36. Mainova Frankfurt Marathon - Frankfurt, 29. 10.2017
      zdroj: http://live.frankfurt-marathon.com/2017/
      ŽENY             (MUŽI TU)
  ##. meno                           štát klub                                          netto  brutto    ##.-agecat
   1. Cheruiyot Vivian Jepkemoi       KEN Nicht ZugewieseN                            2:23:35 2:23:35    1.-F30-34
   2. Arage Yebrgual Melese           ETH Nicht ZugewieseN                            2:24:30 2:24:30    1.-F23-29
   3. Wondimagegn Meskerem Assefa     ETH Nicht ZugewieseN                            2:24:38 2:24:38    2.-F30-34
   4. Bekele Abebech Afework          ETH Nicht ZugewieseN                            2:26:45 2:26:45    2.-F23-29
   5. Hall Sara                       USA Nicht ZugewieseN                            2:27:21 2:27:21    3.-F30-34
   6. Hasen Merima Mohammed           BRN Nicht ZugewieseN                            2:27:49 2:27:49    3.-F23-29
   7. Medugu Sylvia Mmboga            KEN Nicht ZugewieseN                            2:29:09 2:29:09    4.-F23-29
   8. Heinig Katharina                GER LG Eintracht Frankfurt                      2:29:29 2:29:29    5.-F23-29
   9. Tola Fate                       GER LG Braunschweig                             2:30:12 2:30:12    4.-F30-34
  10. Incerti Anna                    ITA Nicht ZugewieseN                            2:32:11 2:32:11    1.-F35-39
  11. Holm Anna                       DEN Nicht ZugewieseN                            2:33:02 2:33:02    5.-F30-34
  12. Hottenrott Laura                GER GSV Eintracht Baunatal                      2:34:43 2:34:43    6.-F23-29
  13. Reng Franziska                  GER LG Telis Finanz Regensburg                  2:34:57 2:34:57    1.-F20-22
  14. Iozzia Ivana                    ITA Calcestruzzi Corradini Excels               2:39:15 2:39:15    1.-F40-44
  15. Gyurko Fanni                    HUN Central AC                                  2:39:48 2:39:48    6.-F30-34
  16. Tschurtschenthaler Agnes        ITA ASV Niederdorf                              2:40:40 2:40:40    2.-F35-39
  17. Zarina Nina                     RUS Corfu Sea Runners                           2:43:03 2:43:15    7.-F30-34
  18. Kusterer Nora                   GER SV Oberkollbach                             2:44:29 2:44:29    7.-F23-29
  19. Mach Angelika                   POL Nicht ZugewieseN                            2:46:23 2:46:23    8.-F23-29
  20. Haughuus Amalie                 DEN RUNAAR / Runners High Horsens               2:46:38 2:47:03    9.-F23-29
  21. Al Sayad Mayada                 GER 1. VfL FORTUNA Marzahn                      2:47:12 2:47:27   10.-F23-29
  22. Krull Annika                    GER Hamburger Laufladen                         2:47:30 2:47:52   11.-F23-29
  23. Englisch Bettina                GER TSG 1845 Heilbronn                          2:47:36 2:47:40    3.-F35-39
  24. Flurschütz Elvira               GER SC Kemmern                                  2:48:20 2:48:42   12.-F23-29
  25. Soerensen Mia                   DEN Vejle IF                                    2:48:42 2:49:11    1.-F45-49
  26. Ross Fionnuala                  IRL Armagh AC                                   2:48:44 2:49:00   13.-F23-29
  27. Aeschbacher Daniela             SUI TVL Längere Bern                            2:49:13 2:49:13    4.-F35-39
  28. Morchner Sandra                 GER PSV Grün-Weiß Kassel                        2:49:24 2:50:16    2.-F45-49
  29. Starostzik Anna                 GER PSV Grün-Weiß Kassel                        2:49:32 2:49:37    8.-F30-34
  30. Perrio Louise                   GGY Guernsey Athletics Club                     2:49:59 2:50:57    5.-F35-39
  31. Healy Meehan Jane Ann           IRL Athenry                                     2:50:12 2:50:27    6.-F35-39
  32. Schneider Tina                  GER TuS Deuz                                    2:50:13 2:50:50   14.-F23-29
  33. Stephan Kerstin                 GER LC Olympia Wiesbaden                        2:50:19 2:50:52    2.-F40-44
  34. Szabó Nora                      HUN ASICS FrontRunner Hungary                   2:50:26 2:50:47   15.-F23-29
  35. Herzberg Anna                   GER KS-Sportsworld                              2:50:37 2:50:48    9.-F30-34
  36. Schank Karin                    LUX C.A. Schifflingen                           2:51:11 2:51:21    3.-F40-44
  37. Fecteau Samantha                USA Adidas Runners Paris                        2:51:26 2:51:46   16.-F23-29
  38. Perrin Claire                   FRA LG Stadtwerke München                       2:51:58 2:52:25   10.-F30-34
  39. Jensen Elisabeth                GER LG Region Landshut                          2:52:05 2:52:17   11.-F30-34
  40. Moser Tania                     GER Spiridon Frankfurt                          2:52:07 2:52:26   17.-F23-29
  41. Neimande Lelde                  LAT Riga                                        2:52:14 2:52:53   12.-F30-34
  42. Schreindl Susanne               GER LG Passau                                   2:52:22 2:52:22   18.-F23-29
  43. Plinke Anna                     GER LG Telis Finanz Regensburg                  2:53:03 2:53:08   19.-F23-29
  44. Gallop Rebecca                  GBR Newark                                      2:53:10 2:53:38   13.-F30-34
  45. Bodet Marie                     FRA JOUE RUNNING 37                             2:55:13 2:55:32    7.-F35-39
  46. Erbs Ledet Sarah                DEN Runners United                              2:55:34 2:55:34    4.-F40-44
  47. Boitz Sandra                    GER SC DHfK Leipzig e.V.                        2:56:15 2:56:29    5.-F40-44
  48. Niemz Lucy                      ENG Loughborough                                2:56:18 2:56:45   14.-F30-34
  49. Saanum Inger Dagny              NOR Ge Healthcare                               2:56:20 2:56:44    1.-F50-54
  50. Baum Jana                       GER Hamburger Laufladen                         2:56:24 2:56:44   15.-F30-34
  51. Maier Claudia                   GER VFB LC Friedrichshafen                      2:56:39 2:56:55    2.-F50-54
  52. Sarman-Lein Michaela            GER Hamburg                                     2:56:40 2:57:15    3.-F45-49
  53. Maycock Fee                     GBR Cheltenham                                  2:56:40 2:56:52    3.-F50-54
  54. Davidila Johanna                FIN Rovaniemi                                   2:56:56 2:57:12    6.-F40-44
  55. Kommer Katrin                   GER SV Ohmenhausen                              2:57:10 2:57:15   16.-F30-34
  56. Jaeger Emmanuelle               FRA AO CHARENTON                                2:57:30 2:57:42    4.-F50-54
  57. Guarner Piquet Mirela           ESP adidas Runners Speed Squad                  2:57:40 2:58:14   20.-F23-29
  58. Joeken Carolin                  GER Vfl Merkur Kleve                            2:57:47 2:58:01    2.-F20-22
  59. Sigg-Sohn Christine             GER LG Esslingen                                2:58:05 2:59:47    5.-F50-54
  60. Buhtz Melanie Konstanze         GER Offenbacher LC                              2:58:05 2:58:27    8.-F35-39
  61. S Rensen Pia Joan               DEN Kaiser sport / Sparta                       2:58:32 2:59:43    6.-F50-54
  62. Reimers Sonka                   GER Brockenlaufverein e.V.                      2:58:33 2:59:52   21.-F23-29
  63. Procházková Regina              CZE Prague                                      2:58:41 3:00:06   17.-F30-34
  64. Ochs Katrin                     GER LG Filder                                   2:58:44 2:58:56    7.-F40-44
  65. Aagaard Regina                  DEN Skanderborg L?beklub                        2:59:17 3:00:10    9.-F35-39
  66. Decru Corinne                   FRA US Marquette                                2:59:25 2:59:52    8.-F40-44
  67. Borggrefe Katja                 GER Turbine Halle                               2:59:33 3:00:07    4.-F45-49
  68. Tempelhagen Hanna               GER LAC Olympia 88 e.V.                         2:59:54 2:59:54   10.-F35-39
  69. Tyrsted Charlotte               DEN Aarhus Fremad Atletik                       3:00:09 3:00:46   11.-F35-39
  70. Chan Pui Shan                   HKG Sai Wan Ho                                  3:00:20 3:00:32    5.-F45-49
  71. Saksi Elmina                    SWE ASICS FrontRunner Sweden                    3:00:42 3:01:54   12.-F35-39
  72. Auer Barbara                    GER TG Viktoria Augsburg                        3:00:45 3:01:03    7.-F50-54
  73. Dame Cecile                     FRA US Marquette                                3:00:58 3:01:36    9.-F40-44
  74. Teoh Serena                     SIN Basel Running Club BRC                      3:01:00 3:01:50   18.-F30-34
  75. Rühl Hanna                      GER Spiridon Frankfurt                          3:01:01 3:01:20   19.-F30-34
  76. Rausch Katharina                GER LA Team Saar                                3:01:18 3:02:08   20.-F30-34
  77. Kohler Heike                    GER Grojos LTF Elversberg                       3:01:28 3:02:17   10.-F40-44
  78. Krüger Johanna                  GER Dortmund                                    3:01:54 3:03:11   22.-F23-29
  79. Kitzel Mareile                  GER Hamburger Laufladen                         3:01:56 3:02:13   21.-F30-34
  80. Walsh Sorrell                   GBR London                                      3:01:56 3:02:13   23.-F23-29
  81. Klinkhardt Gaby                 GER Hamburger Laufladen                         3:01:57 3:02:14   13.-F35-39
  82. Kopp Lena                       SUI Berlin                                      3:02:00 3:02:27   24.-F23-29
  83. Pallisgaard Tine Rosengreen     DEN N?sby Motion                                3:02:34 3:03:33   11.-F40-44
  84. Böllenrücher Melanie            SUI LC Regensdorf                               3:02:55 3:04:12   22.-F30-34
  85. Beer Jasmin                     GER Kimbia Sports e.V.                          3:03:04 3:03:23    1.-F18-19
  86. Müller Larissa                  GER MTG Mannheim                                3:03:16 3:03:31   25.-F23-29
  87. Corkum Elizabeth                USA Queens Distance Runners                     3:03:21 3:03:39   23.-F30-34
  88. Schmidt Lena                    GER LG Region Karlsruhe                         3:03:29 3:04:05   24.-F30-34
  89. Nordstr M Kjersti               NOR Konsmo                                      3:03:50 3:04:16   25.-F30-34
  90. Zeltner Tamara                  GER LC Marathon Lindelburg                      3:04:01 3:05:49   12.-F40-44
  91. Schenk Karin                    GER TV Waldstraße Wiesbaden                     3:04:04 3:04:15   13.-F40-44
  92. Opt-Eynde Laura                 GER Kimbia Sports e.V.                          3:04:08 3:04:27   26.-F30-34
  93. Lehmkuhl Sandra                 GER LSF Münster                                 3:04:09 3:04:50   26.-F23-29
  94. Mangold Saskia                  GER LAV Halensia                                3:04:21 3:05:34   27.-F23-29
  95. Bundgaard Lassen Signe          DEN NBRO                                        3:04:57 3:05:33   28.-F23-29
  96. Simkunaite Ruta                 LTU Vilnius                                     3:05:27 3:06:50   27.-F30-34
  97. Schmidt Maria                   GER LG Wettenberg                               3:05:45 3:06:37    3.-F20-22
  98. Wangler Natalie                 GER Roadrunners Südbaden                        3:05:56 3:06:14    4.-F20-22
  99. Giesen Britta                   GER Laufwerk Hamburg e.V.                       3:05:56 3:06:23    6.-F45-49
 100. Guillaume Cécile                BEL Seloignes                                   3:06:11 3:07:28    8.-F50-54
 101. Wiedemann Gertrud               GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:06:34 3:08:14   14.-F35-39
 102. Hviid Anne                      DEN Copenhagen N                                3:06:57 3:07:09   28.-F30-34
 103. Christensen Camilla             DEN Aarhus C                                    3:06:57 3:07:14   29.-F23-29
 104. Rodriguez Ana Belen             ESP WSV Otterskirchen                           3:07:09 3:07:45   14.-F40-44
 105. Ilomäki Tanja                   FIN Ylöjärvi                                    3:07:14 3:08:20   15.-F40-44
 106. Gilfrich-Schneider Stephanie    GER Mainz                                       3:07:17 3:09:16   15.-F35-39
 107. Gibson Nikki                    GBR Edinburgh                                   3:07:24 3:07:40   30.-F23-29
 108. Hinze-Thüs Katja                GER SG Wenden                                   3:07:30 3:08:02    7.-F45-49
 109. Werking Rebecca                 GER Mainz                                       3:08:06 3:10:06   31.-F23-29
 110. Heslin Alison                   USA Wien                                        3:08:14 3:08:55   29.-F30-34
 111. Thönnes Bianca                  GER Dielsdorf                                   3:08:25 3:09:49   16.-F40-44
 112. Meier Nina                      SUI Lcz                                         3:08:46 3:10:52   32.-F23-29
 113. Schoppe Friederike              GER Spiridon Frankfurt                          3:08:54 3:09:19   17.-F40-44
 114. Stepan Dorothea                 GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:09:06 3:10:00    8.-F45-49
 115. Götz Catrin                     GER PT Reutlingen                               3:09:31 3:10:52   16.-F35-39
 116. Bonnaire Beate                  GER Vfl Dresden-Bühlau e V                      3:09:40 3:11:19    9.-F50-54
 117. Rybkina Alena                   RUS GEPARD                                      3:09:54 3:11:00   33.-F23-29
 118. Schichl Christine               GER Post SV Weilheim                            3:10:14 3:11:53   30.-F30-34
 119. Winter+D3131 Mona L.            GER Spiridon Frankfurt                          3:10:59 3:11:06   34.-F23-29
 120. Roth Julia                      GER TV Schweinheim                              3:11:01 3:11:17   31.-F30-34
 121. Gloesener Jil                   LUX Redange                                     3:11:03 3:13:07   35.-F23-29
 122. Seidl Julia                     GER LG Filder                                   3:11:23 3:12:06   32.-F30-34
 123. Marquardt Doris                 GER LAV Bad Godesberg                           3:11:26 3:11:44   33.-F30-34
 124. Dyrkolbotn Randi Marie          NOR Vassmyradamene Bil                          3:11:29 3:12:55   17.-F35-39
 125. Boetzl Stephanie                GER SWC Regensburg                              3:11:45 3:12:06   18.-F35-39
 126. Staufer Katharina               GER Karlsruhe                                   3:12:10 3:14:39   34.-F30-34
 127. Andreou Julia                   CYP Monomaxos Club                              3:12:19 3:13:03   18.-F40-44
 128. Hoffmann Kathrin                GER Hannover Athletics                          3:12:22 3:13:28   35.-F30-34
 129. Rogosch Dorothee                GER SF Blau Gelb Marburg                        3:12:33 3:14:22   19.-F35-39
 130. Poskute Jovita                  LTU Vilnius                                     3:12:34 3:12:55   36.-F23-29
 131. Wasse Alexandra                 GER LAZ Obernburg-Miltenberg                    3:12:35 3:13:13   19.-F40-44
 132. Hofmann Andrea                  SUI quantenmechaniker                           3:12:44 3:16:44   37.-F23-29
 133. Anfimova Nadezhda               RUS Moscow                                      3:12:54 3:14:20   20.-F35-39
 134. Sägesser Larissa Andrea         SUI www.webtiser.ch                             3:12:56 3:14:50   38.-F23-29
 135. Olsen Stine B?kgaard            DEN /tri club denmark                           3:13:05 3:15:24   39.-F23-29
 136. Werner Anke                     GER Spiridon Frankfurt                          3:13:06 3:14:25   20.-F40-44
 137. Bartucz Bori                    HUN Budapest                                    3:13:10 3:14:43   21.-F35-39
 138. Hebert Cecile                   FRA La Berrichonne Chateauroux                  3:13:12 3:14:36    9.-F45-49
 139. Saarinen Maija                  FIN Lahti                                       3:13:13 3:14:39   22.-F35-39
 140. Wienstroth Ilka                 GER TSVE 1890 Bielefeld                         3:13:19 3:14:33   23.-F35-39
 141. Quesada Tatiana                 LUX CAEG                                        3:13:21 3:13:47   21.-F40-44
 142. Eyhorn Bettina                  GER Lauftreff TSG Schopfheim                    3:13:24 3:15:32   10.-F50-54
 143. Schlender-Kamp Angelika         GER HSV Neubrandenburg                          3:13:33 3:14:11   10.-F45-49
 144. Havu Paula                      FIN Espoo                                       3:13:38 3:14:50   24.-F35-39
 145. Havers Judith                   GER ASICS FrontRunner                           3:14:06 3:15:06   22.-F40-44
 146. Wakayama Asuka                  JPN Makuhari-Cho                                3:14:08 3:14:20   25.-F35-39
 147. Schlack Carolin                 GER Hamburger Laufladen                         3:14:08 3:15:39   23.-F40-44
 148. Schmoetten Pascale              LUX Celtic Diekirch                             3:14:10 3:15:03   11.-F45-49
 149. Hoffmann Nadine                 GER LT Haspa Marathon Hamburg                   3:14:21 3:15:27   40.-F23-29
 150. Jennerich Jana                  GER Frankfurt                                   3:14:23 3:16:58   41.-F23-29
 151. Haub Irina                      RUS DJK Flörsheim                               3:14:42 3:14:51   26.-F35-39
 152. Quincke Anja                    GER LG Eppstein-Kelkheim                        3:14:47 3:16:58   24.-F40-44
 153. Falk-Kumanska Nadja             GER Leistungsdiagnostik.de T.Klingenberger      3:14:53 3:15:28   27.-F35-39
 154. Kwasny Miriam                   GER Hamburger Laufladen                         3:14:55 3:16:20   11.-F50-54
 155. Reinecke Antje                  GER Vegan Runners                               3:14:57 3:17:34   28.-F35-39
 156. Vandendriessche Karen           BEL Neder-Over-Heembeek                         3:15:10 3:16:30   36.-F30-34
 157. Lippert Theresa                 GER TG Neuss                                    3:15:16 3:16:41   37.-F30-34
 158. Maier Daniela                   GER Mühlheim                                    3:15:17 3:15:30   38.-F30-34
 159. Jensen Line Lauesgaard          DEN Aarhus Fremad Atletik                       3:15:19 3:16:57   29.-F35-39
 160. Brandl Sonja                    GER DJK Fürsteneck                              3:15:22 3:15:40   12.-F45-49
 161. Frenger Monika                  GER 1. FC Kaiserslautern                        3:15:39 3:17:33   39.-F30-34
 162. Hausmanns Ann-Kathrin           GER Bad Soden                                   3:15:42 3:17:53   42.-F23-29
 163. Wipfler Claudia                 GER Tri-Team SSV Ettlingen                      3:15:46 3:21:12   43.-F23-29
 164. Lenz Sonja                      GER SC Güttersbach                              3:16:00 3:16:55   13.-F45-49
 165. Maus Stefanie                   GER Frankfurt                                   3:16:34 3:18:27   30.-F35-39
 166. Volm Tanja                      GER Speicherschwendi                            3:16:42 3:18:53   14.-F45-49
 167. Toebs Susanne                   GER SCC Berlin                                  3:16:43 3:18:01   31.-F35-39
 168. Omrani Aicha                    FRA Saint Avold                                 3:16:50 3:17:03   15.-F45-49
 169. Wüster Monika                   GER USC Mainz                                   3:16:59 3:18:56   12.-F50-54
 170. Grünewald Dominika              GER LT Ettlingen                                3:17:00 3:18:57   25.-F40-44
 171. Krieger Teresa                  GER Lauftreff Speeketze Marbach                 3:17:11 3:21:25   44.-F23-29
 172. Ferenczi Agnes                  SUI LG Stadtwerke München                       3:17:11 3:18:55   32.-F35-39
 173. Christensen Linda               SWE OK Kullingshof                              3:17:21 3:19:13   33.-F35-39
 174. Storch Ilse                     GER LC Tölzer Land                              3:17:45 3:18:00    1.-F55-59
 175. Valentin Lena                   GER Wiesbaden                                   3:17:51 3:20:22   45.-F23-29
 176. Koning Esther                   NED Avvn                                        3:17:54 3:19:24   13.-F50-54
 177. Sulerz Jasmin                   GER SCC Berlin                                  3:17:58 3:18:43   46.-F23-29
 178. Laux Tina                       GER SC DHfK Leipzig e.V.                        3:17:59 3:18:40   34.-F35-39
 179. Perenzin Alice                  ITA Adidas Runners Frankfurt                    3:18:14 3:20:58   40.-F30-34
 180. Geiger Christine                GER Leinfelden-Echterdingen                     3:18:29 3:21:23   26.-F40-44
 181. Rizzuto Marianna                ITA Spiridon Frankfurt                          3:18:30 3:19:32   41.-F30-34
 182. Wehmschulte Jenny               GER Mainova                                     3:18:31 3:20:41   42.-F30-34
 183. Morgenroth Carla                GER adidas Runners Speed Squad                  3:18:32 3:18:58    5.-F20-22
 184. Schießer-Hoever Christina       GER Spiridon Frankfurt                          3:18:32 3:21:05   27.-F40-44
 185. Engelke-Horn Carolin            GER TVE RunningCrew                             3:18:44 3:20:48   14.-F50-54
 186. Egli Gabriela                   SUI Laufteam St. Moritz                         3:18:47 3:21:11   28.-F40-44
 187. Diawuoh Annabel                 GER VfL Engelskirchen                           3:19:16 3:19:35   47.-F23-29
 188. Renckens An                     BEL Sportivamente                               3:19:38 3:20:22   35.-F35-39
 189. Jacque Laura                    USA London                                      3:19:54 3:20:17   36.-F35-39
 190. Schreml Karin                   GER Running Company                             3:19:56 3:21:43   16.-F45-49
 191. Günthner Antje                  GER LSF Oldenburg                               3:19:59 3:21:12   29.-F40-44
 192. Pickers Tina                    GER #WERUNFRANKFURT                             3:20:10 3:23:40   37.-F35-39
 193. Kipper Jenny                    GER Bad Vilbel                                  3:20:11 3:23:21   38.-F35-39
 194. Fouilhe Dominique               FRA Vendres                                     3:20:11 3:22:56   15.-F50-54
 195. Ischinsky Carolin               GER Lauffreunde Bottrop                         3:20:17 3:23:25   30.-F40-44
 196. Altegoer Luisa                  GER SV Lembeck                                  3:20:24 3:23:16    2.-F18-19
 197. Kraft Sarah                     GER TG Ötigheim                                 3:20:34 3:22:43   43.-F30-34
 198. Gallet Clotilde                 FRA Jouy-Aux-Arches                             3:20:36 3:22:11   39.-F35-39
 199. Ludwig Nadja                    GER TriCamp                                     3:21:06 3:24:35   44.-F30-34
 200. Weimer Katharina                GER LG Stadtwerke München                       3:21:11 3:22:54   31.-F40-44
 201. Bohland Pia                     GER TuSpo Borken                                3:21:12 3:21:20   48.-F23-29
 202. Sorri Katja                     FIN Jyväskylä                                   3:21:13 3:22:19   32.-F40-44
 203. Neufeld Anna                    GER Chorlton Runners                            3:21:14 3:24:20   33.-F40-44
 204. Lacroix Marie                   BEL Hollain                                     3:21:26 3:24:47   40.-F35-39
 205. Sukic Sonja                     SLO AD Stajerska                                3:21:33 3:22:36   49.-F23-29
 206. Ritchie Amelia                  CAN London                                      3:22:00 3:23:56   45.-F30-34
 207. Baldauf Ute                     GER Vfl Dresden-Bühlau e V                      3:22:08 3:23:46    3.-F55-59
 208. Queren Stefanie                 GER OSC                                         3:22:10 3:23:12   41.-F35-39
 209. Langerud Kari                   NOR Honefoss                                    3:22:13 3:23:40    4.-F55-59
 210. Oikarinen Kati                  FIN Helsinki                                    3:22:14 3:23:19    5.-F55-59
 211. Fastrich Bridgit                GER Frankfurt River Runners                     3:22:14 3:24:48   46.-F30-34
 212. Möse Kristin                    GER LSF Münster                                 3:22:15 3:24:39   50.-F23-29
 213. Staubach Astrid                 GER SV Herbstein                                3:22:22 3:22:51   17.-F45-49
 214. Guillou Nolwenn                 FRA Paris                                       3:22:36 3:24:04   47.-F30-34
 215. Hanssen Babette                 BEL Ciney                                       3:22:43 3:23:24   16.-F50-54
 216. Boegh Vibeke Mejlstrup          DEN Aarhus Fremad Atletik                       3:22:43 3:24:22   51.-F23-29
 217. Aus Der Fünten Karen            GER LAZ Saar 05 Saarbrücken                     3:22:47 3:24:10   18.-F45-49
 218. Stephan Monika                  GER LG Lkr Aschaffenburg                        3:22:54 3:25:11   42.-F35-39
 219. Mensaert Charlotte              BEL Oostende                                    3:22:55 3:24:16   52.-F23-29
 220. Höller Andrea                   GER TSV Bayer 04 Leverkusen                     3:23:12 3:25:38   17.-F50-54
 221. Schilde Katrin                  GER Lauftreff Speeketze Marbach                 3:23:18 3:24:38   43.-F35-39
 222. Fouet Valerie                   FRA Buxieres Les Mines                          3:23:19 3:24:54   19.-F45-49
 223. Bjerremann Jensen Louise        DEN NBRO                                        3:23:20 3:26:56   44.-F35-39
 224. Bangert Claudia                 GER Tri-Team Heuchelberg                        3:23:35 3:23:42   34.-F40-44
 225. Pletscher Sibylle               SUI Burgdorf                                    3:23:45 3:26:52   48.-F30-34
 226. Patkauskiene Salne              LTU sviesos kariai                              3:23:52 3:26:26   35.-F40-44
 227. Kovács Katalin                  HUN Bekescsaba                                  3:24:02 3:24:08   45.-F35-39
 228. Cymanek Jutta                   GER Marathonprojekt F/DA                        3:24:07 3:27:58   18.-F50-54
 229. Brendemühl Heike                GER Spiridon Frankfurt                          3:24:18 3:26:48   53.-F23-29
 230. Charoupa Zoi                    GRE Athens                                      3:24:20 3:26:10   36.-F40-44
 231. Henning Ursula                  GER PSV Grün-Weiß Kassel                        3:24:27 3:25:25    6.-F55-59
 232. Gomez-Ruhland Marisa            GER Spiridon Frankfurt                          3:24:30 3:25:59    7.-F55-59
 233. Möllensiep Sybille              GER SuS Schalke 96                              3:24:31 3:24:49    8.-F55-59
 234. Förster Sibylle                 GER Frankfurt                                   3:24:38 3:27:16   20.-F45-49
 235. Grebe Ina                       GER SG Wenden                                   3:24:41 3:25:29   54.-F23-29
 236. Pumberger Regina                GER ATSV Kallmünz                               3:24:43 3:27:11   21.-F45-49
 237. Koopmann Nina                   GER AyyoTeam Essen                              3:24:45 3:26:10   46.-F35-39
 238. Raittinen Päivi                 FIN Ylöjärvi                                    3:24:45 3:26:19   22.-F45-49
 239. Leveque Ophelie                 FRA Saint-Laurent-Blangy                        3:24:46 3:27:02   49.-F30-34
 240. Robertsson Marie                SWE Ifk Göteborg                                3:24:49 3:29:01   37.-F40-44
 241. Musiol Edeltraud                GER OSC Berlin                                  3:25:09 3:27:35    9.-F55-59
 242. Parsberg Nina                   DEN NBRO Running                                3:25:11 3:28:47   38.-F40-44
 243. Sydow Julia                     GER TV Buschhütten                              3:25:11 3:28:05   55.-F23-29
 244. Menardi Marina                  ITA Cortina D'Ampezzo                           3:25:20 3:27:40   23.-F45-49
 245. Brauer Sina                     GER Laufteam Fürth 2010                         3:25:21 3:29:04   39.-F40-44
 246. Neubauer Anja                   GER SV Zang                                     3:25:27 3:29:01   24.-F45-49
 247. Nesselberger Marion             GER LG Saar 70                                  3:25:27 3:26:58   40.-F40-44
 248. Ellesser Andrea                 GER TSV Kusterdingen                            3:25:34 3:29:12   19.-F50-54
 249. Heymes Maud                     FRA Francaltroff                                3:25:36 3:28:17   56.-F23-29
 250. Fazio Sandra                    ITA Cortina D'Ampezzo                           3:25:41 3:27:18   25.-F45-49
 251. Basche Franzisca                GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:25:52 3:28:05   50.-F30-34
 252. D'Introno Barbara               GER TG Viktoria Augsburg                        3:25:55 3:28:38   47.-F35-39
 253. Ahlstr?m Ewertsen Dorte         DEN Sparta                                      3:26:00 3:28:20   20.-F50-54
 254. Fiedler Anna                    GER V8 Sports GmbH                              3:26:05 3:26:09   57.-F23-29
 255. Ritter Tanja                    GER LG Lkr Aschaffenburg                        3:26:19 3:30:12   26.-F45-49
 256. Huber Anita                     GER SuS Olfen                                   3:26:24 3:29:35   21.-F50-54
 257. Neefe Tatjana                   GER Filderstadt                                 3:26:33 3:29:49   48.-F35-39
 258. Stücher Katrin                  GER Triathlon Team DSW Darmstadt                3:26:38 3:29:57   51.-F30-34
 259. Radsted Pernille                DEN F.P.I.                                      3:26:39 3:29:51   27.-F45-49
 260. Knospe Katja                    GER SV Turbine Neubrandenburg                   3:26:58 3:27:57   22.-F50-54
 261. Reitwießner Bianca              GER Team ARNDT e.V.                             3:27:02 3:28:37   58.-F23-29
 262. Kortmann Sonja                  GER ASICS FrontRunner                           3:27:08 3:29:08   59.-F23-29
 263. Gerhards Eva-Maria              GER Hockenheim                                  3:27:08 3:29:04   52.-F30-34
 264. Jehn Claudia                    GER Marathonprojekt F/DA                        3:27:11 3:31:02   28.-F45-49
 265. Merikalla-Teir Heidi            FIN Helsinki                                    3:27:12 3:29:32   41.-F40-44
 266. Polinelli Christina             SUI LC Regensdorf                               3:27:12 3:29:03   29.-F45-49
 267. Gleichmann Miriam               GER Heidelberg                                  3:27:22 3:28:51   60.-F23-29
 268. Kneer Sabine                    GER Marathon Soest                              3:27:28 3:31:27   53.-F30-34
 269. Strickmann Dagmar               GER Ronneburg                                   3:27:34 3:29:08   23.-F50-54
 270. Horst Hannelore                 GER TV Georgsmarienhütte                        3:27:35 3:28:51    1.-F65-69
 271. Seidel Renate                   GER Troisdorfer LG M.U.T.                       3:27:37 3:28:47   24.-F50-54
 272. Saitner Sandra                  GER LC Tölzer Land                              3:27:38 3:31:10   54.-F30-34
 273. Jourdin Genevieve               FRA Saint-Maurice                               3:27:50 3:30:26    1.-F60-64
 274. Hempel Annette                  GER SC DHfK Leipzig e.V.                        3:27:50 3:32:19   25.-F50-54
 275. Mulet Christel                  FRA Urban Running                               3:27:53 3:30:45   42.-F40-44
 276. Lückert Mara                    GER SG Wenden                                   3:28:00 3:28:45   30.-F45-49
 277. Rouse Simone                    GBR Lincoln                                     3:28:02 3:32:30   49.-F35-39
 278. Müller Sabine                   GER Bio Runner Rhein Main                       3:28:02 3:30:51   26.-F50-54
 279. Ienco Catherine                 FRA Luxeuil Athlé 70                            3:28:02 3:28:11   31.-F45-49
 280. Kuzhel Nataliia                 UKR Kiev                                        3:28:08 3:31:29   55.-F30-34
 281. Riedel Sophie                   GER Bruchmühlbach                               3:28:08 3:32:09   61.-F23-29
 282. Vincenza Cea                    ITA Bari                                        3:28:12 3:30:39   10.-F55-59
 283. Freiberg Stefanie               GER Marathonprojekt F/DA                        3:28:21 3:31:02   32.-F45-49
 284. Schwöppe Marie                  GER TSG Kleinostheim Energieversorgung          3:28:29 3:32:22   56.-F30-34
 285. Horbaschek Helga                GER VfL Buchloe                                 3:28:29 3:32:22   33.-F45-49
 286. Kussmann Karen                  GER ASICS Team                                  3:28:35 3:31:56   57.-F30-34
 287. Weyrich Nicole                  GER LG Mettenheim                               3:28:39 3:31:05   58.-F30-34
 288. Vidal Laurence                  FRA USM Malakoff                                3:28:40 3:29:00   43.-F40-44
 289. Schwindt Nicole                 GER LAV Stadtwerke Tübingen                     3:28:44 3:29:11    2.-F60-64
 290. Curtin Claire                   GBR London                                      3:28:50 3:32:31   44.-F40-44
 291. Hanisch Claudia                 GER Hetzdorfer SV                               3:28:54 3:32:35   50.-F35-39
 292. Pohlenz Vivian                  GER ASICS FrontRunner                           3:28:55 3:32:12   62.-F23-29
 293. Astezan Fanny                   FRA Quesnoy Sur Deule                           3:28:57 3:30:45   51.-F35-39
 294. Peltonen Sari                   FIN Porvoon Urheilijat                          3:28:58 3:31:21   27.-F50-54
 295. Kays Linda                      GER Hamburger Laufladen                         3:29:14 3:29:49   52.-F35-39
 296. Eberwein Celia                  GER PSV Grün-Weiß Kassel                        3:29:16 3:33:01   34.-F45-49
 297. Eichler Sandra                  GER Gräfenberg                                  3:29:22 3:31:53   53.-F35-39
 298. Heinze Judith                   GER ASC Kronach                                 3:29:24 3:31:40   54.-F35-39
 299. Semeniuk Nadezhda               RUS Moscow                                      3:29:26 3:30:03   55.-F35-39
 300. Lefort Marina                   FRA BSG Merck                                   3:29:29 3:31:06   45.-F40-44
 301. Bethke Ricarda                  GER Swiss Mystery Racing Team                   3:29:34 3:33:12   28.-F50-54
 302. Klumpp Lisa                     GER Fitness First Running Team                  3:29:35 3:32:30   63.-F23-29
 303. Richter Franziska               GER Limburg                                     3:29:43 3:30:55   56.-F35-39
 304. Iervolino Daniela               ITA A S D Fincantieri Atletica Monfalcone       3:29:44 3:32:32   46.-F40-44
 305. Marshall Lucy                   GBR Edinburgh                                   3:29:47 3:34:21   57.-F35-39
 306. Schoenbeck Tanja                GER Hannover Athletics                          3:29:50 3:33:25   35.-F45-49
 307. Stabursvik Kaja                 NOR Oslo                                        3:29:51 3:31:18   64.-F23-29
 308. Chenivesse Caroline             GER #WERUNFRANKFURT                             3:29:54 3:33:47    3.-F18-19
 309. Dullnig Andrea                  GER Irondullnig                                 3:30:02 3:32:24   36.-F45-49
 310. Dries Sabine                    BEL AC-EIFEL                                    3:30:06 3:33:53   47.-F40-44
 311. Morin Marie-Daniele             FRA Grand Angouleme Athletisme                  3:30:12 3:31:43   37.-F45-49
 312. Kastykina Galina                RUS Saint-Petersburg                            3:30:17 3:30:19   65.-F23-29
 313. Muhl Marina                     SUI Tristan Triathlon Club Schaffhausen         3:30:27 3:33:02   66.-F23-29
 314. Becker Karin                    GER VfB Fallersleben                            3:30:29 3:31:55   29.-F50-54
 315. Obermann Meike                  GER Frankfurt                                   3:30:43 3:35:04   48.-F40-44
 316. Moeller Oxana                   BLR Idstein                                     3:30:43 3:32:54   49.-F40-44
 317. Reuting Elke                    GER PSV Grün-Weiss Kassel                       3:30:48 3:34:28   38.-F45-49
 318. Rehm Heike                      GER EOSC                                        3:30:48 3:34:28   58.-F35-39
 319. Neff Petra                      GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:30:53 3:30:54   59.-F35-39
 320. Drzewinska Jolanta              GER LT MG-Volksgarten                           3:30:53 3:31:12   50.-F40-44
 321. Sänger Samantha                 GER SV Lok Leipzig Nordost e.V.                 3:30:56 3:33:28    6.-F20-22
 322. Muchow Silvia                   GER SG akquinet Lemwerder                       3:31:02 3:31:43   39.-F45-49
 323. Pirngruber Nicole               AUT NUSSYY                                      3:31:03 3:34:46   60.-F35-39
 324. Grike Zane                      LAT Lübbers-mpt                                 3:31:04 3:32:42   59.-F30-34
 325. Hahl Tilda                      FIN Vaasa                                       3:31:06 3:31:44   60.-F30-34
 326. Mamouri Jihane                  FRA Hampton Hill                                3:31:09 3:34:43   61.-F35-39
 327. Schmidt Carolin                 GER SV Grünbach                                 3:31:28 3:33:33   67.-F23-29
 328. Neben Diana                     GER Bielefeld                                   3:31:42 3:35:00   68.-F23-29
 329. Thomas Emilia                   FIN Salo                                        3:31:42 3:34:11   62.-F35-39
 330. Andersen Katrine                NOR Statoil BIL                                 3:31:55 3:35:46   51.-F40-44
 331. Göbel Claudia                   GER LC Diabü Eschenburg                         3:31:57 3:35:37   30.-F50-54
 332. Seibel Krista                   CAN Freiburg                                    3:32:00 3:34:14   61.-F30-34
 333. Briem Christiane                GER München                                     3:32:03 3:35:49   62.-F30-34
 334. Mueller Carmen                  GER Frankfurt                                   3:32:03 3:35:42   52.-F40-44
 335. Grätsch Liane                   GER SC DHfK Leipzig e.V.                        3:32:11 3:33:18   63.-F30-34
 336. Schmitt Lena                    GER Hannover                                    3:32:12 3:33:44   69.-F23-29
 337. Grund Elisabeth                 GER VLG Eisenbach                               3:32:23 3:36:11   70.-F23-29
 338. Moewius Joyce                   GER ASICS FrontRunner                           3:32:24 3:35:36   63.-F35-39
 339. Zimmer-Schönenberger Franziska  SUI LA Team Saar                                3:32:30 3:36:00   53.-F40-44
 340. Marx Stefanie                   GER LG Mörfelden-Walldorf                       3:32:33 3:37:08   64.-F35-39
 341. Raabe Martina                   GER Hausen                                      3:33:01 3:33:25   71.-F23-29
 342. Richter Monique                 GER OnRunning                                   3:33:07 3:42:06   64.-F30-34
 343. Pamuk Ulrike                    GER Spiridon Frankfurt                          3:33:15 3:34:50    3.-F60-64
 344. Fiebig-Keller Claudia           GER TV Hergershausen                            3:33:23 3:35:36   31.-F50-54
 345. Noever Natascha                 GER LG Lkr Aschaffenburg                        3:33:24 3:37:16   40.-F45-49
 346. Dalisda Katharina               GER Darmstadt                                   3:33:27 3:34:44   72.-F23-29
 347. Grein Lieselotte                GER TSG Kleinostheim                            3:33:32 3:33:51   65.-F30-34
 348. Wissing Corinne                 SUI STB                                         3:33:35 3:36:56   54.-F40-44
 349. Rietsch Marie-Paule             FRA Fegerhseim                                  3:33:42 3:35:23    4.-F60-64
 350. Hohler Tatjana                  GER AKAVITA-Runners                             3:33:46 3:37:54   55.-F40-44
 351. Held Ulrike                     GER Vareler TB                                  3:33:48 3:36:01   11.-F55-59
 352. Vuorela Hanna                   FIN Espoo                                       3:33:51 3:33:56   56.-F40-44
 353. Westermann Rike                 GER TV Refrath                                  3:34:08 3:36:09   65.-F35-39
 354. Webersinke Marlen               GER Vareler TB                                  3:34:09 3:35:27   32.-F50-54
 355. Fischer Bärbel                  GER RLT Rodgau                                  3:34:19 3:36:31   33.-F50-54
 356. Munn Kerry                      GBR Kettering Town Harriers                     3:34:26 3:36:44   12.-F55-59
 357. Kaiser Susie                    GER Eintracht Frankfurt Marathon e V            3:34:28 3:34:55   66.-F30-34
 358. Blumenstein Ulrike              GER radroo TEAM                                 3:34:31 3:38:57   41.-F45-49
 359. De Vries Kerstin                GER Hannover Runners                            3:34:36 3:39:02   34.-F50-54
 360. Wong Ka Fai Natalie             GBR London                                      3:34:39 3:38:23   67.-F30-34
 361. Wong Valerie                    GBR London                                      3:34:39 3:38:23   68.-F30-34
 362. Burmeister Susann Charlotte     GER SG Walldorf Astoria 1902 e.V.               3:34:47 3:36:46   73.-F23-29
 363. Hofmann Irene                   GER LSG Karlsruhe                               3:34:50 3:36:12    2.-F65-69
 364. Gassmann Ursula                 SUI TV Unterstrass                              3:34:50 3:38:45   42.-F45-49
 365. Hochlenert Angela               GER Mannheim                                    3:34:52 3:39:10     .-F??-??
 366. Romanova Helen                  UKR KM Running Club                             3:34:53 3:38:47   66.-F35-39
 367. Dementyeva Ludmila              ITA Filderstadt                                 3:35:01 3:38:17   13.-F55-59
 368. Kochaniak Agnieszka             POL Agnieszka Kochaniak                         3:35:14 3:39:00   67.-F35-39
 369. Tischler Sarah                  GER Hamburg Running e.V.                        3:35:16 3:37:06   69.-F30-34
 370. Pelster Sonja                   GER Sport Ruscher Team                          3:35:23 3:37:59   68.-F35-39
 371. Bohrmann Anika                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:35:23 3:39:30   74.-F23-29
 372. Willem Myriam                   FRA Dombasle-Sur-Meurthe                        3:35:24 3:36:59   35.-F50-54
 373. Skrotskaya Tatyana              BLR Minsk                                       3:35:31 3:36:46   70.-F30-34
 374. Nowak Selina                    GER ASC Ulm                                     3:35:37 3:36:05   75.-F23-29
 375. Junker Stéphanie                FRA ES CORSEN - IROISE ATHLETISME               3:35:39 3:37:46   69.-F35-39
 376. Nicolaisen Lone                 DEN AAIG                                        3:35:49 3:38:22   57.-F40-44
 377. Gillert Denise                  GER Lich                                        3:36:07 3:39:35   76.-F23-29
 378. Alpermann Johanna               GER LG Kaufungen                                3:36:08 3:40:23   58.-F40-44
 379. Fenner Doris                    GER Spiridon Frankfurt                          3:36:09 3:39:49   36.-F50-54
 380. Michalak Eva                    GER Bremen                                      3:36:11 3:39:55   59.-F40-44
 381. Schieferstein Christiane        GER Krankenhaus Nordwest                        3:36:12 3:36:16   60.-F40-44
 382. Cross Bryony                    ENG Clapham Chasers                             3:36:14 3:37:56   77.-F23-29
 383. Almeder Julia                   AUT Wien                                        3:36:19 3:36:21   70.-F35-39
 384. Rutkowski Josefine              GER PSV Meiningen                               3:36:19 3:37:14   78.-F23-29
 385. Ribcke Myriam                   GER LTV Kiel-Ost                                3:36:20 3:40:01   43.-F45-49
 386. Dierckens-Vanryssel Kattell     FRA Lompret                                     3:36:21 3:39:29   61.-F40-44
 387. Fleckenstein Philine            GER Frankfurt Am Main                           3:36:29 3:39:17    7.-F20-22
 388. Seliger Claudia                 GER LG Mauerweg Berlin e.V.                     3:36:30 3:37:06   71.-F35-39
 389. Giesen Tina                     GER Lauffreunde Emsland                         3:36:37 3:37:48   79.-F23-29
 390. Ebers Julia                     GER ATS Buntentor                               3:36:39 3:40:32   62.-F40-44
 391. Haschke Melanie                 GER LT Starlight Team Essen                     3:36:41 3:40:41   63.-F40-44
 392. Fischer Monika                  GER TSV Ober-Erlenbach                          3:36:42 3:38:37   37.-F50-54
 393. Jung Yvonne                     GER RC Vorwärts Speyer                          3:36:44 3:38:55   72.-F35-39
 394. Schranz Anja                    GER Grojos LTF Elversberg                       3:36:45 3:36:48   64.-F40-44
 395. Lippke Elke                     GER RSC Essen-Kettwig                           3:36:51 3:40:42   14.-F55-59
 396. Zenner Aline                    FRA Niederbronn                                 3:36:52 3:37:24   73.-F35-39
 397. Pawlowska Kamila                GER LLG Wonnegau                                3:37:02 3:40:47   65.-F40-44
 398. Seiboth Connie                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:37:03 3:41:09   71.-F30-34
 399. Kunath Katrin                   GER Bad Homburg                                 3:37:06 3:37:20   66.-F40-44
 400. Thomas Karo                     GER Frankfurt Am Main                           3:37:17 3:38:29   72.-F30-34
 401. Schrott Bettina                 GER Elvershausen                                3:37:23 3:39:53   44.-F45-49
 402. Fesich Maike Natascha           GER Bosch OSS & Friends                         3:37:37 3:41:35   73.-F30-34
 403. Tyrrell Hazel                   GBR Mosterei Pärli                              3:37:42 3:38:01   67.-F40-44
 404. Celette Gabriele                GER LC Rehlingen                                3:37:48 3:39:29    5.-F60-64
 405. Hartmann Bärbel                 GER Fribi Funrunners                            3:37:49 3:41:19   38.-F50-54
 406. Frohberg Pia                    GER 1. TCO "Die Bären"                          3:37:51 3:38:14   80.-F23-29
 407. Karl Christine                  GER TV Ochsenfurt                               3:37:52 3:41:46   39.-F50-54
 408. Thiele Gabi                     GER WSV Ilmenau                                 3:37:55 3:40:20   40.-F50-54
 409. Tilly Sandrine                  FRA USSP                                        3:37:57 3:38:25   45.-F45-49
 410. Tendel Franziska                GER Heidelberg                                  3:37:58 3:39:17   74.-F35-39
 411. Martinez Alejos Laura           ESP Bilbao                                      3:38:05 3:39:31   75.-F35-39
 412. Emmel Andrea                    GER Ski und Sportprofis Ebersheim               3:38:06 3:40:52   46.-F45-49
 413. Brunnenkan Gloria               GER Stuttgart                                   3:38:07 3:38:37   81.-F23-29
 414. Falicon Aline                   FRA Maisons Alfort                              3:38:09 3:38:46   68.-F40-44
 415. Kubusch Veronika                GER Team Klinikum Nürnberg                      3:38:09 3:41:52   74.-F30-34
 416. Will Betty                      GER LG Wetzlar                                  3:38:09 3:39:22    8.-F20-22
 417. Leonova Anastasia               GER Shtopor                                     3:38:12 3:42:51   75.-F30-34
 418. Ney Birgit                      GER Aachen                                      3:38:17 3:40:34   47.-F45-49
 419. Garunksnyte Ausra               LIT Nicht ZugewieseN                            3:38:21 3:38:21   82.-F23-29
 420. Kvaase Anita                    NOR MHI                                         3:38:25 3:38:38   15.-F55-59
 421. Howe Carolin                    GER Nürnberg                                    3:38:28 3:38:38   76.-F30-34
 422. Krauthauf Gerhild               GER LSV Ladenburg                               3:38:31 3:42:43   69.-F40-44
 423. Pariente Izolda                 FRA Paris                                       3:38:35 3:41:29   48.-F45-49
 424. Dimt Yvonne                     GER Friedrichsdorf                              3:38:36 3:38:52   49.-F45-49
 425. Meyer Anna                      GER Hamburger Laufladen                         3:38:39 3:40:40   83.-F23-29
 426. Seitz Caro                      GER Adidas Runners Berlin                       3:38:48 3:41:11   76.-F35-39
 427. Moura Cavalcante Pamela         BRA Nobody                                      3:38:50 3:39:39   50.-F45-49
 428. Geis Miriam                     GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:38:54 3:42:13   84.-F23-29
 429. Welzel Sara                     GER Sparneck                                    3:38:54 3:39:45   85.-F23-29
 430. Croce Roberta                   ITA URBAN RUNNERS                               3:39:06 3:41:55   51.-F45-49
 431. Beyer Janin                     GER Marathon Dinslaken                          3:39:07 3:42:18   70.-F40-44
 432. Cook Aimee                      GBR Newcastle Upon Tyne                         3:39:16 3:39:53   77.-F30-34
 433. Schäfer Katrin                  GER Team beVegt.de                              3:39:18 3:43:15   77.-F35-39
 434. Wörner Helma                    GER Tria-Team Bruchköbel e.V.                   3:39:27 3:40:03   41.-F50-54
 435. Stiegler Petra                  GER Unterländer LG                              3:39:27 3:43:42   42.-F50-54
 436. Heinbuch Johanna                GER Sterbfritz                                  3:39:39 3:42:05   86.-F23-29
 437. Graßmuck Beate                  GER Hasselroth-Niedermittlau                    3:39:39 3:42:05   52.-F45-49
 438. Friconneau Gaelle               FRA Wien                                        3:39:40 3:39:41   71.-F40-44
 439. Krisp Sabine                    GER Bochum                                      3:39:45 3:43:26   53.-F45-49
 440. Löhrich Saskia                  GER Strava Ruhrpottromantik Runners             3:39:46 3:43:34   87.-F23-29
 441. Krauel-Kaufmann Marion          GER LTV Obereichsfeld e.V.                      3:39:52 3:41:05   54.-F45-49
 442. Winkler Angela                  GER LC Taucha                                   3:39:52 3:40:04   55.-F45-49
 443. Knoll Ulrike                    GER TSF Tuttlingen                              3:39:58 3:43:47   72.-F40-44
 444. Erhardt Irena                   GER Leverkusen                                  3:39:58 3:45:34   73.-F40-44
 445. Große Annett                    GER LG Vogtland /VfB Lengenfeld                 3:40:08 3:43:22   74.-F40-44
 446. Waltenberger Nicoll             GER Mirkos Running Team                         3:40:10 3:41:02   56.-F45-49
 447. Weil Esther                     GER Lich                                        3:40:13 3:43:41   88.-F23-29
 448. Kopania Judith                  GER Gelsenkirchen                               3:40:16 3:46:36   89.-F23-29
 449. Contzen Cornelia                GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:40:26 3:44:13   78.-F35-39
 450. Donges Monika                   GER TV Erda                                     3:40:30 3:44:38    6.-F60-64
 451. Braun Anna                      GER Neu-Isenburg                                3:40:31 3:43:43   75.-F40-44
 452. Kyyhkynen Mari                  FIN Tays                                        3:40:33 3:41:09   79.-F35-39
 453. Altmueller Jascha-Clara         GER Spiridon Frankfurt                          3:40:40 3:42:28   90.-F23-29
 454. Leahy Esther                    IRL Athenry AC                                  3:40:48 3:41:28   57.-F45-49
 455. Petermann Kerstin               GER Bio Runner Rhein Main                       3:40:59 3:42:24   80.-F35-39
 456. Schulz Carmen                   GER Lübecker Marathon e.V.                      3:41:12 3:43:43   76.-F40-44
 457. Alexander Christina             GER Berlin                                      3:41:16 3:46:40   91.-F23-29
 458. Cyriax Sophie                   GER Ultra Sport Club Marburg                    3:41:18 3:42:04   81.-F35-39
 459. Ertler Lena                     GER Sparkasse Aschaffenburg-Alzenau             3:41:19 3:43:00    9.-F20-22
 460. Itter Gabi                      GER Bio Runner Rhein Main                       3:41:22 3:44:11   43.-F50-54
 461. Becker-Oehm Sybille             GER LAZ Saar 05 Saarbrücken                     3:41:28 3:44:55   82.-F35-39
 462. Sidhoum Marjorie                FRA Stutzheim                                   3:41:28 3:41:56   77.-F40-44
 463. Mangelsdorf Janine              GER Saulheim                                    3:41:29 3:42:03   83.-F35-39
 464. Feyerabend Maria                GER LSF Münster                                 3:41:31 3:41:58    7.-F60-64
 465. Weiching Lee                    NED Rotterdam                                   3:41:31 3:41:51   84.-F35-39
 466. Roiss Katharina                 GER Team Leistungsdiagnostik.de                 3:41:35 3:41:48   78.-F30-34
 467. Ebeling Annette                 GER Tria-Team Bruchköbel e.V.                   3:41:36 3:42:13   58.-F45-49
 468. Skupin Manuela                  GER Dalles Kicker Unterreichenbach              3:41:43 3:44:07   59.-F45-49
 469. Teske Christina                 GER DFS Betriebssport                           3:41:43 3:42:17   79.-F30-34
 470. Wagner Diane                    GER LT Schweich                                 3:41:47 3:44:34   80.-F30-34
 471. Freyburger Selina               GER Laufteam Rennwerk                           3:41:48 3:46:09   92.-F23-29
 472. Steiner Sandra                  GER TuS Erndtebrück                             3:41:53 3:45:25   60.-F45-49
 473. Mäding Romy                     GER Stuttgart                                   3:41:54 3:42:49   81.-F30-34
 474. Schuhmann Jenn                  GER La Carrera TriTeam Rothsee                  3:41:54 3:42:37   82.-F30-34
 475. Thome Gisela                    GER Spiridon Hochwald                           3:41:54 3:44:32   61.-F45-49
 476. Wendt Claudia                   GER LC Olympia Wiesbaden                        3:41:54 3:44:03   85.-F35-39
 477. Grabellus Caroline              GER Heiligenhaus                                3:41:55 3:43:33   93.-F23-29
 478. Jansen Anna                     GER SpVgg Höhenkirchen                          3:41:56 3:45:34   83.-F30-34
 479. Schadewald Stephanie-Dinah      GER Frankfurt Am Main                           3:41:58 3:44:10   94.-F23-29
 480. Depenau Anna                    GER Mainova                                     3:42:00 3:42:37   95.-F23-29
 481. Breitfeld Anja                  GER SV TriCity Darmstadt                        3:42:03 3:43:42   44.-F50-54
 482. Kuriy Tetiana                   UKR Kyiv                                        3:42:06 3:42:27   84.-F30-34
 483. Mautes Claudia                  GER LAZ Saar 05 Saarbrücken                     3:42:07 3:45:06   45.-F50-54
 484. Liubysh Nastia                  UKR Kiev                                        3:42:11 3:42:33   96.-F23-29
 485. Hausmann Sandra                 GER Tv Inzlingen                                3:42:12 3:43:25   46.-F50-54
 486. Hedlund Sabine                  SWE Trimate SK                                  3:42:20 3:44:05   97.-F23-29
 487. Geismarsteidl Martina           GER SC-Oberlahn                                 3:42:25 3:46:05   78.-F40-44
 488. Ferreira Mariselma              BRA Sao Paulo                                   3:42:27 3:43:24   79.-F40-44
 489. Martin Annick                   GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:42:27 3:46:37   85.-F30-34
 490. Ossenberg Denise                GER #WERUNFRANKFURT                             3:42:29 3:46:23   98.-F23-29
 491. Wittmann Tanja                  GER Mainova                                     3:42:33 3:45:41   62.-F45-49
 492. Drechsler Kristin               GER Berlin                                      3:42:33 3:42:44   47.-F50-54
 493. Goffart Ellen                   BEL AC Eifel                                    3:42:37 3:46:24   99.-F23-29
 494. Senft Maren                     GER Hannover                                    3:42:38 3:42:40  100.-F23-29
 495. Snoeck Veerle                   GER Freiburg                                    3:42:43 3:43:50  101.-F23-29
 496. Königseder Andrea               GER DJK Fürsteneck                              3:42:44 3:45:17   63.-F45-49
 497. Heine Natascha                  GER Idstein                                     3:42:50 3:43:00   86.-F35-39
 498. Gawe Dana                       GER Ritterhude                                  3:42:51 3:45:02   87.-F35-39
 499. Majunke Birgit                  GER ASICS Team                                  3:42:51 3:43:41   64.-F45-49
 500. Kaae Ditte Marie                DEN NBRO                                        3:42:55 3:47:37   88.-F35-39
 501. Lekander Ljudmila               FIN Taipalsaari                                 3:43:05 3:43:31   65.-F45-49
 502. Willemsen Helga                 GER DJK SF 97/30 Lowick                         3:43:07 3:43:37   66.-F45-49
 503. Eickemeyer Margit               GER Frankfurt                                   3:43:09 3:46:32   80.-F40-44
 504. Chevrel Breard Virginie         FRA USRAC                                       3:43:10 3:45:51   67.-F45-49
 505. Jung Dana                       GER Grün-Weiss Marathon Münster                 3:43:10 3:47:31   89.-F35-39
 506. Daniel Simone                   GER TSV Detag Wernberg                          3:43:10 3:47:48   90.-F35-39
 507. Otto Berrin                     GER Hamburger Laufladen                         3:43:15 3:43:31   68.-F45-49
 508. Hein Susanne                    GER LG Kindelsberg Kreuztal                     3:43:19 3:46:00   16.-F55-59
 509. Lang Barbara                    GER PSV Grün-Weiß Kassel                        3:43:25 3:44:10   48.-F50-54
 510. Graf Bettina                    GER LifePark Max Ingolstadt                     3:43:26 3:47:21   91.-F35-39
 511. Wappes Simone                   GER Berger Schnecken                            3:43:27 3:45:03   92.-F35-39
 512. Kaiser Sarah                    GER Adidas Runners                              3:43:32 3:44:28  102.-F23-29
 513. Schäfer Clara Nike              GER Nauheim                                     3:43:39 3:48:23   10.-F20-22
 514. Papanikolaou Elita              GRE Athens                                      3:43:49 3:45:46   86.-F30-34
 515. Schwark Annika                  GER Hannover 96                                 3:43:54 3:45:32  103.-F23-29
 516. Kühnhold Marianne               GER Hofheim                                     3:43:54 3:47:44   49.-F50-54
 517. Tan Echo Rong                   CHN Daimler AG                                  3:43:55 3:45:57  104.-F23-29
 518. Graf Verena                     SUI Steffisburg                                 3:43:56 3:44:30   50.-F50-54
 519. Geppert Nataliya                GER Hagen                                       3:43:56 3:47:11   81.-F40-44
 520. Keßler Ulrike                   GER Triabolos Hamburg e.V.                      3:43:58 3:49:10   93.-F35-39
 521. Leiber Céline                   FRA A.S.L. La Robertsau                         3:43:58 3:44:02   94.-F35-39
 522. Malovrh Urska                   SLO ASICS FrontRunner Slovenia                  3:44:02 3:48:09   82.-F40-44
 523. Schwestermann Sara              SUI Wabern                                      3:44:03 3:49:39  105.-F23-29
 524. Knodt Riitta                    FIN Spiridon Frankfurt                          3:44:03 3:45:21   17.-F55-59
 525. Heger Petra                     AUT #WERUNFRANKFURT                             3:44:04 3:49:18  106.-F23-29
 526. Shettle Cyndi                   USA Edinburgh                                   3:44:10 3:44:37   95.-F35-39
 527. Lindig Claudia                  GER Team CH2O Mühlheim                          3:44:12 3:44:35   69.-F45-49
 528. Lucke Corina                    GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:44:18 3:45:26   83.-F40-44
 529. Andreatta Marta                 ITA Wuerzburg                                   3:44:23 3:45:33   96.-F35-39
 530. Waldschmidt Greta               GER Mannheim                                    3:44:28 3:46:04  107.-F23-29
 531. Voortman Sybille                GER LC Olympia Wiesbaden                        3:44:29 3:48:24   51.-F50-54
 532. Röber Michaela                  GER Spiridon Frankfurt                          3:44:31 3:45:48   52.-F50-54
 533. Fricke Anja                     GER Hamburg                                     3:44:32 3:45:15   53.-F50-54
 534. Lynn Sharon                     GBR York                                        3:44:41 3:44:49   84.-F40-44
 535. Merbach Sonja                   SVK Podenco Racing Club                         3:44:45 3:45:52   97.-F35-39
 536. Kaulmann Karin                  GER TSV Katzwang 05                             3:44:47 3:49:03    8.-F60-64
 537. Bernardi Delphine               FRA Pulnoy                                      3:44:53 3:46:02   98.-F35-39
 538. Decreuse Viviane                FRA Valdahon                                    3:44:55 3:49:19   54.-F50-54
 539. Kuhn Sylke                      GER 100 Marathon Club Deutschland               3:44:57 3:45:35   70.-F45-49
 540. Hilbig Tamara Bianca            GER DLRG Lorsch                                 3:44:58 3:45:24  108.-F23-29
 541. Bernhard Helga                  GER LC 80 Bad Kreuznach                         3:44:59 3:45:14   18.-F55-59
 542. Bublik Barbara                  GER Running B'S                                 3:45:00 3:49:49   85.-F40-44
 543. Mattila Henna                   FIN Helsinki                                    3:45:04 3:46:53   87.-F30-34
 544. Messadi-Wilhelm Mouna           FRA Montigny-L-S Metz                           3:45:13 3:45:46   86.-F40-44
 545. Neher Anna                      GER Wangen                                      3:45:15 3:49:22   88.-F30-34
 546. Straub Carmen                   GER Wehrheim                                    3:45:21 3:45:56   71.-F45-49
 547. Eckardt Conny                   GER tv obernhain                                3:45:21 3:45:56   72.-F45-49
 548. Wasser Edith                    FRA Storky Runners                              3:45:21 3:48:14   73.-F45-49
 549. Saarelma Heidi                  FIN Helsinki                                    3:45:22 3:47:21   89.-F30-34
 550. Olemotz Lara                    GER TSV Londorf                                 3:45:23 3:46:07   11.-F20-22
 551. Buderer Simone                  GER Teningen                                    3:45:24 3:46:40   87.-F40-44
 552. Bundschuh Anna                  GER Groß-Umstadt                                3:45:33 3:47:14  109.-F23-29
 553. Zemann Christine                GER RSV Tria Bühlertal                          3:45:36 3:49:18   90.-F30-34
 554. Hartmann Lisa                   GER VLG Eisenbach                               3:45:37 3:49:22   91.-F30-34
 555. Kerkering Sina                  GER LSF Münster                                 3:45:38 3:49:43   99.-F35-39
 556. Halfar Angela                   GER Junge Römer Wiesloch                        3:45:54 3:46:02  100.-F35-39
 557. Sidi-Ali Myriam                 FRA Varangeville                                3:45:56 3:50:28   74.-F45-49
 558. Fleischer Katrin                GER SV 98/07 Seckenheim LaufSeggeneLauf         3:45:57 3:48:49   55.-F50-54
 559. Groenewold Ilka                 GER ASICS FrontRunner                           3:45:59 3:49:15   92.-F30-34
 560. Dorner Anna                     AUT Innsbruck                                   3:45:59 3:46:24   93.-F30-34
 561. Maier Susanne                   GER Sport Ruscher Team                          3:46:06 3:48:25   75.-F45-49
 562. Lundeberg Johanna               SWE Taeby                                       3:46:09 3:46:18   88.-F40-44
 563. Fernandez Cha Adriana           URU Santiago                                    3:46:12 3:46:57   89.-F40-44
 564. Heckmann Verena                 GER LAG Saarbrücken                             3:46:20 3:47:29   90.-F40-44
 565. Risteski Christine              GER ASICS FrontRunner                           3:46:22 3:50:02  110.-F23-29
 566. Fernandes Sofia                 POR Lisboa                                      3:46:26 3:48:01   91.-F40-44
 567. Hohmeister Manuela              GER LG Mörfelden-Walldorf                       3:46:27 3:51:02   76.-F45-49
 568. Pinter Kathrin                  GER Budapest                                    3:46:27 3:47:21   92.-F40-44
 569. Shavit-Dekel Michal             ISR Hod Hasharon                                3:46:27 3:49:01   77.-F45-49
 570. Engel Petra                     GER LT Freigericht / TV Bretten                 3:46:31 3:49:59   78.-F45-49
 571. Gaab Katja                      GER TV Hinterweidenthal                         3:46:35 3:47:23  101.-F35-39
 572. Schott Sarah                    GER ASC Darmstadt                               3:46:37 3:49:59   12.-F20-22
 573. Anderson Britta                 GER ASICS Team                                  3:46:40 3:46:43   79.-F45-49
 574. Merschformann Ruth              GER TriTinish Münster                           3:46:41 3:50:57   93.-F40-44
 575. Ivleva Alina                    GER München                                     3:46:49 3:49:03   80.-F45-49
 576. Mayer Isabelle                  GER Marburg                                     3:46:49 3:48:48  111.-F23-29
 577. Baroth Lucie                    FRA Freyming-Merlebach AC                       3:46:52 3:46:52  112.-F23-29
 578. Berg Line                       NOR Stamina Runners                             3:46:57 3:47:46   94.-F40-44
 579. Mutzig Elisabeth                FRA A.S.L. La Robertsau                         3:46:58 3:48:27    9.-F60-64
 580. Epp Lilly                       GER Karben                                      3:46:59 3:49:29   95.-F40-44
 581. Klem Svenja                     GER LSF Münster                                 3:47:02 3:50:51  113.-F23-29
 582. Lindberg Petersen Caroline      DEN Copenhagen V                                3:47:03 3:48:32   94.-F30-34
 583. Brandt Larissa                  GER München                                     3:47:05 3:50:33  114.-F23-29
 584. Ehrhardt Mariann                GER Marathon-Team Ketsch                        3:47:09 3:51:10   96.-F40-44
 585. Wagner Anne                     GER Wetterauexpress                             3:47:13 3:47:57  102.-F35-39
 586. Reese Birgit                    GER TV-05 Wetter                                3:47:14 3:47:40   81.-F45-49
 587. Hofmann Stephanie               GER TSG GutsMuths Quedlinburg                   3:47:18 3:51:17   95.-F30-34
 588. Göbel Michaela                  GER Frankfurt Am Main                           3:47:19 3:49:06   82.-F45-49
 589. Stickler Susanne                AUT München                                     3:47:20 3:50:32  103.-F35-39
 590. Wiethoff Conny                  GER Renntiere                                   3:47:22 3:47:52   56.-F50-54
 591. Brockmann Christina             GER Töster Speed Runners                        3:47:27 3:49:22   96.-F30-34
 592. Boller Annett                   GER TSV SCHOTT Mainz                            3:47:28 3:51:48   83.-F45-49
 593. Oelmann Katrin                  GER SV Blau-Weiß Bürgel                         3:47:28 3:47:35   97.-F40-44
 594. Böhm Silke                      GER Weilrod                                     3:47:31 3:51:23   84.-F45-49
 595. Bernhardt Monika                GER HSV Neubrandenburg                          3:47:38 3:47:48    3.-F65-69
 596. Schmitt Kerstin                 GER Tausendfüßler Hammelburg                    3:47:45 3:49:41   98.-F40-44
 597. Wasser Marylise                 FRA A.S.L. La Robertsau                         3:47:46 3:49:07   99.-F40-44
 598. Papla Ewa                       POL Triathlon X-Team/T&M                        3:47:50 3:50:43  115.-F23-29
 599. Borhauer Maritta                GER Lauftreff Heidenrod                         3:47:50 3:49:11   19.-F55-59
