              NED  4:07:49  438.-M50
3419. Bas Houweling             Voorne Atletiek          NED  4:07:49   78.-M60
3420. Egon Kroon                Rotterdam                NED  4:07:51  783.-M40
3421. Hildo Veltink             Spurt '88                NED  4:07:52  784.-M40
3422. Hans van Veen             Maasland                 NED  4:07:54  785.-M40
3423. Ralph Braem               Scopias                  NED  4:07:54  786.-M40
3424. Peter Fens                Dordrecht                NED  4:07:55  557.-M35
3425. Walter Schwarz            Rotterdam                NED  4:07:56  673.-M18
3426. Erwin Kolkman             Voorburg                 NED  4:07:58  674.-M18
3427. Paul de Boom              's-Gravenhage            NED  4:08:00  558.-M35
3428. René Bakker               Hoensbroek               NED  4:08:00  787.-M40
3429. Heinrich Schneider        Mönchengladbach          GER  4:08:01  788.-M40
3430. Rick van Rijswijk         Dutch Runners Gold       NED  4:08:01  675.-M18
3431. Dave Vleghels             Nederland                NED  4:08:01  676.-M18
3432. Hüdai Acemi               Köln                     GER  4:08:03   79.-M60
3433. Ton Spierings             Climax                   NED  4:08:04  696.-M45
3434. Edwin van Dalen           Houten                   NED  4:08:04  789.-M40
3435. Roelof Hoogers            Lunteren                 NED  4:08:06  790.-M40
3436. Peter Soerel              Dutch Runners Gold       NED  4:08:09  199.-M55
3437. Maurice Huijs             Spado                    NED  4:08:10  791.-M40
3438. Henk van Dijk             Stellendam               NED  4:08:10  200.-M55
3439. William King              Co Galway                IRL  4:08:11  677.-M18
3440. John van der Velden       Bavel                    NED  4:08:11  697.-M45
3441. John de Keijzer           Hellevoetsluis           NED  4:08:12  559.-M35
3442. Stefaan van der Spek      Dordrecht                NED  4:08:12  560.-M35
3443. Peter Pijnacker           Bodegraven               NED  4:08:13  439.-M50
3444. Arie van Hal              Millingen aan de Rijn    NED  4:08:15  698.-M45
3445. Nico van den Berg         Tenaco                   NED  4:08:15  201.-M55
3446. Marcel Rudge              Almere                   NED  4:08:18  699.-M45
3447. Peter Welch               Weybridge                GBR  4:08:20  678.-M18
3448. Peter Hofman              Hendrik Ido Ambacht      NED  4:08:20  792.-M40
3449. Géjan Bolink              Diepenveen               NED  4:08:20  700.-M45
3450. Willem Houg               Parthenon                NED  4:08:21  202.-M55
3451. Jason van Rijen           Zwijndrecht              NED  4:08:22  679.-M18
3452. Simon Pattinasarany       Ede Gld                  NED  4:08:22  701.-M45
3453. Gert Oudenes              Gouda                    NED  4:08:24  561.-M35
3454. Cock Buitelaar            's-Gravenzande           NED  4:08:24  440.-M50
3455. Brad Beira                Rotterdam                NED  4:08:25  562.-M35
3456. Eric-Jan van Elzakker     Olympia Halsteren        NED  4:08:26  680.-M18
3457. Axel Jacobs               Nijmegen                 NED  4:08:26  793.-M40
3458. Declan Lynch              Limerick                 IRL  4:08:26  681.-M18
3459. Willem Lugtenburg         Brielle                  NED  4:08:27  702.-M45
3460. Hans Braspenning          Heinkenszand             NED  4:08:27  703.-M45
3461. Kees van Ravenswaaij      VAV                      NED  4:08:29  441.-M50
3462. Jan van den Berg          Rotterdam                NED  4:08:29  203.-M55
3463. Peter Hamersma            VAV                      NED  4:08:30  794.-M40
3464. Ben de Groot              Ilion                    NED  4:08:30  442.-M50
3465. Thijs van der Velde       Groningen                NED  4:08:30  682.-M18
3466. Robert ten Elsen          Haarlem                  NED  4:08:31  795.-M40
3467. Anis de Fretes            Hardloopclub Amsterdam   NED  4:08:33  204.-M55
3468. Herman van Hoeve          Vlissingen               NED  4:08:34  443.-M50
3469. Remco Verspoor            Fortuna                  NED  4:08:35  704.-M45
3470. Antoine Groenen           Parthenon                NED  4:08:35  444.-M50
3471. Nevzat Altikulaç          Middelburg               NED  4:08:37  705.-M45
3472. Jaap Graaf                Voorne Atletiek          NED  4:08:37  445.-M50
3473. Tonny de Jong             Zuidlaren                NED  4:08:39  563.-M35
3474. Roger Lahaye              Baexem                   NED  4:08:43  564.-M35
3475. Augustijn Kindt           Gent                     BEL  4:08:44  683.-M18
3476. Bert Uyterlinde           Rotterdam                NED  4:08:47  706.-M45
3477. Louis van Ditshuizen      Rotterdam                NED  4:08:48   80.-M60
3478. Lourens Dijkstra          Bovensmilde              NED  4:08:49  796.-M40
3479. Hans Blokland             Antilope                 NED  4:08:49  205.-M55
3480. Ton Zuijdam               Schiedam                 NED  4:08:49  446.-M50
3481. Matthijs van Muijen       Rotterdam                NED  4:08:50  684.-M18
3482. Mark Berkelaar            Almere                   NED  4:08:52  685.-M18
3483. Ruud Jans                 Baexem                   NED  4:08:52  447.-M50
3484. Han Bouwman               Aarle Rixtel             NED  4:08:52  707.-M45
3485. Emile van de Sandt        Rotterdam                NED  4:08:53  797.-M40
3486. Paul Musters              Nieuw Vossemeer          NED  4:08:57  565.-M35
3487. Mehmet Sahan              Rotterdam                NED  4:08:58  686.-M18
3488. Peter Leijten             Klundert                 NED  4:08:58  798.-M40
3489. Marcel Kroon              Zwijndrecht              NED  4:09:02  566.-M35
3490. Brett Duane               Newport on Tay           GBR  4:09:03  567.-M35
3491. Jan Plasse                Castricum                NED  4:09:04  448.-M50
3492. Dennis Kalkman            Schiedam                 NED  4:09:04  687.-M18
3493. Johan Eckebus             Spijkenisse              NED  4:09:11  568.-M35
3494. Cor Terlouw               Bergambacht              NED  4:09:15  708.-M45
3495. Rene van Amsterdam        De Spartaan              NED  4:09:15  709.-M45
3496. Rene Kleijnendorst        Avantri                  NED  4:09:15  799.-M40
3497. Norbert Kouwenberg        Raamsdonksveer           NED  4:09:18  800.-M40
3498. Jan Vergouwe              Capelle aan den IJssel   NED  4:09:22   81.-M60
3499. Jan Posthoorn             Assen                    NED  4:09:22  206.-M55
3500. Marcel Kesselring         Maassluis                NED  4:09:23  801.-M40
3501. Eric Bax                  Altena Road Runners      NED  4:09:24  802.-M40
3502. Jan de Grauw              Nieuwkoop                NED  4:09:25   82.-M60
3503. Hans Vermeer              Maasland                 NED  4:09:27  803.-M40
3504. Jan Derksen               Rijswijk Zh              NED  4:09:30   83.-M60
3505. Eric Prevot               's-Gravenhage            NED  4:09:30  804.-M40
3506. Rob van Buuren            Tilburg                  NED  4:09:31  688.-M18
3507. Mirko Prager              Selm                     GER  4:09:32  689.-M18
3508. Jules Geirnaerdt          Goes                     NED  4:09:36  805.-M40
3509. Jonathan Strickland       Mülheim a.d.Ruhr         GER  4:09:36  806.-M40
3510. Daniel Roberts            Tidworth                 GBR  4:09:38  690.-M18
3511. Durk Haitsma              Franeker                 NED  4:09:40  569.-M35
3512. Aloys Geven               Breedenbroek             NED  4:09:40  449.-M50
3513. Matthew Lewis             Kidderminster            GBR  4:09:41  691.-M18
3514. Erik Koppenaal            Ede Gld                  NED  4:09:41  450.-M50
3515. Edwin Berends             Hellevoetsluis           NED  4:09:43  570.-M35
3516. Kuindert Berkman          Ridderkerk               NED  4:09:47  571.-M35
3517. Rudolf Vendrig            Montfoort                NED  4:09:49  572.-M35
3518. Jeroen van Heeren         Rotterdam                NED  4:09:52  692.-M18
3519. Pascal Smits              Capelle aan den IJssel   NED  4:09:52  573.-M35
3520. Andre Branco              Auteuil Le Roi           FRA  4:09:54  807.-M40
3521. Fokke Ypma                Sprint                   NED  4:09:54  207.-M55
3522. Brian Dawson              Brussels                 BEL  4:09:54  693.-M18
3523. Rob Vreeken               Zaandam                  NED  4:09:54  208.-M55
3524. Jos Paap                  Barsingerhorn            NED  4:09:56  710.-M45
3525. Mike van Schoonderwalt    Maarssen                 NED  4:09:56  451.-M50
3526. Thomas Artz               Rotterdam                NED  4:09:59  574.-M35
3527. Gerard Overbeek           AAV '36                  NED  4:10:00  808.-M40
3528. Wim Jansen                Millingen aan de Rijn    NED  4:10:01  711.-M45
3529. Cornelis van der Niet     Rotterdam                NED  4:10:02  452.-M50
3530. Philip Gardener           Wilmslow                 GBR  4:10:03  712.-M45
3531. Stephen Denny             Groot-Brittannië         GBR  4:10:03  713.-M45
3532. Koen Durant               Gooik                    BEL  4:10:03  809.-M40
3533. Jo Bokken                 Weert                    NED  4:10:04  453.-M50
3534. Huib van den Berg         PAC                      NED  4:10:05  209.-M55
3535. Mark Capitein             Rotterdam                NED  4:10:06  694.-M18
3536. Peter Slijderink          Houten                   NED  4:10:08  454.-M50
3537. Rudi van Berloo           Boekel                   NED  4:10:08  810.-M40
3538. Folkert Tienkamp          Assen                    NED  4:10:09  714.-M45
3539. Gijs de Graaf             Arnhem                   NED  4:10:10  695.-M18
3540. Fred Roelofs              Haarlem                  NED  4:10:10  715.-M45
3541. Bart Zijderlaan           Polsbroek                NED  4:10:11  696.-M18
3542. John Barends              Oud Beijerland           NED  4:10:11  455.-M50
3543. Tim Woudenberg            Sommelsdijk              NED  4:10:14  716.-M45
3544. Frits Drost               Capelle aan den IJssel   NED  4:10:22  717.-M45
3545. Ronald Braak              Fortuna                  NED  4:10:22  718.-M45
3546. Peter Hulsen              Nuenen                   NED  4:10:22  697.-M18
3547. Gert Buijs                Delta Lloyd Running Team NED  4:10:24  719.-M45
3548. Andre van Loo             Nieuwegein               NED  4:10:25  698.-M18
3549. Alex van der Steen        Driehuis Nh              NED  4:10:26  575.-M35
3550. Robert Visser             Rotterdam                NED  4:10:28  699.-M18
3551. Klaas Glas                LSV Invictus             NED  4:10:32  210.-M55
3552. Jan Lansink               Eerbeek                  NED  4:10:33  720.-M45
3553. Peter Strunks             Alkmaar                  NED  4:10:35  456.-M50
3554. Auffray Jordane           Melesse                  FRA  4:10:35  457.-M50
3555. Tjisse Berend Schaap      Engelum                  NED  4:10:36  576.-M35
3556. Hans van Seters           Rotterdam                NED  4:10:37  721.-M45
3557. Reinier van der Linde     Naarden                  NED  4:10:38  722.-M45
3558. Erez Winshtat             Hai Tayed st2/a          ISR  4:10:39  577.-M35
3559. Jack Hendrickx            avVN                     NED  4:10:40  723.-M45
3560. Oliver Cosgrove           Dublin                   IRL  4:10:43  578.-M35
3561. Pepijn Zeevenhooven       Haarlem                  NED  4:10:45  724.-M45
3562. Peter Uilenhoed           Fortuna                  NED  4:10:46  725.-M45
3563. Marco van Ravenstein      Nijmegen                 NED  4:10:48  579.-M35
3564. Maarten van Vliet         Sassenheim               NED  4:10:48  580.-M35
3565. Kees Krijger              Leiderdorp               NED  4:10:51  581.-M35
3566. Wim Debets                AAV '36                  NED  4:10:54  211.-M55
3567. Cock Henderson            Puttershoek              NED  4:10:54  726.-M45
3568. John Peter Kuntz          Papendrecht              NED  4:10:55  811.-M40
3569. Enrico Kraak              Goes                     NED  4:10:56  582.-M35
3570. André Nijboer             Amstenrade               NED  4:10:58  812.-M40
3571. Marco Bosman              Argo                     NED  4:10:58  813.-M40
3572. Martin Hendriksen         Amersfoort               NED  4:11:01  814.-M40
3573. Yves Tesson               Marcq En Baroeul         FRA  4:11:05  727.-M45
3574. Hernan Morgenstern        Barcelona                ESP  4:11:06  458.-M50
3575. Marc Otterspeer           Nieuwerkerk ad IJssel    NED  4:11:06  700.-M18
3576. Mar Benjert               Vlaardingen              NED  4:11:09   84.-M60
3577. Ray O'Halloran            Limerick                 IRL  4:11:10  701.-M18
3578. Michel Kadmaerubun        Rosmalen                 NED  4:11:11  702.-M18
3579. Klaas Scheffer            Almere '81               NED  4:11:11  728.-M45
3580. Fedor Vendeloo            Rotterdam                NED  4:11:13  703.-M18
3581. Hylke Bakker              Spijkenisse              NED  4:11:14  704.-M18
3582. Mark Woltman              Amstelveen               NED  4:11:15  729.-M45
3583. Andre Oellrich            Nordenham                GER  4:11:16  705.-M18
3584. Frank van Berkel          Berkel en Rodenrijs      NED  4:11:17  583.-M35
3585. Joop Colpa                Fivelstreek              NED  4:11:18  459.-M50
3586. Benjamin Baan             Rotterdam                NED  4:11:20  706.-M18
3587. Ad Voermans               Atledo                   NED  4:11:20  460.-M50
3588. Robbert Kamphorst         Fortuna                  NED  4:11:22  730.-M45
3589. Arco van Leeuwen          Poortugaal               NED  4:11:22  731.-M45
3590. Pietjan Platschorre       Kortgene                 NED  4:11:22  461.-M50
3591. Conrad Stad               Numansdorp               NED  4:11:23  584.-M35
3592. Dirk E T De Roeck         Temse                    BEL  4:11:24  462.-M50
3593. Kevin Ronkes              Rotterdam                NED  4:11:24  707.-M18
3594. Herman Swanepoel          Vryburg                  RSA  4:11:26  732.-M45
3595. Erik Verburg              Sparta                   NED  4:11:26  733.-M45
3596. Arie Breederland          Barendrecht              NED  4:11:28  463.-M50
3597. Edwin Schrotenboer        Emmeloord                NED  4:11:29  585.-M35
3598. Niels van de Water        Ede Gld                  NED  4:11:29  708.-M18
3599. Martijn Derksen           Ede Gld                  NED  4:11:30  709.-M18
3600. Tivo Hoang                Spijkenisse              NED  4:11:33  710.-M18
3601. Ruud Prop                 Woensdrecht              NED  4:11:33  734.-M45
3602. Filip Visser              Poortugaal               NED  4:11:37  735.-M45
3603. Marc Schlawiedt           Otterndorf               GER  4:11:38  711.-M18
3604. Matthias Schmitz          Zürich                   SUI  4:11:39  815.-M40
3605. Martin Olijdam            Enschede                 NED  4:11:39  464.-M50
3606. Jean-Luc Fel              Paris                    FRA  4:11:43  586.-M35
3607. Jan Willem Wiegman        Delft                    NED  4:11:43  712.-M18
3608. Arie J T Warnaar          Waterweg                 NED  4:11:43  736.-M45
3609. Marcel Magermans          's-Gravenhage            NED  4:11:45  816.-M40
3610. Edwin Neger               Rotterdam                NED  4:11:49  713.-M18
3611. Rene Verwer               Parthenon                NED  4:11:51  737.-M45
3612. Lolke Cnossen             Horror                   NED  4:11:52  738.-M45
3613. Norman Klein              Köln                     GER  4:11:54  714.-M18
3614. Hans Visser               Oud Beijerland           NED  4:11:56  739.-M45
3615. Ton van Gerwen            Nuenen                   NED  4:11:56  740.-M45
3616. John van Belle            Dordrecht                NED  4:11:56  465.-M50
3617. Albert Elderson           PAC                      NED  4:11:58  212.-M55
3618. Geert Stalpaert           Herne                    BEL  4:11:58  587.-M35
3619. Josse Duran               Herne                    BEL  4:11:59  817.-M40
3620. Joel Lete                 Reims                    FRA  4:11:59  818.-M40
3621. Remco Kapteijn            AV '56                   NED  4:12:05  588.-M35
3622. Patrick Mertens           Hellevoetsluis           NED  4:12:06  589.-M35
3623. Ron van Grieken           Gouda                    NED  4:12:06  819.-M40
3624. Ben van den Broek         Beuningen Gld            NED  4:12:08  741.-M45
3625. Hans Horstink             Rotterdam                NED  4:12:09  820.-M40
3626. Hans Houps                Voorne Atletiek          NED  4:12:09  742.-M45
3627. Piet Tolhoek              Yerseke                  NED  4:12:09  213.-M55
3628. Wout van Dronkelaar       Loopgroep PK             NED  4:12:11  214.-M55
3629. Paul Visser               Amsterdam                NED  4:12:12  715.-M18
3630. Ruben Vermeij             Spijkenisse              NED  4:12:15  716.-M18
3631. Gerrit Vos                avVN                     NED  4:12:15   85.-M60
3632. Dennis Sporrel            Vianen Ut                NED  4:12:21  590.-M35
3633. Jelte Haagsma             Voorburg                 NED  4:12:21  821.-M40
3634. Rob van der Westerlaken   Gilze                    NED  4:12:24  743.-M45
3635. Mike Moolenaar            Rotterdam                NED  4:12:25  822.-M40
3636. Chrisjan Sluijters        Dordrecht                NED  4:12:28  823.-M40
3637. Hendrik Hoekstra          AV Heerenveen            NED  4:12:30  591.-M35
3638. Ben Boers                 Oost-Souburg             NED  4:12:31  744.-M45
3639. Randjiet Jankie           Sparta                   NED  4:12:31  824.-M40
3640. Dolf van Wijngaarde       Delft                    NED  4:12:33  717.-M18
3641. Kees Kuiper               AV '34                   NED  4:12:37  745.-M45
3642. Danny van der Burg        Rotterdam                NED  4:12:41  825.-M40
3643. Rien van der Lans         De Spartaan              NED  4:12:41  215.-M55
3644. Frank Mijnals             Loopgroep Hoorn          NED  4:12:43  826.-M40
3645. Hein-Peter Holst          Rotterdam                NED  4:12:43  466.-M50
3646. Jan Toes                  Hoogvliet Rotterdam      NED  4:12:44  216.-M55
3647. Bj?rn van Til             Daventria                NED  4:12:44  592.-M35
3648. Adam Pritchard            Rotterdam                NED  4:12:46  718.-M18
3649. Richard Ruijgrok          's-Gravenhage            NED  4:12:47  827.-M40
3650. Bas van Tetering          Roosendaal               NED  4:12:48  719.-M18
3651. Paul Hendriksz            Capelle aan den IJssel   NED  4:12:49  593.-M35
3652. Rutger Vrijen             Bussum                   NED  4:12:51  594.-M35
3653. Joost Koster              Heerhugowaard            NED  4:12:53  828.-M40
3654. Thomas Vink               De Steeg                 NED  4:12:54  720.-M18
3655. Aart Versluis             Zwijndrecht              NED  4:12:56  467.-M50
3656. Peter Rentmeester         Yerseke                  NED  4:12:57  829.-M40
3657. Bram Harder               PAC                      NED  4:12:57  217.-M55
3658. Hans de Bruin             Zwijndrecht              NED  4:13:00  746.-M45
3659. Paul Wobbe                Nederland                NED  4:13:00  468.-M50
3660. Jean michel de Vargas     Teyran                   FRA  4:13:01  747.-M45
3661. Dick Muizer               Rockanje                 NED  4:13:02   86.-M60
3662. Jacco de Weerdt           Ees                      NED  4:13:03  830.-M40
3663. Rens van Hal              Papendrecht              NED  4:13:03  748.-M45
3664. Arjen Bakker              Rotterdam                NED  4:13:03  749.-M45
3665. Geoff Spielman            Westmount                CAN  4:13:05  721.-M18
3666. Harry Petersen            Athlos                   NED  4:13:06  722.-M18
