39. TCS Amsterdam Marathon / Amsterdam, 19. 10. 2014
      zdroj: http://evenementen.uitslagen.nl/
      ŽENY             (MUŽI TU)
  ##. meno                               štát mesto                       čas     netto    ##.-agecat
   1. Betelhem Moges                      ETH Ethiopië                  2:28:35  2:28:33    1.-F18-34
   2. Ogla Kimaiyo                        KEN Kenia                     2:29:15  2:29:12    2.-F18-34
   3. Diane Nukuri Johnson                BDI Burundi                   2:29:35  2:29:32    3.-F18-34
   4. Megertu Ifa                         ETH Ethiopië                  2:32:31  2:32:29    4.-F18-34
   5. Guteni Shone                        ETH Ethiopië                  2:36:57  2:36:55    5.-F18-34
   6. Claudia Pereira                     POR Portugal                  2:37:13  2:37:11    1.-F35-39
   7. Worknesh Alemu                      ETH Ethiopië                  2:38:07  2:38:05    6.-F18-34
   8. Maude Mathys                        SUI Zwitserland               2:48:14  2:48:11    7.-F18-34
   9. Elise Selvikvåg Molvik              NOR Sandnes                   2:49:16  2:48:50    8.-F18-34
  10. Jacelyn Gruppen                     NED AV '34                    2:55:43  2:55:41    9.-F18-34
  11. Marjon de Kok                       NED Prins Hendrik             2:57:12  2:57:09    2.-F35-39
  12. Emily Gelder                        GBR London                    2:57:23  2:56:54    3.-F35-39
  13. Claudia van Rijn                    NED Leiden Atletiek           2:57:51  2:57:45    1.-F40-44
  14. Selma Belmahdi                      FRA Paris                     2:58:08  2:56:31   10.-F18-34
  15. Nina Bakker                         NED Loopgroep PK              2:58:59  2:58:35    1.-F50-54
  16. Ludivine Wissocque                  FRA France                    2:59:23  2:58:04   11.-F18-34
  17. Sylvia Klenkhart                    AUT Raggendorf                3:00:02  2:59:17    4.-F35-39
  18. Tatiana Betta                       ITA Trecastagni               3:00:11  2:59:25    2.-F40-44
  19. Anna Meria Costelloe                IRL Tralee                    3:02:34  3:02:03   12.-F18-34
  20. Regina Procházková                  CZE Generali                  3:06:39  3:06:32   13.-F18-34
  21. Katrine Borg Houlberg Thomsen       DEN Århus N                   3:06:41  3:05:27   14.-F18-34
  22. Sarah Murphy                        GBR Knutsford                 3:07:06  3:06:17    5.-F35-39
  23. Agnes Hijman                        NED De Veenlopers             3:08:56  3:08:33    1.-F45-49
  24. Nicoline Baartvedt                  NOR Oslo                      3:08:58  3:03:11   15.-F18-34
  25. Elaine Omand                        GBR Dundee                    3:09:09  3:08:19   16.-F18-34
  26. Efrat Lev                           ISR Bnai Zion                 3:09:31  3:08:49    3.-F40-44
  27. Jacolien Ruizendaal                 NED NOP                       3:10:51  3:10:39   17.-F18-34
  28. Petra Hasper                        NED De Sprinter               3:10:54  3:10:08    2.-F50-54
  29. Francesca Scribani                  ITA Cortina D'ampezzo         3:11:58  3:09:25    4.-F40-44
  30. Anke Linssen                        NED STB                       3:12:03  3:11:50   18.-F18-34
  31. Jayne Lawton                        GBR Cheshire                  3:12:38  3:12:13    2.-F45-49
  32. Mariska Visser                      NED De Spartaan               3:13:01  3:12:27   19.-F18-34
  33. Maud Laloux                         FRA Haucourt                  3:13:41  3:05:08    6.-F35-39
  34. Nadezda Rozdestvenskaja             LTU Vilnius                   3:14:11  3:13:33   20.-F18-34
  35. Theresia Bijl                       NED FLYING BLUE RUNNING       3:14:13  3:13:31    3.-F45-49
  36. Corinne Le Lievre                   FRA Paris                     3:14:13  3:11:05    5.-F40-44
  37. Madeleine Hedberg                   SWE Linköping                 3:16:14  3:14:50   21.-F18-34
  38. Ann Kristin Mosbron                 NOR Kopervik                  3:16:15  3:15:45   22.-F18-34
  39. Elise Hay Opsahl                    NOR Stavanger                 3:16:15  3:15:03    7.-F35-39
  40. Sharon Woods                        IRL Cork                      3:16:24  3:14:11    8.-F35-39
  41. Isa Ferrer Castell                  ESP Cuartel de Guardi, JAVEA  3:17:16  3:16:52   23.-F18-34
  42. Corinne Decru                       FRA Wambrechies               3:17:42  3:15:48    9.-F35-39
  43. Guro Sundal                         NOR Tanem                     3:17:49  3:15:23   10.-F35-39
  44. Angeli de Koning                    NED Maasland                  3:17:57  3:13:13    3.-F50-54
  45. Leonie Ton                          NED Delta Sport               3:18:12  3:17:47   11.-F35-39
  46. Chi Ling Mok                        HKG Diamond Hill,kowloon      3:18:20  3:17:58   24.-F18-34
  47. Andrea Bade                         GER Kassel                    3:18:32  3:16:07    4.-F50-54
  48. Patrizia Russo                      FRA Paris                     3:18:34  3:16:43    6.-F40-44
  49. Núria Tenas Oller                   SUI Lausanne                  3:18:35  3:12:27   25.-F18-34
  50. Raquel Torrejon                     ESP La Seu d'Urgell           3:18:39  3:16:02   12.-F35-39
  51. Barbara Rados                       SLO Maribor                   3:18:42  3:15:04    7.-F40-44
  52. Marta Díez-Manzano                  ESP Gijón                     3:19:00  3:16:45   26.-F18-34
  53. Nadine Lewycky                      GBR Worcester                 3:19:24  3:15:24   27.-F18-34
  54. Silvia Caraffa Braga                ITA Turin                     3:19:34  3:18:47   13.-F35-39
  55. Cathy van Es-Bode                   NED HAC '63                   3:20:13  3:19:41    8.-F40-44
  56. Caroline Wheelhouse                 GBR Scunthorpe                3:20:19  3:13:43    1.-F55-59
  57. Sam Alvarez                         NED Mizuno UK                 3:20:22  3:19:58    9.-F40-44
  58. Kirsti Sønstabø                     NOR Haugesund                 3:20:38  3:16:35    4.-F45-49
  59. Tara Soraghan                       USA Johnson City              3:20:53  3:14:50   28.-F18-34
  60. Mariana Ignacio                     BRA Sao Paulo                 3:21:01  3:16:50   29.-F18-34
  61. Barbara Moser                       SUI Stettlen                  3:21:14  3:18:39   10.-F40-44
  62. Ulrika Debie                        BEL Vichte                    3:21:31  3:17:02   14.-F35-39
  63. Pamela Lomoro                       GBR Epsom                     3:22:13  3:17:55   15.-F35-39
  64. Liliana Scibetta                    ITA Ravanusa                  3:22:30  3:22:28   16.-F35-39
  65. Marleen van den Broek               NED Running Holland           3:22:47  3:21:46   17.-F35-39
  66. Birgit Voorn                        NED Road Runners Etten-Leur   3:22:53  3:22:00    5.-F45-49
  67. Floortje Gierman                    NED Ciko '66                  3:23:02  3:19:42   30.-F18-34
  68. Polly Nkambi                        NED Athlos                    3:23:17  3:21:49    6.-F45-49
  69. Silvia Kolm                         AUT Zwettl                    3:23:23  3:18:21   18.-F35-39
  70. Simone Logtenberg                   NED Amsterdam                 3:24:22  3:16:42   11.-F40-44
  71. Fanny Berrut                        SUI Troistorents              3:24:24  3:17:27   19.-F35-39
  72. Anne Hartmann                       GBR Dunfermline               3:24:40  3:20:44   31.-F18-34
  73. Magdalena Baumann                   GER Würzburg                  3:25:01  3:20:01   32.-F18-34
  74. Mariana Petrova                     GBR Manchester                3:25:05  3:23:26   20.-F35-39
  75. Renata ROBERT                       FRA L'Isle-Adam               3:25:07  3:22:52    7.-F45-49
  76. Lara Giardino                       ITA Biella (BI)               3:25:17  3:23:59   33.-F18-34
  77. Lara Martins                        BRA Goiania- GO               3:25:18  3:22:01   21.-F35-39
  78. Kirsten Johanne Sandven             NOR Oslo                      3:25:46  3:24:04   22.-F35-39
  79. Fanny Cortier                       FRA Ghyvelde                  3:25:55  3:22:39   12.-F40-44
  80. Angelina Fougner                    NOR Stavanger                 3:25:57  3:19:06   13.-F40-44
  81. Miroslava Pešáková                  CZE Tetcice                   3:26:07  3:22:00   34.-F18-34
  82. Anne-marie Giroux                   FRA Bessancourt               3:26:09  3:21:21   14.-F40-44
  83. Cecile Jumelet van Heijningen       NED NSL                       3:26:10  3:24:25    2.-F55-59
  84. Merel Bruijn                        NED Amsterdam                 3:26:23  3:23:56   35.-F18-34
  85. Kristina Makaric                    CRO Split                     3:26:32  3:19:19   36.-F18-34
  86. Caroline Teasdale                   GBR Bishop Auckland           3:26:49  3:23:17   37.-F18-34
  87. Marie Bundesen                      DEN Hejnsvig                  3:27:18  3:23:32   38.-F18-34
  88. Linde-Lotte Lotens                  NED Amsterdam                 3:27:19  3:20:53   39.-F18-34
  89. Lucy Ashe                           GBR Norfolk                   3:27:31  3:24:01   40.-F18-34
  90. Loes Vingerhoets                    NED Achil '87                 3:27:41  3:26:42    8.-F45-49
  91. Antonia Boza W                      CHI Santiago                  3:27:43  3:20:39   41.-F18-34
  92. Thais Lopez                         VEN Naguanagua                3:28:04  3:25:55   23.-F35-39
  93. Antonella Taricco                   ITA Cuneo                     3:28:18  3:25:48   15.-F40-44
  94. Annick Taselaar                     NED Rotterdam Atletiek        3:28:20  3:26:18   42.-F18-34
  95. Trine Dahl                          NOR Oslo                      3:28:22  3:22:47    9.-F45-49
  96. Sian Morgan                         GBR Nafferton                 3:28:24  3:25:16    5.-F50-54
  97. Margrét Elíasdóttir                 ISL Reykjavík                 3:28:35  3:26:04   16.-F40-44
  98. Agnes Legrand                       FRA Lambersart                3:28:36  3:26:15   10.-F45-49
  99. Diana Avgustinovic                  LTU Vilnius                   3:28:42  3:25:02   43.-F18-34
 100. Elly Visser                         NED Altis                     3:28:43  3:28:18    3.-F55-59
 101. Jurate Rukaite                      LTU Vilnius                   3:28:54  3:25:13   44.-F18-34
 102. Mazouza Zirar                       FRA Marquette-lez-Lille       3:28:58  3:26:37   11.-F45-49
 103. Lieke Beentjes                      NED Phanos                    3:29:12  3:28:55   45.-F18-34
 104. Catherine Chenevier                 FRA Wattignies                3:29:14  3:26:41   17.-F40-44
 105. Emilie Jul - Larsen Aas             NOR Oslo                      3:29:34  3:24:12   46.-F18-34
 106. Petra Bruijs                        NED Spado                     3:29:42  3:27:32   12.-F45-49
 107. Fiona Bugler                        NED Mizuno UK                 3:29:43  3:29:19   13.-F45-49
 108. Yulia Gorina                        RUS Moscow                    3:29:58  3:24:46   47.-F18-34
 109. Veerle Hofman                       BEL Sint-Niklaas              3:30:09  3:24:13   24.-F35-39
 110. Joke Vandebuerie                    BEL Brugge                    3:30:14  3:25:14   48.-F18-34
 111. Martine Lahsaini                    FRA Méréville                 3:30:26  3:26:45   18.-F40-44
 112. Heather Weerdenburg                 GBR Bristol                   3:30:29  3:24:51   49.-F18-34
 113. Yulia Nikolaeva                     RUS Saint-Petersburg          3:30:36  3:26:00   50.-F18-34
 114. Arja Pitkänen                       FIN Lahti                     3:30:40  3:27:54   14.-F45-49
 115. Sonja van Hecke                     NED THOR                      3:31:21  3:29:12   19.-F40-44
 116. Monica Vazzana                      ITA Castellanza               3:31:35  3:27:40   25.-F35-39
 117. Marie Franck                        BEL Queue du bois             3:31:36  3:29:04   51.-F18-34
 118. Charlene Lefebvre                   FRA Bessancourt               3:31:52  3:26:42   52.-F18-34
 119. Lisa Hale                           GBR Sandhurst                 3:32:00  3:23:20   26.-F35-39
 120. Eva Lowther                         NED Amsterdam                 3:32:03  3:26:33   53.-F18-34
 121. Cathrine Loennecken                 NOR Hvalstad                  3:32:14  3:27:52   15.-F45-49
 122. Paulina Hack                        BEL Kraainem                  3:32:23  3:23:54   27.-F35-39
 123. Sandra Medendorp                    NED HAC '63                   3:32:28  3:30:40   20.-F40-44
 124. Rebecca Mudd                        GBR Launceston                3:32:58  3:26:08   54.-F18-34
 125. Tamsyn Rutter                       GBR Weymouth                  3:33:11  3:32:11   55.-F18-34
 126. Margot Testers                      NED Olympia Halsteren         3:33:13  3:32:47    6.-F50-54
 127. Linda Wendelberg                    NOR Trondheim                 3:33:21  3:29:04   16.-F45-49
 128. Aggeliki Gremou                     GRE Ioannina                  3:33:37  3:28:48   28.-F35-39
 129. Isabelle Josselin                   FRA Leffrinckoucke            3:33:42  3:30:20   21.-F40-44
 130. Jeannine Liebrand                   NED Cifla                     3:33:56  3:33:34    1.-F60-64
 131. Geraldine Clarke                    GBR Woodbridge                3:34:05  3:31:04   17.-F45-49
 132. Marjolein Menheere                  NED Zaltbommel Dutch Runners  3:34:16  3:31:39   29.-F35-39
 133. Jill Kiener                         NED Mizuno France             3:34:20  3:31:48   56.-F18-34
 134. Annet Hartnack                      NED Lycurgus                  3:34:34  3:33:41    4.-F55-59
 135. Bettina Kaphingst                   NED 's-Hertogenbosch          3:34:45  3:26:52   57.-F18-34
 136. Ann Lefief                          BEL Gent                      3:35:02  3:30:22   22.-F40-44
 137. Siandra Cordeiro a de a Soares      BRA Goiania                   3:35:08  3:31:51   23.-F40-44
 138. Susanne Döhmann                     NED Iris Tabbert              3:35:15  3:33:26   18.-F45-49
 139. Megan Corazza                       ESP Madrid                    3:35:18  3:29:39   58.-F18-34
 140. Anne-Sophie Le Page                 FRA Olonne sur Mer            3:35:25  3:31:56   59.-F18-34
 141. Sandra Butter                       NED AV Edam                   3:35:44  3:33:59   19.-F45-49
 142. Vilija Damasickiene                 LTU Jonava                    3:35:45  3:32:28    7.-F50-54
 143. Elin Drangsholt                     NOR Bekkestua                 3:35:50  3:30:28    5.-F55-59
 144. Clare Fowell                        GBR Coalville                 3:35:50  3:30:39   20.-F45-49
 145. Sirpa Hukari                        FIN Jyväskylä                 3:36:00  3:30:15   30.-F35-39
 146. Lucile Albert                       FRA PLESSIS ROBINSON ATHLETIC 3:36:11  3:31:03   60.-F18-34
 147. Nancy Bogaerts                      BEL Londerzeel                3:36:24  3:29:16   21.-F45-49
 148. Hilde Tempel                        NED Athlos                    3:36:33  3:32:22   24.-F40-44
 149. Marije Lafleur                      NED Amsterdam                 3:36:38  3:27:59   22.-F45-49
 150. Marina Rostovtseva                  RUS Moscow                    3:36:47  3:30:34   61.-F18-34
 151. Eva Tyteca                          BEL Groot-Bijgaarden          3:36:55  3:30:34   62.-F18-34
 152. Ada Guida Hafid                     NED Nederland                 3:37:08  3:37:07   23.-F45-49
 153. Julia Venesmaa                      FIN Helsinki                  3:37:08  3:28:55   63.-F18-34
 154. Claire Woolf                        GBR London                    3:37:12  3:29:22   64.-F18-34
 155. Áslaug Gunnlaugsdóttir              ISL Reykjavík                 3:37:13  3:31:26   25.-F40-44
 156. Rosa Bjork Svavarsdottir            ISL Reykjavík                 3:37:20  3:33:31   24.-F45-49
 157. Linda s Hansen                      NED Marathon Travel Club      3:37:20  3:30:44   31.-F35-39
 158. Katherine Dartmouth                 GBR Running Crazy             3:37:23  3:28:12   25.-F45-49
 159. Berglind Johannsdottir              ISL Gardabaer                 3:37:24  3:33:06    8.-F50-54
 160. Sandra Kleine                       NED Loopvereniging TOF        3:37:44  3:35:52   26.-F45-49
 161. Andrea Hurman                       GBR Barry                     3:37:45  3:32:00   27.-F45-49
 162. Ingrid Koene                        NED AV '56                    3:37:50  3:36:31    9.-F50-54
 163. Mary Henderson                      GBR Southwick                 3:37:54  3:29:59   65.-F18-34
 164. Claire Charlier                     FRA Rothau                    3:38:09  3:30:45   32.-F35-39
 165. Vallera Elisa                       ITA Trana                     3:38:14  3:35:31   26.-F40-44
 166. Leila Spanier                       FRA Metz                      3:38:22  3:33:02   27.-F40-44
 167. Aya Cohen                           ISR Shaar Hagolan             3:38:25  3:32:10   28.-F45-49
 168. Attje Boom                          NED Marathon Pim Mulier       3:38:28  3:37:11    6.-F55-59
 169. Jenny Seo                           CAN Toronto                   3:39:14  3:31:31   66.-F18-34
 170. Elena Panato                        ITA Verona                    3:39:20  3:36:25   10.-F50-54
 171. Laura Glenn                         GBR Daventry                  3:39:21  3:32:27   67.-F18-34
 172. Corry Leijen                        NED Hylas                     3:39:38  3:34:15   29.-F45-49
 173. Pia Vaas                            GER Neuhausen                 3:39:46  3:32:58   68.-F18-34
 174. Natercia dos Santos                 BRA João Pessoa               3:39:48  3:30:41   11.-F50-54
 175. Linda Christensen                   SWE Vargarda                  3:39:52  3:33:55   69.-F18-34
 176. Emily Hooton                        GBR London                    3:39:53  3:31:24   70.-F18-34
 177. Jessica Anderson                    GBR London                    3:39:54  3:29:22   71.-F18-34
 178. Roberta Modena                      ITA Montuolo (LU)             3:39:54  3:29:38   30.-F45-49
 179. Marion Hoff                         NED KAV Holland               3:40:15  3:37:52   31.-F45-49
 180. Karen Jenkins                       GBR Running Crazy             3:40:22  3:31:10   32.-F45-49
 181. Trine Stensdal                      DEN København N               3:40:26  3:34:26   72.-F18-34
 182. Thu Hien Nguyen                     NED Arnhem                    3:40:26  3:31:58   33.-F35-39
 183. Caroline Mckay                      GBR Edinburgh                 3:40:34  3:37:49   73.-F18-34
 184. Jenneke van Rijn                    SUI Zürich                    3:40:36  3:27:39   34.-F35-39
 185. Therese Falk                        NOR Oslo                      3:40:39  3:33:49   35.-F35-39
 186. Danielle Van der Wiel               NED Amsterdam                 3:40:40  3:35:02   36.-F35-39
 187. Mieko Oka                           JPN Toyonaka                  3:40:42  3:37:58   12.-F50-54
 188. Gabriela Lange                      GER Rellingen                 3:40:43  3:32:49   13.-F50-54
 189. Gabrielle Risøe                     NOR Oslo                      3:40:57  3:30:40   74.-F18-34
 190. Anika Klunder                       NED Utrecht                   3:40:58  3:34:41   75.-F18-34
 191. Minna Myötänen                      FIN Espoo                     3:41:07  3:30:08   76.-F18-34
 192. Marit Johanne Skorve                NOR Stavanger                 3:41:12  3:33:07    7.-F55-59
 193. MOREAU Fabienne                     FRA Nancy                     3:41:13  3:37:31   14.-F50-54
 194. Elin Trolltoft                      SWE Mölndal                   3:41:23  3:35:16   28.-F40-44
 195. Kristine Kruger Hagen               NOR Tynset                    3:41:36  3:32:54   77.-F18-34
 196. Marigold Atkey                      GBR London                    3:41:48  3:31:43   78.-F18-34
 197. Danielle de Wildt                   NED Trainingslopen            3:42:07  3:35:12   79.-F18-34
 198. Marije van der Kooij                NED AV Heerenveen             3:42:13  3:33:07   80.-F18-34
 199. Nicola Ward                         GBR London                    3:42:24  3:31:09   29.-F40-44
 200. Nele Eichhorn                       BEL Brussels                  3:42:33  3:39:27   81.-F18-34
 201. Louise Bolderstone                  GBR Nottingham                3:42:34  3:33:32   82.-F18-34
 202. Jannick Martiny                     LUX Luxembourg                3:42:40  3:37:47   33.-F45-49
 203. Corina Voorn                        NED De Koplopers              3:42:41  3:41:24   15.-F50-54
 204. Silje Skorve Skarpeid               NOR Stavanger                 3:42:47  3:34:06   83.-F18-34
 205. Farhi Tiffany                       GBR London                    3:42:47  3:40:37   84.-F18-34
 206. Saskia Curtet                       SUI Lausanne                  3:42:49  3:36:39   85.-F18-34
 207. Anna Axelsson Sjöberg               SWE Västerås                  3:42:50  3:38:04   86.-F18-34
 208. Sarah Mulryan                       GBR London                    3:43:01  3:35:10   87.-F18-34
 209. Erica Belandi                       NED AV Aalsmeer               3:43:05  3:28:37   30.-F40-44
 210. Sahra Mittelstädt                   NED Mizuno Germany            3:43:05  3:42:51   37.-F35-39
 211. Malene Dissing                      DEN Kbh S                     3:43:10  3:32:22   31.-F40-44
 212. Catherine Stewart                   GBR Renfrew                   3:43:24  3:35:21   88.-F18-34
 213. Stephanie Simpson                   GBR Essex                     3:43:28  3:30:30   89.-F18-34
 214. Anne-Lise Bullock                   NED Oegstgeest                3:43:28  3:34:45   32.-F40-44
 215. Erika Camperidis                    ITA Verona                    3:43:29  3:40:33   34.-F45-49
 216. Nina Legaard Kristensen             DEN København N               3:43:34  3:34:10   90.-F18-34
 217. Catharina Kosse                     NED Trainingslopen            3:43:35  3:41:59   16.-F50-54
 218. Manahatan Boldsukh                  GER Nördlingen                3:43:40  3:40:20   38.-F35-39
 219. Guri Sogn-Larssen                   NOR Oslo                      3:43:53  3:37:35   33.-F40-44
 220. Marini Marilena                     ITA rizza di c.d.a (VR)       3:44:04  3:38:31   35.-F45-49
 221. Sue Sunderland                      GBR Leeds                     3:44:15  3:34:38   17.-F50-54
 222. Kristine Os                         NOR Sandnes                   3:44:17  3:35:36   39.-F35-39
 223. Sonia Loddo                         ITA Lanusei                   3:44:22  3:35:35   40.-F35-39
 224. Mojca Vesel                         SLO Ljubljana                 3:44:24  3:38:51   36.-F45-49
 225. Christine Kowalski-Beckmann         GER Bielefeld                 3:44:28  3:38:12   34.-F40-44
 226. Eline Rampen                        NED Hera                      3:44:34  3:35:56   91.-F18-34
 227. Judith Peterink                     NED AV Castricum              3:44:38  3:39:49   92.-F18-34
 228. Marie Damsgaard                     DEN Kbh n                     3:44:41  3:34:57   93.-F18-34
 229. Debora Cian                         ESP Barcelona                 3:44:45  3:33:45   41.-F35-39
 230. Paola Cavasin                       ESP Barcelona                 3:44:45  3:33:45   42.-F35-39
 231. Jenni Owens                         GBR Edinburgh                 3:44:46  3:36:50   43.-F35-39
 232. Karen Ives                          GBR Huntingdon                3:44:48  3:36:10   37.-F45-49
 233. Hildur Birgisdóttir                 ISL Kópavogur                 3:44:54  3:41:07   35.-F40-44
 234. Karen Aspe                          CHI Santiago                  3:44:56  3:35:40   44.-F35-39
 235. Ingrid De Kort                      BEL Weert                     3:45:10  3:36:22   38.-F45-49
 236. Tatiana Matuzani                    RUS Moscow                    3:45:12  3:37:04   94.-F18-34
 237. Marloes Hovestad                    NED Alkmaar                   3:45:32  3:39:53   95.-F18-34
 238. Fien Bonamie                        BEL Ronsele                   3:45:46  3:34:32   96.-F18-34
 239. Bianca de Breij                     NED MNL                       3:45:51  3:42:41   45.-F35-39
 240. Sarah Yates                         GBR Windsor                   3:45:52  3:37:16   46.-F35-39
 241. Ria Stam                            NED AV Castricum              3:45:53  3:45:22    2.-F60-64
 242. Catherine Stabile                   FRA Marseille                 3:45:58  3:43:22    3.-F60-64
 243. Iris Wallenburg                     NED Amsterdam                 3:45:59  3:40:33   47.-F35-39
 244. France Rocheta                      NED Planet Tours              3:45:59  3:45:42    4.-F60-64
 245. Tartart Sylvie                      FRA Guines                    3:46:00  3:36:24   36.-F40-44
 246. Laura Zubia Aguillo                 NED Sportravel                3:46:01  3:37:57   37.-F40-44
 247. Emilie Pottle                       GBR London                    3:46:02  3:37:17   97.-F18-34
 248. Johanna Håland                      NOR Kleppe                    3:46:03  3:37:23   48.-F35-39
 249. Christelle Audo                     FRA JA MELESSE                3:46:19  3:45:54   38.-F40-44
 250. Linda Baron                         NED Amsterdam                 3:46:24  3:39:10   98.-F18-34
 251. Sabrine sara Winkler                DEN OGF - Denmark             3:46:30  3:46:09   99.-F18-34
 252. Amy Jordan                          GBR Brighton                  3:46:32  3:38:38  100.-F18-34
 253. Nicola Morris                       GBR Tunbridge Wells           3:46:37  3:33:52   39.-F40-44
 254. Mirjan Thijssen-Tax                 NED Groesbeek                 3:46:38  3:42:38   40.-F40-44
 255. Mirka Lumia                         FIN Sipoo                     3:46:43  3:40:01   41.-F40-44
 256. Marijke Jacobs                      BEL Stabroek                  3:46:44  3:36:41   49.-F35-39
 257. Hermie Drenth                       NED PEC 1910                  3:46:52  3:45:31   39.-F45-49
 258. Marie-Louise van Bakel              NED Heesch                    3:46:54  3:43:43   40.-F45-49
 259. Silvana Dell'Era                    NED Energie                   3:46:56  3:46:11   41.-F45-49
 260. Petra Bilthof-de Bruin              NED Nijmegen                  3:47:07  3:46:02   50.-F35-39
 261. Silvia Panato                       ITA Verona                    3:47:11  3:44:16   42.-F45-49
 262. Sandrine Hagenbach                  FRA Gouvieux                  3:47:15  3:39:41   42.-F40-44
 263. Katia Le Cornec                     NED JA MELESSE                3:47:16  3:46:52   43.-F40-44
 264. Sylvie THABARD                      FRA Valbonne                  3:47:19  3:36:58   43.-F45-49
 265. Femke Hoekstra                      NED Amsterdam                 3:47:25  3:34:27  101.-F18-34
 266. Line Tresselt                       NOR Oslo                      3:47:27  3:41:39  102.-F18-34
 267. Emmi Lehkonen                       FIN Tampere                   3:47:29  3:41:30  103.-F18-34
 268. Anita Maes                          BEL Antwerpen                 3:47:39  3:42:17   51.-F35-39
 269. Gabriela Ana Barjak                 ITA SAN M B Albergo (VR)      3:47:44  3:42:09   44.-F40-44
 270. Manja Kokol                         SLO Kidricevo                 3:47:44  3:41:20   45.-F40-44
 271. Leung Chau Mei                      HKG 428yuen Kong Est, Yl      3:47:47  3:46:48  104.-F18-34
 272. Michelle Pouillas                   NED JA MELESSE                3:47:47  3:47:13   18.-F50-54
 273. Julia May                           GBR London                    3:47:55  3:37:26   52.-F35-39
 274. Mary Janssen                        GBR Reading                   3:47:57  3:36:59   19.-F50-54
 275. Ingrid Eitzen                       NOR Oslo                      3:48:09  3:36:33   46.-F40-44
 276. Amy Damfelt                         SWE Göteborg                  3:48:25  3:30:19  105.-F18-34
 277. Françoise Längauer                  SUI Ittigen                   3:48:32  3:31:02   47.-F40-44
 278. Rut Krüger Giverin                  NOR Oslo                      3:48:33  3:42:58   48.-F40-44
 279. Carole Nedjari                      FRA Vienne En Val             3:48:33  3:38:16   49.-F40-44
 280. Claire Muirhead                     GBR Livingston                3:48:36  3:41:04  106.-F18-34
 281. Elina Koivisto                      FIN Helsinki                  3:48:38  3:38:42  107.-F18-34
 282. Line Ravnskjaer                     DEN Kongens Lyngby            3:48:41  3:37:34  108.-F18-34
 283. Annemieke Fokke                     FRA Corbie                    3:48:43  3:39:59   44.-F45-49
 284. Claudia Peano                       ITA Cuneo                     3:48:54  3:40:34   50.-F40-44
 285. Simone Westerduin                   NED 's-Gravenhage             3:49:00  3:39:53  109.-F18-34
 286. Vibeke Steffensen                   NOR Sandnes                   3:49:06  3:35:57  110.-F18-34
 287. Brenda Splinter                     NED Almere                    3:49:06  3:42:17   45.-F45-49
 288. Mireille Boschker                   NED Doetinchem                3:49:10  3:45:56   51.-F40-44
 289. Maria antonietta Scala              ITA Caprino Veronese          3:49:20  3:41:53  111.-F18-34
 290. Stéphanie Essirard                  FRA Issy les moulineaux       3:49:21  3:39:11  112.-F18-34
 291. Darcie Tymrick-Purvis               CAN Calgary                   3:49:23  3:43:30  113.-F18-34
 292. Riikka Vaara                        FIN Helsinki                  3:49:31  3:30:45  114.-F18-34
 293. Bekaert Karine                      FRA Neuville En Ferrain       3:49:32  3:40:09   53.-F35-39
 294. Anne Spilliaert                     BEL Erbisoeul                 3:49:32  3:42:37   54.-F35-39
 295. Victoria Bennett                    GBR Abingdon                  3:49:33  3:42:33   52.-F40-44
 296. Janine McShane                      GBR London                    3:49:34  3:33:31  115.-F18-34
 297. Renate Kramer                       GER Aquilo                    3:49:40  3:41:02   55.-F35-39
 298. Helen Rosagro                       GBR Bristol                   3:49:42  3:40:54  116.-F18-34
 299. Hermina van Dijk                    NED MarathonPlus              3:49:43  3:47:59   53.-F40-44
 300. Laurence Tasiaux                    BEL La LouviÈre               3:50:02  3:39:57   56.-F35-39
 301. Yvette Loeffen                      NED Amsterdam                 3:50:13  3:41:24  117.-F18-34
 302. Isabelle Cloix                      FRA Moulins                   3:50:13  3:44:53   54.-F40-44
 303. Sigi Schelkens                      BEL Schilde                   3:50:23  3:43:25   46.-F45-49
 304. Amber Williams                      NED Amsterdam                 3:50:26  3:44:40   57.-F35-39
 305. Mélanie Rosu                        BEL Ougrée                    3:50:29  3:42:59  118.-F18-34
 306. Cecilia Gabrielii                   SWE Västra Frölunda           3:50:29  3:38:34   47.-F45-49
 307. Jasmina Berger                      GER Köln                      3:50:32  3:34:00  119.-F18-34
 308. Juliette Viala                      NED PLESSIS ROBINSON ATHLETIC 3:50:39  3:41:53   48.-F45-49
 309. Sissie Vogelzang                    NED Nijmegen                  3:50:49  3:37:34  120.-F18-34
 310. Gerardine Van Landschoot            BEL Adegem                    3:50:49  3:38:36   55.-F40-44
 311. Mariette van de Langerijt           NED Hylas                     3:50:50  3:46:00   49.-F45-49
 312. Carla Mendes                        POR Vila Nova de Gaia         3:50:53  3:42:11   56.-F40-44
 313. Sarah Hill                          GBR Newcastle upon Tyne       3:50:55  3:41:02  121.-F18-34
 314. Nele Reike                          GER Essen                     3:51:04  3:43:08  122.-F18-34
 315. Luiza Ferreira                      BRA Sao Paulo                 3:51:05  3:45:49  123.-F18-34
 316. Hanne Boye Mikkelsen                DEN Egtved                    3:51:07  3:46:53   57.-F40-44
 317. Caroline Brophy                     IRL Cork                      3:51:16  3:48:47   50.-F45-49
 318. Katherine Knill                     GBR Cambridge                 3:51:43  3:40:29   51.-F45-49
 319. Sabine Logtenberg                   NED Ouderkerk aan de Amstel   3:51:45  3:42:35   58.-F40-44
 320. Vlasta Mastrovic                    CRO Opatija                   3:51:50  3:47:27   59.-F40-44
 321. Vera Hirschfelder                   GER Lahstedt                  3:51:54  3:33:46  124.-F18-34
 322. Ana Penalver                        GER Duesseldorf               3:52:11  3:43:00  125.-F18-34
 323. Regina Kadi                         AUT Wien                      3:52:14  3:39:22   20.-F50-54
 324. Lisanne Jansen                      NED Nijmegen                  3:52:14  3:44:29  126.-F18-34
 325. Emma Appleton                       GBR Norwich                   3:52:22  3:44:48   58.-F35-39
 326. Martje van Boxtel                   NED Veghel                    3:52:24  3:47:51   60.-F40-44
 327. Cécile Gourssies                    FRA Castres                   3:52:33  3:34:38  127.-F18-34
 328. Henna Hiltunen                      FIN Helsinki                  3:52:37  3:44:24  128.-F18-34
 329. Marielle IJkel                      NED Trainingslopen            3:52:43  3:39:25   61.-F40-44
 330. Gerda De Jong                       NED PEC 1910                  3:52:43  3:48:45   59.-F35-39
 331. Marie noelle Blois                  FRA Ludon Médoc               3:52:46  3:49:08   52.-F45-49
 332. Heidy Snijders                      NED HAC '63                   3:52:50  3:50:50   62.-F40-44
 333. Angela Schulingkamp                 NED Aquilo                    3:52:51  3:44:57   63.-F40-44
 334. Anousheh Bromfield                  GBR London                    3:52:51  3:32:57  129.-F18-34
 335. Franci Myburgh                      RSA Sandton                   3:52:55  3:41:39  130.-F18-34
 336. Peggy Van den Driessche             BEL Edegem                    3:52:56  3:45:06   64.-F40-44
 337. Sigríður Gylfadóttir                ISL Kópavogur                 3:52:58  3:49:09   53.-F45-49
 338. Charlotte Stage                     NED Marathon Travel Club      3:52:59  3:46:22  131.-F18-34
 339. Viviane Nowak                       NED Atletiek Maastricht       3:52:59  3:43:10   54.-F45-49
 340. Lina Gvazdauskaite                  LTU Vilnius                   3:53:00  3:42:47   65.-F40-44
 341. Anna Blank                          GER Hannover                  3:53:01  3:41:11  132.-F18-34
 342. Lisa Atkinson                       GBR Newcastle upon Tyne       3:53:05  3:46:17  133.-F18-34
 343. Reinhilde Machiels                  BEL Koekelberg                3:53:13  3:46:46   66.-F40-44
 344. Jessica Phippen                     GBR Buckinghamshire           3:53:16  3:46:31  134.-F18-34
 345. Sonja van Zeelt                     NED Wormerveer                3:53:16  3:46:12   21.-F50-54
 346. Wenche Backstrøm                    NOR Kristiansand              3:53:19  3:43:18   60.-F35-39
 347. Kristine Jørgensen                  DEN Aalborg                   3:53:24  3:45:59   67.-F40-44
 348. Von Arx Véronique                   SUI Thörigen                  3:53:27  3:44:29   61.-F35-39
 349. Catherine Vuillemin                 FRA Guessling Hemering        3:53:31  3:40:46   55.-F45-49
 350. Cendrine Gerosa                     SUI Ecublens                  3:53:35  3:41:13  135.-F18-34
 351. Fanny Astezan                       FRA Quesnoy sur Deule         3:53:36  3:38:47  136.-F18-34
 352. Katharina Schudmann                 GER Fulda                     3:53:44  3:41:43  137.-F18-34
 353. Alessandra Hackbart                 BRA Florianopolis             3:53:48  3:44:47   68.-F40-44
 354. Michela GIOVANNELLI                 ITA Roma                      3:53:54  3:43:56   69.-F40-44
 355. Senna Hansen                        NED Amsterdam                 3:53:55  3:44:42  138.-F18-34
 356. Lydia Doornbos                      NED Runner's World Pacing Tea 3:53:55  3:44:43   62.-F35-39
 357. Isabelle Nicoux                     FRA Poussay                   3:54:01  3:44:45   56.-F45-49
 358. Barabara CRavero                    ITA Arona                     3:54:02  3:42:48   70.-F40-44
 359. Lucia Martinozzi                    ITA Roma                      3:54:04  3:37:07   71.-F40-44
 360. Sofie Kildahl Møller                DEN Brønderslev               3:54:07  3:42:59  139.-F18-34
 361. Emma Sherwood                       GBR London                    3:54:07  3:42:42  140.-F18-34
 362. Asdis Karadottir                    ISL Reykjavik                 3:54:08  3:48:21   72.-F40-44
 363. Heidi Aasborg                       DEN Holstebro                 3:54:09  3:47:09   73.-F40-44
 364. Sylvia Viné                         FRA Mirecourt                 3:54:11  3:44:54   57.-F45-49
 365. Dusica Cululejevic                  DEN Espergærde                3:54:18  3:42:00   74.-F40-44
 366. Chris Heijmans                      NED Utrecht                   3:54:20  3:44:40  141.-F18-34
 367. Bastien Anne-Sophie                 BEL Froyennes                 3:54:23  3:49:06   75.-F40-44
 368. Sandra Thormann                     GER Berlin                    3:54:27  3:36:43  142.-F18-34
 369. Sylvie Garcin                       FRA Ittenheim                 3:54:28  3:43:38   76.-F40-44
 370. Lilian Sørensen                     DEN Fredericia                3:54:37  3:44:22   58.-F45-49
 371. Florence Medjana                    FRA St amand les eaux         3:54:44  3:44:11   63.-F35-39
 372. Anne Sofie Hutters                  DEN Copenhagen                3:54:52  3:41:57   64.-F35-39
 373. Polina Melnik                       RUS Moscow                    3:54:55  3:49:43  143.-F18-34
 374. Lisa Lennon                         GBR Castleford                3:54:56  3:49:05   65.-F35-39
 375. Tanya Shields                       GBR Edinburgh                 3:54:58  3:46:49  144.-F18-34
 376. Marianne Gregersen                  DEN Tranbjerg J.              3:55:01  3:41:52   59.-F45-49
 377. Aileen Alblas                       NED Phanos                    3:55:03  3:45:29   66.-F35-39
 378. Clémentine Ducobu                   BEL Merchtem                  3:55:04  3:38:41  145.-F18-34
 379. Therese Häggeborg                   SWE Solna                     3:55:07  3:53:20   67.-F35-39
 380. Delphine Santerne                   FRA Arras                     3:55:09  3:45:30   77.-F40-44
 381. Melany Lottering                    NED Vodafone                  3:55:09  3:54:56   60.-F45-49
 382. Harpa Vidisdottir                   ISL Gardabae                  3:55:10  3:44:11   78.-F40-44
 383. Murielle Salgues                    FRA Suresnes                  3:55:12  3:44:54   68.-F35-39
 384. Lotta Uusitalo-Malmivaara           FIN Helsinki                  3:55:13  3:47:33   61.-F45-49
 385. Elizabeth Bradford                  GBR Worthing                  3:55:15  3:50:29  146.-F18-34
 386. Anne Donaldson                      DEN København Ø               3:55:19  3:47:22  147.-F18-34
 387. Nicole Durant                       FRA Bray Dunes                3:55:23  3:47:44   79.-F40-44
 388. Isabella Beurey                     NED Nederland                 3:55:25  3:47:46   80.-F40-44
 389. Delesalle Valerie                   FRA Baisieux                  3:55:29  3:49:02   81.-F40-44
 390. Claudine Glineur                    FRA Bray-dunes                3:55:38  3:52:17    5.-F60-64
 391. Benedicte Valentin                  FRA Rodez                     3:55:47  3:48:06  148.-F18-34
 392. Madeleine Bunk                      NED Avanti-Wilskracht         3:55:54  3:44:34   62.-F45-49
 393. Anne Kunze                          GER Wesel                     3:55:54  3:43:56   63.-F45-49
 394. Stefan Valentin                     NED Vodafone                  3:55:55  3:47:32  149.-F18-34
 395. Erika Szpektor                      BRA Sao Paulo                 3:55:58  3:51:18   69.-F35-39
 396. Manon Meriaux                       NED Mizuno France             3:55:59  3:41:47  150.-F18-34
 397. Cristina Rey                        PER Lima                      3:56:00  3:48:04   82.-F40-44
 398. Harriet Tolkien                     GBR London                    3:56:08  3:45:37  151.-F18-34
 399. Karina Barloese                     NED OGF - Denmark             3:56:09  3:55:49   83.-F40-44
 400. Natalie Treacher                    GBR Sidcup                    3:56:18  3:48:24  152.-F18-34
 401. Harriette Houmes                    NED Middelburg                3:56:18  3:49:35   64.-F45-49
 402. Kattell Dierckens Van-Ryssel        FRA Englos                    3:56:19  3:46:26   70.-F35-39
 403. Sanne Pluim                         NED Zwolle                    3:56:21  3:45:02  153.-F18-34
 404. Ilona Keesom                        NED Trainingslopen            3:56:22  3:47:14  154.-F18-34
 405. Letícia Perecim Funis               BRA São Paulo                 3:56:23  3:46:00   71.-F35-39
 406. Miia Moilanen                       FIN Raahe                     3:56:23  3:41:52  155.-F18-34
 407. Patricia Dick                       GBR Fraserburgh               3:56:26  3:53:20   22.-F50-54
 408. Maelle Stackler                     FRA Meaux                     3:56:28  3:40:53  156.-F18-34
 409. Ninah Van Aelst                     BEL Mechelen                  3:56:29  3:50:52  157.-F18-34
 410. Diana Paola Obregon                 ESP Fuenlabrada               3:56:32  3:44:58  158.-F18-34
 411. Heather Wray                        CAN Toronto                   3:56:32  3:39:44  159.-F18-34
 412. Marie-Laure HERVET                  GBR London                    3:56:34  3:42:02   72.-F35-39
 413. Karin Verheijden                    NED Eindhoven Atletiek        3:56:34  3:55:36    8.-F55-59
 414. Stephanie Ott                       FRA Ittenheim                 3:56:45  3:45:55   84.-F40-44
 415. Iris Straume                        NOR Hamar                     3:56:46  3:47:27  160.-F18-34
 416. Siri S Johnsen                      NOR Oslo                      3:56:49  3:43:03   73.-F35-39
 417. Michaela Palanova                   GBR Brighton                  3:56:52  3:46:08  161.-F18-34
 418. Iola Hopkinson                      GBR Warwick                   3:56:52  3:37:59  162.-F18-34
 419. Rahma Le Texier                     FRA Montsoult                 3:56:58  3:49:37   65.-F45-49
 420. Marcella van Doorn                  NED Running Holland           3:56:59  3:43:24   85.-F40-44
 421. Christel Vergouwen                  BEL Essen                     3:57:04  3:52:51   66.-F45-49
 422. Yael Doron                          ISR Herev-leet                3:57:08  3:44:24   86.-F40-44
 423. Celine Carbonnier                   FRA saint André               3:57:09  3:47:15   87.-F40-44
 424. Ellen Westervaarder                 NED Vijfhuizen                3:57:10  3:42:44   88.-F40-44
 425. Helen Alexander                     GBR Liverpool                 3:57:18  3:53:24  163.-F18-34
 426. Daniele Retailleau                  FRA Planet Tours              3:57:18  3:46:38   23.-F50-54
 427. Caroline Lefebvre                   BEL Mons                      3:57:19  3:47:14   74.-F35-39
 428. Rébecca Storm                       FRA Flines Les Râches         3:57:19  3:48:31  164.-F18-34
 429. Rinie Ebisch                        NED Atletiek Helden           3:57:20  3:56:32    6.-F60-64
 430. Adriana Batoni                      VEN Caracas                   3:57:20  3:46:36   67.-F45-49
 431. Helle u Jørgensen                   DEN OGF - Denmark             3:57:21  3:57:00   24.-F50-54
 432. Cecile de Lussanet                  NED Amsterdam                 3:57:23  3:43:02  165.-F18-34
 433. Mari Nødtvedt                       NOR Bergen                    3:57:30  3:37:38  166.-F18-34
 434. Rosemary Lobley                     NED Amsterdam                 3:57:30  3:50:29  167.-F18-34
 435. Liv Ragnhild Breivik                NOR Oslo                      3:57:34  3:48:26   75.-F35-39
 436. Melissa Mesquita                    BRA Joao Pessoa               3:57:35  3:44:14   76.-F35-39
 437. Maud FEUILLET                       BEL Saint-Ghislain            3:57:47  3:47:42  168.-F18-34
 438. Karine Loquet                       FRA Amiens                    3:57:56  3:54:26   89.-F40-44
 439. Anneliese Leitner                   AUT Wien                      3:57:56  3:45:03   25.-F50-54
 440. Björg Alexandersdóttir              ISL 210                       3:58:04  3:49:19   77.-F35-39
 441. Maria Luz Brull                     ESP Valencia                  3:58:06  3:49:39   68.-F45-49
 442. Jeanne Favarger                     SUI Fribourg                  3:58:20  3:49:34  169.-F18-34
 443. Yurie Paixao                        BRA BrasÍlia                  3:58:21  3:49:04   90.-F40-44
 444. Irene van Wijk                      NED AV '23                    3:58:32  3:58:04    7.-F60-64
 445. Marina Cribelier                    FRA Boe                       3:58:33  3:48:33   91.-F40-44
 446. Raphaelle Tanghe                    BEL 2000 Antwerpen            3:58:36  3:43:53  170.-F18-34
 447. Britt-Hege Nicolaysen               NOR Stavanger                 3:58:39  3:49:22   78.-F35-39
 448. Rachel Angell                       GBR Nottingham                3:58:43  3:50:41  171.-F18-34
 449. Marita Neville                      GBR Westcliff on Sea          3:58:45  3:48:16   92.-F40-44
 450. Maria Rodriguez Aburto              GER Frankfurt am Main         3:58:46  3:50:34  172.-F18-34
 451. Anne Million                        FRA Paris                     3:58:50  3:53:49  173.-F18-34
 452. Karine Brodard                      SUI Vuadens                   3:58:53  3:48:40   93.-F40-44
 453. Amy Earnshaw                        GBR Bradford                  3:58:56  3:50:25  174.-F18-34
 454. Hilde Elisabeth Skaatan             NOR Dilling                   3:59:03  3:46:48   79.-F35-39
 455. Racheli Segal                       ISR Netanya                   3:59:17  3:46:10   94.-F40-44
 456. Eluned David                        GBR Poole                     3:59:19  3:47:53   95.-F40-44
 457. Sophie Dack                         GBR Globalrunning             3:59:20  3:51:19  175.-F18-34
 458. Inge Penido                         BRA Rio de Janeiro            3:59:21  3:49:35   26.-F50-54
 459. Clare Harrison                      GBR Derby                     3:59:22  3:47:14   80.-F35-39
 460. Trine Adsersen                      DEN Skodsborg                 3:59:25  3:45:38  176.-F18-34
 461. Renske Koenraads                    NED Amersfoort                3:59:25  3:53:24   81.-F35-39
 462. Isabelle Charmoille                 FRA Bagnolet                  3:59:29  3:46:08   27.-F50-54
 463. Marije Geurtsen                     NED Utrecht                   3:59:33  3:47:52  177.-F18-34
 464. Monique Horio                       NED Broek op Langedijk        3:59:42  3:50:36   69.-F45-49
 465. Diana Scott                         GBR London                    3:59:42  3:54:15  178.-F18-34
 466. Ellie Carr                          GBR Edinburgh                 3:59:44  3:47:48   96.-F40-44
 467. Ria van Weezep-Brusche              NED Spirit Lelystad           3:59:50  3:58:50    1.-F65---
 468. Annet van Warners                   NED Zwolle                    3:59:52  3:47:28   28.-F50-54
 469. Maria Paula Puentes                 NED Eindhoven                 3:59:53  3:45:14  179.-F18-34
 470. Janin Ross                          GER Hünxe                     3:59:53  3:51:22   97.-F40-44
 471. Annette Pedersen                    DEN OGF - Denmark             3:59:56  3:59:35   70.-F45-49
 472. Paola Giraldo                       SUI Genève                    4:00:01  3:46:58   82.-F35-39
 473. Anna Stefansson                     DEN Svenstrup                 4:00:05  3:49:32   71.-F45-49
 474. Hannah Kate Nordberg                NOR Stavanger                 4:00:09  3:46:09   83.-F35-39
 475. Inez Schrijver                      NED Apeldoorn                 4:00:09  3:50:01   84.-F35-39
 476. Jennifer Tindale                    CAN Campbellville             4:00:30  3:45:51   98.-F40-44
 477. Annemieke Witte                     NED Lelystad                  4:00:37  3:49:19  180.-F18-34
 478. Aleksandra Bartkowiak               POL Kunice                    4:00:38  3:54:01   85.-F35-39
 479. Stefania Salvatori                  ITA Roma                      4:00:41  3:49:24   99.-F40-44
 480. Alicja Sausen                       GER Köln                      4:00:42  3:49:06  100.-F40-44
 481. Lise Marit Kalstad                  NOR Oslo                      4:00:42  3:50:15  181.-F18-34
 482. Laura McMullen                      GBR London                    4:00:42  3:49:28  182.-F18-34
 483. Caroline Partner                    GBR Basingstoke               4:00:43  3:46:36   86.-F35-39
 484. Antonella Giacomazzi                ITA Caprino Veronese          4:00:50  3:53:23  183.-F18-34
 485. Judith Enting                       NED Utrecht                   4:00:51  3:47:21  184.-F18-34
 486. Nathalie DUTRON                     BEL Bastogne                  4:00:53  3:44:42   87.-F35-39
 487. Angharad Harris                     GBR London                    4:00:56  3:41:37   72.-F45-49
 488. Gabrielle Limonard                  NED AV '23                    4:01:00  3:59:48    9.-F55-59
 489. Fiona Conway                        GBR Amersham                  4:01:04  3:47:06   73.-F45-49
 490. Jannica Berg                        FIN Karjaa                    4:01:10  3:47:50  185.-F18-34
 491. Anna-Mari Paldanius                 FIN Kuopio                    4:01:10  3:46:59  186.-F18-34
 492. Emma Wiseman                        NED Amsterdam                 4:01:13  3:44:29  187.-F18-34
 493. Marjaana Pohjolainen                FIN Kuopio                    4:01:15  3:47:04   74.-F45-49
 494. Jacqueline Cucherat                 NED Planet Tours              4:01:23  3:53:55   10.-F55-59
 495. Diana Kreica                        GBR London                    4:01:24  3:53:43  188.-F18-34
 496. Abigail Bugge                       FRA Paris                     4:01:27  3:52:42   88.-F35-39
 497. Nathalie Devineaux                  FRA Anzin Saint Aubin         4:01:27  3:57:48  101.-F40-44
 498. Poppy de Courcy-Wheeler             GBR Newry                     4:01:28  3:42:36  189.-F18-34
 499. Zsanett Ruff                        GBR North Shields             4:01:29  3:48:58  190.-F18-34
 500. Dionne Sanchez                      PHI Manila                    4:01:30  3:45:37   89.-F35-39
 501. Tone Hammer                         NOR Stavanger                 4:01:31  3:48:18   29.-F50-54
 502. Sirpa Ropponen                      FIN Jämsä                     4:01:36  3:48:48   30.-F50-54
 503. Maria Itkonen                       NOR Oslo                      4:01:37  3:53:29  191.-F18-34
 504. Anita Kregielska                    GBR Edinburgh                 4:01:38  3:53:31   90.-F35-39
 505. Pia Nielsen                         DEN Låsby                     4:01:40  3:47:29   31.-F50-54
 506. Inge van Tuinen - Nijkamp           GBR Woodbridge                4:01:44  3:51:13  192.-F18-34
 507. Luise Steuch                        DEN Fredensborg               4:01:47  3:46:15  102.-F40-44
 508. Gonnie van de Hel                   NED Nijmegen Atletiek         4:01:48  3:48:09    8.-F60-64
 509. Nicole Bachmann                     GER Kenzingen                 4:01:52  3:50:04   91.-F35-39
 510. Sandrine Jouas                      FRA Marcq en Baroeul          4:01:56  3:59:34   92.-F35-39
 511. Silvia Noya Crespo                  GER Rheda-Wiedenbrück         4:01:59  3:48:11   93.-F35-39
 512. Monika Johannleweling               GER Rietberg                  4:01:59  3:48:13   75.-F45-49
 513. Ilse Hoogland-Kuitwaard             NED Hylas                     4:02:03  3:52:20   94.-F35-39
 514. Julie SEGERS                        BEL Crisnée                   4:02:08  3:52:55  193.-F18-34
 515. Gillian Fulton                      GBR Renfrew                   4:02:14  3:50:23  194.-F18-34
 516. Mary Galbraith                      GBR Ipswich                   4:02:18  3:49:40  195.-F18-34
 517. Veronique Delmotte                  FRA Boiry Saint Martin        4:02:20  3:52:07   95.-F35-39
 518. Elise Constance Grude               NOR Sandnes                   4:02:26  3:51:02   96.-F35-39
 519. Helene Deliege                      BEL Obourg                    4:02:32  3:52:30  103.-F40-44
 520. Claudia Göbel                       GER Herborn-Seelbach          4:02:33  3:54:26   76.-F45-49
 521. Nežka Kavcic                        SLO Ajdovs 269                4:02:38  3:53:32  196.-F18-34
 522. Izabella Jordan                     NED Phanos                    4:02:38  4:01:05   97.-F35-39
 523. Karen Gerstein                      NED Israel                    4:02:39  3:59:13   98.-F35-39
 524. Eleonoora Kirk                      GBR London                    4:02:41  3:55:52  197.-F18-34
 525. Hanneke Verheul                     NED AAC '61                   4:02:45  4:02:21   11.-F55-59
 526. Ina Oortwijn                        NED MarathonPlus              4:02:47  3:51:46   77.-F45-49
 527. Tracey Lamont                       GBR Motherwell                4:02:48  3:55:43  104.-F40-44
 528. Corinne Bruzzo                      FRA Francois                  4:02:49  3:56:29  105.-F40-44
 529. Raimunda Carvalho                   BRA Brasília                  4:02:50  3:53:32    9.-F60-64
 530. Ellen Kirstine Hansen               DEN Kolding                   4:02:50  3:54:02  198.-F18-34
 531. Lacoste Christelle                  FRA Langon                    4:02:50  3:51:02   78.-F45-49
 532. Louise Malone                       GBR London                    4:02:53  3:56:13  199.-F18-34
 533. Eliana Nishikawa                    BRA Sao Paulo                 4:02:53  3:53:22   79.-F45-49
 534. Greet Allemeersch                   BEL Knokke-Heist              4:02:55  3:51:49   80.-F45-49
 535. Iris Dahler                         NED Hoogeveen                 4:03:03  3:49:53   99.-F35-39
 536. Paige Richardson                    GBR Brighton                  4:03:06  3:53:52  106.-F40-44
 537. Vjera Omrcen                        CRO Zagreb                    4:03:10  3:56:47  200.-F18-34
 538. Heloisa Meyer                       BRA Sâo Paulo                 4:03:13  3:51:51  100.-F35-39
 539. Corina C                            NED Amsterdam Zuidoost        4:03:19  3:52:28  107.-F40-44
 540. Zofia Swinarski Huber               SUI Carouge                   4:03:26  3:55:23   81.-F45-49
 541. Cibelle Gomes de O Fernades         BRA João Pessoa               4:03:27  3:50:06  101.-F35-39
 542. Heleen van t Hof                    NED Rijnsoever                4:03:29  3:54:11  108.-F40-44
 543. Maja Disselbach                     NED Dodenhof runs Europe Amst 4:03:30  3:53:56  201.-F18-34
 544. Giovanna Ferrarini                  NED Mizuno Italy              4:03:33  3:51:12   12.-F55-59
 545. Florence Lechable                   NED PRV SPORTIFS A BORD       4:03:37  3:52:07  109.-F40-44
 546. Emma Schlee                         GBR London                    4:03:47  3:44:54  202.-F18-34
 547. Nathalie Amiot                      FRA Walheim                   4:03:47  3:44:25  110.-F40-44
 548. Kimberly Soerensen                  DEN Hammel                    4:03:50  3:56:09  102.-F35-39
 549. Jurgita Jovaisiene                  GBR Kings lynn                4:03:52  3:48:18  203.-F18-34
 550. Carole Badoil                       FRA St Genis Laval            4:03:54  4:01:10  111.-F40-44
 551. Magdalena Mazur-Mandela             POL Wroclaw                   4:03:55  3:49:55  204.-F18-34
 552. Saana Heinänen                      NOR Tromsdalen                4:04:04  3:49:37  205.-F18-34
 553. Nina Bergsvik Thorn                 NOR Øvre Ervik                4:04:07  3:54:36  112.-F40-44
 554. Cristina Diamantini                 SUI Cologny                   4:04:15  3:53:07   82.-F45-49
 555. Monica Zampetti                     ITA Roma                      4:04:15  3:50:40  113.-F40-44
 556. Alexia Smith                        GBR Hove                      4:04:19  3:47:04  103.-F35-39
 557. Katharina Lorenzer                  GER München                   4:04:21  3:54:47  206.-F18-34
 558. Johanna Malmelin                    FIN helsinki                  4:04:31  3:54:30  104.-F35-39
 559. Paivi Loukusa                       FIN Helsinki                  4:04:33  3:53:12  207.-F18-34
 560. Anne Verdaasdonk                    NED Vodafone                  4:04:34  4:04:18  208.-F18-34
 561. Florence Decoster                   BEL Bruxelles                 4:04:35  3:54:47  114.-F40-44
 562. Amy Robertson                       GBR London                    4:04:39  3:51:20  209.-F18-34
 563. Katie Johnson                       GBR Stoke-On-Trent            4:04:42  3:55:04  210.-F18-34
 564. Emanuela Pazzini                    ITA Vicopisano Pisa           4:04:42  3:51:30   32.-F50-54
 565. Kiki Schmidt                        DEN Aarhus                    4:04:44  3:52:55  105.-F35-39
 566. Amy Richardson                      GBR London                    4:04:52  3:52:15  211.-F18-34
 567. Viviane Samson                      FRA Irvillac                  4:04:55  3:53:13   13.-F55-59
 568. Olga Umanska                        UKR Zaporizhzhya              4:04:57  4:02:52  212.-F18-34
 569. Hannah Ball                         GBR Brighton                  4:04:57  3:47:42  213.-F18-34
 570. Mette Synnerström                   NOR Ski                       4:04:58  3:54:25  115.-F40-44
 571. Nathalie LE TILLY                   FRA Pordic                    4:04:59  3:53:42   83.-F45-49
 572. Wilma Noordhoek                     SUI Lausanne 26               4:05:01  3:51:46   84.-F45-49
 573. Carolina Guillen                    ESP Barcelona                 4:05:06  3:58:47  116.-F40-44
 574. Sina Rasela                         FIN Porvoo                    4:05:09  3:58:48  214.-F18-34
 575. Marina Pereira                      BRA São Paulo                 4:05:13  3:54:29  106.-F35-39
 576. Sylvie Probst                       SUI Mollie-Margot             4:05:15  3:54:06  107.-F35-39
 577. Tessa van Kesteren                  NED Amsterdam                 4:05:16  3:50:11  215.-F18-34
 578. Hilkka Coquoz                       SUI St-Maurice                4:05:17  3:54:08   14.-F55-59
 579. Bailee Stratton                     GBR Cambridge                 4:05:18  3:49:27  216.-F18-34
 580. De azevedo Eulalie                  FRA Fontenay Tresigny         4:05:20  3:50:39   15.-F55-59
 581. Sarah Henderson                     GBR Surrey                    4:05:26  3:59:30  217.-F18-34
 582. Carol Tsang                         GBR Tunbridge Wells           4:05:26  3:50:16  108.-F35-39
 583. Katia Costa                         BRA Sao Paulo                 4:05:27  3:56:29  117.-F40-44
 584. Murielle Valat                      FRA Lyon                      4:05:27  3:51:06   85.-F45-49
 585. Kersti Jääger                       EST Tallinn                   4:05:27  3:49:40  218.-F18-34
 586. Rikke Skram-Skuldboel               DEN Noerre Alslev             4:05:29  3:53:22  118.-F40-44
 587. Marjo Negerman                      NED AV '34                    4:05:32  3:53:59  109.-F35-39
 588. Eva Boomgaard                       NED Almere                    4:05:34  3:56:29  219.-F18-34
 589. Grethe Ferkingstad Larsen           NOR Saevelandsvik             4:05:37  3:52:48  119.-F40-44
 590. Ruta Gorelcionkiene                 LTU Vilnius                   4:05:39  3:54:34  220.-F18-34
 591. Sarah Dumbrill                      GBR St. Albans                4:05:42  3:51:11  110.-F35-39
 592. Line Scheistrøen                    NOR Drammen                   4:05:47  3:53:21   86.-F45-49
 593. Farah Cottier                       GBR Watford                   4:05:49  3:58:32  120.-F40-44
 594. Elena CANOVAS CAMPOY                AND Sant Julia De Loria       4:05:51  4:03:11  121.-F40-44
 595. Cathy Marginet                      BEL Geraardsbergen            4:05:56  3:56:33  122.-F40-44
 596. Ortal Barnea                        ISR Herev-leet                4:06:03  3:53:20  111.-F35-39
 597. Sylvie Torreilles                   FRA Nozay                     4:06:08  3:50:24   33.-F50-54
 598. Eva Deen                            NED Trainingslopen            4:06:09  3:53:05  221.-F18-34
 599. Wanda Sloos                         NED Trainingslopen            4:06:10  3:52:19  222.-F18-34
 600. Milada Svobodova                    CZE Prague                    4:06:17  3:50:02   87.-F45-49
 601. Jolande Ardon-Fransman              NED Voorne Atletiek           4:06:18  3:55:47   34.-F50-54
 602. Mariska Mackenzie-Heyboer           USA Bozeman                   4:06:18  3:52:51  123.-F40-44
 603. Maja Stefansdottir                  DEN Ringkøbing                4:06:19  3:52:05  223.-F18-34
 604. Liz Annetts                         GBR Running Crazy             4:06:19  3:58:55   16.-F55-59
 605. Heather Smith                       GBR Oxford                    4:06:19  3:59:01   88.-F45-49
 606. Linda Bleeker                       NED Abcoude                   4:06:24  3:52:26   89.-F45-49
 607. Françoise Marugan                   FRA Pordic                    4:06:28  3:55:11  124.-F40-44
 608. Tina Andersen                       DEN Ry                        4:06:33  3:52:22  125.-F40-44
 609. Rachel Obrien                       GBR Brighton                  4:06:37  3:49:22  224.-F18-34
 610. Emma Danks                          GBR London                    4:06:37  3:55:28  112.-F35-39
 611. Isabelle Semeraro                   BEL Marcinelle                4:06:41  3:56:37  113.-F35-39
 612. Nadine Ehrhard                      FRA Baldenheim                4:06:47  3:55:13   90.-F45-49
 613. Emma Lorent                         BEL Lens                      4:06:48  3:52:10  114.-F35-39
 614. Laura Humphreys                     IRL Co. Kildare               4:06:52  3:54:36  126.-F40-44
 615. Gina Lamberts                       NED AHOLD Rutger Koning       4:06:52  3:58:47   91.-F45-49
 616. Benedicte Rageau                    FRA JA MELESSE                4:07:06  3:59:25  127.-F40-44
 617. Lene Isdahl                         DEN Odder                     4:07:08  3:58:22   92.-F45-49
 618. Jirina Kaal                         NED Stokkum                   4:07:11  3:59:20  128.-F40-44
 619. Ulrika Borre                        NED Almere                    4:07:12  3:55:09   35.-F50-54
 620. Celine Hemmerle                     FRA Ranspach le Bas           4:07:19  3:57:49  115.-F35-39
 621. Veronica Kvist                      SWE Vaxholm                   4:07:20  3:56:20  116.-F35-39
 622. Marieke Schutte                     NED VUmc CCA Marathon 2014    4:07:21  3:54:21   93.-F45-49
 623. Laura Cristofalo                    ITA Cagliari                  4:07:21  3:53:31   36.-F50-54
 624. Isabel Cristina Pereira de Oliveira BRA Sao Paulo                 4:07:24  3:58:16   37.-F50-54
 625. Natalie Mortimer                    GBR Tyne and Wear             4:07:26  3:51:31  117.-F35-39
 626. Silvia Casali                       ITA Torino                    4:07:27  4:00:49   94.-F45-49
 627. Anja Vandeweyer                     BEL Antheit                   4:07:28  3:57:19   95.-F45-49
 628. Maria Monteiro                      POR Matosinhos                4:07:29  3:53:54  129.-F40-44
 629. Michaela Maldener                   GER Laufen & Reisen           4:07:31  3:59:42  130.-F40-44
 630. Deborah Enting                      GBR Sherfield-on-Loddon       4:07:36  3:54:07  118.-F35-39
 631. Anke Hartung                        GER Kaltenkirchen             4:07:39  3:55:03   96.-F45-49
 632. Trine Bak Pedersen                  DEN Koebenhavn                4:07:39  3:52:57  225.-F18-34
 633. Laurence VINCENT                    FRA Paris                     4:07:45  3:53:16  131.-F40-44