 600. Rost-Schröder Susanne           GER SV Niederseelbach                           3:47:50 3:49:11   20.-F55-59
 601. Havrankova Marta                CZE BehejBrno.com                               3:47:53 3:50:52  116.-F23-29
 602. Severiens Julia                 GER ASICS FrontRunner                           3:47:59 3:51:40   97.-F30-34
 603. Wilmsmann Lisa Marie            GER SV Holzkirchen                              3:48:05 3:51:10  117.-F23-29
 604. Schopp Rita                     GER LG HSC Gamlen-RSC Untermosel                3:48:07 3:50:52  104.-F35-39
 605. Zwerenz Julia                   GER                                            43:48:08 3:50:49   98.-F30-34
 606. Blaumeiser Marion               GER LLG Wustweiler                              3:48:10 3:52:26   57.-F50-54
 607. Glaser Ann-Christine            GER Marburg                                     3:48:17 3:49:57  118.-F23-29
 608. Hinz Susann                     GER PSV Offenburg                               3:48:22 3:52:31   58.-F50-54
 609. Bätzel Ina                      GER Dietlas                                     3:48:26 3:52:13   85.-F45-49
 610. Wenzel Christina                GER TV Großostheim                              3:48:28 3:49:29  119.-F23-29
 611. Senkowski Linda                 GER SG Suderwich                                3:48:32 3:49:30  105.-F35-39
 612. Heymans Nan                     BEL Rc gent                                     3:48:37 3:50:43   86.-F45-49
 613. Stader Ute                      GER Wiesbaden                                   3:48:40 3:49:27   59.-F50-54
 614. Von Laar Sabine                 GER Triabolos Hamburg e.V.                      3:48:42 3:52:40   60.-F50-54
 615. Von Loewis Of Menar Hella       GER Toulouse                                    3:48:50 3:49:03  100.-F40-44
 616. Querbach Christiane             GER Running Company                             3:48:53 3:50:41  101.-F40-44
 617. Christen Jacki                  GER SG 1877 Nied                                3:49:03 3:51:29    4.-F18-19
 618. Hattendorf Stephanie            GER München                                     3:49:05 3:49:42  102.-F40-44
 619. Izon Georgia                    GBR London                                      3:49:08 3:53:29  120.-F23-29
 620. Carter Kali                     GBR London                                      3:49:09 3:53:29   99.-F30-34
 621. Baum Carolin                    GER Marburg                                     3:49:14 3:53:25  121.-F23-29
 622. Lederer Julia                   GER Frankfurt Am Main                           3:49:23 3:50:38  122.-F23-29
 623. Tarrach Michaela                GER LTH-Essen                                   3:49:27 3:49:58   87.-F45-49
 624. Ciron Isabelle                  FRA A.S.L. La Robertsau                         3:49:28 3:50:57   61.-F50-54
 625. Tacke Susanne                   GER Team Trrronnno                              3:49:28 3:50:42  106.-F35-39
 626. Hogan Rachel                    IRL Kilkenny                                    3:49:30 3:53:58  123.-F23-29
 627. Zanger Heike                    GER Running Team Bad Ems e.V.                   3:49:33 3:49:55   62.-F50-54
 628. Szczeblewski Ewa                GER PSV Grün-Weiß Kassel                        3:49:40 3:49:57   63.-F50-54
 629. Währer Lisa                     GER Jung von Matt/SPORTS                        3:49:43 3:50:45  100.-F30-34
 630. Greifelt Annemarie              GER LG EDER                                     3:49:43 3:50:08  107.-F35-39
 631. Gumm Carolin                    GER Bielefeld                                   3:49:43 3:52:28  124.-F23-29
 632. Ziegler Emilia                  GER Team SRH Campus Sports                      3:49:49 3:51:31  125.-F23-29
 633. Schwerdtfeger Michele           GER TV Waldstraße Wiesbaden                     3:49:52 3:54:16  101.-F30-34
 634. Ammann Nicole                   GER Dienheim                                    3:49:52 3:54:50  103.-F40-44
 635. Herbold Silvia                  GER ASICS Team                                  3:49:56 3:51:29   21.-F55-59
 636. Brandner Birgit D               GER Stockholm                                   3:49:56 3:51:03  104.-F40-44
 637. Hose Stephanie                  GER Nicht ZugewieseN                            3:49:57 3:54:44  102.-F30-34
 638. Schilling Henriette             GER München                                     3:49:57 3:53:31  103.-F30-34
 639. Griepentrog Susanne             GER MaliCrew e.V.                               3:50:00 3:54:31  108.-F35-39
 640. Schülke Rita                    GER Wiesbaden                                   3:50:01 3:50:03   10.-F60-64
 641. Tietz Simone                    GER Frankfurt                                   3:50:07 3:51:42  105.-F40-44
 642. Portillo Regula                 SUI Marathonprojekt F/DA                        3:50:07 3:51:49  109.-F35-39
 643. Knipper Natascha                GER Memmelsdorf                                 3:50:09 3:51:23  110.-F35-39
 644. Altendorfer Linda               GER #WERUNFRANKFURT                             3:50:19 3:53:03   13.-F20-22
 645. Ilgenfritz Petra                GER Powerbärs Rednitzhembach                    3:50:29 3:51:27   88.-F45-49
 646. Espig Daniela                   GER 1. FC 06 Erlensee                           3:50:30 3:51:15  111.-F35-39
 647. Schuster Claudia                GER Markt Rettenbach                            3:50:39 3:51:59   89.-F45-49
 648. Vogt Michaela                   GER Wiesbaden                                   3:50:41 3:56:29  104.-F30-34
 649. Bußinger Madlin                 GER Schwäbisch Hall                             3:50:41 3:51:25  126.-F23-29
 650. Doll Christine                  GER DOLL & LANDSHUT Steuerberater Brackenheim   3:50:44 3:52:36   22.-F55-59
 651. Padovani Alessia                ITA Worms                                       3:50:44 3:52:22  127.-F23-29
 652. Walter Claudia                  GER Running Bembels                             3:50:47 3:51:49   23.-F55-59
 653. Van Bree Janine                 NED Amsterdam                                   3:50:56 3:55:16  128.-F23-29
 654. David Judith                    GER Heiligenhaus                                3:50:57 3:51:37  105.-F30-34
 655. Nake Sybille                    GER TV Großostheim                              3:50:57 3:51:42   64.-F50-54
 656. Turner Elizabeth                GBR Oxford                                      3:50:58 3:55:45   65.-F50-54
 657. Kipper Lisa-Maria               GER LSG Saarbrücken-Sulzbachtal                 3:50:59 3:54:33  129.-F23-29
 658. Suhr Monika                     GER Bergisch Gladbach                           3:50:59 3:52:44   11.-F60-64
 659. Breunig Christina               GER Team Maxi                                   3:51:04 3:51:56  130.-F23-29
 660. Broeren Marieke                 GER Berlin                                      3:51:04 3:55:20  112.-F35-39
 661. Rupf Alexandra                  GER Frankfurt                                   3:51:07 3:54:30   90.-F45-49
 662. Hick Mercedes                   GER Frankfurt                                   3:51:07 3:54:10  131.-F23-29
 663. Franken Maike                   GER Emden                                       3:51:07 3:51:28  113.-F35-39
 664. Hardy Ann                       BEL Hasselt                                     3:51:09 3:57:10  106.-F40-44
 665. Heinz Lisa                      GER Aschaffenburg                               3:51:11 3:53:03  132.-F23-29
 666. Lang?igjelten Bente             NOR Hamar                                       3:51:11 3:53:41   66.-F50-54
 667. Neufeld Adina                   GER Run4life                                    3:51:12 3:53:26  114.-F35-39
 668. Pospischil Annika               GER TV Seeheim                                  3:51:13 3:53:55  133.-F23-29
 669. Schiller Katharina              GER Regensburg                                  3:51:13 3:53:33  106.-F30-34
 670. Weis Ann-Christin               GER team-naunheim.de                            3:51:18 3:51:50  107.-F30-34
 671. Arndt Eileen                    GER ASICS FrontRunner                           3:51:19 3:51:24  108.-F30-34
 672. John Marie                      GER ASICS FrontRunner                           3:51:20 3:51:24  134.-F23-29
 673. Ohme Katrin                     GER Friedrichsdorf                              3:51:27 3:56:07   24.-F55-59
 674. Koroleva Yulia                  BLR Minsk                                       3:51:36 3:54:02  109.-F30-34
 675. Fischer Heike                   GER LC Olympia Wiesbaden                        3:51:42 3:55:49   25.-F55-59
 676. Strauß Gudrun                   GER RC Vorwärts Speyer                          3:51:43 3:54:50   67.-F50-54
 677. Tamme Petra                     GER Gießen                                      3:51:46 3:52:34   26.-F55-59
 678. Najjar Sabine                   GER SCC Berlin                                  3:51:47 3:54:03   68.-F50-54
 679. Weick Anja                      GER Rostock                                     3:51:54 3:53:13  135.-F23-29
 680. Richter Geertje                 GER Frankfurt                                   3:51:58 3:52:29  115.-F35-39
 681. Kleemann Sarah                  GER Münster                                     3:52:00 3:54:57    5.-F18-19
 682. Klink Petra                     GER TV Bretten                                  3:52:07 3:54:18   91.-F45-49
 683. Kühnen Claudia                  GER Ausdauerschule By Bunert                    3:52:07 3:52:55   69.-F50-54
 684. Zwicker Kim                     GER ASICS Team                                  3:52:10 3:56:02  136.-F23-29
 685. Giesing Lena                    GER Run Fleet Hamburg                           3:52:10 3:57:04  137.-F23-29
 686. Hilge-Müller Erika              GER LT Altenburg                                3:52:12 3:53:36   70.-F50-54
 687. Müller Marielle                 RSA Hamburg                                     3:52:16 3:56:49  110.-F30-34
 688. Liedtke Feride                  GER Viersener Buschläufer                       3:52:20 3:53:27   92.-F45-49
 689. Schulze Melanie                 ENG DZ BANK runners                             3:52:29 3:53:28   93.-F45-49
 690. Krahn Sylvia                    GER BSG Commerzbank AG Hamburg                  3:52:31 3:52:51  107.-F40-44
 691. Hunzinger Nadine                GER Frankfurt                                   3:52:32 3:56:22  111.-F30-34
 692. Klöters Nicole                  GER Adidas Runners Frankfurt                    3:52:34 3:57:08  116.-F35-39
 693. Madueno Maria                   MEX Chula Vista                                 3:52:35 3:56:49   12.-F60-64
 694. Grönewald Johanna               GER Frankfurt                                   3:52:39 3:56:23  138.-F23-29
 695. Wenzel Alica                    GER Karlsruhe                                   3:52:43 3:53:01   14.-F20-22
 696. Maiworm Lisa                    GER TV 05 Wetter                                3:52:44 3:54:16  139.-F23-29
 697. Suchan Tanja                    GER Garbsener SC                                3:52:45 3:54:06   94.-F45-49
 698. Koch Renate                     GER Gersfeld                                    3:52:46 3:54:59  108.-F40-44
 699. Lehmann Annette                 GER Laufteam Wta                                3:52:49 3:53:28   95.-F45-49
 700. Martinez Valentina              VEN Soto De La Moraleja                         3:52:56 3:55:46  117.-F35-39
 701. Köstler Tanja                   GER Laufteam Fürth 2010                         3:53:02 3:56:02  109.-F40-44
 702. Schönrock Judith                GER Lingen                                      3:53:04 3:56:25  112.-F30-34
 703. Nielsen Lise Marie              DEN Holstebro triathlonklub                     3:53:04 3:53:19  140.-F23-29
 704. Grün Dina                       GER Mainz                                       3:53:05 3:57:52  118.-F35-39
 705. Eichler Desiree                 GER Karben                                      3:53:07 3:57:30   96.-F45-49
 706. Law Cheryl                      HKG Hong Kong                                   3:53:13 3:54:16  113.-F30-34
 707. Diebel Bettina                  GER Eintracht Glauberg                          3:53:13 3:55:47   97.-F45-49
 708. Probst-Von Thenen Alexandra     GER TV Heilsbronn                               3:53:14 3:56:15  110.-F40-44
 709. Brockmeier Hjördis              GER Eppelheim                                   3:53:23 3:54:04  111.-F40-44
 710. Häfner Nadine                   GER Michelfeld                                  3:53:26 3:54:45  114.-F30-34
 711. Schmucker Ulli                  GER SG Wildsachsen                              3:53:27 3:54:44   27.-F55-59
 712. Scholze Marianne                GER TuS Deuz                                    3:53:28 3:56:17   13.-F60-64
 713. Hoppe Katharina                 GER LG Albatros Kiel                            3:53:29 3:58:20  115.-F30-34
 714. Roine Karen                     ENG Laufzone Hameln                             3:53:38 3:55:23   71.-F50-54
 715. Nuttall Jennifer                GBR Bolton                                      3:53:39 4:00:30  141.-F23-29
 716. Elenberger Elena                GER Hattersheim                                 3:53:41 3:57:20  119.-F35-39
 717. Del Pozo Nievas Patricia        ESP Passau                                      3:53:51 3:55:54  112.-F40-44
 718. Jernberg Elinor                 SWE Lersjöfors Jogging                          3:53:51 3:58:48  120.-F35-39
 719. Heerd Ramona                    GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:54:04 3:55:51  121.-F35-39
 720. Grimm Kristina                  GER Team Energieversorgung MainSpessart         3:54:04 3:57:38  122.-F35-39
 721. Amelina Irina                   RUS Moscow                                      3:54:07 3:55:14  142.-F23-29
 722. Brüsch Reyhan                   GER Datron AG                                   3:54:09 3:55:44  113.-F40-44
 723. Arndt Marina                    GER Guntersblum                                 3:54:09 3:57:53  143.-F23-29
 724. Könighaus Felictas              GER LC Olympia Wiesbaden                        3:54:10 3:55:06  144.-F23-29
 725. Brunn Sandra                    GER 1. HPSV Offenbach                           3:54:11 3:55:08  114.-F40-44
 726. Flachs Silke                    GER UNGER Laufteam                              3:54:12 3:59:36   98.-F45-49
 727. Phillips Amanda                 GBR Egham                                       3:54:17 3:54:26  123.-F35-39
 728. Kont Ayse                       GER LAZ Saar 05 Saarbrücken                     3:54:17 3:55:42   72.-F50-54
 729. Janetzky Barbara                GER Messe Frankfurt                             3:54:17 3:54:51   99.-F45-49
 730. Riepl Heidi                     AUT Club Supermarathon Austria                  3:54:18 3:57:39   73.-F50-54
 731. Janouschek Silvia               GER Enjoy Team                                  3:54:20 3:56:14  100.-F45-49
 732. Burton Michelle                 USA Frankfurt Am Main                           3:54:21 3:59:45  101.-F45-49
 733. Bradfisch Janine                GER DRB Laufteam                                3:54:21 3:57:15  116.-F30-34
 734. Mc Cluskey Orla                 IRL Athenry AC                                  3:54:24 3:55:04  115.-F40-44
 735. Szobries Christiane             GER Liederbach                                  3:54:26 3:56:27   74.-F50-54
 736. Büchi Sandra                    SUI Lauftreff Büren                             3:54:28 3:58:25  102.-F45-49
 737. König Svenja                    GER Tricologne                                  3:54:33 4:00:18  116.-F40-44
 738. Lewalter Sally                  ENG TCB Runners Bruchköbel                      3:54:37 3:59:26  124.-F35-39
 739. Busler Kerstin                  GER Halle                                       3:54:38 3:56:20  117.-F40-44
 740. Liepolt Tanja                   GER sisu-Training                               3:54:40 3:56:09  117.-F30-34
 741. Grabisch Katsuyama Michiyo      JPN Frankfurt                                   3:54:42 3:58:40   75.-F50-54
 742. Riedel Karin                    GER Software AG                                 3:54:43 3:55:00  103.-F45-49
 743. Neidek Doro                     GER LTF Theeltal                                3:54:47 3:56:02  104.-F45-49
 744. Shleeva Natalia                 SWE Lund                                        3:54:49 3:55:35  118.-F30-34
 745. Lehmann Sabrina                 GER #WERUNFRANKFURT                             3:54:50 3:57:14  125.-F35-39
 746. Pomnitz Manu                    GER Hünfelder SV                                3:54:50 3:56:20  118.-F40-44
 747. Leventic-Schaller Emilia        CRO Datron AG                                   3:54:50 3:56:25   76.-F50-54
 748. Kolb Nicole                     GER Marathon-Team Ketsch                        3:54:58 3:55:37  105.-F45-49
 749. Schleyer Gabriele               GER Hofheim                                     3:55:01 3:55:43  106.-F45-49
 750. Stender Johanna                 GER TSV Korbach                                 3:55:06 3:57:16    6.-F18-19
 751. Artzt Elena                     GER Holzheimer Hasen                            3:55:07 4:02:45  145.-F23-29
 752. Wachendörfer Yvonne             GER Frankfurt                                   3:55:13 3:55:58  126.-F35-39
 753. Kleiser Monja                   GER Sanwald Laufteam                            3:55:18 3:59:29  146.-F23-29
 754. Seitz Isabelle                  GER Sanwald Laufteam                            3:55:19 3:59:29  147.-F23-29
 755. Zinz Stefanie                   GER Sanwald Laufteam                            3:55:19 3:59:29  148.-F23-29
 756. Althof Elke                     GER LF Ehberg 02                                3:55:21 3:56:37   28.-F55-59
 757. Roch Selene                     GER Ulm                                         3:55:23 3:58:21   15.-F20-22
 758. Haugen Sunniva Fossen           NOR Trondheim                                   3:55:28 4:00:08  119.-F30-34
 759. Schout Stefanie                 GER TSG 78 Heidelberg                           3:55:29 3:57:42  120.-F30-34
 760. Hofmann Chris                   GER Runmunich Marathon Mum                      3:55:31 3:55:58  127.-F35-39
 761. Adler Berna                     GER Frankfurt Am Main                           3:55:36 4:00:58  119.-F40-44
 762. Lukas Sonja                     GER Frankfurt                                   3:55:38 3:56:23  121.-F30-34
 763. Hoenderken Sheilah              NED Loopsport Groningen                         3:55:38 3:56:00  122.-F30-34
 764. Tregubova Ekaterina             RUS Podolsk                                     3:55:40 3:58:10  123.-F30-34
 765. Konrad Simone                   GER Aalen                                       3:55:43 3:57:58  107.-F45-49
 766. Brouwer Carine                  GER Bensheim                                    3:55:48 3:58:25  120.-F40-44
 767. Chao Yun-Ching                  GER Frankfurt                                   3:55:49 3:56:34  124.-F30-34
 768. Scheffer Marlene                GER Brühl                                       3:55:51 4:02:31  149.-F23-29
 769. Moddenborg Petra                GER Laufsport 97/30 Lowick                      3:55:53 3:56:23  108.-F45-49
 770. Funk Maja                       GER Dossenheim                                  3:55:54 3:59:20  150.-F23-29
 771. Schöpf Caja                     GER SV Ohlstadt                                 3:55:55 3:55:55  125.-F30-34
 772. Wagner Andrea                   GER Igs Stierstadt                              3:55:56 3:58:06   77.-F50-54
 773. Schuster Annabell               GER Malicrew Run 4 Fun                          3:56:01 3:58:10  126.-F30-34
 774. Bries Ingrid                    BEL ARCH                                        3:56:04 3:58:12   78.-F50-54
 775. Gill Catherine                  USA Lexington                                   3:56:06 3:56:53   79.-F50-54
 776. Hofmann Kornelia                GER Sulzbach                                    3:56:06 4:00:28   80.-F50-54
 777. Köppe-Neeb Evi                  GER TV 1848 Erlangen                            3:56:09 3:56:18  121.-F40-44
 778. Tallach Rosel                   GBR Skye                                        3:56:09 3:59:40  122.-F40-44
 779. Löber Sandra                    GER Frankfurt                                   3:56:10 3:58:20  123.-F40-44
 780. Morgado Carla                   POR Lisbon                                      3:56:12 3:57:48  109.-F45-49
 781. Feiler Svenja                   GER Heidelberg                                  3:56:13 3:59:59   16.-F20-22
 782. Potter Felicity                 AUS London                                      3:56:13 3:59:00  128.-F35-39
 783. Moreaux Martine                 BEL Dinant                                      3:56:14 3:58:22  110.-F45-49
 784. Leonhardt Edith                 DEN Vedbaek                                     3:56:17 3:58:31   29.-F55-59
 785. Herbrand Anne                   GER Wiwa-KL                                     3:56:18 3:59:51    7.-F18-19
 786. Muschwitz Verena                GER BSG Merck/ SF Tria Rossdorf                 3:56:22 3:58:58  151.-F23-29
 787. Groten Petra                    GER Post-SV Tübingen                            3:56:22 3:59:31   81.-F50-54
 788. Wagner Caroline                 GER Triaschwörche                               3:56:22 4:00:32  129.-F35-39
 789. Watschke Edeltraud              GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:56:22 4:00:03   14.-F60-64
 790. Boos Edyta                      GER Team Leistungsdiagnostik.de                 3:56:26 3:58:19  130.-F35-39
 791. Schreiner Anja                  GER Laufklub Berlin                             3:56:33 3:58:25  131.-F35-39
 792. Fürbacher Agnes                 GER Rohr                                        3:56:34 3:57:22  124.-F40-44
 793. Huefner Sarah                   GER Berlin                                      3:56:38 4:01:21  127.-F30-34
 794. Lucas Diana                     GER Hanau                                       3:56:39 4:05:24  132.-F35-39
 795. Zietlow Irina                   GER Dreieich                                    3:56:43 3:57:50  111.-F45-49
 796. Knipper Corina                  GER Mainz                                       3:56:44 3:59:52  125.-F40-44
 797. Niwek Stefanie                  GER Künzell                                     3:56:45 4:02:40  133.-F35-39
 798. Lange Christina                 GER Potsdam                                     3:56:46 4:03:25  126.-F40-44
 799. Gürtler Cathrin                 GER Darmstadt                                   3:56:48 4:00:35  152.-F23-29
 800. Dressler Britta                 GER LG Celle-Land                               3:56:48 3:57:15  112.-F45-49
 801. Bergström Janita                FIN Helsinki                                    3:56:49 3:59:32  153.-F23-29
 802. Ramberg Lini                    GER ASICS Team                                  3:56:50 3:58:13  134.-F35-39
 803. Gorain Anne                     FRA Phalempin                                   3:56:50 4:00:58  113.-F45-49
 804. Pasquino Aurora                 GER Ferrero                                     3:56:50 3:57:12   82.-F50-54
 805. Kress Caroline                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:56:53 3:57:10  127.-F40-44
 806. Derouaux Virginie               BEL Aywaille                                    3:56:55 4:01:28  128.-F40-44
 807. Schumacher Gabriela             GER RSC St. Ingbert                             3:56:58 3:58:56   83.-F50-54
 808. Anschütz Saskia                 GER FSV 1950 Gotha e.V.                         3:56:58 4:00:14   84.-F50-54
 809. Sadolin Jensen Hanne            DEN A Enggaard                                  3:57:00 4:00:37  128.-F30-34
 810. Stilger Regina                  GER Bio Runner Rhein Main                       3:57:02 3:58:02   30.-F55-59
 811. Gaisdörfer Irina                GER Adidas Runners                              3:57:03 3:59:51  129.-F30-34
 812. Pretsch Lisa                    GER München                                     3:57:08 3:58:49   17.-F20-22
 813. D'Acunzo Cano Marta             GER SC Steinberg                                3:57:11 4:00:30   85.-F50-54
 814. Janßen Monika                   GER LT TuS Aurich-Ost                           3:57:11 3:59:05   18.-F20-22
 815. Battersby Alexandra             GBR Newcastle Upon Tyns                         3:57:14 3:57:50  135.-F35-39
 816. Brückel Maria                   GER Wettenberg                                  3:57:17 3:59:42  130.-F30-34
 817. Smith Claire                    GBR Aberdeen                                    3:57:18 3:58:36  114.-F45-49
 818. Jung Anne                       GER Nauheim                                     3:57:19 4:00:19  131.-F30-34
 819. Süllwold Birgit                 GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:57:20 4:02:25  115.-F45-49
 820. Braun Gabi                      GER Ginnheimer LT                               3:57:23 4:00:44   31.-F55-59
 821. Süß Michaela Martha             GER Darmstadt                                   3:57:27 3:57:30  129.-F40-44
 822. Kloß Christina                  GER KSV Baunatal                                3:57:29 4:00:15  116.-F45-49
 823. Wendorff Christina              GER brandschutzfortbildung.de                   3:57:32 4:01:38  154.-F23-29
 824. Trampert Stefanie               GER Sanwald Laufteam                            3:57:37 4:01:47  132.-F30-34
 825. Weigele Miriam                  GER Adidas Runners Munich                       3:57:38 4:02:53  155.-F23-29
 826. Kind Christiane                 GER Fitness-Mama                                3:57:45 4:01:48  133.-F30-34
 827. Knoblich Kristina               GER Flinke Sohle                                3:57:47 4:01:51  134.-F30-34
 828. Reiß Sabrina                    GER LT Philippsburg                             3:57:47 4:01:05  156.-F23-29
 829. Schikowski Irene                GER TG Konz                                     3:57:47 3:59:03   32.-F55-59
 830. Sweetnam Pauline                IRL The Churchtown Roadrunners A.C.             3:57:48 4:01:57  136.-F35-39
 831. Götz Yana                       GER Wuppertal                                   3:57:51 3:58:10  157.-F23-29
 832. Schmidt Martina                 GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:57:55 4:00:44  117.-F45-49
 833. Hobein Nicole                   GER TV Hessisch Lichtenau                       3:57:57 4:00:24  118.-F45-49
 834. Hulmes Elizabeth                GBR Frankfurt Am Main                           3:57:58 4:05:09  158.-F23-29
 835. Finnenkötter Antje              GER Aaseesportler                               3:57:59 4:05:51  130.-F40-44
 836. Bieler Andrea                   GER Herdorf                                     3:58:00 4:05:02  135.-F30-34
 837. Sprengart Franziska             GER Seeheim-Jugenheim                           3:58:01 4:00:36  159.-F23-29
 838. Lehmann Silke                   GER Cottbus                                     3:58:01 4:00:33  137.-F35-39
 839. Schaudig Susanne                GER SVTriCity Darmstadt                         3:58:03 4:03:19   86.-F50-54
 840. Pfeifer Kristina                GER Frankfurt                                   3:58:04 4:01:02  160.-F23-29
 841. Magdanz Katja                   GER Köln                                        3:58:05 4:01:03  138.-F35-39
 842. Kanngießer Kathrin              GER Wedel                                       3:58:06 3:58:49  139.-F35-39
 843. Helldén Jenny                   SWE Fjugesta                                    3:58:08 4:01:07  140.-F35-39
 844. Nalewalska Irmina               POL Karlstein                                   3:58:09 4:03:33  136.-F30-34
 845. Tavernier Emma                  BEL Rotterdam                                   3:58:10 4:00:44  161.-F23-29
 846. Weiland Daniela                 GER Göttingen                                   3:58:11 4:02:53  131.-F40-44
 847. Jamin Anna                      GER Reisegruppe Schlemmerblock                  3:58:12 4:01:50  162.-F23-29
 848. Krauß Bettina                   GER LG Thalheim                                 3:58:14 4:01:12  132.-F40-44
 849. Neubert Nicole                  GER Marathonprojekt F/DA                        3:58:16 4:02:01  133.-F40-44
 850. Herzing Sandra                  GER Nowalala Sports Offenbach                   3:58:16 3:59:16  141.-F35-39
 851. Kuznetsova Yulia                RUS Moscow                                      3:58:19 4:00:32  142.-F35-39
 852. Ripplinger Susanne              GER Dranbleiben                                 3:58:20 4:02:40   87.-F50-54
 853. Poetzsch Christina              GER Frankfurt                                   3:58:22 4:00:58  134.-F40-44
 854. Arens Nadine                    GER Dortmund                                    3:58:24 4:01:36  163.-F23-29
 855. Suhayda Carolin                 GER Roma                                        3:58:25 4:01:36  119.-F45-49
 856. Beagley Kimberly                USA Waukesha                                    3:58:25 4:01:01  143.-F35-39
 857. Jakobi Claudia                  GER Kriftel                                     3:58:28 4:01:05  144.-F35-39
 858. Rissanen Elina                  FIN Helsinki                                    3:58:28 4:01:37  164.-F23-29
 859. Zarth Bettina                   GER Tri-As Hamm                                 3:58:31 4:00:29   88.-F50-54
 860. Kömm Lulu                       GER Nürnberg                                    3:58:34 4:01:25  165.-F23-29
 861. Thompson Aldona                 GER tritronic team St Wendel                    3:58:34 4:02:22  120.-F45-49
 862. Chauvaux Anne                   BEL Ots Runners                                 3:58:35 3:59:49  137.-F30-34
 863. Kalda Ruth                      EST N?o Vald                                    3:58:38 3:59:24   89.-F50-54
 864. Fischer Grit                    GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:58:39 4:01:25   90.-F50-54
 865. Brauksiepe Anette               GER Bielefeld                                   3:58:40 4:01:27   91.-F50-54
 866. Tavernier Carina                GER Offenburg                                   3:58:40 4:04:57  145.-F35-39
 867. Von Der Burg Katja              GER LG eXa Leipzig e.V.                         3:58:41 4:02:45  146.-F35-39
 868. Mahler Deike                    GER Lrfv Bodenheim                              3:58:42 3:59:58  147.-F35-39
 869. Wejdmark My                     SWE Huddinge                                    3:58:43 4:06:20  148.-F35-39
 870. Penke Katharina                 GER KSV Baunatal                                3:58:45 4:01:31  135.-F40-44
 871. Repp Verena                     GER Nicht ZugewieseN                            3:58:50 4:00:59  166.-F23-29
 872. Mueller Irene Karin             GER LT Hanau/Bruchköbel                         3:58:51 3:59:18  121.-F45-49
 873. Giannousi-Varney Natasha        GRE Marston Oxford                              3:58:52 4:02:37  122.-F45-49
 874. Wira Cindy                      FRA Waldighoffen                                3:58:53 4:01:44  149.-F35-39
 875. Hornsperger Delphine            FRA Altkirch                                    3:58:54 4:01:45  150.-F35-39
 876. Füssel Marina                   GER Marathonprojekt F/DA                        3:58:56 4:00:33  167.-F23-29
 877. Steul Sabine                    GER SG Stern Rhein Main                         3:58:57 4:02:44   92.-F50-54
 878. Patel Bhumika                   IND Bangalore                                   3:58:58 3:59:35  136.-F40-44
 879. Rhiel Sophie                    GER Wettenberg                                  3:59:00 4:03:15   19.-F20-22
 880. Wilkens Tina                    GER Tus Ofen                                    3:59:02 4:01:36  137.-F40-44
 881. Wieser-Muntz Nadine             GER Mandelbachtal                               3:59:03 3:59:19  151.-F35-39
 882. Matt Kerstin                    GER RC Hattersheim                              3:59:04 4:02:03   33.-F55-59
 883. Honkonen Sanna                  FIN Kyyjärvi                                    3:59:04 3:59:21  138.-F40-44
 884. Helbig Lara                     GER Weilheim                                    3:59:05 4:02:08  168.-F23-29
 885. Orlyuk Anna                     RUS Novosibirsk                                 3:59:05 4:03:17  152.-F35-39
 886. Henche Iris                     GER SC Oberlahn                                 3:59:06 4:01:07   93.-F50-54
 887. Heller Hildegard                GER LG Stadtbergen                              3:59:08 4:01:23    4.-F65-69
 888. Brencicova Eva                  GER Bern                                        3:59:09 4:02:22  153.-F35-39
 889. Stein Nina                      GER TV 03 Breitenbach                           3:59:14 4:00:17  138.-F30-34
 890. Hübschen Melanie                GER Düsseldorf                                  3:59:17 4:02:09  139.-F40-44
 891. Pemsel Svenja                   GER team-naunheim.de                            3:59:18 4:04:58  154.-F35-39
 892. Otto Birgit                     GER Laufbasis Allgaeu                           3:59:23 4:01:37   94.-F50-54
 893. Dijkman Patricia                NED Frankfurt Am Main                           3:59:25 4:04:37  139.-F30-34
 894. Huss Konni                      GER Hainburg                                    3:59:30 4:02:15  140.-F40-44
 895. Scharninghausen Marleen         GER ASICS Team                                  3:59:31 4:03:21  169.-F23-29
 896. Sajitz Melanie                  GER Essen                                       3:59:31 4:02:45  155.-F35-39
 897. Henze Berit                     GER Tangermünde/Köckte                          3:59:32 4:01:50  123.-F45-49
 898. Feldmann Angela                 GER ASICS Team                                  3:59:32 4:02:03  141.-F40-44
 899. Harazawa Hannah                 GBR London                                      3:59:32 4:05:00  170.-F23-29
 900. Fritz Steffi                    GER Güglingen                                   3:59:32 4:02:49  124.-F45-49
 901. Mauthe Pia                      GER TV 1899 Großen- Buseck e.V.                 3:59:42 4:02:17   95.-F50-54
 902. Engstler Monika                 GER LTF Selbach                                 3:59:43 4:02:24   15.-F60-64
 903. Spiegler Kati                   GER RLT Rodgau                                  3:59:46 4:04:40  140.-F30-34
 904. Runge Susanne                   GER Ingelfingen                                 3:59:46 4:01:41  125.-F45-49
 905. Wolf Verena                     GER Nürnberg                                    3:59:47 4:04:51  142.-F40-44
 906. Wiesner Kerstin                 GER ING-DiBa AG                                 3:59:53 4:05:24  126.-F45-49
 907. Godley Marion                   IRL Tralee                                      3:59:54 4:02:02  156.-F35-39
 908. Zahner Lydia                    GER VFTN Kirchenreinbach                        3:59:55 4:00:07   34.-F55-59
 909. Maier Pia                       GER LTF Selbach                                 3:59:57 4:02:39   96.-F50-54
 910. Göttner Christiane              GER TuS Fürstenfeldbruck                        3:59:57 4:00:48    5.-F65-69
 911. Goik Katharina                  GER Frankfurt                                   3:59:59 4:03:21  171.-F23-29
 912. Zenelji Bettina                 GER Aarsee Runners                              4:00:00 4:01:01   97.-F50-54
 913. Mattheis Anna-Lena              GER Fun-Ball Dortelweil e.V.                    4:00:01 4:03:19  172.-F23-29
 914. Galda Maria                     GER SSF Bonn Triathlon                          4:00:02 4:02:00  157.-F35-39
 915. Vinken Stefanie                 GER Hatzfeld                                    4:00:06 4:04:16  141.-F30-34
 916. Hardardottir Berglind           ISL K Pavogur                                   4:00:07 4:03:18  158.-F35-39
 917. Rudy Catharina                  GER Hattersheim                                 4:00:11 4:02:29   98.-F50-54
 918. Gönsch Iris                     GER Marathonprojekt F/DA                        4:00:13 4:02:03  159.-F35-39
 919. Braun Andrea                    GER Schenkenzell                                4:00:14 4:01:53  160.-F35-39
 920. Lembke Claudia                  GER SV Solidarität Ismaning                     4:00:14 4:04:01  161.-F35-39
 921. Tischler Maja                   GER Marathonprojekt F/DA                        4:00:16 4:04:35   99.-F50-54
 922. Hervol Uta                      GER Kette rechts Allach                         4:00:18 4:02:20  100.-F50-54
 923. Konermann Gaby                  GER Frankfurt                                   4:00:20 4:00:56  143.-F40-44
 924. Zamfir Dana Nicoleta            ROU Antim Ivireanul                             4:00:20 4:01:03  144.-F40-44
 925. Torfadottir Arna                ISL Kopavogur                                   4:00:20 4:03:31  162.-F35-39
 926. Gieseke Kirstin                 GER Berlin                                      4:00:22 4:03:47  163.-F35-39
 927. Dürr Lydia Feodora              GER Mainz                                       4:00:25 4:07:24   20.-F20-22
 928. Berstermann Natascha            GER Tria Echterdingen                           4:00:29 4:04:55  142.-F30-34
 929. Heuer Barbara                   GER LSF Münster                                 4:00:31 4:01:00  101.-F50-54
 930. Winter Moni                     GER ASICS Team                                  4:00:34 4:04:18  145.-F40-44
 931. Maruhn Wioleta                  GER Groß-Zimmern                                4:00:37 4:03:05  164.-F35-39
 932. Zeinert Katharina               GER Eningen                                     4:00:39 4:02:23  143.-F30-34
 933. Vogel Nicole                    GER BSG DER Touristik                           4:00:43 4:00:47  144.-F30-34
 934. Dog? Silvia                     ITA Namur                                       4:00:44 4:06:15  102.-F50-54
 935. Grundmann Anne                  GER Burg                                        4:00:48 4:03:57  146.-F40-44
 936. Harmeling Marita                GER SV Quitt Ankum                              4:00:53 4:03:31   16.-F60-64
 937. Kalb Annabelle                  GER MTV Stuttgart                               4:00:57 4:01:17  165.-F35-39
 938. Philippus Susanne               GER SC IMPULS ERFURT                            4:01:00 4:03:27  103.-F50-54
 939. Böckel Anna Lena                GER Frankfurt Am Main                           4:01:01 4:02:37  145.-F30-34
 940. Ehmann Petra                    HUN Frankfurt Am Main                           4:01:08 4:04:07  166.-F35-39
 941. Huylebroeck Cécile              BEL Coaching Zone                               4:01:08 4:05:59  147.-F40-44
 942. Lindemann Annika                GER Mannheim                                    4:01:15 4:04:45  173.-F23-29
 943. Danielaitiene Audrone           LTU stadija                                     4:01:20 4:03:50  127.-F45-49
 944. Backes Dagmar                   GER SG Arheilgen Triathlon                      4:01:21 4:05:57  104.-F50-54
 945. Schulze Heike                   GER LG Rüsselsheim                              4:01:23 4:03:11   35.-F55-59
 946. Woodhouse Claire                ENG Reading                                     4:01:25 4:01:35  167.-F35-39
 947. Britzke Elke                    GER TG Viktoria Augsburg                        4:01:33 4:05:10  105.-F50-54
 948. Meusen Belinda                  NED Utrecht                                     4:01:35 4:03:45  174.-F23-29
 949. Wohler Vivien                   GER Hardtseemafia Triathlon                     4:01:36 4:05:17  148.-F40-44
 950. Perßon Birgit                   GER Bremen                                      4:01:48 4:04:17  128.-F45-49
 951. Hutzl Selina                    GER Frankfurt                                   4:01:48 4:04:05  175.-F23-29
 952. Lotz-Platt Anja                 GER FC Kombach                                  4:01:50 4:02:55  106.-F50-54
 953. Kj?r Karen                      DEN NBRO                                        4:01:51 4:02:29  107.-F50-54
 954. Ruschmeyer Tanja                GER LG Lüneburg                                 4:01:52 4:02:02  129.-F45-49
 955. Sonnenberg Beate                GER TSVE 1890 Bielefeld                         4:01:53 4:04:12  108.-F50-54
 956. Feuerfeil Christin              GER Remseck                                     4:01:58 4:03:24  146.-F30-34
 957. Müller Annette                  GER Dieburg                                     4:02:04 4:07:18  149.-F40-44
 958. Hillenbrand Annette             GER Sandbox Warriors                            4:02:09 4:02:23  150.-F40-44
 959. Fodor Bernadett                 HUN Heidelberg                                  4:02:11 4:03:13  168.-F35-39
 960. Sünkel Gabi                     GER Emder LG                                    4:02:13 4:08:14  130.-F45-49
 961. Beliankova Svetlana             RUS Moscow                                      4:02:13 4:05:28  147.-F30-34
 962. Hagmann Nadine                  GER TSV Klein-Linden                            4:02:14 4:08:40  169.-F35-39
 963. Steinebach Jennifer             GER Asmussen Kfz                                4:02:18 4:06:52  176.-F23-29
 964. Rambelosoa Ony                  FRA Frankfurt                                   4:02:19 4:02:52  131.-F45-49
 965. Dubois Julie                    FRA Aix Les Bains                               4:02:23 4:06:36  151.-F40-44
 966. Erbes Alexandra                 GER Bad Vilbel                                  4:02:24 4:07:48  152.-F40-44
 967. Ihling Carmen                   GER KS-Sportsworld/ TV Barchfeld                4:02:26 4:06:57  109.-F50-54
 968. Schmid Sarah                    GER TSG Ehingen Triathlon                       4:02:27 4:05:01  177.-F23-29
 969. Schwarzer Sabrina               GER TSG Ehingen Triathlon                       4:02:27 4:05:01  178.-F23-29
 970. Bossi Diletta                   ITA Frankfurt Am Main                           4:02:27 4:07:02  170.-F35-39
 971. Stickler Elisa                  GER Fulda                                       4:02:32 4:05:09  179.-F23-29
 972. Henß Petra                      GER Frankfurt                                   4:02:34 4:06:04   36.-F55-59
 973. Börgel Nina                     GER Düsseldorf                                  4:02:37 4:03:49  148.-F30-34
 974. Wolff Alexandra                 GER Kahl                                        4:02:41 4:05:43  110.-F50-54
 975. Trommershäuser Anne             GER Tv Burgsolms                                4:02:41 4:07:06   21.-F20-22
 976. Quiroz Lina                     COL Medellin                                    4:02:42 4:04:26  132.-F45-49
 977. Hadbawnik Iris                  GER UltraRunners.de                             4:02:42 4:03:21  153.-F40-44
 978. Eickmeier Kim                   GER Frankfurt                                   4:02:48 4:05:55  149.-F30-34
 979. Mansith Daniela                 GER Tri-Team Tv Schiefbahn                      4:02:53 4:05:24  154.-F40-44
 980. Jochem Simone                   GER TG Tria Rüsselsheim                         4:02:54 4:06:40  133.-F45-49
 981. Radau Angela                    GER Fürstenfeldbruck                            4:02:59 4:03:44   37.-F55-59
 982. Zippel Marlene                  GER Jena                                        4:02:59 4:06:49    8.-F18-19
 983. Müller Carmen                   GER LG ESV Augsburg-TSV Neusäß                  4:03:01 4:04:28  155.-F40-44
 984. O'Hara Sharon                   IRL Garda Siochana Athletic Club                4:03:04 4:06:04  171.-F35-39
 985. Skoula Debbie                   GRE ATHENIAN RUNNERS CLUB                       4:03:12 4:10:16  150.-F30-34
 986. Fleischmann Jana                GER Dietenhofen                                 4:03:13 4:09:23  156.-F40-44
 987. Wagner Britta                   GER TSV Klein-Linden                            4:03:13 4:07:24  111.-F50-54
 988. Schwalger Janine                GER LSG Karlsruhe                               4:03:15 4:05:14  151.-F30-34
 989. Pohl Claudia-Christina          GER Marathonprojekt F/DA                        4:03:15 4:09:54  172.-F35-39
 990. Obach Samantha                  GER Frankfurt Am Main                           4:03:16 4:06:47  173.-F35-39
 991. Athisen Elisabeth               GER OSLO                                        4:03:19 4:03:31  112.-F50-54
 992. Haaf Carmen                     GER Berlin                                      4:03:19 4:05:28  174.-F35-39
 993. Arkalaki Angela Evangelia       GRE Chania                                      4:03:30 4:04:46  134.-F45-49
 994. Similowska Marzena              GER Bad Homburg                                 4:03:33 4:07:25  113.-F50-54
 995. Heim Sylvia                     GER Frankfurt                                   4:03:33 4:07:45  152.-F30-34
 996. Lenz Tanja                      GER Freie Schwimmer Düsseldorf                  4:03:34 4:03:58  175.-F35-39
 997. Skrypzak Sabine                 GER Büdingen                                    4:03:52 4:06:38  114.-F50-54
 998. Kaiser Dörte                    GER TSV Klein-Linden                            4:03:53 4:08:04  135.-F45-49
 999. Helmers Angelika                GER Lt Schafhauser Wald                         4:03:55 4:09:05  180.-F23-29
1000. Stanczyk Agnieszka              POL O Co Biega w Kaletach                       4:03:57 4:07:44  176.-F35-39
1001. Lander Annette                  DEN Ringe L?beklub                              4:03:58 4:05:47  115.-F50-54
1002. Cairns Frauke                   GER 1. Hanauer Lauftreff                        4:03:59 4:06:09  177.-F35-39
1003. Hartenberger Heike              GER TF Feuerbach Triathlon                      4:04:00 4:08:05  136.-F45-49
1004. Korn Anke                       GER SRL Triathlon Koblenz                       4:04:00 4:04:05  116.-F50-54
1005. Lehnung Maria                   GER Eckernförde                                 4:04:01 4:07:45   17.-F60-64
1006. Hermes Marita                   GER RLT Rodgau                                  4:04:03 4:06:07   18.-F60-64
1007. Markowski Kathrin               GER Team LEIPZIG MARATHON                       4:04:04 4:07:56  137.-F45-49
1008. Neuhaus Wiebke                  GER Adidas Runners                              4:04:04 4:07:26  181.-F23-29
1009. Kinder Doris                    GER Saunateam Boddentherme Ribnitz-Damgarten    4:04:05 4:07:18  117.-F50-54
1010. Grebe Maria                     GER Kaufungen                                   4:04:05 4:08:31  153.-F30-34
1011. Engesser Nicole                 GER Stegen                                      4:04:05 4:11:52  178.-F35-39
1012. Hölzel Olga                     GER BBV 1950 Wurzen e.V.                        4:04:06 4:08:12   37.-F55-59
1013. Grogan Geraldine                IRL Danesfort                                   4:04:06 4:08:24  138.-F45-49
1014. Schmidt Yvonne                  GER Eschborn                                    4:04:08 4:04:35  157.-F40-44
1015. Zen Koller Franca               SUI Wolfhausen                                  4:04:10 4:06:50  118.-F50-54
1016. Rutz Saskia                     SUI Hosenruck                                   4:04:12 4:06:51  179.-F35-39
1017. Eggert Iris                     GER Stadt Frankfurt                             4:04:12 4:04:21   38.-F55-59
1018. Schedler Amira                  GER Zollikon                                    4:04:12 4:09:18  180.-F35-39
1019. Hischier Fabienne               SUI Brüttisellen                                4:04:14 4:09:06  181.-F35-39
1020. Pinter Hanna                    GER Bachem                                      4:04:16 4:07:39  182.-F23-29
1021. Lang Tanja                      GER LT Unterreichenbach                         4:04:25 4:05:20  158.-F40-44
1022. Desplantes Véronique            FRA Frankfurt Am Mian                           4:04:29 4:08:36  154.-F30-34
1023. Franz Nadine                    GER Clausen                                     4:04:31 4:06:40  183.-F23-29
1024. Musseleck Deborah               FRA Sarreguemines Triathlon Club                4:04:33 4:06:47  182.-F35-39
1025. Schmidt Maud                    NED Amsterdam                                   4:04:33 4:09:19   39.-F55-59
1026. Decaluwé Emilie                 BEL Running Geek                                4:04:35 4:07:45  183.-F35-39
1027. Schoeppner Katrin               GER Bonn                                        4:04:39 4:07:27  155.-F30-34
1028. Paul Bärbel                     GER LG Welfen                                   4:04:43 4:07:03   19.-F60-64
1029. Marscholl Elena                 GER Wetzlar                                     4:04:45 4:07:09  184.-F23-29
1030. Wilkinson Stephanie             GER Großbettlingen                              4:04:47 4:08:06  156.-F30-34
1031. Geisel Michaela                 GER TCB Runners Bruchköbel                      4:05:01 4:09:50  139.-F45-49
1032. Schober Irene                   AUT Sika Sportclub                              4:05:07 4:08:41   40.-F55-59
1033. Bertram Sonja                   GER Berlin                                      4:05:09 4:10:48  157.-F30-34
1034. Lane Laura                      GBR St Albans                                   4:05:11 4:07:27  184.-F35-39
1035. Vanherzeeke Gaelle              FRA Cherbourg                                   4:05:16 4:07:42  185.-F35-39
1036. Schmidt Karina                  GER Team Racesolution                           4:05:21 4:06:36  158.-F30-34
1037. Cürsgen Sandy                   GER Marathon-Club Eschweiler                    4:05:24 4:06:33  140.-F45-49
1038. Romanyuk Tetyana                UKR Frankfurt Am Main                           4:05:28 4:09:13  159.-F30-34
1039. Bobeth-Neumann Wiebke           GER Stapelfeld                                  4:05:34 4:10:11  186.-F35-39
1040. Pina Barbara                    GER Bad Vilbel                                  4:05:38 4:07:58   41.-F55-59
1041. Düchting Larissa                GER Erlangen                                    4:05:39 4:11:42  160.-F30-34
1042. Stork Debora                    POR Stuttgart                                   4:05:39 4:12:11  159.-F40-44
1043. Beck Claudia                    GER Bornheim                                    4:05:44 4:13:33  141.-F45-49
1044. Olejniczak Susen                GER Freiburg                                    4:05:46 4:12:26  161.-F30-34
1045. Bamberger Ellena                GER Würzburg                                    4:05:54 4:06:08  162.-F30-34
1046. Bachstein-Krug Adelheid         GER Berlin                                      4:06:02 4:09:27  160.-F40-44
1047. Schippa Beatrix                 GER Frechen                                     4:06:07 4:07:53  185.-F23-29
1048. Schmiedel Ilona                 GER SC Güttersbach                              4:06:07 4:11:58   20.-F60-64
1049. Gärtner Viktoria                GER Laufteam Sparkasse Heidelberg               4:06:09 4:09:49  119.-F50-54
1050. Gutane Maija                    LAT Riga                                        4:06:12 4:12:36  163.-F30-34
1051. Schiek Maren                    GER Wetzlar                                     4:06:16 4:13:36  161.-F40-44
1052. Prats Blandine                  FRA CLUB ATHLE ERSTEIN (AERE)                   4:06:18 4:10:40  187.-F35-39
1053. Cothenet-Cuenin Violette        FRA CLUB ATHLE ERSTEIN (AERE)                   4:06:18 4:10:40  162.-F40-44
1054. Marx Caroline                   GER Mainz                                       4:06:30 4:10:51  186.-F23-29
1055. Stahl Christine                 GER Privatgymnasium St. Leon Rot                4:06:31 4:10:18  188.-F35-39
1056. Olaussen Karoline               NOR Storslett                                   4:06:35 4:10:29    9.-F18-19
1057. Scholtes Myriam                 LUX Hünsdorf                                    4:06:36 4:10:56  189.-F35-39
1058. Fritsche Simone                 GER KSM Castings Group GmbH                     4:06:37 4:08:39  142.-F45-49
1059. Hübner Sylke                    GER SL Lok Blankenburg 1949 e.V.                4:06:37 4:08:39  190.-F35-39
1060. Garcia-Barrera Gorrochotegui J. VEN London                                      4:06:37 4:08:40  187.-F23-29
1061. Martin Anne                     GER Marathonprojekt F/DA                        4:06:39 4:09:47  191.-F35-39
1062. Cuny Florence                   FRA Villeurbanne                                4:06:42 4:09:21  120.-F50-54
1063. Schulz-Symon Lydiah             KEN Tus Hasede                                  4:06:47 4:07:23  192.-F35-39
1064. Gierga Joana                    GER Pulvis Fitnes                               4:06:48 4:07:23  143.-F45-49
1065. Leinberger Sigrid               GER TGV Schotten                                4:06:48 4:09:55  144.-F45-49
1066. Wolff Cornelia                  GER Turnverein Wörter am Main                   4:06:54 4:08:31  188.-F23-29
1067. Ehses Sylvia                    GER PSV Weilheim                                4:06:56 4:14:32  163.-F40-44
1068. Rupprecht Jessica               GER Team Klinikum Nürnberg                      4:06:58 4:09:42  164.-F40-44
1069. Wieczorek Anna                  GER Passtschon 98                               4:07:01 4:08:57  165.-F40-44
1070. Schindler Ina                   GER Wiesbaden                                   4:07:06 4:10:23  164.-F30-34
1071. Urban Michaela                  GER Meddys LWT Koblenz                          4:07:10 4:09:05  145.-F45-49
1072. Christ Lenka                    GER Frankfurt                                   4:07:16 4:09:56  189.-F23-29
1073. Bönisch Jutta                   GER Mühlheim                                    4:07:20 4:08:00  121.-F50-54
1074. Bulander Nicole                 GER Conweiler                                   4:07:21 4:08:06  165.-F30-34
1075. Schneider Christina             GER Neu Isenburg                                4:07:24 4:12:59  190.-F23-29
1076. Pieper Rieke                    GER Neumünster                                  4:07:29 4:11:17  193.-F35-39
1077. Sourell Heidrun                 GER Potsdamer Laufclub                          4:07:29 4:08:19  122.-F50-54
1078. Mengel Carolin                  GER Heilbronn                                   4:07:32 4:13:16  191.-F23-29
1079. Goeseels Coralie                BEL Bruxelles                                   4:07:34 4:12:12  192.-F23-29
1080. Rupprecht Elke                  GER Tv Rheinau 1893                             4:07:45 4:11:24   42.-F55-59
1081. Bey Julia                       GER Frankfurt                                   4:07:49 4:14:03  166.-F40-44
1082. Giner Barbara                   AUT Thaur                                       4:07:50 4:10:02  123.-F50-54
1083. Rohde Katharina                 GER Triabolos Hamburg e.V.                      4:07:53 4:09:56  166.-F30-34
1084. Podobasheva Nadezhda            RUS Saint-Petersburg                            4:07:54 4:12:07  167.-F40-44
1085. Grau Anna-Maria                 GER Frankfurt                                   4:07:57 4:10:07  193.-F23-29
1086. Friebe Chedsuda                 THA Butzbach                                    4:07:59 4:11:53  168.-F40-44
1087. Wehner Meike                    GER Korschenbroich                              4:08:02 4:12:28  194.-F35-39
1088. Dive Iris                       GER Frankfurt                                   4:08:10 4:13:28  167.-F30-34
1089. Ellinger Alexandra              GER Skiclub Großberg                            4:08:17 4:09:40  194.-F23-29
1090. Richter Franziska Rebekka       GER Vegan Runners                               4:08:17 4:13:30  168.-F30-34
1091. Bauer Nanette                   GER Speyer                                      4:08:18 4:10:37  169.-F40-44
1092. Kronauer Christina              GER TTR08 Steinberg Coaching                    4:08:20 4:11:54  195.-F35-39
1093. Pasch Eva                       GER DJK VfL Forstwald                           4:08:21 4:14:26  195.-F23-29
1094. König Nicolette                 GER Team SRH Campus Sports                      4:08:23 4:10:22  146.-F45-49
1095. Jäger Anna                      AUT Run Pack Berlin                             4:08:26 4:08:52  169.-F30-34
1096. Veitinger Sandra                GER Fürth                                       4:08:27 4:12:37  196.-F23-29
1097. Stube Monica                    SWE Boden                                       4:08:29 4:12:19  147.-F45-49
1098. Meinel Renate                   GER Treiser LWT                                 4:08:32 4:12:50  148.-F45-49
1099. Löwe Angela                     GER TV Kalbach                                  4:08:34 4:11:00   43.-F55-59
1100. Schildknecht Susanne            GER Bonn                                        4:08:36 4:10:31  124.-F50-54
1101. Knoblach Caroline               GER FC Workout Hirschaid                        4:08:38 4:11:05  197.-F23-29
1102. Pithan Ulrike                   GER TuS Deuz                                    4:08:41 4:11:30    1.-F70-74
1103. Ganicheva Julia                 RUS Moscow                                      4:08:42 4:09:01  170.-F40-44
1104. Trimbach Pascale                FRA Frankfurt Am Main                           4:08:47 4:13:38  149.-F45-49
1105. Hirsikangas Jonna               FIN Lempäälä                                    4:08:48 4:14:15  171.-F40-44
1106. Hanselmann Melanie              GER Ultra Team Hohenlohe                        4:08:49 4:14:26  196.-F35-39
1107. Backenstoß Sonja                GER Sprendlingen                                4:08:49 4:12:46  150.-F45-49
1108. Degenhardt Tanja                GER Laufteam Wolfhagen                          4:08:50 4:09:10  151.-F45-49
1109. Wagner Ute                      GER Frankfurt Am Main                           4:08:52 4:12:55  152.-F45-49
1110. Schubert Sandra                 GER team-naunheim.de                            4:09:00 4:14:40  170.-F30-34
1111. Hofstadler Christina            AUT Reichenau Im Mühlkreis                      4:09:01 4:10:59  198.-F23-29
1112. Michaelis Lisa                  GER Eisenach                                    4:09:05 4:17:12   22.-F20-22
1113. Nun Nadine                      GER SG Deutsche Bank Deutschland eV, Nürnberg   4:09:05 4:12:02  172.-F40-44
1114. Tausch Yvonne                   GER Tübingen                                    4:09:06 4:15:58  171.-F30-34
1115. Kunz Claudia                    GER Schaafheim                                  4:09:10 4:11:59  172.-F30-34
1116. Eppers Franziska                GER Saarbrücken                                 4:09:10 4:12:46  199.-F23-29
1117. Lanzendörfer Monica             GER Team ultraSPORTS                            4:09:14 4:12:19  125.-F50-54
1118. Kauppinen Elina                 FIN Masku                                       4:09:16 4:17:32  173.-F30-34
1119. Myöhänen Pauliina               FIN Tampere                                     4:09:16 4:12:24  200.-F23-29
1120. Bierwirth Isabella              GER Freudenberg                                 4:09:20 4:10:36  201.-F23-29
1121. Wiche Vanessa                   GER Offenbach                                   4:09:22 4:14:46  202.-F23-29
1122. Aul Isabell                     GER Bad Homburg                                 4:09:25 4:11:55  173.-F40-44
1123. Enache Cristina                 MDA Prague                                      4:09:30 4:17:45  174.-F30-34
1124. Burkhardt Pia                   GER SC-Oberlahn                                 4:09:32 4:11:33  174.-F40-44
1125. Hock Susanna                    GER Großostheim                                 4:09:32 4:17:17  203.-F23-29
1126. Bitterle Katharina              GER Sanwald Laufteam                            4:09:36 4:13:47  204.-F23-29
1127. Kirndorfer Laura                GER Sanwald Laufteam                            4:09:37 4:13:47  205.-F23-29
1128. Bardosi Ioana                   ROU TSG Altenhain 1900 e.V.                     4:09:38 4:11:30  175.-F30-34
1129. Nagl Tanja                      GER Erbach                                      4:09:44 4:13:23  197.-F35-39
1130. Eggert Martha                   GER flaschenpost.de                             4:09:45 4:16:48  176.-F30-34
1131. Bokeloh Susanne                 GER Lg Langen                                   4:09:46 4:12:00  153.-F45-49
1132. Stamatie Angela Liliana         ROU Zurich                                      4:09:48 4:12:26  177.-F30-34
1133. Kramer Katrin                   GER ASICS Team                                  4:09:51 4:11:03  178.-F30-34
1134. Farkas Anikó                    HUN Neu-Anspach                                 4:09:55 4:11:51  179.-F30-34
1135. Petersen Anna                   GER Esslingen                                   4:10:01 4:16:15  198.-F35-39
1136. Moritz Ursula                   GER Köln                                        4:10:04 4:16:00  154.-F45-49
1137. Koziak Marzena                  POL Kutscherhaus                                4:10:08 4:12:36  199.-F35-39
1138. Scheibel Caroline               GER Dreier Truppe                               4:10:09 4:11:14  180.-F30-34
1139. Giménez Figuera Íngrid          ESP Aa Xafatolls                                4:10:13 4:12:17  175.-F40-44
1140. Fleckenstein Verena             GER Bankhaus Metzler                            4:10:16 4:17:16  176.-F40-44
1141. Schönberg Sabine                GER Djk Wenighösbach                            4:10:17 4:13:31  126.-F50-54
1142. Spengler Tanja                  GER TSG Leihgestern                             4:10:18 4:11:36  177.-F40-44
1143. Klimpke Sonja                   GER Wetzlar                                     4:10:18 4:11:36  178.-F40-44
1144. Föhre Mascha                    GER TSG Leihgestern                             4:10:20 4:11:38  179.-F40-44
1145. Brinkmann Katharina             GER You Personal Training                       4:10:25 4:14:18  206.-F23-29
1146. Dupuis Habsatou                 FRA Dampmart                                    4:10:25 4:14:18  180.-F40-44
1147. Schreiber Wiebke                GER ASC Heidehof                                4:10:27 4:13:40  181.-F40-44
1148. Heise Sara                      GER Krefeld                                     4:10:57 4:13:13  207.-F23-29
1149. Wegner Sabrina                  GER Pace Pack Runners                           4:10:58 4:15:23  208.-F23-29
1150. Bayerl Heike                    GER TV 1886 Langenselbold                       4:11:02 4:14:12  155.-F45-49
1151. Horvath Elena                   GER RunBadenRun                                 4:11:07 4:18:39  209.-F23-29
1152. Markert Karin                   GER Team Klinikum Nürnberg                      4:11:12 4:13:55  182.-F40-44
1153. Weiser Elizabeth                USA Neuhausen                                   4:11:17 4:16:52  183.-F40-44
1154. Riehl Hedwig                    GER Sv Erfurtshausen                            4:11:17 4:14:19   44.-F55-59
1155. Aschenbrenner Corina            GER SG Frankfurt-Nied                           4:11:18 4:13:09  200.-F35-39
1156. Kronwitter Vanessa              GER Ulm                                         4:11:20 4:15:02  210.-F23-29
1157. Kloor Johanna                   GER Frankfurt                                   4:11:29 4:18:19  201.-F35-39
1158. Neumann Aneta                   GBR Ealing Southall & Middlesex AC (ESM)        4:11:29 4:13:44  184.-F40-44
1159. Schüler Judith                  GER Tsg Oberursel                               4:11:31 4:15:20  156.-F45-49
1160. O'Shaughnessy Emer              IRL Kilkenny City Harriers Ireland              4:11:32 4:14:32  157.-F45-49
1161. Schär Kathrin                   SUI Lauftreff Büren                             4:11:32 4:17:38   45.-F55-59
1162. Höning Jennifer                 GER meintrainer24                               4:11:34 4:19:03  202.-F35-39
1163. Wolf Beatrice                   GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:11:36 4:17:31  203.-F35-39
1164. Levy Anouk                      FRA Metz                                        4:11:37 4:12:10  185.-F40-44
1165. Klein Ute                       GER Asbacher Laufmäuse                          4:11:39 4:14:27   46.-F55-59
1166. Hellwig Sindy                   GER Dresden                                     4:11:42 4:16:03  181.-F30-34
1167. Mateo Marie                     DEN Copenhagen                                  4:11:43 4:16:14  182.-F30-34
1168. Ripley Caitlin                  GBR Southampton                                 4:11:45 4:14:06  211.-F23-29
1169. Waldhart Tina                   GER Seibersbach                                 4:11:51 4:16:38  186.-F40-44
1170. Valsoni-Stratmann Elisa         ITA Fürth                                       4:11:54 4:13:58  204.-F35-39
1171. Bürgel Elke                     GER ASC Weißbachtal E.V.                        4:11:58 4:12:23  158.-F45-49
1172. Wacker Elisabeth                AUT VIC Runners                                 4:12:00 4:16:50  183.-F30-34
1173. Lieu Ketty Chia Roo             HKG Hong Kong                                   4:12:00 4:15:56  159.-F45-49
1174. Kauter Hanna                    GER Frankfurt                                   4:12:01 4:19:44  212.-F23-29
1175. Lefrancois Fides                GER Run4Beer                                    4:12:05 4:15:06  184.-F30-34
1176. Obermeier Bernadette            GER Bad Kissingen                               4:12:05 4:14:17  160.-F45-49
1177. Wickersheim Julia               GER Tri-Team Freiburg                           4:12:16 4:17:48  213.-F23-29
1178. Vaagen Trine                    NOR Koll                                        4:12:17 4:14:51  127.-F50-54
1179. Blackburn Samantha              GBR London                                      4:12:18 4:14:34  205.-F35-39
1180. Niemann Jeannette               GER Karlsruhe                                   4:12:19 4:15:22  187.-F40-44
1181. Walther Melanie                 GER SC Oberlahn                                 4:12:20 4:19:01  206.-F35-39
1182. Schlosser Jennifer              GER Herner Triathlon Team 11                    4:12:20 4:13:52  188.-F40-44
1183. Betz Petra                      GER SC Oberlahn                                 4:12:22 4:19:04  185.-F30-34
1184. Küster Anja                     GER Aachen                                      4:12:22 4:16:09  189.-F40-44
1185. Miketta Helga                   GER Birkesdorfer TV                             4:12:23 4:14:04    1.-F75-79
1186. Bruchholz Hanna                 GER #WERUNFRANKFURT                             4:12:27 4:19:45  214.-F23-29
1187. Schmidt Sabine                  GER TV 1848 Erlangen                            4:12:27 4:17:14  161.-F45-49
1188. Unah Susanne                    GER Marathonproiekt Frankfurt                   4:12:33 4:18:08   21.-F60-64
1189. Coutier Sophie                  BEL Running Geek                                4:12:37 4:15:47  215.-F23-29
1190. Engler Nicole                   GER TG Tuningen Wild Socks                      4:12:40 4:18:12  190.-F40-44
1191. Käb Elisabeth                   GER #twitterlauftreff                           4:12:40 4:16:38  207.-F35-39
1192. Schreiber Sabrina               GER WSV Dieburg                                 4:12:41 4:15:22  216.-F23-29
1193. Petrides Serena                 ENG Bad Homburg                                 4:12:47 4:15:43   22.-F60-64
1194. Nordanger Bente                 NOR BFG Bergen l?peklubb                        4:12:50 4:15:45   47.-F55-59
1195. Von Der Brüggen Claudia         GER Dietzenbach                                 4:12:50 4:13:54  191.-F40-44
1196. Ederer Claudia                  GER Regensburg                                  4:12:51 4:14:14  217.-F23-29
1197. Gargoudi Maria Eleni            GRE Aachen                                      4:12:57 4:15:23  192.-F40-44
1198. Wacker Andrea                   GER Runterra                                    4:12:58 4:20:34  193.-F40-44
1199. Rambach Anja                    GER München                                     4:12:58 4:18:15  208.-F35-39
1200. Hartwiger Julia                 GER ASICS Team Löwenläufer                      4:12:58 4:18:07  218.-F23-29
1201. Thiel Martina                   GER Tv Auersmacher                              4:13:01 4:17:28  128.-F50-54
