19. Jungfrau-Marathon - Interlaken, 10. 9. 2011
      zdroj: http://services.datasport.com/
      ŽENY
  ##. meno ročník                     štát mesto                       čas      ##.-kat
   1. Camboulives Aline 73             FRA St Jorioz                3:29:56,0    1.-F20
   2. Gassmann Bahr Daniela 64         SUI Siebnen                  3:34:48,8    1.-F45
   3. Nunige Jasmin 73                 SUI Davos Platz              3:35:50,3    2.-F20
   4. Zeller Corinne 68                SUI Weissenburg              3:47:17,9    1.-F40
   5. Haldimann-Riedo Angela 82        SUI Niederuzwil              3:47:48,0    3.-F20
   6. Földingné Nagy Judit 65          HUN Györujbarat              3:49:39,5    2.-F45
   7. Jaun Karin 69                    SUI Därligen                 3:51:30,7    2.-F40
   8. Meneghin-Pliska Maja 78          SUI Vermes                   3:55:56,8    4.-F20
   9. Kimmel Megan 80                  USA Silverton                3:57:49,0    5.-F20
  10. Huser Andrea 73                  SUI Tschingel ob Gunten      3:57:49,8    6.-F20
  11. Mertova Michaela 76              CZE Prague                   3:59:17,0    7.-F20
  12. Reiber Carolina 73               SUI Ilanz                    4:00:43,9    8.-F20
  13. Götz Kathrin 79                  SUI Ittigen                  4:01:23,7    9.-F20
  14. Amiet Tanja 76                   SUI Zuchwil                  4:03:56,2   10.-F20
  15. Thaler Edeltraud 66              ITA Lana d'Adige (BZ)        4:04:19,6    3.-F45
  16. Turi-Hodel Yvonne 76             SUI Riehen                   4:08:15,8   11.-F20
  17. Zimmermann Denise 75             SUI Mels                     4:08:49,6   12.-F20
  18. Krause Petra 85                  GER Berlin                   4:09:43,7   13.-F20
  19. Aregger Judith 65                SUI Hergiswil b. Willisau    4:11:42,0    4.-F45
  20. Bürger Alexandra 75              SUI Spiegel b. Bern          4:12:02,8   14.-F20
  21. Dalcolmo Jeanette 67             SUI Dürnten                  4:12:23,8    3.-F40
  22. Schneider Jasqueline 70          SUI Büsserach                4:14:10,3    4.-F40
  23. Zehnder Cornelia 78              SUI Burgdorf                 4:14:20,1   15.-F20
  24. Zesiger-Holliger Ursina 77       SUI Interlaken               4:14:40,5   16.-F20
  25. Spring Gabriela 69               SUI Matten b. Interlaken     4:15:56,4    5.-F40
  26. Laurent Daniela 62               SUI Näfels                   4:20:30,9    5.-F45
  27. Schild-Leuthold Juliette 78      SUI Bern                     4:20:59,1   17.-F20
  28. Imboden Manuela 73               SUI Mellingen                4:21:36,8   18.-F20
  29. Zoeschg Maria 65                 ITA Montan (BZ)              4:22:45,7    6.-F45
  30. Käppeli Susanna 83               SUI Haslen AI                4:23:26,9   19.-F20
  31. Weibel Kristin 70                SUI Steffisburg              4:25:38,0    6.-F40
  32. Haller Natasha 78                SUI Sagno                    4:27:30,2   20.-F20
  33. Fuchs Beatrice 79                SUI Liebefeld                4:27:30,3   21.-F20
  34. Pfluger Priska 59                SUI Neuendorf                4:27:42,4    1.-F50
  35. Hawker Elizabeth 76              GBR ssbritannien             4:27:57,9   22.-F20
  36. Leservoisier Michelle 65         FRA St Julien en Genevois    4:28:40,5    7.-F45
  37. Almer Elisabeth 72               SUI Grindelwald              4:28:54,9   23.-F20
  38. Glaus Barbara 78                 SUI Bern                     4:29:01,2   24.-F20
  39. Oertig Oriana 66                 SUI Flawil                   4:29:15,0    8.-F45
  40. Gmür Claudia Therese 73          SUI St. Gallen               4:29:22,4   25.-F20
  41. Hürlimann Anita 76               SUI Unterägeri               4:30:02,3   26.-F20
  42. Hartmann Petra 66                GER Dieburg                  4:30:21,8    9.-F45
  43. Lanz Cécile 68                   SUI Thun                     4:30:27,5    7.-F40
  44. Freund Julia 84                  GER Wernau                   4:30:28,2   27.-F20
  45. Reich Helene 64                  SUI Goldach                  4:30:56,3   10.-F45
  46. Wenger Regula 72                 SUI Schwarzenegg             4:31:25,6   28.-F20
  47. Zürcher Jasmin 79                SUI Solothurn                4:32:20,8   29.-F20
  48. Schärer Silvia 67                SUI Wisen SO                 4:33:15,7    8.-F40
  49. Aufdermauer Irene 70             SUI Stans                    4:33:17,2    9.-F40
  50. Senn Brigitte 76                 SUI Ostermundigen            4:34:17,0   30.-F20
  51. Frankiny Denise 79               SUI Kappel SO                4:34:25,7   31.-F20
  52. Haller Esther 88                 SUI Zürich                   4:34:55,0   32.-F20
  53. Heierli Heidi 62                 SUI Utzenstorf               4:35:04,3   11.-F45
  54. Bürgi Susanne 77                 SUI Kestenholz               4:35:52,5   33.-F20
  55. Kessler Valérie 65               SUI Schönenwerd              4:36:01,3   12.-F45
  56. Wenger Corinne 70                SUI Baltschieder             4:36:07,0   10.-F40
  57. Guest Sarah 69                   ANG Begnins                  4:36:11,7   11.-F40
  58. Leu Astrid 71                    SUI Wittenbach               4:36:37,2   12.-F40
  59. Arcari Therese 62                SUI Staufen                  4:37:28,1   13.-F45
  60. Schiffmann Chantal 70            SUI Burgdorf                 4:37:46,8   13.-F40
  61. Wittwer Susanne 60               SUI Biglen                   4:37:47,1    2.-F50
  62. Weyrich Veronika 55              AUT Henndorf am Wallersee    4:37:50,7    1.-F55
  63. Zoccoli Giovanna 62              ITA Bologna (BO)             4:38:16,7   14.-F45
  64. Lorenzi Roberta 67               ITA Bologna (BO)             4:38:17,8   14.-F40
  65. Schenk Susanne 66                SUI Roggwil BE               4:38:26,6   15.-F45
  66. Kramer Sonja 80                  SUI Bern                     4:38:36,5   34.-F20
  67. Daxelhoffer Brigitte 78          SUI Burgistein               4:38:36,8   35.-F20
  68. Blum Constanze 72                GER Zella-Mehlis             4:39:56,9   36.-F20
  69. Marx Hedi 77                     GER Jona                     4:40:12,7   37.-F20
  70. Schnellmann Katrin 80            SUI Niederhasli              4:40:42,1   38.-F20
  71. Herren Margrit 69                SUI Wichtrach                4:40:49,9   15.-F40
  72. Gabriel Marianne 62              AUT Haslach an der Mühl      4:41:02,9   16.-F45
  73. Weilenmann Corinne 73            SUI Aegerten                 4:41:09,6   39.-F20
  74. Furrer Madeleine 71              SUI Lüterkofen               4:41:28,8   16.-F40
  75. Zumstein Barbara 66              SUI Kerns                    4:41:48,8   17.-F45
  76. Hasse-Wyss Elisabeth 61          SUI Speicher                 4:41:49,7    3.-F50
  77. Getzmann Daniela 68              SUI Malters                  4:41:52,8   17.-F40
  78. Matter Gaby 66                   SUI Hilfikon                 4:42:01,0   18.-F45
  79. Vogel Andrea 68                  SUI St. Niklausen LU         4:42:01,5   18.-F40
  80. Renggli-Bucher Agnes 69          SUI Triengen                 4:42:17,3   19.-F40
  81. Graf Judith 71                   SUI Matten b. Interlaken     4:43:20,9   20.-F40
  82. Iseli Jeannine 70                SUI Schüpfen                 4:44:01,5   21.-F40
  83. Rützler Julia 76                 AUT Bregenz                  4:44:09,6   40.-F20
  84. Neumaier Anneliese 68            GER Tittmoning               4:45:27,3   22.-F40
  85. Wyss-Rufener Susanne 73          SUI Eriz                     4:45:58,3   41.-F20
  86. Beerli Katja 77                  SUI Thun                     4:46:23,2   42.-F20
  87. Briët Antoinette 54              NED Eindhoven                4:46:46,3    2.-F55
  88. Götz Barbara 74                  SUI Wynigen                  4:47:04,7   43.-F20
  89. Helbling Katrin 77               SUI Jona                     4:47:40,9   44.-F20
  90. Buchmann Isabel 62               SUI Bülach                   4:47:48,3   19.-F45
  91. Frei-Bürgi Daniela 68            SUI Altdorf UR Rynächt       4:48:03,4   23.-F40
  92. Aeberhard Andrea 76              SUI Bern                     4:48:39,5   45.-F20
  93. Rüegger Jacqueline 79            SUI Obergoldbach             4:48:43,7   46.-F20
  94. Ogi Helene 76                    SUI Kandersteg               4:48:52,2   47.-F20
  95. Bayer Rosi 54                    GER Mittenwald               4:48:56,8    3.-F55
  96. Lutz Andrea 82                   GER Zapfendorf               4:49:27,6   48.-F20
  97. Hamma Kerstin 69                 GER Ettlingen                4:49:31,4   24.-F40
  98. Aegler Susanne 68                SUI Pontresina               4:49:49,7   25.-F40
  99. Minder Esther 66                 SUI Mühledorf BE             4:49:50,3   20.-F45
 100. Giedemann Daniela 61             SUI Untersiggenthal          4:49:58,1    4.-F50
 101. Pignatelli Tiziana 69            ITA Brixen (BZ)              4:49:59,5   26.-F40
 102. Anderegg Monika 59               SUI Dietikon                 4:50:31,9    5.-F50
 103. Gantenbein Yvonne 78             SUI Davos Platz              4:51:36,4   49.-F20
 104. Huonder Judith 72                SUI Zürich                   4:51:38,0   50.-F20
 105. Rieder Stefanie 80               SUI Niederbipp               4:52:09,9   51.-F20
 106. Fuchs Stéphanie 86               SUI Steffisburg              4:52:13,1   52.-F20
 107. Hohl-Meyer Joëlle 84             SUI Villarvolard             4:52:20,4   53.-F20
 108. Schüpbach Elisabeth 65           SUI Bolligen                 4:52:21,9   21.-F45
 109. Cann Jane 82                     GBR Bideford                 4:52:44,3   54.-F20
 110. Achermann Myriam 72              SUI Stans                    4:53:06,4   55.-F20
 111. Reuse Janine 61                  SUI Kandersteg               4:53:38,7    6.-F50
 112. von Känel Elianne 79             SUI Birgisch                 4:53:48,2   56.-F20
 113. Kohli Margrit 65                 SUI Matten b. Interlaken     4:53:51,7   22.-F45
 114. Maier Susanne 61                 GER Ulm                      4:53:59,2    7.-F50
 115. Wüthrich Marianne 71             SUI Thun                     4:54:05,4   27.-F40
 116. Zingg Jeannette 79               SUI Zürich                   4:54:10,1   57.-F20
 117. Matzinger Evelyne 65             SUI Saland                   4:54:28,1   23.-F45
 118. Vogel Christa 64                 SUI Worb                     4:54:34,0   24.-F45
 119. Höhener Angelika 84              SUI Bern                     4:54:39,4   58.-F20
 120. Neff Luzia 82                    SUI Wilen b. Wil             4:54:43,0   59.-F20
 121. Häringer Maria 70                GER nach BL                  4:54:53,2   28.-F40
 122. Cook Sarah 61                    GBR Genčve                   4:54:57,6    8.-F50
 123. Glauser Carole 82                SUI Konolfingen              4:55:00,6   60.-F20
 124. Fischer Pina 67                  SUI Davos Glaris             4:55:02,2   29.-F40
 125. Schuler Barbara 72               GER Schaan                   4:55:42,5   61.-F20
 126. Gwerder-Schmid Erika 61          SUI Ramersberg               4:55:43,0    9.-F50
 127. Brodard Monique 56               SUI Rossens FR               4:55:47,0    4.-F55
 128. Hauser-Ruckli Cornelia 68        SUI Fräschels                4:55:58,9   30.-F40
 129. Eggerschwiler Bernadette 66      SUI Stans                    4:56:21,2   25.-F45
 130. Sutter Sandra 70                 SUI Münchenbuchsee           4:56:39,9   31.-F40
 131. Winkler Tanja 75                 GER Mittenwald               4:56:50,6   62.-F20
 132. Stehlikova Jana 80               CZE Usti nad Labem           4:57:03,4   63.-F20
 133. Blättler Brigit 68               SUI Stans                    4:57:28,4   32.-F40
 134. Wassmer Christina 65             SUI Dottikon                 4:57:40,3   26.-F45
 135. Kellerhals Luzia 74              SUI Niederbipp               4:57:44,7   64.-F20
 136. Laaksonlaita Jolanda 63          SUI Bolligen                 4:58:16,4   27.-F45
 137. Hefti Beatrix 69                 SUI Goldach                  4:58:28,4   33.-F40
 138. von Känel-Meer Cécile 81         SUI Thun                     4:58:31,3   65.-F20
 139. Kilchenmann Christa 85           SUI Spiez                    4:58:31,5   66.-F20
 140. Zurwerra Natalie 68              SUI Ried-Brig                4:58:33,0   34.-F40
 141. Hofstetter Corinne 63            SUI St. Gallen               4:58:40,6   28.-F45
 142. Farnik Claudia 69                SUI Schönenbuch              4:58:43,2   35.-F40
 143. Barmettler Sandra 70             SUI Alpnach Dorf             4:58:54,6   36.-F40
 144. Gaillard-Mitchell Corinne 70     FRA Sciez                    4:58:57,6   37.-F40
 145. Ranson Charlotte 75              BEL Sint-Denijs              4:59:19,2   67.-F20
 146. Hebeisen Marianne 62             SUI Winterthur               4:59:27,9   29.-F45
 147. von Känel Bea 68                 SUI Stettlen                 4:59:30,2   38.-F40
 148. Sager Ursula 57                  SUI Interlaken               5:00:02,2   10.-F50
 149. Völkel Renate 53                 GER Münster                  5:00:22,0    5.-F55
 150. Dinkel Sarah 78                  SUI Ennetbürgen              5:00:25,6   68.-F20
 151. Thut Dolores 67                  SUI Weesen                   5:00:35,3   39.-F40
 152. Germann Ruth 60                  SUI Adelboden                5:00:59,0   11.-F50
 153. Gfeller Irene 64                 SUI Biberist                 5:01:01,9   30.-F45
 154. Hanselmann Annina 70             SUI Klosters                 5:01:03,8   40.-F40
 155. Jost Möller Claire 66            SUI Allschwil                5:01:07,8   31.-F45
 156. Lichtensteiger Denise 74         SUI Montlingen               5:01:19,0   69.-F20
 157. Hess Beatriz Olimpia 68          SUI Kirchberg BE             5:01:48,6   41.-F40
 158. Good Barbara 64                  SUI Stechelberg              5:01:48,9   32.-F45
 159. Girardet Veronique 74            SUI Savičse                  5:01:52,3   70.-F20
 160. Minder Eliane 71                 SUI Rain                     5:02:35,0   42.-F40
 161. Steidle Sarah 87                 SUI Münchenstein             5:02:42,8   71.-F20
 162. Bachrouri Claudia 65             ITA Olten                    5:02:57,3   33.-F45
 163. Merz Beatrix 73                  SUI Wädenswil                5:03:22,8   72.-F20
 164. Bosshart Monika 70               SUI Kappel SO                5:04:05,7   43.-F40
 165. Kruger Waltraud 56               CAN Abbotsford               5:04:14,5    6.-F55
 166. Ettinger Joëlle 69               SUI Genčve                   5:04:20,7   44.-F40
 167. Hausberger Heike 64              AUT Maurach                  5:04:54,2   34.-F45
 168. Weibel Nadja 80                  SUI Gelterkinden             5:05:03,4   73.-F20
 169. Stör Büschlen Sabina 80          SUI Interlaken               5:05:09,0   74.-F20
 170. Metzler Karin 86                 SUI Heerbrugg                5:05:14,7   75.-F20
 171. Bigger Regina 67                 SUI Bazenheid                5:05:15,7   45.-F40
 172. Kämpf Marianne 64                SUI Ittigen                  5:05:16,6   35.-F45
 173. Berkenkopf Brigitte 62           GER Winterberg               5:05:35,6   36.-F45
 174. Senn Gisela 78                   SUI Rubigen                  5:05:51,5   76.-F20
 175. Meier Barbara 73                 SUI Trübbach                 5:06:03,6   77.-F20
 176. Pfaeffli Nicole 70               SUI Remaufens                5:06:05,0   46.-F40
 177. Girard Sarah 78                  SUI Plan-les-Ouates          5:06:06,2   78.-F20
 178. Harder Judith 60                 SUI Rümligen                 5:06:12,3   12.-F50
 179. Buysse Katrien 74                BEL Aalst                    5:06:12,7   79.-F20
 180. Locher Rita 66                   SUI Etziken                  5:06:46,1   37.-F45
 181. Stoller-Dänzer Brigitte 69       SUI Kandergrund              5:07:01,4   47.-F40
 182. Voser Therese 57                 SUI Wettingen                5:07:01,6   13.-F50
 183. Bischler Sibylle 72              SUI Interlaken               5:07:02,2   80.-F20
 184. Schmid Astrid 66                 SUI Reichenbach im Kandertal 5:07:10,8   38.-F45
 185. Wenger Iris 83                   SUI Interlaken               5:07:16,1   81.-F20
 186. Pietsch Claudia 65               SUI Brütten                  5:07:21,8   39.-F45
 187. Kobel Beatrice 61                SUI Ittigen                  5:07:30,5   14.-F50
 188. Herold Mandy 75                  GER Niederdorf               5:08:04,0   82.-F20
 189. Odin-Fellay Myriam 72            SUI Villars-sur-Glâne        5:08:13,8   83.-F20
 190. Zwicker Selinda 60               SUI St. Gallen               5:08:16,3   15.-F50
 191. Grau Marianne 65                 SUI Interlaken               5:08:17,0   40.-F45
 192. Eisold Ulrike 79                 GER München                  5:08:24,3   84.-F20
 193. Good Nadja 77                    SUI Zug                      5:08:32,6   85.-F20
 194. Holenstein Bea 65                SUI Wilen b. Wil             5:08:33,8   41.-F45
 195. Meyer Uschi 49                   SUI Zürich                   5:08:34,5    1.-F60
 196. Stocker Brigitte 63              SUI Rothenburg               5:08:38,2   42.-F45
 197. Zosel Kristin 74                 USA Eugene                   5:08:53,0   86.-F20
 198. Hallfeldt Sabine 66              GER Marburg                  5:08:56,8   43.-F45
 199. Joss Judith 85                   SUI Greifensee               5:09:10,3   87.-F20
 200. Aeschlimann Gaby 78              SUI Burgdorf                 5:09:25,4   88.-F20
 201. Zinnert Bettina 85               SUI Wengen                   5:09:39,7   89.-F20
 202. Schorpp Angelika 75              GER Bad Feilnbach            5:09:47,2   90.-F20
 203. Jossi Verena 48                  SUI Reichenbach im Kandertal 5:09:57,6    2.-F60
 204. Beck Franziska 78                SUI Zürich                   5:10:14,2   91.-F20
 205. Andersen Jaggi Susanne 62        DEN Lohn-Ammannsegg          5:10:34,3   44.-F45
 206. Fuchs Arcidiacono Gabriela 79    SUI Zürich                   5:10:52,6   92.-F20
 207. Lange Ulrike 64                  GER Herne                    5:11:10,3   45.-F45
 208. Mascarucci Daniela 70            SUI Rothenburg               5:11:35,7   48.-F40
 209. Ziemke Claudia 64                GER Ilmenau                  5:11:56,1   46.-F45
 210. Muriset Patricia 59              SUI Conches                  5:12:00,4   16.-F50
 211. Piai Angela 67                   SUI Gockhausen               5:12:03,4   49.-F40
 212. Watzlowik Petra 64               GER Brannenburg              5:12:03,9   47.-F45
 213. De Bettin Michaela 64            AUT Bad Ischl                5:12:04,7   48.-F45
 214. Schuller Christine 64            AUT Bad Ischl                5:12:04,9   49.-F45
 215. Scott Andrea 64                  SUI Zollikerberg             5:12:12,0   50.-F45
 216. Meisser Anita 81                 SUI Rohrbach                 5:12:16,7   93.-F20
 217. Paulacher Melanie 81             GER Rosenheim                5:12:18,5   94.-F20
 218. Lorenz Brigitte 64               GER Dossenheim               5:12:20,9   51.-F45
 219. Aerschmann Judith 75             SUI Fribourg                 5:12:21,3   95.-F20
 220. Schranz Judith 83                SUI Uetendorf                5:12:23,0   96.-F20
 221. Abt Sabin 75                     SUI Oberägeri                5:12:24,4   97.-F20
 222. Mackinnon Henrietta 71           GBR Marlborough              5:12:34,2   50.-F40
 223. Stähli Elsbeth 57                SUI Eich                     5:12:44,0   17.-F50
 224. von Rüden Eva-Lotta 84           GER München                  5:12:47,4   98.-F20
 225. Weichert Beate 73                GER Aichwald                 5:12:51,0   99.-F20
 226. Müller Angela 78                 SUI Sissach                  5:13:25,8  100.-F20
 227. Schopfer Esther 78               SUI Goldswil b. Interlaken   5:13:35,5  101.-F20
 228. Moggi Gabi 68                    SUI Bonstetten               5:13:48,8   51.-F40
 229. Wicki Sarah 69                   GBR Montagnola               5:13:59,2   52.-F40
 230. Kohler Doris 53                  SUI Gossau ZH                5:14:19,1    7.-F55
 231. Ruffiner Rachel 75               SUI Heimberg                 5:14:36,7  102.-F20
 232. Holenstein Brigit 53             SUI Wilen (Sarnen)           5:14:36,8    8.-F55
 233. Hoffmann Nadine 76               GER Rosenheim                5:14:43,9  103.-F20
 234. Ryf Margrith 68                  SUI Aeschi SO                5:14:48,1   53.-F40
 235. Schulz Patricia 67               SUI Wald AR                  5:14:54,9   54.-F40
 236. Beumler Tanja Susanne 71         GER Silvaplana               5:14:55,6   55.-F40
 237. Kiencke Stephanie 66             SUI Basel                    5:15:03,7   52.-F45
 238. Amacher Gaby 74                  SUI Goldswil b. Interlaken   5:15:17,5  104.-F20
 239. Zeller Doris 64                  SUI Spiez                    5:15:22,1   53.-F45
 240. Breur Audrey 68                  NED Den Helder               5:15:32,4   56.-F40
 241. Frei Rita 61                     SUI Seon                     5:15:41,3   18.-F50
 242. Eberhart Brigitte 63             SUI Zug                      5:15:55,4   54.-F45
 243. Meister Andrea 80                SUI Bern                     5:16:00,8  105.-F20
 244. Razzolini Ilaria 68              ITA Molin Del Piano FI (FI   5:16:16,4   57.-F40
 245. Peters Hannah 84                 GBR Oxon                     5:16:45,5  106.-F20
 246. Gurtner-Spring Judith 64         SUI Aeschi b. Spiez          5:16:52,0   55.-F45
 247. Joder Christa 77                 SUI Thun                     5:17:09,5  107.-F20
 248. Ghelma-Mathyer Marianne 80       SUI Meiringen                5:17:12,1  108.-F20
 249. Modert Monique 54                LUX Uebersyren               5:17:45,9    9.-F55
 250. Kosanovic Kristina 79            SUI Biberist                 5:17:54,1  109.-F20
 251. Heiniger Elsbeth 52              SUI Büren an der Aare        5:17:57,4   10.-F55
 252. Eyvindson Sara 67                CAN Carona                   5:18:00,0   58.-F40
 253. Ivanova Tatjana 74               GER Genčve                   5:18:02,2  110.-F20
 254. Egger Martina 77                 AUT Wiesing                  5:18:20,9  111.-F20
 254. Luginbühl Gabi 67                SUI Horboden                 5:18:20,9   59.-F40
 256. Imboden Jacqueline 71            SUI Spiez                    5:18:34,1   60.-F40
 257. Schraud Katja 71                 GER Gerbrunn                 5:18:43,4   61.-F40
 258. Perren Karin 74                  SUI Wimmis                   5:18:46,6  112.-F20
 259. Ittig-Schmid Nicole 69           SUI Naters                   5:18:46,7   62.-F40
 260. Brugier Susanne 63               GER Arisdorf                 5:18:49,8   56.-F45
 261. Körner Monika 55                 SUI Sempach Stadt            5:18:51,1   11.-F55
 262. Häberli Anne 65                  SUI Münsingen                5:19:05,3   57.-F45
 263. Kovacs Sandra 71                 GER Ingolstadt               5:19:08,3   63.-F40
 264. Palm Kathrin 65                  GER Potsdam                  5:19:26,0   58.-F45
 265. Monnard Feller Michčle 76        SUI Hilterfingen             5:19:28,7  113.-F20
 266. Michel Karin 71                  SUI Thun                     5:20:03,6   64.-F40
 267. Clauss Nathalie 69               FRA Riaz                     5:20:13,5   65.-F40
 268. Seck Christa 62                  GER Fischerbach              5:20:26,0   59.-F45
 269. Tauern Lea 86                    SUI Oberschan                5:20:27,3  114.-F20
 270. Bigey Tatiana 84                 FRA Lausanne                 5:20:28,7  115.-F20
 271. Grau Andrea 64                   SUI Grindelwald              5:20:41,2   60.-F45
 272. Christensen Leoni Elizabeth 80   DEN Kobenhavn N              5:20:49,3  116.-F20
 273. Hobohm Silvia 76                 AUT Maurach                  5:21:01,3  117.-F20
 274. Niemack Marianne 65              SUI Rapperswil BE            5:21:11,5   61.-F45
 275. Altmann Martina 61               GER Dippoldiswalde           5:22:00,2   19.-F50
 276. Lusti Heidi 54                   SUI Davos Platz              5:22:01,8   12.-F55
 277. Bayerl Petra 63                  GER Kallmünz                 5:22:16,8   62.-F45
 278. Wisler Diana 80                  SUI Mirchel                  5:22:30,1  118.-F20
 279. Burri Karin 68                   SUI Eschenbach LU            5:22:36,0   66.-F40
 280. Krähenbühl Beatrice 71           SUI Toffen                   5:23:00,7   67.-F40
 281. Vonmoos Andrea 80                SUI Menznau                  5:23:01,6  119.-F20
 282. Buchser Daniela 66               SUI Kappelen                 5:23:10,6   63.-F45
 283. Bach Francine 63                 SUI Lussy FR                 5:23:22,0   64.-F45
 284. Hilfiker Esther 62               SUI Muri b. Bern             5:23:29,8   65.-F45
 285. Lüthi Lisa 69                    SUI Thun                     5:24:13,0   68.-F40
 286. Hamilton Reha 72                 CAN Küsnacht ZH              5:24:24,2  120.-F20
 287. Schweizer Anna 74                SUI Buchrain                 5:24:24,7  121.-F20
 288. Ott Catrin 68                    GER Frakfurt am Main         5:24:39,0   69.-F40
 289. Perner Iris 81                   SUI Solothurn                5:24:51,3  122.-F20
 290. Wyss Sabine 78                   SUI Stettlen                 5:24:53,4  123.-F20
 291. Sax Anna 59                      SUI Zürich                   5:25:03,5   20.-F50
 292. Kennedy Heather 79               CAN London                   5:25:19,0  124.-F20
 293. Klemenz Judith 78                SUI Zürich                   5:25:32,3  125.-F20
 294. Krauthammer Lilian 65            SUI Zürich                   5:25:51,1   66.-F45
 295. Tatalias Melina 82               SUI Zürich                   5:25:51,5  126.-F20
 296. Weber Angela 66                  GER Nürnberg                 5:25:57,5   67.-F45
 297. Dekema De Rek Annemarie 83       NED Gouda                    5:26:11,2  127.-F20
 298. Lanners Renée 50                 LUX Bridel                   5:26:13,0    3.-F60
 299. Widmer Wendy 59                  SUI Altstätten SG            5:26:17,6   21.-F50
 300. Strasser Anja 80                 SUI Uhwiesen                 5:26:23,4  128.-F20
 301. Frei Silvia 70                   SUI Interlaken               5:26:42,8   70.-F40
 302. Sausner Irina 53                 GER Salzkotten               5:26:43,5   13.-F55
 303. Vollenweider Bettina 55          SUI Bern                     5:27:15,7   14.-F55
 304. Just Christin 78                 SUI Bassersdorf              5:27:20,9  129.-F20
 305. Rufer Monika 65                  SUI Arnegg                   5:27:22,2   68.-F45
 306. Werner Anita 71                  SUI Egerkingen               5:27:24,1   71.-F40
 307. Urfer Fabienne 69                SUI Unterseen                5:27:33,7   72.-F40
 308. Clemens Samantha 76              USA El Cerrito               5:27:47,2  130.-F20
 309. Kaeser Claudia 67                SUI Courtepin                5:27:49,2   73.-F40
 310. Tschanz Conny 74                 SUI Wolfwil                  5:27:51,2  131.-F20
 311. Geissbühler-Beer Susanne 63      SUI Unterseen                5:27:58,7   69.-F45
 312. Kohler Elisabeth 65              SUI Unterseen                5:27:58,9   70.-F45
 313. Widman Carla 90                  USA Bellingham               5:28:06,6  132.-F20
 314. Regli Maria 61                   SUI Mittelhäusern            5:28:29,6   22.-F50
 315. Fasel Gutknecht Judith 70        SUI Ried bei Kerzers         5:28:34,2   74.-F40
 316. Neuman Bettina 72                SUI Arlesheim                5:28:56,9  133.-F20
 317. Trechslin Barbara 63             SUI Stäfa                    5:29:04,8   71.-F45
 318. Steffen Gabriela 75              SUI Grosswangen              5:29:13,5  134.-F20
 319. Meyer Edith 77                   SUI Stettlen                 5:29:48,8  135.-F20
 320. Ummel Susanne 59                 SUI Suhr                     5:29:55,4   23.-F50
 321. Leoncimi Tanja 71                SUI Carona                   5:29:57,5   75.-F40
 322. Rohner Heidi 64                  SUI Neuheim                  5:30:13,6   72.-F45
 323. Tontsch Hannelore 77             GER Spiez                    5:30:19,3  136.-F20
 324. Merz Regula 74                   SUI Rubigen                  5:30:27,4  137.-F20
 325. Heiniger Daniela 86              SUI Büren an der Aare        5:30:36,9  138.-F20
 326. Puemi Anne Marie 66              SUI Boudry                   5:30:40,6   73.-F45
 327. Käser Chantale 84                SUI Bremgarten b. Bern       5:31:06,3  139.-F20
 328. Odermatt Jeannette 66            SUI Siebnen                  5:31:19,6   74.-F45
 329. Rutschmann Gabriela 73           SUI Burgdorf                 5:31:24,9  140.-F20
 330. Rieger Antje 69                  GER Mittenwald               5:31:26,8   76.-F40
 331. Brouard Sylviane 64              FRA St Julien en Genevois    5:31:27,7   75.-F45
 332. Wilhelm Nadine 81                SUI Aarau                    5:31:38,3  141.-F20
 333. Vollenweider Doris 68            SUI Ennetbürgen              5:31:44,8   77.-F40
 334. Huber Barbara 64                 SUI Rain                     5:31:48,5   76.-F45
 335. Thies Katja 68                   GER Mörlenbach               5:32:19,4   78.-F40
 336. Simmerle Verena 81               ITA Kaltern a.d.Weinstrass   5:32:23,0  142.-F20
 337. O'Malley Brigit 83               NZL Amstelveen               5:32:23,3  143.-F20
 338. Ager Petra 64                    AUT Schwaz                   5:32:28,4   77.-F45
 339. Bühler Margrit 54                SUI Brienzwiler              5:32:28,7   15.-F55
 340. Scheinpflug Gabriela 64          GER Freiburg im Breisgau     5:32:32,6   78.-F45
 341. Vetter Liselotte 65              SUI Cham                     5:32:40,1   79.-F45
 342. Müller Silvia 68                 SUI Unterseen                5:32:41,5   79.-F40
 343. Mehnert Katrin 73                GER Bautzen                  5:32:46,8  144.-F20
 344. Aebi Astrid 68                   SUI Seltisberg               5:32:49,3   80.-F40
 345. Schlippe Gudrun 55               GER Ettlingen                5:32:51,7   16.-F55
 346. Rossi Esther 66                  SUI Stans                    5:32:53,6   80.-F45
 347. Hayoz Kathrin 67                 SUI Lyss                     5:32:54,1   81.-F40
 348. Barmettler Yvonne 79             SUI Zürich                   5:32:59,4  145.-F20
 349. Guinee Karien 66                 NED Naarden                  5:33:16,6   81.-F45
 350. Venema Hiltje 64                 NED Groningen                5:33:32,1   82.-F45
 351. Hälg Daniela 62                  SUI Subingen                 5:33:39,4   83.-F45
 352. Pang Micheline 57                SUI Zürich                   5:33:57,2   24.-F50
 353. Lasecka Lidia 82                 POL Woking                   5:34:12,4  146.-F20
 354. Stoner Joanne 79                 GBR Fleet                    5:34:12,8  147.-F20
 355. Müller Doris 63                  SUI Cham                     5:34:14,5   84.-F45
 356. Kaiser Susanna 68                SUI Baar                     5:34:15,2   82.-F40
 357. Fontanet Catherine 58            SUI Chęne-Bougeries          5:34:17,6   25.-F50
 358. Gloor Martina 68                 SUI Oberentfelden            5:34:18,3   83.-F40
 359. Ziegler Daniela 77               SUI Zürich                   5:34:21,0  148.-F20
 360. Schönsleben Claudia 56           SUI Biel/Bienne              5:34:30,7   17.-F55
 361. Ketter Maria Cacacciola 67       ITA Homburg                  5:34:42,6   84.-F40
 362. Kurfess Lucia 68                 GER Fellbach                 5:34:59,7   85.-F40
 363. Honegger Barbara 66              SUI Dürnten                  5:35:03,5   85.-F45
 364. A Porta Elisabeth 86             SUI Davos Dorf               5:35:11,1  149.-F20
 365. Binkert Yvonne 72                SUI Riehen                   5:35:16,9  150.-F20
 366. Pirschl Elfriede 68              AUT Österreich               5:35:22,6   86.-F40
 367. Capella Cornelia 65              SUI Luzern                   5:35:35,1   86.-F45
 368. Gapany Laurette 69               SUI Echarlens                5:35:35,2   87.-F40
 369. Glaus Corinna 59                 SUI Thalwil                  5:35:44,4   26.-F50
 370. Nadler Sandra 83                 SUI Zürich                   5:35:56,5  151.-F20
 371. Schär Kathrin 60                 SUI Grossaffoltern           5:36:08,9   27.-F50
 372. Baschung Regina 58               SUI Hinterkappelen           5:36:32,6   28.-F50
 373. Gwerder Alena 81                 SUI Zürich                   5:36:44,7  152.-F20
 374. Vasilache Cristina 79            ROM Zürich                   5:36:52,3  153.-F20
 375. Taylor Ann 59                    CAN North Vancouver          5:36:53,1   29.-F50
 376. Grütter Corinne 87               SUI Matten b. Interlaken     5:36:56,3  154.-F20
 377. De Proost Karine 61              BEL Arendonk                 5:37:08,8   30.-F50
 378. Gräppi Karin 68                  GER Badenweiler              5:37:15,2   88.-F40
 379. Heiniger Iris 66                 SUI Unterseen                5:37:32,4   87.-F45
 380. Hasler Monika 59                 SUI Lyss                     5:37:35,5   31.-F50
 381. Jocham Ruth 56                   GER Ingolstadt               5:37:43,2   18.-F55
 382. Baumgartner-H. Doris Pia 59      SUI Baar                     5:37:43,7   32.-F50
 383. Wicki Simone 73                  SUI Meggen                   5:37:44,6  155.-F20
 384. Dengel Maria 54                  GER Oberhausen               5:37:46,1   19.-F55
 385. Press Sandra 76                  GER München                  5:38:02,4  156.-F20
 386. Wittwer Gertrud 50               SUI Zürich                   5:38:10,2    4.-F60
 387. Gantert Irene 65                 SUI Horw                     5:38:12,9   88.-F45
 388. Gut Britta 51                    GER Fellbach                 5:38:33,1    5.-F60
 389. Bourquin Andrée-Jane 61          SUI Auvernier                5:38:42,5   33.-F50
 390. Foernzler Dorothee 61            GER Lenzburg                 5:38:55,5   34.-F50
 391. Moser Claudia 66                 AUT Maurach                  5:38:58,7   89.-F45
 392. Derfeser Andrea 61               AUT Vomp                     5:38:58,8   35.-F50
 393. Brown Whitney 74                 USA Malden Massachusetts     5:39:07,6  157.-F20
 394. Breitmeier Gabriela 65           SUI Uetendorf                5:39:14,4   90.-F45
 395. Vernocchi Claudia 63             SUI Herrenschwanden          5:39:15,6   91.-F45
 396. Herrmann Stefanie 83             SUI Gstaad                   5:39:20,5  158.-F20
 397. Zwahlen Heidi 55                 SUI Hinterkappelen           5:39:22,2   20.-F55
 398. Schäuble Carmen 70               GER Vöhringen                5:39:31,6   89.-F40
 399. Meyer Brigitte 67                SUI Therwil                  5:39:37,2   90.-F40
 400. Bürgi Patricia 69                SUI Jegenstorf               5:39:42,9   91.-F40
 401. Brönnimann Daniela 76            SUI Zimmerwald               5:39:59,9  159.-F20
 402. Rothenberger Eva 60              SUI Heiden                   5:40:06,6   36.-F50
 403. Otto Steffi 78                   GER Hohlstedt                5:40:07,6  160.-F20
 404. Pellaton Silvie 64               SUI La Chaux-de-Fonds        5:40:19,0   92.-F45
 405. Andermatt Iris 66                SUI Seedorf BE               5:40:26,5   93.-F45
 406. Gerber Anne 68                   SUI Celerina/Schlarigna      5:40:48,7   92.-F40
 407. Rehmann Brigitte 55              SUI Embrach                  5:40:51,5   21.-F55
 408. Lötscher Beatrice 68             SUI Hofstatt                 5:41:08,3   93.-F40
 409. Zeltner Alma 62                  SUI Steinhausen              5:41:11,5   94.-F45
 410. Seidl Laura 63                   USA Eysins                   5:41:16,9   95.-F45
 411. Wiessler Fatima 69               GER Gundelfingen             5:41:17,3   94.-F40
 412. Kleinert Katja 77                SUI Basel                    5:41:30,2  161.-F20
 413. Amstutz Manuela 67               SUI Heimberg                 5:41:32,2   95.-F40
 414. Herder Frouwkje 58               NED Ravenswoud               5:41:49,1   37.-F50
 415. Wachter Karin 63                 SUI Wettswil                 5:41:55,5   96.-F45
 416. Krebs Anita 65                   SUI Latterbach               5:41:58,0   97.-F45
 417. Voigt Cornelia 76                SUI Mettmenstetten           5:42:12,3  162.-F20
 418. Schelbli Monique 63              SUI Herzogenbuchsee          5:42:28,0   98.-F45
 419. Tal Dorothea 62                  SUI Dielsdorf                5:42:38,0   99.-F45
 420. Steppe Marina 59                 BEL Aalst                    5:42:56,9   38.-F50
 421. Guggisberg Fränzi 64             SUI Grindelwald              5:43:02,1  100.-F45
 422. Rogelj Jozefa 47                 SLO Novo mesto               5:43:02,5    6.-F60
 423. Chenet Stefania 59               ITA Firenze (FI)             5:43:38,2   39.-F50
 424. Liechti Christa 66               SUI Kehrsatz                 5:43:48,4  101.-F45
 425. Nufer Ursina 78                  SUI Meiringen                5:43:53,4  163.-F20
 426. Gloden Maryse 77                 LUX Mensdorf                 5:44:00,9  164.-F20
 427. Gassmann Fabienne 81             SUI Wabern                   5:44:15,5  165.-F20
 428. Thomas Pascale 68                SUI Allschwil                5:44:27,0   96.-F40
 429. Stähli Simona 79                 SUI Wilderswil               5:44:31,7  166.-F20
 430. Krennrich Margit 62              GER Unterjeckenbach          5:44:45,2  102.-F45
 431. Wallimann Isabella 75            SUI Niederried Interlaken    5:44:48,9  167.-F20
 432. Nova Colette 61                  SUI Ostermundigen            5:45:09,9   40.-F50
 433. Kolodiazny Lori 63               CAN Ontario                  5:45:15,3  103.-F45
 434. Weiland Zuckman Jennifer 70      USA Rockville                5:45:17,2   97.-F40
 435. Furfori Elena 72                 ITA Massa (MS)               5:45:43,4  168.-F20
 435. Haudenschild Barbara 75          SUI Oberbuchsiten            5:45:43,4  168.-F20
 437. Vath Doris 68                    SUI Rüttenen                 5:45:55,2   98.-F40
 438. Parrish Kim 66                   USA Boulder Colorado         5:46:02,2  104.-F45
 439. Kunz Heidy 69                    SUI Hergiswil b. Willisau    5:46:05,5   99.-F40
 440. Müller Irčne 71                  SUI Hergiswil b. Willisau    5:46:05,7  100.-F40
 441. Kuhn Patricia 72                 SUI St. Pantaleon            5:46:08,1  170.-F20
 442. Hauser Anny 55                   SUI Adliswil                 5:46:09,3   22.-F55
 443. Kohl Sylva 60                    GER Sinzig                   5:46:25,1   41.-F50
 444. Herwig Marie-Therese 47          SUI Arosa                    5:46:44,3    7.-F60
 445. Kunz Sibylle 73                  SUI Hünenberg See            5:46:46,7  171.-F20
 446. Wörndle Christa 58               AUT Maurach                  5:46:55,9   42.-F50
 447. Lamprecht Ingrid 67              AUT Achenkirch               5:46:56,1  101.-F40
 448. Stirmann Erika 61                GER Hirschberg               5:47:05,0   43.-F50
 449. Hochuli Tamara 92                SUI Adetswil                 5:47:14,0  172.-F20
 450. Baltensperger Vera 71            SUI Gockhausen               5:47:19,7  102.-F40
 451. Gut Helen 63                     SUI Rain                     5:47:21,0  105.-F45
 452. Weidinger Martina 82             GER Fürth                    5:47:26,7  173.-F20
 453. Skachkova Olga 75                RUS Zürich                   5:47:37,6  174.-F20
 454. Suter Katrin 85                  SUI Grindelwald              5:47:40,1  175.-F20
 455. Fluetsch Verena 88               SUI Grindelwald              5:47:40,6  176.-F20
 456. Wöllhaf Karin 69                 SUI Tann                     5:47:43,5  103.-F40
 457. Rüegger Lisner Claudia 70        SUI Rickenbach b. Wil        5:48:08,7  104.-F40
 458. Racine Ariane 79                 SUI Thalwil                  5:48:19,1  177.-F20
 459. Gridling Katja 76                SUI Wengen                   5:48:23,2  178.-F20
 460. Kammer Therese 61                SUI Horboden                 5:48:25,3   44.-F50
 461. König Anita 68                   SUI Unterentfelden           5:48:36,9  105.-F40
 462. Ehrlenbach Silvia 80             AUT Kirchbichl               5:48:39,0  179.-F20
 463. Chatton Laurence 61              SUI Thônex                   5:48:39,9   45.-F50
 464. Fluri-Rihs Corinne 63            SUI Twann                    5:49:01,3  106.-F45
 465. Kunz Eveline 67                  SUI Gasel                    5:49:04,9  106.-F40
 466. Lassila Kati 65                  FIN Meyrin                   5:49:11,2  107.-F45
 467. Stutz Rita 60                    SUI Hohenrain                5:49:21,7   46.-F50
 468. Senn Silvia 59                   SUI Neyruz FR                5:49:27,7   47.-F50
 469. Fowler Katharina 59              SUI NO-Jrpeland              5:49:32,1   48.-F50
 470. Steiner Johanna 86               SUI Interlaken               5:49:32,3  180.-F20
 471. Wenger Edith 58                  SUI Matten b. Interlaken     5:49:33,9   49.-F50
 472. Müller Eveline 62                SUI Vordemwald               5:49:39,4  108.-F45
 473. Zähr Anna 64                     GER Bautzen                  5:49:43,1  109.-F45
 474. Kutschki Angelika 61             GER Sisseln AG               5:49:50,5   50.-F50
 475. Monn Matilda 59                  SUI Igis                     5:49:52,3   51.-F50
 476. Thomaschky Eggord 68             GER Mainz-Kastel             5:49:59,9  107.-F40
 477. von Känel Nicole 85              SUI Aeschi b. Spiez          5:50:03,1  181.-F20
 478. Weiss Doris 58                   GER Burgschwalbach           5:50:06,3   52.-F50
 479. Pichlmaier Maria 59              AUT Friedburg                5:50:07,3   53.-F50
 480. Gobet-Krebs Marlis 66            SUI Bolligen                 5:50:08,3  110.-F45
 481. Eicher Nicole 69                 SUI Bolligen                 5:50:08,7  108.-F40
 482. Finn Elizabeth 75                USA Jenkintown               5:50:12,2  182.-F20
 483. Harthauss Bettina 59             GER Tonna                    5:50:14,9   54.-F50
 484. Möller Marion 70                 GER Tonna                    5:50:15,0  109.-F40
 485. Zimmerli Maja 73                 SUI Bern                     5:50:16,2  183.-F20
 486. Heywood Anna 86                  GBR Herford                  5:50:18,3  184.-F20
 487. Brönimann Gabriela 63            SUI Zürich                   5:50:27,8  111.-F45
 488. Weber Erika 66                   SUI Wynau                    5:50:39,2  112.-F45
 489. Niederberger Lisbeth 62          SUI Sachseln                 5:50:47,3  113.-F45
 490. Bürki Sabine 62                  SUI Bern                     5:50:49,4  114.-F45
 491. Lange Christina 73               GER Potsdam                  5:50:56,8  185.-F20
 492. Brugger Karin 68                 SUI Bubikon                  5:50:57,6  110.-F40
 493. Parzefall Silvia 61              GER Nittenau                 5:51:15,3   55.-F50
 494. Zehnle Sabine 70                 GER Friesenheim              5:51:37,3  111.-F40
 495. Seitz Judith 62                  SUI Dietikon                 5:51:45,9  115.-F45
 496. Graf Adelheid 72                 SUI Bleiken b. Oberdiessbach 5:51:54,3  186.-F20
 497. Sterchi Lara 90                  SUI Wilderswil               5:51:55,9  187.-F20
 498. Willener Therese 62              SUI Innertkirchen            5:52:05,3  116.-F45
 499. Hänni Brigitte 77                SUI Heimberg                 5:52:09,1  188.-F20
 500. Fluri Maja 79                    SUI Bern                     5:52:25,0  189.-F20
 501. Manfredi Sandra 81               SUI US-Smyrna                5:52:27,7  190.-F20
 502. Rohner Pia 63                    SUI Rüti ZH                  5:52:28,2  117.-F45
 503. Menchon Dolores 72               SUI Zürich                   5:52:37,0  191.-F20
 504. Hund Ingeborg 54                 GER Lahr/Schwarzwald         5:52:57,5   23.-F55
 505. Marmet Elisabeth 55              SUI Wichtrach                5:53:02,4   24.-F55
 506. Keller Sabine 59                 GER Freiburg                 5:53:09,6   56.-F50
 507. Jobst Monika 52                  GER Lichtenau                5:53:12,5   25.-F55
 508. Müller Kathrin 60                SUI Baar                     5:53:31,6   57.-F50
 509. Beer Sonja 73                    SUI Eggiwil                  5:53:35,2  192.-F20
 510. Lanzersdorfer Helga 66           AUT St. Martin im Mühlkrei   5:53:55,5  118.-F45
 511. Thomi Muriel 63                  SUI Gattikon                 5:54:12,8  119.-F45
 512. Weiss Heidi 58                   SUI Grenchen                 5:54:14,6   58.-F50
 513. Stöckli Mara 84                  SUI Pfaffhausen              5:54:39,5  193.-F20
 514. Stalder Marianne 62              SUI Frutigen                 5:54:40,9  120.-F45
 515. Saxer Eveline 63                 SUI Sarmenstorf              5:54:53,8  121.-F45
 516. Abegg Monica 59                  SUI Uetikon am See           5:55:01,6   59.-F50
 517. Reus Marieke 76                  NED Mesenich                 5:55:26,0  194.-F20
 518. Monney Agathe 60                 SUI Mézičres FR              5:55:36,7   60.-F50
 519. Vaucher Beatrice 73              SUI Cudrefin                 5:55:51,5  195.-F20
 520. Debély-Escher Raphaela 63        SUI Worben                   5:55:57,4  122.-F45
 521. Grünig Monika 68                 SUI Münchenbuchsee           5:56:03,0  112.-F40
 522. Heinis Renate 55                 GER Titisee-Neustadt         5:56:05,2   26.-F55
 523. Flück-Fürst Bernadette 60        SUI Hubersdorf               5:56:07,6   61.-F50
 524. Weiler Judith 77                 SUI Bönigen b. Interlaken    5:56:24,1  196.-F20
