8. OMV Linz Donau Marathon - Linz, 17. 5. 2009
      zdroj: http://www.pentek-timing.at/
      ŽENY
 ##.  meno ročník                    štát klub                           Netto    Brutto    A 1/2M    B 1/2M   ##.-kat
  1.  Gradwohl Eva-Maria  73          AUT Happy Lauf Anger              2:37:26  2:37:26   1:18:11   1:19:14    1.-F35
  2.  Mironova Tetiana  68            RUS neuvedený                     2:54:50  2:54:59   1:25:10   1:29:40    1.-F40
  3.  Holzknecht Henriette  66        AUT Sellrain                      3:11:26  3:11:44   1:33:56   1:37:29    2.-F40
  4.  Khinast-Sittenthaler Chris 71   AUT TRIRUN Linz                   3:15:07  3:15:27   1:33:06   1:42:01    2.-F35
  5.  Jäger Regina  74                AUT Prambachkirchen               3:15:09  3:15:35   1:34:57   1:40:12    3.-F35
  6.  Priglinger Judith  84           AUT TRIRUN Linz                   3:19:28  3:19:50   1:35:35   1:43:53    1.-F20
  7.  Panholzer Anna 76               AUT www.4sports.at                3:19:58  3:20:31   1:40:06   1:39:51    1.-F30
  8.  Stadlmann Monika  77            AUT Tri Alpin Radstadt            3:20:46  3:21:03   1:35:17   1:45:29    2.-F30
  9.  Gaube Nicole  76                GER MRRC München                  3:23:13  3:23:32   1:40:08   1:43:04    3.-F30
 10.  Reinwein Martina  76            AUT TV Wels 1862                  3:24:11  3:24:37   1:40:13   1:43:58    4.-F30
 11.  Wohlschlager Maria  61          AUT LG AU Pregarten               3:24:36  3:25:12   1:41:14   1:43:22    1.-F45
 12.  Pichler Bettina  73             AUT Trirun Linz                   3:26:38  3:27:05   1:39:26   1:47:12    4.-F35
 13.  Astecker Angelika  76           AUT Vöcklabruck                   3:28:25  3:30:59   1:43:09   1:45:16    5.-F30
 14.  Haider Ilse  49                 AUT ASKÖ TRI LINZ                 3:30:25  3:30:46   1:44:14   1:46:10    1.-F60
 15.  Fröhlich Lisa  90               AUT Wolfsegg                      3:31:08  3:31:40   1:42:24   1:48:43    2.-F20
 16.  Baumgartner Margit  63          AUT Sportunion Oberösterreich     3:33:38  3:34:17   1:45:01   1:48:37    2.-F45
 17.  Riepl Heidi 67                  AUT OÖN                           3:34:16  3:34:43   1:43:58   1:50:17    3.-F40
 18.  Chalupka Karin  69              AUT Voestalpine Run4fun           3:35:52  3:36:31   1:43:17   1:52:35    4.-F40
 19.  Freimüller Christine  66        AUT ASKÖ Gunskirchen              3:36:33  3:37:19   1:44:15   1:52:17    5.-F40
 20.  Popp Katja 82                   AUT Bad Hall                      3:36:41  3:37:11   1:41:08   1:55:32    3.-F20
 21.  Ronootsos Angelakis  57         GRE GRECEE                        3:37:15  3:37:32   1:42:41   1:54:34    1.-F50
 22.  Pusch Anna  60                  AUT SV Gallneukirchen             3:39:55  3:41:20   1:50:00   1:49:54    3.-F45
 23.  Haydn Doris  68                 AUT Wien                          3:39:56  3:41:10   1:46:46   1:53:10    6.-F40
 24.  Proell Verena  77               AUT Union Ulrichsberg             3:40:17  3:40:42   1:42:42   1:57:35    6.-F30
 25.  Stoličná Zuzana 68              SVK Bratislava                    3:40:22  3:41:10   1:45:44   1:54:38    7.-F40
 26.  Pichler Marianne  61            AUT BSV Land OÖ                   3:40:53  3:41:45   1:44:39   1:56:14    4.-F45
 27.  Michaelis Bettina  65           AUT SV Gallneukirchen             3:40:54  3:42:20   1:49:59   1:50:55    8.-F40
 28.  Lechner Renate  67              AUT ASK Ortner Loosdorf           3:41:52  3:42:47   1:43:28   1:58:24    9.-F40
 29.  Stöttner Elisabeth  69          AUT Trirun Linz                   3:41:55  3:42:29   1:42:51   1:59:03   10.-F40
 30.  Huber Monika  64                AUT SV Lichtenberg                3:41:57  3:42:26   1:46:44   1:55:12    5.-F45
 31.  Lindorfer Manuela  74           AUT KH BHS Linz                   3:42:00  3:42:53   1:46:34   1:55:26    5.-F35
 32.  Landskron Josefine  57          AUT Linz                          3:42:05  3:43:12   1:47:14   1:54:51    2.-F50
 33.  Lichtenberger Gerda 67          AUT Enns                          3:42:59  3:44:33   1:49:16   1:53:42   11.-F40
 34.  Schmelz Christine 55            AUT Wolfsegg                      3:43:23  3:44:49   1:51:32   1:51:51    3.-F50
 35.  Schmidt Sabine  63              AUT Linz                          3:43:41  3:44:51   1:45:07   1:58:33    6.-F45
 36.  Mattioni Sieglinde  61          GER LT Hainsacker                 3:43:53  3:45:19   1:51:32   1:52:20    7.-F45
 37.  Mörzinger Maria  69             AUT Union Altenfelden             3:44:18  3:45:25   1:49:31   1:54:47   12.-F40
 38.  Tuerk Karin  72                 AUT Stern Bew                     3:44:53  3:46:18   1:51:32   1:53:20    6.-F35
 39.  Moser Barbara 78                AUT Linz                          3:45:14  3:46:36   1:42:58   2:02:16    7.-F30
 40.  Sturm Christine  57             AUT Attersee A. Attersee          3:46:57  3:48:03   1:53:04   1:53:52    4.-F50
 41.  Oravecz Orsolya  74             HUN Budapest                      3:46:59  3:49:14   1:50:49   1:56:10    7.-F35
 42.  Mayer Birgit  60                AUT Klagenfurt                    3:48:22  3:50:09   1:51:13   1:57:09    8.-F45
 43.  Naderer Elisabeth  59           AUT Linz                          3:48:50  3:50:55   1:55:54   1:52:56    5.-F50
 44.  Hartner Roswitha  75            AUT Sole Brennero Fischlham       3:49:12  3:49:47   1:49:52   1:59:19    8.-F30
 45.  Tunst Irma  56                  AUT Markt Hartmannsdorf           3:50:19  3:51:12   1:50:27   1:59:51    6.-F50
 46.  Riegler Edeltraud  66           AUT Neumarkt                      3:50:39  3:52:04   1:51:32   1:59:06   13.-F40
 47.  Groiß Petra  77                 AUT Sportunion Oberösterreich     3:53:25  3:55:33   1:57:54   1:55:30    9.-F30
 48.  Klambauer Helga  60             AUT Union Alberndorf              3:53:33  3:55:38   1:58:04   1:55:28    9.-F45
 49.  Dormayr Ingrid  66              AUT Voestalpine Run4fun           3:53:49  3:55:31   1:56:17   1:57:32   14.-F40
 50.  Hirn-Sojer Barbara  59          AUT Club 42195                    3:54:04  3:54:49   1:47:13   2:06:51    7.-F50
 51.  Meisinger Nina  77              AUT Wilhering                     3:56:02  3:57:12   1:51:38   2:04:23   10.-F30
 52.  Reiter Martina  58              AUT Linz                          3:56:58  3:58:12   2:01:31   1:55:26    8.-F50
 53.  Schöberl Susanne 67             AUT St. Pölten                    3:56:59  3:58:41   1:56:27   2:00:31   15.-F40
 54.  Staufer Marianne  58            AUT Attersee                      3:57:08  3:58:15   1:53:04   2:04:04    9.-F50
 55.  Scheichenbauer Heidi  79        AUT Wien                          3:58:21  4:00:07   1:56:12   2:02:08   11.-F30
 56.  Mayr Martina  83                AUT Ironteam Eferding Zellaktive  3:58:43  4:01:03   1:58:30   2:00:12    4.-F20
 57.  Spangl Beate 71                 AUT Wien                          3:59:03  4:01:08   1:58:05   2:00:58    8.-F35
 58.  Schürz Karin 82                 AUT St. Peter Am Wimberg          3:59:09  4:01:17   1:59:12   1:59:57    5.-F20
 59.  Stürmer Sabina  70              AUT Linz                          3:59:19  4:00:22   1:48:49   2:10:30    9.-F35
 60.  Onger Elisabeth 67              AUT Wien                          3:59:32  4:01:41   1:58:39   2:00:53   16.-F40
 61.  Stelzmüller Roswitha  65        AUT BSV Land OÖ                   3:59:51  4:01:56   1:58:52   2:00:59   17.-F40
 62.  Kirschbichler Ulrike  59        AUT Lichtenberg                   4:00:10  4:01:19   1:53:08   2:07:01   10.-F50
 63.  Lederer-Saxenhofer Manuela  67  AUT SV Wallern                    4:01:21  4:03:02   1:57:53   2:03:28   18.-F40
 64.  Adamkovich Nora 68              HUN Szeged                        4:01:25  4:03:12   2:01:48   1:59:36   19.-F40
 65.  Naesiger Sonja  74              GER Bischofswiesen                4:03:00  4:05:14   1:59:29   2:03:31   10.-F35
 66.  Furthmayr Raphaela  69          AUT Kfm Austria                   4:03:37  4:05:44   1:58:50   2:04:46   20.-F40
 67.  Peirlberger Ingrid  82          AUT Linz                          4:03:40  4:05:22   1:56:39   2:07:01    6.-F20
 68.  Birschitzky Elisabeth Mag 67    AUT Frauenkirchen                 4:05:11  4:06:55   1:59:33   2:05:37   21.-F40
 69.  Neger-Loibner Marianne  64      AUT Yellow Feet Runners Gleinstätt4:05:37  4:07:23   1:57:19   2:08:18   10.-F45
 70.  Schmidsberger Brigitta  62      AUT Magistrat Linz                4:06:12  4:07:52   1:56:11   2:10:01   11.-F45
 71.  Kratzert Brigitta  64           AUT Linz/Ebelsberg                4:07:47  4:08:55   1:52:37   2:15:09   12.-F45
 72.  Mayrhofer Elfi  61              AUT Haidershofen                  4:09:03  4:11:09   1:59:45   2:09:18   13.-F45
 73.  Reithmayer Sandra  78           AUT Oberbank                      4:09:19  4:10:36   2:04:23   2:04:56   12.-F30
 74.  Leitner Gerda  65               AUT BSV Land OÖ GeoL              4:09:20  4:11:25   1:59:10   2:10:09   22.-F40
 75.  Holzner Gaby  59                AUT IS Eybl Runningteam 09 WB     4:09:35  4:11:00   1:56:02   2:13:32   11.-F50
 76.  Parakenings Ilse  58            GER Kreuzmayr Bayern GmbH         4:11:06  4:13:33   2:00:50   2:10:15   12.-F50
 77.  Pachlatko Heidi  60             AUT TSV St. Georgen/Gusen         4:12:23  4:14:54   2:08:06   2:04:16   14.-F45
 78.  Miksch Martina  68              AUT Wien                          4:13:04  4:15:16   1:59:21   2:13:42   23.-F40
 79.  Sieghartsleitner Bernadette  61 AUT Sparkasse OÖ                  4:13:16  4:14:17   2:00:07   2:13:09   15.-F45
 80.  Hübner Kathrin  80              AUT Haid                          4:14:01  4:16:33   2:04:39   2:09:21    7.-F20
 81.  Thieme Ulrike  60               GER Sportstudio Wellcome Gummersba4:14:10  4:16:19   2:03:46   2:10:23   16.-F45
 82.  Sampl Sarah  78                 USA Graz                          4:15:07  4:17:40   2:07:16   2:07:51   13.-F30
 83.  Bittermann Herma  48            AUT Leonding                      4:15:37  4:18:09   2:08:06   2:07:30    2.-F60
 84.  Tompa Andrea  71                HUN Budapest                      4:15:48  4:18:14   2:01:34   2:14:14   11.-F35
 85.  Lodi Enrica  64                 ITA Madonnina                     4:16:13  4:17:58   1:56:51   2:19:21   17.-F45
 86.  Boellner Irene  58              GER Höhenkirchen                  4:16:19  4:18:37   2:04:49   2:11:30   13.-F50
 87.  Tischler Libuse  61             GER Höhenkirchen                  4:16:20  4:18:37   2:04:49   2:11:30   18.-F45
 88.  Pühringer Petra  75             AUT Kleinzell                     4:16:47  4:18:59   2:05:42   2:11:05   14.-F30
 89.  Hodous Ingrid 79                AUT Wien                          4:17:58  4:19:56   2:05:25   2:12:33   15.-F30
 90.  Rockenschaub Roswitha  58       AUT Steyr                         4:18:10  4:18:41   1:57:04   2:21:05   14.-F50
 91.  Gombas Ildiko 69                HUN Szeged                        4:18:46  4:20:34   2:02:51   2:15:55   24.-F40
 92.  Biermayr Renate  49             AUT Ausdauerpool                  4:19:36  4:20:50   2:05:24   2:14:11    3.-F60
 93.  Öller Monika  71                AUT Oberbank                      4:20:06  4:21:12   2:00:45   2:19:21   12.-F35
 94.  Breitschopf Maria  57           AUT Gutau                         4:20:47  4:23:25   2:08:01   2:12:46   15.-F50
 95.  Wilk Alexandra  72              AUT Linz                          4:20:51  4:22:49   2:02:17   2:18:34   13.-F35
 96.  Scharnagl Karoline 63           AUT Generali SV                   4:23:55  4:26:21   2:02:59   2:20:55   19.-F45
 97.  Freund Andrea  77               GER Eging                         4:24:26  4:26:58   2:11:47   2:12:38   16.-F30
 98.  Rouxel Morgane-Elen  81         FRA Nxp Gratkorn                  4:24:52  4:27:25   2:07:16   2:17:36    8.-F20
 99.  Horvath Gabriele  66            AUT Wien                          4:25:42  4:28:14   2:11:30   2:14:11   25.-F40
100.  Boukalova Lucie  80             CZE Hrdejovice                    4:26:41  4:27:53   1:58:12   2:28:29    9.-F20
101.  Weissinger-Lusenberg Anita  69  AUT Alkoven                       4:27:17  4:29:37   2:07:04   2:20:12   26.-F40
102.  Bauer Gisela  58                AUT Hörsching                     4:27:20  4:29:41   2:07:03   2:20:17   16.-F50
103.  Perndorfer Marianne  60         AUT SV Gallneukirchen             4:27:46  4:29:59   2:01:33   2:26:12   20.-F45
104.  Wiederholt Isabel  74           AUT Ried In Der Riedmark          4:28:45  4:31:20   2:11:49   2:16:56   14.-F35
105.  Müller Waltraud  65             AUT Vöcklabruck                   4:29:24  4:31:48   2:10:54   2:18:29   27.-F40
106.  Mayr Sonja  57                  GER TG Viktoria Augsburg          4:29:57  4:31:49   2:05:35   2:24:22   17.-F50
107.  Kneidinger Ida  53              AUT Sparkasse OÖ                  4:30:05  4:32:14   2:06:58   2:23:07    1.-F55
108.  Weissenböck Manuela  75         AUT Friends Of Mira And Merlot    4:31:08  4:33:44   2:09:21   2:21:47   17.-F30
109.  Strasser Tina  84               AUT Wien                          4:31:47  4:34:19   2:15:25   2:16:21   10.-F20
110.  Lengauer Wiltraud 65            AUT Aktivsoftware Dreamteam       4:32:23  4:33:46   2:00:28   2:31:54   28.-F40
111.  Graf Dorothea  63               AUT Laufclub Erste Bank           4:32:52  4:34:58   2:01:55   2:30:57   21.-F45
112.  Birn Erika  71                  AUT LAG Genböck Haus Ried         4:36:00  4:37:03   2:04:03   2:31:57   15.-F35
113.  Hintermann Andrea (Fh) 84       AUT Arriach                       4:37:54  4:40:26   2:11:44   2:26:09   11.-F20
114.  Gästgivars Susanne  70          FIN Korsholm                      4:38:43  4:41:03   2:08:00   2:30:42   16.-F35
115.  Köneke Katharina  62            GER München                       4:42:36  4:45:09   2:15:52   2:26:44   22.-F45
116.  Neumayer Monika  62             AUT LSV Feldkirch                 4:44:50  4:47:04   2:08:17   2:36:32   23.-F45
117.  Gretz Gabiele  53               AUT Ansfelden                     4:45:02  4:46:24   2:07:41   2:37:21    2.-F55
118.  Meindl Gertraud 61              AUT High Voltage Running          4:45:10  4:47:43   2:14:37   2:30:32   24.-F45
119.  Honay Tatjana  78               AUT Wien                          4:45:33  4:48:30   2:24:02   2:21:30   18.-F30
120.  Noha Elke  70                   AUT Linz                          4:46:41  4:49:12   2:09:15   2:37:25   17.-F35
121.  Buchgraber Katrin  82           AUT Gratkorn                      4:50:04  4:52:07   2:22:12   2:27:51   12.-F20
122.  Seufert Ulrike  61              AUT LC ASKÖ Breitenau             4:50:54  4:51:50   2:11:03   2:39:51   25.-F45
123.  Müller Helma  53                GER Team Klinikum Nürnberg        4:53:30  4:56:06   2:23:58   2:29:31    3.-F55
124.  Paraniak Barbro  56             SWE Team Skavsaret IF             4:54:00  4:55:02   2:14:56   2:39:04   18.-F50