1202. Mohr Christine                  GER MoFl United                                 4:13:01 4:16:05  209.-F35-39
1203. Augstein Victoria               GER Fulda Johannesberg                          4:13:04 4:20:22  219.-F23-29
1204. König Linda                     GER Saarbrücken                                 4:13:05 4:14:04  186.-F30-34
1205. Demuth Claudia                  GER Eintracht Frankfurt                         4:13:09 4:13:53  194.-F40-44
1206. Bartels Maria                   GER Frankfurt                                   4:13:14 4:20:36  129.-F50-54
1207. Shearer Laraine                 GBR Edinburgh                                   4:13:14 4:16:24  130.-F50-54
1208. Eckardt Kathleen                GER Team Läuft.                                 4:13:14 4:18:58  187.-F30-34
1209. Trochowski Daniela              GER Berlin                                      4:13:15 4:18:46  162.-F45-49
1210. Czarnojan-Aikins Birgit         GER Staufenberg                                 4:13:19 4:21:02  163.-F45-49
1211. Rozenberga Ieva                 LAT MRC                                         4:13:19 4:19:42  188.-F30-34
1212. Berke Berga Linda               LAT Riga                                        4:13:19 4:19:42  210.-F35-39
1213. Graul-Geissler Bettina          GER Adidas Runners Frankfurt                    4:13:20 4:19:17  211.-F35-39
1214. Markmann Regula                 GER LG Lkr Aschaffenburg                        4:13:28 4:17:39  195.-F40-44
1215. Hermann Bettina                 GER Treiser LWT                                 4:13:29 4:19:19  131.-F50-54
1216. Mueller Elvira                  GER Freitagsjoggingteam                         4:13:36 4:16:28  196.-F40-44
1217. Jost Mona                       GER Herxheim                                    4:13:39 4:15:16  220.-F23-29
1218. Golubeva Daria                  RUS Perm                                        4:13:41 4:15:55  221.-F23-29
1219. Samsel Ulrike                   GER LAZ Saar 05 Saarbrücken                     4:13:41 4:17:59  164.-F45-49
1220. Klüver Silke                    GER Emder LG                                    4:13:41 4:18:26  132.-F50-54
1221. Schulz Evelyn                   GER Emder LG                                    4:13:42 4:18:26   23.-F60-64
1222. Klein Andrea                    GER Team beVegt.de/SGA Triathlon                4:13:44 4:16:12  212.-F35-39
1223. Bruns Annette                   GER LT Weisenheim am Berg                       4:13:50 4:17:41  133.-F50-54
1224. Zander Lisa                     GER Frankfurt Am Main                           4:13:52 4:21:10  222.-F23-29
1225. Wunderlich Elisabeth            GER Mainz                                       4:13:55 4:18:16  189.-F30-34
1226. Jakob Judith                    GER DJK Niedernberg                             4:13:55 4:21:16  190.-F30-34
1227. Förster-Riemann Daniela         GER Emder LG                                    4:13:56 4:19:57  134.-F50-54
1228. Makeeva Anastasia               RUS Saint-Petersburg                            4:13:58 4:17:15  213.-F35-39
1229. Koch Sonja                      GER BSG Bezirk Oberbayern                       4:14:04 4:22:55  165.-F45-49
1230. Van Dijk Marieke                NED Spurt 88                                    4:14:10 4:20:12  223.-F23-29
1231. Martemyanova Olga               RUS Piranha                                     4:14:11 4:14:35  224.-F23-29
1232. Rothkegel Ilona                 GER Erfurt                                      4:14:13 4:19:34    2.-F70-74
1233. Vanderheyden Juliane            BEL Ecopol                                      4:14:20 4:18:57  225.-F23-29
1234. Hoffmann Dagmar                 GER Nieste                                      4:14:20 4:20:59  226.-F23-29
1235. Übel Beate                      GER TB 1888 Erlangen                            4:14:22 4:16:40   48.-F55-59
1236. Pálmadóttir Inga                ISL Reykjav K                                   4:14:22 4:17:35  197.-F40-44
1237. Ibanez Ariane                   GER Marathonprojekt F/DA                        4:14:22 4:21:45  198.-F40-44
1238. Bröker Ingeborg                 GER Laufsport 97/30 Lowick                      4:14:24 4:21:05  135.-F50-54
1239. Kabella Heike                   GER Kassel ohne Verein                          4:14:25 4:16:36  136.-F50-54
1240. Gerlach Beate                   GER Wackersdorf                                 4:14:27 4:19:37  137.-F50-54
1241. Gerwin Petra                    GER Spiridon Frankfurt                          4:14:31 4:20:21  214.-F35-39
1242. Jöntgen Edith                   GER LT Ski-Club Breitenborn                     4:14:35 4:21:38   49.-F55-59
1243. Wagner Irene                    GER Emder LG                                    4:14:39 4:20:42  138.-F50-54
1244. Caspari Anita                   GER TV Planegg Krailling                        4:14:39 4:18:15    3.-F70-74
1245. Lohner Vivien                   GER Spiridon Frankfurt                          4:14:40 4:18:54   23.-F20-22
1246. Ryndak Karolina                 GER Fishguin                                    4:14:44 4:23:25  215.-F35-39
1247. Maiworm Mira                    GER TV 05 Wetter                                4:14:44 4:16:16   24.-F20-22
1248. Brand Gabriele                  GER LT-Höchst                                   4:14:44 4:21:46   50.-F55-59
1249. Lüttermann Lena                 DEN Copenhagen                                  4:14:47 4:20:17  191.-F30-34
1250. Barth Katharina                 GER Sanwald Laufteam                            4:14:47 4:18:59  227.-F23-29
1251. Thiel Elena                     GER Tv Auersmacher                              4:14:48 4:19:15  228.-F23-29
1252. Lamperski Jean                  GER TSv 1850/09 Korbach                         4:14:48 4:17:40  166.-F45-49
1253. Knorr-Hamm Kirsten              GER Dietzenbach                                 4:14:49 4:15:53  199.-F40-44
1254. Beeck Alexandra                 GER Osterather Tv                               4:14:49 4:17:34  139.-F50-54
1255. Pfannekuch Nicole               GER Rüsselsheim                                 4:14:49 4:18:59  167.-F45-49
1256. Karlsson Sabina                 SWE Oslo                                        4:14:50 4:18:38  200.-F40-44
1257. Betz Doreen                     GER Tus Lindenholzhausen                        4:14:56 4:19:38  201.-F40-44
1258. Skulstad Beata                  NOR Statoil BIL                                 4:14:56 4:17:59  168.-F45-49
1259. Heckhoff Christiane             GER LSV Ladenburg                               4:14:59 4:21:37  202.-F40-44
1260. Hohl Friederike                 GER CCSports                                    4:15:00 4:19:13  229.-F23-29
1261. Hitschmann Stefanie             GER Rossdorf                                    4:15:04 4:15:57  140.-F50-54
1262. Holzinger Mary                  AUT Ironteam Eferding Cell Active               4:15:05 4:17:30  203.-F40-44
1263. Beck Stefanie                   GER Sparda-Team Rechberghausen                  4:15:05 4:18:00  216.-F35-39
1264. Meuer Gabi                      GER Bio Runner Rhein Main                       4:15:07 4:18:45  141.-F50-54
1265. Raif-Laudenbach Ute             GER Nowalala Sports Offenbach                   4:15:07 4:16:06  169.-F45-49
1266. Ruksnaitiene Birute             GER Beerfelden                                  4:15:09 4:20:44  142.-F50-54
1267. Schindel Petra                  GER Lauftreff Butzbach                          4:15:16 4:21:26  204.-F40-44
1268. Ragot Melanie                   GER Running Team Grafenberg                     4:15:18 4:17:45  205.-F40-44
1269. Traut Sandra                    GER Bad Homburg                                 4:15:22 4:17:52  192.-F30-34
1270. Reißner Maria                   GER Pfullingen                                  4:15:23 4:16:33  193.-F30-34
1271. Spahn Lundgren Kamilla          SWE Rodgau-Lauftreff e.V.                       4:15:24 4:22:10  143.-F50-54
1272. Schmitt Alexandra               GER #teamwichtigtuer                            4:15:24 4:22:20  170.-F45-49
1273. Seib Berenike                   GER Bankhaus Metzler                            4:15:35 4:18:48  217.-F35-39
1274. Wellbrock Anna                  GER #WERUNFRANKFURT                             4:15:39 4:19:18  230.-F23-29
1275. Diez Birgit                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:15:39 4:18:10  171.-F45-49
1276. Ohlis Brita                     FIN Bennäs                                      4:15:40 4:21:08   51.-F55-59
1277. Schmitt Susann                  GER Frankfurt Am Main                           4:15:42 4:22:20  194.-F30-34
1278. Goppel Julia                    GER LG Steinlach-Zollern                        4:15:43 4:21:17  218.-F35-39
1279. Levesque Fanny                  FRA Les Etoiles du 8eme                         4:15:44 4:18:40  195.-F30-34
1280. Glaab Sarah                     GER Djk Mömbris                                 4:15:45 4:18:58  231.-F23-29
1281. Viola Marotta                   GER Rastatt                                     4:15:47 4:20:55  232.-F23-29
1282. Gillig Ana?s                    FRA A.S.L. La Robertsau                         4:15:51 4:17:08  233.-F23-29
1283. Schiller Marika                 GER Neustadt                                    4:15:52 4:21:02  206.-F40-44
1284. Jeske Sandra                    GER Team Special-Fitness.de                     4:15:54 4:23:15  219.-F35-39
1285. Lasbleiz Susanne                GER TV Großwelzheim                             4:15:57 4:18:38  172.-F45-49
1286. Halbleib Rebecca                GER Dortmund                                    4:16:00 4:21:14  234.-F23-29
1287. Bender Hannah                   GER Odendorf                                    4:16:00 4:20:26  235.-F23-29
1288. Bamberg Maier Miria             GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:16:00 4:20:26  207.-F40-44
1289. Butovskaia Fatima               RUS Mainova Frankfurt Marathon                  4:16:02 4:18:16  208.-F40-44
1290. Castricum Cindy                 NED Amsterdam                                   4:16:09 4:20:55  209.-F40-44
1291. Hopp Caroline                   GER Berlin                                      4:16:12 4:18:35  173.-F45-49
1292. Diebold Noemi                   GER TV Babenhausen                              4:16:14 4:18:13   25.-F20-22
1293. Pretzschner Anja                GER Sc Bergziegen                               4:16:18 4:20:39  210.-F40-44
1294. Reißbach Sarah                  GER Quirnheim                                   4:16:20 4:23:24  236.-F23-29
1295. Jujic Milena                    BIH Banja Luka                                  4:16:21 4:20:46  211.-F40-44
1296. Laing Anika                     GER FC St. Pauli Triathlon                      4:16:24 4:18:12  196.-F30-34
1297. Ksensova Joanna                 LUX Capellen                                    4:16:25 4:20:43  212.-F40-44
1298. Hesse Elena                     SVK London                                      4:16:26 4:19:13  213.-F40-44
1299. Holmgaard Karen Bente           DEN Hobro                                       4:16:26 4:19:00  213.-F40-44
1300. Kellenberger Leonie             GER Frankfurt                                   4:16:38 4:20:07  237.-F23-29
1301. Borgman Jessica                 GER Quickborn                                   4:16:42 4:24:10  215.-F40-44
1302. Kirschner Myriam                GER Frankfurt Am Main                           4:16:43 4:18:46  197.-F30-34
1303. Schütte Jessica                 GER Frankfurt Am Main                           4:16:46 4:25:05  238.-F23-29
1304. Kawada Lisbeth                  NED Hahnertwins Running Club                    4:16:51 4:22:17  144.-F50-54
1305. Fischer Susanne                 GER Darmstadt                                   4:16:55 4:19:04  220.-F35-39
1306. Lomnitz Martina                 SWE Karlshamn Triathlon Sk                      4:16:56 4:20:12   26.-F20-22
1307. Steltzer Julia                  GER ASICS Team                                  4:16:57 4:25:27  239.-F23-29
1308. Baeta Neved Maria               GER Irrläufer                                   4:16:57 4:22:46  216.-F40-44
1309. Henkel Antje                    GER Oberursel                                   4:16:57 4:20:00  221.-F35-39
1310. Treue Najat                     GER Emder LG                                    4:17:01 4:21:34  217.-F40-44
1311. Goerk Michaela                  GER Gunzenhausen                                4:17:07 4:23:15  240.-F23-29
1312. Mihailova Zane                  LAT Salaspils                                   4:17:11 4:18:51  241.-F23-29
1313. Tsaregorodtseva Anna            RUS Riga                                        4:17:11 4:18:51  198.-F30-34
1314. Kastner Patricia                GER Muenchen                                    4:17:11 4:23:45  242.-F23-29
1315. Bretsch Marion                  GER Three Lions                                 4:17:14 4:17:44  145.-F50-54
1316. Schneider Kathrin               GER Frankfurt                                   4:17:20 4:23:37  243.-F23-29
1317. Melin Angelique                 FRA Monchecourt                                 4:17:23 4:20:58  244.-F23-29
1318. Pohl Jana                       GER Marburg                                     4:17:29 4:25:50  245.-F23-29
1319. Mustapic Nancy                  GER München                                     4:17:31 4:19:58  199.-F30-34
1320. Pommerenke Birgit               GER LT Düsseldorf-Süd                           4:17:32 4:18:39  146.-F50-54
1321. Bradfish Susi                   GER DJK Pressath                                4:17:33 4:21:01  174.-F45-49
1322. Kussl Evi                       GER Frankfurt                                   4:17:34 4:24:22  200.-F30-34
1323. Schacherer Julia                GER Lauftreff Pfohren                           4:17:35 4:19:41  222.-F35-39
1324. Mille Bianca                    GER Rsg Montabaur                               4:17:39 4:21:18  218.-F40-44
1325. Rahm Sabine                     GER LC Donnersberg                              4:17:40 4:21:35  147.-F50-54
1326. Strauß Sonja                    GER Braunfels                                   4:17:41 4:20:52  219.-F40-44
1327. Moffatt Jennifer                GBR Ballymena                                   4:17:43 4:21:09  246.-F23-29
1328. Franke Heike                    GER sc-impuls erfurt                            4:17:45 4:23:06   52.-F55-59
1329. Stumpp Margret                  GER Neustadt An Der Weinstrasse                 4:17:49 4:18:23   24.-F60-64
1330. Dürr Corinna                    GER Neustadt                                    4:17:49 4:18:23  148.-F50-54
1331. Gesche Tina                     GER LG MuLi                                     4:17:50 4:20:13  220.-F40-44
1332. Seibert Johanna                 GER team-naunheim.de                            4:17:51 4:25:21  247.-F23-29
1333. Kunze Martina                   GER team-naunheim.de                            4:17:52 4:25:22  149.-F50-54
1334. Van Schaik Fransisca            NED Niederlande                                 4:17:52 4:19:59  221.-F40-44
1335. Meaney Marie                    IRL Douglas                                     4:17:56 4:20:24  248.-F23-29
1336. Schmidt Maike                   GER Mainz                                       4:17:57 4:20:35  249.-F23-29
1337. Wendler Dorota                  GER Karlsruhe                                   4:17:58 4:20:32  222.-F40-44
1338. Hesse Lisa                      GER TS Ober-Roden                               4:17:59 4:22:22  250.-F23-29
1339. Gilles Janine                   GER Team Läuft.                                 4:18:03 4:23:47  201.-F30-34
1340. Junkereit Oxana                 GER Frankfurt Am Main                           4:18:03 4:20:42  251.-F23-29
1341. Steinweiß Ann-Sophie            GER #WERUNFRANKFURT                             4:18:05 4:20:33   27.-F20-22
1342. Scholl Elisa                    GER Mainz                                       4:18:05 4:22:02  202.-F30-34
1343. Galla Mellany                   GER ASICS Team                                  4:18:09 4:22:34  223.-F40-44
1344. Bierod Margarete                GER Wiesbaden                                   4:18:09 4:20:21    6.-F65-69
1345. Nyman Kati                      FIN Helsinki Runners                            4:18:09 4:24:12  175.-F45-49
1346. Krattenmacher Birgit            GER TV Bempflingen                              4:18:11 4:22:28  223.-F35-39
1347. Reeh Karin                      GER LT Hanau/Bruchköbel                         4:18:13 4:20:54   53.-F55-59
1348. Onuoha Elizabeth                USA Cambridge                                   4:18:14 4:20:22  224.-F40-44
1349. Buma Evelien                    NED Nederhorst Den Berg                         4:18:17 4:20:37  150.-F50-54
1350. Johnson Hannah                  USA Frankfurt                                   4:18:22 4:25:23  252.-F23-29
1351. Reinke Malin                    GER München                                     4:18:25 4:22:16  225.-F40-44
1352. Jobst Daniela                   GER Team beVegt.de                              4:18:25 4:24:09  176.-F45-49
1353. Bayram Ece Lara                 GER Rhoihessekurbler                            4:18:25 4:24:09  226.-F40-44
1354. Lehmacher Jasmin                GER TSV Hirschau                                4:18:30 4:20:40  227.-F40-44
1355. Baret Claire                    FRA Paris                                       4:18:36 4:21:53  253.-F23-29
1356. Anderssen Ingvild               NOR Mysen                                       4:18:38 4:20:26  224.-F35-39
1357. Würz Bärbel                     GER SC Oberlahn                                 4:18:50 4:20:51  151.-F50-54
1358. Herold Charlotte                GER Böblingen                                   4:18:52 4:24:35  203.-F30-34
1359. Bez Christina                   GER Diez                                        4:18:53 4:22:31  228.-F40-44
1360. Wendel Heike                    GER Avendi e.V Dessau                           4:18:57 4:27:27  152.-F50-54
1361. Marchal Nahema                  FRA London                                      4:19:00 4:21:32  254.-F23-29
1362. Radtke Janina                   GER Feelgood Meinerzhagen                       4:19:01 4:21:08  204.-F30-34
1363. Turner Sabrina                  GER Three6ty                                    4:19:01 4:25:26  225.-F35-39
1364. Langer Charlotte                DEN Hellerup                                    4:19:04 4:21:53  153.-F50-54
1365. Ehrling Jenny-Ann               SWE Örebro AIK                                  4:19:04 4:25:11  226.-F35-39
1366. Jacobs-Wilde Kirsten            GER Bielefeld                                   4:19:10 4:26:33  177.-F45-49
1367. Peter Kerstin                   GER SG Wildsachsen                              4:19:11 4:21:18  154.-F50-54
1368. Saavalainen Liisu               FIN Helsinki                                    4:19:15 4:24:17  178.-F45-49
1369. Dong Yue                        CHN Frankfurt Am Main                           4:19:15 4:24:01  255.-F23-29
1370. Olbrich Laura                   GER Stuttgart                                   4:19:15 4:24:59  255.-F23-29
1371. Wagner-Roth Sabine              GER TKJ Sarstedt                                4:19:21 4:26:07  179.-F45-49
1372. Albert Isolde                   GER Sc Trossenfurt-Tretzendorf                  4:19:21 4:24:03  155.-F50-54
1373. Galir Elisa                     GER Frankfurt Am Main                           4:19:22 4:21:37  257.-F23-29
1374. Köhler Tine                     GER Hamich Runners e.V.                         4:19:24 4:24:22  227.-F35-39
1375. Schloezer Jennifer              GER Braunschweig                                4:19:24 4:19:52  229.-F40-44
1376. Riehn Anja                      GER Challenge Team Feuerwehr Hardegsen          4:19:26 4:25:02  205.-F30-34
1377. Schorn Gabriele                 GER Ginnheimer LT                               4:19:31 4:26:56  156.-F50-54
1378. Kaltsa Christina                GRE ATHENIAN RUNNERS CLUB                       4:19:33 4:22:12  228.-F35-39
1379. Friehmelt Verena                GER Koblenz                                     4:19:34 4:28:09  206.-F30-34
1380. Kalkhake Mihaela                GER LT. Medebach                                4:19:38 4:25:56  180.-F45-49
1381. Herrmann Jessica                GER Frankfurt                                   4:19:43 4:25:57  207.-F30-34
1382. Krenzer Colleen                 USA London                                      4:19:47 4:22:21  181.-F45-49
1383. Etienne Sophie                  FRA Hooch Athle                                 4:19:48 4:27:00  230.-F40-44
1384. Rossi Carolina Diana            GER Hamburg                                     4:19:49 4:27:16   28.-F20-22
1385. Bornkampf Constance             GER Schokoflitzer                               4:19:49 4:25:36  229.-F35-39
1386. Bush Natalia                    RUS Moscow                                      4:19:52 4:21:50  230.-F35-39
1387. Rauchmann Steffi                GER Tsv Keilberg Lauftreff                      4:19:56 4:23:43  182.-F45-49
1388. Schramm Cordula                 GER Bad Vilbel                                  4:19:58 4:22:21  183.-F45-49
1389. Döppler Laura-Katharina         GER Lg Fulda                                    4:19:58 4:24:23   29.-F20-22
1390. Schimmack Christiane            GER Bielefeld                                   4:19:58 4:27:23   25.-F60-64
1391. Wolfring Ruth                   GER LG Seligenstadt                             4:20:02 4:20:04  208.-F30-34
1392. Sengül Nadine                   GER Oldenburg                                   4:20:06 4:25:45  231.-F35-39
1393. Velten Johanna                  GER team-naunheim.de                            4:20:13 4:25:53  258.-F23-29
1394. Wassmann Ilka                   GER Mainz                                       4:20:18 4:23:04  209.-F30-34
1395. Kern Kerstin                    GER Eppstein                                    4:20:19 4:26:30  210.-F30-34
1396. Mecking Betty                   GER RTG Running Team Grafenberg                 4:20:22 4:20:55  157.-F50-54
1397. Mewes Ulrike                    GER Steinbach                                   4:20:24 4:27:13  231.-F40-44
1398. Kleber Geli                     GER Leingarten                                  4:20:27 4:23:38  184.-F45-49
1399. Roselieb Catherine              GER Königstein                                  4:20:29 4:21:44  185.-F45-49
1400. Löwe Christina                  GER Rothenburg O.D.T.                           4:20:29 4:27:20  232.-F35-39
1401. Vogel Ursula                    GER TSV 07 Allendorf/Lumda                      4:20:32 4:28:08  158.-F50-54
1402. Stiebig Manuela                 GER Alsfeld                                     4:20:32 4:26:35  233.-F35-39
1403. Weber Andrée                    LUX Trispeed Mamer                              4:20:33 4:21:16  211.-F30-34
1404. Deubel Andrea                   GER Lauftreff Butzbach                          4:20:35 4:24:28  159.-F50-54
1405. Baier Stefanie                  GER Treiser LWT                                 4:20:39 4:25:43  212.-F30-34
1406. Lauber Gerrit Johanna           GER AS LahnLaender e.V. / Team-Erdinger-AF      4:20:42 4:21:31  186.-F45-49
1407. Staudt Tina                     GER Essen                                       4:20:44 4:27:03  187.-F45-49
1408. Nadilo Carolin                  GER Ratingen                                    4:20:45 4:28:36  213.-F30-34
1409. Franke Patricia                 GER Oetwil An Der Limmat                        4:20:49 4:23:23  214.-F30-34
1410. Ravander Maria-Helena           FIN Saarenkylä                                  4:20:51 4:26:33  160.-F50-54
1411. Renner Angelika                 GER Skulsfjord Ultra                            4:20:52 4:22:15  234.-F35-39
1412. Schlippe-Schrieber Gudrun       GER LT Ettlingen                                4:20:53 4:24:00   26.-F60-64
1413. Mahncke Yvonne                  GER Frankfurt                                   4:20:58 4:25:23  235.-F35-39
1414. Rudolph Franziska               GER ASICS FrontRunner                           4:20:58 4:22:40  236.-F35-39
1415. Hajduga Beata                   GER DZ BANK runners                             4:20:59 4:21:41  232.-F40-44
1416. Schneider Sara                  GER Mainz                                       4:21:03 4:23:14  259.-F23-29
1417. Horstmann Julia                 GER Bielefeld                                   4:21:04 4:27:00  215.-F30-34
1418. Noe-Kurzfeld Karolin            GER Die-Lauf-AG                                 4:21:04 4:27:02  161.-F50-54
1419. Müller Anne                     GER LLT Wallernhausen                           4:21:06 4:24:23  216.-F30-34
1420. Gulatz Lisann Cathrin           GER MTV 1846 Gießen                             4:21:07 4:27:55  260.-F23-29
1421. Stephan Anne                    GER Sonneberg                                   4:21:08 4:23:00  261.-F23-29
1422. Otterbach Simone                GER Burgstetten                                 4:21:09 4:25:25  237.-F35-39
1423. Zhang Jiayi                     CHN D.C. Sport Club Rhein-Main e.V.             4:21:11 4:23:51  217.-F30-34
1424. Schmitz Kerstin                 GER RVW Gambach                                 4:21:12 4:24:28  238.-F35-39
1425. Rösner Annika                   GER Hanau                                       4:21:18 4:27:36  218.-F30-34
1426. Neumann Daniela                 GER Frankfurt                                   4:21:21 4:21:23  219.-F30-34
1427. Krämer Angelika                 GER Bad Säckingen                               4:21:28 4:24:20    7.-F65-69
1428. Heinritze Doreen                GER Forst                                       4:21:28 4:25:26  233.-F40-44
1429. Fazendin Cathi                  GER Sprendlingen                                4:21:29 4:25:26  234.-F40-44
1430. Cichon Nina                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:21:36 4:26:04  239.-F35-39
1431. Karcher Sophia                  GER Laupheim                                    4:21:41 4:30:01  220.-F30-34
1432. Pratt Claudia                   RSA Paderborn                                   4:21:42 4:30:01  262.-F23-29
1433. Herud Anja                      GER Recklinghausen                              4:21:43 4:26:47  263.-F23-29
1434. Erkelenz Eva                    GER TSV 1846 Mannheim                           4:21:47 4:25:31  235.-F40-44
1435. Reinke Helga                    GER Casseler Kanu-Club 1921 e V                 4:21:48 4:29:11  162.-F50-54
1436. Siefkens Elke                   GER Emder LG                                    4:21:50 4:29:05  188.-F45-49
1437. Fechner Julia                   GER Marathonprojekt F/DA                        4:21:52 4:28:21  221.-F30-34
1438. Lang Elke                       GER Dieburg                                     4:21:52 4:26:00  189.-F45-49
1439. Hofmann Anke                    GER Meerbusch                                   4:21:53 4:24:30  163.-F50-54
1440. Köster Kyra                     GER Hamburg                                     4:21:55 4:23:43  264.-F23-29
1441. Buhl Gabi                       GER Warstein                                    4:21:56 4:25:12  164.-F50-54
1442. Bürgin Sandra                   GER Karlsruher SC                               4:21:58 4:28:02  236.-F40-44
1443. Burwitz Susann                  GER LLH                                         4:21:59 4:22:09  222.-F30-34
1444. Piechnik Elfrun                 GER Halle Saale                                 4:22:02 4:24:06   54.-F55-59
1445. Meßmer Susanne                  GER TSV Nusplingen                              4:22:06 4:27:40  240.-F35-39
1446. Jansen Anke                     GER Kiel                                        4:22:08 4:25:12  165.-F50-54
1447. Conert Elke                     GER BELC 89 Frankfurt                           4:22:09 4:29:31  166.-F50-54
1448. Bungart Susanne                 GER Frankfurt                                   4:22:09 4:28:17  241.-F35-39
1449. König Jasmin                    GER LT Roßbachtal                               4:22:11 4:26:24  242.-F35-39
1450. Seel Maren                      GER Gelnhausen                                  4:22:14 4:28:50  237.-F40-44
1451. Bull Susanne                    GER Hamburg                                     4:22:25 4:27:57  190.-F45-49
1452. Hahn Beatrix                    GER Alzenau                                     4:22:27 4:28:56  238.-F40-44
1453. Dieteren Heike                  GER SSG Bensheim                                4:22:31 4:23:37   55.-F55-59
1454. Golembiewski Sandra             GER Frankfurt                                   4:22:33 4:26:05  243.-F35-39
1455. Bradford Megan                  RSA Vilanova I La Geltru                        4:22:35 4:24:02  223.-F30-34
1456. Sawellion Silvia                GER team-naunheim.de                            4:22:40 4:30:10  167.-F50-54
1457. Spiegel Marianne                GER Laufen am Hellweg                           4:22:43 4:26:53    8.-F65-69
1458. Erdmann-Heratsch Daniela        GER Fithochdrei Herborn                         4:22:43 4:27:05  239.-F40-44
1459. Schramm Kati                    GER EK Schwaikheim                              4:22:46 4:27:05  168.-F50-54
1460. Sax Almuth                      GER TV Urbar                                    4:22:49 4:29:41  191.-F45-49
1461. Hofmann Julia                   GER Homburg                                     4:22:50 4:31:06  265.-F23-29
1462. Schmidt-Dengler Katharina       GER Heusenstamm                                 4:22:52 4:26:41   30.-F20-22
1463. Kißler Ricarda                  GER Bad Nauheim                                 4:22:53 4:28:51  266.-F23-29
1464. Eger Heike                      GER ADAC Triathlonclub Main-Kinzig              4:22:55 4:31:17  224.-F30-34
1465. Byskov Line                     DEN Königstein                                  4:22:59 4:25:22  192.-F45-49
1466. Stiepani Ursula                 GER Venice Beach Heidelberg                     4:23:07 4:25:47   56.-F55-59
1467. Ramrath-Schuth Martina          GER TV Waldstraße Wiesbaden                     4:23:08 4:30:35   57.-F55-59
1468. Matten Vanessa                  GER Dreieich                                    4:23:09 4:28:42  225.-F30-34
1469. Zapf Benina                     GER Nürnberg                                    4:23:13 4:29:18  226.-F30-34
1470. Macher Helene                   GER Dav Röthenbach                              4:23:14 4:28:09   27.-F60-64
1471. Heeser Christina                GER Triabolos Hamburg e.V.                      4:23:18 4:31:39  240.-F40-44
1472. Lopez Van Houtryve Nathalie     BEL Luxembourg                                  4:23:18 4:29:55  267.-F23-29
1473. Haiser Rebecca                  GER JSK Rodgau                                  4:23:23 4:29:41  268.-F23-29
1474. Wenzel Christine                GER Offenbach                                   4:23:24 4:26:20  241.-F40-44
1475. Mengova Dobrinka                BUL Clichy                                      4:23:25 4:29:22  227.-F30-34
1476. Quendt Ramona                   GER Frankfurt                                   4:23:25 4:29:33  269.-F23-29
1477. Udina Marta                     CRO Brussels                                    4:23:29 4:28:45  244.-F35-39
1478. Krasl Julia                     GER Frankfurt                                   4:23:30 4:30:32  270.-F23-29
1479. Franz Ramona                    GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:23:37 4:25:55  242.-F40-44
1480. Crewe Jenny                     GBR Oxford                                      4:23:37 4:31:25  242.-F40-44
1481. Nehring Elizabeth               GER Kingdom Life Frankfurt e.v.                 4:23:42 4:32:05  245.-F35-39
1482. Rödl Alisha                     GER München                                     4:23:42 4:30:59  228.-F30-34
1483. Breunig Marlene                 GER LAZ Obernburg-Miltenberg                    4:23:43 4:24:19   58.-F55-59
1484. Habenicht Ilka                  GER Frankfurt Am Main                           4:23:43 4:29:37  244.-F40-44
1485. Krilova Kamilla                 LAT Riga                                        4:23:46 4:25:27  271.-F23-29
1486. Jordan Sabrina                  GER Mainhausen                                  4:23:46 4:29:35  246.-F35-39
1487. Merle Stefanie                  GER Niederkirchen                               4:23:47 4:31:32  229.-F30-34
1488. Forg Corinna                    GER Running Team Grafenberg                     4:23:55 4:27:28  193.-F45-49
1489. De Graat Luisa                  GER Running Team Grafenberg                     4:23:55 4:27:28  194.-F45-49
1490. Neuhaus Julia                   GER Running Team Grafenberg                     4:23:55 4:27:28  247.-F35-39
1491. Schmidt Sarah                   GER Ich                                         4:23:57 4:32:57  272.-F23-29
1492. Herrmann Doreen                 GER Bad Nauheim                                 4:24:00 4:29:57  273.-F23-29
1493. Stäbler Martine Annie           GER Laupheim                                    4:24:01 4:25:33  169.-F50-54
1494. Ansorena Miriam                 GER Adidas Runners Frankfurt                    4:24:01 4:29:53  230.-F30-34
1495. Patermann Heidi                 GER SV Herschfeld                               4:24:05 4:27:14  195.-F45-49
1496. Riegel Stephi                   GER Frankfurt                                   4:24:10 4:26:33  231.-F30-34
1497. Müller Regina                   GER Steinbach                                   4:24:16 4:28:05   59.-F55-59
1498. Weckenmann Gundi                GER Die Kauffrauen                              4:24:18 4:29:02  196.-F45-49
1499. Reichenberger Judith            GER TV Laubenheim 1883 e.V.                     4:24:18 4:29:02  170.-F50-54
1500. Wewerka Lucy                    GER Karben                                      4:24:20 4:30:38  232.-F30-34
1501. Beyler Laura                    FIN Trainingsbalance                            4:24:28 4:30:50  245.-F40-44
1502. Schmidt Eszter                  GER München                                     4:24:29 4:27:37  248.-F35-39
1503. Fath Linda                      GER Frankfurt Am Main                           4:24:34 4:33:09   31.-F20-22
1504. Aerschmann Gaby                 SUI Alterswil                                   4:24:34 4:28:03    9.-F65-69
1505. Treis Rebecca                   GER WG Schriese                                 4:24:35 4:32:50  274.-F23-29
1506. Kreutzer Denise                 GER WG Schriese                                 4:24:35 4:32:50  275.-F23-29
1507. Hartmann-Perko Petra            GER Berlin                                      4:24:41 4:27:21  171.-F50-54
1508. Tiemeier Tânia Maria            GER Heist                                       4:24:44 4:33:00  172.-F50-54
1509. Listmann Beate                  GER Bio Runner Rhein Main                       4:24:48 4:32:05  173.-F50-54
1510. Lachmann Stefanie               GER Heidelberg                                  4:24:56 4:31:46  249.-F35-39
1511. De Vos Karen                    BEL Borgerhout Antwerpen                        4:24:56 4:32:09  276.-F23-29
1512. Kümper Claudia                  GER UltraRunners.de                             4:25:01 4:31:41   60.-F55-59
1513. Martinelli Anne                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:25:06 4:25:23  233.-F30-34
1514. Spura Claudia                   GER Darmstadt                                   4:25:07 4:30:40  197.-F45-49
1515. Böhme Alexandra                 GER Frankfurt                                   4:25:07 4:33:30  246.-F40-44
1516. Dressler Ulrike                 GER Böttingen                                   4:25:14 4:30:55  174.-F50-54
1517. Schwartz Julia                  GER Saunateam Boddentherme Ribnitz-Damgarten    4:25:15 4:30:40  234.-F30-34
1518. Wächter Gertrud                 GER Vfj Helmern                                 4:25:15 4:30:28   28.-F60-64
1519. Vovka Olga                      LAT Riga                                        4:25:18 4:29:41  235.-F30-34
1520. Oexle Katharina                 GER Team Leistungsdiagnostik.de                 4:25:19 4:33:06   61.-F55-59
1521. Weier Donata                    GER Team Leistungsdiagnostik.de                 4:25:19 4:33:06  198.-F45-49
1522. Koch Anja                       GER Hamburg                                     4:25:20 4:32:13  250.-F35-39
1523. Kochtokrax Anna                 GER Delbrück                                    4:25:24 4:32:29  277.-F23-29
1524. Schneider Claudia               GER OG Hannover/ TEA                            4:25:26 4:29:31  175.-F50-54
1525. Kahl Anja                       GER Hofheim                                     4:25:28 4:30:27  247.-F40-44
1526. Scherff Annabell                GER Tv Rheinzabern                              4:25:31 4:26:51  176.-F50-54
1527. Bohrer Heike                    GER Team Schwollener                            4:25:34 4:29:40  199.-F45-49
1528. Bauer Theresa                   GER Frankfurt                                   4:25:39 4:30:14  251.-F35-39
1529. Waldmann Anja                   GER Gießen                                      4:25:47 4:30:19  200.-F45-49
1530. Topkin Jaanika                  EST Luxembourg                                  4:25:52 4:29:10  236.-F30-34
1531. Vladimirova Elena               RUS Moscow                                      4:25:54 4:33:22  237.-F30-34
1532. Kaczor Gloria                   GER Freie Schwimmer Düsseldorf                  4:25:58 4:34:21  238.-F30-34
1533. Groenewolt Pia                  FIN Stuttgart                                   4:26:01 4:29:21  239.-F30-34
1534. März Susanne                    GER LT Hanau/Bruchköbel                         4:26:05 4:29:07  177.-F50-54
1535. Delassaee Zuzanna               GER Eppstein                                    4:26:09 4:32:58  201.-F45-49
1536. Kaminski Iris                   GER Kassel                                      4:26:11 4:31:42  202.-F45-49
1537. Brauburger Larissa              GER Frankfurt                                   4:26:12 4:30:54   32.-F20-22
1538. Chalon Catherine                FRA Santes-Niedernberg                          4:26:17 4:29:47  203.-F45-49
1539. Anzmann Nadine                  GER TSG Mainaschaff                             4:26:17 4:33:03  240.-F30-34
1540. Rentschler Melanie              GER Bad Liebenzell                              4:26:22 4:30:54  204.-F45-49
1541. Bürck Anna Katharina            GER Baden-Baden                                 4:26:22 4:34:18   10.-F18-19
1542. Lambrecht Ulrike                GER TV 1848 Erlangen                            4:26:23 4:31:24  178.-F50-54
1543. Ikuma Takayo                    JPN Shizuoka                                    4:26:23 4:31:41  179.-F50-54
1544. Reichert-Grimm Verena           GER Ulm                                         4:26:24 4:29:02  241.-F30-34
1545. Wilkening Lys                   GER TV Lilienthal                               4:26:25 4:31:24  252.-F35-39
1546. Bergedieck Monika               GER early birds                                 4:26:26 4:33:53  205.-F45-49
1547. Klauer Vera                     GER Mühlheim                                    4:26:26 4:30:18  242.-F30-34
1548. Kruse Gabriele                  GER early birds                                 4:26:27 4:33:53  206.-F45-49
1549. Paolella Carolina               BEL Petit Rechain                               4:26:32 4:30:18  278.-F23-29
1550. Mesquita Maira                  BRA Sao Paulo                                   4:26:32 4:32:40  253.-F35-39
1551. Leal Melanie                    POR Frankfurt                                   4:26:36 4:31:53  243.-F30-34
1552. Kwol Jolanta                    GER BSG Klinik Rotes Kreuz                      4:26:41 4:32:29  207.-F45-49
1553. Groß Corina                     GER Waldfischbach-Burgalben                     4:26:42 4:31:01  254.-F35-39
1554. Kiefer Miriam                   GER SC Steinberg                                4:26:44 4:27:24  248.-F40-44
1555. Myny Kristina                   GER LGV Marathon Giessen                        4:26:46 4:32:11  249.-F40-44
1556. Mastropietro Sandra             GER ASICS FrontRunner                           4:26:51 4:30:31  279.-F23-29
1557. Nagy Monika                     HUN Balmazujvaros                               4:26:56 4:28:34  208.-F45-49
1558. Platzer Christine               GER Hannover                                    4:26:57 4:35:19  250.-F40-44
1559. Schröder Anja                   GER Berlin                                      4:26:59 4:30:42  251.-F40-44
1560. Mittler Yvette                  GER Marathonprojekt F/DA                        4:27:07 4:33:39  209.-F45-49
1561. Forgó Tünde                     HUN Hattersheim                                 4:27:08 4:29:49  210.-F45-49
1562. Latten Christine                GER Gifhorn                                     4:27:09 4:34:13  244.-F30-34
1563. Steidle Jana                    GER TSV Nusplingen                              4:27:13 4:32:47   33.-F20-22
1564. Teske Stefanie                  GER Buxtehuder SV v. 1862 e. V.                 4:27:15 4:33:12  280.-F23-29
1565. Lindner Evi                     GER Bad Soden                                   4:27:19 4:33:27  252.-F40-44
1566. Rühl Ute                        GER Frankfurt                                   4:27:19 4:32:02   62.-F55-59
1567. Sieger Susanne                  GER Ober-Olm                                    4:27:22 4:29:17  211.-F45-49
1568. Baumgardt Carina                GER SV TriCity Darmstadt                        4:27:22 4:27:31  255.-F35-39
1569. Macek Beatrice                  GER Adidas Runners                              4:27:24 4:30:23  281.-F23-29
1570. Kostenis-Trojahn Gerti          GER TV Grebenau                                 4:27:27 4:33:50  212.-F45-49
1571. Rabanus Ulrike                  GER Mainova                                     4:27:35 4:30:20   63.-F55-59
1572. Buschkamp Sandra                GER Lauffreunde HADI Wesel                      4:27:36 4:30:29  256.-F35-39
1573. Hippauf Susanne                 GER Frankfurt Marathon Club                     4:27:36 4:34:10  257.-F35-39
1574. Wedde Katja                     GER SG Monheim                                  4:27:37 4:32:09  213.-F45-49
1575. Haack Claudia                   GER Deutschland Klassiker LT Saaler Mühle       4:27:40 4:31:58  180.-F50-54
1576. Bickert Ulrike                  GER Marathonprojekt F/DA                        4:27:43 4:30:58  253.-F40-44
1577. Brustolon Susann                GER Haiger                                      4:27:45 4:32:19  254.-F40-44
1578. Taschek Petra                   GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:27:50 4:31:35  214.-F45-49
1579. Marz Konjit                     GER VLG Maximiliansau                           4:27:50 4:31:20  181.-F50-54
1580. Zimmermann Carmen               GER Köln                                        4:27:50 4:34:50  255.-F40-44
1581. Dolezelova Andrea               CZE BehejBrno.com                               4:27:54 4:32:46  256.-F40-44
1582. Hill Kelly                      GBR Bracknell                                   4:27:55 4:31:16  257.-F40-44
1583. Landrock Desiree                GER Weiterstadt                                 4:27:56 4:33:33  245.-F30-34
1584. Bildt Sandgren Cecilia          SWE TSM Running                                 4:27:57 4:33:21  215.-F45-49
1585. Homm Andrea                     GER Marathonprojekt F/DA                        4:27:57 4:34:29  182.-F50-54
1586. Rizou Katerina                  GRE Athens                                      4:27:59 4:33:59  183.-F50-54
1587. Nemela Daniela                  GER TV 1964 Landshut                            4:28:02 4:35:17  216.-F45-49
1588. Thome Rebekka                   GER Mainz                                       4:28:11 4:35:12  282.-F23-29
1589. Weber Simone                    GER Mainz                                       4:28:11 4:35:13  246.-F30-34
1590. Weber Carina                    GER Neuwied                                     4:28:11 4:35:13  283.-F23-29
1591. Wagner Andrea                   GER Marathonprojekt F/DA                        4:28:13 4:35:35  217.-F45-49
1592. Boehnke Alexandra               GER Wolnzach                                    4:28:18 4:34:22  258.-F40-44
1593. Römpp Christine                 GER Frankfurt                                   4:28:19 4:35:06  258.-F35-39
1594. Strack-Saßmannshausen Sandra    GER TV08 Feudingen                              4:28:21 4:30:18  259.-F40-44
1595. Onnertz Maike                   GER SC Bayer 05 Uerdingen e.V.                  4:28:23 4:31:01  218.-F45-49
1596. Düvel Sarah                     GER Hamburg                                     4:28:24 4:31:59  259.-F35-39
1597. Kustra Melanie                  GER Darmstadt                                   4:28:24 4:35:19  247.-F30-34
1598. Rußmann Eva                     GER TV Goldbach                                 4:28:25 4:30:53  248.-F30-34
1599. Dörpinghaus Heike               GER Btv                                         4:28:27 4:32:30  219.-F45-49
1600. Mengler Bianca                  GER Bingen                                      4:28:28 4:35:03  260.-F35-39
1601. Werner Britta                   GER TUS Massenheim                              4:28:28 4:36:49  249.-F30-34
1602. Bähr Liselotte                  GER Lg Amsel                                    4:28:29 4:36:12   34.-F20-22
1603. Ihrig Britta                    GER Finkenbach                                  4:28:30 4:33:33  261.-F35-39
1604. Sadikovic Lana                  DEN Copenhagen                                  4:28:30 4:33:01  250.-F30-34
1605. Jentzsch Jana                   GER Hamburg                                     4:28:33 4:32:37  260.-F40-44
1606. Hüsemann Karin                  GER Neuss                                       4:28:35 4:34:40   29.-F60-64
1607. Aghakeschipour Shirin           GER Hamburg                                     4:28:38 4:33:51  184.-F50-54
1608. Muhly Reinholz Marion           GER Ginnheimer LT                               4:28:42 4:36:08   64.-F55-59
1609. Helwing-Merz Angela             GER Läuferherz Darmstadt                        4:28:47 4:34:54  185.-F50-54
1610. Bernhard Ines                   GER Honda                                       4:28:49 4:34:14  284.-F23-29
1611. Perez Huerga Maria Jose         ESP Bremen                                      4:28:54 4:30:13  220.-F45-49
1612. Blasi Stefanie                  GER Adidas Runners                              4:28:54 4:31:54  251.-F30-34
1613. Zabudkin Julia                  GER Frankfurt                                   4:29:02 4:36:43  261.-F40-44
1614. Zey Jessica                     GER Wiesbaden                                   4:29:04 4:34:42  285.-F23-29
1615. Rizzo Rosaria                   ITA Alzenau                                     4:29:12 4:35:17  286.-F23-29
1616. Holle Tanja                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:29:17 4:36:18  262.-F40-44
1617. Klein Ramona                    GER München                                     4:29:17 4:37:35  287.-F23-29
1618. Müller Petra                    GER Heuss-Stadt Brackenheim                     4:29:19 4:34:54  221.-F45-49
1619. Friedl-Grötsch Judith           GER TSG Leihgestern                             4:29:21 4:35:55  222.-F45-49
1620. Defort Tatjana                  GER Linden                                      4:29:22 4:35:55  223.-F45-49
1621. Thiel Edith                     GER TSG Leihgestern                             4:29:22 4:35:55  186.-F50-54
1622. Dahms Cornelia                  GER SG Frankfurt-Nied                           4:29:23 4:31:24  224.-F45-49
1623. Gietl Maria                     ITA Gsies                                       4:29:32 4:33:51  187.-F50-54
1624. Racila van Groningen Valeria    ROU Bucharest                                   4:29:38 4:35:32   35.-F20-22
1625. Tifigiu Anca                    ROU Bucharest                                   4:29:38 4:35:32  225.-F45-49
1626. Solomon Oana                    ROU Bucuresti                                   4:29:38 4:35:32  263.-F40-44
1627. Krause Michaela                 GER BSG Merck                                   4:29:44 4:38:13  188.-F50-54
1628. Kämmerer Sigrid                 GER Mühlheim Am Main                            4:29:45 4:37:30  189.-F50-54
1629. Barth Melanie                   GER Eggenstein-Leopoldshafen                    4:29:48 4:33:55  264.-F40-44
1630. König Andrea                    GER Speyer                                      4:29:49 4:35:39  262.-F35-39
1631. Freiter Elisa                   GER TV Gettenau                                 4:29:51 4:38:08  288.-F23-29
1632. Suchan Camilla                  GER Beverstedt                                  4:29:55 4:36:46  265.-F40-44
1633. Stein Miriam                    GER R+V Triathlon Team                          4:29:56 4:35:04  266.-F40-44
1634. Sievering Kristine              GER Borbecker Raketen Essen                     4:30:00 4:32:11  263.-F35-39
1635. Gußner Marion                   GER Lauftreff Gelnhausen                        4:30:04 4:34:11  190.-F50-54
1636. Erlebach Isabel                 GER Frankfurt                                   4:30:06 4:36:24  264.-F35-39
1637. Ill Anja                        GER Mainhausen                                  4:30:08 4:32:56  226.-F45-49
1638. Günther Nicole                  GER ELT Großheubach                             4:30:09 4:32:40  252.-F30-34
1639. Zechel Sabrina                  GER Schriesheim                                 4:30:10 4:38:33  265.-F35-39
1640. Reich Steffi                    GER Lg Blau Weiß Hettstedt                      4:30:10 4:37:48  191.-F50-54
1641. Grebe Nadine                    GER Wenden                                      4:30:11 4:38:31  289.-F23-29
1642. Preisendörfer Ulrike            GER Ginnheimer LT                               4:30:17 4:37:43   30.-F60-64
1643. Walker Iris                     GER Laufgruppe Züschen                          4:30:19 4:38:42  227.-F45-49
1644. Sauerwald Vasiljka              GER ... läuft noch!                             4:30:26 4:36:01   10.-F65-69
1645. Santamaa Anna                   FIN München                                     4:30:26 4:34:18  228.-F45-49
1646. Strobel Nikola                  GER Pentling                                    4:30:29 4:38:37   11.-F18-19
1647. Rooney Sharron                  GBR London                                      4:30:32 4:37:19  192.-F50-54
1648. Rauscher Christiane             FRA Limersheim                                  4:30:32 4:39:07   65.-F55-59
1649. Tamme Jennifer                  GER Weinbach                                    4:30:32 4:37:22  266.-F35-39
1650. Schuster Gaby                   GER ASC Neu-Ulm                                 4:30:33 4:36:14  229.-F45-49
1651. Kothe Silvana                   GER Usingen                                     4:30:35 4:37:22   66.-F55-59
1652. Ross-Meadows Frances            GBR Stockport                                   4:30:37 4:38:51  230.-F45-49
1653. Ferber Heike                    GER team-naunheim.de                            4:30:40 4:38:09   67.-F55-59
1654. Jaquet Veronique                GER MACH3 Köln e.V.                             4:30:42 4:37:04  267.-F40-44
1655. Dreßen Laura                    GER Frankfurt Am Main                           4:30:46 4:36:26  290.-F23-29
1656. Salzer Sandra                   GER TV Laubenheim 1883 e.V.                     4:30:52 4:35:37  268.-F40-44
1657. Nilsson Jeanette                SWE Sävast Skiteam                              4:30:55 4:34:45  193.-F50-54
1658. Hunzek Karina                   GER Nürnberg                                    4:30:56 4:35:30  231.-F45-49
1659. Schubath Anja                   GER TV Eichelhain Team Erdinger Alkoholfrei     4:30:56 4:35:08  232.-F45-49
1660. Wittler Christine               GER LTF Selbach                                 4:30:57 4:37:57  194.-F50-54
1661. Friedrich-Meier Susanne         GER Lauffreunde Emsland                         4:30:58 4:34:37   68.-F55-59
1662. Spieker Elke                    GER SV Dohren                                   4:30:59 4:34:37  233.-F45-49
1663. Ochs Angelina                   GER KSV Baunatal                                4:31:03 4:38:08  291.-F23-29
1664. Ochs Saskia                     GER KSV Baunatal                                4:31:04 4:38:08  292.-F23-29
1665. Carroue Charlotte               FRA Allouagne                                   4:31:15 4:34:50  293.-F23-29
1666. Jakubeková Dominika             SVK Düsseldorf                                  4:31:15 4:34:52  294.-F23-29
1667. Frischkorn Christina            GER LT Unterreichenbach                         4:31:16 4:36:09  269.-F40-44
1668. Stickel-Mehlhorn Gudrun         GER TSV 1875 Bonames                            4:31:21 4:38:49   11.-F65-69
1669. Hannesdottir Steinunn Anna      ISL Reykjavik                                   4:31:21 4:34:34  295.-F23-29
1670. Lefrancois Elise                FRA Vendin Les Bethune                          4:31:23 4:34:59  296.-F23-29
1671. Buse Siglinde                   GER Marathon-Team Ketsch                        4:31:24 4:34:57   12.-F65-69
1672. Schallmann Annegret             GER Jedes Training Zählt twg1861                4:31:29 4:34:26  267.-F35-39
1673. Klein Claudia                   GER Asbach                                      4:31:34 4:40:18  234.-F45-49
1674. Vogler Sibylle                  GER SC Kemmern                                  4:31:35 4:34:04    4.-F70-74
1675. Kluge Inge                      GER TSG Leihgestern                             4:31:40 4:38:14   69.-F55-59
1676. Eppel Silke                     GER ASG Tria Hockenheim                         4:31:42 4:38:55  253.-F30-34
1677. Jung Katrin                     GER Zeulenroda-Triebes                          4:31:45 4:37:21  270.-F40-44
1678. Rausch Isolde                   GER LTV Kiel-Ost                                4:31:47 4:37:59  195.-F50-54
1679. Wallauer Christine              GER Wiesbaden                                   4:31:51 4:38:03  254.-F30-34
1680. Pfeiffer-Klein Michaela         GER Treiser LWT                                 4:31:54 4:37:02  196.-F50-54
1681. Kohler Alexandra                GER Whiskey Running Team                        4:31:54 4:40:40  235.-F45-49
1682. Luft Lisa                       GER Florstadt                                   4:31:56 4:40:37  255.-F30-34
1683. Romieux Estelle                 FRA Bubry                                       4:32:06 4:37:29  271.-F40-44
1684. Lopatinskaya Anna               USA Reykjavik                                   4:32:18 4:38:21  268.-F35-39
1685. Kopperschmidt Petra             GER SchniPoSa                                   4:32:19 4:39:49  236.-F45-49
1686. Münch Viola                     GER Frankfurt                                   4:32:22 4:38:05  297.-F23-29
1687. Niemeyer Petra                  GER Frankfurt                                   4:32:30 4:38:36  237.-F45-49
1688. Weinecker Julika                GER Run2gether                                  4:32:30 4:40:18  269.-F35-39
1689. Dreisow Antje                   GER SG Finne Billroda                           4:32:33 4:39:48  270.-F35-39
1690. Blach Gisa                      GER Aschaffenburg                               4:32:37 4:39:29  272.-F40-44
1691. Lehnert Christine               GER Horb-Nordstetten                            4:32:38 4:40:53  197.-F50-54
1692. Weng Yu                         GER Darmstadt                                   4:32:40 4:36:29  256.-F30-34
1693. Ams Dunja                       GER Karlsruhe                                   4:32:48 4:38:02  271.-F35-39
1694. Schreier Alexandra              GER Lauben                                      4:32:50 4:40:37  298.-F23-29
1695. Bissot Jessica                  GER Schlieren                                   4:32:52 4:33:24  273.-F40-44
1696. Björn Sofie                     SWE Gävle                                       4:32:52 4:37:17  257.-F30-34
1697. Hardt Sabine                    GER SC Oberlahn                                 4:32:57 4:39:46  198.-F50-54
1698. Nickles Jutta                   GER TV Großwallstadt                            4:32:59 4:39:44  272.-F35-39
1699. Strepp Roswitha                 GER TSV Wittlingen                              4:33:00 4:41:25   31.-F60-64
1700. Schwella Anika                  GER Heilbronn                                   4:33:06 4:39:27  299.-F23-29
1701. Ivanic Lilli                    GER Filderstadt                                 4:33:06 4:37:47  274.-F40-44
1702. Jansen-Pollmann Monika          GER Twist                                       4:33:07 4:36:45  199.-F50-54
1703. Reiter-Nohn Petra               GER Lt SV Westum                                4:33:07 4:39:49   70.-F55-59
1704. Budde Nadine                    GER Willingen                                   4:33:09 4:36:21  258.-F30-34
1705. Hock Cornelia                   GER Schwesterherz                               4:33:10 4:38:33  259.-F30-34
1706. Hock Claudia                    GER Schwesterherz                               4:33:10 4:38:33  275.-F40-44
1707. Keulicht Simone                 GER Mainova                                     4:33:14 4:37:38  238.-F45-49
1708. Koglin Sabrina                  GER #WERUNFRANKFURT                             4:33:18 4:39:22  273.-F35-39
1709. Richter Beatrix                 GER Wiesbaden                                   4:33:21 4:37:21  200.-F50-54
1710. Bohnert Sandra                  FRA Wangen                                      4:33:25 4:39:32  276.-F40-44
1711. Spannhoff Hannelore             GER Emder LG                                    4:33:28 4:40:43  201.-F50-54
1712. Schickewitz-Hüttling Susanne    GER Augsburg                                    4:33:29 4:40:56  274.-F35-39
1713. Theuner Kirsten                 GER Mühltal                                     4:33:29 4:41:09  277.-F40-44
1714. Fedorowicz Anita                GER Frankfurt                                   4:33:30 4:39:41  275.-F35-39
1715. Rausch Helga                    GER Frankfurt                                   4:33:36 4:41:56    5.-F70-74
1716. Stadali Jessica                 GER Kaaks                                       4:33:38 4:39:47  276.-F35-39
1717. Eckhoff Marianne                GER LG Lüneburg                                 4:33:43 4:33:54  239.-F45-49
1718. Knapik Kaja                     GER Darmstadt                                   4:33:46 4:39:27  300.-F23-29
1719. Strucken Sandra                 GER Rödermark                                   4:33:47 4:33:54  240.-F45-49
1720. Spiegel Rosemarie               GER Djk Frankonia Porz                          4:33:51 4:40:23   71.-F55-59
1721. Dost Farsana                    GER Frankfurt                                   4:33:53 4:37:23  277.-F35-39
1722. Friehmelt Sonja                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:34:00 4:39:26  260.-F30-34
1723. Dörr Dorothee                   GER ForumTeam / LT Bernd Hübner                 4:34:02 4:38:22  241.-F45-49
1724. Schnegulau Silvia               GER Itzehoe                                     4:34:11 4:40:24  278.-F40-44
1725. Krolow Marianne                 GER Frankfurt M                                 4:34:11 4:42:46   13.-F65-69
1726. Ermis Jana                      GER Laufteam Gelnhausen                         4:34:17 4:39:43  279.-F40-44
1727. Miess Esther                    GER Streakrunner de                             4:34:17 4:41:13  202.-F50-54
1728. Haukoe Bodhild Roaldset         NOR Oslo                                        4:34:21 4:41:41  261.-F30-34
1729. Luttenberger Diana              GER Stuttgart                                   4:34:29 4:39:02  242.-F45-49
1730. Ludwiczak Karolina              POL Frankfurt Am Main                           4:34:35 4:41:35  301.-F23-29
1731. Gruber Carmen                   GER Würzburg                                    4:34:41 4:41:50  262.-F30-34
1732. Georgieva Petya                 BUL Leuven                                      4:34:46 4:40:48  263.-F30-34
1733. Alflen Saskia                   GER DJK Triathlon Andernach                     4:34:47 4:39:37  302.-F23-29
1734. Niedenführ Evelyn               GER Ginnheimer LT                               4:34:47 4:42:12   72.-F55-59
1735. Bielke Julia                    GER CCSports Göttingen                          4:34:48 4:40:55  280.-F40-44
1736. Van Den Herik Yvonne            NED Rotterdam                                   4:35:01 4:35:51   32.-F60-64
1737. Jongbloed Henriette             NED Idstein Walsdorf                            4:35:03 4:40:02  281.-F40-44
1738. Treffs Anja                     GER SKC Deutsche Bundesbank                     4:35:18 4:39:56  264.-F30-34
1739. Hennig Anna                     GER Hofheim                                     4:35:19 4:37:18  303.-F23-29
1740. Schultheis Daniela              GER Bio Runner Rhein Main                       4:35:21 4:42:37  243.-F45-49
1741. Paßmann Sandra                  GER Kelkheim                                    4:35:27 4:41:14  282.-F40-44
1742. Franz Annette                   GER Tsv Keilberg Lauftreff                      4:35:31 4:39:28  203.-F50-54
1743. Messerschmidt Susanne           GER Rosdorf                                     4:35:36 4:43:04   73.-F55-59
1744. Keuerleber Steffi               GER Wilde Hilde Team                            4:35:38 4:39:44  283.-F40-44
1745. Burbach Petra                   GER Bad Camberg                                 4:35:40 4:42:54  204.-F50-54
1746. Patzel Michaela                 GER ETSV Lauda                                  4:35:40 4:38:49   33.-F60-64
1747. Budzynski Marlene               GER Frankfurt                                   4:35:42 4:42:45  265.-F30-34
1748. Schnorr Angela                  GER team-naunheim.de                            4:35:48 4:44:06  244.-F45-49
1749. Bülte Anette                    GER Die Irrläufer                               4:35:51 4:37:39  205.-F50-54
1750. Köcher Andrea                   GER Tsv Öschelbronn Lt                          4:35:54 4:43:08  284.-F40-44
1751. Sohni Bianca                    GER Kelkehim                                    4:35:54 4:39:39  285.-F40-44
1752. Hennicke Anne Kathleen          GER Team Kyffhäuser                             4:36:01 4:42:58  304.-F23-29
1753. Trapp Annette                   GER Gersfeld                                    4:36:03 4:42:03  245.-F45-49
1754. Bohmann Theresa                 GER Frankfurt Am Main                           4:36:05 4:42:23  305.-F23-29
1755. Eich Nicole                     GER Bielefeld                                   4:36:06 4:41:29  246.-F45-49
1756. Van Nek Gon                     NED Loopgroep Aart Stigter                      4:36:11 4:42:08  286.-F40-44
1757. Schmidt Isabelle                GER LG Brechen                                  4:36:21 4:43:22  266.-F30-34
1758. Hecker Stephanie                GER LG Brechen / ECB Running Section            4:36:21 4:43:22  267.-F30-34
1759. Weskamp Betty                   GER Sanofi                                      4:36:23 4:38:47  206.-F50-54
1760. Neumann Nina                    GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:36:24 4:42:02  287.-F40-44
1761. Stippich Elke                   GER Lahr                                        4:36:28 4:43:25  207.-F50-54
1762. Engel Simone                    GER Vacha                                       4:36:33 4:43:55  247.-F45-49
1763. Schneider Uta                   GER Mainz                                       4:36:45 4:43:05  288.-F40-44
1764. Legendre Marie-Laure            FRA Varennes-Vauzelles                          4:36:47 4:39:37  248.-F45-49
1765. Rohdich Nadja                   GER Ingelheim                                   4:36:49 4:45:34  249.-F45-49
1766. Nebel Lisa Julia                GER Equipe Daniel Rech                          4:36:49 4:44:21  306.-F23-29
1767. Holecek Yvonne                  GER SRL Koblenz Team Erdinger                   4:36:58 4:37:17  289.-F40-44
1768. Franchi Letizia                 ITA Roma                                        4:36:58 4:41:36  290.-F40-44
1769. Brunner Miriam                  GER Göttingen                                   4:36:59 4:45:16  307.-F23-29
1770. Pon Vanessa                     USA San Francisco                               4:37:00 4:45:16  268.-F30-34
1771. Gwala Nomkhosi                  RSA Kingsburgh                                  4:37:04 4:37:08  291.-F40-44
1772. Ripatti Kirsi                   FIN Helsinki                                    4:37:06 4:37:56  208.-F50-54
1773. Ripatti Tiia-Maria              FIN Helsinki                                    4:37:06 4:37:56   36.-F20-22
1774. Dölken Mechthild                GER Heidelberg                                  4:37:06 4:43:19  209.-F50-54
1775. Scheller Tatjana                GER Schelli Family Runners                      4:37:09 4:44:43  292.-F40-44
1776. Thomas Vera                     GER Bad Rappenau                                4:37:14 4:43:25   74.-F55-59
1777. Reckzeh Inge                    GER Haiger                                      4:37:14 4:41:49  210.-F50-54
1778. Frech Andrea                    GER Wiesbaden                                   4:37:16 4:44:16  293.-F40-44
1779. Dräger Kathrin                  GER Freiburg                                    4:37:17 4:42:15  278.-F35-39
1780. Piehler Gwendolin               GER Frankfurt                                   4:37:24 4:44:02  279.-F35-39
1781. Kogej Claudia                   GER Buseck                                      4:37:26 4:43:15  294.-F40-44
1782. Biewald Claudia                 GER ASG Tria Hockenheim                         4:37:27 4:38:55  211.-F50-54
1783. Lang Conny                      GER ASG Tria Hockenheim                         4:37:27 4:38:55   75.-F55-59
1784. Arnold Ute                      GER ASG Tria Hockenheim                         4:37:27 4:38:55   76.-F55-59
1785. Stepponat Birgit                GER Die Irrläufer Bad Homburg                   4:37:31 4:40:27  212.-F50-54
1786. Kilb Andrea                     GER Heidenrod                                   4:37:31 4:45:23  295.-F40-44
1787. Laufer Ricarda                  GER Die Irrläufer Bad Homburg                   4:37:31 4:40:27  280.-F35-39
1788. Koall Kathrin                   GER BSG Commerzbank AG                          4:37:35 4:44:53  250.-F45-49
1789. Noah Daniela                    GER Enger                                       4:37:37 4:44:22  269.-F30-34
1790. Hoffmann Elke                   GER LC Donnersberg                              4:37:38 4:41:33  251.-F45-49
1791. Tas Ebru                        GER Hardtseemafia Triathlon                     4:37:42 4:44:37  308.-F23-29
1792. Delwa Susanne                   GER TSV Eintracht Stadtallendorf                4:37:45 4:44:22  252.-F45-49
1793. Brings Angela                   GER Bergisch Gladbach                           4:37:51 4:44:59  253.-F45-49
1794. Bierfreund Daniela              GER Grafenau                                    4:37:52 4:44:59   77.-F55-59
1795. Baumann Anne                    GER Hamburg                                     4:37:53 4:44:29  296.-F40-44
1796. Kohlgraf Regina                 GER Neuwied                                     4:37:54 4:46:17  254.-F45-49
1797. Hallmann Brigitte               GER Bad Schwalbach                              4:37:57 4:44:06   78.-F55-59
1798. Leinweber Sylvia                GER Frankfurt                                   4:38:08 4:43:05  297.-F40-44
1799. Häuser Carina                   GER Traiser FC                                  4:38:09 4:46:01  281.-F35-39
1800. Zschätzsch Daniela              GER Wettenberg                                  4:38:10 4:46:01  282.-F35-39
1801. Langstroff Anna                 GER Butzbach                                    4:38:15 4:40:57  309.-F23-29
1802. Winter Susanne                  GER Sandbox Warriors                            4:38:17 4:41:58  255.-F45-49
1803. Wöllner Anja                    GER Leimen                                      4:38:27 4:44:12  298.-F40-44