 525. Odenwald Zita 60                 GER Malsch                   5:56:25,8   62.-F50
 526. Breiter Erika 62                 SUI Allschwil                5:56:29,4  123.-F45
 527. Tharin Ann 78                    SUI Genčve                   5:56:31,3  197.-F20
 528. Gesthuizen Geerte 61             NED RM Didam                 5:56:31,7   63.-F50
 529. Jossi Heather 77                 USA Lakewood                 5:56:36,5  198.-F20
 530. Schultz Claudia 62               GER Oberursel                5:56:40,3  124.-F45
 531. Labat Mathilde 67                FRA Zürich                   5:56:44,1  113.-F40
 532. Puah Poh Suan 65                 SIN Singapore                5:56:44,6  125.-F45
 533. Graf Marianne 56                 SUI Kirchberg BE             5:56:45,1   27.-F55
 534. Stauffacher Regina 62            SUI Sursee                   5:56:48,3  126.-F45
 535. Hachimi Regula 61                SUI Olten                    5:56:52,7   64.-F50
 536. Guerrier Mireille 62             FRA Saint Julien En Genevo   5:57:07,1  127.-F45
 537. Thiel Sibylle 60                 GER Karlsruhe                5:57:07,9   65.-F50
 538. Wey Mirjam 65                    SUI Nuglar                   5:57:22,8  128.-F45
 539. Harrer Ingeborg 58               SUI Zürich                   5:57:25,1   66.-F50
 540. Kiser Monika 70                  SUI Meiringen                5:57:26,0  114.-F40
 541. Heeres Trijnie 51                NED Eelderwolde              5:57:43,0    8.-F60
 542. Graham Julie 62                  GBR Preston                  5:58:25,4  129.-F45
 543. Trifari Patricia 63              SUI Grenchen                 5:58:39,6  130.-F45
 544. Grütter Doris 57                 SUI Unterseen                5:58:48,8   67.-F50
 545. Schaack Isabelle 75              LUX Bertrange                5:59:10,6  199.-F20
 546. Howald Isabella 55               SUI Wangenried               5:59:11,2   28.-F55
 547. Knobel Buchmann Regula 78        SUI Langenthal               5:59:12,4  200.-F20
 548. Huber Petra 64                   GER Jakobsweiler             5:59:16,6  131.-F45
 549. Jischa-Wolf Elsa 68              GER Lilienthal               5:59:30,3  115.-F40
 550. Schmitter Melanie 72             SUI Rothrist                 5:59:31,3  201.-F20
 551. Mezni Fabienne 65                SUI Münchenstein             5:59:32,2  132.-F45
 552. Helfenstein-Egli Lisbeth 54      SUI Weinfelden               5:59:43,2   29.-F55
 553. van Den Heuvel Tineke 59         NED KC Oirschot              5:59:45,7   68.-F50
 554. Raffe Emma 81                    GBR Bideford                 5:59:46,2  202.-F20
 555. Hidensborg Lulu 66               DEN Frederiksberg            5:59:53,0  133.-F45
 556. Fesseler Gertrud 40              SUI Neuhausen am Rheinfall   5:59:54,9    1.-F70
 557. Mund Kerstin 63                  GER Mönchengladbach          6:00:00,3  134.-F45
 558. Stegmann Anni 56                 SUI Uetendorf                6:00:01,5   30.-F55
 559. Wette-Schiestl Adelheid 61       GER Endingen                 6:00:25,3   69.-F50
 560. Chassot Sarah 71                 SUI Payerne                  6:00:28,2  116.-F40
 561. Luginbühl Jutta 64               SUI Wetzikon ZH              6:00:44,6  135.-F45
 562. Baumann Marie-Louise 69          SUI Olten                    6:00:53,3  117.-F40
 563. Siegenthaler Petra 81            SUI Zuchwil                  6:00:57,2  203.-F20
 564. De Vreugd Mayke 83               NED Utrecht                  6:01:00,5  204.-F20
 565. Clemens Julia 69                 USA Long Beach               6:01:21,5  118.-F40
 566. Kunz-Nebiker Priska 84           SUI Latterbach               6:01:26,4  205.-F20
 567. Fischer Maria-Luisa 56           SUI Bern                     6:01:28,9   31.-F55
 568. Punt Rosa 56                     ITA Vulpera                  6:01:42,6   32.-F55
 569. Renard Ute 71                    GER Schriesheim              6:01:46,1  119.-F40
 570. Uhlig Irmgard 52                 GER Heddesheim               6:01:48,0   33.-F55
 571. Stüssi Sylvia 67                 SUI Bern                     6:02:01,5  120.-F40
 572. Pritz Christa 68                 SUI Thun                     6:02:08,4  121.-F40
 573. Rizzoli Tanja 76                 SUI Hittnau                  6:02:28,7  206.-F20
 574. Knecht Sylvia 66                 SUI Einigen                  6:02:31,4  136.-F45
 575. Briod Bühler Fabienne 64         SUI Rubigen                  6:02:35,0  137.-F45
 576. Schläppi Elsbeth 81              SUI Meiringen                6:02:36,3  207.-F20
 577. Kaufmann Helen 82                SUI Interlaken               6:02:46,5  208.-F20
 578. Pusterla Anne-Marie 59           SUI Collonge-Bellerive       6:02:49,4   70.-F50
 579. Rubin Corina 71                  GER Lichtentanne             6:02:59,0  122.-F40
 580. Jegher Felicitas 65              SUI Interlaken               6:03:02,3  138.-F45
 581. Jörg Yvonne 61                   SUI St. Moritz               6:03:13,2   71.-F50
 582. Jörg Tamara 91                   SUI St. Moritz               6:03:13,7  209.-F20
 582. Waelchli Edith 79                SUI Burgdorf                 6:03:13,7  209.-F20
 584. Wälchli Dorothea 69              SUI Hermiswil                6:03:14,0  123.-F40
 585. Ruef Rosina 60                   SUI Brienz BE                6:03:26,0   72.-F50
 586. Brunner Ingrid 57                SUI Hofstetten b. Brienz     6:03:26,7   73.-F50
 587. Dautel Gudrun 50                 GER Ostfildern               6:03:26,9    9.-F60
 588. Albert Marianna 54               SUI Birsfelden               6:03:42,3   34.-F55
 589. Nef-Zwicker Corinne 70           SUI Teufen AR                6:04:05,0  124.-F40
 590. Heinzer Monika 61                SUI Ibach                    6:04:09,1   74.-F50
 591. Vicente Rosa 63                  ESP Guadalupe                6:04:37,9  139.-F45
 592. Stöckli Christine 52             SUI Pfaffhausen              6:04:49,0   35.-F55
 593. Wilkins Gayle 70                 GBR Cheltenham               6:04:55,3  125.-F40
 594. Müller Marlise 70                SUI Seftigen                 6:05:05,1  126.-F40
 595. Würsch Rosi 65                   SUI Seelisberg               6:05:08,7  140.-F45
 596. Furrer Christa 66                SUI Malters                  6:05:25,6  141.-F45
 597. Perner Evi 53                    GER Karlsruhe                6:05:46,8   36.-F55
 598. Carver Alison 64                 AUS Victoria                 6:06:01,8  142.-F45
 599. Coppetti Marina 73               SUI Zug                      6:06:14,6  211.-F20
 600. Muirhead Lorna 72                GBR Belfaux                  6:06:18,3  212.-F20
 601. Aerschmann-Aebischer Gaby 52     SUI Alterswil FR             6:06:33,1   37.-F55
 602. Benkovics Agnes 68               SUI Gordola                  6:06:36,6  127.-F40
 602. Hiltbrunner Hildegard 59         SUI Buchrain                 6:06:36,6   75.-F50
 602. von Wartburgh Iris 64            SUI Gordola                  6:06:36,6  143.-F45
 605. Frei Hanna 60                    SUI Thun                     6:06:46,5   76.-F50
 606. Altorfer Isabel 70               SUI Schliern b. Köniz        6:06:51,5  128.-F40
 607. Picard Romina 78                 SUI Sempach                  6:07:02,5  213.-F20
 608. Peter Yolanda 57                 SUI Emmen                    6:07:03,5   77.-F50
 609. Lüthi Käthi 62                   SUI Heimberg                 6:07:03,9  144.-F45
 610. Haesler Susanna 63               SUI Unterseen                6:07:17,7  145.-F45
 611. Odermatt Crowley Judith 69       SUI Engelberg                6:07:23,7  129.-F40
 612. Hasenböhler Isabelle 63          SUI Therwil                  6:07:23,9  146.-F45
 613. Tanner Elisabeth 58              SUI Glarus                   6:07:27,0   78.-F50
 614. Weber Magali 76                  SUI Bern                     6:07:30,4  214.-F20
 615. Hofer Elsbeth 57                 SUI Trogen                   6:07:31,8   79.-F50
 616. Pfirter Ruth 49                  SUI Wynau                    6:07:34,7   10.-F60
 617. Strom Kimberly 81                GBR Thoiry                   6:07:35,6  215.-F20
 618. van Den Tweel Kiek 62            NED Bemmel                   6:07:42,4  147.-F45
 619. Schaub-Hiltebrand Ruth 67        SUI Bubendorf                6:07:59,3  130.-F40
 620. Friederich Marianne 56           SUI Basel                    6:08:26,1   38.-F55
 621. Morosi Rizzi Rezia 76            SUI Monte Carasso            6:08:29,0  216.-F20
 622. Kiener Barbara 79                SUI Gündlischwand            6:08:30,4  217.-F20
 623. Rossini Daniela 55               SUI Hinterkappelen           6:08:43,9   39.-F55
 624. Lutz Pascale 88                  SUI Zürich                   6:08:48,8  218.-F20
 625. Di Pirro Elena 65                ITA Scandicci (FI)           6:09:02,9  148.-F45
 626. Frei Margrit 54                  SUI Amriswil                 6:09:03,8   40.-F55
 627. Gloor Isabelle 66                SUI Scherz                   6:09:12,5  149.-F45
 628. Stübi Yvonne 65                  SUI Malters                  6:09:27,7  150.-F45
 629. Rosenbaum Birgit 61              GER Kassel                   6:09:30,2   80.-F50
 630. Meister-König Margareta 52       SUI Dornach                  6:09:37,9   41.-F55
 631. Hildebrandt Anette 68            GER Görwihl                  6:09:46,1  131.-F40
 632. Lattion Johanna 76               SUI Muraz (Collombey)        6:09:50,7  219.-F20
 633. Lattion Natacha 71               SUI Muraz (Collombey)        6:09:51,3  132.-F40
 634. Dauwalder Thesi 71               SUI Unterseen                6:10:03,6  133.-F40
 635. Kennedy Hilary 60                GBR Andermatt                6:10:09,7   81.-F50
 636. Mörgeli Therese 57               SUI Basel                    6:10:20,2   82.-F50
 637. Valiente Ortego Cristina 79      ESP Girona                   6:10:23,5  220.-F20
 638. Steiner Ursula 70                SUI Kandersteg               6:10:27,0  134.-F40
 639. Zaugg Lampert Ursula 68          SUI Dietlikon                6:10:42,6  135.-F40
 640. Mazzucco Rachel 70               SUI Les Plans-sur-Bex        6:10:44,9  136.-F40
 641. Mathys Margrit 51                SUI Münsingen                6:10:56,2   11.-F60
 642. Buholzer Marlis 58               SUI Steffisburg              6:11:03,4   83.-F50
 643. Degura Mayumi 51                 JPN Mikuni/sakai/fukui Pre   6:11:20,9   12.-F60
 644. Brandl Margret 51                GER Fellbach                 6:11:23,3   13.-F60
 645. Olifson-Houriet Sylvie 67        SUI Genčve                   6:11:26,9  137.-F40
 646. Allesina Stephanie 86            SUI Corsier-sur-Vevey        6:11:34,0  221.-F20
 647. Bauer-Beneke Brigitte 62         LUX Mensdorf                 6:11:35,5  151.-F45
 648. Mamblona Cristina 78             ESP Fuenlabrada/Madrid       6:11:58,1  222.-F20
 649. Jakobi Heike 63                  GER Zwickau                  6:12:03,2  152.-F45
 650. Bolder Carlie 67                 NED BT Didam                 6:12:41,4  138.-F40
 651. Luder Ursula 61                  SUI Lyss                     6:12:48,2   84.-F50
 652. Perez Sarralde 72                ESP Castelldefels            6:12:48,8  223.-F20
 653. Loriz Peralta 71                 ESP Castelldefels            6:12:52,8  139.-F40
 654. Krüger Eva 63                    AUT Gilching                 6:12:57,7  153.-F45
 655. Tichy Angelika 83                GER Au ZH                    6:13:04,4  224.-F20
 656. Friedrich Constanze 65           GER Gelnhausen               6:13:24,0  154.-F45
 657. Purga Silvia 67                  SUI Wahlen b. Laufen         6:13:36,4  140.-F40
 657. Waldner Doris 57                 SUI Grindel                  6:13:36,4   85.-F50
 659. Schupp Petra 60                  GER Bad Ems                  6:13:39,7   86.-F50
 660. Dietrich Carol 61                SUI Tübach                   6:13:41,3   87.-F50
 661. Sommer Pascale 88                SUI Bern                     6:14:01,2  225.-F20
 662. Jost Veronique 60                SUI Allschwil                6:14:03,2   88.-F50
 663. Brülisauer Jolanda 82            SUI Chur                     6:14:07,2  226.-F20
 664. Gasser Erika 57                  SUI Wila                     6:14:12,4   89.-F50
 665. Zahnd Andrea 76                  SUI Bern                     6:14:23,1  227.-F20
 666. Bouma Gretha 59                  NED Wageningen               6:14:24,8   90.-F50
 667. Wuyts Wanda 63                   BEL Schilde                  6:14:27,5  155.-F45
 668. Häberli Barbara 81               SUI Interlaken               6:14:31,0  228.-F20
 669. Gasser Manuela 70                SUI Matten b. Interlaken     6:14:34,2  141.-F40
 670. Diekmann Daniela 60              GER Paderborn                6:15:10,8   91.-F50
 671. Wegmann Vera 83                  SUI Uster                    6:15:14,1  229.-F20
 672. Vogt Simone 61                   GER Heidelberg               6:15:14,2   92.-F50
 673. Paden Seherzada 88               SUI Interlaken               6:15:36,6  230.-F20
 674. Schlunegger Patricia 86          SUI Unterseen                6:16:05,7  231.-F20
 675. Honegger Sabrina 90              SUI Dürnten                  6:16:08,1  232.-F20
 676. Grünewald-Knapp Barbara 54       GER Hamburg                  6:16:10,9   42.-F55
 677. Chalupa Jutta 67                 GER Biebergemünd             6:16:17,6  142.-F40
 678. Pittet-Roth Sonia 71             SUI Couvet                   6:16:28,5  143.-F40
 679. Zenger Eveline 60                SUI Schattenhalb             6:16:37,0   93.-F50
 680. Pasquinelli Veronika 57          SUI Bern                     6:17:08,6   94.-F50
 681. Henke Jolanda 78                 SUI Bern                     6:17:15,3  233.-F20
 682. Pfeuti Lilian 71                 SUI Bösingen                 6:17:17,6  144.-F40
 683. Schneuwly Marianne 63            SUI St. Ursen                6:17:33,3  156.-F45
 684. Mühlberg Kerstin 71              GER Borstendorf              6:18:25,3  145.-F40
 685. Cachat Josette 58                SUI Muraz (Collombey)        6:18:34,1   95.-F50
 686. Debosz Ewa 83                    POL Matten b. Interlaken     6:18:34,5  234.-F20
 687. Bächler Annette 64               GER Sulzburg                 6:19:59,0  157.-F45
 688. Fricker Elisabeth 47             SUI Büren zum Hof            6:20:14,6   14.-F60
 689. Krawiec Magali 68                SUI Genčve                   6:20:14,9  146.-F40
 690. Chiu Kawa 72                     USA Binningen                6:20:18,8  235.-F20
 691. Möller Geli 64                   GER Elsdorf                  6:20:23,4  158.-F45
 692. Flepp Benedicta 61               SUI Surrein                  6:20:30,7   96.-F50
 693. Zbinden Andrea 73                SUI Suhr                     6:20:38,7  236.-F20
 694. Emmenegger Doris 69              SUI Mollis                   6:20:46,2  147.-F40
 695. Eggenschwiler Paula 70           SUI Bönigen b. Interlaken    6:20:51,9  148.-F40
 696. Weiss Maria 49                   SUI Zürich                   6:20:56,4   15.-F60
 697. Rentschler Gerlinde 52           GER Waiblingen               6:21:13,5   43.-F55
 698. Medema Monique 70                NED Leeuwarden               6:21:58,4  149.-F40
 699. Hallapää Laura 69                FIN Espoo                    6:22:02,5  150.-F40
 700. Baumann-Tresch Claudia 66        SUI Seedorf UR               6:22:03,7  159.-F45
 701. Troxler-Gruber Silvia 58         SUI Balgach                  6:22:29,2   97.-F50
 702. Boos Andrea 79                   SUI Kaltbrunn                6:22:41,2  237.-F20
 703. Walker Andrea Doris 79           SUI Goldswil b. Interlaken   6:22:55,1  238.-F20
 704. Cauzzo Martini Eliana 70         BRA Indaiatuba               6:23:18,0  151.-F40
 705. Burri Renate 66                  SUI Faulensee                6:23:46,8  160.-F45
 706. Moser Ruth 53                    SUI Belp                     6:23:55,2   44.-F55
 707. Murray Louise 77                 GBR Torphins                 6:24:38,0  239.-F20
 708. Eggimann Claudine 53             SUI Kandersteg               6:24:41,2   45.-F55
 709. Reuter Chantal 64                LUX Ehlerange                6:24:44,3  161.-F45
 710. Urwald Lynn 80                   LUX Wellenstein              6:24:44,9  240.-F20
 711. Vitali Nora 91                   LUX Ehlerange                6:24:45,0  241.-F20
 712. Perreten Heidi 60                SUI Gstaad                   6:24:54,7   98.-F50
 713. Kusters Leny 56                  NED Terheijden               6:25:07,7   46.-F55
 714. Bertram Maria 46                 GER Baesweiler               6:25:13,1    1.-F65
 715. Krauss Marianne 54               GER Gaggenau                 6:25:20,4   47.-F55
 716. Stadler Eufemia 56               CRC Zürich                   6:25:41,7   48.-F55
 717. Egli Hedwig 51                   SUI Unterbözberg             6:25:46,3   16.-F60
 718. Rebstock Christa 43              GER Altstädten               6:25:49,2    2.-F65
 719. Hexspoor Ludovica 62             NED Ravenswaaij              6:26:39,1  162.-F45
 720. Campos Maria 76                  SUI Basel                    6:26:55,4  242.-F20
 721. Berg Marita 65                   GER Meisenheim               6:27:26,7  163.-F45
 722. Schönberg Sabine 67              GER Hösbach                  6:27:28,6  152.-F40
 723. Marbach Martina 74               SUI Lostorf                  6:27:33,2  243.-F20
 724. Denervaud Béatrice 65            SUI Siviriez                 6:27:53,4  164.-F45
 725. Lips Susanne 63                  SUI Bäriswil BE              6:28:29,9  165.-F45
 726. Hoffmann Andrea 59               GER Kirchhundem              6:28:30,1   99.-F50
 727. Baeyens Griet 64                 BEL Erembodegem              6:28:33,8  166.-F45
 728. Wagnerova Milena 80              SVK Bratislava               6:28:37,2  244.-F20
 729. Poli Stefania 69                 GER Bad Homburg              6:29:16,6  153.-F40
 730. Deenik Wendy 71                  NED BK Huizen                6:29:24,6  154.-F40
 731. Müller Anna-Marie Smrun 51       SUI Wettingen                6:29:30,6   17.-F60
 732. Hochstrasser Paula 49            SUI Urdorf                   6:29:43,8   18.-F60
 733. Heiniger Isabelle 71             SUI Bösingen                 6:29:47,7  155.-F40
 734. Deuringer Helena 62              GER Empfingen                6:30:20,9  167.-F45
 735. Stettler Susanne 74              SUI Leissigen                6:30:21,8  245.-F20
 736. Schlachter Künzi Therese 61      SUI Sundlauenen              6:30:53,0  100.-F50
 737. Schläppi Inge 47                 SUI Toffen                   6:30:58,9   19.-F60
 738. Blättler Sandra 87               SUI Luzern                   6:31:25,5  246.-F20
 739. Funke Monika 62                  GER Schweinfurt              6:32:00,3  168.-F45
 740. Oehrli Uschi 62                  SUI Lauenen b. Gstaad        6:32:03,2  169.-F45
 741. Hess Jeannette 71                SUI Jenaz                    6:33:19,8  156.-F40
 742. Alcorn Robyn Lee 77              AUS London                   6:34:58,5  247.-F20
 743. Fuhrimann Johanna 49             SUI Oberbipp                 6:36:00,0   20.-F60
 744. Viereck Barbara 59               GER Lappersdorf              6:37:42,7  101.-F50
 745. Hilber Maria 54                  SUI Wil SG                   6:37:52,3   49.-F55
 746. Kretz Monika 63                  GER Oftersheim               6:39:36,5  170.-F45
 747. Jaretzki Müller Erika 40         SUI Basel                    6:39:43,0    2.-F70
 748. van Mourik Neel 59               NED Ravenswoud               6:39:55,1  102.-F50
 749. Bächi Gertrud 50                 SUI Elsau                    6:40:00,9   21.-F60
 750. Rohrer Christine 83              SUI Bern                     6:40:33,7  248.-F20
 751. Schlunegger Astrid 64            SUI Unterseen                6:41:23,0  171.-F45
 752. Antares Rivelli Silvia 60        ITA Firenze (FI)             6:41:33,0  103.-F50
 753. Schaer Regina 50                 SUI Gümligen                 6:41:46,1   22.-F60
 754. Garabato Cristina 80             ESP enstorf                  6:41:52,1  249.-F20
 755. Schneider Julia 78               GER Detmold                  6:41:57,1  250.-F20
 756. Pfeiffer Franziska 55            SUI Winterthur               6:42:24,7   50.-F55
 757. Rodriguez Dora 53                COL Bern                     6:43:57,5   51.-F55
 758. Martin Barbara 62                GER Heidelberg               6:44:31,1  172.-F45
 759. Frauchiger Annemarie 46          SUI Grosshöchstetten         6:44:40,4    3.-F65
 760. Windoffer Michaela 69            GER Leverkusen               6:44:43,5  157.-F40
 761. Grunt Agnes 63                   NED Beuningen                6:46:10,6  173.-F45
 762. Grunt Annet 63                   NED Beuningen                6:46:10,7  174.-F45
 763. Buckley Hilary 54                GBR Leicester                6:46:59,7   52.-F55
 764. Prior Ursula 58                  SUI Reutigen                 6:50:36,9  104.-F50
 765. Blaurock Waltraud 80             SUI Riedholz                 6:56:17,9  251.-F20
 766. Vermeulen-Stulen Jannet 55       NED De Meern                 4:50:11,8   53.-F55
 767. Raemy Elsbeth 55                 SUI Moosseedorf              5:34:22,6   54.-F55
 768. Siffert Carole 75                SUI Cordast                  3:25:06,9  252.-F20
 769. Wyss Kathrin 85                  SUI Härkingen                3:25:44,5  253.-F20
 770. Fimian Pia 64                    SUI Grenchen                 3:27:26,2  175.-F45
 771. Müller Kristin 80                GER Thalwil                  3:29:19,8  254.-F20
 772. Germann Myriam 81                SUI Grindelwald              3:32:14,7  255.-F20
 773. Mühlheim Dominique 72            SUI Unterseen                3:43:36,1  256.-F20
 774. Wenger Silvana 71                SUI Burgdorf                 3:52:12,2  158.-F40
 775. Sonderer Patrizia 73             SUI Urnäsch                  3:53:56,8  257.-F20
 776. Puchalski Heather 74             USA Philadelphia PA          3:54:36,6  258.-F20
 777. Ruch Nadja 79                    SUI Bern                     3:55:23,4  259.-F20
 778. Lanz Doris 63                    SUI Spiez                    3:56:59,9  176.-F45
 779. Studer Franziska 63              SUI Thun                     3:59:37,6  177.-F45
 780. Gerth Christine 61               GER Sinn                     4:02:14,8  105.-F50
 781. Lauener Marie-Louise 49          SUI Thun                     4:04:04,1   23.-F60
 782. Schaffhauser Erika 47            SUI Thun                     4:04:04,9   24.-F60
 783. Marks Susan 49                   CAN Burnaby British Columb   4:05:18,2   25.-F60
 784. Campomanes Beatriz 77            PER Nunningen                4:05:32,1  260.-F20
 785. Härri-Jordi Eveline Maria 69     SUI Unterseen                4:05:55,5  159.-F40
 786. Messerli Esther 49               SUI Faoug                    4:05:55,8   26.-F60
 787. Tobun Sarah 66                   CAN Burnaby                  4:05:58,3  178.-F45
 788. Odermatt Beatrice 67             SUI Hergiswil NW             4:06:18,6  160.-F40
 789. Steinbach Katja 67               GER Gmund am Tegernsee       4:06:37,5  161.-F40
 790. Zemp Amy 66                      USA Cardston                 4:07:17,2  179.-F45
 791. Strycker Anna Katharina 53       SUI Thun                     4:07:28,6   55.-F55
 792. Kuster Verena 56                 SUI Adliswil                 4:07:51,1   56.-F55
 793. Herbert Christine 55             GER Münster                  4:08:17,2   57.-F55
 794. Sägesser Susanne 60              SUI Pfäffikon SZ             4:08:24,4  106.-F50
 795. Stöckli Christine 66             SUI Wynau                    4:11:02,4  180.-F45
 796. Kaur Tarandeep 86                SIN Singapur                 4:12:30,1  261.-F20
 797. Müller Lotti 53                  SUI Gümligen                 4:12:53,4   58.-F55
 798. Gehriger-Obrecht Beatrice 66     SUI Lostorf                  4:13:12,5  181.-F45
 799. Mulder Liz 43                    NED Sattel                   4:14:08,1    4.-F65
 800. Sappl Borer Edith 45             SUI St. Moritz               4:16:18,9    5.-F65
 801. Habegger Susanne 80              SUI Wabern                  1:34:23,1L  262.-F20
 802. Scheurer Annette 70              SUI Goldswil b. Interlaken  1:49:22,1L  162.-F40
 803. Glauser Anita 67                 SUI Lyssach                 1:56:28,8L  163.-F40
 804. Ko Anita 70                      SUI Rothenburg              2:01:32,0L  164.-F40
 805. Maurer Erika 65                  SUI Zürich                  2:02:28,2L  182.-F45
 806. Brandenberger Renata 63          SUI Bonstetten              2:02:50,5L  183.-F45
 807. Engler Claudia 82                SUI Wermatswil              2:07:13,0L  263.-F20
 808. Grafengi Judith 60               SUI Wengen                  2:07:33,6L  107.-F50
 809. Forster Junko 60                 SUI Leibstadt               2:14:25,2L  108.-F50
 810. Zobrist Britta 65                SUI Beatenberg              2:17:41,0L  184.-F45
 811. Ruchti Elisabeth 59              SUI Rapperswil BE           2:18:02,5L  109.-F50
 812. Niederberger Fränzi 50           SUI Ennetmoos               2:19:11,4L   27.-F60
 813. Dörig Silvia 55                  SUI Illnau                  2:20:10,6L   59.-F55
 814. Lindner Maria 64                 AUT Maurach                 2:20:50,4L  185.-F45
 815. Maclellan Mary 61                CAN Burnaby                 2:22:14,2L  110.-F50
 816. Järv Martina 65                  GER Kiel                    2:23:24,7L  186.-F45
 817. De Klerk Joan 54                 RSA Johannesburg            2:23:47,5L   60.-F55
 818. Lintzen Sabine 67                GER Oberengstringen         2:27:01,2L  165.-F40
 819. Sloan Lichu 48                   USA Clifton Park New York   2:27:56,8L   28.-F60
 820. Leuba Christine 68               SUI Plan-les-Ouates         2:28:08,7L  166.-F40
 821. Michel Christine 65              FRA Auffargis               2:29:38,4L  187.-F45
 822. Kwakkenbos Claar 65              NED Oudewater               2:29:51,2L  188.-F45
 823. Baechler Sylvie 74               SUI Liebefeld               2:30:37,9L  264.-F20
 824. Kaur Lakhvinder 66               SIN Singapur                2:30:43,6L  189.-F45
 825. Hansen Jeannette 49              SUI Solothurn               2:31:04,8L   29.-F60
 826. Imboden Trine 76                 DEN Lauterbrunnen           2:31:16,4L  265.-F20
 827. Gross Leanne 70                  CAN Burnaby BC              2:31:30,8L  167.-F40
 828. Verhaar Marjan 60                NED Wageningen              2:32:04,0L  111.-F50
 829. Friedli Heidi 52                 SUI Thörigen                2:32:20,6L   61.-F55
 830. Schenker-Studer Lilian 65        SUI Däniken SO              2:32:38,4L  190.-F45
 831. Hoffmann Erika 50                GER Reilingen               2:33:08,0L   30.-F60
 832. Schmid Marlčne 68                SUI Thun                    2:33:09,3L  168.-F40
 833. Kostner Susanne 76               AUT Schwaz                  2:33:29,1L  266.-F20
 834. Hamann Tessa 72                  GER Hamburg                 2:33:54,9L  267.-F20
 835. Wälti Isabelle 71                SUI Schüpbach               2:33:56,0L  169.-F40
 836. Calderon Linda 84                GUA München                 2:33:57,0L  268.-F20
 837. Niklaus Loosli Therese 56        SUI Herzogenbuchsee         2:35:14,6L   62.-F55
 838. Aegerter-Rüegsegger Verena 51    SUI Schönried               2:35:25,8L   31.-F60
 839. van De Schepop Francisca 69      NED JM Didam                2:35:28,2L  170.-F40
 840. Vielhaber Maria 61               AUT Neuhofen an der Ybbs    2:35:51,7L  112.-F50
 841. Swanson Carol 53                 CAN Burnaby BC              2:37:33,9L   63.-F55
 842. Christensen Johannah 72          DEN Kobenhavn O             2:38:31,9L  269.-F20
 843. Mader Jutta 38                   GER Hattersheim             2:39:12,0L    3.-F70
 844. Kloss Susanne 69                 GER Unterensingen           2:39:26,7L  171.-F40
 845. Brückner Claudia 67              GER Neuchâtel                0:14:50,5  172.-F40
 846. Goncalves Kellie 78              USA Bern                     0:15:26,4  270.-F20
 847. Kobler Vroni 62                  SUI Neuendorf                0:15:28,5  191.-F45
 848. Boillat Kireev Véronique 62      SUI St-Sulpice VD            0:16:05,4  192.-F45
 849. Kurt Beatrice 67                 SUI Bern                     0:17:29,4  173.-F40
 850. Flury Barbara 61                 SUI Heimberg                 0:17:35,0  113.-F50
 851. Graf Marion 61                   SUI Ringgenberg BE           0:17:35,3  114.-F50
 852. Keller-Voser Susanne 58          SUI Dielsdorf                0:18:08,5  115.-F50
 853. Lara Olga 71                     ESP Wetzikon ZH              0:18:15,9  174.-F40
 854. Jeger Katja 64                   SUI Liesberg Dorf            0:18:18,5  193.-F45
 855. Stöckli Jolanda 73               SUI Stans                    0:18:28,3  271.-F20
 856. Jacomet Andrea 68                SUI Surrein                  0:18:59,1  175.-F40
 857. Becker Susanne 81                GER Reichelsheim             0:19:05,5  272.-F20
 858. Spiess Anouk 80                  SUI Biel/Bienne              0:19:08,4  273.-F20
 859. Schaub Andrea 68                 SUI Hinwil                   0:19:15,6  176.-F40
 860. Hausdorf Roswitha 64             GER Samedan                  0:19:32,4  194.-F45
 861. Pleticha Petra 75                GER Ringgenberg BE           0:19:50,5  274.-F20
 862. Lamadé Heike 62                  GER Rothenberg               0:20:00,5  195.-F45
 863. Marx Susanne 72                  GER Marburg                  0:20:09,5  275.-F20
 864. Meier Gabi 60                    GER Salzkotten               0:21:10,8  116.-F50
 865. Tralles Julia 48                 GER Hamburg                  0:23:22,3   32.-F60
      MUŽI
  ##. meno ročník                     štát mesto                       čas      ##.-kat
   1. Hohenwarter Markus 80            AUT Gundersheim, Gailtal     3:01:52,0    1.-M20
   2. Lobb Huw 76                      GBR London                   3:02:29,1    2.-M20
   3. Krupička Robert 78               CZE Usti nad Orlici          3:02:43,9    3.-M20
   4. Tuei Hosea 87                    KEN Kenia                    3:04:03,1    4.-M20
   5. Michieka Paul Maticha 85         KEN Fürstenfeld              3:07:19,1    5.-M20
   6. Rungger Hannes 82                ITA Sarentino (BZ)           3:08:19,2    6.-M20
   7. Frick Gerd 74                    ITA Davos Platz              3:10:46,6    7.-M20
   8. Wenk Stephan 82                  SUI Greifensee               3:11:09,7    8.-M20
   9. Sansar Elias 80                  GER Detmold                  3:12:05,1    9.-M20
  10. Achmüller Hermann 71             ITA Brixen (BZ)              3:14:14,2    1.-M40
  11. Wieser Patrick 79                SUI Aadorf                   3:15:07,6   10.-M20
  12. Summer Thomas 87                 AUT Hohenems                 3:20:51,3   11.-M20
  13. Jenzer Urs 70                    SUI Frutigen                 3:21:20,1    2.-M40
  14. Ward John 68                     GBR Bradford on Avon         3:22:27,1    3.-M40
  15. Senn David 75                    SUI Ostermundigen            3:23:40,2   12.-M20
  16. Birchmeier Ralf 82               SUI Buchs SG                 3:23:43,2   13.-M20
  17. Schoch Woody 69                  SUI Pany                     3:23:54,7    4.-M40
  18. Duncan Jonathan 75               GBR Sandnes                  3:28:02,0   14.-M20
  19. Fischer Michael 80               ITA Moos in Passeier (BZ)    3:28:50,9   15.-M20
  20. Trincheri Lorenzo 70             ITA Dolcedo (IM)             3:28:56,4    5.-M40
  21. Sturm Marco 77                   GER Fischbachtal             3:29:10,0   16.-M20
  22. Perreten Helmut 75               SUI Interlaken               3:30:25,1   17.-M20
  23. Brunner Lorenz 65                SUI Interlaken               3:30:30,6    1.-M45
  24. Bärtschi Ruedi 64                SUI Adelboden                3:30:46,5    2.-M45
  25. Kneubühl Stephan 63              SUI Fraubrunnen              3:32:32,5    3.-M45
  26. Bieler Ulrich Simon 80           SUI Zürich                   3:32:39,1   18.-M20
  27. Ploner Martin 66                 AUT Habkern                  3:33:04,5    4.-M45
  28. Rérat Jacques 76                 SUI Chevenez                 3:33:11,8   19.-M20
  29. Vogt Josef 74                    LIE Balzers                  3:35:35,6   20.-M20
  30. Gröbli Adrian 61                 SUI Oetwil an der Limmat     3:36:05,4    1.-M50
  31. Lilley Kevin 61                  GBR Hope valley              3:37:52,9    2.-M50
  32. Hostettler Jürg 73               SUI Spiez                    3:39:50,5   21.-M20
  33. Metz Dieter 67                   GER Mainz-Kastel             3:40:34,0    6.-M40
  34. Roach Thomas 80                  GBR Lewes                    3:40:58,6   22.-M20
  35. Nef Samuel 76                    SUI Riedikon                 3:41:07,1   23.-M20
  36. Belz Christian 74                SUI Bremgarten b. Bern       3:41:37,0   24.-M20
  37. Eggenschwiler Bernhard 85        SUI Fehren                   3:42:31,1   25.-M20
  38. Achermann Matthias 79            SUI Champéry                 3:43:13,8   26.-M20
  39. Boppart Stefan 63                SUI Teufen AR                3:43:15,7    5.-M45
  40. Zeinstra Jeroen 75               NED Wageningen               3:43:16,3   27.-M20
  41. Arn Christoph 68                 SUI Schüpfen                 3:43:18,2    7.-M40
  42. Brand Michael 82                 GER Bad Driburg              3:43:35,8   28.-M20
  43. Bättig Adrian 65                 SUI Goldau                   3:44:46,9    6.-M45
  44. Makau Munguti Mark 89            KEN Bernex                   3:45:03,2   29.-M20
  45. Nydegger Damian 79               SUI Delémont                 3:45:49,6   30.-M20
  46. Charles-Mangeon Benoit 83        GER Stuttgart                3:46:16,3   31.-M20
  47. Thommen Udo 69                   GER Böhl-Iggelheim           3:46:19,2    8.-M40
  48. Callura Arnoldo 67               SUI Ottenbach                3:46:19,8    9.-M40
  49. Feuz Philipp 83                  SUI Lauterbrunnen            3:46:23,0   32.-M20
  50. Herger René 68                   SUI Boll                     3:47:26,6   10.-M40
  51. Rege Markus 62                   SUI Zürich                   3:47:59,3    7.-M45
  52. Hugentobler Philipp 73           SUI Zillis                   3:48:16,0   33.-M20
  53. Gruber Christian 70              SUI Matten b. Interlaken     3:48:53,1   11.-M40
  54. Buehlmann Ruedi 57               SUI Münsingen                3:49:03,5    3.-M50
  55. Cox Martin 69                    GBR London                   3:49:23,6   12.-M40
  56. Peltonen Antti 86                FIN enen-Schönbühl           3:49:55,7   34.-M20
  57. Feuz Thomas 77                   SUI Thun                     3:50:13,5   35.-M20
  58. von Gunten Markus 65             SUI Bettlach                 3:50:13,8    8.-M45
  59. Kalbermatten Sven 78             SUI Naters                   3:50:14,8   36.-M20
  60. Bodenmann Heinz 88               SUI Gais                     3:50:42,3   37.-M20
  61. Eisenring René 72                SUI Oberuzwil                3:50:47,1   38.-M20
  62. Bangerter Andreas 88             SUI Thun                     3:50:47,6   39.-M20
  63. Dubois Baptiste 77               SUI Les Ponts-de-Martel      3:50:53,0   40.-M20
  64. Rainer Eberhard 64               ITA Antholz (BZ)             3:51:23,3    9.-M45
  65. Dard Philippe 77                 SUI Onex                     3:51:29,8   41.-M20
  66. Kisslig Swen 78                  SUI Hinterkappelen           3:51:58,8   42.-M20
  67. Spring Daniel 84                 SUI Thun                     3:52:07,7   43.-M20
  68. Wippel Anton 64                  AUT Admont                   3:52:11,6   10.-M45
  69. Brunner Andreas 75               SUI Sursee                   3:52:14,1   44.-M20
  70. Rüdlinger Richi 72               SUI Kirchberg SG             3:52:21,7   45.-M20
  71. Niederkofler Alex 84             ITA Muhlwald (BZ)            3:53:07,7   46.-M20
  72. Materné Stef 64                  BEL Rotselaar                3:53:28,2   11.-M45
  73. Braune-Krickau Wolfi 69          GER Rapperswil SG            3:53:35,1   13.-M40
  74. Good Yannick 91                  SUI Stechelberg              3:53:45,5   47.-M20
  75. Gilgen Thomas 72                 SUI Matten b. Interlaken     3:53:49,6   48.-M20
  76. Fuhrer Christian 68              SUI Wilderswil               3:53:58,7   14.-M40
  77. Holzer Stephan 72                SUI Lausen                   3:54:07,5   49.-M20
  78. Nüssli Pascal 75                 SUI Meiringen                3:54:09,3   50.-M20
  79. Müller Max 64                    SUI Vilters                  3:54:33,2   12.-M45
  80. Rogan Paul 69                    GBR Forres                   3:54:42,8   15.-M40
  81. Romanens Pierre 73               SUI Farvagny                 3:54:43,2   51.-M20
  82. Meusburger Christian 73          AUT Bezau                    3:54:57,1   52.-M20
  83. Kellerhals Martin 70             SUI Niederbipp               3:55:05,1   16.-M40
  84. Brunner Toni 72                  SUI Kehrsiten                3:55:07,1   53.-M20
  85. Rindlisbacher Martin 69          SUI Münsingen                3:55:11,3   17.-M40
  86. Lutz Michael 79                  ITA St.Valentin a.d. Heide   3:55:31,4   54.-M20
  87. Steiner Thomas 62                SUI Bolligen                 3:55:47,4   13.-M45
  88. Fuchsluger Andreas 69            AUT Waidhofen an der Ybbs    3:55:52,8   18.-M40
  89. Dhom Michael 70                  GER Steffisburg              3:56:00,7   19.-M40
  90. Kirchhoff Ulrich 53              GER Freiburg                 3:56:09,3    1.-M55
  91. Sturzenegger Alex 69             SUI St. Gallen               3:56:12,7   20.-M40
  92. Hürzeler Thomas 60               SUI Därligen                 3:56:25,5    4.-M50
  93. Zeller Gerhard 71                SUI Stechelberg              3:56:44,3   21.-M40
  94. Gisi Daniel 68                   SUI Aarau Rohr               3:56:51,2   22.-M40
  95. Jost Martin 77                   SUI Kollbrunn                3:56:55,4   55.-M20
  96. Pils Reinhard 72                 AUS Kitzbühel                3:56:57,8   56.-M20
  97. Zbinden Thomas 72                SUI Bellmund                 3:57:18,5   57.-M20
  98. Ebert Johannes 79                GER Kolbermoor               3:57:41,9   58.-M20
  99. Weber Severin 76                 SUI Basel                    3:57:54,7   59.-M20
 100. Fleissner Michael 69             SUI Rothrist                 3:57:57,1   23.-M40
 101. Albert Kai 65                    GER Karlsruhe                3:58:20,5   14.-M45
 102. Hug Bernhard 73                  SUI Homberg b. Thun          3:58:25,2   60.-M20
 103. Boulter Robert 77                GBR Basel                    3:58:30,8   61.-M20
 104. Scharinger Markus 71             AUT Kleinzell im Mühlkreis   3:58:34,8   24.-M40
 105. Zell Stefan 80                   AUT Längenfeld               3:59:03,0   62.-M20
 106. Aschenbrenner Andreas 83         GER Schwandorf               3:59:13,2   63.-M20
 107. Schranz Peter 66                 SUI Freienbach               3:59:14,9   15.-M45
 108. Berchtold Daniel 80              SUI Unterbäch VS             3:59:25,2   64.-M20
 109. Tanner Marcel 68                 SUI Ostermundigen            3:59:44,2   25.-M40
 110. Strähl Stefan 70                 SUI Oensingen                3:59:48,3   26.-M40
 111. Walter Dietmar 61                GER Langenau                 4:00:02,8    5.-M50
 112. Bigler Markus 79                 SUI Schlosswil               4:00:04,5   65.-M20
 113. Bozonnet Nicolas 76              FRA Evionnaz                 4:00:11,3   66.-M20
 114. Sudan Philippe 78                SUI Wollerau                 4:00:18,4   67.-M20
 115. Kreis Simon 87                   SUI Neukirch (Egnach)        4:00:22,1   68.-M20
 116. Emonet Yves 79                   SUI Bern                     4:01:00,7   69.-M20
 117. Wesenauer Stefan 65              SUI Neuheim                  4:01:18,4   16.-M45
 118. Melcher Gian-Duri 83             SUI Samedan                  4:01:20,7   70.-M20
 119. Machera Armando 76               ITA Bönigen b. Interlaken    4:01:37,0   71.-M20
 120. Frei Martin 62                   SUI Zollikon                 4:01:48,4   17.-M45
 121. Lüthli Bernhard 71               SUI Burgdorf                 4:01:55,1   27.-M40
 122. Steck Ueli 76                    SUI Ringgenberg BE           4:01:55,9   72.-M20
 123. Winteler Stefan 66               SUI Benken SG                4:02:02,5   18.-M45
 124. Thüler Christian 87              SUI Urtenen-Schönbühl        4:02:05,6   73.-M20
 125. Casserini Björn 82               SUI Dietlikon                4:02:11,0   74.-M20
 126. Pointeaux Stéphane 68            FRA Aix les Bains            4:02:15,4   28.-M40
 127. Dubach Colin 79                  SUI Uster                    4:02:17,2   75.-M20
 128. Lancini Stefano 60               ITA Bergamo (BG)             4:02:18,6    6.-M50
 129. Lieberherr Thomas 70             SUI Volketswil               4:02:23,5   29.-M40
 130. Tschannen Andreas 64             SUI Basel                    4:02:28,2   19.-M45
 131. Molemans Patrick 62              BEL Lennik                   4:02:39,2   20.-M45
 132. Eilinger Michael 74              SUI Arnegg                   4:02:41,7   76.-M20
 133. De Valck Koen 69                 BEL Boechout                 4:02:48,0   30.-M40
 134. Lochmann Thomas 65               SUI Birsfelden               4:02:55,2   21.-M45
 135. Huser Urs 70                     SUI Root                     4:03:06,8   31.-M40
 136. Gut Urs 60                       SUI Gettnau                  4:03:08,0    7.-M50
 137. Frei Martin 68                   SUI Zuchwil                  4:03:30,1   32.-M40
 138. Willburger Johannes 83           GER Erlenbach                4:03:51,7   77.-M20
 139. Wyss Eric 66                     SUI St. Moritz               4:04:09,9   22.-M45
 140. Widmer Rainer 65                 SUI Menziken                 4:04:10,1   23.-M45
 141. Giesser Tobias 80                SUI Zug                      4:04:20,6   78.-M20
 142. Bennett Andy 73                  NZL Wellington               4:04:24,8   79.-M20
 143. Steiner Stephan 78               SUI Windisch                 4:04:35,7   80.-M20
 144. Casanovas Ramon 80               SUI Le Landeron              4:04:51,9   81.-M20
 145. Volz Steffen 75                  GER Baar                     4:04:52,1   82.-M20
 146. Berger Thomas 79                 GER Lenggries                4:04:54,3   83.-M20
 147. Bürge Wilfried 60                SUI St. Gallen               4:05:01,1    8.-M50
 148. Barnhoorn Paul 56                NED Noordwijk aan Zee        4:05:02,0    2.-M55
 149. Moorlag Hendrik 62               USA Basel                    4:05:06,8   24.-M45
 150. Genna Gian Sandro 81             SUI Muri b. Bern             4:05:28,9   84.-M20
 151. Uebersax Dan 69                  SUI Homburg                  4:05:34,6   33.-M40
 152. Biegger Michael 71               SUI Thun                     4:05:57,7   34.-M40
 153. Alekseev Alexander 56            RUS Moscow                   4:06:08,2    3.-M55
 154. Jäger André 68                   GER Oberursel                4:06:10,6   35.-M40
 155. Jocher Christian 62              ITA Brixen (BZ)              4:06:25,4   25.-M45
 156. Stettler Martin 70               SUI Bönigen b. Interlaken    4:06:30,3   36.-M40
 157. Nydegger Beat 61                 SUI Plaffeien                4:06:30,8    9.-M50
 158. Reuteler Erich 55                SUI Interlaken               4:06:30,9    4.-M55
 159. Gerber Roger 70                  SUI Biberist                 4:06:32,8   37.-M40
 160. Elmer Markus 74                  SUI Worb                     4:06:36,5   85.-M20
 160. Heynen Guido 78                  SUI Ausserberg               4:06:36,5   85.-M20
 162. Glässner Marcel 72               GER ligenschwendi            4:06:41,2   87.-M20
 163. Pitscheider Stephan 59           ITA Seis am Schlern (BZ)     4:06:44,8   10.-M50
 164. Heuberger Silvan 73              SUI Wilen b. Wil             4:06:54,1   88.-M20
 165. Haller Thomas 68                 SUI Männedorf                4:06:54,9   38.-M40
 166. Lubeseder Andre 68               GER Hamburg Alsterdorf       4:06:55,0   39.-M40
 167. Widmer Timo 66                   SUI Zürich                   4:07:06,8   26.-M45
 168. Schneeberger Reto 68             SUI Burgdorf                 4:07:19,4   40.-M40
 169. Glogger Urs 68                   SUI Münsingen                4:07:24,7   41.-M40
 170. Lüthi Balthasar 75               SUI Stettlen                 4:07:34,5   89.-M20
 171. Hofer Richard 70                 SUI Oberembrach              4:07:34,8   42.-M40
 172. Schmieder Hubert 53              GER Lauterbach               4:07:39,8    5.-M55
 173. Spinatsch Corsin 80              SUI Häuslenen                4:07:53,2   90.-M20
 174. Brawand Ulrich 63                SUI Grindelwald              4:07:55,9   27.-M45
 175. Messikommer Lukas 72             SUI Oberwil-Lieli            4:08:11,4   91.-M20
 176. Samuelsson Johan 80              SWE Piteĺ                    4:08:14,1   92.-M20
 177. Schor Jakub 83                   CZE Praha                    4:08:21,6   93.-M20
 178. Schumacher Pius 71               SUI Sursee                   4:08:23,0   43.-M40
 179. Rechsteiner Sandro 85            SUI Zuben                    4:08:42,0   94.-M20
 180. Senn Paul 50                     SUI Näfels                   4:08:44,4    1.-M60
 181. Münzenmaier Samuel 65            SUI Winterthur               4:08:48,5   28.-M45
 182. von Rotz Armin 72                SUI Sachseln                 4:08:57,7   95.-M20
 183. Ruile Stefan 68                  SUI Zürich                   4:09:09,0   44.-M40
 184. Muijzert Wytze 65                NED Utrecht                  4:09:09,5   29.-M45