3667. Ad Ooms                   Gouda                    NED  4:13:07  218.-M55
3668. Henry Hackford            Newport                  GBR  4:13:07  723.-M18
3669. Andre Vandenberghe        St -amandsberg           BEL  4:13:08  469.-M50
3670. Ron van Amsterdam         LVA Plantaris            NED  4:13:08  831.-M40
3671. Bert Struyve              Assen                    NED  4:13:10  219.-M55
3672. Cornelis Luijendijk       Hendrik Ido Ambacht      NED  4:13:11  750.-M45
3673. Thomas Verbeeck           Hasselt                  BEL  4:13:12  832.-M40
3674. Marco Capel               Ridderkerk               NED  4:13:15  724.-M18
3675. Marcel van der Steen      Papendrecht              NED  4:13:15  833.-M40
3676. Koos Gouw                 Energie                  NED  4:13:18  751.-M45
3677. Wiljan van Werkhoven      Rotterdam Atletiek       NED  4:13:18  834.-M40
3678. Jeroen van Netten         Capelle aan den IJssel   NED  4:13:19  725.-M18
3679. Ferry Ton                 Rotterdam                NED  4:13:20  726.-M18
3680. Rob Das                   Pijnacker                NED  4:13:22  752.-M45
3681. Bas Natkiel               Voorschoten              NED  4:13:23  835.-M40
3682. Bart van Bergeijk         Rotterdam Atletiek       NED  4:13:23  753.-M45
3683. Martin van Lent           Krimpen aan de Lek       NED  4:13:24  727.-M18
3684. John de Boer              Loopgroep Athletic Point NED  4:13:25  836.-M40
3685. Jean-Marc Piatek          Plaisir                  FRA  4:13:25  595.-M35
3686. Didier Ulrich             Gen?ve                   SUI  4:13:26  754.-M45
3687. Rob Thomson               Paterswolde              NED  4:13:30  470.-M50
3688. Niels van Os              Amersfoort               NED  4:13:30  728.-M18
3689. Ali Soulimani             Waterweg                 NED  4:13:31  837.-M40
3690. Klaas Jansen              Rotterdam                NED  4:13:32  729.-M18
3691. Benny Van Campenhout      Zwijndrecht              BEL  4:13:35  755.-M45
3692. Jan Vullings              Ciko '66                 NED  4:13:35  756.-M45
3693. Albert Brouwer            Zwolle                   NED  4:13:36  220.-M55
3694. Pinhas                    Ramat Gan                ISR  4:13:36  757.-M45
3695. Philippe Fermanian        Carry le Rouet           FRA  4:13:36  758.-M45
3696. Mikey van Esch            Spijkenisse              NED  4:13:38  596.-M35
3697. Palle Paré                Rotterdam                NED  4:13:39  730.-M18
3698. Peter van Zaalen          Oud Beijerland           NED  4:13:41  471.-M50
3699. Henk Nimberg              Doorn                    NED  4:13:44  759.-M45
3700. Steven De Ridder          Zele                     BEL  4:13:44  597.-M35
3701. Jan Overeem               VAV                      NED  4:13:46  472.-M50
3702. Ferry Kros                Hellevoetsluis           NED  4:13:49  760.-M45
3703. Ronald Uittenbogaard      Boskoop                  NED  4:13:49  598.-M35
3704. Jose Morgado              Gesves                   BEL  4:13:49  221.-M55
3705. Jos Storm                 Scopias                  NED  4:13:50  761.-M45
3706. Ad Kooijman               Passaat                  NED  4:13:52  838.-M40
3707. Jan Koolwijk              Huissen                  NED  4:13:54   87.-M60
3708. Maarten Post              Naarden                  NED  4:13:57  839.-M40
3709. Ots Jurgen                Buizingen                BEL  4:13:58  731.-M18
3710. Thomas Snyder             Bilthoven                NED  4:13:58  840.-M40
3711. Henk Bunte                Schiedam                 NED  4:14:00  222.-M55
3712. Sietse Weij               Barendrecht              NED  4:14:01  732.-M18
3713. Hein van Staveren         Prins Hendrik            NED  4:14:02  223.-M55
3714. Peter Vissenberg          Roosendaal               NED  4:14:03  762.-M45
3715. Leon Mahieu               Sprint                   NED  4:14:04  473.-M50
3716. Pieter van der Pijl       's-Gravenhage            NED  4:14:04  841.-M40
3717. Sylvain Verheij           Westmaas                 NED  4:14:08  599.-M35
3718. Ab Schierboom             Vlaardingen              NED  4:14:08  474.-M50
3719. Jeroen van Esch           Spijkenisse              NED  4:14:09  600.-M35
3720. Leon van den Hoogen       's-Hertogenbosch         NED  4:14:09  842.-M40
3721. Dion Meuwissen            Vught                    NED  4:14:09  843.-M40
3722. Frans Keizer              Parthenon                NED  4:14:11  763.-M45
3723. Vincenzo Geldi            Rotterdam                NED  4:14:11  844.-M40
3724. Menno Bonninga            Amsterdam                NED  4:14:13  733.-M18
3725. Jeroen van Hoorn          PAC                      NED  4:14:15  601.-M35
3726. Dwight Maanster           Rotterdam                NED  4:14:16  845.-M40
3727. Martin Dekker             Suomi                    NED  4:14:17  602.-M35
3728. Bas Jasperse              Terneuzen                NED  4:14:18  603.-M35
3729. Tonnie Bremer             Maasbommel               NED  4:14:19  475.-M50
3730. Rudi Vandamme             Heppen                   BEL  4:14:20  764.-M45
3731. Jaap Boreel               Overveen                 NED  4:14:21  765.-M45
3732. Leon von Burg             Energie                  NED  4:14:21  604.-M35
3733. Eddie Veenstra            Coevorden                NED  4:14:22  766.-M45
3734. Jörg Kretschmer           Hatten                   GER  4:14:26  605.-M35
3735. Andre de Waal             Bruinisse                NED  4:14:29  846.-M40
3736. Dick van der Klei         the Hague Road Runners   NED  4:14:29  767.-M45
3737. Mark Roskott              Voorschoten              NED  4:14:30  847.-M40
3738. Martin Matena             Dalen                    NED  4:14:30  606.-M35
3739. Johannes Mulder           Lemmer                   NED  4:14:35  224.-M55
3740. Piet Robben               Loopgroep Goirle         NED  4:14:36  848.-M40
3741. Dennis Van Wezenbeek      Dieren                   NED  4:14:38  607.-M35
3742. Tom Spits                 Driehuis Nh              NED  4:14:38  476.-M50
3743. Mart Mertens              's-Gravenhage            NED  4:14:38  734.-M18
3744. Conrad Waebers            Hoogezand                NED  4:14:40  849.-M40
3745. Erwin van Weely           Krommenie                NED  4:14:41  608.-M35
3746. Henk Baltus               De Liemers               NED  4:14:41  477.-M50
3747. Sander van Waas           Rotterdam                NED  4:14:49  735.-M18
3748. Mike Mccarthy             Brussel                  BEL  4:14:50   88.-M60
3749. Leo Kanselaar             PAC                      NED  4:14:52  478.-M50
3750. Hay Gubbels               Scopias                  NED  4:14:54   89.-M60
3751. Dominique Maitre          Puygouzon                FRA  4:14:56  768.-M45
3752. Machiel Hopman            Rotterdam                NED  4:14:56  850.-M40
3753. Kevin Versteeg            Barendrecht              NED  4:14:58  736.-M18
3754. Jelle de Vries            Hillegom                 NED  4:14:59  737.-M18
3755. Johan Gharbaran           Nederland                NED  4:15:02  769.-M45
3756. Frank Mélotte             De Spartaan              NED  4:15:03  770.-M45
3757. Eric Blok                 Energie                  NED  4:15:05  771.-M45
3758. J. Ament                  Kinrooi                  BEL  4:15:07  479.-M50
3759. Robin Vink                Eindhoven                NED  4:15:07  609.-M35
3760. Jan Brilman               Parthenon                NED  4:15:09  772.-M45
3761. Rudy Poppe                Bredene                  BEL  4:15:09  851.-M40
3762. Marnix Lowyck             Amsterdam                NED  4:15:10  610.-M35
3763. Christiaan Schakel        Leiden                   NED  4:15:11  738.-M18
3764. Jean-Jacques van Giels    Bergen op Zoom           NED  4:15:14  852.-M40
3765. Joost Lafeber             Hellevoetsluis           NED  4:15:15  480.-M50
3766. Johan Franken             Assen                    NED  4:15:15  773.-M45
3767. Ilhan Zengin              Nijmegen                 NED  4:15:17  739.-M18
3768. Rick Meessen              's-Gravenhage            NED  4:15:18  853.-M40
3769. Erik Blonk                Rotterdam                NED  4:15:19  740.-M18
3770. Rob Wassink               NEA Volharding           NED  4:15:19  774.-M45
3771. Zoran Popovac             London                   GBR  4:15:21  481.-M50
3772. Leo Osseweijer            Diomedon                 NED  4:15:24  775.-M45
3773. Willem Meffert            Aquilo                   NED  4:15:25  482.-M50
3774. Johan Heijnen             Nederweert               NED  4:15:26  854.-M40
3775. Geert-Jan Derks           Grave                    NED  4:15:28  483.-M50
3776. Hans Hillenaar            Leiderdorp               NED  4:15:28  484.-M50
3777. Wim Seebregts             Oisterwijk               NED  4:15:29  855.-M40
3778. Casper Zoetekouw          GVAC                     NED  4:15:30  856.-M40
3779. Pieter Bastiaanse         Arnhem                   NED  4:15:32   90.-M60
3780. Jos van Moorsel           Loopvereniging TOF       NED  4:15:34  485.-M50
3781. Chiel Grishaver           Hollandia                NED  4:15:36  486.-M50
3782. Tony Beck                 Hull                     GBR  4:15:39  857.-M40
3783. Remco Meulenbroek         Spijkenisse              NED  4:15:39  741.-M18
3784. Adam Rzedzicki            Police                   POL  4:15:40   91.-M60
3785. Mark van Dongen           Breda                    NED  4:15:41  742.-M18
3786. Henk de Witte             Delft                    NED  4:15:41  487.-M50
3787. Herman vd Pluym           Arnhem                   NED  4:15:46  611.-M35
3788. Wim Hessels               Rotterdam                NED  4:15:50  488.-M50
3789. René van der Meer         PAC                      NED  4:15:51  776.-M45
3790. Walther van der Vos       PAC                      NED  4:15:51  489.-M50
3791. Pieter Jan Mersie         Middelburg               NED  4:15:51  490.-M50
3792. Frank Groenheiden         Alphen aan den Rijn      NED  4:15:52  858.-M40
3793. Angelo Baffa              Avelin                   FRA  4:15:53  491.-M50
3794. Robert Van Steyvoort      Messelbroek              BEL  4:15:54  492.-M50
3795. Bart Vlaeyen              Koersel                  BEL  4:15:59  859.-M40
3796. Daniel Hordijk            Hellevoetsluis           NED  4:16:00  743.-M18
3797. Harry Takens              Almere                   NED  4:16:01  612.-M35
3798. Mark Leary                London                   GBR  4:16:02  744.-M18
3799. Harm de Wit               RRZ                      NED  4:16:03  777.-M45
3800. Frank van den Burgt       Nieuw Vennep             NED  4:16:04  860.-M40
3801. Menno Broere              Valkenswaard             NED  4:16:04  745.-M18
3802. Jarek Zych                Waverveen                NED  4:16:06  861.-M40
3803. Han van den Wijngaart     Galder                   NED  4:16:06  778.-M45
3804. John Dommerholt           Deventer                 NED  4:16:07  779.-M45
3805. Peter Snel                Rotterdam                NED  4:16:08  493.-M50
3806. Yann Dobrowolski          Coudekerque-branche      FRA  4:16:10  746.-M18
3807. Oswald Bohm               Energie                  NED  4:16:10  494.-M50
3808. Henk Raven                Krimpen aan den IJssel   NED  4:16:11  780.-M45
3809. Detlev Ziechner           Limbach-Oberfrohna       GER  4:16:11  781.-M45
3810. Rob Koene                 Schipluiden              NED  4:16:11  862.-M40
3811. Joffrey Hagendijk         Dutch Runners Basic      NED  4:16:12  613.-M35
3812. Martin op 't Ende         Numansdorp               NED  4:16:12  863.-M40
3813. Hans Blom                 Spirit Oud Beijerland    NED  4:16:12  864.-M40
3814. Marcel Pechler            's-Gravenhage            NED  4:16:13  747.-M18
3815. Errol Seymonson           avVN                     NED  4:16:14  225.-M55
3816. Peter van Veen            Heerhugowaard            NED  4:16:14   92.-M60
3817. Bert Schut                avVN                     NED  4:16:15   93.-M60
3818. Jan Blom                  Gouda                    NED  4:16:17   94.-M60
3819. Henk Kooijman             's-Gravenhage            NED  4:16:17  614.-M35
3820. Martin Mullins            Walsall                  GBR  4:16:17  226.-M55
3821. Christ Rühl               Utrecht                  NED  4:16:18  495.-M50
3822. Harrie Haarman            Salland                  NED  4:16:18  496.-M50
3823. Robert van der Meel       Leiden                   NED  4:16:19  865.-M40
3824. John de Heer              Dordrecht                NED  4:16:19  782.-M45
3825. José L. Sobrino Rodríguez Vilasobroso-Mondariz     ESP  4:16:20  615.-M35
3826. Jonathan Baan             Rotterdam                NED  4:16:22  748.-M18
3827. Joost Spee                IJsselstein Ut           NED  4:16:24  749.-M18
3828. Anton van Kessel          Soest                    NED  4:16:24  227.-M55
3829. Joop Stolwijk             Haastrecht               NED  4:16:26   95.-M60
3830. Laurent Zeegers           Coevorden                NED  4:16:28  497.-M50
3831. Matthijs Kaptein          Antilope                 NED  4:16:28  498.-M50
3832. Gerrit van Dam            Loopgroep De Drentsche A NED  4:16:29  228.-M55
3833. Rudi de Wolf              Vlissingen               NED  4:16:31  783.-M45
3834. Pim French                Rotterdam                NED  4:16:31  866.-M40
3835. Sebastiaan van Loon       PAC                      NED  4:16:32  750.-M18
3836. Niels Koomans             Rotterdam                NED  4:16:33  751.-M18
3837. Harry Luppes              Loopgroep De Drentsche A NED  4:16:34  499.-M50
3838. Mat Goessen               Maastricht               NED  4:16:37  784.-M45
3839. Ivo ten Brinke            Maastricht               NED  4:16:38  752.-M18
3840. Humphrey Pieterse         Utrecht                  NED  4:16:39  867.-M40
3841. Gerard Rondelé            Grande-synthe            FRA  4:16:40  229.-M55
3842. Dick Nagelhout            Atletiek Maastricht      NED  4:16:40  785.-M45
3843. Hans Kuijvenhoven         Alphen aan den Rijn      NED  4:16:42  786.-M45
3844. Eric Kroon                Delft                    NED  4:16:43  787.-M45
3845. Gies Stolze               Triathlon                NED  4:16:45  788.-M45
3846. Alex van der Wilt         Veenendaal               NED  4:16:45  500.-M50
3847. Nanne de Vries            Maartensdijk             NED  4:16:46  501.-M50
3848. Jan-Willem van der Velde  Amersfoort               NED  4:16:48  868.-M40
3849. Simon Clyde               Aldershot                GBR  4:16:49  753.-M18
3850. Thomas Murphy             Portslade, Brighton      GBR  4:16:49  754.-M18
3851. Daniel Velasco Torne      Dublin                   IRL  4:16:49  755.-M18
3852. David Jarrett             Groot-Brittannië         GBR  4:16:50  789.-M45
3853. Klaas Olthof              Artemis                  NED  4:16:53  502.-M50
3854. Karel Slot                Loopgroep Aart Stigter   NED  4:16:53   96.-M60
3855. Jan van Wijk              Amersfoort               NED  4:16:54  503.-M50
3856. Daan van Vliet            Rhoon                    NED  4:16:54  756.-M18
3857. Hans Gielesen             De Koplopers             NED  4:16:57  504.-M50
3858. John Rowan                Wormit                   GBR  4:16:58  790.-M45
3859. Robert Sierhuis           Dutch Runners Basic      NED  4:16:59  616.-M35
3860. Piet Vermeulen            Almere                   NED  4:16:59  869.-M40
3861. Joop Grevelink            Capelle aan den IJssel   NED  4:17:02  505.-M50
3862. Matthijs Koudstaal        Utrecht                  NED  4:17:02  757.-M18
3863. Maarten Grethe            PAC                      NED  4:17:03   97.-M60
3864. Dominique Gras            Saint Quentin            FRA  4:17:04  791.-M45
3865. Jos Bruisten              Ewijk                    NED  4:17:06  792.-M45
3866. Paul Hogg                 Sutton Coldfield         GBR  4:17:09  870.-M40
3867. Wim Baars                 Delfzijl                 NED  4:17:09   98.-M60
3868. Geert Knigge              Onstwedde                NED  4:17:14   99.-M60
3869. Henk Oosterveen           HAC '63                  NED  4:17:20  793.-M45
3870. Anton Burger              Breda                    NED  4:17:21  617.-M35
3871. Jan Otten                 Oud - Turnhout           BEL  4:17:21  758.-M18
3872. Jacco Janssen             Rotterdam                NED  4:17:22  871.-M40
3873. Arturo Sanchez            Mexico D.f.              MEX  4:17:22  759.-M18
3874. Erik Willems              Sint-katelijne-Waver     BEL  4:17:27  618.-M35
3875. Rens Ketting              Berkel en Rodenrijs      NED  4:17:30  794.-M45
3876. Anthony Hoeks             Amsterdam                NED  4:17:30  760.-M18
3877. Jannes van Mourik         Spark                    NED  4:17:30  506.-M50
3878. Geert-Jan Cath            's-Gravenhage            NED  4:17:31  619.-M35
3879. Jan Verlaan               IJsselstein Ut           NED  4:17:31  507.-M50
3880. Ton Hendriks              Heesch                   NED  4:17:31  795.-M45
3881. Machiel Tesser            Woerden                  NED  4:17:32  620.-M35
3882. Aziz Betteui              Tilburg                  NED  4:17:33  761.-M18
3883. Gilbert Rekkers           Rotterdam                NED  4:17:33  872.-M40
3884. Patrick Carroll           Dublin                   IRL  4:17:34  796.-M45
3885. Bart Prins                Breda                    NED  4:17:37  762.-M18
3886. Marco Krijntjes           Diomedon                 NED  4:17:38  621.-M35
3887. Jan Jongeneelen           THOR                     NED  4:17:40  508.-M50
3888. Fred Hoogervorst          Essen                    BEL  4:17:40  797.-M45
3889. Arnoud Jongeneelen        THOR                     NED  4:17:40  798.-M45
3890. Andrea Maramotti          Luxembourg               LUX  4:17:41  622.-M35
3891. Peter Wessels             Utrecht                  NED  4:17:41  623.-M35
3892. Hans Jalink               Dutch Runners Basic      NED  4:17:48  100.-M60
3893. Henk-Jan Eising           Dutch Runners Basic      NED  4:17:50  799.-M45
3894. Philippe Lagae            Bissegem                 BEL  4:17:53  873.-M40
3895. Patrick Potier            Frankrijk                FRA  4:17:53  509.-M50
3896. Marc Vincent              Voorburg                 NED  4:17:54  874.-M40
3897. Frans van Ierland         Tilburg Road Runners     NED  4:17:54  875.-M40
3898. Sergio Mosqueira          Breda                    NED  4:17:55  876.-M40
3899. Paul Steinebach           Voorne Atletiek          NED  4:17:57  877.-M40
3900. Jos Baauw                 Zwijndrecht              NED  4:18:00  878.-M40
3901. Mario Animali             Bruxelles                BEL  4:18:02  800.-M45
3902. Philippe Van Linthout     Hever                    BEL  4:18:04  624.-M35
3903. Wim Schatorjé             Tegelen                  NED  4:18:07  510.-M50
3904. Maarten van der Voordt    Rotterdam                NED  4:18:09  763.-M18
3905. Joseph Shaffery           Wolverhampton            GBR  4:18:10  764.-M18
3906. Dirk Jan Los              Barendrecht              NED  4:18:12  765.-M18
3907. Luuk Tijmensen            Rotterdam                NED  4:18:14  766.-M18
3908. Ed Kronenburg             's-Gravenhage            NED  4:18:16  230.-M55
3909. Piet Huizer               Typhoon                  NED  4:18:17  511.-M50
3910. Louis Biemans             's Gravenmoer            NED  4:18:17  231.-M55
3911. Martijn G D Bakker        Castricum                NED  4:18:19  625.-M35
3912. Martijn de Kiewit         Loenen aan de Vecht      NED  4:18:20  767.-M18
3913. Ruud Somers               Oosterbeek               NED  4:18:21  879.-M40
3914. Arjen Klopstra            Veendam                  NED  4:18:21  768.-M18
3915. John Bakker               Groene Ster              NED  4:18:22  880.-M40