1804. Grickevica Olga                 LAT R?Ga                                        4:38:27 4:40:06  213.-F50-54
1805. Richard Marie-Anne              BEL Dinant                                      4:38:32 4:40:41  214.-F50-54
1806. Malkomes Meike                  GER Nicht ZugewieseN                            4:38:33 4:46:10  299.-F40-44
1807. Strunk Bettina                  GER team-naunheim.de                            4:38:34 4:41:46  215.-F50-54
1808. Gray Sina                       GER Offenbach                                   4:38:38 4:47:16  283.-F35-39
1809. Helle Fabienne                  GER Hannover Runners                            4:38:39 4:41:04  270.-F30-34
1810. Häuser Gabriele                 GER Team Teva Ratiopharm                        4:38:46 4:42:14  216.-F50-54
1811. Bolle Regine                    GER Frankfurt Am Main                           4:38:49 4:45:14  256.-F45-49
1812. Möckel Katja                    GER Neu-Isenburg                                4:38:53 4:45:42  284.-F35-39
1813. Hauk Yvonne                     GER Team Energieversorgung MainSpessart         4:39:01 4:43:36  300.-F40-44
1814. Braun Anette                    GER Nittel                                      4:39:02 4:44:44   79.-F55-59
1815. Mutter Bianca                   GER Marathonprojekt F/DA                        4:39:03 4:45:42  271.-F30-34
1816. Trichard Alexandra              FRA Tourcoing                                   4:39:05 4:42:55  301.-F40-44
1817. Szényi Sarolta                  HUN Sashegyi Gepardok                           4:39:12 4:44:36  285.-F35-39
1818. Klein Alex                      GER TV Attendorn                                4:39:25 4:44:16  302.-F40-44
1819. Hay Anne                        SCO Dunbar Running Club                         4:39:25 4:41:20   80.-F55-59
1820. Lang Karina                     GER Frankfurt                                   4:39:27 4:46:02  272.-F30-34
1821. Fischer Lydia                   GER Frankfurt                                   4:39:31 4:45:14   37.-F20-22
1822. Schnelle Susanne                GER Radfahrclub Oberstedten                     4:39:31 4:48:06  217.-F50-54
1823. Fjelstad Solrun                 NOR Drammen                                     4:39:37 4:46:00  257.-F45-49
1824. Le Strat Julie                  FRA Bubry                                       4:39:39 4:45:02  303.-F40-44
1825. Samiers Stéphanie               FRA Lipsheim                                    4:39:51 4:40:21  304.-F40-44
1826. Futami Yoko                     JPN Frankfurt                                   4:39:52 4:47:23  258.-F45-49
1827. Schmidt Nicole                  GER SCC Scharmede                               4:39:58 4:46:50  259.-F45-49
1828. Reissig Steffi                  GER SV Wartburgstadt Eisenach                   4:40:13 4:44:44   81.-F55-59
1829. Varcoe Helen                    GBR Horsham                                     4:40:14 4:44:48  260.-F45-49
1830. Möller Annika                   GER Ausackerholz                                4:40:14 4:48:30  273.-F30-34
1831. Eberz Simona                    GER Köln                                        4:40:14 4:47:53  310.-F23-29
1832. Vogel Sabrina                   GER Tus Hesperinghausen                         4:40:17 4:48:34  311.-F23-29
1833. Sattel Felizitas                GER Himmelstadt                                 4:40:25 4:46:14  274.-F30-34
1834. Fluder Melanie                  GER Kirchheim                                   4:40:26 4:46:24  305.-F40-44
1835. Thies Silke                     GER Bad Camberg                                 4:40:30 4:46:47  261.-F45-49
1836. Jones Helene                    GER Pebbles and Bamm-Bamm                       4:40:33 4:45:52  286.-F35-39
1837. Pötsch Kirsten                  GER BSG DRV Berlin-Brandenburg                  4:40:34 4:47:40  306.-F40-44
1838. Preuß Aileen                    GER DLRG Berlin                                 4:40:36 4:49:19  287.-F35-39
1839. Holthöfer Martina               GER DLRG Ortsgruppe Nienburg                    4:40:38 4:48:22  218.-F50-54
1840. Gerlach Michelle                GER FC St. Pauli Triathlon                      4:40:45 4:48:22  312.-F23-29
1841. Graf Angela                     GER Team LEIPZIG MARATHON                       4:40:45 4:44:37  219.-F50-54
1842. Zoidl Franziska                 AUT Wien                                        4:40:48 4:47:30  313.-F23-29
1843. Keder-Van De Rijdt Ingrid       NED Venloop                                     4:41:00 4:49:46  262.-F45-49
1844. Eis Jutta                       GER Hannover                                    4:41:08 4:46:37   82.-F55-59
1845. Birke Jasmin                    GER Reichelsheim                                4:41:09 4:48:18  314.-F23-29
1846. Dasch Regina                    GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:41:13 4:48:37  288.-F35-39
1847. Frank Claudia                   GER FCW                                         4:41:22 4:47:26   83.-F55-59
1848. Wittendorff Mathilde            DEN Viby J                                      4:41:24 4:47:53   12.-F18-19
1849. Többens Barbara                 GER Winsen Aller                                4:41:27 4:49:37  289.-F35-39
1850. Lorz Alexandra                  GER Mörfelden-Walldorf                          4:41:28 4:41:57  220.-F50-54
1851. Lorz Celine                     GER Mörfelden-Walldorf                          4:41:29 4:41:57   38.-F20-22
1852. Fitzon Dorothee                 GER Essen                                       4:41:32 4:48:03  307.-F40-44
1853. Koppel Corinna                  GER Weinbach                                    4:41:33 4:48:23  290.-F35-39
1854. Krejsova Simona                 GER Offenbach Am Main                           4:41:33 4:48:39  308.-F40-44
1855. Doering Astrid                  GER Frankfurt                                   4:41:43 4:48:55  309.-F40-44
1856. Herbach Karina                  BEL BSG SANOFI                                  4:41:49 4:48:45  221.-F50-54
1857. Beierlein Susanna               GER Frankfurt                                   4:41:49 4:50:41  291.-F35-39
1858. Dirkes Anne                     GER Abgehts09                                   4:41:51 4:48:51   84.-F55-59
1859. Racic M Lissa                   FRA Diebling                                    4:41:56 4:47:48  292.-F35-39
1860. Hoffmann Regina                 GER SC Oberlahn                                 4:41:57 4:48:40   85.-F55-59
1861. Kandora Kerstin                 GER Kelkheim                                    4:41:58 4:46:35  310.-F40-44
1862. Molnar Aniko                    HUN Budapest                                    4:41:58 4:44:14  293.-F35-39
1863. Wittland Marlies                GER Bad Homburg                                 4:42:03 4:48:57   86.-F55-59
1864. Richter Tanja                   GER SG Egelsbach 1874 e.V.                      4:42:29 4:47:12  311.-F40-44
1865. Odde Heidi                      NOR Bergen                                      4:42:37 4:50:06  294.-F35-39
1866. Johann Laura                    GER Tri-Force Fulda                             4:42:40 4:48:04   39.-F20-22
1867. Bartulovic Miranda              BIH Ark rekreativci Tuzla                       4:42:44 4:49:06  275.-F30-34
1868. Haller Susanne                  GER Gernsbach                                   4:42:46 4:45:18  312.-F40-44
1869. Ernst Patricia                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:42:53 4:47:29  263.-F45-49
1870. Mascher Konstanze               GER Rennsteiglaufverein Eisenach                4:42:59 4:47:13  222.-F50-54
1871. Brumbaugh Susan                 USA Albuquerque                                 4:43:07 4:51:05  276.-F30-34
1872. Skrzypek Eva                    GER Neumarkt                                    4:43:08 4:47:21   87.-F55-59
1873. Wolf Tanja                      GER Riegelsberg                                 4:43:13 4:50:25  277.-F30-34
1874. Nogoy Myra                      PHI Levallois-Perret                            4:43:19 4:44:33  313.-F40-44
1875. Hennings Ute                    GER Rosdorf                                     4:43:25 4:47:32  223.-F50-54
1876. Mikula Claudia                  GER BSG JVA Würzburg                            4:43:29 4:52:12  314.-F40-44
1877. Gerhardy Sylvie                 FRA Afcf Alsace                                 4:43:35 4:48:43  264.-F45-49
1878. Simkuviene Jurate               LTU green team                                  4:43:38 4:48:55  265.-F45-49
1879. Wagner Katharina                GER Heidelberg                                  4:43:39 4:50:28  315.-F23-29
1880. Wally Stephanie                 GER Marathonprojekt F/DA                        4:43:39 4:51:01  315.-F40-44
1881. Karakaya Ayla                   GER TV Laubenheim 1883 e.V.                     4:43:40 4:48:26  266.-F45-49
1882. Perner Evi                      GER heart racer team                            4:43:44 4:45:47   34.-F60-64
1883. Pöpperl Kerstin                 GER Udenheim                                    4:43:50 4:52:02  267.-F45-49
1884. Battiany Dagmar                 GER Ginnheimer LT                               4:43:50 4:52:25   14.-F65-69
1885. Tolnai Kata                     HUN #WERUNFRANKFURT                             4:43:54 4:50:48  316.-F40-44
1886. Emrich Jessica                  GER Niedermohr                                  4:43:54 4:46:02  295.-F35-39
1887. Landsberg Birte                 GER Hundsmühler Tv                              4:43:55 4:49:41  317.-F40-44
1888. Meinen Iris                     GER Hundsmühlen                                 4:43:55 4:49:42  268.-F45-49
1889. O'Neill Clare                   IRL Co Dublin                                   4:44:01 4:44:28   88.-F55-59
1890. Trost Karin                     GER Bensheim                                    4:44:02 4:51:56  318.-F40-44
1891. Gauer-Mauc Sandrine             FRA FMAC                                        4:44:02 4:46:51  269.-F45-49
1892. Usai Celine                     FRA Stiring Wendel                              4:44:03 4:46:51  319.-F40-44
1893. Ehrhardt-Böger Mona             GER Erfurt                                      4:44:04 4:51:35  270.-F45-49
1894. Breuer Bettina                  GER Kassel                                      4:44:08 4:49:39  271.-F45-49
1895. Tervo Jaana                     FIN Ilmajoki                                    4:44:12 4:47:40  272.-F45-49
1896. Ting Caro                       GER Zürich                                      4:44:18 4:49:55  320.-F40-44
1897. Dreier Vanessa                  SUI #WERUNFRANKFURT                             4:44:22 4:50:43  316.-F23-29
1898. Angberg Christina               SWE Filipstad                                   4:44:22 4:52:17  321.-F40-44
1899. Böiers Ulrika                   SWE Runacademy IF                               4:44:28 4:53:08  296.-F35-39
1900. Bachmann Nicole                 GER Frankfurt                                   4:44:31 4:52:20  273.-F45-49
1901. Stella Tanja                    GER Stadtmarathon Würzburg e.V.                 4:44:37 4:50:45  297.-F35-39
1902. Mohr Corinne                    FRA Teting Sur Nied                             4:44:40 4:52:19  322.-F40-44
1903. Seibert Christina               GER TTG Schadenbach                             4:44:41 4:47:43  274.-F45-49
1904. Thöni Astrid                    AUT Die Marathönis                              4:44:41 4:51:59  224.-F50-54
1905. Tautges Carmen                  GER Nicht ZugewieseN                            4:44:42 4:49:18  323.-F40-44
1906. Onishi Miku                     GER Frankfurt Am Main                           4:44:49 4:51:33  317.-F23-29
1907. Hick Andrea                     GER RC Vorwärts Speyer                          4:44:51 4:49:45  225.-F50-54
1908. De Jonge Caroline               BEL Destelbergen                                4:45:00 4:50:38  275.-F45-49
1909. Mendrek Martina                 CZE BehejBrno.com                               4:45:09 4:50:00  276.-F45-49
1910. Rott Silvia                     GER Geisenheim                                  4:45:09 4:48:15  226.-F50-54
1911. Rezic Martina                   CRO LG Seligenstadt                             4:45:12 4:51:07  298.-F35-39
1912. Kortesniemi Pia                 FIN Tampereen maratonklubi                      4:45:18 4:52:29  277.-F45-49
1913. Palm Julia                      GER Ostfriesland                                4:45:19 4:52:33  299.-F35-39
1914. Kloß Andrea                     GER Lauffreunde HADI Wesel                      4:45:22 4:54:02  300.-F35-39
1915. Peschel Olga                    GER Frankfurt                                   4:45:22 4:51:23  278.-F30-34
1916. Kraft Anika                     GER Erzhausen                                   4:45:22 4:51:23  279.-F30-34
1917. Wessinger Daniela               GER Böhl-Iggelheim                              4:45:25 4:51:15  318.-F23-29
1918. Hallstein Sibylle               GER Long Beach                                  4:45:33 4:53:13  301.-F35-39
1919. Schumacher Katinka              GER Eintracht Frankfurt                         4:45:34 4:52:10  280.-F30-34
1920. Laule Karin                     GER Marathonprojekt F/DA                        4:45:39 4:53:56  227.-F50-54
1921. Müller Ute                      GER Team LEIPZIG MARATHON                       4:45:43 4:53:43   89.-F55-59
1922. Runkel Sabine                   GER SRL Triathlon Koblenz / Team Erdinger AF    4:45:46 4:46:05  228.-F50-54
1923. Huber Susann                    GER Racebooker                                  4:45:48 4:51:14  319.-F23-29
1924. Quint Janika                    GER Crossfit Main-Taunus                        4:45:58 4:53:53  320.-F23-29
1925. Leib Susanne                    GER Lich                                        4:46:09 4:54:01  229.-F50-54
1926. Didier Nadine                   GER Kirchheimbolanden                           4:46:10 4:53:53  321.-F23-29
1927. Immel Bernadette                GER SC Oberlahn                                 4:46:10 4:52:59  278.-F45-49
1928. Bistron Sylke                   GER LG Mauerweg Berlin e.V.                     4:46:14 4:51:14  279.-F45-49
1929. Reschke Olga                    GER Großostheim                                 4:46:17 4:49:17  324.-F40-44
1930. Vasconcelos Rosa                BRA S?o Paulo                                   4:46:18 4:49:40  325.-F40-44
1931. Dede Mariya                     GER Bad Vilbel                                  4:46:24 4:52:36  302.-F35-39
1932. Ebeling Bianca                  GER Bad Vilbel                                  4:46:25 4:52:36  303.-F35-39
1933. Moloney Martina                 IRL The Churchtown Roadrunners A.C.             4:46:25 4:50:57  304.-F35-39
1934. Yares Elizabeth                 USA Saint Paul                                  4:46:25 4:52:52  322.-F23-29
1935. Mechnich Simone                 GER Rennschnecken Siefersheim                   4:46:28 4:55:19  280.-F45-49
1936. Möller Doro                     GER Freie Schwimmer Düsseldorf                  4:46:37 4:54:59  281.-F30-34
1937. Marshall Jessica                SWE Stockholm                                   4:46:39 4:52:49  326.-F40-44
1938. Wienhold Clara                  GER Frankfurt                                   4:46:46 4:52:53   40.-F20-22
1939. Meyer Carmen                    GER Ludwigshafen                                4:46:49 4:55:29  282.-F30-34
1940. Sandahl Kirsten                 DEN Haderslev                                   4:46:56 4:49:12  230.-F50-54
1941. Thelen Evelyn                   GER Lauftreff TSG Schopfheim                    4:47:00 4:55:35  231.-F50-54
1942. Winkler Birgit                  GER Marathonprojekt F/DA                        4:47:07 4:55:29  281.-F45-49
1943. Fink Silke                      GER Schöneck                                    4:47:08 4:54:36  305.-F35-39
1944. Walsh Aishling                  IRL Co Limerick                                 4:47:13 4:53:53  283.-F30-34
1945. Staab Carola                    GER LG Seligenstadt                             4:47:16 4:47:17  282.-F45-49
1946. Preisner Bettina                GER Frankfurt Läuft                             4:47:20 4:48:47  327.-F40-44
1947. Stevens Brooke                  GBR London                                      4:47:26 4:47:51  306.-F35-39
1948. Hegmann Evita                   GER Heimbuchenthal                              4:47:34 4:54:14   41.-F20-22
1949. Kapala Ingeborg                 GER Ksv Klein-Rohrheim                          4:47:38 4:56:28   90.-F55-59
1950. Medina Leeann                   GER Frankfurt                                   4:47:40 4:50:11  323.-F23-29
1951. Saborowski Antje                GER Frankfurt                                   4:47:41 4:56:15  328.-F40-44
1952. Tjaden Manuela                  GER Emder LG                                    4:47:42 4:55:07  232.-F50-54
1953. Braun Ricarda                   GER München                                     4:47:46 4:48:33  307.-F35-39
1954. Barcot Helena                   AUT Club Supermarathon Austria                  4:47:47 4:55:09  283.-F45-49
1955. Brinkmann-Weiss Claudia         GER Hanau                                       4:47:54 4:56:33   35.-F60-64
1956. Campbell Tanya                  GER Großwallstadt                               4:47:55 4:55:07  284.-F30-34
1957. Akinbode Adedayo                NGR Ikeja                                       4:47:59 4:49:12  233.-F50-54
1958. Fakler-Baur Marion              GER Chili Runners Laupheim                      4:48:00 4:55:18  284.-F45-49
1959. Hey Astrid                      GER LAG Saarbrücken                             4:48:04 4:55:28  308.-F35-39
1960. Rensmann Irmgard                GER SV Bawinkel                                 4:48:05 4:55:35  234.-F50-54
1961. Kaiser Melanie                  GER Rennschnecken Siefersheim                   4:48:08 4:56:58  285.-F45-49
1962. Bieber Michaela                 GER Solms                                       4:48:09 4:55:06  329.-F40-44
1963. Rücker Rebecca                  GER Ehringshausen                               4:48:10 4:55:06  285.-F30-34
1964. Becker Ines                     GER Arnstadt                                    4:48:11 4:55:12  286.-F45-49
1965. Hohmann Kerstin                 GER Maintal                                     4:48:11 4:53:47  330.-F40-44
1966. Kettenuß Anke                   GER Weilrod                                     4:48:11 4:54:20  331.-F40-44
1967. Hansen Birgit                   DEN Odense C                                    4:48:25 4:52:55  235.-F50-54
1968. Frank Maximiliane               GER PSKarlsruhe Triathlon                       4:48:38 4:51:21  309.-F35-39
1969. Wagner Eva                      GER Augsburg                                    4:48:42 4:56:33  287.-F45-49
1970. Reding Christiane               LUX Spiridon08                                  4:48:46 4:48:52   15.-F65-69
1971. Drecker Jacqueline              GER lt-run4fun.de                               4:49:02 4:52:07  236.-F50-54
1972. Apostel Julia                   GER Köln                                        4:49:06 4:56:26  310.-F35-39
1973. Kasahara Hiroko                 JPN Mizuho-Ku Nagoya                            4:49:15 4:49:39  288.-F45-49
1974. Queney Cathy                    FRA Sarreguemines                               4:49:17 4:56:17  289.-F45-49
1975. Küppers Jutta                   GER Kaiserslautern                              4:49:21 4:49:39  237.-F50-54
1976. Sieler Sandra                   GER Frankfurt                                   4:49:22 4:55:17  332.-F40-44
1977. Krimmel Katja                   GER #WERUNFRANKFURT                             4:49:37 4:54:35  324.-F23-29
1978. Bauhofer Isabelle               GER Tettnang                                    4:49:37 4:55:15  325.-F23-29
1979. Juschak Jeannette               GER SC Oberlahn                                 4:49:45 4:56:34  238.-F50-54
1980. Kruscha Anne                    GER Oberursel                                   4:49:50 4:58:33  286.-F30-34
1981. Margieva Olga                   RUS Moscow                                      4:49:52 4:56:37  326.-F23-29
1982. Oberhauser Ksenia               GER St Wendel                                   4:49:56 4:55:28  287.-F30-34
1983. Iurascu Dalia                   SWE Stockholm                                   4:49:57 4:55:21  288.-F30-34
1984. Faber Katrin                    GER TB 1888 Erlangen                            4:49:57 4:57:23  290.-F45-49
1985. Dechant Danny                   GER Team Body-Attack                            4:49:58 4:51:12  311.-F35-39
1986. Sandmaier Helga                 GER Lac Insheim                                 4:49:58 4:54:05   91.-F55-59
1987. Koch Heike                      GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:50:02 4:56:49  333.-F40-44
1988. Schuchart-Helm Christiane       GER Rodgau                                      4:50:09 4:56:44  291.-F45-49
1989. Straub Annette                  GER SSC Hanau-Rodenbach                         4:50:25 4:53:13   92.-F55-59
1990. Siebrecht Solveig               GER Lüneburg                                    4:50:36 4:54:24  292.-F45-49
1991. Findling Daniela                GER ISCAR GERMANY GmbH/LAUFWELT RASTATT         4:50:45 4:56:55  293.-F45-49
1992. Dröger Gabriele                 GER Künzell                                     4:50:52 4:59:29  239.-F50-54
1993. Gräf Silvia                     GER Lohmar                                      4:50:59 4:59:52  294.-F45-49
1994. Rötzmeier Tessa                 GER WHU                                         4:51:00 4:55:05  289.-F30-34
1995. Kornapp Claudia                 GER Borbecker Raketen Essen                     4:51:04 4:59:24   36.-F60-64
1996. Miceli Birgit                   GER Hardtseemafia Triathlon                     4:51:09 4:59:41  295.-F45-49
1997. Ackermann Angelika              GER Denkingen                                   4:51:10 4:55:23   37.-F60-64
1998. Schmitz Elke                    GER LG Pronsfeld-Lünebach                       4:51:14 4:58:19  296.-F45-49
1999. Kohley Sabine                   GER Hamburg                                     4:51:24 4:53:35  240.-F50-54
2000. Holdinghausen Bianca            GER Krombacher                                  4:51:25 4:59:48  334.-F40-44
2001. Degmayr Johanna                 GER In Errinerung an Julia Viellenher           4:51:30 4:54:06  327.-F23-29
2002. Beyer-Gloeckner Annett          GER Mudbusters                                  4:51:36 4:55:57  335.-F40-44
2003. Schmidt Marlene                 GER Elztal-Dallau                               4:51:45 5:00:02   42.-F20-22
2004. Kürz Janina                     GER LT Düsseldorf-Süd                           4:51:46 4:59:06  290.-F30-34
2005. Corcoran Sharon                 IRL Bagenalstown                                4:51:52 4:56:09  312.-F35-39
2006. Tom Dieck Teena                 GER Friedrichsdorf                              4:52:07 4:59:39   13.-F18-19
2007. Pulkkinen Anu                   FIN Heinola                                     4:52:07 4:59:14  241.-F50-54
2008. Meiser Jana                     GER Merchweiler                                 4:52:10 4:59:41  313.-F35-39
2009. Follin Nancy                    PHI Paris                                       4:52:11 4:53:22  297.-F45-49
2010. Bretthauer Natalie              GER Flitzmäuse                                  4:52:17 4:59:16  314.-F35-39
2011. Kern Annika                     GER DJK Limburgerhof                            4:52:19 4:56:12   43.-F20-22
2012. Lehnst Sabine                   GER Messel                                      4:52:19 4:59:31  298.-F45-49
2013. Holke Karin                     GER Team LEIPZIG MARATHON                       4:52:21 5:00:21   93.-F55-59
2014. Hahn Alexandra                  GER Die Irrläufer Bad Homburg                   4:52:23 4:58:13  299.-F45-49
2015. Halling Stefanie                GER Steinbach                                   4:52:29 5:00:42  242.-F50-54
2016. Hwaidak Neena                   EGY Maadi Runners                               4:52:31 5:01:26  315.-F35-39
2017. Preuß Jasmin                    GER Frankfurt                                   4:52:33 4:56:33  328.-F23-29
2018. Haasova Monika                  CZE Running Lizard                              4:52:47 4:58:25  336.-F40-44
2019. Goos Doris                      GER Emder LG                                    4:52:48 5:00:03   94.-F55-59
2020. Klein Sylvia                    GER Korschenbroich                              4:52:49 4:59:52  337.-F40-44
2021. Pfau Angelina                   GER Eintracht Glauberg                          4:52:51 4:59:37  300.-F45-49
2022. Chua Annisa                     MAS Kuala Lumpur                                4:52:53 5:00:01  338.-F40-44
2023. Scheibner-Kohl Birgit           GER Mainz                                       4:52:56 5:00:00  316.-F35-39
2024. Schraub Simone                  GER Kirchhain                                   4:53:00 4:58:39  301.-F45-49
2025. Goodman Alexandria              GBR 1PWRR                                       4:53:07 5:01:26  329.-F23-29
2026. Bier Ricarda                    GER Frankfurt Am Main                           4:53:08 4:59:04  291.-F30-34
2027. Gardes Muriel                   FRA Pfulgriesheim                               4:53:25 5:01:39  339.-F40-44
2028. Vouillamoz Valérie              SUI Riddes                                      4:53:30 5:00:35  340.-F40-44
2029. Restrepo Adriana                COL London                                      4:53:35 4:58:49  292.-F30-34
2030. Schlueter Bernadette            USA Masnuy Saint Jean                           4:53:36 4:54:08  302.-F45-49
2031. Heubach Jennifer                GER Offenbach                                   4:53:58 5:02:37  330.-F23-29
2032. Servais Isabelle                BEL Ressaix                                     4:53:59 5:01:41  341.-F40-44
2033. Müller Verena                   GER Biedenkopf-Wallau                           4:54:03 5:01:04  317.-F35-39
2034. Pries Angela                    GER LWV Potsdam / Nuthetal                      4:54:07 5:00:47   95.-F55-59
2035. Hiraizumi Miki                  JPN Frankfurt Am Main                           4:54:19 4:56:12  331.-F23-29
2036. Ilgert Juliane                  GER Marathon-Club Menden                        4:54:25 4:56:27  332.-F23-29
2037. Schultz Karin                   GER TG Hanau                                    4:54:43 5:01:41  293.-F30-34
2038. Gründling Gabi                  GER LT Weisenheim am Berg                       4:54:43 5:02:05   96.-F55-59
2039. Wingerter Kornelia              GER LT Weisenheim am Berg                       4:54:44 5:02:05  303.-F45-49
2040. Musielak Wioleta                POL Milicz                                      4:54:50 4:55:54     .-F??-??
2041. Laukkarinen Johanna             FIN Tampere                                     4:54:51 5:02:03  342.-F40-44
2042. Wach Dani Le                    FRA Marmoutier                                  4:54:54 5:02:07  243.-F50-54
2043. Hilt Simone                     GER TV Rehlingen                                4:54:57 5:02:35  304.-F45-49
2044. Werner Juliane                  GER Offenbach                                   4:54:59 5:01:41   44.-F20-22
2045. Geis Bianca                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:55:03 5:01:21  318.-F35-39
2046. Heckmann Rattiya                THA Tuttlingen                                  4:55:03 5:00:04  319.-F35-39
2047. Zill Ute                        GER Tonne Und Fass running                      4:55:06 5:01:14  305.-F45-49
2048. Pflästerer Claudia              GER Woinemer Runners                            4:55:19 5:01:49  244.-F50-54
2049. Sundstroem Alice Ulrika         SWE Stockholm                                   4:55:20 5:00:46  333.-F23-29
2050. Kraudelt Andrea                 GER Hundsmühler Tv                              4:55:21 5:01:07  306.-F45-49
2051. Miksch Maria                    GER Lac Insheim                                 4:55:21 4:59:31   97.-F55-59
2052. Möbus Katharina                 GER LT Wischlingen Dortmund                     4:55:23 5:03:14  334.-F23-29
2053. Falkhausen Christine            GER Tv-Seeheim                                  4:55:25 4:59:26   38.-F60-64
2054. Wöhrl Angela                    GER Ampertal-Runners                            4:55:25 5:03:40  335.-F23-29
2055. Von Der Heydt Sarah             GER Hückeswagen                                 4:55:27 5:03:41  294.-F30-34
2056. Voß Brigitte                    GER OG Hannover/ Rennschnecken                  4:55:40 5:03:08   16.-F65-69
2057. Schnitzer Diana                 GER Lauftreff Bruchköbel                        4:55:40 5:03:53  336.-F23-29
2058. Sato Setsuko                    JPN Frankfurt                                   4:55:42 5:01:11  307.-F45-49
2059. Mades Nina                      GER Uncity copenhagen                           4:55:44 5:02:12  308.-F45-49
2060. Fey Ruth                        GER Saarbrücken                                 4:55:50 5:04:12  245.-F50-54
2061. Kleinegrauthoff Pia             GER Münster                                     4:55:57 5:03:44  337.-F23-29
2062. Orlowski Daniela                GER Halle                                       4:55:57 5:03:44  338.-F23-29
2063. Bienenfeld Mirjam               GER LG Offenbach                                4:55:59 5:02:56  309.-F45-49
2064. Aschermann Petra                GER SpVgg Brandlecht-Hestrup                    4:56:06 5:02:12  246.-F50-54
2065. Allgeyer Heike                  GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:56:06 5:04:20  295.-F30-34
2066. Gentsch Sandra                  GER Frankfurt                                   4:56:07 5:03:19  320.-F35-39
2067. Padberg Stephanie               GER Seligenstadt Hess                           4:56:07 5:03:19  310.-F45-49
2068. Seeler Danica                   GER Etteheim                                    4:56:20 5:02:58   14.-F18-19
2069. Löber Liane                     GER Frankfurt Am Main                           4:56:26 5:04:19  339.-F23-29
2070. Weber Birgit                    GER Emder LG                                    4:56:29 5:03:54   98.-F55-59
2071. Elsässer Adelinde               GER Chili Runners Laupheim                      4:56:30 5:03:47   99.-F55-59
2072. Lopez Franco Ana                FRA Le Raincy                                   4:56:33 5:00:52  343.-F40-44
2073. Siedler Simone                  GER Kiedrich                                    4:56:33 4:57:07  340.-F23-29
2074. Schweflinghaus Anne Lilia       GER Koblenz                                     4:56:34 5:03:53  296.-F30-34
2075. Schneider Svenja                GER Selbsthilfegruppe                           4:56:43 5:02:54  341.-F23-29
2076. Franken Anke                    GER Selbsthilfegruppe                           4:56:43 5:02:54  344.-F40-44
2077. Soyah Melanie                   GER Frankfurt                                   4:56:45 5:03:12  345.-F40-44
2078. Axiak Flammer Shannon           SUI Oiselle                                     4:56:47 5:05:36  346.-F40-44
2079. Scherer Melanie                 GER Nrc Berlin                                  4:56:48 5:05:09  342.-F23-29
2080. Curto Elena                     BEL TRAIL D'UNION                               4:56:50 5:04:32  311.-F45-49
2081. Zentgraf Karen                  GER Münster                                     4:57:16 5:00:39  312.-F45-49
2082. Schöter Katrin                  GER Berlin                                      4:57:23 4:57:37  247.-F50-54
2083. Kay Sarah                       GBR Southampton                                 4:57:42 5:02:58  343.-F23-29
2084. Klose Melanie                   GER Urban Runners Munich                        4:57:45 5:06:02  344.-F23-29
2085. Hilka Cornelia                  GER Wobenzym plus Sportteam                     4:57:48 4:59:21  100.-F55-59
2086. Thaon Michelle                  BEL Eclates Peruwelz                            4:57:53 5:04:25  101.-F55-59
2087. Hoppe Inge                      GER SG Arheilgen Triathlon                      4:57:54 5:03:36  102.-F55-59
2088. Brendlin Christiane             GER Radteam Neu-Isenburg                        4:57:56 5:05:06  103.-F55-59
2089. Peters Bernadette               GER Frechen                                     4:58:08 5:05:15  104.-F55-59
2090. Peters Sarah                    GER Köln                                        4:58:08 5:05:15  297.-F30-34
2091. Wilke Sigrid                    GER Borbecker Raketen Essen                     4:58:12 5:06:32  248.-F50-54
2092. Hillesund Lene                  NOR Vassmyradamene Bil                          4:58:17 5:05:31  313.-F45-49
2093. Gründges Karin                  GER Borbecker Raketen Essen                     4:58:18 5:06:38   39.-F60-64
2094. Hermann Gabriela                GER Attenkirchen                                4:58:22 5:06:37   17.-F65-69
2095. Kakemizu Nanako                 JPN Frankfurt Am Main                           4:58:26 5:03:58   40.-F60-64
2096. Maus Sandra                     GER LLG Wonnegau                                4:58:27 5:02:20  345.-F23-29
2097. Von Christen Alexa              GER Marathonprojekt F/DA                        4:58:40 5:07:30  105.-F55-59
2098. Lembke Lachlyn                  GER Stuttgart                                   4:58:40 5:04:05  321.-F35-39
2099. Thomas Stefanie                 GER Velbert                                     4:58:55 5:05:33  322.-F35-39
2100. Kipper Mareike                  GER Freiburg                                    4:59:00 5:05:18  323.-F35-39
2101. Böhm Verena                     GER Taunusstein                                 4:59:14 5:03:21  347.-F40-44
2102. Akkaya Selver                   TUR Istanbul                                    4:59:21 4:59:26  324.-F35-39
2103. Werneck Mirjana                 GER Erlangen                                    4:59:23 5:05:46  325.-F35-39
2104. Nachstedt Ronja                 GER Nidda                                       4:59:24 5:05:56  346.-F23-29
2105. Knecht Anja                     GER www.metropolnews.info                       4:59:31 5:07:58  314.-F45-49
2106. Kliemann-Schmidt Christiane     GER AKAVITA-Runners                             4:59:38 5:06:52  106.-F55-59
2107. Kosmol Heike                    GER Tv Rodenkirchen Triathlon                   4:59:41 5:06:19  315.-F45-49
2108. Hötgen Caro                     GER Tricologne                                  4:59:41 5:06:20  347.-F23-29
2109. Schubert Aline                  GER Steinbach-Hallenberg                        4:59:52 5:07:00  348.-F23-29
2110. Pfeifer Anna                    GER Vfl Waiblingen Triathlon                    4:59:52 5:06:52  298.-F30-34
2111. Pyschny Anke                    GER TV Witzhelden                               4:59:53 5:05:29  316.-F45-49
2112. Jäger Ruth                      GER JSK Rodgau                                  4:59:56 5:00:32   18.-F65-69
2113. Dudzinski Petra                 GER Dobel                                       4:59:56 5:07:00  317.-F45-49
2114. Bornhofen Kerstin               GER Triathlon Mühlheim Kärlich                  5:00:14 5:06:09  348.-F40-44
2115. Lehmler Daniela                 GER TV Rehlingen                                5:00:29 5:08:06  318.-F45-49
2116. Richer Bianca                   GER Mannheim                                    5:00:29 5:06:52  319.-F45-49
2117. Inkmann Gabriele                GER Drensteinfurt                               5:00:32 5:07:21  249.-F50-54
2118. Ziemus Christine                GER Frankfurt                                   5:00:33 5:07:00  349.-F40-44
2119. Klein Nadine                    GER ASC Breidenbach                             5:00:44 5:07:45  350.-F40-44
2120. Yaroslavtseva Vera              RUS Moscow                                      5:00:51 5:08:29  107.-F55-59
2121. Metzger Renate                  GER Hattersheim                                 5:01:00 5:05:05  108.-F55-59
2122. Wittmer Stephanie               FRA Essey-Les-Nancy                             5:01:00 5:06:07  326.-F35-39
2123. Järvensivu Jasmin               FIN Tampere                                     5:01:14 5:09:42  349.-F23-29
2124. Schumann Christa                GER Wsg Bad-Marienberg                          5:01:17 5:09:57  250.-F50-54
2125. Ratheisky Tanja                 GER Alfeld (Leine)                              5:01:19 5:03:25  351.-F40-44
2126. Oppermann Sabine                GER Frankfurt                                   5:01:27 5:09:48  299.-F30-34
2127. Geyer-Vogel Heike               GER Frankfurt                                   5:01:29 5:08:23  109.-F55-59
2128. Liebisch Verena                 GER Kelheim                                     5:01:36 5:09:59  251.-F50-54
2129. Tribl Kerstin                   GER Spaichingen                                 5:01:40 5:09:49  352.-F40-44
2130. Lieder Julia                    GER Team Wartburg-Stiftung                      5:01:43 5:07:20  300.-F30-34
2131. Cetinkaya Ayse                  GER Bad Nauheim                                 5:01:50 5:06:17  320.-F45-49
2132. Steidele Regina                 GER Chili Runners Laupheim                      5:02:19 5:09:36  350.-F23-29
2133. Granberg Hanna                  FIN Sipoo                                       5:02:56 5:07:24  327.-F35-39
2134. Althaus Andrea                  GER Monheim Am Rhein                            5:03:05 5:10:25  252.-F50-54
2135. Ulrichs Martina                 GER Taunusstein                                 5:03:25 5:11:50  253.-F50-54
2136. Steck Corinna                   GER Ober-Ramstadt                               5:03:36 5:12:06  254.-F50-54
2137. Earp Daphne                     USA New York                                    5:03:58 5:11:49  351.-F23-29
2138. Kalbe Michaela                  GER Frankfurt Am Main                           5:03:58 5:11:49  352.-F23-29
2139. Rosinski Lisa Marie             GER Wied                                        5:04:03 5:11:35   15.-F18-19
2140. Ooms Annemieke                  NED Voorburg                                    5:04:07 5:11:08  328.-F35-39
2141. Péter Anna Mária                HUN Bad Soden Am Taunus                         5:04:12 5:11:13  301.-F30-34
2142. Käsehage Doris                  GER Laatzen                                     5:04:17 5:11:04  255.-F50-54
2143. Gössl Cornelia                  GER Lt Wetzlar                                  5:04:20 5:12:14  256.-F50-54
2144. Gössl-Gath Siglinde             GER Lt Wetzlar                                  5:04:20 5:12:15  257.-F50-54
2145. Zarbock Martina                 GER Mühlheim                                    5:04:35 5:08:27  353.-F40-44
2146. Blam Anja                       GER Mühlheim Am Main                            5:04:36 5:08:27  354.-F40-44
2147. Karhula Pia                     FIN Kouvola                                     5:04:39 5:10:55  110.-F55-59
2148. Demirbüken Deniz                GER Mannheim                                    5:05:10 5:10:37  329.-F35-39
2149. Espenschied Evi                 GER Rennschnecken Siefersheim                   5:05:26 5:14:15  321.-F45-49
2150. Czerwinski Lara                 GER Köln                                        5:05:27 5:12:47  353.-F23-29
2151. Giuge Cecile                    FRA Cagnes Sur Mer                              5:05:47 5:11:00  355.-F40-44
2152. Rabisch Tina                    GER Kupferzell                                  5:05:49 5:14:43  322.-F45-49
2153. Koep Ellen                      GER Oberursel                                   5:05:53 5:14:27  258.-F50-54
2154. Brall Christina                 GER Laufjunkies                                 5:06:00 5:12:00  356.-F40-44
2155. Strieth Maren                   GER VfL Herzlake                                5:06:12 5:14:36   45.-F20-22
2156. Ackermann Antoinette            SUI Alterswil                                   5:06:13 5:13:41   41.-F60-64
2157. Hulton Jessica                  GBR London                                      5:06:20 5:09:40  354.-F23-29
2158. Eichler Doreen                  GER Bad Elster                                  5:06:24 5:08:45  330.-F35-39
2159. Arnold Petra                    GER BMW Arnold Hösbach                          5:06:31 5:15:11  259.-F50-54
2160. Jaakkonen Maarit                FIN Tampere                                     5:06:32 5:11:59  323.-F45-49
2161. Leimboeck Renate                GER Krailling                                   5:06:38 5:13:31  324.-F45-49
2162. Kimmel Julia                    GER Frankfurt                                   5:07:47 5:14:11  355.-F23-29
2163. Bernhard Svenja                 GER Heuchelheim                                 5:08:04 5:11:16  356.-F23-29
2164. Wahl Cordula                    GER Frankfurt                                   5:08:22 5:15:49  302.-F30-34
2165. Rühl Kathrin                    GER Aschaffenburg                               5:08:31 5:08:42  357.-F40-44
2166. Teuber Katrin                   GER Marathonprojekt F/DA                        5:08:35 5:11:50  358.-F40-44
2167. Zaumseil Ute                    GER TEA                                         5:08:48 5:15:27  260.-F50-54
2168. Mayer Ursula                    GER Tsg Eisenberg                               5:08:52 5:17:32  261.-F50-54
2169. Stranden Judith                 FIN Nykarleby                                   5:09:11 5:16:36  303.-F30-34
2170. Steinbrück Karin                GER Maintal                                     5:09:11 5:17:23  325.-F45-49
2171. Artyushenko Veronika            GER Weiden                                      5:09:14 5:17:58   46.-F20-22
2172. Sanchez Julie                   GER Frankfurt Am Main                           5:09:31 5:15:45  331.-F35-39
2173. Schaper Renate                  GER Kaltenkirchen                               5:09:32 5:17:54   42.-F60-64
2174. Reising Laura                   GER Tri Team Burgwald                           5:09:40 5:16:34  357.-F23-29
2175. Backman Riikka                  FIN Turku                                       5:09:58 5:18:40  359.-F40-44
2176. Cook Elizabeth                  GBR London                                      5:10:14 5:14:28  304.-F30-34
2177. Menz Hayet                      TUN Frankfurt                                   5:10:35 5:10:49  262.-F50-54
2178. Mahtala Siham                   MAR Casablanca                                  5:10:37 5:13:45  360.-F40-44
2179. Meyer Bärbel                    GER Griesheim                                   5:10:54 5:18:05   43.-F60-64
2180. Lowinski Mareike                GER Stuttgart                                   5:11:03 5:17:25  358.-F23-29
2181. Streng Iris                     GER Live your dreams.....                       5:11:13 5:20:06  326.-F45-49
2182. Martins Pinto Regina Coeli      BRA Joinville                                   5:11:16 5:17:14   44.-F60-64
2183. Zieglee Ulrike                  GER Läufer mit Herz                             5:11:21 5:12:33   45.-F60-64
2184. Lambrecht Charlotte             GER Sandbox Warriors                            5:11:31 5:15:12  263.-F50-54
2185. Seitz Martina                   GER Team Sandbox Warriors                       5:11:31 5:15:12  327.-F45-49
2186. Reimann Sigrid                  GER Hattingen                                   5:11:35 5:18:33  264.-F50-54
2187. Crenshaw Kimberly               USA Weilerbach                                  5:11:38 5:18:48  332.-F35-39
2188. Renner Ruth                     EST Jack Wolfskin                               5:11:59 5:20:12  265.-F50-54
2189. Schipper Hella                  GER Skippy                                      5:12:01 5:18:13   46.-F60-64
2190. Hesse Michaela                  GER Karben                                      5:12:01 5:20:22  333.-F35-39
2191. Schütz Mandy                    GER Rüsselsheim                                 5:12:10 5:19:00  359.-F23-29
2192. Hahn Angelika                   GER SoSo läuft                                  5:12:19 5:20:50  328.-F45-49
2193. Rauh Steffi                     GER SoSo läuft                                  5:12:20 5:20:50  334.-F35-39
2194. Kolb Tina                       GER Paderborn                                   5:12:37 5:20:26  305.-F30-34
2195. Weerts Janina                   GER Hamburg Running e.V.                        5:12:43 5:17:26  306.-F30-34
2196. Nimz Cordula                    GER Stuttgart                                   5:12:48 5:20:22  329.-F45-49
2197. Banaschewski-Müller Astrid      GER Gröbenzell                                  5:12:54 5:19:28   47.-F60-64
2198. Berberich-Haiser Birgit         GER Jsk Rodgau Team Erdinger Alkoholfrei        5:12:59 5:13:17  111.-F55-59
2199. Grzegorczyk Maja                POL Wierzbicki Running Project                  5:13:42 5:21:55  335.-F35-39
2200. Thomsen Petra                   GER Hardtseemafia Triathlon                     5:13:57 5:22:40  336.-F35-39
2201. Suzuki Kanna                    JPN Frankfurt                                   5:14:05 5:19:07  360.-F23-29
2202. East Liz                        GBR Idstein-Walsdorf                            5:14:08 5:21:58  361.-F40-44
2203. Friemelt Jana                   GER TSV Meerbusch                               5:14:09 5:23:01   48.-F60-64
2204. Pihaly Saskia                   GER Niedernhall                                 5:14:19 5:20:06  337.-F35-39
2205. Breuer Ute                      GER Dieblich                                    5:14:52 5:23:12  266.-F50-54
2206. Vogel Pataya                    GER Wiesbaden                                   5:14:52 5:22:19  330.-F45-49
2207. Heinen Jutta                    GER Rüdesheim Am Rhein                          5:15:01 5:23:20  331.-F45-49
2208. Nagy Magdolna                   HUN Bruchköbel                                  5:15:11 5:22:34  362.-F40-44
2209. Wenger Carmen                   GER Steinenbronn                                5:15:36 5:24:13  363.-F40-44
2210. Poppe Tania                     GER Mainz                                       5:15:49 5:21:19  332.-F45-49
2211. Anger Andrea                    GER Team Erdinger Alkoholfrei                   5:16:03 5:24:48  267.-F50-54
2212. Wöstenfeld Claudia              GER BAPersBw                                    5:16:03 5:24:48  364.-F40-44
2213. Zhao Yang                       SUI Zurich                                      5:16:06 5:22:27  307.-F30-34
2214. Ilchenko Mariya                 GER Frankfurt Am Main                           5:16:10 5:22:30  361.-F23-29
2215. Bähr Uschi                      GER Lg Amsel                                    5:16:10 5:23:53  112.-F55-59
2216. Bihler Theresa                  GER Beyerdynamic                                5:16:12 5:24:39  362.-F23-29
2217. Einaga Mari                     JPN Team Cycle Shop IWAI                        5:16:19 5:24:41  308.-F30-34
2218. Unterberg Olivia                GER Wien                                        5:16:23 5:24:13  365.-F40-44
2219. Binder Denise                   GER Frankfurt                                   5:16:24 5:22:10  309.-F30-34
2220. Schiefer-Linn Tanja             GER Weiterstadt                                 5:16:29 5:21:39  333.-F45-49
2221. Barlas Hél?ne                   FRA Afcf Alsace                                 5:16:40 5:21:48  268.-F50-54
2222. Heimann Peggy                   GER Stuttgart                                   5:17:05 5:25:24  338.-F35-39
2223. Eckerl Linda                    GER Pfarrkirchen                                5:17:06 5:25:54  310.-F30-34
2224. Chandony Jacqueline             GER Warndtbiker                                 5:17:07 5:24:38  269.-F50-54
2225. Göttgens Katharina              GER Tv Roetgen                                  5:17:08 5:24:50   47.-F20-22
2226. Hiller Christine                GER running-4-100                               5:17:11 5:26:03  113.-F55-59
2227. Imenkamp Sonja                  GER Wiefelstede                                 5:17:59 5:23:46  366.-F40-44
2228. Jasper Daniela                  GER Lienen                                      5:18:02 5:21:28  339.-F35-39
2229. Erlebach Kimberly               GER Halle (Saale)                               5:18:10 5:25:58  363.-F23-29
2230. Ziesak Sonja                    GER Bsv Flughafen München                       5:18:13 5:26:29  334.-F45-49
2231. Quint Sonja                     GER Wiesbaden                                   5:18:27 5:26:22  270.-F50-54
2232. Chumnoeur Sochara               CAM Apo                                         5:18:29 5:22:30  340.-F35-39
2233. Braatz Veronika                 GER FC Göller                                   5:18:31 5:27:03  364.-F23-29
2234. Grandell Merja                  FIN SPU                                         5:18:53 5:26:09  271.-F50-54
2235. Klier Johanna                   GER Zirndorf                                    5:18:58 5:25:16  365.-F23-29
2236. Webler Christine                GER Ober-Olm                                    5:19:01 5:26:44  311.-F30-34
2237. Lühe Ursula                     GER Palm Beach Roadrunners                      5:19:04 5:24:45  114.-F55-59
2238. Türk Claudia                    GER Germersheim Rhein                           5:19:13 5:26:22  335.-F45-49
2239. Plantera Elena                  ITA Rsc Fuldabrück                              5:19:15 5:24:54   49.-F60-64
2240. Jakonis Anna                    GER Hanau                                       5:19:20 5:26:56  367.-F40-44
2241. Salomon Annett                  GER Hainburg                                    5:19:21 5:26:58  368.-F40-44
2242. Van Beesel Julia                GER Leipzig                                     5:19:27 5:28:08  366.-F23-29
2243. Fernandez Elizabeth             COL Bogota                                      5:19:31 5:25:30  336.-F45-49
2244. Graf Steffi                     GER Running Team Graf                           5:19:40 5:25:33  341.-F35-39
2245. Schumacher Gabriele             GER Marathonprojekt F/DA                        5:19:59 5:28:20   50.-F60-64
2246. Strauß Jaqueline                GER Lahr                                        5:20:20 5:28:08  312.-F30-34
2247. Polak Alisa                     GER Frankfurt                                   5:20:25 5:28:44  337.-F45-49
2248. Zajonz Karolina                 GER Düsseldorf                                  5:20:27 5:25:30  367.-F23-29
2249. Friehmelt Gabi                  GER Marathon-Projekt 2017 / Team Peter          5:20:30 5:29:07   51.-F60-64
2250. Gold Jessica                    GER TV Groß-Gerau Abt. Clogging                 5:21:11 5:29:32  368.-F23-29
2251. Mercier Valerie                 FRA Strasbourg                                  5:21:39 5:30:07  272.-F50-54
2252. Szpogan Susanne                 GER Marl                                        5:22:07 5:28:22  115.-F55-59
2253. Wissler Janine                  GER Frankfurt                                   5:22:22 5:31:04  342.-F35-39
2254. Dennee Brittany                 GER WHU                                         5:22:24 5:26:51  369.-F23-29
2255. Hartmuth Brigitte               GER Lauftreff Kaltenkirchen                     5:22:29 5:30:51   19.-F65-69
2256. Schmidt Melanie                 GER TV Rehlingen                                5:22:41 5:30:19  369.-F40-44
2257. Bertram Claudia                 GER Bergheim                                    5:22:59 5:30:54  370.-F40-44
2258. Omine Eimeke Fabiana            BRA Frankenberg                                 5:23:28 5:24:33  371.-F40-44
2259. Spanaus Ina                     GER Schleusingen                                5:23:33 5:30:08  273.-F50-54
2260. Tanaka Yuko                     JPN Munich                                      5:23:54 5:30:22  343.-F35-39
2261. Aguilar Danielle                ITA Kronberg                                    5:24:15 5:27:58  370.-F23-29
2262. Ndlovu Tertia                   RSA Johannesburg                                5:24:17 5:31:30  372.-F40-44
2263. Kugler Bettina                  GER Tuningen                                    5:24:40 5:31:17  313.-F30-34
2264. Schneider-Daubner Gudrun        GER Dietzenbach-Steinberg                       5:24:48 5:28:35  116.-F55-59
2265. Woiwode Nora                    GER Mein eigener Verein                         5:25:13 5:34:00  314.-F30-34
2266. Göttel Christina                GER Sv Germania Dürwiss                         5:25:26 5:32:24  344.-F35-39
2267. Schütze Dorett                  GER Ehepaar Schütze                             5:25:28 5:34:08  274.-F50-54
2268. Mendner Anina                   GER Frankfurt                                   5:25:47 5:34:29  371.-F23-29
2269. Druzenko Tetyana                GER TGS Walldorf                                5:25:47 5:34:30  372.-F23-29
2270. Klippert Bianca                 GER Köln                                        5:25:48 5:34:28  315.-F30-34
2271. Strauß Susanna                  GER München                                     5:26:00 5:34:30  373.-F23-29
2272. Klee Sabine                     GER Hardtseemafia Triathlon                     5:26:22 5:34:54  275.-F50-54
2273. David Christiane                GER Erlensee                                    5:26:45 5:28:28  345.-F35-39
2274. Möhle Marion                    GER Schwesternmarathon                          5:26:51 5:35:50  276.-F50-54
2275. Marti Maria                     SUI Bünisried                                   5:26:54 5:34:22  117.-F55-59
2276. Von Berg Claudia                GER Köln                                        5:27:08 5:35:28  338.-F45-49
2277. Metzger Simone                  GER Team Erdinger Alkoholfrei                   5:27:48 5:36:00  373.-F40-44
2278. Hauer Anna-Karina               GER Oberursel                                   5:27:49 5:36:33  346.-F35-39
2279. Golde Sandra                    GER Tus Hornau                                  5:27:57 5:36:29  374.-F40-44
2280. Salle Christiane                GER SCC Scharmede                               5:28:12 5:35:04  339.-F45-49
2281. Friederichs Kristin             GER Riedstadt                                   5:28:15 5:34:17  374.-F23-29
2282. Wagner Theresia                 GER Bad Homburg                                 5:28:21 5:36:32   52.-F60-64
2283. Rabenstein Gisela               GER Laufteam Ski-Club Breitenborn               5:28:39 5:36:24   53.-F60-64
2284. Wedig Ariane                    GER Frankfurt Am Main                           5:29:14 5:37:27  340.-F45-49
2285. Reuß Carolin                    GER Kalbach                                     5:29:48 5:38:07  347.-F35-39
2286. Kulczycki Daniela               GER Sandbox Warriors                            5:29:50 5:33:31  348.-F35-39
2287. Wolf Stefanie                   GER Frankfurt                                   5:29:54 5:37:47  316.-F30-34
2288. Parkin Paula                    RSA Randpark                                    5:30:16 5:30:48  341.-F45-49
2289. Stiehle Ulrike                  GER Allmendingen                                5:30:21 5:39:00  342.-F45-49
2290. Gruß Lara                       GER Frankfurt                                   5:30:46 5:38:53  375.-F23-29
2291. Bolten Julia                    GER Frankfurt Am Main                           5:30:47 5:38:54  376.-F23-29
2292. Biedron Monika                  POL Rumia                                       5:30:47 5:33:42  317.-F30-34
2293. Liljestrand Anne-Mi             SWE Sundsvall                                   5:30:53 5:31:49  343.-F45-49
2294. Mader Jutta                     GER TV Okriftel                                 5:31:12 5:33:56    2.-F75-79
2295. Schmidt Daniela                 GER Eschborn                                    5:31:15 5:39:34  349.-F35-39
2296. Koch-Zeissig Jana               GER TSV Heiligenrode                            5:31:16 5:38:18  318.-F30-34
2297. Liu Xing                        CHN Chengdu                                     5:31:57 5:38:27  350.-F35-39
2298. Orlova Tanya                    GER Eintracht Frankfurt Triathlon               5:32:03 5:39:05  319.-F30-34
2299. Ifrid Beatrix                   FRA Leistungsdiagnostik.de T. Klingenberger     5:32:04 5:40:53  277.-F50-54
2300. Bleyie Paulina                  NED Zwolle                                      5:32:16 5:34:23  351.-F35-39
2301. Gambietz Ingrid                 GER Frankfurt Berkerskheim                      5:32:44 5:36:49    6.-F70-74
2302. Solbrig Heike                   GER Eintracht Frankfurt                         5:33:23 5:35:34  375.-F40-44
2303. Sommer Brigitte                 GER Pockau-Lengefeld                            5:33:23 5:41:38   20.-F65-69
2304. Seibert Barbara                 GER Tb 04 Neckarsteinach                        5:33:27 5:40:23  352.-F35-39
2305. Lövhammer Caroline              SWE Öjersjö                                     5:33:34 5:40:55  320.-F30-34
2306. Karl Antje                      GER Frankfurt                                   5:33:47 5:42:05  376.-F40-44
2307. Rejchrt Sarah                   GBR Westbourne Rc                               5:33:53 5:41:20  344.-F45-49
2308. Prato Gianna                    GER Hamburg                                     5:34:02 5:39:55  353.-F35-39
2309. Weber Katja                     GER Pace Pack Runners                           5:34:33 5:41:08  377.-F40-44
2310. Kalbfleisch Rosemarie           GER Skiclub Breitenborn                         5:34:35 5:42:20    7.-F70-74
2311. Heinbuch Katja                  GER Darmstadt                                   5:34:36 5:41:52  354.-F35-39
2312. Garves Aga Ela                  GER MTV Stuttgart                               5:34:42 5:38:55  378.-F40-44
2313. Hilderman Marie                 SWE Svillinge IF                                5:34:56 5:43:46  278.-F50-54
2314. Wallmon Paula                   SWE Svillinge IF                                5:34:57 5:43:46  279.-F50-54
2315. Augustin Sina                   GER easyApotheke Dietzenbach                    5:35:05 5:41:59  377.-F23-29
2316. Dischinger Petra                GER WSC Höchenschwand                           5:35:06 5:38:03  345.-F45-49
2317. Mutzl Friederike                GER VfA Neunkirchen                             5:35:07 5:43:21   54.-F60-64
2318. Kawaguchi Fabiana Kaori         BRA Frunkfrut                                   5:35:38 5:44:07  378.-F23-29
2319. Burger Bianka                   GER LC Olympia Wiesbaden                        5:35:56 5:44:08  321.-F30-34
2320. Ries Eleonore                   GER Vfl                                         5:36:10 5:43:43  280.-F50-54
2321. Neuweiler Claudi                GER Chicken Express                             5:37:24 5:46:25  379.-F40-44
2322. Milstrey Fanny                  GER Frankfurt                                   5:37:45 5:44:50  380.-F40-44
2323. Schönfeld Elisabeth             GER Frankfurt Am Main                           5:37:46 5:45:23  355.-F35-39
2324. Weis Catharina                  GER SC Oberlahn                                 5:38:28 5:45:16  322.-F30-34
2325. Freuen Stefanie                 GER TV Obermaubach                              5:39:34 5:47:54  381.-F40-44
2326. Hahn Christine                  GER Frankfurt                                   5:39:55 5:47:17  323.-F30-34
2327. Schmidt Laura                   GER SC Oberlahn                                 5:40:18 5:47:06   48.-F20-22
2328. Schmidt Katja                   GER SC Oberlahn                                 5:40:18 5:47:07  281.-F50-54
2329. Ziegler Ute                     GER Frankfurt Am Main                           5:40:50 5:49:04   21.-F65-69
2330. Mix Kathrin                     GER Bielefeld                                   5:41:05 5:47:37  356.-F35-39
2331. Ip Sui King Heidi               GBR Weinheim                                    5:44:27 5:47:43  118.-F55-59
2332. Lehmann Maren                   GER Bündnis 90 Die GRÜNEN                       5:45:09 5:53:44  382.-F40-44
2333. Georgiou Aikaterini             GRE ATHENIAN RUNNERS CLUB                       5:45:11 5:47:46  324.-F30-34
2334. Hechler-Schulmeyer Erna         GER Mörfelden-Walldorf                          5:46:41 5:55:24   55.-F60-64
2335. Weßler-Hoth Susanne             GER Marathonprojekt F/DA                        5:46:43 5:51:43   56.-F60-64
2336. Nitsch Angelika                 GER Coolrunners Germany                         5:47:09 5:54:18  282.-F50-54
2337. Henschel Krystina               GER Ultra-Motten Potsdam                        5:47:17 5:54:55  283.-F50-54
2338. Cartaggine Anna                 ITA Obertshausen                                5:48:28 5:55:12  119.-F55-59
2339. Eismann Susi                    GER Gröbenzell                                  5:48:37 5:55:40  284.-F50-54
2340. Hausen Lisa                     GER Frankfurt                                   5:48:47 5:56:11   57.-F60-64
2341. Tjarks Stephanie                GER Vareler TB                                  5:48:49 5:56:16  346.-F45-49
2342. Safosnik Sonja                  GER Hardtseemafia Triathlon                     5:49:07 5:57:40  285.-F50-54
2343. Guevarra Wilma                  PHI Paris                                       5:49:38 5:50:52  286.-F50-54
2344. Gentner Barbara                 GER Eisingen                                    5:50:12 5:57:48  120.-F55-59
2345. Unsöld Rebecca                  GER Bio Runner Rhein Main                       5:50:17 5:58:54  347.-F45-49
2346. Fieback Silke                   GER Pace Pack Runners                           5:50:39 5:57:13  287.-F50-54
2347. Neumann Jutta                   GER Cadolzburg                                  5:50:54 5:59:42  121.-F55-59
2348. Otis Mindy                      GER Wiesbaden                                   5:52:00 5:52:57  122.-F55-59
2349. Roth Hefti Irma                 SUI Gümligen                                    5:52:42 6:01:10   22.-F65-69
2350. Suarez Cronauer Elena           GER Mainz-Kastel                                5:52:48 5:53:00  379.-F23-29
2351. Neumann Sandra                  GER SoSo läuft                                  5:53:45 6:02:25  383.-F40-44
2352. Wagner Anke                     GER Bruchköbel                                  5:54:39 6:02:57  348.-F45-49
2353. Kueppers Almut                  GER Heidelberg                                  5:55:38 6:01:01   58.-F60-64
2354. Berger Ulli                     AUT laufmalwieder.de                            5:56:48 5:57:18  349.-F45-49
2355. Köster Monika                   GER Alloheim Mainpark                           5:57:09 6:05:52  288.-F50-54
2356. Rauchfuß Jennifer               GER Obersulm                                    5:57:10 6:05:52  380.-F23-29
2357. Wendel Ulrike                   GER Isernhagen                                  5:58:58 6:07:19  123.-F55-59
2358. Zaghloul Ola                    EGY Gaiberg                                     6:01:41 6:09:49  325.-F30-34
2359. Ebert Doris                     GER SV Niederseelbach                           6:01:56 6:09:04   23.-F65-69
2360. Blankertz-Teichert Antje        GER Team Erdinger Alkoholfrei                   6:02:43 6:09:58  289.-F50-54
2361. Spielmann Anke                  GER Buseck                                      6:02:48 6:08:24  290.-F50-54
2362. Scheld Mary-Sue                 GER Buseck                                      6:02:48 6:08:24  291.-F50-54
2363. Bach Alexandra                  GER Marathonprojekt F/DA                        6:06:56 6:15:35  384.-F40-44
2364. Mcginnis Celita                 USA Apo                                         6:07:05 6:14:15  357.-F35-39
2365. Berrospi Guissella              PER Yolita Sport                                6:07:24 6:15:31  358.-F35-39
2366. Gierszewski Sarah               GER Langenlonsheim                              6:09:54 6:18:32  381.-F23-29
2367. Glaser Melanie                  GER United Runners of Pfalz                     6:09:56 6:18:32  385.-F40-44
2368. Röhrenbeck Christina            GER Hardtseemafia Triathlon                     6:18:04 6:27:07  359.-F35-39
2369. König Claudia                   GER Frankfurt                                   6:27:34 6:35:50  124.-F55-59
2370. Aresu Annette                   GER Mainhausen - Zellhausen                     6:29:22 6:38:11  386.-F40-44
2371. Beraki Zeweldi Winta            GER Kaiserslautern                              6:29:33 6:34:50  382.-F23-29
2372. Schneider Nicole                GER Frankfurt                                   6:29:56 6:35:17  360.-F35-39
2373. Zhang Jianrong                  CHN Shanghai                                    6:34:01 6:36:46  326.-F30-34
      MUŽI
  ##. meno                           štát klub                                          netto  brutto    ##.-agecat
   1. Tola Shura Kitata               ETH Nicht ZugewieseN                            2:05:50 2:05:50    1.-M20-22
   2. Woldaregay Kelkile Gezahegn     ETH Nicht ZugewieseN                            2:06:56 2:06:56    2.-M20-22
   3. Zegeye Getu Feleke              ETH Nicht ZugewieseN                            2:07:46 2:07:46    1.-M30-34
   4. Kosgey Martin Kiprugut          KEN Nicht ZugewieseN                            2:09:39 2:09:39    1.-M23-29
   5. Griffiths Dewi                  GBR Nicht ZugewieseN                            2:09:49 2:09:49    2.-M23-29
   6. Gabius Arne                     GER TherapieReha Bottwartal e.V                 2:09:59 2:09:59    1.-M35-39
   7. Szost Henryk                    POL Nicht ZugewieseN                            2:10:09 2:10:09    2.-M35-39
   8. Smith Scott                     USA Nicht ZugewieseN                            2:12:21 2:12:21    2.-M30-34
   9. Fauble Scott                    USA Nicht ZugewieseN                            2:12:35 2:12:35    3.-M23-29
  10. Korir Mark                      KEN Nicht ZugewieseN                            2:12:37 2:12:37    4.-M23-29
  11. Chepkok Vincent Kiprop          KEN Nicht ZugewieseN                            2:13:31 2:13:31    5.-M23-29
  12. Llano Matt                      USA Nicht ZugewieseN                            2:13:42 2:13:42    6.-M23-29
  13. Ng'Elel Willy Kiplangat         KEN Nicht ZugewieseN                            2:14:49 2:14:49    3.-M20-22
  14. Shegumo Yared                   POL Nicht ZugewieseN                            2:15:24 2:15:24    3.-M30-34
  15. Koller Jonas                    GER LG Telis Finanz Regensburg                  2:16:03 2:16:03    7.-M23-29
  16. Gras Michael                    FRA Ales Cevennes                               2:16:12 2:16:12    8.-M23-29
  17. Schauer Frank                   GER Tangermünder Elbdeichmarathon               2:16:30 2:16:30    9.-M23-29
  18. Wägeli Patrik                   SUI Mega Joule                                  2:17:02 2:17:02   10.-M23-29
  19. Blazinski Marcin                GER LG Farbtex Nordschwarzwald                  2:17:35 2:17:35   11.-M23-29
  20. Torry Nicholas                  GBR Serpentine                                  2:17:37 2:17:37    1.-M40-44
  21. Steinhammer Christian           AUT Nicht ZugewieseN                            2:17:54 2:17:54   12.-M23-29
  22. Kemboi Edwin Kipchirchir        AUT Nicht ZugewieseN                            2:18:25 2:18:25    4.-M30-34
  23. Gras Damien                     FRA Ales Cevennes                               2:18:59 2:18:59   13.-M23-29
  24. Guimard Freddy                  FRA ESMI                                        2:19:17 2:19:17    5.-M30-34
  25. Göhler Timo                     GER ART Düsseldorf                              2:19:18 2:19:18   14.-M23-29
  26. Homolac Jiri                    CZE Nicht ZugewieseN                            2:19:44 2:19:44   15.-M23-29
  27. Thonon Regis                    BEL Nicht ZugewieseN                            2:19:56 2:19:56    6.-M30-34
  28. Merrien Lee                     GBR Nicht ZugewieseN                            2:20:25 2:20:25    3.-M35-39
  29. Strassner Andreas               GER ART Düsseldorf                              2:20:28 2:20:29    4.-M35-39
  30. Hoffmann Benedikt               GER TSG 1845 Heilbronn                          2:20:48 2:20:51    7.-M30-34