 185. Feller Sigbert 65                SUI Schönried                4:09:35,3   30.-M45
 186. van De Velde Jan 68              BEL Bredene                  4:09:38,6   45.-M40
 187. Fries Jürgen 68                  GER Bilkheim                 4:09:50,9   46.-M40
 188. von Wolff Michael 66             GER Bern                     4:09:53,1   31.-M45
 189. Gent Gideon 68                   GBR Camberley                4:09:59,7   47.-M40
 190. Widiez David 73                  FRA Interlaken               4:10:01,5   96.-M20
 191. Kreuzer Stefan 73                SUI Brig                     4:10:11,0   97.-M20
 192. Rink Thomas 66                   GER Lauf an der Pegnitz      4:10:16,5   32.-M45
 193. Weibel Beat 76                   SUI Burgdorf                 4:10:23,1   98.-M20
 194. Schmid Christian 67              SUI Baden                    4:10:42,5   48.-M40
 195. Pasquinelli Graziano 61          SUI Gontenschwil             4:10:47,0   11.-M50
 196. Janser Gregor 63                 SUI Steinenberg              4:10:48,3   33.-M45
 197. Bürgler Hannes 66                SUI Albligen                 4:10:49,8   34.-M45
 198. Pieren Thomas 73                 SUI Achseten                 4:11:07,4   99.-M20
 199. Kaufmann Konrad 63               SUI Schönbühl-Urtenen        4:11:07,8   35.-M45
 200. Wöhrer Stefan 63                 AUT Bramberg am Wildkogel    4:11:13,1   36.-M45
 201. Scherrer Felix 61                SUI Bern                     4:11:18,4   12.-M50
 202. von Allmen Peter 78              SUI Heimenschwand            4:11:25,7  100.-M20
 203. Schwörer Fridolin 49             GER Sexau                    4:11:36,3    2.-M60
 204. Hill Jeremy 61                   GBR othurn                   4:11:37,0   13.-M50
 205. Liechti Christian 72             SUI Bern                     4:11:46,8  101.-M20
 206. Ahlert Thomas 63                 GER Kernen                   4:11:47,2   37.-M45
 207. Bruyninckx Rudy 69               BEL Nieuwerkerken            4:11:54,8   49.-M40
 208. Boscaini Matthias 82             SUI Schönenwerd              4:12:02,9  102.-M20
 209. Rüegg Markus 64                  SUI Madetswil                4:12:15,6   38.-M45
 210. Mona Charly 69                   SUI Matten b. Interlaken     4:12:18,1   50.-M40
 211. Platte Boris 75                  GER Bremen                   4:12:25,7  103.-M20
 212. Hannesen Uwe 72                  GER Schüpfen                 4:12:30,7  104.-M20
 213. Wunderle Niggi 71                SUI Riehen                   4:12:31,0   51.-M40
 214. Felix Heinrich 69                SUI Horw                     4:12:40,8   52.-M40
 215. van Den Dungen Ronald 76         NED Wageningen               4:12:40,9  105.-M20
 216. Fässler Philipp 74               SUI Würenlos                 4:12:42,0  106.-M20
 217. Svines Bjrn Magne 63             NOR Jrpeland                 4:12:43,9   39.-M45
 218. Mathis Christian 76              SUI Engelberg                4:12:51,5  107.-M20
 219. Cremosnik Martin 62              SUI Bachenbülach             4:12:55,9   40.-M45
 220. Neuper Eckehard 65               AUT Irdning                  4:12:56,0   41.-M45
 221. Bachmann Markus 66               SUI Zug                      4:13:06,3   42.-M45
 222. Schaad Marco 76                  SUI Matzendorf               4:13:12,9  108.-M20
 223. Stillman David 81                SUI Siebnen                  4:13:25,8  109.-M20
 224. Jeggli Friedrich 51              SUI Wangen SZ                4:13:27,9    3.-M60
 225. Gertsch Thomas 72                SUI Gündlischwand            4:13:28,0  110.-M20
 226. Keller Ernst 61                  SUI Dorf                     4:13:28,1   14.-M50
 227. Bürgi Thomas 71                  SUI Goldau                   4:13:30,0   53.-M40
 228. Braitmaier Klaus 71              GER Herrenberg               4:13:33,6   54.-M40
 229. Döbeli Johann 67                 SUI Jegenstorf               4:13:35,9   55.-M40
 230. Rettschlag Mark 76               GER Koblenz                  4:13:40,5  111.-M20
 231. Wanner Jakob 58                  SUI Emmen                    4:13:41,7   15.-M50
 232. Strobl Günther 74                ITA Toblach (BZ)             4:13:47,0  112.-M20
 233. Zbinden Peter 59                 SUI Guggisberg               4:14:05,0   16.-M50
 234. Seppele Walter 69                AUT Feistritz an der Drau    4:14:11,4   56.-M40
 235. Althaus Daniel 68                SUI Zürich                   4:14:13,2   57.-M40
 236. Doninelli Danilo 62              SUI Grand-Lancy              4:14:13,4   43.-M45
 237. Stelzer Thorsten 67              GER Passau                   4:14:17,6   58.-M40
 238. Dietrich Rainer 66               GER Steinhausen              4:14:19,5   44.-M45
 239. Knapp Manuel 83                  GER Filderstadt              4:14:23,2  113.-M20
 240. Allenspach Philippe 84           SUI Wengen                   4:14:27,5  114.-M20
 241. Niehren Martin 59                GER Kirkel                   4:14:42,9   17.-M50
 242. Gut Viktor 60                    SUI Sempach Stadt            4:15:00,6   18.-M50
 243. Lemblé Sascha 72                 SUI Gipf-Oberfrick           4:15:06,5  115.-M20
 244. Schuler Hanspeter 69             SUI Wolfenschiessen          4:15:07,6   59.-M40
 245. Camenzind Armin 63               SUI Gersau                   4:15:08,6   45.-M45
 246. Ruh Christoph 62                 SUI Andelfingen              4:15:20,9   46.-M45
 247. Stricker Marc 77                 SUI Zürich                   4:15:25,1  116.-M20
 248. Germann Gerhard 75               SUI Spiez                    4:15:28,7  117.-M20
 249. Leuenberger Bernhard 76          SUI DE-Köln                  4:15:45,8  118.-M20
 250. Freyer Achim 69                  GER igny                     4:15:46,7   60.-M40
 251. Prins Berni 81                   NED De Wilp                  4:15:52,4  119.-M20
 252. Hari Daniel 72                   SUI Meilen                   4:16:04,2  120.-M20
 253. Langnickel Jörg 68               GER Magden                   4:16:08,4   61.-M40
 254. Schenker Samuel 78               SUI Zürich                   4:16:20,9  121.-M20
 255. Rüegg Andres 60                  SUI Chur                     4:16:26,8   19.-M50
 256. Gertsch Marcel 78                SUI Interlaken               4:16:41,5  122.-M20
 257. Willbrandt Maik 86               GER Kiel                     4:16:46,0  123.-M20
 258. Goedert Steve 77                 LUX Roodt                    4:16:50,8  124.-M20
 259. Bächi Philipp 69                 SUI Güttingen                4:17:11,7   62.-M40
 259. Strebel Philipp 67               SUI Tägerig                  4:17:11,7   62.-M40
 261. Förkel Detlev 65                 GER Weimar                   4:17:22,1   47.-M45
 262. Bijnen Maarten 72                NED Wassenaar                4:17:25,4  125.-M20
 263. Madgic Kirk 64                   USA Vicenza                  4:17:30,4   48.-M45
 264. Egli Pius 66                     SUI Andwil SG                4:17:39,6   49.-M45
 265. Waelchli Urs 66                  SUI Aarau                    4:17:42,0   50.-M45
 266. Battaglia Stefano 63             ITA Milano (MI)              4:17:54,6   51.-M45
 267. Weber Siegfried 65               GER Weingarten               4:17:57,3   52.-M45
 268. Koller Markus 73                 SUI Zürich                   4:17:58,6  126.-M20
 268. Wiederkehr Daniel 71             SUI Scharnachtal             4:17:58,6   64.-M40
 270. Dettmann Christian 70            GER Untergruppenbach         4:18:13,3   65.-M40
 271. Gassmann Marc 85                 SUI Wengen                   4:18:19,9  127.-M20
 272. Pradera Marco 72                 SUI Siebnen                  4:18:25,1  128.-M20
 273. Belotti Davide Maria 77          ITA Paderno d'Adda (LC)      4:18:30,3  129.-M20
 274. Michel Mario 79                  SUI Aeschlen ob Gunten       4:18:31,3  130.-M20
 275. Burger Martin 73                 GER Pfinztal                 4:18:36,0  131.-M20
 276. Schwarb Patrick 72               SUI Bern                     4:18:43,6  132.-M20
 277. Stöckli Edgar 72                 SUI Schöftland               4:18:53,8  133.-M20
 278. Zumbrunn Thomas 76               SUI Gelterkinden             4:18:59,1  134.-M20
 279. Demarta Paolo 72                 ITA Scheffau am Wilden Kai   4:19:00,7  135.-M20
 280. Birra Fiorenzo 60                SUI Biasca                   4:19:08,7   20.-M50
 281. Blaser Sascha 77                 SUI Sins                     4:19:13,4  136.-M20
 282. Baldauf Erwin 60                 ITA St.Valentin a.d. Heide   4:19:26,4   21.-M50
 283. Degen Christian 76               SUI Zürich                   4:19:31,6  137.-M20
 284. Quehl Jens 78                    GER Neukirchen               4:19:32,2  138.-M20
 285. Seebauer Robert 72               GER Kallmünz                 4:19:34,4  139.-M20
 286. Heggli Pius 68                   SUI Büren an der Aare        4:19:34,8   66.-M40
 287. von Allmen Beat 69               SUI Wilderswil               4:19:36,9   67.-M40
 288. Kroege Mark 73                   GER Witten                   4:19:37,4  140.-M20
 289. Grüner Wolfgang 64               ITA Sand in Taufers (BZ)     4:19:42,0   53.-M45
 290. Frech Axel 66                    GER Fridingen                4:20:04,3   54.-M45
 291. Vermeiren Hans 69                BEL Muizen                   4:20:06,2   68.-M40
 292. Riva Mauro 66                    ITA Robbiate (LC)            4:20:08,3   55.-M45
 293. Obrist Claudio 88                SUI Oberrohrdorf             4:20:18,9  141.-M20
 294. Sandoz Daniel 61                 SUI Silvaplana               4:20:20,7   22.-M50
 295. Hostettler Erich 70              SUI Bönigen b. Interlaken    4:20:29,8   69.-M40
 296. Koster Fredy 61                  SUI Wetzikon ZH              4:20:29,9   23.-M50
 297. Puttlitz Marcus 81               GER München                  4:20:30,6  142.-M20
 297. Rothenberger Stefan J. 61        SUI Heiden                   4:20:30,6   24.-M50
 299. Rabanser Georg 68                ITA St.Ulrich (BZ)           4:20:30,7   70.-M40
 300. Buchs Andreas 81                 SUI Les Moulins              4:20:33,7  143.-M20
 301. Brülisauer Daniel 66             SUI Teufen AR                4:20:34,1   56.-M45
 302. Luck Rolf 69                     GER Koblenz                  4:20:34,3   71.-M40
 303. Ferrandiz Frederic 62            FRA Villeneuve Loubet        4:20:55,1   57.-M45
 304. Götze Frank 64                   GER Münstertal               4:21:01,3   58.-M45
 305. Gyger Franz 68                   SUI Steffisburg              4:21:02,2   72.-M40
 306. Wuertz Torsten 68                GER Helsa                    4:21:07,6   73.-M40
 307. Müller Lorenz 72                 SUI Matten b. Interlaken     4:21:10,6  144.-M20
 308. Samuel Gilles 78                 SUI Lucens                   4:21:17,2  145.-M20
 309. Cowie Douglas 53                 GBR Forres                   4:21:17,9    6.-M55
 310. Schranz Fred 59                  SUI Thun                     4:21:18,8   25.-M50
 311. Dankesreiter Walter 65           GER Windorf                  4:21:20,8   59.-M45
 312. Bosch Rene 68                    NED VM Vorden                4:21:32,4   74.-M40
 313. Schäfer Harald 67                GER Offenau                  4:21:35,4   75.-M40
 314. Bitterli Roger 68                SUI Feldbrunnen              4:21:36,1   76.-M40
 315. Haussner Enrico 78               GER Teufen AR                4:21:36,9  146.-M20
 316. Schildenberger Markus 69         GER Zürich                   4:21:37,0   77.-M40
 317. Kirchmayr Arno M 67              AUT Winterthur               4:21:41,5   78.-M40
 318. Zurflüh-Begré Daniel 64          SUI Bern                     4:21:45,9   60.-M45
 319. Furrer Erik 79                   SUI Bern                     4:21:48,1  147.-M20
 320. Rindlisbacher Willi 62           SUI Kirchberg BE             4:21:55,3   61.-M45
 321. Pfister Andreas 90               SUI Märwil                   4:22:00,5  148.-M20
 322. Schenker Christoph 64            SUI Erlinsbach               4:22:01,9   62.-M45
 323. Maurer Wolfgang 64               ITA Campo Tures (BZ)         4:22:02,8   63.-M45
 324. Koller André 66                  SUI Hohenrain                4:22:04,3   64.-M45
 325. Kurt Florian 74                  SUI Aarwangen                4:22:19,4  149.-M20
 326. van der Floe Urs 65              SUI Feldbrunnen              4:22:24,7   65.-M45
 327. Christen Thomas 63               SUI Birmenstorf AG           4:22:27,1   66.-M45
 328. Bundi Marco 78                   SUI Zürich                   4:22:30,2  150.-M20
 329. Marty Patrick 75                 SUI Derendingen              4:22:35,1  151.-M20
 330. Fries Axel 68                    GER Osthofen                 4:22:38,9   79.-M40
 331. Salzmann Urs 55                  SUI Worb                     4:22:42,1    7.-M55
 332. Spencer Andrew 75                GBR Rolle                    4:22:43,4  152.-M20
 333. Capponi Thomas 82                ITA Verdello (BG)            4:22:44,5  153.-M20
 334. Willibald Sepp 68                GER Bad Tölz                 4:22:45,2   80.-M40
 334. Wüthrich Jonas 81                SUI Köniz                    4:22:45,2  154.-M20
 336. Fiechter Urs 59                  SUI Remetschwil              4:22:46,6   26.-M50
 337. Bittermann Andreas 71            GER Annweiler                4:22:52,7   81.-M40
 338. Maurer Dani 65                   SUI Binningen                4:22:59,3   67.-M45
 339. Weiser Jürgen 66                 GER Östringen                4:23:06,4   68.-M45
 340. Argente Paya Juan 67             ESP Elda alicante            4:23:11,0   82.-M40
 341. von Allmen Fritz 62              SUI Ostermundigen            4:23:11,4   69.-M45
 342. Rippert Arno 57                  GER Michelstadt              4:23:21,5   27.-M50
 343. Stehlik Rudolf 77                CZE Usti nad Labem           4:23:24,3  155.-M20
 344. Reusser Stefan 69                SUI Gordola                  4:23:33,1   83.-M40
 345. Graf Michael 80                  SUI Rebstein                 4:23:34,7  156.-M20
 346. Vogel Willy 67                   SUI St. Niklausen LU         4:23:42,3   84.-M40
 347. Jamin Jean-Claude 61             SUI Bremgarten b. Bern       4:23:42,4   28.-M50
 348. Christen Martin 63               SUI Zielebach                4:23:50,2   70.-M45
 349. Dinkel Thomas 72                 SUI Ennetbürgen              4:23:57,4  157.-M20
 350. Reisböck Marco 75                GER München                  4:24:11,4  158.-M20
 351. Calvet Vilŕ Josep M 75           ESP Sant Llorenç Savall      4:24:23,0  159.-M20
 352. Venzin David 80                  SUI Rabius                   4:24:30,0  160.-M20
 353. Stäuble Roland 61                SUI Zürich                   4:24:34,6   29.-M50
 354. Matter Sandro 81                 SUI Zürich                   4:24:42,9  161.-M20
 355. Burri Martin 68                  SUI Roggwil BE               4:24:54,2   85.-M40
 356. Grütter Michael 72               SUI Langendorf               4:25:00,8  162.-M20
 357. Hungerbühler Andreas 80          SUI St. Gallen               4:25:02,9  163.-M20
 358. De Geijter Filip 61              BEL Gent                     4:25:03,8   30.-M50
 359. Rohrer Hansruedi 58              SUI Rubigen                  4:25:09,4   31.-M50
 360. Rusca Gian Andrea 74             SUI Bern                     4:25:09,9  164.-M20
 361. Walter David 81                  SUI Solothurn                4:25:11,8  165.-M20
 362. Fluri Patrick 63                 SUI Oensingen                4:25:17,5   71.-M45
 363. Gosteli Jakob 62                 SUI Bern                     4:25:20,8   72.-M45
 364. Gerber Claudy 74                 SUI Villeret                 4:25:23,2  166.-M20
 365. Tschannen Adrian 78              SUI Murzelen                 4:25:26,5  167.-M20
 366. Callet-Molin Antoine 69          SUI DE-München               4:25:26,7   86.-M40
 367. Gafner Benjamin 83               SUI Habkern                  4:25:37,9  168.-M20
 368. Vreeken Andre 63                 NED Haarlem                  4:25:38,6   73.-M45
 369. Dollinger Andreas 67             AUT Bad Häring               4:25:44,8   87.-M40
 370. Wenger René 56                   SUI Thalwil                  4:25:48,4    8.-M55
 371. Robertson Jamie 77               GBR Torphins                 4:26:08,2  169.-M20
 372. Jacobs Piet 66                   BEL Heverlee                 4:26:10,5   74.-M45
 373. Vanhoof Marc 62                  BEL Zemst                    4:26:11,8   75.-M45
 374. Felder Alain 88                  SUI Konolfingen              4:26:12,6  170.-M20
 375. Singer Fredi 51                  SUI Beringen                 4:26:16,6    4.-M60
 376. Grossniklaus Daniel 68           SUI Beatenberg               4:26:17,0   88.-M40
 377. Büsser David 87                  SUI Rüti ZH                  4:26:19,2  171.-M20
 378. von Känel Christoph 59           SUI Scharnachtal             4:26:24,5   32.-M50
 379. Eggenschwiler Denis 79           SUI Solothurn                4:26:28,2  172.-M20
 380. Inäbnit Rinaldo 77               SUI Stans                    4:26:30,0  173.-M20
 381. Litscher Berni 55                SUI Berneck                  4:26:36,8    9.-M55
 382. Mariotti Christian 74            SUI Gordola                  4:26:42,2  174.-M20
 383. Bielmann Francis 64              SUI La Roche FR              4:26:52,5   76.-M45
 384. Furer Andreas 68                 SUI Schwanden b. Sigriswil   4:26:54,0   89.-M40
 385. Naef Magnus 77                   SUI Sursee                   4:27:04,0  175.-M20
 386. Wyler Heinz 58                   SUI Pfäffikon SZ             4:27:04,5   33.-M50
 387. Schmid Ruedi 73                  SUI St. Niklausen OW         4:27:16,8  176.-M20
 388. Schweizer Markus 66              SUI Interlaken               4:27:19,4   77.-M45
 389. Braun Florian 71                 GER Sendenhorst              4:27:24,4   90.-M40
 390. De Cock Dirk 60                  BEL Oudenaarde               4:27:25,0   34.-M50
 391. Kubicek Milan 87                 SUI Bern                     4:27:27,1  177.-M20
 392. Urban Bruno 54                   SUI Steffisburg              4:27:27,6   10.-M55
 393. Brenner Ulrich 73                GER Herrenberg               4:27:30,7  178.-M20
 394. Briseid Sven 82                  SUI Interlaken               4:27:31,0  179.-M20
 395. Fister Gerald 78                 AUT Kötschach-Mauthen        4:27:32,3  180.-M20
 396. Da Costa Fernando 76             SUI Kloten                   4:27:36,0  181.-M20
 397. Scherrer Kurt 62                 SUI Oberwald                 4:27:37,7   78.-M45
 398. Snoeks Jos 61                    BEL Eksel                    4:27:38,7   35.-M50
 399. Oswald Christoph 58              SUI Zürich                   4:27:38,9   36.-M50
 400. Kälin Stefan 65                  SUI Zürich                   4:27:42,3   79.-M45
 401. Sartori Gabriele 65              SUI Zürich                   4:27:43,3   80.-M45
 402. Kiffmeier Ulrich 62              GER Harsewinkel              4:27:45,3   81.-M45
 403. Moser Markus 56                  SUI Kirchdorf BE             4:27:47,2   11.-M55
 404. Daumüller Daniel 61              SUI Grenchen                 4:27:48,0   37.-M50
 405. Tobler Heinz 52                  SUI Niederteufen             4:27:55,3   12.-M55
 406. Seidel Heiko 66                  GER Königswinter             4:27:58,5   82.-M45
 407. Smyth Colin 69                   GBR Lancashire               4:27:58,8   91.-M40
 408. Läderach Alexander 87            SUI Bern                     4:28:02,6  182.-M20
 409. Roch Patrick 69                  FRA Archamps                 4:28:04,7   92.-M40
 410. Bartholdi Marcel 73              SUI Kefikon ZH               4:28:09,2  183.-M20
 411. Zeller Walter 66                 SUI Spiez                    4:28:09,4   83.-M45
 412. Michellod Benoit 76              SUI Chamoson                 4:28:17,7  184.-M20
 413. Hugentobler Josef 79             SUI St. Gallen               4:28:21,9  185.-M20
 414. Schilt Adrian 83                 SUI Münsingen                4:28:22,2  186.-M20
 415. Moggi Christoph 61               SUI Bonstetten               4:28:27,6   38.-M50
 416. Kremser Karl 55                  GER Königsdorf               4:28:34,3   13.-M55
 417. Fuchs Markus 76                  SUI Meiringen                4:28:40,9  187.-M20
 418. Kuonen Kurt 54                   SUI Lalden                   4:28:45,2   14.-M55
 419. Rubi Stefan 66                   SUI Ringgenberg BE           4:28:52,3   84.-M45
 420. Förster Bruno 58                 GER Marburg                  4:28:57,1   39.-M50
 421. Gehrig Dany 70                   CAN Münsingen                4:28:59,0   93.-M40
 422. Schmid Josef 56                  SUI Emmenbrücke              4:29:02,0   15.-M55
 423. Bouchet Jean-Louis 56            FRA Beaumont                 4:29:09,4   16.-M55
 424. Walder Vitus 75                  SUI Schluein                 4:29:17,9  188.-M20
 425. Gugger Hansueli 66               SUI Linden                   4:29:18,5   85.-M45
 426. Bernet Heiri 68                  SUI Luzern                   4:29:24,2   94.-M40
 426. Schneiter Christof 75            SUI Boltigen                 4:29:24,2  189.-M20
 428. Mehnert Christoph 69             GER Bautzen                  4:29:24,8   95.-M40
 429. Meier Bruno 66                   SUI Dällikon                 4:29:25,5   86.-M45
 430. Zumstein Albert 59               SUI Kriens                   4:29:32,7   40.-M50
 431. Bettschen Beat 66                SUI Reichenbach im Kandertal 4:29:33,6   87.-M45
 432. Monaghan Brad 80                 NZL Wellington               4:29:33,8  190.-M20
 433. Vanden Branden Rudy 64           BEL Affligem                 4:29:36,1   88.-M45
 434. Jäggi Hugo 62                    SUI Fontaines NE             4:29:37,0   89.-M45
 435. Börngen Thomas 62                GER Weinheim                 4:29:40,2   90.-M45
 436. Gosteli Hansjörg 67              SUI Worb                     4:29:40,3   96.-M40
 437. Lüthi Jürg 68                    SUI Rümligen                 4:29:46,0   97.-M40
 438. Stöckigt Roland 77               GER Cham                     4:29:46,9  191.-M20
 439. Sigrist Hans-Ulrich 57           SUI Steffisburg              4:29:47,7   41.-M50
 440. Stavenhagen Christoffer 74       GER Thierhaupten             4:29:52,8  192.-M20
 441. Kilarski Marek 75                POL Bielsko-Biala            4:29:57,8  193.-M20
 442. König Ernst 78                   SUI Zollikofen               4:29:58,0  194.-M20
 443. Vater Christian 77               GER Suhl                     4:29:58,5  195.-M20
 444. Pinggera Hansi 54                ITA Algund (BZ)              4:29:58,8   17.-M55
 445. Lützelschwab Markus 75           SUI Luzern                   4:30:08,9  196.-M20
 446. Caduff Christoph 79              SUI Thun                     4:30:09,1  197.-M20
 447. Harnischmacher Martin 77         GER Karlsbad                 4:30:14,7  198.-M20
 448. Gisler Sepp 70                   SUI Ballwil                  4:30:18,4   98.-M40
 449. Yerly Philippe 78                SUI Zürich                   4:30:18,6  199.-M20
 450. Oertig Karl 60                   SUI Flawil                   4:30:22,1   42.-M50
 451. Vuistiner Alexandre 75           SUI Winterthur               4:30:26,1  200.-M20
 452. Sigrist Felix 65                 SUI Ennetbürgen              4:30:26,3   91.-M45
 453. Bühler Andreas 69                SUI St. Gallen               4:30:36,6   99.-M40
 454. Pfeil Markus 65                  GER Ulm                      4:30:47,1   92.-M45
 455. Michel Martin 59                 SUI Bätterkinden             4:30:47,5   43.-M50
 456. Grynchuk Volodymyr 77            UKR Praha                    4:30:47,9  201.-M20
 457. Kälin Erwin 64                   SUI Niederwil AG             4:30:51,5   93.-M45
 458. Ueltschi Thomas 61               SUI Allschwil                4:30:55,9   44.-M50
 459. Flühler Christian 79             SUI Büren NW                 4:30:56,1  202.-M20
 459. Krebs Michael 66                 SUI Konolfingen              4:30:56,1   94.-M45
 461. Kakuschke Kay 69                 GER Leipzig                  4:30:58,3  100.-M40
 462. Amstutz Jean-Luc 54              SUI Vugelles-La Mothe        4:31:03,0   18.-M55
 463. Stütz Andy 67                    SUI Schenkon                 4:31:04,1  101.-M40
 464. Schiffmann Frank 68              SUI Burgdorf                 4:31:08,2  102.-M40
 465. Ebenberger Walter 63             AUT Barcelona                4:31:17,4   95.-M45
 466. Fäh Daniel 61                    SUI Adliswil                 4:31:19,8   45.-M50
 467. Muff Juerg 63                    NZL Queenstown               4:31:27,9   96.-M45
 468. Schneider Werner 62              SUI Münsingen                4:31:30,4   97.-M45
 469. Bolt Thomas 71                   SUI Uerikon                  4:31:31,5  103.-M40
 470. Baeriswyl Andreas 78             SUI Alterswil FR             4:31:45,8  203.-M20
 471. Besuijen Wim 51                  NED Middelburg               4:31:46,9    5.-M60
 472. Briegel Bruno 62                 GER Neuenburg                4:31:52,0   98.-M45
 473. Graber Christof 82               SUI Endingen                 4:32:00,3  204.-M20
 474. Boller Patrick 73                SUI Uster                    4:32:04,4  205.-M20
 475. Delstanche Warren 68             GBR Rolle                    4:32:07,2  104.-M40
 476. Heinrich Gregor 73               GER Münstertal               4:32:17,0  206.-M20
 477. Wernet Christian 72              GER Gütenbach                4:32:23,6  207.-M20
 478. Bregy Patrick 74                 SUI Uster                    4:32:34,8  208.-M20
 479. Locher Hans-Ulrich 60            SUI Boll                     4:32:35,6   46.-M50
 480. Hellbourg Bertrand 64            FRA Cosswiller               4:32:36,3   99.-M45
 481. Schötzer Heinrich 54             ITA Sand in Taufers (BZ)     4:32:39,8   19.-M55
 482. Steiner Ueli 53                  SUI Frutigen                 4:32:40,9   20.-M55
 483. Karwat Volker 69                 GER Blumberg                 4:32:42,4  105.-M40
 484. Zimmermann Björn 77              GER Köln                     4:33:06,8  209.-M20
 485. Pitzalis Samuele 65              NED TB Den Haag              4:33:09,8  100.-M45
 486. Lorieri Daniel 69                SUI Frutigen                 4:33:10,3  106.-M40
 487. Künzler Andreas 70               SUI Marbach SG               4:33:27,0  107.-M40
 488. Gautschi Andreas 65              SUI Bützberg                 4:33:28,7  101.-M45
 489. Graf Rolf 60                     SUI Untersiggenthal          4:33:33,3   47.-M50
 490. Lind Ansgar 81                   GER Steinhude                4:33:37,0  210.-M20
 491. Kannapinn Daniel 68              GER Köln                     4:33:37,8  108.-M40
 492. Hungerbühler Toni 53             SUI Möhlin                   4:33:39,6   21.-M55
 493. Gyger Peter 69                   SUI Fahrni b. Thun           4:33:43,9  109.-M40
 494. Althaus Daniel 68                SUI Konolfingen              4:33:45,8  110.-M40
 495. Notter Stefan 66                 SUI Luzern                   4:33:54,9  102.-M45
 496. Mauri Diego 78                   ITA Triuggio (MB)            4:33:56,2  211.-M20
 497. Stauffacher Ruedi 68             SUI Aeugst am Albis          4:33:58,9  111.-M40
 498. Ribi Christoph 64                SUI Thun                     4:33:59,6  103.-M45
 499. Ernst Thomas 66                  GER Forchheim                4:34:12,6  104.-M45
 500. Buchmann Reto 77                 SUI Langenthal               4:34:17,9  212.-M20
 501. Kaindl Martin 67                 AUT Bad Häring               4:34:23,2  112.-M40
 502. Rindlisbacher Beat 77            SUI Giffers                  4:34:34,8  213.-M20
 503. Wampfler Andreas 51              SUI Kernenried               4:34:34,9    6.-M60
 504. Tschanz André 81                 SUI Matten b. Interlaken     4:34:37,2  214.-M20
 505. Aeschimann Riccardo 86           SUI Matten b. Interlaken     4:34:40,4  215.-M20
 506. Pagnano Domenico 62              ITA Firenze (FI)             4:34:40,8  105.-M45
 507. De Ridder Ivo 68                 BEL Hofstade                 4:34:49,1  113.-M40
 508. Weiss Reinhard 56                AUS Bregenz                  4:34:49,8   22.-M55
 509. Krüse Robert 57                  AUT Bregenz                  4:34:49,9   48.-M50
 510. Lehmann Falco 70                 GER Stuttgart                4:34:50,5  114.-M40
 511. Klieber Harald 67                GER Fahrenzhausen            4:34:51,4  115.-M40
 512. Dahinden Stefan 67               SUI Dielsdorf                4:34:54,2  116.-M40
 513. Adam Heiko 72                    GER Dresden                  4:34:58,8  216.-M20
 514. Dalcolmo Marco 63                SUI Dürnten                  4:35:01,9  106.-M45
 515. Zurbrügg Pascal 80               SUI Interlaken               4:35:02,9  217.-M20
 516. Schevernels Roger 62             BEL Bree                     4:35:03,7  107.-M45
 517. Unmüssig Jürgen 66               SUI Appenzell                4:35:03,8  108.-M45
 518. Niederkofler Johann 48           ITA Muhlwald (BZ)            4:35:04,8    7.-M60
 519. Bröker Uwe 60                    GER Bad Salzuflen            4:35:09,8   49.-M50
 520. Schödler Andreas 65              SUI Steffisburg              4:35:11,6  109.-M45
 521. Bühler Markus 87                 SUI Wallisellen              4:35:15,4  218.-M20
 522. Wipf Bruno 66                    SUI Aesch BL                 4:35:20,8  110.-M45
 523. Maurer Christian 82              SUI Kappelen                 4:35:27,7  219.-M20
 524. Harfield John 84                 GBR Dorset                   4:35:32,0  220.-M20
 525. Rost Philipp 76                  GER Endingen                 4:35:33,1  221.-M20
 526. Rufer Beat 74                    SUI Mühlethurnen             4:35:34,4  222.-M20
 527. Lindenbeck Christof 62           GER Freiburg                 4:35:35,9  111.-M45
 528. Lecointe Michel 59               FRA Saverne                  4:35:36,5   50.-M50
 529. Bossert Hugo 65                  SUI Dagmersellen             4:35:37,3  112.-M45
 530. Beard Julian 75                  SUI Zürich                   4:35:39,2  223.-M20
 531. Mungenast Gerald 75              AUT Bad Häring               4:35:44,5  224.-M20
 532. Kleinhans Dietmar 71             GER Bad Dürrheim             4:35:45,6  117.-M40
 533. Bucher Franz 57                  SUI Rain                     4:35:52,7   51.-M50
 534. Kosanke Andreas 64               SUI Freienbach               4:35:53,9  113.-M45
 535. Lutz Christoph 81                ITA St.Valentin a.d. Heide   4:35:58,8  225.-M20
 536. Moser Paul 63                    ITA Olang (BZ)               4:36:01,0  114.-M45
 537. Krebs Ruedi 57                   SUI Worb                     4:36:02,3   52.-M50
 538. Kurzer Helmut 56                 GER Frankfurt am Main        4:36:02,4   23.-M55
 539. Müller Bensch 78                 SUI Solothurn                4:36:04,3  226.-M20
 540. Zbinden Christian 63             SUI Interlaken               4:36:04,4  115.-M45
 541. Gruner Simon 84                  SUI Niederbipp               4:36:04,7  227.-M20
 542. Singh Anant 70                   SUI Pully                    4:36:10,4  118.-M40
 543. Kölker Manuel 79                 GER Krefeld                  4:36:19,9  228.-M20
 544. Winter Mark 84                   NZL Amstelveen               4:36:22,5  229.-M20
 545. Hamilton Joshua 75               USA Apo Ae                   4:36:27,1  230.-M20
 546. Bonadei Marco 71                 SUI Wettingen                4:36:27,6  119.-M40
 547. Härter Theo 62                   GER Sinsheim                 4:36:33,9  116.-M45
 548. Deplazes Ciril 65                SUI Camischolas              4:36:40,0  117.-M45
 549. Rentsch Max 67                   SUI Gelterkinden             4:36:40,7  120.-M40
 550. van Asperen Rob 70               NED Hilversum                4:36:42,8  121.-M40
 551. Hössler Ekkehard 69              GER Salem                    4:36:43,2  122.-M40
 552. Etzweiler Daniel 78              SUI Muri b. Bern             4:36:48,8  231.-M20
 553. Kremer Gerhard 76                GER Bietigheim-Bissingen     4:36:49,8  232.-M20
 554. Trummer Manfred 56               SUI Härkingen                4:36:50,7   24.-M55
 555. Wyss Roman 76                    SUI Niederbipp               4:36:54,7  233.-M20
 556. Hauri Markus 66                  SUI Kirchleerau-Moosleerau   4:37:01,1  118.-M45
 557. Bammer Reinhold 65               AUT St. Martin im Mühlkrei   4:37:02,4  119.-M45
 558. Gyger Martin 78                  SUI Heimenschwand            4:37:04,2  234.-M20
 559. Frei Jürg 63                     SUI Bönigen b. Interlaken    4:37:07,2  120.-M45
 560. Bonfanti Stefan 60               SUI Zürich                   4:37:08,3   53.-M50
 561. Nadler Kurt 67                   SUI Kerzers                  4:37:12,1  123.-M40
 561. Stierli René 65                  SUI Ennetbaden               4:37:12,1  121.-M45
 563. Gruhn Uwe 66                     GER Jena                     4:37:13,3  122.-M45
 564. Leuenberger Marco 72             SUI Oensingen                4:37:13,5  235.-M20
 565. Fries André 78                   SUI Emmenbrücke              4:37:14,4  236.-M20
 566. Sparr Patrik 73                  SUI Speicherschwendi         4:37:16,6  237.-M20
 567. Abplanalp Beat 66                SUI Obfelden                 4:37:18,3  123.-M45
 568. Grütter Christian 47             SUI Niederönz                4:37:19,6    8.-M60
 569. Kroon Xylander 67                NED Deventer                 4:37:20,9  124.-M40
 570. Basler Theo 69                   SUI Frick                    4:37:24,4  125.-M40
 571. Gisler Jan 74                    SUI Ennetmoos                4:37:34,3  238.-M20
 572. Becker Michael 58                GER Marxzell                 4:37:35,6   54.-M50
 573. Meyer-Reim Utz 61                GER Hamburg                  4:37:37,9   55.-M50
 574. Schmidt Erich 63                 GER Bad Krozingen            4:37:43,0  124.-M45
 575. Scholian Heinz 58                SUI Dietikon                 4:37:44,1   56.-M50
 576. Carlen Fernando 68               SUI Naters                   4:37:46,6  126.-M40
 577. Gervaix François 70              SUI Lausanne                 4:37:56,4  127.-M40
 578. Schegg Roland 70                 SUI Rorschach                4:37:57,3  128.-M40
 579. Hablützel Roman 93               SUI Stehrenberg              4:38:00,6  239.-M20
 580. Stocker Toni 48                  SUI Rickenbach SO            4:38:01,2    9.-M60
 581. Engler Dominic 85                SUI Greifensee               4:38:02,9  240.-M20
 582. Alig Jacobson Danny 72           USA Bern                     4:38:12,8  241.-M20
 583. Brunschwiler Laurenz 76          SUI Weinfelden               4:38:13,3  242.-M20
 584. Biedermann Heinz 65              SUI Zuchwil                  4:38:14,4  125.-M45
 585. Knight Steven 77                 GBR Stockport                4:38:14,5  243.-M20
 586. Tacchi Luigi 61                  ITA Bologna (BO)             4:38:17,9   57.-M50
 587. Rechsteiner Enrico 68            SUI Jona                     4:38:20,2  129.-M40
 588. Kurka Libor 71                   CZE Dobromerice              4:38:25,3  130.-M40
 589. Schneuwly Michael 61             SUI St. Ursen                4:38:29,9   58.-M50
 590. Weichert Axel 68                 GER Aichwald                 4:38:32,6  131.-M40
 591. Blaser Roland 58                 SUI Unterseen                4:38:33,3   59.-M50
 592. Tschopp Sebastian 85             SUI Schmitten FR             4:38:33,5  244.-M20
 593. Beglinger Benjamin 79            SUI Unterseen                4:38:33,7  245.-M20
 594. Schreiber Simon 73               SUI Zürich                   4:38:38,0  246.-M20
 595. Metry Otto 68                    SUI Susten                   4:38:46,9  132.-M40
 596. Füllemann Markus 73              SUI Gerra (Gambarogno)       4:38:54,9  247.-M20
 597. Hanselmann Christian 63          SUI Gelterkinden             4:39:07,9  126.-M45
 598. Röthlisberger Markus 62          SUI Bern                     4:39:09,3  127.-M45
 599. Zollinger Reto 60                SUI Wetzikon ZH              4:39:09,5   60.-M50
 600. Hertig Christian 56              SUI Burgdorf                 4:39:10,5   25.-M55
 601. Giller Jérôme 69                 SUI Vuadens                  4:39:15,5  133.-M40
 602. Moser Felix 68                   SUI Zürich                   4:39:16,6  134.-M40
 603. Wegmüller Rolf 50                SUI Bolligen                 4:39:17,0   10.-M60
 604. Rüegg Beat 61                    SUI Muri AG                  4:39:19,6   61.-M50
 605. Huber Edi 55                     SUI Jona                     4:39:21,1   26.-M55
 606. Jost Stefan 72                   SUI Zürich                   4:39:21,7  248.-M20
 607. Eggimann Pascal 78               SUI Spiez                    4:39:26,7  249.-M20
 608. Zimmermann Urs 62                SUI Beatenberg               4:39:34,6  128.-M45
 609. Bissig Hans 52                   SUI Hünenberg See            4:39:37,6   27.-M55
 610. Witzel Christian 77              DEN Zürich                   4:39:39,5  250.-M20
 611. Paschinger Siegfried 66          AUT Rohrbach in Oberösterr   4:39:42,2  129.-M45
 612. Kopp Helmut 66                   GER Ingolstadt               4:39:45,3  130.-M45
 613. Erb Peter 58                     SUI Winterthur               4:39:48,3   62.-M50
 614. Raimann Christian 68             GER Nordendorf               4:39:49,6  135.-M40
 615. Millius Beat 59                  SUI Baltschieder             4:39:51,0   63.-M50
 616. Willisegger Christoph 71         SUI Winterthur               4:39:54,8  136.-M40
 617. Keller Christoph 64              GER Freiburg im Breisgau     4:39:55,1  131.-M45
 618. Wäspi René 58                    SUI Männedorf                4:39:59,8   64.-M50
 619. Hirschauer James 77              USA Thoiry                   4:40:00,0  251.-M20
 620. Lagger Philipp 59                SUI Bellwald                 4:40:07,0   65.-M50
 621. Bärtschi Samuel 63               SUI Kirchberg BE             4:40:16,6  132.-M45
 622. Schiegg Thomas 71                SUI Langwiesen               4:40:16,9  137.-M40
 623. Ellemunt Eugen 51                ITA Olang (BZ)               4:40:19,9   11.-M60
 624. Gysi Jan 71                      SUI Hinterkappelen           4:40:22,4  138.-M40
 625. Nolfo Vincenzo 67                SUI Schwanden b. Brienz      4:40:23,2  139.-M40
 626. Lieth Markus 68                  GER Sprockhövel              4:40:29,6  140.-M40
 627. Fluderer Eckhard 57              GER Marxzell                 4:40:30,6   66.-M50
 628. Freudenberger Stefan 67          GER Hofheim                  4:40:34,6  141.-M40
 629. Ehrt Joachim 60                  GER Allensbach               4:40:46,3   67.-M50
 630. Saladin David 82                 SUI Amriswil                 4:40:49,4  252.-M20
 631. Holzmann Norbert 64              ITA Bolzano (BZ)             4:40:50,4  133.-M45
 632. Stoller Silvan 87                SUI Wilderswil               4:40:53,5  253.-M20
 633. Oberhänsli Fabian 90             SUI Zezikon                  4:40:55,7  254.-M20
 634. Eggenschwiler Ruedi 61           SUI Welschenrohr             4:40:58,3   68.-M50
 635. Bodenmann Peter 52               SUI Pfäffikon SZ             4:40:59,1   28.-M55
 636. Kolly Eric 66                    SUI Rossens FR               4:40:59,3  134.-M45
 637. Mullen Jim 66                    IRI Drogheda                 4:41:02,2  135.-M45
 638. Bühler André 65                  SUI Laupen BE                4:41:04,8  136.-M45
 639. Ward Thomas 68                   SUI Thalwil                  4:41:07,9  142.-M40
 640. Fuchs Markus 67                  AUT Veyrier                  4:41:08,2  143.-M40
 641. Bigot Eric 74                    SUI Rüfenacht BE             4:41:13,5  255.-M20
 642. Büttner George 64                SUI Muri b. Bern             4:41:14,7  137.-M45
 643. Arcidiacono Marco 73             ITA Zürich                   4:41:16,5  256.-M20
 644. Rudolph Thomas 61                GER Kaufungen                4:41:17,7   69.-M50
 645. Svellenti Michele 64             SUI Unterägeri               4:41:22,8  138.-M45
 646. Heck Roland 63                   GER Dossenheim               4:41:28,3  139.-M45
 647. Gebus Jürg 58                    SUI Basel                    4:41:30,9   70.-M50
 648. Willimann Harry 71               SUI Zug                      4:41:34,4  144.-M40
 649. Egsgaard Peter 76                DEN Zürich                   4:41:37,0  257.-M20
 650. Kobler Maximilian 65             AUT Haslach an der Mühl      4:41:42,8  140.-M45
 651. Milan Nadir 75                   ITA Airolo                   4:41:43,0  258.-M20
 652. Ortiz Garcia-Vaso Carlos 63      ESP Murcia                   4:41:46,3  141.-M45
 653. Wittwer Paul 59                  SUI Oberburg                 4:41:48,3   71.-M50
 654. König Daniel 66                  SUI Unterentfelden           4:41:48,9  142.-M45
 655. Mathys Peter 63                  SUI Riedholz                 4:41:49,7  143.-M45
 656. Kreuzer Gerald 65                GER Augsburg                 4:41:52,8  144.-M45
 657. Schuster Christian 75            GER Nürnberg                 4:41:55,4  259.-M20
 658. Guyer Lorenz 62                  SUI Bern                     4:41:57,8  145.-M45
 659. Meierhofer Andy 71               SUI St. Moritz               4:42:00,0  145.-M40
 660. Mund Juergen 62                  GER Mönchengladbach          4:42:00,2  146.-M45
 661. Schaller Jürg 79                 SUI Solothurn                4:42:01,4  260.-M20
 662. Kämpfer Thomas 70                SUI Neuenkirch               4:42:03,8  146.-M40
 663. Ghisletti Martin 71              SUI Wiesendangen             4:42:12,7  147.-M40
 664. Linder Urs 75                    SUI Münsingen                4:42:13,0  261.-M20
 665. Balli Bruno 65                   SUI Matten b. Interlaken     4:42:13,6  147.-M45
 666. Bruun Torben 63                  DEN Hornbćk                  4:42:16,2  148.-M45
 667. Napierala Christoph 71           SUI Fehraltorf               4:42:20,2  148.-M40
 668. Zobrist Daniel 67                SUI Beatenberg               4:42:20,4  149.-M40
 669. Mühlemann Gerhard 61             SUI Thun                     4:42:21,6   72.-M50
 670. Meier Andreas 75                 GER Kandern                  4:42:23,5  262.-M20
 671. Capozzi Paolo 84                 ITA sbaumen bei Baden        4:42:29,1  263.-M20
 671. van Camp Bjorn 73                BEL Sint-Niklaas             4:42:29,1  263.-M20
 673. Keunen Herman 55                 BEL Meeuwen                  4:42:29,5   29.-M55
 674. Hechenberger Andreas 64          GER Kiefersfelden            4:42:30,3  149.-M45
 675. Mazzucco Steve 85                SUI Lausanne                 4:42:35,3  265.-M20
 676. Peikert Gregor 64                GER Jena                     4:42:37,5  150.-M45
 677. Dietrich Fabian 75               SUI Spiez                    4:42:41,5  266.-M20
 678. Schliebener Thilo 67             GER Vilanova I La Geltru     4:42:47,1  150.-M40
 679. Webel Markus 78                  GER Römerberg                4:42:49,1  267.-M20
 680. Fuchs Roman 71                   AUT Wien                     4:42:50,2  151.-M40
 681. Kuhn Ruedi 63                    SUI Zürich                   4:42:52,4  151.-M45
 682. Wettstein Markus 83              SUI Russikon                 4:43:03,0  268.-M20
 683. Mani Reto 74                     SUI Oey                      4:43:05,2  269.-M20
 684. Jenny Patrick 59                 SUI Sion                     4:43:09,2   73.-M50
 685. Zimmerli Kurt 57                 SUI Ostermundigen            4:43:16,4   74.-M50
 686. Hess Bruno 67                    SUI Wynigen                  4:43:17,6  152.-M40
 687. Weber Tobias 84                  GER Breitscheid              4:43:22,2  270.-M20
 688. Lanz Konrad 60                   ITA Toblach (BZ)             4:43:22,7   75.-M50
 689. Otterstädt Oliver 72             GER Hannover                 4:43:26,8  271.-M20
 690. Wenger Fritz 59                  SUI Utzenstorf               4:43:33,2   76.-M50
 691. Kraft Oliver 72                  GER Pfronten                 4:43:36,1  272.-M20
 692. Fernandez Cabra Ramon 57         ESP Berga Barcelona          4:43:37,2   77.-M50
 693. Folly Olivier 68                 SUI Marly                    4:43:40,7  153.-M40
 694. van Steenis Martin 64            NED Den Helder               4:43:42,8  152.-M45
 695. Bänziger Gérald 86               SUI La Tour-de-Peilz         4:43:48,1  273.-M20
 696. Rüedi Walter 57                  SUI Diessenhofen             4:43:49,5   78.-M50
 697. Brandenburger Patrick 81         GER Dillenburg               4:43:58,4  274.-M20
 698. Näf Patrik 74                    SUI Oberkirch LU             4:44:06,0  275.-M20
 699. Teuscher Thomas 60               SUI Bolligen                 4:44:13,1   79.-M50
 700. Betz Werner 63                   GER Allersberg               4:44:13,3  153.-M45
 701. Bucheli Michael 75               SUI Luzern                   4:44:15,3  276.-M20
 702. Bieri Walter 62                  SUI Leissigen                4:44:15,7  154.-M45
 703. Hrubsa Branislav 83              CZE Brandys nad Labem        4:44:21,7  277.-M20
 704. Schläfli Michael 76              SUI Volketswil               4:44:22,0  278.-M20
 705. Günthard Huldrych 61             SUI Zürich                   4:44:27,0   80.-M50
 706. Flood John 59                    IRL Wettingen                4:44:30,4   81.-M50
 707. Blanc Olivier 74                 SUI Wabern                   4:44:39,9  279.-M20
 708. Durrer Peter 65                  SUI Vilters                  4:44:50,0  155.-M45
 709. Krijger Walter 62                NED Amsterdam                4:44:53,8  156.-M45
 710. Brunner Johannes 66              SUI Remetschwil              4:44:59,8  157.-M45