 634. Sylvia van t Schip                  NED Wilnis                    4:07:46  3:58:59  226.-F18-34
 635. Jennifer Fairfield                  GBR London                    4:07:47  3:51:39  227.-F18-34
 636. Thea van den Oever                  NED Rijnsoever                4:07:56  3:55:22   97.-F45-49
 637. Anne Marie Pankras                  NED Amstelveen                4:08:04  3:59:17  132.-F40-44
 638. Birgit Mueller                      NED bunert Sportreisen        4:08:08  3:58:46   98.-F45-49
 639. Magali Ravix                        FRA St Georges de commie      4:08:08  3:52:33   99.-F45-49
 640. Lena Karlsson                       SWE Halmstad                  4:08:08  3:56:18   38.-F50-54
 641. Jo Parden                           GBR Fressingfield             4:08:09  3:58:14  100.-F45-49
 642. Cristiane Turrer Modolin            BRA São Paulo                 4:08:09  4:07:40  133.-F40-44
 643. Rosalind Wallis                     GBR Winchester                4:08:11  3:58:58  228.-F18-34
 644. Fadella Galoul                      FRA Saint Etienne             4:08:14  3:55:55  101.-F45-49
 645. Hafieda El Aissati                  NED Schiedam                  4:08:17  4:00:04  119.-F35-39
 646. Sylvia Huegli                       GBR London                    4:08:21  3:49:34  229.-F18-34
 647. Laetitia Micaelo                    FRA St Pierre de Mons         4:08:26  3:56:37  120.-F35-39
 648. Aurélie Dejonghe                    BEL Le Bizet                  4:08:26  3:56:29  230.-F18-34
 649. Joanna Fiveash                      GBR Crawley                   4:08:29  3:59:55  231.-F18-34
 650. Claire Dieudonné                    BEL Aiseau-presles            4:08:30  3:58:40   10.-F60-64
 651. Kristel Peters                      NED AV Houten                 4:08:34  4:03:16  134.-F40-44
 652. Michelle Wall                       GBR Altrincham                4:08:34  3:57:04  232.-F18-34
 653. Hilda Wijnja                        NED Tjerkgaast                4:08:36  3:55:10  233.-F18-34
 654. Nadia Sellier                       FRA St Martin Lacaussade      4:08:38  3:57:39  102.-F45-49
 655. Sara Benassi                        ITA Ravenna                   4:08:41  3:59:34  121.-F35-39
 656. Kim Manon Eisele                    GER Schwanewede               4:08:42  3:51:17  234.-F18-34
 657. Aina Picas Zorrilla                 ESP Prats de Lluçanes         4:08:43  4:01:37  235.-F18-34
 658. Pilar Arana                         PER Lima                      4:08:44  3:55:03   39.-F50-54
 659. Elizabeth Sasso                     NOR Kvernaland                4:08:44  3:58:32  236.-F18-34
 660. Polly Evans                         GBR Cardiff                   4:08:46  3:51:29  237.-F18-34
 661. Jaana Pietilä                       FIN Kangasniemi               4:08:49  3:54:48  103.-F45-49
 662. Amanda Nelson                       NED Vodafone                  4:08:49  4:08:36  135.-F40-44
 663. Anna Nowak                          POL Myslibórz                 4:09:00  3:56:07  238.-F18-34
 664. Gabriele Hoebelt-Krohmer            GER Neuffen                   4:09:00  3:51:38   40.-F50-54
 665. Michelle Fish                       NED Amsterdam                 4:09:01  3:58:17  136.-F40-44
 666. Anna Lidstrom                       SUI Geneve                    4:09:04  3:54:48  239.-F18-34
 667. Aline LHOSTE                        FRA Orleans                   4:09:04  3:53:29  240.-F18-34
 668. Sabine Prack                        GBR Bristol                   4:09:09  3:50:46  122.-F35-39
 669. Arndís Steinþórsdóttir              ISL Reykjavík                 4:09:10  3:58:21  137.-F40-44
 670. Heidi Rustad                        NOR Bekkestua                 4:09:12  3:54:40   41.-F50-54
 671. Johanna Eggertsdottir               ISL Reykjavik                 4:09:12  3:58:23  104.-F45-49
 672. Ingrid Gjerde                       NOR Oslo                      4:09:12  3:52:59  105.-F45-49
 673. Bodhild Haukoe                      NOR Oslo                      4:09:12  3:55:10  241.-F18-34
 674. Marlene Mair                        ITA Brixen                    4:09:15  3:55:47  242.-F18-34
 675. Judith van Gasteren                 NED Oegstgeest                4:09:15  3:58:03  123.-F35-39
 676. Renate Greiff                       GER Paderborn                 4:09:19  3:58:12   42.-F50-54
 677. Sophie Jones                        GBR Londen                    4:09:21  3:51:05  243.-F18-34
 678. Sarai David                         ESP Godella                   4:09:21  4:00:54  138.-F40-44
 679. Nadine Jaccard                      SUI Lausanne                  4:09:25  3:56:59   17.-F55-59
 680. Valerie Digeon                      FRA Solbach                   4:09:27  4:00:32  139.-F40-44
 681. Irina Gorokhova                     RUS Sankt-Petersburg          4:09:29  3:59:29   43.-F50-54
 682. Monika Nugteren                     NED Amsterdam                 4:09:31  3:52:54  124.-F35-39
 683. Janne Vatnaland                     NOR Bergen                    4:09:34  4:09:05  244.-F18-34
 684. Ellen Koster                        NED Utrecht                   4:09:34  3:58:29  245.-F18-34
 685. Marianne Homme Sørensen             NOR Oslo                      4:09:34  3:53:22  246.-F18-34
 686. Ria van Dam - de Haan               NED Loopgroep De Drentsche Aa 4:09:41  4:08:25   11.-F60-64
 687. Mila Morales                        ESP Valencia                  4:09:42  4:01:15   44.-F50-54
 688. Anne BONARD                         FRA Amiens                    4:09:43  3:55:52  140.-F40-44
 689. Kerri Naguib                        GBR Lancing                   4:09:53  3:52:20  247.-F18-34
 690. Laura Bacon                         GBR London                    4:09:53  3:57:11  248.-F18-34
 691. Dalia Tadros                        GER Darmstadt                 4:09:55  3:58:54  249.-F18-34
 692. Barbora Hola                        NED Utrecht                   4:09:56  3:53:57  250.-F18-34
 693. Tineke Griffioen                    NED Amsterdam Zuidoost        4:09:58  4:00:17  106.-F45-49
 694. Andrea Busche                       GER Rheda-Wiedenbrück         4:10:02  3:56:15  141.-F40-44
 695. Jemma Whyte                         GBR Stirling                  4:10:06  3:54:56  251.-F18-34
 696. Ludivine CHEVALLIER                 FRA Beauvais                  4:10:08  3:54:54  252.-F18-34
 697. Joke van de Steene                  BEL Gent                      4:10:08  3:57:31  125.-F35-39
 698. Brianna Guard                       NED IJsselstein Ut            4:10:10  3:52:02  253.-F18-34
 699. Elise Halart                        FRA Mons En Baroeul           4:10:12  3:56:50  254.-F18-34
 700. Pernille Feldt-Sørensen             DEN Lyngby                    4:10:12  3:59:09  255.-F18-34
 701. Kat Logtenberg-Kohnstamm            NED Ouderkerk aan de Amstel   4:10:14  3:58:22  142.-F40-44
 702. Alexius Mulholland                  GBR Newry                     4:10:15  3:53:55  126.-F35-39
 703. Elin Ovedal                         NOR Stavanger                 4:10:15  3:58:51   45.-F50-54
 704. Joanne Clarke                       GBR Newry                     4:10:15  3:53:55  127.-F35-39
 705. Hannah Milne                        GBR London                    4:10:18  4:01:48  256.-F18-34
 706. Isa Verweijen                       NED Amsterdam                 4:10:19  3:53:35  257.-F18-34
 707. Charlotte Van Berckelaer            NED Amsterdam                 4:10:20  3:58:43  258.-F18-34
 708. Cathy van Houtert                   BEL Hoboken                   4:10:22  3:49:35  259.-F18-34
 709. Soraya Bataglia                     BRA Sao Paulo                 4:10:23  4:02:07  107.-F45-49
 710. Donna McCourt                       GBR lONDON                    4:10:26  3:57:01  260.-F18-34
 711. Maria Teresa Bergna                 ESP Madrid                    4:10:32  3:56:51  261.-F18-34
 712. Mihaela ivanova Englaro             BUL Ruse                      4:10:39  4:01:27  128.-F35-39
 713. Ashley de Kluizenaar                NED Veluwe                    4:10:41  3:59:14  262.-F18-34
 714. Julieta Dorantes Pavon              GBR London                    4:10:42  3:55:09  263.-F18-34
 715. Melissa Siegel                      NED Maastricht                4:10:45  3:55:49  264.-F18-34
 716. Abigail Colleran                    IRL Galway                    4:10:51  4:00:08  265.-F18-34
 717. Abby Cottrell                       GBR London                    4:10:52  4:01:42  266.-F18-34
 718. Caroline Van Ransbeeck              BEL Erwetegem                 4:10:53  4:01:37  143.-F40-44
 719. Amy Spragg                          GBR Manchester                4:10:55  3:58:18  129.-F35-39
 720. Gwendoline Courouble                FRA Dunkerque                 4:10:56  4:02:05  144.-F40-44
 721. Joanie Reitsma                      NED Delft                     4:10:57  4:00:00  267.-F18-34
 722. Olga Kasatkina                      RUS Nizhniy Novgorod          4:11:00  4:02:40  268.-F18-34
 723. Mariann Meinih-Bache                NOR Hafrsfjord                4:11:01  4:00:14  108.-F45-49
 724. Vittoria Demolis                    FRA Colombe                   4:11:02  3:59:17  145.-F40-44
 725. Lea Romano                          ITA Caltanissetta             4:11:03  4:00:59  130.-F35-39
 726. Rachel Williamson                   GBR Norwich                   4:11:05  3:57:28  146.-F40-44
 727. Jacqueline van der Meer             NED OSS-VOLO                  4:11:05  3:57:24   18.-F55-59
 728. Louise Hunt                         GBR Cardiff                   4:11:06  3:50:42  269.-F18-34
 729. Christine Courtois                  SUI Satigny                   4:11:07  3:58:19  131.-F35-39
 730. Birster Fabienne                    FRA Le Creusot                4:11:08  3:52:06  109.-F45-49
 731. Marleen Vareman                     BEL Grimbergen                4:11:08  4:02:35  110.-F45-49
 732. Mary Flinders                       GBR Bury St. Edmonds          4:11:08  3:57:08  132.-F35-39
 733. Ellen Kannegieter                   NED Huizen                    4:11:15  3:54:45  147.-F40-44
 734. Emma Holmes                         GBR Sevenoaks                 4:11:16  3:57:53  133.-F35-39
 735. Kamila Kocialkowska                 GBR Cheshire                  4:11:21  4:00:50  270.-F18-34
 736. Madeleine Doherty                   GBR Tunbridge wells           4:11:22  4:02:53   46.-F50-54
 737. Emma Paes                           NED Utrecht                   4:11:24  4:01:43  271.-F18-34
 738. Sonja Røed                          NOR Trondheim                 4:11:25  3:56:47  111.-F45-49
 739. Motoko Nomi                         ITA Roma                      4:11:26  3:58:59  112.-F45-49
 740. Saskia van den Akker                NED Amsterdam                 4:11:27  3:57:35  272.-F18-34
 741. Naomi English                       GBR London                    4:11:29  3:58:06  273.-F18-34
 742. Eva veronica Rivera Morales         MEX Mexico                    4:11:29  3:59:39  148.-F40-44
 743. Pjeta Klimesova                     CZE Hradec Kralove            4:11:30  4:02:44  274.-F18-34
 744. Sofia Berebi                        ISR Omer                      4:11:31  3:57:53  149.-F40-44
 745. Hilde Laporte                       BEL Ramsel                    4:11:31  3:57:23  150.-F40-44
 746. Sibbelien van Laere                 NED Zuidwal                   4:11:33  3:57:25   47.-F50-54
 747. Laura Helm                          GBR London                    4:11:35  3:56:48  275.-F18-34
 748. Katja Hubert                        GER Fürth                     4:11:36  3:57:34  276.-F18-34
 749. Sharon Steinmetz                    GUA Guatemala City            4:11:37  3:57:35  134.-F35-39
 750. Maartje Engelen                     GER Bad Bentheim              4:11:37  3:57:15  277.-F18-34
 751. Elke van Engelen                    GER Bad Bentheim              4:11:38  3:57:15  113.-F45-49
 752. Libby Brewin                        GBR Leamington Spa            4:11:39  4:00:40  278.-F18-34
 753. Kerstin Strunz                      GER Grafenau                  4:11:41  3:57:35   48.-F50-54
 754. Jessica Zarkov                      ESP La Arboleda               4:11:41  3:59:19  279.-F18-34
 755. Anne Tuovinen                       FIN Kuopio                    4:11:43  3:57:33  114.-F45-49
 756. Laura Piscitelli                    GBR London                    4:11:44  4:00:38  151.-F40-44
 757. Irina Kukueva                       RUS Moscow                    4:11:44  3:56:23   49.-F50-54
 758. Margalith Goud                      NED Lelystad                  4:11:45  3:58:53  135.-F35-39
 759. Myriam Caillat                      FRA Cazaux                    4:11:47  3:58:19  115.-F45-49
 760. Joanna Rose                         GBR Kent                      4:11:47  3:54:35  280.-F18-34
 761. Sally Mellor                        GBR Ashford                   4:11:47  3:54:35  136.-F35-39
 762. Wasantha Luijs                      NED TCS Rabobank              4:11:50  4:04:22  137.-F35-39
 763. Hanne Winther-Larsen                NOR Oslo                      4:11:50  4:00:47  116.-F45-49
 764. Sandra Zwartjes                     NED Almere                    4:11:51  3:56:27  138.-F35-39
 765. Gwen Flamee                         BEL Jabbeke                   4:11:52  3:57:09  152.-F40-44
 766. Els Lobbedey                        BEL Jabbeke                   4:11:52  3:57:10  139.-F35-39
 767. Monica Vignati                      ITA Formazza                  4:11:54  4:01:59   50.-F50-54
 768. Hansje Boelens                      NED Amsterdam                 4:11:54  3:58:54  281.-F18-34
 769. Léonie Spreng                       SUI Fribourg                  4:11:55  4:03:10  282.-F18-34
 770. Denise Arbulu Valdez                PER Lima                      4:11:59  4:02:57  283.-F18-34
 771. Sarah Hickey                        GBR London                    4:12:00  3:56:38  284.-F18-34
 772. Satu Sintonen                       FIN Helsinki                  4:12:00  4:06:01  140.-F35-39
 773. Armelle Bachere                     FRA Cabries                   4:12:02  3:58:25  117.-F45-49
 774. Sarah Curtis                        GBR London                    4:12:02  3:57:47  285.-F18-34
 775. Sonia Brzezinski                    FRA Hasnon                    4:12:03  4:01:30  141.-F35-39
 776. Christine Braybrook                 GBR Cambridge                 4:12:07  3:58:08  286.-F18-34
 777. Danielle Giles                      GBR Reigate                   4:12:10  3:55:03  287.-F18-34
 778. Christel Westerveen                 NED Amsterdam                 4:12:12  3:57:12  142.-F35-39
 779. Jess de Vries                       CAN Ottawa                    4:12:13  3:59:01  288.-F18-34
 780. Genevieve Hatert                    BEL Bastogne                  4:12:13  3:56:02  153.-F40-44
 781. Tine Davidsen                       DEN København V               4:12:20  3:56:37  289.-F18-34
 782. Sophie Charneau                     FRA St Leger Sur Roanne       4:12:25  3:54:17  154.-F40-44
 783. Tine Kornum                         DEN Broenderslev              4:12:29  4:00:17  118.-F45-49
 784. Laura Jones                         GBR Oxfordshire               4:12:29  3:54:34  155.-F40-44
 785. Anna Majowicz                       NED Amsterdam                 4:12:30  3:59:19  290.-F18-34
 786. Claudia Hommes                      GER Duisburg                  4:12:34  4:00:59  119.-F45-49
 787. Sofie Maes                          BEL Roeselare                 4:12:37  3:53:40  143.-F35-39
 788. Maelle LIGEN                        FRA Claix                     4:12:38  4:00:57  291.-F18-34
 789. Linda Vermeulen                     NED Fortuna                   4:12:39  3:58:58   51.-F50-54
 790. Philippa O'Donovan                  GBR St Albans                 4:12:49  3:58:18  292.-F18-34
 791. Svenja Keller                       GBR Sale Green Droitwich      4:12:49  3:58:11  293.-F18-34
 792. Astra van der Meij                  NED Rijnsoever                4:12:50  4:00:16   52.-F50-54
 793. Roxane Daste                        FRA Damazan                   4:12:50  4:04:02  294.-F18-34
 794. Rosie Williams                      GBR Sevenoaks                 4:12:51  3:58:19  120.-F45-49
 795. Christiane Duboin                   FRA Baldenheim                4:12:53  4:01:19  121.-F45-49
 796. Nicole Kokert                       GER Neubiberg                 4:12:54  4:04:14  295.-F18-34
 797. Tanya Anderson                      GBR Edinburgh                 4:12:55  3:53:36  156.-F40-44
 798. Susan Gallagher                     GBR Dumfires                  4:12:58  4:07:18  157.-F40-44
 799. Vivi Skyttegaard                    DEN Ørbæk                     4:12:58  3:58:54  122.-F45-49
 800. Laetitia VALLET                     FRA Dax                       4:13:02  3:56:19  144.-F35-39
 801. Sophie Bosma                        NED Amsterdam                 4:13:04  3:56:02  296.-F18-34
 802. Farai Jacqueline Ndoro              GBR Edinburgh                 4:13:04  3:54:37  145.-F35-39
 803. Sandie Nymand Johansen              DEN Vodskov                   4:13:06  4:04:01  297.-F18-34
 804. Pia Wergius                         NED Trainingslopen            4:13:07  3:59:32  123.-F45-49
 805. Mélanie Geens                       FRA écottes                   4:13:07  4:02:28  146.-F35-39
 806. Ans Peterink                        NED Velserbroek               4:13:12  3:56:52  124.-F45-49
 807. Annet Metz                          NED Amsterdam                 4:13:13  4:02:41  158.-F40-44
 808. Annelies Leliaert                   BEL Oostkamp                  4:13:22  3:56:02  147.-F35-39
 809. Miriam Teixeira vitor Lopes         BRA Belo Horizonte            4:13:25  4:05:48  125.-F45-49
 810. Solvej Forster Kristensen           DEN Aalborg                   4:13:25  4:05:21  298.-F18-34
 811. Olivia Dangerfield                  GBR Halifax                   4:13:26  3:58:45  299.-F18-34
 812. Anu Sintonen                        FIN Helsinki                  4:13:31  4:07:31  159.-F40-44
 813. Mari Laidlaw                        GBR Edinburgh                 4:13:31  3:59:46  300.-F18-34
 814. Dominika Domanska                   BEL Ixelles                   4:13:31  3:55:12  301.-F18-34
 815. Gianna Pino                         ITA Ciampino                  4:13:31  3:59:44  126.-F45-49
 816. Whitney Wilson                      NED Almere                    4:13:35  4:07:08  302.-F18-34
 817. Véronique CHARLON                   FRA Haubourdin                4:13:36  4:03:52  127.-F45-49
 818. Sylvie Maugand                      FRA Paris                     4:13:37  4:03:49   53.-F50-54
 819. Georgina Doherty                    GBR Tunbridge wells           4:13:45  4:05:17  303.-F18-34
 820. Anna Højkjær Larsen                 DEN Aarhus                    4:13:46  3:59:45  304.-F18-34
 821. Els Balcaen                         BEL Kortrijk                  4:13:47  3:57:54  160.-F40-44
 822. Anne-Cécile Laurent                 FRA Bourlon                   4:13:52  4:04:02  128.-F45-49
 823. Yvonne Maas                         NED Rijnsoever                4:13:54  4:01:19   54.-F50-54
 824. Eva Sobek                           NED Vodafone                  4:13:56  3:59:37  305.-F18-34
 825. Bernadette Niedermair               AUT Desselbrunn               4:13:58  3:59:02  306.-F18-34
 826. Marjolijn Rotteveel                 NED Leiden                    4:14:01  3:58:23  307.-F18-34
 827. Dorte Hansen                        BEL Brussels                  4:14:02  3:59:47  161.-F40-44
 828. Zofia Buczma                        POL PKP CARGO SA              4:14:02  3:57:16   19.-F55-59
 829. Daniela Verhoeven                   NED 's-Gravenhage             4:14:09  4:03:43  129.-F45-49
 830. Rose Hamson                         GBR Bidford-on-Avon           4:14:12  3:59:37  308.-F18-34
 831. Megan Bradford                      ESP Vilanova I la Geltru/Pall 4:14:13  4:00:07  309.-F18-34
 832. Nicola Cracknell                    GBR Bath                      4:14:13  4:01:04  310.-F18-34
 833. Daniela Wegener                     NED Amsterdam                 4:14:16  3:58:53  148.-F35-39
 834. Sophia Money-Coutts                 GBR London                    4:14:17  3:54:18  311.-F18-34
 835. Stefanie Lübcke                     AUT Wien                      4:14:19  4:03:04  149.-F35-39
 836. Claire MOURRIERAS                   FRA Rennes                    4:14:19  4:03:17  150.-F35-39
 837. Florence Thévenaz                   SUI Cortaillod                4:14:19  3:59:36   55.-F50-54
 838. Karine Guérin                       FRA Abrest                    4:14:20  4:04:12  162.-F40-44
 839. Claudia Busse                       GER Delitzsch                 4:14:23  3:58:01  130.-F45-49
 840. Orit Ohana                          ISR Modi'in                   4:14:23  3:59:46  312.-F18-34
 841. Mairead Crowley                     IRL Co Dublin                 4:14:23  3:56:07  163.-F40-44
 842. Anna Bodziony                       NED Visegrad Maraton Rytro    4:14:28  3:56:21  313.-F18-34
 843. Krista Bruns                        NED Utrecht                   4:14:31  3:59:00  314.-F18-34
 844. Melanie van Schaik                  NED Hilversum                 4:14:33  4:07:30  315.-F18-34
 845. Linda Bijl                          NED Loosdrecht                4:14:33  4:07:29  316.-F18-34
 846. Dora Bagshaw                        GBR Sudbury                   4:14:38  4:03:06  317.-F18-34
 847. Emma van 't Hof                     NED Utrecht                   4:14:44  4:07:16  318.-F18-34
 848. Tanja Lütgert                       GER Halle (Westf.)            4:14:52  3:57:42  164.-F40-44
 849. Lidia Chericoni                     NED Kombijsport               4:14:52  3:59:10  165.-F40-44
 850. Marike Bijtelaar                    NED Hulshorst                 4:14:54  4:00:39  151.-F35-39
 851. Sandrine PROFIT                     FRA Douvres La Delivrand      4:14:57  4:00:55  166.-F40-44
 852. Sarah Gove                          GBR Aberdeen                  4:15:00  4:02:55   56.-F50-54
 853. Gemma Boix Arbos                    ESP Barcelona                 4:15:02  4:05:21  152.-F35-39
 854. Camilla Monteduro                   ITA Roma                      4:15:03  3:58:00  167.-F40-44
 855. Damla Gunkut                        NED Vodafone                  4:15:04  4:02:48  319.-F18-34
 856. Anne Dorthe Baunerhøj               DEN København K               4:15:18  4:02:15  320.-F18-34
 857. Muriel Favre                        SUI Vex                       4:15:21  4:00:00  131.-F45-49
 858. Ghislaine THOMIN                    FRA Landerneau                4:15:27  4:03:45   57.-F50-54
 859. Roberta Camara                      BRA Rio de Janeiro            4:15:30  4:01:14  168.-F40-44
 860. Severine Patron                     FRA Vermelles                 4:15:34  4:08:34  169.-F40-44
 861. Véronique Wunderlich                FRA Duttlenheim               4:15:37  3:57:26  132.-F45-49
 862. Kate Evans                          CAN Toronto                   4:15:43  3:58:49  321.-F18-34
 863. Barbara Hacker                      AUT Wien                      4:15:46  4:00:45  322.-F18-34
 864. Ilse Wilderode                      BEL Sint-Katelijne-Waver      4:15:48  4:02:49  170.-F40-44
 865. Inbal Rosner                        ISR Petach tikva              4:15:51  4:05:41  323.-F18-34
 866. Sandra Bussche                      BEL Zandhoven                 4:15:51  3:57:12  133.-F45-49
 867. Ella Perrin                         FRA Strasbourg                4:15:52  4:04:00  134.-F45-49
 868. Sabine Kaufmann                     GER Neuffen                   4:15:54  3:58:33  153.-F35-39
 869. Aparecida Almeida                   NED Amsterdam                 4:15:55  4:09:04  154.-F35-39
 870. Valérie DA COSTA                    FRA Hallennes Lez Haubou      4:15:57  4:08:18  171.-F40-44
 871. Rosalyn Espiritu-Cervantes          CAN Toronto                   4:15:58  3:59:07  155.-F35-39
 872. Jolanda Aalders                     NED Molenhoek Lb              4:15:59  4:04:07  135.-F45-49
 873. Vanessa Seyfried                    FRA Village-Neuf              4:16:00  3:59:48  324.-F18-34
 874. Celeste Morton                      CAN Toronto                   4:16:01  3:59:08  156.-F35-39
 875. Sanne van der Heijden               NED 's-Hertogenbosch          4:16:01  4:01:31  325.-F18-34
 876. Minna Haavisto                      FIN Tampere                   4:16:05  3:59:47  172.-F40-44
 877. Chrystel Salvan                     FRA Castres                   4:16:07  4:07:32  173.-F40-44
 878. Bodil Nolén                         SWE Vasteras                  4:16:09  4:00:19  174.-F40-44
 879. Sarah Huskinson                     GBR Derbyshire                4:16:13  3:54:00  326.-F18-34
 880. Jenny Kuijt                         NED Rijnsoever                4:16:15  4:03:41  136.-F45-49
 881. Seong Eun Jeon                      NED Amsterdam                 4:16:20  4:04:37  327.-F18-34
 882. Katie Lloyd                         GBR Burton upon Trent         4:16:22  4:03:47  137.-F45-49
 883. Godelieve Pieper                    NED Schalkhaar                4:16:23  3:55:24  138.-F45-49
 884. Madelon Kuiper                      NED Amsterdam                 4:16:24  4:01:02  157.-F35-39
 885. Christie Danklof                    NED Alkmaar                   4:16:24  3:57:27  158.-F35-39
 886. Carolina Bez                        BRA Florianopolis             4:16:27  4:11:11  159.-F35-39
 887. Eija Pasanen                        FIN Espoo                     4:16:30  4:03:42  175.-F40-44
 888. Emilie Lecot                        FRA Gresy-sur-isère           4:16:32  4:04:35  160.-F35-39
 889. Janneke Spronk                      NED Leeuwarden                4:16:35  4:03:32  161.-F35-39
 890. Nadine Le Ruyet                     NED JA MELESSE                4:16:37  4:08:56   58.-F50-54
 891. Michelle Collingham                 NED TCS Tata Steel            4:16:40  4:06:00  176.-F40-44
 892. Lisa Vickery                        GBR Petersfield               4:16:45  3:55:21  328.-F18-34
 893. Suzanne Liefting                    NED Alkmaar                   4:16:46  4:04:40  177.-F40-44
 894. Elisabeth Spreng                    SUI Fribourg                  4:16:48  4:08:03   20.-F55-59
 895. Laelia Bantin                       GBR Crawley                   4:16:57  4:04:49  329.-F18-34
 896. Marianne de Haan                    NED Startbaan                 4:17:00  4:07:05   59.-F50-54
 897. Agnès Verhoef                       FRA Ville Sur Jarnioux        4:17:00  4:01:51  139.-F45-49
 898. Maria Rantatupa                     FIN Espoo                     4:17:02  4:05:48  178.-F40-44
 899. Barb Deck                           CAN Toronto                   4:17:03  4:00:11  330.-F18-34
 900. Bianca Schaefers                    NED Amstelveen                4:17:04  4:03:54  179.-F40-44
 901. Diana Raesner                       NED Amsterdam                 4:17:06  4:05:51  331.-F18-34
 902. Annick Verein                       FRA Halluin                   4:17:06  4:03:17  140.-F45-49
 903. Paula Pasanen                       FIN Jyväskylä                 4:17:07  4:05:55  141.-F45-49
 904. Louise Glen                         GBR London                    4:17:09  4:05:27  162.-F35-39
 905. Jurate Valackaite                   LTU Vilnius                   4:17:12  4:04:57  163.-F35-39
 906. Ingrid Bries                        BEL Sart Bernard              4:17:13  4:05:12  142.-F45-49
 907. Nicoline Krijnen                    NED Vlaardingen               4:17:13  3:58:17  180.-F40-44
 908. Leila Najioullah                    FRA Frankrijk                 4:17:15  4:17:01  164.-F35-39
 909. Helle Rude Dragsted                 DEN Roskilde                  4:17:15  4:04:59  181.-F40-44
 910. Moïse Emonts                        NED Amsterdam                 4:17:17  4:04:16  332.-F18-34
 911. Adeline Le Moal                     FRA Marcq en Baroeul          4:17:22  4:04:41  165.-F35-39
 912. Eva Mutchnick                       AUT Wien                      4:17:22  4:00:37  143.-F45-49
 913. Elina Korelova                      RUS Moscow                    4:17:25  4:03:15  333.-F18-34
 914. Susan Maher                         GBR London                    4:17:26  3:56:17  334.-F18-34
 915. Marion Siek                         GER Gütersloh                 4:17:26  4:03:39  182.-F40-44
 916. Lene Sørensen                       DEN Vojens                    4:17:29  4:07:57  144.-F45-49
 917. Susanne Brüchle Kodal               DEN Risskov                   4:17:31  4:02:51  145.-F45-49
 918. Inge Wodskou                        DEN Liseleje                  4:17:51  4:01:20  146.-F45-49
 919. Danielle Butler                     GBR Basingstoke               4:17:52  3:58:30  166.-F35-39
 920. Julie Williams                      GBR Newcastle Upon Tyne       4:17:59  4:03:13  183.-F40-44
 921. Gudrun Kubeja-Boehme                GER Wilhelmshaven             4:18:01  4:04:23   12.-F60-64
 922. Mariska Velmans                     NED AIRFRANCE KLM STAFF       4:18:02  4:03:22  184.-F40-44
 923. Charlotte SIros                     FRA Rieulay                   4:18:02  4:02:11  335.-F18-34
 924. Tari Hertsenberg                    NED Amsterdam                 4:18:08  4:01:58  336.-F18-34
 925. Eva Spigt                           NED Amsterdam                 4:18:09  3:59:13  337.-F18-34
 926. Elisa Mariscotti                    ITA Cassine                   4:18:09  4:02:27  338.-F18-34
 927. Bernadet Jiskoot                    NED Harderwijk                4:18:09  4:03:55  167.-F35-39
 928. Suvi Blixt                          FIN Ala-pihlaja               4:18:12  4:07:13  339.-F18-34
 929. Tanja Schmidt                       GER Bonn                      4:18:13  4:06:52  168.-F35-39
 930. Anke Meyer                          GER Braunschweig              4:18:13  4:03:58  169.-F35-39
 931. Zoe Hannan                          GBR Sleaford                  4:18:14  4:00:36  170.-F35-39
 932. Kimja Schouten                      NED Running Holland           4:18:16  4:05:17  171.-F35-39
 933. Karen Sng-Sugden                    GBR London                    4:18:21  4:01:05  340.-F18-34
 934. Viktorija Zacharova                 LTU Vilnius                   4:18:22  4:06:06  172.-F35-39
 935. Frances Evans                       GBR Aberdeen                  4:18:23  4:00:39  341.-F18-34
 936. Elena Fratipietro                   ITA Gallarate                 4:18:26  4:07:20  342.-F18-34
 937. Carla Hoornenborg - de Koning       NED AVA '70                   4:18:27  4:01:03  185.-F40-44
 938. Ingrid Boot                         NED Hillegom                  4:18:28  4:05:27   60.-F50-54
 939. Kelly Eichholtz                     GBR London                    4:18:31  3:58:35  343.-F18-34
 940. Diane Brodeur                       CAN Peace River               4:18:34  4:08:40   61.-F50-54
 941. Dorota Szczesniak                   POL Dabrowka                  4:18:37  4:08:54  344.-F18-34
 942. Maria teresa Giardi                 SMR San Marino                4:18:40  4:08:00  173.-F35-39
 943. Lucy Goss                           GBR Derby                     4:18:41  4:06:32  345.-F18-34
 944. Ilse Oldenburger                    NED Amsterdam                 4:18:45  4:00:21   62.-F50-54
 945. Bridget Elliot                      NED Bussum                    4:18:47  4:07:55  174.-F35-39
 946. Gizelle Rijnen                      NED NEA Volharding            4:18:49  3:58:51  175.-F35-39
 947. An Smedt                            BEL Geraardsbergen            4:18:51  4:09:23  176.-F35-39
 948. Lauren Buffini                      GBR Norwich                   4:18:53  4:05:16  177.-F35-39
 949. Roosa Valtanen                      FIN Jyväskylä                 4:18:55  4:07:35  346.-F18-34
 950. Nynke de Groot                      NED Dutch Runners             4:18:58  4:07:39  347.-F18-34
 951. Katharina Gebhardt                  GER Bad Homburg               4:18:59  4:03:28  147.-F45-49
 952. Augüsta van Hoogdalem               NED Vlaardingen               4:19:00  4:05:18  178.-F35-39
 953. Ashley Mackintosh                   GBR Inverness                 4:19:01  4:07:06  348.-F18-34
 954. Ellen Krop                          NED Landsmeer                 4:19:05  4:09:50  349.-F18-34
 955. Chantal van der Helm                NED Delta Lloyd Running Team  4:19:10  4:07:48  350.-F18-34
 956. Julia Rinaldi                       SUI Le Brassus                4:19:10  4:04:41  351.-F18-34
 957. Irene Melina Araque Bekking         ESP Pineda de Mar             4:19:11  4:05:33  352.-F18-34
 958. Friedrichs Sandra                   GER Gütersloh                 4:19:12  4:05:26  148.-F45-49
 959. Sigal Levi                          ISR Rishon Le Zion            4:19:14  4:02:57  186.-F40-44
 960. Florence Duchateau                  FRA Epinal                    4:19:15  4:08:57  187.-F40-44
 961. Tiina-Maarit Naakka                 FIN Helsinki                  4:19:16  4:04:14   63.-F50-54
 962. Eilat Goshen                        ISR Rishon Le Zion            4:19:18  4:03:01  149.-F45-49
 963. Marlies Smit                        NED Emmen                     4:19:24  4:03:02  179.-F35-39
 964. Véronique Gaudefroy                 FRA Villiers sur Orge         4:19:24  4:01:33  188.-F40-44
 965. Laura Linna                         FIN Helsinki                  4:19:31  4:00:45  353.-F18-34
 966. Birgit Dreher                       GER Vilsingen                 4:19:32  4:00:28  189.-F40-44
 967. Adele Walker                        GBR Brentwood                 4:19:32  4:10:40  180.-F35-39
 968. Alja Klok                           NED Goor                      4:19:37  4:02:09   21.-F55-59
 969. Christine Woolsey                   GBR Belfast                   4:19:48  4:04:16  150.-F45-49
 970. Kristina Marie Thomsen              DEN København K               4:19:49  4:00:35  354.-F18-34
 971. Kirsten Bulmer                      GBR Hitchin                   4:19:51  4:08:44  181.-F35-39
 972. Séverine BOURDON                    FRA Ormesson sur Marne        4:19:55  4:10:15  355.-F18-34
 973. Martina Kolmit                      GER Appen                     4:20:02  4:06:51  190.-F40-44
 974. Margareth Bilstad                   NOR Sandnes                   4:20:04  4:09:17   13.-F60-64
 975. Olivier Leteneur                    FRA Globalrunning             4:20:10  4:05:39  191.-F40-44
 976. Charlotte Wooltorton                GBR London                    4:20:13  3:59:28  356.-F18-34
 977. Sara Ferreira                       POR Alenquer                  4:20:17  4:08:11  182.-F35-39
 978. Trijntje Marburg                    USA Blacksburg                4:20:18  4:05:19  357.-F18-34
 979. Katrin Marbus                       GBR London                    4:20:18  3:59:43  358.-F18-34
 980. Marjo Blok                          NED Groningen                 4:20:19  4:04:35  183.-F35-39
 981. Milou Becher                        NED Phanos                    4:20:21  4:20:06  359.-F18-34
 982. Georgie Hart                        GBR Kent                      4:20:22  4:00:59  360.-F18-34
 983. Hadas Azaria                        ISR Lehavim                   4:20:34  4:00:48  184.-F35-39
 984. Nicole Micheel                      GER Bielefeld                 4:20:35  4:07:05  192.-F40-44
 985. Sharon Radburn                      GBR London                    4:20:37  4:04:30  361.-F18-34
 986. Isabel Paton                        GBR London                    4:20:39  4:07:43  362.-F18-34
 987. Caroline Munch                      FRA Ergersheim                4:20:39  4:02:29  193.-F40-44
 988. Heike Bohrer                        GER Ruschberg                 4:20:40  4:07:45  194.-F40-44
 989. Ramona Gräfe                        GER Generali                  4:20:42  4:09:56   64.-F50-54
 990. Rachel Limbert                      GBR Nottingham                4:20:42  4:02:23  363.-F18-34
 991. Caroline Gaignard                   FRA Eix                       4:20:47  4:08:46  195.-F40-44
 992. Laura Nijsingh                      NED Dwingeloo                 4:20:47  4:04:06  151.-F45-49
 993. Eva Svantesson                      SWE Staffanstorp              4:20:49  4:11:54  152.-F45-49
 994. Karine Blystad                      MDA Oslo                      4:20:52  4:05:48  364.-F18-34
 995. Izabela Szatkowska                  POL Krakow                    4:20:53  4:04:59  196.-F40-44
 996. Vered Ofir                          ISR kibutz Afikim             4:20:58  4:17:02  153.-F45-49
 997. Jennifer Hanton                     GBR Nairn                     4:21:01  4:06:11  197.-F40-44
 998. Laura Enroth                        FIN Helsinki                  4:21:01  4:06:35  365.-F18-34
 999. Tabea Hartge                        GER Düsseldorf                4:21:03  4:07:12  366.-F18-34
1000. Catherine Buache                    SUI Crissier                  4:21:03  4:02:56   65.-F50-54
1001. Monique Vasseur                     NED PRV SPORTIFS A BORD       4:21:04  4:07:07   14.-F60-64
1002. Heather Saunders                    USA Swarthmore                4:21:10  4:05:39   66.-F50-54
1003. Sondy Johansen                      ISL Reykjavik                 4:21:11  4:17:22  154.-F45-49
1004. Wendy Roose                         BEL Waregem                   4:21:12  4:10:58  185.-F35-39
1005. Tanja Aanstoot                      NED Hengelo Ov                4:21:15  4:05:22  155.-F45-49
1006. Berit Westergaard                   DEN Roskilde                  4:21:15  4:11:52  156.-F45-49
1007. Rosanna Montagna                    ITA Castelgomberto - Vi       4:21:19  4:12:00  367.-F18-34
1008. Amanda Paver                        GBR Tunbridge Wells           4:21:25  4:06:15  198.-F40-44
1009. Dominique Laude                     FRA Bourlon                   4:21:27  4:11:36   15.-F60-64
1010. Ethel Dupont                        BEL Tournai                   4:21:28  4:13:41  199.-F40-44
1011. Vasiliki Sfyrla                     FRA Grenoble                  4:21:28  4:13:21  368.-F18-34
1012. Jennifer Letch                      NED Zwolle                    4:21:29  4:12:03  200.-F40-44
1013. Sophie DANIEL                       FRA Aix en Provence           4:21:30  4:07:54  201.-F40-44
1014. Manon Loeffen                       NED Vierlingsbeek             4:21:31  4:17:57  369.-F18-34
1015. Monique van Ommen                   NED Emmen                     4:21:31  4:04:25  157.-F45-49
1016. Anette Dietrichson Bruun            NOR Oslo                      4:21:36  4:05:09  158.-F45-49
1017. Anne Galloux                        FRA Changé                    4:21:38  4:04:43   67.-F50-54
1018. Arjanneke vand en Berg              NED Hilversum                 4:21:38  4:14:04  159.-F45-49
1019. Nienke Speet                        NED Trainingslopen            4:21:40  4:07:24  370.-F18-34
1020. Hester Zegers                       NED Nijmegen                  4:21:42  4:13:06  186.-F35-39
1021. Sabine Unterberger                  AUT Jois                      4:21:43  4:06:57  187.-F35-39
1022. Manon Vos                           NED HAC '63                   4:21:44  4:19:22  202.-F40-44
1023. Anne-Marie Mackintosh               GBR Inverness                 4:21:44  4:05:16   68.-F50-54
1024. Lianne Shing                        GBR London                    4:21:46  4:08:25  371.-F18-34
1025. Dessi Lange-Damianova               NED Amsterdam                 4:21:46  4:21:46  203.-F40-44
1026. Michelle Ferro                      FRA Wattrelos                 4:21:47  4:11:17  160.-F45-49
1027. Mette Lilkær                        DEN Klarup                    4:21:50  4:10:38  204.-F40-44
1028. Gitte Rossander Kristensen          DEN Svenstup                  4:21:51  4:11:19  205.-F40-44
1029. Dieuwertje Vorstenbosch             NED Tilburg                   4:21:54  4:11:20  372.-F18-34
1030. Ewa Buiten                          NED Dronten                   4:21:54  4:11:19  206.-F40-44
1031. Zita van Wees                       NED Amsterdam                 4:21:54  4:12:51  188.-F35-39
1032. Trees van Wees-Snel                 NED Amsterdam                 4:21:55  4:12:52    2.-F65---
1033. Katrin Stach                        NED bunert Sportreisen        4:21:55  4:09:32  373.-F18-34
1034. Caroline Frémont                    BEL Bruxelles                 4:21:59  4:09:13  161.-F45-49
1035. Maaike Taelman                      BEL GENT                      4:21:59  4:11:41  374.-F18-34
1036. Marlies Steffen                     GER Dortmund                  4:22:00  4:12:18  375.-F18-34
1037. Henna Huhtamäki                     FIN Vantaa                    4:22:04  4:07:45  189.-F35-39
1038. Romi Hammer                         SUI Turbenthal                4:22:05  4:04:24   22.-F55-59
1039. Johanna Helgadottir                 GBR Glasgow                   4:22:05  4:02:02  207.-F40-44
1040. Nadine Pied                         FRA Ay Sur Moselle            4:22:19  4:05:58  162.-F45-49
1041. Christelle Tribolet                 FRA Cires-les-mello           4:22:21  4:06:03  208.-F40-44
1042. Marlous van Duijn                   NED Apeldoorn                 4:22:21  4:13:49  376.-F18-34
1043. Isabelle BAUGNON                    FRA Thierville                4:22:25  4:06:28  377.-F18-34
1044. Rachel Cubitt                       GBR Norwich                   4:22:25  4:05:18  378.-F18-34
1045. Sarah Whalen                        GBR Running Crazy             4:22:29  4:03:19  209.-F40-44
1046. Sanni Hietamäki                     FIN Turku                     4:22:31  4:04:21  379.-F18-34
1047. Kris Lavery                         GBR Edinburgh                 4:22:33  4:13:05  380.-F18-34
1048. Daniela Panfili                     BEL Brussels                  4:22:35  4:07:26  210.-F40-44
1049. Stephanie Radford                   NED Rijnsaterwoude            4:22:36  4:15:51  381.-F18-34
1050. Benedicte Richoux                   BEL Mourcourt                 4:22:39  4:13:30  211.-F40-44
1051. Brigitte Sijpestijn                 NED Vught                     4:22:39  4:11:47  163.-F45-49
1052. Shannon Farrell                     GBR London                    4:22:41  4:07:23  190.-F35-39
1053. Inkeri Pasanen                      FIN Tikkakoski                4:22:45  4:11:33   69.-F50-54
1054. Romaine Declercq                    FRA Marcq En Bareoul          4:22:46  4:12:52  164.-F45-49
1055. Kate Rowinska                       GBR Brighton                  4:22:47  4:11:02  191.-F35-39
1056. Hanna Timmers                       NED Amsterdam                 4:22:48  4:04:18  382.-F18-34
1057. Helga Sogn                          NOR Skien                     4:22:49  4:06:25  165.-F45-49
1058. Gaubert Annie                       FRA Pordic                    4:22:49  4:11:33   70.-F50-54
1059. Anne Markey                         GBR Stockport                 4:22:50  4:01:03  192.-F35-39
1060. Heidi Hyttinen                      FIN Heinola                   4:22:52  4:09:43  193.-F35-39
1061. Julia Dziedzic                      POL Visegrad Maraton Rytro    4:22:53  4:14:24   71.-F50-54
1062. Truus Luten                         NED HAC '63                   4:22:56  4:22:30   16.-F60-64
1063. Marie claude Roussel                FRA Commelle Vernay           4:22:58  4:15:43   72.-F50-54
1064. Christina Tuxen                     DEN Kastrup                   4:22:59  4:07:05  383.-F18-34
1065. Kathrin Buchheit                    GER Freiburg                  4:23:03  4:03:31  384.-F18-34
1066. Vicky De Boulle                     BEL Laakdal                   4:23:03  4:08:47  212.-F40-44
1067. Eva de Vries                        NED Trainingslopen            4:23:04  4:12:23  385.-F18-34
1068. Bianca Roseburg                     GER Barleben                  4:23:04  4:11:31  194.-F35-39
1069. Cristel Antonioli                   SUI Reconvilier               4:23:05  4:11:35  386.-F18-34
1070. Dominique Pizzo                     FRA Beauvais                  4:23:11  4:07:55  166.-F45-49
1071. Annemiek Karsijns                   NED Valburg                   4:23:13  4:07:46  387.-F18-34
1072. Mai Koppers                         NED Amsterdam                 4:23:14  4:08:01   73.-F50-54
1073. Kim ten Velthuis                    NED 's-Gravenhage             4:23:14  4:23:14  195.-F35-39
1074. Amy Sutherland                      GBR London                    4:23:14  4:07:39  388.-F18-34
1075. Fiona Gray                          GBR Invergordon               4:23:18  4:06:49  389.-F18-34
1076. Yvette Van Woerkom                  NED Meppel                    4:23:20  4:13:24  167.-F45-49
1077. Laura Christophers                  GBR Milton Keynes             4:23:21  4:10:43  390.-F18-34
1078. Liane Verheul                       NED Clytoneus                 4:23:26  4:13:05  196.-F35-39
1079. Martine Samyn                       BEL Knokke-Heist              4:23:29  4:06:59   74.-F50-54
1080. Beate Müller                        GER Remscheid                 4:23:31  4:09:40  213.-F40-44
1081. Line Berg                           NOR Tønsberg                  4:23:42  4:07:11  214.-F40-44
1082. Karin Abelskamp                     NED Purmerend                 4:23:43  4:08:33  215.-F40-44
1083. Chantell d Fenton                   NED Mizuno WDO                4:23:43  4:20:15  391.-F18-34
1084. Ruth O'Malley                       GBR London                    4:23:45  4:13:50  392.-F18-34
1085. Auður Ævarsdóttir                   ISL Reykjavík                 4:23:45  4:05:19  216.-F40-44
1086. Amandine Houchot                    FRA Senlisse                  4:23:48  4:07:53  393.-F18-34
1087. Saskia Oosterbaan                   NED Amstelveen                4:23:48  4:08:30  217.-F40-44
1088. Denise de Beer                      NED AIRFRANCE KLM STAFF       4:23:49  4:08:38  197.-F35-39
1089. Nina Kahn                           NED Amsterdam                 4:23:49  4:07:05  394.-F18-34
1090. Annelies Claes                      BEL Elewijt                   4:23:52  4:07:00  395.-F18-34
1091. Lizelle du Plessis                  NED Amstelveen                4:23:53  4:08:01  218.-F40-44
1092. Joana Saraiva                       POR Lisboa                    4:24:02  4:11:57  198.-F35-39
1093. Samantha Fernandez                  SWE Borås                     4:24:03  4:05:58  396.-F18-34
1094. Ellen Steinebach                    NED Voorne Atletiek           4:24:05  4:13:31  168.-F45-49
1095. Joanne Theyer                       GBR Gloucester                4:24:10  4:10:18  397.-F18-34
1096. Inge Van Nevel                      BEL Gent                      4:24:11  4:08:29  219.-F40-44
1097. Louise Wilcocks                     NED Amsterdam                 4:24:14  4:12:01  220.-F40-44
1098. Sidsel Jensen                       FRA Paris                     4:24:15  4:09:07  398.-F18-34
1099. Josine Vermeij                      NED Alkmaar                   4:24:16  4:04:50  399.-F18-34
1100. Sandra van Egmond                   NED Heemskerk                 4:24:16  4:10:02  169.-F45-49
1101. Kevina Reel                         IRL Mallow                    4:24:17  4:06:03  400.-F18-34
1102. Helga Gardarsdottir                 ISL Gardabaer                 4:24:19  4:10:59  199.-F35-39
1103. Christina Marino                    GBR London                    4:24:21  4:15:53  401.-F18-34
1104. Dana Hünecke                        GER Irxleben                  4:24:22  4:08:36  200.-F35-39
1105. Anneline de Smalen                  NED Amsterdam                 4:24:28  4:07:05  402.-F18-34
1106. Rose jeanannie Chapel Kongue        FRA Annemasse                 4:24:29  4:11:58  221.-F40-44
1107. Sonia Jimenez Xausa                 FRA Chenex                    4:24:29  4:11:58  170.-F45-49
1108. Jelena j Cvjetkovic                 NED TCS ABN AMRO              4:24:32  4:12:35  403.-F18-34
1109. Genevieve Dellemotte                FRA Fressies                  4:24:34  4:13:55  201.-F35-39
1110. Sandrine Descamp                    FRA Bray-Dunes                4:24:40  4:15:28  222.-F40-44
1111. Frouwkje Herder                     NED LSV Invictus              4:24:44  4:22:03   23.-F55-59
1112. Ann-Dorthe Nancke                   DEN Odense SV                 4:24:45  4:09:25  223.-F40-44
1113. Heidi Gaffney                       GBR London                    4:24:45  4:07:08  224.-F40-44
1114. Ruth Chevalley                      SUI Attalens                  4:24:46  4:05:29   75.-F50-54
1115. Marion Chevalley                    SUI Villars-sur-glane         4:24:46  4:05:29  404.-F18-34
1116. Thorhildur Helgadottir              ISL Reykjavik                 4:24:48  4:04:43  225.-F40-44
1117. Urmila ter Wielen                   NED Lienden                   4:24:48  4:14:52  202.-F35-39
1118. Michelle Parker                     GBR Dunfermline               4:24:50  4:09:30  203.-F35-39
1119. Christine Müller                    GER Batzenhofen               4:24:50  4:08:52  171.-F45-49
1120. Bar Darmon                          ISR Il                        4:24:54  4:05:17  405.-F18-34
1121. Lori Neuman                         USA Saint Charles             4:24:56  4:10:42  406.-F18-34
1122. Julie ROMEFORT                      FRA Nantes                    4:24:57  4:07:37  226.-F40-44
1123. Gillian Tose                        GBR Windlesham                4:25:00  4:06:41  227.-F40-44
1124. Jacqui Walker                       GBR Gateshead                 4:25:04  4:10:18  228.-F40-44
1125. Helle Hjort Lund                    DEN Roskilde                  4:25:05  4:09:20  172.-F45-49
1126. Riitta Backman                      FIN Espoo                     4:25:06  4:09:11  173.-F45-49
1127. Izabella Bladt                      GER SCHÖRNIG REISEN           4:25:07  4:15:16  229.-F40-44
1128. Marcelle Bélanger                   CAN Québec                    4:25:10  4:12:07   76.-F50-54
1129. Radka Barchánková                   CZE Plzen                     4:25:15  4:07:27  230.-F40-44
1130. Lauren Sibley                       GBR Sutton                    4:25:15  4:14:16  407.-F18-34
1131. Gerda Peek                          NED Gorinchem                 4:25:16  4:09:32  231.-F40-44
1132. Simona Vecchi                       ITA Rome                      4:25:16  4:05:07  174.-F45-49
1133. Laurence Montangerand               FRA Tassin                    4:25:27  4:14:20  204.-F35-39
1134. Suzanne Herman                      NED Haarlem                   4:25:30  4:12:47  232.-F40-44
1135. Elin Birketvedt                     NOR Haslum                    4:25:31  4:10:59   77.-F50-54
1136. Marita Mellingen                    NOR Bergen                    4:25:32  4:16:09  205.-F35-39
1137. Ellie Pinchon                       FRA Saint André               4:25:33  4:08:46  408.-F18-34
1138. Cristina Martinelli                 ITA Italië                    4:25:35  4:09:49  175.-F45-49
1139. Kristin Senderud Storli             NOR Trondheim                 4:25:35  4:15:21   78.-F50-54
1140. Claudia Feige                       GER Köln                      4:25:35  4:11:01  233.-F40-44
1141. Liza de Vos                         NED Nieuwegein                4:25:43  4:14:19  409.-F18-34
1142. Fonseca araujo Simonia              BRA Fortaleza                 4:25:48  4:11:31  234.-F40-44
1143. Nadine van Veenendaal               NED VUmc CCA Marathon 2014    4:25:49  4:16:23  410.-F18-34
1144. Martina Sormani                     ITA Dubino                    4:25:51  4:05:41  411.-F18-34
1145. Daniela Siegenthaler                SUI Hünibach                  4:25:53  4:09:55  176.-F45-49
1146. Eugénie Pennes                      FRA Paris                     4:25:54  4:04:05  412.-F18-34
1147. Rita Doesburg                       NED LAAC Twente               4:25:56  4:12:39  177.-F45-49
1148. Harriet Wetzki                      NED Amsterdam                 4:26:00  4:16:01  413.-F18-34
1149. Elina Kutila                        FIN Jokioinen                 4:26:04  4:13:03  206.-F35-39
1150. Virginie Chevrel Breard             FRA Chateau Renault           4:26:06  4:21:26  235.-F40-44
1151. Christine Coudreau                  FRA Le Vesinet                4:26:09  4:10:41  178.-F45-49
1152. Ingerlise Hoefsloot                 NED Hellas                    4:26:10  4:07:18  236.-F40-44
1153. Emma Coley                          GBR Edinburgh                 4:26:12  4:04:46  414.-F18-34
1154. Sieglinde Schmieder                 AUT Wien                      4:26:13  4:13:20    3.-F65---
1155. Karin Jespersen                     DEN Karup                     4:26:20  4:14:51  179.-F45-49
1156. Mary Cheung                         GBR Bolton                    4:26:20  4:15:55  415.-F18-34
1157. Antonietta Scala                    ITA Roma                      4:26:20  4:18:04  237.-F40-44
1158. Bronte Aurell                       GBR London                    4:26:22  4:13:44  207.-F35-39
1159. Teresa Oakes                        GBR Bristol                   4:26:22  4:10:07   79.-F50-54
1160. Sarah Mann                          NED Amsterdam                 4:26:23  4:16:21  416.-F18-34
1161. Annemarie Bakker                    NED Waterland                 4:26:23  4:25:44  238.-F40-44
1162. Emmelie den Boer                    NED Zierikzee                 4:26:25  4:14:54  417.-F18-34
1163. Susan Halliday                      GBR Glasgow                   4:26:28  4:05:02  418.-F18-34
1164. Annika Friberg                      SWE Hjärup                    4:26:33  4:13:38  239.-F40-44
1165. Yoshie Bassett                      CAN Calgary                   4:26:40  4:12:28   80.-F50-54
1166. Anouk Martens                       BEL Roeselare                 4:26:41  4:17:09  419.-F18-34
1167. Tjitske Colenbrander                NED Zaandam                   4:26:44  4:12:14  420.-F18-34
1168. Mirjam van Hal-vd Haar              NED Haarlemmermeer            4:26:44  4:13:16  240.-F40-44
1169. Deborah Stamp                       GBR Tunbridge Wells           4:26:47  4:11:36  241.-F40-44
1170. Marlis Schaar                       GER Berlin                    4:26:47  4:09:22   24.-F55-59
1171. Helle Grønlund                      DEN Grindsted                 4:26:54  4:15:46   81.-F50-54
1172. Amelia Torode                       GBR London                    4:27:08  4:13:24  208.-F35-39
1173. Milena Bartíková                    CZE Rež                       4:27:17  4:16:01  242.-F40-44
1174. Sylvie Ferrari                      FRA Breuscwickersheim         4:27:20  4:09:10   82.-F50-54
1175. Merel Krijn                         NED Groet                     4:27:24  4:08:22  209.-F35-39
1176. Filomena Ievoli                     ITA Roma                      4:27:26  4:07:56  243.-F40-44
1177. Birgit Dammann                      GER Hamburg                   4:27:26  4:13:01  210.-F35-39
1178. Monica Grönroos                     LUX Luxembourg                4:27:27  4:10:04   83.-F50-54
1179. Odile Menard                        FRA Meudon                    4:27:33  4:12:08   84.-F50-54
1180. Malgorzata Reluga                   POL Warszawa                  4:27:36  4:18:40  180.-F45-49
1181. Lana Lima                           KSA Al Khobar                 4:27:41  4:14:23  421.-F18-34
1182. Alessandra Ellis                    GBR Surrey                    4:27:41  4:11:44  422.-F18-34
1183. Alexandra Puskaric                  FRA Lavaqueresse              4:27:41  4:17:03  211.-F35-39
1184. Rita Mariuma                        ISR Herzeliya                 4:27:44  4:12:03  181.-F45-49
1185. Séverine LANLARD                    FRA Saint Arnoult En Yne      4:27:44  4:11:43  212.-F35-39
1186. Noelle Neveu                        FRA Chartres De Bretagne      4:27:44  4:11:43  244.-F40-44
1187. Elaina Riebe                        AUS Chinchilla                4:27:45  4:10:15  423.-F18-34
1188. Pirjo Urpilainen                    FIN Kajaani                   4:27:46  4:07:00  213.-F35-39
1189. Florence George                     BEL Huy                       4:27:49  4:11:42  424.-F18-34
1190. Kira Gallardo Gonzalo               ESP Madrid                    4:27:53  4:09:47  425.-F18-34
1191. Paula Cromme                        NED Deventer                  4:27:54  4:16:34  182.-F45-49
1192. Patricia Frances                    FRA Orleans                   4:27:55  4:13:48   85.-F50-54
1193. Véronique Jordan                    SUI Lausanne 25               4:27:57  4:10:15  183.-F45-49
1194. Clement Anne                        BEL MARCHIENNE-AU-PONT        4:27:58  4:07:17   86.-F50-54
1195. Séverine Facon                      FRA bauvin                    4:27:59  4:12:02  214.-F35-39
1196. Geraldine Legros                    FRA Calais                    4:28:05  4:12:58  184.-F45-49
1197. Ghita Lahlou                        MAR Casablanca                4:28:08  4:19:35  185.-F45-49
1198. Rajaa Ajana                         MAR Rabat                     4:28:08  4:06:16  245.-F40-44
1199. Laila Lboukili                      MAR Rabat                     4:28:08  4:06:16  215.-F35-39
1200. Matilde Matiko Kussano              BRA São Paulo                 4:28:10  4:17:02   87.-F50-54
1201. Priscilla Moorman                   NED Atos                      4:28:11  4:13:44  216.-F35-39
1202. Barbara Fontana                     ITA Sterzing                  4:28:15  4:08:31  217.-F35-39
1203. Christina Lorth                     GBR London                    4:28:22  4:28:22  426.-F18-34
1204. Lucille Joannes                     GBR Tunbridge Wells           4:28:22  4:13:12   25.-F55-59
1205. Brigitte Hougardy                   BEL Gouy-lez-Piéton           4:28:23  4:18:33  186.-F45-49
1206. Rhona Leadbetter                    GBR Sheffield                 4:28:24  4:09:58  187.-F45-49
1207. Laura Braasch                       GER Hamburg                   4:28:25  4:08:21  427.-F18-34
1208. Alexandra Nanne                     GUA Guatemala                 4:28:25  4:15:25  428.-F18-34
1209. Tone Oeksenvaag                     NOR Hvalstad                  4:28:26  4:12:04  246.-F40-44
1210. Esther Hoogstins                    NED Damwald                   4:28:27  4:14:05  429.-F18-34
1211. Elza Ruygrok                        NED Trainingslopen            4:28:28  4:19:23  188.-F45-49
1212. Sacha Zijlmans                      NED the Hague Road Runners    4:28:31  4:26:14  218.-F35-39
1213. Delia Ramos Ramos                   ESP Barcelona                 4:28:32  4:18:14   26.-F55-59
1214. Mery Damiani                        ITA Ponte Buggianese          4:28:33  4:18:10  189.-F45-49
1215. Sarah Bann                          GBR Bristol                   4:28:33  4:14:03  219.-F35-39
1216. Herma klein Poelhuis                NED Haaksbergen               4:28:35  4:11:02   27.-F55-59
1217. Charlotte MacDiarmid                SUI Geneva                    4:28:37  4:06:48  430.-F18-34
1218. Agne Jonaityte                      LTU Vilnius                   4:28:37  4:17:50  431.-F18-34
1219. Lydia Köberl                        AUT Leogang                   4:28:39  4:14:12   88.-F50-54
1220. Flora Neeson                        GBR London                    4:28:40  4:08:29  432.-F18-34
1221. Julie Burton                        GBR Manchester                4:28:43  4:17:11  433.-F18-34
1222. Julia Kurtzke                       GER Potsdam                   4:28:44  4:15:06  434.-F18-34
1223. Astrid Potters                      NED Vught                     4:28:45  4:10:42  247.-F40-44
1224. Ursula Appmann                      GER Sigmaringen               4:28:50  4:09:48  190.-F45-49
1225. Bianca Mengerink                    NED Deventer                  4:28:53  4:11:33  435.-F18-34
1226. Emilia Bunea                        ROU Bucharest                 4:28:56  4:04:44  248.-F40-44
1227. Annie Ho                            GBR London                    4:28:57  4:14:31  220.-F35-39
1228. Vera Miroshnichenko                 RUS St.Petersburg             4:28:59  4:24:03   17.-F60-64
1229. Valérie Jaspart                     FRA Montussan                 4:28:59  4:13:38  249.-F40-44
1230. Noémie DURIEZ                       FRA Roubaix                   4:28:59  4:08:53  436.-F18-34
1231. Annette Van Thienen                 BEL Erembodegem               4:29:00  4:13:28  437.-F18-34
1232. Bryndis Sigurdardottir              ISL Gardabaer                 4:29:02  4:08:49  250.-F40-44
1233. Janet Basi                          FRA Kappelen                  4:29:06  4:12:53  191.-F45-49
1234. Susanne Meyer                       GER Langwedel                 4:29:14  4:13:32   89.-F50-54
1235. Julie Debelder                      BEL Beersel                   4:29:18  4:18:44  438.-F18-34
1236. Monika Gander                       AUT Innsbruck                 4:29:26  4:17:58  192.-F45-49
1237. Benoîte van Renterghem              BEL Tihange                   4:29:26  4:13:19  439.-F18-34
1238. Michelle Scott                      USA Nashville                 4:29:26  4:15:11   90.-F50-54
1239. Caroline van der Veldt              NED Haarlem                   4:29:28  4:16:16  251.-F40-44
1240. Alice Birdsall                      GBR Coulsdon                  4:29:32  4:12:24  440.-F18-34
1241. Isabelle Rivalan                    FRA Pordic                    4:29:36  4:18:19  193.-F45-49
1242. Nicola Ganter                       GER Braunschweig              4:29:37  4:07:35  441.-F18-34
1243. Karolina Andersson                  FIN Forssa                    4:29:39  4:16:38  252.-F40-44
1244. Tove Kandell                        SWE Vasteraas                 4:29:39  4:13:49  194.-F45-49
1245. Elizka Ferreira                     GBR London                    4:29:41  4:18:58  253.-F40-44
1246. Emma Johnstone                      GBR London                    4:29:41  4:09:49  442.-F18-34
1247. Marjolein van Drenth                NED Typhoon                   4:29:44  4:17:38  443.-F18-34
1248. Cheryl Tye                          GBR Woodbridge                4:29:45  4:23:22  195.-F45-49
1249. Marit Carli-Gräper                  NED Alkmaar                   4:29:49  4:10:52  444.-F18-34
1250. Helen Odia                          GBR London                    4:29:49  4:09:21  445.-F18-34
1251. Myriam Iten le Hyaric               SUI Genève                    4:29:50  4:13:36  196.-F45-49
1252. Denise Matthews                     GBR Rohterham                 4:29:54  4:12:29   28.-F55-59
1253. Natalia Sofronova                   RUS Perm                      4:29:56  4:25:01  254.-F40-44
1254. Gabriela Freitas                    POR Lisboa                    4:29:56  4:18:05  446.-F18-34
1255. Sandra Pini sapata Dantas           BRA São Paulo                 4:29:58  4:10:49  197.-F45-49
1256. Rina van Maanen-Scharff             NED Leiden Road Runners Club  4:29:59  4:13:25   29.-F55-59
1257. Anna Krol Szostek                   POL Warsaw                    4:30:00  4:11:44  221.-F35-39
1258. Amanda Marlow                       GBR Corby                     4:30:04  4:15:35  198.-F45-49
1259. Alison Dooley                       GBR Leeds                     4:30:05  4:16:08   91.-F50-54
1260. Kathy Nelson                        USA Brainerd                  4:30:08  4:16:58  255.-F40-44
1261. Elbrig Hofstra                      NED Haarlem                   4:30:10  4:14:52  447.-F18-34
1262. Alexandra Nicolas                   FRA Ormesson Sur Marne        4:30:10  4:20:31  222.-F35-39
1263. Alexandra Lemble                    FRA Carrieres Sous Poiss      4:30:12  4:11:52  223.-F35-39
1264. Naiara Alquezar Urain               FRA Hendaye                   4:30:18  4:14:23  448.-F18-34
1265. Bettina Zeder                       FRA Truchtersheim             4:30:18  4:16:37   92.-F50-54
1266. Mariska Lagerweij                   NED MNL                       4:30:18  4:13:21  199.-F45-49
1267. Tegan Fletcher                      GBR London                    4:30:19  4:15:14  449.-F18-34
1268. Herma Vink                          NED AAV '36                   4:30:22  4:15:35  200.-F45-49
1269. Valérie Mansiat                     SUI Romanel-s-Lausanne        4:30:24  4:12:03  201.-F45-49