125.  Habenschuß Gabriele  65         AUT Rohr                          4:54:54  4:57:23   2:19:26   2:35:28   29.-F40
126.  Keil Alexandra  74              AUT Bischofshofen                 4:58:35  5:01:01   2:18:45   2:39:50   18.-F35
127.  Stoni Yweta  63                 AUT HSV Enermed Triteam           4:59:14  5:01:50   2:23:57   2:35:16   26.-F45
128.  Wirth Rosemarie  47             GER Team Klinikum Nürnberg        4:59:36  5:02:11   2:23:59   2:35:37    4.-F60
129.  Berta Judit  71                 HUN Wien                          5:00:17  5:01:52   2:21:38   2:38:39   19.-F35
130.  Roitinger Kornelia  60          AUT Pfeiffer HandelsgmbH          5:01:26  5:04:07   2:23:53   2:37:33   27.-F45
131.  Arbeiter Marlies  64            AUT Rottenegg                     5:04:19  5:06:37   2:16:14   2:48:05   28.-F45
132.  Denkmayr Helga  60              AUT Obernberg                     5:08:03  5:10:39   2:20:27   2:47:36   29.-F45
133.  Lippmann Tina  83               AUT Sportunion Oberösterreich     5:17:13  5:19:41   2:14:50   3:02:23   13.-F20
134.  Heine Astrid  72                AUT Team Top Level                5:23:09  5:25:45   2:27:03   2:56:05   20.-F35
135.  Landershammer Regina 79         AUT Bsv Land Oö                   5:36:45  5:39:06   2:33:52   3:02:53   19.-F30
      MUŽI
 ##.  meno ročník                    štát klub                           Netto    Brutto    A 1/2M    B 1/2M   ##.-kat
  1.  Maindi Elias-Kiptum  78         KEN neuvedený                     2:11:22  2:11:22   1:04:26   1:06:55    1.-M30
  2.  Wambua Joseph-Mutiso  83        KEN neuvedený                     2:13:40  2:13:40   1:05:16   1:08:24    1.-M20
  3.  Musyoki Mourice-Mutinda  83     KEN neuvedený                     2:15:12  2:15:12   1:04:27   1:10:45    2.-M20
  4.  Prykhodko Vyacheslav  71        UKR neuvedený                     2:24:42  2:24:51   1:10:43   1:13:58    1.-M35
  5.  Borrmann Jens  74               GER SV Hermsdorf                  2:33:15  2:33:25   1:13:50   1:19:25    2.-M35
  6.  Bosnjak Thomas  75              AUT SV Gallneukirchen             2:37:33  2:37:41   1:16:20   1:21:12    2.-M30
  7.  Überfellner Wolfgang  65        AUT KLC                           2:37:34  2:37:46   1:17:53   1:19:40    1.-M40
  8.  Brandner Klaus  62              AUT LC Sicking                    2:38:36  2:38:45   1:17:25   1:21:10    1.-M45
  9.  Stoiber Robert  76              AUT Union Rohrbach/Berg           2:39:39  2:39:49   1:18:02   1:21:37    3.-M30
 10.  Hayr Albert  78                 AUT Team Run Sport                2:40:08  2:40:16   1:18:03   1:22:04    4.-M30
 11.  Zehetner Dietmar  68            AUT Laufteam Achensee             2:40:58  2:41:10   1:19:04   1:21:54    2.-M40
 12.  Hummel Andreas  65              AUT LT Innside Schwaz             2:41:58  2:42:10   1:19:20   1:22:38    3.-M40
 13.  Wunsch Manfred  77              AUT Arbö Pillerseebiker Intersport2:42:14  2:42:25   1:18:06   1:24:08    5.-M30
 14.  Maros Ervin-Peter  72           HUN Soproni Vizmü ZRT             2:42:36  2:42:46   1:19:50   1:22:46    3.-M35
 15.  Dißlbacher Josef  69            AUT LCAV Doubrava                 2:43:18  2:43:28   1:18:03   1:25:15    4.-M40
 16.  Tanzer Alfred  62               AUT SV Gallneukirchen             2:44:03  2:44:12   1:18:02   1:26:00    2.-M45
 17.  Lehner Günther  69              AUT Laufteam Donautal             2:45:00  2:45:13   1:19:18   1:25:42    5.-M40
 18.  Wohlfarter Erich 69             AUT SV RIVEG LUNZ                 2:45:38  2:45:49   1:20:21   1:25:16    6.-M40
 19.  Zauner Wolfgang  69             AUT TSV St. Georgen/Gusen         2:47:02  2:47:12   1:23:49   1:23:12    7.-M40
 20.  Ferrazzi Urbano  60             ITA Lagundo                       2:47:55  2:48:05   1:18:51   1:29:04    3.-M45
 21.  Federsel Thomas  63             GER Speed Runners Neumarkt        2:48:13  2:48:26   1:23:15   1:24:57    4.-M45
 22.  Weißengruber Ewald  57          AUT SV Gallneukirchen             2:48:49  2:48:59   1:21:06   1:27:43    1.-M50
 23.  Lukacs Markus  85               AUT Gänserndorf                   2:49:09  2:49:20   1:23:33   1:25:36    3.-M20
 24.  Putz Enrico  77                 AUT Sport IG Eisenwurzen          2:49:43  2:49:52   1:17:25   1:32:18    6.-M30
 25.  Raffetseder Bernhard  75        AUT SV Gallneukirchen             2:50:10  2:50:20   1:23:21   1:26:48    7.-M30
 26.  Höller Martin  69               AUT Wien                          2:50:25  2:50:39   1:24:00   1:26:25    8.-M40
 27.  Sixt Thomas  77                 AUT Sportunion Oberösterreich     2:50:25  2:50:39   1:23:20   1:27:05    8.-M30
 28.  Mai Alexander  77               AUT PVital D. PVA                 2:50:43  2:50:56   1:22:43   1:27:59    9.-M30
 29.  Postruznik Dietmar  63          AUT Trirun Linz                   2:51:01  2:51:13   1:24:39   1:26:22    5.-M45
 30.  Förster Thomas  75              AUT Team Run Sport                2:51:05  2:51:15   1:23:24   1:27:40   10.-M30
 31.  Gstöttenmayr Ernst  59          AUT Siemens                       2:51:32  2:51:44   1:25:40   1:25:52    2.-M50
 32.  Pesau Helmut  77                AUT SV Falkenstein                2:51:54  2:52:09   1:25:40   1:26:14   11.-M30
 33.  Mayer Franz  62                 AUT SC Obertauern                 2:51:59  2:52:14   1:23:26   1:28:33    6.-M45
 34.  Indra Fritz  63                 AUT Union Rohrbach/Berg           2:52:30  2:52:45   1:25:40   1:26:50    7.-M45
 35.  Moldaschl Chris  77             AUT Freistadt                     2:53:02  2:53:20   1:23:14   1:29:48   12.-M30
 36.  Hofstadler Walter  54           AUT Sportunion Oberösterreich     2:53:28  2:53:42   1:25:41   1:27:47    1.-M55
 37.  Vauti Erwin  73                 AUT Stern Bew                     2:53:29  2:53:42   1:24:46   1:28:42    4.-M35
 38.  Lo-Conte Antonio  62            ITA Madonnina                     2:53:44  2:53:55   1:25:08   1:28:36    8.-M45
 39.  Duda Martin  71                 AUT ÖBB Personenverkehr AG        2:53:53  2:54:04   1:24:02   1:29:51    5.-M35
 40.  Wagner Harald  73               AUT SK VÖEST                      2:54:03  2:54:13   1:24:03   1:30:00    6.-M35
 41.  Scheer Alex  71                 AUT bikeklinik.com                2:54:31  2:54:43   1:21:02   1:33:29    7.-M35
 42.  Mille Robert  71                AUT BSG Mondi Neusiedler          2:54:44  2:54:59   1:25:04   1:29:39    8.-M35
 43.  Zdouc Maximilian 62             AUT KLC Klagenfurt                2:55:00  2:55:12   1:23:33   1:31:27    9.-M45
 44.  Schuster Christian-Günther 72   AUT TUS Kremsmünster              2:55:26  2:55:42   1:27:41   1:27:44    9.-M35
 45.  Mussner Horst  64               ITA Atletica Gherdeina            2:55:41  2:55:55   1:30:15   1:25:26   10.-M45
 46.  Zechleitner Gerhard  68         AUT LCAV Doubrava                 2:55:42  2:55:51   1:20:39   1:35:03    9.-M40
 47.  Wagner Joachim  82              AUT SV FH Steyr                   2:57:52  2:58:04   1:28:53   1:28:58    4.-M20
 48.  Mayer Christian  65             AUT Tri Team Marchtrenk           2:58:00  2:58:09   1:20:32   1:37:28   10.-M40
 49.  Mörtenhummer Harald  56         AUT LAC Amateure Steyr            2:58:10  2:58:20   1:25:42   1:32:27    3.-M50
 50.  Woldan Peter  53                AUT Linz                          2:58:18  2:58:30   1:28:53   1:29:25    2.-M55
 51.  Kobler Gerhard  65              AUT UNION OEPPING                 2:58:19  2:58:53   1:28:15   1:30:04   11.-M40
 52.  Eder Ewald  56                  AUT TRIRUN Linz                   2:58:40  2:58:50   1:26:13   1:32:27    4.-M50
 53.  Dorfmann Manni  70              ITA Macki Nacki                   2:58:41  2:58:54   1:27:40   1:31:01   10.-M35
 54.  Pölzlbauer Franz  63            AUT Zöbern                        2:58:50  2:59:07   1:28:49   1:30:00   11.-M45
 55.  Gasser Alexander  66            ITA Bolzano Bz                    2:59:06  2:59:18   1:27:40   1:31:25   12.-M40
 56.  Neumüller Wolfgang  68          AUT Sportunion Oberösterreich     2:59:16  2:59:33   1:28:50   1:30:25   13.-M40
 57.  Straßer Franz  70               AUT Sport Kaiser Garsten          2:59:18  2:59:33   1:28:43   1:30:34   11.-M35
 58.  Dallamassl Andreas 60           AUT Pacemaker 2:59:59             2:59:28  2:59:39   1:28:54   1:30:33   12.-M45
 59.  Brunner Manfred  54             AUT ASKÖ Schwertberg              2:59:28  2:59:38   1:24:14   1:35:13    3.-M55
 60.  Reichör Fred  71                AUT Altenberg                     2:59:33  2:59:46   1:28:54   1:30:39   12.-M35
 61.  Schöngrundner Walter  63        AUT Hurtigflink LTC               2:59:36  2:59:48   1:28:54   1:30:41   13.-M45
 62.  Schiemer Charly  60             AUT LG Schartnerbombe Attergau    3:00:06  3:00:23   1:28:49   1:31:16   14.-M45
 63.  Gabriel Josef  66               AUT Elin                          3:00:55  3:01:07   1:28:56   1:31:59   14.-M40
 64.  Auer Christoph  79              AUT BOSCH                         3:01:11  3:01:24   1:29:34   1:31:36   13.-M30
 65.  Luef Manuel  81                 AUT MSC Rogner Bad Blumau         3:01:22  3:01:33   1:23:12   1:38:09    5.-M20
 66.  Preinfalk Horst  64             AUT Reichenthal                   3:02:24  3:02:37   1:29:33   1:32:50   15.-M45
 67.  Haselsteiner Michael  83        AUT Oracle Austria                3:02:34  3:02:46   1:28:54   1:33:39    6.-M20
 68.  Ispanki Zoltan  70              HUN Hungary                       3:03:05  3:03:17   1:22:55   1:40:10   13.-M35
 69.  Einzenberger Berthold  58       AUT LAC Amateure Steyr            3:03:44  3:04:02   1:28:49   1:34:55    5.-M50
 70.  Prader Ulrich  70               AUT Ulc Steinangerl Götzens       3:04:19  3:04:34   1:29:28   1:34:50   14.-M35
 71.  Hinterhölzl Lux  89             AUT Wien                          3:05:15  3:05:29   1:28:52   1:36:22    7.-M20
 72.  Günthner Josef  56              AUT Rotes Kreuz Stadt Linz        3:05:15  3:05:35   1:29:42   1:35:33    6.-M50
 73.  Resch Georg  83                 AUT Klaffer Am Hochficht          3:05:30  3:05:48   1:28:49   1:36:41    8.-M20
 74.  Ursprung Wolfgang  70           AUT Trirun Linz                   3:06:00  3:06:15   1:27:39   1:38:21   15.-M35
 75.  Dauerböck Horst  79             AUT ÖBH/Kdo4.PzGrenBrig           3:06:12  3:06:29   1:28:50   1:37:22   14.-M30
 76.  Grasser Klement  79             AUT Weisskirchen                  3:06:20  3:06:40   1:29:22   1:36:58   15.-M30
 77.  Mühlberger Harald  58           AUT LC Wienerwaldsee              3:06:25  3:06:41   1:31:27   1:34:58    7.-M50
 78.  Paller Richard  64              AUT Stanz Im Mürztal              3:06:31  3:06:45   1:28:53   1:37:38   16.-M45
 79.  Hirschler Michael  72           AUT Leonding                      3:06:35  3:06:50   1:28:59   1:37:36   16.-M35
 80.  Faltner Kurt  67                ITA Macki Nacki                   3:06:50  3:07:03   1:29:02   1:37:48   15.-M40
 81.  Oberleiter Markus  66           ITA Macki Nacki                   3:06:50  3:07:02   1:29:04   1:37:46   16.-M40
 82.  Ecker Michael  66               AUT Trirun Linz                   3:07:13  3:07:27   1:29:53   1:37:20   17.-M40
 83.  Zöchling Franz  75              AUT Oberwart                      3:07:26  3:07:42   1:28:56   1:38:29   16.-M30
 84.  Raxendorfer Fritz  60           AUT Union Neuhofen                3:07:37  3:07:49   1:29:55   1:37:42   17.-M45
 85.  Tischer Horst  59               GER Pegnitzkeucher                3:07:40  3:07:54   1:33:11   1:34:28    8.-M50
 86.  Magadits Christian  71          AUT www.freunde Des laufsports.at 3:07:42  3:07:56   1:28:52   1:38:49   17.-M35
 87.  Weiderer Benjamin  80           GER MRRC München                  3:07:43  3:08:02   1:32:26   1:35:17    9.-M20
 88.  Pröll Robert  75                AUT Tripower Freistadt            3:07:57  3:08:15   1:33:21   1:34:36   17.-M30
 89.  Singer Rainer  67               AUT TRIRUN Linz                   3:08:31  3:08:51   1:28:34   1:39:57   18.-M40
 90.  Grüner Martin  65               AUT Sportunion Oberösterreich     3:08:41  3:08:56   1:29:46   1:38:54   19.-M40
 91.  Pranter Alois  58               AUT Union Raika Lienz             3:08:44  3:08:57   1:32:04   1:36:40    9.-M50
 92.  Lengauer Bernd  68              AUT Aschbach                      3:08:56  3:09:43   1:33:30   1:35:26   20.-M40
 93.  Kaufmann Rainer  67             AUT LSV Feldkirch / Liecht. Post A3:09:12  3:09:49   1:28:33   1:40:39   21.-M40
 94.  Morawetz Hubert  69             AUT SK VÖEST                      3:09:17  3:09:27   1:23:33   1:45:43   22.-M40
 95.  Gruber Anton 69                 AUT Ff Uderns                     3:09:22  3:09:45   1:33:53   1:35:29   23.-M40
 96.  Mauter Jörg  65                 GER Wiehltaler LC                 3:09:34  3:09:50   1:30:15   1:39:19   24.-M40
 97.  Barat Guy  67                   FRA Marseille                     3:09:41  3:10:23   1:33:08   1:36:32   25.-M40
 98.  Buchinger Werner  73            AUT Clr Sauwald                   3:09:43  3:09:58   1:28:21   1:41:21   18.-M35
 99.  Bichler Helmut  64              AUT Mcc Behamberg                 3:10:17  3:10:37   1:33:06   1:37:11   18.-M45
100.  Landerl Wolfgang 69             AUT Trirun Linz                   3:10:23  3:10:57   1:32:11   1:38:12   26.-M40
101.  Lazea Nelu  59                  GER LG Mettenheim                 3:10:26  3:10:39   1:27:50   1:42:36   10.-M50
102.  Holzinger Martin 65             AUT Wien                          3:10:34  3:11:20   1:35:19   1:35:15   27.-M40
103.  Pilch Klaus  58                 AUT LAC Amateure Steyr            3:11:08  3:11:33   1:35:38   1:35:29   11.-M50
104.  Rebhandl Kurt  68               AUT Trirun Linz                   3:11:13  3:11:25   1:30:36   1:40:36   28.-M40
105.  Hager Michael  65               AUT Ti Sparkasse Innsbruck        3:11:27  3:11:45   1:33:57   1:37:30   29.-M40
106.  Kressnig Hubert  62             AUT Ulc Bludenz                   3:11:32  3:11:48   1:29:07   1:42:25   19.-M45
107.  Fleissner Erwin  62             AUT Linz                          3:11:35  3:12:24   1:34:24   1:37:11   20.-M45
108.  Weissenböck Richard  68         AUT Laufteam Donautal             3:11:35  3:11:50   1:30:54   1:40:41   30.-M40
109.  Frauscher Maximilian  72        AUT Wien                          3:11:44  3:12:01   1:35:23   1:36:20   19.-M35
110.  Zanghellini Ronald  66          AUT ASKÖ Gunskirchen              3:11:45  3:12:31   1:35:17   1:36:27   31.-M40
111.  Fähnrich Bernhard 76            AUT Wien                          3:11:59  3:12:11   1:28:53   1:43:06   18.-M30
112.  Huber Peter  68                 AUT Tri Team caldera.at           3:12:07  3:12:19   1:29:00   1:43:07   32.-M40
113.  Radner Aron  66                 AUT Laakirchen                    3:12:10  3:12:44   1:31:14   1:40:55   33.-M40