3916. Patrick Slotboom          Barendrecht              NED  4:18:23  626.-M35
3917. Marc Eshuis               Voorschoten              NED  4:18:24  627.-M35
3918. Kees Koolwijk             Spark                    NED  4:18:25  232.-M55
3919. Richard Allison           Maidstone, Kent          GBR  4:18:26  769.-M18
3920. Leendert van de Ven       Zoutelande               NED  4:18:26  801.-M45
3921. Jos Cornelissen           Dutch Runners Gold       NED  4:18:26  802.-M45
3922. Marcel van de Water       Vlaardingen              NED  4:18:26  881.-M40
3923. Hans Nellestijn           VAV                      NED  4:18:27  882.-M40
3924. Rik Timmermans            Zeebrugge                BEL  4:18:29  233.-M55
3925. Simon Corver              Hoofddorp                NED  4:18:30  101.-M60
3926. Koos Straat               Meeden                   NED  4:18:32  883.-M40
3927. Henk Schuitema            Amsterdam                NED  4:18:33  102.-M60
3928. Hans Nolen                Rhoon                    NED  4:18:34  803.-M45
3929. Davy van Zuijlen          Breda                    NED  4:18:34  770.-M18
3930. Eddy Rozema               Weener                   GER  4:18:34  512.-M50
3931. Peter van der Hulst       Amsterdam                NED  4:18:35  513.-M50
3932. Ruud Mieremet             Oegstgeest               NED  4:18:36  628.-M35
3933. Gert-Jan vd Nieuwenhoff   Tilburg                  NED  4:18:37  804.-M45
3934. Eddy Groen                Hanzesport               NED  4:18:38  884.-M40
3935. Rob van Velsen            TTW                      NED  4:18:39  805.-M45
3936. Sascha Strack             Duisburg                 GER  4:18:40  771.-M18
3937. Hennes Esser              Grevenbroich             GER  4:18:40  806.-M45
3938. Rinus van der Wal         Heemskerk                NED  4:18:40  885.-M40
3939. Tauno Ojala               Alkmaar                  NED  4:18:43  807.-M45
3940. Huib Giesberts            Heemstede                NED  4:18:44  886.-M40
3941. Bert Viveen               Heesch                   NED  4:18:44  234.-M55
3942. Patrick Van der Eycken    Tielen                   BEL  4:18:45  808.-M45
3943. Gijs de Heus              Maarssen                 NED  4:18:47  809.-M45
3944. Igor Broersen             Rotterdam                NED  4:18:49  772.-M18
3945. Andre Vachon              Brin Sur Seille          FRA  4:18:49  235.-M55
3946. Arie Ruitenberg           Typhoon                  NED  4:18:49  810.-M45
3947. Michiel Mast              Rotterdam Atletiek       NED  4:18:50  629.-M35
3948. Arnoud Speijer            Rotterdam                NED  4:18:52  811.-M45
3949. Philip Anderson           Fleet                    GBR  4:18:52  630.-M35
3950. Bert van der Stoep        Hattem                   NED  4:18:53  236.-M55
3951. Toshiho Hori              Maastricht               NED  4:18:54  773.-M18
3952. Martin Speelman           Westerbork               NED  4:18:54  887.-M40
3953. Christian Johnsen         Denemarken               DEN  4:18:55  774.-M18
3954. Peter Boon                Hendrik Ido Ambacht      NED  4:18:57  888.-M40
3955. Walter Lippens            Sint-Pieters-Leeuw       BEL  4:18:59  514.-M50
3956. Géjan Timmerman           Made                     NED  4:19:01  889.-M40
3957. Sjoerd Hoornweg           Gouda                    NED  4:19:03  775.-M18
3958. Remy van Roosendaal       Rotterdam                NED  4:19:04  631.-M35
3959. Albert de Boer            Vollenhove               NED  4:19:04  812.-M45
3960. Niek Staal                Geertruidenberg          NED  4:19:06  813.-M45
3961. Niek Houterman            Tilburg Road Runners     NED  4:19:06  515.-M50
3962. Hans Muller               Pijnacker                NED  4:19:07  814.-M45
3963. Fons Stams                Wageningen               NED  4:19:08  237.-M55
3964. John van der Stelt        Papendrecht              NED  4:19:10  890.-M40
3965. Philip de Bruijn          Beuningen Gld            NED  4:19:10  632.-M35
3966. Dennis Kunst              Barendrecht              NED  4:19:11  633.-M35
3967. Martijn Hulshof           Groningen                NED  4:19:11  776.-M18
3968. Harry Beuk                Noordwijk Zh             NED  4:19:11  238.-M55
3969. Mark Vermeulen            Amsterdam                NED  4:19:13  777.-M18
3970. Frederic Eliette          Vlissingen               NED  4:19:16  778.-M18
3971. Marthein Smit             Amsterdam                NED  4:19:16  634.-M35
3972. Jimmy de Ridder           Rotterdam                NED  4:19:16  779.-M18
3973. Christopher Cook          Swindon                  GBR  4:19:18  891.-M40
3974. Luc Palmen                Sweikhuizen              NED  4:19:18  780.-M18
3975. Frank klein Tank          Doetinchem               NED  4:19:19  892.-M40
3976. Gert van Ziel             Loopgroep Aart Stigter   NED  4:19:19  239.-M55
3977. Jan-Willem Augustinus     Maarssen                 NED  4:19:20  893.-M40
3978. Jan Neirinck              Geel                     BEL  4:19:22  894.-M40
3979. Andre Steketee            Krommenie                NED  4:19:23  895.-M40
3980. Gert-Jan Maat             's-Gravenhage            NED  4:19:25  635.-M35
3981. Adrie van Schaik          Krimpen aan den IJssel   NED  4:19:26  636.-M35
3982. Paul Claessens            Dutch Runners Gold       NED  4:19:26  815.-M45
3983. Abdelaziz Afarmach        Rotterdam                NED  4:19:26  816.-M45
3984. Traavis Ashburner         Vancouver                CAN  4:19:28  781.-M18
3985. Hansjorg Ahrens           Leiden                   NED  4:19:28  817.-M45
3986. Willem Zwart              Passaat                  NED  4:19:32  818.-M45
3987. Stefan Adriaansen         Eindhoven                NED  4:19:33  637.-M35
3988. Andre Westervoorde        TION                     NED  4:19:34  896.-M40
3989. Hans Hoogelander          Krimpen aan den IJssel   NED  4:19:36  819.-M45
3990. Rob van Maanen            Oostvoorne               NED  4:19:37  897.-M40
3991. Robert Eerland            Oost-Souburg             NED  4:19:40  898.-M40
3992. Paul Kuijt                Rotterdam                NED  4:19:40  782.-M18
3993. Leo Conijn                Heiloo                   NED  4:19:41  820.-M45
3994. Bert Versluis             Triathlon                NED  4:19:43  103.-M60
3995. Matthieu Greuez           Caffiers                 FRA  4:19:52  783.-M18
3996. John v Opbergen           TAS '82                  NED  4:19:54  240.-M55
3997. Hent Hopman               Hernen                   NED  4:19:54  104.-M60
3998. Erwin van Kouteren        Hengelo Ov               NED  4:19:55  638.-M35
3999. A J de Beaufort           's-Gravenhage            NED  4:19:57  821.-M45
4000. Peter Meuzelaar           Stellendam               NED  4:19:57  639.-M35
4001. Satoru Kobayakawa         Leiden                   NED  4:20:00  784.-M18
4002. Christian Noel            Pétange                  LUX  4:20:03  785.-M18
4003. Jos Hoekstra              's-Gravenhage            NED  4:20:04  640.-M35
4004. Toine van Meurs           Loopgroep Wijbosch       NED  4:20:06  516.-M50
4005. Clemens Bakx              Diomedon                 NED  4:20:08  822.-M45
4006. Peter Huijbens            Hoofddorp                NED  4:20:10  899.-M40
4007. Paul de Haas              Vlaardingen              NED  4:20:10  900.-M40
4008. Kees Schillemans          Delft                    NED  4:20:12  241.-M55
4009. Ronald Bosua              Dutch Runners Gold       NED  4:20:12  641.-M35
4010. Michiel Hoff              Fortuna                  NED  4:20:14  823.-M45
4011. Alex Smits                Veghel                   NED  4:20:16  786.-M18
4012. René Moeliker             Tholen                   NED  4:20:17  642.-M35
4013. Cees Esser                NEA Volharding           NED  4:20:18  105.-M60
4014. Rob Verheijde             Rotterdam                NED  4:20:20  824.-M45
4015. Gerard Hindriks           Rotterdam Atletiek       NED  4:20:20  901.-M40
4016. Ruud Polderman            Spado                    NED  4:20:22  902.-M40
4017. Roger van den Hout        Zandvoort                NED  4:20:22  903.-M40
4018. Kees Goosen               Goes                     NED  4:20:23  825.-M45
4019. Salvador Ruiz-Mateo       Malaga                   ESP  4:20:25  242.-M55
4020. Wolfgang Lindlar          Kalkar                   GER  4:20:26  826.-M45
4021. Marco Brederode           Wassenaar                NED  4:20:30  643.-M35
4022. Ais Loupatty              Amsterdam                NED  4:20:30  517.-M50
4023. Piet van Gent             Barendrecht              NED  4:20:30  106.-M60
4024. Stefan Reinholtz          Rotterdam                NED  4:20:31  827.-M45
4025. Alain Lindekeit           Amsterdam                NED  4:20:32  644.-M35
4026. Adri van Selst            Rotterdam                NED  4:20:32  904.-M40
4027. Richard Kunst             Purmerend                NED  4:20:33  905.-M40
4028. Jan Dikkema               Kiel Windeweer           NED  4:20:39  906.-M40
4029. Berry Verhage             PAC                      NED  4:20:41  828.-M45
4030. Martijn Vogten            Delft                    NED  4:20:43  787.-M18
4031. Leo van Beek              Eersel                   NED  4:20:44  907.-M40
4032. Sjabbo Jurjens            Arnhem                   NED  4:20:45  645.-M35
4033. Paul Wattez               Delft                    NED  4:20:46  788.-M18
4034. Frank Meijer              Almere                   NED  4:20:48  829.-M45
4035. Benjamin Heeres           Kimswerd                 NED  4:20:48  789.-M18
4036. Cees van Opstal           Wernhout                 NED  4:20:49  518.-M50
4037. Peter Hagenaars           Roosendaal               NED  4:20:50  830.-M45
4038. Paul Jansen               Rotterdam                NED  4:20:51  831.-M45
4039. Rob van Walsem            Papendrecht              NED  4:20:52  646.-M35
4040. Richard Ogborne           Northamptonshire         GBR  4:20:56  790.-M18
4041. Wing Hung Tong            PAC                      NED  4:20:56  791.-M18
4042. Andreas Franke            Hürtgenwald              GER  4:20:57  908.-M40
4043. Mo Nadi                   Lopersgroep Deurne       NED  4:20:58  647.-M35
4044. Frank Braams              Groene Ster              NED  4:20:59  792.-M18
4045. Fred Smit                 Rotterdam                NED  4:21:00  519.-M50
4046. Ton Goedmakers            Antwerpen                BEL  4:21:01  793.-M18
4047. Panagiotis Courcoutelis   Brussel                  BEL  4:21:01  909.-M40
4048. Roelof Wolters            Heteren                  NED  4:21:04  107.-M60
4049. Richard den Ouden         Ridderkerk               NED  4:21:06  648.-M35
4050. Gerard van Velzen         Hoogvliet Rotterdam      NED  4:21:09  520.-M50
4051. Rienk Coehoorn            Oostzaan                 NED  4:21:09  832.-M45
4052. Willem Engering           Run A round              NED  4:21:10  833.-M45
4053. Geert De Weerdt           Knokke-Heist             BEL  4:21:10  910.-M40
4054. Fred van der Gon Netscher Haag Atletiek            NED  4:21:11  108.-M60
4055. Bram Lagendijk            Krabbendijke             NED  4:21:13  521.-M50
4056. Arold Moonen              Helmond                  NED  4:21:14  649.-M35
4057. José Pablo Bustarante     Voorburg                 NED  4:21:14  794.-M18
4058. Ralph Verheijen           Groningen                NED  4:21:15  795.-M18
4059. Daniel Steffen            's-Gravenhage            NED  4:21:17  911.-M40
4060. Roelof Hendriks           Emmen                    NED  4:21:17  243.-M55
4061. Jeroen Driessen           Ridderkerk               NED  4:21:17  834.-M45
4062. Wil Walhain               Bleiswijk                NED  4:21:17  522.-M50
4063. Frank Opdam               Roelofarendsveen         NED  4:21:21  796.-M18
4064. Leo Emerenciana           Arnhem                   NED  4:21:23  912.-M40
4065. Hendrik Landman           Rotterdam                NED  4:21:23  523.-M50
4066. Jos Mark                  Poortugaal               NED  4:21:26  524.-M50
4067. Didier Cuvillier          Mesnil Saint Laurent     FRA  4:21:27  835.-M45
4068. Martin Pieper             Wuppertal                GER  4:21:27  650.-M35
4069. Peter van der Bas         PAC                      NED  4:21:27  913.-M40
4070. Bram Klaris               PAC                      NED  4:21:29  525.-M50
4071. Fred Lantinga             Waterweg                 NED  4:21:30  836.-M45
4072. Gert-Jan Marijnissen      Dutch Runners Gold       NED  4:21:30  914.-M40
4073. Pierre Wijnen             Sittard                  NED  4:21:31  109.-M60
4074. Erik Oggel                Barendrecht              NED  4:21:31  651.-M35
4075. Ad Swolfs                 Bavel                    NED  4:21:35  837.-M45
4076. Ben de Boer               Rotterdam                NED  4:21:37  244.-M55
4077. Willem van den Broek      Rotterdam                NED  4:21:38  797.-M18
4078. Hans van der Linden       Typhoon                  NED  4:21:41  838.-M45
4079. Rens van Waardenberg      Typhoon                  NED  4:21:42  526.-M50
4080. Bernard Jas               Zoetermeer               NED  4:21:42  245.-M55
4081. Dirk van den Berg         Energie                  NED  4:21:43  110.-M60
4082. Geri van Winssen          Maasland                 NED  4:21:43  915.-M40
4083. Mustafa Deger             Parthenon                NED  4:21:45  839.-M45
4084. Hanno van Binsbergen      Veenendaal               NED  4:21:46  798.-M18
4085. Wim van Heel              Amersfoort               NED  4:21:46  840.-M45
4086. Juan Viera                Groningen                NED  4:21:46  799.-M18
4087. Marco Casolari            Modena                   ITA  4:21:47  246.-M55
4088. Nico Fennes               Voorschoten '97          NED  4:21:47  527.-M50
4089. Mitchell Tholenaars       Ridderkerk               NED  4:21:49  800.-M18
4090. Niek Tramper              Middelburg               NED  4:21:49  247.-M55
4091. Erik Hendriks             Amsterdam                NED  4:21:50  801.-M18
4092. Cyril van Schijndel       Delft                    NED  4:21:53  652.-M35
4093. Ruud van Nispen           Oosterhout Nb            NED  4:21:53  841.-M45
4094. Edwin van Poppel          AV Wijchen               NED  4:21:54  528.-M50
4095. Leendert Krist            Hoofddorp                NED  4:21:55  916.-M40
4096. Cees Jordaans             's-Gravendeel            NED  4:21:57  529.-M50
4097. Tom Smulders              's-Gravenhage            NED  4:22:04  802.-M18
4098. Charles Kerklaan          Hercules                 NED  4:22:05  530.-M50
4099. Tonnie Hoogvliet          Hendrik Ido Ambacht      NED  4:22:05  803.-M18
4100. Jacco Hofland             Wervershoof              NED  4:22:08  653.-M35
4101. Helmut Mitze              Kleinmachnow             GER  4:22:08  842.-M45
4102. Marcel van Wageningen     Spirit Oud Beijerland    NED  4:22:08  917.-M40
4103. Philip Devinck            Knokke-Heist             BEL  4:22:08  531.-M50
4104. Martin Brink              Loopgroep Aart Stigter   NED  4:22:13  843.-M45
4105. Arnold den Besten         Strijen                  NED  4:22:13  248.-M55
4106. Arjan Tetteroo            Ilion                    NED  4:22:17  654.-M35
4107. Bernard den Boogert       PAC                      NED  4:22:21  249.-M55
4108. Filip Everaert            Mespelare                BEL  4:22:22  804.-M18
4109. Peter van Wouwe           LVA Plantaris            NED  4:22:23  532.-M50
4110. Rick Snijder              Ouderkerk aan de Amstel  NED  4:22:23  918.-M40
4111. Kees Minnaard             Krabbendijke             NED  4:22:25  533.-M50
4112. Gerard Peters             Nijmegen                 NED  4:22:26  534.-M50
4113. Robert Richter            PAC                      NED  4:22:26  535.-M50
4114. Jan Gentzcke              Reinbek                  GER  4:22:31  919.-M40
4115. Jan van den Boogert       Energie                  NED  4:22:32  250.-M55
4116. Marius Vincenten          Breda                    NED  4:22:34  251.-M55
4117. Richard Langerak          PAC                      NED  4:22:35  655.-M35
4118. John Stoutjesdijk         Westkapelle              NED  4:22:37  656.-M35
4119. Jan Daamen                GVAC                     NED  4:22:38  252.-M55
4120. Jacques Hofs              Spijkenisse              NED  4:22:41  536.-M50
4121. Hartmut Piepenburg        Graefenhain              GER  4:22:42  111.-M60
4122. Koen van den Heuvel       Dordrecht                NED  4:22:43  805.-M18
4123. Helio Liumba              Peterborough             GBR  4:22:44  806.-M18
4124. Wim Derks                 Dordrecht                NED  4:22:48  844.-M45
4125. Michel Hoogerbrugge       Ridderkerk               NED  4:22:50  845.-M45
4126. Peter Verhoeckx           Ridderkerk               NED  4:22:50  846.-M45
4127. Marc Van Alphen           Chaam                    NED  4:22:51  920.-M40
4128. Filippe Geenens           Lochristi                BEL  4:22:54  807.-M18
4129. Dirk Vandenbergh          Tessenderlo              BEL  4:22:54  921.-M40
4130. Edwin Burger              Barendrecht              NED  4:22:57  922.-M40
4131. Graham Webster-Newman     Knebworth                GBR  4:22:59  808.-M18
4132. Giorgos Boustanidis       Gorinchem                NED  4:22:59  657.-M35
4133. Raymond Verschoor         Rotterdam                NED  4:22:59  923.-M40
4134. Alex Ockhuysen            Nieuwerkerk ad IJssel    NED  4:22:59  924.-M40
4135. Jos Schrijvers            Altis                    NED  4:23:01  253.-M55
4136. Stephan Glansdorp         Spijkenisse              NED  4:23:02  809.-M18
4137. Henk Jan Habermehl        Schiedam                 NED  4:23:05  537.-M50
4138. Julien De Maere           Gent                     BEL  4:23:06  810.-M18
4139. Arjan Tempelaar           Oegstgeest               NED  4:23:07  925.-M40
4140. Robert Passchier          Zwijndrecht              NED  4:23:10  847.-M45
4141. Menno Horjus              Rotterdam                NED  4:23:11  538.-M50
4142. Peter Warta               TTW                      NED  4:23:12  848.-M45
4143. Marco de Vries            Rotterdam                NED  4:23:16  926.-M40
4144. Adri Dansen               Maastricht               NED  4:23:16  254.-M55
4145. Quinten Leijten           Oosterbeek               NED  4:23:18  539.-M50
4146. Emiel van der Linden      Almere                   NED  4:23:21  927.-M40
4147. Kevin Stoop               Dubai                    UAE  4:23:22  811.-M18
4148. Peter Stoop               Spark                    NED  4:23:22  849.-M45
4149. John Kraaijvanger         Papendrecht              NED  4:23:22  928.-M40
4150. Jan Brinkers              Maarssen                 NED  4:23:24  540.-M50
4151. Ed Leiwakabessy           Krimpen aan de Lek       NED  4:23:25  541.-M50
4152. J G Zwiep                 Nieuwerkerk ad IJssel    NED  4:23:28  850.-M45
4153. Robert van der Linden     Nederland                NED  4:23:28  851.-M45
4154. Manuel Areias             Montelimar               FRA  4:23:29  929.-M40
4155. Aart Nieuwpoort           Krimpen aan den IJssel   NED  4:23:32  852.-M45
4156. Peter Iranzad             H?jbjerg                 DEN  4:23:34  853.-M45
4157. Richard Willis            Brussels                 BEL  4:23:35  930.-M40
4158. James Ashton              Weymouth                 GBR  4:23:36  812.-M18
4159. Jan van Amelsvoort        Scorpio                  NED  4:23:43  255.-M55
4160. Johan Schepers            Sint-Truiden             BEL  4:23:46  931.-M40
4161. Perry van den Berg        VAV                      NED  4:23:49  854.-M45
4162. Kees Vrijburg             Zwolle                   NED  4:23:50  256.-M55
4163. Harrie Hendrickx          Breda                    NED  4:23:50  542.-M50