  31. Gabor Jozsa                     HUN Nicht ZugewieseN                            2:23:11 2:23:11    8.-M30-34
  32. Hoffmann Oliver                 GER TSV Kirchhain                               2:23:12 2:23:12    9.-M30-34
  33. Berggren Daniel                 SWE Strömstad Lk                                2:23:20 2:23:53   10.-M30-34
  34. Richmond Ronnie                 GBR Bideford Aac                                2:23:32 2:23:37    5.-M35-39
  35. Jegorov Andrej                  LIT Nicht ZugewieseN                            2:23:37 2:23:37   11.-M30-34
  36. Flückiger Armin                 SUI SC Diemberg/TV Oerlikon                     2:24:07 2:24:07   16.-M23-29
  37. Aberg Marcus                    SWE Hässelby SK                                 2:24:14 2:24:49   17.-M23-29
  38. Jaksevicius Andrius             LTU Kingston Upon Thames                        2:24:21 2:24:24    6.-M35-39
  39. Pradetto Fabrizio               ITA GS LA Piave 2000                            2:24:24 2:24:24    7.-M35-39
  40. Dillenhöfer Fabian              GER LG Olympia Dortmund                         2:24:28 2:24:43   18.-M23-29
  41. Hille Erik                      GER LG Telis Finanz Regensburg                  2:24:47 2:24:47   19.-M23-29
  42. Lockley Ollie                   GBR Manx Harriers                               2:25:28 2:25:28   20.-M23-29
  43. Niinistö Antti-Pekka            FIN TURUN Toverit                               2:25:34 2:25:34   21.-M23-29
  44. Schreindl Tobias                GER LG Passau                                   2:25:43 2:25:43   22.-M23-29
  45. Vestergaard Jensen Peter        DEN NBRO Running                                2:25:58 2:26:05   12.-M30-34
  46. Gallo Christoph                 BEL LG Vulkaneifel                              2:26:01 2:26:01   23.-M23-29
  47. Hartlev Kasper Laumann          DEN Blovstrod Loverne                           2:26:03 2:26:03   24.-M23-29
  48. Evans Tom                       GBR Heathfield                                  2:26:04 2:26:07   25.-M23-29
  49. Schönherr David                 GER LSF Münster                                 2:27:05 2:27:11   26.-M23-29
  50. Brennauer Markus                GER TSV Penzberg                                2:27:15 2:27:19    8.-M35-39
  51. Lighting Peter                  GBR Kent AC                                     2:27:21 2:27:29    9.-M35-39
  52. Schmidt Paul                    GER ART Düsseldorf                              2:27:23 2:27:23   13.-M30-34
  53. Savery Andrew                   GBR Leamington C&AC                             2:27:24 2:27:24   10.-M35-39
  54. Bock Alexander                  GER Postsportverein Trier                       2:27:30 2:27:33   27.-M23-29
  55. Crespo Rincon Juan Jose         ESP Inion Atletica Coslada                      2:27:44 2:27:44    2.-M40-44
  56. Sousa Antonio                   POR Nicht ZugewieseN                            2:28:01 2:28:01    1.-M45-49
  57. Ledwig Felix                    GER LAC Olympia 88 e.V.                         2:28:04 2:28:04   28.-M23-29
  58. Olesen Martin Egebjerg          DEN NBRO/MarathonSport                          2:28:18 2:28:22    4.-M20-22
  59. Waever Larsen Jacob             DEN Copenhagen                                  2:28:22 2:28:27   11.-M35-39
  60. Kaimins Kristaps                LAT JRK                                         2:28:23 2:28:34   12.-M35-39
  61. Fsheation Semere                ERI LG Rhein-Wied                               2:29:18 2:29:23   14.-M30-34
  62. Adomkaitis Egidijus             LTU F O C U S running                           2:29:21 2:29:25   15.-M30-34
  63. Baar Philipp                    GER ART Düsseldorf                              2:29:32 2:29:32   29.-M23-29
  64. Hope Richard                    GBR London                                      2:29:38 2:29:49    2.-M45-49
  65. Olivier Leslie                  DEN Frederiksberg IF                            2:29:40 2:29:40    3.-M45-49
  66. Communod Romaric                FRA Schiltigheim                                2:29:44 2:29:57   16.-M30-34
  67. Wergeland ?ystein               NOR Sandnes IL                                  2:29:50 2:29:54   17.-M30-34
  68. Loch Eike                       GER LAC Quelle Fürth                            2:30:09 2:30:09    1.-M50-54
  69. Bräutigam Marcel                GER GutsMuths-Rennsteiglaufverein               2:30:11 2:30:11   18.-M30-34
  70. Singer Tobias                   GER LAC Olympia 88 e.V.                         2:30:21 2:30:21   30.-M23-29
  71. Sharp John                      GBR Inverclyde AC                               2:30:25 2:30:25    3.-M40-44
  72. Korneev Sergei                  RUS Moscow                                      2:30:33 2:30:46   13.-M35-39
  73. Ehlers Thomas Svare             DEN NBRO Running                                2:30:43 2:30:43   31.-M23-29
  74. Hochmut Milan                   CZE AK Skoda Plzen                              2:30:52 2:31:13   19.-M30-34
  75. Francisco Bruno                 JEY Jersey Spartans Athletics Club              2:30:53 2:30:58   14.-M35-39
  76. Späth Oliver                    GER TV Zell am Neckar                           2:30:54 2:31:19   32.-M23-29
  77. Dessaix-Chin Russel             AUS Nicht ZugewieseN                            2:30:58 2:30:58   15.-M35-39
  78. Whitwam Ady                     GBR Richmond                                    2:31:08 2:31:17    4.-M40-44
  79. Jubelin Pierre                  FRA Larmor Plage                                2:31:26 2:31:37    4.-M45-49
  80. Guerin Kevin                    FRA Limoges athlé                               2:31:29 2:31:41    5.-M20-22
  81. Heiner Jörg                     GER SG Wenden                                   2:31:36 2:31:49    5.-M40-44
  82. Arens Johannes                  GER TG Kitzingen                                2:31:37 2:32:00   33.-M23-29
  83. Labroche Damien                 FRA Nouvion Sur Meuse                           2:31:50 2:31:52   16.-M35-39
  84. Foged Bo                        DEN Runners United / S?AM                       2:32:14 2:32:42    5.-M45-49
  85. Schweitzer Frank                LUX RBUAP                                       2:32:16 2:32:26    6.-M40-44
  86. Gudmand Martin                  DEN Runners United                              2:32:27 2:32:32    7.-M40-44
  87. Harrell Ash                     GBR Buckhurst Hill                              2:32:34 2:32:37   34.-M23-29
  88. Wilson Aaron                    GBR City Of Salisbury A&RC                      2:32:41 2:32:57   17.-M35-39
  89. Steele Chris                    GBR Border Harriers AC                          2:32:46 2:32:46   18.-M35-39
  90. Karlsson Mattias                SWE Stockholm LDK                               2:32:46 2:32:59    8.-M40-44
  91. Juuti Petri                     FIN Kenttäurheilijat - 58                       2:32:53 2:32:53    9.-M40-44
  92. Holesch Stephan                 GER LG Wettenberg                               2:33:10 2:33:40   20.-M30-34
  93. Carlsen Andreas                 DEN Copenhagen E                                2:33:17 2:33:38   21.-M30-34
  94. Henninger Matthias              GER TSV 1860 Ansbach                            2:33:21 2:33:33   22.-M30-34
  95. Assel Garry                     LUX Trispeed Mamer                              2:33:22 2:33:25   19.-M35-39
  96. Puls Klaas Hinnek               GER LAV Stadtwerke Tübingen                     2:33:29 2:33:34   10.-M40-44
  97. Kubisch Robert                  GER Kimbia Sports e.V.                          2:33:40 2:33:50   35.-M23-29
  98. Lein Andrus                     EST Vinni Lääne-Virumaa                         2:33:44 2:34:02   11.-M40-44
  99. Kerber Alexander                GER LG Augsburg                                 2:33:45 2:34:02   20.-M35-39
 100. Müller Karsten                  GER LG Region Karlsruhe                         2:33:47 2:34:07   23.-M30-34
 101. Robinson Daniel                 GBR BRAT                                        2:33:48 2:33:58   21.-M35-39
 102. Stuffer Alex                    ITA ASC Lauffreunde Sarntal                     2:33:55 2:33:55   12.-M40-44
 103. Krüger Carsten                  GER LAC Olympia 88 e.V.                         2:33:55 2:33:55   24.-M30-34
 104. Sacchet Lucio                   ITA ANA Atletica Feltre                         2:34:06 2:34:06   22.-M35-39
 105. Wilms Robert                    GER SG Wenden                                   2:34:15 2:34:27   25.-M30-34
 106. Peltoniemi Ossi                 FIN Ylikiimingin Nuijamiehet                    2:34:22 2:34:30   26.-M30-34
 107. Rittgen Jan                     GER Wiesbaden                                   2:34:33 2:34:41   23.-M35-39
 108. Pacauskas Dominykas             LTU S-Sportas                                   2:34:33 2:34:37   36.-M23-29
 109. Böllet Stefan                   GER TSV Pavelsbach                              2:34:34 2:35:02   27.-M30-34
 110. Birchmeier Ralf                 SUI Salomon Suunto Schweiz                      2:34:37 2:34:46   24.-M35-39
 111. Nippa Markus                    GER TV 1834 Pforzheim                           2:34:38 2:34:51   13.-M40-44
 112. Fabianowski Dominik             GER ASV Köln                                    2:34:47 2:34:47   37.-M23-29
 113. Müller Christian                AUT LG Südkärnten                               2:34:48 2:35:00   14.-M40-44
 114. Haubold Martin                  GER Spiridon Frankfurt                          2:34:49 2:35:00   28.-M30-34
 115. Christen Matthias               SUI Burgdorf                                    2:34:51 2:34:56   25.-M35-39
 116. Constantinou Fivos              CYP San Francisco                               2:34:54 2:35:15   26.-M35-39
 117. Roemer Anders                   DEN NBRO Running                                2:35:04 2:35:16   29.-M30-34
 118. Rinne Yannick                   GER LSF Münster                                 2:35:06 2:35:13   38.-M23-29
 119. Chalupsky Michael               GER TSG 78 Heidelberg                           2:35:06 2:35:16   30.-M30-34
 120. Poch Mike                       GER TSG GutsMuths Quedlinburg                   2:35:07 2:35:11    2.-M50-54
 121. El Makrini Hakim                GER LT DSHS Köln                                2:35:20 2:35:30   15.-M40-44
 122. Blake Stephen                   GBR Woking                                      2:35:27 2:36:02   31.-M30-34
 123. De Ketelaere Christophe         BEL World Runners Belgium                       2:35:28 2:35:38   16.-M40-44
 124. Graugaard S?ren Corvinius       DEN Aarhus N                                    2:35:30 2:35:54   32.-M30-34
 125. Lagoutte Damien                 FRA Villefontaine                               2:35:36 2:35:43   33.-M30-34
 126. Hellmuth Louis                  GER ULV Wolfsburg                               2:35:42 2:35:51    6.-M20-22
 127. Serke Sven                      GER LSF Münster                                 2:35:43 2:35:51   17.-M40-44
 128. Bubel Niels                     GER LG Nord Berlin                              2:35:46 2:35:46   34.-M30-34
 129. Macdonald Iain                  GBR Edinburgh AC                                2:35:47 2:36:00   35.-M30-34
 130. Pinno Karsten                   GER SC Magdeburg                                2:35:56 2:36:09   36.-M30-34
 131. Drouin Arnaud                   FRA Charnay Les Macon                           2:36:05 2:36:09   37.-M30-34
 132. Beliunas Vytautas               LTU Vilnius                                     2:36:37 2:36:46   38.-M30-34
 133. Jensen Frederik Bruun           DEN NBRO / Sparta                               2:36:39 2:36:54   39.-M23-29
 134. Fedorowicz Jacek                POL Wroclaw                                     2:36:42 2:36:57    6.-M45-49
 135. Tausewald Robert                GER LG Coesfeld                                 2:36:43 2:36:49   27.-M35-39
 136. Reischer Thomas                 AUT Team2run-Ulv Krems                          2:36:47 2:36:58   18.-M40-44
 137. Hofsommer Johannes              GER Frankershausen                              2:36:52 2:37:04   40.-M23-29
 138. Scholz Philip                   GER LG Brenztal                                 2:36:53 2:36:59   39.-M30-34
 139. Schnorr Stefan                  GER Aachener TG                                 2:37:03 2:37:07   40.-M30-34
 140. Forster Peter                   SUI SSC Schweine Höngg                          2:37:03 2:37:11   19.-M40-44
 141. Liv Per                         SWE IFK Ume?                                    2:37:06 2:37:14   28.-M35-39
 142. Nielsen Asser                   DEN Team Kaiser Sport/PUMA/MRC                  2:37:11 2:37:16   41.-M23-29
 143. Larisch Balthasar               GER SV Waldkirch                                2:37:16 2:37:25   42.-M23-29
 144. Theobald Andreas                GER Postsportverein Trier                       2:37:23 2:37:27   43.-M23-29
 145. Andersen Jonas                  DEN Aalborg                                     2:37:38 2:38:02   44.-M23-29
 146. Mejlby Frederik                 DEN Saysky                                      2:37:53 2:38:08   29.-M35-39
 147. Romao Nuno                      POR Algueirao Mem Martins                       2:37:56 2:38:04   20.-M40-44
 148. Carlsson Johan                  SWE Fk Studenterna                              2:37:59 2:38:45   41.-M30-34
 149. Hall Peter                      SWE IK Akele                                    2:38:00 2:38:11   21.-M40-44
 150. Larue Sebastien                 FRA 01 Pulsion Pont de VAUX                     2:38:10 2:38:15   30.-M35-39
 151. Pati O Carreras S. Miguel       ESP Illescas                                    2:38:10 2:38:18   31.-M35-39
 152. Larisch Victor                  GER SV Waldkirch                                2:38:12 2:38:25   42.-M30-34
 153. Glöckner Manuel                 GER LSF Münster                                 2:38:20 2:38:28   43.-M30-34
 154. Bahn Stephan                    GER LAC Olympia 88 e.V.                         2:38:21 2:38:21   45.-M23-29
 155. Wassberg Niklas                 SWE Karlstad                                    2:38:22 2:38:43   46.-M23-29
 156. Planting Teemu                  FIN Vantaa                                      2:38:23 2:38:36   22.-M40-44
 157. Testa Antoine                   FRA Colombes                                    2:38:28 2:39:11   44.-M30-34
 158. Rößler Lars                     GER PTSV Rosenheim                              2:38:30 2:39:00   45.-M30-34
 159. Rauth Romed                     AUT UAB Athletics                               2:38:31 2:38:48   32.-M35-39
 160. Röthemeyer Marvin               GER LSF Münster                                 2:38:33 2:38:42   47.-M23-29
 161. Zukauskas Antanas               LTU Jonava                                      2:38:34 2:38:43   33.-M35-39
 162. Papadakis Stamatis              GRE Heraklion                                   2:38:36 2:39:02   23.-M40-44
 163. Deiß Bernhard                   GER Recklinghäuser LC                           2:38:38 2:38:43   48.-M23-29
 164. Wollny Holger                   GER SV Fortuna Bösdorf                          2:38:41 2:38:51    7.-M45-49
 165. Mclaren Alain                   SUI Gen?ve                                      2:38:44 2:38:54   46.-M30-34
 166. Impey Nick                      GBR London                                      2:38:45 2:41:47   34.-M35-39
 167. Zagkanas Stavros                GRE Chania                                      2:38:51 2:39:04   35.-M35-39
 168. Bugys Renaldas                  LTU DistanceRunning.dk                          2:38:53 2:39:02   47.-M30-34
 169. Hubert Matthieu                 FRA US Marquette                                2:38:54 2:39:16   24.-M40-44
 170. Ep Nhep Xiu Ming                FRA Levallois Sc                                2:38:54 2:39:32   48.-M30-34
 171. Unewisse Frederik               GER LG Region Karlsruhe                         2:39:00 2:39:00   49.-M23-29
 172. Ziganke Jens                    GER SV Reichenau                                2:39:05 2:39:09   50.-M23-29
 173. Nyhuis Elmar                    GER OSC Damme                                   2:39:07 2:39:14    8.-M45-49
 174. Bähr Micha                      GER SV Blau-Weiß Bürgel                         2:39:09 2:39:15   25.-M40-44
 175. Ockl Alexander                  GER Tusem Essen-Margarethenhöhe                 2:39:11 2:39:22   26.-M40-44
 176. Striegel Timo                   GER Team Silla Hopp                             2:39:13 2:39:37   49.-M30-34
 177. Rollnik Jean-Pierre             GER adidas Runners Speed Squad                  2:39:17 2:39:49   51.-M23-29
 178. Birkeli Are                     NOR HFIK                                        2:39:20 2:39:29    9.-M45-49
 179. Schäfer Pascal                  GER TSG 1845 Heilbronn                          2:39:22 2:40:01   50.-M30-34
 180. Johnston Stuart                 GBR Edinburgh                                   2:39:25 2:39:35   36.-M35-39
 181. Sarasso Adrien                  FRA Acct                                        2:39:31 2:39:51   52.-M23-29
 182. Vid? Rasmus                     DEN DistanceRunning.dk                          2:39:33 2:39:38   37.-M35-39
 183. Stief Philipp                   GER LC Rehlingen                                2:39:37 2:39:51   53.-M23-29
 184. Kamhawi Tobya                   GER Kaiserslautern                              2:39:43 2:39:48   51.-M30-34
 185. Plekanec Juraj                  CZE ASICS Team                                  2:39:45 2:40:18   27.-M40-44
 186. Zimmer Dennis                   GER LC Rehlingen                                2:39:46 2:39:51   54.-M23-29
 187. Hempel Karl                     GER Saalfelder LV / KS-Sportsworld              2:39:50 2:40:00   52.-M30-34
 188. Schön David                     GER LG Wettenberg                               2:40:04 2:40:28   55.-M23-29
 189. Friedrich Danilo                GER MTV 1881 Ingolstadt                         2:40:04 2:40:11   38.-M35-39
 190. Schmechel Tobias                GER TuS Deuz                                    2:40:06 2:40:30   28.-M40-44
 191. Valkonen Timo                   FIN Muurame                                     2:40:21 2:40:30   39.-M35-39
 192. Pomesano Andrea                 ITA Ponte San Pietro (Bg)                       2:40:23 2:40:32   10.-M45-49
 193. Macdougall Stuart               GBR London                                      2:40:24 2:40:35   53.-M30-34
 194. Braendholt Morten               DEN Kalundborg                                  2:40:27 2:41:20   40.-M35-39
 195. Meghazi M'Hamed                 FRA S L SC-BRIE-COMTE ROBERT                    2:40:29 2:40:41   29.-M40-44
 196. Drescher Ivo                    GER Caldaro Sulla Strada del                    2:40:36 2:40:46   56.-M23-29
 197. Bartels Florian                 GER Ober-Mörlen                                 2:40:37 2:40:53   41.-M35-39
 198. Styczen Piotr                   POL CKBabcie                                    2:40:39 2:41:06   42.-M35-39
 199. Strobl Jochen                   ITA ASV Niederdorf                              2:40:40 2:40:40   43.-M35-39
 200. Runge Sören                     DEN Mikkeller Running Club                      2:40:49 2:41:03   30.-M40-44
 201. Groß Stefan                     GER SG Wenden                                   2:40:53 2:40:57   31.-M40-44
 202. Hole Knut Eraker                NOR Grua                                        2:41:04 2:41:20   11.-M45-49
 203. Strobl Daniel                   AUT MSC Bad Blumau/ULT Gols/Club Supermarathon  2:41:04 2:41:36   57.-M23-29
 204. Weingarth Philippe              GER LLG Wustweiler                              2:41:07 2:41:18   54.-M30-34
 205. Hanser Robin                    GER Tri Team Langenargen                        2:41:08 2:41:29   12.-M45-49
 206. Garc A Navarro Emiliano Jose    ESP CLUB ATLETISMO TRILARCURIS                  2:41:15 2:41:23   44.-M35-39
 207. Trems Torsten                   GER VFB Erftstadt                               2:41:21 2:41:30   32.-M40-44
 208. Leppäkorpi Timo                 FIN Espoo                                       2:41:23 2:41:29   13.-M45-49
 209. Müller Jonas                    GER Roadrunners Südbaden                        2:41:25 2:41:41   58.-M23-29
 210. Schneider Pitt                  LUX Trispeed Mamer                              2:41:25 2:41:36   45.-M35-39
 211. Chipy Jean-Baptiste             FRA Agen                                        2:41:26 2:41:34   55.-M30-34
 212. Campbell Luke                   AUS Trondheim                                   2:41:27 2:42:23   46.-M35-39
 213. S?rstad Gjermund                NOR Tranby                                      2:41:28 2:42:16   47.-M35-39
 214. Robertson Matthew               AUS Herne Hill Harriers                         2:41:33 2:41:43   59.-M23-29
 215. Weigel Christoph                GER USV Erfurt                                  2:41:38 2:41:54   56.-M30-34
 216. Ree Andreas                     NOR Milslukern Sport                            2:41:42 2:41:55   57.-M30-34
 217. Graser Florian                  GER DJK Käfertal-Waldhof                        2:41:45 2:42:25   58.-M30-34
 218. Claaßen Mike                    GER LSF Münster                                 2:41:46 2:41:56   59.-M30-34
 219. Osipov Pavel                    RUS RRUNS                                       2:41:47 2:42:00   60.-M23-29
 220. Thon Kristian                   NOR Oslo                                        2:41:50 2:42:06   14.-M45-49
 221. Kunz Oliver                     GER VfL Ostelsheim                              2:41:59 2:42:02   33.-M40-44
 222. Macdowall Tony                  GBR Surrey                                      2:42:00 2:42:11   48.-M35-39
 223. Prendergast Tim                 NZL Wellington Scottish                         2:42:03 2:42:03   49.-M35-39
 224. Irle Max                        GER Liederbach                                  2:42:06 2:42:24   61.-M23-29
 225. Ohler Michael                   GER TSV 1886 Kandel                             2:42:09 2:42:19   15.-M45-49
 226. Seidl Manuel                    GER LG Filder                                   2:42:10 2:42:20   50.-M35-39
 227. Tesch Oliver                    GER Braunschweig                                2:42:22 2:42:38   62.-M23-29
 228. Okkels Christian                DEN Copenhagen V                                2:42:23 2:42:27   63.-M23-29
 229. Oralek Daniel                   CZE BehejBrno.com                               2:42:26 2:42:36   16.-M45-49
 230. Koller Martin                   GER Rhein-Berg Runners e.V.                     2:42:28 2:42:54    3.-M50-54
 231. Kamp Holm Anders                DEN Runners United/Grindsted motion             2:42:29 2:42:57   51.-M35-39
 232. Zivec Jakub                     GER Berlin                                      2:42:34 2:43:01   64.-M23-29
 233. Pecnik Saso                     SLO AD Stajerska                                2:42:35 2:42:59   60.-M30-34
 234. Kunstek Vito                    SLO AD ?tajerska                                2:42:39 2:42:47   65.-M23-29
 235. Hansen Hauke                    GER BV Garrel                                   2:42:41 2:42:58   34.-M40-44
 236. Zielinski Dieter                GER LT Haspa Marathon Hamburg                   2:42:47 2:42:59   17.-M45-49
 237. Giordano Zucca                  ITA Carbonia (Ci)                               2:42:48 2:42:55   35.-M40-44
 238. Westen Mikkel                   DEN Dysseg?rd                                   2:42:48 2:43:05   36.-M40-44
 239. Knobelspies Fabian              GER Team Silla Hopp                             2:42:50 2:43:09   66.-M23-29
 240. Neumüller Johann                AUT Laufsport Mangold Racing Team               2:42:51 2:43:23   61.-M30-34
 241. Veltum Benjamin                 GER MojoRacing Team - LoveThePain               2:42:52 2:43:50   62.-M30-34
 242. Taugner Martin                  GER adidas Runners Speed Squad                  2:42:53 2:43:26   67.-M23-29
 243. Lundberg Jesper                 SWE ASICS FrontRunner Sweden                    2:42:53 2:43:35   68.-M23-29
 244. Green Morten                    DEN Vanl?se                                     2:42:55 2:43:29   63.-M30-34
 245. Weber Max                       GER SC Oberursel                                2:42:58 2:43:14   69.-M23-29
 246. Bayer Roland                    GER Böblingen                                   2:42:59 2:43:22   52.-M35-39
 247. Bartels Philipp                 GER Spiridon Frankfurt                          2:43:00 2:43:17   64.-M30-34
 248. Hryniow Lukas                   POL Bieg Opolski                                2:43:00 2:43:15   53.-M35-39
 249. Vege-Tangen Tom Roger           NOR Namdal l?peklubb                            2:43:00 2:43:05   18.-M45-49
 250. Rosse Sebastien                 FRA Plessis Robinson Atlhetic Club              2:43:03 2:43:12   19.-M45-49
 251. Gray Mark                       GBR Steel City Striders                         2:43:05 2:43:56   20.-M45-49
 252. Königs Ulrich                   GER TherapieReha Bottwartal e.V                 2:43:15 2:43:38   65.-M30-34
 253. Köhl Lorenz                     GER JSK Rodgau                                  2:43:16 2:43:33    4.-M50-54
 254. Couchouron Guillaume            FRA CS TERNES PARIS OUEST                       2:43:24 2:43:43   66.-M30-34
 255. Shevchenko Sergey               RUS Moscow                                      2:43:28 2:43:34   54.-M35-39
 256. Hotimskiy Dmitriy               RUS Bluffton                                    2:43:29 2:43:34   37.-M40-44
 257. Bradford Matt                   GBR Lewes                                       2:43:29 2:43:43   55.-M35-39
 258. Goodwin Chris                   GBR Running With Us                             2:43:30 2:43:43   21.-M45-49
 259. Hansen Thor                     DEN Hvidovre                                    2:43:30 2:44:05   38.-M40-44
 260. Sellner Alex                    GER LG Passau                                   2:43:32 2:43:40   22.-M45-49
 261. H?llberg Anders                 SWE IFK Lidingo Friidrott                       2:43:34 2:44:08   56.-M35-39
 262. Corda Ivan Luca                 DEN Runners United                              2:43:38 2:43:55   39.-M40-44
 263. Seigneuret Yoann                FRA Lons Athlé 39                               2:43:40 2:43:49   67.-M30-34
 264. Juska Giedrius                  LTU F.O.C.U.S. running                          2:43:45 2:43:56   57.-M35-39
 265. Wendling Thomas                 GER Hunsrück-Marathon e.V.                      2:43:50 2:44:09   58.-M35-39
 266. Mikalainis Linas                LTU F O C U S running                           2:43:50 2:44:02   68.-M30-34
 267. Kasznar Bence                   GER Addidas Runner Speed Squad                  2:43:52 2:44:24   69.-M30-34
 268. Pippart Timo                    GER Eschweger TSV                               2:43:52 2:44:25   70.-M30-34
 269. Persson Tobias                  SWE Falun                                       2:43:56 2:44:32   70.-M23-29
 270. Diehl Marco                     GER DVAG-Marathon-Team                          2:43:57 2:44:02   23.-M45-49
 271. Sadeckas Darius                 LTU F.O.C.U.S. running                          2:43:57 2:44:01   59.-M35-39
 272. J Rgensen Nicholas Buch         DEN Frederiksberg                               2:43:58 2:44:27   71.-M23-29
 273. Bleier Stefan                   GER Sg niederwangen                             2:44:01 2:44:19   71.-M30-34
 274. Gerhard Johannes                GER Tus Griesheim                               2:44:02 2:44:15   72.-M30-34
 275. Lundgren Björnqvist Ch.         SWE Hammarby friidrott                          2:44:16 2:45:12   73.-M30-34
 276. Ayoubi Diego                    DEN Hellerup                                    2:44:16 2:44:32   60.-M35-39
 277. Ostli Vegard                    NOR Oslo                                        2:44:19 2:44:59   74.-M30-34
 278. Kristiansen Jonas Frimer        DEN Cph N                                       2:44:22 2:45:03   72.-M23-29
 279. Dujardin Vincent                FRA Les Ch'Tis marathoniens de Wallers          2:44:23 2:44:40   75.-M30-34
 280. Wittig Michael                  GER Borener SV                                  2:44:25 2:44:39    5.-M50-54
 281. Grabs Sebastian                 GER LG Südkärnten                               2:44:31 2:44:51   76.-M30-34
 282. Zuck Jochen                     GER Sportfreunde Pfersee                        2:44:32 2:44:55   61.-M35-39
 283. Olszowka Jarek                  POL Serpentine Running Club                     2:44:32 2:44:53   62.-M35-39
 284. Röskens Jens                    GER LAV Bad Godesberg                           2:44:33 2:44:51   77.-M30-34
 285. Ripke Daniel                    GER Ludwigshafen                                2:44:36 2:45:17   63.-M35-39
 286. Bordes Nathanael                FRA CA SAINT GIRONS                             2:44:40 2:44:44   40.-M40-44
 287. Ksiazkiewicz Piotr              POL Warszawa                                    2:44:43 2:44:49   78.-M30-34
 288. Tesic Darko                     GER SSV Ulm 1846 e.V.                           2:44:45 2:44:52   41.-M40-44
 289. Sudowe David                    GER Team Essen 99                               2:44:46 2:45:05   73.-M23-29
 290. Edvardsen Are                   NOR Tomasjord                                   2:44:46 2:45:36   42.-M40-44
 291. Tschenscher Manuel              GER Bio Runner Rhein Main                       2:44:51 2:45:05   64.-M35-39
 292. Wolff Markus                    GER LT Schweich                                 2:44:52 2:45:22   79.-M30-34
 293. De Franceschi Luigi             ITA SV Ohmenhausen                              2:44:53 2:45:29    6.-M50-54
 294. Spötzl Florian                  GER PTSV Rosenheim                              2:44:53 2:44:58   80.-M30-34
 295. Lehmann Jochen                  GER Lg Geroldseck Lahr                          2:44:53 2:45:10   81.-M30-34
 296. De Zutter Bastien               BEL Vorst                                       2:44:56 2:45:53   65.-M35-39
 297. Cros Rafa                       ESP Clinica Santosol                            2:44:58 2:46:30   43.-M40-44
 298. Prinz Tobias                    GER Pace Pack Runners                           2:44:59 2:45:23   82.-M30-34
 299. Tremble Des                     IRL Donore Harriers                             2:45:17 2:45:40   24.-M45-49
 300. Smith Richard                   GBR Preston                                     2:45:17 2:46:05   83.-M30-34
 301. Litters Felix                   GER TSV Amicitia Viernheim                      2:45:17 2:45:33   74.-M23-29
 302. Ignacak Mariusz                 POL Druzyna Blondyna                            2:45:22 2:45:42   44.-M40-44
 303. Meßmer Marc                     GER TSV Straßberg                               2:45:22 2:45:53   45.-M40-44
 304. Schneider Marc                  GER Bern                                        2:45:23 2:46:00   66.-M35-39
 305. Ganne Christophe                FRA Ana Sg La WANTZENAU                         2:45:24 2:45:47   84.-M30-34
 306. Rovei Giorgio                   ITA Milano                                      2:45:25 2:45:29   46.-M40-44
 307. Marquard Moritz                 GER ASICS Team                                  2:45:27 2:46:16   75.-M23-29
 308. Meyer Patrick                   GER SG Walldorf Astoria 1902 e.V.               2:45:41 2:45:50   85.-M30-34
 309. Agren Henrik                    SWE SCC Berlin                                  2:45:46 2:46:03   76.-M23-29
 310. Gunner Val                      IRL Kilkenny                                    2:45:46 2:46:07   25.-M45-49
 311. Muralis Virgilijus              LTU Jonava                                      2:45:48 2:45:59    7.-M50-54
 312. Grove Morten                    DEN Kongens Lyngby                              2:45:54 2:46:29   47.-M40-44
 313. Kauppila Jukka                  FIN Ymca/Oulu Finnland                          2:45:54 2:46:11    1.-M60-64
 314. Muntean Alfons                  GER Nikoteam                                    2:45:54 2:46:45   48.-M40-44
 315. Schumann Roberto                GER SC DHfK Leipzig e.V.                        2:45:56 2:46:15   86.-M30-34
 316. Coysman Carlos                  BEL Etz                                         2:45:58 2:46:56   67.-M35-39
 317. Vall Kurt                       BEL Moorsele                                    2:45:58 2:46:57   68.-M35-39
 318. Nordanger J?rgen                NOR BFG Bergen L?peklubb                        2:46:03 2:46:21   77.-M23-29
 319. Schiefer Georg                  AUT USC Thomatal                                2:46:05 2:46:21   69.-M35-39
 320. Nielsen Rene Anda               DEN NBRO                                        2:46:06 2:47:05   87.-M30-34
 321. Morais Dos Santos Marcelo       POR Madrid                                      2:46:07 2:46:38   88.-M30-34
 322. Eckhardt Christian              GER TSG Kleinostheim                            2:46:10 2:46:20   78.-M23-29
 323. Ghebreselasie Daniel            GER PSV Grün-Weiß Kassel                        2:46:12 2:46:28    1.-M55-59
 324. Hoff Dominic Anthony            NOR Oslo                                        2:46:13 2:46:46   49.-M40-44
 325. Ferrera Oliva Pereira Joao      FRA 01 PUSION                                   2:46:13 2:46:21   89.-M30-34
 326. Bandak Mikkel                   DEN NBRO                                        2:46:15 2:46:26   90.-M30-34
 327. Rapp Nils                       SWE Falun                                       2:46:22 2:46:58   79.-M23-29
 328. Pettersen Kristian              NOR Troms? L?peklubb                            2:46:22 2:46:46   70.-M35-39
 329. Bjertnaes Jens                  NOR Ey Bil Oslo                                 2:46:23 2:46:38   91.-M30-34
 330. Kunz Matthias                   SUI Basel Running Club BRC                      2:46:24 2:46:54   26.-M45-49
 331. Willis Henry                    GBR Maidstone Harriers                          2:46:26 2:46:46   80.-M23-29
 332. Skovgaard Martin Bang           DEN Cyclo position                              2:46:29 2:46:36   92.-M30-34
 333. Mcclelland Christopher          GBR Dumbarton                                   2:46:32 2:48:52   93.-M30-34
 334. Billing Nikolai                 GER LG Eintracht Frankfurt                      2:46:32 2:46:41   81.-M23-29
 335. Kunze Frank                     GER SV Blau-Weiß Bürgel                         2:46:33 2:46:49   71.-M35-39
 336. Oswald Torsten                  GER KM Running Club                             2:46:33 2:47:18   27.-M45-49
 337. Väisänen Janne                  FIN Team Wassu                                  2:46:34 2:46:40   72.-M35-39
 338. Geissler Roland                 GER Lausitzer-Sportevents e.V.                  2:46:34 2:46:54    2.-M55-59
 339. Lloyd John                      ENG Todmorden                                   2:46:35 2:46:38   50.-M40-44
 340. Kempf Raimund                   GER TV Großostheim                              2:46:37 2:46:56    8.-M50-54
 341. Gibier Jerome                   FRA Cht'I Marathonien                           2:46:37 2:47:11   51.-M40-44
 342. Meindl Andreas                  GER München                                     2:46:40 2:47:34   82.-M23-29
 343. Elbaz Abdahim                   MAR Vaulx En Velin                              2:46:41 2:46:57   28.-M45-49
 344. Gabor Kavalecz                  HUN Veszpremi Triatlon Egylet                   2:46:42 2:47:09   73.-M35-39
 345. Hooß Jörg                       GER LTF Marpingen                               2:46:43 2:46:52    9.-M50-54
 346. Peitz Christoph Alexander       GER SCC Berlin Triathlon                        2:46:44 2:47:18   83.-M23-29
 347. Krakow Stephan                  GER SSV Einheit Perleberg                       2:46:45 2:47:20   84.-M23-29
 348. Dominique Eyraud                FRA Andrezieux Boutheon                         2:46:46 2:46:55   10.-M50-54
 349. Ferrario Marco                  ITA Magenta                                     2:46:48 2:47:08   52.-M40-44
 350. Bauer Matthias                  AUT PLAN B                                      2:46:53 2:47:21   53.-M40-44
 351. Könnicke Peter                  GER Kimbia Sports e.V.                          2:47:03 2:47:03   29.-M45-49
 352. Wiebelt Michael                 GER TSG Kaiserslautern                          2:47:04 2:47:39   85.-M23-29
 353. Franke Gerald                   AUT SK Vöest                                    2:47:06 2:47:22   11.-M50-54
 354. Herzog Andreas                  AUT SC-Leogang                                  2:47:08 2:47:43   86.-M23-29
 355. Seppas Fredrik                  SWE Jönköping                                   2:47:09 2:47:31   87.-M23-29
 356. Turletti Luca                   ITA SPORTIFICATION                              2:47:09 2:47:46   88.-M23-29
 357. Panse Adrian                    GER USV Erfurt                                  2:47:18 2:48:19   89.-M23-29
 358. Neumann Ingo                    GER LG Rhein-Wied                               2:47:21 2:47:28   30.-M45-49
 359. Söderlund Johan                 SWE IF Linnéa                                   2:47:21 2:47:37   94.-M30-34
 360. Roman Refojos Sergio            ESP CLUB ATLETISMO SAMERTOLAMEU                 2:47:23 2:48:12   54.-M40-44
 361. Salm Dirk                       GER Grojos LTF Elversberg                       2:47:24 2:47:39   31.-M45-49
 362. Brüggemann Nils                 GER TSV Jahn Freising                           2:47:29 2:47:50   95.-M30-34
 363. Wolbeck Kai                     GER LG Coesfeld                                 2:47:30 2:47:36   96.-M30-34
 364. Hess Thomas                     GER Meiningen                                   2:47:36 2:47:50   97.-M30-34
 365. Schneider Thomas                GER SSG Königswinter                            2:47:38 2:47:53    3.-M55-59
 366. Frank Christoph                 GER TV Schriesheim                              2:47:38 2:47:51   98.-M30-34
 367. Sell Christoph                  GER LG Würzburg                                 2:47:50 2:48:15   74.-M35-39
 368. Hommers Rolf                    GER MTV Aurich                                  2:47:53 2:48:03   75.-M35-39
 369. Horstkotte Harald               GER Schmitten                                   2:47:55 2:48:31   32.-M45-49
 370. Baumgarth Achim                 GER AyyoTeam Essen                              2:47:55 2:48:29   55.-M40-44
 371. Budavicius Lukas                LTU F O C U S running                           2:47:56 2:48:07   90.-M23-29
 372. Close Pierre                    BEL TRIATHLIEGE                                 2:47:56 2:48:15   56.-M40-44
 373. Zappe Stefan                    GER Horny Guys - Sparkasse Mainfranken          2:47:56 2:48:55   57.-M40-44
 374. Götz Arno                       AUT Taxi Arno Neu in WIEN                       2:47:57 2:48:20   99.-M30-34
 375. Studer Jan                      SUI LSG Laufen                                  2:48:02 2:49:00   33.-M45-49
 376. Welkner Silvio                  GER LG Wettenberg                               2:48:04 2:48:19   76.-M35-39
 377. Niskanen Iiro                   FIN Lempäälä                                    2:48:07 2:48:16  100.-M30-34
 378. Klein Robert                    GER SC DHfK Leipzig e.V.                        2:48:10 2:48:32  101.-M30-34
 379. Tockweiler Klaus                GER LG Welfen                                   2:48:12 2:48:26   34.-M45-49
 380. Gjos Espen                      NOR Hit                                         2:48:13 2:48:45   58.-M40-44
 381. Roos Patrick                    GER FC St. Pauli Triathlon                      2:48:13 2:48:51   59.-M40-44
 382. Carnevali Giorgio               GER Roma                                        2:48:13 2:48:51   35.-M45-49
 383. Gregory Jack                    ENG Reading                                     2:48:13 2:48:34   91.-M23-29
 384. Horch Viktor                    GER TuS Deuz                                    2:48:14 2:48:48   77.-M35-39
 385. Mc Glynn Conor                  IRL Leixlip                                     2:48:14 2:48:44  102.-M30-34
 386. Chaplin Adrian                  IRL Sixmilebridge                               2:48:14 2:48:35   78.-M35-39
 387. Bugnand Bernard                 FRA Saint Victor Sur Loire                      2:48:16 2:48:34   12.-M50-54
 388. Stücher Matthias                GER Triathlon Team DSW Darmstadt                2:48:19 2:49:00  103.-M30-34
 389. Bernhardt Mario                 GER LG Passau                                   2:48:21 2:48:26   92.-M23-29
 390. Steybe Marco                    SUI Lc Zürich                                   2:48:23 2:48:54   79.-M35-39
 391. Kopecky Dieter                  AUT WHC X-Sport Vösendorf                       2:48:29 2:48:57   60.-M40-44
 392. Zimmer Frank                    GER Skills 04 Frankfurt                         2:48:30 2:48:35   13.-M50-54
 393. Fitzpatrick Sean                GBR London                                      2:48:30 2:48:39   93.-M23-29
 394. Ruppenstein Mirko               GER MTV Stuttgart                               2:48:30 2:48:45   61.-M40-44
 395. Tzortzis Christos               GRE MARATHON CLUB - ATHENIAN RUNNERS CLUB       2:48:31 2:48:43   62.-M40-44
 396. Adser Finn                      DEN Bagsvaerd                                   2:48:32 2:49:14   36.-M45-49
 397. Sommer Andreas                  GER Team ARNDT e.V.                             2:48:33 2:49:21  104.-M30-34
 398. Unger Robert                    GER Abgehts09                                   2:48:33 2:49:08  105.-M30-34
 399. Olivarius Maibom Mads           DEN K Benhavn N                                 2:48:36 2:48:47   94.-M23-29
 400. Kastner Matthias                AUT Ottobrunn                                   2:48:37 2:49:02  106.-M30-34
 401. Choteau Hugues                  BEL RUSTA                                       2:48:40 2:48:50   80.-M35-39
 402. Manolas Dimitris                GRE Ilisos Athens                               2:48:44 2:49:28   63.-M40-44
 403. Pol Sebastiaan                  NED Loopgroep Coevorden                         2:48:44 2:48:58   81.-M35-39
 404. Köchel Timo                     GER LG Geroldseck                               2:48:45 2:49:45   82.-M35-39
 405. Hennemann Christoph             GER TV Waldstraße Wiesbaden                     2:48:45 2:48:57   37.-M45-49
 406. Schindlbeck Roman               GER Nürnberg                                    2:48:46 2:49:00  107.-M30-34
 407. Dubus Nicolas                   FRA Aubry Du Hainaut                            2:48:48 2:49:11  108.-M30-34
 408. Heidl Markus                    GER Spiridon Frankfurt                          2:48:48 2:48:52   95.-M23-29
 409. Doria Massimiliano              ITA Atletica Galliate                           2:48:50 2:48:59   83.-M35-39
 410. O'Leary Fergal                  IRL Dublin                                      2:48:51 2:49:44   64.-M40-44
 411. Hipson Bryan                    CAN Run Nova Scotia                             2:48:51 2:49:02   14.-M50-54
 412. Bonn Rainer                     GER TuS Deuz                                    2:48:52 2:49:42   84.-M35-39
 413. Perrot Christophe               FRA Paris                                       2:48:54 2:49:07   15.-M50-54
 414. Eilerts Heere                   GER Jever                                       2:48:54 2:49:19   96.-M23-29
 415. Hammes Daniel                   GER Bonn                                        2:49:03 2:49:40  109.-M30-34
 416. Bäss Jens                       GER TV Waldstraße Wiesbaden                     2:49:03 2:49:09   65.-M40-44
 417. Oser Martin                     GER Lufthansa SV Frankfurt                      2:49:05 2:49:24   85.-M35-39
 418. Benatar Andre                   GBR Clapham Chasers                             2:49:07 2:49:22   86.-M35-39
 419. Brunelet Florian                FRA Menton Marathon                             2:49:09 2:49:26  110.-M30-34
 420. Braziulis Tomas                 ENG ASICS FrontRunner UK                        2:49:09 2:49:27   97.-M23-29
 421. Dierks Leef                     GER LG Uni Lübeck                               2:49:12 2:49:57   66.-M40-44
 422. Lütgenau Peter                  GER Gärtringen                                  2:49:14 2:50:04   38.-M45-49
 423. Jung Jens                       GER Siegen                                      2:49:16 2:49:59   87.-M35-39
 424. Letting Larssen Marius          NOR Oslo                                        2:49:17 2:50:14  111.-M30-34
 425. Burkart Jochen                  GER SSV Offenburg                               2:49:18 2:49:35   39.-M45-49
 426. Suchenia Piotr                  POL Inov-8 Team run passion-pl                  2:49:28 2:49:35   88.-M35-39
 427. Siat Olivier                    FRA Oh Morsbronn                                2:49:29 2:49:40   67.-M40-44
 428. Bro Simon                       DEN Frederiksberg                               2:49:29 2:50:38   68.-M40-44
 429. Piatkowski Przemyslaw           POL Team Kopec                                  2:49:31 2:50:15   89.-M35-39
 430. Kurath Hans                     SUI Tri Frauenfeld                              2:49:31 2:49:42   40.-M45-49
 431. Sievers Jan                     GER ASICS Team                                  2:49:32 2:49:46   90.-M35-39
 432. Dreßler Robert                  GER Böttingen                                   2:49:33 2:49:58   41.-M45-49
 433. Karlsen Morten D                NOR SK Kraft                                    2:49:38 2:50:24   42.-M45-49
 434. Sambale Thomas                  GER Rhein-Berg Runners e.V.                     2:49:44 2:49:50   16.-M50-54
 435. Vetter Tilbert                  GER Spiridon Frankfurt                          2:49:44 2:49:53    4.-M55-59
 436. Ponchon Freddy                  FRA Camnv                                       2:49:45 2:49:57   91.-M35-39
 437. Knobloch Szymon                 POL Gavdi Team                                  2:49:47 2:50:00   69.-M40-44
 438. Nazarychev Velimir              RUS Adidas Runners                              2:49:48 2:50:46   98.-M23-29
 439. Woods David                     GBR Dunbar Running Club                         2:49:50 2:50:13   99.-M23-29
 440. Kattner Stefan                  GER LG Brenztal                                 2:49:53 2:50:13  100.-M23-29
 441. Bytautas Tadas                  LTU Kaunas                                      2:49:55 2:50:06  112.-M30-34
 442. Augustin Rainer                 GER TV Saarwellingen                            2:49:58 2:50:15   92.-M35-39
 443. Albert Christian                GER Spiridon Frankfurt                          2:49:58 2:50:11   93.-M35-39
 444. Genier Grégoire                 FRA JOUE RUNNING 37                             2:50:01 2:50:52   94.-M35-39
 445. Saville Derek                   IRL Dublin                                      2:50:01 2:50:25   70.-M40-44
 446. Luczynski Tomasz                POL Warschau                                    2:50:05 2:50:24   71.-M40-44
 447. Gronneberg Morten               NOR Oslo                                        2:50:08 2:50:14   72.-M40-44
 448. Laqua Michael                   GER SC Hagen-Wildewiese                         2:50:09 2:50:23   17.-M50-54
 449. Starosta Patric                 GER Lokomotive Neckartal                        2:50:09 2:50:50  101.-M23-29
 450. Vid? Thomas                     DEN DistanceRunning.dk                          2:50:11 2:50:29   73.-M40-44
 451. Mellergaard Jacob               DEN Skanderborg                                 2:50:13 2:50:57   95.-M35-39
 452. Rhein Philipp                   GER Bensheim                                    2:50:16 2:51:13  102.-M23-29
 453. Franco David                    VEN London                                      2:50:18 2:50:51  113.-M30-34
 454. Kingo Gunnar                    EST Tallinn                                     2:50:20 2:50:57   96.-M35-39
 455. Chardin Thierry                 FRA Nanterre Athletic Club                      2:50:21 2:50:26   18.-M50-54
 456. Siehler Elias                   GER LG Filder                                   2:50:23 2:50:36  114.-M30-34
 457. Schneider Carsten               GER TSV Grünwald                                2:50:23 2:50:42   19.-M50-54
 458. Imgrund Alexander               GER IronCoaching Hansi Schulz                   2:50:27 2:51:12   97.-M35-39
 459. Dreisow Felix                   GER SG Finne Billroda                           2:50:28 2:50:53   98.-M35-39
 460. Hahmann Manuel                  GER Copenhagen N                                2:50:30 2:51:11  103.-M23-29
 461. Martinez Enrici Pascual         ESP Frankfurt Am Main                           2:50:31 2:51:15   99.-M35-39
 462. Pardo Federico                  COL Bogota                                      2:50:32 2:51:03   74.-M40-44
 463. Salomon Franck                  FRA Triathlon Villepinte                        2:50:34 2:50:52   20.-M50-54
 464. Zander Jakob                    SWE Älvsjö                                      2:50:35 2:50:51   75.-M40-44
 465. Maschmeyer Sebastian            GER SC Herringhausen                            2:50:35 2:51:02  100.-M35-39
 466. Becker Benjamin                 GER LG Rhein-Wied                               2:50:36 2:51:12  115.-M30-34
 467. Mudziejewski Jaroslaw           POL TKKF Kolejarz Bydgoszcz                     2:50:38 2:50:56   76.-M40-44
 468. Stribolt Anders                 DEN NBRO Running                                2:50:39 2:50:51   77.-M40-44
 469. Sauer Stefan                    GER LG Ortenau Nord                             2:50:39 2:50:52   43.-M45-49
 470. Kriszeleit Leon                 GER TaunaGas SC Oberursel                       2:50:40 2:50:55  104.-M23-29
 471. Jensen Amund Hognestad          NOR Team ?b?r                                   2:50:51 2:51:42  116.-M30-34
 472. Vourexakis Andreas              GRE OFI CRETE                                   2:50:52 2:51:19  101.-M35-39
 473. Wieland Rene                    GER Team Luftwaffe                              2:50:53 2:51:56   78.-M40-44
 474. Tziotis Nikiforos               GRE OFI CRETE                                   2:50:53 2:51:19   79.-M40-44
 475. Raber Peter                     GER Karlsruhe                                   2:50:54 2:51:11  105.-M23-29
 476. Vasseur Gregory                 FRA Running Club Noyellois                      2:50:55 2:51:16  102.-M35-39
 477. Sahm Ralf                       GER Rodgau                                      2:50:56 2:51:59   80.-M40-44
 478. Enning Daniel                   GER Freie Schwimmer Düsseldorf                  2:50:57 2:52:01  117.-M30-34
 479. Pignede Thomas                  GER Darmstadt                                   2:50:58 2:51:52  106.-M23-29
 480. Sprott Andreas                  GER erfolgsräume.de Runners                     2:51:00 2:51:06  107.-M23-29
 481. Abel Sebastian                  GER Kassel                                      2:51:01 2:51:24  118.-M30-34
 482. Polaczek Marcus                 GER Düren                                       2:51:02 2:51:11  103.-M35-39
 483. Engel Florian                   GER LG Vellmar                                  2:51:03 2:51:10  108.-M23-29
 484. Bouamaine Fouad                 MAR Casablanca                                  2:51:05 2:51:14   21.-M50-54
 485. Schilde Dirk                    GER Lauftreff Speeketze Marbach                 2:51:05 2:51:22   81.-M40-44
 486. Farthofer Michael               GER Addidas Runner Speed Squad                  2:51:07 2:51:36  109.-M23-29
 487. Cherrett Richard                GBR London                                      2:51:09 2:52:17   82.-M40-44
 488. Pasch Philip                    GER Powerbärs Rednitzhembach                    2:51:10 2:51:20  110.-M23-29
 489. Maklakhov Juri                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               2:51:11 2:51:28   83.-M40-44
 490. Leonhardt Felix                 GER Triathlon Team DSW Darmstadt                2:51:16 2:51:55   84.-M40-44
 491. Wray John                       GBR Fulham Running Club                         2:51:17 2:52:28  111.-M23-29
 492. Lucinskas Audrius               LTU F.O.C.U.S. running                          2:51:19 2:51:31  104.-M35-39
 493. Buhl Andersen Rasmus            DEN Aarhus                                      2:51:20 2:51:45  119.-M30-34
 494. Scheduikat Ron                  GER LAC Olympia 88 e.V.                         2:51:25 2:51:25  112.-M23-29
 495. Winterstein Florian             GER Tri-Team Hagen                              2:51:26 2:51:58  120.-M30-34
 496. Sievert Thomas                  GER Oppenheim                                   2:51:26 2:52:30   44.-M45-49
 497. Cardoner Eric                   FRA Ensisheim                                   2:51:27 2:51:57   85.-M40-44
 498. Roos Tobias                     GER VLG Eisenbach                               2:51:30 2:52:05  121.-M30-34
 499. Bern Dag                        NOR SK Kraft                                    2:51:30 2:52:21   45.-M45-49
 500. Petric Frank                    GER Team Klinikum Nürnberg                      2:51:31 2:52:03   22.-M50-54
 501. Linzenmeier Frank               GER LRC                                         2:51:31 2:51:38  122.-M30-34
 502. Apfelbacher Sebastian           GER TG Kitzingen                                2:51:33 2:52:00  105.-M35-39
 503. Tayss Abdelaaziz                FRA Freyming Merlebach                          2:51:36 2:51:46   23.-M50-54
 504. Schabenberger Rudolf            GER ESV Ingolstadt-Ringsee                      2:51:42 2:51:55   24.-M50-54
 505. Benouaret Bachir                ALG Roadrunners Südbaden                        2:51:52 2:51:59  123.-M30-34
 506. Nahnsen Björn                   GER SV Enge-Sande                               2:51:52 2:52:07   86.-M40-44
 507. Jak?tas Rolandas                LTU Kaisiadorys                                 2:51:58 2:52:19   25.-M50-54
 508. Meyfarth Marius                 GER LC Haßloch                                  2:52:01 2:52:12  113.-M23-29
 509. Lamm Martin                     GER Berlin                                      2:52:01 2:52:52   46.-M45-49
 510. Brabants Claudio                BEL Lochristi                                   2:52:01 2:52:09   87.-M40-44
 511. Eich Benedikt                   GER LG Stadtwerke München                       2:52:02 2:52:17  106.-M35-39
 512. Wegrzyn Jacek                   POL Team Kopec                                  2:52:04 2:52:48  124.-M30-34
 513. Zotov Maxim                     RUS Moscow                                      2:52:06 2:52:29   88.-M40-44
 514. Magnusson Erik                  SWE Set Sail IF                                 2:52:07 2:53:15  114.-M23-29
 515. Winkler Manfred                 AUT Sportordination                             2:52:09 2:52:32  107.-M35-39
 516. Mostböck Mario                  AUT team2012.at                                 2:52:10 2:52:33   89.-M40-44
 517. Meskutavicius Arturas           LTU Neko runners                                2:52:16 2:52:44  125.-M30-34
 518. Horn Carsten                    GER SV Rosche                                   2:52:17 2:52:30   47.-M45-49
 519. Osterfeld Dennis                GER LC Wechloy                                  2:52:19 2:53:56  115.-M23-29
 520. Unruh Thorsten                  GER Tsv Ihlienworth                             2:52:21 2:52:57  126.-M30-34
 521. Jeno Burjan                     HUN Veszpremi Triatlon Egylet                   2:52:24 2:52:53  108.-M35-39
 522. Dehling Sascha                  GER LG Mauerweg Berlin e.V.                     2:52:25 2:52:51   90.-M40-44
 523. Martenot Alain                  FRA Association des coureurs de la Vingeanne    2:52:28 2:53:16   91.-M40-44
 524. ?hlén Anders                    SWE Bromma                                      2:52:29 2:53:02  127.-M30-34
 525. Pacher Daniel                   GER SV Großhansdorf                             2:52:33 2:52:47   92.-M40-44
 526. Werth Olivier                   FRA Cryostar                                    2:52:40 2:53:12  109.-M35-39
 527. Gurr Stephen                    AUS Doha                                        2:52:42 2:53:22   93.-M40-44
 528. Peindl Klaus                    AUT MSC Rogner Bad Blumau                       2:52:45 2:53:00   94.-M40-44
 529. Mckivett Gary                   GBR Arena 80                                    2:52:48 2:53:04  110.-M35-39
 530. Knauer Steffen                  GER SC Dortelweil                               2:52:51 2:53:29   48.-M45-49
 531. Stössinger Marek                GER Team Leistungsdiagnostik.de                 2:52:52 2:53:21  111.-M35-39
 532. Brünnert Andreas                GER LG Stadtwerke München                       2:52:53 2:53:07  112.-M35-39
 533. Steiner Jürgen                  GER DJK Weiden                                  2:52:53 2:53:06    5.-M55-59
 534. Smith Christopher               GBR Paris Expatriates Triathlon Team            2:52:55 2:53:12  116.-M23-29
 535. Milone Marco                    ITA Origgio Va                                  2:52:56 2:53:39   95.-M40-44
 536. Eisenmann Andi                  AUT CrossTheAlps.at                             2:53:05 2:53:20  113.-M35-39
 537. Chojnacki Sven                  GER LG Süd Berlin                               2:53:06 2:53:33   26.-M50-54
 538. Rudolph David                   GER Tv 1906 Hülsenbusch                         2:53:06 2:53:44  117.-M23-29
 539. Slaski Radoslaw                 POL Przebiegli Strzyzow                         2:53:08 2:53:21   96.-M40-44
 540. Guski Felix                     GER Lauftreff Butzbach                          2:53:08 2:53:58    7.-M20-22
 541. Pulger Stefan                   GER LG Rhein-Wied                               2:53:10 2:53:24   49.-M45-49
 542. Steil Heiko                     GER Nidderau                                    2:53:11 2:54:19   97.-M40-44
 543. Opigez Jeremy                   FRA Hénin-Beaumont                              2:53:12 2:53:34  114.-M35-39
 544. Kappel Mathias                  DEN Kopenhagen                                  2:53:13 2:53:41   50.-M45-49
 545. Rupp Rainer                     BEL AC Eifel                                    2:53:14 2:53:42  115.-M35-39
 546. Zinin Evgeniy                   RUS Academy Marathon                            2:53:16 2:54:21  128.-M30-34
 547. Bourlier Nicolas                FRA Lons Athlé 39                               2:53:17 2:53:26  129.-M30-34
 548. Matt Joachim                    GER Lg Hohenfels                                2:53:17 2:53:40   51.-M45-49
 549. Heimbrock Christian             GER Recklinghäuser LC                           2:53:17 2:53:23  130.-M30-34
 550. El-Malki Karim                  GER LG OVAG Friedberg-Fauerbach                 2:53:18 2:53:24  116.-M35-39
 551. Ziegaus Benjamin                GER MTV 1881 Ingolstadt                         2:53:19 2:54:05  118.-M23-29
 552. Betrancourt Pascal              FRA Les Ch'Tis marathoniens de Wallers          2:53:22 2:53:58   52.-M45-49
 553. Schinagl Andreas                AUT Radteam Leopoldschlag                       2:53:23 2:53:38  117.-M35-39
 554. Ebert Enrico                    GER SC Demker 95.e.V.                           2:53:24 2:53:37  118.-M35-39
 555. Rohan Gearoid                   IRL Athenry AC                                  2:53:25 2:53:40   53.-M45-49
 556. Hennighausen Erik               GER SC Neukirchen                               2:53:31 2:53:48  131.-M30-34
 557. Hof Heinrich                    GER SF Blau Gelb Marburg                        2:53:31 2:53:45   98.-M40-44
 558. Schuster Nicolas                FRA Jarny                                       2:53:31 2:53:49  119.-M35-39
 559. Fullerton Michael               GBR Edinburgh                                   2:53:33 2:54:06   54.-M45-49
 560. Dallas Mariendal Morten         DEN Hechmann Mikkeller Racing Club              2:53:34 2:54:08   99.-M40-44
 561. Candeago Anthony                FRA Ormesson-Sur-Marne                          2:53:34 2:54:51  132.-M30-34
 562. Starkus Vidas                   LTU F O C U S running                           2:53:36 2:53:49  120.-M35-39
 563. Zahn Daniel                     GER Roadrunners Südbaden                        2:53:36 2:53:53  121.-M35-39
 564. Hierl Michael                   GER Twin Neumarkt                               2:53:36 2:54:01  122.-M35-39
 565. Klement Klaus                   GER LG Fichtelgebirge                           2:53:39 2:53:55   55.-M45-49
 566. Kulczewski Lukasz               POL KB Vamos Amigos Wroclaw                     2:53:40 2:54:09  123.-M35-39
 567. Thorsson Thorolfur              ISL IR                                          2:53:41 2:53:46  100.-M40-44
 568. Kistner Daniel                  GER LG Rhein-Wied                               2:53:41 2:53:52  101.-M40-44
 569. Ley Jürgen                      GER VFB Erftstadt                               2:53:43 2:53:51   56.-M45-49
 570. Papadacci Bruno                 FRA London                                      2:53:46 2:54:20  133.-M30-34
 571. Gilberg Thomas                  GER LG Rhein-Wied                               2:53:47 2:54:01   57.-M45-49
 572. Mariathasan Vincent             GER VFB LC Friedrichshafen                      2:53:47 2:54:25  134.-M30-34
 573. Woltering Helmut                GER VfL Ahaus                                   2:53:50 2:54:09  102.-M40-44
 574. Holzer Steffen                  GER LG Filder                                   2:53:51 2:54:03  135.-M30-34
 575. R?island ?istein                NOR Team Sportsmanden/Norges Banks IL           2:53:52 2:54:30   27.-M50-54
 576. Kolev Velizar                   BUL Darmstadt                                   2:53:54 2:54:10  136.-M30-34
 577. Esteban Luna Federico           ESP Atletismo Paracuellos                       2:53:56 2:54:21  103.-M40-44
 578. Van Nek Marco                   NED Loopgroep PK/ Team Vroem                    2:53:57 2:54:50   58.-M45-49
 579. Kiefer Jonas                    GER LC Rehlingen                                2:54:00 2:54:15  137.-M30-34
 580. Vetter Mark                     GER Ludwigsburg                                 2:54:02 2:54:41  138.-M30-34
 581. Draxler Manfred                 GER MTV 1881 Ingolstadt                         2:54:02 2:54:08    6.-M55-59
 582. Michalski Robert                POL 12tri.pl                                    2:54:05 2:54:10  124.-M35-39
 583. Kirchner Sebastian              GER LAZ Kreis Günzburg                          2:54:06 2:54:26   59.-M45-49
 584. Maksuti Paul                    GER Delbrück läuft                              2:54:09 2:54:51  139.-M30-34
 585. Ranoeyen Homb Hans              NOR Technip Runners                             2:54:12 2:55:06  119.-M23-29
 586. Kassen Aidyn                    KAZ Astana                                      2:54:15 2:54:23  120.-M23-29
 587. Moll Gunther                    GER VfL Ostelsheim                              2:54:17 2:54:57   60.-M45-49
 588. Rückert Tibor                   GER Frankfurt                                   2:54:18 2:54:50  140.-M30-34
 589. Kenjeres Daniel                 GER Taunus Speed                                2:54:19 2:55:19  125.-M35-39
 590. Rühlemann Wolfgang              GER MTV Seesen                                  2:54:20 2:54:35    2.-M60-64
 591. Moya Angel                      VEN SV Großhansdorf                             2:54:22 2:54:38  126.-M35-39
 592. Mitzner Gunnar                  GER Athletik Waldniel                           2:54:25 2:54:48    7.-M55-59
 593. Roca Tom                        FRA AC Huningue                                 2:54:26 2:54:48  127.-M35-39
 594. Hansen Jacob S?gaard            DEN NBRO Running                                2:54:27 2:55:05   61.-M45-49
 595. Terbrüggen Christoph            GER Team Terbrüügen                             2:54:28 2:54:52  104.-M40-44
 596. Leclercq Phillipe               BEL TRIATHLIEGE                                 2:54:28 2:54:56  105.-M40-44
 597. Jahn Volker                     GER LC Auensee Leipzig e.V.                     2:54:29 2:54:48   62.-M45-49
 598. Peskov Alexey                   RUS Haarlem                                     2:54:32 2:55:09  128.-M35-39
 599. Bala?? Rovira Josep             ESP Ludwigshafen                                2:54:35 2:55:28  121.-M23-29
 600. Schultheis Thorsten             GER Run4fun Greven e.V.                         2:54:36 2:55:44  141.-M30-34
 601. Leignel Laurent                 FRA Lambersart                                  2:54:36 2:54:58  129.-M35-39
 602. Metzger Rene                    GER SVS Emmerzhausen                            2:54:38 2:55:13  142.-M30-34
 603. Fritsch Alexander               GER GutsMuths-Rennsteiglaufverein               2:54:40 2:54:46  143.-M30-34
 604. Aidem Wail                      FRA Paris                                       2:54:40 2:55:24  144.-M30-34
 605. Felix Fabian                    GER Autohaus Euler Hofheim                      2:54:41 2:55:13  130.-M35-39
 606. Costa Pedro                     POR Eintracht Frankfurt Triathlon               2:54:42 2:55:50  106.-M40-44
 607. Mayerhöfer Felix                GER DJK Dasswang                                2:54:42 2:55:34  131.-M35-39
 608. Adami Alberto                   ITA A.s.d. Km Sport                             2:54:44 2:55:42  107.-M40-44
 609. Schneider Mark                  GER LT Hanau/Bruchköbel                         2:54:45 2:55:15   63.-M45-49
 610. Crippen Lewis Philip            USA Pittsburgh                                  2:54:45 2:55:37  108.-M40-44
 611. Hayward James                   GBR St Helier                                   2:54:46 2:55:06  132.-M35-39
 612. Perrin Rémi                     FRA Jog'in Bastogne                             2:54:47 2:55:04  109.-M40-44
 613. Kaspar Marcel                   GER Mainz                                       2:54:47 2:55:10  133.-M35-39
 614. Voltmann André                  GER I WANT AN ELEPHANT                          2:54:49 2:55:12  110.-M40-44
 615. Wasniewski Piotr                POL KB Vamos Amigos Wroclaw                     2:54:49 2:55:19  110.-M40-44
 616. Müller Dirk                     GER SC DHfK Leipzig e.V.                        2:54:51 2:55:12   64.-M45-49
 617. Nilsson Bo Hakan                SWE Mondorf Les Bains                           2:54:52 2:55:34  134.-M35-39
 618. Honauer Mikael                  SWE IFK Halmstad                                2:54:53 2:55:04  112.-M40-44
 619. Goncalves Miguel                FRA Champigny Sur Marne                         2:54:54 2:56:04  113.-M40-44
 620. Schönauer Thomas                GER SG Wenden                                   2:54:54 2:55:26  114.-M40-44
 621. Zibold Tobias                   GER Team Erdinger Alkoholfrei                   2:54:55 2:55:21  115.-M40-44
 622. Erkens Andreas                  GER Badminton Club Tönisvorst                   2:54:57 2:55:53  116.-M40-44
 623. Euler Mario                     GER Kimbia Sports e.V.                          2:54:57 2:54:57  117.-M40-44
 624. Baehr Thomas                    GER SC Hagen-Wildewiese                         2:54:57 2:55:15   28.-M50-54
 625. Hein Peter                      GER VFL Sindelfingen Triathlon                  2:54:58 2:55:26  145.-M30-34
 626. Putzeys Mathieu                 BEL Baisy Thy                                   2:54:58 2:55:09  135.-M35-39
 627. Koefoed Thomas                  GER Kobenhavn                                   2:54:59 2:56:00  136.-M35-39
 628. Welsch Ruben                    GER LC Diabü Eschenburg                         2:55:00 2:55:15  118.-M40-44
 629. Schäfer Pirmin                  GER München                                     2:55:01 2:55:34  146.-M30-34
 630. Rodriguez Lizana Miguel Angel   MEX Paris                                       2:55:03 2:55:15  119.-M40-44
 631. Sokolowski André                GER Kimbia Sports e.V.                          2:55:05 2:55:42   65.-M45-49
 632. Touzani Mounir                  SWE Hemlingby LK                                2:55:05 2:55:24   66.-M45-49