114.  Heigl Erwin  74                 AUT Wieselburg                    3:12:10  3:12:23   1:30:06   1:42:04   20.-M35
115.  Pfob Michael 83                 AUT Wels                          3:12:25  3:13:11   1:37:10   1:35:14   10.-M20
116.  Balter Werner  63               AUT LSV Feldkirch                 3:12:29  3:12:48   1:30:34   1:41:54   21.-M45
117.  Otto Erich  66                  AUT BSG Union Mauer               3:12:34  3:12:47   1:29:20   1:43:14   34.-M40
118.  Wieser Markus  69               AUT Union Vorchdorf               3:12:39  3:13:13   1:35:28   1:37:11   35.-M40
119.  Stirner Ferdinand  64           AUT BSV Land OÖ                   3:13:06  3:13:28   1:36:09   1:36:57   22.-M45
120.  Franer Martin 60                AUT Feldkirch                     3:13:21  3:13:41   1:32:29   1:40:51   23.-M45
121.  Kolodziej Ralf  66              GER Bpw Bergische Achsen          3:13:27  3:13:50   1:36:08   1:37:19   36.-M40
122.  Lechner Peter  67               AUT Keine Sorgen Runners          3:13:31  3:13:51   1:36:45   1:36:46   37.-M40
123.  Pühringer Markus  70            AUT Linz/Donau                    3:13:31  3:13:55   1:34:09   1:39:22   21.-M35
124.  Braunger Christian  57          AUT HSV Enermed Triteam           3:13:38  3:13:52   1:36:16   1:37:22   12.-M50
125.  Eichenauer Friedrich  68        AUT Nöstlbach St. Marien          3:13:39  3:14:06   1:34:01   1:39:38   38.-M40
126.  Cao Jin  77                     GER Lmu Mgse                      3:13:40  3:14:25   1:31:49   1:41:50   19.-M30
127.  Baumann Klaus  64               AUT Salzburg                      3:13:50  3:14:07   1:34:30   1:39:20   24.-M45
128.  Forst Günter  67                AUT TSU Goldwörth                 3:13:51  3:14:05   1:28:52   1:44:59   39.-M40
129.  Zelzer Wolfgang  72             AUT Zelzer Baumanagement Powerteam3:14:02  3:14:22   1:30:17   1:43:44   22.-M35
130.  Holpit Vincent  77              SLO Lboro                         3:14:11  3:14:21   1:31:28   1:42:42   20.-M30
131.  Strasser Alfred  61             AUT Georg Von Peuerbach Gymnasium 3:14:14  3:14:35   1:29:56   1:44:17   25.-M45
132.  Hausbacher Peter  68            AUT Leimüller Racing Team         3:14:21  3:15:03   1:38:38   1:35:43   40.-M40
133.  Horner Alois  60                AUT Sportunion Oberösterreich     3:14:30  3:14:52   1:34:09   1:40:21   26.-M45
134.  Höck Christian  73              GER LG Reischenau Zusamtal        3:14:36  3:14:58   1:37:47   1:36:48   23.-M35
135.  Ebert Thomas 56                 AUT Pacemaker 3:14:59 BSV Land OÖ 3:14:37  3:14:58   1:36:10   1:38:26   13.-M50
136.  Böhm Thomas  68                 AUT ÖBH/PzStbB4                   3:14:38  3:15:03   1:33:50   1:40:47   41.-M40
137.  Klepatsch Rudolf  56            AUT Linz AG                       3:14:41  3:16:11   1:35:18   1:39:23   14.-M50
138.  Sperrer Gary  64                AUT OÖN                           3:14:56  3:15:07   1:29:30   1:45:25   27.-M45
139.  Krämer Dieter  49               AUT Wiehltaler LC                 3:14:56  3:15:18   1:36:09   1:38:47    1.-M60
140.  Bischofreiter Reinhard  55      AUT Sportunion Waidhofen          3:14:59  3:15:27   1:35:34   1:39:24   15.-M50
141.  Tiffner Maximilian  87          AUT Altenberg                     3:15:01  3:15:13   1:30:08   1:44:53   11.-M20
142.  Krapfenbauer Herbert  60        AUT SC Zwickl Zwettl              3:15:04  3:15:19   1:36:20   1:38:44   28.-M45
143.  Siegl Thomas  62                AUT LC Ebensee                    3:15:15  3:15:37   1:33:56   1:41:19   29.-M45
144.  Pably Werner  68                AUT Wien                          3:15:22  3:15:37   1:33:42   1:41:39   42.-M40
145.  Kaluza Jürgen  61               GER Holzkirchener Marathonis      3:15:36  3:16:02   1:35:53   1:39:43   30.-M45
146.  Reisenbichler Wolfgang  72      AUT Gleisdorf                     3:15:48  3:16:01   1:28:56   1:46:51   24.-M35
147.  Tremmel Hans-Peter  67          AUT Club Activ Land Oö            3:15:49  3:16:10   1:35:45   1:40:03   43.-M40
148.  Kellerer-Pirklbauer Manfred  74 AUT Naturfreunde Freistadt        3:16:10  3:16:50   1:33:51   1:42:18   25.-M35
149.  Grünsteidl Jürgen  79           AUT Aspach                        3:16:15  3:16:54   1:29:21   1:46:53   21.-M30
150.  Wurm Harald  67                 AUT www.zukunftsbranchen.at       3:16:18  3:17:19   1:40:49   1:35:29   44.-M40
151.  Wöran Roland  70                AUT OÖN                           3:16:18  3:16:35   1:31:05   1:45:13   26.-M35
152.  Mühlbacher Reinhard DI (F 73    AUT Voestalpine Run4fun           3:16:19  3:16:37   1:39:09   1:37:09   27.-M35
153.  Vock Robert  67                 AUT Auersthal                     3:16:32  3:17:00   1:37:08   1:39:23   45.-M40
154.  Kleinhappel Markus  72          AUT Eggersdorf                    3:16:38  3:16:56   1:31:44   1:44:53   28.-M35
155.  Lahnsteiner Franz  63           AUT Ebensee                       3:16:38  3:16:56   1:33:42   1:42:55   31.-M45
156.  Postlmayr Karl  65              AUT Kloa Boig                     3:16:51  3:17:10   1:37:02   1:39:48   46.-M40
157.  Kneidinger Rudolf  74           AUT HAUSER Laufteam               3:16:51  3:17:12   1:37:01   1:39:49   29.-M35
158.  Williwald Christian  69         AUT Wien                          3:17:03  3:17:20   1:35:43   1:41:20   47.-M40
159.  König Friedrich  69             AUT MSC Rogner Bad Blumau         3:17:07  3:18:28   1:39:04   1:38:03   48.-M40
160.  Thiel Markus  63                GER LG Mettenheim                 3:17:19  3:18:03   1:36:51   1:40:27   32.-M45
161.  Kellerer Stefan  75             GER MRRC München                  3:17:22  3:17:40   1:34:35   1:42:47   22.-M30
162.  Lechner Andreas  59             AUT LG Frankenburg                3:17:49  3:18:36   1:37:25   1:40:23   16.-M50
163.  Feigl Andreas  62               AUT Gallneukirchen                3:17:55  3:18:19   1:31:52   1:46:03   33.-M45
164.  Bäumler Harald  65              GER Roadrunners Buchschwabach     3:18:08  3:18:25   1:30:42   1:47:26   49.-M40
165.  Bauernhofer Christian  82       AUT Voestalpine Tubulars          3:18:12  3:18:43   1:33:05   1:45:07   12.-M20
166.  Hawel Gerald  66                AUT SV Gallneukirchen             3:18:14  3:18:40   1:30:54   1:47:20   50.-M40
167.  Bammer Dietmar 77               AUT Lrc Almtal                    3:18:29  3:18:57   1:33:23   1:45:05   23.-M30
168.  Schmid Wolfgang  67             AUT Kühne + Nagel                 3:18:33  3:19:09   1:34:43   1:43:49   51.-M40
169.  Hahn Gerhard  54                AUT ÖBB Personenverkehr AG        3:18:40  3:19:22   1:33:48   1:44:51    4.-M55
170.  Peyrer Gerhard  69              AUT Wien                          3:19:12  3:19:32   1:38:09   1:41:03   52.-M40
171.  Wiesinger Andreas  70           AUT Jenbach                       3:19:15  3:19:37   1:36:12   1:43:03   30.-M35
172.  Bachl Markus  74                AUT Siemens                       3:19:16  3:19:39   1:37:32   1:41:43   31.-M35
173.  Gruber Franz  62                AUT Sierning                      3:19:20  3:19:43   1:39:18   1:40:02   34.-M45
174.  Leopoldseder Willibald  59      AUT Borealis                      3:19:28  3:19:58   1:36:09   1:43:19   17.-M50
175.  Krammer Martin  74              AUT FF Gmunden                    3:19:41  3:20:03   1:36:10   1:43:30   32.-M35
176.  Dobesberger Franz  57           AUT OÖGKK                         3:19:45  3:20:17   1:31:35   1:48:09   18.-M50
177.  Eckmair Georg  84               AUT MTB Steinerkirchen            3:19:56  3:20:24   1:37:08   1:42:48   13.-M20
178.  Kepplinger Günther  65          AUT Naturfreunde Walding          3:20:05  3:20:49   1:40:47   1:39:17   53.-M40
179.  Schützenhofer Hubert  60        AUT Borealis                      3:20:21  3:20:47   1:34:08   1:46:12   35.-M45
180.  Hofbauer Johannes  72           AUT Zipfer Lauf Group             3:20:27  3:20:57   1:37:54   1:42:32   33.-M35
181.  Schütz Andreas  88              GER Rk Julbach                    3:20:28  3:21:08   1:43:30   1:36:58   14.-M20
182.  Tagwerker Daniel  69            AUT Radstadt                      3:20:34  3:20:50   1:35:17   1:45:17   54.-M40
183.  Dolzer Josef  66                AUT Linz                          3:20:39  3:21:01   1:37:15   1:43:24   55.-M40
184.  Schwarzmair Stefan  83          AUT Trirun Linz                   3:20:44  3:21:11   1:34:54   1:45:50   15.-M20
185.  Wilhelmstätter Dominik  85      AUT Arbö Pillerseebiker Intersport3:20:46  3:21:14   1:32:17   1:48:29   16.-M20
186.  Kliment Herbert  76             AUT L.C. Quicky                   3:20:49  3:21:33   1:37:50   1:42:59   24.-M30
187.  Picher Gerhard  74              AUT TV Wiesmath                   3:21:16  3:21:36   1:38:37   1:42:39   34.-M35
188.  Soell Siegfried  69             AUT Bärnbach                      3:21:16  3:21:32   1:41:34   1:39:42   56.-M40
189.  Zeitlhofer Manfred  70          AUT Ff Wartberg Ob Der Aist       3:21:32  3:22:31   1:35:33   1:45:58   35.-M35
190.  Holzleitner Wilhelm  68         AUT TRIRUN Linz                   3:21:36  3:21:54   1:30:54   1:50:42   57.-M40
191.  Paul Robert  62                 AUT Trirun Linz                   3:21:42  3:22:29   1:39:06   1:42:36   36.-M45
192.  Metschitzer Thomas  69          AUT Peace And Fun Group           3:21:47  3:22:36   1:38:47   1:42:59   58.-M40
193.  Streitmayer Bruno 66            AUT Kraubath                      3:22:01  3:22:36   1:38:50   1:43:11   59.-M40
194.  Bachner Josef  47               AUT Laufteam Schwertberg          3:22:05  3:22:47   1:38:03   1:44:02    2.-M60
195.  Kleiser Raimund 67              GER Bochum                        3:22:07  3:22:37   1:34:57   1:47:10   60.-M40
196.  Collins Stephen 59              GBR The Stragglers                3:22:16  3:22:30   1:27:48   1:54:28   19.-M50
197.  Gangl Ronald  67                AUT USC Kirchschlag               3:22:50  3:23:13   1:38:19   1:44:31   61.-M40
198.  Sieberer Thomas  65             AUT LC Wettl                      3:23:02  3:23:24   1:38:00   1:45:01   62.-M40
199.  Rudelstorfer Johann  60         AUT HSV Oö                        3:23:08  3:23:34   1:33:53   1:49:15   37.-M45
200.  Waldhör Johann  60              AUT ÖBH/PzStbB4                   3:23:11  3:23:34   1:36:35   1:46:35   38.-M45
201.  Haussecker Jürgen Di (Fh) 67    GER Triflow Bad Endbach           3:23:30  3:23:45   1:39:20   1:44:09   63.-M40
202.  Strobl Daniel  89               AUT MSC Rogner Bad Blumau         3:23:30  3:24:49   1:42:59   1:40:31   17.-M20
203.  Gotthardt Ewald  66             AUT Msc Rogner Bad Blumau         3:23:31  3:24:49   1:42:59   1:40:31   64.-M40
204.  Schächl Thomas  66              AUT SV Eidenberg                  3:23:52  3:24:16   1:34:59   1:48:52   65.-M40
205.  Weinzierl Peter  69             AUT Trirun Linz                   3:23:52  3:24:41   1:40:06   1:43:45   66.-M40
206.  Mitterer Bernhard Di (Fh) 78    AUT Hofamt Priel                  3:24:15  3:24:48   1:41:36   1:42:39   25.-M30
207.  Pröll Walter  71                AUT Union Ulrichsberg             3:24:39  3:24:55   1:31:22   1:53:16   36.-M35
208.  Langner Tobias  75              GER Wiehltaler LC                 3:24:51  3:25:14   1:35:51   1:49:00   26.-M30
209.  Jermis Dieter  56               GER LG Weserbergland              3:25:06  3:25:42   1:42:42   1:42:23   20.-M50
210.  Wimberger Johannes  65          AUT Tripower                      3:25:22  3:25:44   1:34:09   1:51:13   67.-M40
211.  Stadlbauer Bernhard  67         AUT Union Julbach                 3:25:22  3:25:38   1:31:37   1:53:45   68.-M40
212.  Jantschge Harald  71            AUT SK Voest                      3:25:29  3:26:02   1:40:13   1:45:16   37.-M35
213.  Diakov Georgi  71               BUL Innsbruck                     3:25:31  3:25:44   1:40:18   1:45:12   38.-M35
214.  Vrisk Klaus  66                 AUT Runningteam Stefflhof Adventur3:25:41  3:26:23   1:43:09   1:42:31   69.-M40
215.  Kolbitsch Herbert  63           AUT Klagenfurt                    3:25:42  3:25:57   1:36:17   1:49:24   39.-M45
216.  Fauland Gerald  61              AUT Linz                          3:25:58  3:26:48   1:40:20   1:45:38   40.-M45
217.  Hrach Rainer  62                AUT Alberschwende                 3:26:01  3:26:45   1:41:07   1:44:54   41.-M45
218.  Mayr Thomas 68                  AUT Voestalpine Run4fun           3:26:04  3:26:32   1:38:37   1:47:27   70.-M40
219.  Gabauer Ernst  62               AUT Bsv Plasser U. Theurer        3:26:06  3:26:29   1:40:22   1:45:43   42.-M45
220.  Keplinger Peter  63             AUT Andritz Hydro Linz            3:26:09  3:26:55   1:43:15   1:42:54   43.-M45
221.  Prossel Martin  70              GER SV Gendorf/Burgkirchen        3:26:25  3:26:49   1:36:10   1:50:15   39.-M35
222.  Hargassner Richard 61           AUT SV Gallneukirchen             3:26:28  3:26:54   1:39:27   1:47:01   44.-M45
223.  Tronegger Wolfgang 68           AUT Linz                          3:26:30  3:27:28   1:41:45   1:44:45   71.-M40
224.  Brunner Michael  67             AUT Felder Slow Motion            3:26:33  3:27:06   1:39:50   1:46:42   72.-M40
225.  Leitner Christoph  73           AUT Trofaiach                     3:26:35  3:27:24   1:40:45   1:45:49   40.-M35
226.  Stuffer Steven  69              ITA Atletica Gherdeina            3:26:41  3:26:55   1:40:15   1:46:25   73.-M40
227.  Nöckler Klaus  68               AUT LG SPRINTENDER BÜFFEL         3:26:46  3:27:04   1:39:36   1:47:09   74.-M40
228.  Aigner Hanspeter 66             AUT Voestalpine Run4fun           3:26:48  3:28:38   1:42:43   1:44:04   75.-M40
229.  Brugger Robert  70              AUT Ceatec Racing Team            3:26:52  3:27:22   1:36:40   1:50:12   41.-M35
230.  Radschiener Lukas  73           AUT KH BHS Linz                   3:26:52  3:27:33   1:43:50   1:43:01   42.-M35
231.  Schnell Bernhard  71            AUT ASKÖ Kematen/Piberbach        3:26:56  3:28:38   1:32:33   1:54:23   43.-M35
232.  Priller Ernst  66               AUT Wagner Partner Zt Gesmbh      3:26:57  3:27:54   1:36:21   1:50:35   76.-M40
233.  Winzig Ernst Di 60              AUT TG Rampenlicht                3:26:58  3:28:06   1:43:15   1:43:42   45.-M45
234.  Hüttl Michael  67               AUT Linz                          3:27:03  3:27:40   1:43:36   1:43:27   77.-M40
235.  Achleitner Markus 76            AUT Hartkirchen                   3:27:04  3:27:45   1:43:41   1:43:23   27.-M30
236.  Oberrader Gerald  58            AUT Linz                          3:27:18  3:27:42   1:36:08   1:51:09   21.-M50
237.  Grossbötzl Gerhard 56           AUT SV Gallneukirchen             3:27:19  3:27:43   1:36:09   1:51:10   22.-M50
238.  Klein Stefan  67                GER München                       3:27:21  3:27:57   1:43:50   1:43:30   78.-M40