4164. Louke Berretty            Wommels                  NED  4:23:50  543.-M50
4165. Leo Stans                 Fortuna                  NED  4:23:53  544.-M50
4166. Christian De Groote       Merelbeke                BEL  4:23:54  855.-M45
4167. Pol Geerts                Meerle                   BEL  4:23:57  112.-M60
4168. Thierry Massart           Champigny                FRA  4:23:59  545.-M50
4169. Jean-Louis Piat           Arles                    FRA  4:24:00  546.-M50
4170. Bert Broekhuizen          Sliedrecht               NED  4:24:00  856.-M45
4171. Ton Slob                  PAC                      NED  4:24:01  547.-M50
4172. Wim Euser                 Parthenon                NED  4:24:03  857.-M45
4173. Martin Punt               Ridderkerk               NED  4:24:05  858.-M45
4174. Eric Ligtvoet             Warmond                  NED  4:24:10  257.-M55
4175. Jeroen van Kooten         Dordrecht                NED  4:24:11  658.-M35
4176. Henk Numan                Nieuwehorne              NED  4:24:12  258.-M55
4177. Hans Jansen               Assen                    NED  4:24:13  859.-M45
4178. Jan Kiel                  Sparta                   NED  4:24:14  860.-M45
4179. Jaap de Waard             Sparta                   NED  4:24:14  861.-M45
4180. Ron Vrijdag               Spijkenisse              NED  4:24:19  813.-M18
4181. Eric Jonker               Barendrecht              NED  4:24:23  862.-M45
4182. Hans Slobbe               Capelle aan den IJssel   NED  4:24:24  863.-M45
4183. Arie Spaans               THOR                     NED  4:24:30  864.-M45
4184. Eric van der Klift        Geervliet                NED  4:24:31  865.-M45
4185. Hans van Lieshout         Bussum                   NED  4:24:33  866.-M45
4186. John van Veen             Middelburg               NED  4:24:33  548.-M50
4187. Arnold Smit               Heiloo                   NED  4:24:35  867.-M45
4188. Pieter Vos                Tilburg Road Runners     NED  4:24:36  259.-M55
4189. Daan Jelle Hol            Rotterdam                NED  4:24:36  814.-M18
4190. Michel Kruik              Spijkenisse              NED  4:24:37  815.-M18
4191. Luciano Zogbi             St. Sulpice              SUI  4:24:42  816.-M18
4192. Fred de Rover             Barendrecht              NED  4:24:47  932.-M40
4193. Gerben de Wert            Helmond                  NED  4:24:48  868.-M45
4194. Ton Oudshoorn             Rotterdam                NED  4:24:49  659.-M35
4195. Jan Doeksen               Dronten                  NED  4:24:51  260.-M55
4196. Patrick Posthuma          Kronos                   NED  4:24:51  660.-M35
4197. Ivo Laquais               Hercules                 NED  4:24:53  869.-M45
4198. Michel de Bruin           Puttershoek              NED  4:24:54  661.-M35
4199. Bob Bakker                Tempo                    NED  4:24:56  933.-M40
4200. Jos van Leeuwen           Fortuna                  NED  4:25:01  113.-M60
4201. Pim Vollebregt            Rotterdam                NED  4:25:02  934.-M40
4202. Arjen Voogt               Rotterdam                NED  4:25:03  662.-M35
4203. Wim van Toor              Olympus '70              NED  4:25:04  549.-M50
4204. Jacques Beemsterboer      Passaat                  NED  4:25:06  114.-M60
4205. Jan Vermeer               Dutch Runners Gold       NED  4:25:06  935.-M40
4206. Henk Rave                 AV '34                   NED  4:25:08  115.-M60
4207. Marcel Arendzen           Kudelstaart              NED  4:25:10  936.-M40
4208. Jonathan Little           Ware                     GBR  4:25:13  550.-M50
4209. Raymond van Kerkvoorde    Breda                    NED  4:25:13  551.-M50
4210. Eric Keersmaekers         Wilrijk                  BEL  4:25:14  870.-M45
4211. Robert van der Gaag       Nootdorp                 NED  4:25:17  261.-M55
4212. Matthew Arensman          Den Bommel               NED  4:25:21  817.-M18
4213. Niels Willeboordse        De Meern                 NED  4:25:23  818.-M18
4214. Olivier Van-Hyfte         Cambrai                  FRA  4:25:24  937.-M40
4215. Djiewan Soekhai           Hoek van Holland         NED  4:25:25  871.-M45
4216. René Remmig               Hoogvliet Rotterdam      NED  4:25:25  872.-M45
4217. Gerard Slotema            Parthenon                NED  4:25:26  938.-M40
4218. Andre Davidse             Middelburg               NED  4:25:27  552.-M50
4219. Robert Holierhoek         Rotterdam                NED  4:25:30  939.-M40
4220. Harold Janssen            Hoensbroek               NED  4:25:32  873.-M45
4221. Rob de Roo                Lexmond                  NED  4:25:33  874.-M45
4222. Cornelis Groot            NEA Volharding           NED  4:25:36  875.-M45
4223. Jacques van Dingen        Fortuna                  NED  4:25:36  940.-M40
4224. Berry Pees                Start '78                NED  4:25:39  941.-M40
4225. Niels de Water            Loopgroep Aart Stigter   NED  4:25:39  819.-M18
4226. Michael Broadhead         Groot-Brittannië         GBR  4:25:43  820.-M18
4227. Richard Westerbeek        Parthenon                NED  4:25:44  116.-M60
4228. Sandor Presburg           Breukelen Ut             NED  4:25:45  876.-M45
4229. Kees van Voorthuizen      Noordeinde Nh            NED  4:25:46  942.-M40
4230. Jurgen Dijsselbloem       Rijkevoort               NED  4:25:46  663.-M35
4231. Siniša Trajbar            Nedelisce                CRO  4:25:47  664.-M35
4232. Karel Boogert             Energie                  NED  4:25:51  665.-M35
4233. Frans Klasen              Hoogerheide              NED  4:25:52  821.-M18
4234. Arie Vijfhuizen           Woerden                  NED  4:25:52  877.-M45
4235. Martijn Rijk              Breda                    NED  4:25:52  822.-M18
4236. Henk Klos                 's-Gravenhage            NED  4:25:52  878.-M45
4237. Gerben van Rijswijk       Rotterdam                NED  4:25:53  823.-M18
4238. Hans Susan                Zoetermeer               NED  4:25:55  553.-M50
4239. Carol Hol                 Rotterdam                NED  4:25:58  262.-M55
4240. Dave Simms                Groot-Brittannië         GBR  4:25:59  824.-M18
4241. Dennis van den Berg       Vlaardingen              NED  4:26:00  825.-M18
4242. Patrick Bianucci          Montelimar               FRA  4:26:00  554.-M50
4243. Manolito Hulsebos         Deventer                 NED  4:26:01  826.-M18
4244. Steve Serafini            Belvaux                  LUX  4:26:02  666.-M35
4245. Majid El-Maghnouji        Zeist                    NED  4:26:02  827.-M18
4246. Jos Nabuurs               Ciko '66                 NED  4:26:09  263.-M55
4247. Danny Kruize              Schiedam                 NED  4:26:09  828.-M18
4248. Dick Dekker               Capelle aan den IJssel   NED  4:26:11  943.-M40
4249. Ricardo Schrage           Barendrecht              NED  4:26:13  829.-M18
4250. Ronald Brantjes           Dutch Runners Basic      NED  4:26:14  667.-M35
4251. Jos Lakwijk               Energie                  NED  4:26:17  555.-M50
4252. Peter Schraa              Gorinchem                NED  4:26:17  556.-M50
4253. Nicolaas Verbart          Helmond                  NED  4:26:18  264.-M55
4254. Gerard de Bruin           Dieren                   NED  4:26:22  879.-M45
4255. Walter de Ling            Fortuna                  NED  4:26:23  117.-M60
4256. Pieter M. van der Gugten  Bloemendaal              NED  4:26:25  944.-M40
4257. Mark Horsten              Barendrecht              NED  4:26:30  830.-M18
4258. Bruno Tailland            La Coucourde             FRA  4:26:31  831.-M18
4259. Aad den Boer              Dordrecht                NED  4:26:32  557.-M50
4260. Adry Salomé               Athlos                   NED  4:26:33  880.-M45
4261. Edwin van den Oudenaller  Harderwijk               NED  4:26:33  881.-M45
4262. Felice Thienpondt         Leopoldsburg             BEL  4:26:34  832.-M18
4263. Adriaan Verschoore        Rotterdam                NED  4:26:36  833.-M18
4264. Camilo van Trijp          Goes                     NED  4:26:36  834.-M18
4265. Jan Maarten van der Steen Barendrecht              NED  4:26:37  882.-M45
4266. Rene Vriens               Waalwijk                 NED  4:26:38  945.-M40
4267. René Voogt                Boskoop                  NED  4:26:38  835.-M18
4268. Siem Kemp                 Hoofddorp                NED  4:26:39  265.-M55
4269. Peter Fafie               Dordrecht                NED  4:26:40  118.-M60
4270. Mark Acton                Manchester               GBR  4:26:41  668.-M35
4271. Pierre Nagtzaam           Meersel-Dreef            BEL  4:26:41  883.-M45
4272. Hans van der Keur         's-Gravenhage            NED  4:26:43  558.-M50
4273. Haumont Eric              Nalinne                  BEL  4:26:44  884.-M45
4274. Herman Wilton             Rotterdam                NED  4:26:47  266.-M55
4275. Jos van Buuren            Rotterdam                NED  4:26:49  559.-M50
4276. Sergio Guaitoli           Carpi                    ITA  4:26:50  119.-M60
4277. Jan van de Wijnboom       Olympus '70              NED  4:26:51  267.-M55
4278. Ron de Graaf              VAV                      NED  4:26:52  946.-M40
4279. Adrie Sinterniklaas       Westmaas                 NED  4:26:56  947.-M40
4280. Constantijn van Dijk      Prinsenbeek              NED  4:26:57  836.-M18
4281. Ruud Kist                 Haarlem                  NED  4:27:01  885.-M45
4282. Bert Veenendaal           Fit                      NED  4:27:04  120.-M60
4283. Ben Vink                  De Steeg                 NED  4:27:04  268.-M55
4284. Anko van der Kolk         Ede Gld                  NED  4:27:06  669.-M35
4285. Jan Graver                Hoogezand                NED  4:27:06  560.-M50
4286. Rene Dantuma              avVN                     NED  4:27:07  121.-M60
4287. Erik Verbist              Bevel                    BEL  4:27:07  561.-M50
4288. Almar van Herk            Rotterdam                NED  4:27:07  837.-M18
4289. Marco Roozendaal          Vlaardingen              NED  4:27:08  670.-M35
4290. Henk Zwep                 Parthenon                NED  4:27:13  948.-M40
4291. Robert Derksen            's-Gravenhage            NED  4:27:14  671.-M35
4292. Willem Janssen            Oostknollendam           NED  4:27:15  562.-M50
4293. Rene Hoeppe               Nuth                     NED  4:27:16  949.-M40
4294. Ronald van Engelen        Loopgroep Visie          NED  4:27:17  672.-M35
4295. Tzahi Tzuri               M.P. Haamakim            ISR  4:27:20  886.-M45
4296. Leo Blommers              Rotterdam                NED  4:27:20  673.-M35
4297. Peter Haslinghuys         Haarlem                  NED  4:27:21  887.-M45
4298. Jacob-Jan Bos             Ede Gld                  NED  4:27:22  950.-M40
4299. Eddy de Kruijff           Austerlitz               NED  4:27:22  563.-M50
4300. Jeroen van Tilburg        Moergestel               NED  4:27:24  951.-M40
4301. Ruurd van Os              Waterweg                 NED  4:27:26  122.-M60
4302. Martin Kraan              Alphen aan den Rijn      NED  4:27:26  674.-M35
4303. Werner van de Ruit        Barendrecht              NED  4:27:27  888.-M45
4304. Aad van Oosten            De Koplopers             NED  4:27:27  123.-M60
4305. Eric Koch                 Düren                    GER  4:27:29  838.-M18
4306. Ermanno Bonacini          Modena                   ITA  4:27:29  124.-M60
4307. Peter Luijken             Wouwse Plantage          NED  4:27:30  889.-M45
4308. Sekip Gecmen              Rotterdam                NED  4:27:31  952.-M40
4309. Ed Hogendoorn             Purmerend                NED  4:27:32  839.-M18
4310. Christophe Noiret         Cormicy                  FRA  4:27:32  675.-M35
4311. Richard Philips           Nazareth                 BEL  4:27:32  564.-M50
4312. Maarten Borg              Rotterdam                NED  4:27:32  840.-M18
4313. Sébastien Conilleau       Le Mans                  FRA  4:27:32  841.-M18
4314. Paul Potma                Zwijndrecht              NED  4:27:33  953.-M40
4315. Paolo Riccardo Fossati    Buccinasco               ITA  4:27:33  676.-M35
4316. Bert Jan Potter van Loon  Wassenaar                NED  4:27:33  565.-M50
4317. Eric Dekker               Rotterdam                NED  4:27:35  954.-M40
4318. Robert van Meurs          Schiedam                 NED  4:27:36  890.-M45
4319. Ronald Nuijten            Dordrecht                NED  4:27:42  842.-M18
4320. Nico Minnaard             SC Reeuwijk              NED  4:27:43  566.-M50
4321. Theo Slump                Groningen                NED  4:27:44  955.-M40
4322. Michael de Smit           Rotterdam                NED  4:27:44  843.-M18
4323. Marek Dorosz              Tulce                    POL  4:27:45  956.-M40
4324. Adam van Dijk             den haag                 NED  4:27:45  844.-M18
4325. Erik Roel                 Rotterdam                NED  4:27:46  677.-M35
4326. Johan de Weerd            Epe                      NED  4:27:48  891.-M45
4327. Theo Blijlevens           Bergschenhoek            NED  4:27:48  678.-M35
4328. Leo Schoonderbeek         Heemstede                NED  4:27:49  957.-M40
4329. Peter Kulsdom             Beuningen Gld            NED  4:27:50  567.-M50
4330. Finch Glastra             Zwijndrecht              NED  4:27:51  845.-M18
4331. Nickjan Glastra           Zwijndrecht              NED  4:27:51  846.-M18
4332. Haaije Jildert Schreuder  Delft                    NED  4:27:53  568.-M50
4333. Peter Kabbedijk           Heenvliet                NED  4:27:53  847.-M18
4334. Ger Krijnen               THOR                     NED  4:27:56  125.-M60
4335. Job Roggeveen             Purmerend                NED  4:27:57  848.-M18
4336. Bjorn Vesseur             Tilburg                  NED  4:28:01  679.-M35
4337. Ton van der Voort         Dinteloord               NED  4:28:02  269.-M55
4338. Richard Leeuwis           Dutch Runners Basic      NED  4:28:03  958.-M40
4339. Carel Kuhlmann            Zwijndrecht              NED  4:28:04  270.-M55
4340. Leslie Charles Pullen     Kent                     GBR  4:28:05  569.-M50
4341. Hans Walhout              Parthenon                NED  4:28:05  570.-M50
4342. Edwin Hoogendoorn         's-Gravenhage            NED  4:28:06  959.-M40
4343. Gerard Rood               Eefde                    NED  4:28:06  960.-M40
4344. Johan Vogelzang           Horror                   NED  4:28:09  680.-M35
4345. Dirk Goedhart             Rotterdam                NED  4:28:13  681.-M35
4346. Adrianus de Ridder        Geldermalsen             NED  4:28:14  571.-M50
4347. Jaap van Baar             Bergen Nh                NED  4:28:17  572.-M50
4348. Peter Klappe              Vollenhove               NED  4:28:18  961.-M40
4349. Jonathan Gregory          Rotterdam                NED  4:28:18  849.-M18
4350. Rinus Olierook            Bleiswijk                NED  4:28:21  126.-M60
4351. Colin Merry               Dublin                   IRL  4:28:22  682.-M35
4352. Benjamin Relou            Deurne                   NED  4:28:24  850.-M18
4353. Marcel van der Wolf       Tilburg Road Runners     NED  4:28:26  573.-M50
4354. Peter Frietman            Rotterdam                NED  4:28:35  892.-M45
4355. Jos Proost                Almere                   NED  4:28:37  574.-M50
4356. Roel Bonkes               Capelle aan den IJssel   NED  4:28:38  893.-M45
4357. Gerrit Jan Reinders       Rotterdam                NED  4:28:39  851.-M18
4358. Miguel Reijs              Capelle aan den IJssel   NED  4:28:39  852.-M18
4359. Arjan Jager               Zwolle                   NED  4:28:40  853.-M18
4360. Jans Haandrikman          Haag Atletiek            NED  4:28:40  271.-M55
4361. Mari Korsten              Hedel                    NED  4:28:44  894.-M45
4362. Johan Scholtalbers        Hoogezand                NED  4:28:49  127.-M60
4363. Rob Schmidt               Spado                    NED  4:28:52  128.-M60
4364. Wim Rappange              Oud Beijerland           NED  4:28:53  575.-M50
4365. Aad van Vliet             Scorpio                  NED  4:28:55  272.-M55
4366. Tonny Zaal                Capelle aan den IJssel   NED  4:28:55  854.-M18
4367. Ronald Krommenhoek        Numansdorp               NED  4:28:55  895.-M45
4368. At Vermeer                Numansdorp               NED  4:28:55  576.-M50
4369. Wim Verhulst              Sint-Niklaas             BEL  4:28:57  855.-M18
4370. Andries Tulner            Sint Annaparochie        NED  4:28:57  577.-M50
4371. Henny de Vries            VAV                      NED  4:28:59  683.-M35
4372. Pim Kalkhoven             Rotterdam                NED  4:29:00  962.-M40
4373. Franco Marchi             S.prospero               ITA  4:29:03  578.-M50
4374. Robin Bordens             Krimpen aan den IJssel   NED  4:29:07  684.-M35
4375. Gerrit Koerting           Statina                  NED  4:29:08  273.-M55
4376. Henk Schreuter            Schipluiden              NED  4:29:10  579.-M50
4377. Jon Shepherd              Groot-Brittannië         GBR  4:29:11  963.-M40
4378. Jos Raaijmakers           Tilburg                  NED  4:29:13  274.-M55
4379. Chris Barendregt          Breda                    NED  4:29:17  964.-M40
4380. Niek van Wieringen        Rotterdam                NED  4:29:19  856.-M18
4381. Edwin de Groot            Rotterdam                NED  4:29:19  685.-M35
4382. Robert Jan de Groot       Rotterdam                NED  4:29:19  965.-M40
4383. Michel Ravon              Paris                    FRA  4:29:20  275.-M55
4384. Ton Pols                  Krimpen aan den IJssel   NED  4:29:21  896.-M45
4385. Hendrik Manse             Willemstad, Curaçao      AHO  4:29:23  966.-M40
4386. Wouter Chömpff            Rotterdam                NED  4:29:28  857.-M18
4387. Axel Jäger                Gelsenkirchen            GER  4:29:29  967.-M40
4388. Bart klein Zeggelink      Passaat                  NED  4:29:29  276.-M55
4389. Jos Crijns                's-Gravenhage            NED  4:29:29  968.-M40
4390. Bart Graux                Ertvelde                 BEL  4:29:30  969.-M40
4391. Frederic Dullaert         Gent                     BEL  4:29:32  858.-M18
4392. Robbie ten Bhömer         Delft                    NED  4:29:33  859.-M18
4393. Erik Rooduijn             Bergschenhoek            NED  4:29:33  580.-M50
4394. Peter van Marlen          Rotterdam                NED  4:29:34  970.-M40
4395. Fre Kaman                 Heiligerlee              NED  4:29:34  277.-M55
4396. Martin Kes                Volendam                 NED  4:29:35  686.-M35
4397. Egon Mercera              Rotterdam                NED  4:29:35  687.-M35
4398. Peter Martens             Sparta                   NED  4:29:37  278.-M55
4399. Niels Groot               Terneuzen                NED  4:29:38  581.-M50
4400. Ad Durinck                Parthenon                NED  4:29:40  897.-M45
4401. Esmeraldo A. Pereira      Sao Joao Da Talha        POR  4:29:41  129.-M60
4402. Rene van der Weijden      Parthenon                NED  4:29:42  898.-M45
4403. Djini Bhugwansing         Parthenon                NED  4:29:42  971.-M40
4404. Frederic Obert            Coudekerque-branche      FRA  4:29:44  972.-M40
4405. Rien van Eijbergen        Zuidland                 NED  4:29:46  582.-M50
4406. Bart van der Mark         Arnhem                   NED  4:29:46  688.-M35
4407. Tom van Zwienen           Capelle aan den IJssel   NED  4:29:48  583.-M50
4408. Chris van Bemmel          Parthenon                NED  4:29:48  584.-M50
4409. Pascal Vanholzaets        Overijse                 BEL  4:29:49  973.-M40
4410. Kees van Zaanen           Rijswijk Zh              NED  4:29:49  130.-M60
4411. Durk Jan de Bruin         NSL                      NED  4:29:50  899.-M45
4412. Aat van de Water          Vlaardingen              NED  4:29:52  131.-M60