 711. Marti Samuel 88                  SUI Schwarzenburg            4:45:00,0  280.-M20
 712. Tenchio Matteo 80                SUI Mairengo                 4:45:00,3  281.-M20
 713. Jenny Daniel 71                  SUI Schmitten FR             4:45:00,4  154.-M40
 714. Salcher Robert 70                GER Schwabniederhofen        4:45:07,0  155.-M40
 715. Rubin Timon 75                   SUI Wilderswil               4:45:08,4  282.-M20
 716. Pfister Roney 67                 SUI Ehrendingen              4:45:12,6  156.-M40
 717. Borioli Luca 80                  SUI Untersiggenthal          4:45:13,6  283.-M20
 718. Breitmeier Urs 63                SUI Uetendorf                4:45:15,8  158.-M45
 719. Schranz Willy 69                 SUI Adelboden                4:45:17,3  157.-M40
 720. Armbruster Alain 70              GER Balingen                 4:45:18,1  158.-M40
 721. Fahrni Andreas 61                SUI Kirchberg BE             4:45:22,5   82.-M50
 722. Planer Marcus 67                 GER Trier                    4:45:23,7  159.-M40
 723. Rubi Peter 67                    SUI Beckenried               4:45:26,4  160.-M40
 724. Baur Alexander 73                ITA Toblach (BZ)             4:45:27,2  284.-M20
 725. De Gelder Yves 64                BEL Erpe-Mere                4:45:29,9  159.-M45
 726. Niggemann Fabian 83              GER München                  4:45:30,0  285.-M20
 726. Niggemann Sebastian 77           GER Wiesbaden                4:45:30,0  285.-M20
 728. König Hans 50                    GER Buggingen                4:45:30,1   12.-M60
 729. Bättig Urs 62                    SUI Horw                     4:45:30,9  160.-M45
 730. Steiner Konrad 73                SUI Münchenbuchsee           4:45:32,0  287.-M20
 731. Meyer Jörg 61                    GER Reinbek                  4:45:33,7   83.-M50
 732. Doolan Kristian 78               AUS Morges                   4:45:38,7  288.-M20
 733. Quirici Giulio 59                SUI Egg b. Zürich            4:45:39,1   84.-M50
 734. Bernhardsgrütter Pitsch 76       SUI Gossau SG                4:45:39,6  289.-M20
 735. Neumann Bernd 68                 GER Ladenburg                4:45:41,5  161.-M40
 736. Graf Andreas 71                  SUI Wallisellen              4:45:46,8  162.-M40
 737. Glaus Martin 59                  SUI Thalwil                  4:45:52,8   85.-M50
 738. Schulz Martin 79                 GER München                  4:46:05,0  290.-M20
 739. Messer Markus 63                 SUI Flims Dorf               4:46:07,9  161.-M45
 740. Hohlfeld Uwe 67                  GER Königswartha             4:46:09,1  163.-M40
 741. Süess Markus 62                  SUI Schüpfheim               4:46:12,8  162.-M45
 742. Lorion Yann 81                   GER Frankfurt                4:46:13,0  291.-M20
 743. Morris Ewan 64                   NZL Zurich                   4:46:14,0  163.-M45
 744. Dummermuth Jürg 69               SUI Oberhofen am Thunersee   4:46:15,5  164.-M40
 745. Bickel Patrick 82                SUI Biel/Bienne              4:46:16,0  292.-M20
 746. Morlacci Patrizio 77             RSA ssbritannien             4:46:18,4  293.-M20
 747. Winton Stephen 75                GBR Surrey-London            4:46:18,7  294.-M20
 748. Casanova Angelo 65               SUI Stäfa                    4:46:19,9  164.-M45
 748. Weyermann Dirk 75                GER Kreuzau                  4:46:19,9  295.-M20
 750. Pichler Martin 63                ITA Bozen (BZ)               4:46:20,0  165.-M45
 750. Wolff Wanja 84                   GER Konstanz                 4:46:20,0  296.-M20
 752. Birkhahn Ulrich 64               GER Fritzlar                 4:46:23,1  166.-M45
 753. Schulte-Eversum Dirk 69          GER Erwitte                  4:46:31,9  165.-M40
 754. Braungart Georg 63               GER Würzburg                 4:46:38,8  167.-M45
 755. Aepli Fabian 85                  SUI Gossau SG                4:46:41,0  297.-M20
 756. Walther Kai 72                   GER Geyer                    4:46:43,9  298.-M20
 757. Derksen Rein 63                  NED NP Didam                 4:46:48,7  168.-M45
 758. van Raaij Michel 72              NED NL Didam                 4:46:49,0  299.-M20
 759. Keiser Walter 68                 SUI Fulenbach                4:46:51,8  166.-M40
 760. Eugster Jürg 81                  SUI Chambésy                 4:46:53,9  300.-M20
 761. Billharz Ralf 64                 GER Veyrier                  4:46:54,6  169.-M45
 762. Zbinden René 72                  SUI Bern                     4:46:59,0  301.-M20
 763. Imhof Hansjörg 62                SUI Bönigen b. Interlaken    4:47:06,9  170.-M45
 764. Wiedmer Andy 67                  SUI Rünenberg                4:47:10,1  167.-M40
 765. Guerra Manuel 57                 ESP Unterseen                4:47:11,7   86.-M50
 766. Fontanella Paolo 62              SUI Etoy                     4:47:18,5  171.-M45
 767. Pos Emanuel 79                   SUI Brenzikofen              4:47:22,0  302.-M20
 768. Ingold Lucas 66                  SUI Basel                    4:47:23,6  172.-M45
 769. Fabrizi Filippo 73               ITA San Giovanni Valdarno    4:47:24,4  303.-M20
 770. Weinand Frank 68                 GER Weisenheim am Sand       4:47:28,2  168.-M40
 771. Heist Philipp 78                 GER Ostermundigen            4:47:31,0  304.-M20
 772. Steckler Thomas 64               GER Mol                      4:47:33,3  173.-M45
 773. Fiechter Peter 58                SUI Oeschenbach              4:47:33,8   87.-M50
 774. Köppel Rolf 67                   SUI Steffisburg              4:47:36,2  169.-M40
 775. Aleksovski Aco 67                MKD Interlaken               4:47:38,8  170.-M40
 776. Brennberger Volker 64            GER Obersulm                 4:47:38,9  174.-M45
 777. Schilpp Uwe 59                   GER Leingarten               4:47:40,1   88.-M50
 778. Badorff Cornel 68                GER Winterthur               4:47:43,8  171.-M40
 779. Albrecht Jean-Marie 60           FRA Husseren Wesserling      4:47:46,5   89.-M50
 780. Daniel Mathias 75                GER Grabs                    4:47:54,3  305.-M20
 781. Marolf Stephan 71                SUI Thun                     4:47:54,6  172.-M40
 782. Breembroek Jan 59                NED Doorwerth                4:47:57,4   90.-M50
 783. Ummel Beat 60                    SUI Suhr                     4:47:58,0   91.-M50
 784. Buntz Marcel 75                  GER Zürich                   4:48:00,3  306.-M20
 785. Helfenstein Ruedi 64             SUI Hildisrieden             4:48:06,3  175.-M45
 786. Steidle Peter 57                 SUI Arboldswil               4:48:07,9   92.-M50
 787. Schrodt Markus 70                GER Heusenstamm              4:48:09,7  173.-M40
 788. Zelck Karsten 71                 GER Bruchköbel               4:48:10,3  174.-M40
 789. Hinze Peter 58                   GER München                  4:48:14,8   93.-M50
 790. Strecke Gorm 84                  DEN Bronshoj                 4:48:18,8  307.-M20
 791. Frehner Christian 62             SUI Trimmis                  4:48:19,6  176.-M45
 792. Hügli Toni 58                    SUI Brislach                 4:48:24,2   94.-M50
 793. Wächter Stefan 67                SUI Wilderswil               4:48:25,0  175.-M40
 794. Vögelin Philipp 83               SUI Muttenz                  4:48:25,3  308.-M20
 795. Hazelton Keith 68                CAN Ottawa                   4:48:32,3  176.-M40
 796. Hiltbrand Martin 63              SUI Rombach                  4:48:35,6  177.-M45
 797. Pfaff Werner 58                  SUI Therwil                  4:48:36,4   95.-M50
 798. Reber Beat 68                    SUI Thun                     4:48:45,2  177.-M40
 799. Rinaldi Andrea 65                ITA Settimo Milanese (MI)    4:48:46,0  178.-M45
 800. Waltenspül Werner 58             SUI Brüttisellen             4:48:47,5   96.-M50
 801. Zanatta Alan 68                  ITA Imperia (IM)             4:48:50,7  178.-M40
 802. Menthonnex Antoine 64            SUI Vuiteboeuf               4:48:51,5  179.-M45
 803. Blatter Beat 81                  SUI Zimmerwald               4:48:52,2  309.-M20
 804. Aepli Daniel 89                  SUI Gossau SG                4:48:54,1  310.-M20
 805. Greber Urs 66                    SUI Reichenbach im Kandertal 4:49:00,6  180.-M45
 806. Melchior Sebastien 77            BEL Lausanne                 4:49:03,1  311.-M20
 807. Arm Ueli 60                      SUI Burgdorf                 4:49:03,4   97.-M50
 807. Provost Diego 67                 BEL CT Den Haag              4:49:03,4  179.-M40
 809. Koller Ivo 64                    SUI Therwil                  4:49:04,7  181.-M45
 810. Bäumler Peter 71                 GER Zürich                   4:49:04,8  180.-M40
 811. Hulliger Sascha 74               SUI Oberburg                 4:49:05,7  312.-M20
 812. Günter Patrick 74                SUI Rubigen                  4:49:05,9  313.-M20
 812. Maclaren Julian 81               NZL Freiburg                 4:49:05,9  313.-M20
 814. Eugster Marcel 63                SUI Zürich                   4:49:10,6  182.-M45
 815. Semler Uli 71                    GER Marburg                  4:49:17,1  181.-M40
 816. Fahrni Stefan 69                 SUI Heimenschwand            4:49:17,8  182.-M40
 817. Zimmermann Niklaus 63            SUI Oberdorf SO              4:49:26,8  183.-M45
 818. Schabbehard Christoph 69         GER Zapfendorf               4:49:27,4  183.-M40
 819. Stäbler Wolfgang 58              GER Rosenheim                4:49:29,2   98.-M50
 820. Ernst Frank 68                   GER Verl                     4:49:30,4  184.-M40
 821. Dellsperger Christoph 56         SUI Worb                     4:49:32,4   30.-M55
 822. Anderegg Simon 66                SUI Meiringen                4:49:34,3  184.-M45
 823. Prenn Stefan 65                  ITA Campo Tures (BZ)         4:49:37,5  185.-M45
 824. Frehner Stefan 67                SUI Jegenstorf               4:49:44,3  185.-M40
 825. Robert Vincent 79                SUI Genčve                   4:49:44,5  315.-M20
 826. Schärli Markus 54                SUI Subingen                 4:49:55,0   31.-M55
 827. Hickey Paul 63                   GBR Warrington               4:49:55,2  186.-M45
 828. Vögelin Urs 51                   SUI Muttenz                  4:50:01,6   13.-M60
 829. Bacciarini Emanuele 68           SUI Cugnasco                 4:50:04,1  186.-M40
 830. Sommerhalder Thomas 66           SUI Beinwil am See           4:50:05,5  187.-M45
 831. Rehm Stefan 70                   GER Meckenbeuren             4:50:09,0  187.-M40
 832. Eggenschwiler Patrick 67         SUI Watt                     4:50:20,7  188.-M40
 833. Albrecht Adrian 70               SUI Knutwil                  4:50:25,2  189.-M40
 834. Staudenmann Beat 70              SUI Toffen                   4:50:25,6  190.-M40
 835. Seidel Steeve 77                 SUI Marin-Epagnier           4:50:26,9  316.-M20
 836. Saurer Andreas 66                SUI Steffisburg              4:50:29,2  188.-M45
 837. Troxler Hans-Ruedi 56            SUI Uitikon Waldegg          4:50:34,8   32.-M55
 838. Benz Michael 74                  SUI Ringgenberg BE           4:50:34,9  317.-M20
 839. Ocker Ramun 74                   SUI Köniz                    4:50:35,8  318.-M20
 840. Kreuzmair Karl 63                AUT St. Martin im Mühlkrei   4:50:39,7  189.-M45
 841. Peer Hans 64                     ITA Mals (BZ)                4:50:40,2  190.-M45
 842. Salathé Günther 73               SUI Fehren                   4:50:43,3  319.-M20
 843. Meichtry Urs 60                  SUI Bonstetten               4:50:44,0   99.-M50
 844. Lüscher Thomas 78                SUI Schlierbach              4:50:50,2  320.-M20
 845. Sager Adrian 63                  SUI Interlaken               4:50:53,0  191.-M45
 846. Cottet Laurent 68                SUI Genčve                   4:50:53,4  191.-M40
 847. Wenger Markus 73                 SUI Thun                     4:50:55,4  321.-M20
 848. Hefti Kurt 65                    SUI Zollikofen               4:51:03,5  192.-M45
 849. Ringgenberg Fritz 59             SUI Gwatt (Thun)             4:51:06,9  100.-M50
 850. Gäumann Bruno 60                 SUI Spiegel b. Bern          4:51:13,4  101.-M50
 851. Viganň Fabio 61                  ITA Sovico                   4:51:17,4  102.-M50
 852. Derks Peter 61                   NED Nuenen                   4:51:19,3  103.-M50
 853. Wirz Daniel 67                   SUI Oetwil am See            4:51:21,6  192.-M40
 854. Banz André 67                    SUI Willisau                 4:51:22,4  193.-M40
 855. Benfatto Alessandro 73           SUI Münsingen                4:51:22,6  322.-M20
 856. Tychon Willan 67                 NED Wijchen                  4:51:26,5  194.-M40
 857. Patsch Philipp 71                LIE Schaan                   4:51:26,9  195.-M40
 858. Trost René 58                    SUI Waldkirch                4:51:29,5  104.-M50
 859. Lörtscher Robin 78               SUI Zürich                   4:51:31,5  323.-M20
 860. Conti Fabrizio 65                ITA Sesto Fiorentino (FI)    4:51:37,3  193.-M45
 861. Marquart Manuel 82               SUI Rebstein                 4:51:47,7  324.-M20
 862. Holenstein Fabian 80             SUI Aarau                    4:51:48,0  325.-M20
 863. Good Patrik 69                   SUI Grub SG                  4:51:54,3  196.-M40
 864. Pöckelmann Peter 67              GER Bad Dürrenberg           4:51:57,2  197.-M40
 865. Zingg Christian 66               SUI Lengnau BE               4:51:57,9  194.-M45
 866. Schmid Daniel 79                 SUI Biel/Bienne              4:52:00,5  326.-M20
 867. Fortini Filippo 69               ITA Viterbo (VT)             4:52:01,6  198.-M40
 868. Menzel Jürgen 62                 GER Galgenen                 4:52:01,9  195.-M45
 869. Breithaupt Christoph 79          GER Gießen                   4:52:04,3  327.-M20
 870. Schluep Hanspeter 56             SUI Basel                    4:52:10,2   33.-M55
 871. Wirz Michi 77                    SUI Liestal                  4:52:13,2  328.-M20
 872. Blenkinsopq Peter 83             GBR Stockton                 4:52:14,1  329.-M20
 873. Mico José 49                     GBR Genthod                  4:52:14,2   14.-M60
 874. Korber Jürgen 77                 GER Mannheim                 4:52:15,1  330.-M20
 874. Matschke Stefan 62               GER Sinzheim                 4:52:15,1  196.-M45
 876. Gentile Daniele 65               ITA Schlieren                4:52:15,8  197.-M45
 877. Caviezel Wieland 62              SUI Kloten                   4:52:16,1  198.-M45
 878. Clemerson Cedric 55              GBR Heathfield               4:52:21,5   34.-M55
 878. Hohl Yves 80                     SUI Villarvolard             4:52:21,5  331.-M20
 880. Pritz Stefan 66                  SUI Thun                     4:52:22,4  199.-M45
 881. Kisling Gerald 63                AUT Wien                     4:52:23,1  200.-M45
 882. Kunz Ernst 55                    SUI Frauenfeld               4:52:24,5   35.-M55
 883. Lückhoff Sebastian 82            GER Heddesheim               4:52:34,2  332.-M20
 884. Candolfi Nelson 59               SUI Locarno                  4:52:38,4  105.-M50
 885. Schlagenhauf Daniel 66           SUI Kaltenbach               4:52:43,6  201.-M45
 886. Juillerat Maxime 52              SUI Niederdorf               4:52:44,0   36.-M55
 887. Della Badia Antonio 75           ITA nsstad                   4:52:45,5  333.-M20
 888. Eckhardt Dirk 61                 GER Mörlenbach               4:52:45,9  106.-M50
 889. Rücker Norbert 79                SUI Zürich                   4:52:52,9  334.-M20
 890. Zollinger Marcel 63              SUI Oberglatt ZH             4:52:53,2  202.-M45
 891. Jacobs Danny 76                  BEL Antwerpen                4:52:53,6  335.-M20
 892. Buholzer Xaver 59                SUI Eschenbach LU            4:52:54,3  107.-M50
 893. Fabris Alessandro 65             ITA Chęne-Bourg              4:53:02,9  203.-M45
 894. Di Gioseffo Gian Pietro 61       ITA Buia (UD)                4:53:03,1  108.-M50
 895. Haldemann Thomas 71              SUI Heimberg                 4:53:04,0  199.-M40
 896. Holzmann Markus 79               AUT Bad Häring               4:53:06,1  336.-M20
 897. Herzog Mathias 78                SUI Jegenstorf               4:53:06,8  337.-M20
 898. Zahn Peter 57                    GER Waiblingen               4:53:07,8  109.-M50
 899. Brand Philipp 67                 SUI Jegenstorf               4:53:10,6  200.-M40
 900. Gisiger Rolf 64                  SUI Solothurn                4:53:16,4  204.-M45
 901. Messerli Jürg 65                 SUI Detligen                 4:53:16,6  205.-M45
 902. Salzgeber Peter 61               SUI Uitikon Waldegg          4:53:18,0  110.-M50
 903. Duggan Daniel 80                 USA Thoiry                   4:53:18,6  338.-M20
 904. Chrzanowski Torsten 73           GER Hamm                     4:53:19,2  339.-M20
 905. Dierkes Daniel 79                GER Hamm                     4:53:19,4  340.-M20
 906. Krigar Martin 61                 GER Hamm                     4:53:19,7  111.-M50
 907. Scheutz Franz 59                 AUT Bad Ischl                4:53:21,6  112.-M50
 908. Ritacco Biagio-Marcello 73       ITA Herzogenbuchsee          4:53:23,1  341.-M20
 909. Petzold Barry 76                 USA Saugus                   4:53:31,6  342.-M20
 910. Ebmeyer Frank 61                 GER Lüneburg                 4:53:31,8  113.-M50
 911. Lindqvist Stefan 66              SWE Vejbystrand              4:53:32,5  206.-M45
 912. Fischli Peter 58                 SUI Glarus                   4:53:36,6  114.-M50
 913. Reuss Marko 67                   GER Harzgerode               4:53:37,7  201.-M40
 914. Anhalt Ralf 75                   GER Dresden                  4:53:39,7  343.-M20
 915. Barnett Mark 79                  GBR Enfield                  4:53:41,8  344.-M20
 916. De Veylder Jan 61                BEL Aalst                    4:53:42,2  115.-M50
 917. Zweynert Michael 59              GER Trier                    4:53:43,0  116.-M50
 918. Stettler Stefan 70               SUI Bern                     4:53:43,4  202.-M40
 919. Amacher Werner 67                SUI Detligen                 4:53:43,8  203.-M40
 920. Grau Lars 86                     SUI Grindelwald              4:53:54,0  345.-M20
 921. De Wael Hugo 56                  BEL Aalst                    4:53:54,4   37.-M55
 922. Juan Carlos Del Barrio B. 69     ESP Arroyomolinos/Madrid     4:53:56,1  204.-M40
 923. De Baat Léon 69                  NED Wijchen                  4:53:58,0  205.-M40
 924. Portmann Joe 65                  SUI Sursee                   4:53:59,6  207.-M45
 925. Dirr Harald 63                   GER Ulm                      4:53:59,8  208.-M45
 926. Fluri Josef 63                   SUI Matzendorf               4:54:01,4  209.-M45
 927. Sturzenegger Daniel 66           SUI Zürich                   4:54:01,7  210.-M45
 928. Brömel Jörg 60                   GER Vesser                   4:54:02,2  117.-M50
 929. Wieland Men 60                   SUI Scoul                    4:54:02,6  118.-M50
 930. Gabaglio Vincent 73              SUI DE-Darmstadt             4:54:03,4  346.-M20
 931. Ackermann Alex 63                SUI Wolfwil                  4:54:05,4  211.-M45
 932. Waeber Aurel 77                  SUI Naters                   4:54:05,8  347.-M20
 933. Jahn Klaus-Peter 57              GER Schwebheim               4:54:07,6  119.-M50
 934. Horisberger Christoph 78         SUI Biel/Bienne              4:54:08,9  348.-M20
 935. Thörig Dani 69                   SUI Zürich                   4:54:09,1  206.-M40
 936. Antener Beat 68                  SUI Ormalingen               4:54:09,6  207.-M40
 937. Schild Michael 75                SUI Liebefeld                4:54:10,1  349.-M20
 938. Stöckle Andreas 63               GER Waldshut-Tiengen         4:54:17,0  212.-M45
 939. Knechtenhofer Lars 75            SUI Zürich                   4:54:17,3  350.-M20
 940. Holzner Christian 72             SUI Bern                     4:54:17,6  351.-M20
 941. Grünig René 62                   SUI Münchenbuchsee           4:54:17,8  213.-M45
 942. van der Meché Ton 53             NED Julianadorp              4:54:18,9   38.-M55
 943. Milesi Luca 76                   SUI Arbedo                   4:54:22,9  352.-M20
 944. Chaptal Frederic 63              FRA Aix les Bains            4:54:23,1  214.-M45
 945. Deininger Roland 68              SUI St. Gallen               4:54:26,5  208.-M40
 946. Frieder Wilhelm 55               SUI Herzogenbuchsee          4:54:30,0   39.-M55
 947. Herold Markus 69                 SUI Zug                      4:54:34,2  209.-M40
 948. Wohlers Florian 75               GER endorf                   4:54:38,1  353.-M20
 949. Gehrig Arnold 51                 SUI Libingen                 4:54:38,6   15.-M60
 950. Kessler Philipp 65               SUI Thierachern              4:54:44,4  215.-M45
 951. Schrauwen Robert 71              NED Roosendaal               4:54:45,7  210.-M40
 952. Hagemann Peter 51                SUI Steffisburg              4:54:46,4   16.-M60
 953. Rosenberg Rainer 73              GER Olpe                     4:54:47,1  354.-M20
 954. Townsend Graham 71               GBR Devizes                  4:54:47,3  211.-M40
 955. Seebaran Mark 64                 CAN Ottawa                   4:54:48,2  216.-M45
 956. Derksen Tonny 64                 GER Elten in Duitsland       4:54:52,5  217.-M45
 957. Imhof Michael 73                 SUI Matten b. Interlaken     4:54:55,3  355.-M20
 958. Betschart Simon 69               SUI Bremgarten b. Bern       4:54:56,0  212.-M40
 959. Weichselbaum Michael 63          GER Eberdingen               4:54:57,9  218.-M45
 960. Ghisleni Gabriele 63             SUI Morbio Inferiore         4:55:00,5  219.-M45
 961. Tschanz Hanspeter 60             SUI Brenzikofen              4:55:00,9  120.-M50
 962. Bossart Matthias 75              SUI Luzern                   4:55:02,2  356.-M20
 963. Gafner Thomas 70                 SUI Matten b. Interlaken     4:55:03,1  213.-M40
 964. Zbinden Beat 61                  SUI Auenstein                4:55:04,2  121.-M50
 965. Buholzer Josef 52                SUI Hergiswil NW             4:55:05,1   40.-M55
 966. Körner Steffen 63                GER Leipzig                  4:55:07,2  220.-M45
 967. Florin Sandro 59                 SUI Feusisberg               4:55:12,7  122.-M50
 968. Zittel Sven 86                   GER Limburgerhof             4:55:20,0  357.-M20
 969. Bättig Ivo 73                    SUI Thunstetten              4:55:30,6  358.-M20
 970. Luig Martin 72                   GER Münster                  4:55:30,8  359.-M20
 971. Dahinden Walter 72               SUI Ziegelbrücke             4:55:33,7  360.-M20
 971. Lauber Peter 66                  SUI Oberbuchsiten            4:55:33,7  221.-M45
 973. Wehr Matthias 59                 GER Duisburg                 4:55:37,4  123.-M50
 974. Buyse Geert 64                   BEL Heule                    4:55:38,7  222.-M45
 975. Portmann Daniel 71               SUI Emmenbrücke              4:55:40,6  214.-M40
 976. Scherer Iwan 70                  SUI Stans                    4:55:40,9  215.-M40
 977. Uhl Pascal 83                    SUI Wollerau                 4:55:42,3  361.-M20
 978. Hebek Herbert 56                 GER Müllheim                 4:55:43,2   41.-M55
 979. Schlenker Erhard 59              GER Vaihingen an der Enz     4:55:45,9  124.-M50
 980. Beutler Martin 63                SUI Goldiwil (Thun)          4:55:47,2  223.-M45
 981. Fuchs Hanspeter 58               SUI Urdorf                   4:55:51,3  125.-M50
 982. Friedrich Andreas 73             GER Leipzig                  4:55:51,4  362.-M20
 983. Helfrich Klaus 63                GER Münster                  4:55:52,3  224.-M45
 984. Dürr Hanspeter 70                SUI Gossau SG                4:55:52,9  216.-M40
 985. Somville Jean-Jacques 61         SUI Biel/Bienne              4:55:53,9  126.-M50
 986. Gerber Stephan 78                SUI Bern                     4:55:54,2  363.-M20
 987. Frycek Rudolf 78                 CZE Neuchâtel                4:55:56,2  364.-M20
 988. Graf-Wyss Simon 64               SUI Steffisburg              4:55:58,1  225.-M45
 989. Zaugg Martin 74                  SUI Zofingen                 4:55:58,4  365.-M20
 990. Hoppenbrouwers Tom 81            BEL Antwerpen                4:55:59,3  366.-M20
 991. Blockx Jan 66                    BEL Kasterlee                4:55:59,8  226.-M45
 992. Jacobs Johan 61                  NED EA Dongen                4:56:00,8  127.-M50
 993. von Ah Alois 59                  SUI Kerns                    4:56:01,0  128.-M50
 994. Buchli Philipp 81                SUI Dietikon                 4:56:02,3  367.-M20
 995. Paulus Hagen 62                  GER Schönenberg-Kübelberg    4:56:03,1  227.-M45
 996. Lüthi Hanspeter 59               SUI Heimberg                 4:56:05,1  129.-M50
 997. Pragt Huub 61                    NED Hilversum                4:56:05,8  130.-M50
 998. Schelhorn Dirk 56                GER Frankfurt am Main        4:56:09,7   42.-M55
 999. Beyns Marco 69                   BEL Tessenderlo              4:56:11,7  217.-M40
1000. Wegmüller Thomas 76              SUI Steffisburg              4:56:12,3  368.-M20
1001. Brickler Frank 73                LUX Bertrange                4:56:13,5  369.-M20
1002. Buchmann Erich 53                SUI Haldenstein              4:56:14,9   43.-M55
1003. Allesina Flavio 67               SUI Blonay                   4:56:21,7  218.-M40
1004. Kreppold Thomas 64               GER Kaisheim                 4:56:24,1  228.-M45
1005. Hadorn Stefan 74                 SUI Gals                     4:56:25,3  370.-M20
1006. Romann Peter 66                  SUI Schleinikon              4:56:26,8  229.-M45
1007. Spahr Thomas 56                  SUI Rüfenacht BE             4:56:27,9   44.-M55
1008. Weber Helmut 57                  GER Wolfschlugen             4:56:32,1  131.-M50
1009. Meller Kristoff 84               GER Lörrach                  4:56:33,2  371.-M20
1010. Staub Matthias 70                SUI Bellikon                 4:56:34,8  219.-M40
1011. Hilti Patrick 62                 SUI Langenthal               4:56:36,3  230.-M45
1012. Bucher Patrick 73                SUI Steffisburg              4:56:43,4  372.-M20
1013. Bennett Iain 84                  GBR Basel                    4:56:46,4  373.-M20
1014. Albrecht Christian 63            SUI Sonceboz-Sombeval        4:56:48,4  231.-M45
1015. Johannes Soenke 66               GER Baden                    4:56:50,0  232.-M45
1016. Castelberg Christoph 68          SUI Vilters                  4:56:50,2  220.-M40
1017. Lüthi Stefan 68                  SUI Thun                     4:56:52,3  221.-M40
1018. Zgraggen Franz 66                SUI Bülach                   4:57:01,0  233.-M45
1019. Schläfli Matthias 77             SUI Thalwil                  4:57:02,3  374.-M20
1020. Martinez Dominguez Pablo 70      ESP Vitoria (Alava)          4:57:12,7  222.-M40
1021. Morgan Anthony 69                GBR Skelmersdale             4:57:15,1  223.-M40
1022. Habegger Donald 74               SUI Ostermundigen            4:57:16,3  375.-M20
1023. Rohner Ruedi 56                  SUI Goldach                  4:57:18,2   45.-M55
1024. Lorenz Tino 75                   GER Châtelaine               4:57:24,8  376.-M20
1025. Beltrame Dino 44                 SUI Gletterens               4:57:24,9    1.-M65
1026. Sachsenheimer Timo 83            GER Eppingen                 4:57:28,2  377.-M20
1027. Stohler Beat 85                  SUI Muttenz                  4:57:32,4  378.-M20
1028. Kern Bernard 62                  FRA Niderviller              4:57:37,8  234.-M45
1029. Gerngross Manfred 65             GER Allersberg               4:57:39,1  235.-M45
1030. Fankhauser Olivier 67            SUI Petit-Lancy              4:57:41,0  224.-M40
1031. Plötz Armin J 66                 SUI Jona                     4:57:43,3  236.-M45
1032. Barnett Gary 84                  GBR Grossbritannien          4:57:45,7  379.-M20
1033. Rovelli Max 64                   ITA Milano (MI)              4:57:46,1  237.-M45
1034. Haverink Raimo 71                NED Vleuten                  4:57:50,4  225.-M40
1035. Tabacchi Christophe 77           SUI FR-Vesancy               4:57:51,5  380.-M20
1036. Thoma Turi 59                    SUI Cham                     4:57:52,5  132.-M50
1037. Siegrist Thomas 65               SUI Bern                     4:57:55,1  238.-M45
1038. Osterwalder Hans 57              SUI Rigi Kaltbad             4:57:56,3  133.-M50
1039. Schwarz Jakob 66                 SUI Adelboden                4:57:59,0  239.-M45
1040. Böhm Urs 55                      SUI Frauenfeld               4:58:00,6   46.-M55
1041. Mühlethaler Kurt 71              SUI Bettenhausen             4:58:06,1  226.-M40
1042. Rapold Beat 55                   SUI Neuhausen am Rheinfall   4:58:09,0   47.-M55
1043. Kluser Rolf 57                   SUI Affoltern am Albis       4:58:12,9  134.-M50
1044. Lüscher Rolf 67                  SUI Riggisberg               4:58:15,8  227.-M40
1045. Geuns Patrick 61                 BEL Ellikom                  4:58:17,7  135.-M50
1046. Greuter Daniel 72                SUI Kefikon ZH               4:58:23,0  381.-M20
1047. Heck Bernhard 61                 GER Dossenheim               4:58:24,4  136.-M50
1048. Mettler Martin 82                SUI Bischofszell             4:58:29,7  382.-M20
1049. Wenger Urban 58                  SUI Weinfelden               4:58:30,0  137.-M50
1050. Schlachter Rolf 62               GER Weiler-Simmerberg        4:58:33,4  240.-M45
1051. Völkel Uli 53                    GER Münster                  4:58:34,0   48.-M55
1052. Schneider Tom 60                 GER Gelnhausen               4:58:39,3  138.-M50
1053. Hunn Martin 67                   SUI DE-Mannheim              4:58:39,4  228.-M40
1054. Kurt Remo 65                     SUI Deitingen                4:58:40,3  241.-M45
1055. Hofstede Wim 60                  NED Vollenhove               4:58:40,9  139.-M50
1056. Frei Markus 78                   SUI Pfäffikon SZ             4:58:41,3  383.-M20
1057. Grunder Hans 54                  SUI Dürrenäsch               4:58:44,4   49.-M55
1058. Duret Pierre 53                  FRA St Julien en Genevois    4:58:46,0   50.-M55
1059. Diermeier Norbert 60             GER Lenggries                4:58:48,2  140.-M50
1060. Monroe Tom 68                    USA Basel                    4:58:49,3  229.-M40
1061. Keller Martin 66                 SUI Unterseen                4:58:49,5  242.-M45
1062. Reichenbach Bruno 67             SUI Schüpfen                 4:58:51,6  230.-M40
1063. Breen Adam 78                    GBR Combloux                 4:58:58,8  384.-M20
1063. Steiner Adrian 80                SUI Unterseen                4:58:58,8  384.-M20
1065. Rudt Thomas 62                   GER Philippsburg             4:59:01,0  243.-M45
1066. Berlinger Adolf 56               AUT Ulrichsberg              4:59:02,9   51.-M55
1067. Bleiker Marc 68                  SUI Zürich                   4:59:04,2  231.-M40
1068. Perathoner Peter 49              ITA Selva di Val Gardena (   4:59:05,7   17.-M60
1069. Schmid Mike 61                   SUI Sulz AG                  4:59:08,7  141.-M50
1070. Piliqi Mitat 68                  SUI Unterseen                4:59:09,8  232.-M40
1071. Meienberger Erich 65             SUI Appenzell                4:59:10,8  244.-M45
1072. Yergök Nejdet 55                 AUT Lustenau                 4:59:13,6   52.-M55
1073. Python Frank 76                  SUI Fribourg                 4:59:14,8  386.-M20
1074. Mason Bradley 57                 GBR Nufringen                4:59:15,6  142.-M50
1075. Gleitz Robert 59                 FRA Thalwil                  4:59:18,5  143.-M50
1076. Deleersnijder Chris 76           BEL Sint-Denijs              4:59:19,7  387.-M20
1077. Walter Matthias 61               SUI Zürich                   4:59:22,8  144.-M50
1078. Odermatt Arnold 67               SUI Frutigen                 4:59:23,3  233.-M40
1079. Herbst Detlev 65                 GER Stuttgart                4:59:23,9  245.-M45
1080. Schäffer Beat 74                 SUI Schwerzenbach            4:59:24,4  388.-M20
1081. Kurt Julien 76                   SUI Bernex                   4:59:26,0  389.-M20
1082. Danieli Toni 66                  SUI Interlaken               4:59:27,4  246.-M45
1083. Hammer Jörg 82                   SUI Hohenrain                4:59:28,2  390.-M20
1084. Steiger Karl 65                  SUI Staad SG                 4:59:28,6  247.-M45
1085. Nyfeler Samuel 67                SUI Hilterfingen             4:59:29,2  234.-M40
1086. Bätz Udo 74                      GER Steinach                 4:59:31,6  391.-M20
1087. Dekker Wouter 68                 NED Driebergen               4:59:32,5  235.-M40
1088. Wyss Stephan 82                  SUI Thun                     4:59:34,3  392.-M20
1089. Renard Olivier 72                BEL Vossem                   4:59:36,2  393.-M20
1090. Frey Martin 65                   SUI Spiez                    4:59:38,1  248.-M45
1091. Aebischer Walter 56              SUI Heitenried               4:59:38,8   53.-M55
1092. Lenstra Auke 62                  NED Ruinen                   4:59:42,0  249.-M45
1093. Amrein Erwin 56                  SUI Willisau                 4:59:42,3   54.-M55
1094. Arm Laurent 71                   SUI Villeneuve VD            4:59:42,9  236.-M40
1095. Bracher Juerg 66                 SUI Utzenstorf               4:59:44,2  250.-M45
1096. Lamberz Edgar 60                 GER Reichelsheim             4:59:44,9  145.-M50
1097. Schwarz Hans-Rudolf 38           SUI Oberhofen am Thunersee   4:59:45,1    1.-M70
1098. Muff René 60                     SUI Köniz                    4:59:48,1  146.-M50
1099. Winkler Wilhelm 61               AUT Haslach an der Mühl      4:59:53,5  147.-M50
1100. Jenzer Bernhard 69               SUI Hondrich                 4:59:59,4  237.-M40
1101. Streilein-Hurni André 62         SUI Spiez                    5:00:00,2  251.-M45
1102. Beer Urs 62                      SUI Heimberg                 5:00:05,2  252.-M45
1103. Schöpf Andreas 66                AUT Obergurgl                5:00:08,6  253.-M45
1104. Gerber Reto 71                   SUI Baden                    5:00:10,3  238.-M40
1105. Buholzer Walter 63               SUI Emmenbrücke              5:00:15,6  254.-M45
1106. Dolezal Mischa 87                SUI Reitnau                  5:00:15,9  394.-M20
1107. Dolezal Jan 85                   SUI Reitnau                  5:00:16,5  395.-M20
1107. Tanis Klaas 48                   NED Franeker                 5:00:16,5   18.-M60
1109. Zeller Jean-Paul 60              SUI Kirchberg BE             5:00:26,9  148.-M50
1110. Müller Wolfgang 66               GER Gomaringen               5:00:28,5  255.-M45
1111. Ettlin Walter 78                 SUI Sins                     5:00:31,5  396.-M20
1111. Holzapfel Kurt 63                GER Allersberg               5:00:31,5  256.-M45
1113. Joermann Gerhard 54              GER Braunschweig             5:00:39,9   55.-M55
1114. Ratz Reiner 62                   GER Wachtberg                5:00:45,3  257.-M45
1115. Paul Dieter 58                   SUI Bronschhofen             5:00:45,8  149.-M50
1116. Hagen Heiko 74                   GER Worndorf                 5:00:49,5  397.-M20
1117. Thomas Skip 71                   GBR Bury                     5:00:52,3  239.-M40
1118. Macdonald Iain 66                GBR Nairn                    5:00:52,5  258.-M45
1119. Esser Albert 68                  GER Oberursel                5:00:52,7  240.-M40
1119. Kreet Felix 88                   GER Köln                     5:00:52,7  398.-M20
1121. Lanz Beat 68                     SUI Kirchberg BE             5:00:52,8  241.-M40
1122. Nydegger Daniel 69               SUI Thun                     5:00:53,8  242.-M40
1123. Binoth Fritz 51                  SUI Interlaken               5:00:54,6   19.-M60
1124. Nussbaumer Daniel 65             SUI Basel                    5:00:56,0  259.-M45
1125. Gägauf Raphael 65                SUI Zürich                   5:01:02,9  260.-M45
1126. Nicklaus Michael 68              GER Erbach                   5:01:03,4  243.-M40
1127. Alverus Glenn 66                 SWE Helsingborg              5:01:05,4  261.-M45
1128. Duvanel Patrick 75               SUI Le Locle                 5:01:09,3  399.-M20
1129. Frenzer Andreas 62               SUI Hilterfingen             5:01:14,9  262.-M45
1130. Voet Pascal 67                   BEL CT Den Haag              5:01:15,7  244.-M40
1131. Büchi Rouven 82                  SUI Uster                    5:01:17,2  400.-M20
1132. Hüsler Gebhard 51                SUI Fribourg                 5:01:19,5   20.-M60
1133. Leiser Stephan 69                SUI Kerzers                  5:01:27,8  245.-M40
1134. Koning Rob 75                    NED Volendam                 5:01:28,8  401.-M20
1135. Bach Rudi 65                     NED BA Didam                 5:01:31,4  263.-M45
1136. Ezama Goyo 67                    ESP Gijn                     5:01:32,1  246.-M40
1137. Quednau Daniel 82                GER Karlsruhe                5:01:34,2  402.-M20
1138. Gasser Werner 51                 SUI Reinach BL               5:01:35,5   21.-M60
1139. Moeri Jean-Michel 57             SUI Soral                    5:01:45,4  150.-M50
1140. Obrist Fabio 77                  SUI Kloten                   5:01:48,7  403.-M20
1141. Dürst Michael 66                 SUI Lenzburg                 5:01:49,4  264.-M45
1142. Schalk Lucas 84                  NED Leiden                   5:01:49,9  404.-M20
1143. Charpail Philippe 63             FRA St Remy                  5:01:50,1  265.-M45
1144. Berger Matthias 70               GER Offenbach                5:01:54,1  247.-M40
1145. Good Ralph E. 62                 SUI Stechelberg              5:01:56,2  266.-M45
1146. Argast Paul 60                   SUI Gelterkinden             5:01:57,3  151.-M50
1147. Merx Thomas 60                   GER Eutingen im Gäu          5:02:00,0  152.-M50
1148. Kahl Joerg 67                    GER Troisdorf                5:02:00,8  248.-M40
1149. Kuutti Veli-Pekka 80             FIN Espoo                    5:02:01,1  405.-M20
1150. Senftleben Heiko 65              GER Manebach                 5:02:02,9  267.-M45
1151. Moretto Fermo 65                 SUI Teufen AR                5:02:10,4  268.-M45
1152. Thomasin Claudio 62              SUI Dörflingen               5:02:12,0  269.-M45
1153. Niklaus Hans-Jakob 56            SUI Kirchberg BE             5:02:18,0   56.-M55
1154. Piot Michel 69                   SUI Bern                     5:02:19,2  249.-M40
1155. Joller Alex 60                   SUI Meggen                   5:02:20,4  153.-M50
1156. Hunziker Reto 69                 SUI Wallisellen              5:02:21,9  250.-M40
1157. Haas Otmar 57                    GER Gössenheim               5:02:22,0  154.-M50
1158. Müller Tobias 86                 SUI Wallisellen              5:02:22,8  406.-M20
1159. Landspersky Harald 54            GER Tiefenbach               5:02:25,4   57.-M55
1160. Gorgerat Jean-Philippe 76        SUI Bern                     5:02:30,9  407.-M20
1161. Navichoque Pedro 60              GUA Alpnach Dorf             5:02:33,3  155.-M50
1162. Griffin Stephen 66               GBR Ulm                      5:02:34,0  270.-M45
1163. Böning Frank 61                  GER Warendorf                5:02:34,8  156.-M50
1164. Stevens Richard 74               GBR Windermere               5:02:35,5  408.-M20
1165. Bosshart Christian 66            SUI Kappel SO                5:02:38,6  271.-M45
1166. Glachs Gerhard 61                AUT Wien                     5:02:41,1  157.-M50
1167. Daum Martin 67                   GER Lörrach                  5:02:41,6  251.-M40
1168. Aichner Hermann 58               ITA Olang (BZ)               5:02:43,6  158.-M50
1169. Henkel Andre 63                  GER Cursdorf                 5:02:43,8  272.-M45
1170. Heid Thomas 83                   SUI Luterbach                5:02:46,0  409.-M20
1171. Kruszka Robert 78                POL Wapno                    5:02:46,1  410.-M20
1172. Lemma T Fabrizio 71              ITA London                   5:02:49,2  252.-M40
1173. Wyss Patrick 79                  SUI Kammersrohr              5:02:52,0  411.-M20
1174. Wey Stefan 60                    SUI Auslikon                 5:03:03,6  159.-M50
1175. Schmid Werner 59                 GER Fürstenfeldbruck         5:03:03,7  160.-M50
1176. Braun Florian 83                 GER Willich                  5:03:04,4  412.-M20
1177. Abächerli Walter 52              SUI Hinwil                   5:03:16,9   58.-M55
1178. Ott Stefan 81                    SUI Interlaken               5:03:17,5  413.-M20
1179. Calame Louis 52                  SUI Lausanne                 5:03:17,7   59.-M55
1180. Berger Walo 72                   SUI Sessa                    5:03:20,0  414.-M20
1181. Glanzmann Simon 82               SUI Marbach LU               5:03:23,9  415.-M20
1182. Britschgi Daniel 77              SUI Meierskappel             5:03:32,5  416.-M20
1183. Wells William 88                 GBR Grossbritannien          5:03:34,5  417.-M20
1184. Zbären Lukas 79                  SUI Zürich                   5:03:38,5  418.-M20
1185. Salzmann Thomas 81               SUI Blatten-Naters           5:03:39,2  419.-M20
1186. Schmidt Christoph 90             SUI Münsingen                5:03:40,3  420.-M20
1187. Reichert Fionn 88                SUI Steffisburg              5:03:40,4  421.-M20
1188. Cattaneo Sandro 67               SUI Merlischachen            5:03:44,1  253.-M40
1189. Goetsch Otto 46                  SUI Bischofszell             5:03:44,7    2.-M65
1190. Pons Josep 60                    ESP Santa Susana / Barcelo   5:03:46,6  161.-M50
1191. Grimm Stefan 65                  GER Gengenbach               5:03:51,6  273.-M45
1192. Schnyder Xavier 78               SUI Confignon                5:03:52,2  422.-M20
1193. Hocher Pius 83                   SUI Horw                     5:03:54,8  423.-M20
1194. Tiefenthal Marco 86              SUI Muttenz                  5:03:56,8  424.-M20
1195. Bloemberg Pieter 76              NED CA Groessen              5:03:58,3  425.-M20
1196. Orlamünder Harald 50             GER Lobenstein               5:04:03,1   22.-M60
1197. Bühler Fabian 81                 SUI Gossau ZH                5:04:03,3  426.-M20
1198. Germann Daniel Peter 62          SUI Frutigen                 5:04:03,4  274.-M45
1199. Wyssen Hans-Peter 64             SUI Aarberg                  5:04:08,0  275.-M45
1200. Kernen Stefan 92                 SUI Reutigen                 5:04:09,5  427.-M20
1201. Roberts Steve 60                 CAN Chelsea                  5:04:14,0  162.-M50
1202. Haller Fritz 53                  SUI Zürich                   5:04:16,6   60.-M55
1203. Junghans Martin 68               SUI Suhr                     5:04:22,7  254.-M40
1204. Oehrli Jürg 71                   SUI Schwarzhäusern           5:04:28,3  255.-M40
1205. Sigel Rolf 56                    GER Reichenbach              5:04:33,4   61.-M55
1206. Strähl André 66                  SUI Zürich                   5:04:33,5  276.-M45
1207. Schönherr Andreas 74             GER Zürich                   5:04:34,9  428.-M20
1208. Lochner Georg 67                 GER Bad Hindelang            5:04:35,1  256.-M40
1209. Gostomski Dirk 69                GER Witten                   5:04:38,6  257.-M40
1210. Schlup Martin 64                 SUI Unterseen                5:04:47,3  277.-M45
1211. Schenker Michael 80              SUI Zürich                   5:04:49,5  429.-M20
1212. Gees Wolfgang 65                 SUI Meiringen                5:04:49,9  278.-M45
1212. Sinnhuber Gernot 68              AUT Mittersill               5:04:49,9  258.-M40
1214. Jenzer Heinz 65                  SUI Aarwangen                5:04:54,3  279.-M45
1215. Bürgi Christian 86               SUI Aarberg                  5:04:56,4  430.-M20
1216. Bressan Leonardo 80              SUI Bülach                   5:05:02,6  431.-M20
1217. Geiger Christoph 42              SUI Biel/Bienne              5:05:05,0    3.-M65
1218. Berwein Manfred 61               AUT Reichenau an der Rax     5:05:07,5  163.-M50
1219. San Jose Julio 76                ESP Luzern Reussbühl         5:05:07,6  432.-M20
1220. Eggenberger Sigi 47              SUI Oberwil b. Zug           5:05:09,9   23.-M60
1221. Dormond Olivier 73               SUI Froideville              5:05:18,1  433.-M20
1222. Mazzella Matthieu 66             FRA Saint Pardoux            5:05:21,1  280.-M45
1223. Otto Carsten 66                  GER Weißensberg              5:05:21,2  281.-M45
1224. Faust Ingbert 66                 GER Rödermark                5:05:21,4  282.-M45
1225. Vink Robert 52                   NED Zevenhuizen              5:05:22,5   62.-M55
1226. Loosli Andreas 76                SUI Lyss                     5:05:22,7  434.-M20
1227. Plüss Daniel 69                  SUI Steffisburg              5:05:27,4  259.-M40
1228. Schwab Gerhard 59                AUT Wien                     5:05:31,1  164.-M50
1229. Schlachter Jonas Sebastian 91    GER Weiler-Simmerberg        5:05:37,7  435.-M20
1230. Darioli Daniel 72                SUI Oberbuchsiten            5:05:38,7  436.-M20
1231. Keller Christoph 60              SUI Pratteln                 5:05:45,5  165.-M50
1232. Baumann Thomas 75                SUI Belp                     5:05:49,1  437.-M20
1233. Schaller Oscar 59                SUI Oberwil BL               5:05:49,8  166.-M50
1234. Suter Jean-Marc 56               SUI Tafers                   5:05:53,3   63.-M55
1235. Turner Ken 60                    GBR Sheffield                5:05:54,7  167.-M50
1236. Petr Jiri 64                     SUI Solothurn                5:05:55,3  283.-M45