239.  Gilch Michael  71               GER Speed Runners Neumarkt        3:27:23  3:28:12   1:39:04   1:48:18   44.-M35
240.  Berger Walter  56               AUT Sportunion Oberösterreich     3:27:28  3:27:44   1:38:26   1:49:02   23.-M50
241.  Waurisch Jochen  75             AUT LCAV Doubrava                 3:27:32  3:27:48   1:36:09   1:51:22   28.-M30
242.  Pochieser Herbert  57           AUT Wien                          3:27:33  3:28:41   1:42:46   1:44:47   24.-M50
243.  Schuster Thomas  69             GER WSV Nabburg                   3:27:33  3:27:59   1:42:36   1:44:56   79.-M40
244.  Scheutz Robert  81              AUT Bad Goisern                   3:27:35  3:28:46   1:43:13   1:44:22   18.-M20
245.  Puchner Gregor  62              AUT Lasberg                       3:27:41  3:28:20   1:35:51   1:51:49   46.-M45
246.  Koll Bernhard  61               AUT DSG Union Walding             3:27:43  3:28:14   1:41:47   1:45:56   47.-M45
247.  Reitbauer Gerhard  71           AUT BSG Mondi Neusiedler          3:27:45  3:28:21   1:40:27   1:47:18   45.-M35
248.  Baumgartner Otto  63            AUT ÖTB Neumarkter Turnverein     3:27:46  3:28:01   1:31:04   1:56:42   48.-M45
249.  Huemer Jürgen  73               AUT Ebensee                       3:27:51  3:28:40   1:39:39   1:48:12   46.-M35
250.  Raneburger Peter 67             AUT Sport Against Drugs           3:27:53  3:28:23   1:33:39   1:54:13   80.-M40
251.  Bergthaler Karl 62              AUT Gmunden                       3:27:53  3:28:30   1:41:05   1:46:47   49.-M45
252.  Gaisrucker Karl  69             AUT Naturfreunde Perg             3:27:54  3:28:58   1:43:19   1:44:34   81.-M40
253.  Haslinger Wolfgang  77          AUT Aurolzmünster                 3:27:57  3:28:39   1:42:26   1:45:30   29.-M30
254.  Klikowitsch Erich  60           AUT Kfc                           3:28:00  3:28:36   1:35:36   1:52:24   50.-M45
255.  Freitag Robert  69              GER Taufkirchen                   3:28:03  3:28:29   1:43:49   1:44:13   82.-M40
256.  Ziegler Josef  66               AUT Msc Rogner Bad Blumau         3:28:07  3:29:29   1:39:51   1:48:16   83.-M40
257.  Rivinius Viktor  72             GER Herbstein                     3:28:09  3:28:45   1:42:25   1:45:43   47.-M35
258.  Maurer Robin  70                AUT Altenberg                     3:28:10  3:28:34   1:46:06   1:42:03   48.-M35
259.  Baumgartner Erich  82           AUT FF Mauthausen                 3:28:11  3:28:57   1:43:36   1:44:35   19.-M20
260.  Meindl Thomas  68               AUT Trirun Linz                   3:28:18  3:28:43   1:37:13   1:51:04   84.-M40
261.  Eisschiel Erwin  70             AUT FH Running Team               3:28:25  3:29:06   1:41:10   1:47:14   49.-M35
262.  Thalhammer Lukas  88            AUT SV FH Wels                    3:28:26  3:29:06   1:43:43   1:44:42   20.-M20
263.  Kern Hannes  73                 AUT Oggau                         3:28:26  3:28:51   1:35:12   1:53:13   50.-M35
264.  Luif Peter  69                  AUT Labuch                        3:28:26  3:28:52   1:33:24   1:55:02   85.-M40
265.  Oberpeilsteiner Josef  61       AUT Union Peilstein               3:28:28  3:29:10   1:44:10   1:44:18   51.-M45
266.  Merkinger Gustav  63            AUT Gleink                        3:28:36  3:29:43   1:43:17   1:45:19   52.-M45
267.  Pruckner Dietmar  65            AUT Voestalpine Run4fun           3:28:43  3:29:36   1:43:31   1:45:11   86.-M40
268.  Kainz Arnold  63                AUT SC Zwickl Zwettl              3:28:44  3:30:08   1:44:23   1:44:20   53.-M45
269.  Brunauer Hubert  53             AUT MRRC München                  3:28:50  3:29:10   1:40:56   1:47:54    5.-M55
270.  Gasperlmair Josef  53           AUT Union Vorchdorf               3:29:03  3:29:37   1:39:50   1:49:12    6.-M55
271.  Schrefler Günter  67            AUT Linz                          3:29:03  3:30:07   1:43:26   1:45:36   87.-M40
272.  Pohn Reinhard  72               AUT SV Zell A.P.                  3:29:05  3:29:53   1:44:14   1:44:50   51.-M35
273.  Sattler Michael  59             AUT Wien                          3:29:12  3:29:30   1:36:15   1:52:57   25.-M50
274.  Rosenlechner Gerhard  68        AUT Running Akademie Hallein      3:29:31  3:30:32   1:42:17   1:47:13   88.-M40
275.  Stoličný Martin  69             SVK Bratislava(A. LC Parndorf?)   3:29:31  3:30:20   1:42:00   1:47:31   89.-M40
276.  Raschhofer Norbert  69          AUT Braunau                       3:29:33  3:30:56   1:44:47   1:44:45   90.-M40
277.  Deixler Engelbert  65           AUT Wels                          3:29:34  3:30:01   1:41:51   1:47:42   91.-M40
278.  Schmidt Helmut  67              GER Speed Runners Neumarkt        3:29:34  3:29:47   1:31:39   1:57:55   92.-M40
279.  Kirchmayr Reinhold  54          AUT Naturfreunde Marchtrenk       3:29:36  3:30:03   1:39:43   1:49:52    7.-M55
280.  Scheid Michael  64              AUT Pacemaker 3:29:59             3:29:36  3:30:15   1:43:44   1:45:52   54.-M45
281.  Wimmer Rudolf  70               AUT Asten                         3:29:40  3:30:12   1:32:28   1:57:11   52.-M35
282.  Gahleitner Franz  59            AUT Union Neufelden               3:29:43  3:30:23   1:42:39   1:47:03   26.-M50
283.  Wanderer Ulrich 71              AUT run42195.at                   3:29:50  3:30:34   1:43:04   1:46:45   53.-M35
284.  Wunsch Hellfried  60            AUT Maria Enzersdorf              3:29:55  3:30:13   1:38:54   1:51:00   55.-M45
285.  Kastl Siegfried  56             AUT SU Böhmerwald Haderer         3:30:04  3:30:15   1:38:14   1:51:49   27.-M50
286.  Fellhofer Andreas  68           AUT Pupping                       3:30:12  3:30:44   1:44:10   1:46:01   93.-M40
287.  Mayrhuber Thomas  69            AUT Molto Luce                    3:30:14  3:30:54   1:43:53   1:46:21   94.-M40
288.  Stockinger Andreas  75          AUT Oberbank                      3:30:24  3:31:07   1:42:23   1:48:01   30.-M30
289.  Aumayr Josef  67                AUT Hartkirchen                   3:30:34  3:31:36   1:43:23   1:47:10   95.-M40
290.  Worthing-Smith Jeremy  54       GBR Namban Rengo Tokyo            3:30:36  3:30:55   1:35:54   1:54:41    8.-M55
291.  Haselgrübler Reinhold  56       AUT Luftenberg                    3:30:46  3:31:16   1:44:53   1:45:52   28.-M50
292.  Kraill Hubert  66               AUT Wien                          3:30:57  3:31:23   1:38:54   1:52:03   96.-M40
293.  Födinger Alexander  78          AUT Windsurfing Attersee          3:31:16  3:31:28   1:29:14   2:02:01   31.-M30
294.  Angerer Ferdinand  67           AUT St.Marien                     3:31:20  3:32:00   1:39:30   1:51:50   97.-M40
295.  Nell Josef  43                  AUT LAC Amateure Steyr            3:31:29  3:32:36   1:43:18   1:48:11    1.-M65
296.  Buchberger Harald  64           AUT Linz                          3:31:32  3:32:12   1:43:43   1:47:49   56.-M45
297.  Kirchweger Christian  66        AUT Schwanenstadt                 3:31:42  3:32:17   1:30:48   2:00:54   98.-M40
298.  Hofer Bernhard 64               AUT SU Goldwörth                  3:31:50  3:32:16   1:43:17   1:48:32   57.-M45
299.  Hinterreiter René  84           AUT Voestalpine Run4fun           3:31:57  3:32:59   1:46:39   1:45:17   21.-M20
300.  Schwarz Werner  76              AUT Anger                         3:32:02  3:32:49   1:45:46   1:46:16   32.-M30
301.  Jäger Christian 76              AUT Keine Sorgen Runners          3:32:09  3:32:37   1:36:24   1:55:44   33.-M30
302.  Loidl Thomas  85                AUT DSG Union Raiba Pfandl        3:32:15  3:33:03   1:38:51   1:53:23   22.-M20
303.  Preissl Walter  65              GER Prien/Chiemsee                3:32:40  3:33:25   1:42:23   1:50:16   99.-M40
304.  Schlick Berthold  63            AUT Bmw Team                      3:32:40  3:33:48   1:44:31   1:48:09   58.-M45
305.  Pätzold Daniel  76              AUT Borealis                      3:32:50  3:33:32   1:43:44   1:49:05   34.-M30
306.  Haberl Markus  82               AUT Nussdorf Am Attersee          3:33:01  3:33:43   1:41:45   1:51:16   23.-M20
307.  Reindl Johannes  73             AUT Leonding                      3:33:04  3:34:39   1:46:05   1:46:58   54.-M35
308.  Gassner Hermann  70             AUT TV Grein                      3:33:20  3:33:31   1:28:54   2:04:25   55.-M35
309.  Ferrari Giovanni  65            ITA Madonnina                     3:33:31  3:33:55   1:43:58   1:49:32  100.-M40
310.  Pachatz Michael  78             AUT 4funrunners Leoben            3:33:34  3:34:17   1:43:39   1:49:55   35.-M30
311.  Grufeneder Roland  79           AUT OÖ. Ferngas AG                3:33:44  3:34:51   1:42:35   1:51:09   36.-M30
312.  Peischl Otto  64                AUT Ollersdorf                    3:34:01  3:34:39   1:45:01   1:48:59   59.-M45
313.  Dietach Markus DI (FH) 75       AUT Aluplast Austria              3:34:26  3:35:33   1:45:26   1:49:00   37.-M30
314.  Cech Martin  70                 AUT OH Asphalthoppers             3:34:27  3:34:55   1:39:28   1:54:59   56.-M35
315.  Kramplhuber Wolfgang  70        AUT Wien                          3:34:27  3:34:48   1:37:21   1:57:06   57.-M35
316.  Laferl Gerhard  70              AUT Mödling                       3:34:29  3:35:11   1:43:26   1:51:03   58.-M35
317.  Reinthaler Paul-I.  69          AUT Bip                           3:34:30  3:35:10   1:43:44   1:50:46  101.-M40
318.  Weberndorfer Erwin  57          AUT Trirun                        3:34:45  3:35:44   1:44:01   1:50:44   29.-M50
319.  Rauner Hans  54                 AUT KH BHS Linz                   3:35:13  3:35:44   1:38:38   1:56:35    9.-M55
320.  Langmann Johann 66              AUT Bip                           3:35:20  3:36:00   1:43:44   1:51:36  102.-M40
321.  Mayr Richard  58                AUT Voestalpine Run4fun           3:35:21  3:36:24   1:46:19   1:49:02   30.-M50
322.  Gattringer Roman  59            AUT Union Kirchschlag B. Linz     3:35:50  3:36:53   1:43:48   1:52:02   31.-M50
323.  Chalupka Johann  64             AUT Voestalpine Run4fun           3:35:52  3:36:30   1:43:16   1:52:35   60.-M45
324.  Huber Alexander  70             AUT Leonding                      3:35:52  3:36:49   1:36:07   1:59:44   59.-M35
325.  Klammer Christian  66           AUT ASKÖ Laufwunder Steyr         3:36:07  3:37:14   1:43:17   1:52:50  103.-M40
326.  Stadlbauer Kurt 64              AUT Bsv Land Oö.                  3:36:09  3:36:52   1:40:20   1:55:49   61.-M45
327.  Wally Gerhard  58               AUT SU RLV Sparkasse Aspang       3:36:25  3:36:43   1:46:04   1:50:20   32.-M50
328.  Godina Markus  77               AUT Fhb Runners                   3:36:26  3:37:01   1:41:32   1:54:53   38.-M30
329.  Schrögendorfer Franz  59        AUT Trirun Linz                   3:36:33  3:37:22   1:46:26   1:50:07   33.-M50
330.  Sirec Klaus  65                 AUT Kvt Geht Net Gibts Net !      3:36:38  3:37:34   1:42:26   1:54:12  104.-M40
331.  Kastner Manfred  61             AUT Kloa Boig                     3:36:44  3:37:29   1:44:18   1:52:25   62.-M45
332.  Böck Stefan  75                 AUT LRC Almtal                    3:36:44  3:38:04   1:45:12   1:51:31   39.-M30
333.  Helmberger Josef  53            AUT U Vorchdorf                   3:36:47  3:37:22   1:46:40   1:50:07   10.-M55
334.  Muttenthaler Manfred  65        AUT Langenstein                   3:36:49  3:37:34   1:36:08   2:00:40  105.-M40
335.  Trencsanyi Ludwig  73           AUT Bernhardtsthal                3:36:58  3:39:26   1:44:46   1:52:11   60.-M35
336.  Pausz Christoph  79             AUT Wien                          3:37:05  3:38:35   1:49:48   1:47:17   40.-M30
337.  Haslinger Stefan  60            AUT Steyr                         3:37:06  3:37:34   1:42:39   1:54:26   63.-M45
338.  Kloihofer Johann 56             AUT Ramlstube Altenberg           3:37:06  3:37:47   1:43:03   1:54:02   34.-M50
339.  Gerhardinger Stefan 65          GER Ski Club Teublitz             3:37:10  3:37:30   1:40:23   1:56:46  106.-M40
340.  Pettendorf Dieter  64           AUT Linz                          3:37:12  3:37:57   1:43:38   1:53:34   64.-M45
341.  Sedlacek Svatopluk 57           CZE Brno                          3:37:15  3:37:46   1:40:44   1:56:31   35.-M50
342.  Hofstätter Karl  57             AUT SECA                          3:37:29  3:38:12   1:40:56   1:56:33   36.-M50
343.  Grabner Michael  71             AUT Union Vertigo Windischgarsten 3:37:34  3:38:02   1:41:53   1:55:41   61.-M35
344.  Lehenbauer Hubert 70            AUT TC Holiday                    3:37:50  3:38:21   1:42:59   1:54:50   62.-M35
345.  Lindner Michael  78             AUT SC Tragwein                   3:37:56  3:38:33   1:43:48   1:54:08   41.-M30
346.  Roßgoderer Robert  87           GER Tiefenbach                    3:38:04  3:39:26   1:49:58   1:48:06   24.-M20
347.  Wengler Thomas  70              AUT Neukirchen                    3:38:20  3:39:02   1:44:39   1:53:40   63.-M35
348.  Marchner Manfred  57            AUT ASKÖ Pichling                 3:38:26  3:39:06   1:43:42   1:54:43   37.-M50
349.  Kofler Georg 68                 AUT Purkersdorf                   3:38:28  3:39:15   1:43:48   1:54:40  107.-M40
350.  Götzendorfer Peter 80           AUT Niederwaldkirchen             3:38:29  3:39:08   1:43:38   1:54:50   25.-M20
351.  Becker Eduard  59               AUT PSV Linz                      3:38:47  3:39:36   1:41:38   1:57:08   38.-M50
352.  Rücker Manfred  71              AUT ASK Ortner Loosdorf           3:38:56  3:39:16   1:35:18   2:03:37   64.-M35
353.  Oberfichtner Stefan  72         AUT Katsdorf                      3:38:57  3:40:19   1:50:29   1:48:27   65.-M35
354.  Mahringer Klaus  68             AUT BSV Land                      3:39:02  3:39:27   1:35:14   2:03:47  108.-M40
355.  Kreutzer Andreas  68            AUT Leoben                        3:39:04  3:39:59   1:43:42   1:55:21  109.-M40
356.  Steinigeweg Martin  77          GER Stephanskirchen               3:39:16  3:41:10   1:48:17   1:50:59   42.-M30
357.  Krug Werner  65                 AUT Graz                          3:39:30  3:41:05   1:49:45   1:49:44  110.-M40
358.  Pfeiffer Christian  62          AUT Wien                          3:39:38  3:40:05   1:40:19   1:59:18   65.-M45
359.  Mayr Andreas  68                AUT Brau Union Österreich AG      3:39:39  3:39:51   1:28:55   2:10:43  111.-M40
360.  Bruckner Michael  60            AUT Brennender Asphalt            3:40:00  3:40:44   1:45:05   1:54:55   66.-M45
361.  Schmid Rudolf  59               AUT Penk                          3:40:10  3:41:07   1:46:29   1:53:41   39.-M50
362.  Schwentner Andreas  67          AUT Lauftreff Schlüßlberg         3:40:13  3:40:58   1:43:38   1:56:34  112.-M40
363.  Freudenthaler Markus  78        AUT HSV Freistadt                 3:40:18  3:41:12   1:43:56   1:56:21   43.-M30
364.  Zoidl Christian  63             AUT SU Goldwörth                  3:40:26  3:40:52   1:39:10   2:01:15   67.-M45