4413. Hans Bijkerk              Dordrecht                NED  4:29:52  974.-M40
4414. Ali Rahmouni              Heemstede                NED  4:29:52  585.-M50
4415. Theo Maes                 Brunssum                 NED  4:29:54  279.-M55
4416. Erik Booy                 Lekkerkerk               NED  4:29:55  860.-M18
4417. Bert Broere               Capelle aan den IJssel   NED  4:29:56  900.-M45
4418. Mark Lorenz               Delft                    NED  4:29:57  689.-M35
4419. Camille Depuis            Haveluy                  FRA  4:29:58  280.-M55
4420. Marc Lamarche             Pondrôme                 BEL  4:30:00  901.-M45
4421. Rob Nelisse               Dutch Runners Gold       NED  4:30:00  975.-M40
4422. Paul Korstanje            Waterweg                 NED  4:30:01  281.-M55
4423. Ron Waltmans              Pernis Rotterdam         NED  4:30:01  902.-M45
4424. Jeroen Hage               Dynamica                 NED  4:30:02  976.-M40
4425. Rudy Derby                AKU                      NED  4:30:09  282.-M55
4426. Remy Decae                Utrecht                  NED  4:30:13  861.-M18
4427. Pepijn Tammeling          Zevenaar                 NED  4:30:13  690.-M35
4428. Neil Kirkham              Deepcut                  GBR  4:30:15  862.-M18
4429. Peter Hoogwerf            Oud Beijerland           NED  4:30:21  863.-M18
4430. Peter Gijzen              Linne                    NED  4:30:23  977.-M40
4431. Jarik Driegen             Zeist                    NED  4:30:26  978.-M40
4432. Cor Hofman                Voorschoten '97          NED  4:30:27  979.-M40
4433. Matthijs Kortenhorst      Bleiswijk                NED  4:30:28  691.-M35
4434. John Korver               Mijnsheerenland          NED  4:30:29  586.-M50
4435. Moje Akhbari              Moscow                   RUS  4:30:30  903.-M45
4436. Edwin Bonefaas            Almere                   NED  4:30:30  980.-M40
4437. Simon Geelon              Dublin                   IRL  4:30:30  864.-M18
4438. Rene van Belzen           Spado                    NED  4:30:30  904.-M45
4439. Martin de Jong            Alphen aan den Rijn      NED  4:30:31  692.-M35
4440. Uulco van den Akker       Rotterdam                NED  4:30:33  587.-M50
4441. Bas van Riel              Lisse                    NED  4:30:34  283.-M55
4442. Christian Verheughe       Oudenaarde               BEL  4:30:34  865.-M18
4443. Kees van Vulpen           Laren Nh                 NED  4:30:34  588.-M50
4444. Jan van Doorn             AV '56                   NED  4:30:35  589.-M50
4445. Pascal Defferding         Eemnes                   NED  4:30:35  866.-M18
4446. Evert Groen               Boskoop                  NED  4:30:38  590.-M50
4447. Christiaan van der Meulen Wateringen               NED  4:30:40  867.-M18
4448. Robbert van der Meulen    Nuth                     NED  4:30:40  868.-M18
4449. Danny Blesing             Rotterdam                NED  4:30:40  981.-M40
4450. Thomas Dijker             Leiden                   NED  4:30:40  869.-M18
4451. John de Vries             Spark                    NED  4:30:42  905.-M45
4452. Peter van Petersen        Zutphen                  NED  4:30:44  591.-M50
4453. Dick van Es               the Hague Road Runners   NED  4:30:45  132.-M60
4454. Marcel Petri              Rijnsburg                NED  4:30:45  592.-M50
4455. Gerrit de Jong            Passaat                  NED  4:30:48  593.-M50
4456. Eric Keijzer              Rotterdam                NED  4:30:52  870.-M18
4457. John de Jong              Haarlem                  NED  4:30:53  284.-M55
4458. Aad van der Poel          Schoonhoven              NED  4:30:55  594.-M50
4459. Gareth Fenney             Edinburgh                GBR  4:30:56  871.-M18
4460. Wim Cozijn                De Spartaan              NED  4:30:56  133.-M60
4461. John Pickles              London                   GBR  4:30:57  872.-M18
4462. Theo Beyers               Rotterdam                NED  4:31:01  906.-M45
4463. Wolfgang Brenger          Düsseldorf               GER  4:31:01  982.-M40
4464. Jeroen van Els            's-Gravenhage            NED  4:31:07  873.-M18
4465. Sander van Driel          Dutch Runners Gold       NED  4:31:08  983.-M40
4466. Bob Eland                 Rotterdam                NED  4:31:08  874.-M18
4467. Marcel Vogel              Rotterdam                NED  4:31:09  693.-M35
4468. Chris Bakker              Amsterdam                NED  4:31:11  984.-M40
4469. Peter de Jeu              Oud Beijerland           NED  4:31:11  985.-M40
4470. Wim van der Pols          Mijnsheerenland          NED  4:31:11  595.-M50
4471. Hans de Graad             Rotterdam                NED  4:31:11  134.-M60
4472. Wim Kruithof              Parthenon                NED  4:31:12  135.-M60
4473. Loek Viester              Elburg                   NED  4:31:12  136.-M60
4474. Christophe Guilbaut       Gravelines               FRA  4:31:13  986.-M40
4475. Mario Martens             Amsterdam                NED  4:31:14  987.-M40
4476. Andre de Waard            Barendrecht              NED  4:31:15  596.-M50
4477. Stefan Hochmuth           Zevenbergen              NED  4:31:21  875.-M18
4478. Henk Overwijk             Rotterdam                NED  4:31:23  907.-M45
4479. Joppe Boon                Pallas '67               NED  4:31:30  876.-M18
4480. Luc de Meersman           Gijzegem                 BEL  4:31:30  908.-M45
4481. Paul Halkes               Vlaardingen              NED  4:31:30  285.-M55
4482. Peter Kester              Schipluiden              NED  4:31:31  909.-M45
4483. Jan Lansbergen            De Koplopers             NED  4:31:31  286.-M55
4484. Luciano Goncalves         Bagnolet                 FRA  4:31:36  597.-M50
4485. Wouter van der Voordt     Rotterdam                NED  4:31:37  877.-M18
4486. Joop Spijker              Wageningen               NED  4:31:37  598.-M50
4487. Frank Jutte               Wijk bij Duurstede       NED  4:31:38  694.-M35
4488. Theo Verhaar              Dordrecht                NED  4:31:40  287.-M55
4489. Simon van der Zaag        Groningen                NED  4:31:40  878.-M18
4490. Joost Kooren              Rotterdam                NED  4:31:40  879.-M18
4491. Jeroen Celis              Leuven                   BEL  4:31:45  695.-M35
4492. Govert Monsees            Amsterdam                NED  4:31:45  696.-M35
4493. Gijsbert van Briel        Heusden-Zolder           BEL  4:31:46  880.-M18
4494. Marinus van Splunder      Capelle aan den IJssel   NED  4:31:48  910.-M45
4495. Jasper Bier               Rotterdam                NED  4:31:49  881.-M18
4496. Rob Olde Heuvelt          PAC                      NED  4:31:50  911.-M45
4497. Nardy Desloover           Rotterdam                NED  4:31:51  912.-M45
4498. Jan Achten                Amsterdam                NED  4:31:52  137.-M60
4499. Martin van der Linden     Rotterdam                NED  4:31:52  882.-M18
4500. Rob Berger                Krimpen aan den IJssel   NED  4:31:54  988.-M40
4501. Eelco Zwaan               Hoensbroek               NED  4:31:55  697.-M35
4502. Funs Spiertz              Utrecht                  NED  4:31:56  989.-M40
4503. Martin Dirk Laan          Apeldoorn                NED  4:31:57  698.-M35
4504. Julian Lilley             Surrey                   GBR  4:31:58  990.-M40
4505. Ming Wong                 Poortugaal               NED  4:31:59  699.-M35
4506. Richard Schmitt           Papendrecht              NED  4:32:01  913.-M45
4507. Modou Lamin Jarju         Rotterdam                NED  4:32:03  700.-M35
4508. Jan Louwrink              Nijeveen                 NED  4:32:03  991.-M40
4509. Davy Damoiseaux           Sittard                  NED  4:32:05  883.-M18
4510. Jonathan Kestin           Tidworth                 GBR  4:32:05  884.-M18
4511. Chris Hagoort             Schiedam                 NED  4:32:06  599.-M50
4512. Marco Korevaar            Sliedrecht               NED  4:32:12  914.-M45
4513. Ivo van Woensel           Scorpio                  NED  4:32:13  915.-M45
4514. Jaap Oliemeulen           Schaijk                  NED  4:32:13  885.-M18
4515. Roel Weevers              De Kieviten              NED  4:32:21  886.-M18
4516. Edward Varey              Liverpool                GBR  4:32:23  992.-M40
4517. Bert Jan van Unen         Loopgroep Visie          NED  4:32:23  701.-M35
4518. Torben Lykke              Aabenraa                 DEN  4:32:26  138.-M60
4519. André Verduijn            Dordrecht                NED  4:32:27  993.-M40
4520. Aart van Luijk            Dynamica                 NED  4:32:28  600.-M50
4521. Jaap Dekker               Ridderkerk               NED  4:32:28  916.-M45
4522. Dominique Couvreur        Marbisoux                BEL  4:32:29  702.-M35
4523. Robert Goldman            Valenciennes             FRA  4:32:30  601.-M50
4524. Mustafa Akman             Gorinchem                NED  4:32:31  994.-M40
4525. Hans Kleinekoort          Pijnenburg               NED  4:32:35  139.-M60
4526. Gert Hammenga             Appingedam               NED  4:32:38  917.-M45
4527. Leendert Kok              Spark                    NED  4:32:38  140.-M60
4528. Emiel de Jong             Franeker                 NED  4:32:43  703.-M35
4529. Jan van Cappellen         Energie                  NED  4:32:43  288.-M55
4530. Jos Hovens                Voorne Atletiek          NED  4:32:43  995.-M40
4531. Aad Vink                  Energie                  NED  4:32:44  141.-M60
4532. Gerard Conijn             Lycurgus                 NED  4:32:45  602.-M50
4533. Pascal Scheepens          Son                      NED  4:32:47  887.-M18
4534. Gert Jan van der End      Fortuna                  NED  4:32:54  918.-M45
4535. Robert Vermeiren          DJA                      NED  4:32:54  603.-M50
4536. Pierre Janssens           Tilburg Road Runners     NED  4:32:55  604.-M50
4537. Christiaan Hemeltjen      Zutphen                  NED  4:32:55  704.-M35
4538. Henk Damink               Deurningen               NED  4:32:57  142.-M60
4539. Theo Gercama              Sneek                    NED  4:32:59  996.-M40
4540. Martin Hanegraaf          Pijnacker                NED  4:33:01  605.-M50
4541. Harry Hollanders          Maastricht               NED  4:33:03  289.-M55
4542. Ron Hermans               Roosendaal               NED  4:33:05  997.-M40
4543. Ton Roland                Maastricht               NED  4:33:06  888.-M18
4544. Jeroen Jansen             Hisings Kärra            SWE  4:33:07  919.-M45
4545. Arnould Zaegel            Vignoc                   FRA  4:33:10  606.-M50
4546. Yme Lautenbach            Sint Nicolaasga          NED  4:33:10  143.-M60
4547. Andreas Hennig            Rotterdam                NED  4:33:11  607.-M50
4548. Hendrik Veldhuizen        Waalwijk                 NED  4:33:14  144.-M60
4549. Henk Keen                 Dutch Runners Gold       NED  4:33:15  608.-M50
4550. Abel Garcia Silva         Zaragoza                 ESP  4:33:15  889.-M18
4551. Anthony Challouette       Metz                     FRA  4:33:15  890.-M18
4552. Mark Appelman             Rotterdam                NED  4:33:17  998.-M40
4553. Rodney Priestley          Paris                    FRA  4:33:18  891.-M18
4554. Peter Schaap              Hoofddorp                NED  4:33:18  920.-M45
4555. Erwin van Gemert          Eindhoven                NED  4:33:20  999.-M40
4556. Erwin van der Molen       Ridderkerk               NED  4:33:21  892.-M18
4557. Alex Molenaar             Capelle aan den IJssel   NED  4:33:21 1000.-M40
4558. Coen Schroots             Nuenen                   NED  4:33:22  893.-M18
4559. Marc Haese                Leiden                   NED  4:33:24 1001.-M40
4560. Roel van Waes             Prins Hendrik            NED  4:33:26  290.-M55
4561. Ed de Natris              Oisterwijk               NED  4:33:26  921.-M45
4562. Gerard van de Rijt        Tilburg                  NED  4:33:28  922.-M45
4563. Eric de Maar              Sassenheim               NED  4:33:29  894.-M18
4564. Wim Dijkema               Almkerk                  NED  4:33:31  923.-M45
4565. Christopher Howes         Groot-Brittannië         GBR  4:33:35  924.-M45
4566. Hans Houwing              Rotterdam                NED  4:33:35  609.-M50
4567. Karel de Vos              Schiedam                 NED  4:33:36  925.-M45
4568. Benno Jansen              Heiloo                   NED  4:33:38 1002.-M40
4569. Wim de Haas               Breda                    NED  4:33:41  705.-M35
4570. Gerrit den Hoed           Hendrik Ido Ambacht      NED  4:33:42  610.-M50
4571. Jan Groenewold            Diemen                   NED  4:33:43 1003.-M40
4572. Jos Kooter                Amsterdam                NED  4:33:43 1004.-M40
4573. Gert Teunissen            Rijssen                  NED  4:33:43  706.-M35
4574. Raymond Schot             Rockanje                 NED  4:33:43  707.-M35
4575. Philip Kums               Genk                     BEL  4:33:45  895.-M18
4576. Freek van der Steen       Utrecht                  NED  4:33:46  896.-M18
4577. Derio Buunk               Barendrecht              NED  4:33:48  708.-M35
4578. Theo Koster               Gouda                    NED  4:33:49 1005.-M40
4579. Derk de Vries             Loopgroep PK             NED  4:33:49  611.-M50
4580. Theo van der Burgt        Veldhoven                NED  4:33:54  926.-M45
4581. Remko Advocaat            Ouderkerk aan den IJssel NED  4:33:55  897.-M18
4582. Abdelkader Djouder        Marseille                FRA  4:33:58  709.-M35
4583. Stephane Lopez            Marseille                FRA  4:33:58  710.-M35
4584. Mathieu de Lille          Huldenberg               BEL  4:34:07 1006.-M40
4585. Richard van het Veld      Apeldoorn                NED  4:34:08  711.-M35
4586. Huub Scholten             Rotterdam                NED  4:34:08  898.-M18
4587. Joop Nieuwland            Wezep                    NED  4:34:13  291.-M55
4588. Leon Luijkx               Rotterdam                NED  4:34:14  712.-M35
4589. Peter Shenton             Cambridge                GBR  4:34:22  612.-M50
4590. Jaap Sikkema              Groningen Atletiek       NED  4:34:24  613.-M50
4591. Frans Wildenbeest         Spark                    NED  4:34:31  614.-M50
4592. Leo Bruinaars             Pallas '93               NED  4:34:34  292.-M55
4593. Kees Nederpel             Capelle aan den IJssel   NED  4:34:34 1007.-M40
4594. Frank van der Drift       Pijnacker                NED  4:34:36 1008.-M40
4595. Marco Rijshouwer          Parthenon                NED  4:34:40 1009.-M40
4596. Denis Slieker             Leiderdorp               NED  4:34:40  899.-M18
4597. Charles van Blijswijk     Spark                    NED  4:34:41  927.-M45
4598. Dik van Leeuwerden        Dordrecht                NED  4:34:43  615.-M50
4599. Jos Geertshuis            PAC                      NED  4:34:45  616.-M50
4600. Erik Tolhoek              Krimpen aan den IJssel   NED  4:34:47 1010.-M40
4601. David Vogelaar            Amersfoort               NED  4:34:49  900.-M18
4602. Martin van Berkel         Dordrecht                NED  4:34:53  713.-M35
4603. Aldert Seinen             Poortugaal               NED  4:34:55  928.-M45
4604. Gerard Koning             Enschede                 NED  4:34:58 1011.-M40
4605. Offer Rossman             Amstelveen               NED  4:35:00 1012.-M40
4606. Bert van Duifhuizen       AV Wijchen               NED  4:35:04  929.-M45
4607. Edwin Verveer             Krimpen aan den IJssel   NED  4:35:06  901.-M18
4608. Fan Fai Tsang             Bolsward                 NED  4:35:10 1013.-M40
4609. Joop de Winkel            Veghel                   NED  4:35:15 1014.-M40
4610. Tom Oostendorp            Krimpen aan den IJssel   NED  4:35:19  930.-M45
4611. Tjeerd Minkes             Krimpen aan den IJssel   NED  4:35:26  617.-M50
4612. Wim Verkaik               Krimpen aan den IJssel   NED  4:35:27  145.-M60
4613. Rene Gros                 Ede Gld                  NED  4:35:30 1015.-M40
4614. Wayne Byrne               Dublin                   IRL  4:35:31  902.-M18
4615. Henk Peters               Groningen Atletiek       NED  4:35:33  293.-M55
4616. Jean-François Raith       Laquenexy                FRA  4:35:34  618.-M50
4617. Edwin de Ruijter          Sparta                   NED  4:35:35  931.-M45
4618. Wim Leysen                Wommelgem                BEL  4:35:37 1016.-M40
4619. Thomas Reijners           's-Gravenhage            NED  4:35:37  903.-M18
4620. Ronald Kastelijns         Barendrecht              NED  4:35:38  714.-M35
4621. Harry van Maanen          Haag Atletiek            NED  4:35:39  146.-M60
4622. Luuk Hermus               Zwijndrecht              NED  4:35:41  619.-M50
4623. Steven Brenninkmeijer     Utrecht                  NED  4:35:42  904.-M18
4624. Jacco Snoek               Schiedam                 NED  4:35:44  905.-M18
4625. Theo van Delft            Vuren                    NED  4:35:49  932.-M45
4626. Wi Jie Kuo                Rotterdam                NED  4:35:51  906.-M18
4627. Robert den Hartog         Capelle aan den IJssel   NED  4:35:51 1017.-M40
4628. Rob van Viegen            Typhoon                  NED  4:35:52  933.-M45
4629. Madjid Chalal             Marseille                FRA  4:35:54  934.-M45
4630. Far?s Sayah               Marseille                FRA  4:35:55  907.-M18
4631. Martin Karstel            Rotterdam                NED  4:35:55  908.-M18
4632. John Michel Heijkoop      Capelle aan den IJssel   NED  4:35:55  909.-M18
4633. Edwin Hogerheijde         Rockanje                 NED  4:35:57  935.-M45
4634. Ferenc Vissers            Nijmegen                 NED  4:35:58  715.-M35
4635. Frank Weijkamp            Winterswijk              NED  4:36:00  936.-M45
4636. Evert van Walsum          Rotterdam                NED  4:36:01  620.-M50
4637. Hans van der Velde        Hoofddorp                NED  4:36:02  716.-M35
4638. Richard Palm              Hoofddorp                NED  4:36:02 1018.-M40
4639. Jan Vogels                Melsele                  BEL  4:36:07  621.-M50
4640. Piet de Knegt             Rhoon                    NED  4:36:13  622.-M50
4641. Raivo Baum                Saue Vald                EST  4:36:17  937.-M45
4642. Samuel Miller             Apo Ae                   USA  4:36:17  717.-M35
4643. Luke Meyers               Apo Ae                   USA  4:36:17  910.-M18
4644. Tony Noya                 Goes                     NED  4:36:17 1019.-M40
4645. Rene Rieborn              Apeldoorn                NED  4:36:21  718.-M35
4646. Hans Oostendorp           Nieuwegein               NED  4:36:23  911.-M18
4647. Rene Vrijburg             Lisse                    NED  4:36:24  719.-M35
4648. Ruud Ardon                Oostvoorne               NED  4:36:25  938.-M45
4649. Roger Schoeberichts       Papendrecht              NED  4:36:28 1020.-M40
4650. Freek Willemink           Veenendaal               NED  4:36:29  294.-M55
4651. Wim van den Hoek          Eindhoven                NED  4:36:32  939.-M45
4652. Simon Sarken              Dutch Runners Gold       NED  4:36:33  295.-M55
4653. Vincent van Dijk          's-Gravenhage            NED  4:36:34 1021.-M40
4654. Jaco Oudshoorn            Capelle aan den IJssel   NED  4:36:43  720.-M35
4655. Mark Zijlmans             Rotterdam                NED  4:36:44  623.-M50
4656. Gerrit van den Bosch      Deventer                 NED  4:36:46  940.-M45
4657. Leonardo Eekels           Dutch Runners Gold       NED  4:36:49  296.-M55
4658. Wim Schouten              De Spartaan              NED  4:36:51  624.-M50
4659. Gert Hofkens              Raamsdonksveer           NED  4:36:51  941.-M45
4660. Zeger Koenders            Alkmaar                  NED  4:36:54  942.-M45