 633. Truesen Simon                   DEN NBRO Running                                2:55:08 2:55:44  147.-M30-34
 634. Taylor Phil                     JEY Jersey Spartans Athletics Club              2:55:08 2:55:15  137.-M35-39
 635. Mühlethaler Adrian              SUI STB                                         2:55:09 2:56:02  120.-M40-44
 636. Astrén Patric                   SWE Ryssbergets IK                              2:55:09 2:55:51   67.-M45-49
 637. Strohbach Lars                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               2:55:10 2:55:40  122.-M23-29
 638. Vidic Darko                     GER Turnerbund Hamburg Eilbeck                  2:55:10 2:55:39  121.-M40-44
 639. Sveen-Nilsen Teodor             NOR Frogner Runners                             2:55:11 2:55:25  138.-M35-39
 640. Bottone Michele                 ITA Serpentine Running Club                     2:55:15 2:55:25  122.-M40-44
 641. Garfjell Bjorn Harald           NOR SK Kraft                                    2:55:17 2:56:08  123.-M40-44
 642. Köller Florian                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               2:55:18 2:55:41  124.-M40-44
 643. Pötschke Michael                GER GutsMuths-Rennsteiglaufverein               2:55:19 2:55:50  139.-M35-39
 644. Kvinen Tor Geir                 NOR Mandal                                      2:55:20 2:55:36   29.-M50-54
 645. Amoneit Matthias                GER Recklinghäuser LC                           2:55:24 2:55:30  148.-M30-34
 646. Sprich Rainer                   GER Lauftreff Pfohren                           2:55:25 2:55:31   68.-M45-49
 647. Savery Adrian                   GBR London                                      2:55:25 2:55:57  149.-M30-34
 648. Choin Mathieu                   FRA Racing Club Bruxelles                       2:55:26 2:55:50  150.-M30-34
 649. Tenic Marko                     BIH LT Unterreichenbach                         2:55:26 2:56:23   69.-M45-49
 650. Hoheisel Nikolas                GER Parceval gGmbH                              2:55:28 2:56:15  123.-M23-29
 651. Ryd N Magnus                    SWE IF Linnéa                                   2:55:30 2:56:17  125.-M40-44
 652. Rost Jannis                     GER Fürth                                       2:55:30 2:56:28  124.-M23-29
 653. Bour-Hil Yassin Finsen          DEN Runners United                              2:55:32 2:55:37  140.-M35-39
 654. Wittig Jens                     GER Spiridon Frankfurt                          2:55:32 2:55:45  126.-M40-44
 655. Rotzinger Robert                GER Konstanz                                    2:55:34 2:56:13  141.-M35-39
 656. Larsen Jonas                    DEN NBRO                                        2:55:34 2:56:10   70.-M45-49
 657. Müller Stefan                   GER Koblenz                                     2:55:37 2:56:37  151.-M30-34
 658. Holthe Helge                    NOR Bybrua                                      2:55:40 2:55:53   30.-M50-54
 659. Meadows Jonathan                GER Berlin                                      2:55:44 2:56:12  125.-M23-29
 660. Ramos Paulo                     POR C.A.DUDELANGE                               2:55:45 2:56:07  142.-M35-39
 661. Heid Thomas                     GER MTP Hersbruck                               2:55:47 2:56:03   71.-M45-49
 662. Burgdorfer Ivan                 SUI Lauftreff Büren                             2:55:49 2:56:14  152.-M30-34
 663. Zudrop Tim                      GER TRISPEED Marienfeld                         2:55:49 2:56:20  126.-M23-29
 664. Krombach Achim                  GER SC Oberursel                                2:55:50 2:56:17  127.-M40-44
 665. Prem Günther                    AUT Sfc Prebuch                                 2:55:50 2:57:10  128.-M40-44
 666. Ernst Sebastian                 GER Sv Virnsberg-Sommerbiathlon                 2:55:52 2:56:39  153.-M30-34
 667. Schumann Peter                  GER GutsMuths-Rennsteiglaufverein               2:55:52 2:56:10  154.-M30-34
 668. Rippel Markus                   GER SV Normania Treffurt                        2:55:53 2:56:23  143.-M35-39
 669. Lenz Jonas                      GER LT Bittermark Dortmund                      2:55:53 2:56:20  127.-M23-29
 670. Scheichel Thomas                AUT Sv Lurs Maissau                             2:55:54 2:56:27   72.-M45-49
 671. Bordakov Alexey                 RUS Moscow                                      2:55:55 2:56:42  129.-M40-44
 672. Walker Matthew                  GBR Sevenoaks                                   2:55:56 2:56:11  130.-M40-44
 673. Rasmussen Nicolai               DEN Copenhagen                                  2:55:56 2:56:53  128.-M23-29
 674. Almer Andreas                   AUT MSC Rogner Bad Blumau                       2:55:56 2:56:13  129.-M23-29
 675. Knoch Leif Kjell                GER Eintracht Frankfurt Triathlon               2:55:57 2:56:17  144.-M35-39
 676. Götte Jürgen                    GER Esv Lok Potsdam                             2:56:00 2:56:19    8.-M55-59
 677. Shevchenko Aleksandr            RUS BIM                                         2:56:00 2:57:06  130.-M23-29
 678. Mayerhofer Erwin                GER LG Mettenheim                               2:56:00 2:56:24   73.-M45-49
 679. Laubel Stefan                   GER Weißenhorn                                  2:56:02 2:57:01  145.-M35-39
 680. Lucey Peadar                    IRL Mallow                                      2:56:02 2:56:47  131.-M40-44
 681. Al-Jassem Khalil                GER Berlin                                      2:56:03 2:56:34  131.-M23-29
 682. Bowen-Jones Craig               GBR Norwich                                     2:56:03 2:56:43   74.-M45-49
 683. Koch Benjamin                   GER Tsv Greding                                 2:56:05 2:56:44  132.-M23-29
 684. Müller Martin                   GER Hünfelder SV                                2:56:06 2:56:23   31.-M50-54
 685. Huber Harry                     GER TSV Kasing                                  2:56:07 2:56:26  146.-M35-39
 686. Weichsel Felix                  GER TV Waldstraße Wiesbaden                     2:56:08 2:56:25  147.-M35-39
 687. Ehrlich Frank                   GER 1. LAC Dessau                               2:56:11 2:56:26   32.-M50-54
 688. Jäger Hans Dietmar              GER Spiridon Frankfurt                          2:56:12 2:56:21   33.-M50-54
 689. Raach Jeff                      LUX Trilux                                      2:56:12 2:57:05  155.-M30-34
 690. Kröll Thomas                    GER TG Tria Rüsselsheim                         2:56:14 2:56:48   75.-M45-49
 691. Tomaszewski Eric                FRA Mairy Sur Marne                             2:56:15 2:57:00   34.-M50-54
 692. Seehawer Michael                GER SV Dorf-Güll                                2:56:15 2:57:18  156.-M30-34
 693. Chambers Alistair               GBR Ivanhoe Runners                             2:56:18 2:56:51    9.-M55-59
 694. Lenertz Henning                 GER Runner's World                              2:56:18 2:56:45  157.-M30-34
 695. Harig Stefan                    GER Grojos LTF Elversberg                       2:56:18 2:57:07   76.-M45-49
 696. Kohpeiß Pascal                  GER Hamburger Laufladen                         2:56:19 2:56:40  133.-M23-29
 697. Gauger Jens                     GER ASICS Team                                  2:56:20 2:56:41   35.-M50-54
 698. Doit Olivier                    FRA Les Ch'Tis marathoniens de Wallers          2:56:20 2:56:43  132.-M40-44
 699. Traub Gregor                    GER Friedrichshafen                             2:56:21 2:56:39  148.-M35-39
 700. Jamel Ghermaoui                 FRA UA Societe Generale                         2:56:21 2:56:26   36.-M50-54
 701. Baak Tom                        NED AV Archeus                                  2:56:22 2:57:15  149.-M35-39
 702. Grebe Steffen                   GER SG Wenden                                   2:56:22 2:56:53  134.-M23-29
 703. Paukstelis Viktoras             LTU Vilnius                                     2:56:23 2:56:34  158.-M30-34
 704. Gavira Luzardo Ovidio           ESP Friedberg                                   2:56:25 2:57:21   77.-M45-49
 705. Rodenström Henrik               SWE Stockholm                                   2:56:26 2:57:05  133.-M40-44
 706. Floris Giuseppe                 ITA ISOLARUN                                    2:56:26 2:56:35  150.-M35-39
 707. Giesen Frank                    GER Laufwerk Hamburg e.V.                       2:56:26 2:56:53   78.-M45-49
 708. Wösthoff Philipp                GER Triteam Werner-Kern                         2:56:26 2:57:09  159.-M30-34
 709. Sonnet Joshua                   BEL AC Eifel                                    2:56:27 2:56:54  135.-M23-29
 710. Risager Anders                  DEN Naestved                                    2:56:27 2:57:39  151.-M35-39
 711. Eckes Peter                     GER LG Bad Soden/Sulzbach/Neuenhain             2:56:29 2:56:48    3.-M60-64
 712. Ulltjärn Alexander              SWE Linköpings LK                               2:56:30 2:57:11   79.-M45-49
 713. Mutzig Philippe                 FRA A.S.L. La Robertsau                         2:56:31 2:56:55   10.-M55-59
 714. El Ouarak Ahmed                 MAR Villejuif                                   2:56:32 2:57:16  160.-M30-34
 715. Guérin Sébastien                FRA Joué Les Tours                              2:56:34 2:57:25   80.-M45-49
 716. Grefen Benjamin                 GER Hamburg                                     2:56:35 2:58:24  161.-M30-34
 717. Bernotas Deividas               LTU Jonavos "Maratonas"                         2:56:35 2:56:46  134.-M40-44
 718. Babenko Denis                   UKR KM Running Club                             2:56:36 2:56:48  162.-M30-34
 719. Günther Timon                   GER Bayreuther Turnerschaft 1861 e.V.           2:56:36 2:57:08    1.-M18-19
 720. Axtmann Clemens                 GER Tri-Team SSV Ettlingen                      2:56:37 2:57:17  152.-M35-39
 721. Accioly Marcelo                 BRA Jaboatao Dos Guararapes                     2:56:38 2:57:12  153.-M35-39
 722. Wahlberg Björn                  SWE Stockholm                                   2:56:38 2:57:26  135.-M40-44
 723. Venndt Felix                    DEN Randers                                     2:56:40 2:57:51  154.-M35-39
 724. Todd Nick                       GBR Bristol                                     2:56:41 2:57:53  136.-M23-29
 725. Fender Frederic                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               2:56:42 2:57:58  163.-M30-34
 726. Kraft Tobias                    GER München                                     2:56:42 2:57:50  136.-M40-44
 727. Girbig Tobias                   GER Runners Point Ulm                           2:56:43 2:57:27  137.-M23-29
 728. Pincini Jim                     AUS München                                     2:56:43 2:57:11  155.-M35-39
 729. Sinagl Filip                    CZE Prague                                      2:56:44 2:57:03  138.-M23-29
 730. Legarth Schmidt Anders          DEN NBRO Running                                2:56:44 2:57:33  137.-M40-44
 731. Schäfer Michael                 GER LG Neckar-Erms-Aich                         2:56:50 2:57:05   81.-M45-49
 732. Bernd Uwe                       GER LG Rüsselsheim                              2:56:52 2:57:10   11.-M55-59
 733. Franz Patrick                   GER LC Warndt                                   2:56:54 2:57:40  156.-M35-39
 734. Dziegielewski Zbigniew          POL Warsaw                                      2:56:55 2:57:14   82.-M45-49
 735. Kirschner Matthias              GER Eintracht Hildesheim                        2:56:55 2:57:36  157.-M35-39
 736. Tolksdorf Kirsten-Ralph         GER Turn-Klubb zu Hannover                      2:56:56 2:57:20  138.-M40-44
 737. Brodier David                   FRA Chalons En Champagne                        2:56:57 2:57:42  139.-M40-44
 738. Schimpf Achim                   GER TV Mömlingen                                2:56:57 2:57:13   83.-M45-49
 739. Stoltefaut Bernd                GER TSV Jahn Freising                           2:56:58 2:57:20  139.-M23-29
 740. Rosellen Markus                 GER SSG Königswinter                            2:56:58 2:58:15  140.-M40-44
 741. Bueso-Inchausti Alvaro          ESP Madrid                                      2:56:58 2:57:21  158.-M35-39
 742. Serafini Jean-Pierre            LUX Esch Sur Alzette                            2:56:58 2:57:08   37.-M50-54
 743. Skjetne Andreas                 NOR Team Stredet                                2:57:05 2:58:11  140.-M23-29
 744. Flemmen Thomas                  NOR Team Stredet                                2:57:05 2:58:12  164.-M30-34
 745. Korner Philipp                  AUT Remseck                                     2:57:05 2:57:47  159.-M35-39
 746. Kux Dieter                      GER ASC Darmstadt                               2:57:08 2:57:41   12.-M55-59
 747. Bajrami Arsim                   GER SG Weinstadt                                2:57:09 2:57:35  160.-M35-39
 748. Engelen Andreas                 GER SC Komet Steckenborn                        2:57:11 2:57:20  141.-M40-44
 749. Teglgaard-Wittus Thomas         DEN Lystrup                                     2:57:12 2:58:10  165.-M30-34
 750. Ulbricht Björn                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               2:57:13 2:58:12  166.-M30-34
 751. Krutschinna Benny               GER Bochum                                      2:57:16 2:58:15  141.-M23-29
 752. Kaltenbach Florian              GER Spiridon Frankfurt                          2:57:17 2:57:40  161.-M35-39
 753. Hömberg Frederik                GER LC Olympia Wiesbaden                        2:57:18 2:57:50  162.-M35-39
 754. Reißinger Kai                   GER Pleinfeld                                   2:57:18 2:57:18   84.-M45-49
 755. Gomes Pedro Diogo               POR Adidas Runners Frankfurt                    2:57:18 2:57:39  142.-M23-29
 756. Mir De Leonardo Juan            ESP Atletisme Mamossiono                        2:57:20 2:58:56    8.-M20-22
 757. Nies Lennart                    GER TC Mutterstadr                              2:57:21 2:57:30  167.-M30-34
 758. Ramos Francisco                 ESP Chez-Le-Bart                                2:57:22 2:57:41  163.-M35-39
 759. Leino Jonne                     FIN Endurance                                   2:57:25 2:58:12  168.-M30-34
 760. Wrede Johan                     SWE Huddinge                                    2:57:26 2:58:49  142.-M40-44
 761. Winke Florian                   GER Tria Echterdingen                           2:57:26 2:58:04  169.-M30-34
 762. Korpi Hannu                     FIN R O T K O Marathon Club                     2:57:27 2:57:37  164.-M35-39
 763. Fuglsang Soren                  DEN Copenhagen                                  2:57:28 2:58:29  143.-M23-29
 764. Moseley Paul                    GBR Dunbar Running Club                         2:57:28 2:57:51   85.-M45-49
 765. Schenk Niko                     GER Spiridon Frankfurt                          2:57:28 2:57:43  170.-M30-34
 766. Schön Henri                     GER Siegen                                      2:57:29 2:57:57  144.-M23-29
 767. Knudsen Stefan                  DEN Holstebro                                   2:57:29 2:58:42  143.-M40-44
 768. Lindb?ck Martin                 NOR Oslo                                        2:57:30 2:57:42  171.-M30-34
 769. Ivan Sebastian                  GER ICE Team Basel                              2:57:31 2:58:17  165.-M35-39
 770. Ziemczak Christophe             FRA Annoeullin                                  2:57:35 2:58:04   86.-M45-49
 771. Drosdow Eugen                   UKR ASC Darmstadt                               2:57:35 2:58:16  166.-M35-39
 772. Hallberg Anders                 SWE Hemlingby LK                                2:57:35 2:57:51  167.-M35-39
 773. Tumble Alf                      SWE Stockholm                                   2:57:36 2:58:21  168.-M35-39
 774. Bouguessa Said                  FRA Givors                                      2:57:37 2:58:10   38.-M50-54
 775. Moro Jean                       FRA Chalons En Champagne                        2:57:38 2:58:25   13.-M55-59
 776. Rahrt Detlef                    GER ASICS FrontRunner                           2:57:39 2:58:19   87.-M45-49
 777. Palazzuoli Leo                  USA London                                      2:57:40 2:58:09  144.-M40-44
 778. Tschertou Stanislav             SWE Lidingö                                     2:57:40 2:58:10   88.-M45-49
 779. Schaffrik Hannes                GER SV Waldkirch                                2:57:40 2:58:03  172.-M30-34
 780. Vincken Simon                   BEL Schaerbeek                                  2:57:41 2:58:16  145.-M23-29
 781. Luzynski Piotr                  POL Bractwo Biegaczy Zielona Gora               2:57:42 2:58:19  145.-M40-44
 782. Cortinovis Mario                SWE Enhörna If                                  2:57:43 2:57:59   89.-M45-49
 783. Saridakis John                  GRE OFI CRETE                                   2:57:44 2:58:11    4.-M60-64
 784. Kopp Stefan                     GER LG Wettenberg                               2:57:44 2:58:19   39.-M50-54
 785. Baddeley Mark                   GBR ASICS Team                                  2:57:45 2:58:22  146.-M40-44
 786. Passetti Alberto                ITA Blue Tribüne                                2:57:45 2:58:18   90.-M45-49
 787. Bronnikov Sergey                RUS Moscow                                      2:57:46 2:58:12  173.-M30-34
 788. Pollmann Thomas                 GER Oldenburg                                   2:57:46 2:58:53  174.-M30-34
 789. Groß Markus                     GER Eppelborn                                   2:57:48 2:58:19  169.-M35-39
 790. Kania Przemyslaw                POL Hornowek                                    2:57:49 2:58:01   91.-M45-49
 791. Collins Finbarr                 IRL Heidelberg                                  2:57:49 2:59:03  147.-M40-44
 792. Schmaderer Hermann              GER FTSV Straubing                              2:57:49 2:58:13   92.-M45-49
 793. Sjut Christopher                GER Schuhhaus Sjut                              2:57:49 2:58:27  146.-M23-29
 794. Späth Oliver                    GER TuS Lörrach-Stetten                         2:57:50 2:58:01   93.-M45-49
 795. Mayer Bernhard                  GER Günzburg                                    2:57:50 2:58:20   40.-M50-54
 796. Stiebeling Georg                GER Eintracht Frankfurt Triathlon               2:57:52 2:58:09  170.-M35-39
 797. Dressler Lorenz                 GER Böttingen                                   2:57:53 2:58:16   41.-M50-54
 798. Vojtek Rene                     AUT Sportunion Waidhofen An der Ybbs            2:57:53 2:58:07  148.-M40-44
 799. Neher Michael                   GER BSG Sparkasse Ulm                           2:57:53 2:58:53  171.-M35-39
 800. Kalbermatten Timon              SUI Stadtturnverein Bern STB                    2:57:53 2:59:02  175.-M30-34
 801. Nowack Julius                   GER Zürich                                      2:57:55 2:58:26  176.-M30-34
 802. T?nnessen Arne                  NOR Stavanger                                   2:57:56 2:58:24   94.-M45-49
 803. Hammermeister Thomas            GER P&G running                                 2:57:56 2:58:46  149.-M40-44
 804. Thüry Frank                     GER TSV 05 Rot                                  2:57:58 2:58:31   42.-M50-54
 805. Bajon Ralf                      GER LG Senk-/Spreizfuß                          2:57:58 2:58:23   43.-M50-54
 806. Yassine Ali                     LIB SpVgg Holzgerlingen LT                      2:57:59 2:58:50  150.-M40-44
 807. Wambold Torsten                 GER Multisport Team Wein SSG Bensheim Trias     2:58:00 2:58:31  151.-M40-44
 808. Säker Mattias                   SWE Sweden                                      2:58:01 2:58:19  172.-M35-39
 809. Al?evskis Nikas                 LTU F.O.C.U.S. running                          2:58:01 2:58:26  177.-M30-34
 810. Oemus Chris                     GER Team Lauf-Rad                               2:58:02 2:58:32  152.-M40-44
 811. Vinther Jakob                   DEN KVIK TRI TEAM                               2:58:02 2:58:09  178.-M30-34
 812. Alt Sebastian                   GER DREIkraft Neunkirchen                       2:58:03 2:58:58  147.-M23-29
 813. Kelly Adam                      GBR London                                      2:58:03 2:59:11  179.-M30-34
 814. De Bellis Fabiano               ITA Frankfurt                                   2:58:04 2:59:23  173.-M35-39
 815. Schäfer Daniel                  GER SV Emsdorf                                  2:58:06 2:58:24  180.-M30-34
 816. Ruch Andreas                    AUT Hamburg                                     2:58:08 2:58:25  174.-M35-39
 817. Arnarson Magnus                 ISL Reykjavik                                   2:58:09 2:58:38   95.-M45-49
 818. Schoenacker Didier              FRA Strasbourg                                  2:58:09 2:58:28  153.-M40-44
 819. Holmgaard Thomas                DEN Odense                                      2:58:10 2:58:46  154.-M40-44
 820. Gerstenacker Thomas             GER SSV Ulm 1846 e.V.                           2:58:13 2:58:26  155.-M40-44
 821. Jepsen Morten                   DEN Odense C                                    2:58:13 2:58:49  175.-M35-39
 822. Müller Frank                    GER SSV Forchheim Team Erdinger AF, Laufsport B 2:58:13 2:58:30  176.-M35-39
 823. Bronni Markus                   GER Spvgg Germania Schlaitdorf                  2:58:14 2:59:07  181.-M30-34
 824. Steinbrügger Andreas            GER CLG Gestringen                              2:58:16 2:58:27  177.-M35-39
 825. Maillard Xavier                 FRA Chalons En Champagne                        2:58:16 2:58:52  178.-M35-39
 826. Brensing Christian              GER München                                     2:58:17 2:58:46  156.-M40-44
 827. Weber Thilo                     GER Frankfurt                                   2:58:18 2:59:04  179.-M35-39
 828. Job Marcel                      GER TV Maikammer                                2:58:18 2:59:18  180.-M35-39
 829. Wunsch Patrick                  GER Spiridon Frankfurt                          2:58:18 2:59:17  148.-M23-29
 830. Castiaux Rémy                   BEL Runninggeek.be                              2:58:21 2:58:55  182.-M30-34
 831. Niehusen Gunnar                 GER TSG 08 Roth                                 2:58:21 2:59:24  157.-M40-44
 832. Artmann Georg                   GER DJK Weiden                                  2:58:21 2:58:53   96.-M45-49
 833. Kolomiytsev Andrey              RUS Ski clab Izmaylovo                          2:58:22 2:59:29  149.-M23-29
 834. Sigl Christoph                  AUT runnin Graz                                 2:58:23 2:58:48  183.-M30-34
 835. Slepchenko Alexander            RUS Moscow                                      2:58:24 2:58:54   97.-M45-49
 836. Walvick Endre                   NOR Mandal                                      2:58:24 2:58:50  181.-M35-39
 837. Wolf Daniel                     GER TDM Bamberg                                 2:58:24 2:59:13  184.-M30-34
 838. Knoll Tobi                      GER Oberursel                                   2:58:24 2:58:55  182.-M35-39
 839. Lymperopoulos Theodoros         GRE Thrakomakedones                             2:58:26 2:58:41    5.-M60-64
 840. Quintano Francesco              ITA Paris                                       2:58:26 2:58:45  158.-M40-44
 841. Rausch Boris                    GER TSG Kleinostheim                            2:58:27 2:58:36  159.-M40-44
 842. Börner Thomas Thellersen        DEN Frederiksberg                               2:58:27 2:59:28   98.-M45-49
 843. Amborn Ulrich                   GER LG Offenbach                                2:58:30 2:58:52    6.-M60-64
 844. Elbinger Stefan                 GER LG eXa Leipzig e.V.                         2:58:31 2:59:14  185.-M30-34
 845. Fischer Amit                    ISR Givat Ela                                   2:58:31 2:58:46  185.-M30-34
 846. Zsoldos Ferenc                  GER PSV Grün-Weiß Kassel                        2:58:33 2:58:57   99.-M45-49
 847. Ruppel Jean-Marc                FRA Grostenquin                                 2:58:34 2:58:47   44.-M50-54
 848. Balasch Vilaró Josep Maria      ESP Aa Xafatolls                                2:58:34 2:59:12  160.-M40-44
 849. Bücker Marcel                   GER Delbrück läuft                              2:58:35 2:59:19  183.-M35-39
 850. Volta Luca                      ITA Luxembourg                                  2:58:37 2:58:52  150.-M23-29
 851. Krahe Alexander                 GER Berliner Turnerschaft                       2:58:38 2:59:19   45.-M50-54
 852. Moe Asbj?rn                     NOR Oslo                                        2:58:38 2:59:41  151.-M23-29
 853. Cox Liam                        GBR Aesch                                       2:58:39 3:00:04  184.-M35-39
 854. Sandberg Johan                  SWE Ume?                                        2:58:40 2:58:54  100.-M45-49
 855. Hoffmann Carsten                GER TuS Ormesheim                               2:58:41 2:59:28  185.-M35-39
 856. Bordet Sebastien                FRA US Marquette Athlétisme                     2:58:41 2:59:19  101.-M45-49
 857. Gschwind Michael                GER SpVgg Baiertal                              2:58:44 2:59:21  161.-M40-44
 858. Londen Pontus                   FIN Esbo-Seppä Marathon Team                    2:58:44 2:59:05  102.-M45-49
 859. Burger Patric                   GER Gengenbach                                  2:58:45 2:59:37  162.-M40-44
 860. Wagner Stefan                   GER Wachtberg                                   2:58:46 3:00:10  186.-M35-39
 861. Pedrosa Silvino                 POR Horbourg-Wihr                               2:58:47 2:59:30  103.-M45-49
 862. Breitenreiter Timo              GER Sulz                                        2:58:48 2:59:45  187.-M30-34
 863. Cramer Matthias                 GER LG Coesfeld                                 2:58:48 2:59:47  104.-M45-49
 864. Dang Andy                       GBR London                                      2:58:48 2:59:58  152.-M23-29
 865. Wiessner Enrico                 GER FH Runners Berlin                           2:58:50 2:59:42  188.-M30-34
 866. Schopplich Robert               GER Helaba - BSG Laufen                         2:58:50 2:59:51  163.-M40-44
 867. Renner Frank                    GER SV Halle                                    2:58:51 2:59:11  164.-M40-44
 868. Dahl Alf B.                     NOR Troms? L?peklubb                            2:58:51 2:59:55    7.-M60-64
 869. Kranzusch Timo                  GER Run Pack Berlin                             2:58:51 2:59:36  165.-M40-44
 870. Bräunig Vitus                   GER ALV Mainz                                   2:58:51 2:59:33  153.-M23-29
 871. Riker Michael                   GER TSV SCHOTT Mainz                            2:58:52 2:59:45  154.-M23-29
 872. Schröter Ingo                   GER Superburschis Reutlingen                    2:58:52 3:00:12  105.-M45-49
 873. Cooper Adrian                   GBR Esher                                       2:58:52 2:59:22  106.-M45-49
 874. Echeverria Suarez Enrique       ESP Aviles                                      2:58:53 2:59:07  107.-M45-49
 875. De Jonge Stefan                 GER TuS Weene                                   2:58:54 2:59:03  166.-M40-44
 876. Schläfer Martin                 GER Frankfurt                                   2:58:54 2:59:32  108.-M45-49
 877. Adam Piotr                      POL Wroclaw Marathon Team                       2:58:54 2:59:39  167.-M40-44
 878. Mäkitalo Tommi                  FIN LG Bad Soden/Sulzbach/Neuenhain             2:58:55 2:59:08   46.-M50-54
 879. Moulin Jordy                    BEL Popuelles                                   2:58:55 2:59:30  155.-M23-29
 880. Zabel Egbert                    GER CFC Germania 03 Köthen                      2:58:55 2:59:18    8.-M60-64
 881. Abendschön Steffen              GER SG Stern Gaggenau                           2:59:00 2:59:21  109.-M45-49
 882. Wolters Henning                 GER sportTREND Ultralaufteam Braunschweig       2:59:00 2:59:44  156.-M23-29
 883. Herrmann Denny                  GER TSV Wiesenburg                              2:59:02 2:59:13  189.-M30-34
 884. Sahrmann Benjamin               GER Hanau                                       2:59:02 3:00:18  168.-M40-44
 885. Charue Pascal                   FRA ROSHEIM RUNNING                             2:59:03 3:01:20  187.-M35-39
 886. Klinger Christian               AUT HRC Jaritzberg                              2:59:03 2:59:44   47.-M50-54
 887. Schütz Robert                   GER Mainova                                     2:59:04 2:59:37  157.-M23-29
 888. Hoffmann Christian              GER Jena                                        2:59:04 2:59:38  188.-M35-39
 889. Sorge Tobias                    GER Marathon-Club Menden                        2:59:06 2:59:50  169.-M40-44
 890. Delente Etienne                 FRA Chalons En Champagne                        2:59:07 2:59:52   48.-M50-54
 891. Habicht Christian               GER ASC Marathon Friedberg                      2:59:07 2:59:20  190.-M30-34
 892. Hussmann Per                    DEN AAIG                                        2:59:08 2:59:49   49.-M50-54
 893. Tombleson Matthew               GGY St Peter Port                               2:59:08 2:59:27  191.-M30-34
 894. Brandenburger Patrick           GER Team Laufstil                               2:59:08 3:00:05  189.-M35-39
 895. Bruno Rosario                   ITA Frankfurt Am Main                           2:59:08 2:59:26  190.-M35-39
 896. Hilland Dag                     NOR Bergen                                      2:59:08 2:59:32  191.-M35-39
 897. Kern Felix                      GER TSG Kleinostheim                            2:59:09 2:59:30    2.-M18-19
 898. Meier Arnd                      GER TriAS Wernau e.V.                           2:59:09 3:00:48  170.-M40-44
 899. Schade Christian                GER Hasselaner Triathlon Club                   2:59:10 2:59:59  171.-M40-44
 900. Ott Benjamin                    GER LTV Erfurt e.V.                             2:59:10 2:59:51  158.-M23-29
 901. Gotsch Armin                    GER VfL Ostelsheim                              2:59:10 2:59:24  110.-M45-49
 902. Langer Sascha                   GER Adidas Runners Berlin                       2:59:11 2:59:33  172.-M40-44
 903. Holzmann Frank                  GER TriSpeed Herscheid e.V.                     2:59:11 2:59:58  111.-M45-49
 904. Heinz Marcel                    GER TV Wehingen                                 2:59:11 2:59:53  173.-M40-44
 905. Kurata Kazuo                    JPN Frankfurt Am Main                           2:59:11 2:59:49  112.-M45-49
 906. Jenssen Jens Erich              NOR Sandnes                                     2:59:12 2:59:47  192.-M30-34
 907. Rauschen Cedric                 BEL Cedi Beach Resorts                          2:59:12 2:59:48  193.-M30-34
 908. Braunreuther Daniel             GER SC Kemmern                                  2:59:13 2:59:33  194.-M30-34
 909. Pickering Ricky                 GBR Blackpool                                   2:59:15 3:01:24  159.-M23-29
 910. Wegener Olaf                    GER SC Aquarius Löhne                           2:59:15 3:00:01  113.-M45-49
 911. Gonzalez Sanchez-Brunete David  ESP Atletismo Paracuellos                       2:59:15 2:59:43  174.-M40-44
 912. Bernard Ivan                    FRA Tmc                                         2:59:15 2:59:57  114.-M45-49
 913. Gebbie Leo                      GBR Fulham Running Club                         2:59:17 3:00:29  160.-M23-29
 914. Guillot Frédéric                FRA USM Malakoff                                2:59:17 2:59:37  192.-M35-39
 915. Zacho Anders Munk               DEN Silkeborg                                   2:59:18 3:00:11  175.-M40-44
 916. Holm Jens                       DEN Haderslev                                   2:59:20 3:00:32   50.-M50-54
 917. Frigerio Paolo                  ITA OSA Valmadrera                              2:59:21 2:59:51  193.-M35-39
 918. Rodeck Franck                   FRA Chaumont                                    2:59:21 2:59:58  194.-M35-39
 919. Wathne Johann                   ISL Reykjavik                                   2:59:22 2:59:48  176.-M40-44
 920. Eckert Rolf                     GER TV Salmünster                               2:59:22 3:00:19   51.-M50-54
 921. Gafni Eytan                     ISR Alon                                        2:59:23 2:59:37  195.-M30-34
 922. Merz Christoph                  GER PTSV Rosenheim                              2:59:23 2:59:52  177.-M40-44
 923. Heints Vladislav                GER BKT Düren                                   2:59:23 2:59:40  195.-M35-39
 924. Sugino Toshiya                  JPN Bad Nauheim                                 2:59:24 3:00:03  196.-M35-39
 925. Hopkins Scott                   GBR Frimley                                     2:59:25 3:00:39  197.-M35-39
 926. Iversen Mads                    NOR Freidig/Selmer                              2:59:25 3:00:07   14.-M55-59
 927. Linde Sylvio                    GER Berlin                                      2:59:27 2:59:54    9.-M20-22
 928. Andersen Tor Andreas            NOR Oslo                                        2:59:27 3:00:27  161.-M23-29
 929. Krieglstein Jan                 GER Running Athlete Lübeck                      2:59:28 2:59:34  198.-M35-39
 930. Messerschmidt Philipp           GER SG Weinstadt                                2:59:28 2:59:53  196.-M30-34
 931. Stehle Joachim                  GER LG Neckar-Enz                               2:59:28 2:59:46   52.-M50-54
 932. Dowling Stephen                 IRL Roodt Sur Syre                              2:59:30 3:00:23  178.-M40-44
 933. Pappe Clemens                   GER ASICS Team                                  2:59:30 3:00:03  162.-M23-29
 934. Boos Andreas                    GER Team Leistungsdiagnostik.de                 2:59:31 3:00:02  179.-M40-44
 935. Scaccabarozzi Massimiliano      ITA Dolzago                                     2:59:31 3:00:02  199.-M35-39
 936. Kornalewski Martin              GER LG Rudelsburg Bad Kösen                     2:59:31 3:00:33  197.-M30-34
 937. Schmid Martin                   GER Frankfurt                                   2:59:32 3:00:03   53.-M50-54
 938. Günzel Andreas                  GER SV 03 Tübingen                              2:59:32 3:00:18  198.-M30-34
 939. Buisson Benjamin                FRA Saint Fons                                  2:59:33 3:00:21  199.-M30-34
 940. Solari Mario                    CHI London                                      2:59:33 3:00:25  200.-M35-39
 941. Miesen Jens                     GER LAC Quelle Fürth                            2:59:33 2:59:54  200.-M30-34
 942. Miesen Jens                     GER LAC Quelle Fürth                            2:59:33 2:59:54  200.-M30-34
 943. Aksoy Emin Metin                TUR Kocael                                      2:59:34 3:00:27  115.-M45-49
 944. Stepanov Grigory                RUS Moscow                                      2:59:35 3:00:22  201.-M35-39
 945. Baier Günter                    GER Lcm Rheinfelden                             2:59:35 3:00:14   54.-M50-54
 946. Liebl Christian                 GER TSV Detag Wernberg                          2:59:36 3:00:04  180.-M40-44
 947. Lagg Andreas                    AUT Max-Planck-Institut für Sonnensystemforschu 2:59:36 2:59:54  116.-M45-49
 948. Antonietti Patrick              GER Frankfurt                                   2:59:37 3:00:22  202.-M30-34
 949. Milhorat Ludovic                FRA Les Etoiles du 8eme                         2:59:38 2:59:59  202.-M35-39
 950. Horbushko Yaroslav              UKR Okhtyrka                                    2:59:39 2:59:51  203.-M30-34
 951. Easom Daniel                    GBR London                                      2:59:39 3:00:09  163.-M23-29
 952. Keller Christof                 GER Kempten                                     2:59:39 3:00:47  204.-M30-34
 953. von Heyne Erik                  GER Neu-Isenburg                                2:59:39 3:00:07  181.-M40-44
 954. Johannesen Kim                  NOR SK Kraft / Löplabbet                        2:59:41 3:00:26  205.-M30-34
 955. Tsegay Brhane                   ERI SG akquinet Lemwerder                       2:59:42 2:59:49  164.-M23-29
 956. Gärtner Steffen                 GER Team Erdinger Alkoholfrei                   2:59:42 3:00:49  203.-M35-39
 957. Keikko Tommi                    FIN Tampere                                     2:59:42 3:00:00  117.-M45-49
 958. Ko Manho                        HKG Berlin                                      2:59:42 3:00:35  165.-M23-29
 959. Quarta Vito                     ITA Veglie                                      2:59:43 2:59:52   55.-M50-54
 960. Adler Andreas                   GER Laufsport Uwahu                             2:59:45 3:00:40  166.-M23-29
 961. Merz Jan                        GER Frankfurt                                   2:59:45 3:00:05  206.-M30-34
 962. Zieger Jan-Frederik             GER Laufline Team Göttingen                     2:59:45 3:01:04  182.-M40-44
 963. Göllnitz Andr?                  GER MaliCrew e.V.                               2:59:46 3:00:39  167.-M23-29
 964. Morschhäuser Edgar              GER LAZ Obernburg-Miltenberg                    2:59:46 2:59:51   15.-M55-59
 965. Henkes Michael                  GER LC Rehlingen                                2:59:47 2:59:57    9.-M60-64
 966. Busch Daniel                    GER Siebenzwerge                                2:59:48 3:00:37  207.-M30-34
 967. Burg Florian                    GER Triathlon Team Eltville                     2:59:50 3:00:54  204.-M35-39
 968. Kehl Thomas                     GER Mühlheim                                    2:59:50 3:00:41  205.-M35-39
 969. Betzler Matthias                GER SpVgg Höhenkirchen                          2:59:50 3:00:43   10.-M60-64
 970. Kahilainen Marko                FIN Ku-58                                       2:59:51 3:00:09  118.-M45-49
 971. Müller-Beckenhaub Ralf          GER Bad König                                   2:59:55 3:00:42   56.-M50-54
 972. Geißler Martin                  GER LT Unterreichenbach                         2:59:56 3:00:52  119.-M45-49
 973. Nezer Jimmy                     GER Nandrin                                     2:59:56 3:00:35  208.-M30-34
 974. Kalz Thomas                     GER vereinslos                                  2:59:56 3:00:34  120.-M45-49
 975. Franz Stefan                    GER SG Jößnitz                                  2:59:57 3:00:12  168.-M23-29
 976. Nykänen Janne                   FIN Copenhagen S                                2:59:58 3:00:47  206.-M35-39
 977. Hartmann Stefan                 GER Landau Running Company                      3:00:00 3:00:28  209.-M30-34
 978. Huirne Peter                    NED AV Haaksbergen                              3:00:02 3:00:25  183.-M40-44
 979. Grünfelder Peter                GER Pirmasens                                   3:00:02 3:00:30   16.-M55-59
 980. Desmet Olivier                  BEL Ooigem                                      3:00:03 3:01:05  207.-M35-39
 981. K Hn Mathias                    NOR Oslo                                        3:00:06 3:00:33  210.-M30-34
 982. Chouvardas Konstantinos         GRE Ioannina                                    3:00:08 3:00:39  184.-M40-44
 983. Nytveit Trond Stian             NOR Ey Bil                                      3:00:10 3:00:24  208.-M35-39
 984. Baumann Christoph               GER MTV Stuttgart                               3:00:10 3:00:47  185.-M40-44
 985. Deane Deyrick                   IRL Galway                                      3:00:12 3:00:32  186.-M40-44
 986. Antepazo Gil Ismael             ESP CLUB ATLETISMO SAMERTOLAMEU                 3:00:14 3:01:04  121.-M45-49
 987. Halby Kristian                  DEN Copenhagen                                  3:00:15 3:00:57  169.-M23-29
 988. Rohrmann Matthias               GER team bike technik nußloch                   3:00:15 3:01:09  122.-M45-49
 989. Floudas Efstratios              GRE Preveza                                     3:00:17 3:00:56  123.-M45-49
 990. Lage Marc                       GER LG Neumünster                               3:00:18 3:00:38  170.-M23-29
 991. Blohm Percy                     GER Ski-Club Lauf                               3:00:19 3:01:27  124.-M45-49
 992. Schäfer Markus                  GER LG Region Karlsruhe                         3:00:22 3:01:06  125.-M45-49
 993. Waymel Stéphane                 FRA CG Haubourdin                               3:00:22 3:00:52  209.-M35-39
 994. Kasakaitis Kestutis             LTU Vilnius                                     3:00:22 3:00:47  210.-M35-39
 995. Swire Christopher               GBR East Cheshire Harriers and Tameside AC      3:00:30 3:01:15  126.-M45-49
 996. Götz Alexander                  GER LG Rems-Welland                             3:00:32 3:01:25  211.-M35-39
 997. Graf Andreas                    AUT ASKÖ TRI LINZ                               3:00:33 3:01:53  127.-M45-49
 998. Forssberg Per                   SWE Nacka                                       3:00:34 3:01:28  187.-M40-44
 999. Thull Mike                      GER LT Schweich                                 3:00:34 3:01:19  211.-M30-34
1000. Rasmussen Peter Sikker          DEN NBRO Running                                3:00:35 3:01:15  128.-M45-49
1001. Hellbusch Hanjo                 GER TSV Großenkneten                            3:00:36 3:01:01  188.-M40-44
1002. Warit Othmane                   MAR Running in Morroco                          3:00:36 3:00:49  189.-M40-44
1003. Perkins Thomas                  GBR London                                      3:00:37 3:02:17  212.-M30-34
1004. Timm Michael                    GER TSV Bederkesa Triathlon                     3:00:38 3:03:10  190.-M40-44
1005. Raptis Alexandros               GRE Athens                                      3:00:39 3:01:09  212.-M35-39
1006. Ruettenauer Frank               GER Noah & Tom Club                             3:00:41 3:02:08  213.-M35-39
1007. Neander Gustaf                  SWE NBRO                                        3:00:41 3:01:18  191.-M40-44
1008. Borkowski Krzysztof             GER Team Klinikum Nürnberg                      3:00:44 3:01:16   57.-M50-54
1009. Delsa Anselm                    GER ASICS Team                                  3:00:47 3:01:06  214.-M35-39
1010. Navarre Eric                    FRA Borléans                                    3:00:48 3:01:18  129.-M45-49
1011. Lelieveld Richard               NED de Kieviten                                 3:00:50 3:01:23  130.-M45-49
1012. Eijsvogel Diederik              NED Amsterdam                                   3:00:51 3:01:14  171.-M23-29
1013. Baks Marc                       NED Basel Running Club BRC                      3:00:52 3:02:21   58.-M50-54
1014. Wecke Matthias                  GER MTV Heide                                   3:00:57 3:01:54  215.-M35-39
1015. Weitzel Simon                   GER Stadtallendorf                              3:00:58 3:01:54  216.-M35-39
1016. Hauch Rainer                    GER Basel Running Club BRC                      3:01:00 3:01:50   59.-M50-54
1017. Soikkeli Jarkko                 FIN Helsinki                                    3:01:00 3:01:14   60.-M50-54
1018. Seiler Florian                  GER Wettenberg                                  3:01:00 3:02:07  213.-M30-34
1019. Berg Audun                      NOR T Nsberg Triathlonklubb                     3:01:01 3:02:01  192.-M40-44
1020. M?hlum Sverre                   NOR Oslo                                        3:01:04 3:01:58  214.-M30-34
1021. Schubert Rolf                   GER IAC Düren e.V                               3:01:06 3:01:25   11.-M60-64
1022. Stuber Andreas                  SUI Stadtturnverein Bern STB                    3:01:06 3:02:15  131.-M45-49
1023. Herke Steffen                   GER Lauf für Dein Leben                         3:01:06 3:01:34  132.-M45-49
1024. Chondras Panagiotis             GRE Walluf                                      3:01:11 3:02:04  133.-M45-49
1025. Mendoza Juan                    MEX Benjamin Paredes                            3:01:11 3:01:38   17.-M55-59
1026. Hüttemeier Thorsten             GER FC St. Pauli Marathon                       3:01:12 3:01:56   61.-M50-54
1027. Boudazin Franck                 FRA Remiremont                                  3:01:12 3:02:01  134.-M45-49
1028. Rachuk Konstantin               RUS TRIATLETA                                   3:01:12 3:01:28  215.-M30-34
1029. Schmidt Timo                    GER LT Florstadt                                3:01:13 3:02:03  172.-M23-29
1030. Eichmüller Hans                 GER Team Icehouse e.V Bayreuth                  3:01:14 3:01:33   62.-M50-54
1031. Kaltenbach Jerome               FRA Dommartin Les Remiremont                    3:01:14 3:02:04  193.-M40-44
1032. Schüller Thorsten               GER Bergisch Gladbach                           3:01:14 3:02:19  135.-M45-49
1033. Starker Felix                   GER Reykjavík                                   3:01:16 3:02:07  216.-M30-34
1034. Fournier Pascal                 FRA USRAC                                       3:01:20 3:02:57   63.-M50-54
1035. Krüger Andreas                  GER TSVE 1890 Bielefeld                         3:01:21 3:02:35   64.-M50-54
1036. Polak Bogdan                    POL Fraktionslos                                3:01:22 3:02:10  217.-M35-39
1037. Maurer Anton                    GER Pleinfeld                                   3:01:24 3:02:21  218.-M35-39
1038. Rothmund Wolfgang               GER SG Stern Wörth                              3:01:24 3:01:55  219.-M35-39
1039. Whiting Phil                    GBR Norfolk Gazelles                            3:01:25 3:01:58  194.-M40-44
1040. Mccaffrey Jonathan              IRL Solna                                       3:01:29 3:01:53  195.-M40-44
1041. Davison Phil                    GBR Horsham                                     3:01:29 3:02:24  136.-M45-49
1042. Piwowarczyk Pawel               POL ROZBIEGANE DOBCZYCE                         3:01:30 3:02:57  217.-M30-34
1043. Parada Rodriguez Manuel A.      ESP CLUB ATLETISMO SAMERTOLAMEU                 3:01:30 3:02:20  137.-M45-49
1044. Schmidt Emmanuel                FRA Burnhaupt Le Haut                           3:01:31 3:02:12  196.-M40-44
1045. Lo Path                         FRA Villiers Sur Marne                          3:01:32 3:02:15  220.-M35-39
1046. Ankner Daniel                   GER SV 53 Rodalben                              3:01:34 3:02:00  138.-M45-49
1047. Andersen Jakob                  DEN Sparta                                      3:01:37 3:02:19  139.-M45-49
1048. Damjanic Igor                   GER Mühlheim                                    3:01:41 3:02:39  140.-M45-49
1049. De Coster Maarten               BEL Ghent                                       3:01:42 3:02:44  221.-M35-39
1050. Eitner Michael                  GER TV 1893 Burgholzhausen                      3:01:43 3:01:53   65.-M50-54
1051. Schmidt Oliver                  GER Hamburg                                     3:01:43 3:02:31  173.-M23-29
1052. Ahrweiler Torsten               GER AC Apolda                                   3:01:44 3:02:18  222.-M35-39
1053. Anton Anton Ivan                ESP Münster-Sarmsheim                           3:01:45 3:02:20  218.-M30-34
1054. Klantke Andreas                 GER Taunus Sparkasse                            3:01:46 3:27:15  141.-M45-49
1055. Drob Marek                      POL Hotel Drob / Billennium                     3:01:48 3:02:50  219.-M30-34
1056. Althaus Norman                  GER MTV Kronberg                                3:01:48 3:02:49  197.-M40-44
1057. Schuldt Karsten                 GER Hamburg Running e.V.                        3:01:51 3:03:31   66.-M50-54
1058. Hrach Bertram                   AUT PSV Vorarlberg                              3:01:52 3:02:41  198.-M40-44
1059. Sinden David                    GBR Sunbury-On-Thames                           3:01:53 3:02:48  223.-M35-39
1060. Kriechmair Bernd                AUT FreeDyn.at Racing Team                      3:02:02 3:02:39  220.-M30-34
1061. Wilkening Jan                   GER TSV Jahn Freising                           3:02:02 3:02:26  224.-M35-39
1062. Söhngen Sascha                  GER VfL Wehbach                                 3:02:02 3:02:28  199.-M40-44
1063. Türk Matthias                   GER TDM Bamberg                                 3:02:04 3:02:52  174.-M23-29
1064. Peschl Robert                   AUT TS Jahn Lustenau                            3:02:04 3:03:07  200.-M40-44
1065. Schulz-Thome Daniel             GER LG Wettenberg                               3:02:04 3:02:19  225.-M35-39
1066. Wiegand Frank                   GER LG Bad Soden/Sulzbach/Neuenhain             3:02:05 3:02:42   67.-M50-54
1067. Kemmerling Patrick              GER LG Eintracht Frankfurt                      3:02:06 3:02:48  175.-M23-29
1068. Bruder Mark                     GER LG Welfen                                   3:02:07 3:02:20  142.-M45-49
1069. Fiege Michael                   GER Team Toaster                                3:02:08 3:02:39  221.-M30-34
1070. Rossbach Cornelius              GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:02:10 3:02:44  176.-M23-29
1071. Page Justin                     GBR Merzhausen                                  3:02:11 3:02:30  226.-M35-39
1072. Chemnitz Nico                   GER Tri Lizards                                 3:02:12 3:03:59  222.-M30-34
1073. Busch Christoph                 GER Maintal                                     3:02:17 3:03:04  227.-M35-39
1074. Matzinger Stephane              FRA Gerstheim                                   3:02:17 3:02:52  201.-M40-44
1075. Harraway Graham                 GBR Sittingbourne                               3:02:19 3:03:40  202.-M40-44
1076. Sande Nils Ola                  NOR Opil                                        3:02:20 3:03:18  203.-M40-44
1077. Popov Vadim                     RUS Ventspils maratonu klubs                    3:02:22 3:02:58  204.-M40-44
1078. Kott Georg                      GER Laufgruppe Deiringsen                       3:02:22 3:02:35   18.-M55-59
1079. Licko Matus                     SVK Nitrianske Pravno                           3:02:24 3:03:27  228.-M35-39
1080. Zöller Elmar                    GER ELT Großheubach                             3:02:28 3:03:13   68.-M50-54
1081. Cassidy Thomas                  GBR Enfield                                     3:02:29 3:03:26  177.-M23-29
1082. Nisli Alessandro                ITA Vittuone                                    3:02:30 3:03:12  205.-M40-44
1083. Rakebrandt Hans-Jörg            GER Spiridon Frankfurt                          3:02:30 3:03:16  143.-M45-49
1084. Bungert Oliver                  GER sisu-training/DJK Triathlon Andernach       3:02:30 3:03:18  223.-M30-34
1085. Pravato David                   SUI LAC TV Unterstrass                          3:02:31 3:02:53  144.-M45-49
1086. Cramer Aljoscha                 GER Team RuhrSportReha                          3:02:31 3:03:00  224.-M30-34
1087. Zekel Helmuth                   GER LG Rems-Welland                             3:02:32 3:03:26  225.-M30-34
1088. Oehler Jens                     GER Team Klinikum Nürnberg                      3:02:33 3:03:05  229.-M35-39
1089. Negeri Abiyu                    GER Berlin                                      3:02:33 3:04:31  230.-M35-39
1090. Kuniniotis Andy                 AUT LCC Wien                                    3:02:37 3:04:07  145.-M45-49
1091. Williamson Nick                 GBR Dunbar Running Club                         3:02:39 3:03:03  206.-M40-44
1092. Young Nick                      GBR Brighton                                    3:02:40 3:03:01  146.-M45-49
1093. Hoffmann Paul                   GER HSV Neubrandenburg                          3:02:40 3:03:38  226.-M30-34
1094. Thies Burkhard                  GER Frankfurt                                   3:02:40 3:03:54  207.-M40-44
1095. Wiedemann Daniel                GER Berg                                        3:02:40 3:03:55  208.-M40-44
1096. Krenn Hans Peter                GER DJK Fürsteneck                              3:02:41 3:03:54  147.-M45-49
1097. Dammann Marco                   GER #WERUNFRANKFURT                             3:02:41 3:04:22  227.-M30-34
1098. H?egh Mikkel                    DEN Sparta                                      3:02:43 3:02:58  209.-M40-44
1099. Klee Peter                      GER TSG Wiesloch                                3:02:45 3:03:36   69.-M50-54
1100. Solomon Gabriel                 ROU People for Sport                            3:02:48 3:04:08  228.-M30-34
1101. Doppelfeld Arne                 GER Hannover 96                                 3:02:49 3:05:34  210.-M40-44
1102. Bolton Ian                      GBR Ivanhoe Runners                             3:02:49 3:03:24  231.-M35-39
1103. Jensen Thomas Merrild           DEN Jensens venner                              3:02:50 3:04:29  148.-M45-49
1104. Kuhardt Lutz                    GER LT Unterkirnach                             3:02:53 3:03:08   12.-M60-64
1105. Perevozkin Vladimir             RUS Ekaterinburg                                3:02:53 3:03:33  232.-M35-39
1106. Schlautek Richard               GER Team beVegt.de                              3:02:56 3:03:30   10.-M20-22
1107. Bucheli Michael                 SUI Luzern                                      3:02:59 3:04:26  211.-M40-44
1108. Schmack Lars                    GER PSKarlsruhe Triathlon                       3:02:59 3:03:50  229.-M30-34
1109. Wetzel Jan                      GER Triathlon Team Braunschweig                 3:02:59 3:03:56  233.-M35-39
1110. Klein Michael                   GER LG Ortenau Nord                             3:03:00 3:03:13   70.-M50-54
1111. Müller Steffen                  GER LAZ Iserlohn                                3:03:02 3:03:46  149.-M45-49
1112. Mock Chris                      GER SV 1921 Diedorf e.V                         3:03:06 3:03:45  230.-M30-34
1113. Papdo Mathieu                   CMR Berlin                                      3:03:06 3:04:04  234.-M35-39
1114. Eichler Simon                   GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:03:07 3:04:00  178.-M23-29
1115. Engel Jochen                    GER LT Freigericht / TV Bretten                 3:03:10 3:03:47   71.-M50-54
1116. Blom Andreas                    DEN Viking Atletik                              3:03:10 3:04:02  212.-M40-44
1117. O'Shaughnessy Mike              IRL Kilkenny City Harriers Ireland              3:03:11 3:03:37   72.-M50-54
1118. Conradi Christian               GER Montabaur                                   3:03:11 3:05:58  179.-M23-29
1119. Steensen Sönke                  GER Hamburg                                     3:03:17 3:04:20  213.-M40-44
1120. Witt Steffen                    GER Team Klinikum Nürnberg                      3:03:18 3:04:15  180.-M23-29
1121. Nyg?rd Jan Tore                 NOR Sirev?g                                     3:03:20 3:04:11  214.-M40-44
1122. Bezuglov Eduard                 RUS Moscov                                      3:03:23 3:04:29  235.-M35-39
1123. Holzkamp Philipp                GER Hamburger Laufladen                         3:03:23 3:03:39  236.-M35-39
1124. Damrat Nico                     GER Kalenji by Decathlon                        3:03:23 3:03:54  181.-M23-29
1125. Riehl Johannes Vincent          GER Frankfurt Am Main                           3:03:23 3:04:35  182.-M23-29
1126. Schuh Christian                 GER SVB-Hüfingen                                3:03:24 3:05:45  215.-M40-44
1127. Maywald Stephan                 GER Tsr Olympia Wilhelmshaven                   3:03:25 3:04:02  150.-M45-49
1128. Bizjak Roman                    GER LG Senk-/Spreizfuß                          3:03:26 3:03:51   73.-M50-54
1129. Smith Ricky                     GER Fahrlässig                                  3:03:27 3:04:32  231.-M30-34
1130. Böttcher Henning                GER Borstel                                     3:03:27 3:04:42  237.-M35-39
1131. Björn Torbjörn                  SWE Karlskoga LCK                               3:03:31 3:04:21  216.-M40-44
1132. Barth Paul                      GER Team ultraSPORTS                            3:03:31 3:04:50  232.-M30-34
1133. Okle Stephan                    GER SV Reichenau                                3:03:32 3:04:39  233.-M30-34
1134. Schewalje Andreas               GER TuS Breckerfeld                             3:03:33 3:03:42  183.-M23-29
1135. Schwarzwälder Kai-Uwe           GER Software AG                                 3:03:38 3:04:13  151.-M45-49
1136. Berg Mathias                    NOR Technip Runners                             3:03:40 3:04:35  184.-M23-29
1137. Franke Robert                   GER Potsdamer Laufclub                          3:03:43 3:04:39  217.-M40-44
1138. Crisinel Etienne                FRA F Ves                                       3:03:45 3:04:29  234.-M30-34
1139. Rivera Estevez Miguel           ESP Madrid                                      3:03:45 3:04:20  238.-M35-39
1140. Wagner Nils                     GER Tus Deuz - Tus Naunheim                     3:03:45 3:04:21  218.-M40-44
1141. Foss Jeremy                     RSA London                                      3:03:48 3:04:33  235.-M30-34
1142. Christen Carson                 USA Schweinfurt                                 3:03:51 3:06:22  185.-M23-29
1143. Holopainen Jukka-Pekka          FIN Helsinki                                    3:03:57 3:04:55  239.-M35-39
1144. Öhm Christian                   GER Roto Dach- und Solartechnologie GmbH        3:03:58 3:04:31  186.-M23-29
1145. Wallwaey Hendrik                GER Lahnlaender                                 3:04:01 3:05:05  236.-M30-34
1146. Albert Arno                     GER TSV Hollstadt                               3:04:01 3:04:22   74.-M50-54
1147. Abadie Xavier                   FRA AO CHARENTON                                3:04:02 3:04:14   19.-M55-59
1148. Jung Martin                     GER Frankfurt                                   3:04:05 3:05:02  219.-M40-44
1149. Andersen Magnus                 DEN Valby                                       3:04:06 3:08:34   11.-M20-22
1150. Bleuel Holger                   GER Labor Koblenz                               3:04:06 3:05:37  152.-M45-49
1151. Raster Christian                GER TSV Regen                                   3:04:08 3:04:41  153.-M45-49
1152. Baumgraß Nils                   GER Berlin                                      3:04:09 3:05:31  240.-M35-39
1153. Holczer Péter                   HUN ASICS FrontRunner Hungary                   3:04:10 3:05:40  154.-M45-49
1154. Meiß Alexander                  GER Sus Stadtlohn 19/20                         3:04:13 3:08:52  220.-M40-44
1155. Zengin Gökmen                   TUR Istanbul                                    3:04:13 3:06:23  241.-M35-39
1156. Siugzda Sarunas                 LTU Karmelavos Sen                              3:04:15 3:04:40  155.-M45-49
1157. La Corte Pier Carlo             ITA SPORTIFICATION                              3:04:16 3:04:58  237.-M30-34
1158. Klever Tobias                   GER upper decker party poppers                  3:04:17 3:05:52  156.-M45-49
1159. Harrison Peter                  GBR Durham City Harriers                        3:04:17 3:04:37  221.-M40-44
1160. Rannoou Pierre                  FRA Londres                                     3:04:19 3:05:00  187.-M23-29
1161. Nistor Cristian Dinu            ROU Biled77                                     3:04:23 3:06:43  222.-M40-44
1162. Richter Torsten                 GER Vfl Brandenburg                             3:04:26 3:05:18  157.-M45-49
1163. Wagner Jonathan                 GER Lauftreff Ansbach-Nord                      3:04:27 3:05:20  188.-M23-29
1164. Rühle Andreas                   GER Lg Uplengen                                 3:04:34 3:05:08   20.-M55-59
1165. Reinhard Lukas                  SUI LSG Laufen                                  3:04:35 3:05:23  242.-M35-39
1166. Sopin Konstantin                RUS Moscow                                      3:04:36 3:05:43  243.-M35-39
1167. Udier Jakob                     AUT x.runners                                   3:04:36 3:06:13  158.-M45-49
1168. Heckel Frank                    GER TSV Mitterfels                              3:04:37 3:05:09  223.-M40-44
1169. Maus Andreas                    GER Frankfurt M                                 3:04:38 3:05:37  224.-M40-44
1170. Rothenmeyer Kai                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:04:39 3:05:37  244.-M35-39
1171. Wieser Marcus                   GER Laufgemeinschaft Würzburg                   3:04:39 3:05:29  238.-M30-34
1172. Konstantin Bochkarev            RUS Shtopor                                     3:04:43 3:05:32  225.-M40-44
1173. Nickel Daniel                   GER Team ARNDT e.V.                             3:04:43 3:05:11  239.-M30-34
1174. Flatin Ole Erik                 NOR Kongsberg                                   3:04:45 3:05:36  159.-M45-49
1175. Jarke-Neuert Johannes           GER Spiridon Frankfurt                          3:04:46 3:06:01  245.-M35-39
1176. Vetter Albert-Eugen             GER LT Unterkirnach                             3:04:47 3:05:13   13.-M60-64
1177. Moors Grant                     GBR Lonely Goat RC                              3:04:51 3:06:56  246.-M35-39
1178. Pfeffer Marcus                  GER LG Brenztal                                 3:04:52 3:05:59   75.-M50-54
1179. Dreßler Markus                  GER Fun-Ball Dortelweil e.V.                    3:04:57 3:05:55  247.-M35-39
1180. Borgmann Daniel                 GER LSF Münster                                 3:04:59 3:05:42  240.-M30-34
1181. Lahellec Eric                   FRA Sarry                                       3:05:01 3:05:47   76.-M50-54
1182. Böhmig Jens                     GER TC Backnang                                 3:05:02 3:05:31  226.-M40-44
1183. Leuschner Patrick               GER SC DHfK Leipzig-Two generations runners     3:05:03 3:05:22  248.-M35-39
1184. Peters Robert                   GER #WERUNFRANKFURT                             3:05:04 3:05:45  241.-M30-34
1185. Thehos Fabian                   GER London                                      3:05:05 3:05:52  249.-M35-39
1186. Willems Winfried                GER Aachener TG                                 3:05:07 3:05:25   14.-M60-64
1187. Hartonen Jani Matias            FIN Muurame                                     3:05:09 3:05:27  227.-M40-44
1188. Ferraoun Halim                  FRA Joué-Les-Tours                              3:05:10 3:06:01  228.-M40-44
1189. Dahl Jan Inge                   NOR                                            73:05:10 3:05:24   21.-M55-59
1190. Stiegler Ralph                  GER Team Klinikum Nürnberg                      3:05:10 3:05:41  250.-M35-39
1191. Hüther Andreas                  GER LG Ohmbachsee                               3:05:11 3:06:41  160.-M45-49
1192. Blouin Damien                   FRA ES CORSEN - IROISE ATHLETISME               3:05:13 3:05:55  229.-M40-44
1193. Beneux Nicolas                  FRA Asptt Besancon                              3:05:14 3:05:34  251.-M35-39
1194. Köbler Gregor                   GER Tv 1878 Groß-Umstadt                        3:05:15 3:05:36  161.-M45-49
1195. Rafael Garcia Lozano De Urroz   ESP Puigcerd?                                   3:05:15 3:05:35  162.-M45-49
1196. Thierolf Christoph              GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:05:16 3:05:51   77.-M50-54
1197. Haschke Markus                  GER Triathlon Team Ratingen 08                  3:05:18 3:05:53  163.-M45-49
1198. Akianidis Vasileios             GRE Thrakomacedones                             3:05:18 3:05:56  230.-M40-44
1199. Fetsch Sascha                   GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:05:18 3:07:44  231.-M40-44
1200. Friedemann Thomas               GER MTG Mannheim Running                        3:05:19 3:06:40  232.-M40-44
1201. Weling Nico                     BEL RACEPACE                                    3:05:20 3:06:02  233.-M40-44
1202. Ivanovic Kristijan              CRO Dorfen                                      3:05:20 3:05:27  234.-M40-44
1203. Schlappa Jörn                   GER RUNWIMZ                                     3:05:20 3:05:56  242.-M30-34
1204. Heinrich Bernhard               GER SpvGG Oedheim                               3:05:23 3:06:19   22.-M55-59
1205. Schlagbauer Christian           GER Leberkas Power                              3:05:23 3:06:25  252.-M35-39
1206. Lindblad Martin                 SWE IF Linnéa                                   3:05:25 3:06:22  235.-M40-44
1207. Karisto Petri                   FIN Winterthur                                  3:05:26 3:06:04  253.-M35-39
1208. Vaner David                     GER Basel                                       3:05:26 3:06:29  236.-M40-44
1209. De Graaf Christian              GER Team Klinikum Nürnberg                      3:05:27 3:06:25  254.-M35-39
1210. Siamoglou Alexandros            GRE S D Y KOZANIS-GREECE                        3:05:28 3:06:31   78.-M50-54
1211. Christou George                 GRE Preveza                                     3:05:29 3:06:18  255.-M35-39
1212. Junkkaala Teemu                 FIN Helsinki                                    3:05:30 3:05:53  237.-M40-44
1213. Cretton Lionel                  SUI Runners Team Spirit                         3:05:31 3:06:15  256.-M35-39
1214. Viola Felix                     ITA Maintal                                     3:05:32 3:06:38  164.-M45-49
1215. Weichert Sören                  GER MTV Vorsfelde                               3:05:32 3:06:29  243.-M30-34
1216. Henkel Olaf                     GER SV Turbine Neubrandenburg                   3:05:34 3:07:14  238.-M40-44
1217. Nikolaidis Konstantinos         GRE Komotini                                    3:05:34 3:06:06  165.-M45-49
1218. Silberer Victor                 GER Hochschule München                          3:05:35 3:06:12  189.-M23-29
1219. Dietrich Lars                   GER Siegen                                      3:05:35 3:07:32  190.-M23-29
1220. Pee Andreas                     GER Eintracht Frankfurt                         3:05:36 3:06:35  166.-M45-49
1221. Gehring Robert                  SWE Hägersten                                   3:05:37 3:05:54  167.-M45-49
1222. M?rdh Michael                   SWE Stockholm                                   3:05:38 3:06:18  239.-M40-44
1223. Uribe Sergio                    COL Bogota                                      3:05:39 3:06:41  240.-M40-44
1224. Galim Ernest Max                FRA SRO/Esp. Marathon                           3:05:41 3:05:53   15.-M60-64
1225. Dollt Markus                    GER DJK Flörsheim                               3:05:41 3:06:14  257.-M35-39
1226. Renner Johannes                 GER Jumping Elks                                3:05:42 3:06:10  244.-M30-34
1227. Clapp Matthew                   GBR Nottingham                                  3:05:42 3:05:58  168.-M45-49
1228. Scarabis Michael                GER Stahl Altenberge                            3:05:43 3:07:15  169.-M45-49
1229. Wegler Benjamin                 GER #runroth                                    3:05:48 3:06:07  191.-M23-29
1230. Schwarz Caspar                  GER Hamburg                                     3:05:52 3:07:55  245.-M30-34
1231. Rosenberg Soeren                DEN Amager                                      3:05:52 3:06:16  192.-M23-29
1232. Jamart Guillaume                BEL BBSLM                                       3:05:53 3:05:53  246.-M30-34
1233. Groth André                     GER Frankfurt                                   3:05:54 3:07:10  247.-M30-34