1237. Bremner Peter 62                 CAN New Westminster          5:05:55,7  284.-M45
1238. Holzer Pascal 77                 SUI Baltschieder             5:06:05,8  438.-M20
1239. Popescu Lucian 78                FRA Zürich                   5:06:06,4  439.-M20
1240. Schmid Stephan 64                SUI Pfäffikon ZH             5:06:09,5  285.-M45
1241. Brand Urs 59                     SUI Niederscherli            5:06:11,3  168.-M50
1242. Ott Thomas 79                    LIE Nendeln                  5:06:13,2  440.-M20
1243. Michel Urs 68                    SUI Bönigen b. Interlaken    5:06:14,1  260.-M40
1244. Wiesel Klaus 61                  GER Bad Steben               5:06:14,3  169.-M50
1245. Mijnals Humphrey 58              NED Julianadorp              5:06:15,5  170.-M50
1246. Luggen Martin 75                 SUI Brig                     5:06:17,0  441.-M20
1247. van Den Bogaert Herman 69        BEL Wommelgem                5:06:20,5  261.-M40
1248. Schöni Martin 81                 SUI Biglen                   5:06:22,6  442.-M20
1249. Verstappen Ronald 56             NED Deventer                 5:06:25,1   64.-M55
1250. Ritz Jürg 72                     SUI Utzenstorf               5:06:31,6  443.-M20
1251. Schürch Franz 59                 SUI Rothenburg               5:06:31,8  171.-M50
1252. Hasler Thomas 70                 LIE Nendeln                  5:06:36,0  262.-M40
1253. Walser Thomas 73                 SUI Hinwil                   5:06:41,9  444.-M20
1254. Prutscher Berthold 60            GER Moos                     5:06:48,4  172.-M50
1255. De Abreu Brad 77                 CAN Vancouver                5:06:53,8  445.-M20
1256. Kummer Andreas 84                SUI Gümligen                 5:06:54,0  446.-M20
1257. Salathé Eric 65                  SUI Hergiswil NW             5:06:55,0  286.-M45
1258. Schwer Röthlisberger Bruno 70    SUI Basel                    5:06:55,5  263.-M40
1259. Langenegger Christian 82         SUI Zürich                   5:06:55,7  447.-M20
1260. von Gunten Walter 63             SUI Wichtrach                5:06:58,0  287.-M45
1261. Lässer Marcel 59                 SUI Worb                     5:06:59,5  173.-M50
1262. Fernandez Forner Climent 54      ESP Berga Barcelona          5:07:07,9   65.-M55
1263. Iseli Davide 79                  SUI Luzern                   5:07:08,0  448.-M20
1264. Scherer Joachim 63               GER Dillingen                5:07:16,1  288.-M45
1265. Kuterescz Josef 59               GBR Hebden Bridge            5:07:20,2  174.-M50
1266. Schaltegger Daniel 64            SUI Wetzikon ZH              5:07:24,8  289.-M45
1267. Perret Alexandre 77              SUI Lausanne                 5:07:27,7  449.-M20
1268. Kast Winfried 65                 GER Dettingen                5:07:29,7  290.-M45
1269. Weingart Joachim 58              GER Dunzweiler               5:07:36,4  175.-M50
1270. Amport Peter 61                  SUI Biel/Bienne              5:07:36,6  176.-M50
1271. Marty Roland 74                  SUI Goldiwil (Thun)          5:07:41,9  450.-M20
1272. Binkert Rolf 70                  SUI Riehen                   5:07:42,5  264.-M40
1273. Pfitzer Gerd 57                  GER Dresden                  5:07:43,2  177.-M50
1274. Quaderer Urs 66                  LIE Schaan                   5:07:43,7  291.-M45
1275. Fritz Helmut 65                  GER Weil am Rhein            5:07:45,7  292.-M45
1276. Lühning Gerd 64                  SUI Zollikofen               5:07:50,9  293.-M45
1277. Seja Christian 81                GER Hamburg Horn             5:07:52,2  451.-M20
1278. Cooke Sam 61                     GBR Zürich                   5:07:54,5  178.-M50
1279. Haas Daniel 60                   SUI Stäfa                    5:07:55,2  179.-M50
1280. Röck Hans-Peter 63               AUT Neukirchen am Großvene   5:07:55,6  294.-M45
1281. Schroeder Ralf 64                GER Silbertal                5:08:00,8  295.-M45
1282. Murer Thomas 70                  SUI Leuk Stadt               5:08:01,6  265.-M40
1283. Dufournet Marc 77                SUI Grand-Lancy              5:08:03,2  452.-M20
1284. van der Genugten John 62         NED Julianadorp              5:08:04,8  296.-M45
1285. Gilberto Iglesias Nuńez 63       ESP Blimea (Asturias)        5:08:12,3  297.-M45
1286. Huppertz Guido 58                GER Geldern                  5:08:12,4  180.-M50
1287. Geiger Manfred 62                GER Hasel                    5:08:15,2  298.-M45
1288. Köhli Samuel 64                  SUI Langenthal               5:08:17,9  299.-M45
1289. Charroin Cedric 70               FRA Cosswiller               5:08:20,8  266.-M40
1290. Cumming Paul 65                  GBR Weston Super Mare        5:08:24,4  300.-M45
1291. Stäheli Eric 75                  SUI Winterthur               5:08:24,8  453.-M20
1292. Bonjour Michaël 80               SUI Neuchâtel                5:08:27,3  454.-M20
1293. Noga Michael 62                  GER Witten                   5:08:29,3  301.-M45
1294. Marmier Stéphane 75              SUI Villars-le-Grand         5:08:30,4  455.-M20
1295. Wälchli Andreas 56               SUI Ersigen                  5:08:33,4   66.-M55
1296. Städler Oliver 67                SUI Affoltern a.A.           5:08:35,5  267.-M40
1297. Amacker Hugo 62                  SUI Binningen                5:08:39,6  302.-M45
1298. Hofmann Roland 65                SUI Therwil                  5:08:43,4  303.-M45
1299. Probst Richard 66                GER Tiefenbach               5:08:45,0  304.-M45
1300. Paolini Fabiano 66               ITA Moruzzo (UD)             5:08:45,5  305.-M45
1301. Becker Bruno 51                  SUI Elgg                     5:08:46,3   24.-M60
1302. Geiser Martin 64                 SUI Gelterkinden             5:08:46,8  306.-M45
1303. Wolfisberg Mathias 82            SUI Neuenkirch               5:08:47,4  456.-M20
1304. Rémy Fabrice 62                  SUI Gland                    5:08:48,0  307.-M45
1305. von Siebenthal Sepp 66           SUI Toffen                   5:08:54,3  308.-M45
1306. Lindner Olav 67                  SUI Adliswil                 5:08:54,5  268.-M40
1307. White Mark 72                    GBR Wedmore                  5:08:57,6  457.-M20
1308. Polman Marco 67                  NED Oosterbeek               5:09:01,1  269.-M40
1309. Saukel Joachim 64                GER Kempten                  5:09:07,5  309.-M45
1310. Heizmann Daniel 66               SUI Volketswil               5:09:09,8  310.-M45
1311. Hallapää Arto 72                 FIN Espoo                    5:09:11,2  458.-M20
1312. Sommer Christoph 72              SUI Utzenstorf               5:09:13,6  459.-M20
1313. Hielscher Frank 58               GER Freiburg                 5:09:23,7  181.-M50
1314. Mitterer Emil 58                 ITA Latsch (BZ)              5:09:23,8  182.-M50
1315. Waldmann Andreas 86              SUI Zürich                   5:09:26,2  460.-M20
1316. Salm Martin 67                   SUI Brittnau                 5:09:26,7  270.-M40
1317. Kaufmann Markus 61               SUI Basel                    5:09:30,6  183.-M50
1318. Papais René 74                   SUI Camorino                 5:09:34,9  461.-M20
1319. Kuttnig Beat 58                  SUI Winterthur               5:09:39,6  184.-M50
1320. Bürki Andreas 52                 SUI Faulensee                5:09:41,3   67.-M55
1321. Jeuch Marco 76                   SUI Wetzikon ZH              5:09:41,6  462.-M20
1322. Faita Marco 72                   SUI Matten b. Interlaken     5:09:42,3  463.-M20
1323. Stolz Hansjürg 56                SUI Hofstetten SO            5:09:45,3   68.-M55
1324. Broillet Christian 75            SUI Rossens FR               5:09:45,4  464.-M20
1325. von Känel Andres 77              SUI Bern                     5:09:49,3  465.-M20
1326. Bärtschi Roland 65               SUI Neuchâtel                5:09:51,5  311.-M45
1327. Haemmerle Patrick 51             SUI Marly                    5:09:54,1   25.-M60
1328. Marien Sige 71                   BEL Hemiksem                 5:09:57,3  271.-M40
1329. Gasser Matthias 68               SUI Zürich                   5:10:00,7  272.-M40
1330. van der Heijden Tom 76           NED Heesch                   5:10:03,0  466.-M20
1331. Studer Jean-Louis 69             SUI Malleray                 5:10:03,2  273.-M40
1332. Kuhn Peter 62                    SUI Matten b. Interlaken     5:10:13,8  312.-M45
1333. Held Tommy 79                    GER Zürich                   5:10:14,2  467.-M20
1334. Strom Derek 79                   GBR Thoiry                   5:10:15,1  468.-M20
1335. Scherrer Daniel 82               SUI Ponte Tresa              5:10:17,9  469.-M20
1336. Picard Marc 68                   FRA Sempach                  5:10:24,2  274.-M40
1337. Galliker-Etter Gabriel 75        SUI Unterägeri               5:10:25,1  470.-M20
1338. Meyer Vital 65                   SUI Zürich                   5:10:29,9  313.-M45
1339. Vogel Thomas 67                  SUI Hägglingen               5:10:35,2  275.-M40
1340. Jakobi Rüdiger 66                GER Zwickau                  5:10:35,7  314.-M45
1340. Lüdemann Lars 70                 GER Bremen                   5:10:35,7  276.-M40
1342. Brönnimann Simon 63              SUI Langenthal               5:10:36,3  315.-M45
1343. Gempeler Patrick 79              SUI Muri b. Bern             5:10:38,3  471.-M20
1344. Roth Walter 48                   SUI Rifferswil               5:10:45,0   26.-M60
1345. Dörfliger François 72            SUI Kappel SO                5:10:45,8  472.-M20
1346. Gubser Sandro 88                 SUI St. Gallen               5:10:48,5  473.-M20
1347. Schweizer Ulrich 55              SUI Rüfenacht BE             5:10:50,1   69.-M55
1348. Hauck Manfred 62                 GER Unterägeri               5:10:50,9  316.-M45
1349. Pankoke Lars 72                  GER Schloß Holte-Stukenbro   5:10:51,6  474.-M20
1350. Baumgartner Peter 62             SUI Hunzenschwil             5:10:53,1  317.-M45
1351. Zeller Martin 66                 SUI Aegerten                 5:10:57,0  318.-M45
1352. Ramseyer Daniel 67               SUI Thierachern              5:10:58,0  277.-M40
1353. Ernoe Gaspar 78                  SUI Thun                     5:11:00,5  475.-M20
1354. Oppitz Lothar 62                 SUI St. Gallen               5:11:02,5  319.-M45
1355. Sipos Florian 76                 GER enswil                   5:11:07,1  476.-M20
1356. Messerli Christian 77            SUI Bern                     5:11:07,3  477.-M20
1357. Datzmann Helmut 46               GER Allersberg               5:11:15,7    4.-M65
1358. Crownshaw Steve 74               GBR Sheffield                5:11:16,7  478.-M20
1359. Thommen Urs 61                   SUI Bubendorf                5:11:18,5  185.-M50
1360. Price Stephen 71                 GBR Surrey                   5:11:21,3  278.-M40
1361. Uhl Volker 65                    GER Biebergemünd             5:11:21,8  320.-M45
1362. Schnyder David 75                SUI Grand-Lancy              5:11:23,4  479.-M20
1363. Portmann Hansjörg 71             SUI Winterthur               5:11:25,3  279.-M40
1364. Rau Christian 64                 GER Ingolstadt               5:11:25,9  321.-M45
1365. Trinidad Jeremy 69               USA Basel                    5:11:26,8  280.-M40
1366. Andrey Marcel 56                 SUI Le Séchey                5:11:29,8   70.-M55
1367. Luberda Petr 65                  CZE Ceske Budejovice         5:11:30,1  322.-M45
1368. Studer Urs 62                    SUI Kerzers                  5:11:31,3  323.-M45
1369. Knott Mark 59                    USA Smithtown                5:11:32,7  186.-M50
1370. Gygax Res 59                     SUI Herzogenbuchsee          5:11:32,9  187.-M50
1371. Lukes Martin 68                  CZE Jablonec nad Nisou       5:11:42,2  281.-M40
1372. Riedi Mattias 79                 SUI Sedrun                   5:11:42,6  480.-M20
1373. Iseli Marcel 54                  SUI Beatenberg               5:11:46,7   71.-M55
1374. Wagner Reto 76                   SUI Matten b. Interlaken     5:11:46,8  481.-M20
1375. Gerig Christof 72                SUI Oberdorf NW              5:11:48,3  482.-M20
1376. Roos Arno 72                     NED Gouda                    5:11:50,7  483.-M20
1377. Rubli Jürg 66                    SUI Langnau im Emmental      5:11:51,2  324.-M45
1378. Neu Urs 63                       SUI Bern                     5:11:51,5  325.-M45
1379. Pohlmann Jens 69                 GER Basel                    5:11:51,8  282.-M40
1380. Kaatze Jens 73                   GER Köln                     5:11:56,0  484.-M20
1381. Ziemke Ingo 62                   GER Ilmenau                  5:11:56,1  326.-M45
1382. Rouland David 72                 FRA Brison St Innocent       5:11:57,4  485.-M20
1383. Müller Andreas 70                GER Kaufungen                5:12:02,2  283.-M40
1384. Ringgenberg Marco 76             SUI Interlaken               5:12:03,4  486.-M20
1385. Leitner Michael 65               AUT Bad Ischl                5:12:04,6  327.-M45
1386. Hausammann Rolf 74               SUI Wohlen bei Bern          5:12:05,9  487.-M20
1387. Eng Stefan 72                    SUI Oberembrach              5:12:09,5  488.-M20
1388. Bliek Robbert 66                 NED Rotterdam                5:12:10,2  328.-M45
1389. Huber Marcel 57                  SUI Rain                     5:12:13,4  188.-M50
1390. Zürcher Arthur 52                SUI Lenk im Simmental        5:12:17,5   72.-M55
1391. Siegrist Thomas 61               SUI Zürich                   5:12:24,2  189.-M50
1392. Roduner Hermann 55               SUI Meilen                   5:12:26,1   73.-M55
1393. Lucio Angelo 63                  SUI Bönigen b. Interlaken    5:12:33,5  329.-M45
1394. Solignac Hervé 72                SUI Moutier                  5:12:34,9  489.-M20
1395. Stauner Denis 66                 FRA Dresden                  5:12:45,5  330.-M45
1396. Kälin Stefan 78                  SUI Ostermundigen            5:12:49,9  490.-M20
1397. Donini Paolo 64                  ITA Cannero Riviera (VB)     5:12:50,5  331.-M45
1398. Schuepbach Christoph 72          SUI Belpberg                 5:12:56,5  491.-M20
1399. Stossberger Udo Peter 63         GER Calw                     5:13:11,8  332.-M45
1400. Oeverhaus Harold 72              NED Emmeloord                5:13:13,9  492.-M20
1401. Stadelmann Philipp 53            SUI Therwil                  5:13:16,6   74.-M55
1402. Graich Harald 71                 GER Dinkelscherben           5:13:19,4  284.-M40
1403. Dürring Martin 77                SUI Schüpfen                 5:13:20,8  493.-M20
1404. Amrhein Ruedi 66                 SUI Bönigen b. Interlaken    5:13:23,5  333.-M45
1405. Kubli Jürg 57                    SUI Wädenswil                5:13:25,3  190.-M50
1406. Kummer Hansjürg 55               SUI Thun                     5:13:25,6   75.-M55
1407. Krebs Sandro 70                  SUI Uttigen                  5:13:26,9  285.-M40
1408. Stadler Marcel 66                SUI Niederscherli            5:13:27,9  334.-M45
1409. Geissbühler Beat 67              SUI Huttwil                  5:13:41,5  286.-M40
1410. Fumagalli Giovanni 67            ITA Perego (LC)              5:13:43,6  287.-M40
1411. Fluckiger Philippe 64            SUI Bevaix                   5:13:46,6  335.-M45
1412. Hofer Rolf 78                    SUI MünsingMen               5:13:49,6  494.-M20
1413. Grundemann Jan 81                GER Frankfurt am Main        5:13:49,8  495.-M20
1414. Baumann Samuel 68                SUI Steffisburg              5:13:54,9  288.-M40
1415. Alén Markku 72                   FIN Espoo                    5:13:57,5  496.-M20
1416. Wicki Nicola 67                  SUI Montagnola               5:13:58,2  289.-M40
1417. Atrash Mustafa 64                SUI Oberkirch LU             5:13:58,3  336.-M45
1418. Meeuwsen Kees 51                 NED Wageningen               5:14:04,9   27.-M60
1419. Dewolf John 60                   USA Lappersdorf              5:14:08,2  191.-M50
1420. Kozak Jan 62                     CZE Praha                    5:14:09,9  337.-M45
1421. Banfic Srdan 68                  NZL lwil                     5:14:15,5  290.-M40
1422. Läubli Hansjörg 65               SUI Moosleerau               5:14:18,8  338.-M45
1423. Pater Jan 61                     NED Eindhoven                5:14:20,1  192.-M50
1424. Müller Paul 42                   SUI Reichenbach im Kandertal 5:14:20,3    5.-M65
1425. Fischli Peter 56                 SUI Basel                    5:14:21,9   76.-M55
1426. Zlamal Ales 87                   CZE Dobruska                 5:14:23,0  497.-M20
1427. Formanek Reimund 53              GER Offenburg                5:14:24,4   77.-M55
1428. Siebert Götz 54                  GER Niddatal                 5:14:24,6   78.-M55
1429. Bani Adriano 65                  ITA Campi Bisenzio (FI)      5:14:29,5  339.-M45
1430. Livi Sergio 70                   ITA Firenze (FI)             5:14:30,5  291.-M40
1430. Lokay Ralf 67                    GER Groß-Umstadt             5:14:30,5  291.-M40
1432. Göttmann Alexander 66            GER Frankfurt                5:14:31,2  340.-M45
1433. Feurer Daniel 60                 SUI Liebefeld                5:14:32,1  193.-M50
1434. Polster Dietmar 62               GER Steinen                  5:14:33,5  341.-M45
1435. Rigoni Bruno 69                  SUI Obfelden                 5:14:33,8  293.-M40
1436. Lochner Michael 61               GER Regensburg               5:14:34,0  194.-M50
1437. von Allmen Christoph 77          SUI Niederscherli            5:14:35,7  498.-M20
1438. Gudehus Kim 63                   GER Brugg AG                 5:14:36,0  342.-M45
1439. Siegenthaler Michel 80           SUI Grenchen                 5:14:44,1  499.-M20
1440. Scherer Armin 74                 GER Stuttgart                5:14:49,6  500.-M20
1441. Clauder Marcus 83                GER Schmiedefeld             5:14:50,4  501.-M20
1442. Maxeiner Erhard 50               GER Katzenelnbogen           5:15:05,6   28.-M60
1443. Bostelaar Jan 49                 NED Westkapelle              5:15:12,0   29.-M60
1444. Ambühl Gregor 55                 SUI LI-Mauren FL             5:15:14,4   79.-M55
1445. Kehrli Roland 68                 SUI Schwanden b. Brienz      5:15:17,4  294.-M40
1446. Ezama Daniel 69                  ESP Bilbao                   5:15:19,7  295.-M40
1447. Ezama Sergio 71                  ESP Genčve                   5:15:19,8  296.-M40
1448. Weber Michael 66                 SUI Spiez                    5:15:21,7  343.-M45
1449. Kaufmann Hanspeter 63            SUI Emmenbrücke              5:15:23,5  344.-M45
1450. Hösbacher Arno 53                GER Aschaffenburg            5:15:26,8   80.-M55
1451. Turco Adriano 65                 SUI Zwillikon                5:15:27,8  345.-M45
1452. van Kut Stefaan 66               BEL Aalst                    5:15:28,2  346.-M45
1453. Crownshaw Les 52                 GBR Firbeck                  5:15:32,1   81.-M55
1454. Itter Stefan 68                  GER Baunatal                 5:15:34,7  297.-M40
1455. Dornburg Arthur 64               GER Berg                     5:15:36,7  347.-M45
1456. Jordan Martin 68                 GER München                  5:15:37,9  298.-M40
1457. Ludwig Dieter 70                 SUI Steffisburg              5:15:40,7  299.-M40
1458. Flückiger Walter 79              SUI Aegerten                 5:15:41,4  502.-M20
1459. Aalders Hugo 67                  NED ZP Voorschoten           5:15:42,7  300.-M40
1460. Zaugg Marcel 67                  SUI Heimberg                 5:15:45,1  301.-M40
1461. Röllin Martin 74                 SUI Zug                      5:15:52,3  503.-M20
1462. Sorm David 69                    SUI Gossau SG                5:15:56,0  302.-M40
1463. Fischer Sven 75                  GER Bindlach                 5:15:58,4  504.-M20
1464. Brändle Pius 58                  SUI Lyss                     5:16:02,7  195.-M50
1465. Bloch Martin 63                  SUI Bellikon                 5:16:13,2  348.-M45
1466. Kuhn Heinz 62                    SUI Aeugst am Albis          5:16:15,4  349.-M45
1467. Messeri Giovanni 64              ITA Fiesole (FI)             5:16:16,2  350.-M45
1468. Müller Samuel 86                 SUI Rüttenen                 5:16:20,5  505.-M20
1469. Lovell-Smith Cris 81             NZL Freiburg im Breisgau     5:16:21,0  506.-M20
1470. Romünder Werner 62               GER Volkmarsen               5:16:23,0  351.-M45
1471. Peschtrich Martin 63             GER Schloß Holte-Stukenbro   5:16:24,6  352.-M45
1472. Wegmann Roland 81                SUI Wermatswil               5:16:28,1  507.-M20
1473. Italiaander Mark 85              NED AG Didam                 5:16:28,2  508.-M20
1474. Pawel Samuel 93                  SUI Kirchberg SG             5:16:28,7  509.-M20
1475. Entholzer Robert 59              AUT Söll                     5:16:32,2  196.-M50
1476. Arcari Roger 56                  SUI Staufen                  5:16:32,8   82.-M55
1477. Scheuner Beat 80                 SUI Schwarzenegg             5:16:35,2  510.-M20
1478. Bendixen Martin 58               GER München                  5:16:35,9  197.-M50
1479. Isoz Michael 79                  SUI Urtenen-Schönbühl        5:16:38,0  511.-M20
1480. Gonnermann Michael 61            GER Dinslaken                5:16:39,7  198.-M50
1481. Felder Gregor 80                 SUI Wolhusen                 5:16:43,6  512.-M20
1482. Amstutz Werner 56                SUI Kriens                   5:16:50,7   83.-M55
1483. Matzke Detlef 75                 GER Kirchzarten              5:16:51,2  513.-M20
1484. Müller Bruno 55                  SUI Effretikon               5:16:52,1   84.-M55
1485. Huber Matthias 68                GER Mannheim                 5:16:56,7  303.-M40
1486. Zimmermann Hermann 61            SUI Belp                     5:16:57,1  199.-M50
1487. Hajer Willem 68                  NED Utrecht                  5:17:04,1  304.-M40
1488. Krumm Bob 66                     USA Aidlingen                5:17:07,2  353.-M45
1489. Palmiere Cristian 72             ITA Nyon                     5:17:08,0  514.-M20
1490. Kuppens Tom 77                   BEL Steffisburg              5:17:09,1  515.-M20
1491. Ferrari Roberto 55               ITA Baggiovara (MO)          5:17:09,4   85.-M55
1492. Scheidegger René 55              SUI Spreitenbach             5:17:09,5   86.-M55
1493. Herzig Stefan 88                 SUI Duggingen                5:17:13,4  516.-M20
1493. Meister Raphael 85               SUI Dornach                  5:17:13,4  516.-M20
1495. Emch Remo 89                     SUI Kriegstetten             5:17:20,1  518.-M20
1496. Wassmer Wolfgang 57              SUI Fahrni b. Thun           5:17:21,4  200.-M50
1497. von der Weid Eric 62             SUI St-Blaise                5:17:21,6  354.-M45
1498. Pulkrabek Martin 80              CZE Praha                    5:17:22,2  519.-M20
1499. Luethi Simon 68                  SUI US-New York              5:17:22,7  305.-M40
1500. Guerry Christian 76              SUI Biel/Bienne              5:17:22,8  520.-M20
1501. Tamayo Ruben 62                  MEX HoustonTx                5:17:23,7  355.-M45
1502. Sturm Gerd Matthias 55           GER Burkhardtsdorf           5:17:26,8   87.-M55
1503. Benz Christian 74                SUI Kilchberg ZH             5:17:29,7  521.-M20
1504. Balli Victor 68                  SUI Schüpfen                 5:17:30,5  306.-M40
1505. Aebersold Thomas 63              SUI Zürich                   5:17:31,0  356.-M45
1506. Käser Martin 55                  SUI Dottikon                 5:17:34,5   88.-M55
1507. Zuber Jörg 46                    SUI Ringgenberg BE           5:17:37,9    6.-M65
1508. Michel Hermann 58                SUI Bönigen b. Interlaken    5:17:38,4  201.-M50
1509. Albisser Markus 69               SUI Egg SZ                   5:17:42,4  307.-M40
1510. Goergen Pierre 61                LUX Noerdange                5:17:46,6  202.-M50
1511. Crowley Drew 65                  SUI Engelberg                5:17:47,3  357.-M45
1512. Blättler Richard 62              SUI Stans                    5:17:48,5  358.-M45
1513. Frickert Mathieu 68              FRA Sundhoffen               5:17:49,8  308.-M40
1514. Schmutz Peter 68                 SUI Heimenhausen             5:17:51,7  309.-M40
1515. Stalder Simon 80                 SUI Bern                     5:17:57,9  522.-M20
1516. Schafter Arndt 69                SUI Luzern                   5:17:58,0  310.-M40
1517. Summermatter Jörg 64             SUI Täsch                    5:18:01,6  359.-M45
1518. Fuhrimann Patric 74              SUI Bern                     5:18:02,7  523.-M20
1519. Hommann Edgar 46                 SUI Grossaffoltern           5:18:07,6    7.-M65
1520. Egli Oliver 73                   SUI Bachenbülach             5:18:07,7  524.-M20
1521. Hug Patrick 70                   SUI Jonen                    5:18:08,7  311.-M40
1522. Wicki Thomas 70                  SUI Meggen                   5:18:11,5  312.-M40
1523. Haag Simon 81                    SUI Pieterlen                5:18:16,0  525.-M20
1524. Gröer Thomas 70                  GER Burghausen               5:18:16,6  313.-M40
1525. Maclean Ken 67                   USA Conversion               5:18:18,6  314.-M40
1526. De Rooij Albert 70               NED HE Dongen                5:18:19,7  315.-M40
1527. Giacometti Mario 49              SUI Gsteigwiler              5:18:20,8   30.-M60
1528. Bracher Peter 55                 SUI Riedholz                 5:18:23,3   89.-M55
1529. Buys Philip 67                   NED Maarssen                 5:18:24,3  316.-M40
1530. Hurni Christoph 74               SUI Unterseen                5:18:25,4  526.-M20
1531. Hess Michael 80                  SUI Bern                     5:18:25,8  527.-M20
1532. Buri Heinrich 51                 SUI Goldswil b. Interlaken   5:18:26,3   31.-M60
1533. Suttner Wolfgang 62              GER Männedorf                5:18:26,6  360.-M45
1534. Nydegger Philipp 72              SUI Thun                     5:18:26,7  528.-M20
1535. Semmer Christian 56              GER Bad Lausick              5:18:27,2   90.-M55
1536. Scheidegger Edy 65               SUI Ersigen                  5:18:32,2  361.-M45
1537. Walker Roger 74                  SUI Andermatt                5:18:36,3  529.-M20
1538. Morgenegg Gottfried 55           SUI Obfelden                 5:18:36,5   91.-M55
1539. Gfeller Hans 76                  SUI Heimenschwand            5:18:41,7  530.-M20
1540. Schraud Jochen 76                GER Gerbrunn                 5:18:42,8  531.-M20
1541. Vodopivec Vincenz 71             GER Bad Säckingen            5:18:45,5  317.-M40
1542. Ittig Martin 67                  SUI Naters                   5:18:46,6  318.-M40
1543. Ritter Walter 59                 SUI Itingen                  5:18:47,2  203.-M50
1544. Niederer Christian 59            SUI Endingen                 5:18:47,5  204.-M50
1545. Ross Hans-Detlev 52              GER Heidelberg               5:18:53,9   92.-M55
1546. Tomasone Michele 64              SUI Savosa                   5:18:59,9  362.-M45
1547. Schickel Ralph 76                GER Friedberg                5:19:05,8  532.-M20
1548. Vinci Remo 69                    SUI Aarau                    5:19:08,1  319.-M40
1549. Muschaweck Rainer 75             GER Ingolstadt               5:19:09,4  533.-M20
1550. Dietz-Waegelein Kurt 54          GER Trier                    5:19:14,8   93.-M55
1551. Ehrhard Andre 46                 SUI Wettingen                5:19:15,5    8.-M65
1552. Arnold Sepp 54                   SUI Attinghausen             5:19:16,1   94.-M55
1553. Stein Horst Ulrich 54            GER Rosbach                  5:19:16,4   95.-M55
1554. Emmenegger Elmar 65              SUI Hildisrieden             5:19:17,5  363.-M45
1555. Anker Peter 72                   SUI Ins                      5:19:18,4  534.-M20
1556. Stiker Thierry 56                FRA Vieux Thann              5:19:21,4   96.-M55
1557. Küng Hugo 58                     SUI Matten b. Interlaken     5:19:22,5  205.-M50
1558. Teutschmann Patrick 69           SUI Thun                     5:19:23,8  320.-M40
1559. Breur Tom 63                     NED Tilburg                  5:19:26,2  364.-M45
1560. Mühlethaler Marc 82              SUI Bollodingen              5:19:33,2  535.-M20
1561. Orrigo Maurizio 66               ITA Firenze (FI)             5:19:33,3  365.-M45
1562. Laverričre Jérôme 71             SUI Faoug                    5:19:35,0  321.-M40
1563. Kühne Gregor 54                  SUI St. Gallen               5:19:36,5   97.-M55
1564. Fouquet Marcel 77                GER Sistrans                 5:19:37,8  536.-M20
1565. Beugger Thomas 66                SUI Zeglingen                5:19:40,2  366.-M45
1566. Besson Cédric 79                 SUI Uhwiesen                 5:19:42,3  537.-M20
1567. Isenegger Beat 66                SUI Zürich                   5:19:43,0  367.-M45
1568. Dreyfuss Olivier 78              SUI Zürich                   5:19:51,2  538.-M20
1569. Diehm Uwe 63                     GER Rottenberg               5:19:52,8  368.-M45
1570. Zaugg Ernst 52                   SUI Ursenbach                5:19:56,5   98.-M55
1571. Turk Berry 62                    NED Velp GLD                 5:19:57,2  369.-M45
1572. Mathys Patrick 75                SUI Münsingen                5:19:59,8  539.-M20
1573. Weber Herbert 63                 SUI Gossau SG                5:20:00,5  370.-M45
1574. Hoogkamer Hans 61                SUI Bubendorf                5:20:04,6  206.-M50
1575. Bauer Roland 67                  GER Tübingen                 5:20:04,8  322.-M40
1576. Jorns Beat 80                    SUI Interlaken               5:20:05,6  540.-M20
1577. Marti Thomas 59                  SUI Diegten                  5:20:09,9  207.-M50
1578. Hellrung Heiko 65                GER Bad Sooden-Allendorf     5:20:12,6  371.-M45
1579. Plum Carsten 70                  GER Liebefeld                5:20:12,9  323.-M40
1580. Bolliger Fredy 50                SUI Aarau                    5:20:13,2   32.-M60
1581. Schälli Philipp 88               SUI Walchwil                 5:20:13,3  541.-M20
1582. Roling Marco 66                  NED Zwammerdam               5:20:15,0  372.-M45
1583. Spieler Jürg 71                  SUI Hergiswil NW             5:20:22,8  324.-M40
1584. Oliveira Xavier 70               POR Interlaken               5:20:24,7  325.-M40
1585. Lenting Albert 56                NED PG Didam                 5:20:25,2   99.-M55
1586. Bohren Jörg 47                   SUI Matten b. Interlaken     5:20:33,5   33.-M60
1587. Grossenbacher Matthias 78        SUI Thalwil                  5:20:36,1  542.-M20
1588. Knorpp Rudolf 64                 GER Fellbach                 5:20:39,4  373.-M45
1588. Roth Klaus-Peter 59              GER Frankfurt am Main        5:20:39,4  208.-M50
1588. Zünd Richard 52                  SUI Termen                   5:20:39,4  100.-M55
1591. Wiens Matthias 61                SUI Hausen am Albis          5:20:45,7  209.-M50
1592. Rebstock Hans-Dieter 39          GER Sonthofen                5:20:49,3    2.-M70
1593. Boillat Pierre 76                SUI Les Genevez JU           5:20:52,2  543.-M20
1594. Suter Stefan 78                  SUI Luzern                   5:20:54,0  544.-M20
1595. Schachinger Leopold 56           AUT Friedburg                5:20:57,7  101.-M55
1596. Crockett Jonathan 78             IRI Hong Kong                5:21:02,5  545.-M20
1597. Marcantonio Dario 72             ITA Winterthur               5:21:08,2  546.-M20
1598. Ferrario Marco 79                ITA Sirtori (LC)             5:21:08,3  547.-M20
1599. Bohren Albert 46                 SUI Wetzikon ZH              5:21:11,2    9.-M65
1600. Niemack Andreas 62               GER Rapperswil BE            5:21:12,1  374.-M45
1601. Heer Lorenz 69                   SUI Spiegel b. Bern          5:21:18,0  326.-M40
1602. Jaccard René 50                  SUI Küsnacht ZH              5:21:20,0   34.-M60
1603. Müller Hans-Jörg 60              SUI Wettswil                 5:21:21,2  210.-M50
1604. Klezar Stéphan 68                SUI Neuchâtel                5:21:23,2  327.-M40
1605. Gansser Patrick 68               GER Gailingen                5:21:24,4  328.-M40
1606. Stefani Oliver 70                GER Eichenbühl               5:21:25,3  329.-M40
1607. Moser Lukas 66                   SUI Täuffelen                5:21:25,8  375.-M45
1608. Leutenegger Josef 44             SUI Basel                    5:21:28,6   10.-M65
1609. Müller Bruno 59                  SUI Rothenburg               5:21:32,9  211.-M50
1609. Wespi Bernhard 73                SUI Dintikon                 5:21:32,9  548.-M20
1611. van Den Hoven Jan 55             NED Montfoort                5:21:33,0  102.-M55
1612. Fontanet Robert-Pascal 51        SUI Chęne-Bougeries          5:21:42,7   35.-M60
1613. Bürgi Erich 64                   SUI Aarberg                  5:21:44,6  376.-M45
1614. Frischknecht Fritz 58            SUI Steinmaur                5:21:49,5  212.-M50
1615. Meier Franz 60                   SUI Windisch                 5:21:50,9  213.-M50
1616. Muzeaux Yanis 80                 SUI St-Martin FR             5:21:51,6  549.-M20
1617. Zumbühl Ivan 73                  SUI Stans                    5:21:54,3  550.-M20
1618. Infanger Geri 68                 SUI Stans                    5:21:54,4  330.-M40
1619. Perez Rodriguez Too 77           ESP Lasarte-Oria             5:22:00,2  551.-M20
1620. Unger Franz 65                   AUT Pertisau                 5:22:00,6  377.-M45
1621. Imholz Michael 72                SUI Gränichen                5:22:00,8  552.-M20
1622. Leuenberger Frank 74             SUI Bubendorf                5:22:06,4  553.-M20
1623. Kerinnis Jürgen 69               GER Eschweiler               5:22:13,8  331.-M40
1624. Wyss Christoph 61                SUI Dällikon                 5:22:14,3  214.-M50
1625. Boiteux Jean-Luc 56              FRA Gy                       5:22:15,3  103.-M55
1626. Steigleder Thomas 68             GER Renningen                5:22:19,6  332.-M40
1627. Schoch Manuel 82                 USA Basel                    5:22:25,3  554.-M20
1628. Grandgirard Xavier 74            SUI Le Sentier               5:22:25,4  555.-M20
1629. Kafka Daniel 82                  GBR Coventry                 5:22:25,9  556.-M20
1630. Mantel Klaus 63                  GER Fellbach                 5:22:28,2  378.-M45
1630. Williamson Joe 86                GBR Dorset                   5:22:28,2  557.-M20
1632. Ehrenhold Andreas 60             GER Meuselbach-Schwarzmühl   5:22:29,5  215.-M50
1633. Magewski Christian 70            SUI Interlaken               5:22:31,7  333.-M40
1634. Schonckert Dan 70                LUX Mondercange              5:22:31,8  334.-M40
1635. Furrer Victor 56                 SUI Zürich                   5:22:32,3  104.-M55
1636. Liebling Simon 60                GBR Pewsey                   5:22:34,8  216.-M50
1637. Weber Raymond 50                 LUX Bridel                   5:22:35,5   36.-M60
1638. Schweizer Thomas 61              SUI Oberembrach              5:22:35,8  217.-M50
1639. Stauffer Marcel 63               SUI Bern                     5:22:38,2  379.-M45
1640. Derksen Harrie 59                NED GB Didam                 5:22:38,6  218.-M50
1641. Henrich Michael 63               GER Königsbach-Stein         5:22:44,6  380.-M45
1642. Schmitz Matthias 82              GER Muttenz                  5:22:45,3  558.-M20
1643. Stoltz William 85                USA Cottage Grove Minnesot   5:22:48,1  559.-M20
1644. Jäggi Beat 55                    SUI Härkingen                5:22:53,4  105.-M55
1645. Lauber Reto 79                   SUI Kandergrund              5:22:57,4  560.-M20
1646. Baumer Peter 58                  SUI Ostermundigen            5:23:08,4  219.-M50
1647. Krüger Helmut 51                 GER Dresden                  5:23:10,2   37.-M60
1648. Baer Peter 51                    SUI Trogen                   5:23:15,3   38.-M60
1649. Henseleit Carsten 69             GER Hetzenhausen             5:23:16,3  335.-M40
1649. Wenger Stefan 79                 SUI Süderen                  5:23:16,3  561.-M20
1651. Kuhne Hans Peter 76              GER Berlin                   5:23:18,2  562.-M20
1652. Widmer Peter 67                  SUI Lyss                     5:23:18,5  336.-M40
1653. Meister Rolf 71                  SUI Horw                     5:23:22,2  337.-M40
1654. Lippens Wouter 73                BEL Balegem                  5:23:26,0  563.-M20
1655. Jäger Hans 68                    GER Meckesheim               5:23:26,1  338.-M40
1656. Eberle Paul 48                   SUI Degersheim               5:23:26,4   39.-M60
1657. van Wanrooij Johan 63            NED HE Dongen                5:23:26,5  381.-M45
1658. Schwarzmeyer Günter 53           SUI Belp                     5:23:30,7  106.-M55
1659. Stöckli Willy 55                 SUI Schötz                   5:23:30,8  107.-M55
1659. Warner Tim 55                    GBR Lancashire               5:23:30,8  107.-M55
1661. Bernath Wolfgang 59              GER Waldbreitbach            5:23:36,3  220.-M50
1662. Meurer Ralf 66                   GER Frechen                  5:23:38,3  382.-M45
1663. Rössel Mark 62                   GER Fritzlar                 5:23:38,9  383.-M45
1664. Butcher Philip 65                GBR Chepstow                 5:23:42,2  384.-M45
1665. Thurlbeck Ian 63                 GBR Glasgow                  5:23:43,8  385.-M45
1666. Keiser Erich 67                  SUI Stans                    5:23:45,3  339.-M40
1667. Fischer Rico 61                  SUI Zürich                   5:23:46,0  221.-M50
1668. Reijnders Joris 68               NED Hilversum                5:23:46,3  340.-M40
1669. Gregori Daniele 55               SUI Gordola                  5:23:49,3  109.-M55
1670. Buch Christian 73                SUI Täuffelen                5:23:50,5  564.-M20
1671. Augsburger Beat 71               SUI Unterseen                5:23:51,1  341.-M40
1672. Steuri Ueli 53                   SUI Steffisburg              5:23:52,4  110.-M55
1673. Rios Jorge Eduardo 65            USA Klosterneuburg           5:23:54,6  386.-M45
1673. Vergauwe Philippe 60             BEL Zwevegem                 5:23:54,6  222.-M50
1675. Seignobosc Christian 55          FRA Feigeres                 5:23:54,8  111.-M55
1676. Michel Walter 53                 SUI Kloten                   5:23:55,4  112.-M55
1677. Esser Eliseo 71                  GER Düren                    5:24:02,6  342.-M40
1678. Fahrni Matthias 67               SUI Faulensee                5:24:04,4  343.-M40
1679. Amstutz Gerhard 67               SUI Huttwil                  5:24:08,9  344.-M40
1680. Zurbruegg Bruno 74               SUI Bolligen                 5:24:10,4  565.-M20
1681. Enderlin Andreas 77              SUI Erlenbach ZH             5:24:13,5  566.-M20
1682. Skowronek Jürgen 45              GER Bottrop                  5:24:14,3   11.-M65
1683. Hansen Kenn 82                   DEN Frederiksberg            5:24:16,0  567.-M20
1684. Wilkens Horst 43                 GER Fellbach                 5:24:17,7   12.-M65
1685. Date Martin 63                   SUI Teufen AR                5:24:19,8  387.-M45
1686. Ecabert Arnaud 80                SUI Bôle                     5:24:19,9  568.-M20
1687. Graf Jonas 65                    SUI Bönigen b. Interlaken    5:24:23,8  388.-M45
1688. Eggler Urs 55                    SUI Seftigen                 5:24:24,1  113.-M55
1689. Winkelmann Gerhard 61            SUI Meiringen                5:24:30,4  223.-M50
1690. Schild Christian 75              SUI Bönigen b. Interlaken    5:24:31,0  569.-M20
1691. Sandison David 63                GBR Newmarket                5:24:32,8  389.-M45
1692. Klopfenstein Marco 81            SUI Hilterfingen             5:24:33,4  570.-M20
1692. Scott Simon 57                   GBR Wantage                  5:24:33,4  224.-M50
1694. Armbruster Manfred 49            GER Balingen                 5:24:36,3   40.-M60
1695. Neiger Lukas 85                  SUI Zürich                   5:24:46,2  571.-M20
1696. Engler Urs 74                    SUI Möhlin                   5:24:47,5  572.-M20
1697. Zingg René 67                    SUI Bättwil-Flüh             5:24:49,2  345.-M40
1698. Stöckli Daniel 53                SUI Pfaffhausen              5:24:51,0  114.-M55
1699. Coolen Hans 69                   BEL Lommel                   5:24:54,1  346.-M40
1700. Bühler D.J. Wale 58              SUI Dulliken                 5:24:56,2  225.-M50
1701. Geis-Sändig Oliver 64            GER Sankt Ingbert            5:24:58,4  390.-M45
1702. Meyer Dieter 58                  GER Schloß Holte-Stukenbro   5:24:59,1  226.-M50
1703. Sassmannshausen Roberto 80       LUX Rotterdam                5:24:59,2  573.-M20
1704. Hiltbrunner Rolf 56              SUI Bäriswil BE              5:25:00,8  115.-M55
1705. De Dios Gonzalez Jose 69         ESP Badajoz                  5:25:03,6  347.-M40
1706. Durrer Roman 79                  SUI Cham                     5:25:03,9  574.-M20
1707. Gäth Holger 64                   GER Heidelberg               5:25:08,1  391.-M45
1708. Riess Ingo 68                    SUI Zürich                   5:25:09,0  348.-M40
1709. Denton Jan 72                    CZE Mnisek                   5:25:11,8  575.-M20
1710. von Gunten Daniel 66             SUI Sigriswil                5:25:12,4  392.-M45
1711. Schneider Stefan 79              SUI Interlaken               5:25:17,9  576.-M20
1712. Kennedy Andrew 73                CAN London                   5:25:18,5  577.-M20
1713. Kundert Hanspeter 44             SUI Steffisburg              5:25:23,6   13.-M65
1714. Annema Jouke 69                  NED Wassenaar                5:25:23,8  349.-M40
1715. Flisijn François 63              NED Julianadorp              5:25:26,6  393.-M45
1716. Rolli Paul 47                    SUI Morges                   5:25:27,2   41.-M60
1717. Schröder Jan 67                  GER Zürich                   5:25:29,5  350.-M40
1718. Bruylant Marc 55                 BEL Lede                     5:25:30,8  116.-M55
1719. Aubry André 59                   SUI Würenlos                 5:25:31,0  227.-M50
1720. Hardt Frank 69                   GER Urbar                    5:25:35,2  351.-M40
1721. De-Bettin Franz 63               AUT Bad Ischl                5:25:38,2  394.-M45
1722. Zimmermann Florian 82            GER Frensdorf                5:25:38,8  578.-M20
1723. Kriesche Wolfgang 56             GER Neunkirchen/Saar         5:25:46,3  117.-M55
1724. Seywald Heinz 50                 GER Ballrechten-Dottingen    5:25:48,1   42.-M60
1725. Eckhardt Jürg 66                 SUI Wollerau                 5:25:49,4  395.-M45
1726. Egatenmaier Günter 57            GER Orsingen-Nenzingen       5:25:52,6  228.-M50
1727. Furrer Markus 65                 SUI Schwanden (Sigriswil)    5:25:53,5  396.-M45
1728. Friedrich Ruedi 49               SUI Freidorf TG              5:26:01,6   43.-M60
1729. Szabo Norbert 66                 SUI Ins                      5:26:01,8  397.-M45
1730. Bürgi Adrian 59                  SUI Aarberg                  5:26:02,3  229.-M50
1731. Zumbrunn Daniel 65               SUI Wittinsburg              5:26:04,0  398.-M45
1732. Brand Lothar 53                  GER Wattenbek                5:26:05,1  118.-M55
1733. Candreja Maurus 67               SUI Zürich                   5:26:05,4  352.-M40
1734. van Megen Stephan 66             NED Rotterdam                5:26:08,3  399.-M45
1735. Ziegler Robert 53                SUI Schübelbach              5:26:10,7  119.-M55
1736. Mcintosh Christopher 56          GBR Kingsbridge              5:26:10,8  120.-M55
1737. Schmidhauser Arno 59             SUI Bern                     5:26:14,0  230.-M50
1738. Jokiel Gerhard 52                SUI Horw                     5:26:15,2  121.-M55
1739. Sierck Frank 68                  GER Grossaffoltern           5:26:16,1  353.-M40
1740. Luepke Noel 65                   GER Hofheim                  5:26:18,8  400.-M45
1741. Stettler Alfredo 86              SUI Thun                     5:26:27,1  579.-M20
1742. Schauf Gerd 79                   GER Ediger-Eller             5:26:28,5  580.-M20
1743. Konieczny Samuel 87              SUI Adelboden                5:26:30,0  581.-M20
1744. Traub Kurt 45                    SUI Basel                    5:26:33,3   14.-M65
1745. Daniels Hans 54                  GER Eschweiler               5:26:35,2  122.-M55
1746. Hagen Phileas 77                 SUI Schenkon                 5:26:38,3  582.-M20
1747. Coster Stephen 81                NZL London                   5:26:42,0  583.-M20
1748. Schälle Stefan 84                SUI St. Gallen               5:26:42,8  584.-M20
1749. Bührer John 64                   SUI Zürich                   5:26:50,6  401.-M45
1750. Deillon Yvan 52                  SUI Préverenges              5:26:52,2  123.-M55
1751. Bühler Markus 64                 SUI Elsau                    5:26:52,6  402.-M45
1752. Mühlemann Heinz 47               SUI Scharnachtal             5:26:55,9   44.-M60
1753. Michel Markus 59                 SUI Muri b. Bern             5:26:58,7  231.-M50
1754. van der Pas R. Gerardus 62       NED SV Ulvenhout             5:27:12,1  403.-M45
1755. Facetti Fabio 56                 ITA Malnate (VA)             5:27:17,7  124.-M55
1756. Pelo Jasmin 87                   DEN Kobenhavn NV             5:27:18,3  585.-M20
1757. Vandevelle Jean-Louis 54         FRA Raynans                  5:27:18,5  125.-M55
1758. Hablützel Herbert 61             SUI Stehrenberg              5:27:18,6  232.-M50
1759. Schneemeier Wilhelm 56           GER Unterföhring             5:27:18,8  126.-M55
1760. Ott Tom 70                       GER Horb                     5:27:19,8  354.-M40
1761. Huber Rolf 65                    SUI Dietlikon                5:27:24,2  404.-M45
1762. Exer Markus 76                   SUI Altstätten SG            5:27:33,9  586.-M20
1763. Jost Thomas 62                   SUI Zürich                   5:27:36,5  405.-M45