4661. Hans Spenkelink           Hengelo Ov               NED  4:36:54  943.-M45
4662. Menno van Roon            Rotterdam                NED  4:36:56  721.-M35
4663. Jan van Roon              Dutch Runners Gold       NED  4:36:56  147.-M60
4664. Edwin Hoogerwaard         Spark                    NED  4:37:00  722.-M35
4665. Alessandro Bovio          Bellinzago Novarese      ITA  4:37:01  723.-M35
4666. Glenn Kouwen              Rhoon                    NED  4:37:03  912.-M18
4667. Philippe Zoonekynd        Fort-Mardyck             FRA  4:37:06  944.-M45
4668. Ferry van Pieterson       Dutch Runners Gold       NED  4:37:08  148.-M60
4669. Rob Nahon                 Rotterdam                NED  4:37:08 1022.-M40
4670. Ivan Boldin-Day           London                   GBR  4:37:10  913.-M18
4671. Robert van der Hilst      Leeuwarden               NED  4:37:13  914.-M18
4672. Hub Kusters               Amstenrade               NED  4:37:15  625.-M50
4673. Youri Kusters             Amstenrade               NED  4:37:15  915.-M18
4674. Bonno Odijk               Puttershoek              NED  4:37:19  945.-M45
4675. Winston Verhoeven         Capelle aan den IJssel   NED  4:37:20  149.-M60
4676. Jaco de Waard             Dordrecht                NED  4:37:24  916.-M18
4677. Fokko Labree              Eelde                    NED  4:37:26  946.-M45
4678. Freddy de Voogt           Knokke-heist             BEL  4:37:30  626.-M50
4679. Ad van Disseldorp         Oss '78                  NED  4:37:31  297.-M55
4680. Richard Henn              De Spartaan              NED  4:37:31  627.-M50
4681. Harm Bolder               Suomi                    NED  4:37:32  628.-M50
4682. Gino de Gelder            Utrecht                  NED  4:37:32  917.-M18
4683. Ab Kuikhoven              Athlos                   NED  4:37:35  947.-M45
4684. Antoine Verdonk           Tholen                   NED  4:37:42  724.-M35
4685. André Bär                 Lionitas                 NED  4:37:43  948.-M45
4686. Huig Speelman             Rotterdam                NED  4:37:45 1023.-M40
4687. Arjen Schut               Alkmaar                  NED  4:37:46 1024.-M40
4688. Bert Schellekens          Loopgroep Goirle         NED  4:37:47  629.-M50
4689. Eduard van Steenhuijsen   Barendrecht              NED  4:37:51  949.-M45
4690. Jan Verhoeven             Barendrecht              NED  4:37:51  630.-M50
4691. Marcel Deen               Wervershoof              NED  4:37:53  725.-M35
4692. Bill Banning              Gorinchem                NED  4:38:02  631.-M50
4693. Christian Jobse           Middelburg               NED  4:38:03  918.-M18
4694. Alexander Baade           Hamburg                  GER  4:38:04  726.-M35
4695. Arthur Faessen            Breda                    NED  4:38:07 1025.-M40
4696. Maciej Tyl                Poznan                   POL  4:38:08  727.-M35
4697. Robin Troost              Amsterdam                NED  4:38:08 1026.-M40
4698. Max Manuputty             Rotterdam Atletiek       NED  4:38:09  950.-M45
4699. Jan Pay                   Maura                    NOR  4:38:10  298.-M55
4700. Dirk Keersmaekers         Boechout                 BEL  4:38:12 1027.-M40
4701. Dave Stolk                Rotterdam                NED  4:38:15  632.-M50
4702. Simon Maasland            Bennekom                 NED  4:38:18  150.-M60
4703. Theo Koolen               Ell                      NED  4:38:19  299.-M55
4704. Martin Cevat              AV Monnickendam          NED  4:38:20 1028.-M40
4705. Peter Rutten              Acton                    USA  4:38:21  633.-M50
4706. Rob Bruin                 Amsterdam                NED  4:38:22  951.-M45
4707. Peili Wang                's-Gravenhage            NED  4:38:24 1029.-M40
4708. Mark Bruylandt            Gent                     BEL  4:38:24  728.-M35
4709. Anton van Est             Spark                    NED  4:38:25  151.-M60
4710. Arie Huibers              Ede Gld                  NED  4:38:27  729.-M35
4711. Aad Keij                  Nieuw Vennep             NED  4:38:31  952.-M45
4712. Frank Rietkerk            Geervliet                NED  4:38:32  953.-M45
4713. Roberto van Steijn        Purmerend                NED  4:38:35  730.-M35
4714. Joep Schennink            De Liemers               NED  4:38:36  152.-M60
4715. Olivier De Brouwer        Bruxelles                BEL  4:38:49  731.-M35
4716. Alan Murphy               Portsmouth               GBR  4:38:56  732.-M35
4717. Michiel Vree              's-Gravendeel            NED  4:39:00 1030.-M40
4718. John Bilesky              Cairns                   AUS  4:39:01 1031.-M40
4719. Ies Korpershoek           Fortuna                  NED  4:39:02  634.-M50
4720. Koen Jansen               Curacao                  AHO  4:39:04 1032.-M40
4721. Piero Overmars            Bussum                   NED  4:39:05 1033.-M40
4722. Alexander Reeders         Blaricum                 NED  4:39:05  954.-M45
4723. Henri Pater               Lunteren                 NED  4:39:08  919.-M18
4724. Sjaak van Kesteren        Lisse                    NED  4:39:09  153.-M60
4725. Ruben Bodo                Boornbergum              NED  4:39:09  955.-M45
4726. Paul Anderson             Bournemouth              GBR  4:39:11  920.-M18
4727. Peter van Leeuwen         Ridderkerk               NED  4:39:13  154.-M60
4728. Boy Saija                 Dynamica                 NED  4:39:13  956.-M45
4729. Ivo Volders               Leopoldsburg             BEL  4:39:13 1034.-M40
4730. Ruud Peeters              Spado                    NED  4:39:16 1035.-M40
4731. Peter Geurts              Unitas                   NED  4:39:17  635.-M50
4732. Ramon Cano Thumann        PAC                      NED  4:39:17 1036.-M40
4733. Ruud Hoog                 Alphen aan den Rijn      NED  4:39:18 1037.-M40
4734. Jos Mascini               Amsterdam Zuidoost       NED  4:39:24  636.-M50
4735. Huseyin Macit             Rotterdam                NED  4:39:32 1038.-M40
4736. Amadéo Ferreira           Domrat                   FRA  4:39:32 1039.-M40
4737. Addy Zwaan                Hoogvliet Rotterdam      NED  4:39:33  957.-M45
4738. Jan Peters                AV Wijchen               NED  4:39:35  637.-M50
4739. Erik van Langen           Maarssen                 NED  4:39:38 1040.-M40
4740. Simon Scholtens           Veendam                  NED  4:39:39  300.-M55
4741. Oscar Holterman           Fortuna                  NED  4:39:41  733.-M35
4742. Anne ten Hoeve            Oostvoorne               NED  4:39:41  958.-M45
4743. Theo Edel                 Nieuwerkerk ad IJssel    NED  4:39:46  959.-M45
4744. Ton van Zundert           Tilburg                  NED  4:39:46  301.-M55
4745. Markus Kallinich          Werl                     GER  4:39:47 1041.-M40
4746. John Mortimer             Epson                    GBR  4:39:47  638.-M50
4747. Johan Betsema             Ten Boer                 NED  4:39:49  639.-M50
4748. Mike van der Will         Dordrecht                NED  4:39:52 1042.-M40
4749. Volker Langheinrich       Frechen                  GER  4:39:55  302.-M55
4750. Walter Tempelman          Rotterdam                NED  4:40:10  921.-M18
4751. Michael van Dijk          PAC                      NED  4:40:10 1043.-M40
4752. Arik Nativ                PAC                      NED  4:40:10  960.-M45
4753. Ronald Tertoolen          Fortuna                  NED  4:40:11  961.-M45
4754. Peter de Jong             Rotterdam                NED  4:40:11  640.-M50
4755. Ad Stuyts                 Rotterdam                NED  4:40:11  641.-M50
4756. Jan-Pieter van Beest      Zierikzee                NED  4:40:14  734.-M35
4757. Rien Schrier              Vlissingen               NED  4:40:14  642.-M50
4758. Peter Reus                Grootebroek              NED  4:40:16  735.-M35
4759. Mike Pragt                Hoogvliet Rotterdam      NED  4:40:20 1044.-M40
4760. Phuong Banh               Oost-Souburg             NED  4:40:20 1045.-M40
4761. Daam van Geenen           Vlaardingen              NED  4:40:24  643.-M50
4762. René Schoen               NEA Volharding           NED  4:40:32  644.-M50
4763. Murat Buyukkelek          Schiedam                 NED  4:40:33  736.-M35
4764. Walter van Oosterhout     Breda                    NED  4:40:34  645.-M50
4765. Martijn Bos               Rotterdam                NED  4:40:35  737.-M35
4766. Leon van den Heuvel       Tilburg                  NED  4:40:42  646.-M50
4767. Arian Broeren             Loopgroep Wijbosch       NED  4:40:42 1046.-M40
4768. Ronald van der Valk       Ridderkerk               NED  4:40:43  738.-M35
4769. Cees Bisschop             Uithuizen                NED  4:40:46  647.-M50
4770. Spyros Andrikopoulos      Rotterdam                NED  4:40:50  922.-M18
4771. Roel Braamskamp           AAC '61                  NED  4:40:51 1047.-M40
4772. Mario Matulessy           Domburg                  NED  4:40:52  962.-M45
4773. Camiel Schuurman          Rotterdam                NED  4:40:56  923.-M18
4774. Maurice Béringer          Colmar                   FRA  4:41:01  648.-M50
4775. Edwin van de Ven          Serooskerke Walcheren    NED  4:41:04  739.-M35
4776. Ben Mol                   Voorne Atletiek          NED  4:41:05  155.-M60
4777. Rene Wokke                Amsterdam                NED  4:41:09  963.-M45
4778. Jonathan Price            Leeds                    GBR  4:41:09  964.-M45
4779. Theo de Raay              Diomedon                 NED  4:41:12  156.-M60
4780. Ruud Adriaansens          Dordrecht                NED  4:41:15 1048.-M40
4781. Patrick Nieuwveld         Hoogvliet Rotterdam      NED  4:41:16  740.-M35
4782. Matthijs de Kort          Barendrecht              NED  4:41:20  965.-M45
4783. Carsten Staehr            Newcastle Upon Tyne      GBR  4:41:22  966.-M45
4784. Alberto Cherubini         Bex                      SUI  4:41:24  303.-M55
4785. Rodrigo Miranda           San Jose                 CRC  4:41:25  304.-M55
4786. Ed J Groot                Zuid-Scharwoude          NED  4:41:28  157.-M60
4787. Joost de Boer             Blaricum                 NED  4:41:31 1049.-M40
4788. Guido Ronnes              AV Wijchen               NED  4:41:32  649.-M50
4789. Dick de Wit               VAV                      NED  4:41:33  158.-M60
4790. John Kriekaart            PAC                      NED  4:41:33  305.-M55
4791. Cor Kuil                  HAC                      NED  4:41:37 1050.-M40
4792. Wim van Vliet             's-Gravenhage            NED  4:41:37  967.-M45
4793. Guy Deckx                 Olen                     BEL  4:41:38 1051.-M40
4794. Niels Davids              's-Gravenhage            NED  4:41:41  924.-M18
4795. Chris van Doorn           Capelle aan den IJssel   NED  4:41:44  741.-M35
4796. Egbert Lagerwey           SISU                     NED  4:41:45  159.-M60
4797. Rob Robbemond             Vlaardingen              NED  4:41:45 1052.-M40
4798. Alex Spanhak              Zwolle                   NED  4:41:47  925.-M18
4799. Filippo Ferrini           Busto Arsizio            ITA  4:41:49  968.-M45
4800. Rob Tielenburg            Haag Atletiek            NED  4:41:49  160.-M60
4801. James Laan                Nieuwerkerk ad IJssel    NED  4:41:52  969.-M45
4802. Rudi van der Stege        Rotterdam                NED  4:41:57  970.-M45
4803. Frans Fonken              Brunssum                 NED  4:41:59  306.-M55
4804. Paolo bruno Ferrrari      Garbagnate Milanese      ITA  4:42:01  926.-M18
4805. Attillio Fitskie          Schiedam                 NED  4:42:02  650.-M50
4806. Reint Jan Potze           Rotterdam                NED  4:42:05  971.-M45
4807. Bert Vogel                Parthenon                NED  4:42:08  307.-M55
4808. Frans Bollen              Helmond                  NED  4:42:12  161.-M60
4809. Jack Bastiaansen          Galder                   NED  4:42:12  972.-M45
4810. Johan Roovers             Bavel                    NED  4:42:12  651.-M50
4811. Maarten Hoffmann          Voorne Atletiek          NED  4:42:13  162.-M60
4812. Jacob Matahelumual        Dutch Runners Basic      NED  4:42:13  163.-M60
4813. Harm Prins                Huizen                   NED  4:42:13  973.-M45
4814. Adriano Picciau           Sittard                  NED  4:42:14  927.-M18
4815. AAM van der Valk          Rotterdam                NED  4:42:14  742.-M35
4816. Jan de Groot              Kropswolde               NED  4:42:15  164.-M60
4817. Mike van der Mark         Biervliet                NED  4:42:15  743.-M35
4818. Matheus Bleeker           Groningen                NED  4:42:17  744.-M35
4819. Bill Heilker              Schiedam                 NED  4:42:19  652.-M50
4820. Gezinus Buter             Passaat                  NED  4:42:23  165.-M60
4821. Paul Volgering            Ter Aar                  NED  4:42:32  928.-M18
4822. Daniel Milgate            Maidstone, Kent          GBR  4:42:32  929.-M18
4823. Rudy Veen                 Slochteren               NED  4:42:32  308.-M55
4824. Anton Schuurman           Amsterdam                NED  4:42:32  166.-M60
4825. Rinus Paardekooper        AV '56                   NED  4:42:38  974.-M45
4826. John van Dongen           Soest                    NED  4:42:40  975.-M45
4827. Pieter Suijs              GVAC                     NED  4:42:42  653.-M50
4828. Ludy van Hees             Tilburg                  NED  4:42:48 1053.-M40
4829. Frank Kieboom             Oosterhout Nb            NED  4:42:53 1054.-M40
4830. Henk Bongertman           Groningen Atletiek       NED  4:42:55  976.-M45
4831. Tomislav Hock             Bogota                   COL  4:42:57  977.-M45
4832. Frank Barendregt          Meise                    BEL  4:42:57  745.-M35
4833. A. S. de Varanda del Ca   Zaragoza                 ESP  4:43:02  978.-M45
4834. Nils de Bruin             Berkel en Rodenrijs      NED  4:43:05  930.-M18
4835. Mark Kruize               Schiedam                 NED  4:43:10  931.-M18
4836. Willem Richter            Rotterdam                NED  4:43:10  167.-M60
4837. Loet de Heer              Voorburg                 NED  4:43:12  309.-M55
4838. Erol Cetinkaya            Rotterdam                NED  4:43:14  746.-M35
4839. Gaby van t Hof            Zaandam                  NED  4:43:14 1055.-M40
4840. Paul Kooijman             PAC                      NED  4:43:22  979.-M45
4841. Dick Hilberdink           Vlissingen               NED  4:43:25 1056.-M40
4842. Erwin Poppeliers          Wien                     AUT  4:43:26  932.-M18
4843. Bert van der Leer         Hercules                 NED  4:43:27 1057.-M40
4844. Ruud Jorna                's-Gravenhage            NED  4:43:27  933.-M18
4845. Dennis Schrauwen          Spijkenisse              NED  4:43:31  934.-M18
4846. Yasar Ozdemir             Voorburg                 NED  4:43:33  935.-M18
4847. Stefan Kruithof           Hendrik Ido Ambacht      NED  4:43:39  936.-M18
4848. Harry Thijssen            Elburg                   NED  4:43:42  654.-M50
4849. Darry Hands Paz           Amsterdam                NED  4:43:44  937.-M18
4850. Johan Grobben             Well Gld                 NED  4:43:47  655.-M50
4851. Hans Melkert              Dordrecht                NED  4:43:49  980.-M45
4852. Dignus den Haan           's-Gravenhage            NED  4:43:52  938.-M18
4853. René van Houwelingen      Suomi                    NED  4:43:55  981.-M45
4854. Barend Dorchain           Capelle aan den IJssel   NED  4:43:56  310.-M55
4855. Benjamin Cocqcet          Brie Comte Robert        FRA  4:44:00  939.-M18
4856. Tjalling Tjalsma          Drachten                 NED  4:44:02  168.-M60
4857. Wim Pijnenburg            Messinias                GRE  4:44:02  311.-M55
4858. Remko de Rooij            Assendelft               NED  4:44:04  747.-M35
4859. Arthur van Dongen         Breda                    NED  4:44:04  982.-M45
4860. Maurice Aupperlee         Ridderkerk               NED  4:44:05  748.-M35
4861. Alex Adjei                's-Gravenhage            NED  4:44:06  940.-M18
4862. Fred van der Ree          Stedum                   NED  4:44:06  983.-M45
4863. Maurice Buijzen           Etten-Leur               NED  4:44:07  749.-M35
4864. Remco Out                 Maarssen                 NED  4:44:07  941.-M18
4865. Wim Deering               Spijkenisse              NED  4:44:08  169.-M60
4866. Stuart Cole               Beckenham                GBR  4:44:16  750.-M35
4867. Sergio Felter             Loopgroep Rietheide      NED  4:44:17  751.-M35
4868. Rex Schomaker             Delft                    NED  4:44:17  656.-M50
4869. Marcel Richard            Zoutelande               NED  4:44:20  312.-M55
4870. Jan Mersch                Fortuna                  NED  4:44:21  984.-M45
4871. Ronld van Bakel           Hoofddorp                NED  4:44:22  752.-M35
4872. Levent Altun              Rotterdam                NED  4:44:24  753.-M35
4873. John Revess               Guildford                GBR  4:44:28  985.-M45
4874. Koen Vansteenkiste        Gistel                   BEL  4:44:40  986.-M45
4875. Cees Poldervaart          Fortuna                  NED  4:44:42  313.-M55
4876. Antti Nummi               Rotterdam                NED  4:44:43  754.-M35
4877. Jan van der Keur          PAC                      NED  4:44:46  657.-M50
4878. Nasario Kortbeek          Barendrecht              NED  4:44:50  987.-M45
4879. Gerrit van Dongen         Ridderkerk               NED  4:44:51  314.-M55
4880. Robin van Vliet           Rhoon                    NED  4:44:58 1058.-M40
4881. Lammert Bakker            Spijkenisse              NED  4:44:58  658.-M50
4882. Tonnie Jansen             Hilversum                NED  4:45:00  315.-M55
4883. Mario Nieuwenhuis         Heinenoord               NED  4:45:07  988.-M45
4884. Andre Heeringa            Medemblik                NED  4:45:09  989.-M45
4885. Herman van der Laan       Pernis Rotterdam         NED  4:45:14 1059.-M40
4886. Sander Terwee             Heiloo                   NED  4:45:18  755.-M35
4887. Peter Buter               De Kieviten              NED  4:45:25  990.-M45
4888. Johan Woolderink          Kraggenburg              NED  4:45:25  316.-M55
4889. Hans Schrammeijer         PAC                      NED  4:45:26  170.-M60
4890. Christophe Verrin         Dunkerque                FRA  4:45:27  756.-M35
4891. Manfred Postma            Kranenburg-Zyfflich      GER  4:45:28  991.-M45
4892. Michel Zwings             Turnhout                 BEL  4:45:30 1060.-M40
4893. Dave Adriaansen           Zaandam                  NED  4:45:35  942.-M18
4894. John Hedman               Cork                     IRL  4:45:36  943.-M18
4895. Jaap Kramer               Barendrecht              NED  4:45:42  757.-M35
4896. Maciej Borowicz           Poznan                   POL  4:45:48  317.-M55
4897. Frank van de Watering     Breda                    NED  4:45:53  992.-M45
4898. Dick de Jong              Rhenen                   NED  4:45:53  993.-M45
4899. Adri Rijsdijk             Loopsport Run 4 Fun      NED  4:45:53 1061.-M40
4900. Job Leeuwangh             Spijkenisse              NED  4:45:58  944.-M18
4901. Roel Zuidema              Amsterdam                NED  4:46:00  659.-M50
4902. René Vlassenrood          Vlaardingen              NED  4:46:04  994.-M45
4903. Ton van der Sanden        DAK                      NED  4:46:05  318.-M55
4904. Daan van den Ende         Rotterdam                NED  4:46:08  945.-M18
4905. Wilco Draisma             Utrecht                  NED  4:46:11  946.-M18
4906. Ger Sondag                Barendrecht              NED  4:46:19 1062.-M40
4907. Jan de Kruif              Rotterdam                NED  4:46:23  660.-M50
4908. Rini Gootjes              Tilburg Road Runners     NED  4:46:29  319.-M55
4909. Kees Klootwijk            Ridderkerk               NED  4:46:30  171.-M60