365.  Pimann Paul 75                  AUT Linz                          3:40:29  3:41:52   1:47:39   1:52:49   44.-M30
366.  Regitnig Patrick 79             AUT Althofen                      3:40:34  3:42:03   1:48:51   1:51:43   45.-M30
367.  Kubista Erwin  62               AUT STA Linz EKC                  3:40:37  3:40:48   1:37:44   2:02:53   68.-M45
368.  Wilczacki Michael  60           AUT Seitenstetten                 3:40:40  3:41:33   1:38:40   2:01:59   69.-M45
369.  Scheuringer Christian  68       AUT SV FLICFLAC                   3:40:41  3:41:01   1:45:45   1:54:56  113.-M40
370.  Krainer Helmut  57              AUT Innsbruck                     3:40:51  3:41:29   1:47:34   1:53:17   40.-M50
371.  Lengauer Erwin  59              AUT SV Gallneukirchen             3:40:55  3:41:41   1:41:08   1:59:46   41.-M50
372.  Krinninger Christian  63        AUT Badminton Alkoven             3:40:57  3:41:43   1:43:54   1:57:03   70.-M45
373.  Titsch Norbert  54              AUT Gmunden                       3:41:01  3:41:42   1:39:58   2:01:02   11.-M55
374.  Sieghartsleitner Siegfried 58   AUT Allhaming                     3:41:10  3:41:45   1:42:27   1:58:42   42.-M50
375.  Flick Walter  67                AUT OÖGKK                         3:41:13  3:41:44   1:40:54   2:00:18  114.-M40
376.  Landstetter Matthias 76         AUT Prinzersdorf                  3:41:14  3:42:08   1:42:18   1:58:55   46.-M30
377.  Auer Johann  79                 AUT Ried                          3:41:20  3:41:50   1:43:30   1:57:49   47.-M30
378.  Tvedt-Gundersen Espen 82        NOR Hafrsfjod                     3:41:22  3:42:51   1:52:42   1:48:39   26.-M20
379.  Koller Michael  85              AUT Wr. Neustadt                  3:41:29  3:42:12   1:43:36   1:57:52   27.-M20
380.  Fischer Albert  53              AUT Ampflwang I.H.                3:41:35  3:43:08   1:51:25   1:50:10   12.-M55
381.  Wiesmeier Jürgen  65            GER Mitterskirchen                3:41:39  3:42:01   1:45:30   1:56:08  115.-M40
382.  Hohensinn Franz 57              AUT Linz                          3:41:49  3:42:33   1:45:06   1:56:42   43.-M50
383.  Brandstetter Josef  65          AUT Alberndorf                    3:41:52  3:43:21   1:49:53   1:51:58  116.-M40
384.  Czwornog Marcin  68             POL Krakow                        3:41:54  3:42:15   1:42:17   1:59:37  117.-M40
385.  Brindl Gerhard 65               AUT Sole Brennero                 3:41:54  3:42:28   1:40:06   2:01:48  117.-M40
386.  Krempl Karl  66                 AUT St.Oswald/Fr.                 3:41:56  3:42:25   1:39:22   2:02:33  119.-M40
387.  Gruber Martin  64               AUT Wilhering                     3:41:58  3:42:44   1:40:03   2:01:54   71.-M45
388.  Ugele Bernhard 55               GER LG Donau/Ilm                  3:42:10  3:43:05   1:49:28   1:52:42   44.-M50
389.  Reitberger Josef  62            GER Slc Kirchberg                 3:42:11  3:43:02   1:38:53   2:03:17   72.-M45
390.  Kufner Paul  58                 GER SLC Kirchberg                 3:42:11  3:43:02   1:40:47   2:01:23   45.-M50
391.  Resch Manuel  92                AUT BORG Perg                     3:42:21  3:43:01   1:43:44   1:58:37   28.-M20
392.  Sonnleitner Christian  79       AUT Rohrbach                      3:42:22  3:43:30   1:44:30   1:57:51   48.-M30
393.  Niederhauser Christoph  83      AUT Psvtri Linz                   3:42:23  3:43:31   1:45:09   1:57:13   29.-M20
394.  Laroche Marc 73                 GER Linz                          3:42:31  3:43:04   1:39:23   2:03:08   66.-M35
395.  Pichler Horst  63               AUT MSC Rogner Bad Blumau         3:42:33  3:43:50   1:39:11   2:03:21   73.-M45
396.  Lehner Franz 64                 AUT OÖ. Ferngas AG                3:42:34  3:43:42   1:42:35   1:59:59   74.-M45
397.  Wurzinger Johann  58            AUT Voestalpine Run4fun           3:42:54  3:45:07   1:51:11   1:51:43   46.-M50
398.  Lindenberger Lothar  65         AUT Voestalpine Run4fun           3:42:56  3:44:38   1:46:16   1:56:39  120.-M40
399.  Luckinger Gustav  63            AUT Pöttsching                    3:43:03  3:43:53   1:41:38   2:01:24   75.-M45
400.  Waldegg Alois  57               AUT Land Steiermark               3:43:11  3:44:15   1:46:04   1:57:07   47.-M50
401.  Haidinger Markus  73            AUT Aktivsoftware Dreamteam       3:43:16  3:44:40   2:00:27   1:42:48   67.-M35
402.  Vanek Reinhard  72              AUT Öamtc Hrinkow Bikes Steyr     3:43:19  3:43:33   1:34:23   2:08:55   68.-M35
403.  Jax Christian  63               AUT BMW Steyr                     3:43:30  3:44:56   1:51:34   1:51:56   76.-M45
404.  Kagbauer Thomas  71             AUT Mce Ifas                      3:43:35  3:44:14   1:43:27   2:00:07   69.-M35
405.  Schiller Karl  69               AUT Leonding                      3:43:35  3:45:02   1:51:19   1:52:16  121.-M40
406.  Radhuber Klaus  71              AUT Linz                          3:43:37  3:45:02   1:51:19   1:52:17   70.-M35
407.  Koch Detlef  50                 GER Berlin                        3:43:38  3:44:49   1:49:01   1:54:37   13.-M55
408.  Preinfalk Markus  62            GER SC Inzell                     3:43:45  3:45:23   1:51:12   1:52:32   77.-M45
409.  Kuhn Dieter 61                  AUT Linz                          3:43:48  3:45:19   1:51:32   1:52:16   78.-M45
410.  Schweiger Klaus  59             AUT Traun                         3:43:52  3:45:29   1:51:25   1:52:27   48.-M50
411.  Fortyn Reinhard  67             AUT Pacemaker 3:44:59             3:43:59  3:45:23   1:51:33   1:52:25  122.-M40
412.  Jenny Peter  69                 AUT Rankweil                      3:44:00  3:44:39   1:47:55   1:56:05  123.-M40
413.  Kolle Martin  79                AUT Gratkorn                      3:44:17  3:45:21   1:51:41   1:52:36   49.-M30
414.  Hochheim Martin  88             GER Monheim Am Rhein              3:44:19  3:44:36   1:33:00   2:11:19   30.-M20
415.  Beyer Manfred  67               AUT Elisabethinen Linz            3:44:30  3:45:12   1:43:44   2:00:46  124.-M40
416.  Pohl Georg  74                  AUT Sautens                       3:44:30  3:45:47   1:44:57   1:59:33   71.-M35
417.  Szelestey Thomas 61             AUT Korneuburg                    3:44:31  3:45:22   1:44:30   2:00:01   79.-M45
418.  Capraz Hueseyin  67             AUT Wien                          3:44:35  3:45:30   1:43:22   2:01:12  125.-M40
419.  Willnauer Jürgen  87            AUT RC Amstetten                  3:44:45  3:45:38   1:46:15   1:58:30   31.-M20
420.  Stropek Rainer  73              AUT Traun                         3:44:47  3:46:12   1:51:18   1:53:29   72.-M35
421.  Wagesreither Jakob  87          AUT JKU                           3:44:49  3:47:17   1:48:27   1:56:21   32.-M20
422.  Gilhofer Manuel  89             AUT Kirchberg-Thening             3:44:57  3:46:31   1:50:58   1:53:58   33.-M20
423.  Brandl Helmut  59               AUT Maria Schmolln                3:44:58  3:46:22   1:44:13   2:00:44   49.-M50
424.  Schlee Rudolf  56               GER TSV Burghaslach               3:45:17  3:45:46   1:44:27   2:00:49   50.-M50
425.  Rohregger Ewald  68             AUT Union Grünburg                3:45:28  3:45:56   1:36:30   2:08:58  126.-M40
426.  Radler Andreas  64              AUT Linz                          3:45:33  3:46:11   1:45:35   1:59:58   80.-M45
427.  Jenewein Walter  62             AUT Skating Club Innsbruck        3:45:41  3:47:24   1:50:06   1:55:35   81.-M45
428.  Bäck Reinhold  65               AUT ÖBB Personenverkehr AG        3:45:42  3:46:00   1:43:00   2:02:41  127.-M40
429.  Neißl Robert 79                 AUT Linz                          3:45:46  3:47:15   1:49:27   1:56:18   50.-M30
430.  Hösch Christian  70             AUT Hainburg/D.                   3:45:48  3:47:55   1:55:02   1:50:45   73.-M35
431.  Lugmayer Andreas  81            AUT TANNPAPIER GmbH               3:45:50  3:47:18   1:56:14   1:49:36   34.-M20
432.  Lorenz Lutz  67                 GER Mtc Irgertsheim               3:45:59  3:47:40   1:52:31   1:53:27  128.-M40
433.  Koschaintsch Oskar  68          AUT HSV Marathon Wr. Neustadt     3:46:08  3:47:12   1:44:16   2:01:51  129.-M40
434.  Gutenberger Markus  68          AUT Maxfitness                    3:46:12  3:46:52   1:43:35   2:02:36  130.-M40
435.  Kathan Christoph 81             AUT Linz                          3:46:17  3:47:44   1:51:32   1:54:44   35.-M20
436.  Ressel Christoph  77            AUT Linz                          3:46:21  3:47:06   1:44:17   2:02:04   51.-M30
437.  Pühringer Thomas  74            AUT Peuerbach                     3:46:27  3:47:20   1:46:33   1:59:54   74.-M35
438.  Wiesinger Thomas  71            AUT ORF Oberösterreich            3:46:35  3:47:00   1:42:41   2:03:54   75.-M35
439.  Weber Reinhart  66              AUT Union Vorchdorf               3:46:35  3:47:00   1:42:41   2:03:54  131.-M40
440.  Steiner Franz  62               AUT Borealis                      3:46:37  3:47:21   1:43:53   2:02:44   82.-M45
441.  Seiberl Andreas  66             AUT Union Reichenthal             3:46:45  3:47:26   1:44:09   2:02:35  132.-M40
442.  Edenstöckl Günther  52          AUT OÖN                           3:46:50  3:47:58   1:45:00   2:01:50   14.-M55
443.  Steiner Johann  66              AUT HALI Büromöbel GmbH           3:46:50  3:47:16   1:46:08   2:00:42  133.-M40
444.  Schartmüller Wolfgang  57       AUT Altmünster                    3:46:54  3:47:46   1:41:21   2:05:33   51.-M50
445.  Waschhauser Ludwig  59          GER Altenmünster                  3:46:57  3:48:27   1:45:40   2:01:17   52.-M50
446.  Werlberger Herbert  64          AUT We Of The Never Never         3:47:07  3:48:34   1:49:56   1:57:10   83.-M45
447.  Kullnig Johann  64              AUT Strau                         3:47:08  3:47:57   1:45:24   2:01:43   84.-M45
448.  Leitner Johann  65              AUT Altenberg                     3:47:11  3:49:37   1:55:16   1:51:54  134.-M40
449.  Ratz Winfried  68               AUT Trirun Linz                   3:47:11  3:49:36   1:55:17   1:51:54  135.-M40
450.  Kaindl Alfons  61               GER Waging Am See                 3:47:14  3:47:28   1:28:35   2:18:39   85.-M45
451.  Feldweber Michael  68           AUT OÖN                           3:47:21  3:49:01   1:49:43   1:57:38  136.-M40
452.  Waldhauser Horst  69            AUT Hohenzell                     3:47:27  3:49:00   1:49:49   1:57:38  137.-M40
453.  Königstorfer Franz  64          AUT Linz AG                       3:47:31  3:48:12   1:43:44   2:03:46   86.-M45
454.  Furtlehner Karl  68             AUT Voestalpine Run4fun           3:47:38  3:48:28   1:48:29   1:59:08  138.-M40
455.  Schober Philipp  84             AUT Innsbruck                     3:47:47  3:48:50   1:47:34   2:00:13   36.-M20
456.  Mizda Michael  71               AUT Lauftreff Viehdorf            3:48:13  3:49:49   1:50:45   1:57:27   76.-M35
457.  Stöttner Josef  52              AUT BSV Land OÖ                   3:48:15  3:49:24   1:50:57   1:57:18   15.-M55
458.  Grassauer Leopold  69           AUT Linz                          3:48:17  3:49:13   1:41:38   2:06:38  139.-M40
459.  Posch Georg 65                  AUT LC Wettl                      3:48:18  3:49:10   1:47:02   2:01:15  140.-M40
460.  Kurz Wolfgang  80               AUT Schwanenstadt                 3:48:28  3:49:10   1:43:41   2:04:46   37.-M20
461.  Nowak Josef  62                 AUT OÖ Theater Und Orchester GmbH 3:48:30  3:49:46   1:51:31   1:56:58   87.-M45
462.  Wagner Erwin  60                AUT Laufteam Donautal             3:48:31  3:49:20   1:45:10   2:03:21   88.-M45
463.  Palmetshofer Karl DI 61         AUT Voestalpine Run4fun           3:48:40  3:49:16   1:43:57   2:04:43   89.-M45
464.  Sammer Christoph  73            AUT Traun                         3:48:43  3:49:38   1:49:27   1:59:15   77.-M35
465.  Maier Julien-Fitzgerald  81     AUT Siemens VAI                   3:49:02  3:49:32   1:44:06   2:04:55   38.-M20
466.  Werner Leonhard  68             AUT Borealis                      3:49:04  3:50:40   1:51:24   1:57:40  141.-M40
467.  Hofer Michael  83               AUT Julbach                       3:49:13  3:49:54   1:45:04   2:04:09   39.-M20
468.  Stenitzer Ewald  66             AUT Linz                          3:49:39  3:51:07   1:51:16   1:58:22  142.-M40
469.  Lang Franz  67                  AUT MSC Rogner Bad Blumau         3:49:42  3:49:59   1:49:10   2:00:32  143.-M40
470.  Temmel Rudolf 57                AUT Yellow Feet Runners           3:49:49  3:51:18   1:51:14   1:58:34   53.-M50
471.  Schütz Andreas  78              AUT Hörsching                     3:49:58  3:50:24   1:51:51   1:58:06   52.-M30
472.  Weber Karl  54                  AUT Ottensheim                    3:50:03  3:50:59   1:46:40   2:03:22   16.-M55
473.  Mühlbachler Ambros  59          AUT Pfahnl Backmittel GmbH        3:50:11  3:50:30   1:40:24   2:09:46   54.-M50
474.  Niederstetter Alexander 60      AUT LSG Vorarlberg                3:50:26  3:50:39   1:34:32   2:15:53   90.-M45
475.  Kahr Michael  77                AUT Traun                         3:50:26  3:51:22   1:49:28   2:00:58   53.-M30
476.  Nussbaumer Alois  54            AUT TV Gerlafingen                3:50:28  3:51:14   1:45:02   2:05:26   17.-M55
477.  Gruber Roland 64                AUT Linz                          3:50:45  3:51:02   1:43:09   2:07:35   91.-M45
478.  Hartmann Matthias  70           GER TSV Partenkirchen             3:50:56  3:51:25   1:40:45   2:10:10   78.-M35
479.  Brunnmair Johann  63            AUT Michaelnbach                  3:50:59  3:51:41   1:43:46   2:07:13   92.-M45
480.  Rimser Diethmar  60             AUT BrainAgents                   3:51:02  3:52:30   1:51:31   1:59:31   93.-M45
481.  Degner Siegfried  60            AUT Oberbank                      3:51:06  3:51:53   1:43:02   2:08:04   94.-M45
482.  Jerschow Peter 68               AUT Burghausen                    3:51:07  3:52:27   1:47:28   2:03:38  144.-M40
483.  Max Gerald  69                  AUT Wien                          3:51:12  3:53:02   1:55:32   1:55:40  145.-M40
484.  Netzberger Christian 62         AUT FH Joanneum                   3:51:25  3:52:45   1:49:08   2:02:17   95.-M45
485.  Feischl Gernot 83               AUT Hochschule Kufstein           3:51:27  3:53:08   1:54:59   1:56:28   40.-M20
486.  Kirschbichler Stefan  81        AUT Lichtenberg                   3:51:28  3:52:37   1:53:08   1:58:20   41.-M20
487.  List Robert  67                 AUT Scharnstein                   3:51:29  3:52:42   1:42:56   2:08:32  146.-M40
488.  Fürst David  85                 AUT Sankt Marien                  3:51:34  3:52:21   1:43:38   2:07:55   42.-M20
489.  Kraus Rainer  68                GER Regensburg                    3:51:53  3:53:38   1:51:47   2:00:05  147.-M40