1764. Berberat Jean Luc 66             SUI Saint-Imier              5:27:37,4  406.-M45
1765. Theiler Alois 58                 SUI Oensingen                5:27:39,9  233.-M50
1766. Werth Claude 65                  FRA Buschwiller              5:27:42,1  407.-M45
1767. Fiedler Carlo 61                 LUX Lorentzweiler            5:27:43,8  234.-M50
1768. Meier Marcel 63                  SUI Unterbözberg             5:27:47,2  408.-M45
1769. Kuehfusz Rudi 54                 GER Gondelsheim              5:27:47,7  127.-M55
1770. Baumgartner Guido 68             SUI Murten                   5:27:48,3  355.-M40
1771. Steuding Bernd 66                GER Günthersleben            5:27:50,2  409.-M45
1772. Krähenbühl Dieter 62             SUI Frauenfeld               5:27:54,3  410.-M45
1773. Schelbert Markus 62              SUI Beinwil am See           5:27:55,6  411.-M45
1774. Meier Daniel 64                  SUI Aarau                    5:27:55,8  412.-M45
1775. Cattaneo Laurent 67              FRA Le Perchay               5:27:56,5  356.-M40
1776. Lukes Petr 66                    CZE Cernosice                5:27:57,0  413.-M45
1777. Lenzi Ewald 64                   SUI Widnau                   5:27:58,4  414.-M45
1778. Minder Walter 64                 SUI Mühledorf BE             5:27:59,5  415.-M45
1779. Kogler Ferdinand 59              AUT Mittersill               5:28:06,8  235.-M50
1780. Kuonen Viktor 61                 SUI Baltschieder             5:28:10,4  236.-M50
1780. Lustenberger Andy 66             SUI Kriens                   5:28:10,4  416.-M45
1782. Bena Brandini Marco 63           NED Julianadorp              5:28:10,7  417.-M45
1783. Steiner Jürg 64                  SUI Mittelhäusern            5:28:10,8  418.-M45
1784. Getgood Alan 76                  GBR Langford                 5:28:11,9  587.-M20
1785. Mazza Oscar 63                   SUI Biasca                   5:28:15,2  419.-M45
1786. Acevedo Fernando 66              SUI Thônex                   5:28:15,6  420.-M45
1787. Sietzen Georges 63               LUX Luxembourg               5:28:18,3  421.-M45
1788. Honegger Christoph M. 63         SUI Uster                    5:28:18,8  422.-M45
1789. Graf Patrick 74                  SUI Eglisau                  5:28:22,8  588.-M20
1790. Olschewski Bernd 72              GER Herbrechtingen           5:28:24,5  589.-M20
1791. Schilt Marcel 78                 SUI Unterseen                5:28:26,5  590.-M20
1792. Arnold Rinaldo 75                SUI Brig                     5:28:35,1  591.-M20
1793. Benkovics Michel 66              SUI Gordola                  5:28:35,2  423.-M45
1793. Vermijs Kees 53                  NED Dongen                   5:28:35,2  128.-M55
1795. Docarmo Victor Hugo 71           SUI Cugy VD                  5:28:40,6  357.-M40
1796. Jenni Adrian 79                  SUI Nidau                    5:28:41,3  592.-M20
1797. Mathys Peter 44                  SUI Sulz AG                  5:28:46,2   15.-M65
1798. Glaus Thomas 73                  SUI Diemtigen                5:28:48,0  593.-M20
1799. Dürr Daniel 61                   SUI Säriswil                 5:28:52,0  237.-M50
1800. Lips Jürg 43                     SUI Herrliberg               5:28:52,5   16.-M65
1801. Britschgi Patrick 71             SUI Urswil                   5:28:54,0  358.-M40
1802. Nebiker Andreas 66               SUI Grindelwald              5:28:55,8  424.-M45
1803. Zoratti Mario 63                 ITA Tavagnacco (UD)          5:28:56,7  425.-M45
1804. Delley Alain 68                  SUI Givisiez                 5:28:58,7  359.-M40
1805. Voisard Claude 66                SUI Biel/Bienne              5:29:00,2  426.-M45
1806. Bressoud Raymond 60              SUI Vufflens-le-Château      5:29:00,8  238.-M50
1807. Isler Hans Rudolf 50             SUI Frutigen                 5:29:03,1   45.-M60
1808. Navarro Sanchez Pedro Angel 68   ESP Elda alicante            5:29:03,7  360.-M40
1809. Castello Rico David 77           ESP Petrer (Alicante)        5:29:03,8  594.-M20
1810. Cecilia Ripoll Samuel 76         ESP Elda alicante            5:29:04,3  595.-M20
1811. Gaillard Serge 55                SUI Zürich                   5:29:04,6  129.-M55
1812. Sogorb Rico Manuel 70            ESP Elda alicante            5:29:04,8  361.-M40
1813. Egido Coloma Antonio 77          ESP Elda alicante            5:29:05,1  596.-M20
1814. Margadant Claudio 61             SUI Chur                     5:29:05,2  239.-M50
1815. Heimpel Mario 64                 GER Muhen                    5:29:07,2  427.-M45
1816. Vater Georg 68                   GER Suhl                     5:29:10,1  362.-M40
1817. Berger Stefan 72                 SUI Thun                     5:29:13,8  597.-M20
1818. Lehmann Alfred 49                SUI Hindelbank               5:29:27,5   46.-M60
1819. Odermatt Simon 78                SUI Zug                      5:29:28,5  598.-M20
1820. Amacher Tom 75                   SUI Bern                     5:29:31,0  599.-M20
1821. Schneider Georg 50               SUI Weggis                   5:29:32,6   47.-M60
1822. Becker Matthias 66               GER Schuttertal              5:29:34,3  428.-M45
1823. Allemann Urs 77                  SUI Winterthur               5:29:38,6  600.-M20
1824. Steinbacher Martin 64            GER Inzell                   5:29:39,7  429.-M45
1825. Tomse Peter 66                   SLO Ljubljana                5:29:45,0  430.-M45
1826. Sieber Patrick 82                SUI Heerbrugg                5:29:46,6  601.-M20
1827. Brechbühl Roger 77               SUI Bern                     5:29:48,4  602.-M20
1828. Zuber Benno 60                   SUI Randa                    5:29:49,7  240.-M50
1829. Marty Stefan 78                  SUI Rüti ZH                  5:29:52,3  603.-M20
1830. Scharpé Erik 71                  BEL Minderhout               5:29:53,2  363.-M40
1831. Schmid Volker 70                 GER Wörthsee                 5:29:53,9  364.-M40
1832. Hügi Roland 61                   SUI Luzern                   5:29:55,2  241.-M50
1833. Howes Peter 81                   GBR Reading                  5:29:56,2  604.-M20
1834. Kühl Philip 71                   GER Hamburg Neustadt         5:29:57,8  365.-M40
1835. Wahner Armin 51                  GER Bad Heilbrunn            5:30:06,5   48.-M60
1836. Jogwick Jürgen 66                GER Straubing                5:30:10,1  431.-M45
1837. Haverhals Jan 63                 NED MC Drunen                5:30:11,5  432.-M45
1838. Zulauf Stefan 62                 SUI Gutenburg                5:30:17,9  433.-M45
1839. Halbleib Jürgen 69               GER Gundelfingen             5:30:18,5  366.-M40
1840. Ondracek Lubos 55                CZE Prague                   5:30:28,8  130.-M55
1841. Helfenstein Kurt 60              SUI Sempach Stadt            5:30:29,6  242.-M50
1842. Wolf Stephane 70                 SUI Oberwil BL               5:30:30,9  367.-M40
1843. Gfeller Benjamin 89              SUI Thun                     5:30:33,0  605.-M20
1844. Schroots Hans 65                 NED Roermond                 5:30:37,2  434.-M45
1845. Douven Eric 71                   NED Herten                   5:30:38,4  368.-M40
1846. Sonderegger Gerhard 68           SUI Sissach                  5:30:40,3  369.-M40
1847. Tinnemans Jos 74                 NED Eindhoven                5:30:46,6  606.-M20
1848. König Dieter 55                  GER Ehningen                 5:30:47,7  131.-M55
1849. Podmore Stuart 68                GBR Princes Risborough       5:30:50,6  370.-M40
1850. Kerr Fraser 65                   GBR Knutsford                5:30:54,2  435.-M45
1851. Roberts Alastair 68              GBR Hale                     5:30:54,4  371.-M40
1852. Nigg Martin 69                   SUI Frauenfeld               5:30:56,5  372.-M40
1853. Gonnella Sandro 66               SUI Emmenbrücke              5:31:00,0  436.-M45
1854. Mühlberg Martin 65               SUI Habsburg                 5:31:00,9  437.-M45
1855. Knechtle Rolf 70                 SUI Bühler                   5:31:01,3  373.-M40
1856. Balsamo Secondo 55               ITA San Damiano d'Asti (AT   5:31:05,8  132.-M55
1857. Ellemunter Johann 58             ITA Bruneck (BZ)             5:31:08,0  243.-M50
1857. Verling Markus 71                LIE Vaduz                    5:31:08,0  374.-M40
1859. Huwiler Guido 62                 SUI Aarau                    5:31:08,8  438.-M45
1860. Buettler Peter 59                SUI Laupersdorf              5:31:10,6  244.-M50
1861. Büchler Adrian 68                SUI Bellikon                 5:31:10,9  375.-M40
1862. Hertog Arie Andre 58             NED Moordrecht               5:31:11,4  245.-M50
1863. Maskos Charlie 65                SUI Scuol                    5:31:15,4  439.-M45
1864. Windoffer Nils 88                GER Leverkusen               5:31:17,9  607.-M20
1865. Riello Mario 71                  ITA Genčve                   5:31:18,0  376.-M40
1866. O'Connor Damien 82               AUS Beaumaris                5:31:25,8  608.-M20
1867. Edel Thomas 72                   GER Essen                    5:31:26,2  609.-M20
1868. Loffing Christian 70             GER Essen                    5:31:26,9  377.-M40
1869. Baumann Raphael 64               SUI Seedorf UR               5:31:33,6  440.-M45
1870. Staubli Oliver 67                SUI Neuheim                  5:31:33,9  378.-M40
1871. Minder Urs 60                    SUI Huttwil                  5:31:34,1  246.-M50
1872. Ebert Marco 74                   GER Berlin                   5:31:39,7  610.-M20
1873. De Puysseleyr Dieter 68          BEL Gent                     5:31:40,1  379.-M40
1874. Villanueva Felix 70              SUI Bern                     5:31:45,2  380.-M40
1875. Andersen Peter 63                DEN Hornbćk                  5:31:49,8  441.-M45
1876. Zumstein Reto 69                 SUI Forch                    5:31:50,6  381.-M40
1877. Heiber Elias 81                  GER Bonn                     5:31:53,0  611.-M20
1878. Busse Alfred 52                  GER Süsel                    5:31:53,9  133.-M55
1879. Niehüser Manfred 47              GER Kirchen                  5:31:59,7   49.-M60
1880. Gregori Andrea 91                SUI Gordola                  5:32:00,9  612.-M20
1881. Bohne Peter 58                   USA Seattle                  5:32:01,9  247.-M50
1882. Della Torre Pierluigi 67         SUI Biasca                   5:32:02,7  382.-M40
1883. Rubi Markus 66                   SUI Lipperswil               5:32:03,2  442.-M45
1884. Droll Klaus 60                   GER Lauf                     5:32:05,9  248.-M50
1885. Kirn Tom 67                      GER Karlsruhe                5:32:12,5  383.-M40
1886. Ott Christoph 77                 SUI Bern                     5:32:13,9  613.-M20
1887. Flückiger Hans 53                SUI Dübendorf                5:32:14,2  134.-M55
1888. Lauf Franz-Peter 56              GER Eschweiler               5:32:15,3  135.-M55
1889. Hartwig Rainer 72                SUI Meggen                   5:32:15,8  614.-M20
1890. Wälti Markus 88                  SUI Tagelswangen             5:32:16,0  615.-M20
1891. Hunziker Clemens 70              SUI Horw                     5:32:16,2  384.-M40
1892. Gäumann Marco 85                 SUI Bern                     5:32:17,2  616.-M20
1893. Bernasconi Sergio 65             SUI Worben                   5:32:23,9  443.-M45
1894. Lips Ronald 70                   SUI Jegenstorf               5:32:24,2  385.-M40
1895. van Rij Jeroen 75                NED Obermumpf                5:32:29,4  617.-M20
1896. Müller Martin 66                 GER Freiburg                 5:32:32,7  444.-M45
1897. Spänhauer Hanspeter 60           SUI Niederweningen           5:32:33,1  249.-M50
1898. Chapman Tony 64                  GBR Grossbritannien          5:32:33,3  445.-M45
1898. Schwab Thomas 66                 SUI Seuzach                  5:32:33,3  445.-M45
1900. Schöni Christian 71              SUI Thun                     5:32:33,7  386.-M40
1901. van Den Berg Han 70              NED Zwolle                   5:32:34,4  387.-M40
1902. Gieling Robert 70                NED Arnhem                   5:32:35,2  388.-M40
1903. Stettler Kurt 72                 SUI Zweilütschinen           5:32:37,7  618.-M20
1904. Zabe-Kühn Martin 64              GER Ostermundigen            5:32:38,4  447.-M45
1905. Wolff Romain 51                  LUX Erpeldange               5:32:42,2   50.-M60
1906. Fasnacht Michael 75              SUI Zimmerwald               5:32:43,1  619.-M20
1907. Henzi Alexander 72               SUI Zürich                   5:32:43,2  620.-M20
1907. Messner Ralf 63                  GER Wolnzach                 5:32:43,2  448.-M45
1909. Marx Peter 57                    GER Aurich                   5:32:44,4  250.-M50
1910. Kurch Sebastian 81               GER Bremen                   5:32:44,6  621.-M20
1911. Brück Wolfgang 73                GER Sankt Augustin           5:32:45,4  622.-M20
1912. Denzler Beat 55                  SUI Winterthur               5:32:45,8  136.-M55
1913. Beck Thomas 63                   SUI Thun                     5:32:49,6  449.-M45
1914. Gebhard Bertrand 58              SUI Morrens VD               5:32:49,8  251.-M50
1915. Cheung Tak Hong 58               GBR Hong Kong                5:32:52,3  252.-M50
1916. Herger Mathias 86                SUI Altdorf UR               5:32:52,6  623.-M20
1917. Herger Andreas 88                SUI Schattdorf               5:32:52,7  624.-M20
1918. Bartlome Adrian 66               SUI Seftigen                 5:32:53,0  450.-M45
1919. Eberts Stephan 67                GER Erlach                   5:32:54,2  389.-M40
1920. Ohr Thomas 77                    GER Crailsheim               5:33:00,9  625.-M20
1921. Heiniger Stefan 69               SUI Zollikofen               5:33:01,2  390.-M40
1922. Vande Weijer Erik 62             BEL Vremde                   5:33:02,2  451.-M45
1923. Schuler Sepp 54                  SUI Spiringen                5:33:02,9  137.-M55
1924. Tanner Peter 55                  AUT Maurach                  5:33:06,7  138.-M55
1925. Klink Ralf 65                    GER Riedstadt                5:33:07,4  452.-M45
1926. Graf Manfred 54                  SUI Konolfingen              5:33:17,4  139.-M55
1927. Riesenbürger Frank 60            GER Offenbach                5:33:18,6  253.-M50
1928. Oester Patrick 75                SUI Genčve                   5:33:20,2  626.-M20
1929. Gerber Jonathan 84               SUI Bern                     5:33:22,7  627.-M20
1930. Ahlert Mario 66                  GER Hamburg Rahlstedt        5:33:25,9  453.-M45
1931. Gasser Reto 66                   SUI Gelterkinden             5:33:29,0  454.-M45
1932. Matasci Luca 90                  SUI Tenero                   5:33:29,1  628.-M20
1933. Schiefermüller Prakash 74        SUI Interlaken               5:33:31,5  629.-M20
1933. Winter Alexander 68              GER Eppingen                 5:33:31,5  391.-M40
1935. Kaufmann Rinaldo 72              SUI Grindelwald              5:33:33,6  630.-M20
1936. Tschudin Res 64                  SUI Matten b. Interlaken     5:33:34,7  455.-M45
1937. Martin Tobias 75                 SUI Oltingen                 5:33:37,0  631.-M20
1938. Kuhnen Ivo 75                    SUI Uetendorf                5:33:39,4  632.-M20
1939. Wegmueller Marc 76               SUI Münsingen                5:33:39,8  633.-M20
1940. Helferich Michael 80             GER Mörlenbach               5:33:39,9  634.-M20
1941. Dermon Mario 68                  SUI Spiez                    5:33:40,2  392.-M40
1942. Pärli Fritz 55                   SUI Schüpfen                 5:33:42,4  140.-M55
1943. Mayer Reinhardt 56               GER Balingen                 5:33:44,8  141.-M55
1944. Carli Raffaele 57                ITA Pistoia (PT)             5:33:48,7  254.-M50
1945. Schenkel Christian 58            SUI Chęne-Bougeries          5:33:51,1  255.-M50
1946. Pollmeier Michael 63             GER Gütersloh                5:33:53,1  456.-M45
1947. Graf Martin 73                   SUI Buchs AG                 5:33:53,8  635.-M20
1948. Henriquez Rojas Daniel 75        CHI Santiago                 5:33:54,6  636.-M20
1949. Janssen Stefan 77                NED Druten                   5:33:55,8  637.-M20
1950. Holmström Oscar 80               SWE Johanneshov              5:34:06,9  638.-M20
1951. Fischer Roland 62                SUI Rubigen                  5:34:09,6  457.-M45
1952. Haendle Heinz 59                 SUI Hinteregg                5:34:11,7  256.-M50
1953. Schwendinger Robert 61           AUT Hörbranz                 5:34:12,7  257.-M50
1954. Duff Alfons 42                   SUI Uster                    5:34:14,3   17.-M65
1955. Parrish Mark 64                  USA Boulder                  5:34:16,9  458.-M45
1956. Stöckli Patrick 81               SUI Reinach BL               5:34:17,6  639.-M20
1957. Mulder Gerhard Jakob 67          NED Bussum                   5:34:17,8  393.-M40
1958. Timmermann Günther 56            GER Bonn                     5:34:24,1  142.-M55
1959. Wiendels Bert 81                 NED BH Didam                 5:34:24,5  640.-M20
1960. Aubrun Rene Lucien 61            NED Haarlem                  5:34:27,2  258.-M50
1961. Bläsi Giovanni 58                SUI Birmensdorf ZH           5:34:31,2  259.-M50
1962. Wampfler Daniel 64               SUI Lützelflüh-Goldbach      5:34:31,5  459.-M45
1963. Brechbühler Yves 87              SUI Bern                     5:34:32,9  641.-M20
1964. Gianini Franz 54                 SUI Dübendorf                5:34:39,6  143.-M55
1965. Rischette Gilbert 58             LUX Luxembourg               5:34:40,1  260.-M50
1966. Wälti Heinz 37                   SUI Schönenwerd              5:34:40,4    3.-M70
1967. Liechti Yves 65                  SUI Poliez-Pittet            5:34:42,4  460.-M45
1968. Wolfsturm Daniel 68              GER Tübingen                 5:34:42,8  394.-M40
1969. Scheiwiller Thomas 62            SUI Belp                     5:34:45,0  461.-M45
1970. Funke Thomas 60                  GER Schweinfurt              5:34:46,3  261.-M50
1971. Oppitz Ulrich 66                 GER Bern                     5:34:51,6  462.-M45
1972. Gösswein Hans Peter 65           GER Nürnberg                 5:34:57,5  463.-M45
1973. Burkhalter George 70             SUI Köniz                    5:34:58,8  395.-M40
1974. Würfel Jens-Peter 62             GER Fellbach                 5:34:59,2  464.-M45
1975. Fenk Werner 56                   SUI Willisau                 5:35:00,1  144.-M55
1976. Souren Tjeu 54                   NED Utrecht                  5:35:03,3  145.-M55
1977. Kohl Jürgen 66                   GER Sinzig                   5:35:04,0  465.-M45
1978. Kornmeier Josef 58               GER Stuttgart                5:35:05,2  262.-M50
1979. Schuler Christof 73              SUI Wolfenschiessen          5:35:06,3  642.-M20
1980. Rolle Axel 64                    GER Lörrach                  5:35:14,4  466.-M45
1981. Wigger Urs 69                    SUI Malters                  5:35:15,7  396.-M40
1982. Jacob Claude 56                  SUI Utzigen                  5:35:25,7  146.-M55
1983. Germann Andreas 64               SUI Wichtrach                5:35:26,0  467.-M45
1984. Meyer Karl Martin 58             SUI Luzern                   5:35:27,2  263.-M50
1985. Koller Andreas 82                SUI Wettingen                5:35:30,5  643.-M20
1986. Grad Klaus 58                    AUT St. Martin im Mühlkrei   5:35:31,8  264.-M50
1987. Lauener Fredy 59                 SUI Unterseen                5:35:32,2  265.-M50
1987. Scheurer Marc-Antoine 63         SUI Lausanne                 5:35:32,2  468.-M45
1989. Mäurer Gerald 56                 GER Chemnitz                 5:35:35,2  147.-M55
1990. Buettler Dominik 92              SUI Laupersdorf              5:35:36,4  644.-M20
1991. Kunz Manuel 71                   SUI Gasel                    5:35:37,7  397.-M40
1992. Marx Christian 63                GER Marburg                  5:35:41,1  469.-M45
1993. Liesch Martin 70                 SUI Malans GR                5:35:42,2  398.-M40
1994. Müller Sämi 81                   SUI Rüti ZH                  5:35:50,0  645.-M20
1995. Pesse Pascal 63                  SUI Lausanne                 5:35:50,4  470.-M45
1996. Gillenkirch Manfred 61           GER Schwirzheim              5:35:54,6  266.-M50
1997. Mohler Heinz 56                  SUI Basel                    5:36:03,8  148.-M55
1998. Veraguth Marco 74                SUI Winterthur               5:36:05,4  646.-M20
1999. von Känel Pascal 87              SUI Aeschi b. Spiez          5:36:09,2  647.-M20
2000. Luedtke Herbert 60               GER Grünkraut                5:36:11,3  267.-M50
2001. Keigel Urs 61                    SUI Magden                   5:36:12,3  268.-M50
2002. Scheuerecker Otto 40             GER Waging am See            5:36:27,2    4.-M70
2003. Lauber Urs 55                    SUI Zermatt                  5:36:27,6  149.-M55
2004. Allenbach Christof 90            SUI Steffisburg              5:36:29,0  648.-M20
2004. Guenat Gilles 60                 SUI DE-Lohmar                5:36:29,0  269.-M50
2006. Jost Pascal 61                   SUI Basel                    5:36:31,9  270.-M50
2007. Meier Adrian 77                  SUI Zürich                   5:36:32,7  649.-M20
2008. Brand Daniel 58                  SUI Bättwil                  5:36:35,7  271.-M50
2009. Laager Roland 64                 SUI Bettingen                5:36:39,1  471.-M45
2010. Hefti Carlo 71                   SUI Goldach                  5:36:39,3  399.-M40
2011. Rowe Kenny 52                    GBR Sheffield                5:36:39,7  150.-M55
2012. Christof David 79                CZE Praha                    5:36:41,6  650.-M20
2013. Gerber Reto 83                   SUI Steffisburg              5:36:44,7  651.-M20
2014. van der Lugt Arnoud 66           NED Arnhem                   5:36:45,1  472.-M45
2015. Birk Greg 55                     USA tagnola                  5:36:49,8  151.-M55
2016. Amstutz Hans 55                  SUI Tavannes                 5:36:56,6  152.-M55
2017. Sauder Edward 49                 USA Roanoke                  5:36:56,9   51.-M60
2018. Lüthi Hans 48                    SUI Gwatt (Thun)             5:36:58,8   52.-M60
2018. Schädelin Peter 62               SUI Zürich                   5:36:58,8  473.-M45
2020. Leuenberger Urs 65               SUI Konolfingen              5:36:59,7  474.-M45
2021. Wyss Christoph 64                SUI Aarberg                  5:37:06,2  475.-M45
2022. Küchler Patric 75                SUI Ebikon                   5:37:06,3  652.-M20
2023. Ptacek David 70                  BEL Meerbeek                 5:37:09,0  400.-M40
2024. Rutzer Stefan 62                 SUI Bäretswil                5:37:09,2  476.-M45
2025. Wieden Lutz 65                   GER Nittenau                 5:37:13,6  477.-M45
2026. Gerber Andreas 43                SUI Burgdorf                 5:37:17,5   18.-M65
2027. Haas Ruben 83                    GER Münster                  5:37:19,6  653.-M20
2028. Beck Sven 78                     GER derswil                  5:37:21,7  654.-M20
2029. Milz Norbert 64                  GER Witten                   5:37:24,3  478.-M45
2030. Kellermann Hans-Bernd 68         GER Osnabrück                5:37:24,5  401.-M40
2031. Schmutz Rémy 66                  SUI Füllinsdorf              5:37:33,3  479.-M45
2032. Kunz Kurt 51                     SUI Lyss                     5:37:34,9   53.-M60
2033. Bäuerle Werner 58                GER Konstanz                 5:37:35,7  272.-M50
2034. Aurag Daniel 60                  SUI Männedorf                5:37:37,6  273.-M50
2035. Beckmann Rainer 58               GER Unterföhring             5:37:43,5  274.-M50
2036. Ounde Ignatius Okemwa 80         KEN Suhr                     5:37:44,5  655.-M20
2037. Konietzny Alex 73                GER Genčve                   5:37:45,9  656.-M20
2038. Revelin Bruno 66                 SUI Uttigen                  5:37:51,8  480.-M45
2039. Baumann Martin 68                SUI Buonas                   5:37:57,6  402.-M40
2040. Maldonado Louis 54               FRA Wyhl am Kaiserstuhl      5:38:05,2  153.-M55
2041. Heil Carsten 76                  GER Waldmohr                 5:38:07,9  657.-M20
2042. Boller Juerg 54                  SUI Chęne-Bougeries          5:38:08,1  154.-M55
2043. Bischoff Peter 64                SUI Uetendorf                5:38:12,6  481.-M45
2044. Gehrig Beat 69                   SUI Balsthal                 5:38:14,3  403.-M40
2045. Kandera Christoff 70             AUT Matten b. Interlaken     5:38:22,4  404.-M40
2046. Prskawetz Stefan 60              GER Borna                    5:38:28,6  275.-M50
2047. Meixner Dieter 44                GER Obernheim-Kirchenarnba   5:38:31,1   19.-M65
2048. Reding Pierre 64                 LUX Mersch                   5:38:31,2  482.-M45
2049. Mörgeli Stefan 57                SUI Basel                    5:38:36,3  276.-M50
2050. Brunner Andre 76                 GER Remseck                  5:38:40,9  658.-M20
2051. Pittet Stéphane 68               SUI Couvet                   5:38:43,8  405.-M40
2052. Manenti Andrea 64                ITA Merate (LC)              5:38:45,2  483.-M45
2053. Bieri Markus 86                  BEL Interlaken               5:38:45,9  659.-M20
2054. Guibert Rene 55                  SUI Veyrier                  5:38:46,1  155.-M55
2055. Amport Markus 64                 SUI Grossaffoltern           5:38:48,1  484.-M45
2056. Hirschi Daniel 66                SUI Worben                   5:38:56,0  485.-M45
2057. Massie Winfried W. 51            GER Dossenheim               5:39:00,7   54.-M60
2058. Witte Detlef 61                  GER Roßdorf                  5:39:01,0  277.-M50
2059. Vollenweider Stephan 65          SUI Ennetbürgen              5:39:01,8  486.-M45
2060. Utiger Bernhard 71               SUI Stettlen                 5:39:03,0  406.-M40
2061. Schoch Oliver 73                 SUI Andwil SG                5:39:04,8  660.-M20
2062. Pfeiffer Klaus 58                SUI Lommiswil                5:39:10,0  278.-M50
2063. Remy Andre 54                    GER Würselen                 5:39:19,7  156.-M55
2064. Ginter Thomas 69                 GER Ötisheim                 5:39:20,4  407.-M40
2065. Hänni Sacha 73                   SUI Rapperswil BE            5:39:21,9  661.-M20
2066. Hänni Michel 70                  SUI Rubigen                  5:39:22,3  408.-M40
2067. Bischofberger Edi 56             LIE Eschen                   5:39:29,4  157.-M55
2068. Regli Matthias 67                SUI Bolligen                 5:39:30,9  409.-M40
2069. Hufgard Stefan 78                GER Würzburg                 5:39:37,3  662.-M20
2070. Aellig Rolf 66                   SUI Ittigen                  5:39:39,8  487.-M45
2071. Kelly Michael 71                 IRL Dublin                   5:39:48,1  410.-M40
2072. Ulrich Roland 63                 SUI Jegenstorf               5:39:48,9  488.-M45
2073. Ticozzi Lorenzo 66               ITA Ronco Briantino (MB)     5:39:51,8  489.-M45
2074. Schäfer Markus 71                GER Wächtersbach             5:39:53,5  411.-M40
2075. Eisenring Theo 62                SUI Bütschwil                5:39:56,2  490.-M45
2076. Schilling Hans 53                SUI Islikon                  5:40:06,8  158.-M55
2077. Gilmartin Richard 72             GBR Cheshire                 5:40:11,7  663.-M20
2078. Cann James 79                    GBR Bideford                 5:40:15,4  664.-M20
2079. Alleyn Rudy 65                   SUI Sugiez                   5:40:18,5  491.-M45
2079. Berthoud Cédric 70               SUI La Chaux-de-Fonds        5:40:18,5  412.-M40
2081. Cortina Trinidad Juan M. 72      ESP Canet de Berenguer (Va   5:40:25,8  665.-M20
2082. Volkart Bernhard 58              SUI Niederweningen           5:40:27,6  279.-M50
2083. Heigl Siegfried 69               AUT Lunz am See              5:40:30,6  413.-M40
2084. Arnold Daniel 84                 GER Hagen                    5:40:36,2  666.-M20
2085. Guillemin Gustavo 67             MEX Guadalajara              5:40:37,5  414.-M40
2086. Arce Manuel 67                   MEX Zapopan                  5:40:38,2  415.-M40
2087. Stoll Ruedi 53                   SUI Zumikon                  5:40:38,9  159.-M55
2088. Erhard Markus 84                 AUS Silbertal                5:40:41,8  667.-M20
2089. Kehrli Thomas 78                 SUI Onex                     5:40:43,3  668.-M20
2090. Hommels Jan 77                   GER Fürth                    5:40:47,6  669.-M20
2091. Zahn Thomas 61                   GER sisberg                  5:40:49,3  280.-M50
2092. Frei Kurt 56                     SUI Seon                     5:40:57,7  160.-M55
2092. Wiedemann Bernd 64               GER Pfaffenhofen an der Ro   5:40:57,7  492.-M45
2094. Liberti Friedrich 52             GER Berlin                   5:40:58,0  161.-M55
2095. Martan Jiri 73                   CZE Tschechische Republik    5:41:02,4  670.-M20
2096. Scheidegger Thomas 59            SUI Matten b. Interlaken     5:41:02,5  281.-M50
2097. Speer Rudi 52                    GER Idar-Oberstein           5:41:02,9  162.-M55
2098. Zwahlen Thomas 67                SUI Urtenen-Schönbühl        5:41:06,0  416.-M40
2099. Kisch Arpad 67                   USA Tampa (Florida)          5:41:12,0  417.-M40
2100. Altorfer Felix 67                SUI Schliern b. Köniz        5:41:12,8  418.-M40
2101. Brunner Stefan 59                SUI Wilderswil               5:41:12,9  282.-M50
2102. Gargiullo William 54             SUI Pully                    5:41:15,1  163.-M55
2103. Hofer Markus 61                  SUI Stettlen                 5:41:16,5  283.-M50
2104. Fallegger Fabian 87              SUI Alpnach Dorf             5:41:19,7  671.-M20
2105. Bald Michael 70                  GER Wilnsdorf                5:41:27,2  419.-M40
2106. Hlavacek Tomas 61                CZE Prague                   5:41:32,3  284.-M50
2107. Roth Michael 49                  GER Ladenburg                5:41:36,9   55.-M60
2108. Hess Paul 64                     SUI Steffisburg              5:41:46,0  493.-M45
2109. Detmer Michael 66                GER Mannheim                 5:41:55,2  494.-M45
2110. Bittenbinder Sorin 69            GER Karlshuld                5:41:55,4  420.-M40
2111. Gfeller Hans-Jakob 69            SUI Sumiswald                5:42:03,8  421.-M40
2112. Spinnler Christoph 58            SUI Nussbaumen AG            5:42:08,3  285.-M50
2113. Bopp Werner 56                   SUI Villnachern              5:42:13,3  164.-M55
2114. Bucci Giuseppe 64                ITA Massa (MS)               5:42:15,0  495.-M45
2115. Dendl Roman 68                   AUT Trumau, Aspangbahn       5:42:17,0  422.-M40
2116. Graber René 61                   SUI Schötz                   5:42:28,6  286.-M50
2117. Aeberhard Markus 71              SUI Urtenen-Schönbühl        5:42:33,0  423.-M40
2118. Steiner Norbert 64               SUI Rothenburg               5:42:36,3  496.-M45
2119. Zentner Francis 52               FRA Altkirch                 5:42:37,7  165.-M55
2120. Boer De Siebolt 62               NED Nijmegen                 5:42:38,5  497.-M45
2121. Meier Jürg 69                    SUI Basel                    5:42:42,6  424.-M40
2122. Wiesinger Andreas 70             AUT Jenbach                  5:42:50,1  425.-M40
2123. Gross Wolfgang 77                GER Tiefenbach               5:42:52,2  672.-M20
2124. Huser Roland 67                  SUI Amriswil                 5:42:52,9  426.-M40
2125. Geiges Arno 52                   GER Bühl                     5:42:53,9  166.-M55
2126. Campagnolo Carlo 71              ITA Imperia (IM)             5:42:54,2  427.-M40
2127. Heinemann Olaf 43                GER Deckenpfronn             5:42:59,3   20.-M65
2128. Parnigoni Claude 57              SUI Meyrin                   5:43:01,1  287.-M50
2129. Lichtsteiner Klemens 70          SUI Rothenburg               5:43:03,1  428.-M40
2130. Käser Urs 56                     SUI Jegenstorf               5:43:03,4  167.-M55
2131. Ledermann Frédy 57               SUI Tramelan                 5:43:08,3  288.-M50
2132. Frixe Eberhard 50                GER Meine                    5:43:12,7   56.-M60
2133. Haueter Max 55                   SUI Sumiswald                5:43:19,3  168.-M55
2134. Strickler Werner 54              SUI Volketswil               5:43:22,4  169.-M55
2135. Huber René 66                    GER Ostrhauderfehn           5:43:24,8  498.-M45
2136. Lambert Gerard 53                SUI Wettswil                 5:43:25,8  170.-M55
2136. Schultheis Thomas 71             GER Herzogenrath             5:43:25,8  429.-M40
2138. Lüthi Markus 62                  SUI Oberbipp                 5:43:31,5  499.-M45
2139. Strahm Adrian 78                 SUI Bern                     5:43:33,4  673.-M20
2140. Biedermann Kurt 57               SUI Therwil                  5:43:34,2  289.-M50
2141. Crockett Andrew 80               GBR Oxon                     5:43:35,6  674.-M20
2142. Lips Ronald 66                   NED Hoofddorp                5:43:35,9  500.-M45
2143. Weissbach Tim 85                 GER Aachen                   5:43:36,8  675.-M20
2144. Gardien Robert 65                NED TW Didam                 5:43:38,9  501.-M45
2145. Spenger Daniel 63                SUI Dübendorf                5:43:41,2  502.-M45
2146. Schaller Philippe 54             SUI Presinge                 5:43:41,3  171.-M55
2147. Binning Peter 61                 GBR London                   5:43:41,8  290.-M50
2148. Corker David 61                  GBR London                   5:43:42,2  291.-M50
2149. Höpfner Thomas 55                GER Langewiesen              5:43:45,1  172.-M55
2150. Bonetti Oscar 57                 ITA Tavagnacco (UD)          5:43:45,6  292.-M50
2151. Tillmanns Peter 65               GER Hamburg Winterhude       5:43:49,7  503.-M45
2152. Osterwalder Guido 60             SUI Emmenbrücke              5:43:50,7  293.-M50
2153. Gafner Martin 70                 SUI Meiringen                5:43:53,3  430.-M40
2154. Maurer Michael 70                SUI Gerolfingen              5:43:54,5  431.-M40
2155. Moresi Roland 62                 SUI Diessenhofen             5:43:55,7  504.-M45
2156. Di Matteo Antonio 66             ITA Oberwil BL               5:43:58,1  505.-M45
2157. Haibucher Peter 61               SUI Sennhof (Winterthur)     5:43:58,3  294.-M50
2158. Dennler Jonas 81                 SUI Zürich                   5:43:59,6  676.-M20
2159. Guldimann Thomas 55              SUI Wangen b. Olten          5:44:02,7  173.-M55
2160. Wunsch Hans-Joachim 47           GER Trier                    5:44:02,9   57.-M60
2161. Frei Thomas 68                   SUI Interlaken               5:44:03,9  432.-M40
2162. Dürr Tobias 66                   GER Dettenheim               5:44:04,8  506.-M45
2163. Jeanmonod David Camden 74        SUI Péry                     5:44:05,0  677.-M20
2163. Perren Marcel 67                 SUI Luzern                   5:44:05,0  433.-M40
2165. Kyd André 59                     SUI Fraubrunnen              5:44:07,9  295.-M50
2166. Thommen Roland 35                SUI Rorschacherberg          5:44:10,5    5.-M70
2167. Mückl Christian 71               GER Nürnberg                 5:44:10,8  434.-M40
2168. De Bruijn Sjef 66                NED Lonay                    5:44:11,1  507.-M45
2169. Hofer Thomas 88                  SUI Langenthal               5:44:13,3  678.-M20
2170. Zeugin Christian 63              SUI Samedan                  5:44:13,8  508.-M45
2171. Mandelli Marco 61                ITA Lesmo (MB)               5:44:19,0  296.-M50
2172. Günther Thomas Oliver 74         GER Bonn                     5:44:22,6  679.-M20
2173. Stricker Michael 56              GER Backnang                 5:44:23,2  174.-M55
2174. Hubacher Ulrich 47               SUI Münsingen                5:44:25,9   58.-M60
2175. Andre Stephan 74                 GER Ediger-Eller             5:44:27,0  680.-M20
2176. Lopez Pintor Santiago 79         ESP Matamorosa               5:44:27,4  681.-M20
2177. Finn Tyler 73                    USA Jenkintown               5:44:27,8  682.-M20
2178. Meyer Marco 71                   SUI Rüdtligen                5:44:28,4  435.-M40
2179. Hurt Michael 61                  GER Langsur                  5:44:33,7  297.-M50
2180. Zahler Markus 54                 SUI Fehraltorf               5:44:34,3  175.-M55
2181. Hügli Heinz 63                   SUI Bonaduz                  5:44:35,1  509.-M45
2182. van der Heide Bas 61             NED Wageningen               5:44:35,7  298.-M50
2183. Freiburghaus Jürg 57             SUI Enggistein               5:44:39,2  299.-M50
2184. Kurz Olivier 63                  SUI Lausanne                 5:44:41,0  510.-M45
2185. Wyss René 64                     SUI Siebnen                  5:44:47,3  511.-M45
2186. Lanz Peter 61                    SUI Oberengstringen          5:44:51,0  300.-M50
2187. Trendl Markus 77                 GER Plüderhausen             5:44:52,5  683.-M20
2188. Waddington Nigel 63              GBR Null                     5:44:53,7  512.-M45
2189. Siegenthaler Daniel 68           SUI Zuchwil                  5:44:54,6  436.-M40
2190. Rovelli Federico 61              ITA Milano (MI)              5:44:56,7  301.-M50
2191. Roth Philipp 81                  SUI Allschwil                5:44:57,9  684.-M20
2192. Grüninger Hardy 62               SUI Au ZH                    5:44:59,7  513.-M45
2193. Verhoeven Hans 58                NED Eindhoven                5:45:02,9  302.-M50
2194. Sosef Kees 51                    NED Almere                   5:45:04,1   59.-M60
2194. van Heerbeek Ad 51               NED AH Middelbeers           5:45:04,1   59.-M60
2196. Dijkstra Gerrie 60               NED RV Oirschot              5:45:04,4  303.-M50
2197. Weyermann Rolf 67                SUI Frenkendorf              5:45:05,6  437.-M40
2198. Planzer Thomas 67                SUI Zug                      5:45:08,2  438.-M40
2199. Schmid Beni 76                   SUI Zürich                   5:45:12,3  685.-M20
2200. Broder Stefan 70                 SUI Hittnau                  5:45:16,5  439.-M40
2201. Swijsen Johnny 64                BEL Herk-de-Stad             5:45:17,0  514.-M45
2202. Gohl Herbi 57                    SUI Oberglatt ZH             5:45:21,3  304.-M50
2203. Velten Lutz 73                   SUI Embrach                  5:45:21,5  686.-M20
2204. Veile Ralf 63                    GER Altenglan                5:45:23,8  515.-M45
2205. Dupuis Pierre 67                 SUI Châtel-St-Denis          5:45:24,3  440.-M40
2206. Gautschi Sydney 87               SUI Hünibach                 5:45:24,6  687.-M20
2207. van der Woude Egbert 62          NED Maarn                    5:45:26,8  516.-M45
2208. Knoope Thomas 67                 NED Bodegraven               5:45:28,6  441.-M40
2209. Pasquinelli Claudio 57           SUI Bern                     5:45:29,0  305.-M50
2210. Kürsteiner Walter 47             SUI Bühler                   5:45:29,5   61.-M60
2211. Schöffel Jürgen 47               GER Heddesheim               5:45:32,2   62.-M60
2212. Bürckel Pierre 58                SUI Solothurn                5:45:32,3  306.-M50
2213. Duber Martin 73                  SUI Effretikon               5:45:32,9  688.-M20
2214. Ilg Thomas 56                    SUI Leissigen                5:45:34,0  176.-M55
2215. Höllinger Ralph 61               GER Heiningen                5:45:35,3  307.-M50
2216. Polman Henri 60                  NED AK Lichtenvoorde         5:45:42,8  308.-M50
2217. Reinert Xaver 49                 SUI Grosswangen              5:45:46,7   63.-M60
2218. Heuer Ingmar 69                  GER Salzhausen               5:45:49,7  442.-M40
2219. van Hamersvelt Henk 56           NED Molenhoek LB             5:45:53,7  177.-M55
2220. Perren Jean-Luc 64               SUI Pully                    5:45:55,6  517.-M45
2221. Scheibe Siegfried 55             GER Dresden                  5:46:07,2  178.-M55
2222. Buser Thomas 63                  SUI Nuglar                   5:46:11,0  518.-M45
2223. Mühlberg Heiko 66                GER Hüttlingen               5:46:16,1  519.-M45
2224. Frei Heinrich 58                 SUI Winkel                   5:46:19,8  309.-M50
2225. Frei Tobias 85                   SUI Kloten                   5:46:20,1  689.-M20
2226. Razakarivony Jean-David 73       MAD Menzingen                5:46:22,7  690.-M20
2227. Rizzoli Flavio 69                SUI Hittnau                  5:46:26,0  443.-M40
2228. Aemmer Daniel 59                 SUI Matten b. Interlaken     5:46:28,1  310.-M50
2229. Björnsson Mikael 61              SWE Kristianstad             5:46:32,0  311.-M50
2230. Straubhaar Peter 62              SUI Thierachern              5:46:33,8  520.-M45
2231. Vanneste Michael 80              BEL Waregem                  5:46:34,2  691.-M20
2232. Robert Laurent 76                SUI Genčve                   5:46:37,1  692.-M20
2233. Jaberg Andreas 63                SUI Aarberg                  5:46:38,8  521.-M45
2234. Mahr Andre 69                    LUX Canach                   5:46:40,8  444.-M40
2235. Brinkmann Alexander 70           GER Degersheim               5:46:42,9  445.-M40
2236. Schneider Jörg 56                GER Reichenbach              5:46:46,0  179.-M55
2237. Mancino Pierre 56                SUI Petit-Lancy              5:46:50,7  180.-M55
2238. Soche Tobias 88                  SUI Gsteigwiler              5:46:52,3  693.-M20
2239. Streuli Oliver 77                SUI Fehraltorf               5:47:00,8  694.-M20
2240. Farner Martin 79                 SUI Feuerthalen              5:47:01,1  695.-M20
2241. Halter Hans 57                   SUI Sempach Station          5:47:11,5  312.-M50
2242. Perret Raymond 47                SUI Allschwil                5:47:14,4   64.-M60
2243. Meier Jörg 50                    SUI Wilderswil               5:47:15,1   65.-M60
2244. Ryser Beat 62                    SUI Murgenthal               5:47:17,3  522.-M45
2245. Vetterli Thomas 54               SUI Wermatswil               5:47:25,1  181.-M55
2246. Lauper Jürg 66                   SUI Seedorf BE               5:47:26,2  523.-M45
2247. Hodel Alois 61                   SUI Nottwil                  5:47:27,4  313.-M50
2248. Visser Oscar Simon 73            NED ER Utrecht               5:47:30,1  696.-M20
2249. Schulze-Feldmann Georg 58        GER Kiel                     5:47:31,3  314.-M50
2250. Wittlin Beat 70                  SUI Hochwald                 5:47:31,7  446.-M40
2251. Sonderegger Franz 60             SUI Interlaken               5:47:32,7  315.-M50
2252. van Nieuwenhove Georges 44       BEL Harelbeke                5:47:34,8   21.-M65
2253. Griesser Roland 58               SUI Bönigen b. Interlaken    5:47:43,3  316.-M50
2254. Leeser Walter 55                 SUI Wila                     5:47:44,8  182.-M55
2255. Snackers Ralf-Peter 64           GER Mannheim                 5:47:48,7  524.-M45
2256. Kluitman Tom 70                  NED VE Didam                 5:47:50,3  447.-M40
2257. Ruef Hugo 65                     SUI Bönigen b. Interlaken    5:47:54,7  525.-M45
2258. Maulaz Michel 67                 SUI Sulzbach                 5:47:58,5  448.-M40
2259. Jaun Fritz 65                    SUI Langnau i. E.            5:48:11,6  526.-M45
2260. Fontein Wilfred 68               NED TD Didam                 5:48:12,7  449.-M40
2261. Denneberg Jürg 49                SUI Herrliberg               5:48:13,1   66.-M60
2262. Fiechter Georg 58                SUI Lohn-Ammannsegg          5:48:16,4  317.-M50
2263. Widmann Alfred 57                SUI Basel                    5:48:18,0  318.-M50
2264. Walker Josef 66                  SUI Schattdorf               5:48:18,2  527.-M45
2265. Burla Stephan 60                 SUI Oberwil BL               5:48:18,3  319.-M50
2266. Gern Axel 72                     GER Remseck am Neckar        5:48:19,2  697.-M20
2267. Dubois Denis 56                  SUI Vich                     5:48:30,0  183.-M55
2268. Kopischke Björn 77               GER Berlin                   5:48:34,3  698.-M20
2269. Folkersma Jacco 66               NED Arnhem                   5:48:36,7  528.-M45
2270. Temperli Rolf 57                 SUI Hinterkappelen           5:48:36,9  320.-M50
2271. Nöbauer Klaus 55                 AUT St. Martin im Mühlkrei   5:48:38,6  184.-M55
2272. Ehrlenbach Markus 75             AUT Kirchbichl               5:48:39,1  699.-M20
2273. Kautz Stefan 73                  GER Rheinfelden              5:48:43,3  700.-M20
2274. Steenbergen Janroelof 64         NED Ruinen                   5:48:43,5  529.-M45
2275. Kaufmann Carlo 59                LUX Schifflange              5:48:44,2  321.-M50
2276. Heiniger Peter 49                SUI Büren an der Aare        5:48:44,3   67.-M60
2277. Niessen Frank 57                 NED Oosterhout               5:48:46,3  322.-M50
2278. van Den Einde Joris 66           BEL Aalst                    5:48:47,0  530.-M45
2279. Suter Stefan 66                  SUI Rüttenen                 5:48:59,0  531.-M45
2280. Bräm Daniel 77                   SUI Meilen                   5:49:01,0  701.-M20
2281. Sigrist Hajo 68                  GER Berlin                   5:49:04,7  450.-M40
2282. Lusser Eugen 67                  SUI Luzern                   5:49:05,6  451.-M40
2283. Kyburz Stefan 79                 SUI Interlaken               5:49:06,5  702.-M20
2284. Marletaz Blaise Vincent 58       SUI Lausanne                 5:49:10,4  323.-M50
2285. Mulroy John 55                   USA Reading                  5:49:11,5  185.-M55
2286. Amrein Josef 68                  SUI Schötz                   5:49:21,2  452.-M40
2287. Biemans Louis 49                 NED Raamsdonk                5:49:25,5   68.-M60
2288. Kittel Christian 78              SUI Münsingen                5:49:28,9  703.-M20
2289. Spiess Peter 58                  SUI Zufikon                  5:49:37,3  324.-M50