4910. Hans van de Scheur        Nieuw Vennep             NED  4:46:36  995.-M45
4911. Charles van 't Hof        Nieuw Vennep             NED  4:46:36  661.-M50
4912. Rene van Berkel           Pallas '93               NED  4:46:36 1063.-M40
4913. William Miller            IJmuiden                 NED  4:46:39  320.-M55
4914. Johan van der Molen       Parthenon                NED  4:46:39 1064.-M40
4915. Ad Vermeer                Tilburg                  NED  4:46:40  996.-M45
4916. Ruud Kappe                Breukelen Ut             NED  4:46:43  947.-M18
4917. Alexander Bodde           Mussel                   NED  4:46:44  758.-M35
4918. Don Hoogkamer             Roelofarendsveen         NED  4:46:46  948.-M18
4919. Patrick Kulack            Purmerend                NED  4:46:52  759.-M35
4920. Derk-Jan Zuur             Giessenburg              NED  4:46:52  760.-M35
4921. Irwan Pratama             Eindhoven                NED  4:47:02  949.-M18
4922. Johan van de Griend       Dordrecht                NED  4:47:07  321.-M55
4923. Egbert Lutjes             Jahn II                  NED  4:47:07  997.-M45
4924. Rob van Zijl              Almere                   NED  4:47:07 1065.-M40
4925. Rien Bogaarts             Bergen op Zoom           NED  4:47:09  322.-M55
4926. Peter Scheffers           Hoogvliet Rotterdam      NED  4:47:10  662.-M50
4927. Arnold Holterman          AAA                      NED  4:47:11  172.-M60
4928. Tjakko Haaijer            Voorburg                 NED  4:47:11  663.-M50
4929. Jos Gubbi                 Spark                    NED  4:47:14  323.-M55
4930. Rob Gordijn               De Koplopers             NED  4:47:14  998.-M45
4931. Martin Matse              Parthenon                NED  4:47:20  999.-M45
4932. Kees Heil                 AV '34                   NED  4:47:21  664.-M50
4933. Tor Ronnow                Charlottenlund           DEN  4:47:25 1066.-M40
4934. Dirk van der Pol          De Kieviten              NED  4:47:29  173.-M60
4935. Roland Roodenburg         Ouderkerk aan den IJssel NED  4:47:30 1000.-M45
4936. Remko Anderson            's-Gravenhage            NED  4:47:32  950.-M18
4937. John van Geenen           Schiedam                 NED  4:47:35  324.-M55
4938. Cees Mooiman              Warnsveld                NED  4:47:36  325.-M55
4939. Frank Jonker              Hellevoetsluis           NED  4:47:37 1067.-M40
4940. Gert Wouters              Running AP               NED  4:47:41  174.-M60
4941. Hans van den Boogaard     Eindhoven                NED  4:47:41 1001.-M45
4942. Alan McIver               Liverpool                GBR  4:47:42 1002.-M45
4943. Rik Allemans              Rotterdam                NED  4:47:44 1003.-M45
4944. Daan Matualatupauw        Lochem                   NED  4:47:46  665.-M50
4945. Peter Cordes              Monnickendam             NED  4:47:46 1068.-M40
4946. Edo Viswat                Assen                    NED  4:47:50  666.-M50
4947. Ilco Koeman               Yerseke                  NED  4:47:52  761.-M35
4948. Kees Voogt                Tenaco                   NED  4:47:53  667.-M50
4949. Walter Lambert            Eijsden                  NED  4:47:57 1004.-M45
4950. Floor Toetenel            De Koplopers             NED  4:47:59  326.-M55
4951. Jan Pouwels               Nederland                NED  4:48:03 1069.-M40
4952. Timothy Franseen          Uden                     NED  4:48:05  951.-M18
4953. Bas Endlich               Rotterdam                NED  4:48:09 1005.-M45
4954. Ron de Ruijter            Delft                    NED  4:48:10  668.-M50
4955. Ad van Meer               Roosendaal               NED  4:48:11  669.-M50
4956. Cors van den Brink        Hylas                    NED  4:48:12  327.-M55
4957. Marco van der Wal         Badhoevedorp             NED  4:48:13 1070.-M40
4958. Roy Klas                  Rotterdam                NED  4:48:17 1071.-M40
4959. Paul Kroezen              Spark                    NED  4:48:17  175.-M60
4960. Evert van der Meulen      's-Hertogenbosch         NED  4:48:19 1072.-M40
4961. Arie Krop                 Ede Gld                  NED  4:48:20  670.-M50
4962. Hans Dominicus            Ede Gld                  NED  4:48:20  952.-M18
4963. Ton Witteman              's-Gravenhage            NED  4:48:20  671.-M50
4964. Peter Kleijwegt           Nieuwerkerk ad IJssel    NED  4:48:24 1073.-M40
4965. Erik Mebius               Klaushamn                SWE  4:48:29 1074.-M40
4966. Pino Losito               Barendrecht              NED  4:48:34  328.-M55
4967. Eugene van Helmond        Rotterdam                NED  4:48:36  329.-M55
4968. Adel Hassan               Paris                    FRA  4:48:40  672.-M50
4969. Ed van Beek               Spijkenisse              NED  4:48:42 1006.-M45
4970. Rein Pärn                 Tallinn                  EST  4:48:43  176.-M60
4971. Peet van der Linden       Rotterdam                NED  4:48:44  762.-M35
4972. Gerard Beerens            Tilburg Road Runners     NED  4:48:44  330.-M55
4973. Delphin Kruithof Kremer   Hellevoetsluis           NED  4:48:45  953.-M18
4974. Francis Spoelstra         Dutch Runners Basic      NED  4:48:47  673.-M50
4975. Dennis Severijnse         Almere                   NED  4:48:50 1075.-M40
4976. Jan H T Smit              Crumlin                  GBR  4:48:50  674.-M50
4977. Hans Damme                Run A round              NED  4:48:52  177.-M60
4978. Cent Wageveld             Olympus '70              NED  4:48:52  675.-M50
4979. Kees van Dam              Run A round              NED  4:48:52  178.-M60
4980. Ronald van Hees           Diemen                   NED  4:48:57  676.-M50
4981. Marcel Meijer             Oosterbeek               NED  4:48:57 1076.-M40
4982. Tom van Boxtel            Spiridon                 NED  4:49:04  763.-M35
4983. Lourens Looijenga         Vledder                  NED  4:49:04 1007.-M45
4984. Scott Oakes               London                   GBR  4:49:05  764.-M35
4985. Robert te Pas             Zutphen                  NED  4:49:06 1008.-M45
4986. Chris van Dorsser         Beuningen Gld            NED  4:49:06  331.-M55
4987. Frans van Straaten        Haarlem                  NED  4:49:09  179.-M60
4988. Karl Pretz                Veendam                  NED  4:49:12 1009.-M45
4989. Steven Jefferies          Bristol                  GBR  4:49:23  954.-M18
4990. Aart van Wingerden        Genderen                 NED  4:49:27  332.-M55
4991. Lammert Meijer            Assen                    NED  4:49:30  677.-M50
4992. Eric van Gijn             IJsselstein Ut           NED  4:49:32 1077.-M40
4993. Daniel Burgaud            La Garnache              FRA  4:49:35  678.-M50
4994. Alex Weelink              Ommen                    NED  4:49:36  679.-M50
4995. Bouke Fennema             Friesland                NED  4:49:39 1010.-M45
4996. Wan-jae Lee               Huntington               USA  4:49:41  180.-M60
4997. Wouter van Poppel         AV Monnickendam          NED  4:49:41  765.-M35
4998. Ronald Hofkens            Raamsdonksveer           NED  4:49:42  766.-M35
4999. Huub van Exel             Raamsdonksveer           NED  4:49:42  767.-M35
5000. Jean Christophe Herbaut   Mont Saint Aignan        FRA  4:49:43  768.-M35
5001. Onno Marres               Nijmegen                 NED  4:49:43  769.-M35
5002. Remko Wabeke              GAC Hilversum            NED  4:49:45  770.-M35
5003. Fokko Schrikkema          Hoogezand                NED  4:49:48 1078.-M40
5004. Tjeerd Visser             Friesland                NED  4:49:50  680.-M50
5005. Peter Oomen               Enschede                 NED  4:49:53 1079.-M40
5006. Tom Backus                Scopias                  NED  4:49:55 1011.-M45
5007. John Smeets               Herten                   NED  4:50:13  771.-M35
5008. Victor Poen               Utrecht                  NED  4:50:17  955.-M18
5009. Arie Terlouw              Krimpen aan den IJssel   NED  4:50:17  333.-M55
5010. Jaap van Adrighem         Dutch Runners Basic      NED  4:50:19 1012.-M45
5011. Xiaochen Liu              Delft                    NED  4:50:24  956.-M18
5012. Rob Ouweleen              Ridderkerk               NED  4:50:25  334.-M55
5013. Michael Kembel            Amsterdam                NED  4:50:26  772.-M35
5014. Hanspieter Hofman         Pijnacker                NED  4:50:29 1013.-M45
5015. Jens Adam                 Hamburg                  GER  4:50:30  957.-M18
5016. Wybe Koopmans             De Koplopers             NED  4:50:32  335.-M55
5017. Auke Galema               Franeker                 NED  4:50:33 1014.-M45
5018. Albert Visser             Rotterdam                NED  4:50:35 1015.-M45
5019. Jeroen Prent              Almere                   NED  4:50:36 1016.-M45
5020. Cees van Doorn            Wageningen               NED  4:50:39  336.-M55
5021. P. Briffeuil              Namur                    BEL  4:50:39 1017.-M45
5022. Hans van Vught            Hendrik Ido Ambacht      NED  4:50:42 1018.-M45
5023. Alex van Etten            Capelle aan den IJssel   NED  4:50:42  681.-M50
5024. Robert Engel              Duiven                   NED  4:50:43  773.-M35
5025. Naut Lindeman             Spijkenisse              NED  4:50:46  958.-M18
5026. Gert van Zanten           Veenendaal               NED  4:50:50 1019.-M45
5027. Peter de Jonge            Spirit Oud Beijerland    NED  4:50:52  337.-M55
5028. B. E. Garcia Santiago     Franeker                 NED  4:50:57  959.-M18
5029. Greg Antoni               's-Gravenhage            NED  4:50:59  960.-M18
5030. John van Bergen           Waddinxveen              NED  4:51:01 1020.-M45
5031. Erik Spruytenburg         Waddinxveen              NED  4:51:01  774.-M35
5032. Ron Schreuder             Heemstede                NED  4:51:03 1080.-M40
5033. Roderick Moerman          Vlaardingen              NED  4:51:08  961.-M18
5034. Frank van Wijk            Vlaardingen              NED  4:51:10 1021.-M45
5035. Ernst-Jan van Eck         Dutch Runners Gold       NED  4:51:12 1022.-M45
5036. Wolfgang Fröhlich         Wiehl                    GER  4:51:17  338.-M55
5037. Edward van Noordenne      Hellevoetsluis           NED  4:51:21 1081.-M40
5038. Henri Jongman             Hellevoetsluis           NED  4:51:23  962.-M18
5039. Hans de Koning            Parthenon                NED  4:51:25  682.-M50
5040. Henk Kikkert              Rhoon                    NED  4:51:28  683.-M50
5041. Ruud Mol                  Naarden                  NED  4:51:29  181.-M60
5042. Ron 't Lam                Schiedam                 NED  4:51:30  684.-M50
5043. André Batenburg           Dutch Runners Gold       NED  4:51:30 1023.-M45
5044. Peter Leeuwe              Rotterdam                NED  4:51:37  963.-M18
5045. William Hoondert          Heinkenszand             NED  4:51:38 1082.-M40
5046. Jan Frumau                Rotterdam                NED  4:51:40 1024.-M45
5047. Kevin Proctor             Kent                     GBR  4:51:46  775.-M35
5048. Robin Perik               Boskoop                  NED  4:51:47  964.-M18
5049. Bouke de Jong             Leiden                   NED  4:51:49  965.-M18
5050. Hans van Raam             Spijkenisse              NED  4:51:51  685.-M50
5051. Koos Boelsen              Spijkenisse              NED  4:51:54  182.-M60
5052. Kaeye Rijnks              Rotterdam                NED  4:52:03  966.-M18
5053. Car Visser                Energie                  NED  4:52:10  686.-M50
5054. Arthur Bijl               Spijkenisse              NED  4:52:12 1025.-M45
5055. Edwin van der Welle       Krimpen aan den IJssel   NED  4:52:13  967.-M18
5056. Erwin Verwer              's-Gravenhage            NED  4:52:14  776.-M35
5057. Pieter van Harmelen       Amsterdam                NED  4:52:39 1083.-M40
5058. Anne Kaldenberg           Typhoon                  NED  4:52:40  183.-M60
5059. Sebastiaan Rijks          Mal-Tongeren             BEL  4:52:45  777.-M35
5060. Michiel Stijntjes         Hellevoetsluis           NED  4:52:46  968.-M18
5061. Neil Webers               Zaltbommel               NED  4:52:47  778.-M35
5062. Eric de Jong              Zaltbommel               NED  4:52:47 1026.-M45
5063. Fred van Mil              Spijkenisse              NED  4:52:51 1027.-M45
5064. Ronald Rademaker          Ciko '66                 NED  4:52:53  339.-M55
5065. Andre de Jonge            Tilburg                  NED  4:52:55  969.-M18
5066. Ben Meeuwsen              OSS-VOLO                 NED  4:53:02 1028.-M45
5067. Rob van de Wiel           IJsselstein Ut           NED  4:53:06  779.-M35
5068. Norbert Zonneveld         Arnhem                   NED  4:53:08  340.-M55
5069. Frank de Lange            Hellevoetsluis           NED  4:53:16  687.-M50
5070. Paul Gagesteijn           Hercules                 NED  4:53:19  688.-M50
5071. Raskapoor Chedie          Rotterdam                NED  4:53:22  689.-M50
5072. Rob Langenhorst           Zwanenburg               NED  4:53:27  341.-M55
5073. Bram de Knegt             Rotterdam                NED  4:53:29  184.-M60
5074. Theo Giesen               Rotterdam                NED  4:53:39 1029.-M45
5075. Peter de Leng             Dordrecht                NED  4:53:41  690.-M50
5076. Ali El Seady              Veenendaal               NED  4:53:45  970.-M18
5077. Chris van Mullem          Spijkenisse              NED  4:53:52  691.-M50
5078. Jan Roelof Polling        Rotterdam                NED  4:53:55  780.-M35
5079. Wilfried Crauwels         Mechelen                 BEL  4:53:56  185.-M60
5080. Jeffrey van Veghel        Helmond                  NED  4:53:57  971.-M18
5081. Alexander Goverse         Rotterdam                NED  4:54:01  972.-M18
5082. Rob Hunter                Rotterdam                NED  4:54:04 1084.-M40
5083. Reinier Hamelink          Puttershoek              NED  4:54:07  973.-M18
5084. Pablo Korver              Heerlen                  NED  4:54:07  781.-M35
5085. Leslie Jackson            Sheerness                GBR  4:54:14  342.-M55
5086. Jaap de Kam               Dutch Runners Gold       NED  4:54:17  343.-M55
5087. Kevin Dean                Beverley                 GBR  4:54:18  692.-M50
5088. Gert-jan Stehouwer        Puttershoek              NED  4:54:20  782.-M35
5089. Herbert Schoutens         Rotterdam                NED  4:54:21  693.-M50
5090. Patrick van Lunteren      Breda                    NED  4:54:26  783.-M35
5091. Dennis Vos                Rotterdam                NED  4:54:27  974.-M18
5092. Jos van den Bos           Heteren                  NED  4:54:28  975.-M18
5093. Jorrit Hazekamp           Assendelft               NED  4:54:30  976.-M18
5094. Andrew Weir               Carrickfergus            GBR  4:54:33 1030.-M45
5095. Rien van Genderen         Rotterdam                NED  4:54:38  344.-M55
5096. Egbert Wijers             Rozenburg Zh             NED  4:54:41  345.-M55
5097. Jos van Hove              Vlaardingen              NED  4:54:46  694.-M50
5098. Jan Vellinga              Rijen                    NED  4:54:48 1085.-M40
5099. Ron Kok                   Haarlem                  NED  4:54:58 1086.-M40
5100. Maarten Jan Verhoeve      Capelle aan den IJssel   NED  4:55:05 1087.-M40
5101. Hans Faaij                PAC                      NED  4:55:05  695.-M50
5102. Marc Leopoldoff           Trélex                   SUI  4:55:06  784.-M35
5103. Nicolas Frautschi         Gen?ve                   SUI  4:55:06  977.-M18
5104. Jaques Dutroit            Frankrijk                FRA  4:55:10  186.-M60
5105. Klaas Bosma               Gieten                   NED  4:55:11 1031.-M45
5106. Ben Hartman               Clytoneus                NED  4:55:13  346.-M55
5107. Martin Lenting            Rotterdam                NED  4:55:14 1032.-M45
5108. Xander Sterkenburg        Capelle aan den IJssel   NED  4:55:18  978.-M18
5109. Tom Lammers               Rijswijk Zh              NED  4:55:23  785.-M35
5110. Peter Verhoef             Dutch Runners Gold       NED  4:55:23 1033.-M45
5111. Menno Oosterveld          Loopgroep PK             NED  4:55:27  696.-M50
5112. Nico Kooning              Vlaardingen              NED  4:55:27 1034.-M45
5113. Hidde van der Heide       Utrecht                  NED  4:55:27  979.-M18
5114. H ter Burg                Nederland                NED  4:55:31 1088.-M40
5115. Jaap van Buuren           Rotterdam                NED  4:55:39  347.-M55
5116. Oscar van Schaijk         Delft                    NED  4:55:42  980.-M18
5117. Roland Haeberli           Urdorf                   SUI  4:55:47 1089.-M40
5118. Gilbert Sopakuwa          Rotterdam                NED  4:55:48  981.-M18
5119. Paul Linger               Zoetermeer               NED  4:55:50 1035.-M45
5120. Daniël Geerts             Oelegem                  BEL  4:56:00  348.-M55
5121. Jacques Moison            Heemstede                NED  4:56:00 1036.-M45
5122. Anne Stoker               Heenvliet                NED  4:56:02  697.-M50
5123. Akko Slotboom             Schiedam                 NED  4:56:07 1090.-M40
5124. Onno Drent                Runners Stadskanaal      NED  4:56:15  187.-M60
5125. Robert Langendam          Spark                    NED  4:56:17 1037.-M45
5126. Arie van Prooijen         Hendrik Ido Ambacht      NED  4:56:18  698.-M50
5127. Dharmanand Ramnarain      Breda                    NED  4:56:21  786.-M35
5128. Allt Zwart                Ede Gld                  NED  4:56:24  699.-M50
5129. Wolter Woning             Ede Gld                  NED  4:56:26  349.-M55
5130. Calvin Ducreay            Hercules                 NED  4:56:27  350.-M55
5131. Marcel Verhoef            Hercules                 NED  4:56:27 1091.-M40
5132. Frans Deen                Almere                   NED  4:56:35 1038.-M45
5133. Arthur Bussche            Barendrecht              NED  4:56:39 1039.-M45
5134. Rob Mariman               Rotterdam                NED  4:56:39 1092.-M40
5135. Pim Eijlders              Hoogvliet Rotterdam      NED  4:56:41 1040.-M45
5136. Goan Oey                  Rotterdam                NED  4:56:42  700.-M50
5137. Patrick Verbrugh          Zoetermeer               NED  4:56:45 1093.-M40
5138. Gerrit van Woerden        Hoek van Holland         NED  4:56:46 1094.-M40
5139. Dennis van Dalen          Blaricum                 NED  4:57:01 1095.-M40
5140. J W M van der Linden      Zeeland                  NED  4:57:03  701.-M50
5141. Henri Appeldoorn          Papendrecht              NED  4:57:07 1096.-M40
5142. Evert Jan Kieft           Ugchelen                 NED  4:57:16  702.-M50
5143. Peter Aalderink           Roosendaal               NED  4:57:16 1097.-M40
5144. Paul de Winter            NSL                      NED  4:57:17 1098.-M40
5145. Darren Bennett            Woolmer Green            GBR  4:57:18  787.-M35
5146. Mitchell Verweij          Barendrecht              NED  4:57:21  982.-M18
5147. Daniël de Wit             's-Gravenhage            NED  4:57:26  983.-M18
5148. Pieter Keyzer             Rotterdam                NED  4:57:30 1041.-M45
5149. Eddy Hedemann             Assen                    NED  4:57:40 1099.-M40
5150. Boy Mullenders            Nijmegen                 NED  4:57:41  984.-M18
5151. Martijn Nijwening         Maastricht               NED  4:57:42  985.-M18
5152. Alb?r Giezen              Hanzesport               NED  4:57:47 1042.-M45
5153. Jan Stofberg              PAC                      NED  4:57:52  703.-M50
5154. Allan Henrich             Haarlemmermeer           NED  4:57:54 1100.-M40
5155. Roel van der Stel         Hellevoetsluis           NED  4:57:56 1043.-M45
5156. Kees v Rijs               Hercules                 NED  4:58:01  351.-M55
5157. Rudy Vande Velde          Wachtebeke               BEL  4:58:04 1044.-M45