1234. Blaich Patrick                  GER Stuttgart                                   3:05:55 3:07:49  193.-M23-29
1235. Millen Andreas                  GER LG Dornburg                                 3:05:55 3:06:41  170.-M45-49
1236. Lassig Henri                    GER BSG Merck                                   3:05:58 3:06:29  194.-M23-29
1237. Klipp Bastian                   GER Team ARNDT e.V.                             3:05:58 3:06:15  241.-M40-44
1238. Barrionuevo Jose Ignacio        ARG Buenos Aires                                3:05:59 3:07:30  258.-M35-39
1239. Kistanov Aleksandr              RUS Runners                                     3:06:02 3:07:06  171.-M45-49
1240. Bruk David                      CZE ASICS Team                                  3:06:02 3:06:33  242.-M40-44
1241. Barcia Pidre Alberto            ESP CLUB ATLETISMO SAMERTOLAMEU                 3:06:04 3:06:54  243.-M40-44
1242. Dippold Otto                    GER TSV Scheßlitz                               3:06:04 3:06:28  243.-M40-44
1243. Soares Da Costa Rui Luiz        BRA Recife                                      3:06:04 3:07:06  172.-M45-49
1244. Knuchel Stefan                  SUI Schliern                                    3:06:04 3:06:57  245.-M40-44
1245. Lamprecht Peter                 GER Bamberg                                     3:06:06 3:08:17  195.-M23-29
1246. Zabudkin Alexei                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:06:06 3:06:24  246.-M40-44
1247. Magg Christoph                  GER TSV Gersthofen                              3:06:07 3:07:06  259.-M35-39
1248. Gradl Tobias                    GER Schwarzenbach                               3:06:09 3:07:25  260.-M35-39
1249. Ursinus Jörn                    GER Hamburg                                     3:06:14 3:06:21  261.-M35-39
1250. Skovgren Danny                  DEN NBRO                                        3:06:14 3:07:40  262.-M35-39
1251. Kiefer Dominik                  GER LG Steinlach-Zollern                        3:06:16 3:07:01  196.-M23-29
1252. Heron Alan                      SCO Bellahouston Road Runners                   3:06:16 3:07:31  248.-M30-34
1253. Greiss Fabian                   GER SV Reichenau                                3:06:17 3:07:50  249.-M30-34
1254. Beigl Bernd                     GER TG Viktoria Augsburg                        3:06:25 3:07:11   79.-M50-54
1255. Schmidt Jens                    GER LT Schweich                                 3:06:30 3:07:16  250.-M30-34
1256. Zervas Torsten                  GER SPV 1912 Seligenstadt                       3:06:31 3:06:59   23.-M55-59
1257. Möglich Thomas                  GER Lauf Team Unna                              3:06:32 3:07:41  247.-M40-44
1258. Gutzeit Karsten                 GER Lauftreff Gelnhausen                        3:06:34 3:07:46  173.-M45-49
1259. Macys Gediminas                 LTU Begam Uz Alu ir Ledus                       3:06:34 3:07:49  248.-M40-44
1260. Wolff Ulrich                    GER PSV Brilon                                  3:06:34 3:07:03   16.-M60-64
1261. Lappi Timo                      FIN #HelttiHealthy                              3:06:35 3:07:28  174.-M45-49
1262. Schumacher Stefan               SUI Mörigen                                     3:06:35 3:08:40   80.-M50-54
1263. Bause Tobias                    GER 1. Eichsfelder SC e. V. Team TriSicherung   3:06:36 3:09:34  251.-M30-34
1264. Khadem-Awal Mehran              IRI Frankfurt                                   3:06:36 3:08:12  175.-M45-49
1265. Gerpheide Tim                   GER SV 08/29 Friedrichsfeld                     3:06:39 3:07:21  197.-M23-29
1266. Bergmiller Vladimir             GER Run4fun                                     3:06:39 3:08:33   81.-M50-54
1267. Lipecki Tim                     GER Hochheim                                    3:06:39 3:07:17  249.-M40-44
1268. Timmermann Lars                 GER LeBerg                                      3:06:43 3:08:47  198.-M23-29
1269. Oberle Steffen                  GER E domani montozzo                           3:06:44 3:07:40  263.-M35-39
1270. Maurer Nikolaus                 GER Dienstagsläufer                             3:06:46 3:07:02   82.-M50-54
1271. Gaiji Lassaad                   TUN Woluwe-Saint-Lambert                        3:06:47 3:08:16  264.-M35-39
1272. Engelhardt Jörg                 GER LG Eintracht Frankfurt                      3:06:48 3:08:11   83.-M50-54
1273. Starkl Christian                AUT LCC Wien                                    3:06:50 3:08:20   84.-M50-54
1274. Dietrich Jörg                   GER LC Warndt                                   3:06:51 3:07:19   17.-M60-64
1275. Werthmann Heiko                 GER TSV Gambach                                 3:06:51 3:08:04  252.-M30-34
1276. Harvard Jonas                   SWE Froson                                      3:06:53 3:07:28  176.-M45-49
1277. Müller Jochen                   GER TGM 1861 e.V. Mainz-Gonsenheim              3:06:54 3:07:14   18.-M60-64
1278. Mahler Sven                     GER SG Finne Billroda                           3:06:54 3:07:21  253.-M30-34
1279. Nagibin Andrey                  RUS Chekhov                                     3:06:55 3:07:41  254.-M30-34
1280. Duchek Jan                      CZE Lokomotiva Zlin-Priluky                     3:06:55 3:08:02  265.-M35-39
1281. Lukkarinen Tuomo                FIN Järvenpää                                   3:06:56 3:07:59  266.-M35-39
1282. Langoeigjelten Paal-Erik        NOR Hamar                                       3:06:56 3:07:41   85.-M50-54
1283. Wenz Armin                      GER Laufziel Aschaffenburg                      3:06:57 3:07:37  177.-M45-49
1284. Elfner Thorsten                 GER TV Schriesheim                              3:06:57 3:07:11  250.-M40-44
1285. Eriksson Robert                 SWE Risets raketer                              3:07:02 3:07:28   86.-M50-54
1286. Eberl Stevan                    GER Tri Squad Badenheim                         3:07:02 3:08:28  267.-M35-39
1287. Doff Franco                     GER SC Hagen-Wildewiese                         3:07:02 3:07:34   24.-M55-59
1288. Ajebo Raoul                     FRA Champigny-Sur-Marne                         3:07:05 3:07:24  251.-M40-44
1289. Kämpfer Alexander               GER Team Laufstil                               3:07:08 3:08:06  268.-M35-39
1290. Carlsen Troels                  DEN AC PAIN                                     3:07:08 3:07:57  252.-M40-44
1291. Henke Christian                 GER Bodenheim                                   3:07:08 3:08:11  178.-M45-49
1292. Bodens Bernd                    GER SC Myhl LA                                  3:07:09 3:09:08   87.-M50-54
1293. Bocquel Didier                  FRA Mulhouse                                    3:07:09 3:08:13   88.-M50-54
1294. Kraschl Steffen                 GER Moers                                       3:07:11 3:07:36  269.-M35-39
1295. Yassine Fouad                   GER SpVgg Holzgerlingen LT                      3:07:11 3:07:49  253.-M40-44
1296. Bruno Michel                    FRA Meaux                                       3:07:11 3:07:46  254.-M40-44
1297. Antonopoulos Angelos            GRE Athens                                      3:07:13 3:07:25  255.-M40-44
1298. Hetzel Sören                    GER Roadrunners Südbaden                        3:07:14 3:07:33  255.-M30-34
1299. Bopp Martin                     GER Team DER TEMPOMACHER Freiburg               3:07:16 3:09:02  256.-M30-34
1300. Herbert Tobias                  GER SC Barolo Bensheim                          3:07:16 3:07:38   89.-M50-54
1301. Ehrhardt Martin                 GER Hirschruf Dresden                           3:07:17 3:08:32  256.-M40-44
1302. Bergmair Robert                 AUT Achtung Links                               3:07:17 3:08:21  257.-M30-34
1303. Neurath Joachim                 GER LG Vellmar                                  3:07:19 3:07:56  199.-M23-29
1304. Schlögl Sebastian               GER Team Gusbach                                3:07:21 3:09:28  258.-M30-34
1305. Klappenecker Ulrich             GER Vollert Running Team                        3:07:22 3:07:54  179.-M45-49
1306. Rigakis Elias                   GRE Crete                                       3:07:22 3:08:36  257.-M40-44
1307. Autere Pekka                    FIN Helsinki                                    3:07:25 3:07:48  270.-M35-39
1308. Kotzerke Frank                  GER VIADUKT e.V.                                3:07:25 3:08:55  258.-M40-44
1309. Fröber Alexander                GER USV Jena                                    3:07:27 3:08:32  271.-M35-39
1310. Neubauer Robert                 GER Bio Runner Rhein Main                       3:07:27 3:07:52  259.-M30-34
1311. Kusterer Stefan                 GER LAC Olympia 88 e.V.                         3:07:27 3:07:34  272.-M35-39
1312. Lorenz Eric                     GER Grojos LTF Elversberg                       3:07:32 3:07:48  180.-M45-49
1313. Rüller Christian                GER SG Stadtwerke Freising                      3:07:32 3:07:42  259.-M40-44
1314. Korn Maximilian                 GER Stuttgart                                   3:07:33 3:08:38  200.-M23-29
1315. Bass Stephen                    GBR Reigate Priory Athletic Club (GB)           3:07:35 3:08:40  260.-M40-44
1316. Gottheil Ralf                   GER LG Coesfeld                                 3:07:36 3:08:35  273.-M35-39
1317. Möschk Timo                     GER Team Neles                                  3:07:37 3:10:46  274.-M35-39
1318. Schweninger Andreas             AUT Bjak's Running Team Austria                 3:07:37 3:07:56  261.-M40-44
1319. Kirmeier Maximilian             GER Bad Tölz                                    3:07:37 3:07:44  201.-M23-29
1320. Dietz Andreas                   GER KPMG Luxembourg                             3:07:38 3:08:46  260.-M30-34
1321. Pfeifer Christopher             GER Ober-Mörlen                                 3:07:39 3:09:51  202.-M23-29
1322. Kissling Yves                   SUI Binningen                                   3:07:40 3:08:01  203.-M23-29
1323. Schultz Timo                    GER sisu-Training                               3:07:40 3:08:58  262.-M40-44
1324. Vara Michael                    GER Spiridon Frankfurt                          3:07:41 3:08:49  181.-M45-49
1325. Dore Giovanni                   FRA Europa Runners                              3:07:43 3:08:33   25.-M55-59
1326. Verellen Wim                    BEL Lichtaart                                   3:07:43 3:09:17   26.-M55-59
1327. Wehrle Peter                    GER SV Reichenau                                3:07:44 3:09:02  182.-M45-49
1328. Urbaniak Pawel                  POL Wielun Biega                                3:07:46 3:09:09  204.-M23-29
1329. De Miranda Ferreirinha Jorge    FRA Puilly Et Charbeaux                         3:07:47 3:09:00  275.-M35-39
1330. Sjuls Dan                       FIN Godby                                       3:07:50 3:08:29  183.-M45-49
1331. Breunig Herbert                 GER LAZ Obernburg-Miltenberg                    3:07:51 3:08:19   27.-M55-59
1332. Münzner Michael                 AUT Wien                                        3:07:51 3:08:38  276.-M35-39
1333. Karaulnyi Valerii               UKR KMRC                                        3:07:52 3:09:41  184.-M45-49
1334. Sörgel Andreas                  GER Nürnberg                                    3:07:53 3:09:19  205.-M23-29
1335. Salchert Daniel                 GER LAG Mittlere Isar                           3:07:54 3:08:38  261.-M30-34
1336. Peksa Tadeusz                   POL Cracow                                      3:07:56 3:09:08  262.-M30-34
1337. De Carvalho Paul                FRA Chelles                                     3:07:56 3:09:51  185.-M45-49
1338. Mauer Eddi                      GER DREIkraft Neunkirchen                       3:07:56 3:08:51   90.-M50-54
1339. Kreußer Jochen                  GER Mainz                                       3:07:56 3:09:57  277.-M35-39
1340. Boessinger Laurent              FRA FREYMING-MERLEBACH A-C                      3:07:57 3:08:08  186.-M45-49
1341. Thome Norbert                   GER Spiridon Hochwald                           3:07:59 3:08:57   91.-M50-54
1342. Karlsson Stefan                 SWE Rödeby                                      3:07:59 3:11:58  263.-M40-44
1343. Girelli Consolaro Alberto       ITA Aachen                                      3:08:01 3:08:45  278.-M35-39
1344. Pohjala Mikko                   FIN Espoo                                       3:08:02 3:09:24  206.-M23-29
1345. Bonzani Stephane                FRA La Celle Sur Loire                          3:08:03 3:08:48  279.-M35-39
1346. Calvi?o Simon                   ESP Nosportlimit                                3:08:04 3:08:45  280.-M35-39
1347. Gr Nvall Mads                   DEN Frederiksberg C                             3:08:04 3:09:32  187.-M45-49
1348. Bauer Uwe                       GER LG MoDo                                     3:08:04 3:09:50  281.-M35-39
1349. Maylandt Dirk                   GER Fc Fortuna Lohrbach                         3:08:05 3:09:16  282.-M35-39
1350. Polak Dave                      GER TSG Kleinostheim/COTY                       3:08:08 3:09:59  188.-M45-49
1351. Henkel Lothar                   GER Tri-Force Fulda                             3:08:09 3:08:29   28.-M55-59
1352. Autenrieth Christian            GER Motorcity Running Division                  3:08:09 3:08:36  283.-M35-39
1353. Morand Yan                      FRA Reims                                       3:08:10 3:08:57  264.-M40-44
1354. Hitzbleck Karsten               GER Spiridon Frankfurt                          3:08:12 3:08:37  189.-M45-49
1355. Belaiche Samyr                  FRA Courcelles Les Lens                         3:08:12 3:08:34  265.-M40-44
1356. Sejiri Kentaro                  JPN London                                      3:08:14 3:09:11  190.-M45-49
1357. Epp Peter                       GER TC Chaos Viernheim                          3:08:15 3:10:43  266.-M40-44
1358. Ites Holger                     GER LSG Karlsruhe                               3:08:16 3:08:37  267.-M40-44
1359. Carter Daniel                   GBR Basildon                                    3:08:17 3:10:06  207.-M23-29
1360. Postel Martin                   GER Haßloch                                     3:08:18 3:09:19  191.-M45-49
1361. Niederhüfner Reiner             GER 1. Ski- und Freizeitverein Mühlheim         3:08:18 3:09:42   29.-M55-59
1362. Mann Dominique                  GER TV Harheim                                  3:08:19 3:09:18   92.-M50-54
1363. Janz Dirk                       GER Hofheim                                     3:08:22 3:08:53  192.-M45-49
1364. Matulla Tobias                  GER Team ARNDT e.V.                             3:08:22 3:08:47  208.-M23-29
1365. Peebles Murray                  GBR Dunbar Running Club                         3:08:23 3:09:11  284.-M35-39
1366. Gerlach Wolfram                 GER TV Trebur                                   3:08:24 3:09:43  285.-M35-39
1367. Rasqué Marc                     LUX Beckerich                                   3:08:26 3:09:54  286.-M35-39
1368. Rapsch Johannes                 GER Fürth                                       3:08:27 3:09:43  209.-M23-29
1369. Pendt Phil                      GER TuS Lörrach-Stetten                         3:08:27 3:09:33  210.-M23-29
1370. Billiter Steve                  USA Niederalben                                 3:08:27 3:10:00  211.-M23-29
1371. Schmitz Volker                  GER Lg Elmshorn                                 3:08:28 3:08:37  193.-M45-49
1372. Körbs Joe                       GER LT Ennert                                   3:08:28 3:08:37  194.-M45-49
1373. Frühwirt Harald                 AUT Perseneug                                   3:08:28 3:08:45  212.-M23-29
1374. Gurbanov Samir                  RUS Moscow                                      3:08:30 3:09:36  213.-M23-29
1375. Kirchgatterer Andreas           AUT Lauftreff Pichl                             3:08:30 3:10:08   93.-M50-54
1376. Schneider Marc                  GER Lauftreff Pfoten                            3:08:30 3:09:48  195.-M45-49
1377. Stuhlinger Joachim              GER LAV Stadtwerke Tübingen                     3:08:31 3:08:45   19.-M60-64
1378. Maier Mathias                   GER TSV 03 Wolfskehlen                          3:08:32 3:09:55  196.-M45-49
1379. Rabenstein Tobias               GER Frankfurt Am Main                           3:08:36 3:09:16  263.-M30-34
1380. Strassberg Alain                ISR Herzliya                                    3:08:36 3:09:10  197.-M45-49
1381. Severt Günter                   GER LG Coesfeld                                 3:08:37 3:08:52   94.-M50-54
1382. Büttner Mike                    GER TDM Bamberg                                 3:08:39 3:09:28  287.-M35-39
1383. Greiser Frank                   GER Schluchsee                                  3:08:39 3:09:15  288.-M35-39
1384. Groke Kevin                     GER Frankfurt                                   3:08:40 3:10:24  214.-M23-29
1385. Nedreg?rd Magnus                NOR Team Nedreg?rd Running                      3:08:40 3:09:55  215.-M23-29
1386. Schumann Thomas                 GER Frankfurt                                   3:08:41 3:09:43  198.-M45-49
1387. Cherepovskyy Dmytro             UKR Kiev                                        3:08:41 3:10:47  264.-M30-34
1388. Ait Chaalal Farid               FRA London                                      3:08:42 3:10:01  289.-M35-39
1389. Luxen Richard                   GER LG Vulkaneifel                              3:08:42 3:08:56   30.-M55-59
1390. Krause Matthias                 GER Potsdamer Laufclub                          3:08:42 3:09:37  265.-M30-34
1391. Lubeseder Andre                 GER Hannover Athletics                          3:08:43 3:09:09  199.-M45-49
1392. Mora Francois                   FRA Menville                                    3:08:44 3:10:02  290.-M35-39
1393. Lawall Christian                GER DJK Fürsteneck                              3:08:45 3:10:33  200.-M45-49
1394. Hörr Andreas                    GER hoerrter                                    3:08:46 3:09:12  266.-M30-34
1395. Grohmann Hans                   GER SC Güttersbach                              3:08:48 3:09:00   95.-M50-54
1396. Martin Bernd                    GER LG Ortenau Nord                             3:08:49 3:10:18  291.-M35-39
1397. Dames Jens                      GER Michendorf                                  3:08:49 3:12:04  201.-M45-49
1398. Schäfer Michael                 GER Worms                                       3:08:54 3:10:35  202.-M45-49
1399. Weitmann Jürgen                 GER Günzburger Läufer                           3:08:54 3:10:00   31.-M55-59
1400. Kels Martin                     GER Tusem Essen-Margarethenhöhe                 3:08:55 3:09:31  292.-M35-39
1401. Mai Roland                      GER LSF Münster                                 3:08:56 3:10:14  203.-M45-49
1402. Adrian Petrut                   ROU Sector 5                                    3:08:56 3:09:13  268.-M40-44
1403. Genzmer Jan                     GER Greif Club                                  3:08:57 3:10:35  269.-M40-44
1404. Kortmann Matthias               GER Team gebioMized                             3:08:57 3:10:22  293.-M35-39
1405. Christeiner Thomas              GER TSV 1862 Neuburg                            3:08:58 3:10:25  294.-M35-39
1406. Eggler Jürg                     SUI Wünnewil                                    3:08:58 3:09:33   32.-M55-59
1407. Newman Jason                    GBR York                                        3:08:58 3:10:20  295.-M35-39
1408. Haas Michael                    AUT Perchtoldsdorf                              3:08:59 3:10:21   96.-M50-54
1409. Lang Marc                       GER Radteam Neu-Isenburg                        3:09:00 3:09:52  296.-M35-39
1410. Angeleri Davide                 ITA Vigevano                                    3:09:02 3:09:27  270.-M40-44
1411. Bernd Volker                    GER Hunsrück-Marathon e.V.                      3:09:04 3:09:20  271.-M40-44
1412. Cozzi Stéphane                  FRA Pfastatt                                    3:09:04 3:09:36  297.-M35-39
1413. Goldammer Klaus                 GER OSC Berlin                                  3:09:04 3:09:11    1.-M65-69
1414. Lehnertz Matthias               GER TSV Amicitia Viernheim                      3:09:06 3:10:28  204.-M45-49
1415. Abujeta De La Fuente Antonio    ESP Camarma De Esteruelas                       3:09:07 3:09:42  272.-M40-44
1416. Roge Julien                     FRA Strasbourg                                  3:09:07 3:09:32  216.-M23-29
1417. Reininger Sven                  GER Ludwigshafener Sv 07                        3:09:09 3:10:15  298.-M35-39
1418. Henz Tobias                     GER München                                     3:09:09 3:10:23  267.-M30-34
1419. Mühlbauer Benjamin              GER Tsg Oberursel                               3:09:11 3:09:46  299.-M35-39
1420. Bas Davut                       TUR #WERUNFRANKFURT                             3:09:11 3:09:52  300.-M35-39
1421. Gailliez Grégory                FRA Cht'I Marathonien                           3:09:12 3:11:04  273.-M40-44
1422. Ziebell Frederik                GER RSV Heidelberg                              3:09:14 3:12:17  268.-M30-34
1423. Diederich Johannes              GER Sächsischer Bergsteigerbund                 3:09:14 3:11:05  205.-M45-49
1424. Milch Moritz                    GER Triathlon - Eintracht Frankfurt e.V.        3:09:15 3:09:48  217.-M23-29
1425. Baumann Rudi                    GER Günzburger Läufer                           3:09:17 3:10:23   97.-M50-54
1426. Lämmchen Robert                 GER Tri-Team Intersport Wohlleben               3:09:18 3:09:28  218.-M23-29
1427. Kingo Priit                     EST Peetri Alevik                               3:09:19 3:10:08  274.-M40-44
1428. Meerkamp Christopher            GER Mainz                                       3:09:20 3:10:19  269.-M30-34
1429. Wöste Rolf                      GER SUS Darme Triathlon                         3:09:20 3:10:56  275.-M40-44
1430. Ahrens Sven                     GER SV Blau-Weiß Aasee Münster                  3:09:22 3:11:02  206.-M45-49
1431. Kaiser Heiko                    GER Heimenkirch                                 3:09:22 3:10:36  276.-M40-44
1432. Fiechter Urs                    SUI Remetschwil                                 3:09:22 3:11:06   33.-M55-59
1433. Plonus Bert                     GER No Run-No Fun                               3:09:23 3:10:57   98.-M50-54
1434. Heck Torsten                    GER TV Saarwellingen                            3:09:24 3:09:45   99.-M50-54
1435. Cornelius Niklas                SWE Stockholm                                   3:09:24 3:10:20  301.-M35-39
1436. Piechowicz Marcin               POL Wkb Piast Wroclaw                           3:09:24 3:09:42  270.-M30-34
1437. Paulus Sascha                   GER Hunsrück-Marathon e.V.                      3:09:26 3:10:56  302.-M35-39
1438. Auch Andreas                    GER SV Ohmenhausen                              3:09:31 3:10:52  277.-M40-44
1439. Oberhansl Frank                 GER Ski-Club Schwandorf                         3:09:32 3:10:20  100.-M50-54
1440. Erle Frank                      GER LSV Ladenburg                               3:09:33 3:10:26  207.-M45-49
1441. Flasquin Gilles                 FRA Plessis Robinson Atlhetic Club              3:09:33 3:11:40  271.-M30-34
1442. Wahlig André                    GER Heppenheimer Skiclub                        3:09:34 3:10:46  278.-M40-44
1443. Aschenbrenner Jörg              GER sisu-Training                               3:09:36 3:10:18  303.-M35-39
1444. Lennon Mark                     GBR London                                      3:09:37 3:12:03  219.-M23-29
1445. Bleiholder Jürgen               GER o. V., bin vom Untermain                    3:09:37 3:11:00  279.-M40-44
1446. Pask Matthew                    GBR Norwich                                     3:09:38 3:11:13  101.-M50-54
1447. Bikos Spyridon                  GRE XANTHI RUNNERS - NIKOLAIDIS TEAM            3:09:38 3:10:51  102.-M50-54
1448. Sörensen Ulf                    GER TV Brombach                                 3:09:38 3:12:47  280.-M40-44
1449. Barral David                    ESP Paracuellos De Jarama                       3:09:38 3:10:12  281.-M40-44
1450. Claes Filip                     BEL Nieuwerkerken                               3:09:40 3:09:56  282.-M40-44
1451. Rohkämper Hj                    GER SV Schermbeck                               3:09:40 3:10:32  103.-M50-54
1452. Eckhardt Michael                GER Nonnweiler                                  3:09:41 3:12:42  283.-M40-44
1453. Breitbach Dominik               GER ASV Köln                                    3:09:42 3:10:08  272.-M30-34
1454. Dieteren Luc                    NED SSG Bensheim                                3:09:43 3:10:07   34.-M55-59
1455. Schulze Sander                  NED Team VEGAN                                  3:09:46 3:10:38  284.-M40-44
1456. Lange Ralf                      GER VFB Friedberg                               3:09:47 3:10:11  104.-M50-54
1457. Dael Michel                     FRA Lambersart                                  3:09:47 3:10:25  105.-M50-54
1458. Thonemann Markus                GER Warburger SV 1884                           3:09:47 3:10:12  285.-M40-44
1459. Burst Christian                 GER Runners Point Ulm                           3:09:48 3:11:50  304.-M35-39
1460. Eiriksson Margeir Kúld          ISL Kópavogur                                   3:09:49 3:10:16  106.-M50-54
1461. Bonka Goran                     GER TSG GutsMuths Quedlinburg                   3:09:50 3:10:27  107.-M50-54
1462. Buchbinder Rupert               GER Veloclub Ratisbona                          3:09:51 3:11:38  305.-M35-39
1463. Leuer Heiko                     GER Frankfurt                                   3:09:51 3:11:17  108.-M50-54
1464. Knisel Gerold                   GER LAV Stadtwerke Tübingen                     3:09:51 3:10:04   20.-M60-64
1465. Riple Tormod                    NOR Nes Ya Il                                   3:09:51 3:10:25  306.-M35-39
1466. Kociolek Witold                 POL Krakow                                      3:09:52 3:10:35  286.-M40-44
1467. Dalgaard Jeppe                  DEN Arden                                       3:09:55 3:10:07   35.-M55-59
1468. Kellerer Stefan                 GER LG Stadtwerke München                       3:09:56 3:10:38  287.-M40-44
1469. Wendland Robert                 GER Triathlon Team Braunschweig                 3:09:56 3:11:10  220.-M23-29
1470. Ameur Nori                      FRA Loison Sous Lens                            3:09:57 3:10:19  288.-M40-44
1471. Glüsenkamp Christoph            GER Osnabrück                                   3:09:58 3:11:01  273.-M30-34
1472. Stiedl Matthias                 AUT Wien                                        3:09:59 3:10:57  221.-M23-29
1473. Köster Clemens                  GER MTV Aurich                                  3:10:01 3:10:28  289.-M40-44
1474. Loriotti Joel                   FRA Morschwiller Le Bas                         3:10:01 3:10:31  208.-M45-49
1475. Mayer Sebastian                 GER Eisenach                                    3:10:02 3:17:45  222.-M23-29
1476. Baumhauer Dominik               GER TUS Weilnau                                 3:10:04 3:10:51  109.-M50-54
1477. D'Halluin Pascal                BEL Bissegem                                    3:10:04 3:11:09  209.-M45-49
1478. Ehrling Pär                     SWE Örebro AIK                                  3:10:04 3:12:24  290.-M40-44
1479. Therre Holger                   GER TSV Dettingen / Erms                        3:10:06 3:11:43  110.-M50-54
1480. Mattern Clifford                GER Spiridon Frankfurt                          3:10:07 3:11:57  210.-M45-49
1481. Hjalmarsson Einar Eirikur       ISL Hlaupahopur FH                              3:10:08 3:10:37  211.-M45-49
1482. Shotton Paul                    ENG Team Zoot Tri Europe                        3:10:08 3:11:09  274.-M30-34
1483. Sturmhoefel Knut                GER Sissach                                     3:10:10 3:11:45   36.-M55-59
1484. Radulescu Alin                  GER Baierbrunn                                  3:10:10 3:12:36  307.-M35-39
1485. Beaud Jean-Pierre               FRA CS TERNES PARIS OUEST                       3:10:13 3:11:51  291.-M40-44
1486. Ágústsson Agnar Jón             ISL Hlaupahópur Stjörnunnar                     3:10:14 3:10:40  111.-M50-54
1487. Nickolaus Holger                GER LG Rhein-Wied                               3:10:14 3:10:56  212.-M45-49
1488. Lage Michael                    GER LG Neumünster                               3:10:14 3:11:36  112.-M50-54
1489. Coulter Darryl                  GBR Kent AC                                     3:10:16 3:10:49  213.-M45-49
1490. Wilms Daniel                    GER Häjyt                                       3:10:17 3:11:55  308.-M35-39
1491. Vallejo Cerón Eduardo           ESP JacekBiega Running Team                     3:10:17 3:10:33  275.-M30-34
1492. Kröber Bastian                  GER SRL Triathlon Koblenz                       3:10:18 3:11:33  309.-M35-39
1493. Bonvin Patrick                  SUI Bussigny                                    3:10:19 3:13:04  214.-M45-49
1494. Punz Daniel                     AUT LCU Raiffeisen Euratsfeld                   3:10:21 3:10:35  223.-M23-29
1495. Prati Tommaso                   GER Berlin                                      3:10:22 3:13:40   12.-M20-22
1496. Nokleby Sverre                  NOR Bergen L?peklubb                            3:10:22 3:12:00  310.-M35-39
1497. Roth Jörg                       GER LAG Obere Murg                              3:10:22 3:11:21  215.-M45-49
1498. Moltini Cedric                  FRA Team Creutzwald                             3:10:24 3:11:49  311.-M35-39
1499. Womelsdorf Frank                GER Serpentine Running Club                     3:10:28 3:12:34  312.-M35-39
1500. Marzeglia Dario                 ITA Rome                                        3:10:29 3:10:33  292.-M40-44
1501. Carls Roland                    GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:10:31 3:11:17  276.-M30-34
1502. Eger Christoph                  GER Flörsheim                                   3:10:32 3:12:25  313.-M35-39
1503. Koroll Arkadius                 GER Ravensburg                                  3:10:33 3:11:42  216.-M45-49
1504. Schmid Benjamin                 GER Friedrichsdorf                              3:10:33 3:12:23  314.-M35-39
1505. Hock Jan                        GER Otterberg                                   3:10:37 3:13:37  315.-M35-39
1506. Doll Philipp                    GER DOLL & LANDSHUT Steuerberater Brackenheim   3:10:37 3:11:39  224.-M23-29
1507. Hagel Julien                    GER Ettlingen                                   3:10:38 3:16:03  225.-M23-29
1508. Schüller Christian              GER Freunde Brüder-Grimm-Lauf                   3:10:39 3:12:14  113.-M50-54
1509. Langlotz Michael                GER CLC xinteg                                  3:10:42 3:12:58  293.-M40-44
1510. Burkard Michael                 GER ADAC Triathlonclub Gelnhausen               3:10:43 3:12:45  277.-M30-34
1511. Silnichenko Aleksandr           RUS Moscow                                      3:10:43 3:11:47  278.-M30-34
1512. Albert Thomas                   GER Würzburg                                    3:10:44 3:11:12  114.-M50-54
1513. Stephens Adam                   GBR Worthing & District Harriers                3:10:44 3:11:46  294.-M40-44
1514. Boya Raoul                      GER Frankfurt                                   3:10:45 3:13:03  226.-M23-29
1515. Kröhnert Fabian                 GER Stendal                                     3:10:45 3:12:37  279.-M30-34
1516. Reichenau Jan                   GER Berlin                                      3:10:46 3:11:13  295.-M40-44
1517. Metzler Jürgen                  GER TV Bad Orb                                  3:10:47 3:11:44  296.-M40-44
1518. Hoy Christian                   NOR Tryvann CK                                  3:10:49 3:12:12  227.-M23-29
1519. Ohvo Juha                       FIN Helsinki                                    3:10:50 3:12:47  217.-M45-49
1520. Härle Armin                     GER EK Schwaikheim                              3:10:50 3:11:32   21.-M60-64
1521. Turner James                    GBR London                                      3:10:51 3:12:34  316.-M35-39
1522. Rauter Monier                   GER Hamburg                                     3:10:53 3:12:36  228.-M23-29
1523. Mercier Yvan                    FRA Schweighouse                                3:10:53 3:11:34  317.-M35-39
1524. Krauss Jochen                   GER Spiridon Frankfurt                          3:10:55 3:12:47  218.-M45-49
1525. Stülpner Mario                  GER TSV Harburg                                 3:10:55 3:12:38  318.-M35-39
1526. Schaier Michael                 GER MT Melsungen                                3:10:58 3:12:22  280.-M30-34
1527. Schmale Sönke                   GER SSF Bonn Triathlon                          3:11:00 3:11:28  297.-M40-44
1528. Güthoff Johannes                GER Stuttgart                                   3:11:02 3:11:19  298.-M40-44
1529. Scheer Patrick                  GER Heilbronn                                   3:11:05 3:12:28  281.-M30-34
1530. Öztürk Erol                     TUR Istanbul                                    3:11:06 3:12:09  115.-M50-54
1531. Graunke Alexander               GER TSG Münsingen                               3:11:07 3:12:10  116.-M50-54
1532. Harttgen Kenneth                GER Zollithon                                   3:11:07 3:11:42  299.-M40-44
1533. Frei Martin                     SUI Zollithon                                   3:11:07 3:11:42   37.-M55-59
1534. Biesenberger Florian            GER Frankfurt                                   3:11:08 3:13:01  219.-M45-49
1535. Petricola Marino                FRA Courir Ensemble Sncf                        3:11:09 3:13:27   38.-M55-59
1536. Kronmüller Volker               GER TB Cannstatt                                3:11:09 3:11:59  117.-M50-54
1537. Meyer Philipp                   GER E.ON SE                                     3:11:09 3:13:13  282.-M30-34
1538. Förster Manfred                 GER Bio Runner Rhein Main                       3:11:10 3:11:54   39.-M55-59
1539. Krüger Andreas                  GER Nürnberg                                    3:11:11 3:12:45  300.-M40-44
1540. Eckert Francois                 FRA Paris                                       3:11:14 3:12:56  220.-M45-49
1541. Freitas De Oliveira Alex        BRA RARunners-Brazil                            3:11:14 3:12:52  301.-M40-44
1542. Breuer Marcus                   GER Wipperfürth                                 3:11:16 3:11:46  319.-M35-39
1543. Gaubatz Andreas                 GER Frankfurt Am Main                           3:11:16 3:14:18  320.-M35-39
1544. Davault Frederic                FRA Vermelles                                   3:11:16 3:11:53  321.-M35-39
1545. Hansen Lars Dybdal              DEN DistanceRunning.dk                          3:11:17 3:12:44  302.-M40-44
1546. Hofmann Michael                 GER TSV Schwabhausen                            3:11:19 3:11:53  322.-M35-39
1547. Buckley Aidan                   IRL Mallow AC                                   3:11:21 3:12:17  221.-M45-49
1548. Riley Paul                      ENG Penny Lane Striders                         3:11:22 3:12:45  222.-M45-49
1549. Fojtik Vladimir                 CZE Spiridon Frankfurt                          3:11:22 3:12:41  118.-M50-54
1550. Garmendia Matthieu              FRA #intothewildrunning                         3:11:22 3:13:07  323.-M35-39
1551. Hoß Sebastian                   GER ASICS Team                                  3:11:23 3:13:13  283.-M30-34
1552. Knibbs Philip                   RSA Mill Hill                                   3:11:25 3:11:47  223.-M45-49
1553. Naß André                       GER Kassel                                      3:11:26 3:13:18  324.-M35-39
1554. Champion Thomas                 FRA Menton Marathon                             3:11:28 3:12:52  303.-M40-44
1555. Behlmer Jonas                   GER Friedrichsdorf                              3:11:31 3:13:22  229.-M23-29
1556. Ziemskow Wiktor                 POL Königstein Im Taunus                        3:11:34 3:15:08  284.-M30-34
1557. Beddow Robert                   ENG Trondheim                                   3:11:35 3:13:26  304.-M40-44
1558. Synott David                    GBR Windrush triathlon                          3:11:36 3:13:05  305.-M40-44
1559. Moessner Christian              GER OR CA                                       3:11:36 3:13:15  119.-M50-54
1560. Shabanov Yury                   RUS Saint-Petersburg                            3:11:37 3:12:43  306.-M40-44
1561. Mouret Jerome                   FRA Paris                                       3:11:40 3:14:01  307.-M40-44
1562. Adrian Janik                    GER #WERUNFRANKFURT                             3:11:43 3:12:24  230.-M23-29
1563. Priano Giuseppe                 ITA RUNNING MATERA                              3:11:43 3:12:24  224.-M45-49
1564. Shloyda Aleksey                 RUS DRY DRY Triathlon Team                      3:11:46 3:15:00  308.-M40-44
1565. Christou Kostas                 GRE Preveza                                     3:11:47 3:12:26  325.-M35-39
1566. Le Cat Pierre                   NED Amsterdam                                   3:11:47 3:12:10   40.-M55-59
1567. Brake Torsten                   GER Horhausen                                   3:11:48 3:13:32  285.-M30-34
1568. Seliuta Justinas                LTU F O C U S                                   3:11:48 3:12:00  326.-M35-39
1569. Dirix Simon                     BEL Li?ge                                       3:11:48 3:13:19  286.-M30-34
1570. Häusler Christian               GER Neustrelitz                                 3:11:49 3:12:52  287.-M30-34
1571. Baumgartner Christoph           SUI Bern                                        3:11:49 3:13:21  327.-M35-39
1572. Michalak Grzegorz               GER Bremen                                      3:11:50 3:13:38  309.-M40-44
1573. Meuret Markus                   GER Mannheim                                    3:11:50 3:13:23  310.-M40-44
1574. De Bilderling Nathan            BEL Floreffe                                    3:11:52 3:12:31  231.-M23-29
1575. Weber Michael                   GER Chicago                                     3:11:56 3:13:46  288.-M30-34
1576. Mittermaier Gerhard             GER LV Deggendorf                               3:12:01 3:14:24  225.-M45-49
1577. Meyer Ole                       GER OSC Berlin                                  3:12:02 3:13:38  328.-M35-39
1578. Reschke Christian               GER Freudenstadt                                3:12:02 3:14:42   13.-M20-22
1579. Rath Andreas                    GER LG Steinlach                                3:12:05 3:12:52  329.-M35-39
1580. Pruschke Jens                   GER Post-SV Tübingen                            3:12:06 3:15:22  330.-M35-39
1581. Schubert Carsten                GER Aue                                         3:12:07 3:13:32  289.-M30-34
1582. Reinhard Steger                 ITA St Jakob Ahrntal                            3:12:09 3:13:33  226.-M45-49
1583. Collum Sean                     GBR Watford Joggers                             3:12:09 3:13:30  290.-M30-34
1584. Schmelzle Steffen               GER Tri-Team SSV Ettlingen                      3:12:10 3:14:39  291.-M30-34
1585. Baschin Matthias                GER Decathlon                                   3:12:11 3:12:25  292.-M30-34
1586. Maurits Peter                   NED Frankfurt Am Main                           3:12:11 3:14:55  331.-M35-39
1587. Palomares Christian             FRA CAMN VILLEURBANNE                           3:12:12 3:12:46  227.-M45-49
1588. Kröber Jürgen                   GER Schwaikheim                                 3:12:12 3:14:13  228.-M45-49
1589. Larsen Claus                    DEN K?ge Atletik                                3:12:14 3:14:05  229.-M45-49
1590. Mckeown Mark                    IRL Armagh AC                                   3:12:14 3:13:57  311.-M40-44
1591. Hammoudah Yousef                GER Adidas Runners Frankfurt                    3:12:14 3:16:47  312.-M40-44
1592. Mayrhofer Rudolf                AUT Lauftreff Dietach                           3:12:14 3:13:53  230.-M45-49
1593. Quehen Florent                  FRA team triathlon 87                           3:12:16 3:12:29  232.-M23-29
1594. Funke Christian                 GER Bio Runner Rhein Main                       3:12:18 3:13:53  332.-M35-39
1595. Lykke Michael                   DEN Horsens                                     3:12:20 3:14:04  233.-M23-29
1596. Leck Michael                    GER Laufteam Wolfhagen                          3:12:21 3:13:25  231.-M45-49
1597. Kley Karsten                    GER Berlin                                      3:12:22 3:13:49  333.-M35-39
1598. Fergusson Graeme                SCO Weybridge                                   3:12:22 3:14:04  313.-M40-44
1599. H Yerholt Henrik Emil           NOR Oslo                                        3:12:22 3:13:42  314.-M40-44
1600. Hammer Felix                    GER FH Runners Berlin                           3:12:23 3:13:14  293.-M30-34
1601. Nebel Jochen                    GER Tusem Essen-Margarethenhöhe                 3:12:23 3:13:15  120.-M50-54
1602. Hengstenberg Otto               GER Tri-Force Fulda                             3:12:27 3:13:37  232.-M45-49
1603. Walter Roman                    GER SG-Stern Düsseldorf                         3:12:28 3:13:40  334.-M35-39
1604. Bastuck Andreas                 GER www.budocenter-karamitsos.de                3:12:29 3:14:20  233.-M45-49
1605. Bielig Michael                  GER Freie Turner Braunschweig                   3:12:29 3:14:37  315.-M40-44
1606. Nicod Philippe                  FRA Beuvry                                      3:12:30 3:14:01  121.-M50-54
1607. Etienne Arnaud                  BEL Flémalle                                    3:12:30 3:13:51  294.-M30-34
1608. Romagnoli Ugo                   BEL BBSLM                                       3:12:31 3:13:51  295.-M30-34
1609. Maurice Stéphane                FRA Creutzwald                                  3:12:32 3:12:46  234.-M45-49
1610. Fontana Fabian                  GER Gaimersheim                                 3:12:32 3:13:35  234.-M23-29
1611. Mäß Hendrik                     GER Burgwedel                                   3:12:32 3:12:57  296.-M30-34
1612. Loret Cedric                    FRA Paris                                       3:12:33 3:13:20  335.-M35-39
1613. Aleknas Darius                  GER Mainova                                     3:12:34 3:13:04  316.-M40-44
1614. Hellmann Max Jannik             GER Aachen                                      3:12:35 3:14:28   14.-M20-22
1615. Kohler Bernd                    GER DREIkraft Neunkirchen                       3:12:35 3:13:31  235.-M45-49
1616. Hoornaert Tom                   BEL Rumbeke                                     3:12:36 3:13:40  236.-M45-49
1617. Coleman James                   ENG Fulham Running Club                         3:12:36 3:13:05  336.-M35-39
1618. Kühne Matthias                  GER Hohberg                                     3:12:37 3:14:57  317.-M40-44
1619. Georgenthum Eric                FRA Plobsheim                                   3:12:39 3:13:45  337.-M35-39
1620. Kauffmann Antoine               FRA Haguenau                                    3:12:39 3:13:05  235.-M23-29
1621. Kochanski Jörg                  GER LG Ohmbachsee                               3:12:39 3:14:10  237.-M45-49
1622. Gohl Sebastian                  GER Nidderau                                    3:12:39 3:15:00  297.-M30-34
1623. Majewski Tobias                 GER BV Garrel                                   3:12:41 3:14:15   15.-M20-22
1624. Bless Thomas                    GER LG Welfen                                   3:12:42 3:14:10   41.-M55-59
1625. Leimcke Benjamin                GER Satteldorf                                  3:12:42 3:13:32  338.-M35-39
1626. Kadach Christian                GER Hildener AT -Triathlon                      3:12:42 3:15:32  318.-M40-44
1627. Köhler Thomas                   GER HSV Neubrandenburg                          3:12:42 3:13:41  339.-M35-39
1628. Hansen Anders                   DEN Frederiksberg                               3:12:43 3:14:12  236.-M23-29
1629. Rödl Frank                      GER Ttv Gründau                                 3:12:46 3:14:28  238.-M45-49
1630. Koelbing Friedemann             GER Freiburg                                    3:12:46 3:14:04  298.-M30-34
1631. Van Wolfswinkel Ramon           NED Austerlitz                                  3:12:47 3:14:56  340.-M35-39
1632. Hufschmid Roger                 SUI Lr Wohlen                                   3:12:47 3:14:43  341.-M35-39
1633. Feger Pirmin                    GER SV Albbruck                                 3:12:48 3:14:39  239.-M45-49
1634. Sieroslawski Bartosz            POL Lebcz                                       3:12:49 3:14:42  342.-M35-39
1635. Brieden Matthias                GER Hallenberg                                  3:12:50 3:14:44  299.-M30-34
1636. Pages David                     FRA Talence                                     3:12:51 3:14:35  300.-M30-34
1637. Köhler Lothar                   GER SC Oberursel                                3:12:52 3:14:58  122.-M50-54
1638. Lliteras Miquel                 ESP Barcelona                                   3:12:53 3:15:13  240.-M45-49
1639. Keller Christoph                GER Energie Rosskopf                            3:12:53 3:14:32  123.-M50-54
1640. Müller Jürgen                   GER PSV Grün-Weiß Kassel                        3:12:54 3:14:38  124.-M50-54
1641. Christ Peter                    GER WHU                                         3:12:56 3:13:05  125.-M50-54
1642. Schröder Ralph                  GER Bietigheim-Bissingen                        3:12:56 3:14:28  241.-M45-49
1643. Schultz Philipp                 GER Landau Running Company                      3:12:57 3:15:03  301.-M30-34
1644. Overdick Marius                 GER Mainova                                     3:12:57 3:13:52  237.-M23-29
1645. Banzhaf Ralf                    GER Lauftreff Spaichingen                       3:12:58 3:14:17  242.-M45-49
1646. Soveri Tommi                    FIN Uppsala                                     3:12:58 3:13:44  319.-M40-44
1647. Brazel Maximilian               GER Heidelberg                                  3:12:58 3:15:17  238.-M23-29
1648. Mouale Mehdi                    FRA Pastel Triathlon                            3:12:58 3:13:19  320.-M40-44
1649. Schmitt Kilian                  GER TV Neuhof                                   3:12:58 3:15:24  239.-M23-29
1650. Kölsch Wolfgang                 GER SC IMPULS ERFURT                            3:12:59 3:15:58  126.-M50-54
1651. Sheridan Robin                  GBR London                                      3:13:00 3:14:53  240.-M23-29
1652. Petre Maxime                    BEL Bruxelles                                   3:13:00 3:14:14  241.-M23-29
1653. Delepine Simon                  BEL Rhode Saint Genese                          3:13:00 3:14:14  242.-M23-29
1654. Raczek Klaus                    GER MT RaSei Kronberg                           3:13:01 3:15:02  127.-M50-54
1655. Schipke Uwe                     GER Wolmirstedt                                 3:13:02 3:14:40  128.-M50-54
1656. Fendrich Martin                 GER Langen                                      3:13:03 3:15:25  343.-M35-39
1657. Buckart Dennis                  GER R+V Triathlon Team                          3:13:04 3:14:54  302.-M30-34
1658. Hoffmann Timo                   GER Birkenau                                    3:13:04 3:14:49  243.-M23-29
1659. De Oliveira Rocha Emerson       BRA Delpa Engenharia                            3:13:05 3:13:25  321.-M40-44
1660. Frego Hartmut                   GER TV Limbach                                  3:13:05 3:15:38   42.-M55-59
1661. Roa Tejero Jorge                ESP Madrid                                      3:13:06 3:14:52  244.-M23-29
1662. Holvik Simen                    NOR Gti Friidrettsklubb                         3:13:07 3:14:07  322.-M40-44
1663. Keidel Dennis                   GER MT Melsungen                                3:13:08 3:14:53  303.-M30-34
1664. Kühnle Christian                GER Mönchberg                                   3:13:08 3:15:03  129.-M50-54
1665. Aminy Mohammed                  MAR Casablanca                                  3:13:09 3:14:44  344.-M35-39
1666. Haselbach Stefan                SUI Sankt Gallen Track Club                     3:13:11 3:14:18  243.-M45-49
1667. Matuschek Thomas                AUT Iron Team Eferding                          3:13:14 3:13:46  345.-M35-39
1668. Metzger Tobias                  GER TV Nellingen                                3:13:15 3:14:20  346.-M35-39
1669. Marbut Robin                    GER Trier                                       3:13:15 3:14:39  245.-M23-29
1670. Sanchez David                   FRA Saint Sixte                                 3:13:16 3:13:28  304.-M30-34
1671. Pfaff Christian                 GER St. Gallen                                  3:13:16 3:17:53  246.-M23-29
1672. Hauck Peter                     GER SV Rotfelden                                3:13:17 3:13:51  130.-M50-54
1673. Dubinski Peter                  GER Frankfurt                                   3:13:17 3:15:13  131.-M50-54
1674. Ward Jonathan                   GBR Lossiemouth                                 3:13:17 3:14:43  305.-M30-34
1675. Eder Rainer                     GER TSG Maxdorf                                 3:13:18 3:15:11   43.-M55-59
1676. Homme Atle                      NOR Mandal                                      3:13:19 3:13:36  132.-M50-54
1677. Rautakoski Jari                 FIN Helsinki                                    3:13:19 3:15:45  306.-M30-34
1678. Smolen Laurent                  FRA Weiler-La-Tour                              3:13:20 3:13:43  244.-M45-49
1679. Freese Torsten                  GER Nürnberg                                    3:13:22 3:15:12  347.-M35-39
1680. Geißler Alexander               GER Frankfurt                                   3:13:22 3:15:12  247.-M23-29
1681. Pockler John Harrison           CAN Toronto                                     3:13:22 3:15:12  247.-M23-29
1682. Schweitzer Hans                 GER LC Michelstadt                              3:13:23 3:15:15   22.-M60-64
1683. Milo Martin                     SVK Kvetoslavov                                 3:13:27 3:15:41  323.-M40-44
1684. Wolf Alexander                  GER memler.de                                   3:13:27 3:15:25  307.-M30-34
1685. Brandenburg Arnd                GER TriTeam Hochrhein                           3:13:27 3:15:25  133.-M50-54
1686. Bruneß Christian                GER Bruneß Brothers                             3:13:28 3:14:19  308.-M30-34
1687. Kruck Karsten                   GER ASICS Team                                  3:13:29 3:14:53  348.-M35-39
1688. Beneke Willi                    GER ASV Duisburg                                3:13:29 3:14:53  324.-M40-44
1689. Franke Christopher              GER Berlin                                      3:13:30 3:14:16  309.-M30-34
1690. Dravec Karlheinz                GER TSV Lichtenwald                             3:13:30 3:15:27  134.-M50-54
1691. Feidieker Thomas                GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:13:30 3:15:22  349.-M35-39
1692. Wünsche Christoph               GER Nicht ZugewieseN                            3:13:31 3:15:21  310.-M30-34
1693. Bromilow Jeroen                 GBR Bio Runner Rhein Main                       3:13:33 3:13:46  249.-M23-29
1694. Belser Jan                      GER Rottenburg Am Neckar                        3:13:33 3:16:14  250.-M23-29
1695. Renner Simon                    GER Jumping Elks                                3:13:38 3:16:02  251.-M23-29
1696. Krogen Jens                     DEN Moya                                        3:13:38 3:15:43  252.-M23-29
1697. Neukom Marco                    DEN Copenhagen                                  3:13:38 3:15:43  252.-M23-29
1698. Eck Alexander                   GER Frankfurt                                   3:13:38 3:17:07  311.-M30-34
1699. Serexhe Hugues                  BEL Ecopol                                      3:13:39 3:15:38  325.-M40-44
1700. Van Straten H-Wolfgang          GER Potsdamer Laufclub                          3:13:40 3:16:04    2.-M65-69
1701. Leuenberger Pascal              SUI Aarwangen                                   3:13:40 3:15:05  350.-M35-39
1702. Hoffart Rudolf                  GER Trt Remchingen                              3:13:40 3:15:00   44.-M55-59
1703. Lenzgen Simon                   GER Polizei Bergisch Gladbach                   3:13:41 3:14:24  254.-M23-29
1704. Pallentin Christoph             GER Rendsburg                                   3:13:41 3:16:31  255.-M23-29
1705. Buhl Stefan                     GER LT Radolfzell                               3:13:41 3:15:23  326.-M40-44
1706. Henderson Scott                 SCO Edinburgh                                   3:13:42 3:14:58  327.-M40-44
1707. Brüggemann Volker               GER Fc Stukenbrock                              3:13:42 3:15:15  135.-M50-54
1708. König Jens                      GER Hannover Athletics                          3:13:43 3:15:54  136.-M50-54
1709. Schroeder Janosch               GER Marathon-Club Menden                        3:13:43 3:14:27  256.-M23-29
1710. Voshage Roland                  GER Frankfurt                                   3:13:44 3:15:54  328.-M40-44
1711. Hennemann Michael               GER Battenberg                                  3:13:44 3:15:40  312.-M30-34
1712. Uebing Gordon                   GER Salming Running                             3:13:44 3:15:02  329.-M40-44
1713. Hölzl Thomas                    GER TSV Detag Wernberg                          3:13:45 3:15:07  245.-M45-49
1714. Wolff Thilo                     GER TV Kahl                                     3:13:46 3:16:09  246.-M45-49
1715. Massny Peter                    GER TSV Neustadt in Holstein                    3:13:47 3:14:36   23.-M60-64
1716. Heckl Stefan                    GER TSV 1862 Neuburg                            3:13:48 3:15:15  247.-M45-49
1717. Inninger Marco                  GER Johnny Boom Roadrunners                     3:13:48 3:13:53  313.-M30-34
1718. Kranz Josef                     GER LSG Karlsruhe                               3:13:49 3:15:19   45.-M55-59
1719. Kucharavy Dimitry               FRA A.S.L. La Robertsau                         3:13:50 3:15:19  137.-M50-54
1720. Müller Manuel                   GER Sandbox Warriors                            3:13:53 3:15:54  330.-M40-44
1721. Lau Marco                       GER Tri Sport Stove e.V.                        3:13:54 3:14:57  351.-M35-39
1722. Landeklint Henrik               SWE Fredrikstad                                 3:13:55 3:15:47  331.-M40-44
1723. Vuia Alexander                  GER Königstein Im Taunus                        3:13:59 3:15:01  332.-M40-44
1724. Schor Christof                  GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:14:00 3:14:33  352.-M35-39
1725. Pedersen Martin Taarn           DEN Copenhagen Sv                               3:14:00 3:17:17  314.-M30-34
1726. Fiedler Patrick                 GER Köln                                        3:14:01 3:14:23  257.-M23-29
1727. Martin Damien                   FRA Bordeaux Athlé                              3:14:01 3:14:12  353.-M35-39
1728. Leitermann Patrick              GER Bavarian-Shamrock Runner                    3:14:02 3:15:23  138.-M50-54
1729. Romain Bourven                  FRA Pantin                                      3:14:02 3:14:22  333.-M40-44
1730. Jochim Alex                     GER Jenbike                                     3:14:02 3:14:43  334.-M40-44
1731. Vogel Michael                   GER ESV Calypso Landau                          3:14:03 3:15:54  248.-M45-49
1732. Polzer Ulrich                   GER Hirschhorn                                  3:14:04 3:15:56  249.-M45-49
1733. Borkowski Grzegorz              POL Gdynia                                      3:14:04 3:14:14  335.-M40-44
1734. Eriksson Fredrik                SWE Norra Stockholm Endurance                   3:14:04 3:17:08  335.-M40-44
1735. Göbel Sven                      GER Unna                                        3:14:04 3:16:26  258.-M23-29
1736. An Ge                           GER Osburg                                      3:14:05 3:15:39  315.-M30-34
1737. Conde José Antonio              ESP Madrid                                      3:14:05 3:15:50  316.-M30-34
1738. Winkler Rene                    GER Team Wyss                                   3:14:05 3:16:32  337.-M40-44
1739. Hueso Guillaume                 FRA Crauthem                                    3:14:05 3:15:33  354.-M35-39
1740. Ziani El Ouasti Ali             MAR Sossenheim                                  3:14:06 3:14:44  355.-M35-39
1741. Karger Volker                   GER MTV 1846 Gießen                             3:14:07 3:15:06  250.-M45-49
1742. Mathi Grégory                   FRA Freyming Merlebach                          3:14:08 3:14:19  317.-M30-34
1743. Ullrich Mathias                 GER Kettenhunde                                 3:14:11 3:14:58  356.-M35-39
1744. Charlier Jean-Fran Ois          BEL BBSLM                                       3:14:11 3:15:33  318.-M30-34
1745. Khrapov Stanislav               RUS Moscow                                      3:14:13 3:16:58  357.-M35-39
1746. Walter Ralph                    GER Vogtländische Rennsemmeln                   3:14:15 3:14:51  139.-M50-54
1747. Wittke Volker                   GER LT Radolfzell                               3:14:16 3:15:59  251.-M45-49
1748. Korzusznik Wojciech             POL Stanowice                                   3:14:17 3:14:47  319.-M30-34
1749. Rossopoulos Antoine             GRE Orbe                                        3:14:17 3:17:03  252.-M45-49
1750. Geldof Barthelemy               BEL DCLA - Brokkenlopers                        3:14:17 3:14:39  259.-M23-29
1751. Kapski Michael                  GER Running Team Bad Ems e.V.                   3:14:19 3:16:06  140.-M50-54
1752. Abdu Sultan                     GER Oberursel                                   3:14:21 3:18:10    3.-M18-19
1753. Castillo Collado Hector         ESP ADN TRAIL RUNNERS NAVAJAS                   3:14:21 3:16:01  338.-M40-44
1754. Grün Oliver                     GER LG Run 'N Ride Bexbach                      3:14:23 3:16:15  320.-M30-34
1755. Horrer Leopold                  ITA Rennerclub Vinschgau                        3:14:24 3:14:56   46.-M55-59
1756. Werner Andre                    GER Hamburg                                     3:14:25 3:16:13  260.-M23-29
1757. El Abdallaoui Aziz              FRA Chelles                                     3:14:25 3:16:20  253.-M45-49
1758. Haag Francis                    FRA Vry                                         3:14:26 3:15:11  339.-M40-44
1759. Vogler Raphael                  GER Team ChemCon                                3:14:26 3:16:05  254.-M45-49
1760. Heise Jan Philipp               GER TV Angersbach                               3:14:26 3:16:29  321.-M30-34
1761. Vanderstraeten Jean-Christophe  FRA Cht'I Marathonien                           3:14:28 3:16:19  255.-M45-49
1762. Gläss Timo                      GER TriBee Triathlon Team                       3:14:30 3:15:09  358.-M35-39
1763. Clerc Cedric                    FRA Auxon Dessus                                3:14:31 3:14:51  359.-M35-39
1764. Huck Timo                       GER ASICS Team                                  3:14:31 3:16:13  261.-M23-29
1765. Huhn Frank                      GER TV Assenheim                                3:14:31 3:16:03   47.-M55-59
1766. Krause Andreas                  GER SV VORWÄRTS ZWICKAU                         3:14:32 3:15:14  360.-M35-39
1767. Amano Hugo                      BRA Sao Paulo                                   3:14:32 3:17:01  361.-M35-39
1768. Nautscher-Timmermann Stephan    GER Mühlhausen - Nationalpark Hainich           3:14:33 3:15:56  340.-M40-44
1769. Hoiss Georg                     GER Habach                                      3:14:34 3:16:37  322.-M30-34
1770. Taleb Mohammad                  PLE Heidelberg                                  3:14:34 3:14:40   16.-M20-22
1771. Gebremeskel Robel               ERI Barentu                                     3:14:34 3:18:08  262.-M23-29
1772. Yanez Trevino Fernando          GER Bad Nauheim                                 3:14:34 3:18:08  262.-M23-29
1773. Andrén Johan                    SWE Enebyberg                                   3:14:35 3:15:20  362.-M35-39
1774. Lambeck Benjamin                GER :anlauf Siegen                              3:14:35 3:16:40  363.-M35-39
1775. Deutschmann Enno                GER Frankfurt                                   3:14:35 3:15:06  364.-M35-39
1776. Lahmann Jan-Rainer              GER Coach-Mueller.de                            3:14:37 3:16:42  256.-M45-49
1777. Zanin Dario                     ARG S O Paulo                                   3:14:39 3:15:05  341.-M40-44
1778. Mosqueira Federico              MEX Wiesbaden                                   3:14:39 3:16:18  365.-M35-39
1779. Loder Nikolaus                  GER Lauftreff Pfohren                           3:14:39 3:15:13   48.-M55-59
1780. Aalholm Christopher             NOR Lysaker                                     3:14:39 3:16:09  257.-M45-49
1781. Schmid Andi                     GER Gießen                                      3:14:39 3:16:52  323.-M30-34
1782. Wohlfarter Erich                AUT Wien                                        3:14:39 3:15:56  258.-M45-49
1783. Norman David                    GBR Wolverhampton                               3:14:40 3:15:46  259.-M45-49
1784. Huppertz Stefan                 GER FC Germania Vossenack                       3:14:40 3:16:06  264.-M23-29
1785. Lauber Dennis                   GER FC Bayern München                           3:14:41 3:16:22  265.-M23-29
1786. Rommelfanger Marcel             GER Lauftreff SV Olewig                         3:14:42 3:19:00  342.-M40-44
1787. Engelmann Tobias                GER Steuerberater                               3:14:42 3:15:31  343.-M40-44
1788. Simonyi Patrick                 GER München                                     3:14:43 3:15:19  266.-M23-29
1789. Weber Stephan                   GER PUMA Tricats                                3:14:45 3:14:52  344.-M40-44
1790. Volz Michael                    GER Racextract TRI TEAM                         3:14:46 3:16:07  260.-M45-49
1791. Sivich Hannes                   AUT OMV Racing Team                             3:14:46 3:16:28  345.-M40-44
1792. Schlicht Jens                   GER Adidas Runners Frankfurt                    3:14:47 3:15:16  366.-M35-39
1793. Hornung Marco                   GER LT Freigericht                              3:14:49 3:16:42  367.-M35-39
1794. Hornung Nico                    GER LT Freigericht                              3:14:49 3:16:42  367.-M35-39
1795. Loyen Jeroen                    BEL Dilsen-Stokkem                              3:14:51 3:16:28  346.-M40-44
1796. Deschenaux Pierre               SUI Marsens                                     3:14:51 3:16:36  261.-M45-49
1797. Prinz Moritz                    GER LG Stadtwerke München                       3:14:51 3:16:35  369.-M35-39
1798. Jaecks Henning                  GER SSG Bensheim Abt. Radsport                  3:14:52 3:15:16  347.-M40-44
1799. Lammertz Lars                   GER seriousrunning                              3:14:53 3:17:21  324.-M30-34
1800. Zenzen Stefan                   GER Kasel                                       3:14:53 3:15:55  348.-M40-44
1801. Stark Jürgen                    GER LA Sonneberg                                3:14:54 3:17:06  325.-M30-34
1802. Beljanski Vladimir              SRB Novi Sad                                    3:14:54 3:16:57  262.-M45-49
1803. Kallimanis Dimitris             GRE MARATHON CLUB                               3:14:54 3:15:55  263.-M45-49
1804. Kubbutat Michael                GER Schallstadt                                 3:14:56 3:17:25   49.-M55-59
1805. Pirrung Pascal                  GER Run `N Ride Bexbach                         3:14:56 3:16:49  349.-M40-44
1806. Eibelshäuser Steffen            GER Maintal                                     3:14:56 3:18:39  267.-M23-29
1807. Türschel Jürgen                 GER Team World Vision                           3:14:57 3:16:39  350.-M40-44
1808. Boussard Daniel                 GER Kabodaan Runners                            3:14:57 3:16:38  370.-M35-39
1809. Preuß Yannik                    GER Meckenheim                                  3:14:58 3:15:32   17.-M20-22
1810. Johnson Michael                 IRL Kilkenny                                    3:14:58 3:15:23  371.-M35-39
1811. Pütz Bert                       GER 1 Ccb                                       3:14:58 3:16:19  371.-M35-39
1812. Vaagen Geir                     NOR Koll                                        3:14:58 3:16:11  141.-M50-54
1813. Dubelaar Jan                    NED Bergse Runners Club                         3:14:59 3:16:31  142.-M50-54
1814. Semmler Christopher             GER Fitnessfarm Steiger                         3:15:00 3:17:26  268.-M23-29
1815. Zach Rafaël                     GER Karlsruhe                                   3:15:00 3:16:15  373.-M35-39
1816. Mallis Ioannis                  GRE MILOS RUNNERS                               3:15:02 3:17:01  351.-M40-44
1817. Gorst-Rasmussen Anders          DEN Svenstrup J                                 3:15:02 3:16:56  326.-M30-34
1818. Schnitker Thorsten              GER AS Lahnlaender Lahnau                       3:15:03 3:17:48  264.-M45-49
1819. Vogt Thomas                     GER SC DHfK Leipzig e.V.                        3:15:04 3:16:12  374.-M35-39
1820. Esselborn Peter                 GER Mauerläufer Heddesheim                      3:15:05 3:16:35  143.-M50-54
1821. Kuder Michael                   GER SV Albbruck                                 3:15:06 3:16:57  265.-M45-49
1822. Walther Geir                    NOR Sparebanken Sor BIL                         3:15:06 3:15:42  266.-M45-49
1823. Albrecht Fernando               SUI Glis                                        3:15:06 3:15:54  269.-M23-29
1824. Stam Hans                       NED Duiven                                      3:15:07 3:17:59  352.-M40-44
1825. Baumgartner Ralf                GER Frankfurt                                   3:15:08 3:15:39  267.-M45-49
1826. Müller Gerhard                  GER LT Karlsruhe                                3:15:09 3:15:35  268.-M45-49
1827. Hartter Jonathan                GER Burgberg Runners                            3:15:10 3:16:55  327.-M30-34
1828. Fröhlich Peter                  GER Karlsruhe-Bergwald                          3:15:14 3:17:40  144.-M50-54
1829. Kranixfeld Hannes               AUT Heiltherme Bad Waltersdorf                  3:15:15 3:15:31  353.-M40-44
1830. Schreiber Florian               GER Highlife                                    3:15:17 3:18:11  270.-M23-29
1831. Lengmüller Anton                GER TSV Winhöring                               3:15:18 3:18:18  269.-M45-49
1832. Aust Marco                      GER TLV-LT Eichenzell                           3:15:20 3:16:51  354.-M40-44
1833. Klahr Frank                     GER TV Niederscheld                             3:15:22 3:17:57  145.-M50-54
1834. Jakobsson Fredrik               SWE Akersberga Triathlon                        3:15:22 3:17:42  270.-M45-49
1835. Laasri Mohammed                 MAR Casablanca                                  3:15:23 3:16:58  271.-M45-49