490.  Ratzenböck Johann  60           AUT SU Raika Zwettl               3:51:53  3:52:34   1:45:49   2:06:04   96.-M45
491.  Happ Gerald  69                 AUT Feldkirchen/D.                3:51:55  3:53:09   1:49:07   2:02:48  148.-M40
492.  Lang Florian  85                AUT Lenzing                       3:52:04  3:54:10   1:55:20   1:56:44   43.-M20
493.  Lang Dominik  91                AUT Lenzing                       3:52:04  3:54:10   1:55:20   1:56:43   44.-M20
494.  Romanik Roland 68               AUT ichlaufe.org                  3:52:05  3:52:48   1:49:10   2:02:55  149.-M40
495.  Winninger Thomas  70            AUT St. Valentin                  3:52:18  3:53:19   1:46:30   2:05:47   79.-M35
496.  Hammerl Max  57                 AUT Gunskirchen                   3:52:18  3:53:04   1:47:10   2:05:07   55.-M50
497.  Wildberger Gottfried  65        AUT SV Gallneukirchen             3:52:28  3:52:52   1:41:57   2:10:31  150.-M40
498.  Linner Rupert 61                AUT Desselbrunn                   3:52:43  3:54:39   1:55:58   1:56:44   97.-M45
499.  Velebit Drago 61                AUT ASK Nettingsdorf              3:52:43  3:54:39   1:55:59   1:56:44   98.-M45
500.  Wittmann Wolfgang  67           AUT Union Gschwandt               3:52:47  3:53:31   1:46:53   2:05:53  151.-M40
501.  Kogler Stefan  70               AUT Linz                          3:53:02  3:53:43   1:44:12   2:08:49   80.-M35
502.  Figl Manfred  80                AUT TRI ALPIN RADSTADT            3:53:05  3:53:23   1:44:15   2:08:50   45.-M20
503.  Schlager Helmut  63             AUT Bahnsysteme Donawitz          3:53:18  3:55:35   1:54:23   1:58:55   99.-M45
504.  Irber Andreas  70               GER Team Klinikum Nürnberg        3:53:21  3:55:23   1:55:38   1:57:42   81.-M35
505.  Pilch Heinrich  54              AUT TRIRUN Linz                   3:53:26  3:55:02   1:51:25   2:02:00   18.-M55
506.  Greiner Franz 51                AUT Sportunion UNIQA              3:53:28  3:55:30   1:52:55   2:00:33   19.-M55
507.  Jagemann Heinz  59              GER MRRC München                  3:53:30  3:54:58   1:51:21   2:02:08   56.-M50
508.  Poimer Josef  67                AUT Union Alberndorf              3:53:33  3:55:38   1:58:05   1:55:28  152.-M40
509.  Wambacher Siegfried  61         AUT ASKÖ Gunskirchen              3:53:38  3:54:24   1:45:46   2:07:51  100.-M45
510.  Hinterberger Alfred  61         AUT Windischgarsten               3:53:41  3:55:30   1:59:33   1:54:08  101.-M45
511.  Strobl Edwin  65                GER Tri Team Triftern             3:54:09  3:54:36   1:52:30   2:01:39  153.-M40
512.  Knienieder Heinz  67            AUT Linz AG                       3:54:11  3:54:53   1:46:25   2:07:45  154.-M40
513.  Groiss Hermann  57              AUT Linz                          3:54:12  3:56:09   1:56:07   1:58:05   57.-M50
514.  Voß Markus  81                  AUT OÖN                           3:54:23  3:55:03   1:45:29   2:08:54   46.-M20
515.  Steindl Helmut  64              AUT Pucking                       3:54:24  3:56:06   1:59:36   1:54:47  102.-M45
516.  Gruber Manfred  60              AUT Micheldorf                    3:54:25  3:56:31   1:55:28   1:58:57  103.-M45
517.  Schrenk Wolfgang  69            AUT Gallneukirchen                3:54:28  3:56:03   1:46:42   2:07:45  155.-M40
518.  Prüller Johann  54              AUT Haid                          3:54:31  3:56:14   2:00:05   1:54:25   20.-M55
519.  Hoffmann Gerhard  65            AUT Team 2                        3:54:31  3:56:14   2:00:05   1:54:26  156.-M40
520.  Landl Franz  67                 AUT Altenberg                     3:54:37  3:57:03   1:51:43   2:02:54  157.-M40
521.  Zolda Maurus  61                AUT Admont                        3:54:42  3:56:13   1:54:15   2:00:26  104.-M45
522.  Frühwirth Gerald  68            AUT Ampflwang                     3:54:43  3:56:16   1:51:26   2:03:17  158.-M40
523.  Hell Simon  86                  AUT Wien                          3:54:46  3:56:54   1:58:38   1:56:07   47.-M20
524.  Bleimschein Gerhard  61         AUT FA. Teufelberger              3:54:48  3:57:22   1:57:35   1:57:12  105.-M45
525.  Steinberger Franz  60           AUT Lichtenberg                   3:55:08  3:57:16   1:56:57   1:58:11  106.-M45
526.  Wlaschitz Christian  71         GER LG Deutsche Bahn              3:55:11  3:57:19   1:58:55   1:56:16   82.-M35
527.  Steinbichl Martin 63            AUT SV Gallneukirchen             3:55:13  3:57:17   1:51:13   2:03:59  107.-M45
528.  Liebel Heinz-Vw. 52             GER TSV Burgthann                 3:55:13  3:56:48   1:54:47   2:00:26   21.-M55
529.  Wiesinger Manfred  50           AUT Voestalpine Run4fun           3:55:15  3:55:59   1:44:01   2:11:13   22.-M55
530.  Knoglinger Martin  83           AUT Neuhofen                      3:55:19  3:57:28   1:58:38   1:56:41   48.-M20
531.  Weinberger Peter  58            AUT SC Weyregg/Attersee           3:55:23  3:55:42   1:52:04   2:03:19   58.-M50
532.  Faulhammer Michael  65          AUT LC SV Großpetersdorf          3:55:38  3:57:29   1:50:28   2:05:09  159.-M40
533.  Sebera Roland  63               AUT Trirun Linz                   3:55:41  3:57:03   1:51:38   2:04:02  108.-M45
534.  Perndorfer Eduard  59           AUT SV Gallneukirchen             3:55:46  3:56:09   1:38:51   2:16:55   59.-M50
535.  Manninger Manfred 57            AUT Yellow Feet Runners Gleinstätt3:55:47  3:57:15   1:51:33   2:04:13   60.-M50
536.  Csermag Wilhelm  59             AUT KSV Wienstrom                 3:55:47  3:56:30   1:49:00   2:06:47   61.-M50
537.  Höller Roland  82               AUT Kmp                           3:55:51  3:57:23   1:51:06   2:04:45   49.-M20
538.  Vollmann German 67              AUT Trirun Linz                   3:55:52  3:57:04   1:50:26   2:05:26  160.-M40
539.  Schlager Hannes  78             AUT Oberwaltersdorf               3:55:52  3:57:29   1:55:05   2:00:46   54.-M30
540.  Bügel Michael  76               GER LT Zwecks Da Gaudi            3:56:02  3:57:16   1:47:40   2:08:21   55.-M30
541.  Reiterer Horst  81              AUT Fabasoft                      3:56:07  3:56:49   1:48:42   2:07:25   50.-M20
542.  Müller Bernhard  68             AUT Naturfreunde Pucking          3:56:14  3:58:26   1:56:53   1:59:21  161.-M40
543.  Grillnberger Josef 67           AUT Mcc Behamberg                 3:56:14  3:56:59   1:50:16   2:05:58  162.-M40
544.  Grosinger Gerhard 68            AUT Eisenstadt                    3:56:17  3:57:04   1:50:02   2:06:14  163.-M40
545.  Pabst Hans 45                   AUT Graz                          3:56:27  3:57:40   1:49:07   2:07:19    3.-M60
546.  Holzhammer Franz  63            GER Burghausen                    3:56:27  3:57:46   1:47:28   2:08:58  109.-M45
547.  Fandler Mike 71                 AUT Wien                          3:56:29  3:57:56   1:53:45   2:02:43   83.-M35
548.  Mayer Harold  63                GER Bpw Bergische Achsen, Wiehl   3:56:47  3:58:57   1:58:45   1:58:01  110.-M45
549.  Frank Rudolf  67                GER Ortenburg                     3:56:48  3:58:56   1:58:54   1:57:53  164.-M40
550.  Modrok Alfred  60               GER Road Runners Tutzing          3:56:55  3:58:18   1:48:51   2:08:04  111.-M45
551.  Marböck Johannes  86            AUT Union Weibern                 3:56:58  3:58:30   1:37:10   2:19:48   51.-M20
552.  Mühlböck Helmut  72             AUT Natternbach                   3:56:59  3:59:05   1:59:13   1:57:45   84.-M35
553.  Hofinger Michael  75            AUT Pötting                       3:57:04  3:59:25   1:54:20   2:02:44   56.-M30
554.  Steinkogler Christof  68        AUT Ff Am Thalbach                3:57:08  3:58:36   1:53:38   2:03:29  165.-M40
555.  Lackner Günther  65             AUT Weißenbach/Liezen             3:57:11  3:58:43   1:56:51   2:00:20  166.-M40
556.  Mayr Manuel  91                 AUT Pucking                       3:57:23  3:59:29   1:57:56   1:59:27   52.-M20
557.  Obermayr Peter  69              AUT SV St. Egyden                 3:57:25  3:58:04   1:48:10   2:09:15  167.-M40
558.  Wintersteller Martin 54         AUT Salzburg                      3:57:32  3:58:49   1:51:42   2:05:50   23.-M55
559.  Schoißengeyr Herbert  65        AUT Union Kirchschlag             3:57:33  3:58:35   1:54:17   2:03:15  168.-M40
560.  Kampusch Friedrich  52          AUT Bahnsysteme Donawitz          3:57:35  3:59:50   1:54:24   2:03:10   24.-M55
561.  Rechberger Peter  69            AUT Linz                          3:57:42  3:58:26   1:46:39   2:11:02  169.-M40
562.  Prielinger Kurt  62             AUT Berufschule 5 Linz            3:57:48  3:59:15   1:54:45   2:03:02  112.-M45
563.  Thieme Joachim  58              GER Bpw Bergische Achsen Kg, Wiehl3:57:53  4:00:02   1:58:46   1:59:06   62.-M50
564.  Mayrhofer Philipp  78           AUT Linz                          3:58:06  3:59:30   1:53:37   2:04:28   57.-M30
565.  Pramhofer Gernot  85            AUT Mayer Linz                    3:58:20  4:00:35   1:53:54   2:04:25   53.-M20
566.  Lang Christoph  83              AUT Feuerwehr Raffelstetten       3:58:28  3:59:39   1:45:05   2:13:22   54.-M20
567.  Zaher Bellili  62               AUT Panalpina                     3:58:35  3:59:43   1:55:04   2:03:31  113.-M45
568.  Klapfenböck Thomas  79          AUT Freiwilige Feuerwehr Aichberg 3:58:45  4:00:59   1:54:13   2:04:31   58.-M30
569.  Kitzmüller Manfred  55          AUT Union Geng                    3:58:46  4:00:07   1:56:48   2:01:57   63.-M50
570.  Reisetbauer Martin  66          AUT Voestalpine Run4fun           3:58:54  4:00:25   1:51:27   2:07:26  170.-M40
571.  Zirngibl Erich  51              GER TG Viktoria Augsburg          3:58:56  3:59:56   1:46:09   2:12:47   25.-M55
572.  Schatz Klaus  74                AUT KPMG                          3:58:59  4:00:40   1:52:24   2:06:35   85.-M35
573.  Grüneberg Manfred  55           GER Knappen Schwarze Pumpe        3:59:09  3:59:23   1:52:56   2:06:12   64.-M50
574.  Lang Helmut  55                 AUT Enns                          3:59:11  4:01:18   1:59:12   1:59:58   65.-M50
575.  Tischberger Christian  63       AUT GFZ SV Finanz                 3:59:13  4:01:19   1:58:51   2:00:22  114.-M45
576.  Weiss Werner 67                 AUT Wels                          3:59:13  4:00:35   1:50:35   2:08:38  171.-M40
577.  Komopitzky Alfred  60           AUT Steyregg                      3:59:17  4:01:22   1:59:12   2:00:04  115.-M45
578.  Rötzer Karl  62                 AUT Pacemaker 3:59:59             3:59:19  4:01:24   1:59:13   2:00:05  116.-M45
579.  Kaiser Roland  69               AUT Linz AG                       3:59:26  4:01:33   1:59:13   2:00:13  172.-M40
580.  Reidl Wolfgang  70              AUT Lenzing                       3:59:31  4:01:22   1:58:53   2:00:37   86.-M35
581.  Baldinger Hans  63              AUT Roitham                       3:59:35  4:01:02   1:54:45   2:04:50  117.-M45
582.  Stiegler Thomas  76             AUT Radstadt                      3:59:37  3:59:54   1:46:14   2:13:22   59.-M30
583.  Lang Christian  69              AUT Ottensheim                    3:59:39  4:01:05   1:52:27   2:07:11  173.-M40
584.  Gunst Anton  54                 AUT Vöcklamarkt                   3:59:44  4:01:50   1:59:13   2:00:30   26.-M55
585.  Grillneder Alois  57            AUT Lauftreff Roßleithen          3:59:50  4:02:48   1:54:30   2:05:20   66.-M50
586.  Schmidthaler Norbert  53        AUT Voestalpine Run4fun           3:59:56  4:01:24   1:54:10   2:05:46   27.-M55
587.  Füreder Christian  59           AUT Siemens                       4:00:11  4:01:20   1:53:08   2:07:02   67.-M50
588.  Turner John  50                 GBR Blackheath And Bromley Harrier4:00:15  4:02:24   1:58:46   2:01:29   28.-M55
589.  Liebl Markus  76                GER Union Wernstein               4:00:16  4:02:25   1:59:13   2:01:03   60.-M30
590.  Pranz Alfred  66                AUT TV Geinberg                   4:00:35  4:02:02   1:49:23   2:11:11  174.-M40
591.  Ganhör Edmund  58               AUT SV Gallneukirchen             4:00:44  4:02:07   1:53:01   2:07:43   68.-M50
592.  Suda Michael 57                 GER Wald Bewegt                   4:00:46  4:01:55   1:49:07   2:11:39   69.-M50
593.  Fidi Franz  47                  AUT Krieglach                     4:00:48  4:02:41   1:56:21   2:04:27    4.-M60
594.  Kurzmann Johannes 58            AUT Linz                          4:00:48  4:01:45   1:49:28   2:11:19   70.-M50
595.  Fuchs Peter  68                 AUT MSC Rogner Bad Blumau         4:00:52  4:02:18   1:52:59   2:07:52  175.-M40
596.  Brutter Florian 77              AUT Tu Raika Schwaz               4:00:54  4:01:38   1:43:36   2:17:18   61.-M30
597.  Anzinger Hans-Peter 70          AUT Linz                          4:01:12  4:02:46   1:54:19   2:06:52   87.-M35
598.  Szarka Zoltán  68               HUN Budapest                      4:01:28  4:03:44   1:55:37   2:05:51  176.-M40
599.  Schwarzenlander Kurt 67         AUT Gmuden                        4:01:31  4:02:17   1:53:41   2:07:50  177.-M40
600.  Holl Helmut  63                 AUT JKU Joh. Kepler Uni.          4:01:43  4:03:52   1:52:11   2:09:31  118.-M45
601.  Fuchs Klaus 64                  AUT Linz                          4:02:04  4:03:30   1:53:20   2:08:43  119.-M45
602.  Köttritsch Peter  69            AUT Endlich Leben                 4:02:09  4:04:16   1:58:10   2:03:59  178.-M40
603.  Fessl Gerhard  61               AUT Alkoven                       4:02:19  4:02:47   1:49:21   2:12:57  120.-M45
604.  Trauner Helmut  64              AUT Schwanenstadt                 4:02:23  4:03:49   1:53:58   2:08:24  121.-M45
605.  Rosath Helmut  55               AUT Lauftreff Konrath             4:02:29  4:03:54   1:55:09   2:07:19   71.-M50
606.  Kremer Richard  69              AUT Linz AG                       4:02:31  4:04:37   1:58:04   2:04:27  179.-M40
607.  Jöbstl Werner  52               AUT Wolfsberg                     4:02:42  4:03:28   1:51:39   2:11:03   29.-M55
608.  Zehetgruber Martin  80          AUT LCU Senoner Euratsfeld        4:03:26  4:04:10   2:00:30   2:02:55   55.-M20
609.  Duschlbauer Josef  68           AUT Reichenthal                   4:03:28  4:04:07   1:44:37   2:18:51  180.-M40
610.  Kreindl Manfred  70             AUT Voestalpine Run4fun           4:03:30  4:04:34   1:49:57   2:13:33   88.-M35
611.  Bernhart Kurt  66               AUT Team Zisser Enns              4:03:37  4:05:19   1:59:37   2:04:00  181.-M40
612.  Kögler Harald  62               AUT Borealis                      4:03:44  4:05:20   1:55:29   2:08:14  122.-M45
613.  Stichlberger Sven  64           AUT Skating Club Innsbruck        4:03:46  4:05:29   1:56:53   2:06:52  123.-M45
614.  Weindlmayr Markus  74           AUT Sportunion Oberösterreich     4:03:50  4:05:59   1:57:54   2:05:56   89.-M35