2290. Weber Karl 51                    GER Obermoschel              5:49:37,6   69.-M60
2291. Bader Francois 78                FRA Mulhouse                 5:49:42,6  704.-M20
2292. Wentz Udo 53                     GER Krefeld                  5:49:49,4  186.-M55
2293. Kurowski Uwe 58                  GER Leipzig                  5:49:51,3  325.-M50
2294. Schrepfer Daniel 67              SUI Matzingen                5:49:52,3  453.-M40
2295. Kohler Pirmin 74                 SUI Nänikon                  5:49:55,8  705.-M20
2296. Wilkinson Thomas 76              GBR London                   5:49:56,7  706.-M20
2297. Büttiker Martin 63               SUI Wichtrach                5:49:59,9  532.-M45
2298. Anstead Matthew 70               GBR Banchory                 5:50:01,9  454.-M40
2299. Haller Markus 67                 SUI Möhlin                   5:50:04,6  455.-M40
2300. Moser Heinz 57                   SUI Teufen AR                5:50:09,5  326.-M50
2301. Singer Franz 59                  AUT Kirchberg an der Piela   5:50:11,2  327.-M50
2302. Seymour Robert 72                GBR Herford                  5:50:16,1  707.-M20
2303. De With Pieter 60                NED Breda                    5:50:21,6  328.-M50
2304. Frauchiger Daniel 73             SUI Konolfingen              5:50:23,9  708.-M20
2305. Zaugg Patric 73                  SUI Thun                     5:50:24,3  709.-M20
2306. Champion Max 47                  SUI Bottmingen               5:50:24,9   70.-M60
2307. Dimmendaal Henk 54               NED Deventer                 5:50:26,9  187.-M55
2308. Zagers Adri 57                   NED Eindhoven                5:50:27,2  329.-M50
2309. Bott Reto 56                     SUI Hofstetten SO            5:50:29,2  188.-M55
2310. Staubli Pirmin 76                SUI Steinhausen              5:50:29,7  710.-M20
2311. Krause Hendrik 68                GER Berlin                   5:50:30,7  456.-M40
2312. Schmid Fritz 66                  SUI Barmelweid               5:50:32,2  533.-M45
2313. Spielmann Hans-Peter 48          SUI Grüningen                5:50:33,4   71.-M60
2314. Schönenberger Felix 69           SUI Füllinsdorf              5:50:35,0  457.-M40
2315. Kammer Ueli 63                   SUI Horboden                 5:50:35,8  534.-M45
2316. Stucki Roland 71                 SUI Bubikon                  5:50:39,4  458.-M40
2317. Maes Albrecht 57                 BEL Aalst                    5:50:40,7  330.-M50
2318. Harper James 69                  GBR Bottmingen               5:50:42,1  459.-M40
2319. Isler Roland 65                  SUI Thalwil                  5:50:43,0  535.-M45
2320. Kügler Christian 66              GER Königstein               5:50:48,5  536.-M45
2321. Stalder Christoph 77             SUI Zürich                   5:50:49,9  711.-M20
2322. Hercher Rainer 68                GER Umkirch                  5:50:57,5  460.-M40
2323. Tschanz Jürg 71                  SUI Wolfwil                  5:50:59,8  461.-M40
2324. Bonini Christian 72              SUI IT-Firenze (FI)          5:51:00,9  712.-M20
2325. Boddington Edward 65             GBR Wantage                  5:51:03,2  537.-M45
2326. Buchser Thomas 65                SUI Kappelen                 5:51:06,8  538.-M45
2327. Stäbler Reto 64                  SUI Berneck                  5:51:11,3  539.-M45
2328. Dubacher Martin 45               SUI Oberwil-zg               5:51:11,7   22.-M65
2329. Litzllachner Peter 70            AUT Krumpendorf              5:51:14,2  462.-M40
2330. Thalmaier Klaus 57               GER Nittenau                 5:51:14,9  331.-M50
2331. Kjrgaard Morten Dahm 84          DEN Fredericia               5:51:15,6  713.-M20
2332. Beneventi Michel 71              SUI Lausanne                 5:51:16,0  463.-M40
2333. Darmstadt Harald 50              GER Erftstadt                5:51:18,2   72.-M60
2334. Schneider Thomas 66              SUI Täuffelen                5:51:22,0  540.-M45
2335. Trinkaus Wolfgang 58             GER Obermohr                 5:51:32,1  332.-M50
2336. Thomet Hansruedi 53              SUI Wallisellen              5:51:36,4  189.-M55
2337. Schätzle Torsten 71              GER Konstanz                 5:51:37,2  464.-M40
2338. Blanc Grégoire 80                SUI Arbaz                    5:51:37,9  714.-M20
2339. Hari Hanspeter 59                SUI Riehen                   5:51:41,2  333.-M50
2340. Allars Carl 76                   AUS Herrliberg               5:51:41,5  715.-M20
2341. Röthlisberger Rüedu 46           SUI Marthalen                5:51:45,9   23.-M65
2342. Ismaier Franz-Josef 58           GER Hausen                   5:51:50,3  334.-M50
2343. Arto Hoyos Ruben 77              ESP Hinojedo                 5:51:51,2  716.-M20
2344. Ginoble Ivano 69                 SUI Hubersdorf               5:51:53,4  465.-M40
2345. Sommerhalder Heinz 56            SUI Buchs AG                 5:51:53,6  190.-M55
2346. Tholey Michael 71                GER Bad Säckingen            5:51:56,8  466.-M40
2347. Trüby Uli 68                     GER Bad Säckingen            5:51:57,3  467.-M40
2348. Blank Lothar 63                  GER Mannheim                 5:51:57,4  541.-M45
2349. Fehr Juerg 52                    SUI Stäfa                    5:51:58,7  191.-M55
2350. Reitz André 70                   GER Zürich                   5:52:05,4  468.-M40
2351. Krijbolder Laurens 58            NED Voorburg                 5:52:06,0  335.-M50
2352. Kuncke Stefan 67                 GER Münsingen                5:52:06,4  469.-M40
2353. Udressy Hugues 81                SUI Troistorrents            5:52:14,6  717.-M20
2354. Félix Sylvain 83                 SUI Meyrin                   5:52:15,3  718.-M20
2355. Siegrist Frank 68                GER Karlsruhe                5:52:17,5  470.-M40
2356. Bunk Christian 68                SUI DE-Pfinztal              5:52:17,9  471.-M40
2357. Dosch Markus 66                  GER Karlsruhe                5:52:18,9  542.-M45
2358. Meyberg Sjaak 61                 NED Lelystad                 5:52:22,0  336.-M50
2359. Kühnemund Wolfram 54             GER Schönbrunn               5:52:23,2  192.-M55
2360. Müller Silvio 65                 SUI Thun                     5:52:27,7  543.-M45
2361. Marentette Ken 66                CAN Burnaby                  5:52:28,2  544.-M45
2362. Feuz Daniel 73                   SUI Gsteigwiler              5:52:28,9  719.-M20
2363. Sim Quan-Ling 68                 CAN Carouge GE               5:52:31,1  472.-M40
2364. Bohnenblust Patrik 67            SUI Wichtrach                5:52:33,6  473.-M40
2365. Grman Igor 81                    SVK Topolcany                5:52:42,3  720.-M20
2366. Jost Hansueli 78                 SUI Nottwil                  5:52:43,1  721.-M20
2367. Steinbrücker Dietmar 53          GER Schwielowsee             5:52:44,0  193.-M55
2368. Brahm Tobias 80                  GER Waldbronn                5:52:49,0  722.-M20
2369. Schneider Hansruedi 52           SUI Hinterkappelen           5:52:49,5  194.-M55
2370. Langley Kirk 59                  GBR Surrey                   5:52:50,7  337.-M50
2371. Biber Alex 61                    SUI Frauenfeld               5:52:53,7  338.-M50
2372. Leimgruber Martin 51             SUI Aarau                    5:52:58,4   73.-M60
2373. Graf Rene 74                     SUI Biel/Bienne              5:53:08,9  723.-M20
2374. Rüegger Hans-Peter 56            SUI Büttikon AG              5:53:13,4  195.-M55
2375. Gübeli Marcel 68                 SUI St. Gallenkappel         5:53:22,9  474.-M40
2376. Verhaar Simon 66                 NED Castricum                5:53:27,4  545.-M45
2377. Knoblauch Christoph 63           SUI Ennetmoos                5:53:27,6  546.-M45
2378. Nielsen Torben Bundgaard 82      DEN Kobenhavn SV             5:53:30,3  724.-M20
2379. Stolz Michael 63                 SUI Binningen                5:53:36,0  547.-M45
2380. Anken Markus 69                  SUI Bern                     5:53:57,5  475.-M40
2381. Scherzinger Hansjörg 64          SUI Hägendorf                5:54:04,0  548.-M45
2382. Justo Barroso Garcia 67          ESP Mostoles/Madrid          5:54:08,2  476.-M40
2383. Romeike Heinz 50                 GER Duisburg                 5:54:12,0   74.-M60
2384. Alsing Jacob 74                  DEN Copenhagen V             5:54:21,7  725.-M20
2385. Ladefoged Ulrich 72              DEN Vejle                    5:54:23,3  726.-M20
2386. Hirono Takumi 64                 JPN Tamaku/Kawasaki          5:54:37,6  549.-M45
2387. Uffelmann Thorsten 66            GER Interlaken               5:54:42,5  550.-M45
2388. Karli Max 50                     SUI Zuchwil                  5:54:48,2   75.-M60
2389. Omollo Omondi 62                 KEN Winterthur               5:54:54,5  551.-M45
2390. Lüdi Franz 66                    SUI Kirchberg BE             5:54:59,2  552.-M45
2391. Stolker Jan 55                   NED Hilversum                5:55:01,7  196.-M55
2392. Kennedy Conor 86                 IRI München                  5:55:02,0  727.-M20
2393. Dittli Peter 62                  SUI Ennetbaden               5:55:03,0  553.-M45
2394. Weiss Manfred 67                 AUT Wien                     5:55:07,4  477.-M40
2395. Spirito Maurizio 64              SUI Schmerikon               5:55:10,0  554.-M45
2396. Epple Stephan 70                 SUI Goldiwil (Thun)          5:55:11,4  478.-M40
2397. Vandevoir Michel 65              BEL Sandweiler               5:55:14,2  555.-M45
2398. Perello Sandro 74                SUI Belp                     5:55:20,0  728.-M20
2399. Jostock Herbert 62               GER Trier                    5:55:25,4  556.-M45
2400. Wohler Urs 65                    SUI Scuol                    5:55:26,6  557.-M45
2401. Ivanek Robert 79                 CZE Basel                    5:55:28,8  729.-M20
2402. Pretterklieber Ruppert 61        AUT Hauptwil                 5:55:30,4  339.-M50
2403. Klomp Jaap 40                    NED Wormerveer               5:55:31,8    6.-M70
2403. Zehnder Erwin 56                 SUI Wädenswil                5:55:31,8  197.-M55
2405. Gärtner Sascha 78                GER Bremen                   5:55:32,7  730.-M20
2406. Schneider Andreas 61             GER Remse                    5:55:35,9  340.-M50
2407. Minnaard Jan 66                  NED Yerseke                  5:55:38,5  558.-M45
2408. Schöpfer Josef 42                SUI Bühler                   5:55:39,4   24.-M65
2409. Füglister Markus 60              SUI Mülligen                 5:55:39,6  341.-M50
2410. Schneider Alfred 50              SUI Münsingen                5:55:42,3   76.-M60
2411. Weingart Oliver 74               SUI Matten b. Interlaken     5:55:49,8  731.-M20
2412. Vaucher Daniel 74                SUI Cudrefin                 5:55:51,2  732.-M20
2413. Studer Robert 69                 SUI Rubigen                  5:55:54,7  479.-M40
2414. Schütz Hans-Dieter 55            GER Magdeburg                5:55:54,8  198.-M55
2415. Schmid-Erni Reto 63              SUI Neukirch (Egnach)        5:55:56,6  559.-M45
2416. Martino Giuseppe 68              SUI Vezia                    5:55:56,7  480.-M40
2417. Hänni Hansruedi 66               SUI Wilderswil               5:55:58,4  560.-M45
2418. Häfliger Rolf 57                 SUI Uitikon Waldegg          5:55:59,8  342.-M50
2419. Muetzenberg Roland 65            SUI Ecublens VD              5:56:00,6  561.-M45
2420. Haas Markus 67                   GER Hettstadt                5:56:10,0  481.-M40
2421. Gaillard Yves 56                 SUI Zürich                   5:56:10,1  199.-M55
2422. Rigoni Angelo 45                 ITA Merate (LC)              5:56:13,4   25.-M65
2423. Lamadé Thomas 57                 GER Rothenberg               5:56:16,7  343.-M50
2424. Isenschmid Willi 60              SUI Hünenberg See            5:56:21,0  344.-M50
2425. Wüest Kilian 66                  SUI Schenkon                 5:56:23,6  562.-M45
2426. Limacher Andi 68                 SUI Dornach                  5:56:26,8  482.-M40
2427. Fuss Beat 68                     SUI Eggiwil                  5:56:27,5  483.-M40
2428. Murer Rolf 54                    SUI Frauenfeld               5:56:29,5  200.-M55
2429. Gumpold Josef ??                 SUI Goldach                  5:56:33,8  733.-M20
2429. Kressler Andi 64                 SUI Basel                    5:56:33,8  563.-M45
2431. Delgado Bravo Pedro 65           ESP Badajoz                  5:56:36,9  564.-M45
2432. Troendle Markus Gregor 74        SUI Basel                    5:56:38,5  734.-M20
2433. Diethelm Karl 57                 SUI Zufikon                  5:56:38,9  345.-M50
2434. Stegemann Torsten 67             GER Neunkirchen-Seelscheid   5:56:39,6  484.-M40
2435. Boldt Wolfgang 59                GER Lohmar                   5:56:45,3  346.-M50
2436. Jöst Bernd 63                    GER Karlsruhe                5:56:46,0  565.-M45
2437. Schäfer Roger 70                 SUI Embrach                  5:56:46,2  485.-M40
2438. Pichon Xavier 74                 FRA Glattbrugg               5:56:55,9  735.-M20
2439. Pujol Arnaud 79                  FRA Dietikon                 5:56:56,3  736.-M20
2440. Rizzello Roberto 64              SUI Dübendorf                5:56:56,7  566.-M45
2441. Peterli Ralph 65                 SUI Winterthur               5:56:57,0  567.-M45
2442. Bektesi Mirko 49                 GER Bremen                   5:56:58,3   77.-M60
2443. Zenger Stephan 68                SUI Wilderswil               5:56:59,6  486.-M40
2444. Blumenthal Gion 48               SUI Cham                     5:57:06,5   78.-M60
2445. Peters Gerard 55                 NED Nijmegen                 5:57:10,9  201.-M55
2446. Barmettler Ernst 63              SUI Emmenbrücke              5:57:12,1  568.-M45
2447. Eichholzer Hans 45               SUI Brütten                  5:57:13,8   26.-M65
2448. Sahli Reto 82                    SUI Toffen                   5:57:20,0  737.-M20
2449. Arbogast Olivier 74              FRA Sessenheim               5:57:21,0  738.-M20
2450. Wey Franz 54                     SUI Rickenbach LU            5:57:25,7  202.-M55
2451. Bayerl Josef 51                  GER Kallmünz                 5:57:28,0   79.-M60
2452. Knobel Ernst 57                  SUI Wangen SZ                5:57:34,1  347.-M50
2452. Weissmann Norbert 60             GER Donaueschingen           5:57:34,1  347.-M50
2454. Dantuma Regnerus 48              NED Eelderwolde              5:57:42,7   80.-M60
2455. Reichegger Anton 65              ITA Campo Tures (BZ)         5:57:49,3  569.-M45
2456. Elflein Georg 58                 GER Siegenburg               5:57:50,5  349.-M50
2457. Bader Pierre 82                  FRA Sausheim                 5:57:53,7  739.-M20
2457. Waller Erwin 60                  SUI Schindellegi             5:57:53,7  350.-M50
2459. Ponsonnet Yves 45                FRA Lausanne                 5:57:54,2   27.-M65
2460. Ly Vinh Quyen 75                 SUI Root                     5:57:57,5  740.-M20
2461. Albisser Pius 56                 SUI Ruswil                   5:57:58,0  203.-M55
2462. Palm Rainer 64                   GER Potsdam                  5:57:58,2  570.-M45
2463. Ingold Nino 72                   SUI Marly                    5:57:59,8  741.-M20
2464. Monterosso Germano 66            SUI Feuerthalen              5:58:03,2  571.-M45
2465. Rüfenacht Manfred 69             SUI Grindelwald              5:58:03,5  487.-M40
2466. Theunissen Will 57               NED Molenhoek                5:58:09,4  351.-M50
2467. Darling Stew 72                  GBR Shefford                 5:58:10,7  742.-M20
2468. Ströhle Arno 53                  GER Konstanz                 5:58:12,0  204.-M55
2469. Nüssle Werner 50                 GER Ostfildern               5:58:13,4   81.-M60
2470. Jaberg Heinz 49                  SUI Grindelwald              5:58:16,1   82.-M60
2471. Remonato Carlo 53                ITA Rovato (BS)              5:58:33,7  205.-M55
2472. Fowler Tim 57                    GBR Tadley                   5:58:45,4  352.-M50
2473. Blahnik Michael 69               USA Green Bay                5:58:49,3  488.-M40
2474. Hayoz Peter 54                   SUI Hunzenschwil             5:58:52,4  206.-M55
2475. Hieltjes Harry 60                NED DZ Loil - Didam          5:58:55,1  353.-M50
2476. Meyer Stephan 63                 SUI Wohlen AG                5:58:58,9  572.-M45
2477. Graf Patrick 73                  SUI Oberburg                 5:59:05,4  743.-M20
2478. Schrieber Reinhard 47            GER Ettlingen                5:59:06,1   83.-M60
2479. Geyer Marc 82                    SUI Wengen                   5:59:07,6  744.-M20
2480. De Foucault Jean-Louis 56        FRA Lignon                   5:59:11,0  207.-M55
2481. Kuntze Herbert 64                GER Weilerswist              5:59:12,5  573.-M45
2482. Rocktäschel Frank 68             GER Kloten                   5:59:15,7  489.-M40
2483. Mogendorf Stefan 64              GER Jakobsweiler             5:59:16,3  574.-M45
2484. Schönig Trudpert 60              GER Dossenheim               5:59:20,6  354.-M50
2485. Ziazi Najib 63                   SUI Thônex                   5:59:35,8  575.-M45
2486. Dill Andreas 81                  SUI Bottmingen               5:59:36,2  745.-M20
2487. Trittibach Daniel 52             SUI Oey                      5:59:37,4  208.-M55
2488. Mons Dieter 55                   GER Bad Honnef               5:59:38,4  209.-M55
2489. Meier Rüdiger 61                 GER Hille                    5:59:38,6  355.-M50
2490. Sharp Bill 52                    USA Eugene OR                5:59:38,8  210.-M55
2491. Bürkle Konstantin 62             GER Friesenheim              5:59:41,1  576.-M45
2492. van Gerven Henk 57               NED RR Oostelbeers           5:59:45,3  356.-M50
2493. van Oirschot Piet 56             NED Oostelbeers              5:59:45,8  211.-M55
2494. Hilber Andreas 60                SUI Rickenbach b. Wil        5:59:49,0  357.-M50
2495. Farner Roger 77                  SUI Zürich                   5:59:49,5  746.-M20
2496. Maskey James 83                  GBR Fulham                   5:59:52,8  747.-M20
2497. Lippert Christian 68             DEN Frederiksberg            5:59:53,5  490.-M40
2498. Wyss Peter 68                    SUI Unterseen                5:59:56,2  491.-M40
2499. Beltman Hans 48                  NED Dieren                   5:59:56,5   84.-M60
2500. Perrollaz Peter 58               SUI Fraubrunnen              6:00:00,3  358.-M50
2501. Monterosso Vincenzo 64           ITA Dachsen                  6:00:00,4  577.-M45
2502. Eckart Peter 52                  GER Tettnang                 6:00:06,8  212.-M55
2503. Erne Pascal 81                   SUI Thun                     6:00:13,4  748.-M20
2504. Oesterreicher Ingo 63            GER Dauchingen               6:00:25,9  578.-M45
2505. Grau Stephan 69                  SUI Auw                      6:00:32,4  492.-M40
2506. Theiler Paul 66                  SUI Thun                     6:00:33,5  579.-M45
2507. Wegmüller Bernhard 58            SUI Rubigen                  6:00:38,4  359.-M50
2508. Luginbühl Beat 65                SUI Wetzikon ZH              6:00:43,9  580.-M45
2509. Gerber Ruedi 65                  SUI Dagmersellen             6:00:48,5  581.-M45
2510. Ranson Frank 62                  BEL Moen                     6:00:51,9  582.-M45
2511. Bitterli Michael 75              SUI Zuchwil                  6:00:57,3  749.-M20
2512. Anderegg Peter 67                SUI Hirzel                   6:01:05,7  493.-M40
2513. Heckmann Gerd 68                 GER Dossenheim               6:01:10,5  494.-M40
2514. Göhre Jan 70                     GER Ludwigshafen             6:01:17,8  495.-M40
2515. Aebischer Beat 60                SUI Bern                     6:01:19,4  360.-M50
2516. van Laar Arjan 72                NED Ruinen                   6:01:21,9  750.-M20
2517. Ooms Steven 77                   BEL Mol                      6:01:26,1  751.-M20
2518. Mühlbrandt Andreas 56            GER Langelsheim              6:01:28,3  213.-M55
2519. Eberhard Thomas 68               SUI Bettlach                 6:01:36,5  496.-M40
2520. Gfeller Immanuel 69              SUI Thun                     6:01:42,2  497.-M40
2521. Langley Carl Robert 64           GBR Surrey                   6:01:45,8  583.-M45
2522. Schlick Hubert 53                GER Heddesheim               6:01:46,4  214.-M55
2523. Sutor Werner 61                  GER Mainz                    6:01:48,1  361.-M50
2524. Marmet Reto 81                   SUI Rubigen                  6:01:49,0  752.-M20
2525. Koch Uwe 62                      GER Bad König                6:01:49,1  584.-M45
2526. Costanzo Umberto 66              SUI Hergiswil NW             6:01:51,1  585.-M45
2527. Huber Erwin 41                   SUI Sulz AG                  6:01:51,9    7.-M70
2528. Brunner Reinhard 47              SUI Thun                     6:01:53,6   85.-M60
2529. Bitterlin Stephan 62             SUI Jegenstorf               6:01:59,3  586.-M45
2530. Schmidt Peter 67                 GER Nümbrecht                6:01:59,6  498.-M40
2531. Schneider Rolf 67                GER Emsdetten                6:02:00,6  499.-M40
2532. Neumann Klaus 52                 GER Stuttgart                6:02:01,8  215.-M55
2533. Weber Stephan 62                 SUI Zollikofen               6:02:09,4  587.-M45
2534. Halimi Raphael 74                FRA Genčve                   6:02:14,0  753.-M20
2535. Dekker Thomas 55                 SUI Fischbach-Göslikon       6:02:15,8  216.-M55
2535. Maleika Andreas 69               GER Frankfurt                6:02:15,8  500.-M40
2537. Giger Beat 66                    SUI Zürich                   6:02:17,1  588.-M45
2538. Savoy Charly 60                  SUI Tatroz                   6:02:19,1  362.-M50
2539. Sieber Peter 71                  SUI Eglisau                  6:02:20,4  501.-M40
2540. Schertenleib Stefan 73           SUI Unterseen                6:02:24,1  754.-M20
2541. Stalder Florian 83               SUI Unterseen                6:02:24,7  755.-M20
2542. Ibron Alexander 70               GER Düren                    6:02:32,4  502.-M40
2543. Schreiter Jürgen R. 64           GER Frankfurt                6:02:32,5  589.-M45
2544. Sauren Stephan 72                GER Düren                    6:02:34,2  756.-M20
2545. Sauren Dieter 47                 GER Düren                    6:02:34,7   86.-M60
2546. Weimann Johannes 66              SUI Zollikofen               6:02:36,2  590.-M45
2547. Kreienbühl Adolf 62              SUI Oberkirch LU             6:02:39,2  591.-M45
2548. Brunner Daniel 70                SUI Meiringen                6:02:41,5  503.-M40
2549. Nyffeler Manfred 50              SUI Interlaken               6:02:50,6   87.-M60
2550. Fischer Robert 67                GER Kallmünz                 6:02:51,2  504.-M40
2551. Klink Gerhard 61                 GER München                  6:02:52,5  363.-M50
2552. Iwens Wilfried 55                BEL Mechelen                 6:02:53,1  217.-M55
2553. Bons Tom 66                      NED Haarlem                  6:02:58,2  592.-M45
2554. Rosset Jean-Philippe 62          SUI Neyruz FR                6:03:00,7  593.-M45
2555. Böck Thomas 64                   SUI Wallisellen              6:03:12,6  594.-M45
2556. Kneissl Gerhard 65               AUS Mittersill               6:03:14,4  595.-M45
2557. Lotz Thomas 62                   GER München                  6:03:19,0  596.-M45
2558. Hösli Hans 60                    SUI Glattfelden              6:03:22,2  364.-M50
2559. Kortyka Joachim 55               GER Speyer                   6:03:29,6  218.-M55
2560. Werthmüller Adrian 58            SUI Rüegsauschachen          6:03:29,8  365.-M50
2561. Bosse Reinhard 46                GER Oberkrämer               6:03:31,8   28.-M65
2562. Heidemann Christian 90           GER Rosendahl                6:03:35,6  757.-M20
2563. Forster Urs 64                   SUI Leibstadt                6:03:36,9  597.-M45
2564. Blum Hellmut 63                  SUI Krattigen                6:03:37,7  598.-M45
2565. Grime Colin 45                   GBR Warrington               6:03:41,0   29.-M65
2566. Suter Fritz 66                   SUI Grindelwald              6:03:44,9  599.-M45
2567. Merz Thomas 49                   GER Hoppegarten GT Waldesr   6:03:45,8   88.-M60
2568. Nagel Heinz 57                   GER Hannover                 6:03:47,8  366.-M50
2569. Märtz Matthias 82                GER Regensburg               6:03:51,2  758.-M20
2570. Marbacher Franz 59               SUI Gümligen                 6:03:53,3  367.-M50
2571. Trüssel Cyril 85                 SUI Konolfingen              6:04:00,2  759.-M20
2572. Jones Gareth 47                  GBR Wales                    6:04:03,0   89.-M60
2573. Käppeli Alfred 60                SUI Hägendorf                6:04:27,3  368.-M50
2574. Gasser Peter 47                  SUI Nunningen                6:04:30,8   90.-M60
2575. Fischer Markus 64                SUI Olten                    6:04:34,7  600.-M45
2576. Albrecht Jürgen 65               GER Vilters                  6:04:35,4  601.-M45
2577. Timberg Ville-Veikko 70          FIN Ehnen                    6:04:43,3  505.-M40
2578. De Kort Matthijs 64              NED Barendrecht              6:04:47,5  602.-M45
2579. Wilkins Paul 71                  GBR Cheltenham               6:04:55,2  506.-M40
2580. Eichelberger Pascal 66           SUI Recherswil               6:04:56,8  603.-M45
2581. Eckert Marc 82                   SUI Thun                     6:05:15,7  760.-M20
2582. Siviter Roger 73                 GBR Combloux                 6:05:19,0  761.-M20
2583. Thanner Helmut 60                GER Bärnau                   6:05:19,9  369.-M50
2584. Reichl Adrian 59                 GER Mörlenbach               6:05:21,4  370.-M50
2585. Bandle Juerg 50                  USA New York                 6:05:26,1   91.-M60
2586. Junker Horst 59                  SUI Boll                     6:05:29,7  371.-M50
2587. Rinderknecht Paul 46             GER Stuttgart                6:05:45,9   30.-M65
2588. Gertsch Paul 69                  SUI Wengen                   6:05:46,2  507.-M40
2589. Reuse Jean-Pierre 62             SUI Kandersteg               6:05:46,5  604.-M45
2590. Bastiani Franco 40               ITA Campi Bisenzio (FI)      6:05:49,9    8.-M70
2591. Ochsner Walter M 50              SUI Hettlingen               6:05:50,4   92.-M60
2592. Ten Velden Jos 54                NED Den Helder               6:05:54,7  219.-M55
2593. Zenger Philippe 79               SUI Unterseen                6:05:56,5  762.-M20
2594. Regez Hans 47                    SUI Konolfingen              6:05:57,4   93.-M60
2595. Mareczek Hermann 52              GER Offenbach-Hundheim       6:05:59,5  220.-M55
2596. Bürkle Helmut 50                 GER Waiblingen               6:06:03,9   94.-M60
2597. Egli Silvan 59                   SUI Niederwil SG             6:06:08,5  372.-M50
2598. Cantanna Grazio 62               ITA Unterseen                6:06:11,8  605.-M45
2599. Hunziker Jürg 49                 SUI Herzogenbuchsee          6:06:15,7   95.-M60
2600. Kamer Felix 65                   SUI Muri b. Bern             6:06:18,4  606.-M45
2601. Wüthrich Rick 75                 SUI Recherswil               6:06:19,4  763.-M20
2602. Dietrich Frank 68                GER Mackenbach               6:06:21,1  508.-M40
2603. Dekker Cor 62                    NED Ebmatingen               6:06:23,7  607.-M45
2604. Mattmann Anton 65                SUI Gündlischwand            6:06:26,0  608.-M45
2605. Huser Josef 46                   SUI Dübendorf                6:06:31,9   31.-M65
2606. Müller Stefan 64                 SUI Unterseen                6:06:34,0  609.-M45
2607. Körlings Heiko 66                GER Richterswil              6:06:36,9  610.-M45
2608. Hinselwood David 73              GBR Linköping                6:06:40,0  764.-M20
2609. Montanari Remo 59                SUI Zürich                   6:06:43,2  373.-M50
2610. Arnold Peter 60                  SUI Ibach                    6:06:47,9  374.-M50
2611. Kling Edwin 74                   NED Nistelrode               6:06:51,4  765.-M20
2612. Doninelli Sandro 65              SUI Mairengo                 6:07:04,0  611.-M45
2613. Winckel Olivier 71               FRA Interlaken               6:07:05,0  509.-M40
2614. Fromme Dieter 53                 GER Berlin                   6:07:12,5  221.-M55
2615. Gross Hans-Peter 62              GER Rottweil                 6:07:14,5  612.-M45
2616. Sitzmann Jörg 61                 GER Lörrach                  6:07:17,3  375.-M50
2617. Zwahlen Roland 51                SUI Hinterkappelen           6:07:20,0   96.-M60
2618. Bartl Michael 55                 GER Ravensburg               6:07:20,6  222.-M55
2619. Greter Jean-Pierre 61            SUI Grimisuat                6:07:23,0  376.-M50
2620. De Toffol Rino 51                SUI Müllheim Dorf            6:07:25,0   97.-M60
2621. Gerusz Vincent 69                FRA Paris                    6:07:26,7  510.-M40
2622. Kohler Christof 63               SUI Basel                    6:07:45,5  613.-M45
2623. Bucher Walter 68                 SUI Thun                     6:07:47,9  511.-M40
2624. Marti Patrick 66                 SUI Winterthur               6:07:53,0  614.-M45
2625. Eggerschwiler Viktor 55          SUI Baar                     6:07:54,0  223.-M55
2626. Heiber Klaus-Friedrich 51        GER Wuppertal                6:07:56,9   98.-M60
2627. Boss Walter 56                   SUI Walperswil               6:07:58,3  224.-M55
2628. Höfflin Matthias 68              GER Lörrach                  6:07:59,5  512.-M40
2629. Kindlimann Turi 55               SUI Zumikon                  6:08:05,5  225.-M55
2630. Steuri Reto 85                   SUI Steffisburg              6:08:07,9  766.-M20
2631. Fischer Marcel 79                SUI Hünenberg See            6:08:11,3  767.-M20
2632. Robbiani Vito 72                 SUI Cadro                    6:08:19,2  768.-M20
2633. Rinaldi Fabio 73                 SUI Lugano                   6:08:19,5  769.-M20
2634. Schaller Clément 87              SUI Presinge                 6:08:23,8  770.-M20
2635. Hausherr Oskar 55                SUI Wölflinswil              6:08:24,8  226.-M55
2636. Cavaleri Olivier 62              SUI Lutry                    6:08:28,1  615.-M45
2637. Kramer Andre 69                  NED Niederlande              6:08:28,4  513.-M40
2638. Bertschy Wolfgang 70             SUI Rechthalten              6:08:39,6  514.-M40
2639. Lanz Peter 58                    SUI Starrkirch-Wil           6:08:48,2  377.-M50
2640. Brasier Noé 83                   SUI Chur                     6:08:48,5  771.-M20
2641. Zangheri Massimo 73              ITA Badia a ruoti-Bucine (   6:09:00,8  772.-M20
2642. Füssle Gerhard 54                USA Winona Lake              6:09:01,0  227.-M55
2643. Moschi Simone 61                 SUI Riva San Vitale          6:09:01,4  378.-M50
2644. Bechtel Wilfried 42              GER Heidelberg               6:09:02,6   32.-M65
2645. Fuchs Patrick 89                 SUI Brienz BE                6:09:07,9  773.-M20
2646. Fuchs Nicola 88                  SUI Belp                     6:09:09,2  774.-M20
2647. Rottiers Walter 54               BEL Deurne                   6:09:10,2  228.-M55
2648. Müggler Ralph 62                 SUI Winterthur               6:09:11,5  616.-M45
2649. Voramwald Kurt 54                SUI Heimisbach               6:09:13,0  229.-M55
2650. Lohm Thomas 71                   SUI Lohn-Ammannsegg          6:09:13,7  515.-M40
2651. Knupfer Michael 62               GER Vogtsburg                6:09:14,1  617.-M45
2652. van Drooge Lex 44                NED Lochem                   6:09:15,7   33.-M65
2653. Bähler Markus 75                 SUI Uebeschi                 6:09:18,5  775.-M20
2654. Junnier Robert 72                USA Philadelphia PA          6:09:19,4  776.-M20
2655. Fiechter Oskar 64                SUI Münchenstein             6:09:27,3  618.-M45
2656. Warthorst Werner 68              GER Hamburg                  6:09:32,0  516.-M40
2657. Black Will 58                    USA Basel                    6:09:37,1  379.-M50
2658. Gafner Albert 81                 SUI Davos Glaris             6:09:39,2  777.-M20
2659. Niederhaeuser Oliver 62          SUI Nidau                    6:09:41,9  619.-M45
2660. Burbach Joerg 61                 GER Oberursel                6:09:42,6  380.-M50
2661. Taylor Stephen 66                GBR Whitewell Clitheroe      6:09:42,9  620.-M45
2662. Noth Nicolas 78                  SUI Châtel-St-Denis          6:09:45,1  778.-M20
2663. Sommer Markus 55                 SUI Gündlischwand            6:09:48,6  230.-M55
2664. Schätzle Albert 53               GER Gengenbach               6:09:53,3  231.-M55
2665. Fink Alexander 81                GER Willich                  6:09:57,8  779.-M20
2666. Niederhauser Martin 51           SUI Therwil                  6:10:06,9   99.-M60
2667. Schorno Dieter 51                SUI Sarnen                   6:10:08,1  100.-M60
2668. Heidrich Volker 53               GER Karben                   6:10:08,9  232.-M55
2669. Fünffinger Karl-Heinz 54         GER Karben                   6:10:09,1  233.-M55
2670. Kämpfer Alois 79                 SUI Thun                     6:10:10,8  780.-M20
2671. Amend Holger 65                  GER Heddesheim               6:10:17,4  621.-M45
2672. Pflanzl Marcel 80                SUI Worb                     6:10:21,6  781.-M20
2673. Gindre Francois 61               FRA Zillisheim               6:10:28,9  381.-M50
2674. Ruchti Thomas 71                 SUI Interlaken               6:10:29,7  517.-M40
2675. Kaufmann Jörg 67                 GER Mannheim                 6:10:30,4  518.-M40
2676. Meister Bruno 55                 SUI Dornach                  6:10:40,3  234.-M55
2677. Hoheisel Uwe 67                  GER Werne                    6:10:43,0  519.-M40
2678. Delgijer Marc 60                 NED Prinsenbeek              6:10:47,5  382.-M50
2679. Thomas Rüdiger 55                GER Hamburg Horn             6:10:51,4  235.-M55
2680. Egli Heinz 56                    SUI Brienz BE                6:10:52,9  236.-M55
2681. Reeson Andy 68                   GBR Wedmore                  6:10:57,3  520.-M40
2682. Giunta Giuseppe 69               SUI Schliern b. Köniz        6:10:58,2  521.-M40
2683. Semler Frieder 58                GER Rottenburg               6:10:59,7  383.-M50
2684. Ferreira Sergio 67               BRA Lauro De Freitas-Bahia   6:11:05,9  522.-M40
2685. Dietsche Roger 67                SUI Mörschwil                6:11:08,4  523.-M40
2686. Schneider Rudolf 43              SUI Ammerzwil BE             6:11:16,7   34.-M65
2687. Schittich Bernhard 75            GER Freiburg im Breisgau     6:11:17,1  782.-M20
2688. Neufing Carsten 69               GER Dürnten                  6:11:23,3  524.-M40
2689. Stettner Andreas 60              GER Jossgrund                6:11:27,8  384.-M50
2690. Bergsma Hedde 63                 NED Haren                    6:11:29,9  622.-M45
2691. Kelder Han Peter 64              NED Haren GN                 6:11:30,2  623.-M45
2692. Stalder Franz 74                 SUI Otelfingen               6:11:30,7  783.-M20
2693. Laedrach Hansjürg 55             SUI Aarwangen                6:11:34,6  237.-M55
2694. von Bergen Markus 81             SUI Meiringen                6:11:38,8  784.-M20
2695. Pursglove Jim 70                 GBR Swinton                  6:11:39,3  525.-M40
2696. Imbert Philippe 68               FRA Marseille                6:11:47,2  526.-M40
2697. Reutemann Patrick 75             SUI Interlaken               6:11:51,8  785.-M20
2698. Peter Josef 57                   SUI Emmen                    6:11:57,7  385.-M50
2699. Martinez Carpio 72               ESP Fuenlabrada/Madrid       6:11:58,5  786.-M20
2700. Richter Konrad 48                GER Sömmerda                 6:12:01,4  101.-M60
2701. Gesthuizen Frank 57              NED RM Didam                 6:12:06,2  386.-M50
2702. Häni Thomas 61                   SUI Biel/Bienne              6:12:06,9  387.-M50
2703. Tanner Cyril 81                  SUI Bern                     6:12:08,5  787.-M20
2704. Sterchi Hansruedi 64             SUI Wilderswil               6:12:11,2  624.-M45
2705. Travers Mark 63                  GBR Hemel Hempstead          6:12:12,3  625.-M45
2706. Nauta Paul 52                    NED Wijchen                  6:12:13,7  238.-M55
2707. Casavecchia Giuseppe 61          ITA Guarene (CN)             6:12:14,6  388.-M50
2708. Dautel Hansmartin 47             GER Ostfildern               6:12:16,4  102.-M60
2709. Zimmermann Felix 74              SUI Buus                     6:12:16,7  788.-M20
2710. Koch Jürgen 65                   GER ermundigen               6:12:17,1  626.-M45
2711. Bünermann Dieter 56              GER Mettmann                 6:12:20,8  239.-M55
2712. Sparavigna Antonio 59            ITA Firenze (FI)             6:12:23,0  389.-M50
2713. Kirsch Andreas 58                GER Klanxbüll                6:12:24,9  390.-M50
2714. Furrer Reto 83                   SUI Zürich                   6:12:29,7  789.-M20
2715. Hlavacek David 89                CZE Prague                   6:12:32,6  790.-M20
2716. Moser Daniel 66                  SUI Ostermundigen            6:12:33,1  627.-M45
2717. Keller Markus 70                 SUI Hottwil                  6:12:35,3  527.-M40
2718. Lerchl Michael 69                GER Mering                   6:12:35,6  528.-M40
2719. Thiedeitz Kai 62                 GER Eutin                    6:12:35,7  628.-M45
2720. Kälin Raphael 65                 SUI Grüt (Gossau ZH)         6:12:41,4  629.-M45
2721. Schlich Guido 72                 GER Burbach                  6:12:42,5  791.-M20
2722. Millan Salvador 71               ESP Castelldefels            6:12:49,6  529.-M40
2723. Schmitt Wolfgang 56              GER Tiefenbach               6:12:50,2  240.-M55
2724. Juhasz Bruno 72                  SUI St. Gallen               6:12:54,8  792.-M20
2725. Schmidt Hardy 44                 GER Salzkotten               6:12:57,7   35.-M65
2726. Michel Paul 47                   SUI Worb                     6:13:01,4  103.-M60
2727. Brantschen Reto 75               SUI Murten                   6:13:03,6  793.-M20
2728. Engel Thomas 62                  SUI Rotkreuz                 6:13:09,6  630.-M45
2729. Mulder Jack 61                   NED Haren                    6:13:10,0  391.-M50
2730. Schirling Stefan 74              GER Duggendorf               6:13:13,8  794.-M20
2731. Wüthrich Bernhard 72             SUI Rüegsauschachen          6:13:20,7  795.-M20
2732. Döbert Thomas 59                 GER Linsengericht            6:13:24,8  392.-M50
2733. Stäheli Urs 57                   SUI Bern                     6:13:26,1  393.-M50
2734. Doni Lorenzo 54                  ITA Firenze (FI)             6:13:26,6  241.-M55
2735. Herz Thorsten 71                 GER Flörsheim                6:13:27,6  530.-M40
2736. Verheyen Theo 59                 BEL Gruitrode                6:13:29,4  394.-M50
2737. Navarrete Juan-Carlos 72         MEX Chailly sur Montreux     6:13:30,5  796.-M20
2738. Schuchert Bernhard 57            GER Sassenberg               6:13:32,8  395.-M50
2739. Annighoefer Wolfgang 57          SUI Männedorf                6:13:35,7  396.-M50
2740. Westen Lothar 55                 GER Duisburg                 6:13:36,6  242.-M55
2741. Grossmann Balthasar 54           SUI Zürich                   6:13:40,5  243.-M55
2742. Gappisch Matthias 69             GER Zürich                   6:13:51,2  531.-M40
2743. Baumeler Jonathan 85             SUI Bern                     6:13:52,2  797.-M20
2744. Schafer Peter 62                 SUI Olten                    6:13:54,4  631.-M45
2745. Kraemer Helmut 54                GER Straelen                 6:13:54,9  244.-M55
2746. Beratis Odysseus 61              GRC Dachau                   6:13:56,5  397.-M50
2747. Carl Martin 64                   SUI Winterthur               6:14:00,2  632.-M45
2748. Engelhardt Alain 76              LUX Mensdorf                 6:14:00,8  798.-M20
2749. Graf Mathias 87                  SUI Interlaken               6:14:00,9  799.-M20
2750. Petscharnig Heimo 68             AUT Guttaring                6:14:01,8  532.-M40
2751. Möller Thomas 67                 SUI Allschwil                6:14:02,8  533.-M40
2752. Racine Thierry 68                SUI Fleurier                 6:14:24,8  534.-M40
2753. Wittwer Jürg 63                  SUI Wimmis                   6:14:34,9  633.-M45
2754. Weber Andreas 69                 GER Gundelfingen             6:14:37,9  535.-M40
2755. Josty Adrian 71                  SUI Hindelbank               6:14:40,3  536.-M40
2756. Ulmschneider Klaus-Peter 62      GER Esslingen                6:14:40,4  634.-M45
2757. Ochsner Michael 77               SUI Kiesen                   6:14:42,7  800.-M20
2758. Szuromi Andras 71                HUN Budapest                 6:14:45,0  537.-M40
2759. Fischer Hanspeter 60             SUI Winterthur               6:14:48,0  398.-M50
2760. Baumgartner Michael 63           ITA Campo Tures (BZ)         6:14:53,2  635.-M45
2761. Erben Michael 56                 GER Baunatal                 6:14:57,3  245.-M55
2762. Linder Wolfgang 67               GER Ins                      6:15:04,1  538.-M40
2763. Ogi Hansueli 63                  SUI Goldiwil (Thun)          6:15:07,9  636.-M45
2764. Wittensöldner Otmar 49           SUI Winterthur               6:15:10,8  104.-M60
2765. Vogler Riodi 59                  SUI Lungern                  6:15:13,4  399.-M50
2766. Lillingston-Paterson Jamie 67    GBR Etchingham               6:15:21,9  539.-M40
2767. Inniger Hans-Christoph 70        SUI Bern                     6:15:26,6  540.-M40
2768. Siegenthaler Marcel 87           SUI Matten b. Interlaken     6:15:36,4  801.-M20
2769. Fröhlich Max 50                  SUI Zürich                   6:15:38,2  105.-M60
2770. Turnbull Roger 46                GBR East Hendred             6:15:39,5   36.-M65
2771. Müller Markus 46                 SUI Niederrohrdorf           6:15:40,1   37.-M65
2772. Olesen Poul-Erik Merrild 79      DEN Kobenhavn SV             6:15:44,0  802.-M20
2773. Meyer Jürg 54                    SUI Emmenbrücke              6:15:45,5  246.-M55
2774. Leven Kalle 63                   GER Mönchengladbach          6:15:46,4  637.-M45
2775. Grossmann Arnold 66              SUI Bern                     6:15:55,1  638.-M45
2776. Felchlin Walter 51               SUI Niederglatt ZH           6:15:57,6  106.-M60
2777. Costello Brendan 79              IRI Middlesex                6:16:00,2  803.-M20
2778. Tranah Troy 61                   GBR London                   6:16:00,9  400.-M50
2779. Helm Udo 67                      GER Michelstadt              6:16:09,4  541.-M40
2780. Lange Heiko 63                   GER Albrechts                6:16:14,9  639.-M45
2781. Sperzel Markus 68                GER Gelnhausen               6:16:18,0  542.-M40
2782. Bühler René 59                   SUI Leissigen                6:16:21,4  401.-M50
2783. Grindley Philip 65               GBR Frankfurt                6:16:24,1  640.-M45
2784. Page Adrian 68                   GBR Somerset                 6:16:27,5  543.-M40
2785. Wüthrich Franz 48                SUI Thalwil                  6:16:32,8  107.-M60
2786. De Flaviis Mirco 83              ITA Bern                     6:16:36,1  804.-M20
2787. Lehmann Arthur 67                SUI Fribourg                 6:16:44,7  544.-M40
2788. Lüdi Daniel 63                   SUI Heimiswil                6:16:53,9  641.-M45
2789. Howard Jeremy 72                 GBR Wengen                   6:16:56,0  805.-M20
2790. Stieger Marco 68                 SUI Vinelz                   6:17:06,8  545.-M40
2791. Rupper Patrick 60                SUI Zürich                   6:17:10,4  402.-M50
2792. Burkhalter Beat 59               SUI Gümligen                 6:17:15,2  403.-M50
2793. Buso Massimo 57                  ITA San Damiano d'Asti (AT   6:17:15,5  404.-M50
2794. Rivoir Guy 51                    SUI Onex                     6:17:19,4  108.-M60
2795. Cornick David 79                 GBR Winchester               6:17:19,9  806.-M20
2796. Stahel Hansruedi 44              SUI Turbenthal               6:17:22,5   38.-M65
2797. Studerus Peter 56                SUI Niederuzwil              6:17:24,4  247.-M55
2798. Messerli Heinz 62                SUI Kiesen                   6:17:28,5  642.-M45
2799. Berka Kamil 76                   CZE Rudna u Prahy            6:17:40,8  807.-M20
2800. Rupp Bernhard 41                 SUI Valens                   6:17:52,5    9.-M70
2801. Peric Frank 65                   SUI Luzern                   6:17:53,7  643.-M45
2802. Leibrock Axel 55                 GER Kirkel                   6:17:59,1  248.-M55
2803. Roos Albin 63                    SUI Wilen b. Wollerau        6:18:05,3  644.-M45
2804. Hiebaum Gerhard 65               AUS Graz-Andritz             6:18:11,9  645.-M45
2805. Kiehl Alexander 71               GER Chemnitz                 6:18:23,1  546.-M40
2806. Summermatter Philipp 67          SUI Interlaken               6:18:23,2  547.-M40
2807. Mühlberg Ronny 69                GER Borstendorf              6:18:24,0  548.-M40
2808. Zaugg Beni 64                    SUI Nänikon                  6:18:26,8  646.-M45
2809. Grospierre René 67               SUI Münsingen                6:18:30,6  549.-M40
2810. Keller Hansruedi 55              SUI Tuggen                   6:18:31,5  249.-M55
2811. Fischer Alfred 55                SUI Brienz BE                6:18:35,0  250.-M55
2812. Cherubini Alberto 51             SUI Bex                      6:18:36,4  109.-M60
2813. Schmidt Markus 71                GER Biessenhofen             6:18:48,1  550.-M40
2814. Bätscher Reto 71                 SUI Spiez                    6:18:58,2  551.-M40
2815. Den Ijzerman Jan 57              NED Den Helder               6:19:03,4  405.-M50