1270. Jen Fuller                          GBR Edinburgh                 4:30:24  4:13:09  224.-F35-39
1271. Rifka Bahlmann                      NED Veghel                    4:30:24  4:13:46  225.-F35-39
1272. Laura Tobar Restrepo                COL Bogota                    4:30:33  4:19:52  450.-F18-34
1273. Anna Ivashchuk                      UKR Chernivtsi                4:30:34  4:14:51  451.-F18-34
1274. Abbie Maddocks                      GBR Cheltenham                4:30:35  4:16:01  256.-F40-44
1275. Wendy Broers                        NED Wieringermeer             4:30:36  4:16:51  226.-F35-39
1276. Maud Gote                           NED Amstelveen                4:30:37  4:15:02  202.-F45-49
1277. Cathy Laurens                       FRA Brax                      4:30:39  4:26:54   93.-F50-54
1278. Anna Lena Plathe                    GER Aachen                    4:30:44  4:19:23  452.-F18-34
1279. Kath Albiston                       GBR Newcastle upon Tyne       4:30:45  4:15:33  257.-F40-44
1280. Claudie Rousseaux                   FRA Marquette lez Lille       4:30:50  4:19:56   30.-F55-59
1281. Cory Bremner                        NED Zaandam                   4:30:51  4:11:59  453.-F18-34
1282. Helen Hall                          GBR Amersham                  4:30:53  4:12:16   94.-F50-54
1283. Anna Lehmann                        POL Poznan                    4:30:56  4:14:53  454.-F18-34
1284. Karin Oren                          ISR Rehovot                   4:31:00  4:11:59  455.-F18-34
1285. Caoimhe Bradley                     GBR London                    4:31:00  4:19:56  456.-F18-34
1286. Olivia Gissel Sparrebro             DEN Søborg                    4:31:02  4:18:01  457.-F18-34
1287. Muriel Morisetti                    SUI Ursy/FR                   4:31:03  4:12:50  258.-F40-44
1288. Christine Hardcastle                GBR Kent                      4:31:04  4:10:10  203.-F45-49
1289. Victoria Dale                       GBR Bedford                   4:31:04  4:18:14  227.-F35-39
1290. Gratia Van Steenkiste               BEL Mariakerke                4:31:08  4:09:20  458.-F18-34
1291. Maureen Su                          GBR Cambridge                 4:31:09  4:20:16  459.-F18-34
1292. Ineke Terpstra                      NED Hardloopclub Amsterdam    4:31:12  4:15:31   18.-F60-64
1293. Sabine Dacquin                      FRA Wasquehal                 4:31:16  4:21:22  259.-F40-44
1294. Elisabeth Cserhalmi                 SWE Norrköping                4:31:17  4:17:46  204.-F45-49
1295. Monique Koopman                     NED Runners Stadskanaal       4:31:17  4:19:36  260.-F40-44
1296. Véronique Franke Waterberg          NED Haarlem                   4:31:19  4:15:38  228.-F35-39
1297. Liliane FRISSON                     FRA La Londe Les Maures       4:31:19  4:10:39   19.-F60-64
1298. Fiona McCallum                      GBR London                    4:31:20  4:12:52  460.-F18-34
1299. Sharon Gwynn                        GBR Running Crazy             4:31:21  4:11:42  261.-F40-44
1300. Ingrid van der Poel                 NED Beetsterzwaag             4:31:21  4:14:00  262.-F40-44
1301. Anne-sophie Losfeld                 FRA Hem                       4:31:21  4:15:24  229.-F35-39
1302. Layla Bloom                         GBR Leeds                     4:31:21  4:11:23  461.-F18-34
1303. Mechthild Sie Too                   GER Hamburg                   4:31:22  4:12:49  205.-F45-49
1304. Tania Sherry                        GBR London                    4:31:24  4:17:37  230.-F35-39
1305. Michéle Grebonval                   NED JA MELESSE                4:31:29  4:31:04  263.-F40-44
1306. Ana Isabel Bär                      LUX Luxembourg                4:31:30  4:09:02  462.-F18-34
1307. Gloria Grace-Ferri                  NED Overveen                  4:31:31  4:21:59   20.-F60-64
1308. Truus Bekke - Krone                 NED Atletics Nijverdal        4:31:32  4:20:39   31.-F55-59
1309. Marije Bekke                        NED Bilthoven                 4:31:32  4:20:39  463.-F18-34
1310. Marijke Blijleven                   NED Amsterdam                 4:31:32  4:17:13  264.-F40-44
1311. Malene Ørnstrand                    DEN Åbyhøj                    4:31:33  4:19:32  265.-F40-44
1312. Gen Madgwick                        GBR Cambridge                 4:31:34  4:14:46  231.-F35-39
1313. Wendy Dale                          GBR Ilfracombe                4:31:34  4:20:28   95.-F50-54
1314. Marie-Pierre FEUGAS                 FRA Ajaccio                   4:31:34  4:19:21  266.-F40-44
1315. Jagoda Pstras                       GBR Ashford                   4:31:37  4:14:01  464.-F18-34
1316. Jane Gibbons                        AUS Altona                    4:31:38  4:17:10   32.-F55-59
1317. Marie monique Boeyaert              FRA Neuville En Ferrain       4:31:39  4:14:06   33.-F55-59
1318. Berit Haaland                       NOR Haugesund                 4:31:40  4:18:37  206.-F45-49
1319. Sabrina Jonas                       FRA Paris                     4:31:41  4:16:09  232.-F35-39
1320. Jodie Sweet                         GBR London                    4:31:42  4:23:49  465.-F18-34
1321. Anne Opute                          GBR London                    4:31:44  4:11:45  207.-F45-49
1322. Claudine Jansen                     NED Amsterdam                 4:31:46  4:18:24  267.-F40-44
1323. Anne Schellekens                    NED Amsterdam                 4:31:50  4:13:41  466.-F18-34
1324. Susan Campbell                      GBR London                    4:31:50  4:13:06  467.-F18-34
1325. Mylene Pagniez                      FRA Chateaugiron              4:31:54  4:15:53   96.-F50-54
1326. Karoline Scharnagl                  AUT Wien                      4:31:54  4:17:12   97.-F50-54
1327. Audrey Dumont                       FRA Dieue                     4:31:56  4:15:59  268.-F40-44
1328. Janneke Roessink                    NED Diepenheim                4:31:56  4:16:03   98.-F50-54
1329. Catherine Trahé                     BEL Brecht                    4:31:56  4:17:54  233.-F35-39
1330. Henrietta Ross                      GBR London                    4:31:57  4:15:15  468.-F18-34
1331. Paola Abud Azuara                   ESP Melilla                   4:31:57  4:20:02  469.-F18-34
1332. Sarah Janus                         NED Enschede                  4:31:57  4:16:46  470.-F18-34
1333. Susanne Wiegank                     GER Alt Ruppin                4:31:57  4:22:24   99.-F50-54
1334. Linda Voets                         NED Runner's World Pacing Tea 4:31:58  4:13:58  471.-F18-34
1335. Maria Marta J P Bréscia             BRA São Paulo - SP            4:32:00  4:19:22   34.-F55-59
1336. Renata Scalamogna                   ITA Milano                    4:32:01  4:18:28  472.-F18-34
1337. Christa den Hoed                    NED Hengelo Ov                4:32:03  4:12:05  473.-F18-34
1338. Eva Bajerova                        GBR London                    4:32:03  4:13:23  474.-F18-34
1339. Sidonie Merlin                      FRA Halluin                   4:32:03  4:15:37  269.-F40-44
1340. Victoria Baena                      USA Berwyn                    4:32:06  4:14:01  475.-F18-34
1341. Preety Mudhar                       CAN Toronto                   4:32:07  4:15:15  476.-F18-34
1342. Bodil Hjerrild                      DEN Helsingør                 4:32:10  4:12:17  100.-F50-54
1343. Jelena Laursen                      NED Marathon Travel Club      4:32:11  4:17:23  208.-F45-49
1344. Sandra Dittscheid                   GER Rheinbach                 4:32:14  4:20:38  270.-F40-44
1345. Maria Cregan                        IRL Cork                      4:32:17  4:25:13  477.-F18-34
1346. Ingrid Hund                         NED Ooij                      4:32:17  4:15:30  271.-F40-44
1347. Nathalie ALAARABIOU                 FRA Le Passage                4:32:20  4:22:55  272.-F40-44
1348. Jacqueline Bastiaan                 NED Trainingslopen            4:32:24  4:18:05  273.-F40-44
1349. Britta Boltz                        GER Bad Homburg               4:32:25  4:16:53  209.-F45-49
1350. Gaël Staelens                       BEL Varsenare                 4:32:25  4:17:53  478.-F18-34
1351. Alexandra Burns                     NED Vodafone                  4:32:28  4:15:23  234.-F35-39
1352. Elizabeth Scorgie                   GBR Chiswick                  4:32:29  4:20:48  479.-F18-34
1353. Kristin Maria Gunnarsdottir         ISL Reykjavík                 4:32:30  4:15:51  235.-F35-39
1354. Cris Nagtegaal                      NED Wilnis                    4:32:34  4:23:46  480.-F18-34
1355. Carolina Castro                     COL Bogotá                    4:32:39  4:13:26  481.-F18-34
1356. Caterina Faustini                   ITA Chiari                    4:32:41  4:17:06  274.-F40-44
1357. Sarah Maile                         GBR London                    4:32:41  4:21:21  482.-F18-34
1358. Martina Richter                     AUT Wien                      4:32:41  4:18:00  210.-F45-49
1359. Maureen Mesaros                     NOR Sandnes                   4:32:42  4:21:55  211.-F45-49
1360. Anne Duijvestein                    NED Amsterdam                 4:32:44  4:10:37  483.-F18-34
1361. Minako Kurachi                      GBR London                    4:32:45  4:13:07  275.-F40-44
1362. Ingrid van den Berg                 NED Rotterdam                 4:32:46  4:16:10  236.-F35-39
1363. Monika Roiser                       AUT Wien                      4:32:47  4:14:43  237.-F35-39
1364. Christine Hunter                    SWE Stockholm                 4:32:51  4:15:21  484.-F18-34
1365. Karin Gustafsson                    SWE Västerås                  4:32:52  4:15:45  101.-F50-54
1366. Boel Ekman                          SWE Johanneshov               4:32:53  4:16:24  485.-F18-34
1367. Louise Kingsley                     GBR Essex                     4:33:00  4:23:45  486.-F18-34
1368. Floor van Bussel                    NED Venray                    4:33:05  4:21:02  487.-F18-34
1369. Merle Hendriks                      NED Amsterdam                 4:33:06  4:20:07  488.-F18-34
1370. Sabine Martin-Rosin                 GER Bad Sassendorf            4:33:06  4:15:48  212.-F45-49
1371. Amy Cheung                          AUS Carlingford               4:33:13  4:13:49  489.-F18-34
1372. Charlotte Greve                     NED Amsterdam                 4:33:15  4:14:22  490.-F18-34
1373. Kerstin Wolff                       SWE Tumba                     4:33:17  4:33:17   35.-F55-59
1374. Florien Van Benten                  NED Trainingslopen            4:33:21  4:11:51  213.-F45-49
1375. Chloe Stewart-Smith                 NED Amsterdam                 4:33:24  4:19:36  491.-F18-34
1376. Renate Ziegler                      GER Neuffen                   4:33:27  4:16:05  102.-F50-54
1377. Anna Poppelaars                     NED Utrecht                   4:33:29  4:18:45  492.-F18-34
1378. Sharon de Boer                      NED Amsterdam                 4:33:42  4:14:54  493.-F18-34
1379. Sabine Millamon                     FRA Marquette                 4:33:45  4:17:45  276.-F40-44
1380. Marina Varganova                    RUS Saint-peterburg           4:33:48  4:13:54  494.-F18-34
1381. Cathia Jambut                       FRA Saint Doulchard           4:33:50  4:18:29  277.-F40-44
1382. Krista Wamsteker                    NED BAV                       4:33:51  4:18:39  495.-F18-34
1383. Nicole Haarman                      NED Archeus                   4:33:51  4:18:43  278.-F40-44
1384. Eugenie Lampaert                    NED Amsterdam                 4:33:52  4:19:43  496.-F18-34
1385. Kateryna Sydorenko                  ROU Constanta                 4:33:55  4:19:53  238.-F35-39
1386. Nicki Campbell                      GBR Exmouth                   4:33:55  4:19:05  497.-F18-34
1387. Erna de Beuze                       NED Groningen Atletiek        4:33:57  4:15:31  103.-F50-54
1388. Ira van der Plas                    NED Bussum                    4:34:01  4:13:49  214.-F45-49
1389. Ilse Gelderblom                     NED Nijmegen                  4:34:03  4:16:43  498.-F18-34
1390. Rachel Berthelon                    FRA Ambilly                   4:34:07  4:21:36  215.-F45-49
1391. Georgina Green                      GBR Leeds                     4:34:11  4:20:14  499.-F18-34
1392. Emmy Vink                           NED Meeuwen                   4:34:12  4:14:15  500.-F18-34
1393. Camilla Vels Jensen                 DEN København N               4:34:16  4:15:47  501.-F18-34
1394. Violeta Misheva                     NED Amsterdam                 4:34:18  4:12:12  502.-F18-34
1395. Jacqui Hyde                         ISR Raanana                   4:34:19  4:19:03  279.-F40-44
1396. Danielle Brind                      GBR London                    4:34:19  4:16:32  503.-F18-34
1397. Elizabeth Peckett                   GBR London                    4:34:19  4:16:32  504.-F18-34
1398. Joke Buijs                          NED Leiden Road Runners Club  4:34:28  4:17:54   36.-F55-59
1399. Aurélie MERCIER                     FRA Hergnies                  4:34:28  4:23:55  239.-F35-39
1400. Clarissa Scheeren                   NED Maastricht                4:34:35  4:24:23  104.-F50-54
1401. Magali Planquelle                   FRA Cuinchy                   4:34:41  4:17:58  280.-F40-44
1402. Emily Marshall                      GBR Bristol                   4:34:44  4:21:33  505.-F18-34
1403. Nathalie Westlund                   SWE Vaxholm                   4:34:47  4:23:47  216.-F45-49
1404. Marjanca Firm                       SLO Ljubljana                 4:34:48  4:15:41  217.-F45-49
1405. Monica Wysling                      BRA Sao Paulo                 4:34:48  4:25:13  281.-F40-44
1406. Martine Devinck                     BEL Knokke                    4:34:48  4:18:18   37.-F55-59
1407. Anita Joziasse                      NED AV '56                    4:34:51  4:21:06  105.-F50-54
1408. Anouk Joziasse                      NED Rotterdam                 4:34:51  4:21:06  506.-F18-34
1409. Catherine JOLY                      FRA Antibes                   4:34:52  4:19:06  218.-F45-49
1410. Sandrine FREULON                    BEL Waterloo                  4:34:54  4:15:20  282.-F40-44
1411. Sam Phillips                        GBR London                    4:34:56  4:13:32  283.-F40-44
1412. Anna Lawrence-Jones                 GBR London                    4:35:01  4:13:38  507.-F18-34
1413. Sarah Young                         GBR Oxford                    4:35:02  4:17:06  240.-F35-39
1414. Katrina Raymond                     GBR Red Lodge                 4:35:09  4:20:07  508.-F18-34
1415. Catriona Ryan                       IRL Cork                      4:35:10  4:16:56  509.-F18-34
1416. Ilse de Vent                        NED Delft                     4:35:12  4:18:13  510.-F18-34
1417. Frances Sue                         GBR London                    4:35:15  4:24:29  511.-F18-34
1418. Julie OLeary                        GBR London                    4:35:15  4:17:08  512.-F18-34
1419. Iris Wieggers                       NED Lichtenvoorde             4:35:17  4:17:56  513.-F18-34
1420. Susan Vis                           NED Amsterdam                 4:35:17  4:22:59  284.-F40-44
1421. Pascale Gouineau                    FRA Aigrefeuille              4:35:18  4:17:32  106.-F50-54
1422. Svatava Kubankova                   NED Nederland                 4:35:18  4:25:42  514.-F18-34
1423. Anna Ritchie                        NED Amsterdam                 4:35:20  4:15:01  515.-F18-34
1424. Chloé Quince                        NED Endurance Shop Tour       4:35:30  4:27:11  516.-F18-34
1425. Maria das graÇas Silva Caires       BRA Taguatinga Sul            4:35:31  4:30:07   38.-F55-59
1426. Pia Auvinen                         FIN Nurmijarvi                4:35:31  4:20:33  107.-F50-54
1427. Marianne Maagaard                   DEN Helsingör                 4:35:34  4:15:40  219.-F45-49
1428. Anna Ringlerova                     NED TCS NN                    4:35:34  4:27:29  517.-F18-34
1429. Amanda Williams                     GBR Sevenoaks                 4:35:35  4:20:58  285.-F40-44
1430. Valérie Delemme                     BEL Nalinnes                  4:35:37  4:20:54  241.-F35-39
1431. Stephanie Leconte                   BEL Kain                      4:35:39  4:21:48  286.-F40-44
1432. Amie Dixon                          GBR Great Yarmouth            4:35:39  4:19:45  518.-F18-34
1433. Chloé Anna Martin                   FRA Altkirch                  4:35:40  4:16:16  519.-F18-34
1434. Fernanda van der Velde              NED Wateringen                4:35:40  4:19:46  220.-F45-49
1435. Michele Griffiths                   GBR London                    4:35:44  4:24:29  221.-F45-49
1436. Annabell Siem Mathiesen             NOR Oslo                      4:35:44  4:26:36  242.-F35-39
1437. Marie christine Senechal            FRA Campagne Les Guines       4:35:48  4:25:09  108.-F50-54
1438. Mojan Samadi                        NED Amsterdam                 4:35:52  4:26:16  520.-F18-34
1439. Emilie Trentacosta                  FRA Chatou                    4:35:55  4:18:42  287.-F40-44
1440. Hilde Broeders                      NED Attila                    4:35:57  4:19:30  243.-F35-39
1441. Sandra Rullens                      NED Amsterdam                 4:35:57  4:16:04  521.-F18-34
1442. Helen Smit-van der Giessen          NED LAAC Twente               4:36:00  4:34:36   39.-F55-59
1443. Inga Fehrenz                        GER Bonn                      4:36:02  4:17:38  244.-F35-39
1444. Michelle Guillaumont Hoga           FRA Antibes                   4:36:06  4:20:24  109.-F50-54
1445. Inge Serbruyns                      BEL Gent                      4:36:09  4:17:41  288.-F40-44
1446. Lisa Godwin                         GBR Norwich                   4:36:10  4:22:34  289.-F40-44
1447. Fabienne Kabalin                    FRA Medis                     4:36:16  4:28:36  222.-F45-49
1448. Sylvia Moser                        AUT Weiz                      4:36:17  4:25:34  290.-F40-44
1449. Céline Van Daele                    BEL Froyennes                 4:36:19  4:25:05  245.-F35-39
1450. Paulien van Dooremalen              NED Arnhem                    4:36:21  4:20:00  522.-F18-34
1451. Jessica Dixon                       GBR Colchester                4:36:21  4:16:42  523.-F18-34
1452. Claudia Ott                         GER Bielefeld                 4:36:23  4:27:14  110.-F50-54
1453. Viviana Perina                      ITA Torino                    4:36:26  4:16:09  223.-F45-49
1454. Catherine Vallée                    FRA Barberaz                  4:36:27  4:20:23  246.-F35-39
1455. Ann Allemeersch                     BEL Stekene                   4:36:27  4:21:55  291.-F40-44
1456. Miranda van den Aarssen             NED Oud Gastel                4:36:33  4:17:25  292.-F40-44
1457. Juliet Heald                        GBR Over                      4:36:34  4:18:08  524.-F18-34
1458. Adria Baudoux                       FRA Labarthe- Rivière         4:36:35  4:21:27   40.-F55-59
1459. Esther Brandsma                     NED Amstelveen                4:36:36  4:18:06  525.-F18-34
1460. Leila Overney                       SUI Borex                     4:36:38  4:18:03  247.-F35-39
1461. Simona Bevilacqua                   ITA Monterotondo              4:36:40  4:21:56  293.-F40-44
1462. Claire Barousse                     FRA Alpe D Huez               4:36:49  4:15:41  526.-F18-34
1463. Ilse Kerkhof                        NED Haarlem                   4:36:52  4:15:45  294.-F40-44
1464. Karine Morel                        FRA Villeneuve d'Ascq         4:37:03  4:18:31  295.-F40-44
1465. Marta Valtova                       CZE Prague                    4:37:09  4:17:14  527.-F18-34
1466. Hayley Slater                       GBR London                    4:37:10  4:19:36  528.-F18-34
1467. Laura Lopez                         FRA Cagnes sur mer            4:37:16  4:21:59  224.-F45-49
1468. Rikke Joensson                      DEN Helsingør                 4:37:17  4:17:23  225.-F45-49
1469. Peggy Kraus                         GER Hünstetten                4:37:19  4:23:06  226.-F45-49
1470. Marion Niermann                     GER Paderborn                 4:37:23  4:20:34   41.-F55-59
1471. Christine Cazajous                  NED PRV SPORTIFS A BORD       4:37:28  4:19:27  227.-F45-49
1472. Jocelyne Heyberger                  FRA St Sorlin                 4:37:29  4:20:47    4.-F65---
1473. Nana Sakamoto                       NED Amstelveen                4:37:30  4:26:57  248.-F35-39
1474. Sabine Nuffer                       GER Neuffen                   4:37:30  4:20:00  228.-F45-49
1475. Beate Hartmann-Elbe                 GER Neuffen                   4:37:30  4:20:07  229.-F45-49
1476. Barbara Schmidt                     GER Neuffen                   4:37:30  4:20:01  230.-F45-49
1477. Kathrin Kunze                       GER Taucha                    4:37:32  4:26:22  231.-F45-49
1478. Sofie Becks                         BEL Hasselt                   4:37:32  4:22:11  296.-F40-44
1479. Elizabeth Kenny                     GBR Taunton                   4:37:35  4:28:22  529.-F18-34
1480. Marilyn Dear Nelson                 GBR Twickenham                4:37:36  4:21:31    5.-F65---
1481. Nadezhda Paramonova                 RUS Moscow                    4:37:37  4:20:48  530.-F18-34
1482. Natalia Shtrombakh                  RUS Moscow                    4:37:37  4:20:49  297.-F40-44
1483. Lisa Oseychik                       USA Boston                    4:37:43  4:17:22  249.-F35-39
1484. Cathrine Andersson                  SWE Linkoping                 4:37:47  4:17:45  531.-F18-34
1485. Valerie Demeur                      BEL Bruxelles                 4:37:48  4:25:03  250.-F35-39
1486. Jane Wedlock                        GBR Motherwell                4:37:49  4:22:15  232.-F45-49
1487. Leila Oliveira                      BRA Rio de Janeiro            4:37:52  4:19:41  298.-F40-44
1488. Sylvie Collignon                    SWE Göteborg                  4:37:53  4:27:57  299.-F40-44
1489. Dunja Oostheim                      NED Baarn                     4:37:54  4:22:43  532.-F18-34
1490. Kirsty Davies                       GBR Oxfordshire               4:37:54  4:19:59  533.-F18-34
1491. Tracey Moss                         GBR Witney                    4:37:54  4:19:59  233.-F45-49
1492. Kim Kokx                            NED MNL                       4:37:55  4:20:23  534.-F18-34
1493. Noortje van Gorkum                  NED Loon op Zand              4:38:00  4:26:04  535.-F18-34
1494. Claire Wyatt                        GBR Carmarthenshire           4:38:03  4:20:45  536.-F18-34
1495. Rosanne van Bree                    NED Oude Pekela               4:38:05  4:27:36  251.-F35-39
1496. Eeva Niiranen                       FIN Siivikkala                4:38:05  4:19:46  537.-F18-34
1497. Birgit Heitlage                     GER Holdorf                   4:38:10  4:23:14  234.-F45-49
1498. Sofia Haggstrom                     FIN Helsinki                  4:38:12  4:16:02  252.-F35-39
1499. Cynthia Terlien                     SUI Lausanne 26               4:38:16  4:26:32  300.-F40-44
1500. Rikke Glüsing                       DEN Ringkøbing                4:38:17  4:23:58  301.-F40-44
1501. Ana Isabel Contreras                CHI Santiago                  4:38:21  4:20:45  235.-F45-49
1502. Chiara Catalani                     ITA Roma                      4:38:23  4:18:14  253.-F35-39
1503. Ester Pri-Or                        ISR Binyamina                 4:38:25  4:23:19  236.-F45-49
1504. Moufida SLIMANE                     FRA Hem                       4:38:31  4:37:33  111.-F50-54
1505. Marion Wildensee                    GER Swisttal                  4:38:31  4:26:54  112.-F50-54
1506. Meabh Austin                        IRL Belfast                   4:38:31  4:23:45  254.-F35-39
1507. Jeanien Eertink                     NED Amsterdam                 4:38:32  4:18:20  302.-F40-44
1508. Maria elisa Bardini                 ITA Bardolino                 4:38:34  4:21:38  237.-F45-49
1509. Sofia Heikkilä                      FIN Turku                     4:38:36  4:20:27  538.-F18-34
1510. Madeleine Best                      FRA Paris                     4:38:40  4:17:47  539.-F18-34
1511. Christine Tronquoy                  NED Endurance Shop Tour       4:38:41  4:18:27   42.-F55-59
1512. Karen Reed                          GBR Dumfries                  4:38:43  4:17:40  255.-F35-39
1513. Amie Baker                          GBR London                    4:38:44  4:20:04  540.-F18-34
1514. Geeske van Wijk                     NED Utrecht                   4:38:46  4:29:23  541.-F18-34
1515. Amanda Brown                        GBR Cradley Heath             4:38:53  4:20:43  256.-F35-39
1516. Janine Clancy                       GBR Kent                      4:38:54  4:29:54  542.-F18-34
1517. Kathy Bruche                        FRA Amiens                    4:38:54  4:20:17  303.-F40-44
1518. Mandy Burton                        GBR Southampton               4:38:57  4:17:46  238.-F45-49
1519. Yvonne De Haan                      NED Ede Gld                   4:39:01  4:20:05  257.-F35-39
1520. Everdien Vermeulen                  NED Kloetinge                 4:39:02  4:22:17  239.-F45-49
1521. Anne-Lise Mahieu                    BEL Saint-Vaast               4:39:05  4:25:00  543.-F18-34
1522. Kristine Koppelhus                  SWE Bunkeflostrand            4:39:06  4:24:37  258.-F35-39
1523. Drorit Yaacobi                      ISR Rosh H'aayin              4:39:06  4:23:51  304.-F40-44
1524. Kerstin Ostermann                   GER Bielefeld                 4:39:09  4:21:53  240.-F45-49
1525. Cassandra Oury                      GBR Warwickshire              4:39:10  4:23:13  544.-F18-34
1526. Marjanne Roël                       NED BAV                       4:39:11  4:24:01  259.-F35-39
1527. Michaëla Smeulders                  BEL Poppel                    4:39:12  4:21:09  260.-F35-39
1528. Claudia Keller                      GER Sigmaringen               4:39:12  4:20:09  305.-F40-44
1529. Laurence Delannoy                   FRA Marcq En Baroeul          4:39:14  4:29:20  113.-F50-54
1530. Esmeralda Garcia                    NED Amsterdam                 4:39:14  4:33:36  545.-F18-34
1531. Marijana Macis                      GBR Nottingham                4:39:15  4:20:22  546.-F18-34
1532. Lucinda Warren                      USA Phoenixville              4:39:19  4:29:07  241.-F45-49
1533. Hayley Dove                         GBR Nottingham                4:39:20  4:22:06  547.-F18-34
1534. Marta Kata                          POL Sosnowiec                 4:39:21  4:23:03  548.-F18-34
1535. Nathalie Montico                    FRA Izeaux                    4:39:31  4:27:43  306.-F40-44
1536. Megan Packer                        GBR London                    4:39:32  4:27:49  549.-F18-34
1537. Aline SHELTON                       FRA Paris                     4:39:32  4:39:32  550.-F18-34
1538. Lotte Schenk                        NED Enkhuizen                 4:39:34  4:19:54  551.-F18-34
1539. Anne Sofie Iversen                  DEN Aarhus N                  4:39:34  4:24:57  552.-F18-34
1540. Caroline Audouin                    FRA Grezieu la varenne        4:39:48  4:23:43  242.-F45-49
1541. Stephanie Dawson                    GBR London                    4:39:49  4:19:59  307.-F40-44
1542. Stephanie Symington                 CAN Calgary                   4:39:53  4:21:50  553.-F18-34
1543. Hannah Me Wan Su                    IRL Dungannon                 4:39:53  4:23:30  554.-F18-34
1544. Mariël Polders-Odijk                NED Delft                     4:39:53  4:22:54  114.-F50-54
1545. Jeanette Gazzah                     NED Loopgroep PK              4:39:54  4:38:05  308.-F40-44
1546. Eve Deneumostier                    BEL Woluwé-Saint-Lambert      4:39:55  4:23:56  555.-F18-34
1547. Monica Johansen                     NOR Oslo                      4:39:56  4:23:13  243.-F45-49
1548. Anne Ojala                          FIN Helsinki                  4:40:01  4:25:00  261.-F35-39
1549. Rachel Moir                         GBR Edinburgh                 4:40:02  4:20:55  262.-F35-39
1550. Marjatta Räsänen                    FIN Kuopio                    4:40:12  4:22:51   43.-F55-59
1551. Marie Lyoen                         FRA Wambrechies               4:40:14  4:24:13  556.-F18-34
1552. Astrid Valks                        NED Haarlem                   4:40:17  4:23:36  244.-F45-49
1553. Tamsin Ede                          GBR London                    4:40:25  4:26:29  557.-F18-34
1554. Susanne Rüther                      GER Bielefeld                 4:40:27  4:24:20  115.-F50-54
1555. Ineke Wieferink                     NED Rijnsoever                4:40:28  4:19:24  245.-F45-49
1556. Netty van den Oever                 NED Rijnsoever                4:40:29  4:27:54  246.-F45-49
1557. Lily Overgoor                       NED Amsterdam                 4:40:30  4:23:31  558.-F18-34
1558. Sapphira van Assema                 GBR London                    4:40:34  4:20:08  263.-F35-39
1559. Rosie Morris                        GBR London                    4:40:36  4:23:23  559.-F18-34
1560. Els ter Schure                      NED Beetsterzwaag             4:40:36  4:23:15   44.-F55-59
1561. Jolanda Onderdijk                   NED Zwolle                    4:40:36  4:26:57  247.-F45-49
1562. Syndiah CULIT                       GBR Cambridge                 4:40:40  4:24:19  264.-F35-39
1563. Marine Meyer                        FRA Hirtzbach                 4:40:41  4:21:18  560.-F18-34
1564. Natasja Ybema                       NED Rijswijk Zh               4:40:48  4:22:26  561.-F18-34
1565. Anna Gandal                         SWE Sandviken                 4:40:48  4:24:23  116.-F50-54
1566. Linn Myrlund                        NOR Jevnaker                  4:40:51  4:24:27  562.-F18-34
1567. Claude-Aline Séris                  SUI Begnins                   4:40:52  4:24:57  248.-F45-49
1568. Nienke Van Haaster                  NED Alkmaar                   4:40:53  4:27:06  563.-F18-34
1569. Ellen Weinans                       NED Amsterdam                 4:40:54  4:28:31  117.-F50-54
1570. Judith Baas                         NED HAC '63                   4:40:54  4:23:33  249.-F45-49
1571. Ellen van den Brink                 NED Huizen                    4:40:54  4:21:24  564.-F18-34
1572. Carmen Huerta AntuÑa                ESP Pola De Lena              4:40:58  4:32:36  118.-F50-54
1573. Alessia Tomassini                   ITA Roma                      4:41:00  4:27:10  309.-F40-44
1574. Cecilie Winding Madsen              DEN Aarhus C                  4:41:00  4:22:32  565.-F18-34
1575. Frédérique Vieuvel                  FRA PRV SPORTIFS A BORD       4:41:02  4:26:56  310.-F40-44
1576. Romana Wollesky                     GER Leipzig                   4:41:03  4:24:08   45.-F55-59
1577. Cindy Vantom                        NED Mizuno France             4:41:05  4:25:02  265.-F35-39
1578. Ann m Milton                        NED Marathon Travel Club      4:41:08  4:21:22  311.-F40-44
1579. Béatrice BOURLON-THURET             FRA Fontenay Sous Bois        4:41:13  4:28:05  250.-F45-49
1580. Anne Verheijden                     NED Amsterdam                 4:41:15  4:21:23  566.-F18-34
1581. Sandra De Vita                      GER Laichingen                4:41:20  4:27:36  251.-F45-49
1582. Danijela Kuhn                       GER Laichingen                4:41:20  4:27:35  312.-F40-44
1583. Sandy Guihot                        FRA Heiltz L Eveque           4:41:23  4:21:31  567.-F18-34
1584. Johanneke van Viegen                NED Amsterdam                 4:41:24  4:25:53  568.-F18-34
1585. Heidi Frost                         GBR Kelvedon                  4:41:25  4:27:15  569.-F18-34
1586. Brigitte Rigter                     NED Generali                  4:41:29  4:32:29  266.-F35-39
1587. Welmoed Deinum                      NED Sondel                    4:41:31  4:28:21  570.-F18-34
1588. Kristin Galtung Skar                NOR Oslo                      4:41:34  4:25:08  313.-F40-44
1589. Hannelore Van den Fonteyne          BEL Antwerpen                 4:41:39  4:22:38  571.-F18-34
1590. Debra Shaverin                      GBR Ipswich                   4:41:40  4:22:00  572.-F18-34
1591. Susann Lindner                      GER Berlin                    4:41:42  4:23:59  573.-F18-34
1592. Emma Knight                         GBR London                    4:41:44  4:24:31  574.-F18-34
1593. Nadia Carpenter                     GBR London                    4:41:49  4:22:30  575.-F18-34
1594. Debby de Nooijer                    NED Volendam                  4:41:50  4:24:21  252.-F45-49
1595. Polly Williams                      GBR Norwich                   4:41:53  4:24:15  576.-F18-34
1596. Sophie Van Cauwenberghe             BEL Warcoing                  4:41:55  4:21:40  314.-F40-44
1597. Inge Kuipers                        NED Uden                      4:41:58  4:26:31  267.-F35-39
1598. Diana Gläser                        GER Düsseldorf                4:41:59  4:25:07  315.-F40-44
1599. Sylvie Calmes                       SUI Mollie-Margot             4:42:00  4:27:57  316.-F40-44
1600. Lianne Mouris                       NED Nieuwkoop                 4:42:05  4:24:30  577.-F18-34
1601. Hilla Kiuru                         FIN Helsinki                  4:42:08  4:21:06  578.-F18-34
1602. Joanne Stocks                       GBR Nottingham                4:42:08  4:21:02  268.-F35-39
1603. Charlotte Simm                      GBR London                    4:42:12  4:21:45  317.-F40-44
1604. Ilse Dullens                        NED Atos                      4:42:13  4:25:51  253.-F45-49
1605. Michal Sivan                        ISR Tel Aviv                  4:42:15  4:23:34  579.-F18-34
1606. Nathalie Menn                       FRA Pordic                    4:42:20  4:31:02  318.-F40-44
1607. Agnes van der Helden                NED Apeldoorn                 4:42:21  4:24:56  254.-F45-49
1608. Stephanie Francois                  FRA Joinville Le Pont         4:42:22  4:31:09  580.-F18-34
1609. Laura Edmonds                       GBR London                    4:42:23  4:26:27  581.-F18-34
1610. Ilaria Citterio                     ITA Legnano                   4:42:24  4:29:46  582.-F18-34
1611. Mascha Lemmers                      NED Amsterdam                 4:42:24  4:26:49  583.-F18-34
1612. Linda Leenders                      NED AV Edam                   4:42:25  4:28:00  584.-F18-34
1613. Diana van Gent                      NED Amersfoort                4:42:26  4:26:13  269.-F35-39
1614. Plony de Jong                       NED Amersfoort                4:42:26  4:26:13  270.-F35-39
1615. Eleanor Larkham                     GBR Shrewsbury                4:42:29  4:21:48  271.-F35-39
1616. Louise Olij                         NED Hylas                     4:42:30  4:27:53  119.-F50-54
1617. Passie Herfst                       NED Almere                    4:42:34  4:25:38  272.-F35-39
1618. Ria Van Loenhout                    BEL Kalmthout-Nieuwmoer       4:42:35  4:24:11  120.-F50-54
1619. Charlotte Mellner                   GBR London                    4:42:38  4:28:33  585.-F18-34
1620. Annemiek Schaecken-Miltenburg       NED 's-Gravenhage             4:42:40  4:25:15  255.-F45-49
1621. Ursula Pedrini                      ITA San Zenone Al Lambro      4:42:50  4:31:42  273.-F35-39
1622. Juliette Robiquet                   BEL Harmignies                4:42:54  4:21:55  274.-F35-39
1623. Lene Munk                           DEN Vodskov                   4:42:55  4:22:20   46.-F55-59
1624. Claudine Guegan                     NED Planet Tours              4:42:57  4:26:39  256.-F45-49
1625. Cozette Maryline                    FRA Courdemanges              4:42:57  4:23:03  257.-F45-49
1626. Ingrid van Es                       NED AV '40                    4:42:57  4:24:47  275.-F35-39
1627. Claudia Dotti                       ITA OVUNQUE RUNNING           4:43:00  4:26:36  121.-F50-54
1628. Anke Caspers                        NED Trainingslopen            4:43:02  4:25:16  276.-F35-39
1629. Cécile Bernard                      BEL Mourcourt                 4:43:02  4:25:37  319.-F40-44
1630. Irina Vlasceanu                     NED Amsterdam                 4:43:02  4:26:14  586.-F18-34
1631. Nana Kildemoes                      DEN Odense M                  4:43:04  4:23:00  320.-F40-44
1632. Kerstin Möde                        GER Witten                    4:43:04  4:28:11  258.-F45-49
1633. Christine McGuire                   GER Frankfurt                 4:43:05  4:27:34  122.-F50-54
1634. Elyne Blanquart                     NED Mizuno France             4:43:07  4:27:04  587.-F18-34
1635. Jacqueline MAZOYER                  FRA Le Puy En Velay           4:43:08  4:24:09   21.-F60-64
1636. Patty Kool                          GBR London                    4:43:09  4:26:54  259.-F45-49
1637. Caroline Dyott                      GBR London                    4:43:10  4:23:11  588.-F18-34
1638. Stephanie Charnaud                  GBR Bristol                   4:43:10  4:24:05  277.-F35-39
1639. Laurence Baum                       FRA Jungholtz                 4:43:12  4:25:54  321.-F40-44
1640. Sarah Lowe                          GBR London                    4:43:13  4:24:08  589.-F18-34
1641. Marjolein Paantjens                 NED 's-Gravenhage             4:43:14  4:32:21  590.-F18-34
1642. Anne-Mette Gade                     DEN Svenstrup J               4:43:15  4:24:40  260.-F45-49
1643. Ayelet Epstein                      ISR Kfar Aza                  4:43:15  4:24:55  322.-F40-44
1644. Regine Bonitchi                     FRA La Londe Les Maures       4:43:17  4:22:38  123.-F50-54
1645. Ines Stevens                        BEL Zoersel                   4:43:25  4:24:50  278.-F35-39
1646. Mette Christensen                   DEN Holstebro                 4:43:27  4:26:56  279.-F35-39
1647. Lisbeth Maerkedahl                  DEN Aarhus N                  4:43:27  4:26:56  280.-F35-39
1648. Valentina Lo Re                     LUX Luxembourg                4:43:28  4:21:00  591.-F18-34
1649. Vivian Aamann                       DEN OGF - Denmark             4:43:28  4:43:07  124.-F50-54
1650. Marlene Dreyer                      FRA Ernolsheim/bruche         4:43:31  4:25:20  125.-F50-54
1651. Suzie Rylatt                        GBR London                    4:43:32  4:24:11  323.-F40-44
1652. Florence Toulemonde                 NED Globalrunning             4:43:33  4:29:02  324.-F40-44
1653. Christine Detouche                  FRA Courdemanges              4:43:34  4:23:42  261.-F45-49
1654. Armelle TANNOU                      FRA Le Mans                   4:43:35  4:26:40   47.-F55-59
1655. Patricia Lartigue                   FRA Libourne                  4:43:35  4:25:30   48.-F55-59
1656. Amber Cuttill                       GBR London                    4:43:37  4:26:53  592.-F18-34
1657. Emma Ronde                          NED Amsterdam                 4:43:38  4:28:40  593.-F18-34
1658. Lone Åberg                          DEN Borup                     4:43:42  4:34:20  262.-F45-49
1659. Diana Pellefigues                   NED PRV SPORTIFS A BORD       4:43:42  4:25:41  126.-F50-54
1660. Morgane Quiguer                     FRA Paris                     4:43:45  4:24:25  594.-F18-34
1661. Yke van Dam                         NED Schalkwijk                4:43:47  4:27:22  595.-F18-34
1662. Hélène Charbonnier                  FRA Saujon                    4:43:48  4:36:08  281.-F35-39
1663. Ellianne de fÁtima Pohren           BRA Brasilia                  4:43:52  4:24:41  127.-F50-54
1664. Louise Laroumanie                   FRA Roquefort La Bedoule      4:43:54  4:22:32   22.-F60-64
1665. Betty Selva                         FRA Rothau                    4:43:55  4:32:57  282.-F35-39
1666. Regina Deinum                       NED Utrecht                   4:43:55  4:30:45  596.-F18-34
1667. Clio Heslop                         GBR London                    4:43:57  4:31:44  597.-F18-34
1668. Barbara Nitschke                    GER Laichingen                4:44:02  4:30:18   49.-F55-59
1669. Inge Thorup                         DEN Aarup                     4:44:03  4:25:24   50.-F55-59
1670. Chiaki Fujiwara                     JPN Saitama                   4:44:03  4:28:55  325.-F40-44
1671. Nathalie Hubert                     NED PRV SPORTIFS A BORD       4:44:04  4:26:03  326.-F40-44
1672. Els Hoppenbrouwers                  BEL Essen                     4:44:04  4:25:47  283.-F35-39
1673. Anne-Sophie Bournat                 FRA Paris                     4:44:05  4:27:23  598.-F18-34
1674. Joëlle Kesenne                      BEL Bruxelles                 4:44:07  4:30:02  284.-F35-39
1675. Isabelle YBERT                      FRA Reviers                   4:44:07  4:30:06  327.-F40-44
1676. Zachariou Ifigeneia                 NED Delft                     4:44:11  4:36:36  599.-F18-34
1677. Segolene Dalzon                     FRA Nantes                    4:44:13  4:28:14  328.-F40-44
1678. Malin Jenderblad                    SWE Torslanda                 4:44:19  4:26:58  285.-F35-39
1679. Steinunn Thorsteinsdottir           ISL Reykjavik                 4:44:20  4:25:54  329.-F40-44
1680. Silke Hunter                        GBR Norwich                   4:44:21  4:29:39  263.-F45-49
1681. Annelies Kon                        NED Culemborg                 4:44:24  4:28:04  128.-F50-54
1682. Corinne Deraed                      FRA Wambrechies               4:44:25  4:28:25  129.-F50-54
1683. Tatiana Tolok                       RUS Krasnogorsk               4:44:31  4:25:19  330.-F40-44
1684. Rose van der Haven                  NED Hoogland                  4:44:31  4:34:21  264.-F45-49
1685. Nicoleta Matei                      NED Vodafone                  4:44:34  4:36:11  600.-F18-34
1686. Jeanette Voß                        GER Hamburg                   4:44:35  4:26:54  265.-F45-49
1687. Gabriele Mader                      AUT Wien                      4:44:38  4:29:38  266.-F45-49
1688. Hilde Tack                          BEL Varsenare                 4:44:39  4:27:38  286.-F35-39
1689. Montabone Mariagrazia               ITA Almese                    4:44:39  4:26:26   23.-F60-64
1690. Inge Vandenbroucke                  BEL Jabbeke                   4:44:39  4:27:38  287.-F35-39
1691. Sandy Schroder                      NOR Oslo                      4:44:40  4:25:32  601.-F18-34
1692. Marika Peltonen                     FIN Tampere                   4:44:45  4:24:12  331.-F40-44
1693. Susanne Moser                       GER Duisburg                  4:44:48  4:26:48  267.-F45-49
1694. Anja Küster                         GER Aachen                    4:44:48  4:32:56  288.-F35-39
1695. Mirella Tempelaars                  NED Bussum                    4:44:49  4:28:02  332.-F40-44
1696. Jaana Hyttinen                      FIN Lahti                     4:44:49  4:31:40  602.-F18-34
1697. Marie-Luise Thielemann              GER Gütersloh                 4:44:49  4:27:39   51.-F55-59
1698. Huguette Moons                      NED Vabco Mol (BEL)           4:44:52  4:31:12  130.-F50-54
1699. Johanna Orring                      SWE Umeå                      4:44:52  4:23:09  603.-F18-34
1700. Jeanette Vitting                    DEN Ballerup                  4:44:57  4:28:47  268.-F45-49
1701. Wendy Zuur                          NED De Lier                   4:44:58  4:27:41  604.-F18-34
1702. Dagmar Miesner                      GER Hassendorf                4:44:58  4:29:15  333.-F40-44
1703. Anne Laroche                        FRA Montcenis                 4:45:00  4:26:02  131.-F50-54
1704. Rosalie Tielbeke                    NED Zwolle                    4:45:00  4:26:59  605.-F18-34
1705. Ilse Hommering                      NED Helmond                   4:45:01  4:26:21  289.-F35-39
1706. Ine Van Emmerick                    BEL Wommelgem                 4:45:05  4:33:28  606.-F18-34
1707. Ivona Rocarkova                     NED Amsterdam                 4:45:05  4:26:53  334.-F40-44
1708. Ingrid Dedeurwaerder                BEL Arc-Wattripont            4:45:07  4:24:53  607.-F18-34
1709. Dominique Vansteenbrugge            BEL Pecq                      4:45:07  4:24:54  269.-F45-49
1710. Sarah Hargreaves                    GBR Pocklington               4:45:08  4:23:17  132.-F50-54
1711. Fiona Reid                          GBR Newport                   4:45:10  4:28:03  608.-F18-34
1712. Frederique Carre                    FRA Champigny Sur Marne       4:45:13  4:25:23  335.-F40-44
1713. Sandra Martinez                     CHI Santiago                  4:45:13  4:29:47  133.-F50-54
1714. Betina Hansen                       DEN Odense C                  4:45:14  4:26:35  336.-F40-44
1715. Anne Dalheim                        NOR Bergen                    4:45:16  4:26:35   52.-F55-59
1716. Virginie Boulet                     FRA Wicres                    4:45:18  4:31:08  270.-F45-49
1717. Angelique Benschop                  NED Amsterdam                 4:45:20  4:26:27  609.-F18-34
1718. Rebecca Dutrieux                    NED Rotterdam                 4:45:23  4:25:08  290.-F35-39
1719. Jolanda den Haan                    NED Typhoon                   4:45:24  4:33:17  337.-F40-44
1720. Jeanette Mostert                    NED Nijmegen                  4:45:25  4:31:00  610.-F18-34
1721. Malgorzata Choynowska               POL Lomianki                 4:45:32  4:24:43  271.-F45-49
1722. Daria Salsi                         ITA Ravenna                   4:45:34  4:27:31  338.-F40-44
1723. Caroline Winterbeek                 BEL Mourcourt                 4:45:36  4:25:23  339.-F40-44
1724. Ana-maria Green                     GBR Tunbridge Wells           4:45:40  4:30:30  272.-F45-49
1725. Sandra Florijn                      NED Hilversum                 4:45:48  4:25:55  273.-F45-49
1726. Anne-sophie Essique                 FRA Marcelcave                4:45:53  4:30:52  340.-F40-44
1727. Franziska Heydebreck                NED bunert Sportreisen        4:45:54  4:32:49  611.-F18-34
1728. Claudia Silva                       BRA São Paulo                 4:45:56  4:28:36  291.-F35-39
1729. Stacey Pepper                       NED Amsterdam                 4:46:01  4:32:50  292.-F35-39
1730. Elizabeth Tunna                     GBR Ellesmere Port            4:46:05  4:27:23  612.-F18-34
1731. Linda Shotter                       GBR London                    4:46:06  4:25:28  613.-F18-34
1732. Roos Maris Spekman                  NED Roosendaal                4:46:07  4:27:21  614.-F18-34
1733. Marleen Smid                        NED Trainingslopen            4:46:08  4:31:24  615.-F18-34
1734. Caroline Symersky                   NED Hilversum                 4:46:09  4:24:19  341.-F40-44
1735. Jacqueline Murdoch                  CAN Toronto                   4:46:09  4:34:07  274.-F45-49
1736. Monica Scheper                      NED Ruinen                    4:46:10  4:33:50  342.-F40-44
1737. Britta Thygesen                     DEN Vodskov                   4:46:16  4:28:20   53.-F55-59
1738. Juliette Diez                       NED Endurance Shop Tour       4:46:18  4:26:05  616.-F18-34
1739. HELMBOLD Catherine                  FRA Balma                     4:46:22  4:27:51  275.-F45-49
1740. Sonja Blumenberg                    GER Hamburg                   4:46:24  4:27:28  617.-F18-34
1741. Magdalena Scharrer                  AUT Baden                     4:46:25  4:38:32  276.-F45-49
1742. Mie Hjarbaek                        DEN Copenhagen                4:46:27  4:27:56  618.-F18-34
1743. Sandra Freind                       GER Lünen                     4:46:27  4:26:34  619.-F18-34
1744. Andrea Hofschläger                  GER Filderstadt               4:46:28  4:31:48  134.-F50-54
1745. Eva Bolt                            NED Amsterdam                 4:46:34  4:27:33  620.-F18-34
1746. Marleen Aelbers                     NED Amersfoort                4:46:36  4:31:59  277.-F45-49
1747. Magda Michalek                      BEL Brussels                  4:46:37  4:28:21  621.-F18-34
1748. Nathalie Lodge                      CAN Toronto                   4:46:40  4:24:37  622.-F18-34
1749. Marian Booijink                     NED HAC '63                   4:46:40  4:29:25  278.-F45-49
1750. Nadezda Anfimova                    RUS Moscow                    4:46:40  4:41:25  623.-F18-34
1751. Anja DAngelo-Somsen                 USA Bellevue                  4:46:42  4:27:14  279.-F45-49
1752. Alexandra De Salis                  GBR Sheffield                 4:46:43  4:26:53  624.-F18-34
1753. HUE Mylene                          FRA Nantes                    4:46:46  4:24:53  625.-F18-34
1754. Kirsty Alexander                    GBR London                    4:46:48  4:25:53  626.-F18-34
1755. Victoria Arts Tetlow                NED Amsterdam                 4:46:51  4:32:24  343.-F40-44
1756. Louise Saul                         GBR Edinburgh                 4:46:53  4:28:26  627.-F18-34
1757. Romke Milder                        NED Amsterdam                 4:46:54  4:29:07  628.-F18-34
1758. Dorota Dabrowska                    NED Visegrad Maraton Rytro    4:46:54  4:28:48  629.-F18-34
1759. Annie McGovern                      GBR Glasgow                   4:46:58  4:26:26  293.-F35-39
1760. Katrin Wolfrum                      SUI Laufenburg                4:47:01  4:34:50  294.-F35-39
1761. Kirsten Börner-Berling              GER Lingen/Ems                4:47:02  4:30:05  280.-F45-49
1762. Elena Fossati                       ITA Genova                    4:47:23  4:45:52  295.-F35-39
1763. Maria Sole Paroni                   ITA Toscolano Maderno BS      4:47:23  4:45:50  630.-F18-34
1764. Madeline Maingay                    NED Amsterdam                 4:47:28  4:34:56  344.-F40-44
1765. Annelies De Schauwer                BEL Grimminge                 4:47:29  4:38:01  296.-F35-39
1766. Isabelle Verschaffel                BEL Geraardsbergen            4:47:29  4:38:01  345.-F40-44
1767. Wilma Repetti                       NED Mizuno Italy              4:47:31  4:35:09  135.-F50-54
1768. Sylvia Kok-Doest                    NED Putten                    4:47:32  4:26:57  346.-F40-44
1769. Hilde Tent                          NED Dutch Runners             4:47:34  4:28:16  631.-F18-34
1770. Laurence Creissen                   FRA Paris                     4:47:37  4:30:06  297.-F35-39
1771. Laetitia Linder                     SUI Hauterive                 4:47:39  4:26:37  632.-F18-34
1772. Anita Dideriksen                    DEN Randers NV                4:47:42  4:28:14  298.-F35-39
1773. Angelique Evrard                    BEL Brussels                  4:47:42  4:37:47  299.-F35-39
1774. Margot Bowker                       GBR Gairloch                  4:47:43  4:35:20   24.-F60-64
1775. Pascale Auréjac Rovira              FRA Muret                     4:47:45  4:31:31  136.-F50-54
1776. Daphne Jardin                       FRA Paris                     4:47:46  4:29:22  300.-F35-39
1777. Kate Robertson                      GBR Running Crazy             4:47:47  4:28:09  347.-F40-44
1778. Cathy Pittick                       GBR Running Crazy             4:47:47  4:28:09  137.-F50-54
1779. Aurélie Pintaud                     FRA Lille                     4:47:47  4:28:10  633.-F18-34
1780. Amélie Poissonnier                  FRA Marcq en baroeul          4:47:48  4:28:10  634.-F18-34
1781. Débora Scalabrin Holanda            GER Marburg                   4:47:49  4:37:10  635.-F18-34
1782. Kathy Billings                      GBR Twickenham                4:47:50  4:38:21  348.-F40-44
1783. Eve Blackmore                       GBR Devon                     4:47:51  4:29:45  636.-F18-34
1784. Shona Smith                         GBR Linlithgow                4:48:00  4:27:42  349.-F40-44
1785. Fiona Mayling                       GBR Linlithgow                4:48:00  4:27:42  350.-F40-44
1786. Dominique Derijcke                  BEL St-Martens-Lennik         4:48:01  4:27:21  281.-F45-49
1787. Stephanie Chapelet                  FRA Montbrison                4:48:02  4:39:29  282.-F45-49
1788. Helen Drysdale                      GBR Trowbridge                4:48:02  4:26:11  301.-F35-39
1789. Adva Glukstad                       ISR Oranit                    4:48:06  4:28:20  283.-F45-49
1790. Juliette Pillard-Savaete            FRA Ymeray                    4:48:17  4:32:17  302.-F35-39
1791. Frances Leech                       FRA Paris                     4:48:19  4:27:13  637.-F18-34
1792. Louisa Knight                       GBR London                    4:48:20  4:29:39  638.-F18-34
1793. Claire BONNIOL                      FRA Paris                     4:48:21  4:31:55  351.-F40-44
1794. Nikki Aalberts                      NED Arnhem                    4:48:22  4:31:24  639.-F18-34
1795. Dorota Tomczak                      POL Kazmierz                  4:48:24  4:30:39  303.-F35-39
1796. Nina van Broekhoven                 NED Almere                    4:48:25  4:37:59  640.-F18-34
1797. Sukie Brinkmann                     GER Göttingen                 4:48:25  4:39:38  641.-F18-34
1798. Ina Gebhart                         GER München                   4:48:28  4:30:03  284.-F45-49
1799. Sandrine Boucart                    BEL Tournai                   4:48:29  4:28:15  304.-F35-39
1800. Niina Kleiber                       NED Rotterdam                 4:48:47  4:39:30  305.-F35-39
1801. Jocelyne LIist                      FRA Le Creusot                4:48:47  4:29:46  138.-F50-54
1802. Petra Marton                        GBR London                    4:48:48  4:28:24  642.-F18-34
1803. Lucy Wrapson                        GBR Cambridge                 4:48:48  4:32:00  306.-F35-39
1804. Francesca Lanzarini                 ITA Bologna                   4:48:51  4:28:17  285.-F45-49
1805. Christine Eloire                    FRA Landerneau                4:48:54  4:30:47  352.-F40-44
1806. Johanna Talikainen                  FIN Forssa                    4:48:54  4:35:53  353.-F40-44
1807. Isabelle Gutknecht                  FRA Bartenheim                4:49:01  4:28:35  286.-F45-49
1808. Manuela Rattmann                    BRA Curitiba                  4:49:01  4:30:49  354.-F40-44
1809. Ekaterina SERGIENKO                 NED 's-Gravenhage             4:49:02  4:28:00  643.-F18-34
1810. Brigitte van der Pluijm             NED Prinsenbeek               4:49:03  4:29:35  287.-F45-49
1811. Christine Torsius                   NED Nijkerk Gld               4:49:04  4:32:30  307.-F35-39
1812. Louise van der Sluis                NED Dutch Runners             4:49:05  4:31:36  288.-F45-49
1813. Soetkin De Wispelaere               BEL Melsele                   4:49:06  4:29:50  644.-F18-34
1814. Kathrin Drews                       GER Bad Sassendorf            4:49:10  4:31:54  289.-F45-49
1815. Danielle Raalte                     NED Amsterdam                 4:49:18  4:30:41  645.-F18-34
1816. Sonia Gonzalez Gonzalez             NED Sportravel                4:49:19  4:41:14  646.-F18-34
1817. Susie Morgan                        GBR Ascott-under-Wychwood     4:49:23  4:31:40  647.-F18-34
1818. Sirin Mine Kilic                    TUR Istanbul                  4:49:26  4:34:20  290.-F45-49
1819. Roxane Grymonprez                   FRA Neuville en ferrain       4:49:28  4:35:39  355.-F40-44
1820. Marion Bakker                       NED Amsterdam                 4:49:28  4:33:02  356.-F40-44
1821. Brigitte Lukasch                    AUT Wien                      4:49:29  4:33:23  357.-F40-44
1822. Karin Lykke                         DEN Aarhus V                  4:49:31  4:29:37  308.-F35-39
1823. Ruth Dayan Wolfner                  ISR Tel Aviv                  4:49:34  4:31:27  291.-F45-49
1824. Françoise DUBUIS                    SUI Villars-sous-Yens         4:49:35  4:31:13  139.-F50-54
1825. Birgit van Beek                     NED Leende                    4:49:38  4:34:53  140.-F50-54
1826. Elena Hughes                        USA Apo                       4:49:46  4:33:38  309.-F35-39
1827. Catherine Caragan                   CAN Toronto                   4:49:47  4:32:54  310.-F35-39
1828. Giulia Consonni                     NED Amsterdam                 4:49:49  4:43:10   25.-F60-64
1829. Houthoofdt Nathalie                 BEL Couthuin                  4:49:52  4:28:39  292.-F45-49
1830. Sanne V Hejlesen                    DEN Copenhagen                4:49:54  4:33:25  648.-F18-34
1831. Mette Riis-Vestergaard              DEN Aarhus                    4:49:56  4:33:42  649.-F18-34
1832. Petra Acampo                        NED Mheer                     4:49:57  4:31:11  293.-F45-49
1833. Hilleke Booij                       NED Rotterdam                 4:49:58  4:39:56  650.-F18-34
1834. Helgje de Wolf-Bouman               NED Boxtel                    4:49:58  4:29:30  294.-F45-49
1835. Tiina Ukkonen                       FIN Kuopio                    4:50:00  4:33:19  295.-F45-49
1836. Carolyn Allen                       GBR Eaglesham                 4:50:02  4:31:51  311.-F35-39
1837. Pnina Zion                          NED Israel                    4:50:03  4:29:56  296.-F45-49
1838. Philippa Corner                     GBR Leeds                     4:50:07  4:29:39  141.-F50-54
1839. Mary Sharon Biggins                 GBR Carluke                   4:50:10  4:30:18  358.-F40-44
1840. Martine De Ridder                   BEL Wommelgem                 4:50:10  4:33:20  297.-F45-49
1841. Jill Van Overloop                   BEL Deurne                    4:50:10  4:33:20  651.-F18-34
1842. Carla Onderwater                    NED Amersfoort                4:50:11  4:33:13  142.-F50-54
1843. Amber de Roode                      NED Maarssen                  4:50:12  4:33:57  652.-F18-34
1844. Nynke Bakker                        NED Baarn                     4:50:15  4:40:59  312.-F35-39
1845. Corinne Lonvis                      FRA Roanne                    4:50:17  4:32:08  359.-F40-44
1846. Nicola Urey                         GBR Edinburgh                 4:50:19  4:30:18  653.-F18-34
1847. Møyfrid Risdal                      NOR Stavanger                 4:50:20  4:34:14  654.-F18-34
1848. Amy Roeland                         NED Diemen                    4:50:21  4:34:41  313.-F35-39
1849. Olga Sierra Bernat                  ESP Barcelona                 4:50:26  4:38:38  655.-F18-34
1850. Carme Brugarola Areñas              ESP Ripoll                    4:50:30  4:38:01  143.-F50-54
1851. Jeske Zonneveld                     NED Alkmaar                   4:50:35  4:31:38  656.-F18-34
1852. Meike Van Dam                       NED Houten                    4:50:35  4:34:10  657.-F18-34
1853. Henny Rongen                        NED Nijmegen                  4:50:41  4:29:09  298.-F45-49
1854. Susanne Hounsell                    FRA Suresnes                  4:50:42  4:39:34  658.-F18-34
1855. Gerry Visser                        NED Runner's World Pacing Tea 4:50:42  4:29:38  144.-F50-54
1856. Arjanne van Heijningen              NED Runner's World Pacing Tea 4:50:42  4:29:38  299.-F45-49
1857. Jolie Jacobs-Minneboo               NED Triathlon                 4:50:43  4:33:17  145.-F50-54
1858. Ineke Scheffer                      NED avVN                      4:50:44  4:32:42   54.-F55-59
1859. Yvette van Rossen                   NED AHOLD Rutger Koning       4:50:44  4:35:11  300.-F45-49
1860. Simone Stocksieker                  GER Bielefeld                 4:50:45  4:33:10  314.-F35-39
1861. Sylvie Lefavrais                    FRA Vo2maxvoyages             4:50:47  4:35:34  301.-F45-49
1862. Margreet Jakobs                     NED Amsterdam                 4:50:49  4:31:34  360.-F40-44
1863. Catriona Campbell                   NED Amsterdam                 4:50:49  4:31:34  302.-F45-49
1864. Vicky Milne                         GBR Aberdeen                  4:50:51  4:29:10  659.-F18-34
1865. Guadalupe Cervantes                 BEL La hulpe                  4:50:52  4:35:10  315.-F35-39
1866. Marta Gomez Arias                   ESP Madrid                    4:50:53  4:38:44  361.-F40-44
1867. Veronica Olsson                     SWE Karlstad                  4:50:54  4:30:47  660.-F18-34
1868. Emelie Andersson                    SWE Karlstad                  4:50:54  4:30:47  661.-F18-34
1869. Rachel Taylor                       GBR Manchester                4:50:59  4:30:44  662.-F18-34
1870. Froukje Walta                       NED Reeuwijk                  4:51:00  4:38:32  663.-F18-34
1871. Mirjam van Til                      NED Amsterdam                 4:51:02  4:28:39  316.-F35-39
1872. Donna Murray                        GBR Cambridge                 4:51:06  4:30:01  317.-F35-39
1873. Annemiek van Wijhe                  NED Heerhugowaard             4:51:13  4:34:38  303.-F45-49
1874. Sharon van Elteren                  NED Trainingslopen            4:51:15  4:32:21  664.-F18-34
1875. Lorraine McCoig                     GBR Aberdeen                  4:51:18  4:33:41  318.-F35-39
1876. Kateryna Degtyarova                 UKR Dnepropetrovsk            4:51:19  4:37:25  665.-F18-34
1877. Corina Zuidam                       NED AAV '36                   4:51:21  4:35:09  304.-F45-49
1878. Sophie Laliberte                    NED Mizuno WDO                4:51:22  4:50:55  319.-F35-39
1879. Lena Lunheim Hegstad                NOR Trondheim                 4:51:22  4:33:48  362.-F40-44
1880. Ingrid Hoogstins                    NED Dokkum                    4:51:23  4:37:00  666.-F18-34
1881. Britta Svennesen                    DEN Birkerød                  4:51:24  4:30:27  667.-F18-34
1882. Madeline Piela                      USA Marblehead                4:51:24  4:31:33  668.-F18-34
1883. Christiane Kuehn                    GER Tangermuende              4:51:27  4:30:40  146.-F50-54
1884. Sarah Thiollet                      NED Wageningen                4:51:33  4:35:06  669.-F18-34
1885. Gabriele Weihs                      AUT Wien                      4:51:34  4:31:25  147.-F50-54
1886. Lorna Fleming                       GBR East Grinstead            4:51:35  4:33:58  670.-F18-34
1887. Marianne Kuusijärvi                 POL Krakow                    4:51:41  4:33:34  671.-F18-34
1888. Monique Dammers                     NED Atletico '73              4:51:42  4:34:36  305.-F45-49
1889. Eva Vierneisel                      GER Lauda-Königshofen         4:51:43  4:34:48  148.-F50-54
1890. Pascale Carlier                     BEL Petit Roeulx              4:51:45  4:33:02  149.-F50-54
1891. Elina Töyrylä                       FIN Lahti                     4:51:47  4:33:23  672.-F18-34
1892. Gillian Stevens                     GBR Harrogate                 4:51:49  4:43:09   55.-F55-59
1893. Patricia Lobao Peres Corch          NED Scheldesport              4:51:54  4:40:32  363.-F40-44
1894. Jeannette Stegeman                  NED Utrecht                   4:51:58  4:31:02  150.-F50-54
1895. Fiona Weltman                       NED Purmerend                 4:52:02  4:35:18  673.-F18-34
1896. Lucile FOURNIER                     FRA Vaux                      4:52:04  4:33:58  306.-F45-49
1897. Anne-sophie Cardinael               BEL Gembloux                  4:52:05  4:42:15  307.-F45-49
1898. BOUILLARD Nathalie                  FRA Doussard                  4:52:05  4:32:54  308.-F45-49
1899. Marit Gjellan                       NOR Oslo                      4:52:07  4:30:51  674.-F18-34
1900. Sarah Barwick                       GBR st leonards on Sea        4:52:08  4:32:32  675.-F18-34
1901. Alexandra de Boer                   NED Almere                    4:52:16  4:33:54  364.-F40-44
1902. Marie-Louise Ruben-van Rossum       NED Trainingslopen            4:52:16  4:31:46  309.-F45-49
1903. Marianne Declerck                   BEL Waregem                   4:52:22  4:34:55  310.-F45-49
1904. Danielle Drake                      GBR Diss                      4:52:26  4:31:29  676.-F18-34
1905. Nete Jorgensen                      NED Globalrunning             4:52:27  4:43:11  320.-F35-39