615.  Gruber Klaus  64                AUT SV Riveg Lunz                 4:03:55  4:05:14   1:52:22   2:11:32  124.-M45
616.  Agreiter Raimund  59            AUT Ski Club Eska Wels            4:04:19  4:05:50   1:56:03   2:08:15   72.-M50
617.  Gschmeidler Markus  75          AUT Ulc Sparkasse Langenlois      4:04:26  4:05:59   1:55:33   2:08:53   62.-M30
618.  Hosek Lubomir  61               CZE Vyspely Jih Cech              4:04:30  4:04:47   1:42:37   2:21:52  125.-M45
619.  Engelbrecht Gerd  68            AUT Offenhausen                   4:04:34  4:06:07   1:51:25   2:13:08  182.-M40
620.  Aichbauer Manfred  61           AUT Marchtrenk                    4:04:38  4:05:00   1:50:28   2:14:10  126.-M45
621.  Aichinger Helmut  52            AUT Katsdorf                      4:04:40  4:06:10   1:54:43   2:09:56   30.-M55
622.  Böhm Hermann  67                AUT Leonding                      4:04:42  4:06:13   1:58:46   2:05:56  183.-M40
623.  Branner Christof  60            AUT Rankweil                      4:05:04  4:05:44   1:54:36   2:10:27  127.-M45
624.  Hink Wolfgang  83               AUT Fronius International Gmbh    4:05:30  4:06:20   1:52:20   2:13:09   56.-M20
625.  Windhager Peter  64             AUT Voestalpine Run4fun           4:05:34  4:06:26   1:49:08   2:16:25  128.-M45
626.  Demuth Michael  60              AUT Eferding                      4:06:20  4:08:30   1:59:08   2:07:12  129.-M45
627.  Duchaczek Christian  59         AUT Voestalpine Run4fun           4:06:20  4:07:11   1:57:33   2:08:47   73.-M50
628.  Knoll Wolfgang  67              AUT Borealis                      4:06:20  4:07:12   1:57:32   2:08:47  184.-M40
629.  Bleier Michael  62              AUT Gänserndorf                   4:06:42  4:07:23   2:02:21   2:04:21  130.-M45
630.  Seif Peter  55                  AUT Purkersdorf                   4:06:44  4:08:29   2:02:35   2:04:08   74.-M50
631.  Dopler Johann  59               AUT Borealis                      4:07:00  4:09:07   1:59:55   2:07:04   75.-M50
632.  Plöchl Walter  71               AUT SV Kotti                      4:07:02  4:09:29   1:55:16   2:11:46   90.-M35
633.  Marchner Hans  63               GER Rk Julbach                    4:07:12  4:07:54   1:43:42   2:23:29  131.-M45
634.  Prager Hermann  72              AUT PSV Krems, IPA                4:07:21  4:09:41   2:11:50   1:55:30   91.-M35
635.  Leithner Arno  74               AUT Spg Management Gmbh           4:07:24  4:08:38   1:53:37   2:13:46   92.-M35
636.  Ullmann Hans-Peter  86          AUT Magistrat Linz                4:07:40  4:10:03   1:58:41   2:08:59   57.-M20
637.  Putz Karl  60                   AUT Steyr-Gleink                  4:07:43  4:08:21   1:54:37   2:13:06  132.-M45
638.  Maier Günter  73                AUT Wildenau                      4:07:48  4:09:46   1:57:10   2:10:37   93.-M35
639.  Obergruber Anton  75            AUT Bruck/Leitha                  4:07:48  4:08:33   1:59:57   2:07:51   63.-M30
640.  Handsteiner Christian  66       AUT Waidhofen                     4:07:50  4:09:23   1:51:59   2:15:51  185.-M40
641.  Natschlaeger Stephan  72        AUT Leonding                      4:07:52  4:09:26   1:50:46   2:17:05   94.-M35
642.  Leitner Martin  72              AUT Union Lasberg                 4:07:56  4:09:27   1:52:25   2:15:30   95.-M35
643.  Birklbauer Martin  81           AUT Union Schenkenfelden          4:07:57  4:08:25   1:52:32   2:15:24   58.-M20
644.  Lenz Didi 58                    AUT Pucking                       4:08:17  4:10:30   1:56:52   2:11:25   76.-M50
645.  Hipfl Walter  52                AUT Fohnsdorf                     4:08:21  4:10:29   1:58:42   2:09:39   31.-M55
646.  Wimmer Werner  72               AUT LC Laufkönig                  4:08:42  4:10:46   1:59:13   2:09:28   96.-M35
647.  Ortner Erwin  41                AUT Proleb                        4:08:53  4:10:25   1:55:41   2:13:12    2.-M65
648.  Zoth Stephan  88                GER Herrsching                    4:09:08  4:09:53   1:56:33   2:12:34   59.-M20
649.  Saken Dieter  76                GER Warburg                       4:09:13  4:11:34   2:05:13   2:03:59   64.-M30
650.  Kastl Helmut  61                AUT Voestalpine Run4fun           4:09:14  4:11:35   2:05:13   2:04:00  133.-M45
651.  Fauland Franz  48               AUT Yellow Feet Runners           4:09:17  4:10:45   1:57:27   2:11:49    5.-M60
652.  Eugster Manuel  81              AUT München                       4:09:19  4:10:44   1:47:49   2:21:30   60.-M20
653.  Gingl Gerhard  55               AUT Voestalpine Tubulars          4:09:30  4:10:11   1:53:39   2:15:50   77.-M50
654.  Maldet Thomas  65               AUT LC ASKÖ Breitenau             4:09:31  4:11:06   1:55:23   2:14:08  186.-M40
655.  Brandstätter Gerhard  69        AUT Wien                          4:10:18  4:12:31   2:02:29   2:07:48  187.-M40
656.  Remlinger Markus  73            AUT Traun                         4:10:33  4:12:41   1:59:12   2:11:21   97.-M35
657.  Hohensinn Markus  67            AUT Linz                          4:10:35  4:12:48   1:58:45   2:11:49  188.-M40
658.  Bachtrog Georg  63              AUT Linz                          4:10:47  4:12:17   1:52:48   2:17:58  134.-M45
659.  Sommer Harald  70               AUT Trirun                        4:10:49  4:11:30   1:46:16   2:24:32   98.-M35
660.  Guslbauer Lambert  57           AUT Schwertberg                   4:10:52  4:12:29   1:59:39   2:11:13   78.-M50
661.  Wurzer Walter  68               AUT Voestalpine Run4fun           4:11:04  4:13:17   1:55:30   2:15:34  189.-M40
662.  Ettlinger Alfred  58            AUT Union Vorchdorf               4:11:15  4:11:49   1:38:29   2:32:46   79.-M50
663.  Bratek Hieronim 53              AUT Linz                          4:11:15  4:13:28   1:59:06   2:12:09   32.-M55
664.  Affenzeller Franz-Jr.  75       AUT Tri Power Freistadt           4:11:39  4:13:17   1:54:33   2:17:06   65.-M30
665.  Griesser Herbert  52            AUT Vöcklabruck                   4:11:41  4:12:31   1:58:16   2:13:25   33.-M55
666.  Mosinger Martin  67             GER Lionsclub Salzach             4:11:47  4:13:45   2:03:01   2:08:46  190.-M40
667.  Holzer Erwin  64                AUT Leopoldschlag                 4:12:09  4:13:02   1:51:52   2:20:17  135.-M45
668.  Fischerleitner Josef 65         AUT Wien                          4:12:26  4:14:07   1:55:38   2:16:47  191.-M40
669.  Niederberger Daniel  86         AUT IS Eybl Runningteam 09 LH     4:12:41  4:13:35   1:51:34   2:21:06   61.-M20
670.  Thaller Andreas  74             AUT I.K.Hofmann Gmbh Steyr        4:12:58  4:15:08   1:58:56   2:14:01   99.-M35
671.  Makusovich Johann 64            AUT Eisenstadt                    4:12:59  4:13:49   1:57:18   2:15:40  136.-M45
672.  Schippany Heinz  69             AUT Union Reichenthal             4:13:08  4:15:35   2:06:58   2:06:10  192.-M40
673.  Filzmaier Robert  68            AUT Wien                          4:13:26  4:14:50   1:51:48   2:21:38  193.-M40
674.  Stenitzer Nikolaus  42          AUT Aschach/D.                    4:13:32  4:15:51   2:05:34   2:07:57    3.-M65
675.  Roiss Gerhard 52                AUT OMV                           4:13:47  4:14:03   2:02:35   2:11:12   34.-M55
676.  Stadlober Alois 62              AUT OMV                           4:13:47  4:14:03   2:02:35   2:11:11  137.-M45
677.  Zupan Martin 66                 AUT SVA Der Bauern, RB Oberösterre4:13:57  4:16:04   1:56:41   2:17:15  194.-M40
678.  Bachner Marcus  70              AUT ASKÖ Tri Linz                 4:13:58  4:16:11   2:08:10   2:05:48  100.-M35
679.  Gruber Günter  63               AUT Altmünster                    4:14:14  4:15:57   1:57:17   2:16:57  138.-M45
680.  Dix Albrecht  77                AUT Borealis                      4:14:17  4:16:36   1:58:56   2:15:21   66.-M30
681.  Märzinger Wolfgang  69          AUT Pacemaker 4:14,59             4:14:30  4:16:47   2:07:07   2:07:22  195.-M40
682.  Aigner Günther  60              AUT Borealis                      4:14:43  4:17:54   2:00:15   2:14:27  139.-M45
683.  Cijan Josef  59                 AUT Walding                       4:14:48  4:17:28   2:03:22   2:11:25   80.-M50
684.  Koester Andre  74               GER Bpw Bergische Achsen Kg       4:14:49  4:16:19   1:59:16   2:15:33  101.-M35
685.  Artmann Jürgen  76              AUT Haribo                        4:14:55  4:16:22   1:59:54   2:15:00   67.-M30
686.  Burkowski Alexander 62          AUT Linz                          4:15:27  4:17:07   2:03:30   2:11:57  140.-M45
687.  Hosner Peter Dr 59              AUT Puchenau                      4:15:28  4:17:08   2:03:30   2:11:58   81.-M50
688.  Pössenberger Wolfgang  63       AUT Trirun Linz                   4:15:32  4:17:38   1:59:12   2:16:19  141.-M45
689.  Steiner Manfred 58              AUT Rohrendorf                    4:15:34  4:16:40   1:57:25   2:18:08   82.-M50
690.  Postlmayr Manfred 67            AUT Bmw Motoren                   4:15:40  4:18:06   2:02:27   2:13:13  196.-M40
691.  Böhme Walter 56                 AUT Wien                          4:15:52  4:17:38   1:56:11   2:19:40   83.-M50
692.  Lehner Reinhard 60              AUT PVital D. PVA                 4:16:19  4:17:57   1:56:45   2:19:34  142.-M45
693.  Barker Richard  62              AUT LC MKW Hausruck               4:16:25  4:18:12   2:00:06   2:16:18  143.-M45
694.  Steinhofer Stefan 55            AUT Siegendorf                    4:16:30  4:16:50   1:56:37   2:19:52   84.-M50
695.  Kaiser Martin  58               AUT St.Peter In Der Au            4:16:42  4:18:49   1:59:11   2:17:31   85.-M50
696.  Fuchs Werner  56                AUT Yellow Feet Runners Gleinstätt4:16:46  4:18:15   1:51:33   2:25:13   86.-M50
697.  Glanzer Markus  72              AUT F.F Sickin                    4:16:49  4:17:21   1:44:28   2:32:21  102.-M35
698.  Leitner Armin 79                AUT Linz                          4:16:52  4:19:03   1:59:12   2:17:39   68.-M30
699.  Bitto Michael 82                AUT Marchtrenk                    4:17:02  4:19:13   1:57:22   2:19:40   62.-M20
700.  Teubl Franz  57                 AUT Yellow Feet Runners Gleinstätt4:17:17  4:19:02   1:57:19   2:19:57   87.-M50
701.  Aistleitner Erich  58           AUT Langenstein                   4:17:18  4:19:45   2:06:51   2:10:26   88.-M50
702.  Schmidthaler Georg  61          AUT LG Laufwunder Steyr           4:17:19  4:20:09   2:04:38   2:12:41  144.-M45
703.  Enzenebner Christian  75        AUT ASKÖ Laufwunder Steyr         4:17:21  4:20:09   2:04:39   2:12:42   69.-M30
704.  Langthaler Klaus  77            AUT ASKÖ Laufwunder Steyr         4:17:23  4:20:11   2:04:39   2:12:43   70.-M30
705.  Schabus Alexander  81           AUT Innsbruck                     4:17:23  4:19:17   1:56:55   2:20:27   63.-M20
706.  Soriat Thomas  65               AUT Weng / Innk.                  4:18:02  4:20:39   2:06:18   2:11:43  197.-M40
707.  Betz Georg 51                   GER Bad Salzschlirf               4:18:24  4:19:54   2:00:22   2:18:01   35.-M55
708.  Saga Sascha  70                 GER Berlin                        4:18:26  4:20:00   1:59:47   2:18:38  103.-M35
709.  Oberleitner Johann  79          AUT LCU Senoner Euratsfeld        4:18:29  4:19:14   2:00:29   2:17:59   71.-M30
710.  Klugiewicz Peter  63            GER LC Duisburg                   4:19:19  4:21:52   2:05:18   2:14:00  145.-M45
711.  Schneckenleitner Karl 62        AUT Bmw Motoren Steyr             4:19:52  4:22:18   2:01:08   2:18:44  146.-M45
712.  Klinser Günther  67             AUT Rossleiten                    4:20:02  4:21:50   1:51:08   2:28:54  198.-M40
713.  Öller Josef  68                 AUT Kirchdorf                     4:20:06  4:21:12   2:00:44   2:19:22  199.-M40
714.  Winklehner Peter 70             AUT Ansfelden                     4:20:09  4:21:04   1:52:45   2:27:24  104.-M35
715.  Beer Gerhard  50                AUT LCC Wien                      4:20:26  4:22:44   2:08:49   2:11:37   36.-M55
716.  Seewald Alexander Dr 79         AUT UKH Linz                      4:20:31  4:22:37   1:59:16   2:21:15   72.-M30
717.  Lehner Franz  54                AUT Betriebsfeuerwehr             4:20:34  4:21:22   2:01:15   2:19:19   37.-M55
718.  Hölzlberger Harald  69          GER Passau                        4:20:50  4:22:14   1:51:44   2:29:05  200.-M40
719.  Pritsch Andreas-Günther  58     AUT Sv2000                        4:20:51  4:22:49   2:02:17   2:18:34   89.-M50
720.  Sigl Hubert  65                 AUT Schenkenfelden                4:20:55  4:21:57   1:55:07   2:25:47  201.-M40
721.  Allerstorfer Klaus  58          AUT Traun                         4:22:07  4:24:42   2:08:04   2:14:02   90.-M50
722.  Mühl Hans  69                   AUT Wiesmath                      4:22:50  4:24:57   1:58:16   2:24:33  202.-M40
723.  Trencsanyi Ronald  68           AUT Stetten                       4:22:58  4:25:26   1:51:31   2:31:26  203.-M40
724.  Fineder Gerald  85              AUT Micheldorf                    4:23:00  4:25:18   2:09:46   2:13:13   64.-M20
725.  Wageneder Manfred 63            AUT Linz                          4:23:10  4:23:10                      147.-M45
726.  Stoeger Arno  63                AUT Ulc Mödling                   4:24:04  4:26:01   2:12:03   2:12:01  148.-M45
727.  Kusché Herbert  56              AUT Neukirchen                    4:24:25  4:26:57   2:11:23   2:13:02   91.-M50
728.  Neunhäuserer Paul 71            AUT Pacemaker 4:29:59             4:24:27  4:26:58   2:11:38   2:12:48  105.-M35
729.  Hauser Karl  59                 AUT Ff Puchheim                   4:24:31  4:26:15   1:55:34   2:28:56   92.-M50
730.  Heher Robert  60                AUT St.Georgen/G.                 4:24:32  4:25:05   2:02:39   2:21:52  149.-M45
731.  Paraniak Jan 50                 SWE Team Skavsaret IF             4:24:40  4:25:37   2:00:15   2:24:24   38.-M55
732.  Petter Georg 82                 AUT Freistadt                     4:25:16  4:27:09   1:59:21   2:25:54   65.-M20
733.  Pointner Gert  65               AUT Linz AG                       4:25:21  4:26:30   2:00:14   2:25:07  204.-M40
734.  Deimel Thomas 77                AUT Linz                          4:25:24  4:27:37   2:00:46   2:24:38   73.-M30
735.  Schiebler Thomas  73            AUT Hartkirchen                   4:25:30  4:28:01   2:10:40   2:14:50  106.-M35
736.  Senger Alfons-Franz 61          AUT www.operettemurau.at          4:25:31  4:26:55   1:50:12   2:35:19  150.-M45
737.  Breuer Gerald  87               AUT Auberg                        4:25:47  4:26:33   1:54:20   2:31:27   66.-M20
738.  Vignocchi Giuseppe  51          ITA Madonnina                     4:25:51  4:27:14   2:10:29   2:15:22   39.-M55
739.  Weisheitinger Kurt  49          GER Windorf                       4:25:55  4:28:04   1:59:03   2:26:51    6.-M60
740.  Welther Robert  73              AUT Traun                         4:25:59  4:27:13   1:50:20   2:35:38  107.-M35