2816. Ogi Christoph 66                 SUI Thun                     6:19:11,8  647.-M45
2817. Bäuchle Peter 53                 GER Esslingen                6:19:17,8  251.-M55
2818. Riboldi Romolo 50                ITA Malnate (VA)             6:19:23,1  110.-M60
2819. Visser Ton 58                    NED Castricum                6:19:31,7  406.-M50
2820. Kolebuk David 67                 GBR Langley Mill             6:19:32,8  552.-M40
2821. Stathatos Alexandros 62          GRC Helioupolis              6:19:34,3  648.-M45
2822. Scherer Manfred 68               GER Bad Kreuznach            6:19:41,1  553.-M40
2823. Doffey Vincent 69                SUI Servion                  6:19:49,6  554.-M40
2824. Polster Christian 51             GER Eisenhüttenstadt         6:19:50,5  111.-M60
2825. Stapf Guido 71                   GER Ostheim vor der Rhön     6:19:55,6  555.-M40
2826. Netzer Johann 57                 AUT Silbertal                6:19:55,7  407.-M50
2827. Breinlinger Steffen 83           GER Immendingen              6:19:59,4  808.-M20
2828. Knappstein Klaus 61              GER Bochum                   6:20:00,7  408.-M50
2829. Ninck Martin Dr. 44              SUI Goldswil b. Interlaken   6:20:09,7   39.-M65
2830. Fernandez Teofilo 60             ESP Guadalupe                6:20:15,9  409.-M50
2831. von Pander Rolf 48               GER Offenbach                6:20:19,0  112.-M60
2832. Barozet Didier 66                FRA Chapareillan             6:20:22,1  649.-M45
2833. Lange Wolfgang 68                GER Willingen                6:20:22,3  556.-M40
2834. Spring Bruno 66                  SUI Steffisburg              6:20:23,7  650.-M45
2835. Klöti Martin Urs 51              SUI Steffisburg              6:20:23,8  113.-M60
2836. Kreuzer Martin 51                SUI Wettswil                 6:20:26,7  114.-M60
2837. Eggenschwiler Bruno 58           SUI Belp                     6:20:30,2  410.-M50
2838. Schmidli Markus 62               SUI Frick                    6:20:36,3  651.-M45
2839. von Gunten Beat 70               SUI Steffisburg              6:20:38,3  557.-M40
2840. Meinhardt Reto 70                SUI Suhr                     6:20:38,8  558.-M40
2841. Wespi Thomas 58                  SUI Bern                     6:20:41,9  411.-M50
2842. Betschart Ueli 50                SUI Nürensdorf               6:20:48,7  115.-M60
2843. Fransen-Kamps Denny-Mike 69      NED derlande                 6:20:50,4  559.-M40
2844. Furrer Stefan 52                 SUI Andermatt                6:20:58,1  252.-M55
2845. Pellikaan Huig 56                NED Alblasserdam             6:21:21,1  253.-M55
2846. Schwaiger Richy 51               GER Gondelsheim              6:21:28,4  116.-M60
2847. Huber René 56                    SUI Kloten                   6:21:28,9  254.-M55
2848. Etman Hans 56                    NED Assen                    6:21:33,2  255.-M55
2849. Etman Frank 88                   NED Assen                    6:21:34,2  809.-M20
2850. Imesch Sebastian 77              SUI Brig                     6:21:36,1  810.-M20
2851. Klavs Damian 70                  NZL erseen                   6:21:43,9  560.-M40
2852. Repond Maurice 48                SUI Thun                     6:21:53,2  117.-M60
2853. Fuhrer Markus 75                 SUI Interlaken               6:22:01,3  811.-M20
2854. Meier Martin 86                  SUI Wilderswil               6:22:02,5  812.-M20
2855. Miosga Erwin 48                  GER Hellikon                 6:22:04,9  118.-M60
2856. Plüss Rudolf 54                  SUI Schaffhausen             6:22:07,9  256.-M55
2857. Hoffmann Andreas 68              GER Freiburg                 6:22:11,9  561.-M40
2858. Bedford Kevin 59                 GBR Lancaster                6:22:14,6  412.-M50
2859. Weinbrenner Daniel 68            GER St. Vith                 6:22:19,7  562.-M40
2860. Spaggiari Giuseppe 55            SUI Bellinzona               6:22:26,2  257.-M55
2861. Laan Theo 57                     NED Heiloo                   6:22:27,1  413.-M50
2862. Aeschlimann Hans 74              SUI Lützelflüh-Goldbach      6:22:28,8  813.-M20
2863. Bornemann Thomas 63              GER Betzendorf               6:22:32,3  652.-M45
2864. Eischen Jeannot 44               LUX Clervaux                 6:22:36,8   40.-M65
2865. Schenk Matthias 90               SUI Grindelwald              6:22:38,6  814.-M20
2866. Bernaerts Johan 66               BEL Sint-Katelijne-Waver     6:22:40,1  653.-M45
2867. Fries Sebastian 74               GER München                  6:22:41,5  815.-M20
2867. van Laethem Koen 63              BEL Hofstade                 6:22:41,5  654.-M45
2869. Lambert Luc 63                   BEL Mechelen                 6:22:41,8  655.-M45
2870. Patil Dilip 58                   IND Mumbai                   6:22:44,7  414.-M50
2871. Bicik Tomas 68                   CZE Praha                    6:22:50,8  563.-M40
2872. Spechbach Hervé 79               SUI Genčve                   6:23:02,7  816.-M20
2873. Mani Peter 58                    SUI Thun                     6:23:04,5  415.-M50
2874. Kummer Peter 48                  SUI Gümligen                 6:23:11,1  119.-M60
2875. Beigel Andreas 66                GER Backnang                 6:23:12,9  656.-M45
2876. Stöcklein Heiko 63               GER Suhl                     6:23:14,0  657.-M45
2877. Sinezio Martini 65               BRA Indaiatuba               6:23:17,7  658.-M45
2878. von Känel Stefan 60              SUI Interlaken               6:23:18,6  416.-M50
2879. Schultheiss Marc 70              GER Sankt Ingbert            6:23:20,4  564.-M40
2880. Scheidegger Jörg 66              SUI Attiswil                 6:23:22,2  659.-M45
2881. Mäder Hans Peter 54              SUI Bern                     6:23:29,0  258.-M55
2882. Käser Franz 55                   SUI Burgdorf                 6:23:38,3  259.-M55
2883. Liver Jack Boris 68              SUI Ascona                   6:23:43,1  565.-M40
2884. Loosli Markus 57                 SUI Herzogenbuchsee          6:23:44,6  417.-M50
2885. van Gerven Peter 53              NED Hilversum                6:23:54,6  260.-M55
2886. Kunz Martin 44                   SUI Brittnau                 6:24:04,3   41.-M65
2887. Bättig Peter 45                  SUI Unterseen                6:24:07,4   42.-M65
2888. Aeschimann Peter 51              SUI Matten b. Interlaken     6:24:12,4  120.-M60
2889. Thoenen Ulrich 56                SUI Reutigen                 6:24:17,1  261.-M55
2890. Pfister Kurt 62                  SUI Lüterkofen               6:24:17,3  660.-M45
2891. Dürig Theo 55                    SUI Amriswil                 6:24:19,7  262.-M55
2892. Schneider Marc 71                GER Dossenheim               6:24:27,4  566.-M40
2893. Fischer Mirco 75                 GER Slagelse                 6:24:27,9  817.-M20
2894. Lieberherr Simon 77              SUI Langenthal               6:24:41,4  818.-M20
2895. Stähli Werner 48                 SUI Aarau                    6:24:47,5  121.-M60
2896. Schnidrig Peter 63               SUI Hilterfingen             6:24:55,8  661.-M45
2897. Siebers Frank 67                 GER Bergisch Gladbach        6:24:59,6  567.-M40
2898. Brandl Elmar 52                  GER Fellbach                 6:24:59,7  263.-M55
2899. Aebischer Thomas 77              SUI Fribourg                 6:25:00,1  819.-M20
2900. Brunner Stefan 82                SUI Aarberg                  6:25:01,4  820.-M20
2901. Sägesser Markus 62               SUI Pfäffikon SZ             6:25:03,5  662.-M45
2902. Schmid Eberhard 54               GER Alzenau                  6:25:05,8  264.-M55
2903. Khaihra Harvey 54                GBR London                   6:25:14,7  265.-M55
2904. De Groot Tejo 81                 NED Langhus                  6:25:17,6  821.-M20
2905. Mosimann Walter 52               SUI Lyssach                  6:25:17,8  266.-M55
2906. Roth Christian 63                SUI Lommiswil                6:25:21,0  663.-M45
2907. Pabst Stephan 57                 SUI Grellingen               6:25:26,7  418.-M50
2908. Senf Heinz Jürgen 49             GER Berlin                   6:25:37,8  122.-M60
2909. Hintemann Markus 65              GER Gmund am Tegernsee       6:25:49,6  664.-M45
2910. Gort Gerhard 49                  SUI Bern                     6:25:54,9  123.-M60
2911. Isenschmid Markus 59             SUI Aarburg                  6:26:01,6  419.-M50
2912. Hänggi Silver 60                 SUI Zullwil                  6:26:06,6  420.-M50
2913. Pereira Fernando 71              POR Matten b. Interlaken     6:26:29,5  568.-M40
2914. Müller Günter 67                 GER Altdorf                  6:26:34,8  569.-M40
2915. Owen Sebastian 74                GBR LK Laren                 6:26:36,9  822.-M20
2916. Hiltbrunner Werner 66            SUI Wasen im Emmental        6:26:37,2  665.-M45
2917. Stalder Andreas 64               SUI Rohrbach                 6:26:44,5  666.-M45
2918. Chris Jack 61                    NED Renkum                   6:26:54,4  421.-M50
2919. Prevot Olivier 55                FRA St Julien en Genevois    6:27:00,3  267.-M55
2920. van Kooten Carel-Jan 82          NED Amsterdam                6:27:01,7  823.-M20
2921. Guth Karl Friedrich 60           GER Kehl                     6:27:05,8  422.-M50
2922. Schärer Hans-Peter 70            SUI Menziken                 6:27:10,4  570.-M40
2923. Sala Giorgio 65                  SUI Comano                   6:27:22,3  667.-M45
2924. Fuchs Heinz 56                   SUI Interlaken               6:27:30,9  268.-M55
2925. Arentz Gert 47                   NED BG Doetinchem            6:27:38,8  124.-M60
2926. Liembd Kurt 58                   SUI Hergiswil NW             6:27:39,8  423.-M50
2927. Lappert Michael 90               SUI Langenthal               6:27:43,8  824.-M20
2928. Halfpap Michael 70               GER Salzkotten               6:27:46,3  571.-M40
2929. Ciba Gerald 62                   GER Jettenbach               6:27:53,3  668.-M45
2930. Kübel-Heising Rembert 54         GER Salzhausen               6:28:06,0  269.-M55
2931. Ess Christian 61                 SUI Interlaken               6:28:20,6  424.-M50
2932. Hofer Beat 61                    SUI Einigen                  6:28:26,7  425.-M50
2933. Bader Walter 65                  SUI Jonen                    6:28:30,4  669.-M45
2934. van der Klift Eric 63            NED Niederlande              6:28:50,0  670.-M45
2935. Werle Marc 68                    GER Frankfurt am Main        6:29:08,2  572.-M40
2936. Radecker Marcus 70               GER München                  6:29:10,4  573.-M40
2937. Lochner Hubert 55                GER Seefeld                  6:29:39,9  270.-M55
2938. Christeler Toni 71               SUI Lenk im Simmental        6:29:55,4  574.-M40
2939. Gysin Hugo 54                    SUI Riedholz                 6:29:58,3  271.-M55
2940. Colaianni Dario 78               ITA Thun                     6:29:59,6  825.-M20
2941. Jud Markus 58                    SUI Zürich                   6:30:08,7  426.-M50
2942. Rottiers Christiaan 60           BEL Erpe-Mere                6:30:11,2  427.-M50
2943. Kiderlen Wolfgang 41             GER Offenburg                6:30:17,4   10.-M70
2944. Burkhardt Ralf ??                SUI Bern                     6:30:18,7  826.-M20
2945. Graf Thomas 57                   GER Bergisch Gladbach        6:30:20,2  428.-M50
2946. Lüthi Michael 71                 SUI Wattenwil                6:30:33,6  575.-M40
2947. Satzinger Rainer 61              GER Tengen                   6:30:38,4  429.-M50
2948. Ammann Anton 39                  SUI Winterthur               6:30:45,8   11.-M70
2949. Forster Roland 53                SUI Echallens                6:30:50,2  272.-M55
2950. Blumenroth Michael 64            GER Frankfurt                6:30:58,2  671.-M45
2951. Franke Martin 66                 GER Unterensingen            6:31:04,6  672.-M45
2952. Rathske Urs 63                   SUI Port                     6:31:41,5  673.-M45
2953. Zaugg Bruno 56                   SUI Gerolfingen              6:31:45,4  273.-M55
2954. Waldispühl Josef 46              SUI Bazenheid                6:31:48,8   43.-M65
2955. Wils Roger 57                    BEL Kasterlee                6:31:53,8  430.-M50
2956. Gysin Ernst 45                   SUI Oberdorf SO              6:32:07,2   44.-M65
2957. Melnykowycz Mark 78              SUI Hedingen                 6:32:07,3  827.-M20
2958. Järv Martin 64                   GER Kiel                     6:32:07,8  674.-M45
2959. Barrot Christian 45              SUI Meyrin                   6:32:10,1   45.-M65
2960. Kühl Werner 50                   GER Elchingen                6:32:11,0  125.-M60
2961. Bourgnon Pierre 46               SUI Basel                    6:32:20,4   46.-M65
2962. Peng Pierre 49                   SUI Uster                    6:32:21,8  126.-M60
2963. Bader Gerd 65                    GER Zimmern                  6:32:24,2  675.-M45
2964. Stöckigt Werner 55               GER Erfurt                   6:32:38,8  274.-M55
2965. Otz Stefan 66                    SUI Interlaken               6:32:42,8  676.-M45
2966. Lochner Clemens 68               GER Seefeld                  6:32:50,4  576.-M40
2967. Lonergan Chris 81                NZL Dubai                    6:32:50,7  828.-M20
2968. Appel Ad 54                      NED Heemstede                6:33:00,0  275.-M55
2969. Lechthaler Kuno 62               SUI Herzogenbuchsee          6:33:02,0  677.-M45
2970. Bühlmann Ernst 43                SUI Küsnacht ZH              6:33:06,8   47.-M65
2971. Gruner Samuel 56                 SUI Wangen a. A.             6:33:23,8  276.-M55
2972. Putters Ger 54                   NED Nieuwstadt               6:33:30,6  277.-M55
2973. Krattinger François 73           SUI Oleyres                  6:33:35,0  829.-M20
2974. Krähenbühl Martin 57             SUI Winterthur               6:33:40,0  431.-M50
2975. Degura Toshiharu 51              JPN Mikuni/sakai/fukui Pre   6:33:51,4  127.-M60
2976. Sauter Wolfgang 56               GER Oberboihingen            6:34:03,2  278.-M55
2977. Hofkens Ronald 69                NED Raamsdonksveer           6:34:31,2  577.-M40
2978. Broekhoff Albert 54              NED Deventer                 6:34:33,3  279.-M55
2979. Leschly-Thorsted Jorgen 58       DEN Hoersholm                6:34:34,9  432.-M50
2980. Felder Peter 69                  SUI Hochdorf                 6:34:37,0  578.-M40
2981. De Nichilo John 78               AUS London                   6:34:58,1  830.-M20
2982. Eggenberger Hansjoerg 59         SUI Vouvry                   6:35:04,3  433.-M50
2983. Dufournet Pierre 80              SUI Geneve                   6:35:08,7  831.-M20
2984. Bader Harald 57                  GER Königsbach-Stein         6:35:34,2  434.-M50
2985. Reinhardt Guido 59               GER Heidelberg               6:35:40,6  435.-M50
2986. Spieler Cédric 89                SUI Grindelwald              6:35:42,6  832.-M20
2987. Habegger Hans 53                 SUI Utzigen                  6:35:49,0  280.-M55
2988. Killmann Rainer 59               GER Rödermark                6:35:49,2  436.-M50
2989. Beck Daniel 51                   LIE Triesenberg              6:35:51,1  128.-M60
2990. Zajac Pierre-Louis 53            FRA Passy                    6:35:52,4  281.-M55
2991. Triantafillou Christos 68        GRC Bern                     6:35:56,5  579.-M40
2992. Aegerter Dieter 64               SUI Grindelwald              6:36:13,1  678.-M45
2993. Hoeller Uwe 59                   GER Bergisch Gladbach        6:36:33,8  437.-M50
2994. Knam Klaus 59                    GER Königstein               6:36:35,7  438.-M50
2995. Gorrengourt Hanspeter 54         SUI Ettingen                 6:37:26,5  282.-M55
2996. Helfenstein Josef 50             SUI Oberkirch LU             6:37:46,0  129.-M60
2997. Pachmann Titus 49                SUI Zürich                   6:37:46,1  130.-M60
2998. Schmid Hugo 55                   SUI Steffisburg              6:37:49,4  283.-M55
2999. Hilber Markus 50                 SUI Wil SG                   6:37:52,2  131.-M60
3000. Ebens Stef 55                    NED Veendam                  6:37:59,2  284.-M55
3001. Lamprecht Olaf 70                GER Weil am Rhein            6:38:00,0  580.-M40
3002. Bisson Jean-Claude 48            SUI Veyrier                  6:38:14,0  132.-M60
3003. Zurschmiede Michael 58           SUI Grenchen                 6:38:17,3  439.-M50
3004. Addor Herbert 64                 SUI Lauenen b. Gstaad        6:38:43,7  679.-M45
3005. Miranda De Almeida Claudio 60    BRA So Paulo-SP              6:38:48,6  440.-M50
3006. Standke Udo 55                   GER Duisburg                 6:38:52,5  285.-M55
3007. Dysli Marcel 52                  SUI Zollbrück                6:39:09,3  286.-M55
3008. Leuthard Markus 61               SUI Horw                     6:39:13,0  441.-M50
3009. Perrig Silvan 81                 SUI Winterthur               6:39:14,3  833.-M20
3010. Steffen Peter 57                 SUI Burgdorf                 6:39:17,6  442.-M50
3011. Weber Dietmar 51                 GER Stolberg (Rheinland)     6:39:24,2  133.-M60
3012. Bokelmann Michael 73             GER London                   6:39:36,6  834.-M20
3013. Feuz Thomas 63                   SUI Gsteigwiler              6:39:51,4  680.-M45
3014. Plijnaar Rob 51                  NED Utrecht                  6:40:38,6  134.-M60
3015. Buch Heinz 50                    GER Frankfurt am Main        6:40:46,3  135.-M60
3016. Zimmermann Ulrich 56             GER Bauerbach                6:40:57,5  287.-M55
3017. Adam Thomas 65                   GER Bremen                   6:40:59,8  681.-M45
3018. Seifert Rolf 53                  GER Rheinhausen              6:41:03,8  288.-M55
3019. Gschwind Peter 71                SUI Grenchen                 6:41:06,7  581.-M40
3020. Verheijen Harrie 62              NED MB Didam                 6:41:11,3  682.-M45
3021. Pfenniger Peter 56               SUI Henggart                 6:41:43,3  289.-M55
3022. Whitwham Adrian 69               GBR Irland                   6:41:47,3  582.-M40
3023. Bosshard Roland 70               SUI Erlenbach ZH             6:42:01,9  583.-M40
3024. van der Noord Robert 86          NED Groningen                6:42:30,2  835.-M20
3025. van der Noord Bert 53            NED Haren GN                 6:42:30,6  290.-M55
3026. Roberts Edward Matthew 63        GBR Wadhurst                 6:42:31,7  683.-M45
3027. Molnar Viktor 49                 SUI Bäch SZ                  6:42:35,2  136.-M60
3028. Götschi Rolf 47                  SUI Männedorf                6:42:41,5  137.-M60
3029. Derungs Erwin 68                 SUI Bergdietikon             6:42:51,7  584.-M40
3030. Rojas José 55                    ESP Heddesheim               6:43:13,0  291.-M55
3031. Ribeiro Neto Joao Emilio 57      BRA Rio de Janeiro           6:43:14,4  443.-M50
3032. Schuppisser Beat 61              SUI Frauenfeld               6:43:36,0  444.-M50
3033. Duwe Klaus 49                    GER Baden-Baden              6:43:53,7  138.-M60
3034. Minoja Giulio 53                 ITA Induno Olona (VA)        6:44:00,8  292.-M55
3035. Ayanz Igor 83                    ESP Aoiz                     6:44:52,5  836.-M20
3036. Berenguier Paul 65               FRA Lyon                     6:45:28,9  684.-M45
3037. Boppart Philipp 73               SUI Nidau                    6:45:40,0  837.-M20
3038. Briner Martin 69                 SUI Therwil                  6:45:52,1  585.-M40
3039. Windoffer Stefan 63              GER Leverkusen               6:47:30,3  685.-M45
3040. Schrulle Berthold 50             GER Murnau                   6:47:42,8  139.-M60
3041. Knoop Jaap 61                    NED Nijkerk                  6:47:48,4  445.-M50
3042. Roberts Iorwerth 43              GBR Conwy                    6:48:09,1   48.-M65
3043. Lohr Dieter 52                   GER Wabern                   6:48:44,2  293.-M55
3044. Pater Rudolf 65                  NED Zoetermeer               6:49:06,7  686.-M45
3045. Schneider Michael 72             GER Würzburg                 6:49:58,7  838.-M20
3046. Vulliemin Sebastien 67           SUI Yverdon-les-Bains        6:50:04,4  586.-M40
3047. Wagner Harald 53                 GER Weinbach                 6:51:19,5  294.-M55
3048. Sutton Thomas 63                 GBR Warrington               6:51:46,9  687.-M45
3049. Blindenbacher Thomas 78          SUI Wattenwil                6:54:27,5  839.-M20
3050. Fanger Adrian 76                 SUI Sarnen                   6:54:52,1  840.-M20
3051. Grab Heribert 49                 GER Viernheim                4:21:27,5  140.-M60
3052. Brunner Cornelius 65             SUI Neuenkirch               4:30:20,6  688.-M45
3053. Tinguely Erwin 57                SUI Wünnewil                 4:38:12,4  446.-M50
3054. Mabillard Alain 73               SUI Posieux                  5:05:14,3  841.-M20
3055. Haubs Gerd 60                    GER Pforzheim                5:25:38,9  447.-M50
3056. Bickerdike Roger 64              GBR England                  5:27:09,7  689.-M45
3057. Zwicky Sandro 78                 SUI Wengen                   5:27:16,2  842.-M20
3058. Zbinden Jürg 71                  SUI Hasle-Rüegsau            5:30:27,7  587.-M40
3059. Biedermann Peter 61              SUI Burgdorf                 5:31:44,2  448.-M50
3060. Baumann Claude 62                FRA Sarrebourg               5:34:06,5  690.-M45
3061. Hoekstra Hendrik 51              NED Groningen                5:34:22,0  141.-M60
3062. Kaminski Marco 64                SUI Olten                    2:14:00,4  691.-M45
3063. Lutz Thomas 70                   SUI Herisau                  2:23:02,5  588.-M40
3064. Ernst Günter 71                  AUT Bregenz                  2:25:41,7  589.-M40
3065. Wettach Andreas 72               SUI Baar                     2:28:53,3  843.-M20
3066. Dörig Hansjörg 67                SUI Rickenbach b. Schwyz     2:35:12,4  590.-M40
3067. Stocker Ewald 67                 SUI Eyholz                   2:41:36,5  591.-M40
3068. Enters Christian 79              GER Düsseldorf               2:45:34,0  844.-M20
3069. Salvisberg Peter 50              SUI Spiegel b. Bern          2:55:18,2  142.-M60
3070. Weber Peter 59                   SUI Netstal                  2:55:39,8  449.-M50
3071. Zurbriggen Frank 66              SUI Visp                     2:55:49,8  692.-M45
3072. Verbandt Hugo 61                 BEL Merksem                  3:01:01,5  450.-M50
3073. Neff Armin 62                    SUI St. Gallen               3:03:31,3  693.-M45
3074. Pretterhofer Günter 63           AUT Uitikon Waldegg          3:05:14,4  694.-M45
3075. Jost Peter 74                    SUI Thun                     3:05:46,0  845.-M20
3076. Albrecht Ueli 63                 SUI Utzenstorf               3:10:40,5  695.-M45
3077. Hüsler Daniel 72                 SUI Steinhausen              3:11:00,8  846.-M20
3078. Monn Flavio 80                   SUI Sedrun                   3:11:23,7  847.-M20
3079. Felber Marc 67                   GER Staufen im Breisgau      3:12:01,0  592.-M40
3080. Schären Thomas 67                SUI Gelterfingen             3:12:28,5  593.-M40
3081. Beck Jürg 59                     SUI Wohlen b. Bern           3:12:38,7  451.-M50
3082. Hug Hanspeter 57                 SUI Wynau                    3:12:44,1  452.-M50
3083. Winter Matthias 65               GER Mainhausen               3:13:02,7  696.-M45
3084. Suter Kurt 60                    SUI Goldau                   3:13:13,3  453.-M50
3085. Pecoraro Leonardo 68             SUI Diemtigen                3:13:25,3  594.-M40
3086. Hermann Stefan 72                SUI Walchwil                 3:14:14,3  848.-M20
3087. Gloor Reto 68                    SUI Oberentfelden            3:14:41,3  595.-M40
3088. Kläusli Andy 86                  SUI Oberhasli                3:14:44,0  849.-M20
3089. Hoß Josef 52                     GER Waldbreitbach            3:15:51,3  295.-M55
3090. Monti Fabrizio 74                ITA Barzanň (LC)             3:16:51,3  850.-M20
3091. Hilti Thomas 59                  LIE Schaan                   3:17:10,5  454.-M50
3092. Binder Walter 50                 SUI Zug                      3:17:19,3  143.-M60
3093. Ingold Martin 69                 SUI Heimenhausen             3:18:29,4  596.-M40
3094. Woodtli Reto 64                  SUI Schüpfen                 3:18:33,3  697.-M45
3095. Alder Ernesto 54                 SUI Gossau SG                3:18:55,2  296.-M55
3096. Frei Marcel 67                   SUI Frutigen                 3:20:05,1  597.-M40
3097. Gerber Fritz 56                  SUI Wolhusen                 3:21:18,2  297.-M55
3098. Schoibl Martin 52                AUT Mühlheim am Inn          3:21:23,9  298.-M55
3099. Keller Herbert 64                SUI Zug                      3:21:48,1  698.-M45
3100. Moser Paul 47                    SUI Burgdorf                 3:22:28,4  144.-M60
3101. Meyer Norbert 58                 GER Dortmund                 3:22:33,9  455.-M50
3102. Oppliger Urs 56                  SUI Hindelbank               3:23:09,5  299.-M55
3103. Allemann Roli 80                 SUI Riedholz                 3:23:57,5  851.-M20
3104. Bühler Joachim 72                SUI Teufen AR                3:24:31,6  852.-M20
3105. Baumann Christian 86             SUI Grindelwald              3:24:51,4  853.-M20
3106. Spriano Emanuele 69              ITA Milano (MI)              3:26:29,4  598.-M40
3107. Putallaz Jean-Yves 47            SUI St-Séverin               3:28:02,9  145.-M60
3108. Christen Roger 67                SUI Stans                    3:31:32,3  599.-M40
3109. Zürcher Pascal 88                SUI Hasle b. Burgdorf        3:32:22,3  854.-M20
3110. Jakob Patrik 71                  SUI Zürich                   3:34:29,4  600.-M40
3111. Axmacher Jürgen 63               GER Sankt Augustin           3:35:03,4  699.-M45
3112. Matasci Carlo 60                 SUI Tenero                   3:35:54,2  456.-M50
3113. Bühler Stephan 60                SUI Basel                    3:36:47,5  457.-M50
3114. Minder Urs 60                    SUI Niederscherli            3:37:14,6  458.-M50
3115. Gisler Ernst 50                  SUI St. Erhard               3:37:26,4  146.-M60
3116. Rotzer Urs 60                    SUI Bad Zurzach              3:38:39,8  459.-M50
3117. Ruppert Jan 69                   GER Mannheim                 3:41:12,2  601.-M40
3118. Girardin Frédy 45                SUI Epalinges                3:42:43,1   49.-M65
3119. Linder Bernhard 71               AUT Podersdorf am See        3:45:32,2  602.-M40
3120. Jost Werner 55                   SUI Solothurn                3:46:19,2  300.-M55
3121. Zihlmann Alex 56                 SUI Neuheim                  3:46:25,0  301.-M55
3122. Schifferli Beat 75               SUI Vevey                    3:48:28,1  855.-M20
3123. Borer Markus 58                  SUI Brienz BE                3:49:22,5  460.-M50
3124. Simone Robert 65                 SUI Berikon                  3:50:10,1  700.-M45
3125. Janser Michael 69                GER Gerlingen                3:50:56,5  603.-M40
3126. Glauser Urs 85                   SUI Aarberg                  3:51:03,2  856.-M20
3127. Jorns Peter 61                   SUI Oensingen                3:51:29,1  461.-M50
3128. De Vito Marco 80                 SUI Bern                     3:51:35,2  857.-M20
3129. Mayer Stefan 71                  SUI Schneisingen             3:53:29,3  604.-M40
3130. Kneubühler Peter 50              SUI Aefligen                 3:53:40,1  147.-M60
3131. Bayesteh Danesh 61               GER Offenbach-Hundheim       3:54:19,4  462.-M50
3132. Piller Jean-Claude 62            SUI Brislach                 3:54:49,5  701.-M45
3133. Pult Andi 51                     SUI Galgenen                 3:55:10,5  148.-M60
3134. Clement Thian Main Woon 77       SIN Singapore                3:55:15,5  858.-M20
3135. Croci-Maspoli Ralf 82            SUI Glarus                   3:55:48,1  859.-M20
3136. Borer Claudius 46                SUI Cham                     3:56:16,8   50.-M65
3137. Fäh Ronny 77                     SUI Wangen an der Aare       3:56:19,0  860.-M20
3138. Wüthrich Bernhard 74             SUI Bowil                    3:56:56,9  861.-M20
3139. Schindler Hans Georg 45          AUT Wien                     3:57:00,5   51.-M65
3140. Viatte René 65                   SUI Solothurn                3:57:14,3  702.-M45
3141. Goetz Stefan Martin 59           SUI Mühleberg                3:57:26,7  463.-M50
3142. Chuffart Bertrand 84             FRA München                  3:57:40,5  862.-M20
3143. Townsend Gerald 46               GBR Pewsey                   3:58:14,4   52.-M65
3144. Nakajo Noriyasu 48               JPN Yokosuka-shi             3:58:45,5  149.-M60
3145. Seeger Tom 77                    SUI Ittigen                  4:00:04,8  863.-M20
3146. Hermann Jochen 78                GER Wehr                     4:00:48,4  864.-M20
3147. Nuspel Pascal 83                 SUI Solothurn                4:01:02,0  865.-M20
3148. Fisher Richard 58                USA Bern                     4:01:07,6  464.-M50
3149. Allemann René 52                 SUI Genčve                   4:01:15,0  302.-M55
3150. Schüssler Markus 63              GER Fischbachtal             4:01:21,5  703.-M45
3151. Gut Josef 50                     SUI Zeiningen                4:01:38,7  150.-M60
3152. Ng Ivan 70                       USA North Bergen             4:01:41,7  605.-M40
3153. Birrer Hanspeter 52              SUI Ballwil                  4:01:57,4  303.-M55
3154. Katzenberger Bernhard 54         GER Karlsruhe                4:01:59,9  304.-M55
3155. Fraschini Angelo 48              SUI Morbio Inferiore         4:02:16,4  151.-M60
3156. Reinsdorf Tom 89                 GER Meuselbach-Schwarzmühl   4:02:23,7  866.-M20
3157. Kundert Marc 69                  SUI Steffisburg              4:02:25,4  606.-M40
3158. Katzmann Ulrich 55               GER Ibbenbüren               4:02:56,9  305.-M55
3159. Mathey Stéphane 60               SUI Salvan                   4:03:03,3  465.-M50
3160. Niederberger Martin 76           SUI Sarnen                   4:03:26,4  867.-M20
3161. Sommer Roland 83                 SUI Grosswangen              4:04:06,8  868.-M20
3162. Beglinger Michael 60             SUI Mollis                   4:04:43,2  466.-M50
3163. Heid Peter 60                    SUI Rombach                  4:04:49,9  467.-M50
3164. Sütterlin Hans 52                SUI Zürich                   4:04:57,3  306.-M55
3165. Antikainen Jyrki 64              FIN Espoo                    4:05:11,0  704.-M45
3166. Simon Johannes 50                GER Hechingen                4:05:15,8  152.-M60
3167. Mala Enrico 63                   SUI Birsfelden               4:05:29,0  705.-M45
3168. Hänggi Thomas 72                 SUI Nunningen                4:05:31,9  869.-M20
3169. Bütikofer Ernst 46               SUI Läufelfingen             4:06:12,1   53.-M65
3170. Cano Jonas 79                    SUI Meisterschwanden         4:06:14,5  870.-M20
3171. Robinson David 49                GBR ssbritannien             4:06:17,9  153.-M60
3172. Gick Torsten 75                  GER Belp                     4:06:30,5  871.-M20
3173. Strauss Matthias A. 60           GER Tegernsee                4:06:38,3  468.-M50
3174. Gertschen Mario 82               SUI Olten                    4:06:49,2  872.-M20
3175. Siegenthaler Michel 82           SUI Hilterfingen             4:06:54,2  873.-M20
3176. Duchhart Casper 67               NED Wilnis                   4:06:56,1  607.-M40
3177. Wenger Stefan 66                 SUI Fribourg                 4:07:02,7  706.-M45
3178. Nufer Ralph 68                   SUI Frauenfeld               4:07:06,6  608.-M40
3179. Michel Samuel 54                 SUI Bäretswil                4:07:14,3  307.-M55
3180. Zemp Dal 62                      CAN Cardston                 4:07:17,2  707.-M45
3181. Schaer Heinz 50                  SUI Gümligen                 4:07:27,7  154.-M60
3182. Pittet Darcy 62                  SUI Villaraboud              4:07:29,1  708.-M45
3183. Beiderbeck Dietmar 66            SUI DE-Veitshöchheim         4:07:31,0  709.-M45
3184. Stritt Nicolas 63                SUI Belp                     4:07:32,0  710.-M45
3185. Steiner David 84                 SUI Brügg BE                 4:07:38,1  874.-M20
3186. Threm Jürgen 58                  GER Püttlingen               4:08:07,2  469.-M50
3187. Klinge Thomas 56                 GER Kirchberg                4:08:07,6  308.-M55
3188. Hintermeister Walter 55          SUI Unterseen                4:08:14,6  309.-M55
3189. Lehmann Fredy 53                 SUI Heimberg                 4:08:28,2  310.-M55
3190. Hoos Jürgen 60                   GER Birstein                 4:08:32,3  470.-M50
3191. Häderle Holger 65                GER Dillingen an der Donau   4:08:42,9  711.-M45
3192. Grässle Peter 44                 GER Hannover                 4:08:47,8   54.-M65
3193. Rupp Markus 53                   SUI Gossau SG                4:08:48,9  311.-M55
3194. Mcnally Michael 67               USA Gäufelden                4:09:06,4  609.-M40
3195. Odermatt Hubert 58               SUI Biasca                   4:09:06,5  471.-M50
3196. Schnyder Patrick 74              SUI Orvin                    4:09:10,2  875.-M20
3197. Sombota Jiri 59                  CZE Trutnov                  4:09:22,3  472.-M50
3198. Schroeder Georges 48             LUX Luxembourg               4:09:47,9  155.-M60
3199. Heitmann Herbert 62              GER Dossenheim               4:10:06,1  712.-M45
3200. Schreck Matthias 70              GER Hösbach                  4:10:10,1  610.-M40
3201. Garcia Blazquez José Miguel 61   ESP Barcelona                4:10:13,9  473.-M50
3202. Ocvirk Ralf 64                   GER Laufenburg               4:10:23,2  713.-M45
3203. Allemann Juerg 49                SUI Frenkendorf              4:10:24,2  156.-M60
3204. Saez Carlos 80                   ESP Madrid                   4:10:25,4  876.-M20
3205. Izcue Javier 83                  ESP München                  4:10:25,8  877.-M20
3206. Hählen Hannes 79                 SUI Bern                     4:12:40,2  878.-M20
3207. Hoffmann Ludwig 49               GER Reilingen                4:13:08,2  157.-M60
3208. Kamnaroski Marjan 79             SUI Moosseedorf              4:13:08,4  879.-M20
3209. Abegglen Markus 71               SUI Matten b. Interlaken     4:13:12,3  611.-M40
3210. Bruggemans Marco 62              NED Rotterdam                4:13:50,3  714.-M45
3211. Giachino Primo 51                SUI Sierre                   4:14:36,2  158.-M60
3212. Knubel Andreas 67                SUI Zweisimmen               1:39:47,2  612.-M40
3213. Hartmann Patrick 75              SUI Schönengrund             1:40:06,9  880.-M20
3214. Schlosser Christian 69           SUI Däniken SO               1:44:11,5  613.-M40
3215. Schmocker Thomas 68              SUI Ringgenberg BE           1:44:31,3  614.-M40
3216. Götz Markus 66                   SUI Unterseen                1:46:07,4  715.-M45
3217. Dellsperger René 65              SUI Steffisburg              1:48:23,0  716.-M45
3218. Netjes Arend 54                  NED Emmeloord                1:51:46,6  312.-M55
3219. Berger Pascal 64                 SUI Basel                    1:53:08,4  717.-M45
3220. Bieri Dominik 74                 SUI Oberstocken              1:53:18,6  881.-M20
3221. Burkhard Roger 68                SUI Oekingen                 1:53:59,8  615.-M40
3222. Bokŕnyi Andreas 61               SUI Trogen                   1:55:52,2  474.-M50
3223. Rascon Fernando 82               MEX Zürich                   1:58:30,3  882.-M20
3224. Bammert Marco 80                 SUI Luzern                   1:58:35,4  883.-M20
3225. Kobel Markus 59                  SUI Ittigen                  2:01:37,8  475.-M50
3226. Sahli Bruno 78                   SUI Belp                     2:03:13,4  884.-M20
3227. Schranz Patrick 79               SUI Uetendorf                2:04:28,6  885.-M20
3228. Jenke Michael 62                 GER Wilnsdorf                2:05:11,2  718.-M45
3229. Heiniger Matthias 83             SUI Büren an der Aare        2:06:41,1  886.-M20
3230. Bright Daniel 71                 GBR Sheffield                2:07:08,0  616.-M40
3231. Krofta Jiri 55                   CZE Praha                    2:11:47,9  313.-M55
3232. Schneider Peter 60               SUI Mels                     2:11:58,7  476.-M50
3233. Frey Iwan 65                     SUI Reinach AG               2:13:58,3  719.-M45
3234. Kint Lucas 61                    NED Middelburg               2:14:06,8  477.-M50
3235. Wittwer Bruno 58                 SUI Gwatt (Thun)             2:14:07,8  478.-M50
3236. Keller-Voser René 59             SUI Dielsdorf                2:14:39,6  479.-M50
3237. Favray Frederic 68               FRA Epinal                   2:15:34,2  617.-M40
3238. Chisholm Scott 76                GBR London                   2:15:59,8  887.-M20
3239. Walser Matthias 56               SUI Bettingen                2:17:50,5  314.-M55
3240. Zeiter Patrik 70                 SUI Riken AG                 2:17:59,1  618.-M40
3241. Garius Martin 69                 SUI Vinelz                   2:18:39,5  619.-M40
3242. Wirz Hans 58                     SUI Bern                     2:19:27,7  480.-M50
3243. Meier Luzian 83                  SUI Bauma                    2:19:43,9  888.-M20
3244. Dörig Hans 45                    SUI Illnau                   2:20:10,4   55.-M65
3245. Lindner Klas 63                  AUT Maurach                  2:20:47,8  720.-M45
3246. Meier Michael 66                 GER Wehr                     2:21:03,3  721.-M45
3247. Tsukui Taro 47                   JPN Tokyo                    2:21:39,1  159.-M60
3248. Gales Lucien 52                  LUX Wellenstein              2:21:40,8  315.-M55
3249. Becker Claude 50                 FRA Strasbourg               2:21:54,1  160.-M60
3250. Lüthi Dieter 49                  SUI Niedererlinsbach         2:23:38,7  161.-M60
3251. Schanbacher Michael 55           GER Heilbronn                2:23:54,8  316.-M55
3252. Furrer Josef 43                  SUI Liestal                  2:24:04,0   56.-M65
3253. Grau Patrick 77                  SUI Birmensdorf ZH           2:24:19,4  889.-M20
3254. Müller Urs 46                    SUI Winznau                  2:24:40,6   57.-M65
3255. Mccormick Stephen 64             GBR Cheshire                 2:25:09,0  722.-M45
3256. Brand Toni 70                    SUI Lenk im Simmental        2:25:49,4  620.-M40
3257. Rijn Laurens 63                  NED Ede                      2:26:04,7  723.-M45
3258. Rittiner Marcel 71               SUI Ried-Brig                2:26:38,1  621.-M40
3259. Kälin Urs 52                     SUI Einsiedeln               2:27:06,9  317.-M55
3260. Roungeris Georgios 44            GRC Athens                   2:27:31,8   58.-M65
3261. Kiermeier Gerhard 52             GER Hockenheim               2:27:58,5  318.-M55
3262. Leuba Bernard 68                 SUI Plan-les-Ouates          2:28:07,7  622.-M40
3263. Fensky Ulrich 51                 GER Aachen                   2:28:46,6  162.-M60
3264. Binggeli Fredy 58                SUI Ramlinsburg              2:29:04,0  481.-M50
3265. van Wakeren Wilco 65             NED Veenendaal               2:29:33,7  724.-M45
3266. Kirch Gaston 54                  LUX Howald                   2:29:38,5  319.-M55
3267. Kwakkenbos Paul 63               NED Oudewater                2:29:49,8  725.-M45
3268. Zaugg Michael 78                 SUI Emdthal                  2:30:00,5  890.-M20
3269. Brunner Rolf 65                  SUI Bellmund                 2:30:25,0  726.-M45
3270. Meier Christian 60               SUI Niederhasli              2:31:04,9  482.-M50
3271. Kaufmann Andreas 89              SUI Grindelwald              2:31:37,7  891.-M20
3272. Horn Alfred 39                   GER Frankfurt                2:32:14,5   12.-M70
3273. Hausamann Fritz 41               SUI Männedorf                2:33:12,6   13.-M70
3274. Hesselbarth Karl-Heinz 37        GER Berlin                   2:33:13,5   14.-M70
3275. Müller Berthold 55               GER Waghäusel                2:33:25,1  320.-M55
3276. Pfanner Matthias 77              AUT Schwaz                   2:33:39,0  892.-M20
3277. Kuestner Siegmar 56              GER Hohlstedt                2:33:43,0  321.-M55
3278. Maurer Peter 50                  SUI Ettingen                 2:33:51,1  163.-M60
3279. Wälti Marcel 72                  SUI Schüpbach                2:33:55,9  893.-M20
3280. Altmannsperger Klaus 57          GER Wachtberg                2:33:59,8  483.-M50
3281. Müller Hans-Heiko 60             GER Hamburg                  2:34:02,4  484.-M50
3282. Bintner Frederic 71              FRA Ins                      2:34:04,4  623.-M40
3283. Rüegg Armin 59                   SUI Adliswil                 2:34:46,8  485.-M50
3284. Schmitz Berthold 42              GER Efringen-Kirchen         2:34:53,5   59.-M65
3285. Defuns Giusep 66                 SUI Trun                     2:35:55,8  727.-M45
3286. Brändli Urs 70                   SUI Lyss                     2:36:04,9  624.-M40
3287. Wyss Andreas 65                  SUI Wilderswil               2:36:05,8  728.-M45
3288. Werren Rudolf 65                 SUI Wilderswil               2:37:17,5  729.-M45
3289. Keller Robert 51                 SUI Volketswil               2:37:28,8  164.-M60
3290. Witlicki Randall 56              USA Norwich VT               2:37:41,9  322.-M55
3291. Morier Bernard 39                SUI La Lécherette            2:39:44,1   15.-M70
3292. Blaser Urs 55                    SUI Horgenberg               2:40:01,3  323.-M55
3293. Camenzind Peter 51               SUI Adliswil                 0:12:42,5  165.-M60
3294. Widmer Martin 61                 SUI Dussnang                 0:13:52,4  486.-M50
3295. Grünenwald Sepp 64               SUI Moosseedorf              0:14:40,0  730.-M45
3296. Rehmann Stefan 52                SUI Embrach                  0:14:53,2  324.-M55
3297. Geissbühler Andreas 60           SUI Boppelsen                0:15:36,1  487.-M50
3298. Hirtner Markus 66                SUI Küssnacht am Rigi        0:15:39,3  731.-M45
3299. Zimmerli Daniel 73               SUI Bern                     0:15:56,2  894.-M20
3300. Wyss Peter 54                    SUI Härkingen                0:16:42,3  325.-M55
3301. Grau Barreras Joan Albert 74     ESP Monjos Del Penedes la    0:17:09,6  895.-M20
3302. Lansbergen Leo 51                NED Rotterdam                0:17:30,1  166.-M60
3303. Jeger André 59                   SUI Liesberg Dorf            0:17:44,6  488.-M50
3304. Piazza Mario 53                  SUI Rain                     0:17:47,8  326.-M55
3305. Koller Dominique 75              SUI Dompierre FR             0:18:06,9  896.-M20
3306. Isenegger Markus 78              SUI Zug                      0:18:07,2  897.-M20
3307. Vink Iwan 70                     NED Raamsdonksveer           0:18:14,7  625.-M40
3308. Waelchli Karl 67                 SUI Zürich                   0:18:22,0  626.-M40
3309. Carroll Neil 85                  IRI München                  0:18:27,6  898.-M20
3310. Feuz Marcel 62                   SUI Gsteigwiler              0:18:29,1  732.-M45
3311. Fuhrer Bruno 71                  SUI Gündlischwand            0:18:37,1  627.-M40
3312. Friedrich Hermann 55             GER Gelnhausen               0:18:45,0  327.-M55
3313. Nevado Noel 71                   ESP Bettlach                 0:18:49,2  628.-M40
3314. Müller Wolfgang 50               GER Bad Schwartau            0:18:57,2  167.-M60
3315. Garbade Michael 76               GER Mürren                   0:18:59,0  899.-M20
3316. Walker Bruno 50                  SUI Oberbipp                 0:18:59,7  168.-M60
3317. Smith James 53                   USA Orange Park              0:19:01,9  328.-M55
3318. Zahnd Daniel 70                  SUI Bönigen b. Interlaken    0:19:03,0  629.-M40
3319. Rindlisbacher Adrian 69          SUI Mettmenstetten           0:19:20,8  630.-M40
3320. von Allmen Fredy 59              SUI Unterseen                0:19:22,6  489.-M50
3321. Gerber Samuel 88                 SUI Belp                     0:19:25,6  900.-M20
3322. Modica Giovanni 62               ITA Eschenbach LU            0:19:30,5  733.-M45
3323. Knuth Peter 61                   GER Bosau                    0:19:39,7  490.-M50
3324. Jenny Peter 48                   SUI Rothenburg               0:19:48,0  169.-M60
3325. Donkers Will 46                  NED Nijmegen                 0:19:48,4   60.-M65
3326. Leischner Jens 72                SUI Bern                     0:20:02,6  901.-M20
3327. Viveiros Jose 60                 USA Malden                   0:20:02,9  491.-M50
3328. Kuutti Jorma 39                  FIN Salo                     0:20:04,8   16.-M70
3329. Wyss Werner 55                   SUI Bretigny-sur-Morrens     0:20:08,8  329.-M55
3330. Booltink Vincent 71              NED GD Didam                 0:20:16,5  631.-M40
3331. Kneubühl Roland 54               SUI Unterseen                0:20:19,4  330.-M55
3332. Ronen Michael 49                 ISR Kfar-Saba                0:20:22,0  170.-M60
3333. Griffiths Paul 68                NZL Mürren                   0:20:38,2  632.-M40
3334. Kleinekoort J.C. 39              NED Soest                    0:20:49,3   17.-M70
3335. Krämer Ernst 44                  GER Siegen                   0:21:03,6   61.-M65
3336. Lee Kwi Shin 49                  MAS Batu Caves               0:21:52,7  171.-M60
3337. Michel Gerard 41                 FRA Les Clayes sous Bois     0:21:56,8   18.-M70
3338. Moser Fritz 60                   SUI Unterentfelden           0:22:58,9  492.-M50
3339. Langley John 35                  GBR Staffs                   0:24:00,7   19.-M70
3340. Bruijns Pieter 68                NED BK Huizen                0:24:43,5  633.-M40
3341. Inoue Yoshikatsu 40              JPN Mishima-shi              0:25:03,8   20.-M70