1906. Carola Bunar                        GER Gröbenzell                4:52:29  4:34:03  365.-F40-44
1907. Mijke Beijer                        NED Tilburg                   4:52:29  4:31:56  321.-F35-39
1908. Rianne Guichelaar                   NED Enschede                  4:52:29  4:31:56  677.-F18-34
1909. Heidi Starke                        GER Paderborn                 4:52:32  4:36:09  311.-F45-49
1910. Kate Clarke                         GBR Leigh-on-sea              4:52:35  4:34:21  678.-F18-34
1911. Diana Seinen                        NED PEC 1910                  4:52:37  4:40:12  322.-F35-39
1912. Marie Lepeltier Hamon               FRA Le Mans                   4:52:42  4:35:48  151.-F50-54
1913. Gabriela Pocsa                      NED Utrecht                   4:52:42  4:31:40  679.-F18-34
1914. Anne Beau le Clezio                 FRA Le Mans                   4:52:42  4:35:48  312.-F45-49
1915. Nancy Rip                           NED Pijnacker                 4:52:45  4:30:40  366.-F40-44
1916. Elizabeth Gray                      GBR Beverley                  4:52:45  4:34:26  323.-F35-39
1917. Anna Gasinska                       POL Kraków                    4:52:46  4:33:48  324.-F35-39
1918. Mona Åsgård                         NOR Trondheim                 4:52:48  4:35:14  367.-F40-44
1919. Kine Nostvold                       NOR Saupstad                  4:52:48  4:35:13  325.-F35-39
1920. Kirsten Frank                       NED Krommenie                 4:53:04  4:41:20  313.-F45-49
1921. Jerry Nathan                        GBR Surrey                    4:53:06  4:32:26  680.-F18-34
1922. Nathalie HAMM                       FRA La Broque                 4:53:08  4:44:11  152.-F50-54
1923. Soledad Cunliffe                    PER Lima                      4:53:09  4:39:28  314.-F45-49
1924. Maartje van Zon                     NED Delft                     4:53:13  4:34:55  681.-F18-34
1925. Anne Kelly                          IRL Galway                    4:53:15  4:33:59  315.-F45-49
1926. Aneta Neumann                       GBR London                    4:53:18  4:37:16  368.-F40-44
1927. Brit Broeken                        NED Rotterdam                 4:53:19  4:36:02  682.-F18-34
1928. Lone Haack Müller                   DEN Birkerød                  4:53:19  4:31:32  326.-F35-39
1929. Jill Wilson                         USA Horsham                   4:53:19  4:39:13  153.-F50-54
1930. Paloma Kalf                         NED Hardloopclub Amsterdam    4:53:20  4:36:37   56.-F55-59
1931. Hofit Gelb                          ISR Oranit                    4:53:27  4:33:41  327.-F35-39
1932. Pascale Cocheteux                   BEL Vitrival                  4:53:28  4:35:20  316.-F45-49
1933. Virginie Medina                     NED PRV SPORTIFS A BORD       4:53:31  4:35:30  317.-F45-49
1934. Gaelle Tesse                        BEL Wez-Velvain               4:53:34  4:36:37  369.-F40-44
1935. Nirmala Maschek                     FRA Nanterre                  4:53:35  4:37:07   57.-F55-59
1936. Josefin Persson                     SWE Örebro                    4:53:39  4:42:03  683.-F18-34
1937. Evelyne Landrot                     FRA Chevigny saint sauve      4:53:44  4:39:22  154.-F50-54
1938. Erin Jones                          GBR London                    4:53:45  4:32:18  684.-F18-34
1939. Pernille n Hansen                   NED Marathon Travel Club      4:53:52  4:34:05  318.-F45-49
1940. Katherine Manfred                   GBR Oxford                    4:53:58  4:37:58  685.-F18-34
1941. Susanne Uhe                         GER Soest                     4:54:00  4:34:41  319.-F45-49
1942. Bianca Czekay                       GER Kenzingen                 4:54:00  4:35:00  328.-F35-39
1943. Claire Pitcher                      GBR Tavistock                 4:54:03  4:39:13  155.-F50-54
1944. Eva Schreich                        GER Bonn                      4:54:03  4:42:44  329.-F35-39
1945. Caroline Marcon                     GER Bonn                      4:54:03  4:42:44  686.-F18-34
1946. Annette Koops                       NED Groningen                 4:54:15  4:37:01  370.-F40-44
1947. Katja Hjarsbæk Andersen             DEN Frederiksberg             4:54:22  4:38:10  687.-F18-34
1948. Ruth Reed                           GBR Falkirk                   4:54:25  4:33:38  371.-F40-44
1949. Chitra Nadkarni                     IND Mumbai                    4:54:26  4:37:46  156.-F50-54
1950. Anne sylvie Da Silva                FRA Guines                    4:54:27  4:38:51  320.-F45-49
1951. Alexis Price                        USA Port st lucie             4:54:32  4:34:12  688.-F18-34
1952. Ine Looijen                         NED Bussum                    4:54:33  4:35:11  321.-F45-49
1953. Majorie Molegraaf                   NED Bussum                    4:54:34  4:35:11  372.-F40-44
1954. Jane Macleod                        GBR Edinburgh                 4:54:35  4:32:34   26.-F60-64
1955. Hanneke Kool                        NED Culemborg                 4:54:39  4:38:21  322.-F45-49
1956. Thea Rabe                           NOR Oslo                      4:54:58  4:33:41  689.-F18-34
1957. Jolanta Witasik                     POL PKP CARGO SA              4:55:01  4:41:43  373.-F40-44
1958. Udjen Lewis                         NED TCS                       4:55:04  4:45:59  330.-F35-39
1959. Hanja Oldenburger                   NED 's-Gravenhage             4:55:09  4:38:54  323.-F45-49
1960. Lucie Duriez                        FRA Roubaix                   4:55:10  4:35:04  690.-F18-34
1961. Monique Louter                      NED Uitgeest                  4:55:12  4:38:32  324.-F45-49
1962. Monaco Anna Maria                   ITA Siena                     4:55:16  4:33:11   58.-F55-59
1963. Coralie Dedieu                      FRA Amiens                    4:55:16  4:38:57  691.-F18-34
1964. Veronique Fortin Dufour             FRA Amiens                    4:55:16  4:38:57  374.-F40-44
1965. Maria antonia Gonzalez Fernandez    NED Amsterdam                 4:55:17  4:35:22  331.-F35-39
1966. Phoebe Dowson                       GBR Great Molvern             4:55:19  4:47:25  692.-F18-34
1967. Pirro, Alexandra                    GER Bempflingen               4:55:19  4:36:16  375.-F40-44
1968. Sacha Hesse                         NED Vinkeveen                 4:55:21  4:34:25  376.-F40-44
1969. Irene Anthonisse                    NED Egmond-Binnen             4:55:23  4:34:22  693.-F18-34
1970. Sarah Coates-Holland                GBR Cambridge                 4:55:23  4:36:58  694.-F18-34
1971. Marie ORTIZ                         FRA Chalon/saone              4:55:27  4:36:29  157.-F50-54
1972. Boel Stefansson                     SWE Vaxholm                   4:55:29  4:35:50  158.-F50-54
1973. Amy Lwin                            USA Rockville                 4:55:29  4:33:58  159.-F50-54
1974. Antoinette Albus                    CYP Kiti                      4:55:32  4:44:32  332.-F35-39
1975. Heleen Roozeboom                    NED Capelle aan den IJssel    4:55:36  4:34:39  377.-F40-44
1976. Klazien Jansma                      NED Friesland                 4:55:39  4:53:56   59.-F55-59
1977. Marieke Bakker                      NED Haarlem                   4:55:41  4:38:27  333.-F35-39
1978. Martine Gouineau                    FRA Aigrefeuille              4:55:49  4:38:03  160.-F50-54
1979. Sara Belometti                      NED Travel Design Studio      4:55:49  4:45:27  325.-F45-49
1980. Dominique Pannetier                 FRA Aigrefeuille d'Aunis      4:55:49  4:38:00   27.-F60-64
1981. Marie Gutknecht                     FRA Bartenheim                4:55:49  4:35:23  695.-F18-34
1982. Yenny Farias                        SUI Crissier                  4:55:50  4:37:26  161.-F50-54
1983. Jaana Holmström                     FIN Kuopio                    4:55:51  4:34:20  378.-F40-44
1984. Valérie Talaucher                   FRA Bonville                  4:55:52  4:35:23  326.-F45-49
1985. Maria magda Dos reis da Conceicao   ESP Barcelona                 4:56:00  4:41:23   60.-F55-59
1986. Sophie Daubeny                      FRA Chamonix Mont Blanc       4:56:00  4:39:03  696.-F18-34
1987. Maria Castanho                      BRA Sao Paulo                 4:56:01  4:39:02   61.-F55-59
1988. Maria Rita Caires Corigliano        BRA Taboao Da Serra           4:56:04  4:37:37   62.-F55-59
1989. Meriam de Groot                     NED Den Helder                4:56:04  4:37:40  697.-F18-34
1990. Katharina Sanders                   BEL Mechelen                  4:56:04  4:35:43  698.-F18-34
1991. Marlene Münch                       GER Soest                     4:56:05  4:38:14    6.-F65---
1992. Alexandra Hieck                     GER Olfen                     4:56:06  4:36:16  699.-F18-34
1993. Mandy Panesar                       NED Vodafone                  4:56:09  4:39:04  334.-F35-39
1994. Kelly Bekers                        NED Prinsenbeek               4:56:15  4:36:46  379.-F40-44
1995. Lisa Bojahr                         NED Amsterdam                 4:56:17  4:37:03  700.-F18-34
1996. Naomi Sharp                         GBR Aberdeen                  4:56:20  4:40:42  701.-F18-34
1997. Patricia Cornelissen                NED Millingen aan de Rijn     4:56:21  4:37:47  335.-F35-39
1998. Cindy Mignon                        BEL Galmaarden                4:56:23  4:35:43  380.-F40-44
1999. Mei Chen                            NED Amsterdam                 4:56:23  4:36:27  702.-F18-34
2000. Karoline 't Lam                     NED Parthenon                 4:56:28  4:35:57  327.-F45-49
2001. Martine Saint Didier                NED Endurance Shop Tour       4:56:30  4:36:16  162.-F50-54
2002. Katie Sharp                         GBR Hassocks                  4:56:30  4:35:23  703.-F18-34
2003. Deborah Pett                        GBR Lindfield                 4:56:31  4:35:24  381.-F40-44
2004. Sofia Capacchione                   GBR London                    4:56:38  4:37:39  704.-F18-34
2005. Karin Goes                          NED Kockengen                 4:56:39  4:39:39  705.-F18-34
2006. Ethel van Deventer                  NED Schiedam                  4:56:40  4:38:25  328.-F45-49
2007. Johanna Nikander                    FIN Forssa                    4:56:48  4:43:47  382.-F40-44
2008. Chantal Rousseau                    FRA Noyarey                   4:56:49  4:40:44  329.-F45-49
2009. Heleen de Gouw-Koetsier             NED Triathlon                 4:56:54  4:43:51  330.-F45-49
2010. Kristine Høyen                      NOR Bergen                    4:57:08  4:49:06  706.-F18-34
2011. Irma Smits                          NED Zoetermeer                4:57:10  4:35:54   63.-F55-59
2012. Margit Kängsep                      FIN Vantaa                    4:57:18  4:41:00  383.-F40-44
2013. Nathalie De Luca                    FRA Prévessin-Moëns           4:57:23  4:37:39  331.-F45-49
2014. Christine Meurou                    FRA Courquetaine              4:57:27  4:41:21  332.-F45-49
2015. Martina Rebernig                    AUT Wien                      4:57:27  4:42:46  384.-F40-44
2016. Kathryn Booth                       GBR London                    4:57:31  4:44:43  707.-F18-34
2017. Katie Fry                           GBR Dover                     4:57:33  4:38:25  708.-F18-34
2018. Annelise Rosenberg                  DEN Allerød                   4:57:33  4:37:37  333.-F45-49
2019. Georgina McGuinness                 AUS Millswood                 4:57:37  4:43:07  334.-F45-49
2020. Laura Snee                          NED Vodafone                  4:57:41  4:36:36  709.-F18-34
2021. Tanja Rettig                        GER Lübbecke                  4:57:43  4:42:25  385.-F40-44
2022. Susan Van der Burg                  NED Running Holland           4:57:43  4:36:20  386.-F40-44
2023. Marit Janssen                       NED Amsterdam                 4:57:46  4:35:49  710.-F18-34
2024. Marina Vyshibaeva                   RUS Moscow                    4:57:46  4:48:25  711.-F18-34
2025. Annerie de Gier                     NED Antilope                  4:57:48  4:40:23  163.-F50-54
2026. Carmen Oprea                        BEL Brussels                  4:57:52  4:47:20  387.-F40-44
2027. Clara Verdenius                     NED Amsterdam                 4:57:57  4:48:25  712.-F18-34
2028. Fatma DELSALLE                      FRA La Neuville               4:58:02  4:57:06  335.-F45-49
2029. Katrin Schröder                     GER Düsseldorf                4:58:06  4:36:38  336.-F35-39
2030. Marie-Hélène HENRION                FRA Chatel St Germain         4:58:06  4:40:00  164.-F50-54
2031. Amy Berkhout                        GBR London                    4:58:10  4:37:41  713.-F18-34
2032. Tara Corrigan                       IRL Dublin                    4:58:10  4:37:59  714.-F18-34
2033. Heike-Marie Escherhaus              GER Holdorf                   4:58:19  4:43:23  337.-F35-39
2034. Lucy Foley                          IRL Dublin 1                  4:58:19  4:36:26  336.-F45-49
2035. Pei Tsang                           GER Duisburg                  4:58:23  4:39:41  388.-F40-44
2036. Sharon van der Linden               NED Leiden                    4:58:23  4:40:46  715.-F18-34
2037. Melanie Schrader                    GER Grevenbroich              4:58:24  4:39:42  337.-F45-49
2038. Katrin Heymann                      GER Weeze                     4:58:24  4:43:37  389.-F40-44
2039. Hannah Smith                        GBR Leamington Spa            4:58:30  4:42:32  716.-F18-34
2040. Molly Wainscott                     USA New Smyrna Beach          4:58:32  4:39:49  390.-F40-44
2041. Jasmine Badash                      ISR Omer                      4:58:32  4:38:47  338.-F35-39
2042. Roxane Therrien                     CAN Blainville                4:58:34  4:40:04  339.-F35-39
2043. Irene O'Keeffe                      GBR Bishops Stortford         4:58:45  4:42:57  391.-F40-44
2044. Alexandra Kipping                   GBR Surrey                    4:58:46  4:41:38  717.-F18-34
2045. Stephanie van Breugel               GBR Edinburgh                 4:58:53  4:42:48  718.-F18-34
2046. Paula Convery                       GBR East Kilbride             4:58:57  4:50:58  392.-F40-44
2047. Christina Wegner                    GER Bremerhaven               4:58:57  4:44:00  719.-F18-34
2048. Annemay Gjedrem Lie                 NOR HommersÅk                 4:58:58  4:40:42  165.-F50-54
2049. Yumiko Kawasaki                     NED Heemstede                 4:58:59  4:39:13  338.-F45-49
2050. Rosa Shida                          BRA Sao Paulo - Brazil (      4:59:01  4:38:42  339.-F45-49
2051. Christel Ebbe Rasmussen             NED FLYING BLUE RUNNING       4:59:03  4:56:45  393.-F40-44
2052. Caroline De Jonge                   BEL Destelbergen              4:59:06  4:38:22  394.-F40-44
2053. Caroline Cockram                    GBR Running Crazy             4:59:08  4:41:44  340.-F45-49
2054. Rossella Goldoni                    ITA San Martino In Rio        4:59:09  4:41:32  166.-F50-54
2055. Ella Habdank                        GER Westerhei                 4:59:12  4:39:22    7.-F65---
2056. Sylvia O Higgins                    FRA La Madeleine              4:59:20  4:39:01  341.-F45-49
2057. Marianne Petersen                   DEN Karlslunde                4:59:20  4:42:33   64.-F55-59
2058. Mariana Edvinsson                   SWE Uddevalla                 4:59:21  4:38:15  340.-F35-39
2059. Anne Catherine Gilsoul              BEL Racour                    4:59:21  4:40:48  341.-F35-39
2060. Lauralea Colamussi                  GBR Crawley                   4:59:21  4:46:09  720.-F18-34
2061. Petra Foreman                       GER Weeze                     4:59:26  4:44:39  342.-F45-49
2062. Olga Kepinska                       NED Trainingslopen            4:59:27  4:39:19  721.-F18-34
2063. Francis Rogan                       NED Amsterdam                 4:59:28  4:43:23  342.-F35-39
2064. Lara Owens                          GBR Oxford                    4:59:35  4:38:26  722.-F18-34
2065. Nahymah Fonteyn                     NED Breda                     4:59:36  4:39:18  723.-F18-34
2066. Lone Aagaard                        DEN Hornbaek                  4:59:40  4:39:45  167.-F50-54
2067. Maria gabriela Villalon             CHI Santiago                  4:59:42  4:42:06  343.-F45-49
2068. Geneviève WAHL                      FRA St Jean De Braye          4:59:43  4:44:08  344.-F45-49
2069. Viviane Gheyle                      BEL Wenduine                  4:59:44  4:43:44   65.-F55-59
2070. Anastasia REVA                      RUS Moscow                    4:59:47  4:40:35  724.-F18-34
2071. Mervi Urpilainen                    FIN Ivalo                     4:59:50  4:40:54  725.-F18-34
2072. Caroline Lestoille                  FRA Lille                     4:59:52  4:43:50  168.-F50-54
2073. Julie De Ketele                     BEL Tournai                   4:59:55  4:39:41  343.-F35-39
2074. Aurelie Beaumel                     FRA Paris                     4:59:58  4:38:14  726.-F18-34
2075. Frederique Bertin                   FRA Medis                     5:00:06  4:52:26  395.-F40-44
2076. Trine Holm-Larsen                   DEN Helsingør                 5:00:06  4:38:07  345.-F45-49
2077. Neel van Mourik                     NED Friesland                 5:00:09  4:57:27   66.-F55-59
2078. Latifah Hamzah                      NED Amsterdam                 5:00:09  4:38:53  727.-F18-34
2079. Severine Perez                      FRA Strasbourg                5:00:12  4:41:02  344.-F35-39
2080. Soekie Glasz                        NED Amsterdam                 5:00:12  4:38:43  396.-F40-44
2081. Jeanette Whiteside                  GBR Glasgow                   5:00:15  4:38:42  169.-F50-54
2082. Gudrun Ebeling                      GER Flensburg                 5:00:19  4:40:16  346.-F45-49
2083. Catherine Finch                     GBR Birmingham                5:00:21  4:39:24  728.-F18-34
2084. Emilie Jemine                       BEL Rixensart                 5:00:21  4:38:06  729.-F18-34
2085. Tineke Stuive                       NED Haarlemmermeer            5:00:22  4:42:06  170.-F50-54
2086. Françoise Louis                     BEL Transinne                 5:00:23  4:39:00  345.-F35-39
2087. Sonia Ebert                         GER Espelkamp                 5:00:31  4:45:13  397.-F40-44
2088. Nieves Urtubia                      NED Zaandam                   5:00:37  4:42:37  346.-F35-39
2089. Sandra Jonasdottir                  ISL Hafnarfjordur             5:00:41  4:40:30  347.-F45-49
2090. Dakota Mutch                        GBR Twickenham                5:00:45  4:51:17  730.-F18-34
2091. Natasha Hagen                       NOR Espa                      5:00:46  4:39:05  731.-F18-34
2092. Dana Minculete                      ROU Bucharest                 5:00:47  4:44:01  398.-F40-44
2093. Martine Pesser                      BEL Liège                     5:00:51  4:39:39   67.-F55-59
2094. Bernadette Gorski                   FRA Montchanin                5:00:52  4:41:52  171.-F50-54
2095. Zosso Dominique                     SUI Lausanne                  5:00:56  4:48:33  399.-F40-44
2096. Angéline GOFFI                      FRA St Martin le Vinoux       5:00:56  4:49:08  172.-F50-54
2097. Christine Almarcha                  FRA Vienne En Val             5:01:02  4:46:55   68.-F55-59
2098. Katie Murray                        GBR London                    5:01:07  4:42:59  732.-F18-34
2099. Erisa Ferro                         GBR London                    5:01:11  4:42:25  733.-F18-34
2100. Florence Laroche                    FRA Saint Saturnin Sur L      5:01:12  4:40:17  400.-F40-44
2101. Annika Öhlander                     SWE Pixbo                     5:01:12  4:40:30  401.-F40-44
2102. Luzia Claßen                        GER Herzogenrath              5:01:15  4:44:22  348.-F45-49
2103. Alexandra Clerget                   FRA Mouvaux                   5:01:17  4:40:59  347.-F35-39
2104. Angela Kreijns                      NED Dordrecht                 5:01:29  4:46:22  734.-F18-34
2105. Georgia Middleton                   GBR Cheltenham                5:01:36  4:44:37  735.-F18-34
2106. Joni Schots                         BEL Ranst                     5:01:37  4:42:33  736.-F18-34
2107. Iris Bogaerts                       BEL Boechout                  5:01:37  4:42:33  737.-F18-34
2108. Wendy Watson                        USA Satellite Beach           5:01:37  4:48:37  349.-F45-49
2109. Lise Winther Jensen                 DEN Noerresundby              5:01:40  4:45:11  738.-F18-34
2110. Rhiannon Rees                       GBR Oxford                    5:01:44  4:43:09  348.-F35-39
2111. Gaelle Renard                       BEL Mons                      5:01:45  4:40:18  739.-F18-34
2112. Anna Ovchinnikova                   RUS Moscow                    5:01:47  4:43:48  349.-F35-39
2113. MAR Van der Helm                    NED Delft                     5:01:53  4:42:19  350.-F35-39
2114. Angie Geeraedts                     GER Münster                   5:02:01  4:48:37  402.-F40-44
2115. Anastasia Migunova                  GER Kaiserslautern            5:02:09  4:41:58  740.-F18-34
2116. Hilt Vandekeybus                    BEL Essen                     5:02:10  4:43:45  350.-F45-49
2117. Kaisa Nissi                         FIN Jyväskylä                 5:02:13  4:43:13  351.-F35-39
2118. Angela Presdee                      GBR Gloucester                5:02:18  4:43:50  351.-F45-49
2119. Riitta Nissi                        FIN Lepsämä                   5:02:19  4:42:43  352.-F45-49
2120. Birthe Papendell                    GER Düsseldorf                5:02:22  4:47:55  741.-F18-34
2121. Gurli Mogensen                      DEN Ålsgårde                  5:02:24  4:42:30  173.-F50-54
2122. Claire Cameron                      GBR Musselburgh               5:02:25  4:43:58  352.-F35-39
2123. Nathalie Huisman                    NED Trainingslopen            5:02:26  4:44:54  742.-F18-34
2124. Maria Rostedt-Kaljo                 SWE Ulricehamn                5:02:26  4:45:24  353.-F45-49
2125. Kara Stitcher                       GBR London                    5:02:34  4:42:35  743.-F18-34
2126. Annett Hofman                       GER Tappenbeck                5:02:37  4:44:37  354.-F45-49
2127. Jocelyn Ulevicus                    NED Amsterdam                 5:02:39  4:41:57  353.-F35-39
2128. Lesley Maclaren                     GBR Cornwall                  5:02:43  4:52:16  744.-F18-34
2129. Kheyria Kasim                       GBR Glasgow                   5:02:48  4:43:50  745.-F18-34
2130. Femmieke Lovers                     NED HAC '63                   5:02:50  4:45:35  174.-F50-54
2131. Niina Vieno                         FIN Kerava                    5:02:58  4:43:23  746.-F18-34
2132. Diny Kok                            NED Dutch Runners             5:02:59  4:43:04  175.-F50-54
2133. Dominique Perry                     FRA Roubaix                   5:03:02  4:43:00   28.-F60-64
2134. Carole Nuss                         LUX Luxembourg                5:03:04  4:40:59  747.-F18-34
2135. Laura Calori                        ITA Granarolo dell'Emili      5:03:09  4:42:36  355.-F45-49
2136. Lieke de Bes                        NED Noordwijk Zh              5:03:12  4:41:19  748.-F18-34
2137. Colette Novicki                     CAN Calgary                   5:03:13  4:44:52   69.-F55-59
2138. Kim Vrijsen                         NED Nijmegen                  5:03:18  4:47:26  749.-F18-34
2139. Elizabeth Cunningham                GBR Glasgow                   5:03:24  4:46:12  750.-F18-34
2140. Patricia Dulanto                    PER Lima                      5:03:26  4:49:44  356.-F45-49
2141. Laurie Wilson                       CAN Calgary                   5:03:29  4:45:15  751.-F18-34
2142. Christina Wede                      DEN København V               5:03:30  4:42:04  752.-F18-34
2143. Paula Craven                        GBR Dalbeattie                5:03:32  4:42:28  354.-F35-39
2144. Anne Williamson                     GBR Glasgow                   5:03:33  4:55:35  176.-F50-54
2145. Sofie Storm                         DEN Aarhus C                  5:03:34  4:52:17  753.-F18-34
2146. Annerieke Goudappel                 NED Rotterdam                 5:03:34  4:48:07  403.-F40-44
2147. Cindy Gilquin                       BEL Bierghes                  5:03:38  4:41:45  754.-F18-34
2148. Therese Magnusson                   SWE Borlänge                  5:03:53  4:48:56  755.-F18-34
2149. Rhiannon Prideaux                   GBR Nottingham                5:03:53  4:47:02  756.-F18-34
2150. Randi Roalkvam                      NOR Stavanger                 5:03:58  4:47:04  177.-F50-54
2151. Christine Gelin                     FRA Longvic                   5:03:59  4:49:37  178.-F50-54
2152. Zelita de Jong                      NED Amsterdam                 5:04:12  4:46:40  179.-F50-54
2153. Noor Versteegh                      NED Amsterdam                 5:04:12  4:54:56  757.-F18-34
2154. D'angelo Antonella                  ITA Selargius                 5:04:13  4:42:17  357.-F45-49
2155. Clementine de Wit                   NED Den Burg                  5:04:17  4:47:14  358.-F45-49
2156. Valerie Fouteret                    FRA Wavrin                    5:04:20  4:45:18  359.-F45-49
2157. Karine Hähnel                       FRA Don                       5:04:20  4:45:18  404.-F40-44
2158. Sai Yu Lau                          BEL Berchem                   5:04:20  4:43:28  355.-F35-39
2159. Ingeborg Koot                       NED Maarssen                  5:04:25  4:43:18  360.-F45-49
2160. Iris Fromans                        NED MarathonPlus              5:04:28  4:42:57  356.-F35-39
2161. Maritza van den Berg                NED Trainingslopen            5:04:29  4:44:35  758.-F18-34
2162. Magdalena Domanska                  NED Amsterdam                 5:04:31  4:47:03  759.-F18-34
2163. Hilde Knipping                      NED Atletico '73              5:04:33  4:47:26  760.-F18-34
2164. Joyce Gray                          GBR Glasgow                   5:04:36  4:44:09  761.-F18-34
2165. Francesca Damico                    NED Vodafone                  5:04:40  5:04:19  762.-F18-34
2166. Rose Anne Vincent                   NED PRV SPORTIFS A BORD       5:04:44  4:46:43  180.-F50-54
2167. Vivian Leijen                       NED Dronten                   5:04:45  4:43:16  357.-F35-39
2168. Anita Franzon                       SWE Borlänge                  5:04:47  4:47:46   70.-F55-59
2169. Nancy de Kok                        NED Maasland                  5:05:01  4:47:44  763.-F18-34
2170. Mariska Luth                        NED TTW                       5:05:02  4:48:22  405.-F40-44
2171. Dorit Jensen                        NED Marathon Travel Club      5:05:07  4:43:08   71.-F55-59
2172. Katherine French                    GBR London                    5:05:16  4:50:31  764.-F18-34
2173. Wenche Foss                         NOR Trondheim                 5:05:19  4:47:45  406.-F40-44
2174. Robin Lea Black                     GER Düsseldorf                5:05:24  4:44:10  181.-F50-54
2175. Marion Kopsieker                    GER Steinhagen                5:05:25  4:44:16  182.-F50-54
2176. Victoria Charlesworth               GBR London                    5:05:28  4:44:45  407.-F40-44
2177. Neel Cornelliussen                  DEN Fredensborg               5:05:28  4:51:11  183.-F50-54
2178. Marie Williamson                    GBR Glossop                   5:05:28  4:44:44  358.-F35-39
2179. Marianne Marker                     DEN Rungsted                  5:05:33  4:43:29  361.-F45-49
2180. Géraldine Coumpouras                BEL Havré                     5:05:34  4:48:56  359.-F35-39
2181. Anila Srikanth Jayaraman            GBR Glasgow                   5:05:37  4:51:00  765.-F18-34
2182. Monika Teichmann                    BEL Bruxelles                 5:05:39  4:43:56  184.-F50-54
2183. Anna Maria Arede                    BEL Bruxelles                 5:05:39  4:43:56   72.-F55-59
2184. Mare Davids                         NED Rotterdam                 5:05:41  4:47:19  766.-F18-34
2185. Ingrid van Lieshout                 NED Venhorst                  5:05:46  4:49:08  408.-F40-44
2186. Jacqueline Halbrendt                USA Honolulu                  5:05:47  4:46:18  767.-F18-34
2187. Jennifer Corbett                    ITA Rovereto                  5:05:49  4:46:13  360.-F35-39
2188. Tina p Hjelm                        NED Marathon Travel Club      5:05:59  4:47:07  361.-F35-39
2189. Katie Markham                       GBR York                      5:06:02  4:51:35  768.-F18-34
2190. Sabine Kühl                         GER Dodenhof runs Europe Amst 5:06:03  4:45:23  362.-F45-49
2191. Lisette Lambeck                     NED Groningen                 5:06:21  4:46:12  769.-F18-34
2192. Patricia Le Bras                    FRA Landerneau                5:06:21  4:48:14   73.-F55-59
2193. Isabelle Wypych                     FRA Wasquehal                 5:06:22  4:53:00  185.-F50-54
2194. Ann Allen                           USA Dover                     5:06:22  4:48:42  770.-F18-34
2195. Jenny Gregan                        SUI Gampelen                  5:06:27  4:45:25  771.-F18-34
2196. Evelyne Meunier                     FRA Avion                     5:06:30  4:50:53    8.-F65---
2197. Jolanda Mik                         NED OSS-VOLO                  5:06:34  4:47:20  186.-F50-54
2198. Anne Mette Laursen                  SWE Sundbyberg                5:06:36  4:53:56  772.-F18-34
2199. Maria Auerbach                      DEN Smørum                    5:06:36  4:51:08  409.-F40-44
2200. Paula McMahon                       GBR London                    5:06:37  4:47:00  363.-F45-49
2201. Jessica Karelsen                    NED Diemen                    5:06:38  4:45:58  773.-F18-34
2202. Silke Michels                       GER Koeln                     5:06:39  4:46:15  362.-F35-39
2203. Céline Weytsman                     BEL Antoing                   5:06:40  4:46:28  774.-F18-34
2204. Esmee Glas                          NED Lycurgus                  5:06:42  4:48:29  775.-F18-34
2205. Karianne Røyrane                    NOR Oslo                      5:06:42  4:51:17  776.-F18-34
2206. Natalie Cleaver                     GBR Perth                     5:06:47  4:49:33  777.-F18-34
2207. Bernadette Mauss                    LIE Vaduz                     5:06:49  4:51:18  364.-F45-49
2208. Renate Lageder                      LIE Vaduz                     5:06:49  4:51:18  187.-F50-54
2209. Yvonne Vittali                      NED Texel                     5:06:50  4:45:24  410.-F40-44
2210. Daniela Kaidei                      BRA Sao Paulo                 5:06:51  4:47:27  411.-F40-44
2211. Christelle WEISSE                   FRA Sigolsheim                5:07:03  4:49:37  363.-F35-39
2212. Kamilla Drøidal                     DEN Dragør                    5:07:05  4:48:44  412.-F40-44
2213. Charley Bessels                     NED Amsterdam                 5:07:13  4:52:03  778.-F18-34
2214. Albi Greva                          NED Vodafone                  5:07:15  5:06:57  779.-F18-34
2215. Ya-fen Yu                           NED Rotterdam                 5:07:19  4:45:31  780.-F18-34
2216. Danielle Rackham                    GBR Norwich                   5:07:19  4:49:41  781.-F18-34
2217. Hilde Van Deun                      BEL Berlaar                   5:07:26  4:46:21  365.-F45-49
2218. Marina Boitard                      FRA Malakoff                  5:07:29  4:48:54  413.-F40-44
2219. Outi Nylund                         FIN Veikkola                  5:07:34  4:46:26  364.-F35-39
2220. Laurie Guegand                      NED Endurance Shop Tour       5:07:41  4:46:09  782.-F18-34
2221. Olga Dal Cin                        ITA Oderzo-tv                 5:07:43  4:46:48  188.-F50-54
2222. Laurence Gérard                     BEL Villerot                  5:07:48  4:50:34  783.-F18-34
2223. Emily Mather                        GBR Cottingham Rd, Hull       5:07:54  4:46:52  784.-F18-34
2224. Katia Coveliers                     BEL Aarschot                  5:07:58  4:45:50  366.-F45-49
2225. Mirjam Doornbos - De Zwaan          NED Zwolle                    5:08:10  4:50:33  414.-F40-44
2226. Céline Kleitz                       FRA Dijon                     5:08:13  4:46:27  365.-F35-39
2227. Nicola Keane                        GBR Luton                     5:08:16  5:00:06  785.-F18-34
2228. Mirela Batista                      BRA São Paulo                 5:08:18  4:48:54  415.-F40-44
2229. Valerie Perret                      SUI Grand Lancy               5:08:28  4:46:51  367.-F45-49
2230. Marianne Hirzel                     NOR Haugesund                 5:08:34  4:47:06  416.-F40-44
2231. Nanna Hovelsø                       DEN Copenhagen ø              5:08:35  4:47:50  786.-F18-34
2232. Elisabeth Markussen                 DEN Vejle                     5:08:35  4:57:09  787.-F18-34
2233. Lesley Coulton                      GBR Plymouth                  5:08:35  4:46:57  368.-F45-49
2234. Anne-Mette Meyer                    DEN Tilst                     5:08:36  4:57:08  417.-F40-44
2235. Sarah Thompson                      GBR Swansea                   5:08:38  4:48:03  418.-F40-44
2236. Françoise Gréhal                    FRA JA MELESSE                5:08:38  5:00:58   29.-F60-64
2237. Bozena Schiepert                    GER Kasendorf                 5:08:43  4:51:42  369.-F45-49
2238. Saskia Verhaart                     NED Purmerend                 5:08:44  4:47:39  788.-F18-34
2239. Erin Lindeman                       BEL Brussels                  5:08:59  4:50:56  789.-F18-34
2240. Kathryn Hall                        GBR St Albans                 5:09:03  4:53:06  189.-F50-54
2241. Sandra Lohmann                      GER Ottersberg                5:09:07  4:53:24  419.-F40-44
2242. Caroline Lavenir                    FRA St Victor                 5:09:07  4:53:10  190.-F50-54
2243. Frédérique Escot Sep                NED PRV SPORTIFS A BORD       5:09:21  4:51:19  366.-F35-39
2244. Phillipa Dixson                     GBR Leeds                     5:09:26  4:50:38  370.-F45-49
2245. Jennifer Finch                      GBR Birmingham                5:09:29  4:48:32   74.-F55-59
2246. Carolien Trock                      NED AV Aalsmeer               5:09:31  4:49:22  191.-F50-54
2247. Jane Tvedt Jensen                   NOR Stavanger                 5:09:47  4:50:30  192.-F50-54
2248. Erica Bushu                         USA San Diego                 5:09:50  4:48:33  790.-F18-34
2249. Victoria Moxham                     GBR London                    5:09:50  4:47:51  367.-F35-39
2250. Hanne Holtet                        DEN Højbjerg                  5:09:55  4:48:41  193.-F50-54
2251. Wilhelm Diane                       LUX Rumelange                 5:09:57  4:55:35  791.-F18-34
2252. Donna Hall-Fremont                  GBR Chelmsford                5:09:58  4:55:58  420.-F40-44
2253. Elma Louwe                          NED Meppel                    5:10:01  4:50:04  371.-F45-49
2254. Charlotte Rondaij                   NED Amsterdam                 5:10:07  4:51:27  792.-F18-34
2255. Laura Van der Feen                  NED Rotterdam                 5:10:16  4:48:45  793.-F18-34
2256. Aline van der Feen                  NED Voorschoten               5:10:17  4:48:45  368.-F35-39
2257. Michelle de Lange                   NED Pijnacker                 5:10:19  4:51:52  794.-F18-34
2258. Valerie Guillizzoni                 FRA Coulogne                  5:10:21  4:51:56  421.-F40-44
2259. Regina van Geene                    NED GVAC                      5:10:25  4:51:25   75.-F55-59
2260. Eugenia Sosa                        USA Charlotte                 5:10:27  4:50:02  369.-F35-39
2261. Isabelle Piquemal                   FRA Le Bono                   5:10:32  4:48:57  372.-F45-49
2262. Maria ramona Ungureanu              ROU Bucharest                 5:10:33  4:53:46  795.-F18-34
2263. Etti Larsen                         DEN Greve                     5:10:40  4:53:54   76.-F55-59
2264. Aielli Virginia                     ITA San Giuliano terme        5:10:44  4:52:51   77.-F55-59
2265. Florence Rabé                       NED Endurance Shop Tour       5:10:45  5:10:31  373.-F45-49
2266. Jane Wemyss                         GBR North Lanarkshire         5:10:46  4:48:33  374.-F45-49
2267. Sandrine Bourgain                   FRA Marcq En Baroeul          5:10:46  4:53:16  422.-F40-44
2268. Jacklyn s Rozul                     NED Marathon Travel Club      5:10:49  4:51:28  796.-F18-34
2269. Anneke de Lange                     NED VUmc CCA Marathon 2014    5:10:56  4:54:06  194.-F50-54
2270. Kristiina Maser                     EST Tallinn                   5:10:57  4:59:13  797.-F18-34
2271. Natalia Pellicano                   BRA Brasilia                  5:10:59  4:49:30  798.-F18-34
2272. Susie Thomson                       GBR Glasgow                   5:11:01  4:48:07  423.-F40-44
2273. Lone Hammer-Bek                     DEN Esbjerg V                 5:11:09  4:49:04  375.-F45-49
2274. Jessica Faulkner                    GBR London                    5:11:11  4:49:44  799.-F18-34
2275. Helen Faulkner                      GBR London                    5:11:11  4:49:44  370.-F35-39
2276. Lucy Allen                          GBR London                    5:11:20  4:51:16  371.-F35-39
2277. Sylvie Hempte                       BEL Escanaffles               5:11:27  4:51:16  376.-F45-49
2278. Emily Montigny                      FRA Marseille                 5:11:29  4:51:00  372.-F35-39
2279. Petrie Kok                          NED Tienhoven Ut              5:11:32  4:50:30  377.-F45-49
2280. Cindy Rampaert                      BEL Brasschaat                5:11:39  4:50:37  424.-F40-44
2281. Veridiana Martensen Drago           BRA Limeira                   5:11:44  4:58:11  373.-F35-39
2282. Greetje Leeuwerke                   CAN Gowanstown                5:11:48  4:52:32   78.-F55-59
2283. Claudia Schriber                    SUI Zürich                    5:11:49  4:54:48  374.-F35-39
2284. Doris Krüssel                       GER Emsbüren                  5:11:55  4:50:39   30.-F60-64
2285. Sandra Jacquet                      NED TCS Striders              5:11:57  4:53:14  195.-F50-54
2286. Claire Fourneaux                    FRA Viesly                    5:12:02  4:53:12  800.-F18-34
2287. Stephanie Busmann                   GER Lingen                    5:12:04  4:50:49  378.-F45-49
2288. Sandra Leis                         BRA Rio De Janeiro            5:12:04  4:49:30   79.-F55-59
2289. Heide Galster-Wiechert              GER Lingen                    5:12:04  4:50:48  196.-F50-54
2290. Lauren James                        NED Maastricht                5:12:07  4:51:30  801.-F18-34
2291. Fabiola Rodriguez                   NED TCS Canon                 5:12:08  4:49:57  802.-F18-34
2292. Clarisse MARTIN                     FRA Ernolsheim Sur Bruch      5:12:10  4:53:59   80.-F55-59
2293. Nicolette Gaskell - van der Schaaf  NED Amsterdam                 5:12:16  4:59:43  425.-F40-44
2294. Bjørg Espelund Klausen              DEN Gørding                   5:12:21  4:51:05  379.-F45-49
2295. Marga Barazas                       NED Veenendaal                5:12:23  4:53:40   81.-F55-59
2296. Tracy Killip                        NED Velserbroek               5:12:26  4:51:20  426.-F40-44
2297. Irene Kerkdijk                      NED Haarlem                   5:12:30  4:52:35  803.-F18-34
2298. Emilie Vervy                        BEL Laneffe                   5:12:32  4:53:19  804.-F18-34
2299. Judith Reichenberger                GER Mainz-Kastel              5:12:37  4:54:44  380.-F45-49
2300. Jessica Meyer                       GER Uetze                     5:12:38  4:50:36  805.-F18-34
2301. Evelijn Tjarks                      NED Rotterdam                 5:12:39  4:55:42  375.-F35-39
2302. Helena Malmqvist                    SWE Västerås                  5:12:44  4:51:54  381.-F45-49
2303. Maija Hokkanen                      FIN Helsinki                  5:12:44  4:51:22  382.-F45-49
2304. Michelle Williams                   GBR Menai Bridge              5:12:46  4:51:40  376.-F35-39
2305. Tali Bustnay                        ISR Yokneam                   5:12:47  4:55:16  383.-F45-49
2306. Sabine Schöffel                     GER Salach                    5:12:50  4:57:32  384.-F45-49
2307. Brigitte Müller                     GER Donzdorf                  5:12:50  4:57:31  197.-F50-54
2308. Sandra Licht                        GER Süssen                    5:12:50  4:57:32  385.-F45-49
2309. Marieke Schieman                    NED Philippine                5:12:56  4:53:55  427.-F40-44
2310. Katerina Hronikova                  CZE Prague                    5:12:56  4:51:34  806.-F18-34
2311. Barbara Harrison                    GBR Cheshunt                  5:13:00  4:52:02  198.-F50-54
2312. Eve Härma                           EST Tallinn                   5:13:01  4:54:24  807.-F18-34
2313. Corine Jansen                       NED Zwolle                    5:13:08  4:52:28  808.-F18-34
2314. Fieke de Ruijter                    NED Nijmegen                  5:13:08  4:53:15  809.-F18-34
2315. Doris Bolmer                        GER Steinhagen                5:13:09  4:50:42  386.-F45-49
2316. Gisela Krusenotto                   GER Gütersloh                 5:13:10  4:50:42  387.-F45-49
2317. Chellaine Gieske                    RSA Johannesburg              5:13:14  4:56:46  428.-F40-44
2318. Ludivine Huet-Haupt                 GBR London                    5:13:15  4:56:47  377.-F35-39
2319. Jemma Donovan                       IRL Cork                      5:13:18  4:55:06  810.-F18-34
2320. Shirley Stafford                    IRL Kildare                   5:13:20  4:55:08  378.-F35-39
2321. Francesca Blackburn                 GBR Portsmouth                5:13:20  4:55:25  811.-F18-34
2322. Wendy Cole                          GBR Worcester                 5:13:21  4:52:53  388.-F45-49
2323. Lidia Bakker                        NED Almere                    5:13:23  4:57:40  812.-F18-34
2324. Eleanor Mackenzie                   GBR Edinburgh                 5:13:24  4:50:59  389.-F45-49
2325. Delphine Leersnyder                 BEL Tournai                   5:13:24  4:53:13  429.-F40-44
2326. Satu Jumisko-Pyykkö                 FIN Tampere                   5:13:32  4:52:14  379.-F35-39
2327. Satu Miettinen                      FIN Tolkkinen                 5:13:35  4:52:13  430.-F40-44
2328. Laura Elovainio                     FIN Kirkkonummi               5:13:35  4:52:14  431.-F40-44
2329. Ria Lasker                          NED Dutch Runners             5:13:36  4:52:03  390.-F45-49
2330. Mixo Matyimeile                     NED Nederland                 5:13:37  4:58:47  380.-F35-39
2331. Lauren Barker                       GBR Sheffield                 5:13:40  4:54:53  813.-F18-34
2332. Nina Hoybakk                        NOR Torvastad                 5:13:47  4:54:38  381.-F35-39
2333. Orla Grimes                         LUX Luxembourg                5:13:51  4:53:53  382.-F35-39
2334. Sylvie Rivain                       FRA La Jarrie                 5:13:52  4:51:46  199.-F50-54
2335. Anastassiou Coralie                 FRA La Jarrie                 5:13:52  4:51:45  391.-F45-49
2336. Maryse Goulmy                       NED Planet Tours              5:13:57  4:56:37   82.-F55-59
2337. Hemali Mehta                        IND Mumbai                    5:13:57  4:52:55  383.-F35-39
2338. Madeleine Kurtén                    SWE Torslanda                 5:13:57  4:56:36  432.-F40-44
2339. Marijke Piets                       NED Amsterdam                 5:14:01  4:53:11   31.-F60-64
2340. Heike Ulferts                       GBR Edinburgh                 5:14:06  4:54:49  433.-F40-44
2341. Vicky Webb                          GBR Cheltenham                5:14:10  4:52:25  814.-F18-34
2342. Cvetka Rogan                        SLO Velenje                   5:14:11  4:55:04   83.-F55-59
2343. Dawn Becker                         CAN Canmore, Alberta          5:14:11  4:55:25  434.-F40-44
2344. Audrey Pommier                      BEL Bruxelles                 5:14:13  4:52:40  815.-F18-34
2345. Vladimíra Horácková                 CZE Ostrava Hermanice         5:14:22  4:57:11  384.-F35-39
2346. Karen Robb                          GBR Glasgow                   5:14:22  4:52:49  816.-F18-34
2347. Unni-Bente Norangshol Haugen        NOR Frogner                   5:14:23  4:55:41   84.-F55-59
2348. Tessa Hutton                        GBR London                    5:14:24  4:54:31  817.-F18-34
2349. Mara Gironi                         NED Terramia / Terramia Srl   5:14:25  4:54:15   32.-F60-64
2350. Brenda Huberts                      NED Dutch Runners             5:14:30  4:55:24  200.-F50-54
2351. Mirjam Wassink                      NED Andelst                   5:14:30  4:55:24  385.-F35-39
2352. Maggie Hutchison                    GBR Edinburgh                 5:14:31  4:51:37  435.-F40-44
2353. Maria Christensen                   DEN Dragoer                   5:14:40  4:56:19  386.-F35-39
2354. Annick Speeleveld                   NED Leiden                    5:14:55  4:55:50  392.-F45-49
2355. Elke Jagst                          GER Herford                   5:15:14  4:53:57  393.-F45-49
2356. Julia Scott                         GBR Bristol                   5:15:16  4:54:11  818.-F18-34
2357. Susan Hartsuiker                    NED Amersfoort                5:15:20  4:56:39  436.-F40-44
2358. Tynke Duipmans                      NED Amsterdam                 5:15:25  4:55:00  819.-F18-34
2359. Virva Kajamaa                       FIN Helsinki                  5:15:25  4:55:48  820.-F18-34
2360. Angela Little                       GBR Ware                      5:15:26  4:57:36  821.-F18-34
2361. Lasma Abolina                       LAT Riga                      5:15:28  4:58:41  437.-F40-44
2362. Lea Katholm                         NED Marathon Travel Club      5:15:34  4:53:33    9.-F65---
2363. Dagmar van Pelt                     NED Trainingslopen            5:15:34  4:58:30  438.-F40-44
2364. Jette Rasmussen                     DEN Ålsgårde                  5:15:36  4:53:36  201.-F50-54
2365. Rita Veldmaat-van Meurs             NED Runnersworld              5:15:36  5:15:15  387.-F35-39
2366. Ulla Ankerstjerne                   DEN Odense C                  5:15:36  4:54:22  202.-F50-54
2367. Desiree Haan                        NED Beugen                    5:15:43  4:59:04  203.-F50-54
2368. Vesna BozoviCar                     SLO Dobrova                   5:15:44  4:55:23  204.-F50-54
2369. Alina Ciuvikinaite                  LTU Jonava                    5:15:50  5:15:50  822.-F18-34
2370. Stephanie van Stigt Thans           NED Phanos                    5:15:51  4:57:42  823.-F18-34
2371. Susan Daman                         NED Purmerend                 5:15:54  4:54:23  824.-F18-34
2372. Josefine West                       SWE Viskafors                 5:16:01  4:57:54  439.-F40-44
2373. Lucia Gabriela Rodriguez Delgado    NED Rotterdam                 5:16:10  4:57:05  825.-F18-34
2374. Amy Lynn Emanuel                    NED Zaandam                   5:16:12  4:57:45  826.-F18-34
2375. Valerie Schajer                     FRA Paris                     5:16:15  5:02:07  827.-F18-34
2376. Stephanie Redfern                   GBR Derby                     5:16:21  4:56:05  828.-F18-34
2377. Anneli Kajanto                      FIN Helsinki                  5:16:23  4:55:38   10.-F65---
2378. Mette Sophie Büchert                GER Neu-Ulm                   5:16:26  4:57:29  829.-F18-34
2379. Laurence Chausserie                 FRA Biarritz                  5:16:28  4:55:50  440.-F40-44
2380. Laure CHAMP-RIGOT                   FRA Caen                      5:16:41  4:54:52  830.-F18-34
2381. Helene Verger                       FRA Caen                      5:16:41  4:54:52  831.-F18-34
2382. Bridget Walker                      GBR Esher                     5:16:42  4:55:59  205.-F50-54
2383. Marie Heracleous                    GBR London                    5:16:46  4:57:00  388.-F35-39
2384. Alien Vaartjes                      NED Laren Nh                  5:16:47  4:56:54  394.-F45-49
2385. Amanda Diogenes                     BRA Fortaleza                 5:16:51  4:54:53  832.-F18-34
2386. Angie Webster                       GBR Melrose                   5:16:52  4:55:12  395.-F45-49
2387. Loy Phillips                        GBR Harlow                    5:16:55  4:57:01  396.-F45-49
2388. Roya Ali Khanbegi                   CAN Toronto                   5:16:57  4:58:02  389.-F35-39
2389. Erin McBride                        USA Rochester                 5:17:02  5:05:15  833.-F18-34
2390. Katarina Beremark                   SWE Genarp                    5:17:11  4:55:47  397.-F45-49
2391. Shanti Ingels                       BEL Brussels                  5:17:11  4:55:38  834.-F18-34
2392. Smadar Oren                         ISR Revadim                   5:17:17  4:58:03  441.-F40-44
2393. Sari Ilo                            FIN Tupos                     5:17:26  4:56:04  398.-F45-49
2394. Anouk Sekulic                       SUI Fribourg                  5:17:40  4:57:29  835.-F18-34
2395. Mai-Britt Iversholt                 DEN Skibby                    5:17:57  4:56:44  390.-F35-39
2396. Donna Thurston                      GBR London                    5:17:59  4:58:21  836.-F18-34
2397. Paola Milia                         ITA Selargius                 5:18:04  4:56:06  206.-F50-54
2398. Holly Hulme                         GBR Kent                      5:18:11  4:57:15  837.-F18-34
2399. Jenny Campbell                      GBR Fareham                   5:18:11  5:00:44  838.-F18-34
2400. Guillemette de Calbiac              GBR London                    5:18:12  4:57:20  839.-F18-34
2401. Lineke Dogger                       NED Hoofddorp                 5:18:17  4:57:06  399.-F45-49
2402. Anne-Maria Niittyvuopio             FIN Helsinki                  5:18:21  4:56:44  207.-F50-54
2403. Ellen van de Stadt                  NED Badhoevedorp              5:18:26  5:02:06  442.-F40-44
2404. Herma van den Berg-Naaijen          NED Lelystad                  5:18:30  4:57:36  443.-F40-44
2405. Alessia Pasinetti                   NED Travel Design Studio      5:18:40  5:08:19  840.-F18-34
2406. Dominique Koch                      FRA La Broque                 5:18:42  4:56:40  208.-F50-54
2407. Carole Berthoud Ledergerber         SUI Urdorf                    5:18:45  5:00:06  400.-F45-49
2408. Gabriella Mosk                      NED Waternet                  5:18:46  4:58:44  444.-F40-44
2409. Manuela Balliana                    NED Hilversum                 5:18:49  4:57:25  209.-F50-54
2410. Margaret Husein                     GBR Reading                   5:18:57  4:57:52   33.-F60-64
2411. Aly Wieken-de Vries                 NED Noord-Sleen               5:18:58  4:58:12  401.-F45-49
2412. Mylene Elliott                      GBR Rochester                 5:19:03  4:57:29  841.-F18-34
2413. Therése Nordlund                    SWE Vasteras                  5:19:06  5:15:28  842.-F18-34
2414. Nikkie Meijers                      NED Nijmegen                  5:19:07  5:00:01   85.-F55-59
2415. Gabrielle Stuart                    NED Almere                    5:19:10  5:02:08  445.-F40-44
2416. Perihan gulumsun Ozkok              TUR Istanbul                  5:19:19  5:01:05  446.-F40-44
2417. Seda Nanic Zeybek                   TUR Istanbul                  5:19:26  5:01:14  447.-F40-44
2418. Marieke van der Mast                NED Amsterdam                 5:19:29  4:58:50  843.-F18-34
2419. Joanna Napoli                       FRA Boulogne Billancourt      5:19:34  5:03:36  844.-F18-34
2420. Laurie Canac                        FRA Boulogne Billancourt      5:19:35  5:03:36  845.-F18-34
2421. Anne Lampinen                       FIN Tampere                   5:19:43  4:59:08  448.-F40-44
2422. Sarah Wajda                         GER Bremen                    5:19:47  4:58:10  846.-F18-34
2423. Sabine Libert                       BEL Saint Ghislain            5:19:49  4:57:51  402.-F45-49
2424. Elisabeth Bergum                    NOR Fjellhamar                5:19:58  4:58:21  847.-F18-34
2425. Bernadette Wanink                   GER Münster                   5:20:22  4:58:20  848.-F18-34
2426. Mei Xuan Tan                        SIN Singapore                 5:20:31  4:58:26  849.-F18-34
2427. Agnès Merlo                         FRA Cagnes Sur Mer            5:20:34  5:02:25  403.-F45-49
2428. Barbara Tesolin                     BEL Leuze                     5:20:44  5:09:29  449.-F40-44
2429. Petra Fridman                       SWE Linköping                 5:20:45  5:01:10  850.-F18-34
2430. Sylvia Coenen                       NED Delft                     5:20:51  5:01:16  404.-F45-49
2431. Rosaline Conters                    BEL Mark                      5:20:51  4:59:27  450.-F40-44
2432. Roselyne Cathelain                  FRA Viesly                    5:20:54  5:02:04  210.-F50-54
2433. Kristina Johansson                  GBR Goldhawk rd, London       5:20:54  5:01:15  851.-F18-34
2434. Tessa Gulpers                       NED Amsterdam                 5:21:02  5:03:28  852.-F18-34
2435. Britta Ageloussis                   GER Nienburg                  5:21:03  5:05:34  405.-F45-49
2436. Elke Grossenbacher                  GER Kerpen                    5:21:03  5:04:18  211.-F50-54
2437. Helen Rawling                       GBR London                    5:21:08  5:03:14  853.-F18-34
2438. Lauren Willington                   GBR London                    5:21:10  5:02:20  854.-F18-34
2439. Gilza Fructuoso                     BRA Brasilia Df               5:21:15  5:09:06  212.-F50-54
2440. Saskia SL Blaisse                   NED Amsterdam                 5:21:17  5:00:48  406.-F45-49
2441. Margot F Janse                      NED Amsterdam                 5:21:17  5:00:48  407.-F45-49
2442. Hanna Ojuri                         GER Lübeck                    5:21:18  5:00:08  451.-F40-44
2443. Jackie Walkom                       GBR Killington                5:21:19  4:59:42  408.-F45-49
2444. Deborah Wery                        BEL Brussels                  5:21:22  5:00:02  855.-F18-34
2445. Samantha Unger                      GBR London                    5:21:33  5:04:00  452.-F40-44
2446. Betina Lassen                       DEN Ringsted                  5:21:39  5:00:05  391.-F35-39
2447. Christel Ester Sommerfeld           GER Lingen                    5:21:52  5:00:36   86.-F55-59
2448. Sylvie Skora                        FRA Villeneuve D'ascq         5:21:56  5:01:55  409.-F45-49
2449. Yuqing Chang                        USA Norman                    5:22:08  5:02:02  856.-F18-34
2450. Maria Valtiala                      SWE MalmÖ                     5:22:29  5:04:03  453.-F40-44
2451. Silvia Russel                       NED AV '23                    5:22:30  5:00:44  410.-F45-49
2452. Weiching Lee                        NED Rotterdam                 5:22:35  5:04:40  857.-F18-34
2453. Sheila van der Burg- Boeren         NED Running Holland           5:22:41  5:01:18  392.-F35-39
2454. Roberta h Hansen                    NED Marathon Travel Club      5:22:44  5:00:45   34.-F60-64
2455. Conny Meiland                       NED De Spartaan               5:23:04  5:11:45   87.-F55-59
2456. Eleanor Laird                       GBR Dunbartonshire            5:23:10  5:01:13  411.-F45-49
2457. Angela Mclaughlan                   GBR Motherwell                5:23:10  5:01:13  213.-F50-54
2458. Jule Kruckau                        GER Wildau                    5:23:14  5:02:44  393.-F35-39
2459. Daniela Brawley                     GBR Bellshill                 5:23:21  5:01:35  858.-F18-34
2460. Helen Bayliss                       GBR London                    5:23:23  5:03:42  859.-F18-34
2461. Estelle Backert                     FRA ASC MESSIER-BUGATTI       5:23:27  5:12:36  394.-F35-39
2462. Yumi Yamazaki                       NED Amsterdam                 5:23:30  5:02:00  454.-F40-44
2463. Vered Kedar                         ISR Lehavim                   5:23:33  5:05:24  455.-F40-44
2464. Eleanor Rodgers                     GBR Stansted Mountfitche      5:23:34  5:09:55  412.-F45-49
2465. Edith Hagenaar                      NED Amstelveen                5:23:34  5:03:38  456.-F40-44
2466. Maria Hageman                       SWE Skärholmen                5:23:38  5:03:29  860.-F18-34
2467. Emy Åstrand                         SWE Skärholmen                5:23:38  5:03:29  861.-F18-34
2468. Tshepiso Sennelo                    RSA Johannesburg              5:23:56  5:07:51  395.-F35-39
2469. Teresa Wilson                       RSA Johannesburg              5:24:00  5:07:32  413.-F45-49
2470. Nicola Rae                          GBR Aberdeen                  5:24:09  5:06:26  862.-F18-34
2471. Nathalie Fernandes Lopes            FRA Gretz Armainvilliers      5:24:12  5:01:40  414.-F45-49
2472. Laurence OLPHAND                    FRA Revel                     5:24:20  5:02:52  415.-F45-49
2473. Nadine Scharak                      GER Röthenbach                5:24:32  5:02:21  863.-F18-34
2474. Chantal Tak                         NED Amsterdam                 5:24:38  5:07:10  416.-F45-49
2475. Andressa Taveira                    BRA SÃo Paulo                 5:24:39  5:09:32  864.-F18-34
2476. Françoise Le Page                   FRA Rennes                    5:24:56  5:03:06  214.-F50-54
2477. Leite Amelia                        FRA Villeneuve D'ascq         5:25:11  5:09:09  417.-F45-49
2478. Laura Gillespie                     GBR Craigavon                 5:25:12  5:03:24  865.-F18-34
2479. Dehen Isman                         GER Aachen                    5:25:13  5:03:44  418.-F45-49
2480. Siham Bennani                       MAR Casablanca                5:25:13  5:03:19  396.-F35-39
2481. Andrée Weber                        LUX Luxembourg                5:25:14  5:04:29  866.-F18-34
2482. Wendy Jordan                        GBR Northwood                 5:25:17  5:06:40  457.-F40-44
2483. Micaela Hollins                     GBR London                    5:25:27  5:04:20  867.-F18-34
2484. Elin Møllegaard                     NOR Tiller                    5:25:28  5:06:33  419.-F45-49
2485. Judith Hare                         GBR Benfleet                  5:25:45  5:06:17   11.-F65---
2486. Valérie Annamayer                   FRA St Martin Lacaussade      5:25:50  5:07:47  215.-F50-54
2487. Isabelle Horand                     SUI Bremgarten Bei Bern       5:25:52  5:12:57  868.-F18-34
2488. Maria Humphreys                     GBR Leeds                     5:25:55  5:04:27  397.-F35-39
2489. Gillian McCaffer                    GBR Wishaw                    5:25:56  5:03:59  398.-F35-39
2490. Maria Boberg                        FIN Pernå                     5:26:07  5:05:13  420.-F45-49
2491. Jane Darlington                     GBR Buckley                   5:26:46  5:05:50  421.-F45-49
2492. Marcella Ceva                       BRA Sao Paulo                 5:26:53  5:09:12  869.-F18-34
2493. Cobine Ramaekers                    NED Tilburg                   5:26:54  5:10:48  422.-F45-49
2494. Biancamaria Giraldin                ITA Padova                    5:27:00  5:11:04  423.-F45-49
2495. Abi Bentinck-Hinton                 GBR Cheltenham                5:27:12  5:08:31  399.-F35-39
2496. Victoria Moran                      GBR Watford                   5:27:21  5:05:14  870.-F18-34
2497. Eeri-Mari Rönnberg                  FIN Vantaa                    5:27:24  5:06:51  424.-F45-49
2498. Gertine Nap                         NED Clytoneus                 5:27:36  5:06:54  425.-F45-49
2499. Astrid Kepper                       NED Hilversum                 5:27:40  5:08:35  458.-F40-44
2500. Anne Begley                         GBR Bo'ness                   5:27:41  5:06:55  400.-F35-39
2501. Henny Huisken- Fleerkate            NED Markelo                   5:27:52  5:07:22   88.-F55-59
2502. Susanne Nielsen                     DEN Varde                     5:27:56  5:08:56  216.-F50-54
2503. Emily Parrott                       GBR London                    5:28:02  5:04:44  871.-F18-34
2504. Annette Kloppe                      GER Hiddenhausen              5:28:03  5:06:46  426.-F45-49
2505. Corrie van Wietingen                NED Delft                     5:28:11  5:06:37   89.-F55-59
2506. Elisabeth Schneider                 NED Globalrunning             5:28:15  5:08:26  459.-F40-44
2507. Dominique Hedreul                   FRA La Balme de Sillingy      5:28:15  5:06:25   90.-F55-59
2508. Nidhi n Singh                       NED TCS ABN AMRO              5:28:19  5:19:03  872.-F18-34
2509. Tanja Jent                          SUI Solothurn                 5:28:25  5:08:38  873.-F18-34
2510. Julie Montoisy                      BEL Court-saint-Etienne       5:28:33  5:06:43  874.-F18-34
2511. Joy Tennent                         USA Chicago                   5:28:43  5:10:41  875.-F18-34
2512. Hilde Vietz                         GER Grafenau                  5:28:47  5:06:58   91.-F55-59
2513. Brigitte Haugaard                   DEN Sønderborg                5:29:04  5:07:31  460.-F40-44
2514. Angela Roeland                      NED Lathum                    5:29:05  5:09:07  461.-F40-44
2515. Yi Zhu                              CHN Shanghai                  5:29:16  5:07:43  462.-F40-44
2516. Anna Shaginian                      RUS Saint-Petersburg          5:29:18  5:14:03  876.-F18-34
2517. Christina Clasing                   GER Lippstadt                 5:29:22  5:10:03  217.-F50-54
2518. Sakura IJichi                       NED Rotterdam                 5:29:23  5:08:26  877.-F18-34
2519. Allison Dalton                      GBR Motherwell                5:29:29  5:07:32  878.-F18-34
2520. Christine Rotsaert                  NED Alkmaar                   5:29:58  5:11:01  218.-F50-54
2521. Elena Smetannikova                  BEL Turnhout                  5:29:59  5:09:28  879.-F18-34
2522. Christina Krogh                     DEN Copenhagen S              5:30:04  5:08:28  880.-F18-34
2523. Sigrid de Vries                     NED Amsterdam                 5:30:08  5:07:41  881.-F18-34
2524. Adi Løie                            DEN Vedbaek                   5:30:11  5:08:08  219.-F50-54
2525. Inez Baylé                          NED Deventer                  5:30:15  5:08:45  220.-F50-54
2526. Jacqueline van der Linden           NED Vlaardingen               5:30:29  5:11:13  882.-F18-34
2527. Emma Corcoran                       GBR Edinburgh                 5:30:47  5:08:09  883.-F18-34
2528. Iris Knook                          FRA Mauzac t Grand Casta      5:31:00  5:09:34  427.-F45-49
2529. Elin Rudolfsson                     NED Haarlem                   5:31:01  5:11:26  884.-F18-34
2530. Astrid Meffert                      GER Heddesheim                5:31:01  5:09:56  428.-F45-49
2531. Bianca georgiana Mazilu             ROU Voluntari                 5:31:16  5:10:31  463.-F40-44
2532. Suzanne Janssen                     NED Elsloo Lb                 5:31:26  5:09:53  429.-F45-49
2533. Alison Allen                        GBR Ramsgate, Kent            5:31:41  5:10:29  430.-F45-49
2534. Amanda Teglhus                      DEN Aalborg                   5:31:47  5:13:44  885.-F18-34
2535. Noemi Jimenez                       BEL Brussels                  5:31:57  5:13:38  886.-F18-34
2536. Ejona Varangu                       NED Vodafone                  5:32:00  5:31:50  887.-F18-34
2537. Catharine Jacobs                    USA Ponte Vedra               5:32:05  5:20:40  431.-F45-49
2538. Jeana Quintana                      USA Jensen Beach              5:32:05  5:20:40  221.-F50-54
2539. Elisabeth Jouty                     FRA La Croix De La Roche      5:32:09  5:20:12  222.-F50-54
2540. Martina Berge                       NED bunert Sportreisen        5:32:11  5:19:19  223.-F50-54
2541. Tanja Kuiperi                       NED Haarlem                   5:32:18  5:11:21   92.-F55-59