741.  Ortler Frank  72                AUT Attnang-Puchheim              4:26:05  4:28:11   1:58:52   2:27:13  108.-M35
742.  Resch Manfred  48               AUT Brau Union                    4:26:09  4:28:14   1:59:15   2:26:53    7.-M60
743.  Kotesovsky Alex  62             CZE Cesky Krumlov                 4:26:41  4:27:53   1:58:11   2:28:30  151.-M45
744.  Schröcker Siegfried  71         AUT Rosenau Am Hengstpass         4:26:59  4:28:48   1:59:45   2:27:14  109.-M35
745.  Paumgartten Nikolaus  80        AUT Innsbruck                     4:27:06  4:29:20   1:59:06   2:28:00   67.-M20
746.  Brandstädter Reinhard 78        AUT Linz                          4:27:15  4:29:33   2:07:06   2:20:08   74.-M30
747.  Strasser Franz  49              AUT Luftenberg                    4:27:49  4:29:54   1:59:26   2:28:23    8.-M60
748.  Zingl Erwin  59                 AUT Wien                          4:27:50  4:28:14   1:51:35   2:36:15   93.-M50
749.  Gruber Reinhold  63             AUT OÖN                           4:28:05  4:29:24   2:11:01   2:17:03  152.-M45
750.  Schmolmüller Michael  71        AUT Sport Öhner                   4:28:05  4:29:24   2:11:02   2:17:03  110.-M35
751.  Engelbrecht Roland 54           GER Fürstenzell                   4:28:10  4:30:20   2:00:28   2:27:41   40.-M55
752.  Oberndorfer Christian  63       AUT Sauten                        4:28:29  4:30:48   2:07:00   2:21:28  153.-M45
753.  Wiederholt Andreas  73          AUT Ried In Der Riedmark          4:28:45  4:31:20   2:11:49   2:16:56  111.-M35
754.  Schreiner Markus 78             AUT Linz                          4:28:49  4:30:24   2:06:37   2:22:12   75.-M30
755.  Mayrhofer Christian  66         AUT Sankt Georgen Am Ybbsfelde    4:29:10  4:31:04   1:59:32   2:29:37  205.-M40
756.  Garuti Luciano  42              ITA Madonnina                     4:29:24  4:30:47   2:06:20   2:23:04    4.-M65
757.  Nademleinsky Marco 74           AUT Vorchdorf                     4:29:26  4:31:46   2:01:51   2:27:34  112.-M35
758.  Kisch Marco  76                 GER Union Wernstein               4:29:34  4:31:43   2:04:03   2:25:31   76.-M30
759.  Rammerstorfer Gerald  63        AUT PSV Steyr                     4:29:35  4:31:54   2:00:14   2:29:20  154.-M45
760.  Brandstetter Andreas  64        AUT LC Raiffeisen Ybbs            4:29:37  4:31:41   1:59:23   2:30:14  155.-M45
761.  Plöchl Lukas  89                AUT Atomstopp / RAUS Aus EURATOM  4:30:35  4:31:37   2:18:52   2:11:42   68.-M20
762.  Schwarz Johannes  65            AUT Wartberg Ob Der Aist          4:30:36  4:32:41   2:03:58   2:26:37  206.-M40
763.  Helmreich Vinzenz  90           AUT Atomstopp / RAUS Aus EURATOM  4:30:37  4:31:38   2:18:53   2:11:43   69.-M20
764.  Martzy Gernot  53               AUT Linz                          4:30:58  4:32:38   2:00:32   2:30:25   41.-M55
765.  Winkler David-Michael  80       AUT SV FH Wels                    4:31:10  4:33:36   2:05:04   2:26:06   70.-M20
766.  Müller Ulrich  63               AUT Vöcklabruck                   4:31:30  4:31:48   1:36:15   2:55:14  156.-M45
767.  Meissl Bernhard  54             AUT Leonding                      4:31:56  4:34:09   2:11:46   2:20:10   42.-M55
768.  Rozic Stefan  64                AUT Haid                          4:32:08  4:32:26   1:54:04   2:38:04  157.-M45
769.  Röck Martin  81                 AUT Ulc Sparkasse Langenlois      4:32:24  4:35:00   1:56:34   2:35:49   71.-M20
770.  Edlmayr Erwin  65               AUT Magnet.Works Gmbh             4:32:26  4:33:52   1:59:05   2:33:20  207.-M40
771.  Hochstöger Hannes  76           AUT Bärnkopf                      4:32:38  4:32:53   2:04:34   2:28:03   77.-M30
772.  Gutbrunner Siegfried 58         AUT Allianz                       4:32:45  4:35:04   2:03:26   2:29:19   94.-M50
773.  Pibal Werner  69                AUT Leonding                      4:32:50  4:33:22   1:48:29   2:44:20  208.-M40
774.  Kähler Christian  64            GER Kreuzmayr Bayern GmbH         4:33:03  4:34:36   2:00:59   2:32:03  158.-M45
775.  Ruhland Harald  74              AUT Union Josko Kopfing           4:33:04  4:34:37   1:59:48   2:33:15  113.-M35
776.  Plessl Andreas  68              AUT Untersiebenbrunn              4:33:11  4:33:51   1:44:02   2:49:09  209.-M40
777.  Ruttner Oswald 46               AUT LC Sudy                       4:33:16  4:35:03   2:07:13   2:26:02    9.-M60
778.  Campestrini Serafin  67         AUT Max Fitness                   4:33:38  4:35:04   1:53:36   2:40:01  210.-M40
779.  Hausl Johann  51                AUT Ansfelden                     4:33:39  4:37:02   2:01:01   2:32:38   43.-M55
780.  Duwe Klaus  49                  GER Baden Baden                   4:34:18  4:34:40   2:13:01   2:21:16   10.-M60
781.  Amann Konrad  63                GER Kreuzmayr Bayern GmbH         4:34:20  4:35:54   2:00:59   2:33:21  159.-M45
782.  Poxleitner Klaus  86            AUT Steinbach/Steyr               4:34:45  4:36:44   2:03:42   2:31:03   72.-M20
783.  Aschauer Franz 55               AUT Akad. Gymnasium Linz          4:35:13  4:37:16   2:01:20   2:33:53   95.-M50
784.  Edlbauer Helmut  72             AUT Engerwitzdorf                 4:35:31  4:37:43   2:08:11   2:27:20  114.-M35
785.  Rocchetti Corrado 53            AUT Labor Dr. Rocchetti / Trirun L4:35:47  4:38:23   2:10:27   2:25:20   44.-M55
786.  Großmayer Helmut  43            AUT UNION Gmunden                 4:35:48  4:36:08   1:52:07   2:43:40    5.-M65
787.  Thaler Michael  69              AUT LC Wienerwaldsee              4:36:07  4:38:55   2:15:44   2:20:23  211.-M40
788.  Grafeneder Gerhard  62          AUT Wartberg / Aist               4:36:14  4:37:53   1:51:22   2:44:52  160.-M45
789.  Muhr Claus  59                  AUT Linz                          4:36:27  4:38:41   2:05:12   2:31:15   96.-M50
790.  Obereder Klaus  67              AUT ORF Oberösterreich            4:36:28  4:38:41   2:06:49   2:29:38  212.-M40
791.  Brandstätter Josef  66          AUT Union Weitersfelden           4:36:56  4:39:25   2:11:40   2:25:15  213.-M40
792.  Leonhardsberger Helmut  69      AUT Union Weitersfelden           4:36:56  4:39:25   2:11:40   2:25:15  213.-M40
793.  Kaineder Kurt  69               AUT Engerwitzdorf                 4:37:03  4:39:20   2:08:04   2:28:58  215.-M40
794.  Reiter Anton 54                 AUT Wien                          4:37:30  4:40:03   2:11:37   2:25:52   45.-M55
795.  Nicol Bruce  61                 AUT Dietach                       4:37:40  4:38:22   1:57:18   2:40:22  161.-M45
796.  Waterham Eric  66               NED St. Marien                    4:37:40  4:39:22   1:59:15   2:38:25  216.-M40
797.  Bergmair Thomas  74             AUT Linz                          4:37:56  4:40:26   2:11:51   2:26:04  115.-M35
798.  Zeiner Alexander 74             AUT T4 Runners                    4:38:35  4:40:50   1:57:29   2:41:06  116.-M35
799.  Humer Johannes  72              AUT Gunskirchen                   4:38:47  4:41:05   2:07:07   2:31:39  117.-M35
800.  Feigl Walter 68                 AUT Doka Gmbh                     4:39:58  4:42:12   2:00:07   2:39:51  217.-M40
801.  Lengauer Thomas  62             AUT St.Valentin                   4:40:30  4:42:59   1:59:53   2:40:36  162.-M45
802.  Lengauer Johannes  61           AUT St.Pantaleon-Erla             4:40:30  4:42:59   1:59:51   2:40:39  163.-M45
803.  Kamper Reinhold  71             AUT LC SV Großpetersdorf          4:40:39  4:42:29   1:59:30   2:41:08  118.-M35
804.  Schmiedeck Wolfgang  57         GER Frauenstein                   4:40:51  4:43:01   2:01:37   2:39:13   97.-M50
805.  Hornsey Brian  60               GBR Gramastetten                  4:41:35  4:41:35   2:16:17   2:25:17  164.-M45
806.  Buchner Alfons  64              GER Hofkirchen                    4:41:36  4:43:37   1:59:30   2:42:05  165.-M45
807.  Zöbl Heinz 58                   AUT Wien                          4:41:36  4:43:32   2:12:30   2:29:05   98.-M50
808.  Dachsberger Sepp  72            GER Windorf                       4:41:37  4:43:38   1:59:31   2:42:06  119.-M35
809.  Schneider Anton  60             AUT Kfc                           4:41:43  4:43:52   2:07:16   2:34:27  166.-M45
810.  Ishigame Yasuhide  68           JPN Wien                          4:42:32  4:43:25   1:55:03   2:47:28  218.-M40
811.  Weindrich Michael  80           AUT Lambach                       4:42:42  4:44:50   2:01:05   2:41:37   73.-M20
812.  Vietz Rainer  64                AUT Union Pöndorf                 4:42:47  4:44:24   1:57:29   2:45:18  167.-M45
813.  Skoll Gerald  59                AUT Ehrendorf                     4:42:54  4:45:17   2:07:05   2:35:49   99.-M50
814.  Aigner Alexander  90            AUT Htl1 Schüler                  4:44:04  4:45:37   2:04:00   2:40:04   74.-M20
815.  Mosinger Christoph  66          GER Lionsclub Salzach             4:44:27  4:46:25   2:03:47   2:40:39  219.-M40
816.  Schuller Ernst  54              AUT Linz                          4:45:01  4:46:32   1:57:28   2:47:33   46.-M55
817.  Maher Usama 56                  AUT Wien                          4:45:09  4:48:15   1:55:55   2:49:13  100.-M50
818.  Scherz Thomas  70               AUT Ampflwang                     4:45:19  4:47:40   2:07:51   2:37:27  120.-M35
819.  Hartmann Edmund  59             AUT Generali SV                   4:46:43  4:48:55   2:18:03   2:28:40  101.-M50
820.  Tomandl Roland  80              AUT Clublaufrad Sauwald           4:46:52  4:49:14   2:12:32   2:34:20   75.-M20
821.  Schiller Gernot  49             AUT TK Pasching                   4:47:17  4:49:21   1:59:14   2:48:03   11.-M60
822.  Tschapeller Werner  62          AUT Sistrans                      4:47:17  4:47:36   1:28:48   3:18:29  168.-M45
823.  Silke René  60                  AUT Linz                          4:48:46  4:51:07   2:12:51   2:35:55  169.-M45
824.  Knopp Martin  78                AUT Haag                          4:49:40  4:52:10   2:11:45   2:37:54   78.-M30
825.  Meindl Reinhold  61             AUT High Voltage Running          4:50:21  4:52:54   2:14:37   2:35:43  170.-M45
826.  Weiß Harald  52                 AUT Pregarten                     4:50:40  4:52:51   2:18:47   2:31:53   47.-M55
827.  Guarniti Marco  54              ITA Madonnina                     4:50:42  4:52:07   2:14:10   2:36:32   48.-M55
828.  Paal Gerhard  60                AUT OÖ Theater Und Orchester GmbH 4:51:05  4:52:20   2:06:04   2:45:00  171.-M45
829.  Gamsriegler Robert  83          AUT Universität Linz              4:51:06  4:52:39   2:04:00   2:47:06   76.-M20
830.  Maczó András  49                HUN Budapest                      4:51:12  4:52:59   2:18:34   2:32:38   12.-M60
831.  Diensthuber Werner  88          AUT Micheldorf                    4:51:19  4:53:37   2:09:46   2:41:32   77.-M20
832.  Zederbauer Stefan  88           AUT Micheldorf                    4:51:20  4:53:37   2:09:47   2:41:32   78.-M20
833.  Mock Othmar  56                 AUT Wolkersdorf                   4:51:24  4:53:30   2:00:04   2:51:20  102.-M50
834.  Persson Björn  72               SWE Astrop                        4:51:24  4:51:24   2:16:57   2:34:27  121.-M35
835.  Huber Gerhard  68               AUT Linz                          4:51:47  4:52:03   2:13:27   2:38:19  220.-M40
836.  Haider Herbert  58              AUT Inno Glas Steyr               4:52:39  4:53:29   2:11:01   2:41:37  103.-M50
837.  Körner-Schenk Daniel  92        AUT Ottnang                       4:52:56  4:53:29   2:11:13   2:41:43   79.-M20
838.  Wildauer Markus  84             AUT St. Ägidi                     4:55:00  4:57:15   2:06:47   2:48:13   80.-M20
839.  Zitzenbacher Uwe  79            AUT Judenburg                     4:56:08  4:58:40   2:21:59   2:34:09   79.-M30
840.  Gottholmseder Kurt  73          AUT Linz                          4:56:12  4:57:54   2:09:44   2:46:28  122.-M35
841.  Wiesner Karl  78                AUT Aurolzmünster                 4:59:00  5:00:27   2:01:34   2:57:25   80.-M30
842.  Pühringer Wolfgang  55          AUT SV Gallneukirchen             4:59:41  5:01:05   2:14:50   2:44:51  104.-M50
843.  Weidinger Hans-Peter  73        AUT DynaTrace Software GmbH       4:59:47  5:01:56   2:04:43   2:55:04  123.-M35
844.  Roth Artur  62                  AUT Haid                          5:03:41  5:06:15   2:18:10   2:45:31  172.-M45
845.  Kastner August  55              AUT Traun                         5:03:41  5:06:15   2:18:10   2:45:31  105.-M50
846.  Schmalzer Manfred  72           AUT RC Arbö Freistadt             5:03:42  5:06:15   2:18:10   2:45:31  124.-M35
847.  Rothleitner Helmut  42          AUT Telfs                         5:04:26  5:06:48   2:12:33   2:51:52    6.-M65
848.  Schwarz Erwin  61               AUT Vösendorf                     5:06:17  5:08:44   2:18:40   2:47:36  173.-M45
849.  Stöttinger Lukas  89            AUT St. Florian                   5:06:34  5:09:08   2:18:42   2:47:51   81.-M20
850.  Wenidoppler Roland  73          AUT Linz                          5:07:22  5:10:01   2:17:00   2:50:22  125.-M35
851.  Pfleger Ernst 47                AUT Wien                          5:09:38  5:11:58   2:20:42   2:48:55   13.-M60
852.  Kostelidis Christos  68         GRE Kallithea                     5:10:27  5:11:26   1:58:48   3:11:38  221.-M40
853.  Rittberger Hubert  50           AUT Rcfranckviertel               5:14:21  5:16:55   2:15:51   2:58:30   49.-M55
854.  Vida Zoltán  66                 HUN Budapest                      5:14:34  5:17:06   2:18:43   2:55:50  222.-M40
855.  Klug Adolf  71                  AUT Linz AG                       5:16:23  5:18:18   2:24:36   2:51:47  126.-M35
856.  Günther Thomas 72               GER Eichstätt                     5:16:30  5:18:47   2:14:06   3:02:24  127.-M35
857.  Lichtenegger Michael 75         AUT Hargelsberg                   5:17:26  5:18:56   2:13:45   3:03:40   81.-M30
858.  Fjell Joakim-Zahl Di 81         NOR Stavanger                     5:19:56  5:22:30   2:23:20   2:56:35   82.-M20
859.  Izakovic Nenad  72              AUT Traun                         5:27:48  5:28:38   2:22:05   3:05:42  128.-M35
860.  Forsthuber Thomas  71           AUT Pollham                       5:29:02  5:31:42   2:08:13   3:20:48  129.-M35
861.  Brunninger Josef  49            AUT Linz                          5:40:48  5:43:20   2:24:41   3:16:07   14.-M60
862.  Lichtenberger Klemens  88       AUT Niederneukirchen              5:40:57  5:43:20   2:19:36   3:21:20   83.-M20
863.  Fittel Emil  68                 AUT Wien                          5:42:46  5:45:25   2:38:08   3:04:37  223.-M40
864.  Nägele Markus  78               AUT Kmp                           5:44:33  5:47:04   2:41:19   3:03:14   82.-M30
865.  Wagner David  66                AUT OÖ Theater Und Orchester GmbH 5:46:07  5:48:18   2:25:17   3:20:50  224.-M40