5158. Aad Haring                De Koplopers             NED  4:58:09  352.-M55
5159. Paul Zeegers              's-Gravenhage            NED  4:58:18  188.-M60
5160. Orlando Fonseca           Spijkenisse              NED  4:58:18 1045.-M45
5161. Geert Vanstraelen         Temse                    BEL  4:58:20 1101.-M40
5162. Paul Munnik               's-Gravenhage            NED  4:58:20 1102.-M40
5163. Edwin Westgeest           Rotterdam                NED  4:58:21  986.-M18
5164. Mario de Wever            Vlissingen               NED  4:58:26  788.-M35
5165. Corstiaan Schuld          Elburg                   NED  4:58:42  987.-M18
5166. Leo Klok                  Ridderkerk               NED  4:58:54  704.-M50
5167. Harry Nieman              Tienhoven Ut             NED  4:58:57  353.-M55
5168. Gert Boer                 Raamsdonksveer           NED  4:59:00  705.-M50
5169. Harm van Vliet            Dordrecht                NED  4:59:02  706.-M50
5170. Theo Verstege             Dutch Runners Gold       NED  4:59:20  789.-M35
5171. Frederik Heeres           Dronrijp                 NED  4:59:26  988.-M18
5172. Jan Erkelens              Oud Beijerland           NED  4:59:27 1046.-M45
5173. Fred van Driel            avVN                     NED  4:59:28  354.-M55
5174. Miroslav Koula            Kralupy nad Vltavou      CZE  4:59:29  989.-M18
5175. Chien Doan                Dordrecht                NED  4:59:34 1103.-M40
5176. Piet Colpaart             Loopgroep Goirle         NED  4:59:36  189.-M60
5177. Peter van Keeken          Obbicht                  NED  4:59:42 1104.-M40
5178. Philip Corporaal          Dutch Runners Gold       NED  4:59:48  355.-M55
5179. Claude Jordaan            Hoofddorp                NED  4:59:49  790.-M35
5180. Dick Buis                 Rotterdam                NED  4:59:59 1047.-M45
5181. Karst Vaartjes            AAC '61                  NED  5:00:04  707.-M50
5182. EWM van den Berg          Steenbergen Nb           NED  5:00:05  791.-M35
5183. Michel den Dekker         Rhoon                    NED  5:00:16  792.-M35
5184. Robert van den Brandhof   Otterlo                  NED  5:00:19  990.-M18
5185. Angelo Leeggangers        Raamsdonksveer           NED  5:00:23 1105.-M40
5186. Rob van der Gaag          Hellevoetsluis           NED  5:00:24  708.-M50
5187. Henk Riemersma            Rottum Gn                NED  5:00:24  356.-M55
5188. Remko Koster              Etten Gld                NED  5:00:37  793.-M35
5189. Remco van Dalen           Rotterdam                NED  5:00:37  794.-M35
5190. Stefan Singor             Rotterdam                NED  5:00:38  991.-M18
5191. Carl Lescroart            Koekelberg               BEL  5:00:45  795.-M35
5192. Lamber Korsten            Capelle aan den IJssel   NED  5:00:51  796.-M35
5193. Leo Struijk               Nootdorp                 NED  5:00:52  190.-M60
5194. James Scanlon             Sixmilebridge            IRL  5:00:58  797.-M35
5195. Stephen Beeks             New Haw                  GBR  5:01:08  798.-M35
5196. Darren Beeks              Middlesex                GBR  5:01:08 1106.-M40
5197. Albert Vreeman            Ommen                    NED  5:01:19  357.-M55
5198. Cor-Jan Baltus            Middelburg               NED  5:01:31 1107.-M40
5199. Peter de Vreede           Meliskerke               NED  5:01:31  709.-M50
5200. Louis Tonikoe             Krimpen aan den IJssel   NED  5:01:31  710.-M50
5201. Kor Gorter                Glimmen                  NED  5:01:33  191.-M60
5202. George Timmermans         Dutch Runners Basic      NED  5:01:38  192.-M60
5203. Peter de Coene            Rijswijk Zh              NED  5:01:42  711.-M50
5204. Martijn Lukassen          Arnhem                   NED  5:01:42  992.-M18
5205. Sander Boomman            Rotterdam                NED  5:01:48  993.-M18
5206. Bob Winkel                Spark                    NED  5:01:48  193.-M60
5207. Karel Zwaan               Heemstede                NED  5:02:02  799.-M35
5208. Antonio Garcia Naranjo    Helmond                  NED  5:02:03 1108.-M40
5209. Irsan Widarto             Middelburg               NED  5:02:04  800.-M35
5210. Fritz Rabeler             Egestorf                 GER  5:02:10  994.-M18
5211. Faisal Callender          Atos                     NED  5:02:10 1109.-M40
5212. Andries Dam               Spijkenisse              NED  5:02:14  712.-M50
5213. Dolf Hamburger            Almere                   NED  5:02:15 1048.-M45
5214. Ian Tippen                Wakefield                GBR  5:02:17  194.-M60
5215. Tim Timmermans            Rhoon                    NED  5:02:17  801.-M35
5216. Ekrem Saruhan             Schiedam                 NED  5:02:18  995.-M18
5217. Peter Vedder              LAAC Twente              NED  5:02:27  713.-M50
5218. George Soplantila         Haren Gn                 NED  5:02:46 1110.-M40
5219. Jurg Goeree               Rotterdam                NED  5:02:48  996.-M18
5220. Jaap Kok                  ImproveRoadRunners       NED  5:02:48  714.-M50
5221. Paul O'Sullivan           PAC                      NED  5:02:55  802.-M35
5222. David Lorenz              Centennial               USA  5:03:14  195.-M60
5223. Patrick Riviere           Budel Dorplein           NED  5:03:20 1111.-M40
5224. John Baas                 Capelle aan den IJssel   NED  5:03:23 1049.-M45
5225. Iskander v.d. Wijngaard   Hellevoetsluis           NED  5:03:29  997.-M18
5226. René Bosman               Vlaardingen              NED  5:03:35  803.-M35
5227. Dick de Kort              Achilles                 NED  5:03:35  196.-M60
5228. Marcel Broekhoff          Roosendaal               NED  5:03:35  998.-M18
5229. Pieter Bouvrie            Eindhoven                NED  5:03:44 1112.-M40
5230. Wessel Veenstra           Buitenpost               NED  5:03:47  804.-M35
5231. Brendan Chappell          Rotterdam                NED  5:03:57  999.-M18
5232. Gerard van Maanen         the Hague Road Runners   NED  5:04:00  715.-M50
5233. Serge Tailliar            Toulon                   FRA  5:04:04  716.-M50
5234. Christopher Tanner        Bandon, Oregon           USA  5:04:04  805.-M35
5235. Mattijs Mudde             Capelle aan den IJssel   NED  5:04:05 1000.-M18
5236. Marco Bruggemans          PAC                      NED  5:04:07 1050.-M45
5237. Jan Horstman              Waterland                NED  5:04:08  358.-M55
5238. Michiel de Groot          Breda                    NED  5:04:23 1001.-M18
5239. Bart Philippa             Rotterdam                NED  5:04:24 1002.-M18
5240. Ger Heesen                Nijmegen                 NED  5:04:25 1051.-M45
5241. Andrew Linton             London                   GBR  5:04:31  806.-M35
5242. Laurent Rollinger         Illange                  FRA  5:04:32 1113.-M40
5243. Harm de Jonge             Wildervank               NED  5:04:44  359.-M55
5244. Bastian Hamelink          Terneuzen                NED  5:04:45  717.-M50
5245. Frans Kragtwijk           Startbaan                NED  5:04:52  197.-M60
5246. Casper Rietdijk           Spijkenisse              NED  5:05:00 1003.-M18
5247. René Derrix               Rotterdam                NED  5:05:05  198.-M60
5248. Adriaan van Gaalen        Hellertown, Pa           USA  5:05:06  718.-M50
5249. Andy Hoddle               Rushden                  GBR  5:05:09 1052.-M45
5250. Hans Stevens              Soesterberg              NED  5:05:11  199.-M60
5251. Willem Beerman            Rotterdam                NED  5:05:14 1053.-M45
5252. Jan Vermaas               Poortugaal               NED  5:05:37 1054.-M45
5253. Daan Kruizinga            VAV                      NED  5:05:42 1055.-M45
5254. Jan den Ouden             Barendrecht              NED  5:05:50 1056.-M45
5255. Paul Vermeulen            Rotterdam                NED  5:06:01  807.-M35
5256. Mark Keizer               Ter Apel                 NED  5:06:04 1114.-M40
5257. Dairo Bosschart           Zwijndrecht              NED  5:06:09 1004.-M18
5258. Herbert van der Donk      Rotterdam                NED  5:06:26 1057.-M45
5259. Brian Mills               Leominster               GBR  5:06:31  719.-M50
5260. Lichinio S. De Los Sant   Hellevoetsluis           NED  5:06:34 1005.-M18
5261. Petros Samara             Dordrecht                NED  5:06:34 1006.-M18
5262. Angelo Mastrogiacomi      Gonderange               LUX  5:06:44 1058.-M45
5263. Eric Wieman               Waldsee                  GER  5:06:50 1115.-M40
5264. Marcel Roelofs            Daventria                NED  5:06:52  720.-M50
5265. Henk van Tuijl            Hoek van Holland         NED  5:06:55 1059.-M45
5266. Piet Feijnenbuik          Capelle aan den IJssel   NED  5:07:20  360.-M55
5267. Peter Knight              Bristol                  GBR  5:07:26 1007.-M18
5268. Leen van den Berg         Ede Gld                  NED  5:07:37  721.-M50
5269. Peter Brugmans            Heerlen                  NED  5:07:50  722.-M50
5270. Patrick Wasserman         Nuth                     NED  5:07:55 1116.-M40
5271. Roelof van Dijk           Hoogezand                NED  5:08:14  361.-M55
5272. Ruurd Tolman              Spark                    NED  5:08:15  362.-M55
5273. Hilbrand Stoffers         Bleiswijk                NED  5:08:29 1060.-M45
5274. Sjoerd Dijkstra           Wommels                  NED  5:08:29  723.-M50
5275. Frans Janssen             Rotterdam                NED  5:08:32  200.-M60
5276. Stanley Bernardus         Goes                     NED  5:08:37 1061.-M45
5277. Raymond Waltman           Schiedam                 NED  5:08:38 1008.-M18
5278. Erik de Koning            PAC                      NED  5:08:42 1062.-M45
5279. Bert Horssels             Spirit Oud Beijerland    NED  5:08:44 1063.-M45
5280. Maarten van den Berg      Bleiswijk                NED  5:08:47 1009.-M18
5281. Herman Brummelman         Hanzesport               NED  5:08:56  363.-M55
5282. André Papilaja            the Hague Road Runners   NED  5:08:59 1064.-M45
5283. Peng Yip Cheah            LVG                      NED  5:09:02  724.-M50
5284. Maarten de Vlieger        Rotterdam                NED  5:09:09 1010.-M18
5285. Fernand Izeboud           Amsterdam                NED  5:09:23  808.-M35
5286. Olivier Hibon             Allauch                  FRA  5:09:33 1065.-M45
5287. Koos van Scharenburg      Balkbrug                 NED  5:09:48 1066.-M45
5288. Robin Opree               Geervliet                NED  5:09:56 1011.-M18
5289. Rudy Cruysbergs           Vilvoorde                BEL  5:09:58 1067.-M45
5290. Leo Onderwater            's-Gravenhage            NED  5:10:03 1068.-M45
5291. Pieter Versluijs          Ilion                    NED  5:10:19  201.-M60
5292. Tom Duif                  's-Gravenhage            NED  5:10:21  725.-M50
5293. Bastiaan Goossen          Nijmegen                 NED  5:10:28 1012.-M18
5294. Jeffrij Koekebacker       Rotterdam                NED  5:10:58 1013.-M18
5295. Marcello Paradiso         Modena                   ITA  5:11:06  364.-M55
5296. Jeroen van den Ende       Ede Gld                  NED  5:11:16 1014.-M18
5297. Nico Wiggers              Arnhem                   NED  5:11:16  726.-M50
5298. Gert Schoeman             VAV                      NED  5:11:21  727.-M50
5299. Rob Brink                 Den Helder               NED  5:11:25  365.-M55
5300. Deddy Sukasman            Capelle aan den IJssel   NED  5:11:26 1015.-M18
5301. Tomoo Takenaka            Ageo-shi, Saitama        JPN  5:11:26  728.-M50
5302. Marco Rijnaard            Vlaardingen              NED  5:11:29 1016.-M18
5303. Andy Kemp                 Bedford                  GBR  5:11:40  809.-M35
5304. Bobby van Asselt          Zoetermeer               NED  5:11:41 1017.-M18
5305. Lionel Boxall             Surrey                   GBR  5:11:45  366.-M55
5306. Henry Medina              Veghel                   NED  5:12:04 1018.-M18
5307. Steven Hall               Aberdeen                 GBR  5:12:04 1019.-M18
5308. Harm Wevers               Oosterbeek               NED  5:12:11 1020.-M18
5309. Jan Reneman               Rijswijk Zh              NED  5:12:16  202.-M60
5310. Dick Molenaar             De Kieviten              NED  5:12:53 1069.-M45
5311. Sombat Wongwisessuk       Bangkok                  THA  5:12:54  729.-M50
5312. Jan Lammert van Houten    Appingedam               NED  5:13:01 1021.-M18
5313. Henk Kortlever            Delta Sport              NED  5:13:05 1070.-M45
5314. Leo Boelens               Dordrecht                NED  5:13:06  367.-M55
5315. Nico Brugman              Kudelstaart              NED  5:13:17 1071.-M45
5316. Bram Velders              Rotterdam                NED  5:13:18  203.-M60
5317. Arie Berkelaar            Rotterdam                NED  5:13:29  204.-M60
5318. Anton Srikandakumar       London                   GBR  5:13:33 1072.-M45
5319. Andre Kramer              Yerseke                  NED  5:13:33  810.-M35
5320. Paul Lalanne              Limoges                  FRA  5:13:50 1022.-M18
5321. Charles Creutzburg        Hellevoetsluis           NED  5:13:54  730.-M50
5322. Frans Mastenbroek         Rotterdam                NED  5:13:58  811.-M35
5323. Villiam Leporati          Carpi                    ITA  5:14:15  368.-M55
5324. Bert Peters               Zoetermeer               NED  5:14:29  731.-M50
5325. Maurizio Pivetti          Modena                   ITA  5:14:30  732.-M50
5326. Joaquim Pereira           Setúbal                  POR  5:14:47  205.-M60
5327. Theo de Jong              Statina                  NED  5:15:03  369.-M55
5328. Danny Clincke             Kalken                   BEL  5:15:09 1073.-M45
5329. Bas van den Brink         Ermelo                   NED  5:15:15  812.-M35
5330. Marlon Watamaleo          Barendrecht              NED  5:15:19 1023.-M18
5331. Leo Messemaker            Poortugaal               NED  5:15:20 1074.-M45
5332. Henk Vergunst             Barendrecht              NED  5:15:20  370.-M55
5333. Werner Wiltens            Rotterdam                NED  5:15:33  371.-M55
5334. Peter Koster              Spijkenisse              NED  5:15:42 1117.-M40
5335. Gert Daams                Capelle aan den IJssel   NED  5:15:44  733.-M50
5336. Bert Brand                Strijen                  NED  5:15:50 1075.-M45
5337. Martin Bosman             Loopservice.nl           NED  5:16:17  206.-M60
5338. Edwin Bennaars            Rotterdam                NED  5:16:19  813.-M35
5339. Achour Karim              Montelinar               FRA  5:16:31 1024.-M18
5340. Wilard Hamstra            Amersfoort               NED  5:16:36 1076.-M45
5341. Hugo van Leeuwen          Scharendijke             NED  5:16:37 1118.-M40
5342. Beyam Abrahim             Rotterdam                NED  5:16:52  814.-M35
5343. Ramon Beeks               Tadley , Hants           GBR  5:17:07 1119.-M40
5344. Stanley Joghi             Rotterdam                NED  5:17:08  734.-M50
5345. Nikolaos Vergas           Thessaloniki             GRE  5:17:14 1120.-M40
5346. Jack van den Hengel       Loopgroep Aart Stigter   NED  5:18:47 1121.-M40
5347. Karel Bor                 Papendrecht              NED  5:18:47  815.-M35
5348. Chris Winnard             Chesterfield             GBR  5:18:52 1025.-M18
5349. Maarten Witte             Oudenbosch               NED  5:18:57  207.-M60
5350. Edward Klerks             Schiedam                 NED  5:19:17 1122.-M40
5351. Patrick Fransen           Brussel                  BEL  5:19:44 1077.-M45
5352. Jeroen Boerdijk           Raalte                   NED  5:20:01 1026.-M18
5353. Declan Walsh              's-Gravenhage            NED  5:20:02  816.-M35
5354. Piet Jansen               's-Gravendeel            NED  5:20:15  208.-M60
5355. John Schaap               Gorinchem                NED  5:20:18 1078.-M45
5356. Frank van Otterlo         Tilburg                  NED  5:20:24  735.-M50
5357. Andre van Dalfsen         AV Heerenveen            NED  5:20:40 1079.-M45
5358. Mark Paardekooper         Dordrecht                NED  5:21:07  817.-M35
5359. Edwin van Helden          Rotterdam                NED  5:21:17 1123.-M40
5360. Fred Boerman              's-Gravenhage            NED  5:21:18 1124.-M40
5361. Frans van Kestereren      Amsterdam Zuidoost       NED  5:21:38 1080.-M45
5362. Kees Berenbak             's-Gravenhage            NED  5:21:41  372.-M55
5363. Bart Verschuur            Rotterdam                NED  5:21:54 1081.-M45
5364. Johnny Toma               Munstergeleen            NED  5:21:58  736.-M50
5365. Dandy van der Meulen      Spijkenisse              NED  5:22:06  818.-M35
5366. Jan Jongejan              Rotterdam                NED  5:22:07  209.-M60
5367. Hans van der Arend        Spark                    NED  5:22:20 1082.-M45
5368. Joop Keetman              Lycurgus                 NED  5:22:31  210.-M60
5369. Emiel Jansen              Den Dungen               NED  5:22:36 1027.-M18
5370. John Elschot              Wehl                     NED  5:22:56  737.-M50
5371. Akira Ohchi               Rotterdam                NED  5:23:43  211.-M60
5372. Jacob Drinkwaard          Dutch Runners Gold       NED  5:23:52  212.-M60
5373. René Watrin               Dunkerque                FRA  5:24:49 1083.-M45
5374. Chrisjan Pol              Dronten                  NED  5:24:59  738.-M50
5375. Sander Karsten            Amsterdam                NED  5:25:02 1028.-M18
5376. Ab Bul                    Dutch Runners Gold       NED  5:25:39  213.-M60
5377. Glenn Verwey              Fit                      NED  5:25:47 1125.-M40
5378. François Frederix         Hechtel                  BEL  5:25:54  739.-M50
5379. Willem van der  Bijl      RWV                      NED  5:26:09  214.-M60
5380. Frans de Droog            Overveen                 NED  5:26:12  740.-M50
5381. Fabio Gerlini             Roma                     ITA  5:26:22 1126.-M40
5382. John Donokarijo           Vlaardingen              NED  5:26:33 1127.-M40
5383. Jacob Dijkstra            Friesland                NED  5:26:44  741.-M50
5384. Ruud van Zanten           Wateringen               NED  5:26:49 1084.-M45
5385. Arie Eichhorn             Dordrecht                NED  5:27:07  819.-M35
5386. Robert Schram             Hoogvliet Rotterdam      NED  5:28:30 1085.-M45
5387. Marco Schram              Hoogvliet Rotterdam      NED  5:28:30 1029.-M18
5388. Hans van Selst            Assen                    NED  5:28:38  742.-M50
5389. Toon Janssen              Dutch Runners Basic      NED  5:28:43  743.-M50
5390. Brunero Brega             Livorno                  ITA  5:28:57  373.-M55
5391. Peter Robinson            Birmingham               GBR  5:29:03 1030.-M18
5392. Henk Bijl                 Hardinxveld Giessendam   NED  5:29:12  374.-M55
5393. Paul de Valk              AV '47                   NED  5:29:42  375.-M55
5394. Peter Grajer              Heemstede                NED  5:30:23  215.-M60
5395. Remco Knapper             Hoogeveen                NED  5:30:25 1031.-M18
5396. Asroef Zahoer             Rotterdam                NED  5:31:49 1032.-M18
5397. Richard Durber            Liverpool                GBR  5:33:50 1033.-M18
5398. Rob Fredriks              PAC                      NED  5:34:18  376.-M55
5399. Noes Matualatupauw        Deventer                 NED  5:35:29 1086.-M45
5400. Dirk Pols                 Berkel en Rodenrijs      NED  5:35:37 1128.-M40
5401. Philippe Ortscheidt       Belfort                  FRA  5:35:50  377.-M55
5402. Ludie van Neijhof         Lepelstraat              NED  5:37:08 1129.-M40
5403. Martin Eegerdingk         NEA Volharding           NED  5:37:08 1087.-M45
5404. Michel Stevens            Willebroek               BEL  5:37:14 1034.-M18
5405. Willem Boon               Loopgroep PK             NED  5:39:14  216.-M60
5406. Auke Teunissen            Opijnen                  NED  5:39:15  820.-M35