2542. Eren Ozduzen                        NED Vodafone                  5:32:21  5:19:49  888.-F18-34
2543. Lyndsey Ferguson                    GBR Belfast                   5:33:02  5:12:20  889.-F18-34
2544. Simone Bouwmeester Wooning          NED Amsterdam                 5:33:02  5:11:27  432.-F45-49
2545. Maria Leblanc                       FRA Tournan En Brie           5:33:11  5:10:40  224.-F50-54
2546. Jacqui Caldwell                     GBR Motherwell                5:33:16  5:11:03  433.-F45-49
2547. Angela Timmerman                    NED Kampen                    5:33:16  5:12:48  464.-F40-44
2548. Claudia Gruber                      AUT Wien                      5:33:32  5:14:18  465.-F40-44
2549. Karin Relleke                       NED Hilversum                 5:33:39  5:12:22  890.-F18-34
2550. Laura van Maaren                    NED Hoogland                  5:33:39  5:15:08  891.-F18-34
2551. Marja Kingma                        GBR Rochester                 5:33:46  5:10:54  225.-F50-54
2552. Chantal Deman                       FRA Hondeghem                 5:33:53  5:11:52  434.-F45-49
2553. Lisbeth Fischer                     DEN Vig                       5:33:58  5:14:07  435.-F45-49
2554. Elizabeth Fisher                    GBR Harrow                    5:34:26  5:12:25  892.-F18-34
2555. Ana Lúcia Falavena Machado          BRA Joinville                 5:34:36  5:19:58  436.-F45-49
2556. Esther Steenge                      NED Groningen                 5:34:41  5:13:25  893.-F18-34
2557. Anne Griffiths                      GBR Hamilton                  5:34:44  5:12:47  437.-F45-49
2558. Catherine Sebillet                  FRA Vienne En Val             5:34:45  5:20:38  226.-F50-54
2559. Nathalie Dupont                     FRA Ermenonville              5:34:53  5:13:31  466.-F40-44
2560. Yvonne Vuurens                      NED Nieuw-Lekkerland          5:35:00  5:15:13  467.-F40-44
2561. Helena McNaughton                   GBR Faringdon                 5:35:02  5:14:43  468.-F40-44
2562. Sarah Chadwick                      GBR Manchester                5:35:05  5:13:18  894.-F18-34
2563. Winnie Klick                        USA Lake Elmo                 5:35:22  5:14:36   93.-F55-59
2564. Harriet Wooltorton                  GBR London                    5:35:28  5:14:42  895.-F18-34
2565. Tania Zito                          SUI Cossonay                  5:35:38  5:13:57  469.-F40-44
2566. Seda Dogruel                        GBR London                    5:35:46  5:14:49  896.-F18-34
2567. Rhona Hurley                        GBR Inverness                 5:35:51  5:15:37  897.-F18-34
2568. Katja Petri                         GER Weiterstadt               5:36:28  5:14:51  438.-F45-49
2569. Elsie Boinem Troenodrono            NED Almere                    5:36:39  5:17:42  227.-F50-54
2570. Eveline Bouten                      NED Helden                    5:36:42  5:24:26  898.-F18-34
2571. Mieke Bouten                        NED Helden                    5:36:42  5:24:26  899.-F18-34
2572. Ulrike Freywald                     GER Duisburg                  5:36:54  5:16:37  439.-F45-49
2573. Carla Annoni                        ITA Mozzate                   5:37:11  5:16:34  228.-F50-54
2574. Rose Wilmot                         GBR Brighton                  5:37:15  5:15:22  900.-F18-34
2575. Keely Richardson                    NED Amsterdam                 5:37:17  5:36:50  901.-F18-34
2576. Ines Matthies                       GER Tangerhütte               5:37:25  5:16:17  440.-F45-49
2577. Oliva Steinhagen                    GER Glasau                    5:37:41  5:17:02  441.-F45-49
2578. Elaine Montague                     GBR Lanarkshire               5:38:04  5:16:06  442.-F45-49
2579. Estelle Lowry                       GBR Bangor                    5:38:05  5:16:51  902.-F18-34
2580. Laura Duncan                        GBR Motherwell                5:38:37  5:16:41  903.-F18-34
2581. Claire Thomson                      GBR Hamilton                  5:38:37  5:16:41  229.-F50-54
2582. Kathleen Blessing                   GBR Motherwell                5:38:37  5:16:40  230.-F50-54
2583. Jocelyne Ransac                     NED PRV SPORTIFS A BORD       5:38:39  5:19:48   94.-F55-59
2584. Annemiek Verhoeven                  NED Amsterdam                 5:38:53  5:18:06   35.-F60-64
2585. Lara De Luca                        ITA Roma                      5:38:58  5:17:20   12.-F65---
2586. Suzanne Norris                      GBR Esher                     5:39:02  5:17:52  470.-F40-44
2587. Nina Smith                          GBR Manchester                5:39:03  5:17:11  904.-F18-34
2588. Suus Krietemeijer                   NED Woerden                   5:39:12  5:21:47  905.-F18-34
2589. Katherine Mitchell                  GBR Kent                      5:39:18  5:17:32  906.-F18-34
2590. Ingrid Dr Wattenberg                GER Bielefeld                 5:39:25  5:18:13  231.-F50-54
2591. Guro Landa Eikeland                 NOR Kristiansand              5:39:27  5:17:58  232.-F50-54
2592. Els d Leebeeck                      NED TCS BELGACOM              5:40:01  5:18:45  443.-F45-49
2593. Sonja Cuk Kavcic                    SLO Ajdovšcina                5:40:22  5:21:15   95.-F55-59
2594. Judith Gudgeon                      GBR Malvern                   5:40:26  5:18:22   96.-F55-59
2595. Nadia Kroeze                        NED Amsterdam                 5:40:27  5:21:31  907.-F18-34
2596. Lourdes Enriqueta Climaco Delgado   CAN London                    5:40:38  5:20:42  471.-F40-44
2597. Yoko Hasegawa                       JPN Nagoya                    5:40:51  5:19:54  908.-F18-34
2598. Laura Gulickx                       NED KAV Holland               5:41:11  5:20:28   13.-F65---
2599. Kati Schober                        GER Zirndorf                  5:41:31  5:20:51  472.-F40-44
2600. Coby Haas                           NED Velp Gld                  5:41:45  5:20:52  233.-F50-54
2601. Kirsten Schmidt                     NED Marathon Travel Club      5:41:55  5:19:56  234.-F50-54
2602. Sandrine Gustin                     BEL Petit-rechain             5:41:59  5:20:30  473.-F40-44
2603. Nikki Cox                           GBR Luton                     5:42:00  5:21:52  235.-F50-54
2604. Eva Rienhardt                       RSA Stellenbosch              5:42:10  5:20:37  236.-F50-54
2605. Odile BEAREZ                        FRA Lille                     5:42:12  5:21:53  474.-F40-44
2606. Britta Arrhen                       SWE Sollentuna                5:42:14  5:24:52  475.-F40-44
2607. Ingrid Vloothuis                    NED Marathon Pim Mulier       5:42:25  5:25:01  444.-F45-49
2608. Elke Richter-Kneermann              GER Zirndorf                  5:42:42  5:22:02  445.-F45-49
2609. Michelle Vandevoir                  FRA Roquefort la Bédoule      5:43:25  5:22:04  237.-F50-54
2610. Linda Granfelt                      SWE Järfälla                  5:43:41  5:26:18  476.-F40-44
2611. Rebecca Crow                        GBR London                    5:43:44  5:22:02  909.-F18-34
2612. Rhona Graham                        GBR St Andrews                5:43:50  5:26:14  238.-F50-54
2613. Wilma Leunge                        NED Rijssen                   5:44:06  5:26:42  239.-F50-54
2614. Christine Leuba                     SUI Plan-les-Ouates           5:44:08  5:22:25  446.-F45-49
2615. Ileana Jones                        USA Tuscaloosa                5:44:20  5:25:07   97.-F55-59
2616. Solvej Teglhus                      DEN Hirtshals                 5:44:25  5:26:22  910.-F18-34
2617. SallyAnne Mary Goodman              GBR London                    5:44:29  5:23:51  911.-F18-34
2618. R0SE MARIE Andali                   FRA La Bedoule                5:44:37  5:23:15  240.-F50-54
2619. Hanga Szabo                         AUT Amstetten                 5:44:37  5:22:42  912.-F18-34
2620. Danielle Selsig                     NED Breda                     5:44:40  5:22:17  477.-F40-44
2621. Rebecca Fleckney                    GBR Bedford                   5:44:47  5:32:03  913.-F18-34
2622. Nicole Duriaux                      SUI Yvonand                   5:45:12  5:23:26  241.-F50-54
2623. Gillian Logie                       GBR Renfrew                   5:45:28  5:23:16  914.-F18-34
2624. Nina Warburton                      NED Amsterdam                 5:45:31  5:25:30  447.-F45-49
2625. Monica Fernandes Pereira            BRA Rio De Janeiro            5:45:36  5:28:58  915.-F18-34
2626. Charlotte Aronsson Kalberg          SWE Segeltorp                 5:46:09  5:24:34  478.-F40-44
2627. Viviane Schellenbaum                FRA La Jarrie                 5:46:26  5:24:20  242.-F50-54
2628. Nicole Tinto                        GBR Corby                     5:47:43  5:26:41  916.-F18-34
2629. Rosa Ixcot                          NED Purmerend                 5:47:43  5:26:54  448.-F45-49
2630. Dorit Gaon                          ISR Roosh Hayin               5:47:47  5:27:52   98.-F55-59
2631. Caroline Ness                       GBR Scone                     5:48:04  5:30:02  449.-F45-49
2632. Judy Clephane                       USA Martinsville              5:48:33  5:29:00  450.-F45-49
2633. Jane Grieveson                      GBR Darlington                5:48:50  5:26:49  479.-F40-44
2634. Tirza König                         NED Amersfoort                5:49:21  5:34:14  917.-F18-34
2635. Bernadette Schlueter                USA Apo                       5:49:29  5:28:26  480.-F40-44
2636. Lisa Oxnard                         GBR Notts                     5:49:51  5:28:24  918.-F18-34
2637. Cathy Yip                           GBR Liverpool                 5:50:10  5:28:23  919.-F18-34
2638. Yonca Tokbas                        TUR Istanbul                  5:50:35  5:27:37  481.-F40-44
2639. Inge Brunt                          NED Amersfoort                5:51:02  5:37:03  482.-F40-44
2640. Jozien Teuben                       NED Oosterhout Nb             5:51:25  5:29:46  920.-F18-34
2641. Anne Marie Binnendijk               NED Staphorst                 5:51:35  5:30:19  243.-F50-54
2642. Lucia Barton                        SWE Stockholm                 5:51:39  5:29:26  921.-F18-34
2643. Helena Hellström Gefwert            SWE Stockholm                 5:51:49  5:30:16  922.-F18-34
2644. Jennifer Macdonald                  GBR Edinburgh                 5:51:53  5:33:00  923.-F18-34
2645. Dee Strang                          GBR Aberdeen                  5:53:02  5:31:10  924.-F18-34
2646. Jenna af Hällström                  FIN Helsinki                  5:54:15  5:36:13  925.-F18-34
2647. Wing han Leung                      HKG Ap Lei Chau               5:54:55  5:33:41  483.-F40-44
2648. Karin Staal                         NED Dordrecht                 5:55:00  5:37:31  926.-F18-34
2649. Jolanda Staal                       NED Goes                      5:55:01  5:37:31  927.-F18-34
2650. Anna Crofts                         GBR London                    5:55:19  5:34:35  928.-F18-34
2651. Kristin Mehle                       SWE Örebro                    5:55:33  5:37:10  929.-F18-34
2652. Naomi Beresford                     GBR Upton upon Severn         5:55:58  5:34:29  930.-F18-34
2653. Jane Welsh                          GBR Crossford                 5:55:58  5:33:45  484.-F40-44
2654. Gillian Gibbons                     GBR Oxford                    5:56:05  5:35:56  244.-F50-54
2655. Hayley Topham                       GBR Manchester                5:56:31  5:33:52  931.-F18-34
2656. Marita Löytty                       FIN Helsinki                  5:57:30  5:35:17  485.-F40-44
2657. Charlotte Hammond                   GBR High Wycombe              5:57:45  5:37:47  932.-F18-34
2658. Jane MacAskill                      GBR Aberdeen                  5:57:53  5:36:36   99.-F55-59
2659. Karin Fust                          GER Berlin                    5:57:56  5:36:14  451.-F45-49
2660. Karla Salas Gama                    ESP Barcelona                 5:58:15  5:39:19  933.-F18-34
2661. Cat ODonovan                        GBR London                    5:58:17  5:49:14  934.-F18-34
2662. Maret Busch                         NED Meteren                   5:58:24  5:44:29  486.-F40-44
2663. Charlotte Hugman                    GBR London                    5:58:43  5:37:24  935.-F18-34
2664. Sarah Wilson                        GBR Lancs                     5:58:44  5:36:43  936.-F18-34
2665. Max Cotterell-East                  GBR London                    5:58:45  5:38:53  487.-F40-44
2666. Åsa Åström                          SWE VendelsÖ                  5:59:00  5:37:57  937.-F18-34
2667. Karen Shek                          HKG Hong Kong                 5:59:08  5:37:42  488.-F40-44
2668. Jacqueline Wright                   GBR Aberdeen                  5:59:24  5:37:32  100.-F55-59
2669. Anne marie Filippini                FRA Chaville                  6:00:27  5:38:34  245.-F50-54
2670. Martine Dourlen                     FRA Chaville                  6:00:28  5:38:34  101.-F55-59
2671. Nadja Felk                          GER Köln                      6:00:44  5:38:57  938.-F18-34
2672. Dirkje Hofman                       NED Oosterbeek                6:01:31  5:40:43  102.-F55-59
2673. Florence Groener                    RSA Cape Town                 6:01:42  5:40:09  452.-F45-49
2674. Micheline Gallet                    BEL Petit thier               6:02:28  5:41:01  246.-F50-54
2675. Elisabeth Guerry                    NOR Ålesund                   6:02:59  5:41:21  453.-F45-49
2676. Emma Bachner                        SWE Stockholm                 6:04:25  5:42:12  939.-F18-34
2677. Myriam Alexis-Slota                 FRA Bondoufle                 6:04:47  5:42:36  454.-F45-49
2678. Saila Mäkinen                       FIN Nokia                     6:04:50  5:43:14  940.-F18-34
2679. Fiona Henderson                     GBR Falkirk                   6:05:41  5:45:06  941.-F18-34
2680. Fiona Kerr                          GBR Edinburgh                 6:05:42  5:45:06  455.-F45-49
2681. Suzy Watson                         GBR Aberdeen                  6:05:54  5:44:51  942.-F18-34
2682. Lilian van Wagensveld               NED Utrecht                   6:06:32  5:49:32  943.-F18-34
2683. Magda van Dinteren                  NED Almere                    6:06:50  5:45:34  944.-F18-34
2684. Varsha Chainani                     NED TCS Striders              6:07:13  5:48:28  456.-F45-49
2685. Vinaya a Datar                      NED TCS Striders              6:07:13  5:48:28  489.-F40-44
2686. Suzan Sulaiman                      NED Dutch Runners             6:07:21  5:46:23  247.-F50-54
2687. Adrienne Tuccio                     FRA Bordeaux                  6:08:08  5:46:40   36.-F60-64
2688. Anne McCarthy                       USA Saint Louis               6:08:10  5:56:22  945.-F18-34
2689. Kirsten Boelt                       DEN Vodskov                   6:08:42  5:47:58  103.-F55-59
2690. Julia Lindholm                      FIN Vantaa                    6:08:54  5:47:45   14.-F65---
2691. Florence Chiasson                   FRA La Jarrie                 6:08:54  5:46:49  248.-F50-54
2692. Rachael Edwards                     GBR St Leonards on Sea        6:10:35  5:49:37  946.-F18-34
2693. Pia Tiainen                         FIN Espoo                     6:10:53  5:48:44  457.-F45-49
2694. Stefanie Kunze                      GER Bergheim                  6:11:15  5:49:40  947.-F18-34
2695. Sandra Wilke                        GER Rheda-Wiedenbrück         6:11:15  5:49:40  490.-F40-44
2696. So Mei Chan                         GBR London                    6:11:56  5:50:18  491.-F40-44
2697. Jo Yarnall                          GBR West Midlands             6:11:56  5:51:51  458.-F45-49
2698. Marion Remie                        NED Trainingslopen            6:12:48  5:51:31  104.-F55-59
2699. Elisabeth Seybering                 GER Lingen                    6:14:04  5:52:49   37.-F60-64
2700. Vasundhara Gupta                    IND Mumbai                    6:14:17  5:52:54  948.-F18-34
2701. Ramona Stoib                        GER Stephanskirchen           6:14:18  5:52:35  949.-F18-34
2702. Karin Krause                        GER Nürnberg                  6:15:40  5:55:00  950.-F18-34
2703. Elizabeth Donaghy                   GBR Belfast                   6:18:29  5:57:45  951.-F18-34
2704. Elizabeth Whyte                     GBR Stirling                  6:18:32  5:57:50  459.-F45-49
2705. Jenesis Squires                     GBR Morpeth                   6:18:54  5:57:29  952.-F18-34
2706. Joanna Figgess                      GBR Altrincham                6:18:54  5:57:29  953.-F18-34
2707. Lauren Murphy                       GBR Colwyn Bay                6:18:57  5:59:33  954.-F18-34
2708. Danai Papaioannou                   GBR Cambridge                 6:19:17  5:57:23  955.-F18-34
2709. Rebecca Orring                      SWE Umeå                      6:19:38  5:57:53   38.-F60-64
2710. Marie Hanson                        GBR Sutton                    6:19:48  5:58:07  460.-F45-49
2711. Catherine Markey                    GBR Midlothian                6:21:58  6:00:11   39.-F60-64
2712. Marie Colllet                       NED PRV SPORTIFS A BORD       6:23:34  6:02:30  105.-F55-59
2713. Riette Scheepers                    RSA Pretoria                  6:23:51  6:02:49  461.-F45-49
2714. Molene Scheepers                    RSA Lynnwood Ridge            6:23:51  6:02:49  462.-F45-49
2715. Caitlin Davis                       NED Leiden                    6:23:55  6:02:48  956.-F18-34
2716. Maria Widjaja                       USA Normal                    6:25:31  6:04:30  492.-F40-44
2717. Rebecca Randall                     GBR London                    6:26:36  6:05:02  957.-F18-34
2718. Phyllis Finger                      USA Easton PA                 6:26:42  6:05:10   15.-F65---
2719. Renate Werz                         GER Offenburg                 6:27:19  6:06:29   16.-F65---
2720. Catherine Chan                      USA Honolulu                  6:28:59  6:09:27   17.-F65---
2721. Dinie Klaassen                      NED Nijmegen                  6:30:08  6:11:16  249.-F50-54
2722. Samara Hoggan                       GBR Kirkwall                  6:32:47  6:11:06  958.-F18-34
2723. Mille Bjørnstrup                    DEN Aalborg Ø                 6:39:08  6:28:56  959.-F18-34
2724. Helen MUNRO                         GBR Alloa                     6:41:57  6:20:14  250.-F50-54
2725. Barbie Corbet                       GBR Stevenage                 6:44:44  6:36:24  463.-F45-49
2726. Francine Linzell                    NED Volendam                  6:50:12  6:29:42  493.-F40-44
2727. Birgitta Welander                   SWE Nynäshamn                 7:06:29  6:47:05   40.-F60-64
2728. Marieke Pauw                        NED Waterland                 7:07:11  7:07:11  251.-F50-54
2729. Eilidh Simpson                      GBR East Kilbride             7:09:18  6:47:21  252.-F50-54
2730. Liubov Bleykh                       RUS Moscow                    7:12:51  6:52:04   18.-F65---
2731. Laurie Villarreal                   NED Amsterdam                 7:23:00  7:00:25  960.-F18-34
2732. Ada Leibovich                       ISR Rishon Lezion             7:35:11  7:13:32  494.-F40-44
      MUŽI
  ##. meno                               štát mesto                       čas     netto    ##.-agecat
   1. Bernard Kipyego                     KEN Kenia                     2:06:22  2:06:22    1.-M18-34
   2. Lucas Rotich                        KEN Kenia                     2:07:18  2:07:17    2.-M18-34
   3. John Mwangangi                      KEN Kenia                     2:07:28  2:07:28    3.-M18-34
   4. Essa Rashed                         QAT Katar                     2:07:54  2:07:53    4.-M18-34
   5. Elijah Kemboi                       KEN Kenia                     2:09:21  2:09:20    5.-M18-34
   6. Abel Kirui                          KEN Kenia                     2:09:45  2:09:44    6.-M18-34
   7. Philemon Rono                       KEN Kenia                     2:10:23  2:10:23    7.-M18-34
   8. Nicholas Kipkemboi                  KEN Kenia                     2:13:57  2:13:56    8.-M18-34
   9. Marcos Sanza                        ESP Spanje                    2:16:59  2:16:59    9.-M18-34
  10. Solonei da Silva                    BRA Brazilië                  2:17:23  2:17:22   10.-M18-34
  11. Gideon Kipketer                     KEN Kenia                     2:18:59  2:18:56   11.-M18-34
  12. Willem van Schuerbeeck              BEL België                    2:19:03  2:19:02   12.-M18-34
  13. Paul Zwama                          NED Phanos                    2:21:59  2:21:58   13.-M18-34
  14. Sebastien Schletterer               NED Dynamica                  2:23:20  2:23:18    1.-M40-44
  15. Jesse Stroobants                    BEL België                    2:23:40  2:23:40   14.-M18-34
  16. Matthew Bennett                     GBR Southampton               2:25:00  2:24:58   15.-M18-34
  17. David Duquesnoy                     FRA Montcy Notre Dame         2:25:28  2:25:26    1.-M35-39
  18. Colin Bekers                        NED Achilles                  2:26:07  2:26:05   16.-M18-34
  19. Ambroise Uwiragiye                  RWA Rwanda                    2:26:31  2:26:31   17.-M18-34
  20. Imo Muller                          NED AAC                       2:27:40  2:27:38   18.-M18-34
  21. Zac Freudenburg                     NED AV '23                    2:28:20  2:28:17    2.-M35-39
  22. Cristian Lorenzo                    ESP Santiago De Composte      2:29:16  2:29:14    3.-M35-39
  23. Stefan van den Broek                BEL België                    2:29:20  2:29:18    2.-M40-44
  24. Erwin Harmes                        NED Dynamica                  2:29:52  2:29:50   19.-M18-34
  25. Jacek Cieluszecki                   GBR Poole                     2:30:03  2:29:55    4.-M35-39
  26. Pip Tesselaar                       NED Hera                      2:30:37  2:30:36   20.-M18-34
  27. Anders Dahlman                      SWE Borås                     2:30:53  2:30:49   21.-M18-34
  28. Julien Lemeriel                     FRA Orvault                   2:31:45  2:31:40   22.-M18-34
  29. Gert Theunis                        BEL Hannut                    2:32:09  2:32:06    5.-M35-39
  30. Christian de Lie                    NED AV Castricum              2:32:31  2:32:27    6.-M35-39
  31. Theodore DeVos                      USA Ponte Vedra Beach         2:32:49  2:32:37    7.-M35-39
  32. Simo-Pekka Fincke                   FIN Joensuu                   2:32:53  2:32:51   23.-M18-34
  33. Aaron Richmond                      GBR Ilfracombe                2:33:34  2:33:31   24.-M18-34
  34. Koen Henkes                         NED Running2000               2:35:45  2:35:43   25.-M18-34
  35. Mikko Patana                        FIN Espoo                     2:35:46  2:35:44   26.-M18-34
  36. Michael Kallenberg                  GBR Cardigan                  2:35:50  2:35:48   27.-M18-34
  37. Matias Ojeda                        ESP Las Palmas de G.C.        2:36:00  2:35:56    3.-M40-44
  38. Paul Verkleij                       NED Loopgroep Aart Stigter    2:36:17  2:36:16    4.-M40-44
  39. Olivier Legros                      BEL Hannut                    2:36:23  2:36:19    8.-M35-39
  40. Benard Rotich                       KEN Kenia                     2:36:23  2:36:22   28.-M18-34
  41. Mathieu Davion                      FRA Le taillan medoc          2:36:44  2:36:42    9.-M35-39
  42. Christophe de Ketelaere             BEL Eke                       2:37:03  2:37:00   10.-M35-39
  43. Daniel Pinheiro                     POR Portugal                  2:37:14  2:37:12   29.-M18-34
  44. Rene de Lange                       NED De Koplopers              2:37:22  2:37:19   11.-M35-39
  45. Mike Teekens                        NED Runnersworld              2:37:23  2:37:20   30.-M18-34
  46. Cedric Brennenraedts                BEL Queue du bois             2:37:42  2:37:39   31.-M18-34
  47. Deguitre Jean-Marie                 FRA Périgny                   2:37:45  2:37:43    1.-M45-49
  48. Tomas Ondracek                      NED Mizuno Czech              2:37:47  2:37:44   12.-M35-39
  49. Dominique Noel                      BEL Hannut                    2:38:10  2:38:06    2.-M45-49
  50. Michiel Hulleman                    NED Phanos                    2:38:12  2:38:10   32.-M18-34
  51. Chris Stone                         CAN Edmonton                  2:38:15  2:38:06   33.-M18-34
  52. Andrew van Kints                    NED AAV '36                   2:38:27  2:38:19   34.-M18-34
  53. Iain Macdonald                      GBR Gullane                   2:38:39  2:38:27   35.-M18-34
  54. William Verheul                     NED Hellas                    2:38:44  2:38:41   36.-M18-34
  55. Jeroen Veldhuis                     SUI Zurich                    2:38:45  2:38:28   13.-M35-39
  56. Thomas Dam Lorentzen                DEN København N               2:38:49  2:38:43   37.-M18-34
  57. Roger Smeets                        NED Caesar                    2:39:00  2:38:56    5.-M40-44
  58. Paul Krochak                        SWE Stockholm                 2:39:08  2:39:03   14.-M35-39
  59. Nick van Tol                        NED GAC Hilversum             2:39:18  2:39:16   38.-M18-34
  60. Haritz Arocena                      ESP Anso                      2:39:27  2:39:22   15.-M35-39
  61. Danny Bauters                       BEL Ternat                    2:39:29  2:39:25    3.-M45-49
  62. Frederic Ruberti                    FRA Sevelinges                2:39:30  2:39:28    6.-M40-44
  63. Stuart Johnston                     GBR Edinburgh                 2:39:42  2:39:35   16.-M35-39
  64. Giedrius Juska                      LTU Vilnius                   2:39:46  2:39:37   39.-M18-34
  65. Emmanuel Mondesert                  NOR Sandnes                   2:40:01  2:39:23   40.-M18-34
  66. Lee Muir                            GBR Broxburn                  2:40:23  2:40:19   41.-M18-34
  67. Clement Couzon                      FRA Dommartin                 2:40:53  2:40:47   42.-M18-34
  68. Sebastien Bertrand                  FRA Flers En Escrebieux       2:40:55  2:40:51   43.-M18-34
  69. Mustapha Tinfou                     FRA Marseille                 2:41:08  2:41:05    4.-M45-49
  70. Ian Gooding                         GBR Torrington                2:41:14  2:41:11    7.-M40-44
  71. Alexis Havran                       ESP Alicante                  2:41:17  2:40:49   44.-M18-34
  72. Jakub Szymankiewicz                 POL Wronki                    2:41:30  2:41:25   45.-M18-34
  73. Maarten Zeegers                     NED Vitalis                   2:41:35  2:41:33   46.-M18-34
  74. Cédric Monchicourt                  FRA JA MELESSE                2:42:08  2:42:04    8.-M40-44
  75. Ales Borek                          CZE Mizuno Czech              2:42:43  2:42:39   17.-M35-39
  76. Rik Wolswinkel                      NED Trainingslopen            2:42:47  2:42:44   18.-M35-39
  77. Pavel Frelich                       NED Mizuno Czech              2:42:53  2:42:51    9.-M40-44
  78. Stephen Hodges                      GBR Kent                      2:43:23  2:43:16   47.-M18-34
  79. Willem de Boer                      NED Lionitas                  2:43:30  2:43:26   19.-M35-39
  80. Garyi Hawery                        NED Spirit Lelystad           2:43:40  2:43:37   48.-M18-34
  81. Dmitry Antonov                      RUS Zelenograd, Moscow        2:45:08  2:45:05   49.-M18-34
  82. George Stewart                      GBR London                    2:45:34  2:44:59    5.-M45-49
  83. Stefan van der Pols                 NED NSL                       2:45:34  2:45:31    6.-M45-49
  84. Frederic Van den Heede              BEL Waregem                   2:45:48  2:45:46   10.-M40-44
  85. Régis Bader                         BEL Olne                      2:45:52  2:45:49   50.-M18-34
  86. Johannes Erixon                     SWE Kista                     2:45:53  2:45:20   20.-M35-39
  87. Johan Boom                          NED Spurt '88                 2:45:59  2:45:34   11.-M40-44
  88. Menno Lieven                        NED Dutch Runners             2:46:05  2:45:56   51.-M18-34
  89. Maikel Zuijderhoudt                 NED MNL                       2:46:11  2:46:08   52.-M18-34
  90. Sebastien Arzu                      FRA Neuville St Vaast         2:46:48  2:46:45   53.-M18-34
  91. Tomasz Rynkiewicz                   POL Warszawa                  2:47:06  2:46:39   21.-M35-39
  92. Sven Hagen                          NED AV Edam                   2:47:12  2:47:06   12.-M40-44
  93. Julien De Bruyne                    FRA Noisy-le-Grand            2:47:13  2:45:38   22.-M35-39
  94. Jeroen Wit                          NED Phanos                    2:47:19  2:47:10   23.-M35-39
  95. Juan jose Barbera Casillas          ESP Majadahonda               2:47:21  2:47:18    1.-M50-54
  96. Jean-Yves Delarge                   BEL Wemmel                    2:47:23  2:47:19   13.-M40-44
  97. Vincent Verboven                    NED Eindhoven Atletiek        2:47:30  2:47:19   14.-M40-44
  98. Martin Frelich                      CZE Mizuno Czech              2:47:33  2:47:31   15.-M40-44
  99. Alexandre Dubois                    FRA Lompret                   2:47:41  2:47:21   16.-M40-44
 100. Tim Clarke                          AUS Richmond                  2:47:46  2:47:39   54.-M18-34
 101. Andreas Dam                         DEN Århus                     2:47:51  2:47:26   55.-M18-34
 102. Didier Senay                        NED SV Veendam                2:47:54  2:47:44    1.-M55-59
 103. John Nicolaysen                     NOR Stavanger                 2:48:08  2:48:02    7.-M45-49
 104. Philippe BOUHIER                    FRA L Ile D Elle              2:48:12  2:48:09   17.-M40-44
 105. Bert Vanwersch                      NED Achilles-Top              2:48:20  2:48:15    8.-M45-49
 106. Jamie Barbour                       GBR Newcastle-upon-Tyne       2:48:26  2:48:11    9.-M45-49
 107. Loïc TURBE                          FRA Rivedoux Plage            2:48:28  2:47:59   10.-M45-49
 108. Michael Nijland                     NED Atos                      2:48:29  2:48:22   18.-M40-44
 109. Erlend Aano                         NOR Stavanger                 2:48:45  2:48:38   56.-M18-34
 110. Andreas Kemi Rehnborg               SWE Bunkeflostrand            2:48:49  2:48:39   57.-M18-34
 111. Jasper Engel                        NED Phanos                    2:48:50  2:48:41   19.-M40-44
 112. Angelo Gueli                        ITA Palma di Montechiaro      2:48:52  2:48:49   24.-M35-39
 113. Iain Bailey                         GBR Lincolnshire              2:49:00  2:48:47   25.-M35-39
 114. Jay Sauer                           NED Cifla                     2:49:10  2:48:34   20.-M40-44
 115. John Franklin                       GBR Sheffield                 2:49:18  2:49:15   58.-M18-34
 116. Saso Pecnik                         SLO Maribor                   2:49:25  2:49:11   59.-M18-34
 117. Wim van Sparrentak                  NED Dynamica                  2:49:42  2:49:35   21.-M40-44
 118. Henri Taanila                       FIN Tampere                   2:49:49  2:49:40   60.-M18-34
 119. Marco Nijenmanting                  NED Trainingslopen            2:49:50  2:49:42   61.-M18-34
 120. Klaas Kummeling                     NED Amsterdam                 2:49:50  2:49:50   62.-M18-34
 121. Marco Geldof                        NED Dynamica                  2:49:59  2:49:53   11.-M45-49
 122. Vincent Bernard                     FRA Vitry sur seine           2:50:18  2:50:12   63.-M18-34
 123. Andrew Perfect                      GBR London                    2:50:19  2:48:25   26.-M35-39
 124. Nicolas Ansiaux                     FRA Aussone                   2:50:20  2:50:15   64.-M18-34
 125. Raf Peeters                         BEL Oostmalle                 2:50:24  2:50:00   22.-M40-44
 126. Mario Stach                         NED bunert Sportreisen        2:50:36  2:50:26   23.-M40-44
 127. Gaspard Fontbonne                   FRA Chamalières               2:50:36  2:49:30   65.-M18-34
 128. Benny Van Genechten                 NED Vabco Mol (BEL)           2:50:38  2:50:12   27.-M35-39
 129. Linus Van Praet                     BEL Dendermonde               2:50:43  2:49:54   66.-M18-34
 130. Stéphane Mettier                    NED Mizuno France             2:50:51  2:49:48   24.-M40-44
 131. Rodrigo Rencoret van Wersch         CHI Santiago                  2:50:56  2:50:52    2.-M50-54
 132. Serban Baciu                        ROU Iasi                      2:51:11  2:50:45   67.-M18-34
 133. Mads Harder                         DEN Herning                   2:51:12  2:50:24   28.-M35-39
 134. Martin Keulemans                    NED GAC Hilversum             2:51:14  2:51:07   12.-M45-49
 135. Sven Clasbrummel                    GER Verl                      2:51:18  2:49:33   29.-M35-39
 136. Tim Heming                          NED Mizuno UK                 2:51:20  2:51:12   30.-M35-39
 137. Will Tuckett                        GBR Aylesbury                 2:51:25  2:50:21   68.-M18-34
 138. Raymond Orchison                    RSA Primrose                  2:51:31  2:51:27   31.-M35-39
 139. Esteban van der Wolf                NED MNL                       2:51:32  2:49:36   69.-M18-34
 140. Almat Imashev                       NED Trainingslopen            2:51:35  2:49:13   70.-M18-34
 141. Freeman Lee                         HKG Hong Kong                 2:51:36  2:51:07   13.-M45-49
 142. Jan Havránek                        CZE Brno                      2:51:50  2:50:54   32.-M35-39
 143. Kim Christensen                     DEN Sundbyberg                2:51:56  2:51:32   71.-M18-34
 144. Javier Mier Alonso                  ESP Oviedo                    2:52:05  2:52:02   33.-M35-39
 145. Philippe Messager                   FRA FLYING BLUE RUNNING       2:52:08  2:51:33   25.-M40-44
 146. Marijn Michels                      NED Altis                     2:52:16  2:52:12    3.-M50-54
 147. James Dwyer                         GBR Plymouth                  2:52:31  2:51:42   72.-M18-34
 148. Marc Faverjon                       FRA Pélussin                  2:52:33  2:52:02   34.-M35-39
 149. Keith Robertshaw                    GBR Co Durham                 2:52:41  2:52:30   14.-M45-49
 150. Hannes Farnleitner                  AUT Naas                      2:52:43  2:51:41   35.-M35-39
 151. Karel-Jan Lensen                    NED Nereus                    2:52:44  2:52:35   73.-M18-34
 152. Wannie Friderichs                   NED Almere '81                2:52:49  2:52:42   26.-M40-44
 153. Jerome Lesieux                      FRA Annequin                  2:52:52  2:52:49   74.-M18-34
 154. Adriaan Walhout                     NED Middelburg                2:53:01  2:52:52   36.-M35-39
 155. Olivier PATUREL                     FRA Courbevoie                2:53:05  2:52:38   37.-M35-39
 156. Ryan Riddell                        GBR Edinburgh                 2:53:10  2:53:03   75.-M18-34
 157. Carlos Almeida                      POR Loures                    2:53:16  2:53:09   27.-M40-44
 158. Cees Stolwijk                       NED Altis                     2:53:17  2:52:54    1.-M60-64
 159. Theo Papastavrou                    GRE Ioannina                  2:53:19  2:51:13    4.-M50-54
 160. Thibault Guillemin                  FRA Magny-les-Hameaux         2:53:19  2:52:52   76.-M18-34
 161. Jose Lorente                        ESP Barcelona                 2:53:20  2:51:51   28.-M40-44
 162. Scott Staples                       DEN Copenhagen                2:53:20  2:52:54   77.-M18-34
 163. Stephane Deguitre                   FRA Ste Soulle                2:53:22  2:52:54   15.-M45-49
 164. Gearoid O'Shea                      NED 's-Gravenhage             2:53:22  2:52:50   38.-M35-39
 165. Dejan Povoden                       SLO Maribor                   2:53:36  2:53:22   39.-M35-39
 166. Vianney NIHOUARN                    FRA Coutiches                 2:53:37  2:53:28   78.-M18-34
 167. Leslie Pangemanan                   NED Amsterdam                 2:53:46  2:53:41   29.-M40-44
 168. Ard Vlooswijk                       NED AV '34                    2:53:46  2:53:38   79.-M18-34
 169. Thomas Solomon                      DEN Copenhagen                2:53:48  2:53:40   80.-M18-34
 170. Eddy van Leeuwen                    NED Zaandam                   2:53:48  2:53:27   30.-M40-44
 171. Jaco Smith                          RSA Newcastle                 2:54:02  2:52:04   81.-M18-34
 172. Izaak de Bruijne                    NED Altis                     2:54:03  2:53:59    2.-M55-59
 173. David Cario                         FRA Neuilly Sur Seine         2:54:06  2:53:47   31.-M40-44
 174. Iain Mcmillan                       GBR Cardiff                   2:54:07  2:53:28   40.-M35-39
 175. Frank Heijmink                      NED Loopgroep Aart Stigter    2:54:11  2:54:05    5.-M50-54
 176. Niels Esmeijer                      NED Amsterdam                 2:54:18  2:54:12   82.-M18-34
 177. Bjarne Lyngnes                      NOR Stavanger                 2:54:20  2:53:54   32.-M40-44
 178. Krzysztof Umbras                    POL Olsztyn                   2:54:26  2:54:23   33.-M40-44
 179. Olav Brusen Barsøe                  DEN Ishøj                     2:54:30  2:53:58   16.-M45-49
 180. Gareth Williams                     GBR Buckley                   2:54:39  2:49:38   83.-M18-34
 181. Brian O'Sullivan                    IRL Waterford                 2:54:41  2:54:21   41.-M35-39
 182. Valerio Targon                      NED 's-Gravenhage             2:54:41  2:52:41   84.-M18-34
 183. Stéphane Boisteau                   FRA Semeac                    2:54:42  2:53:24   34.-M40-44
 184. Alain Chatelain                     FRA Houplin-Ancoisne          2:54:48  2:54:44    6.-M50-54
 185. Graham Hedger                       GBR London                    2:54:49  2:54:11    7.-M50-54
 186. Mengolo David                       FRA Paris                     2:54:52  2:54:25   85.-M18-34
 187. Mikael Olsson                       BEL Brussels                  2:54:52  2:54:25   35.-M40-44
 188. Nicolas Lemeriel                    FRA Agneaux                   2:54:56  2:54:50   86.-M18-34
 189. Carel Doreleijers                   NED Athlos                    2:55:00  2:54:57    8.-M50-54
 190. Davide Dal Bianco                   ITA San Fior                  2:55:01  2:53:57   42.-M35-39
 191. Robertas Zaicevas                   LTU Vilnius                   2:55:02  2:54:19   43.-M35-39
 192. Tom Scharf                          GER Leipzig                   2:55:03  2:53:37   44.-M35-39
 193. Julio Vela                          GUA Guatemala                 2:55:05  2:54:22   87.-M18-34
 194. Tobias Behle                        GER Hünfelden                 2:55:06  2:54:39   36.-M40-44
 195. Tjeerd Popkema                      NED NOP                       2:55:06  2:54:58   45.-M35-39
 196. Riny Van Brienen                    NED Hellas                    2:55:08  2:55:00    9.-M50-54
 197. Morten Friis-Olsen                  DEN Charlottenlund            2:55:10  2:54:23   88.-M18-34
 198. Eduard Linnenbank                   NED Attila                    2:55:11  2:52:47   17.-M45-49
 199. Rasmus Lehn Hansen                  DEN Copenhagen N              2:55:14  2:54:47   89.-M18-34
 200. Massimo Zardetto                    ITA Susegana                  2:55:17  2:54:13   46.-M35-39
 201. Jami Tirkkonen                      FIN Kuopio                    2:55:21  2:55:13   47.-M35-39
 202. Alberto Romagnani                   ITA Cagliari                  2:55:21  2:54:58   37.-M40-44
 203. Ruud Baaiman                        NED GAC Hilversum             2:55:23  2:55:15   90.-M18-34
 204. Gilles Charlier                     FRA Clarensac                 2:55:29  2:55:04   18.-M45-49
 205. Thomas Rousseaux                    FRA Lambersart                2:55:34  2:53:47   91.-M18-34
 206. Nico Krijgsman                      NED Lycurgus                  2:55:44  2:55:34   10.-M50-54
 207. Henry Rutgers                       NED HAC '63                   2:55:44  2:55:40   48.-M35-39
 208. Eric Crombaghs                      NED Runnersworld              2:55:46  2:54:20   49.-M35-39
 209. Paul Besford                        GBR Running Crazy             2:55:46  2:55:41   19.-M45-49
 210. Adam Studniarek                     POL Jezów Sudecki             2:55:47  2:53:46   92.-M18-34
 211. Erwin Koens                         NED Rotterdam Atletiek        2:55:55  2:55:49   93.-M18-34
 212. Dick Elzenga                        NED Veluwe                    2:55:59  2:55:50   20.-M45-49
 213. Jack Woodhouse                      GBR London                    2:56:02  2:54:39   50.-M35-39
 214. Sicco Bus                           NED Altis                     2:56:06  2:56:02   38.-M40-44
 215. Antonio Labate                      ITA Roma                      2:56:11  2:56:05   39.-M40-44
 216. Jérôme Delnoy                       SUI Aigle                     2:56:11  2:55:47   51.-M35-39
 217. Mikkel Bindesboel                   DEN Copenhagen                2:56:12  2:55:41   94.-M18-34
 218. Maksim Anfimov                      RUS Moscow                    2:56:14  2:55:59   95.-M18-34
 219. Bart Reker                          NED 's-Gravenhage             2:56:15  2:54:43   21.-M45-49
 220. Michael Emmerik                     NED Alkmaar                   2:56:21  2:55:22   96.-M18-34
 221. Chris Sharp                         GBR Solihull, West Midlands   2:56:22  2:55:52   97.-M18-34
 222. Hans Tore Riibe                     NOR Hamar                     2:56:25  2:55:36   22.-M45-49
 223. Sébastien Michel                    SUI Lausanne                  2:56:31  2:56:00   98.-M18-34
 224. Jaakko Nieminen                     FIN Helsinki                  2:56:32  2:56:04   52.-M35-39
 225. Antoine Cullier                     FRA Lille                     2:56:34  2:56:04   99.-M18-34
 226. Franz Reisinger                     AUT Wien                      2:56:35  2:55:58   11.-M50-54
 227. Jérémy PAULIAT                      BEL Braives                   2:56:42  2:55:51  100.-M18-34
 228. Fausto Curreli                      ITA Turin                     2:56:45  2:55:58   23.-M45-49
 229. David Mohring                       GBR London                    2:56:45  2:56:15   53.-M35-39
 230. Willem de Vos                       NED Amsterdam                 2:56:50  2:56:14   54.-M35-39
 231. Roel Wouters                        BEL Brasschaat                2:56:50  2:56:39   55.-M35-39
 232. Martin Eisenknapp                   AUT Desselbrunn               2:56:51  2:56:23  101.-M18-34
 233. Robert Jan de Kraker                NED Altis                     2:56:53  2:56:48   12.-M50-54
 234. Odd Lillehagen                      NOR Oslo                      2:56:56  2:56:04   40.-M40-44
 235. Christian Charnier                  BEL Aywaille                  2:57:00  2:56:54   56.-M35-39
 236. Tobias Holmgaard Stær               DEN Aalborg                   2:57:01  2:56:29  102.-M18-34
 237. Nils Haktor Bua                     NOR Sveio                     2:57:02  2:56:36  103.-M18-34
 238. GHIBAUDO Nico                       FRA Pelussin                  2:57:03  2:56:56   41.-M40-44
 239. Joshua Arthur                       GBR Edinburgh                 2:57:05  2:56:25  104.-M18-34
 240. Maarten van Driel                   NED Hylas                     2:57:09  2:56:47   57.-M35-39
 241. Damien Monaghan                     IRL Delvin, Westmeath         2:57:11  2:56:16   42.-M40-44
 242. Marco Draghetti                     ITA Sant'agata Santerno       2:57:11  2:56:43   58.-M35-39
 243. Mark van Hoorn                      NED Altis                     2:57:13  2:57:08   59.-M35-39
 244. Jason James                         GBR West Sussex               2:57:15  2:55:43  105.-M18-34
 245. Joel Laberdesque                    FRA Souesmes                  2:57:17  2:55:13  106.-M18-34
 246. Ferry Engel                         NED Pallas '93                2:57:19  2:57:15   13.-M50-54
 247. Alessandro Sartini                  ITA Castelnovo Sotto          2:57:23  2:56:53  107.-M18-34
 248. James Neave                         GBR London                    2:57:28  2:56:21   60.-M35-39
 249. Patxi zudaire Zudaire Bergara       ESP Renteria                  2:57:32  2:56:36   24.-M45-49
 250. Nathan Bade                         NED Hellas                    2:57:39  2:57:33  108.-M18-34
 251. Johan Ewald                         SWE Malmö                     2:57:40  2:57:13   43.-M40-44
 252. Matthias Rainer                     ITA Ratschings                2:57:41  2:57:16   61.-M35-39
 253. Martins Drusts                      LAT Riga                      2:57:41  2:57:09   62.-M35-39
 254. Daniel Middleton                    GBR Norwich                   2:57:43  2:47:42  109.-M18-34
 255. Yakov Frenklakh                     RUS Moscow                    2:57:46  2:56:59  110.-M18-34
 256. Stephen Fell                        GBR Windsor                   2:57:47  2:57:17   63.-M35-39
 257. Jon Kyte                            GBR Harrow                    2:57:48  2:56:14  111.-M18-34
 258. Martin Dvorak                       NED Mizuno Czech              2:57:51  2:56:17  112.-M18-34
 259. Cyrille Sevestre                    FRA Villeparisis              2:57:51  2:57:29  113.-M18-34
 260. Steffen Nielsen                     NED Marathon Travel Club      2:57:52  2:57:40   25.-M45-49
 261. Jim Wyatt                           GBR Manchester                2:57:53  2:55:52   64.-M35-39
 262. Cyril Trouilhas                     FRA France                    2:57:54  2:57:23   65.-M35-39
 263. Bas Haasnoot                        NED Amsterdam                 2:57:55  2:57:11   66.-M35-39
 264. Renaud Vincent                      FRA Pavillons Sous Bois       2:57:57  2:57:30  114.-M18-34
 265. Benny MELNITCKI                     ISR Kiryat Ono                2:57:59  2:57:17    3.-M55-59
 266. Richard Cherrett                    GBR London                    2:58:00  2:56:10   67.-M35-39
 267. David Craig                         IRL Cork                      2:58:01  2:56:44   68.-M35-39
 268. Andy Guy                            GBR Larne                     2:58:01  2:57:27   44.-M40-44
 269. Marthinus Crouse                    SUI Oberageri                 2:58:01  2:57:35   69.-M35-39
 270. Jørgen Grønsund                     NOR Trondheim                 2:58:01  2:57:14  115.-M18-34
 271. Mounir Touzani                      SWE Sandviken                 2:58:03  2:57:25   26.-M45-49
 272. Timo Hellebusch                     GER Köln                      2:58:03  2:56:28  116.-M18-34
 273. Christophe Lafontaine               BEL Saint-Vincent             2:58:03  2:57:29  117.-M18-34
 274. Ger Cronin                          GER Pulheim                   2:58:04  2:57:24   27.-M45-49
 275. Adami Alberto                       ITA Verona                    2:58:05  2:56:49   70.-M35-39
 276. Johan Fernandez                     FRA Vetraz Monthoux           2:58:05  2:56:36   71.-M35-39
 277. Åke Fagereng                        NOR Rasta                     2:58:07  2:57:44  118.-M18-34
 278. Sven Mosselmans                     BEL Ternat                    2:58:07  2:56:15   45.-M40-44
 279. Paul Coon                           GBR Running Crazy             2:58:09  2:56:28  119.-M18-34
 280. Jelle Kok                           NED Phanos                    2:58:09  2:58:02   72.-M35-39
 281. Tuomas Mylly                        FIN Raisio                    2:58:11  2:58:02   46.-M40-44
 282. Sung bae Park                       KOR Gwacheon City             2:58:12  2:57:30   14.-M50-54
 283. Jérôme Bosset                       SUI Pully                     2:58:13  2:57:32   73.-M35-39
 284. Elebert Noordam                     NED Ilion                     2:58:15  2:58:11   15.-M50-54
 285. Andy Barnes                         GBR London                    2:58:18  2:57:39  120.-M18-34
 286. Giancarlo La Greca                  ITA Ravanusa                  2:58:20  2:58:19   47.-M40-44
 287. Michael Rosendahl                   DEN Karlslunde                2:58:23  2:57:52   74.-M35-39
 288. Jeroen van Luit                     NED Bergambacht               2:58:24  2:57:47   75.-M35-39
 289. Rudy Lefebvre                       FRA St André lez Lille        2:58:27  2:58:01   48.-M40-44
 290. Joachim Malmsten                    SWE Stockholm                 2:58:32  2:56:24  121.-M18-34
 291. Preben Randrup Bundesen             DEN Odense M                  2:58:35  2:56:37   49.-M40-44
 292. Takayuki Kurata                     GBR Aberdeen                  2:58:40  2:57:25   76.-M35-39
 293. Joe Hemmant                         GBR London                    2:58:42  2:57:56   77.-M35-39
 294. Huw Lippiatt                        GBR Leeds                     2:58:42  2:57:40   50.-M40-44
 295. Antonio PINTO                       FRA St michel sur orge        2:58:44  2:58:20   51.-M40-44
 296. Salvatore Molinari                  ITA Sezze (lt)                2:58:44  2:57:35   28.-M45-49
 297. Danny Binnendijk                    NED Bodegraven                2:58:44  2:58:13  122.-M18-34
 298. Lamko Hulzebos                      NED HAC '63                   2:58:46  2:58:40   29.-M45-49
 299. Dieter Buggenhoudt                  BEL Wambeek                   2:58:48  2:57:48   52.-M40-44
 300. Rune Bohn Jensen                    DEN Greve                     2:58:48  2:58:17   53.-M40-44
 301. Bertrand Mouric                     FRA Paris                     2:58:49  2:57:44  123.-M18-34
 302. Karim Hedjazi                       FRA La Rochelle               2:58:50  2:58:22   54.-M40-44
 303. Gil Goldshtein                      ISR Herzliya                  2:58:51  2:58:41  124.-M18-34
 304. Mattia Di Nunzio                    ITA Forli                     2:59:05  2:58:22  125.-M18-34
 305. Jesper Thomsen                      DEN Horsens                   2:59:08  2:57:44   78.-M35-39
 306. Tim Price                           GBR Solihull                  2:59:11  2:57:29   79.-M35-39
 307. Dominique Pankow                    NED AV Edam                   2:59:13  2:58:02  126.-M18-34
 308. Alexey Apolonskiy                   NED Delft                     2:59:18  2:52:42  127.-M18-34
 309. Tony Baudinet                       FRA Vo2maxvoyages             2:59:20  2:59:09   80.-M35-39
 310. Julien Aucouturier                  FRA La Madeleine              2:59:23  2:58:04  128.-M18-34
 311. Aziz ALAMI                          FRA Paris                     2:59:24  2:58:32   16.-M50-54
 312. Robert Mann                         GBR Salisbury                 2:59:27  2:59:16  129.-M18-34
 313. Frederic Violard                    FRA Cregy Les Meaux           2:59:28  2:59:06   81.-M35-39
 314. Stephane Gilabert                   FRA Blennes                   2:59:32  2:59:28  130.-M18-34
 315. Julien Durox                        FRA Joue les Tours            2:59:36  2:59:29  131.-M18-34
 316. Pascal Fievet                       FRA Licques                   2:59:38  2:59:04   82.-M35-39
 317. Keith Lee                           IRL Skibbereen, Cork          2:59:38  2:58:30  132.-M18-34
 318. Jiri Rerych                         CZE Team EMO                  2:59:39  2:59:35   17.-M50-54
 319. Wojciech Pietrzyk                   POL Krakow                    2:59:40  2:59:08   83.-M35-39
 320. Christophe Fallot                   FRA Vanves                    2:59:40  2:59:30   84.-M35-39
 321. Juozas Macys                        LTU Vilnius                   2:59:41  2:59:03   55.-M40-44
 322. Paul Skipper                        GBR Liverpool                 2:59:41  2:59:03  133.-M18-34
 323. Jaap Vink                           NED Phoenix                   2:59:41  2:59:32   85.-M35-39
 324. Martin Ketellapper                  NED Lionitas                  2:59:44  2:59:41   56.-M40-44
 325. Alexandre Lechat                    FRA Tencin                    2:59:44  2:58:57   86.-M35-39
 326. Mark Duinmeijer                     NED AV Castricum              2:59:50  2:59:41   87.-M35-39
 327. Tamir Amar                          ISR Lehavim                   2:59:53  2:57:54   57.-M40-44
 328. Trond Atle Smedsrud                 NOR Oslo                      2:59:54  2:59:25  134.-M18-34
 329. Gregory Vasseur                     FRA Noyelles sous lens        2:59:54  2:58:46   88.-M35-39
 330. Corne Klein                         NED De Kwakel                 2:59:57  2:59:34   58.-M40-44
 331. Amatore Salatino                    ITA Forli                     2:59:57  2:59:15   59.-M40-44
 332. Kö Könnecke                         NED TION                      2:59:58  2:59:39   89.-M35-39
 333. Nico de Jong                        NED Loopgroep Hugo Veenker    3:00:01  2:59:16  135.-M18-34
 334. Andrew Wilkins                      GBR Harpenden                 3:00:02  2:59:18   60.-M40-44
 335. Lorenzo Pegorari                    ITA Caspoggio                 3:00:03  2:58:57  136.-M18-34
 336. Hubert Busko                        POL Warszawa                  3:00:06  2:59:51   61.-M40-44
 337. Pascal Kovilic                      BEL Hannut                    3:00:06  2:59:43   30.-M45-49
 338. Erwin Reiling                       NED Loopgroep PK              3:00:07  3:00:00  137.-M18-34
 339. Nils van Elzelingen                 NED Veluwe                    3:00:07  3:00:02   31.-M45-49
 340. Luciano Ferreira de Sousa           BRA Brasilia                  3:00:09  2:54:52   62.-M40-44
 341. António Gabriel P Gasparinho        POR Odivelas                  3:00:10  3:00:04   90.-M35-39
 342. Christoph Haidlen                   AUT Telfs                     3:00:12  2:59:48   32.-M45-49
 343. Gary McKivett                       GBR Brighton & Hove           3:00:13  2:58:18  138.-M18-34
 344. Valentin Devyatyarov                RUS Moscow                    3:00:20  2:58:42  139.-M18-34
 345. Julien Perron                       FRA Polloinnay                3:00:21  2:59:51  140.-M18-34
 346. Gérard LAURANS                      FRA Brion                     3:00:21  3:00:10   33.-M45-49
 347. Andrey Nosov                        RUS Moscow                    3:00:22  2:59:37  141.-M18-34
 348. Tony Wolken                         NZL Wellington                3:00:24  2:59:09  142.-M18-34
 349. Pascal Geerts                       BEL Deurne                    3:00:28  2:59:46   34.-M45-49
 350. Ruud de Vette                       NED Pallas '93                3:00:32  3:00:27    4.-M55-59
 351. Igor Kulchytskyy                    UKR Kiev                      3:00:33  2:59:10   35.-M45-49
 352. Callum Walker                       GBR Banchory                  3:00:34  2:58:15  143.-M18-34
 353. Ben Woodhouse                       GBR Bristol                   3:00:34  2:59:05  144.-M18-34
 354. Malcolm Pritchard                   GBR Tilbrook                  3:00:35  2:59:18   63.-M40-44
 355. Dennis de Knijff                    NED Almere                    3:00:39  2:59:34  145.-M18-34
 356. Brendan Patton                      GBR Pilton, Barnstaple, Devon 3:00:41  2:59:14  146.-M18-34
 357. Eric Korver                         NED Hellas                    3:00:41  3:00:33   36.-M45-49
 358. Malik Badouraly - Rajan             FRA Paris                     3:00:48  2:58:54  147.-M18-34
 359. Bernard Looten                      FRA Bray-dunes                3:00:54  3:00:07   37.-M45-49
 360. Martynas Majeris                    LTU Vilnius                   3:00:55  3:00:19   64.-M40-44
 361. James Gallacher                     GBR Glasgow                   3:00:58  3:00:05   18.-M50-54
 362. Romain Voreaux                      FRA Levallois-Perret          3:00:59  3:00:32  148.-M18-34
 363. Erling Madsen                       DEN Vanløse                   3:00:59  2:59:08  149.-M18-34
 364. Josep maria Misse Cortina           AND Escaldes - Engordany      3:01:05  2:59:09   91.-M35-39
 365. Sigitas Baltruskevicius             LTU Vilnius                   3:01:07  3:00:30   65.-M40-44
 366. Scott Newton                        GBR London                    3:01:07  3:00:58  150.-M18-34
 367. Christophe Bourdy                   FRA Marcq en baroeul          3:01:08  3:00:05   66.-M40-44
 368. Damian Spreckley                    GBR Bristol                   3:01:11  2:59:14   92.-M35-39
 369. Hans van Langen                     NED Loopgroep Aart Stigter    3:01:12  3:01:08   19.-M50-54
 370. Rok Svetko                          SLO Polzela                   3:01:13  3:00:37  151.-M18-34
 371. Jukka Pasanen                       FIN Helsinki                  3:01:14  3:00:49  152.-M18-34
 372. Konstantinos Kourtelis              GRE Athens                    3:01:16  2:59:48   93.-M35-39
 373. Alfredo Cajal                       ESP Alcubierre                3:01:17  2:59:55   94.-M35-39
 374. Roberto Torelli                     ITA Valle Mosso (BI)          3:01:19  3:00:46   38.-M45-49
 375. Warren Quintin                      FRA Paris                     3:01:21  2:58:48  153.-M18-34
 376. Tomi Lounio                         FIN Helsinki                  3:01:25  2:59:37  154.-M18-34
 377. Yury Khomich                        RUS Moscow                    3:01:28  2:58:32  155.-M18-34
 378. Mungo Wenban-Smith                  NED Amsterdam                 3:01:36  3:00:49   95.-M35-39
 379. Cédric Dorchy                       BEL Antoing                   3:01:36  2:59:59   96.-M35-39
 380. Emilio Cosimo                       GBR Glasgow                   3:01:36  3:00:55   97.-M35-39
 381. Eduardo Santos                      POR Charneca da Caparica      3:01:37  3:01:12    5.-M55-59
 382. Rudolf Van Roo                      BEL Rijmenam                  3:01:39  3:01:30   39.-M45-49
 383. Michael Smyth                       IRL Dublin                    3:01:42  2:59:21   67.-M40-44
 384. John MacAskill                      GBR Isle of Harris            3:01:43  3:00:18   40.-M45-49
 385. Erik Haakma                         NED STB                       3:01:45  3:01:33   20.-M50-54
 386. David Keszthelyi                    AUT Wien                      3:01:46  3:00:48   98.-M35-39
 387. Eoghan O'Neill                      GBR London                    3:01:51  3:00:06  156.-M18-34
 388. Régis Fantoli                       SUI Poliez-Pittet             3:01:52  3:01:28   99.-M35-39
 389. Hannnes Hrafnkelsson                ISL Reykjavík                 3:01:55  3:00:53   21.-M50-54
 390. Ludger Stuijt                       NED Running2000               3:01:59  3:01:52   22.-M50-54
 391. Remco van Dortmond                  NED Heemstede                 3:02:08  3:01:26   41.-M45-49
 392. David Shoemack                      NED Amsterdam                 3:02:10  3:00:14  157.-M18-34
 393. Chris Wouters                       NED THOR                      3:02:10  3:01:50    2.-M60-64
 394. Philippe Saul                       NED PLESSIS ROBINSON ATHLETIC 3:02:11  3:01:52   42.-M45-49
 395. Bart Hoeksma                        NED Phanos                    3:02:11  3:02:04  158.-M18-34
 396. Igor Salamun                        SLO Maribor                   3:02:12  3:01:58   43.-M45-49
 397. André Sicot                         FRA JA MELESSE                3:02:14  3:02:10   23.-M50-54
 398. Dirk Klaassen                       NED Lycurgus                  3:02:15  3:02:06   44.-M45-49
 399. Fabrice Minassian                   FRA Rueil-Malmaison           3:02:15  3:01:51   68.-M40-44
 400. Jérôme SIQUIER                      FRA Clermont-ferrand          3:02:21  3:00:45   24.-M50-54
 401. Sebastiano Bonora                   ITA Torino                    3:02:23  3:00:48   45.-M45-49
 402. Nitzan Yehezkeli                    ISR Balfurya                  3:02:23  3:01:24  159.-M18-34
 403. Niv Yehezkely                       ISR Balfurya                  3:02:24  3:01:24  160.-M18-34
 404. Jacob Sørensen                      DEN Randers NV                3:02:25  2:58:39  100.-M35-39
 405. Gyula Jonas                         NED Hilversum                 3:02:30  3:01:59  101.-M35-39
 406. Petr Langr                          CZE Letohrad                  3:02:31  2:54:27  161.-M18-34
 407. Steven Peters                       GBR Dundee                    3:02:32  3:01:42  162.-M18-34
 408. Philip Cross                        GBR Woking                    3:02:32  3:02:00   25.-M50-54
 409. Peter Turner                        GBR Welwyn                    3:02:34  3:00:48  163.-M18-34
 410. Raymond Laseur                      NED Altis                     3:02:34  3:02:27   69.-M40-44
 411. Jussi Ahola                         FIN Espoo                     3:02:35  3:02:05  102.-M35-39
 412. Michele Barrale                     ITA Partinico                 3:02:35  3:01:14   26.-M50-54
 413. Arnold de Krom                      NED Spado                     3:02:38  3:02:17   46.-M45-49
 414. Martin Peck                         GBR London                    3:02:38  3:01:07   27.-M50-54
 415. Lars Sverdrup-Thygeson              NOR Stabekk                   3:02:39  3:00:25    6.-M55-59
 416. Lee Murphy                          GBR Luton                     3:02:43  3:01:51  164.-M18-34
 417. Andreas Grubmüller                  AUT Dürnrohr                  3:02:44  3:01:16  165.-M18-34
 418. Jerome Boultareau                   FRA France                    3:02:46  3:01:33  166.-M18-34
 419. Christophe Clausse                  BEL Ruette                    3:02:47  3:02:14  167.-M18-34
 420. Rui Monteiro                        POR Lisboa                    3:02:49  2:56:14  168.-M18-34
 421. Paul Dekker                         NED Cifla                     3:02:51  3:02:26   47.-M45-49
 422. Jas Sanghera                        GBR Essex                     3:02:53  3:01:25   28.-M50-54
 423. Frank Stieger                       NED Tilburg                   3:02:55  3:01:55   48.-M45-49
 424. Thomas Coney                        GBR Trowbridge                3:02:56  3:01:31  103.-M35-39
 425. Michel Beaudry                      CAN Ste-Julie                 3:02:58  3:01:15   49.-M45-49
 426. Gerwin Vos                          NED AAV '36                   3:03:01  3:02:56   70.-M40-44
 427. Richard Dixon                       GBR Solihull                  3:03:03  3:01:21   50.-M45-49
 428. David Beddows                       LUX Luxembourg                3:03:04  3:01:23  169.-M18-34
 429. Jaroslaw Kemus                      POL Chojnice                  3:03:08  3:00:40  104.-M35-39
 430. Laurent Stilite                     BEL Chapelle à Wattines       3:03:09  3:02:35   71.-M40-44
 431. Idziak Didier                       FRA Marquette Lez Lille       3:03:09  3:02:47   51.-M45-49
 432. Simon Wailly                        FRA Saint Andre               3:03:09  3:02:47  170.-M18-34
 433. Antonietti Enea                     ITA Ostra                     3:03:14  3:02:44   72.-M40-44
 434. Cas Retel                           NED Leiden                    3:03:17  2:57:16  171.-M18-34
 435. Cristián Boza W                     CHI Santiago                  3:03:18  3:02:51  105.-M35-39
 436. John McLaughlin                     GBR Glasgow                   3:03:19  3:02:34   52.-M45-49
 437. Karim Cheikh Abbou                  MAR Rabat                     3:03:20  3:01:28   53.-M45-49
 438. Harry Suyker                        NED De Koplopers              3:03:21  3:03:11    7.-M55-59
 439. Anders Brunander                    SWE Sollentuna                3:03:24  3:00:56   73.-M40-44
 440. Valerijus Cvetkovas                 LTU Vilnius                   3:03:27  3:02:51   74.-M40-44
 441. Jonas Rasmussen                     DEN Aarhus N                  3:03:29  3:03:01  172.-M18-34
 442. Fréderique Lotin                    BEL Gent                      3:03:31  2:58:30  173.-M18-34
 443. Christof Schwiening                 GBR Cambridge                 3:03:32  3:02:51   54.-M45-49
 444. Marco Jans                          NED ATV Venray                3:03:39  3:03:33   29.-M50-54
 445. Alexander Solum                     NOR Oslo                      3:03:39  2:59:33  174.-M18-34
 446. Stefan Seemann                      SWE Malmö                     3:03:41  3:01:36  106.-M35-39
 447. James Moran                         GBR Edinburgh                 3:03:46  3:03:14  175.-M18-34
 448. Zenon Hartuna                       POL PKP CARGO SA              3:03:50  3:03:22   30.-M50-54
 449. Gert Jan De Greef                   BEL Vabco Mol (BEL)           3:03:52  3:01:57  176.-M18-34
 450. Erik Tange                          NED AV Aalsmeer               3:03:56  3:03:46   75.-M40-44
 451. Maugand Jean Yves                   FRA Paris                     3:04:00  3:03:26   31.-M50-54
 452. Melvin van der Voet                 NED Runnersworld              3:04:06  3:03:39   76.-M40-44
 453. Petr Míchal                         CZE Ceské Budejovice          3:04:12  3:03:09   77.-M40-44
 454. Tomas Trolltoft                     SWE Mölndal                   3:04:14  3:02:36   78.-M40-44
 455. Kristian Brinckmann                 DEN Løkken                    3:04:20  3:02:18  107.-M35-39
 456. Michelangelo Montalbetti            ESP Alicante                  3:04:20  3:04:11  177.-M18-34
 457. Fredrik Carpentsier                 SWE Bergshamra                3:04:21  3:01:57   79.-M40-44
 458. Raul Perez                          SUI Cugy                      3:04:22  3:03:52   55.-M45-49
 459. Simon Couchman                      GBR Lancaster                 3:04:23  3:03:44  108.-M35-39
 460. Serge PIERRET                       BEL Habay-la-Neuve            3:04:26  3:03:50   56.-M45-49
 461. Marco Nessi                         ITA Lecco                     3:04:27  3:03:54  109.-M35-39
 462. Richard Laucht                      GBR Edinburgh                 3:04:31  3:02:46  178.-M18-34
 463. Tonnie Stouten                      NED MNL                       3:04:31  3:04:22   57.-M45-49
 464. Marco Mascheroni                    ITA Montorfano                3:04:32  3:03:15  110.-M35-39
 465. Mario Diks                          NED Veluwe                    3:04:34  3:04:26   80.-M40-44
 466. Jim Watson                          GBR Brighton                  3:04:38  3:02:44   81.-M40-44
 467. Evaldas Darguzas                    LTU Vilnius                   3:04:38  3:04:01  111.-M35-39
 468. Fabrice Boise                       FRA PLESSIS ROBINSON ATHLETIC 3:04:42  3:03:40  112.-M35-39
 469. Patrick Harrington                  GBR Edinburgh                 3:04:42  3:04:11  113.-M35-39
 470. Mario Lieske                        GER Neubiberg                 3:04:47  3:03:16  179.-M18-34
 471. Martijn Hiensch                     NED Phanos                    3:04:50  3:04:41   58.-M45-49
 472. Jesper Mouritzen                    DEN Ry                        3:04:50  3:02:23   59.-M45-49
 473. Blaise Blaise Debay                 BEL Mesvin                    3:04:51  3:03:58  114.-M35-39
 474. Patrick McGuinness                  GBR Harpenden                 3:04:51  3:04:07   60.-M45-49
 475. Martin Buhr Andersen                DEN Copenhagen NV             3:04:51  3:04:01  180.-M18-34
 476. Kim Andre Hansen                    NOR Nesoddtangen              3:04:52  3:03:35  181.-M18-34
 477. Paul Begley                         GBR York                      3:04:55  3:02:59  182.-M18-34
 478. Pawel Rozmianiec                    POL Warsaw                    3:04:56  3:03:26  183.-M18-34
 479. Mariusz Szkaradek                   NED Visegrad Maraton Rytro    3:04:57  3:03:22  184.-M18-34
 480. Eirik Dalva Skaale                  NOR Stavanger                 3:04:57  3:03:46  115.-M35-39
 481. Martijn Kamp                        NED Houten                    3:04:57  3:04:27   61.-M45-49
 482. Jon Key                             GBR London                    3:05:03  3:04:57   82.-M40-44
 483. Jon Day                             GBR London                    3:05:07  3:02:45  185.-M18-34
 484. Ricardo Scholten                    NED Weesp                     3:05:15  3:04:38  186.-M18-34
 485. Ivo Havlícek                        CZE Lánov                     3:05:16  3:05:06   62.-M45-49
 486. Alex Olieman                        NED Gouda                     3:05:17  3:04:27   83.-M40-44
 487. Mohammed Zemouri                    NED Trainingslopen            3:05:20  3:04:24   84.-M40-44
 488. Ralf Bade                           GER Kassel                    3:05:21  3:04:03   32.-M50-54
 489. David Jansen                        NED Vabco Mol (BEL)           3:05:24  3:03:29  187.-M18-34
 490. Vincent Oude Ophuis                 NED NSL                       3:05:26  2:56:51   33.-M50-54
 491. Shimon Zerbib                       ISR Jerusalem                 3:05:26  3:05:01   34.-M50-54
 492. Toni Malm                           FIN Helsinki                  3:05:27  3:03:38  116.-M35-39
 493. Tjerk Tjallema                      NED Almere                    3:05:28  3:04:30  188.-M18-34
 494. Lasse Golenia                       GER Berlin                    3:05:31  3:05:03  189.-M18-34
 495. Thomas Sheehan                      IRL Bandon                    3:05:34  3:04:16   35.-M50-54
 496. Jean-pierre Brun                    FRA Apt                       3:05:35  3:05:00   36.-M50-54
 497. Pierrick Allory                     FRA JA MELESSE                3:05:36  3:05:23  117.-M35-39
 498. Andy Jehae                          NED MNL                       3:05:38  3:04:39   63.-M45-49
 499. Kamil Sramko                        SVK Zvolen                    3:05:40  3:04:22   64.-M45-49
 500. Ilkka Heinonen                      FIN Kaipola                   3:05:40  3:05:16  190.-M18-34
 501. Richard Graham                      GBR London                    3:05:45  3:04:08  118.-M35-39
 502. Danny White                         GBR Southampton               3:05:47  3:04:13  191.-M18-34
 503. Danny de Leeuw                      NED AV '56                    3:05:49  3:05:26  192.-M18-34
 504. Marvin Malia                        GBR Derby                     3:05:50  3:05:14   85.-M40-44
 505. Owain Williams                      GBR Edinburgh                 3:05:51  3:05:28  193.-M18-34
 506. Bart Louckx                         NED TCS                       3:05:51  3:05:36  194.-M18-34
 507. Gavin Megaw                         GBR Effingham Junction        3:05:54  3:04:30  119.-M35-39
 508. Roy Buchanan                        GBR Edinburgh                 3:05:55  3:04:10   86.-M40-44
 509. Karim Hamadache                     FRA Massy                     3:05:58  3:05:23  120.-M35-39
 510. Tero Mähönen                        FIN Jkl                       3:05:58  3:04:36   65.-M45-49
 511. Blattner Andre                      FRA Ville La Grand            3:05:59  3:05:26   87.-M40-44
 512. Matti Haapala                       FIN Jyväskylä                 3:05:59  3:05:34   66.-M45-49
 513. Neil Phillips                       GBR London                    3:06:14  3:06:11  121.-M35-39
 514. Johan Horst                         NED Huizen                    3:06:16  3:04:46  195.-M18-34
 515. Christian Brechbiel                 FRA Rosheim                   3:06:16  3:04:09   67.-M45-49
 516. Wouter Van Riet                     NED SV Veendam                3:06:16  3:05:33  196.-M18-34
 517. Simone Fasolino                     ITA Chiesa Valmalenco         3:06:21  3:05:15  197.-M18-34
 518. Robin O'Neill                       GBR Caterham                  3:06:23  3:04:41   88.-M40-44
 519. Henrik Stok Eskildsen               DEN Frederiksberg             3:06:24  3:05:31  198.-M18-34
 520. Quentin Dufermont                   BEL Mouscron                  3:06:24  3:04:28  199.-M18-34
 521. Peter Stevens                       GBR Cambridge                 3:06:25  3:04:43  122.-M35-39
 522. Martin Dahl                         NOR Akrehamn                  3:06:28  3:04:54   89.-M40-44
 523. Yann Lauden                         FRA Vern D'anjou              3:06:32  3:05:28  123.-M35-39
 524. Martin Jungblut                     GER Dorsten                   3:06:41  3:06:13  124.-M35-39
 525. Mark Kuil                           NED Leusden                   3:06:42  3:06:10  125.-M35-39
 526. Frantisek Micek                     NED Mizuno Czech              3:06:43  3:06:13   90.-M40-44
 527. Ingo Grüneberg                      GER Dortmund                  3:06:44  3:05:29   68.-M45-49
 528. Matteo Prado                        SUI Morges                    3:06:45  3:03:09  200.-M18-34
 529. Arne Vestrheim                      NOR Oslo                      3:06:52  3:06:19  201.-M18-34
 530. Emmanuel Rodrique                   BEL Antheit                   3:06:53  3:04:47   69.-M45-49
 531. Kev Gadd                            GBR Hove                      3:06:59  3:05:19  126.-M35-39
 532. Dainius Blynas                      LTU Vilnius                   3:07:01  3:04:22  127.-M35-39
 533. Timothy Santon                      GBR Leamington Spa            3:07:02  3:05:31  202.-M18-34
 534. Maarten De Maeyer                   BEL Mechelen                  3:07:03  3:05:23  203.-M18-34
 535. Pascal Nicolas                      BEL Grace-Hollogne            3:07:03  3:05:04   91.-M40-44
 536. Kjetil Larsen                       NOR Saevelandsvik             3:07:05  3:05:31   70.-M45-49
 537. Anders Grunnet                      DEN Copenhagen                3:07:05  3:06:34  204.-M18-34
 538. Heiko Braun                         GER Hochheim                  3:07:07  3:06:23  128.-M35-39
 539. Palle Redder                        DEN Odder                     3:07:12  3:05:42    8.-M55-59
 540. Laurens Smit                        NED Leiden                    3:07:14  3:06:33  205.-M18-34
 541. Dusan Alman                         CZE Babice nad Svitavou       3:07:16  3:06:30   71.-M45-49
 542. Jordi Royo Lozano                   AND Ordino                    3:07:17  3:07:10  129.-M35-39
 543. Philippe Henry-Lacombe              CAN Montreal                  3:07:17  3:02:02  206.-M18-34
 544. Maximilian Hunold                   GER Köln                      3:07:21  3:06:27  207.-M18-34
 545. Ewan Ross                           GBR Cambridge                 3:07:27  3:05:20  208.-M18-34
 546. Glenn Stage                         NED Marathon Travel Club      3:07:27  3:05:16  209.-M18-34
 547. Alexandr Zavadil                    CZE Jesenik                   3:07:27  3:06:38   72.-M45-49
 548. Pascal Meunier                      FRA Lentilly                  3:07:29  3:06:35  210.-M18-34
 549. Bruno MUIÑOS CARBALLO               ESP Vigo                      3:07:32  3:07:07  130.-M35-39
 550. Juan Carlos Paz                     ESP Vigo                      3:07:32  3:07:07   73.-M45-49
 551. Anstein Skjørestad                  NOR Kvernaland                3:07:32  3:06:52  211.-M18-34
 552. Jeroen Vandenbroucke                BEL Vlamertinge               3:07:36  3:04:57  131.-M35-39
 553. Nicholas Roseborne                  GBR London                    3:07:37  3:07:14  212.-M18-34
 554. Marcel Stoffers                     NED Appingedam                3:07:39  3:07:12   92.-M40-44
 555. Marco Miltzlaff                     GER Scheeßel                  3:07:41  3:06:56   93.-M40-44
 556. Andreas Meijer                      NOR Ski                       3:07:42  3:06:25   94.-M40-44
 557. Roman Benz                          NOR Stavanger                 3:07:43  3:06:31   74.-M45-49
 558. Hubert Gosset                       FRA Sailly-flibeaucourt       3:07:46  3:06:30   95.-M40-44
 559. Thierry Overney                     SUI Borex                     3:07:47  3:06:50   96.-M40-44
 560. James Simpson                       GBR Nantwich                  3:07:48  3:06:46   97.-M40-44
 561. Sean O'Gara                         IRL Cookstown                 3:07:51  3:04:56  213.-M18-34
 562. Remco Schram                        NED Loopgroep Aart Stigter    3:07:53  3:07:46   75.-M45-49
 563. David Favard                        FRA Rueil malmaison           3:07:55  3:06:50  132.-M35-39
 564. Oscar Celma Cebrian                 ESP Alcañiz                   3:07:55  3:07:30  214.-M18-34
 565. Sarunas Lapenas                     LTU Vilnius                   3:07:56  3:07:27  215.-M18-34
 566. Hans Lampe                          NED Runner's World Pacing Tea 3:07:56  3:07:02   76.-M45-49
 567. Stijn Deruyter                      BEL Brugge                    3:07:57  3:06:13  133.-M35-39
 568. Paul Sharpe                         GBR London                    3:07:58  3:07:34  216.-M18-34
 569. Jean-simon Sampieri                 FRA Paris                     3:07:59  3:06:45  217.-M18-34
 570. Bruno Beels                         NED TCS BELGACOM              3:08:00  3:07:21  134.-M35-39
 571. Gaetan Delecroix                    FRA Mons En Baroeul           3:08:01  3:07:57  218.-M18-34
 572. Pablo Medina                        CHI Santiago                  3:08:02  3:06:54   77.-M45-49
 573. Jorge Royo Mallen                   ESP Zaragoza                  3:08:04  3:06:42   37.-M50-54
 574. Robert Tomasiak                     NED Visegrad Maraton Rytro    3:08:04  3:06:31   98.-M40-44
 575. Ali Essabri                         BEL Grace-hollogne            3:08:05  3:05:53   78.-M45-49
 576. Richard Holstege                    NED AV '40                    3:08:06  3:07:58  219.-M18-34
 577. Hans Ove Grøntvedt                  NOR Trondheim                 3:08:07  3:07:17  135.-M35-39
 578. Christophe Benit                    FRA Le Plessis-bouchard       3:08:09  3:08:00   99.-M40-44
 579. Remco Kemperman                     NED AV '40                    3:08:10  3:08:00  220.-M18-34
 580. Roland Ettema                       NED Achilles-Top              3:08:13  3:07:14  100.-M40-44
 581. Santiago Battilana                  ESP Madrid                    3:08:14  3:07:40  101.-M40-44
 582. Arturo Rosetti                      ITA Ravenna                   3:08:17  3:06:46   79.-M45-49
 583. Frank Lyng Andersen                 DEN Vodskov                   3:08:19  3:07:11   80.-M45-49
 584. Gilbert Guth                        FRA Rosheim                   3:08:19  3:07:21   81.-M45-49
 585. Guillaume Vaillant                  FRA Angers                    3:08:23  3:07:31  221.-M18-34
 586. Martijn Bakker                      NED Broek in Waterland        3:08:28  3:06:23  222.-M18-34
 587. Ryan Sangill                        DEN Galten                    3:08:28  3:08:01   82.-M45-49
 588. Christian BRIFFAULT                 FRA Yzeure                    3:08:33  3:06:57   83.-M45-49
 589. Arne Tønnessen                      NOR Stavanger                 3:08:35  3:07:23   84.-M45-49
 590. Alex Mills                          GBR Wantage                   3:08:36  3:07:09  223.-M18-34
 591. Tijn Huberts                        NED Energie                   3:08:42  3:07:42  224.-M18-34
 592. Lee Scott                           GBR Haprenden                 3:08:42  3:08:31   85.-M45-49
 593. Peter Madsen                        DEN Frederiksberg             3:08:43  3:06:39  136.-M35-39
 594. Nerijus Maciulis                    LTU Vilnius                   3:08:44  3:07:34  137.-M35-39
 595. Erik van Gelderen                   NED Haarlem                   3:08:45  3:06:22  102.-M40-44
 596. David Hagan                         GBR Birmingham                3:08:48  3:06:53  138.-M35-39
 597. Rémi Durand-Gasselin                FRA Paris                     3:08:49  3:06:57  225.-M18-34
 598. Anders b Hansen                     NED Marathon Travel Club      3:08:49  3:07:22  139.-M35-39
 599. Wynfrith Meijwes                    NED 's-Gravenhage             3:08:50  3:08:30  226.-M18-34
 600. CARBONNIER Michel                   FRA Brêmes les Ardres         3:08:51  3:08:16  103.-M40-44
 601. Ludovic BALLANSAT                   FRA Chilleurs Aux Bois        3:08:51  3:07:54   86.-M45-49
 602. James Chaffey                       FRA Lus-la-Croix-Haute        3:08:58  3:07:23  140.-M35-39
 603. Jan Nouwen                          BEL Sint Job in t Goor        3:08:59  3:06:58  104.-M40-44
 604. Franco Della Giacoma                ITA Canale D'agordo           3:08:59  3:04:40  227.-M18-34
 605. Gonario Piccioni                    ITA Arcevia                   3:09:00  3:08:29  105.-M40-44
 606. Patrice Robert                      FRA Lantic                    3:09:01  3:08:28  106.-M40-44
 607. Simone Corlatti                     ITA Torre di Santa Maria      3:09:01  3:07:55  141.-M35-39
 608. Nico Kluwen                         NED Passaat                   3:09:02  3:08:09    3.-M60-64
 609. Nico Maijer                         NED Vinkeveen                 3:09:15  3:06:46    9.-M55-59
 610. Alfonso Vazquez Alvarez             ESP Oviedo                    3:09:17  3:07:53  107.-M40-44
 611. Jeroen Lecluyse                     BEL Bissegem                  3:09:19  3:08:42  108.-M40-44
 612. Mike Richard                        GER Apo                       3:09:21  3:05:12  228.-M18-34
 613. Michael McKenzie                    GBR Skipton                   3:09:21  3:09:03   10.-M55-59
 614. Malcolm Shepherd                    GBR Glasgow                   3:09:24  3:08:44   87.-M45-49
 615. Ian Owen                            GBR Merthyr Tydfil            3:09:25  3:07:29  142.-M35-39
 616. Shane O'Neill                       GBR London                    3:09:26  3:08:25  229.-M18-34
 617. Niklaus Bachsteffel                 SUI Ennetbaden                3:09:28  3:09:01   38.-M50-54
 618. Massimo Ragazzini                   ITA Faenza                    3:09:29  3:08:51  230.-M18-34
 619. Robbie Chapman                      GBR London                    3:09:32  3:05:13  231.-M18-34
 620. Steinar Ulsnes                      NOR Hafrsfjord                3:09:33  3:08:14   88.-M45-49
 621. Francesco Rinaldi Tufi              ITA Roma                      3:09:38  3:08:48  143.-M35-39
 622. Rick Wishaupt                       NED Atletiek Maastricht       3:09:40  3:08:53  232.-M18-34
 623. Haiko Smid                          NED Trainingslopen            3:09:42  3:06:39  233.-M18-34
 624. Ivor Hewitt                         GBR Oxted                     3:09:43  3:09:08  109.-M40-44
 625. Arjan Koorevaar                     NED Nijkerk Gld               3:09:44  3:08:41  234.-M18-34
 626. Olivier Stoltz-Douchet              FRA Villeneuve-Loubet         3:09:45  3:07:19  110.-M40-44
 627. Davíð Ólafsson                      ISL Seltjarnarnes             3:09:47  3:07:45  235.-M18-34
 628. De Koen Jong                        NED Amsterdam                 3:09:48  3:09:41  144.-M35-39
 629. Geert Dierckx                       BEL Nijlen                    3:09:50  3:06:06  111.-M40-44
 630. Paul Elliot                         GBR Glasgow                   3:09:50  3:09:08  236.-M18-34
 631. Dimitris Katsantonis                GRE Athens - Peristeri        3:09:50  3:07:41  237.-M18-34
 632. Patrice Marin                       FRA Lanester                  3:09:53  3:08:53   39.-M50-54
 633. James Yeomans                       GBR Sheffield                 3:09:55  3:07:26  238.-M18-34
 634. Yannick Couraud                     FRA Saint Vincent Du Lor      3:09:56  3:08:58  112.-M40-44
 635. Simon Bell                          GBR Peterborough              3:09:57  3:08:57   89.-M45-49
 636. Yuriy Sofronov                      RUS Perm                      3:09:58  3:08:40  113.-M40-44
 637. Andre Tegatz                        GER Duisburg                  3:09:59  3:08:21  114.-M40-44
 638. Martijn Snip                        NED Leiden Atletiek           3:10:00  3:09:50  145.-M35-39
 639. Jens Olav Naesguthe                 NED FLYING BLUE RUNNING       3:10:03  3:08:30   40.-M50-54
 640. Sean Griffin                        GBR London                    3:10:04  3:08:01  146.-M35-39
 641. Mike Bruce                          NED Zoetermeer                3:10:08  3:09:31  115.-M40-44
 642. Marco Schaad                        SUI Matzendorf                3:10:12  3:08:12  147.-M35-39
 643. Gianfranco Ibba                     NED Terramia / Terramia Srl   3:10:12  3:09:52   90.-M45-49
 644. Claudio carvalho Inacio             BRA Biarritz Turismo          3:10:13  3:07:06  116.-M40-44
 645. Mark O'Gara                         GBR Hassocks                  3:10:15  3:08:20   91.-M45-49
 646. Bart C Stradmeijer                  NED Amsterdam                 3:10:18  3:04:48   92.-M45-49
 647. Davide Angeleri                     ITA Vigevano                  3:10:18  3:09:49  148.-M35-39
 648. Niek Hoogwout                       NED Leiden Road Runners Club  3:10:18  3:06:42   93.-M45-49
 649. Anders Pedersen                     DEN Randers SOE               3:10:23  3:01:57  117.-M40-44
 650. Janusz Auleytner                    POL Warszawa                  3:10:24  3:08:41  149.-M35-39
 651. Tjalling Letterie                   NED Phanos                    3:10:28  3:10:11  118.-M40-44
 652. Torbjörn Karlsson                   SWE Gotheburg                 3:10:28  3:09:13  150.-M35-39
 653. Alex McArdle                        GBR Cheltenham                3:10:30  3:08:53  239.-M18-34
 654. James Absolon                       GBR Tunbridge Wells           3:10:31  3:09:42   94.-M45-49
 655. Nikhil Raghavan                     IND Mumbai                    3:10:32  3:09:29  119.-M40-44
 656. Auke Postma                         NED Lionitas                  3:10:37  3:09:58    4.-M60-64
 657. Thomas Gaile                        GBR Leeds                     3:10:37  3:09:49   95.-M45-49
 658. Robert Bakker                       NED Texel                     3:10:37  3:09:52  240.-M18-34
 659. Dick Zuman                          NED Assendelft                3:10:39  3:08:18   96.-M45-49
 660. Mohsin Harhara                      GBR South Croydon             3:10:39  3:09:47   97.-M45-49
 661. Patrick Smets                       BEL Buggenhout                3:10:41  3:10:03   41.-M50-54
 662. Tim Elvidge                         GBR Cardiff                   3:10:42  3:02:09  241.-M18-34
 663. Ivan Somoza Argibay                 ESP Oleiros                   3:10:45  3:09:50  120.-M40-44
 664. Mantas Mendelevicius                LTU Vilnius                   3:10:45  3:10:07  242.-M18-34
 665. Antonio Margiotta                   ITA Colugna di Tavagnacc      3:10:46  3:10:22   98.-M45-49
 666. Driss Majdoub                       USA Commerce City             3:10:47  3:08:53  243.-M18-34
 667. Maximilian Kunkel                   SUI Zürich                    3:10:47  3:09:00  244.-M18-34
 668. Richard Sutton                      GRE Kifissia                  3:10:48  3:04:50  121.-M40-44
 669. Conor Flanagan                      IRL Galway                    3:10:49  3:09:27   99.-M45-49
 670. Philippe Kopciuch                   FRA Lyon                      3:10:49  3:10:19  100.-M45-49
 671. Djamel Belgomri                     BEL Saint Nicolas             3:10:50  3:08:37   42.-M50-54
 672. Björn Schwarz                       GER Potsdam                   3:10:53  3:09:41  245.-M18-34
 673. Mark Goggin                         GBR Woking                    3:10:55  3:01:25  246.-M18-34
 674. Ivan Ruchkin                        USA Pittsburgh                3:10:57  3:10:00  247.-M18-34
 675. Antonio Franco                      POR Porto                     3:11:05  3:08:28  122.-M40-44
 676. Jorrit Stein                        NED Amstelveen                3:11:10  3:09:49  248.-M18-34
 677. Philippe Fretin                     BEL Kain                      3:11:12  3:10:40  151.-M35-39
 678. Michael Clancy                      IRL Mallow Co.Cork            3:11:13  3:09:41  152.-M35-39
 679. Patrick Marien                      NED THOR                      3:11:14  3:11:07  123.-M40-44
 680. Igor Rotaetxe                       GER Freiburg                  3:11:16  3:09:23  153.-M35-39
 681. Matt Hargreaves                     NED Amsterdam                 3:11:19  3:10:12  249.-M18-34
 682. Rob Johnson                         GBR Mansfield                 3:11:21  3:01:29  154.-M35-39
 683. Joris Joore                         NED Utrecht                   3:11:22  3:10:52  250.-M18-34
 684. David Sanz Martinez                 ESP L´Hospitalet de Ll.       3:11:25  3:10:11  155.-M35-39
 685. Eric Verstraete                     NED Trainingslopen            3:11:27  3:09:54  156.-M35-39
 686. Joaquim Abad Parra                  NED Sportravel                3:11:27  3:10:49  101.-M45-49
 687. Aristoménis Piret                   BEL Bruxelles                 3:11:29  3:10:39  124.-M40-44
 688. Mark Symes                          GBR London                    3:11:30  3:08:33  251.-M18-34
 689. Saco Hemstra                        NED Friesland                 3:11:30  3:11:14  102.-M45-49
 690. Gavin Murtagh                       NED FLYING BLUE RUNNING       3:11:30  3:09:33  103.-M45-49
 691. Paul Mason                          GBR Bristol                   3:11:32  3:08:46  252.-M18-34
 692. Uwe Emser                           GER Ruppertsweiler            3:11:36  3:09:44   43.-M50-54
 693. Henk van Zutphen                    NED AV Gouda                  3:11:37  3:11:34   44.-M50-54
 694. Alfonso Vega Perez                  ESP La Arboleda               3:11:40  3:09:46  157.-M35-39
 695. Marcel de Vries                     NED Running Holland           3:11:44  3:09:57  253.-M18-34
 696. Joachim Vandecasteele               NED Oegstgeest                3:11:45  3:10:15  104.-M45-49
 697. Stephan Hoegen                      NED DE LOPER                  3:11:47  3:11:47  125.-M40-44
 698. Jérémy Opigez                       FRA Hénin Beaumont            3:11:50  3:10:41  158.-M35-39
 699. Edwin van den Berk                  NED Veldhoven                 3:11:52  3:11:14  105.-M45-49
 700. El Hachem ALAARABIOU                FRA Le Passage                3:11:53  3:10:04  106.-M45-49
 701. Giovanni Bryssinckx                 BEL Beveren-waas              3:11:53  3:11:27  254.-M18-34
 702. Kevin Martin                        GBR Brighton                  3:11:54  3:10:00  107.-M45-49
 703. Bart van Loon                       NED Attila                    3:11:54  3:11:47  108.-M45-49
 704. Gerbrand Hendrikse                  NED Leiden Road Runners Club  3:11:55  3:11:06  126.-M40-44
 705. Eric Bauchet                        FRA Colomiers                 3:11:55  3:09:26   45.-M50-54
 706. Jaroslaw Laskarzewski               POL Olsztyn                   3:11:57  3:11:03  109.-M45-49
 707. Benoit Delamarre                    FRA Douvrin                   3:11:59  3:09:00  159.-M35-39
 708. Holger Ott                          GER Pfaffenhofen              3:11:59  3:10:03  127.-M40-44
 709. Oliver Pressler                     AUT ST.Veit/Gölsen            3:12:01  3:10:48  110.-M45-49
 710. Benjamin Delecroix                  FRA Villeneuve D'ascq         3:12:03  3:11:58  255.-M18-34
 711. Daniel Bradford                     GBR Worthing                  3:12:06  3:09:52  128.-M40-44
 712. Gottfried Grabner                   AUT Weiz                      3:12:07  3:11:04  160.-M35-39
 713. Lodewijk van Wersch                 NED Amstelveen                3:12:08  3:10:22  161.-M35-39
 714. Erwin Vancauwenberghe               BEL Sinaai                    3:12:09  3:11:31  129.-M40-44
 715. Emmanuel Couprie                    FRA Paris                     3:12:20  3:11:12  256.-M18-34
 716. Luke Jackman                        GBR Colchester                3:12:22  3:10:00  130.-M40-44
 717. Richard Van Galen                   NED Den Hoorn Zh              3:12:23  3:09:53  162.-M35-39
 718. Coen Zoon                           NED Berkel en Rodenrijs       3:12:23  3:09:43  257.-M18-34
 719. Nicola Cattarin                     ITA Casier                    3:12:23  3:08:13  163.-M35-39
 720. Jerry Koorman                       NED Runners Stadskanaal       3:12:25  3:11:45  164.-M35-39
 721. Graeme Gardner                      GBR Stonehaven                3:12:27  3:08:52  258.-M18-34
 722. Benny Salo                          FIN Kronoby                   3:12:28  3:11:18  259.-M18-34
 723. Kees van der Vliet                  NED THOR                      3:12:30  3:12:24  111.-M45-49
 724. Sourice Olivier                     FRA Basse Goulaine            3:12:31  3:11:55  165.-M35-39
 725. Jeppe Jensen                        DEN Copenhagen V              3:12:33  3:10:22  260.-M18-34
 726. Mickael Delvoet                     FRA Flines-lez-rÂches         3:12:34  3:12:06  261.-M18-34
 727. Martin Hulley                       GBR Basingstoke               3:12:35  3:10:03  262.-M18-34
 728. Jerome Fournier                     FRA Guines                    3:12:36  3:09:51  166.-M35-39
 729. Guillaume HUESO                     LUX Roeser                    3:12:39  3:10:11  263.-M18-34
 730. Pablo Santos Alvarez                NED FLYING BLUE RUNNING       3:12:43  3:10:38  167.-M35-39
 731. Ties van Elst                       NED De Koplopers              3:12:47  3:12:34   46.-M50-54
 732. David Wallart                       FRA Tilloy Lez Cambrai        3:12:47  3:10:43  131.-M40-44
 733. Harald Klieber                      GER Fahrenzhausen             3:12:51  3:11:56  112.-M45-49
 734. Andrei Solovev                      RUS Sankt-Petersburg          3:12:51  3:08:54   47.-M50-54
 735. Andreu Sarreta                      TUR Uskudar, Istanbul         3:12:52  3:11:35  132.-M40-44
 736. Waclaw Tomasiak                     NED Visegrad Maraton Rytro    3:12:53  3:11:17  133.-M40-44
 737. Jón Hrafnkelsson                    ISL Reykjavík                 3:12:58  3:10:26    5.-M60-64
 738. Igor Luchko                         AUT Wien                      3:12:59  3:11:28  168.-M35-39
 739. Bart van Zelst                      NED MNL                       3:13:00  3:12:28  169.-M35-39
 740. Ben Lawson                          GBR London                    3:13:01  3:11:05  264.-M18-34
 741. Richard Mcculloch                   GBR London                    3:13:02  3:11:10  170.-M35-39
 742. Franck Blanc                        FRA Francheville              3:13:05  3:12:35  134.-M40-44
 743. Neil Cooper                         GBR Basingstoke               3:13:10  3:08:58  135.-M40-44
 744. Vincent Brom                        NED Eerbeek                   3:13:11  3:09:24  171.-M35-39
 745. William BERTRAND                    FRA Marolles-en-hurepoix      3:13:11  3:12:41  172.-M35-39
 746. Chris Tye                           GBR Woodbridge                3:13:18  3:11:44  113.-M45-49
 747. Tom Easten                          GBR London                    3:13:19  3:09:40  173.-M35-39
 748. Vicenç Benet                        ESP Barcelona                 3:13:19  3:07:53  174.-M35-39
 749. Fernando Salvador                   ESP Valladolid                3:13:20  3:10:12  114.-M45-49
 750. Sven Lentjes                        NED Typhoon                   3:13:21  3:12:24  265.-M18-34
 751. Michal Jaworski                     POL Radom                     3:13:22  3:08:35  266.-M18-34
 752. Kennet Melgaard                     DEN Copenhagen S              3:13:22  3:10:03  175.-M35-39
 753. Pedro Sobral                        POR Odivelas                  3:13:23  3:13:05  176.-M35-39
 754. Mathieu Bonnet                      FRA Paris                     3:13:25  3:11:01  177.-M35-39
 755. Wessel Dubbe                        NED Nijmegen                  3:13:26  3:12:31  115.-M45-49
 756. Giuseppe Chieppa                    ITA Biella                    3:13:29  3:12:11  136.-M40-44
 757. Mark Hadley                         GBR Guildford                 3:13:29  3:11:44  178.-M35-39
 758. Paul Loader                         GBR Worthing                  3:13:29  3:11:16  179.-M35-39
 759. Thomas Benoit                       USA Big Stone Gap             3:13:30  3:09:47   11.-M55-59
 760. Jamel Mameche                       FRA Linselles                 3:13:30  3:11:05  116.-M45-49
 761. Nuno Santos                         NED Vodafone                  3:13:30  3:13:10  180.-M35-39
 762. Philip Morel                        SUI Echandens                 3:13:32  3:11:47  181.-M35-39
 763. Ricardo Oleinski                    BRA Porto Alegre              3:13:32  3:11:12  137.-M40-44
 764. Bert Busman                         NED Spurt '88                 3:13:33  3:13:17  117.-M45-49
 765. Leo Krikhaar                        GBR London                    3:13:36  3:08:25  138.-M40-44
 766. David Perridy                       FRA Cholet                    3:13:36  3:12:29  182.-M35-39
 767. Madis Osjamets                      EST Tallinn                   3:13:37  3:10:57  267.-M18-34
 768. Franz Sulzer                        AUT St.Veit/Gölsen            3:13:37  3:12:24  118.-M45-49
 769. Eric Neyman                         BEL Héron                     3:13:45  3:12:26  119.-M45-49
 770. Stuart Douglas                      GBR Edinburgh                 3:13:47  3:11:40  268.-M18-34
 771. Christiaan Klaverdijk               NED THOR                      3:13:47  3:13:40  120.-M45-49
 772. Christophe Ophoven                  BEL Bruxelles                 3:13:47  3:11:58  183.-M35-39
 773. Marcus Skotvedt Irgens              NOR Oslo                      3:13:48  3:12:12  269.-M18-34
 774. Tomas Kazragis                      LTU Vilnius                   3:13:49  3:09:54  270.-M18-34
 775. Joel Le Moing                       FRA Antony                    3:13:50  3:13:15   48.-M50-54
 776. Theo van Buren                      NED Leiden                    3:13:50  3:12:36  121.-M45-49
 777. Ernesto Ferreira                    POR Queijas                   3:13:53  3:13:53  139.-M40-44
 778. Robert Podles                       POL Warsaw                    3:13:53  3:11:36   49.-M50-54
 779. Victor Carvalho                     POR Amadora                   3:13:53  3:13:27   50.-M50-54
 780. Gianluca Quarta                     ITA Lecce                     3:13:53  3:10:54  140.-M40-44
 781. Stephane Brandenburger              FRA Marly                     3:13:53  3:12:41  141.-M40-44
 782. Grzegorz Foc                        POL Zalasewo                  3:13:53  3:11:23  184.-M35-39
 783. Jonas Maricau                       BEL Idegem                    3:13:54  3:13:21  271.-M18-34
 784. Jerome Carletti                     FRA Paris                     3:13:54  3:11:16  185.-M35-39
 785. Piotr Kocierz                       POL PKP CARGO SA              3:13:55  3:08:47  186.-M35-39
 786. Pieter van Loosbroek                NED Amsterdam                 3:13:58  3:11:50  142.-M40-44
 787. Fabrice Walbrercq                   FRA Montville                 3:13:59  3:12:47  122.-M45-49
 788. Romaric BLATRIX                     FRA Paris                     3:13:59  3:11:34  187.-M35-39
 789. Anders Thorsen                      NOR Oslo                      3:13:59  3:10:48  143.-M40-44
 790. Tony Connelly                       GBR Glasgow                   3:13:59  3:04:06  272.-M18-34
 791. Alan Penedo Rodriguez               NED MIZUNO IBERIA             3:14:00  3:13:08  188.-M35-39
 792. Tommaso Piazza                      ITA Montanaso lombardo        3:14:02  3:10:35  273.-M18-34
 793. Frank Wiebes                        NED Avanti-Wilskracht         3:14:03  3:13:54  123.-M45-49
 794. Diego Ramirez Castillo              FRA La Madeleine              3:14:04  3:10:40  274.-M18-34
 795. Alexander Burgstaller               GER Dachau                    3:14:06  3:13:20  275.-M18-34
 796. Ben Terry                           GBR Sleaford                  3:14:06  3:13:06  276.-M18-34
 797. Laurens Versteege                   NED Amsterdam                 3:14:06  3:10:11  277.-M18-34
 798. Ruud Brouwer                        NED Loopgroep PK              3:14:07  3:13:56   51.-M50-54
 799. Felipe Garcez                       BRA Porto Alegre              3:14:09  3:11:50  278.-M18-34
 800. Marcus Widlitzki-Eggers             GER Bremen                    3:14:10  3:08:52  189.-M35-39
 801. Bertrand Girodit                    NED Endurance Shop Tour       3:14:12  3:13:50  144.-M40-44
 802. Antonio Mazzoni                     ITA Oderzo-tv                 3:14:12  3:13:27  124.-M45-49
 803. Iván Iturrieta Fernández            CHI Viña del Mar              3:14:14  3:06:10  279.-M18-34
 804. Félix TALPAERT                      FRA Marquise                  3:14:14  3:12:21  280.-M18-34
 805. Robert Deller                       GBR Kenilworth                3:14:14  3:13:35  281.-M18-34
 806. Pierre Loeuillieux                  FRA Saint martin boulogn      3:14:14  3:12:21  282.-M18-34
 807. Gaël Raison                         FRA Sartrouville              3:14:17  3:11:44  190.-M35-39
 808. Alistair Simpson                    GBR Edinburgh                 3:14:19  3:12:10  191.-M35-39
 809. Henrik Thorn                        DEN Copenhagen                3:14:19  3:12:14  283.-M18-34
 810. Manuel Revilla SÁnchez              ESP Guijuelo (salamanca)      3:14:19  3:10:31  284.-M18-34
 811. Wilse Graveland                     NED Amsterdam                 3:14:22  3:13:34  285.-M18-34
 812. Tom Koedijk                         NED Hilversum                 3:14:23  3:10:44  286.-M18-34
 813. Gil Naftali                         ISR Jerusalem                 3:14:29  3:11:54  145.-M40-44
 814. Eddy Desile                         FRA Le Mans                   3:14:29  3:07:10  192.-M35-39
 815. Pepe MuÑoz Sanchez                  ESP Pepino                    3:14:29  3:09:14  287.-M18-34
 816. Torben Koch-Hansen                  DEN Middelfart                3:14:32  3:12:24  125.-M45-49
 817. Juan Avendaño                       CHI Santiago                  3:14:32  3:12:19  126.-M45-49
 818. Joost Jongen                        NED Rotterdam                 3:14:33  3:11:11  127.-M45-49
 819. Maxime Denoz                        BEL Stembert                  3:14:33  3:10:31  288.-M18-34
 820. Nerijus Amanavicius                 DEN Aarhus                    3:14:34  3:08:19  128.-M45-49
 821. Briand Pierre Yves                  FRA St Philbert Bouaine       3:14:34  3:14:09  193.-M35-39
 822. Derek Oliver                        GBR Ilkley                    3:14:36  3:14:19   52.-M50-54
 823. Borja Paliza Ortega                 ESP Bilbao                    3:14:38  3:13:36  146.-M40-44
 824. Dries Leys                          BEL Sint Andries              3:14:38  3:11:48  194.-M35-39
 825. Brice Vert                          NED Amsterdam                 3:14:39  3:09:26  289.-M18-34
 826. Yann Yamba                          FRA Paris                     3:14:39  3:12:09  290.-M18-34
 827. Anders Daltveit                     NOR Bergen                    3:14:39  3:14:31  291.-M18-34
 828. Brendan Watkins                     USA New York                  3:14:40  3:14:34  195.-M35-39
 829. Dirk Janz                           GER Hofheim                   3:14:40  3:13:56  147.-M40-44
 830. Bart Verrijckt                      BEL Brecht                    3:14:40  3:11:46  148.-M40-44
 831. Ronald Marees                       NED Schagen                   3:14:41  3:13:33  196.-M35-39
 832. Anders Andgard                      NOR Oslo                      3:14:42  3:11:57  292.-M18-34
 833. Rien Bastiaansen                    NED THOR                      3:14:44  3:14:39   12.-M55-59
 834. Patrick Bruce                       NED Monster                   3:14:44  3:14:14  129.-M45-49
 835. Henk Guise                          NED MNL                       3:14:44  3:14:38   53.-M50-54
 836. Raymond Arnold                      NED THOR                      3:14:45  3:14:38  130.-M45-49
 837. Markus Busse                        GER Wunstorf                  3:14:46  3:13:39  197.-M35-39
 838. Yasufumi Osajima                    GBR London                    3:14:47  3:12:44  149.-M40-44
 839. Espen Overskott                     NOR Hamar                     3:14:48  3:13:50  131.-M45-49
 840. Adam Prentis                        GBR Harrogate                 3:14:48  3:10:23   54.-M50-54
 841. Ciaran Gavin                        GBR London                    3:14:49  3:13:31  198.-M35-39
 842. Matthias Ballmert                   SUI Rapperswil                3:14:51  3:11:25  293.-M18-34
 843. Bjorn Tremmerie                     LUX Schuttrange               3:14:51  3:13:23  150.-M40-44
 844. Nicholas Horton                     GBR Gravesend                 3:14:52  3:03:32  294.-M18-34
 845. Kees Elsinga                        NED AV '23                    3:14:54  3:14:48   13.-M55-59
 846. Ron van de Hee                      NED Rotterdam Atletiek        3:14:56  3:14:48  151.-M40-44
 847. Raymond Hutubessy                   FRA Ornex                     3:14:56  3:14:42  132.-M45-49
 848. Abderrezzak Najeh                   MAR Casablanca                3:14:57  3:13:01  295.-M18-34
 849. Gary Minto                          GBR Totnes                    3:14:59  3:14:13  133.-M45-49
 850. Craig Chapman                       GBR Tunbridge Wells           3:15:02  3:14:13  152.-M40-44
 851. Tomasz Czapelski                    NED Wieringerwerf             3:15:04  3:12:53  296.-M18-34
 852. Paolo Gasbarro                      NED Amsterdam                 3:15:07  3:12:33  134.-M45-49
 853. Jacques HENRY                       SUI Carouge                   3:15:07  3:11:32  153.-M40-44
 854. Rene Loozen                         NED Trecho                    3:15:09  3:14:58  135.-M45-49
 855. Björn Offerman                      SWE Västerås                  3:15:09  3:10:37  297.-M18-34
 856. Ali Vakili                          NED De Koplopers              3:15:10  3:14:55  199.-M35-39
 857. Joan Repiso Martinez                AND Sant JuliÀ De LÒria       3:15:10  3:13:53  154.-M40-44
 858. Edward Steele                       GBR Tunbridge Wells           3:15:12  3:10:53  298.-M18-34
 859. Tim Bisaerts                        NED TCS                       3:15:14  3:14:59  299.-M18-34
 860. Klaus Matthiessen                   GER Lübeck                    3:15:15  3:13:03  136.-M45-49
 861. Philippe Berben                     BEL Kuringen-Hasselt          3:15:18  3:11:04  300.-M18-34
 862. Gianluca d'Angelo                   BEL Bruxelles                 3:15:19  3:14:01  137.-M45-49
 863. Lasse Buck                          DEN Odense C                  3:15:20  3:13:22  138.-M45-49
 864. Jørn-Atle Erichsen                  NOR Stavanger                 3:15:21  3:11:35   55.-M50-54
 865. Simon Earley                        GBR Hinckley                  3:15:21  3:13:57  139.-M45-49
 866. Wim De Maeyer                       BEL Zemst                     3:15:22  3:12:24  200.-M35-39
 867. Seiji Nakamura                      IRL Dublin                    3:15:23  3:14:19  140.-M45-49
 868. Ludovic Penez                       FRA Aulnois Sous Laon         3:15:28  3:11:40  141.-M45-49
 869. Andreas Rasmussen                   DEN Copenhagen                3:15:29  3:14:19  301.-M18-34
 870. Evert-Jan van de Haar               NED Hoevelaken                3:15:29  3:10:24  142.-M45-49
 871. Guiseppe Mauriello                  ITA Generali                  3:15:31  3:15:19   56.-M50-54
 872. David Bruk                          NED Mizuno Czech              3:15:33  3:08:47  143.-M45-49
 873. Vincent Verleysen                   BEL Gent                      3:15:34  3:15:05  201.-M35-39
 874. Rui Pedro Julião                    POR Lisboa                    3:15:35  3:12:46  144.-M45-49
 875. Nicolas Genevé                      FRA JA MELESSE                3:15:36  3:15:16  202.-M35-39
 876. Martin Larsen                       DEN Farum                     3:15:37  3:14:38  155.-M40-44
 877. Jon Cross                           GBR Fleet                     3:15:37  3:12:27   14.-M55-59
 878. Erion Haxhi                         NOR Jordet                    3:15:40  3:14:35  302.-M18-34
 879. Christian Loidl                     AUT Mattersburg               3:15:41  3:13:28  156.-M40-44
 880. Shay Burshtein                      ISR Omets                     3:15:41  3:14:12  157.-M40-44
 881. Keld Thomsen                        DEN Fårup                     3:15:43  3:14:32  145.-M45-49
 882. John Packham                        GBR Teddington                3:15:43  3:14:14  303.-M18-34
 883. Jonas Hellqvist                     SWE Bränö                     3:15:45  3:08:33  304.-M18-34
 884. Frode Flesjå                        NOR Bryne                     3:15:45  3:14:50  158.-M40-44
 885. Kristian Halby                      DEN Copenhagen                3:15:45  3:10:45  305.-M18-34
 886. Dieter Debacker                     BEL Wingene                   3:15:46  3:14:11  159.-M40-44
 887. Arunas Klebauskas                   NED Dedemsvaart               3:15:48  3:14:53   57.-M50-54
 888. Philip Hogg                         GBR London                    3:15:48  3:15:08  160.-M40-44
 889. Michael Maijen-Smits                NED Almere                    3:15:49  3:12:58  161.-M40-44
 890. Andreas Streif                      AUT Wien                      3:15:51  3:15:46  306.-M18-34
 891. Josef Bielesz                       NED Mizuno Czech              3:15:53  3:09:08  146.-M45-49
 892. Roger Clark                         GBR Dunfermline               3:15:53  3:11:57  162.-M40-44
 893. Christian BIGEARD                   FRA Villeurbanne              3:15:53  3:13:09  147.-M45-49
 894. Guillaume Descamps                  FRA Paris                     3:15:53  3:11:19  307.-M18-34
 895. Audun Berg                          NOR Tønsberg                  3:15:54  3:13:26  163.-M40-44
 896. Frode Sundal                        NOR Tanem                     3:15:56  3:13:31  203.-M35-39
 897. Gustavo Iriarte                     GBR Brighton                  3:15:57  3:13:22  308.-M18-34
 898. Peter Iversen                       DEN Solrød Strand             3:15:57  3:14:41  164.-M40-44
 899. Lasse Bonsdorff                     FIN Helsinki                  3:15:58  3:11:20  309.-M18-34
 900. Paul Hilgers                        NED Montfort                  3:15:59  3:09:43  165.-M40-44
 901. Tim Van Hoecke                      BEL Laarne                    3:16:01  3:14:21  204.-M35-39
 902. Kevin O'Holleran                    GBR Alloa                     3:16:04  3:13:39  310.-M18-34
 903. Aïmad BRAHIMI                       FRA Courbevoie                3:16:07  3:14:39  311.-M18-34
 904. Martin Lyders                       NED Marathon Travel Club      3:16:10  3:15:52  312.-M18-34
 905. Edgar Vermaas                       NED MNL                       3:16:12  3:13:57  205.-M35-39
 906. Marko Mastrovic                     CRO Opatija                   3:16:13  3:13:32  148.-M45-49
 907. Jambert Mickael                     FRA Paris                     3:16:15  3:13:29  313.-M18-34
 908. Thorbjørn Bosse Olander             DEN Hellerup                  3:16:18  3:13:47  206.-M35-39
 909. Morten Nørby                        DEN Espergærde                3:16:20  3:15:28  166.-M40-44
 910. Michael Etel                        NED Feniks                    3:16:20  3:12:48  149.-M45-49
 911. Hervé Trameau                       FRA Meaux                     3:16:20  3:15:57   58.-M50-54
 912. Erwan CHAUVEL                       FRA Toulouse                  3:16:24  3:13:36  167.-M40-44
 913. Jan Haring                          NED Badhoevedorp              3:16:24  3:15:37   15.-M55-59
 914. Christian høtoft Sørensen           DEN Kalundborg                3:16:24  3:14:53  207.-M35-39
 915. Guillaume Heroult                   FRA Boulogne-billancourt      3:16:24  3:13:51  208.-M35-39
 916. Arthur Polimeno                     BRA Sao paulo                 3:16:26  3:09:23  314.-M18-34
 917. Juan carlos Marin Sanchez           ESP Terrassa                  3:16:27  3:13:12  315.-M18-34
 918. Ian Stuart                          GBR Bradford                  3:16:28  3:10:47  209.-M35-39
 919. André Greven                        NED Almere                    3:16:29  3:14:57   59.-M50-54
 920. Thijs Sanders                       NED Loopgroep Aart Stigter    3:16:30  3:16:22  316.-M18-34
 921. David Franks                        GBR London                    3:16:31  3:14:44  168.-M40-44
 922. MARTINET Jean-Pascal                FRA Grenoble                  3:16:32  3:14:49  150.-M45-49
 923. Frank Hudson                        GBR Bexley                    3:16:33  3:14:23  151.-M45-49
 924. Maurits de Ruiter                   NED GAC Hilversum             3:16:34  3:16:30   60.-M50-54
 925. Alain Martin                        FRA JA MELESSE                3:16:36  3:16:22  169.-M40-44
 926. Fred Spruit                         NED Loopgroep Hoorn           3:16:36  3:16:09  170.-M40-44
 927. Aart van Wijk                       NED Passaat                   3:16:36  3:16:32   16.-M55-59
 928. Vincent Huyghe                      BEL Jemappes                  3:16:38  3:16:04   61.-M50-54
 929. Jorge Gonçalves                     POR Setubal                   3:16:41  3:14:49  152.-M45-49
 930. Daniel Worm                         GER Bad Salzuflen             3:16:42  3:13:39  317.-M18-34
 931. Cheyne Anderson                     NED Diemen                    3:16:48  3:15:41  318.-M18-34
 932. Mark Williams                       GBR HIgh Wycombe              3:16:49  3:07:26  319.-M18-34
 933. Patrick Fitzpatrick                 IRL Shankill                  3:16:53  3:14:50   62.-M50-54
 934. Gary Lines                          GBR Bellshill                 3:16:55  3:15:05  171.-M40-44
 935. Guillaume IZAC                      FRA Toulouse                  3:16:55  3:13:20  320.-M18-34
 936. Sergio Masciulli                    ITA Pescara                   3:16:56  3:14:24  172.-M40-44
 937. Nicolas IZAC                        FRA Portet sur Garonne        3:16:58  3:13:19  321.-M18-34
 938. Patrick Binnendijk                  NED Bodegraven                3:17:01  3:14:40  322.-M18-34
 939. Eloy Jimenez Rivera                 ESP Sevilla                   3:17:01  3:14:14  173.-M40-44
 940. Jeremy Foss                         GBR London                    3:17:02  3:15:28  323.-M18-34
 941. Edward Chuck                        GBR London                    3:17:03  3:14:54  324.-M18-34
 942. Marko Marskamp                      NED Harderwijk                3:17:03  3:09:44  325.-M18-34
 943. Raul gilberto Galarza Morales       ESP Barcelona                 3:17:04  3:14:26  174.-M40-44
 944. John Dawe                           GBR London                    3:17:05  3:14:26   17.-M55-59
 945. Evgenii Velichko                    RUS Gatchina                  3:17:05  3:16:33  326.-M18-34
 946. Gerson Alberto Molano Rodríguez     COL Bogotá                    3:17:05  3:17:03  175.-M40-44
 947. Emmanuel Begot                      FRA Paris                     3:17:07  3:14:22  176.-M40-44
 948. Riou Gael                           FRA Landerneau                3:17:08  3:15:35  153.-M45-49
 949. Adornetto Gianluca                  ITA Roma                      3:17:09  3:11:57  154.-M45-49
 950. Klaus Schlüter                      GER Vreden                    3:17:09  3:16:39  210.-M35-39
 951. Pascal Emond                        FRA Cournon D'auvergne        3:17:09  3:15:32  211.-M35-39
 952. Ed Baks                             NED Atverni                   3:17:10  3:16:59   18.-M55-59
 953. Florian Henning                     NED Maastricht                3:17:12  3:13:27  327.-M18-34
 954. Johan Licht                         NED Startbaan                 3:17:13  3:16:56   19.-M55-59
 955. Jesus antonio Pata Franco           ESP Madrid                    3:17:13  3:16:08   63.-M50-54
 956. Marcus Kropacsy                     GBR Bristol                   3:17:14  3:14:27  177.-M40-44
 957. Guy Lebon                           FRA Paris                     3:17:15  3:14:38  155.-M45-49
 958. Raphael Van de Velde                FRA Saint Nazaire             3:17:15  3:11:54  328.-M18-34
 959. David Green                         GBR Harpenden                 3:17:16  3:15:50   64.-M50-54
 960. JosÉ antonio Cecilia Lorite         ESP JÁvea                     3:17:16  3:16:52  212.-M35-39
 961. Francois Honore                     BEL Spiennes                  3:17:17  3:15:08  213.-M35-39
 962. Nick Williamson                     GBR Dunbar                    3:17:20  3:16:10  214.-M35-39
 963. Harm-Jaap Ribberink                 NED Utrecht                   3:17:20  3:11:35  329.-M18-34
 964. Guillaume SEMERIA SOUCAIL           FRA Versailles                3:17:22  3:15:46  178.-M40-44
 965. Jean-Marc Daniels                   BEL Visé                      3:17:24  3:16:28  156.-M45-49
 966. Carlo Daniele                       ITA Ponte San Nicolo'         3:17:26  3:16:40  179.-M40-44
 967. Lee Campbell                        GBR Glasgow                   3:17:30  3:15:18  215.-M35-39
 968. Damien Catfolis                     BEL Froyennes                 3:17:30  3:16:54  216.-M35-39
 969. Leo Heemskerk                       SWE Solna                     3:17:32  3:14:21  157.-M45-49
 970. Marco Reisböck                      GER München                   3:17:33  3:14:43  217.-M35-39
 971. Jeroen Paap                         NED DEM                       3:17:34  3:14:24  180.-M40-44
 972. Theo Nieuweboer                     NED AV Edam                   3:17:36  3:17:24   65.-M50-54
 973. Jérémie Daels                       NED TCS BELGACOM              3:17:36  3:10:21  218.-M35-39
 974. Simon Clam                          BEL Flobecq                   3:17:38  3:17:09  330.-M18-34
 975. Herbert Helbig                      AUT St.Veit / Gölsen          3:17:40  3:14:42  158.-M45-49
 976. Eduardo Suarez                      CHI Santiago                  3:17:41  3:16:33  159.-M45-49
 977. Javier Turo Antona                  ESP Madrid                    3:17:41  3:16:33  181.-M40-44
 978. Michel Dael                         FRA Lambersart                3:17:42  3:15:47  160.-M45-49
 979. Nicolas SCHUSTER                    BEL Bertogne                  3:17:42  3:16:49  331.-M18-34
 980. Maxime Migeon                       NED Mizuno France             3:17:45  3:14:33  332.-M18-34
 981. Guillaume Béguin                    FRA Maisons-Laffitte          3:17:47  3:16:49  333.-M18-34
 982. Colin Shuttleworth                  GBR Blackburn                 3:17:52  3:16:15   20.-M55-59
 983. Paul Vigneau                        FRA Saint Vrain               3:17:53  3:16:32  334.-M18-34
 984. Thorleifur Thorleifsson             ISL Reykjavik                 3:17:54  3:14:15  219.-M35-39
 985. Walczak-Capèle Jérôme               FRA Paris                     3:17:54  3:16:10  182.-M40-44
 986. Filippos Chatzimichail              GRE 's-Gravenhage             3:17:56  3:15:43  335.-M18-34
 987. Nis Kjaer                           DEN Hejls                     3:17:57  3:16:05  161.-M45-49
 988. Francisco javier Catalan de la Igle ESP Madrid                    3:17:58  3:14:33  336.-M18-34
 989. Gonzalo Garcia Villanueva           GBR London                    3:17:58  3:09:39  337.-M18-34
 990. Mattias Bolander                    SWE Uppsala                   3:18:02  3:11:18  162.-M45-49
 991. Mozart Gaia Neto                    SUI Lutry                     3:18:03  3:15:41  183.-M40-44
 992. Simon Martin                        GBR Richmond                  3:18:04  3:17:21  184.-M40-44
 993. Mauro Vito Daprile                  NED OVUNQUE RUNNING           3:18:04  3:13:24   66.-M50-54
 994. Hans Motycka                        GER Enger                     3:18:04  3:11:50  185.-M40-44
 995. Norbert Korten                      NED Schalkhaar                3:18:06  3:17:12  163.-M45-49
 996. Artur Olenicz                       NED Visegrad Maraton Rytro    3:18:07  3:13:08  164.-M45-49
 997. Hans van Dijk                       NED Altis                     3:18:08  3:17:19    6.-M60-64
 998. Tobias t Lundgren                   NED TCS ABN AMRO              3:18:09  3:14:28  186.-M40-44
 999. Steve Forbes                        GBR Aberdeen                  3:18:09  3:17:18  165.-M45-49
1000. Marcelo Sadek                       BRA Saõ Paulo                 3:18:10  3:15:58  338.-M18-34
1001. Martin Mack                         GBR Grays                     3:18:10  3:13:39  166.-M45-49
1002. Jacques Tisne                       USA Washington                3:18:12  3:14:08  220.-M35-39
1003. Kestutis Juozaitis                  LTU Vilnius                   3:18:13  3:16:01  339.-M18-34
1004. Carlos Felipe Isaac                 BRA São Paulo                 3:18:14  3:15:55  221.-M35-39
1005. Francis Blondeau                    FRA Montigny En Ostreven      3:18:18  3:17:39  187.-M40-44
1006. Johan de Reuver                     SWE Örebro                    3:18:18  3:16:02  188.-M40-44
1007. Radboud Dood                        NED Avanti-Wilskracht         3:18:20  3:14:52  189.-M40-44
1008. Alexander van der Veen              NED Oostzaan                  3:18:21  3:14:38  190.-M40-44
1009. Roberto Boiano                      ITA San Gregorio Matese       3:18:22  3:15:03  167.-M45-49
1010. Ralf Edler                          GER Bad Oeynhausen            3:18:25  3:17:09  191.-M40-44
1011. Josifas AlšEvskis                   LTU Lentvaris                 3:18:25  3:16:13  340.-M18-34
1012. Arnaud Barbe                        FRA PLESSIS ROBINSON ATHLETIC 3:18:26  3:17:25   67.-M50-54
1013. Klaas Vandenbroucke                 BEL Mariakerke - Gent         3:18:27  3:15:48  341.-M18-34
1014. Olioso Marco                        ITA Castelnuovo d G (VR)      3:18:28  3:17:10  192.-M40-44
1015. Simone Zampa                        ITA Zevio (VR)                3:18:28  3:16:48  342.-M18-34
1016. Marko Kahilainen                    FIN Vantaa                    3:18:30  3:17:29  193.-M40-44
1017. Stefan Staartjes                    NED Dutch Runners             3:18:32  3:18:07  343.-M18-34
1018. Jeroen van Kessel                   NED Veldhoven                 3:18:32  3:14:13  222.-M35-39
1019. Mauro Conte                         NED Vodafone                  3:18:32  3:18:29  168.-M45-49
1020. Mark Velhote                        NED Vodafone                  3:18:32  3:18:13  223.-M35-39
1021. Paolo Benincasa                     ITA Greve in Chianti          3:18:33  3:15:00   68.-M50-54
1022. Laurent SALAÜN                      FRA Issy les Moulineaux       3:18:34  3:16:43  169.-M45-49
1023. Jasse Huhtamaa                      FIN Helsinki                  3:18:38  3:13:23  194.-M40-44
1024. Hurel Joel                          FRA Le Mans                   3:18:44  3:16:48   69.-M50-54
1025. Pedro Van Landschoot                BEL Maldegem                  3:18:46  3:15:54  224.-M35-39
1026. Lars Majgaard                       DEN Karup                     3:18:48  3:18:08   70.-M50-54
1027. Daan van Doorn                      NED Pijnenburg                3:18:54  3:18:34  344.-M18-34
1028. Rene Duijvekam                      NED AV '23                    3:18:56  3:18:37   71.-M50-54
1029. Jean-luc ESNUS                      FRA Cagny                     3:18:57  3:15:38  195.-M40-44
1030. Martin Schäferkötter                GER Köln                      3:18:57  3:15:09  170.-M45-49
1031. Vincent Roussel                     FRA Saint Medard En Jall      3:18:58  3:16:06  225.-M35-39
1032. Antonio Gallardo del Rio            ESP Fuenlabrada               3:19:00  3:17:30   21.-M55-59
1033. Michiel van Burink                  NED Zaandam                   3:19:01  3:18:33  345.-M18-34
1034. Giudici Fulvio                      ITA Rho                       3:19:01  3:14:01  196.-M40-44
1035. Simone Dal Santo                    ITA Romano D'ezzelino         3:19:03  3:10:33  197.-M40-44
1036. Anders Thestrup                     DEN Køge                      3:19:04  3:18:32  198.-M40-44
1037. Gilles Charpentier                  FRA Paris                     3:19:08  3:18:00  171.-M45-49
1038. Emanuele Finotto                    ITA Cassolnovo                3:19:09  3:18:40  226.-M35-39
1039. Henri Giannotti                     ITA Reggio Emilia             3:19:10  3:14:23  172.-M45-49
1040. Miguel Martinho                     POR Lisbon                    3:19:10  3:18:45  227.-M35-39
1041. Christian Foder                     NOR Stavanger                 3:19:11  3:17:52  346.-M18-34
1042. Peter Harrison                      GBR Durham                    3:19:12  3:16:12  199.-M40-44
1043. Benjamin HANNON                     FRA Croix                     3:19:13  3:13:56  228.-M35-39
1044. Marti Puig Roig                     ESP Figueres                  3:19:13  3:15:58  200.-M40-44
1045. Vi Chu                              GBR London                    3:19:16  3:17:28  229.-M35-39
1046. Van Jim Putten                      NED Nijmegen Atletiek         3:19:19  3:14:59   72.-M50-54
1047. Johannes Wagner                     GER Villingen-Schwenning      3:19:20  3:18:16  347.-M18-34
1048. Damien Girard                       FRA Seysses                   3:19:20  3:14:43  348.-M18-34
1049. Julien Martinez                     FRA Bry-sur-marne             3:19:20  3:16:40  349.-M18-34
1050. Yuuki Maruyama                      NED Amsterdam                 3:19:21  3:17:28  350.-M18-34
1051. Emmanuel Virion                     NED Mizuno France             3:19:22  3:16:09  230.-M35-39
1052. Ramon Siljade                       NED Amsterdam                 3:19:22  3:16:32  351.-M18-34
1053. Romain Muller                       NED Mizuno France             3:19:26  3:18:45  352.-M18-34
1054. Daniel Quirke                       GBR London                    3:19:30  3:11:33  353.-M18-34
1055. Betti Mauro                         ITA Corinaldo                 3:19:32  3:19:01  201.-M40-44
1056. Jochem van Engers                   NED Delft                     3:19:37  3:17:07  354.-M18-34
1057. Corné Aarts                         NED Spado                     3:19:41  3:14:27  173.-M45-49
1058. Fernando Rama González              ESP Ponteareas                3:19:42  3:19:17  202.-M40-44
1059. Ruedi Eggenschwiler                 SUI Welschenrohr              3:19:43  3:13:55   73.-M50-54
1060. Niels Høigaard Hald                 DEN Skanderborg               3:19:44  3:15:14  231.-M35-39
1061. Michael Lea                         GBR Sevenoaks                 3:19:45  3:16:30  232.-M35-39
1062. Ivo Ruijter                         NED Landsmeer                 3:19:47  3:18:09  203.-M40-44
1063. Doug Robertson                      GBR Linlithgow                3:19:52  3:14:49  233.-M35-39
1064. Fiorino Manerba                     ITA Azeglio                   3:19:53  3:17:38    7.-M60-64
1065. Philippe THURET                     FRA Fontenay Sous Bois        3:19:54  3:15:00   74.-M50-54
1066. Guus Brugman                        NED ATV Venray                3:19:54  3:15:35  174.-M45-49
1067. David Manau Artiga                  NED MIZUNO IBERIA             3:19:54  3:14:58  204.-M40-44
1068. Borek Janecek                       NED Amsterdam                 3:19:58  3:19:03  355.-M18-34
1069. Pablo Bouza Testa                   ESP Vigo                      3:20:00  3:15:01  356.-M18-34
1070. Michel Le Mercier                   NED JA MELESSE                3:20:00  3:19:34  205.-M40-44
1071. Bert Westhoff                       NED Dutch Runners             3:20:00  3:19:35  175.-M45-49
1072. Philippe NICOLAS                    FRA Palaiseau                 3:20:00  3:18:17  234.-M35-39
1073. Anders Andersen                     DEN Aalborg                   3:20:01  3:16:12  235.-M35-39
1074. Marcos Assumpcao                    BRA Sao Paulo                 3:20:04  3:18:05  236.-M35-39
1075. Nick van der Velde                  NED Dokkum                    3:20:06  3:11:18  357.-M18-34
1076. Patrick de Bock                     NED Purmerend                 3:20:07  3:13:09  358.-M18-34
1077. Brian Søgaard                       DEN Frederiksberg             3:20:08  3:15:50  359.-M18-34
1078. Ivan Blogowski                      FRA Charenton                 3:20:10  3:17:18  360.-M18-34
1079. Jaakko Eskelinen                    FIN Helsinki                  3:20:10  3:09:56  361.-M18-34
1080. Mathieu Petton                      FRA La Varenne                3:20:10  3:14:44  237.-M35-39
1081. Peter Convens                       BEL Vabco Mol                 3:20:11  3:18:17  176.-M45-49
1082. Giovanni Dore                       FRA Thionville                3:20:13  3:18:46   75.-M50-54
1083. Jerome Thebault                     FRA Paris                     3:20:15  3:18:28   76.-M50-54
1084. Marnix de Fijter                    NED Loopgroep PK              3:20:19  3:20:00  177.-M45-49
1085. Flavio Pellegrini                   SUI Geneve                    3:20:20  3:18:17  362.-M18-34
1086. Peter Portašik                      SVK Mizuno Czech              3:20:20  3:18:39   77.-M50-54
1087. Yvan De Graef                       BEL Mechelen                  3:20:20  3:17:58  363.-M18-34
1088. Mickael Thieulin                    FRA Les Hogues                3:20:23  3:17:35  364.-M18-34
1089. David Davies                        USA New York                  3:20:23  3:11:57  206.-M40-44
1090. Riccardo Cattarin                   ITA Silea                     3:20:23  3:16:13  178.-M45-49
1091. Amos Ezrachi                        ISR Hofit                     3:20:24  3:16:31  365.-M18-34
1092. Cees Kuijt                          NED Leiden Atletiek           3:20:24  3:20:17  207.-M40-44
1093. Bjørn Balstad                       NOR Trondheim                 3:20:25  3:19:28  366.-M18-34
1094. Kristian Blume                      DEN Naestved                  3:20:25  3:16:20  208.-M40-44
1095. Bjorn Forsgren                      SWE Vendelsö                  3:20:25  3:19:51  238.-M35-39
1096. Glenn Madland                       NOR Bryne                     3:20:28  3:18:10  239.-M35-39
1097. Elmer Leeuwaarden                   NED Phanos                    3:20:28  3:17:09  367.-M18-34
1098. Arjan Rorije                        NED BB lopers                 3:20:29  3:20:10  209.-M40-44
1099. Rokia Valery                        FRA ILLIES                    3:20:29  3:20:03  210.-M40-44
1100. Lyndon Easthope                     GBR Liverpool                 3:20:31  3:19:16  240.-M35-39
1101. Tom Renphrey                        GBR Hemel Hempstead           3:20:32  3:19:34  179.-M45-49
1102. Yorik Tisseau                       GBR Manchester                3:20:33  3:16:30  368.-M18-34
1103. Robert Williams                     GBR London                    3:20:34  3:19:30  369.-M18-34
1104. Ole Martin Bakken                   NOR Kleppe                    3:20:34  3:17:35  211.-M40-44
1105. Jérôme CHEVRIEUX                    FRA Bretigny Sur Orge         3:20:38  3:17:51  212.-M40-44
1106. Patrick Danko                       NED Amsterdam                 3:20:39  3:20:13  180.-M45-49
1107. Ruben Hartmann                      NED Doetinchem                3:20:41  3:17:03  370.-M18-34
1108. Benny Guldberg                      DEN Stoholm                   3:20:41  3:19:47  181.-M45-49
1109. Henocq Nicolas                      FRA Baisieux                  3:20:43  3:20:08  371.-M18-34
1110. Gary Bansor                         GBR Essex                     3:20:43  3:18:03  372.-M18-34
1111. Francisco Maderuelo                 ESP Madrid                    3:20:44  3:16:34  241.-M35-39
1112. Benoit Ognier                       FRA Cugnaux                   3:20:45  3:17:32  242.-M35-39
1113. Rui Duarte                          POR Lisbon                    3:20:46  3:18:32  213.-M40-44
1114. Paul Koopman                        NED Amsterdam                 3:20:47  3:18:15   78.-M50-54
1115. Michel MURAT                        FRA Saint-Loup Cammas         3:20:47  3:18:06  182.-M45-49
1116. Christopher Green                   GBR Brighouse                 3:20:48  3:17:33  214.-M40-44
1117. Krzysztof Kielak                    POL Nowy Prazmów              3:20:49  3:18:21  243.-M35-39
1118. Nicolas Gareri                      ITA Poviglio                  3:20:52  3:19:13  373.-M18-34
1119. Francesco Renzetti                  ITA Pescara                   3:20:55  3:18:26  215.-M40-44
1120. Mindaugas Savickas                  LTU Vilniaus raj.             3:20:57  3:20:22  244.-M35-39
1121. Claus Rossel                        DEN Lystrup                   3:20:58  3:19:15  216.-M40-44
1122. Emiel Hartog                        NED Vodafone                  3:21:00  3:20:48  245.-M35-39
1123. Vilayat William                     NED Amsterdam                 3:21:01  3:17:05  217.-M40-44
1124. Jose Sadek                          BRA Sao Paulo                 3:21:03  3:18:44  246.-M35-39
1125. Geoffrey Ferno                      FRA Wavrin                    3:21:04  3:08:48  374.-M18-34
1126. Jesse De Proost                     BEL Opwijk                    3:21:05  3:15:47  375.-M18-34
1127. Frank Rippens                       NED Heerhugowaard             3:21:08  3:16:30  218.-M40-44
1128. David g Smith                       NED AIRFRANCE KLM STAFF       3:21:11  3:20:57   22.-M55-59
1129. Ben Bos                             NED Running Holland verenigin 3:21:13  3:19:54   79.-M50-54
1130. Christopher BARBIER                 FRA Paris                     3:21:13  3:15:43  219.-M40-44
1131. Eirik Bruset                        NOR Trondheim                 3:21:14  3:16:58  220.-M40-44
1132. Tomas Kalinas                       LTU Vilnius                   3:21:14  3:18:18  376.-M18-34
1133. Eduard Bezuglov                     RUS moscow                    3:21:17  3:20:40  377.-M18-34
1134. Jakob Bork                          DEN Aalborg                   3:21:25  3:15:04  378.-M18-34
1135. Johnny Graham                       GBR Aldsworth                 3:21:26  3:19:03  221.-M40-44
1136. Dirk Habdank                        GER Böblingen                 3:21:27  3:16:30  247.-M35-39
1137. Hillel Steinberger                  ISR Jerusalem                 3:21:28  3:18:24   80.-M50-54
1138. Ruud Boot                           NED Purmerend                 3:21:31  3:17:31   81.-M50-54
1139. Christian Pollmann                  GER Osanbrück                 3:21:32  3:12:54  222.-M40-44
1140. Pedro Vieira                        POR Sacavém                   3:21:32  3:18:14  223.-M40-44
1141. Ben De Groof                        BEL Sint katelijne waver      3:21:33  3:14:19  248.-M35-39
1142. Antton Uriarte                      ESP Elorrio                   3:21:33  3:18:16  379.-M18-34
1143. Vincent Dalzon                      FRA Nantes                    3:21:34  3:16:55  224.-M40-44
1144. Roger Palframan                     GBR Cookham                   3:21:36  3:20:10  225.-M40-44
1145. Hadrien Sabatier                    FRA Belfort                   3:21:36  3:19:55  380.-M18-34
1146. Arnaud Fournigault                  FRA Saint Denis               3:21:39  3:16:23  249.-M35-39
1147. Sven Plaßwich                       GER Gerlingen                 3:21:40  3:19:42  381.-M18-34
1148. Inigo Eseverri                      ESP Irún                      3:21:41  3:19:26  226.-M40-44
1149. Marcel Wieringa                     NED MNL                       3:21:42  3:19:28  250.-M35-39
1150. Andrew Joad                         GBR Tunbridge Wells           3:21:46  3:17:23   82.-M50-54
1151. Jon Stephensen                      DEN København K               3:21:47  3:20:54   83.-M50-54
1152. Stephen Delea                       GBR Eastbourne                3:21:50  3:21:26  183.-M45-49
1153. Jack Gelens                         NED THOR                      3:21:50  3:13:06   23.-M55-59
1154. Nick Gavin                          GBR Poole                     3:21:52  3:19:54  382.-M18-34
1155. Simon Bigot                         FRA Chasseneuil Du Poito      3:21:55  3:16:02  251.-M35-39
1156. Clemens Haskamp                     GER Georgsmarienhütte         3:21:58  3:18:01   24.-M55-59
1157. Jussi Sjöberg                       FIN Raisio                    3:21:59  3:20:56  227.-M40-44
1158. Christophe Devauchelle              FRA Plouhinec                 3:21:59  3:17:47  228.-M40-44
1159. Magnus Lantz                        SWE Malmö                     3:22:00  3:20:02  383.-M18-34
1160. Hendrik van Manen                   NED Almere                    3:22:02  3:20:51  252.-M35-39
1161. Floris Beltman                      NED Amsterdam                 3:22:08  3:09:03  384.-M18-34
1162. Fabien Badinier                     FRA Paris                     3:22:09  3:19:23  253.-M35-39
1163. Frank Klomp                         NED Venray                    3:22:10  3:17:51  184.-M45-49
1164. Nicholas Jupp                       GBR Basingstoke               3:22:12  3:14:48  385.-M18-34
1165. Tomas Hrdina                        CZE Moravsky Krumlov          3:22:12  3:21:16  254.-M35-39
1166. Leen van Rijn                       NED Katwijk Zh                3:22:12  3:19:03    8.-M60-64
1167. Jose ignacio Apellaniz              ESP Vitoria                   3:22:13  3:20:47  229.-M40-44
1168. Jörg Arnold                         GER Köln                      3:22:16  3:18:07   84.-M50-54
1169. Christophe Renaud                   FRA Dugny Sur Meuse           3:22:16  3:19:30  230.-M40-44
1170. Tomasz Mika                         POL Warsaw                    3:22:17  3:15:39  255.-M35-39
1171. Maarten Hoogkamer                   NED De Spartaan               3:22:18  3:17:03  231.-M40-44
1172. Yvan Gremaud                        SUI Vuarmarens                3:22:19  3:19:56  232.-M40-44
1173. Sebastien Fragua                    FRA Lille                     3:22:21  3:18:52  256.-M35-39
1174. Michael Mcloughlin                  BEL Grobbendonk               3:22:21  3:21:28  233.-M40-44
1175. Arnoud Beens                        NED Atos                      3:22:22  3:22:09  234.-M40-44
1176. Frédéric De Coster                  BEL Knokke Heist              3:22:22  3:19:30  386.-M18-34
1177. Olivier Galichet                    FRA Draveil                   3:22:23  3:19:42  235.-M40-44
1178. Albert MARQUES                      FRA Carrières-sur-Seine       3:22:24  3:20:10   85.-M50-54
1179. Christophe Platel                   FRA Villers au tertre         3:22:24  3:20:20  236.-M40-44
1180. Peteris Stepins                     LAT Riga                      3:22:26  3:22:02  387.-M18-34
1181. Eric Moen                           GBR London                    3:22:27  3:15:28  237.-M40-44
1182. Nico Seltmann                       GER Hünstetten                3:22:28  3:16:54  185.-M45-49
1183. Cristobal Herreros                  ESP Valencia                  3:22:28  3:17:05   86.-M50-54
1184. Emile Hugo                          SUI Bernex                    3:22:28  3:20:52  186.-M45-49
1185. Matthew Ryan                        GBR Dinas Powys               3:22:30  3:16:00  257.-M35-39
1186. Trond Kleivedal                     NOR Eidsvåg i åsane           3:22:30  3:16:57  258.-M35-39
1187. Vincent Brzezinski                  FRA Hasnon                    3:22:31  3:21:53  238.-M40-44
1188. Mathew Kleine Punte                 NED Amsterdam                 3:22:32  3:14:08  388.-M18-34
1189. Ron Belkin                          ISR Tel - Aviv                3:22:33  3:17:51  187.-M45-49
1190. Geert Linders                       NED ATV Venray                3:22:33  3:17:29  188.-M45-49
1191. Fernando Mellado Santos             ESP Santander                 3:22:36  3:20:51  189.-M45-49
1192. Nicolas Bronsard                    NED JA MELESSE                3:22:37  3:22:13  239.-M40-44
1193. Chris Borsch                        NED TTW                       3:22:37  3:18:41   87.-M50-54
1194. Gunnar S Kvitsand                   NOR Trondheim                 3:22:38  3:20:28  240.-M40-44
1195. Rubén Rodriguez Diez                NED FLYING BLUE RUNNING       3:22:39  3:22:15  241.-M40-44
1196. Arben Selimay                       NED LT Waldschleicher Lohne   3:22:40  3:16:23  242.-M40-44
1197. Bertrand Fabre                      FRA Coudekerque Branche       3:22:40  3:19:26   88.-M50-54
1198. Tommy Sjöström                      SWE Falun                     3:22:41  3:16:56   89.-M50-54
1199. Karl Hirst                          ISL Reykjavik                 3:22:42  3:19:00   90.-M50-54
1200. Ronald Smit                         NED Heerhugowaard             3:22:42  3:21:09  389.-M18-34
1201. Christophe Lecompte                 FRA Thierville Sur Meuse      3:22:45  3:19:59  243.-M40-44
1202. David Huckell                       GBR Edinburgh                 3:22:46  3:21:54  259.-M35-39
1203. Pertti Ylönen                       FIN Espoo                     3:22:48  3:19:48   25.-M55-59
1204. Anthony Panontin                    NED Amsterdam                 3:22:50  3:19:20  190.-M45-49
1205. Michael Oreby Nielsen               DEN Frederiksberg             3:22:50  3:17:32  244.-M40-44
1206. Bernie Klous                        NED Hoofddorp                 3:22:51  3:17:24  260.-M35-39
1207. Peter Smith                         GBR Ashbocking                3:22:51  3:19:43  390.-M18-34
1208. Jan Vermond                         NED Utrecht                   3:22:53  3:14:19  391.-M18-34
1209. Fons Van Workum                     NED TCS Rabobank              3:22:54  3:17:35  392.-M18-34
1210. Samuel Nascimento Pagliarini        GBR Bristol                   3:22:57  3:21:31  393.-M18-34
1211. Willem van Klink                    NED De Spartaan               3:22:59  3:14:31   91.-M50-54
1212. Stijn Boode                         NED Hellas                    3:23:00  3:19:39  394.-M18-34
1213. Mickaël Boulin                      FRA Lille                     3:23:01  3:21:21  395.-M18-34
1214. Espen Grimstvedt                    NOR Oslo                      3:23:04  3:17:51  245.-M40-44
1215. Alex Black                          GBR Knowle                    3:23:04  3:18:54  246.-M40-44
1216. Stian Solheim                       NOR Bergen                    3:23:06  3:19:39  396.-M18-34
1217. Daniel Bach                         CAN Toronto                   3:23:07  3:20:15  397.-M18-34
1218. Guillaume Duchet                    SUI Lausanne                  3:23:07  3:21:27  398.-M18-34
1219. André Le Devedec                    NED JA MELESSE                3:23:08  3:22:53    9.-M60-64
1220. Mads Hoyer                          DEN Copenhagen                3:23:09  3:21:07   26.-M55-59
1221. Jean-François Delecluse             FRA Premesques                3:23:09  3:22:23  247.-M40-44
1222. Johan-Peter Troost                  NED Amersfoort                3:23:13  3:16:29  261.-M35-39
1223. Luigi Casabona                      ITA Arenzano                  3:23:14  3:21:47   92.-M50-54
1224. Imri Zviely                         ISR Negba                     3:23:14  3:16:07  399.-M18-34
1225. Sylvain DESSAILLY                   FRA Bergues                   3:23:16  3:22:53  400.-M18-34
1226. Guillem Martorell Reus              ESP Bruselas                  3:23:16  3:19:52  401.-M18-34
1227. Mezzoiuso Leonardo                  ITA Partinico                 3:23:18  3:21:57   93.-M50-54
1228. Jan van den Berg                    TAN Dar es Salaam             3:23:19  3:18:42  248.-M40-44
1229. Ben Jones                           GBR Tamworth                  3:23:21  3:15:28  402.-M18-34
1230. Michele Appugliese                  ITA Isernia                   3:23:22  3:20:56  191.-M45-49
1231. So Kikkawa                          NED Rotterdam                 3:23:22  3:21:31  403.-M18-34
1232. Stephane Gicquel                    FRA Kervignac                 3:23:23  3:22:10  249.-M40-44
1233. Franco Tiberio                      ITA Sesto Fiorentino          3:23:24  3:21:49   27.-M55-59
1234. Stephane Bardelot                   FRA Courbevoie                3:23:25  3:20:30  250.-M40-44
1235. LASSAUGE Christophe                 FRA LOISY SUR MARNE           3:23:32  3:21:33  192.-M45-49
1236. Martin Zwiers                       NED Markelo                   3:23:32  3:21:09  193.-M45-49
1237. Tommi Simola                        FIN Tampere                   3:23:33  3:14:00  404.-M18-34
1238. Arik Dimo                           ISR Ramla                     3:23:34  3:20:01  194.-M45-49
1239. Gregory Payre                       FRA Chavanay                  3:23:34  3:19:39  405.-M18-34
1240. Mikkel Due Machat                   DEN Slagelse                  3:23:37  3:21:54  406.-M18-34
1241. Konrad Rehling                      AUT Wien                      3:23:38  3:19:07  251.-M40-44
1242. Kennet Kaasik                       EST Tallinn                   3:23:39  3:20:30  407.-M18-34
1243. Jérôme Emaer                        BEL Callenelle                3:23:41  3:21:49  408.-M18-34
1244. Mathieu Choin                       FRA Rochefort                 3:23:46  3:17:00  409.-M18-34
1245. Maurizio Di Sandro                  ITA Isernia                   3:23:48  3:23:07  262.-M35-39
1246. Donald Maclaren                     GBR Bodmin                    3:23:52  3:16:56   28.-M55-59
1247. Piotr Obluski                       POL Lomianki                  3:23:53  3:18:31  263.-M35-39
1248. Phil Humphries                      GBR Edinburgh                 3:23:54  3:22:00  195.-M45-49
1249. Alban Iderne                        FRA Truchtersheim             3:23:55  3:20:36  196.-M45-49
1250. Sergi Garcia Lucas                  ESP Barcelona                 3:23:56  3:17:37  252.-M40-44
1251. Kasper Weber Fredholm               DEN Copenhagen                3:23:56  3:23:56  410.-M18-34
1252. David Gussarsky                     ISR Ramat Hasharon            3:23:58  3:16:45  197.-M45-49
1253. Gad Arad                            ISR Haifa                     3:23:59  3:17:49   94.-M50-54
1254. Erik Nieuwenboom                    NED Rotterdam                 3:23:59  3:18:16  253.-M40-44
1255. Dan Luong                           GBR London                    3:24:00  3:22:44  264.-M35-39
1256. Michal Sikora                       POL Gliwice                   3:24:01  3:20:17  265.-M35-39
1257. Andrey Pronin                       RUS Moscow                    3:24:03  3:10:37  411.-M18-34
1258. Odd Egil Kanestrom                  NOR Son                       3:24:04  3:16:56   95.-M50-54
1259. Mika Rautiainen                     FIN Jyväskylä                 3:24:05  3:18:19  254.-M40-44
1260. Lillo Bongiorno                     ITA Palma di Montechiaro      3:24:05  3:16:03  198.-M45-49
1261. Jonas Bergstrom                     SWE Stockholm                 3:24:06  3:22:55  412.-M18-34
1262. Maxime Chaize                       FRA Pont Du Casse             3:24:06  3:21:54  413.-M18-34
1263. Maik Doering                        NED bunert Sportreisen        3:24:07  3:15:48  199.-M45-49
1264. Stephen Austin                      GBR Tonbridge                 3:24:08  3:19:45   29.-M55-59
1265. Michael Wedlock                     GBR Motherwell                3:24:08  3:22:18  200.-M45-49
1266. Andrew Webb                         NED Leiden                    3:24:10  3:23:42   96.-M50-54
1267. Graham O'Hara                       GBR Darlington                3:24:10  3:21:37   97.-M50-54
1268. Mikael Arnesen                      NOR Tromsdalen                3:24:12  3:16:49  414.-M18-34
1269. Peter Huirne                        NED Haaksbergen               3:24:14  3:17:02  255.-M40-44
1270. Tapio Kamunen                       FIN Sievi                     3:24:15  3:21:21  201.-M45-49
1271. Jorge Saavedra                      GBR London                    3:24:15  3:18:50  266.-M35-39
1272. Hugo Novais                         POR Mem Martins               3:24:17  3:11:52  267.-M35-39
1273. Joris Duindam                       NED Amsterdam                 3:24:18  3:18:36  415.-M18-34
1274. Yishai Fransis                      ISR Ramat Hasharon            3:24:19  3:17:07  268.-M35-39
1275. Per Wennerström                     SWE Norrtälje                 3:24:19  3:23:10  269.-M35-39
1276. Jan Sedlacek                        CZE Jermanice                 3:24:20  3:23:14  416.-M18-34
1277. Marcel Haast                        NED THOR                      3:24:23  3:24:16  256.-M40-44
1278. David Paxton                        SUI Basel                     3:24:23  3:16:43  417.-M18-34
1279. Olivier Rais                        FRA Menton                    3:24:23  3:19:18  257.-M40-44
1280. Frederic Bourry                     FRA Tournefeuille             3:24:25  3:21:10  270.-M35-39
1281. Federico Tiberi                     ITA Roma                      3:24:25  3:17:14   98.-M50-54
1282. Antonello Tiana                     ITA Solarussa                 3:24:26  3:20:26  202.-M45-49
1283. Endika Zarrabeitia                  ESP Abadiño                   3:24:26  3:21:10  418.-M18-34
1284. Benoit Beckers                      BEL Chaineux                  3:24:28  3:18:50  258.-M40-44
1285. Eddy de Kwant                       NED Dutch Runners             3:24:32  3:20:24  259.-M40-44
1286. Rodolphe Benat                      NED Vo2maxvoyages             3:24:33  3:22:03  203.-M45-49
1287. Noel Hollingsworth                  GBR Surrey                    3:24:33  3:21:04   99.-M50-54
1288. Eusebio Bezzina                     LUX Grevenmacher              3:24:34  3:23:08  419.-M18-34
1289. Diederik Eijsvogel                  NED Amsterdam                 3:24:34  3:15:42  420.-M18-34
1290. James Riddiford                     GBR Sevenoaks                 3:24:35  3:20:31  271.-M35-39
1291. Jean stephane Vilain                FRA Le Monsatere              3:24:37  3:23:31  260.-M40-44
1292. Luis manuel Dionisio dos Santos     NED Rotterdam                 3:24:38  3:22:01  204.-M45-49
1293. Martin MERY                         FRA Montpellier               3:24:39  3:22:59  421.-M18-34
1294. Toby Oury                           GBR Warwickshire              3:24:43  3:20:47  422.-M18-34
1295. Roderick Brown                      GBR London                    3:24:44  3:22:03  261.-M40-44
1296. Zydrunas Gaudiesius                 LTU Vilnius                   3:24:44  3:24:18  262.-M40-44
1297. Torbjoern Hoeitomt                  NOR Ås                        3:24:45  3:20:48  423.-M18-34
1298. Laurent Collin                      BEL Braives                   3:24:46  3:16:21  272.-M35-39
1299. Cyrille Kittel                      FRA Paris                     3:24:46  3:17:20  273.-M35-39
1300. Olivier Desmet                      BEL Ooigem                    3:24:46  3:19:13  274.-M35-39
1301. Luke Chivers                        GBR London                    3:24:48  3:21:34  424.-M18-34
1302. Eric Schranz                        NED Amsterdam                 3:24:48  3:20:46  263.-M40-44
1303. Guillaume Jamart                    BEL Tilff                     3:24:49  3:21:31  425.-M18-34
1304. Chris Paardenkooper                 NED avVN                      3:24:54  3:24:43  100.-M50-54
1305. Omar Piero Pennetta                 GER Rottweil                  3:24:55  3:23:04  275.-M35-39
1306. Andrea Rossini                      NED Vodafone                  3:24:56  3:24:35  264.-M40-44
1307. Jannik Klumpenaar                   NED MNL                       3:24:56  3:20:06  426.-M18-34
1308. Jarno Tuuri                         FIN Vantaa                    3:24:57  3:23:30  276.-M35-39
1309. Rui Silva                           POR Amadora                   3:24:59  3:24:34  265.-M40-44
1310. Robin Uijt de Boogaardt             NED Hoorn Nh                  3:25:03  3:17:04  266.-M40-44
1311. Josef Wagner                        NED Globalrunning             3:25:05  3:21:49  101.-M50-54
1312. Marcel Klein                        GER Zinnowitz                 3:25:11  3:20:56  277.-M35-39
1313. NUGIER François                     FRA Mozac                     3:25:13  3:17:22  267.-M40-44
1314. Igor Etxeberria                     ESP San Sebastian             3:25:14  3:20:23  268.-M40-44
1315. Matteo Spatafora                    ITA Chiavari                  3:25:17  3:23:12  278.-M35-39
1316. José Czubinski                      BRA Porto Alegre              3:25:18  3:23:43  427.-M18-34
1317. Patrick Francois                    BEL Bruxelles                 3:25:20  3:22:51   30.-M55-59
1318. Jos Ooms                            NED Olympia Halsteren         3:25:21  3:25:09   31.-M55-59
1319. Marino De Meo                       ITA Albignasego               3:25:22  3:25:00  102.-M50-54
1320. Chris Lambert                       GBR Brentford                 3:25:23  3:20:20  279.-M35-39
1321. Bruce Drew                          GBR Brighton                  3:25:23  3:24:39  269.-M40-44
1322. Cally Yang                          NED Amsterdam                 3:25:24  3:16:57  428.-M18-34
1323. Cor Aarsen                          NED AV Haarlem                3:25:26  3:25:12  205.-M45-49
1324. Stefan Jeppesen                     DEN Odense SØ                 3:25:29  3:20:10  280.-M35-39
1325. Fabrizio Conti                      NED Born2Run                  3:25:30  3:20:18  206.-M45-49
1326. Rob Siroen                          NED De Keien                  3:25:32  3:25:17  281.-M35-39
1327. Damian Fleming                      GBR London                    3:25:34  3:17:21  270.-M40-44
1328. Joachim Fentz                       DEN København                 3:25:36  3:19:50  429.-M18-34
1329. Georg Mihatsch                      GER Lindau                    3:25:36  3:24:06  430.-M18-34
1330. Julien Godineau                     FRA Chasseneuil               3:25:43  3:18:18  431.-M18-34
1331. Brice Mathevet                      FRA Saint chamond             3:25:46  3:21:50  282.-M35-39
1332. Fitzgerald Krudde                   NED Almere                    3:25:46  3:24:25  207.-M45-49
1333. Casper Koopmans                     NED Hoorn Nh                  3:25:48  3:20:04  283.-M35-39
1334. Kevin Boake                         GBR Solihull                  3:25:51  3:21:41  271.-M40-44
1335. Huub Roelvink                       NED Amsterdam                 3:25:51  3:20:45  272.-M40-44
1336. Martin Loughran                     GBR Cookstown                 3:25:52  3:23:58  284.-M35-39
1337. Manuel Ribeiro                      FRA Brignais                  3:25:54  3:23:11  273.-M40-44
1338. Bruno Rageau                        FRA JA MELESSE                3:25:55  3:25:28  274.-M40-44
1339. Jonathan Parr                       GBR Harpenden                 3:25:57  3:23:07  275.-M40-44
1340. Jaroslav DušIl                      CZE Brno                      3:25:58  3:25:09  276.-M40-44
1341. Johan Karelse                       NED Heinkenszand              3:26:00  3:25:45  277.-M40-44
1342. Uwe Hausschmid                      GER Rot an der Rot            3:26:00  3:17:14  208.-M45-49
1343. Marco Prosperi                      ITA Greve in Chianti          3:26:02  3:22:29  209.-M45-49
1344. Nico Voet                           BEL Lochristi                 3:26:02  3:21:03  278.-M40-44
1345. Jean René Vallerie                  FRA JA MELESSE                3:26:03  3:25:43  210.-M45-49
1346. Debarnot Eric                       FRA Rennes                    3:26:04  3:21:19  211.-M45-49
1347. Olivier Verhaege                    BEL Zomergem                  3:26:04  3:21:42  432.-M18-34
1348. Marc Mas SolÉ                       ESP Barcelona                 3:26:04  3:19:28  433.-M18-34
1349. Christophe Dabée                    FRA Marseille                 3:26:06  3:24:36  212.-M45-49
1350. Ruud Steenbergen                    NED AKU                       3:26:08  3:21:43  279.-M40-44
1351. Frode Skogmann                      NOR Tistedal                  3:26:08  3:22:28  280.-M40-44
1352. Thierry Liatard                     FRA Annecy                    3:26:09  3:23:06  285.-M35-39
1353. Maximilian Hartmann                 AUT Weiz                      3:26:10  3:18:59  213.-M45-49
1354. Pedro Reis                          POR Lisbon                    3:26:10  3:23:21  281.-M40-44
1355. Maksimiljan Selinsek                SLO Miklavz                   3:26:12  3:22:24  103.-M50-54
1356. Danny Karijopawiro                  NED Houten                    3:26:13  3:21:28  214.-M45-49
1357. Juan Saez                           UAE Dubai                     3:26:16  3:24:56  286.-M35-39
1358. Bas Rookhuijzen                     NED TCS Nyenrode              3:26:19  3:26:13  434.-M18-34
1359. Ron van Megen                       NED Altis                     3:26:19  3:25:56   32.-M55-59
1360. Alexandre Baruffaldi                FRA Paris                     3:26:21  3:25:17  287.-M35-39
1361. John paul Buckley                   IRL County Cork               3:26:23  3:21:57  435.-M18-34
1362. Andrew Thompson                     GBR Aberdeen                  3:26:24  3:20:40  288.-M35-39
1363. Harald van Doorn                    NED Vianen Ut                 3:26:24  3:23:27  215.-M45-49
1364. Olivier Baetsle                     BEL De Pinte                  3:26:25  3:21:14  282.-M40-44
1365. Janne Juntunen                      FIN Kangasala                 3:26:26  3:25:12  289.-M35-39
1366. Padraig O'Brien                     GBR Berkhamsted               3:26:26  3:19:20  290.-M35-39
1367. Ondrej Pribyl                       GBR London                    3:26:26  3:22:21  283.-M40-44
1368. Gerald Hoogeveen                    NED Horror                    3:26:29  3:26:23  216.-M45-49
1369. Denis Demenkov                      RUS St.Petersburg             3:26:30  3:24:03  436.-M18-34
1370. Gianluca Corda                      ITA Roma                      3:26:34  3:19:45  284.-M40-44
1371. Ugo ROMAGNOLI                       BEL Liège                     3:26:35  3:23:18  437.-M18-34
1372. Gérald HUMBERT                      FRA Aubreville                3:26:38  3:23:52  285.-M40-44
1373. Steven De Groof                     NED TCS Christelijke Mutualit 3:26:41  3:21:27  291.-M35-39
1374. Peter Dijcks                        NED Haag Atletiek             3:26:44  3:26:34   33.-M55-59
1375. Damien TREILLARD                    FRA Limoges                   3:26:44  3:21:22  438.-M18-34
1376. Sunil Sharma                        GBR Luton                     3:26:46  3:23:46  292.-M35-39
1377. Guillaume Sallard                   NED Mizuno France             3:26:46  3:23:36  217.-M45-49
1378. Guy DELMAS                          FRA Ormesson Sur Marne        3:26:48  3:21:38  104.-M50-54
1379. Joris van Gelder                    NED Amsterdam                 3:26:48  3:22:49  293.-M35-39
1380. Jouni Myllyoja                      FIN Sievi                     3:26:49  3:23:55  218.-M45-49
1381. Thijs Bekkers                       NED Gilze                     3:26:49  3:19:20  439.-M18-34
1382. Llorenç Cardona Torres              ESP Alaior                    3:26:50  3:24:03  440.-M18-34
1383. Erik de Laat                        NED AV Weert                  3:26:52  3:15:53  286.-M40-44
1384. Mark Sinton                         GBR Thatcham                  3:26:52  3:23:16  294.-M35-39
1385. Carl Segerstrom                     SUI Zurich                    3:26:52  3:24:14  295.-M35-39
1386. Edgaras Suchockas                   NED Dedemsvaart               3:26:55  3:24:17  287.-M40-44
1387. Peter Taylor                        GBR Gawcott                   3:26:55  3:23:14  441.-M18-34
1388. Bruno Graulet                       FRA Agen                      3:26:56  3:24:43  219.-M45-49
1389. Maciej Golanski                     POL Poznan                    3:27:00  3:22:52  296.-M35-39
1390. Luke Brocks                         GBR Worcester                 3:27:00  3:22:19  442.-M18-34
1391. Olivier Pinna                       BEL Uccle                     3:27:01  3:23:57  288.-M40-44
1392. Lars van Kuik                       NED Amsterdam                 3:27:02  3:22:39  443.-M18-34
1393. Rene de Rooij                       NED Attila                    3:27:03  3:26:44  220.-M45-49
1394. Jaroslav Belskij                    LTU Vilnius                   3:27:03  3:24:10  297.-M35-39
1395. Sergejus Dvoriakovas                LTU Vilnius                   3:27:03  3:24:10  289.-M40-44
1396. Keith Mitchell                      ROU Voluntari                 3:27:03  3:19:03  298.-M35-39
1397. Gert Jan Smit                       NED the Hague Road Runners    3:27:03  3:26:35  221.-M45-49
1398. Hugo Marza Gonzalez                 ESP Barcelona                 3:27:04  3:20:20  290.-M40-44
1399. Mauro Mariani                       ITA Milan                     3:27:05  3:22:57  222.-M45-49
1400. Francis Bak                         FRA Ichtratzheim              3:27:06  3:26:45  223.-M45-49
1401. Jorrit Boersen                      NED Utrecht                   3:27:09  3:22:26  444.-M18-34
1402. Jan Spliet                          NED TCS ABN AMRO              3:27:12  3:27:03  105.-M50-54
1403. Timo Berkenbosch                    NED BB lopers                 3:27:14  3:26:18  291.-M40-44
1404. Johnny Schobius                     DEN Espergærde                3:27:15  3:24:13  106.-M50-54
1405. Bram Bakker                         NED avVN                      3:27:17  3:27:10  107.-M50-54
1406. Ludovic Valadier                    NED FLYING BLUE RUNNING       3:27:19  3:25:55  292.-M40-44
1407. Bartosz Kobus                       POL Gorzow Wlkp               3:27:19  3:22:52  445.-M18-34
1408. Joel Walker                         GBR Bromley                   3:27:19  3:24:50  299.-M35-39
1409. Sid Bratley                         GBR Edinburgh                 3:27:20  3:17:08  224.-M45-49
1410. Vincent Louveau                     FRA JA MELESSE                3:27:22  3:27:09  446.-M18-34
1411. Tom Mononen                         NED Amsterdam                 3:27:23  3:23:58  447.-M18-34
1412. Aurélien Le Meur                    FRA JA MELESSE                3:27:23  3:27:01  448.-M18-34
1413. Bert Pauwels                        BEL Dilbeek                   3:27:23  3:24:44  293.-M40-44
1414. Jake Shackleford                    GBR MAnchester                3:27:25  3:20:25  449.-M18-34
1415. Frédéric FAZILLEAU                  FRA Epannes                   3:27:25  3:23:17  294.-M40-44
1416. Geert De Troyer                     BEL Maasmechelen              3:27:26  3:23:45  108.-M50-54
1417. Oliver Murphy                       GBR Magherafelt               3:27:26  3:19:13  295.-M40-44
1418. Jimmy Kjellén                       SWE Uppsala                   3:27:27  3:19:39  450.-M18-34
1419. Steven Williams                     GBR Egham                     3:27:29  3:26:29  300.-M35-39
1420. Marcel Struyk                       NED Dutch Runners             3:27:30  3:22:03  301.-M35-39
1421. Vincent Valentin                    LUX Luxembourg                3:27:31  3:22:38  225.-M45-49
1422. Anders Marius Knudsen               NOR Jar                       3:27:34  3:22:12  296.-M40-44
1423. Philippe Jacques                    NED Globalrunning             3:27:35  3:26:12  302.-M35-39
1424. José Manuel Pampín Fuciños          ESP Melide                    3:27:37  3:19:29  109.-M50-54
1425. Johan Koolhaas                      NED Amstelveen                3:27:37  3:24:39  110.-M50-54
1426. Andreas Berg                        NOR Oslo                      3:27:38  3:23:39  451.-M18-34
1427. Niels van Klooster                  NED Amsterdam                 3:27:38  3:19:14  452.-M18-34
1428. LIPKA Xavier                        FRA Lambersart                3:27:40  3:25:18  303.-M35-39
1429. Lars Tang                           DEN Copenhagen                3:27:42  3:25:25  453.-M18-34
1430. Martijn van Dam                     NED Leiden                    3:27:42  3:22:38  304.-M35-39
1431. Mark Parkinson                      GBR London                    3:27:45  3:19:44  297.-M40-44
1432. Sandy de Nie                        GER Uelsen                    3:27:47  3:21:26  454.-M18-34
1433. Denis Gautru                        FRA Saint Maximin             3:27:49  3:26:53  305.-M35-39
1434. Daniel Cronquist                    GBR Manchester                3:27:49  3:27:10  298.-M40-44
1435. Chafai Najim                        FRA Paris                     3:27:50  3:18:41  226.-M45-49
1436. William Robertson                   GBR Glasgow                   3:27:50  3:25:06  455.-M18-34
1437. Chun Yu Fung                        HKG Diamond Hill              3:27:52  3:25:22  306.-M35-39
1438. Marius Maxwell                      NED Vodafone                  3:27:53  3:27:35  299.-M40-44
1439. Richard Dewhurst                    SWE Hjarup                    3:27:53  3:24:48  456.-M18-34
1440. Tom Parker                          BEL Brussels                  3:27:54  3:20:21  300.-M40-44
1441. Yiftach Haramati                    ISR Kfar Yona                 3:27:55  3:21:43  301.-M40-44
1442. Floris Kloosterman                  NED Heiloo                    3:27:56  3:25:32  302.-M40-44
1443. Rune Holen                          NOR Bekkestua                 3:27:59  3:22:49  111.-M50-54
1444. Toshio Murakami                     JPN Kamagaya-shi              3:28:01  3:25:02  112.-M50-54
1445. Kai Tse                             NOR Oslo                      3:28:01  3:26:38  457.-M18-34
1446. GUELEN Claude                       FRA Strasbourg                3:28:05  3:21:20  307.-M35-39
1447. Patrick Yakoubene                   FRA St Germain en Laye        3:28:05  3:27:41  303.-M40-44
1448. Cor Ducker                          NED Amsterdam                 3:28:06  3:25:05  304.-M40-44
1449. Wessel Geursen                      NED Ermelo                    3:28:08  3:23:58  308.-M35-39
1450. Vito Dell'Aquila                    BEL Soumagne                  3:28:09  3:22:55  113.-M50-54
1451. Rolf Tschannen                      SUI Bösingen                  3:28:10  3:22:42  227.-M45-49
1452. Sebastian Schaper                   GER Kenn                      3:28:12  3:24:27  458.-M18-34
1453. Geert De Lange                      NED Athlos                    3:28:13  3:23:16   34.-M55-59
1454. Alfredo Plaza de Pablos             ESP Madrid                    3:28:13  3:19:57  305.-M40-44
1455. Frank Gielen                        NED Elsloo Lb                 3:28:14  3:22:43  306.-M40-44
1456. Benoit Labat                        FRA Paris                     3:28:16  3:27:10  459.-M18-34
1457. Marnix Cornelisse                   NED Loopgroep Aart Stigter    3:28:16  3:28:08  460.-M18-34
1458. Donald van Lier                     NED Naarden                   3:28:18  3:20:56  461.-M18-34
1459. Roy Fijnhaar                        NED AIRFRANCE KLM STAFF       3:28:18  3:27:58  228.-M45-49
1460. Jose Manuel Gonzalez Salgado        ESP A Coruña                  3:28:20  3:20:11  307.-M40-44
1461. Daniel Gomes                        POR Leiria                    3:28:20  3:20:17  309.-M35-39
1462. Nick Pearson                        GBR Chester le Street         3:28:21  3:25:30  462.-M18-34
1463. Rafael Ferrando Lloris              ESP Paterna                   3:28:22  3:24:31  310.-M35-39
1464. Emmanuel Paquin                     FRA Eix                       3:28:23  3:25:36  308.-M40-44
1465. Hans van der Linden                 NED Typhoon                   3:28:23  3:28:04  114.-M50-54
1466. Clément AUVRAY                      FRA Dadonville                3:28:27  3:22:54  463.-M18-34
1467. Arnas Jurskis                       LTU Vilnius                   3:28:29  3:24:00  309.-M40-44
1468. Arthur Irving                       GBR London                    3:28:31  3:23:23  311.-M35-39
1469. Xavier Christiaens                  BEL Tournai                   3:28:32  3:23:53  310.-M40-44
1470. Cedric Dekoker                      FRA Templeuve                 3:28:33  3:25:16  312.-M35-39
1471. Rob Pols                            NED Amsterdam                 3:28:33  3:27:39  311.-M40-44
1472. Jesper Dissing                      DEN Holbæk                    3:28:35  3:25:32  312.-M40-44
1473. Radovan Scibrany                    SVK Bratislava                3:28:37  3:20:51  464.-M18-34
1474. Peter Hall-Nielsen                  BRA Belo Horizonte            3:28:37  3:23:46  115.-M50-54
1475. Danny Hajos                         NED Den Helder                3:28:41  3:25:19  229.-M45-49
1476. Arnaud Auguste                      FRA Mercatel                  3:28:41  3:25:02  313.-M40-44
1477. Edser Kuiper                        NED Dronryp                   3:28:41  3:25:42  314.-M40-44
1478. Tom Walek                           AUT Siegenfeld                3:28:42  3:20:52  315.-M40-44
1479. Willem Dekker                       NED Amsterdam                 3:28:43  3:21:45  230.-M45-49
1480. Jean-Michel Drèze                   BEL Ben-Ahin                  3:28:45  3:21:29   35.-M55-59
1481. Beat Gisler                         SUI Ramiswil                  3:28:46  3:20:39  116.-M50-54
1482. Caspar Houben                       NED Scorpio                   3:28:47  3:26:30  316.-M40-44
1483. Mark Brasier                        GBR Gloucestershire           3:28:49  3:20:44  317.-M40-44
1484. Belis Ivan                          NED TCS Christelijke Mutualit 3:28:49  3:23:36  231.-M45-49
1485. Jean-Luc De Maeyer                  BEL Beveren-waas              3:28:50  3:21:04  117.-M50-54
1486. Luis Hoyas Jimenez                  ESP Valencia                  3:28:51  3:23:28   36.-M55-59
1487. Mark Tinkler                        GBR Rushden                   3:28:54  3:26:23   37.-M55-59
1488. Grzegorz Reluga                     POL Warszawa                  3:28:55  3:23:38  318.-M40-44
1489. Miroslav Hejtmanek                  CZE Brno                      3:28:55  3:27:55  319.-M40-44
1490. Seamus Ruddy                        IRL Dublin                    3:28:56  3:21:29  313.-M35-39
1491. Simon Bodilsen                      DEN Aarhus                    3:28:56  3:23:44  465.-M18-34
1492. Johan van Meurs                     NED Fortuna                   3:28:57  3:28:51  232.-M45-49
1493. Brahim Boukhe                       FRA Grenoble                  3:28:57  3:22:28  314.-M35-39
1494. Antoine Dupuis                      FRA Clermont Ferrand          3:28:58  3:20:41  466.-M18-34
1495. Andy Trudgian                       GBR Charlestown               3:28:58  3:27:28  320.-M40-44
1496. Christophe Pailley                  FRA Amiens                    3:28:59  3:25:31  315.-M35-39
1497. Ulf Johansen                        DEN Almind                    3:28:59  3:21:51  316.-M35-39
1498. Laurent Choin                       FRA Rochefort                 3:28:59  3:22:13  118.-M50-54
1499. Peter Renden                        NED Utrecht                   3:29:00  3:21:17  467.-M18-34
1500. Leon Adkins                         AUS Southbank                 3:29:00  3:23:45  468.-M18-34
1501. Dmitrii Emelyanov                   RUS Saint-Petersburg          3:29:01  3:27:09  469.-M18-34
1502. Martijn Hagens                      NED Purmerend                 3:29:02  3:26:27  317.-M35-39
1503. Roger Mars                          NED Rotterdam                 3:29:03  3:25:22  321.-M40-44
1504. Frederic Boulon                     FRA Paris                     3:29:04  3:22:31  233.-M45-49
1505. Juan Sales Sanchez                  ESP CastellÓn                 3:29:05  3:24:17  470.-M18-34
1506. Rocco Bacchini                      GBR Beckenham                 3:29:06  3:23:11  322.-M40-44
1507. Jean-Daniel Lemercier               FRA JA MELESSE                3:29:07  3:28:47  234.-M45-49
1508. Frederic Becuwe                     FRA Ghyvelde                  3:29:07  3:25:45  318.-M35-39
1509. Lukasz Mikulski                     NED Visegrad Maraton Rytro    3:29:07  3:24:20  471.-M18-34
1510. Florian Scheppan                    GER Gießen                    3:29:08  3:21:54  472.-M18-34
1511. Lukasz Wroblewski                   POL Biskupiec                 3:29:09  3:24:24  473.-M18-34
1512. Agnar Jón Ágústsson                 ISL Gardabae                  3:29:09  3:25:49  119.-M50-54
1513. Vanooij Martinus                    NED FLYING BLUE RUNNING       3:29:11  3:28:54  319.-M35-39
1514. Amit Assa                           ISR Hofit                     3:29:11  3:25:18  120.-M50-54
1515. Geir Walther                        NOR Mandal                    3:29:12  3:24:33  235.-M45-49
1516. Thomas Radot                        BEL Chapelle-à-Wattines       3:29:13  3:25:45  320.-M35-39
1517. Patrick Hughes                      GBR Rickmansworth             3:29:14  3:25:44  236.-M45-49
1518. Michiel Van Deursen                 NED IJsselmuiden              3:29:14  3:25:52  321.-M35-39
1519. Mark Chadwick                       NED Delft                     3:29:16  3:25:41  323.-M40-44
1520. Joost Stoffels                      NED Waternet                  3:29:16  3:14:26  474.-M18-34
1521. Pietro Ganni                        NED Diemen                    3:29:18  3:27:36  475.-M18-34
1522. Robert Carol                        NED Dynamica                  3:29:19  3:29:10  121.-M50-54
1523. Sylvain DOHOGNE                     BEL Clermont                  3:29:21  3:23:44  322.-M35-39
1524. Hannes Hauksson                     ISL Kópavogur                 3:29:22  3:25:35  237.-M45-49
1525. Johnny Decoster                     FRA Zuydcoote                 3:29:22  3:26:07  324.-M40-44
1526. Remco Riswick                       NED Dutch Runners             3:29:23  3:25:22  238.-M45-49
1527. Vincenzo La Corte                   ITA Partinico                 3:29:24  3:28:40  325.-M40-44
1528. Tomi Palmén                         FIN Espoo                     3:29:25  3:24:24  476.-M18-34
1529. Cornelis van der Pluijm             GER Duisburg                  3:29:25  3:27:32  122.-M50-54
1530. Erik-Jan Hoogendoorn                NED Kedichem                  3:29:26  3:27:50  477.-M18-34
1531. Loris MOLINO                        BEL Marcinelle                3:29:26  3:24:39  478.-M18-34
1532. Chee Kong Chen                      GBR Aberdeen                  3:29:26  3:23:42  479.-M18-34
1533. Piat Philippe                       FRA Tavers                    3:29:26  3:28:52  326.-M40-44
1534. Jiri Pesek                          CZE Tynec nad Sazavou         3:29:27  3:24:37  480.-M18-34
1535. Jan Coekelberghs                    BEL Halle                     3:29:28  3:22:15  123.-M50-54
1536. Mads Telle                          NOR Bergen                    3:29:28  3:21:01  481.-M18-34
1537. Christian Kuhstoß                   GER Remscheid                 3:29:29  3:22:22  327.-M40-44
1538. Yarden Kedar                        ISR Lehavim                   3:29:29  3:24:34  328.-M40-44
1539. Marco Mariani                       ITA Milano                    3:29:30  3:25:21  239.-M45-49
1540. Philippe Dumont                     FRA Craponne                  3:29:31  3:25:39  329.-M40-44
1541. Petr Belohoubek                     CZE Brno                      3:29:33  3:28:44  330.-M40-44
1542. Adam Stivala                        USA Miami Beach               3:29:34  3:21:41  482.-M18-34
1543. Sylvain Bourg                       FRA Peronne                   3:29:34  3:21:58  483.-M18-34
1544. Emmanuel David                      NED Vo2maxvoyages             3:29:36  3:25:45  323.-M35-39
1545. Ronald Dribbin                      RSA Johannesburg              3:29:37  3:27:46   38.-M55-59
1546. Arend Hollebeek                     NED VUmc CCA Marathon 2014    3:29:37  3:25:17  124.-M50-54
1547. Jean-Philippe Lalonde               CAN St-Leonard                3:29:37  3:27:31  484.-M18-34
1548. Frank de Graaf                      NED Haarlem                   3:29:39  3:23:36  331.-M40-44
1549. Dawid Heyl                          GBR Walton-on-Thames          3:29:39  3:26:18  324.-M35-39
1550. Gerald Van der Aa                   NED Hengelo Ov                3:29:39  3:26:01  332.-M40-44
1551. Francesco Adornetto                 ITA Roma                      3:29:41  3:24:29  240.-M45-49
1552. Maxime Béarez                       BEL Montroeul-au-bois         3:29:41  3:26:13  325.-M35-39
1553. Marcin Mroz                         POL Swarzedz                  3:29:41  3:26:40  326.-M35-39
1554. Marc Jacobs                         BEL Houtaing                  3:29:41  3:26:16  241.-M45-49
1555. Stan Lego                           FRA Puteaux                   3:29:43  3:28:06  485.-M18-34
1556. Martin Nieuwerf                     NED Noordkop                  3:29:43  3:29:35   39.-M55-59
1557. Kurt Debuyck                        BEL Moorsele                  3:29:43  3:28:33  333.-M40-44
1558. Flavio Schuler                      BRA Rio de Janeiro            3:29:44  3:26:02  486.-M18-34
1559. Alfredo Delgado                     PER Lima                      3:29:44  3:27:41  242.-M45-49
1560. Lars Münter                         DEN Gentofte                  3:29:44  3:28:52  334.-M40-44
1561. Thomas Nielsen                      DEN Hellerup                  3:29:44  3:28:51  327.-M35-39
1562. Jerome Bossis                       FRA St Philbert De Bouai      3:29:47  3:27:20  335.-M40-44
1563. Walter Verheyden                    BEL Beerzel                   3:29:48  3:25:20  125.-M50-54
1564. Helge Hammer                        NOR Stavanger                 3:29:48  3:24:29  126.-M50-54
1565. Geoff Turner                        GBR Tunbridge Wells           3:29:49  3:25:30  127.-M50-54
1566. Mickael Gregoire                    FRA Chalons En Champagne      3:29:49  3:25:39  487.-M18-34
1567. Olivier Pierre                      FRA Marly                     3:29:50  3:26:05  328.-M35-39
1568. Jonathan Cseh-Szombathy             BEL Herent                    3:29:51  3:25:31  243.-M45-49
1569. Mark Power                          CAN Ottawa                    3:29:51  3:21:10  488.-M18-34
1570. Martin Goeminne                     BEL Oedelem                   3:29:51  3:26:47  244.-M45-49
1571. Wolfgang Thorwesten                 GER Geseke                    3:29:51  3:25:45  128.-M50-54
1572. Alberto Tommasini                   ITA Padova                    3:29:53  3:23:38  336.-M40-44
1573. Gijs Ligtenberg                     NED Amsterdam                 3:29:53  3:29:39  489.-M18-34
1574. Scott Cameron                       GBR Sevenoaks                 3:29:53  3:26:52  129.-M50-54
1575. Mario Schabus                       NED Amsterdam                 3:29:53  3:29:41  490.-M18-34
1576. Maarten Bosch                       NED Loopgroep Wijbosch        3:29:53  3:29:34  130.-M50-54
1577. Andrew Smith                        GBR Bristol                   3:29:54  3:24:46  131.-M50-54
1578. Ed Kooijman                         NED Zaltbommel Dutch Runners  3:29:54  3:27:17  245.-M45-49
1579. Laurentino Cabello Fernández        ESP Madrid                    3:29:55  3:28:20  132.-M50-54
1580. Maarten de Geus                     NED Leidschendam              3:29:56  3:28:29  491.-M18-34
1581. Ilya Yaroshenko                     RUS Rusland                   3:29:57  3:28:18  337.-M40-44
1582. Lukasz Supernak                     POL PKP CARGO SA              3:29:58  3:29:30  329.-M35-39
1583. Pedersoli François                  FRA Sainte Marie Cappel       3:29:59  3:27:15  338.-M40-44
1584. Rogier Gabel                        NED Haarlem                   3:29:59  3:19:34  330.-M35-39
1585. Jacob Petersen                      DEN Frederiksberg             3:30:00  3:27:58  492.-M18-34
1586. Amin Mohammed-Coleman               GBR Brighton                  3:30:02  3:24:16  331.-M35-39
1587. Thomas Wilson                       NED Globalrunning             3:30:02  3:29:44  493.-M18-34
1588. Lars Christian Christensen          DEN Viborg                    3:30:02  3:27:00  246.-M45-49
1589. Khalid Sqalli                       MAR Rabat                     3:30:02  3:25:03  133.-M50-54
1590. Gorka Manso                         ESP Antzuola                  3:30:03  3:25:14  332.-M35-39
1591. Rachid Rhaiti                       MAR Rabat                     3:30:03  3:25:05  134.-M50-54
1592. Mohamed El Morabit                  MAR Casablanca                3:30:03  3:28:11  247.-M45-49
1593. Jan Van de Wetering                 NED Loopgroep Wijbosch        3:30:03  3:29:40  135.-M50-54
1594. Fabio Biehl                         BRA Porto Alegre              3:30:04  3:26:49  339.-M40-44
1595. Carlos Coelho                       BRA Porto Alegre              3:30:05  3:26:50  340.-M40-44
1596. Michel Claessens                    BEL Mechelen                  3:30:07  3:22:54  494.-M18-34
1597. Manuel Arce                         MEX Guadalajara               3:30:07  3:29:48  248.-M45-49
1598. Harri Salovaara                     FIN Karperö                   3:30:08  3:28:22  495.-M18-34
1599. Bertrand Durand-Gasselin            FRA La Garde                  3:30:08  3:26:08  496.-M18-34
1600. Michael Moerk                       DEN Århus C                   3:30:08  3:27:58  333.-M35-39
1601. Victor Meyerfreund                  BRA São Paulo                 3:30:08  3:28:06  136.-M50-54
1602. Robert Smith                        GBR Sandwich                  3:30:08  3:25:33  137.-M50-54
1603. Jan Mens                            NED Running Holland           3:30:10  3:29:08   40.-M55-59
1604. Mart Trautwein                      NED Hoofddorp                 3:30:11  3:24:40  249.-M45-49
1605. Paal Tangen                         NOR Asker                     3:30:12  3:29:27  250.-M45-49
1606. Torstein Skara                      NOR Stavanger                 3:30:13  3:27:00   41.-M55-59
1607. Jens Carl                           DEN Haderslev                 3:30:13  3:25:01  497.-M18-34
1608. Ben Westerkamp-Warmloper            NED Zwolle                    3:30:13  3:27:29  251.-M45-49
1609. Mehdi Heideger                      FRA Chaligny                  3:30:14  3:27:51  334.-M35-39
1610. Jean-François Noel                  FRA Vaulx-en-Velin            3:30:14  3:29:24  335.-M35-39
1611. Toni Garcia Prado                   ESP Melide                    3:30:15  3:22:06  336.-M35-39
1612. José luis López Valcárcel           ESP A coruña                  3:30:15  3:22:07  138.-M50-54
1613. Bas Sloot                           NED Haarlem                   3:30:17  3:24:14  498.-M18-34
1614. Matthew Ward                        GBR Leicester                 3:30:18  3:25:23  499.-M18-34
1615. Edward Clyde                        GBR Limavady                  3:30:19  3:26:14  500.-M18-34
1616. Alexander Holmes                    GBR Tonbridge                 3:30:20  3:22:20  337.-M35-39
1617. Ronald Warmenhoven                  NED Zutphen                   3:30:22  3:26:53  341.-M40-44
1618. Daniele maria Chiesa                ITA Vigevano                  3:30:23  3:29:55  342.-M40-44
1619. Ivan Elischer                       CZE Olomouc                   3:30:23  3:29:21  139.-M50-54
1620. Peter Slegers                       NED Vabco Mol (BEL)           3:30:26  3:28:31  252.-M45-49
1621. Roger Mora                          ESP Barcelona                 3:30:26  3:23:24  338.-M35-39
1622. Steffen Körner                      NED bunert Sportreisen        3:30:26  3:27:10  140.-M50-54
1623. Lars van Amsterdam                  NED Amsterdam                 3:30:27  3:29:19  501.-M18-34
1624. Patrick Boots                       NED Avenhorn                  3:30:27  3:26:10  343.-M40-44
1625. Guillaume Graf                      FRA Sin Le Noble              3:30:28  3:28:24  253.-M45-49
1626. Christophe Quertemont               BEL Waterloo                  3:30:29  3:26:12  344.-M40-44
1627. Kieran Hopkins                      GBR Bristol                   3:30:29  3:24:51  502.-M18-34
1628. Renato Miglio                       ITA Ravenna                   3:30:30  3:26:30  141.-M50-54
1629. Quentin Croisez                     BEL Tihange                   3:30:31  3:24:01  339.-M35-39
1630. Sebastian Wyszynski                 NED Mizuno Czech              3:30:31  3:23:47  345.-M40-44
1631. Krzysztof Bednarek                  POL Gdynia                    3:30:32  3:26:28  254.-M45-49
1632. Roberto Maggioni                    ITA Olgiate Molgora           3:30:32  3:27:12  255.-M45-49
1633. Luk Jacxsens                        BEL Varsenare                 3:30:33  3:25:56  142.-M50-54
1634. Simon Holford                       GBR Orpington                 3:30:33  3:24:53  346.-M40-44
1635. David Fraser                        GBR Edinburgh                 3:30:34  3:23:13  340.-M35-39
1636. Anders Florup                       DEN Korsør                    3:30:34  3:24:27  341.-M35-39
1637. Kristofer Watson                    GBR Alloa                     3:30:37  3:25:31  503.-M18-34
1638. Gary Berelowitz                     ISR Tel-Aviv                  3:30:39  3:28:10  256.-M45-49
1639. Jean-Frederic Rossi                 FRA Paris                     3:30:40  3:28:00  342.-M35-39
1640. Joe Harris                          GBR Leamington Spa            3:30:41  3:16:46  504.-M18-34
1641. Jean-Pierre Montazaud               FRA Condat sur Vienne         3:30:41  3:23:39  143.-M50-54
1642. Gianpietro van de Goor              BEL Bruxelles                 3:30:41  3:27:15  257.-M45-49
1643. Daniel Dovrat                       ISR Kfar Saba                 3:30:45  3:23:16   42.-M55-59
1644. Benjamin Lefevre                    FRA Antony                    3:30:45  3:27:28  343.-M35-39
1645. Juan Angel Martinez Royo            ESP Chinchilla                3:30:45  3:24:52  347.-M40-44
1646. Henri Violet                        FRA La Broque                 3:30:50  3:29:58  144.-M50-54
1647. Rindert Procee                      NED Assendelft                3:30:50  3:27:35  505.-M18-34
1648. Christophe Orieux                   FRA Montreuil                 3:30:50  3:21:41  348.-M40-44
1649. Thomas Wijnen                       NED Amsterdam                 3:30:52  3:24:31  506.-M18-34
1650. Pierre Debray                       FRA Fourqueux                 3:30:52  3:28:57  145.-M50-54
1651. Magnus Ragnarsson                   ISL Reykjavik                 3:30:52  3:27:05  146.-M50-54
1652. Gianfranco Masiero                  ITA Campodarsego (PD)         3:30:53  3:24:38  147.-M50-54
1653. Jaap Huurman                        NED Zwolle                    3:30:53  3:27:30  344.-M35-39
1654. Alex Wells                          GBR Carterton                 3:30:53  3:24:29  507.-M18-34
1655. Juha Ohvo                           FIN Helsinki                  3:30:53  3:24:15  349.-M40-44
1656. Arvid Blijleven                     NED Uithoorn                  3:30:54  3:26:58  508.-M18-34
1657. Rafa Martin                         ESP L'hospitalet              3:30:54  3:22:38  350.-M40-44
1658. Jamie Stewart                       GBR Manchestet                3:30:55  3:22:33  509.-M18-34
1659. Ole k Rasmussen                     NED Marathon Travel Club      3:30:56  3:13:12  351.-M40-44
1660. Gael Roche                          FRA Kervignac                 3:30:56  3:29:42  352.-M40-44
1661. Yves Fanchini                       BEL Saint Martin              3:30:56  3:23:47  258.-M45-49
1662. Maxim Courtoy                       BEL Braine L Alleud           3:30:57  3:26:45  510.-M18-34
1663. Johannes Goger                      AUT Burgau                    3:30:59  3:26:28  259.-M45-49
1664. Derek Leijten                       NED Amsterdam                 3:30:59  3:23:34  511.-M18-34
1665. Henrik Tengberg                     DEN Slagelse                  3:31:02  3:29:19  148.-M50-54
1666. Eirik Eugen Berg                    NOR Bergen                    3:31:02  3:23:55  260.-M45-49
1667. Fabien Charbonnel                   FRA Aubiere                   3:31:04  3:28:03  353.-M40-44
1668. Martin Andersen                     DEN Jyllinge                  3:31:04  3:25:19  345.-M35-39
1669. Tiziano Betti                       ITA Calcinaia Pisa            3:31:04  3:25:21  346.-M35-39
1670. Heitor Gomes                        POR Lisboa                    3:31:04  3:28:14  354.-M40-44
1671. Thilo Grabowski                     NED bunert Sportreisen        3:31:06  3:22:47  355.-M40-44
1672. Michael Hall                        GBR Chelmsford                3:31:07  3:25:49  261.-M45-49
1673. Kenji Nakahara                      JPN Tokyo Chuo-ku             3:31:07  3:29:04  512.-M18-34
1674. Frédéric Blin                       FRA Hazebrouck                3:31:08  3:24:44  356.-M40-44
1675. Jean François Pariat                FRA Mornay                    3:31:08  3:29:27   43.-M55-59
1676. Andrew Muggleton                    NED Amstelveen                3:31:09  3:25:39  357.-M40-44
1677. Cedric Idziak                       FRA Marquette Lez Lille       3:31:11  3:30:48  358.-M40-44
1678. Peter van den Berg                  NED Lelystad                  3:31:11  3:27:44  262.-M45-49
1679. Kevin Vos                           NED Eemnes                    3:31:13  3:23:50  513.-M18-34
1680. Alberto Perez Mendioroz             ESP Portugalete               3:31:14  3:27:54  149.-M50-54
1681. Chris van Engelen                   NED Utrecht                   3:31:16  3:24:27   44.-M55-59
1682. Yannick MOCAER                      FRA Paris                     3:31:16  3:26:42  347.-M35-39
1683. Felix Allen                         GBR London                    3:31:16  3:29:48  359.-M40-44
1684. Malcolm Hughes                      GBR Linlithgow                3:31:17  3:26:13  150.-M50-54
1685. Laurent BLIN                        FRA Biache st vaast           3:31:18  3:28:56  348.-M35-39
1686. Patrick Legrand                     FRA Lambersart                3:31:19  3:30:11  151.-M50-54
1687. Eirik Renli                         NOR Stavanger                 3:31:19  3:25:33  152.-M50-54
1688. Arthur james Hilton                 NED Duiven                    3:31:21  3:27:55  514.-M18-34
1689. Roel Hendriksen                     NED Loopgroep Oegstgeest      3:31:21  3:26:44   45.-M55-59
1690. Albertas Lakstauskas                LTU Jonava                    3:31:22  3:24:26  360.-M40-44
1691. Sigurður Ingi Viðarsson             ISL Reykjavík                 3:31:22  3:28:51  361.-M40-44
1692. Matthew Pask                        GBR Norwich                   3:31:23  3:25:29  263.-M45-49
1693. Niels Mørk                          DEN Virum                     3:31:23  3:24:53  153.-M50-54
1694. Erik Varhaug                        NOR Varhaug                   3:31:25  3:27:57  362.-M40-44
1695. Michel Solitro                      BEL Soumagne                  3:31:26  3:26:12   46.-M55-59
1696. Hugues Serexhe                      BEL Waremme                   3:31:26  3:26:56  349.-M35-39
1697. Stephan Van Dongen                  NED Bussum                    3:31:28  3:26:12  264.-M45-49
1698. Wessel Sloof                        NED Groningen Atletiek        3:31:28  3:31:16  154.-M50-54
1699. Vincent PATUREL                     FRA Courbevoie                3:31:28  3:31:02  350.-M35-39
1700. Jeroen Willemsen                    NED Apeldoorn                 3:31:30  3:28:17  363.-M40-44
1701. Robert Jalland                      GBR Loughborough              3:31:30  3:25:42  265.-M45-49
1702. Markus Kalén                        SWE Mariefred                 3:31:31  3:23:15  351.-M35-39
1703. Harry Kemperman                     NED THOR                      3:31:32  3:29:54    1.-M65-69
1704. Tamas Klebercz                      HUN Vac                       3:31:32  3:29:26  364.-M40-44
1705. Valentin Oreshkov                   BUL Sofia                     3:31:32  3:28:26  352.-M35-39
1706. Poire Olivier                       FRA Lille                     3:31:35  3:29:55  365.-M40-44
1707. Gerrit Hartog                       NED Trainingslopen            3:31:36  3:27:35  353.-M35-39
1708. Ovidiu Bocioc                       GER Kirchseeon                3:31:36  3:26:00   47.-M55-59
1709. Jorrit Drieenhuizen                 NED Apeldoorn                 3:31:36  3:26:24  515.-M18-34
1710. Andrea Dassiè                       ITA Verona                    3:31:36  3:28:47  266.-M45-49
1711. James Lay                           GBR Norwich                   3:31:37  3:28:33  354.-M35-39
1712. Mark Craggs                         GBR London                    3:31:39  3:30:17  516.-M18-34
1713. Juan jose Gonza SimbaÑa             ESP Barcelona                 3:31:41  3:29:05  267.-M45-49
1714. Albert RandÉ Puig                   ESP Tarragona                 3:31:43  3:28:04  355.-M35-39
1715. Eelco Mensinga                      NED Trainingslopen            3:31:43  3:23:10  356.-M35-39
1716. Rens van Moolenbroek                NED Amsterdam                 3:31:45  3:28:39  366.-M40-44
1717. Rico van Ark                        NED Lochem                    3:31:46  3:24:31  367.-M40-44
1718. Matteo Carroccia                    ITA Selvazzano                3:31:47  3:23:52  368.-M40-44
1719. Arrigo Galdiolo                     ITA Vigonza                   3:31:47  3:23:52  268.-M45-49
1720. Jens Balstad                        NOR Trondheim                 3:31:48  3:27:18  517.-M18-34
1721. Marcel de Jonge                     NED Rotterdam                 3:31:50  3:26:54  269.-M45-49
1722. Juanjo Luna Lloris                  ESP Godella                   3:31:53  3:28:01  357.-M35-39
1723. Jérôme CHAMMARD                     FRA Le Vigen                  3:31:53  3:29:45  270.-M45-49
1724. Erik Jansen                         NED Holten                    3:31:53  3:30:42  271.-M45-49
1725. Philippe Cordenier                  FRA Bray Dunes                3:31:54  3:28:27   48.-M55-59
1726. Stefan Boman                        SWE Årsta                     3:31:54  3:28:25  518.-M18-34
1727. Jef Van Rooy                        BEL Vorselaar                 3:31:54  3:29:15   49.-M55-59
1728. Jesus Lopez                         ESP Castelldefels             3:31:55  3:30:52  272.-M45-49
1729. Nico Marchlewski                    GER Sankt Augustin            3:31:55  3:24:01  273.-M45-49
1730. Andrew Melrose                      GBR London                    3:31:55  3:24:49  519.-M18-34
1731. Massimo Tramacere                   ITA Forlimpopoli              3:31:56  3:22:57  369.-M40-44
1732. Vincent Millet                      NED Endurance Shop Tour       3:31:57  3:31:35  370.-M40-44
1733. Amit Fischer                        ISR Givat Ela                 3:31:57  3:27:57  520.-M18-34
1734. Pierre Maurage                      BEL Tournai                   3:31:57  3:24:48  521.-M18-34
1735. Brian Paton                         GBR Glasgow                   3:32:01  3:25:13  274.-M45-49
1736. Kevin van 't Klooster               NED Amsterdam                 3:32:02  3:30:10  522.-M18-34
1737. Adriano Ferrio                      ITA Arese                     3:32:03  3:24:59  371.-M40-44
1738. Roman Putin                         RUS Perm                      3:32:06  3:28:42  358.-M35-39
1739. Nicolas Coache                      FRA Bourlon                   3:32:07  3:29:32  275.-M45-49
1740. Marcel den Breejen                  NED Hoofddorp                 3:32:07  3:30:10  372.-M40-44
1741. Adam Slater                         GBR Crawley                   3:32:08  3:23:40  523.-M18-34
1742. Richard Smith                       GBR Magherafelt               3:32:11  3:23:57  359.-M35-39
1743. Stephane Lapalut                    FRA Cailloux S/ Fontaine      3:32:12  3:28:57  373.-M40-44
1744. Otto Sillanpaa                      NED Amsterdam                 3:32:13  3:31:01  524.-M18-34
1745. VISTOT Ludovic                      FRA Dunkerque                 3:32:13  3:27:08  276.-M45-49
1746. Marten van der Veen                 NED Amsterdam                 3:32:14  3:25:05  374.-M40-44
1747. Vincent Lanssens                    BEL Zedelgem                  3:32:14  3:27:38  360.-M35-39
1748. Tomasz Malewski                     POL Lodz                      3:32:14  3:23:50  375.-M40-44
1749. Nigel Nicholson                     GBR London                    3:32:15  3:30:31  361.-M35-39
1750. Stephane Chevassus                  FRA Paris                     3:32:16  3:24:17  277.-M45-49
1751. Helmut Damm                         GER Dinslaken                 3:32:16  3:26:35  278.-M45-49
1752. Axel Lund Henriksen                 DEN Odense C                  3:32:17  3:28:56  525.-M18-34
1753. Magnati Francesco                   ITA Arese                     3:32:17  3:24:22  376.-M40-44
1754. Jan Gerrit Mooi                     NED Wezep                     3:32:20  3:29:53  279.-M45-49
1755. Alistair McKail                     GBR Worthing                  3:32:20  3:30:06  280.-M45-49
1756. Christoph Sigl                      AUT Graz                      3:32:21  3:25:42  526.-M18-34
1757. Patrick Sonder                      NED Breda                     3:32:21  3:29:19  377.-M40-44
1758. Guillaume Lembrez                   FRA Ormesson sur Marne        3:32:27  3:27:38  362.-M35-39
1759. Paul Dassel                         NED Schoorl                   3:32:27  3:29:49  378.-M40-44
1760. Igor Blasius                        NED Brandweer Amsterdam-Amste 3:32:28  3:30:46  527.-M18-34
1761. Marcel Pieter Bergsma               NED Neede                     3:32:28  3:26:23  379.-M40-44
1762. Kristof De Neys                     BEL Wolvertem                 3:32:29  3:29:30  281.-M45-49
1763. Luis Carvalho                       POR Lisboa                    3:32:30  3:29:40  380.-M40-44
1764. Pierre Crimetz                      FRA Yvre L'eveque             3:32:31  3:28:41  282.-M45-49
1765. Anatolii Tantsiura                  UKR Kyiv                      3:32:31  3:26:04  528.-M18-34
1766. Jörn Petersen                       DEN Sonderborg                3:32:33  3:24:46  381.-M40-44
1767. Ladislav Cižmár                     CZE Praha 10 - Uhrineves      3:32:33  3:30:00  363.-M35-39
1768. Johan van Eyk                       NED Phoenix                   3:32:33  3:27:54  382.-M40-44
1769. Bernard Adriaens                    BEL Woluwe-Saint-Lambert      3:32:34  3:26:34  383.-M40-44
1770. Moray Rumney                        GBR Edinburgh                 3:32:34  3:27:02  155.-M50-54
1771. Dermot Osullivan                    IRL Cork                      3:32:37  3:29:39  283.-M45-49
1772. Albert Gracia Lacalle               ESP Vilanova i la Geltru      3:32:38  3:26:32  364.-M35-39
1773. Leonardo Liuzzi                     ITA Fasano                    3:32:39  3:30:32  156.-M50-54
1774. Gerhard Gratt                       AUT Kufstein                  3:32:39  3:25:12  284.-M45-49
1775. James Clarke                        GBR London                    3:32:40  3:28:47  529.-M18-34
1776. Andrew Vadron                       GBR London                    3:32:41  3:31:08  530.-M18-34
1777. Ruggero Lacerenza                   ITA Rho                       3:32:41  3:25:32  285.-M45-49
1778. Anton Evgrafov                      NOR Trondheim                 3:32:43  3:23:29  365.-M35-39
1779. Joeri Januarius                     BEL Berchem                   3:32:44  3:29:39  531.-M18-34
1780. Tim Peeters                         BEL Leuven                    3:32:44  3:29:39  366.-M35-39
1781. Marco Delaive                       AUT Grieß im Pinzgau          3:32:45  3:26:07  286.-M45-49
1782. Jose Manuel Torralba                ESP Madrid                    3:32:45  3:28:04   50.-M55-59
1783. Gaetano Grillo                      ITA Rivoli (to)               3:32:46  3:29:15  157.-M50-54
1784. Jeroen Velthuis                     NED Geesteren Ov              3:32:46  3:26:20  287.-M45-49
1785. Cristiano Nesti                     GBR London                    3:32:47  3:29:04  367.-M35-39
1786. Geraldino Silva                     POR Arcozelo - Vila Nova      3:32:47  3:30:48   51.-M55-59
1787. Eddy van der Geest                  NED TCS Tata Steel            3:32:48  3:27:41  288.-M45-49
1788. Lorenzoni Loris                     ITA San M B Albergo (VR)      3:32:50  3:27:14   52.-M55-59
1789. Castagnedi Alessandro               ITA Lavagno (VR)              3:32:50  3:27:17  532.-M18-34
1790. Mathias LE COQ                      FRA Chantepie                 3:32:51  3:26:18  384.-M40-44
1791. Alessandro Cioni                    ITA Buggiano                  3:32:52  3:29:24  385.-M40-44
1792. Klaus Ingemann                      DEN Copenhagen O              3:32:53  3:24:15  386.-M40-44
1793. Xavi Paz Penche                     ESP Molins de Rei             3:32:55  3:27:57  387.-M40-44
1794. Olaf Kremer                         GER Bocholt                   3:32:56  3:27:21  388.-M40-44
1795. Olafur Olafsson                     ISL Reykjavik                 3:32:57  3:29:03  389.-M40-44
1796. Harmen Jalvingh                     NED Breukelen Ut              3:32:57  3:29:38  390.-M40-44
1797. Philippe Raimond                    FRA Auve                      3:32:58  3:29:07  391.-M40-44
1798. Alex Tylor                          GBR London                    3:32:59  3:18:14  533.-M18-34
1799. Paul Hundscheidt                    NED AV Zeewolde               3:33:00  3:30:08  158.-M50-54
1800. Peter Michael Tetzlaff              DEN Copenhagen                3:33:00  3:30:59  534.-M18-34
1801. Leo Lansbergen                      NED AVV                       3:33:01  3:29:59   10.-M60-64
1802. Piet Calkhoven                      NED Hylas                     3:33:02  3:32:12  159.-M50-54
1803. Steve Lister                        NED Amsterdam                 3:33:02  3:28:27  392.-M40-44
1804. Eric Minjon                         NED Atverni                   3:33:02  3:25:46  160.-M50-54
1805. Jasper Truyens                      BEL Mechelen                  3:33:02  3:27:26  535.-M18-34
1806. Ronald Weeren                       NED Athlos                    3:33:04  3:29:44  393.-M40-44
1807. Adrian White                        GBR Edinburgh                 3:33:04  3:24:30  289.-M45-49
1808. Cathal Daly                         IRL Charleville               3:33:06  3:30:06  394.-M40-44
1809. Pascal ADAM                         BEL Ben Ahin                  3:33:06  3:30:45  290.-M45-49
1810. Fabio Fiori                         ITA Forli                     3:33:07  3:29:21  395.-M40-44
1811. Paul Timmermans                     NED Bavel                     3:33:11  3:25:00  291.-M45-49
1812. Emiel Glastra                       NED Amsterdam                 3:33:14  3:23:30  536.-M18-34
1813. Oriol Plans Galván                  ESP Barcelona                 3:33:16  3:25:57  537.-M18-34
1814. Sunny Schippers                     NED Amsterdam                 3:33:18  3:31:06  538.-M18-34
1815. Jan Koen de Graaf                   NED González Running Team     3:33:18  3:32:56  292.-M45-49
1816. Nicolas Pittet                      SUI Vufflens-la-Ville         3:33:18  3:26:34  293.-M45-49
1817. Erik Jan Moll                       NED Helmond                   3:33:19  3:29:00  294.-M45-49
1818. Martien van den Akker               NED Altis                     3:33:19  3:32:35    2.-M65-69
1819. Thomas Leitner                      AUT Gallpsach                 3:33:20  3:30:39  368.-M35-39
1820. Kei Taketomo                        NED Amstelveen                3:33:22  3:27:47  539.-M18-34
1821. Georg Wisniewski                    GER Nüdlingen                 3:33:23  3:27:21  161.-M50-54
1822. Aymeric Baraton                     FRA Poitiers                  3:33:24  3:27:31  369.-M35-39
1823. Simon Taylor                        GBR Robertsbridge             3:33:26  3:29:15  370.-M35-39
1824. Laurens van Graafeiland             NED Amsterdam                 3:33:26  3:27:55  371.-M35-39
1825. Nigel Callaghan                     GBR Horley                    3:33:26  3:28:13  540.-M18-34
1826. Thierry Allard                      BEL Ere                       3:33:29  3:25:43  295.-M45-49
1827. Cyrille Bertho-Launay               FRA Saint Maur des fossé      3:33:31  3:32:25  372.-M35-39
1828. Simeon Foreman                      GBR Malvern                   3:33:32  3:28:56  396.-M40-44
1829. Harmen de Kraker                    NED Amsterdam                 3:33:33  3:27:07  541.-M18-34
1830. Patrick Wagenaar                    NED Velp Gld                  3:33:34  3:28:28  373.-M35-39
1831. Per Harald Buhs                     NOR Oslo                      3:33:35  3:28:13  397.-M40-44
1832. Rodolfo Romito                      ITA Padova                    3:33:36  3:26:10  296.-M45-49
1833. Kevin Hay                           BEL Uccle                     3:33:37  3:26:58  398.-M40-44
1834. Suk-jae Hummelen                    NED Leiden Road Runners Club  3:33:37  3:31:37  399.-M40-44
1835. Simon Schilder                      NED Loopgroep De Lutte        3:33:38  3:29:18   53.-M55-59
1836. Ian Leaman                          GBR Blackpool                 3:33:39  3:26:50  400.-M40-44
1837. Dave Maertens                       NED TCS Christelijke Mutualit 3:33:39  3:28:26  374.-M35-39
1838. Marco Frikkee                       NED Amstelveen                3:33:41  3:30:20  297.-M45-49
1839. Chris Ribbens                       GBR Wokingham                 3:33:42  3:32:47  375.-M35-39
1840. Paul Perizonius                     NED Amsterdam                 3:33:42  3:29:40  542.-M18-34
1841. Claude Vionnet                      SUI Monthey                   3:33:42  3:26:45   54.-M55-59
1842. Juliano Pereira                     BRA Joinville                 3:33:45  3:26:03  376.-M35-39
1843. Amir Ben Kiki                       ISR Maale Adomim              3:33:45  3:33:29  377.-M35-39
1844. Edwin Textor                        NED Borculo                   3:33:46  3:28:20  298.-M45-49
1845. Marcel van het Hof                  NED Amsterdam                 3:33:47  3:30:30  401.-M40-44
1846. Paul Blom                           NED NOVA                      3:33:47  3:29:59  299.-M45-49
1847. Ceriel Huijnen                      NED Schinveld                 3:33:48  3:31:15  402.-M40-44
1848. Dennis Lowik                        NED Nijmegen                  3:33:48  3:28:56  403.-M40-44
1849. Hagai Liviatan                      ISR Omez                      3:33:49  3:28:07  404.-M40-44
1850. John Turner                         GBR Bishop's Stortford        3:33:49  3:26:16  543.-M18-34
1851. Ido Pickel                          ISR Tel Aviv                  3:33:51  3:29:28  378.-M35-39
1852. Mika Pitkänen                       FIN Kuopio                    3:33:51  3:29:05  405.-M40-44
1853. Raymond Kik                         BEL Ekeren Antwerpen          3:33:51  3:28:30   55.-M55-59
1854. Miko Mustajärvi                     FIN Vesilahti                 3:33:52  3:27:53  406.-M40-44
1855. Esa-Jussi Mikkonen                  FIN Tampere                   3:33:52  3:27:45  407.-M40-44
1856. James Nevens                        GBR Salisbury                 3:33:52  3:27:42  544.-M18-34
1857. Gregor Pabst                        GER Leichlingen               3:33:55  3:24:38  408.-M40-44
1858. Jaap Sonnenberg                     NED Baarn                     3:33:56  3:23:40  545.-M18-34
1859. Meirion Towell                      NED Amsterdam                 3:33:56  3:23:38  409.-M40-44
1860. Christophe Petitfour                NED Endurance Shop Tour       3:33:56  3:26:07  546.-M18-34
1861. Olivier Blanc                       SUI Lausanne                  3:33:57  3:27:01  547.-M18-34
1862. Raphael Dillies                     FRA Chennevieres sur Mar      3:33:58  3:28:48  410.-M40-44
1863. Piotr Zawadzki                      POL Poznan                    3:34:00  3:33:34  548.-M18-34
1864. Gerard Bartelsman                   NED MarathonPlus              3:34:01  3:33:46  300.-M45-49
1865. Frédéric Somda                      FRA Cournon d'Auvergne        3:34:03  3:30:18  379.-M35-39
1866. Jelle Roes                          NED PEC 1910                  3:34:04  3:33:52  301.-M45-49
1867. Laurie Bantin                       GBR London                    3:34:06  3:26:43  380.-M35-39
1868. Benjamin Hardy                      FRA Rouen                     3:34:08  3:27:35  549.-M18-34
1869. Simon Brewer                        GBR Aylesbury                 3:34:09  3:29:44  550.-M18-34
1870. Bernard ETIENNE                     FRA Bagneux                   3:34:10  3:31:40  162.-M50-54
1871. William WEISSE                      FRA Sigolsheim                3:34:10  3:31:15  411.-M40-44
1872. Juraj Figula                        SVK Kosice                    3:34:10  3:26:27  551.-M18-34
1873. Kjartan Olafsson                    ISL Reykjavik                 3:34:11  3:32:09  552.-M18-34
1874. Alexey Ermakov                      RUS Omsk                      3:34:11  3:27:39  412.-M40-44
1875. John Sheldon                        GBR Knutsford                 3:34:12  3:29:03  413.-M40-44
1876. Emiel Veenstra                      NED Roermond                  3:34:12  3:29:12   56.-M55-59
1877. Sanne van der Star                  NED Amsterdam                 3:34:13  3:15:43   11.-M60-64
1878. Mathias Bétrisey                    SUI Crans-Montana             3:34:13  3:33:58  381.-M35-39
1879. O'Donoghue Barry                    IRL Dublin                    3:34:13  3:28:49  382.-M35-39
1880. Pavel Altyshov                      RUS St.Petersburg             3:34:14  3:31:46  553.-M18-34
1881. Mariano Mastorgio                   ITA Gallarate                 3:34:14  3:26:01  554.-M18-34
1882. Laurent HELBECQUE                   FRA Aniche                    3:34:15  3:30:22  414.-M40-44
1883. Hugues DIEUDONNE                    FRA Tourcoing                 3:34:17  3:33:22  302.-M45-49
1884. Andy Church                         GBR Oxford                    3:34:18  3:28:01  163.-M50-54
1885. Domenico Balistreri                 ITA Palma di Montechiaro      3:34:20  3:26:16  164.-M50-54
1886. Semen Anisimov                      RUS Ivanovo                   3:34:23  3:31:55  555.-M18-34
1887. Robert Harris                       GBR Daventry                  3:34:23  3:27:29  556.-M18-34
1888. Entresangles Michael                FRA La Terrasse Sur Dorl      3:34:24  3:30:17  415.-M40-44
1889. Ronald Nieuwenstein                 NED PAC                       3:34:25  3:28:24  165.-M50-54
1890. Erich Schmölz                       GER Dietmannsried             3:34:26  3:24:52  416.-M40-44
1891. Jens Fibiger Munch-Petersen         DEN København K               3:34:26  3:26:31  557.-M18-34
1892. Alexander Voogt                     NED Hoofddorp                 3:34:28  3:26:02  383.-M35-39
1893. Poul Arne Olsen                     DEN Esbjerg N                 3:34:28  3:31:05  303.-M45-49
1894. Richard Bolier                      NED Almere                    3:34:29  3:30:02  166.-M50-54
1895. Naty Ben Moshe                      ISR Ramat Gan                 3:34:31  3:25:29  417.-M40-44
1896. Koeno Nomden                        NED Westerlee Gn              3:34:33  3:30:21  418.-M40-44
1897. Raynald Kapstein                    FRA Paris                     3:34:33  3:30:44  558.-M18-34
1898. Luciano Meijdam                     NED Leerdam                   3:34:33  3:25:49  559.-M18-34
1899. Marcelo Ribeiro de Oliveira         BRA Goiânia                   3:34:39  3:32:16  384.-M35-39
1900. David March Gubieras                ESP Manlleu                   3:34:40  3:28:21  419.-M40-44
1901. Rik Langerak                        NED Utrecht                   3:34:42  3:28:16  560.-M18-34
1902. Quique Hernansanz Álvarez           ESP Barcelona                 3:34:43  3:27:32  304.-M45-49
1903. Christophe Le Crom                  FRA Paris                     3:34:44  3:31:57  305.-M45-49
1904. Greg Dunning                        NED Amsterdam                 3:34:45  3:33:14  561.-M18-34
1905. Zdenek Kral                         CZE Velke Prilepy             3:34:50  3:26:50  306.-M45-49
1906. Dennis Gosvig                       DEN Langaa                    3:34:51  3:29:56  385.-M35-39
1907. Markku Nissinen                     FIN Kajaani                   3:34:51  3:31:59  386.-M35-39
1908. Rob Williams                        GBR London                    3:34:52  3:28:03  562.-M18-34
1909. Alan Ainsworth                      DEN Odense C                  3:34:52  3:27:26  167.-M50-54
1910. Stefan Salzer                       GER Düsseldorf                3:34:53  3:21:26  387.-M35-39
1911. Harald Dopper                       NED De Koplopers              3:34:55  3:31:05  563.-M18-34
1912. Abdessamed Elkihel                  FRA Le Mans                   3:34:57  3:27:38  420.-M40-44
1913. Thorbjørn Jensen                    DEN Hjørring                  3:34:57  3:29:21  168.-M50-54
1914. Justin Day                          GBR Forncett St Mary          3:34:57  3:19:57  564.-M18-34
1915. Dennis van den Belt                 NED Flevo Delta               3:34:57  3:34:41  388.-M35-39
1916. Etelvino Machado                    BRA Brasilia                  3:34:57  3:28:18   57.-M55-59
1917. Wojciech Lukowski                   GER Sankt Augustin            3:34:58  3:29:11  421.-M40-44
1918. Bilbo Schreiner                     NED Loopgroep Aart Stigter    3:34:58  3:34:53  422.-M40-44
1919. Mickaël Rétif                       FRA St-pierre Des Fleurs      3:35:00  3:26:46  423.-M40-44
1920. René Koolwijk                       NED Amsterdam                 3:35:01  3:26:56  565.-M18-34
1921. Johannes Ollikainen                 FIN Espoo                     3:35:01  3:26:33  389.-M35-39
1922. Geert Janssens                      BEL Gent                      3:35:02  3:30:22  424.-M40-44
1923. Romano Casamenti                    ITA Forli                     3:35:02  3:29:38  169.-M50-54
1924. Pascal Torche                       SUI Vuissens                  3:35:04  3:31:45  307.-M45-49
1925. Robert Falk                         NED Trainingslopen            3:35:04  3:27:48  566.-M18-34
1926. Alexander Brough                    GBR Wilmslow                  3:35:05  3:27:04  567.-M18-34
1927. Sergiu Claudiu Mititelu             ROU Bucharest                 3:35:06  3:27:25  308.-M45-49
1928. Mark Andrew                         GBR Reading                   3:35:07  3:27:47  309.-M45-49
1929. Mark Wharton                        NED Voorburg                  3:35:07  3:28:17  310.-M45-49
1930. Luka Gorlato                        SUI Zürich                    3:35:09  3:31:38  390.-M35-39
1931. Niels vander Naald                  NED Amsterdam                 3:35:09  3:28:09  568.-M18-34
1932. Fabio Orrù                          ITA Cagliari                  3:35:09  3:31:01  311.-M45-49
1933. Francis Young                       GBR Cheshire                  3:35:11  3:27:40  569.-M18-34
1934. Sigmund Hauge                       NOR Haugesund                 3:35:11  3:29:00  170.-M50-54
1935. Sisto Cipolla                       ITA Sezze                     3:35:11  3:29:20  171.-M50-54
1936. Pascal Gumy                         SUI La Tour-de-Trême          3:35:13  3:29:31  425.-M40-44
1937. Mark Beaman                         GBR Sandwich                  3:35:13  3:30:38  426.-M40-44
1938. Edwin Klink                         NED Bruinisse                 3:35:14  3:28:34  391.-M35-39
1939. Lionel Delahousse                   NED FLYING BLUE RUNNING       3:35:14  3:33:07  392.-M35-39
1940. Dirk Witte                          NED Iris Tabbert              3:35:15  3:33:26  312.-M45-49
1941. Patrick Van Schilt                  NED Spado                     3:35:16  3:35:09  427.-M40-44
1942. Jan Brink                           GER Getelo                    3:35:17  3:29:05  428.-M40-44
1943. Marc Muntjewerff                    NED Arnhem                    3:35:17  3:31:32  313.-M45-49
1944. Artem Bogachev                      RUS Moscow                    3:35:17  3:28:27  570.-M18-34
1945. Daniel kim Beck                     NED Marathon Travel Club      3:35:18  3:27:24  571.-M18-34
1946. Patrick Allainmat                   FRA Landerneau                3:35:18  3:30:11  172.-M50-54
1947. Rafi Peled                          ISR Ramat Hasharon            3:35:19  3:30:14  393.-M35-39
1948. Tom Schippers                       NED Runner's World Pacing Tea 3:35:19  3:28:37  572.-M18-34
1949. Evert van Donk                      NED Climax                    3:35:19  3:35:03   58.-M55-59
1950. Jon-Erik Bäckström                  SWE Linköping                 3:35:20  3:29:25  573.-M18-34
1951. Rob Timmerman                       NED Houten                    3:35:20  3:28:37  394.-M35-39
1952. Todd Flemming                       USA The Plains                3:35:21  3:28:45  173.-M50-54
1953. Rune Krantz-Underland               NOR Laksevaag                 3:35:21  3:32:10  429.-M40-44
1954. Denis Sokolov                       RUS Moscow                    3:35:22  3:28:56  395.-M35-39
1955. Jean-Christophe Tombal              BEL Houffalize                3:35:22  3:31:51  396.-M35-39
1956. Laurent Amaz                        FRA Bray-dunes                3:35:24  3:31:28  430.-M40-44
1957. Giel Koning                         NED Nijmegen                  3:35:24  3:27:42  397.-M35-39
1958. Lior Carmon                         ISR Ceasarea                  3:35:24  3:28:49  431.-M40-44
1959. Frank Toonen                        NED Nijmegen                  3:35:25  3:27:43  432.-M40-44
1960. Derwyn Owen                         GBR Running Crazy             3:35:26  3:34:05  433.-M40-44
1961. Marc White                          SUI Fribourg                  3:35:26  3:28:42  398.-M35-39
1962. Hywel Davies                        GBR Bristol                   3:35:26  3:29:36  434.-M40-44
1963. Tadhg Ryan                          GBR Cambridge                 3:35:26  3:25:49  574.-M18-34
1964. Theo de Boer                        NED Zevenhoven                3:35:27  3:29:26  314.-M45-49
1965. Pierre-Yves Vromen                  BEL Heusy                     3:35:27  3:31:24  575.-M18-34
1966. Stefano Tagliati                    ITA Rome                      3:35:27  3:28:47  174.-M50-54
1967. Grégory Delabre                     FRA Avion                     3:35:27  3:33:41  435.-M40-44
1968. Erik van den Haak                   NED Leiden                    3:35:27  3:28:44  576.-M18-34
1969. Stephane Vigier                     FRA Rodez                     3:35:28  3:27:47  577.-M18-34
1970. Edward Keighley                     GBR Barnard Castle            3:35:28  3:28:46  578.-M18-34
1971. Alain Piette                        BEL Bastogne                  3:35:29  3:31:57  175.-M50-54
1972. Manuel Moutinho                     POR Maia                      3:35:30  3:25:49  399.-M35-39
1973. Thomas Lind                         DEN Smørum                    3:35:30  3:34:33  436.-M40-44
1974. Yusuf Can Akay                      TUR Sariyer / Istanbul        3:35:31  3:28:48  579.-M18-34
1975. Moshood Giwa                        NED Runner's World Pacing Tea 3:35:31  3:28:49  315.-M45-49
1976. Thomas Power                        IRL Dublin                    3:35:31  3:26:06  437.-M40-44
1977. Gary Wootton                        GBR Norwich                   3:35:32  3:29:38  316.-M45-49
1978. Christian Soda                      ITA Verona                    3:35:32  3:29:59  438.-M40-44
1979. Patrick Mollie                      FRA Tassin La Demi-lune       3:35:33  3:32:51  176.-M50-54
1980. Felix Hoffmann                      GER Hamburg                   3:35:33  3:31:58  400.-M35-39
1981. Tal Basechess                       ISR Givat Shmuel              3:35:34  3:32:36  401.-M35-39
1982. Mario Theeven                       NED Unitas                    3:35:35  3:32:51  317.-M45-49
1983. Hugo Le Roux                        FRA Paris                     3:35:36  3:29:13  580.-M18-34
1984. Aurelio Lapadula                    SUI Kaiseraugst               3:35:36  3:33:03  318.-M45-49
1985. Lecot Stephane                      FRA Massy                     3:35:36  3:34:32  319.-M45-49
1986. Luis Martin                         ESP Barcelona                 3:35:37  3:34:22  581.-M18-34
1987. Martin Lykke Ovesen                 DEN Nørresundby               3:35:38  3:28:45  582.-M18-34
1988. Marcel Frei                         NED Oegstgeest                3:35:38  3:27:03  583.-M18-34
1989. Lecomte Jerome                      FRA Beauchamps                3:35:39  3:35:28  439.-M40-44
1990. Richard Aardal                      NOR Kvernaland                3:35:40  3:28:44  320.-M45-49
1991. Jeroen Bos                          NED Weesp                     3:35:40  3:29:26  321.-M45-49
1992. Robert Karlsen                      SWE Lund                      3:35:41  3:32:44  322.-M45-49
1993. Michel Labouré                      FRA Méréville                 3:35:42  3:32:00  323.-M45-49
1994. Francesco Veenstra                  NED Rotterdam                 3:35:42  3:34:03  440.-M40-44
1995. Jacek Poreba                        NED Visegrad Maraton Rytro    3:35:43  3:35:00  441.-M40-44
1996. Kees Bakker                         NED Amsterdam                 3:35:43  3:33:43  442.-M40-44
1997. Jan Tomasiak                        POL Visegrad Maraton Rytro    3:35:44  3:35:23  443.-M40-44
1998. Patrick Beks                        NED Helmond                   3:35:44  3:27:31  324.-M45-49
1999. Stefan Lang                         GER Darmstadt                 3:35:44  3:28:52  444.-M40-44
2000. Edoardo Follo                       MON Monaco                    3:35:48  3:27:21  584.-M18-34
2001. Tommy Undheim                       NOR Bryne                     3:35:48  3:33:29  585.-M18-34
2002. Hani Channir                        DEN Copenhagen V              3:35:49  3:32:04  586.-M18-34
2003. Didier Latuiliere                   FRA Paris                     3:35:51  3:32:20  445.-M40-44
2004. Chris Verheyden                     BEL Ranst                     3:35:52  3:28:03  325.-M45-49
2005. Tom Orzechowski                     NED Utrecht                   3:35:53  3:34:48  177.-M50-54
2006. Jose Enrique Fernandez Araujo       ESP Pontevedra                3:35:54  3:33:27  402.-M35-39
2007. Anton Pikhtin                       RUS St. Petersburg            3:35:54  3:28:20  587.-M18-34
2008. Sylvain Kinnen                      FRA Villeneuve D'ascq         3:35:58  3:33:05  446.-M40-44
2009. Gavin Brown                         GBR Edinburgh                 3:35:58  3:28:02  326.-M45-49
2010. Paulo Cesar Tavares de Oliveira     BRA Sao Paulo                 3:35:59  3:31:39  327.-M45-49
2011. Przemyslaw Brzozowski               POL Gdynia                    3:36:00  3:29:26  447.-M40-44
2012. Andy Field                          GBR Sherborne                 3:36:02  3:27:36  403.-M35-39
2013. Joe Ursell                          GBR London                    3:36:02  3:26:39  588.-M18-34
2014. Svein Kjetil Larsen                 NOR Stavanger                 3:36:03  3:29:09  328.-M45-49
2015. Hendrick Dejonghe                   BEL Le Bizet                  3:36:04  3:35:35  589.-M18-34
2016. Jap Jongedijk                       NED Amsterdam                 3:36:04  3:33:32  404.-M35-39
2017. Jean Gavini                         FRA Paris                     3:36:04  3:33:25  448.-M40-44
2018. Danny van 't Verlaat                NED Uithoorn                  3:36:05  3:32:08  449.-M40-44
2019. Hans-Peter van den Akker            NED Typhoon                   3:36:05  3:33:06  329.-M45-49
2020. Hugo Vrolijk                        NED AAV '36                   3:36:08  3:35:39  178.-M50-54
2021. Alberto Cardenas                    PER Lima                      3:36:08  3:32:06  450.-M40-44
2022. Frédéric De Vreese                  BEL Melle                     3:36:08  3:28:49  590.-M18-34
2023. Richard Keys                        GBR London                    3:36:09  3:30:26  591.-M18-34
2024. Sebastiaan Gordinou de Gouberville  NED Amsterdam                 3:36:09  3:28:45  592.-M18-34
2025. Graham Harris                       GBR Rugby                     3:36:10  3:29:16  405.-M35-39
2026. Maurizio Coli                       ITA Arese                     3:36:12  3:28:17  330.-M45-49
2027. Menno de Boer                       NED TTW                       3:36:12  3:29:30  593.-M18-34
2028. Grégory Lafon                       FRA Paris                     3:36:13  3:31:37  406.-M35-39
2029. Stuart Davies                       GBR London                    3:36:14  3:29:40  594.-M18-34
2030. James Butler                        GBR London                    3:36:15  3:32:21  407.-M35-39
2031. Christof Van Mol                    NED Leiden                    3:36:17  3:29:12  595.-M18-34
2032. Giuseppe Alagia                     ITA Rome                      3:36:17  3:31:26  179.-M50-54
2033. Bas van Bon                         NED Houten                    3:36:20  3:29:37  451.-M40-44
2034. Olivier Feraille                    NED FLYING BLUE RUNNING       3:36:20  3:34:56  452.-M40-44
2035. Francesc Lucena Juve                ESP Sta Coloma Farners        3:36:21  3:24:34  596.-M18-34
2036. Alexey Panferov                     ITA Montignoso                3:36:22  3:35:45  453.-M40-44
2037. Dennis Wetjens                      NED Amstelveen                3:36:22  3:30:52  597.-M18-34
2038. Colin Lowry                         GBR Bangor                    3:36:23  3:30:44  331.-M45-49
2039. Olivier Gourdel                     FRA Chaligny                  3:36:24  3:34:02  454.-M40-44
2040. Nicolas Auverdin                    BEL Strombeek-Bever           3:36:26  3:34:13  598.-M18-34
2041. Dominique Saletti                   FRA Bourg-la-Reine            3:36:29  3:33:18  599.-M18-34
2042. Bas Groot Hulze                     NED Delta Lloyd Running Team  3:36:30  3:36:25  408.-M35-39
2043. Mehdi Yazdi                         GBR London                    3:36:30  3:34:35  600.-M18-34
2044. Robert Thomas Broos                 NED Amsterdam                 3:36:30  3:29:47  601.-M18-34
2045. Daniel Newton                       GBR Swansea                   3:36:31  3:24:19  602.-M18-34
2046. David Burton                        GBR Sleaford                  3:36:32  3:30:38  332.-M45-49
2047. Laurent Garcin                      FRA Ittenheim                 3:36:32  3:33:47  333.-M45-49
2048. HELMBOLD Laurent                    FRA Balma                     3:36:33  3:29:23  334.-M45-49
2049. Nicolas Lepinois                    BEL Bastogne                  3:36:33  3:28:58  603.-M18-34
2050. Stéphane LEROUX                     FRA Cabries                   3:36:33  3:33:40  335.-M45-49
2051. Alvaro Arroyo Abad                  ESP Palazuelos de Eresma      3:36:33  3:35:19  336.-M45-49
2052. James Fletcher                      GBR Manchester                3:36:34  3:28:04  604.-M18-34
2053. Hessel Lodder                       NED Hierden                   3:36:34  3:32:23  337.-M45-49
2054. Jørgen Rosengren                    DEN Esbjerg ø                 3:36:35  3:30:35  180.-M50-54
2055. Peter Doveren                       NED Vodafone                  3:36:36  3:36:15  338.-M45-49
2056. Yosef tomer Kremer                  NED Israel                    3:36:37  3:31:07  605.-M18-34
2057. Fedor Exmann                        NED Haarlem                   3:36:38  3:33:41  409.-M35-39
2058. Pierre-Alain Herren                 SUI Fribourg                  3:36:38  3:28:44  606.-M18-34
2059. Michal Barszowski                   POL PKP CARGO SA              3:36:39  3:34:45  455.-M40-44
2060. Marcel Kriekjes                     NED Hoogeveen                 3:36:39  3:29:26  410.-M35-39
2061. Carlos Garcia Mateo                 NED Sportravel                3:36:39  3:34:08  456.-M40-44
2062. John Collingham                     NED TCS Tata Steel            3:36:39  3:31:32  457.-M40-44
2063. Johann Rehwinkel                    NED Fivelstreek               3:36:40  3:24:30  458.-M40-44
2064. Zdenek Matušek                      CZE Ostrava                   3:36:40  3:29:42  181.-M50-54
2065. Wim Stevens                         NED Ulestraten                3:36:40  3:32:30  182.-M50-54
2066. Atakan Tutum                        NED Alkmaar                   3:36:42  3:28:08  607.-M18-34
2067. Dirk Petit                          GER Laufen & Reisen           3:36:44  3:28:35  459.-M40-44
2068. Mads Mikkelsen                      DEN Randers SV                3:36:45  3:31:28  460.-M40-44
2069. Jens Brøndum                        DEN Randers                   3:36:45  3:31:28  411.-M35-39
2070. Stephen Plummer                     GBR South Ruislip             3:36:46  3:27:46  183.-M50-54
2071. Nicolas Vieira                      GBR London                    3:36:47  3:32:31  608.-M18-34
2072. Bernard Bethume                     BEL Flemalle                  3:36:47  3:33:08  339.-M45-49
2073. Arnaud Le Roux                      FRA Lantic                    3:36:48  3:34:16  461.-M40-44
2074. Fabien VILLEMINOT                   FRA Neuville En Ferrain       3:36:48  3:30:00  412.-M35-39
2075. Alexander Korotkov                  RUS St.Petersburg             3:36:48  3:31:54   59.-M55-59
2076. Vincent Rochat                      SUI Crans-Montana             3:36:48  3:36:17  609.-M18-34
2077. Peter van der Molen                 NED Amsterdam                 3:36:50  3:32:06  462.-M40-44
2078. Rob Kelder                          NED MNL                       3:36:51  3:30:20  463.-M40-44
2079. Chris Monsey                        GBR Scarborough               3:36:53  3:35:18  184.-M50-54
2080. Christian Hellinckx                 BEL Rhode-saint genèse        3:36:53  3:32:37   60.-M55-59
2081. Jos ter Brake                       NED Atverni                   3:36:54  3:36:49   61.-M55-59
2082. Moisés Palomo Pérez del Palomar     ESP Vitoria-Gasteiz           3:36:54  3:31:15  610.-M18-34
2083. Mizuno Netherlands                  NED MNL                       3:36:55  3:31:27  611.-M18-34
2084. Markus Hackeneß                     GER Münster                   3:36:55  3:33:14  340.-M45-49
2085. Donald Matheson                     GBR London                    3:36:56  3:36:25  413.-M35-39
2086. Jason Spry                          GBR Worthing                  3:36:58  3:32:15  464.-M40-44
2087. William van den Berg                NED Amsterdam                 3:37:01  3:32:19  414.-M35-39
2088. Martin Nemecek                      CZE Dobruska                  3:37:01  3:32:27  612.-M18-34
2089. Anssi Tammilehto                    FIN Helsinki                  3:37:02  3:32:57  613.-M18-34
2090. Maikel Waardenburg                  NED Utrecht                   3:37:05  3:32:04  614.-M18-34
2091. Lucchesi Aldo                       ITA Vecchiano                 3:37:06  3:32:16   12.-M60-64
2092. Mark Westley                        GBR Chelmsford                3:37:06  3:32:41  615.-M18-34
2093. Gerald Klotz                        GER Hünstetten                3:37:08  3:31:34  185.-M50-54
2094. Neil Rosenbaum                      GBR London                    3:37:09  3:34:54  616.-M18-34
2095. Gustavo Cava da Silveira            NED Amsterdam                 3:37:10  3:31:26  617.-M18-34
2096. Tuomas Puttonen                     FIN Helsinki                  3:37:10  3:28:18  618.-M18-34
2097. Bartek Zych                         POL Warsaw                    3:37:10  3:35:34  465.-M40-44
2098. Joonas Favale                       FIN Pori                      3:37:11  3:28:18  619.-M18-34
2099. Massimo Ciocchetti                  ITA Roma                      3:37:11  3:35:38  620.-M18-34
2100. Ian Redican                         IRL Kilmeague                 3:37:11  3:27:46  466.-M40-44
2101. Robert Magill                       GBR Sale                      3:37:13  3:29:38  467.-M40-44
2102. Luc Demortier                       BEL Spy                       3:37:15  3:30:05  468.-M40-44
2103. Pieter Veenstra                     NED Groningen                 3:37:16  3:29:55  341.-M45-49
2104. Santiago Lobo van Wersch            CHI Santiago                  3:37:16  3:34:19  621.-M18-34
2105. David BOURGEOIS                     FRA Sailly-le-sec             3:37:17  3:34:41  469.-M40-44
2106. Philippe Combes                     FRA Montpellier               3:37:18  3:34:41   13.-M60-64
2107. Christophe Dupuy                    FRA Chatou                    3:37:18  3:34:05  470.-M40-44
2108. Andy Dicks                          GBR London                    3:37:19  3:32:59  622.-M18-34
2109. Gilles Porlier                      CAN Montreal                  3:37:22  3:28:25  186.-M50-54
2110. Francis Morand                      FRA Arras                     3:37:25  3:33:32  471.-M40-44
2111. Mathieu Deliens                     BEL Ixelles                   3:37:25  3:23:19  623.-M18-34
2112. Mike Zijlmans                       NED AHOLD Rutger Koning       3:37:26  3:32:09  624.-M18-34
2113. Stefano Bassi                       BEL Zonhoven                  3:37:27  3:28:05  625.-M18-34
2114. Philippe Fichet                     BEL Zelem                     3:37:27  3:32:21  342.-M45-49
2115. Matteo Carnelli                     ITA Novara                    3:37:29  3:15:57  626.-M18-34
2116. Maurice Hupperichs                  NED Cadier en Keer            3:37:29  3:27:43  343.-M45-49
2117. Oz Chen                             ISR Lehavim                   3:37:29  3:30:44  344.-M45-49
2118. Silvio Fontana                      ITA Milano                    3:37:30  3:27:57  187.-M50-54
2119. Ronen Levi                          ISR Omez                      3:37:31  3:31:50  345.-M45-49
2120. Henk Kuiper                         NED Malden                    3:37:33  3:33:22  472.-M40-44
2121. Benoît Lesne                        BEL Wez-Velvain               3:37:35  3:33:54  473.-M40-44
2122. Ger Vlaming                         NED Texel                     3:37:36  3:30:52  346.-M45-49
2123. Rob Boddeke                         NED avVN                      3:37:36  3:37:14    1.-M70-74
2124. Nick van Engelen                    NED Schijndel                 3:37:37  3:28:06  627.-M18-34
2125. Alessandro Vitelli                  ITA Sezze (lt)                3:37:38  3:31:47  415.-M35-39
2126. Yves Lescure                        FRA Paris                     3:37:40  3:29:22  416.-M35-39
2127. Henk Passies                        NED Dutch Runners             3:37:41  3:31:10  188.-M50-54
2128. Magnus Johansson                    SWE Stockholm                 3:37:42  3:34:49  417.-M35-39
2129. Barry Den Boer                      NED Weesp                     3:37:42  3:31:28  418.-M35-39
2130. Mark Thomas Anderson                GBR Sale                      3:37:43  3:32:46  419.-M35-39
2131. Sandro Obinu                        ITA Solarussa                 3:37:45  3:33:45  347.-M45-49
2132. Vianney Bernet                      FRA Lille                     3:37:45  3:28:30  628.-M18-34
2133. Alexander Mangel                    GER Bielefeld                 3:37:47  3:27:51  629.-M18-34
2134. Colin Wareham                       GBR Baldock                   3:37:47  3:31:22  348.-M45-49
2135. Guy Kanmacher                       FRA La broque                 3:37:48  3:35:04  349.-M45-49
2136. Geir Olsen                          NOR Torvastad                 3:37:48  3:33:44  350.-M45-49
2137. Shawn Levie                         NED Amsterdam                 3:37:50  3:21:22  630.-M18-34
2138. Jean Marc DELATTRE                  FRA Varois et Chaignot        3:37:50  3:34:52  189.-M50-54
2139. Kurt Verduyn                        BEL Wingene                   3:37:51  3:34:24  190.-M50-54
2140. Christos Pastras                    NED Amstelveen                3:37:51  3:30:50  631.-M18-34
2141. Sander Kamphuis                     NED Hengelo Ov                3:37:52  3:26:18  632.-M18-34
2142. Kevin Van Leeuwen                   USA Arlington                 3:37:52  3:25:23  633.-M18-34
2143. Philip van der Klaauw               NED Clytoneus                 3:37:54  3:28:58  351.-M45-49
2144. Pagniez Pascal                      FRA Chateaugiron              3:37:55  3:34:28  191.-M50-54
2145. Her Tesselaar                       NED avVN                      3:37:56  3:36:29   14.-M60-64
2146. Stephane Lachkar                    FRA Taverny                   3:37:59  3:33:12  192.-M50-54
2147. Pieter Wessel                       ROU Bucharest                 3:38:00  3:27:52   62.-M55-59
2148. Morten Fogtmann Kristiansen         DEN Silkeborg                 3:38:01  3:28:59  634.-M18-34
2149. Stéphane Le Blay                    FRA Calas                     3:38:02  3:35:10  474.-M40-44
2150. Franck SIMON                        FRA Ceintrey                  3:38:03  3:30:32  420.-M35-39
2151. Raido Kukk                          EST Tartu                     3:38:04  3:34:56  421.-M35-39
2152. Paul Meekes                         NED LVG                       3:38:05  3:30:20   63.-M55-59
2153. Richard Bijpost                     NED Texel                     3:38:06  3:37:52  475.-M40-44
2154. Gerrit Bouhuis                      NED VUmc CCA Marathon 2014    3:38:06  3:30:33  352.-M45-49
2155. Ronney Pastro                       BRA Rio de Janeiro            3:38:08  3:30:51  353.-M45-49
2156. Pierre-Eloi Le Gall                 FRA Paris                     3:38:10  3:23:31  635.-M18-34
2157. Harm-Jan Martens                    NED HAC '63                   3:38:11  3:38:02  636.-M18-34
2158. Robert Sterry                       GBR Lowestoft                 3:38:11  3:28:10  422.-M35-39
2159. Jesper Claeson                      SWE Stockholm                 3:38:13  3:31:03  476.-M40-44
2160. Alois Staudt                        GER Laufen & Reisen           3:38:13  3:30:04  193.-M50-54
2161. Philippe Ergo                       BEL Hérinnes                  3:38:14  3:30:28  354.-M45-49
2162. Marcel Den Hartog                   NED Monnickendam              3:38:14  3:31:56  355.-M45-49
2163. Fabian Jacobs                       NED Utrecht                   3:38:14  3:33:46  637.-M18-34
2164. Ron Koorevaar                       NED De Koplopers              3:38:15  3:37:21   15.-M60-64
2165. Kim Vestergaard                     DEN Ringsted                  3:38:16  3:37:28  423.-M35-39
2166. Eric Sztejnberg                     FRA Saint Mande               3:38:16  3:34:24  194.-M50-54
2167. Pascal Vandichel                    FRA Ghyvelde                  3:38:17  3:34:59  195.-M50-54
2168. Christophe Meyer                    FRA ASC MESSIER-BUGATTI       3:38:18  3:28:58  356.-M45-49
2169. Keith Woolven                       GBR Running Crazy             3:38:18  3:30:51  196.-M50-54
2170. Franck Nicolas                      FRA Paris                     3:38:20  3:36:32  477.-M40-44
2171. Walter Gasteiger                    AUT Imsterberg                3:38:21  3:37:52  638.-M18-34
2172. Sébastien Cachon                    FRA Saligny                   3:38:21  3:32:57  478.-M40-44
2173. Damiano Massimiliano                ITA Trana                     3:38:23  3:35:41  479.-M40-44
2174. Eric Monney                         FRA Annemasse                 3:38:23  3:30:21  480.-M40-44
2175. Jan Willems                         NED TCS BELGACOM              3:38:24  3:32:15  357.-M45-49
2176. Erikjan Cuperus                     NED Amsterdam                 3:38:26  3:29:47  424.-M35-39
2177. Pieter Hamaker                      NED Amsterdam                 3:38:27  3:33:56  358.-M45-49
2178. Patrick Loftus                      USA Washington                3:38:28  3:37:36  639.-M18-34
2179. Fernando Bojorge                    NED Zaandam                   3:38:30  3:30:17  359.-M45-49
2180. Greg OToole                         GBR London                    3:38:30  3:38:03  360.-M45-49
2181. Olivier Meslier                     FRA La Brède                  3:38:31  3:33:36   64.-M55-59
2182. Fabrice BOREL                       FRA Brax                      3:38:31  3:34:47  361.-M45-49
2183. Edwin van Esch                      NED Vlijmen                   3:38:31  3:30:19  362.-M45-49
2184. Nick Alston                         GBR Edinburgh                 3:38:32  3:30:43  640.-M18-34
2185. Alrik Los                           NED 's-Gravenhage             3:38:34  3:35:08  425.-M35-39
2186. Vinni Zandee                        NED Dutch Runners             3:38:34  3:35:52  197.-M50-54
2187. Cédric Cité                         FRA Pantin                    3:38:34  3:35:01  481.-M40-44
2188. Martin Ramirez                      ARG Buenos Aires              3:38:35  3:30:54  641.-M18-34
2189. Olivier Guédon                      FRA Vienne En Val             3:38:35  3:32:18  482.-M40-44
2190. Bert Wiendels                       NED Didam                     3:38:36  3:30:00  642.-M18-34
2191. Bart Kaas                           NED 's-Gravenhage             3:38:37  3:30:39  643.-M18-34
2192. Kees van de Kerk                    NED Capelle aan den IJssel    3:38:38  3:29:52  198.-M50-54
2193. Cyril Sudre                         FRA Boisemont                 3:38:39  3:33:16  644.-M18-34
2194. David Lyon                          GBR Burntisland               3:38:39  3:32:49  199.-M50-54
2195. Pascal Comte                        FRA Rodemack                  3:38:39  3:35:15  200.-M50-54
2196. Simon Bentley                       GBR Birmingham, West Midlands 3:38:40  3:34:30  645.-M18-34
2197. Russell Davies                      GBR Solihull                  3:38:40  3:34:30  483.-M40-44
2198. Rachid Essakkaki                    FRA Elancourt                 3:38:41  3:33:47  426.-M35-39
2199. Gordon Campbell                     GBR London                    3:38:41  3:29:45  646.-M18-34
2200. Thomas Wilson                       GBR London                    3:38:44  3:36:25  427.-M35-39
2201. Etienne Chaudet                     FRA Paris                     3:38:45  3:34:29  647.-M18-34
2202. Etienne Happy Hollaar               NED Rotterdam                 3:38:45  3:30:52  484.-M40-44
2203. Toni Lopez Vicente                  AND Escaldes                  3:38:46  3:35:19   65.-M55-59
2204. Nico De Laender                     BEL Brugge                    3:38:47  3:31:04  485.-M40-44
2205. Yves Cobigo                         NED JA MELESSE                3:38:47  3:38:23  363.-M45-49
2206. Frankie Hamelin                     FRA JA MELESSE                3:38:47  3:37:24  486.-M40-44
2207. Fabian Reckmann                     GER Bielefeld                 3:38:47  3:32:31  428.-M35-39
2208. Stefan Hendriks                     NED Assendelft                3:38:47  3:30:49  648.-M18-34
2209. Johannes Hallberg                   SWE Sundsvall                 3:38:49  3:36:08  649.-M18-34
2210. Vincent Feuillen                    BEL Seraing                   3:38:50  3:36:14  487.-M40-44
2211. Nuno Dias de Almeida                POR Lisboa                    3:38:50  3:28:43  488.-M40-44
2212. Jaak Kals                           EST Tartu                     3:38:51  3:35:35  429.-M35-39
2213. Marcus Kulle                        GER Rösrath                   3:38:53  3:31:55  489.-M40-44
2214. Ron Höfte                           NED LAAC Twente               3:38:54  3:33:22  201.-M50-54
2215. Mitchell Harfst                     NED IJmuiden                  3:38:56  3:34:54  650.-M18-34
2216. Urs Willmann                        GER Hamburg                   3:38:57  3:36:06  202.-M50-54
2217. Arne Kristian Aas                   NOR Oslo                      3:38:57  3:34:27  430.-M35-39
2218. Mikhail Mitroshkin                  RUS Moscow                    3:39:00  3:29:43  651.-M18-34
2219. Diego Bermejo Vico                  ESP Castellon                 3:39:01  3:31:18  652.-M18-34
2220. Bart Koenen                         NED Amsterdam Zuidoost        3:39:01  3:32:48  490.-M40-44
2221. Karim HADJ ALI                      FRA Arras                     3:39:02  3:32:10  491.-M40-44
2222. Jesper Hansen                       DEN Silkeborg                 3:39:03  3:34:19  492.-M40-44
2223. René-Luc Mandeville                 FRA Paris                     3:39:04  3:34:58  431.-M35-39
2224. Gregory Missana                     FRA Hagondange                3:39:04  3:38:23  653.-M18-34
2225. Andrew Gray                         GBR Knutsford                 3:39:05  3:31:46  493.-M40-44
2226. David Leinwand                      NED Runnersworld              3:39:05  3:38:51  432.-M35-39
2227. Philippe Daum                       FRA Paris                     3:39:06  3:35:07   16.-M60-64
2228. Eddy Mckinnon                       GBR London                    3:39:07  3:31:33  654.-M18-34
2229. Pierre AUDOUBERT                    FRA Saint Orens               3:39:08  3:34:13   66.-M55-59
2230. John Kennedy                        GBR Weymouth                  3:39:08  3:32:13   67.-M55-59
2231. Jonathan Robert                     BEL Liège                     3:39:12  3:28:52  655.-M18-34
2232. Paul Guzewich                       GBR Norwich                   3:39:13  3:34:47  364.-M45-49
2233. Stephane Montangerand               FRA Tassin                    3:39:14  3:35:09  494.-M40-44
2234. Christoffer Vissing                 DEN Copenhagen                3:39:14  3:37:10  656.-M18-34
2235. Serge Baecke                        BEL Montzen                   3:39:15  3:31:15  203.-M50-54
2236. Yago Fernandez                      ESP Vigo                      3:39:16  3:34:18  433.-M35-39
2237. Jean-Pierre Kempeneers              NED 's-Gravenhage             3:39:18  3:36:11  365.-M45-49
2238. Marco Havelaar                      NED AV Castricum              3:39:19  3:35:56  204.-M50-54
2239. Daniel Pinsky                       BRA Sao Paulo                 3:39:19  3:37:00  366.-M45-49
2240. Henry Bergman                       NED LAAC Twente               3:39:20  3:33:14  367.-M45-49
2241. Mark Visser                         NED Breda                     3:39:20  3:35:48  495.-M40-44
2242. Samy Tarnovschi                     BRA Sao Paulo                 3:39:22  3:38:39  368.-M45-49
2243. Hervé FOURQUIER                     FRA Pierrefonds               3:39:22  3:32:17  369.-M45-49
2244. Barry Orr                           GBR Haverfordwest             3:39:23  3:30:54  657.-M18-34
2245. Paurevic Zdravko                    SUI Matzendorf                3:39:23  3:38:52  370.-M45-49
2246. Farid Cherifia                      FRA Colombes                  3:39:27  3:36:12  658.-M18-34
2247. Hans Amstutz                        SUI Basel                     3:39:28  3:32:14   68.-M55-59
2248. Satoshi Miura                       FRA Valenciennes              3:39:28  3:34:20  659.-M18-34
2249. Tomas Thorsteinsson                 ISL Reykjavik                 3:39:29  3:35:42  660.-M18-34
2250. Siebe Dom                           BEL Antwerpen                 3:39:30  3:30:37  661.-M18-34
2251. Bart Verbruggen                     BEL Temse                     3:39:30  3:30:37  434.-M35-39
2252. Martino Moreddu                     ITA Selargius                 3:39:32  3:23:56  371.-M45-49
2253. Philippe Liebgott                   FRA Pont à Mousson            3:39:33  3:37:42  496.-M40-44
2254. Laurent Cottet                      SUI Genève                    3:39:33  3:33:38  372.-M45-49
2255. Pekka Kunnari                       FIN Oulu                      3:39:33  3:32:03  373.-M45-49
2256. Cor Zegers                          NED Oss '78                   3:39:34  3:38:42    3.-M65-69
2257. FRANCOIS QUECQ d'HENRIPRET          FRA La Madeleine              3:39:35  3:37:11  497.-M40-44
2258. Christophe Dumont                   FRA Dieue                     3:39:35  3:36:49  498.-M40-44
2259. Johan Beentjes                      NED Waternet                  3:39:36  3:39:25   17.-M60-64
2260. Philippe Sirieix                    FRA Ussel                     3:39:37  3:36:34  374.-M45-49
2261. Bert Bosserez                       BEL Puurs                     3:39:37  3:36:58  205.-M50-54
2262. Christopher Baird                   GBR Newtownabbey              3:39:40  3:35:56  662.-M18-34
2263. Ramon van Wolfswinkel               NED Utrecht                   3:39:41  3:35:53  435.-M35-39
2264. Daniel Okma                         NED Zeist                     3:39:41  3:29:37  499.-M40-44
2265. Morten Maerkedahl                   DEN Aarhus N                  3:39:42  3:29:00  436.-M35-39
2266. Job Roggeveen                       NED Amstelveen                3:39:42  3:33:04  437.-M35-39
2267. Constantin SATTA                    BEL Couillet                  3:39:43  3:34:46  206.-M50-54
2268. Joost Sikking                       NED Winterswijk               3:39:43  3:33:55  500.-M40-44
2269. Kasper van der Valk                 NED Lelystad                  3:39:46  3:32:11  663.-M18-34
2270. Lukasz Galus                        POL Tulce                     3:39:47  3:36:46  438.-M35-39
2271. Tony Deacon                         GBR Lewes                     3:39:49  3:34:55  207.-M50-54
2272. Paul Coates                         GBR Running Crazy             3:39:50  3:32:23  208.-M50-54
2273. Marius Gillner                      GER Berlin                    3:39:50  3:37:37  664.-M18-34
2274. Oyvind Haugland                     NOR Oslo                      3:39:51  3:32:49  501.-M40-44
2275. Rik Bossuyt                         BEL Ekeren                    3:39:51  3:30:43  375.-M45-49
2276. Edwin de Jager                      NED Wilnis                    3:39:52  3:33:26  502.-M40-44
2277. Edward Blommaart                    NED Tuitjenhorn               3:39:52  3:28:20  376.-M45-49
2278. David Delvaux                       FRA Charleville Mezieres      3:39:53  3:35:59  503.-M40-44
2279. Badufle Edouard                     FRA Asnieres Sur Seine        3:39:54  3:33:34  504.-M40-44
2280. Stefano Billi                       ITA Faenza                    3:39:56  3:36:22  377.-M45-49
2281. Alexis UNG                          FRA Fretin                    3:39:57  3:35:00  665.-M18-34
2282. Jeffrey de Jong                     NED Uithoorn                  3:39:59  3:36:02  439.-M35-39
2283. Roel de Jong                        NED Leiden Road Runners Club  3:40:00  3:31:38  666.-M18-34
2284. Philip Buss                         GBR Tunbrdige Wells           3:40:01  3:25:21  667.-M18-34
2285. Phil Elwell                         GBR Solihull                  3:40:02  3:28:03  378.-M45-49
2286. Wim van Kouteren                    NED Dutch Runners             3:40:05  3:36:07  379.-M45-49
2287. Bruno Oualid                        FRA Gentilly                  3:40:06  3:33:44  380.-M45-49
2288. Pavel Andreev                       RUS Ekaterinburg              3:40:06  3:34:25  668.-M18-34
2289. Dmitry Andreev                      RUS Ekaterinburg              3:40:07  3:34:25  669.-M18-34
2290. Lorenzo Piccinini                   ITA Rimini                    3:40:10  3:35:28  505.-M40-44
2291. Cyril Lantz                         NED PRV SPORTIFS A BORD       3:40:11  3:35:50  670.-M18-34
2292. Paolo Berta                         ITA Umbertide                 3:40:11  3:33:07  381.-M45-49
2293. Fabio Azevedo                       BRA Sao Paulo                 3:40:11  3:33:05  440.-M35-39
2294. John Munro                          GBR Alloa                     3:40:12  3:31:49  209.-M50-54
2295. Fréderic Niquet                     NED PRV SPORTIFS A BORD       3:40:12  3:35:12  382.-M45-49
2296. Peadar Lucey                        IRL Cork                      3:40:13  3:32:06  441.-M35-39
2297. Joao Victorino                      BRA São Paulo                 3:40:17  3:35:07  383.-M45-49
2298. Arjen Eijlers                       NED Clytoneus                 3:40:18  3:31:22  384.-M45-49
2299. Fabrice Dacquin                     FRA Wasquehal                 3:40:18  3:36:05  385.-M45-49
2300. Mark Driessen                       NED Veghel                    3:40:20  3:35:48  506.-M40-44
2301. Giampaolo Cau                       ITA Oristano                  3:40:21  3:34:29  210.-M50-54
2302. Przemyslaw Radecki                  POL Bydgoszcz                 3:40:21  3:40:06  507.-M40-44
2303. Jeremie Dutilleul                   FRA Lambersart                3:40:22  3:38:36  671.-M18-34
2304. Fabrice Schaeffer                   FRA Barbazan Debat            3:40:22  3:34:44  386.-M45-49
2305. Ben Meakin                          GBR Hertfordshire             3:40:22  3:36:00  672.-M18-34
2306. Raphael Graindorge                  BEL Wanze                     3:40:23  3:36:51  508.-M40-44
2307. David Moya Saiz                     ESP Betera                    3:40:24  3:36:31  509.-M40-44
2308. Harry Reynaers                      NED THOR                      3:40:25  3:38:44   18.-M60-64
2309. Zachary Wijmans                     BEL Ixelles                   3:40:29  3:36:23  673.-M18-34
2310. Arno van Staden                     NED Lycurgus                  3:40:29  3:30:57  510.-M40-44
2311. Flavio Castanheira Jr               BRA Sao Paulo                 3:40:30  3:33:22  387.-M45-49
2312. Stephane Masson                     FRA Paris                     3:40:30  3:33:56  674.-M18-34
2313. Frank Groenewoud                    NED Bussum                    3:40:30  3:33:26  675.-M18-34
2314. Patrick Hendron                     GBR London                    3:40:31  3:30:35  442.-M35-39
2315. Giovanni Massidda                   ITA Santa Giusta (OR)         3:40:31  3:34:39  211.-M50-54
2316. Bernard Korten                      NED Pesse                     3:40:31  3:36:46   69.-M55-59
2317. Adnan Daniel Beuqi                  NED Amsterdam                 3:40:32  3:34:57  676.-M18-34
2318. Michael Piron                       GER Augsburg                  3:40:34  3:31:45  677.-M18-34
2319. Thierry Collen                      FRA JA MELESSE                3:40:34  3:39:08  511.-M40-44
2320. Vitor Senra                         BRA Sao Paulo                 3:40:37  3:36:19  443.-M35-39
2321. Raphael Capon                       FRA Maing                     3:40:37  3:34:26  444.-M35-39
2322. Michael Hern                        GBR Leeds                     3:40:37  3:37:59  512.-M40-44
2323. David McGregor                      GBR London                    3:40:38  3:40:07   70.-M55-59
2324. Cosimo Mariella                     BEL Waterloo                  3:40:38  3:36:21  212.-M50-54
2325. Xavier Marañon                      ESP El Palau D'anglesola      3:40:38  3:39:34  678.-M18-34
2326. Michael Koopman                     NED Nieuw-Vennep              3:40:38  3:36:09  445.-M35-39
2327. Dirk Hempel                         GER Berlin                    3:40:40  3:28:28  513.-M40-44
2328. Vicente Albujer                     ESP Chinchilla                3:40:40  3:34:48  514.-M40-44
2329. Michael Hessey                      GBR Harpenden                 3:40:40  3:31:40  388.-M45-49
2330. James Ward                          GBR Cardiff                   3:40:40  3:36:12  679.-M18-34
2331. Arthur Bronts                       NED Amsterdam                 3:40:41  3:37:31  680.-M18-34
2332. Foeke Roukema                       NED TCS                       3:40:41  3:34:00  515.-M40-44
2333. Pierre Dessaint                     FRA Marquillies               3:40:42  3:33:49  516.-M40-44
2334. Sacha Seconde                       BEL Bruxelles                 3:40:42  3:35:20  681.-M18-34
2335. Marten Bouma                        NED Almere                    3:40:43  3:38:09  446.-M35-39
2336. Jean-Noel Olphand                   FRA Revel                     3:40:43  3:37:26  389.-M45-49
2337. Jürgen Manfred Krause               NED bunert Sportreisen        3:40:44  3:39:37   71.-M55-59
2338. Magnus Folgerø                      NOR Stavanger                 3:40:45  3:24:46  682.-M18-34
2339. Daniel Mameri                       BRA Sao Paulo                 3:40:46  3:37:48  517.-M40-44
2340. Emmanuel Malkor                     FRA Paris                     3:40:46  3:32:00  683.-M18-34
2341. Yohay Lankri                        ISR Ilania                    3:40:47  3:33:27  390.-M45-49
2342. Roger Ackerley                      GBR Woodbridge                3:40:48  3:36:57   72.-M55-59
2343. Tuomas Talvila                      FIN Oulu                      3:40:49  3:32:41   73.-M55-59
2344. Frédéric HUET                       FRA Orvault                   3:40:50  3:32:34  518.-M40-44
2345. Jérôme LELOUP                       FRA Vienne En Val             3:40:51  3:28:20  447.-M35-39
2346. Gustav Sjöholm                      SWE Bromma                    3:40:53  3:36:58  684.-M18-34
2347. Patrick Rubbens                     FRA Leffrinckoucke            3:40:56  3:37:35  519.-M40-44
2348. Adam Khattak                        DEN Copenhagen                3:40:56  3:38:38  685.-M18-34
2349. Frederic Adhout                     FRA Les Issambres             3:40:58  3:36:04  520.-M40-44
2350. Pieter MJ van `t Hof                SUI Fribourg                  3:40:59  3:27:14  686.-M18-34
2351. Vincent Tondeux