1836. Jungbluth Eric                  LUX Trispeed Mamer                              3:15:24 3:16:06  328.-M30-34
1837. Corazza Marco                   GBR London                                      3:15:24 3:17:46  375.-M35-39
1838. Cambron Xavier                  BEL Beaufort                                    3:15:24 3:16:08  355.-M40-44
1839. Alliotte Manuel                 FRA Runners en nord                             3:15:27 3:17:10  329.-M30-34
1840. Lenhardt Fabian                 GER TriRun Linz                                 3:15:27 3:16:08  330.-M30-34
1841. Roßberg Jörg                    GER Bio Runner Rhein Main                       3:15:27 3:17:20   50.-M55-59
1842. Wöhrle Torsten                  GER ASICS Team                                  3:15:28 3:16:39  272.-M45-49
1843. Hegemann Karsten                GER Steinberg Coaching                          3:15:28 3:17:26  146.-M50-54
1844. Hesse Uwe                       GER Mühlhäuser Röblinglauf e.V.                 3:15:31 3:15:56   51.-M55-59
1845. Le Goff Ronan                   FRA ASICS FrontRunner French                    3:15:32 3:16:17  376.-M35-39
1846. Gresens Jan                     GER TTH                                         3:15:35 3:17:00  356.-M40-44
1847. Vahtera Erkka                   FIN Espoo                                       3:15:35 3:17:21  331.-M30-34
1848. Wagner Hans H.                  GER Frankfurt                                   3:15:36 3:16:23  332.-M30-34
1849. Scherff Stefan                  GER Frankfurt                                   3:15:37 3:16:39  273.-M45-49
1850. Leite Junior Joao Elizeu        BRA Recife                                      3:15:37 3:16:39  377.-M35-39
1851. Richard David                   FRA Mirebeau Sur Beze                           3:15:38 3:17:14  357.-M40-44
1852. Gast Andreas                    GER Liebenburg                                  3:15:39 3:17:20  147.-M50-54
1853. Mills Nicholas                  GBR Tonbridge                                   3:15:40 3:17:20  378.-M35-39
1854. Wulf Benjamin                   GER Flying Hirsch Legacy                        3:15:40 3:16:50  271.-M23-29
1855. Bastian Jannick                 GER LC Paderborn                                3:15:41 3:16:50  272.-M23-29
1856. Kjemhus Olav                    NOR Nes?ya                                      3:15:41 3:16:14  274.-M45-49
1857. Lehmann Wolfgang                GER EOSC Offenbach                              3:15:41 3:17:23   52.-M55-59
1858. Kubicki Darek                   POL Waniewski Coaching                          3:15:42 3:17:35  358.-M40-44
1859. Von Pidoll Jörg                 GER Barna                                       3:15:43 3:17:43  275.-M45-49
1860. Van Der Merwe Jurie             RSA Meilein                                     3:15:43 3:17:01  276.-M45-49
1861. Krotky Matthias                 GER RC Vorwärts Speyer                          3:15:44 3:17:57  277.-M45-49
1862. Pamelard François               FRA Us Valenciennes Athletisme                  3:15:44 3:17:31   53.-M55-59
1863. Chaudon Nicolas                 FRA Pont Saint Esprit                           3:15:46 3:17:44  359.-M40-44
1864. Grulla Luca                     ITA London                                      3:15:47 3:18:21  360.-M40-44
1865. Weindl Thomas                   GER Neumarkt Sankt Veit                         3:15:47 3:18:18  379.-M35-39
1866. Sinkunas Haroldas               LTU Vilnius                                     3:15:48 3:19:05  278.-M45-49
1867. Valente Vito                    ITA A.S.D. Road Running Molfetta                3:15:50 3:17:17  380.-M35-39
1868. Reuteler Erich                  SUI Unterseen                                   3:15:50 3:17:25   24.-M60-64
1869. Riehl Denis                     FRA Mulhausen                                   3:15:50 3:17:45  361.-M40-44
1870. Homer Mark                      GBR Dudley Kingswinford RC                      3:15:53 3:17:50   54.-M55-59
1871. Kayser Gerhard                  GER Darmstadt                                   3:15:54 3:18:25  333.-M30-34
1872. Buchwald Martin                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:15:55 3:18:14  279.-M45-49
1873. Trautmann Alexander             GER KSV Reichelsheim                            3:15:58 3:16:29  381.-M35-39
1874. Schlömer Robert                 GER Mönchengladbach                             3:15:58 3:19:10  280.-M45-49
1875. Jakobsen Thomas                 DEN 2tri/Heckmann running                       3:15:58 3:16:18  281.-M45-49
1876. Castagnedi Alessandro           ITA A.s.d. Km Sport                             3:15:59 3:16:56  382.-M35-39
1877. Beyrer Florian                  GER Simones Marathonmann                        3:16:00 3:17:14  334.-M30-34
1878. Hachenberg Christopher          GER Altenstadt                                  3:16:00 3:17:41  273.-M23-29
1879. Samoyeau Geoffrey               FRA Macon                                       3:16:01 3:16:59  274.-M23-29
1880. Grunwald Ralf                   GER ASG Tria Hockenheim                         3:16:01 3:17:32  282.-M45-49
1881. Kayser Maximilian               GER SCC Berlin                                  3:16:02 3:17:40  275.-M23-29
1882. Koutras Christos                GRE Anagnostou running team                     3:16:03 3:16:14   55.-M55-59
1883. Klefenz Christian               GER ASG Tria Hockenheim                         3:16:04 3:18:03  383.-M35-39
1884. Ctvrtnicek Jakub                CZE BehejBrno.com                               3:16:04 3:17:57  276.-M23-29
1885. Althaus Stefan                  GER LC Olympia Wiesbaden                        3:16:06 3:17:08  148.-M50-54
1886. Simasch Oleg                    GER Yaskawa                                     3:16:07 3:17:51  384.-M35-39
1887. Iwaniec Mario                   GER SCC Berlin Triathlon                        3:16:08 3:16:11  362.-M40-44
1888. Kleber Mario                    GER TV Wallau 1861 e. V.                        3:16:08 3:18:00  283.-M45-49
1889. Helber Florian                  GER TSV Haiterbach                              3:16:09 3:16:45  277.-M23-29
1890. Wolff Eli                       GER Frankfurt                                   3:16:10 3:18:32  363.-M40-44
1891. Schulze Mathias                 GER LTSV Forst / Lausitz                        3:16:10 3:16:26  335.-M30-34
1892. Leclercq Michel                 FRA Les Ch'Tis marathoniens de Wallers          3:16:11 3:17:58  149.-M50-54
1893. Büchner Marcus                  GER DJK Teutonia Gaustadt                       3:16:15 3:17:12  385.-M35-39
1894. Sanz Enrique                    ESP Madrid                                      3:16:15 3:18:15  284.-M45-49
1895. Forde Alan                      IRL Lackagh Turloughmore                        3:16:17 3:16:45  386.-M35-39
1896. Metzenroth Bernd                GER Soonwaldkeiler                              3:16:17 3:19:23  364.-M40-44
1897. Bochnak Lucas                   GER Ranstadt                                    3:16:17 3:17:54  336.-M30-34
1898. Frech Armin                     GER LG Zimmerei Frech Königsheim                3:16:17 3:17:17  387.-M35-39
1899. Kiintola Jarno                  FIN Liikuntaseura Jps-75                        3:16:18 3:17:10  365.-M40-44
1900. Braun Patrick                   GER FVGG Bayern Kitzingen                       3:16:19 3:18:13  366.-M40-44
1901. Heppekausen Peter               GER Tus                                         3:16:20 3:18:15   56.-M55-59
1902. Dürr Larsen Kristian            DEN Fjordager IF                                3:16:22 3:17:21   57.-M55-59
1903. Ray Gordon                      GBR St Albans                                   3:16:23 3:17:51  367.-M40-44
1904. Moll Philipp                    GER TSV Nördlingen                              3:16:25 3:18:29  337.-M30-34
1905. Walsh Niall                     IRL S Ockendon                                  3:16:26 3:19:06  278.-M23-29
1906. Joos Michael                    GER TV Großostheim                              3:16:27 3:17:27  285.-M45-49
1907. Becker Jochen                   GER Sisu Triathlon Berlin                       3:16:27 3:16:59  368.-M40-44
1908. Cote Roberto                    CAN Blainville                                  3:16:29 3:18:07  150.-M50-54
1909. Minuth Sebastian                GER SC Ainring                                  3:16:29 3:17:05  388.-M35-39
1910. Renet Vincent                   FRA Saint Denis                                 3:16:32 3:18:12  389.-M35-39
1911. Bermuske Michael                GER Post SV Hannover                            3:16:32 3:18:00  286.-M45-49
1912. Braun Heiko                     GER R+V Triathlon Team                          3:16:33 3:17:57  369.-M40-44
1913. Schlömer Karl-Heinz             GER Uhltrucks Hemmingstedt                      3:16:33 3:17:30  151.-M50-54
1914. Hafemann Jonas                  GER Tri-Bandits                                 3:16:34 3:18:24  338.-M30-34
1915. Alevrakis Ioannis               GRE 12th Alexander The Great Marathon           3:16:35 3:18:20  152.-M50-54
1916. Scherer Christian K             GER a3sports                                    3:16:37 3:17:56  390.-M35-39
1917. Magerotte Joe                   LUX Schieren                                    3:16:37 3:18:37  339.-M30-34
1918. Sacher Christian                GER Hambrg                                      3:16:38 3:19:35  391.-M35-39
1919. Olsvig Bent                     DEN Kick - Aarhus 1900                          3:16:38 3:17:31   58.-M55-59
1920. Kühnert Steffen                 GER ICE Team Basel                              3:16:38 3:17:25  287.-M45-49
1921. Ortiz Ruben                     ESP Bilbao                                      3:16:42 3:18:01  370.-M40-44
1922. Cascarina David                 ENG Cornelly Striders                           3:16:42 3:19:23  153.-M50-54
1923. Kastner Roland                  GER TSV Oberelsbach                             3:16:42 3:19:16   59.-M55-59
1924. Loukota Oliver                  GER Laufen in Lübeck                            3:16:42 3:18:36  279.-M23-29
1925. Robatel Alexandre               SUI Prez-Vers-Noréaz                            3:16:44 3:17:23  288.-M45-49
1926. Lunkenheimer Mick               GER Dieburg                                     3:16:44 3:18:38  154.-M50-54
1927. Döring Martin                   GER Heuthen                                     3:16:44 3:18:51  371.-M40-44
1928. Mattila Karol                   FIN Helsinki                                    3:16:45 3:18:57  372.-M40-44
1929. Throm Ralf                      GER Team Racesolution                           3:16:46 3:17:16  373.-M40-44
1930. Offenhäuser Jan                 GER Kein Mensch                                 3:16:47 3:18:38  280.-M23-29
1931. Bauer Michael                   GER TSG Schnaitheim                             3:16:48 3:17:33  374.-M40-44
1932. Wirsing Uwe                     GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:16:49 3:17:12  155.-M50-54
1933. Tattje Sven                     GER TuS Weene                                   3:16:49 3:19:10  281.-M23-29
1934. Lautenschläger Eric             GER Frankenstein Runner                         3:16:50 3:18:29  375.-M40-44
1935. Wilke Jan                       GER Husum                                       3:16:50 3:18:17  282.-M23-29
1936. Larsen Lars Kristian            NOR Mandal                                      3:16:51 3:18:27  376.-M40-44
1937. Berg Maxim                      RUS Saint-Petersburg                            3:16:52 3:18:31  392.-M35-39
1938. Schwab Florian                  GER no need for speed                           3:16:52 3:18:59  393.-M35-39
1939. Külgen Sven                     GER LG Rhein-Wied                               3:16:54 3:17:20  283.-M23-29
1940. Fache Jens                      GER Bad Vilbel                                  3:16:54 3:19:32  156.-M50-54
1941. Riedel Stephan                  GER Wolfsburg                                   3:16:56 3:19:08  377.-M40-44
1942. Coleman Ray                     IRL Frankfurt Sarsfields GAA                    3:16:56 3:17:16  378.-M40-44
1943. Stryzhakov Stanislav            UKR KM Running Club                             3:16:59 3:18:16  340.-M30-34
1944. Zenner Frank                    GER LT Haspa Marathon Hamburg                   3:17:02 3:18:45  289.-M45-49
1945. Wiklund Niklas                  ALA Aland Islands                               3:17:03 3:17:43  379.-M40-44
1946. Börman Victor                   ALA Aland Islands                               3:17:03 3:17:42  394.-M35-39
1947. Füller Steffen                  GER Würzburg                                    3:17:03 3:19:36  157.-M50-54
1948. Kesy Leon                       GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:17:03 3:17:26   18.-M20-22
1949. Brouir Luc                      BEL Bois De Villers                             3:17:04 3:17:42  158.-M50-54
1950. Zieli?Ski Arkadiusz             POL Gdansk                                      3:17:05 3:19:26  380.-M40-44
1951. Ballard Thomas                  GBR Kent AC                                     3:17:06 3:17:19  284.-M23-29
1952. Scalise Sandro                  GER LG Stadtwerke München                       3:17:06 3:18:51  381.-M40-44
1953. Reuter Emile                    LUX Bereldingen                                 3:17:07 3:19:06    3.-M65-69
1954. Sikora Robert                   GER Team SIKORKI                                3:17:07 3:19:54  382.-M40-44
1955. Figula Juraj                    SVK Kosice                                      3:17:09 3:20:07  341.-M30-34
1956. Wiegand Dennis                  USA Team Freiraum                               3:17:10 3:19:59  159.-M50-54
1957. Riffel Oliver                   GER Team Dietrich/LT Karlsdorf-Neuthard         3:17:11 3:18:47  290.-M45-49
1958. Fieting Walter                  GER SV Blau-Weiß Dodenhausen                    3:17:11 3:18:22   60.-M55-59
1959. Hilbert Mario                   GER Leniosma 1996                               3:17:13 3:18:57  383.-M40-44
1960. Steinmetz Markus                GER Gröbenzell                                  3:17:14 3:19:24  395.-M35-39
1961. Hänke Daniel                    GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:17:15 3:19:55  396.-M35-39
1962. Stegemann Egon                  GER LLT Wallernhausen                           3:17:16 3:18:53  160.-M50-54
1963. Ewertsen John                   DEN Sparta                                      3:17:18 3:18:06  291.-M45-49
1964. Crämer Stephan                  GER Die 7 Gebirgsathleten                       3:17:18 3:19:01  292.-M45-49
1965. Beckemper Marvin                GER LC Nordhorn                                 3:17:19 3:18:00    4.-M18-19
1966. Sundström Oscar                 SWE BK Dykardojja                               3:17:21 3:19:11  397.-M35-39
1967. Ritzberger Christoph            AUT TrumerTriTeam                               3:17:22 3:19:12  342.-M30-34
1968. Schäfer Bastian                 GER Gießen                                      3:17:22 3:19:18  384.-M40-44
1969. Tahran Mehmet                   GER Meta-Friseur Seligenstadt                   3:17:23 3:18:05  293.-M45-49
1970. Beckemper Ingo                  GER LC Nordhorn                                 3:17:24 3:18:04  294.-M45-49
1971. Garnier Eric                    GER Arlon                                       3:17:25 3:18:42  385.-M40-44
1972. Quandalle Gregoire              FRA MACH3 Köln e.V.                             3:17:26 3:18:08  285.-M23-29
1973. Kühnen Thomas                   GER Ausdauerschule By Bunert                    3:17:27 3:19:16  161.-M50-54
1974. Friel Paul                      GBR Glasgow                                     3:17:28 3:19:08  386.-M40-44
1975. Klemensen Jesper                DEN Runaar                                      3:17:28 3:21:37  343.-M30-34
1976. Mathiesen Geir                  NOR SK Kraft                                    3:17:35 3:19:33  295.-M45-49
1977. Woweries Malte                  GER Frankfurt                                   3:17:38 3:19:43  398.-M35-39
1978. Diepenhorst Cornelis            NED London                                      3:17:39 3:19:23  344.-M30-34
1979. Fiekers Stefan                  GER DJK Kleinenbroich                           3:17:40 3:19:03  399.-M35-39
1980. Zywek Maciej                    POL Tripower Pl                                 3:17:40 3:18:20  387.-M40-44
1981. Dorber Martin                   GER NTNUI Friidrett                             3:17:41 3:18:51  286.-M23-29
1982. Förtsch Tim                     GER Bischberg                                   3:17:41 3:19:41  400.-M35-39
1983. Gerard Christophe               FRA S/L FEGERSHEIM ATHLETISME                   3:17:42 3:18:00  388.-M40-44
1984. Wickström Henrik                FIN Helsinki                                    3:17:43 3:19:20  401.-M35-39
1985. Ehrich Jens                     GER LSG Schmelz-Hüttersdorf                     3:17:43 3:18:21  345.-M30-34
1986. Leidinger Patrick               GER LSG Schmelz-Hüttersdorf                     3:17:43 3:18:21  389.-M40-44
1987. Klink Dave                      NED ASICS Team                                  3:17:44 3:17:49  346.-M30-34
1988. Kolass Jörg                     GER TSG Wehrheim                                3:17:45 3:21:15  296.-M45-49
1989. Werries Holger                  GER Bad Kreuznach                               3:17:45 3:19:17  297.-M45-49
1990. Van Oranje Pieter-Christiaan    NED ASICS Team                                  3:17:45 3:17:49  298.-M45-49
1991. Pauschert Dennis                GER SVS Emmerzhausen                            3:17:45 3:18:21  347.-M30-34
1992. Zimmer Joschka                  GER Tv Traunstein                               3:17:45 3:19:57  348.-M30-34
1993. Balzer Simon Andreas            GER LV Deggendorf                               3:17:46 3:18:08  287.-M23-29
1994. Erhardt Frank                   GER Ast Süßen                                   3:17:46 3:19:22  288.-M23-29
1995. Roth Daniel                     GER Team beVegt.de                              3:17:47 3:18:30  349.-M30-34
1996. Gutknecht Stephan               GER SG Walldorf Astoria 1902 e.V.               3:17:50 3:19:48  289.-M23-29
1997. Solovev Evgeny                  RUS Free Run                                    3:17:51 3:18:12  390.-M40-44
1998. Möller Benjamin                 GER Adidas Runners Frankfurt                    3:17:51 3:18:15  290.-M23-29
1999. Lauter Simon                    GER PSV Wismar Abt. Leichtathletik              3:17:52 3:18:36  291.-M23-29
2000. Dihlmann Andreas                GER Adidas Runners Berlin                       3:17:55 3:18:47  402.-M35-39
2001. Wittmann Florian                GER Frankfurt Am Main                           3:17:55 3:22:32  292.-M23-29
2002. Gerke Günter                    GER LG Neckar-Enz                               3:17:56 3:19:20    4.-M65-69
2003. Kleinschmidt Wolf               GER Hannover                                    3:17:57 3:19:29  299.-M45-49
2004. Wiedemeyer Henning              GER TV Kalbach                                  3:17:57 3:18:35  403.-M35-39
2005. Karst Oliver                    GER 1. FC Hösbach                               3:17:58 3:18:48  404.-M35-39
2006. Vicente Diaz Jorge              ESP Wiesbaden                                   3:17:58 3:22:04  350.-M30-34
2007. Knäschke Thomas                 GER SV Schwindegg / Team Erdinger Alkoholfrei   3:17:58 3:19:51  300.-M45-49
2008. Ignac Pawe                      POL Racib Rz                                    3:18:00 3:19:18  351.-M30-34
2009. Bremer Lukas                    GER Groß Wittensee                              3:18:01 3:20:29  293.-M23-29
2010. Senn Samuel                     SUI MLR                                         3:18:02 3:19:00  391.-M40-44
2011. Svirin Alexey                   RUS Moscow                                      3:18:02 3:18:39  301.-M45-49
2012. Richter Thomas                  GER SPORT-FREIgang Team                         3:18:02 3:19:55  162.-M50-54
2013. Kalohn Patrick                  GER TV Ottweiler                                3:18:03 3:21:03  405.-M35-39
2014. Tait Steve                      GBR Woking AC                                   3:18:03 3:18:19  163.-M50-54
2015. Winkler Thorsten                GER Hamburg                                     3:18:04 3:21:21  392.-M40-44
2016. Ruppel Frank                    GER Bio Runner Rhein Main                       3:18:04 3:19:39  302.-M45-49
2017. Brozio Sascha                   GER Tus Jahn Lindhorst                          3:18:04 3:21:31  393.-M40-44
2018. Obata Taketoshi                 JPN Duesseldorf                                 3:18:05 3:18:50  303.-M45-49
2019. Paradies Fabian                 GER Ilmenau                                     3:18:06 3:18:20  294.-M23-29
2020. Bauer Matthias                  GER Mainz 05 Fan                                3:18:07 3:19:58  304.-M45-49
2021. Vanessche Pascal                FRA USM Malakoff                                3:18:07 3:18:25  394.-M40-44
2022. Häberlen Friedemann             GER ASV Tuttlingen                              3:18:08 3:20:17  305.-M45-49
2023. Danner Frederic                 FRA SOCOMEC                                     3:18:10 3:18:45  306.-M45-49
2024. Iatrou Alexandros               GRE Athens                                      3:18:11 3:20:32  406.-M35-39
2025. Krüskemper Jan                  GER Haltern Am See                              3:18:17 3:21:17  407.-M35-39
2026. Dlugosz Adam                    USA Palatine                                    3:18:17 3:21:03  164.-M50-54
2027. Jönsson Lars                    SWE Ryssbergets IK                              3:18:18 3:19:25  307.-M45-49
2028. Thuss Oliver                    GER Bio Runner Rhein Main                       3:18:18 3:19:46  165.-M50-54
2029. Schweiger Ralf                  GER Gießen                                      3:18:22 3:22:54  166.-M50-54
2030. Fleck Thomas                    GER Bad Soden                                   3:18:22 3:20:12  308.-M45-49
2031. Clausen Jürgen                  GER Borener SV                                  3:18:23 3:20:04   61.-M55-59
2032. Nagowizyn Wladimir              GER LAV Husum                                   3:18:24 3:18:53   25.-M60-64
2033. Kuijper Peter                   NED Hoogland                                    3:18:24 3:19:54  167.-M50-54
2034. Merkl Peter                     GER Regensburg                                  3:18:26 3:19:43   62.-M55-59
2035. Menzel Claus                    GER Hofheim                                     3:18:27 3:20:11  168.-M50-54
2036. Ruppert Florian                 GER LT Unterreichenbach                         3:18:28 3:21:26  352.-M30-34
2037. Kirschbaum Max                  GER LG Ohmbachsee                               3:18:28 3:19:30  353.-M30-34
2038. Rooney Michael                  IRL London                                      3:18:28 3:22:53  408.-M35-39
2039. Mesdag Hendrik                  GER Turnerbund Hamburg Eilbeck                  3:18:30 3:21:27  354.-M30-34
2040. Kraft Michael                   GER TV Germania St. Ilgen                       3:18:30 3:19:16  169.-M50-54
2041. Jürgens Markus                  GER Mainova                                     3:18:31 3:20:41  355.-M30-34
2042. Werner Ulrich                   GER DZ BANK Runners                             3:18:32 3:19:29  309.-M45-49
2043. Schick Michael                  GER ESOC TRI CLUB                               3:18:33 3:20:12  170.-M50-54
2044. Laub Manuel                     GER Waakirchen                                  3:18:35 3:19:12  295.-M23-29
2045. Soenderup Henrik                DEN Gistrup                                     3:18:37 3:20:17  310.-M45-49
2046. Köhler Jan                      GER Frankfurt                                   3:18:37 3:19:44  296.-M23-29
2047. Ben Jelloun Khalid              GER Happy Runners                               3:18:38 3:20:11  171.-M50-54
2048. Kalunka Michael                 GER Tsv Nieder-Mörlen                           3:18:38 3:20:22  356.-M30-34
2049. Glismand Finn                   DEN Maersk IF                                   3:18:39 3:22:54   63.-M55-59
2050. Neumann Sebastian               GER Uhlen Apotheken Team                        3:18:39 3:21:18  409.-M35-39
2051. Sommer Kjaer Ronny              DEN Running Hvidovre | Goldbear Runners         3:18:39 3:19:03  357.-M30-34
2052. Sellmann Michael                GER Lübecker Marathon e.V.                      3:18:39 3:22:30  395.-M40-44
2053. Schrepfer Michael               GER MT RaSei Kronberg                           3:18:40 3:20:42  172.-M50-54
2054. Siegler Heiko                   GER Runners2014                                 3:18:40 3:19:24  311.-M45-49
2055. Engel Torsten                   GER TSV Heiligenrode                            3:18:40 3:22:33  312.-M45-49
2056. Apel Andreas                    GER Frankfurt Am Main                           3:18:43 3:19:53  313.-M45-49
2057. Herrmann Christian              GER Frankfurt Am Main                           3:18:43 3:19:53  410.-M35-39
2058. Da Costa Rogerio                LUX CA BELVAUX                                  3:18:43 3:20:42  396.-M40-44
2059. Wukasch Andreas                 GER Spiridon Frankfurt                          3:18:43 3:19:38  358.-M30-34
2060. Zwingmann Andre                 GER Adidas Runners Frankfurt                    3:18:43 3:18:57  397.-M40-44
2061. Schindewolf Gerd                GER Sc Meißner Eschwege                         3:18:45 3:20:17  314.-M45-49
2062. Nicon Thierry                   FRA APSAP-VP                                    3:18:46 3:19:21  315.-M45-49
2063. Robinson Vaughan                GBR Jersey Triathlon Club                       3:18:47 3:20:23  411.-M35-39
2064. Mora Gonzalez Mauricio          CRC Mora                                        3:18:47 3:19:39   19.-M20-22
2065. Jamin Peter                     GER SSC Hanau-Rodenbach                         3:18:49 3:21:14  173.-M50-54
2066. Koskinen Vesa                   FIN Helsinki                                    3:18:50 3:19:27  412.-M35-39
2067. Bielby Richard                  GBR London Frontrunners                         3:18:50 3:20:49  174.-M50-54
2068. Patzke Denis                    GER LG Eintracht Frankfurt                      3:18:51 3:19:20  398.-M40-44
2069. Bond Stewart                    GBR Hercules Wimbledon AC                       3:18:51 3:19:43  316.-M45-49
2070. Wieczorek René                  GER SV Nikar Heidelberg                         3:18:53 3:19:49  317.-M45-49
2071. Coussement Maxime               FRA Racing Club Arras                           3:18:55 3:20:26  297.-M23-29
2072. Neubrandt Rainer                GER Heidenheim                                  3:18:56 3:20:56  359.-M30-34
2073. Pfeiler Ivo                     CZE Písek                                       3:18:56 3:21:09  399.-M40-44
2074. Pawlukiewicz Mieczyslaw         POL Smurfit Kappa Adventure Team Poland         3:18:57 3:20:05  318.-M45-49
2075. Wimmer Werner                   AUT Ironteam Eferding Cell Active               3:19:02 3:20:56  319.-M45-49
2076. Nemerzhitski Stanislav          EST Virtsu                                      3:19:02 3:21:48  413.-M35-39
2077. Mohr Christoph Raphael          GER TSV Grünberg                                3:19:02 3:21:29  360.-M30-34
2078. Werner Kristian                 DEN Aalborg                                     3:19:02 3:19:14  298.-M23-29
2079. Schmenger Benjamin              GER LSG Zeiskam                                 3:19:03 3:20:58  414.-M35-39
2080. Herdzina Felix                  GER Laufteam Gelnhausen                         3:19:03 3:19:28  361.-M30-34
2081. Drebes Ralph                    GER MTV Kronberg                                3:19:04 3:20:57  320.-M45-49
2082. Walther Sven                    GER Frankfurt                                   3:19:04 3:21:11  362.-M30-34
2083. Becker Alexander                GER Frankfurt                                   3:19:06 3:20:55  363.-M30-34
2084. Smushkin Mikhail                GER Mainz                                       3:19:07 3:20:39  321.-M45-49
2085. Weilbach Franz                  GER Bad Kissingen                               3:19:09 3:20:09  175.-M50-54
2086. Abram Sören                     GER Hamburg                                     3:19:09 3:20:18  400.-M40-44
2087. Kalpic Mario                    CRO Frankfurt                                   3:19:10 3:21:14  415.-M35-39
2088. Gramm Sascha                    GER Mainova                                     3:19:11 3:21:02  416.-M35-39
2089. Schlett Christian               GER München                                     3:19:11 3:23:51  364.-M30-34
2090. Suoyrjö Jussi                   FIN Finnish Marathon Runners                    3:19:13 3:22:27  401.-M40-44
2091. Jensen Morten Flotin            DEN Lars Boss Brolaegger og Entreprenoer        3:19:14 3:22:48  322.-M45-49
2092. Fröhlich Andreas                GER LG Vellmar                                  3:19:15 3:20:04  365.-M30-34
2093. Samaras Ioannis                 GRE GS SERRES 93                                3:19:17 3:21:47  176.-M50-54
2094. Aschentrup Jürgen               GER Active Sportshop Team                       3:19:18 3:20:14  177.-M50-54
2095. Hafer Johannes                  GER Feg Wetzlar                                 3:19:18 3:19:26  177.-M50-54
2096. Jensen Jan                      DEN A Enggaard                                  3:19:19 3:24:04  366.-M30-34
2097. Stammschulte Christian          GER München                                     3:19:19 3:23:06  417.-M35-39
2098. Sikanen Sami                    FIN Lappeenranta                                3:19:20 3:20:34  323.-M45-49
2099. Bräunlich Bernd                 GER Chemnitz                                    3:19:20 3:20:56   64.-M55-59
2100. Büttner Thilo                   GER TGS 1897 Hausen e.V.                        3:19:21 3:23:11  324.-M45-49
2101. Wolf Alexander                  GER Nowalala Sports Offenbach                   3:19:21 3:20:14  402.-M40-44
2102. Bampatsos Athanasios            GRE XANTHI RUNNERS - NIKOLAIDIS TEAM            3:19:22 3:21:24   65.-M55-59
2103. Rudolph Tino                    GER Tsg Glauchau Triteam                        3:19:22 3:21:30  325.-M45-49
2104. Gavrilov Andrei                 GER Vector Racing Team                          3:19:23 3:21:32  326.-M45-49
2105. Stork Karsten                   GER Frankfurt                                   3:19:23 3:20:49  327.-M45-49
2106. Wagner Andreas                  GER SC DHfK Leipzig e.V.                        3:19:25 3:22:33  328.-M45-49
2107. Tayebi Behzad                   GER Frankfurt Am Main                           3:19:25 3:19:59  299.-M23-29
2108. Nedregaard Knut                 NOR Moss                                        3:19:27 3:21:16  329.-M45-49
2109. Amoussou Romain                 FRA APSAP-VP                                    3:19:27 3:20:53  418.-M35-39
2110. Mikkola Juhana                  FIN Vantaa                                      3:19:27 3:22:41  419.-M35-39
2111. Kämmerer Hauke                  GER LT Wendeplatte Westend e.V.                 3:19:27 3:21:00  179.-M50-54
2112. Stubb Alexander                 FIN Luxembourg                                  3:19:31 3:20:24  330.-M45-49
2113. Holz Alois                      GER LSG Schmelz-Hüttersdorf                     3:19:31 3:20:10  180.-M50-54
2114. Mattheneus Paul                 SWE Stockholm                                   3:19:31 3:20:03  331.-M45-49
2115. Amatruda Liam                   ENG Vmr                                         3:19:32 3:21:45  300.-M23-29
2116. Heitmann Frank                  GER London                                      3:19:32 3:22:15  181.-M50-54
2117. Wehner Thomas                   GER Seebach                                     3:19:34 3:20:00  403.-M40-44
2118. Kadner Norman                   GER Steinau                                     3:19:35 3:22:02  420.-M35-39
2119. Soyk Daniel                     GER Lt Darmstadt                                3:19:36 3:20:51  404.-M40-44
2120. Fiedelak Karsten                GER Burgstetten                                 3:19:36 3:22:35  405.-M40-44
2121. Scholz Marc                     GER Offenbach Am Main                           3:19:37 3:20:28  367.-M30-34
2122. Rossignol Olivier               BEL Sportivamente                               3:19:39 3:20:22  332.-M45-49
2123. Rumm Harald                     GER Ultra Team Hohenlohe                        3:19:40 3:21:45  406.-M40-44
2124. Kakol Lukasz                    POL Amsterdam                                   3:19:40 3:20:15  421.-M35-39
2125. Hanebuth Tobias                 GER Hannover 96 Triathlon / Team Erdinger AF    3:19:41 3:21:37  368.-M30-34
2126. Kroll Christoph                 GER Harzer Ultra Running Team                   3:19:44 3:21:11  407.-M40-44
2127. Gier Sascha                     GER LG Welfen                                   3:19:46 3:20:25  408.-M40-44
2128. Karachalios Kostas              GRE S D Y KOZANIS-GREECE                        3:19:47 3:21:59  409.-M40-44
2129. De Coster Wouter                BEL Bruges                                      3:19:47 3:20:49  409.-M40-44
2130. Günther Daniel                  GER Störtebeker Loopers TVM                     3:19:48 3:21:27  411.-M40-44
2131. Fricke Lothar                   GER Hannover 96                                 3:19:50 3:21:46   66.-M55-59
2132. Reith Tim                       GER Mövenpick Hotel Frankfurt City              3:19:50 3:23:47   20.-M20-22
2133. Von Känel Hanspeter             SUI Lauftreff Spiez                             3:19:52 3:20:29  182.-M50-54
2134. Pabello Ruben                   MEX München                                     3:19:53 3:21:31  369.-M30-34
2135. Mombauer Guido                  GER Köln                                        3:19:53 3:22:07  412.-M40-44
2136. Guzik Leszek                    POL Jaworze                                     3:19:53 3:22:46  183.-M50-54
2137. Rios Oya Alejandro              ESP CLUB ATLETISMO SAMERTOLAMEU                 3:19:53 3:20:44  370.-M30-34
2138. Hardenberg Roland               GER Frobenius-Institut                          3:19:55 3:22:09  184.-M50-54
2139. Fouilhe Yohan                   FRA Vendres                                     3:19:55 3:22:37   21.-M20-22
2140. Eßlinger Daniel                 GER Team Tempomacher                            3:19:55 3:21:57  413.-M40-44
2141. Grumbach André                  GER LG Wettenberg                               3:19:56 3:21:44  422.-M35-39
2142. Root Konstantin                 EST Tallinn                                     3:19:57 3:20:30  423.-M35-39
2143. Schneider Michael               GER team-naunheim.de                            3:20:01 3:21:34   67.-M55-59
2144. Kraft Thilo                     GER Spiridon Frankfurt                          3:20:01 3:21:26  185.-M50-54
2145. Schwab Markus                   GER TV Eppelheim                                3:20:04 3:20:40  333.-M45-49
2146. Huebner Tobias                  GER LT Florstadt                                3:20:04 3:22:59  371.-M30-34
2147. Labitzke Stefan                 GER Nürnberg                                    3:20:04 3:21:04  186.-M50-54
2148. Braun Tobias                    GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:20:05 3:24:27  301.-M23-29
2149. Wesarg Stefan                   GER Marathonprojekt F/DA                        3:20:06 3:21:51  414.-M40-44
2150. Griep Dirk                      GER griep Baulogistik                           3:20:06 3:22:01  187.-M50-54
2151. Zimmermann Geralf               GER NYSA Running Team/ Moritzburger TV          3:20:08 3:22:23  372.-M30-34
2152. Pfaff Thorsten                  GER Neuenstein-Gittersdorf                      3:20:08 3:22:00  334.-M45-49
2153. Bayer Gert                      GER SV Blau-Weiß Dodenhausen                    3:20:11 3:20:53  188.-M50-54
2154. Hoffmann Jörg                   GER WErunGENERALI                               3:20:12 3:20:40  415.-M40-44
2155. Bensch, Frank P.                GER LT Ennert Bonn                              3:20:12 3:21:56  189.-M50-54
2156. Nielsen Kenneth Kastbjerg       DEN Jevnaker                                    3:20:12 3:22:11  373.-M30-34
2157. Arenz Jens                      GER TEAM C                                      3:20:13 3:21:29  335.-M45-49
2158. Duris Sebastien                 FRA Aix En Provence                             3:20:15 3:21:48  416.-M40-44
2159. Wessendorf Peter                GER LG Wettenberg                               3:20:15 3:20:36   68.-M55-59
2160. Bleicher Volkmar                GER LAC Degerloch                               3:20:15 3:21:30  190.-M50-54
2161. Arlinghaus Thomas               GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:20:16 3:24:05  424.-M35-39
2162. Lange Bodo                      GER WHU                                         3:20:18 3:20:55  336.-M45-49
2163. Sheehan Denis                   IRL Mallow AC                                   3:20:19 3:21:27   69.-M55-59
2164. Hoffmann Bodo                   GER SC Steinberg                                3:20:20 3:22:36  337.-M45-49
2165. Schneider Thomas                GER LAC Degerloch                               3:20:21 3:21:36   70.-M55-59
2166. Hofmann Felix                   GER Oberursel                                   3:20:22 3:21:53  338.-M45-49
2167. Mitchell Jamie                  GBR Ruislip                                     3:20:26 3:22:01  417.-M40-44
2168. Muehlen Christopher             GER TLV-LT Eichenzell                           3:20:27 3:21:58   71.-M55-59
2169. Golubevs Mihails                LAT Riga                                        3:20:27 3:24:06  425.-M35-39
2170. Reimold Christoph               GER Spiridon Frankfurt                          3:20:28 3:22:58  191.-M50-54
2171. Lang Christian                  GER LT Hemsbach                                 3:20:28 3:22:19  339.-M45-49
2172. Mir Pieras Miguel               ESP Atletisme Mamossiono                        3:20:29 3:23:06  418.-M40-44
2173. Werning Thomas                  GER Neunkirchen                                 3:20:30 3:20:55  192.-M50-54
2174. Boyd Tracey                     GER Läuferherz                                  3:20:30 3:23:05  419.-M40-44
2175. Hediger Reto                    SUI Mainz                                       3:20:30 3:24:04  426.-M35-39
2176. Roucka Armin                    GER Team Klinikum Nürnberg                      3:20:31 3:20:45  193.-M50-54
2177. Swiader Miroslaw                POL Gdansk                                      3:20:32 3:21:23  340.-M45-49
2178. Olenik Dirk                     GER Vfl Münster                                 3:20:33 3:21:33  420.-M40-44
2179. Diethelm Adrian                 SUI Lauftreff Büren                             3:20:35 3:24:32  194.-M50-54
2180. Hixt Martin                     GER Frankfurt                                   3:20:38 3:22:33  427.-M35-39
2181. De Castro Ricardo               ESP Torrejon De Ardoz                           3:20:39 3:21:03  428.-M35-39
2182. Eberle Hans Michael             GER TG 04 Limburgerhof                          3:20:40 3:23:36  195.-M50-54
2183. Mayer Martin                    AUT WHC X-Sport Vösendorf                       3:20:41 3:22:48  341.-M45-49
2184. Dai Chaoguang                   CHN Frankfurt Am Main                           3:20:45 3:21:40  374.-M30-34
2185. Bies Rense                      NED Spurt 88                                    3:20:47 3:23:15  196.-M50-54
2186. Druet Guillermo                 ESP Madrid                                      3:20:48 3:22:33  302.-M23-29
2187. Schirra Christian               GER Tri-Turtles Friedrichsthal e.V.             3:20:48 3:23:21  421.-M40-44
2188. Bahmann Rene                    GER Heidenheim an der Brenz                     3:20:51 3:21:51  375.-M30-34
2189. Keppler Lothar                  GER Die Hasen                                   3:20:51 3:23:41  197.-M50-54
2190. Savickas Mindaugas              LTU F.O.C.U.S. running                          3:20:52 3:21:35  422.-M40-44
2191. Reusch David                    GER Metzingen                                   3:20:54 3:22:31  423.-M40-44
2192. Schmidbaur Dominik              GER Ries Hornets Nördlingen                     3:20:54 3:21:42  376.-M30-34
2193. Gärtner Michel                  GER Frankfurt Am Main                           3:20:56 3:23:44  429.-M35-39
2194. Meinders Karsten                GER Frankfurt                                   3:20:57 3:22:26  342.-M45-49
2195. Frerichs Martin                 GER Fun-Ball Dortelweil e.V.                    3:20:57 3:24:10  343.-M45-49
2196. Steudel Klaus                   GER DJK Fürsteneck                              3:20:57 3:22:45  198.-M50-54
2197. Sutherland Paul                 GBR Marshall Milton Keynes Athletics Club       3:20:58 3:22:34  199.-M50-54
2198. Koetting Jens                   GER Krailling                                   3:20:58 3:24:52  200.-M50-54
2199. Kurzer Helmut                   GER Zinal Consulting                            3:20:59 3:23:01   26.-M60-64
2200. Iacobescu Georgica              ROU ASICS Team                                  3:21:01 3:25:26  377.-M30-34
2201. Huovinen Mika                   FIN Helsinki                                    3:21:01 3:23:02  344.-M45-49
2202. Hadrich Dirk                    GER Sterrebeek                                  3:21:04 3:22:01  201.-M50-54
2203. Hölle Thomas                    GER Friedrichsdorf                              3:21:05 3:23:45  424.-M40-44
2204. Kreier Sigmund                  GER LG Rhein-Wied                               3:21:06 3:21:14  425.-M40-44
2205. Schulitz Jörg                   GER NFA-Team                                    3:21:06 3:23:03  426.-M40-44
2206. Pradel Torsten                  GER Borgst                                      3:21:06 3:22:41  430.-M35-39
2207. Wallacher Stephan               GER Neuss                                       3:21:08 3:25:27  431.-M35-39
2208. Kulas Christian                 GER Bunga Bunga                                 3:21:10 3:23:02  303.-M23-29
2209. Schulte Rüdiger                 GER Stoffwechselschmiede                        3:21:11 3:24:26  427.-M40-44
2210. Guichard Sébastien              GER Frankfurt                                   3:21:14 3:24:04  304.-M23-29
2211. Fernandez Garces Javier         ESP Leon                                        3:21:16 3:25:18  305.-M23-29
2212. Schröder Frank                  GER Emder LG                                    3:21:16 3:24:20  345.-M45-49
2213. Breidenstein Sven               GER TSV Eibach                                  3:21:17 3:23:59  378.-M30-34
2214. Baumgartner Dominic             GER Adidas Runners Frankfurt                    3:21:19 3:23:00  432.-M35-39
2215. Klös Gunnar                     GER team-naunheim.de                            3:21:19 3:25:27  428.-M40-44
2216. Milenkovski Zlate               SWE 241 34 Eslöv                                3:21:20 3:22:01  346.-M45-49
2217. Witt Knut                       GER TV Stierstadt                               3:21:22 3:23:31  347.-M45-49
2218. Lindell Patrik                  SWE Höllviken                                   3:21:23 3:24:06  202.-M50-54
2219. Gietmann Lukas Leander          GER Laufjunkies                                 3:21:23 3:23:14   22.-M20-22
2220. Gerrits Herjan                  NED Av Spurt'88                                 3:21:23 3:23:15  348.-M45-49
2221. Deakin Chris                    IRL Athenry AC                                  3:21:27 3:21:57  429.-M40-44
2222. Dürrmann Sven                   GER Active Laufshop Münster                     3:21:27 3:22:10  349.-M45-49
2223. Parentera Davide                ITA Pisignano Le                                3:21:29 3:24:20  430.-M40-44
2224. Ter Haar Joost                  GER Tria-Team Bruchköbel e.V.                   3:21:31 3:25:27  350.-M45-49
2225. Meyer Karl                      GER Wuppertal                                   3:21:31 3:25:05   72.-M55-59
2226. Almeida Jose                    POR Carnaxide                                   3:21:31 3:21:34  351.-M45-49
2227. Trezins Gints                   LAT Valmiera                                    3:21:32 3:22:35  431.-M40-44
2228. Brown Ross                      GBR Kettering                                   3:21:32 3:23:50  432.-M40-44
2229. Pflüger Arne                    GER Ultra Sport Club Marburg                    3:21:33 3:21:42  203.-M50-54
2230. Jayaweera Chinthaka             SRI Birkerod                                    3:21:33 3:23:12  352.-M45-49
2231. Schwill Matthias                GER Tricologne                                  3:21:34 3:23:22  433.-M40-44
2232. Fratini Simone                  ITA Montelupo Fiorentino                        3:21:34 3:23:58  434.-M40-44
2233. Brandstätter Jürgen             AUT Ironteam Eferding Cell Active               3:21:34 3:23:29  435.-M40-44
2234. Heil Marco                      GER TSV Pfungstadt                              3:21:35 3:21:38  379.-M30-34
2235. Szukalsky Nils                  GER Gore Running Wear                           3:21:40 3:25:36  380.-M30-34
2236. Meldau Olivier                  GER Born to Run 1970                            3:21:40 3:22:04  353.-M45-49
2237. Manz Stefan                     GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:21:40 3:23:00  433.-M35-39
2238. Hoffmann Goetz                  GER Bonn                                        3:21:41 3:23:54  204.-M50-54
2239. Fischer Florentin               GER Darmstadt                                   3:21:42 3:25:18   23.-M20-22
2240. Illetschek Sebastian            GER Regensburg                                  3:21:42 3:21:45  434.-M35-39
2241. Drosdowski Finn                 GER Hamburg                                     3:21:43 3:22:51  435.-M35-39
2242. Lotz Martin                     GER Ultra Sport Club Marburg                    3:21:45 3:21:54  354.-M45-49
2243. Ichikawa Tomoichiro             JPN Urayasu                                     3:21:47 3:22:27  355.-M45-49
2244. Dube Thando                     FRA Run And Freedom                             3:21:47 3:23:04  356.-M45-49
2245. Fukushima Arnaldo               BRA Suzano                                      3:21:48 3:24:07  436.-M40-44
2246. Hofmann Andreas                 GER Weil Am Rhein                               3:21:48 3:22:17  436.-M35-39
2247. Lemberger Johannes              GER Cham                                        3:21:49 3:24:12  437.-M35-39
2248. Günzel Thomas                   GER Niedernhausen                               3:21:50 3:23:42  205.-M50-54
2249. Maurer Timo                     GER LV Merzig                                   3:21:51 3:25:43  357.-M45-49
2250. Block Hans                      GER Stadtwerke Bielefel                         3:21:52 3:22:39  437.-M40-44
2251. Kneip Johannes                  GER TV Neu-Isenburg                             3:21:55 3:25:45  438.-M35-39
2252. Eisenhut Axel                   GER 1. FC Köln                                  3:21:55 3:24:57  206.-M50-54
2253. Telle Werner                    GER Braunschweig                                3:21:58 3:24:19  439.-M35-39
2254. Schatz Benjamin                 GER LANDAU RUNNING COMPANY / Team UltraSports   3:21:58 3:23:35  438.-M40-44
2255. Tomczak Denis                   GER Born2Run                                    3:21:58 3:24:53  439.-M40-44
2256. Löhr Sebastian                  GER Schöneck                                    3:22:00 3:23:48  381.-M30-34
2257. Bryan Kevin                     GER Hofheim                                     3:22:03 3:24:21  440.-M40-44
2258. Gamel Loic                      FRA Sarreguemines Triathlon Club                3:22:03 3:22:54  382.-M30-34
2259. Pojer Alain                     FRA Thionville                                  3:22:03 3:22:46  441.-M40-44
2260. Biermann Kai                    GER TuS Weene                                   3:22:04 3:23:32  306.-M23-29
2261. Mourellos Nikos                 GRE Heraklion                                   3:22:05 3:23:02   27.-M60-64
2262. Schmedding Guido                GER Ffv Oberursel                               3:22:06 3:26:46  358.-M45-49
2263. Zölls Frederik                  GER Friedrichsdorf                              3:22:06 3:24:45  440.-M35-39
2264. Tanasa Alin Mihaita             ROU Flensburg                                   3:22:07 3:23:59  307.-M23-29
2265. Aul Thomas                      GER LT Freigericht                              3:22:07 3:24:53  359.-M45-49
2266. Hansen Ren?                     DEN Viking Atletik                              3:22:08 3:23:48  207.-M50-54
2267. Brands Rüdiger                  GER VLG Eisenbach                               3:22:08 3:23:58  360.-M45-49
2268. Flebbe Alexander                GER SV Fischbach 1912 e.V.                      3:22:09 3:24:33  361.-M45-49
2269. Schmitt Thomas                  GER Landau Running Company                      3:22:11 3:23:43  442.-M40-44
2270. Solbu Arne Christian            NOR Skiloperne                                  3:22:12 3:22:24  208.-M50-54
2271. Hellmeier Jörg-Uwe              GER LG Eintracht Frankfurt                      3:22:13 3:25:10   73.-M55-59
2272. Flammia Giacomo                 FRA Evin Malmaison                              3:22:13 3:22:46  383.-M30-34
2273. Sontopski Andreas               GER LSF Münster                                 3:22:13 3:25:26  362.-M45-49
2274. Woods Peter                     GBR City Of Norwich AC                          3:22:15 3:24:24  363.-M45-49
2275. Lautner Helmut                  AUT CLR Sauwald Cofain 699                      3:22:15 3:23:01  364.-M45-49
2276. Stöhr Christoph                 GER SV TriCity Darmstadt                        3:22:15 3:23:54  365.-M45-49
2277. Götz Thilo                      GER Freiburg                                    3:22:17 3:24:00  366.-M45-49
2278. Cruciani Christian              FRA Ceyreste                                    3:22:18 3:24:25  209.-M50-54
2279. Bardelang Ruediger              GER Tv Kirchardt                                3:22:18 3:22:38  209.-M50-54
2280. Konecsny Oliver                 GER TC Muckensturm                              3:22:19 3:25:31  443.-M40-44
2281. Johnsen P L Christian           NOR Oslo                                        3:22:20 3:26:33  444.-M40-44
2282. Fischer Florian                 GER JSK Rodgau                                  3:22:20 3:26:14  441.-M35-39
2283. Merkle Markus                   GER sparkassenverlag.de                         3:22:20 3:24:07  367.-M45-49
2284. Neumann Dennis                  GER SV Fun-Ball Dortelweil                      3:22:21 3:26:07  384.-M30-34
2285. Sauer Artur                     GER TuS Weene                                   3:22:22 3:23:50  442.-M35-39
2286. Trost Reiner                    GER Tus Lindenholzhausen                        3:22:22 3:23:56   28.-M60-64
2287. Schallhart Charly               AUT Feuerwehr Wörgl                             3:22:22 3:25:03  211.-M50-54
2288. Bergmann Reinhold               GER Weiden                                      3:22:23 3:25:54  212.-M50-54
2289. Laich Tobias                    GER TSG Öhringen                                3:22:25 3:25:36  443.-M35-39
2290. Giebe Martin                    GER Citylauf-Verein Dresden                     3:22:27 3:24:02  444.-M35-39
2291. Schneider Christian             GER LG Wetzlar                                  3:22:27 3:26:01  368.-M45-49
2292. Beltramo Roberto                ITA Savigliano                                  3:22:27 3:24:07  445.-M35-39
2293. Berger Olaf                     GER LGO KSV Reichelsheim                        3:22:30 3:23:01    5.-M65-69
2294. Langheinrich Toni               GER LG-Hallerstein                              3:22:30 3:23:01  445.-M40-44
2295. Goergen Hermann                 PER Team Runners Por Lima Peru                  3:22:33 3:24:05   74.-M55-59
2296. Russ Christoph                  GER Offenbach                                   3:22:34 3:24:24  369.-M45-49
2297. Dinga Miroslav                  SVK Husinec                                     3:22:34 3:26:05  446.-M40-44
2298. Klein Christoph                 GER TV Attendorn                                3:22:35 3:24:04  370.-M45-49
2299. Weide Dirk                      GER Spvgg Groß Bülten                           3:22:35 3:24:08  371.-M45-49
2300. Leiter Georg                    AUT Wien                                        3:22:35 3:24:14  213.-M50-54
2301. Ja?inskas Marius                LTU Vilnius                                     3:22:36 3:23:27  308.-M23-29
2302. Diallo Thierno                  GER Projekt LebensWert                          3:22:37 3:23:42   24.-M20-22
2303. Paulmann Olaf                   GER Neuhof                                      3:22:38 3:25:15  372.-M45-49
2304. Kopp Herbert                    GER DJK Fürsteneck                              3:22:39 3:22:58  373.-M45-49
2305. Singer Rainer                   AUT Linz                                        3:22:39 3:24:11  214.-M50-54
2306. Öhman Martin                    SWE Stockholm                                   3:22:39 3:23:33  447.-M40-44
2307. Hermes Christoph                GER Frankfurt                                   3:22:39 3:24:12  215.-M50-54
2308. Korb Thomas                     GER Birkenfeld                                  3:22:41 3:25:57  448.-M40-44
2309. Freywald Eric                   GER Feuerwehr Düsseldorf                        3:22:42 3:25:01  374.-M45-49
2310. T?rsleff Tue Friis              DEN Augustenborg                                3:22:42 3:24:25  309.-M23-29
2311. Schneckenburger Steffen         GER SG Walldorf Astoria 1902 e.V.               3:22:42 3:24:40  385.-M30-34
2312. Collard Etienne                 BEL Lesve                                       3:22:43 3:23:24  375.-M45-49
2313. Günther Thorsten                GER Ginsheim-Gustavsburg                        3:22:44 3:26:09  376.-M45-49
2314. Guenther Stefan                 GER TRISTAR Regensburg                          3:22:44 3:25:37  446.-M35-39
2315. Graeve Tobias                   GER TC Manderbach                               3:22:44 3:24:28  386.-M30-34
2316. Nagano Soshichiro               JPN Giessen                                     3:22:46 3:24:39  387.-M30-34
2317. Weber Harald                    GER Nidderau                                    3:22:47 3:24:50   75.-M55-59
2318. Schahl Dominique                FRA Roadrunners Südbaden                        3:22:47 3:23:57  449.-M40-44
2319. Mangin René                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:22:47 3:26:47  377.-M45-49
2320. Contino Diego                   ITA Action Running Monteroni                    3:22:49 3:25:49  447.-M35-39
2321. Siebert Armin                   GER LG Kreis Dachau                             3:22:52 3:23:02  216.-M50-54
2322. Alves Tiago                     POR Mozelos                                     3:22:53 3:23:42  388.-M30-34
2323. Overskott Espen                 NOR Hamar                                       3:22:53 3:23:49  217.-M50-54
2324. Schmutz Daniel                  GER ARA Breisgau                                3:22:54 3:26:05  310.-M23-29
2325. Vercarre Jurgen                 BEL Middelkerke                                 3:22:54 3:24:16  389.-M30-34
2326. Kaemmerer Henning               GER TSG Kleinostheim                            3:22:56 3:25:04  448.-M35-39
2327. Schmidt Michael                 GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:22:56 3:24:06  378.-M45-49
2328. Hofmann Christian               GER Www Runmunich de                            3:22:56 3:24:08  449.-M35-39
2329. Lange Henri                     FRA Dombasle                                    3:22:57 3:25:16  311.-M23-29
2330. Hies Benjamin                   GER Spiridon Frankfurt                          3:22:58 3:24:27  390.-M30-34
2331. Devienne Jean-Michel            FRA Cht'I Marathonien                           3:22:59 3:23:38  379.-M45-49
2332. Peters Neil                     LUX Redange                                     3:22:59 3:25:04  312.-M23-29
2333. Engel Achim                     GER Runners Are Rockstars                       3:23:00 3:26:07  450.-M40-44
2334. Birglechner Gerald              AUT Team Erdinger Alkoholfrei                   3:23:00 3:23:51  218.-M50-54
2335. Steinheimer Frank               GER Eintracht Frankfurt                         3:23:00 3:25:54  380.-M45-49
2336. Schlenhoff Maarten              GER Laufwerk Hamburg e.V.                       3:23:01 3:23:50  451.-M40-44
2337. Breyer Stefan                   GER Kleinblittersdorf                           3:23:01 3:26:05  450.-M35-39
2338. Singer Andreas                  GER Volley Eibelstadt                           3:23:01 3:26:37  381.-M45-49
2339. Höfler Norbert                  GER LT Freigericht                              3:23:02 3:24:27  219.-M50-54
2340. Mackner Georg                   AUT Mackis Marathonteam                         3:23:02 3:24:06  451.-M35-39
2341. Schmitz Christoph               GER Aachener TG                                 3:23:03 3:25:34  452.-M40-44
2342. Kurtzke Benjamin                GER Bad Rappenau                                3:23:03 3:25:43  313.-M23-29
2343. Leuze Marcel                    GER Laufwerk Hamburg e.V.                       3:23:04 3:23:52  391.-M30-34
2344. Piakhotski Dzmitry              BLR Wuppertal                                   3:23:04 3:25:24  452.-M35-39
2345. Stefano Nicola                  ITA Asd Barimaratona                            3:23:05 3:24:53   76.-M55-59
2346. Rupek Stephane                  FRA Running Club Noyellois                      3:23:05 3:23:27  382.-M45-49
2347. Alarotu Hannes                  FIN Helsinki                                    3:23:05 3:27:25  392.-M30-34
2348. Herrscher Patrik                GER www.patrik-herrscher.de                     3:23:07 3:24:40  453.-M35-39
2349. Durget Anthony                  FRA Dannemarie Sur Cr Te                        3:23:07 3:25:24  454.-M35-39
2350. Fröhle Jens                     GER Speyer                                      3:23:07 3:26:44  453.-M40-44
2351. Angerer Ole                     GER Laufwerk Hamburg e.V.                       3:23:07 3:24:31  454.-M40-44
2352. Tanriverdi Miro                 GER MTV 1846 Gießen                             3:23:07 3:23:59  314.-M23-29
2353. Klebe Erich                     GER Berlin                                      3:23:07 3:23:41  455.-M40-44
2354. Döppenschmidt Karsten           GER St. Wendel                                  3:23:12 3:24:35  383.-M45-49
2355. Dumitrescu Radu                 GER Gerlingen                                   3:23:12 3:23:45  455.-M35-39
2356. Jolivet Nicolas                 GER Paris                                       3:23:13 3:25:02  315.-M23-29
2357. Jolivet François                FRA Folschviller                                3:23:13 3:25:02   77.-M55-59
2358. Thiel Markus                    GER Wien                                        3:23:14 3:25:32  384.-M45-49
2359. Londen Matias                   FIN Ssk                                         3:23:14 3:25:43  385.-M45-49
2360. Kruse Lars                      GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:23:14 3:25:11  316.-M23-29
2361. Lex Dominik                     GER Rabenau                                     3:23:14 3:25:39  393.-M30-34
2362. Irrek Oliver                    GER Rheinstetten                                3:23:15 3:26:13  456.-M40-44
2363. Obernauer Albert                AUT Tsv Fulpmes                                 3:23:15 3:26:06  220.-M50-54
2364. Farrugia Frederic               FRA Lyon                                        3:23:15 3:25:39  457.-M40-44
2365. Geyer Marco                     GER Stutensee                                   3:23:16 3:27:18  386.-M45-49
2366. Kühschelm Leopold               AUT Berliner Turnerschaft                       3:23:16 3:26:38  456.-M35-39
2367. Frost Hans Jörgen               DEN Frost                                       3:23:18 3:25:39   78.-M55-59
2368. Sprenger Matthias               GER gesund-schlanker.de                         3:23:19 3:25:59  457.-M35-39
2369. Micach Michael                  GER LG Run 'N Ride Bexbach                      3:23:19 3:25:11  458.-M35-39
2370. Lenihan Ronan                   GER Frankfurt                                   3:23:20 3:24:15  394.-M30-34
2371. Pietzsch Christian              GER Hemmingen                                   3:23:21 3:25:18  221.-M50-54
2372. Drawe Udo                       AUT bikepirat.at                                3:23:21 3:24:36  387.-M45-49
2373. Mccabe David                    IRL Frankfurt RR / ECB Running Section          3:23:21 3:24:15  459.-M35-39
2374. Stark Christian                 GER Eppelborner Elferrat                        3:23:22 3:23:53  222.-M50-54
2375. Sehorsch Christian              GER TSG Eppstein                                3:23:23 3:25:09  458.-M40-44
2376. Herschler Andreas               GER LT Rennschnecke Dudweiler                   3:23:23 3:26:28  459.-M40-44
2377. Eschenbrenner Stéphane          FRA Sarreguemines Triathlon Club                3:23:24 3:24:17  460.-M35-39
2378. Schweers Helge                  GER SG akquinet Lemwerder                       3:23:25 3:24:05  223.-M50-54
2379. Hennerici Felix                 GER #WERUNFRANKFURT                             3:23:25 3:24:07  317.-M23-29
2380. Fischer Thomas                  GER RLT Rodgau                                  3:23:25 3:26:06  388.-M45-49
2381. Borka André                     NOR Stabekk                                     3:23:26 3:23:39  389.-M45-49
2382. Rit Stephane                    FRA Rettel                                      3:23:26 3:26:52  460.-M40-44
2383. Jakubiec Maciej                 POL Ilya Markov Team                            3:23:27 3:24:32  461.-M40-44
2384. Schock Thomas                   GER FC Seiko Kirchhausen                        3:23:29 3:27:15  224.-M50-54
2385. Sagarna José                    FRA US MARQUETTE FRANCE                         3:23:29 3:24:10  390.-M45-49
2386. Iwans Chris                     USA Bad Vilbel                                  3:23:29 3:26:14  391.-M45-49
2387. Pellicer Pierre                 FRA Longchaumois                                3:23:30 3:26:09  461.-M35-39
2388. Adelhardt Benno                 GER Wiesbaden                                   3:23:30 3:26:15  462.-M40-44
2389. Ruchti Marcus                   GER Malle Bikeboys                              3:23:30 3:28:04  463.-M40-44
2390. Elphinston Daniel               GBR Birmingham                                  3:23:32 3:25:24  318.-M23-29
2391. Isakow Dimitri                  GER SC Neukirchen                               3:23:33 3:26:30  462.-M35-39
2392. Sanson Jean-Baptiste            FRA Asni?res-Sur-Seine                          3:23:33 3:28:16  463.-M35-39
2393. Keller Bjoern                   GER Weiskirchen                                 3:23:34 3:26:38  464.-M35-39
2394. Hensel Jean                     LUX CAD                                         3:23:34 3:24:35  464.-M35-39
2395. Friedrich Lukas                 GER Racing Club Zürich                          3:23:34 3:27:53  319.-M23-29
2396. Vogt Alex                       GER Offenbach                                   3:23:35 3:26:01  392.-M45-49
2397. Priscepovs Deniss               LAT Zoorbagan                                   3:23:35 3:25:49  466.-M35-39
2398. Kopp Lars                       GER BVRN                                        3:23:38 3:25:16  320.-M23-29
2399. O'Regan Brian                   IRL Nisus Fitness Tralee                        3:23:39 3:25:24  464.-M40-44
2400. Nord Mikkel Tao                 DEN Koebenhavn N                                3:23:39 3:24:52  321.-M23-29
2401. Appel Stefan                    GER CACE                                        3:23:39 3:25:28  225.-M50-54
2402. Timár Péter                     HUN ASICS FrontRunner Hungary                   3:23:39 3:25:45  465.-M40-44
2403. Müller Jens                     GER Eckernförder MTV                            3:23:41 3:24:44  467.-M35-39
2404. Kosif Kadir                     TUR Istanbul                                    3:23:41 3:24:05  226.-M50-54
2405. Kalus Andre                     GER Bad Vilbel                                  3:23:42 3:26:35  468.-M35-39
2406. Kleinhentz Simon                FRA Porcelette                                  3:23:42 3:25:48  469.-M35-39
2407. Dévaud Grégory                  SUI Aigle                                       3:23:42 3:26:11  395.-M30-34
2408. Keppner Robert                  GER TG Würzburg 1848                            3:23:44 3:25:22   29.-M60-64
2409. Pletscher Richard               SUI Bubendorf                                   3:23:45 3:26:52   30.-M60-64
2410. Plöger Holger                   GER alsterrunning.de                            3:23:47 3:25:49  393.-M45-49
2411. Langlois Denis                  FRA Es Stains                                   3:23:47 3:24:25  394.-M45-49
2412. Kirchenmajer Stefan             GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:23:49 3:26:08  395.-M45-49
2413. Bauer Lutz                      GER SC Neukirchen                               3:23:49 3:25:44  396.-M45-49
2414. Müller Markus                   GER LG Offenbach                                3:23:51 3:24:30  397.-M45-49
2415. Frink Tobias                    GER Bio Runner Rhein Main                       3:23:51 3:24:00  470.-M35-39
2416. Zimbrich Christian              GER München                                     3:23:52 3:28:16  471.-M35-39
2417. Tauscher Kay                    GER Dreieich                                    3:23:53 3:25:21  398.-M45-49
2418. Strauß Volker                   GER Spiridon Frankfurt                          3:23:54 3:26:15  227.-M50-54
2419. Bohnert Christoph               GER algemarin Team SV Traisa                    3:23:54 3:26:02   79.-M55-59
2420. Tamponi Massimiliano            ITA Cagliari Marathon Club                      3:23:55 3:24:28  399.-M45-49
2421. Brough Jack                     ENG York                                        3:23:56 3:25:03  322.-M23-29
2422. Vigorelli Claudio               GER Wolfsburg                                   3:23:56 3:26:40  400.-M45-49
2423. Kühn Matthias                   GER PSV Wismar                                  3:23:56 3:24:12  396.-M30-34
2424. Fuhrmann Martin                 GER Laufladen Erfurt                            3:23:56 3:26:54  397.-M30-34
2425. Mayer Joachim                   GER Vfl Winterbach                              3:23:59 3:26:08  228.-M50-54
2426. Heppert Kai                     GER LT Hemsbach                                 3:24:00 3:28:46  401.-M45-49
2427. Kuhn Stefan                     GER Betriebssportgruppe DG HYP HAMBURG          3:24:00 3:26:51  402.-M45-49
2428. Farasaty Mehran                 GER Fun-Ball Dortelweil e.V.                    3:24:01 3:28:39  403.-M45-49
2429. Tallqvist Niklas                FIN Helsinki                                    3:24:01 3:25:40  404.-M45-49
2430. Hellmann Carsten                GER TSV Gersthofen                              3:24:02 3:25:48  405.-M45-49
2431. Slawiak Wojciech                POL Sulecin                                     3:24:03 3:25:06  229.-M50-54
2432. Seelinger Berthold              GER LT Unterkirnach                             3:24:03 3:26:46   31.-M60-64
2433. Pazzi Claudio                   GER Kassel                                      3:24:03 3:25:50  230.-M50-54
2434. Gerstner Bastian                GER Lg Dreieichenhain                           3:24:04 3:24:57  323.-M23-29
2435. Eschbach Lukas                  SUI Lauftreff Büren                             3:24:04 3:28:01  406.-M45-49
2436. Michaelis Marius                GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:24:05 3:29:07  466.-M40-44
2437. Schuh Oliver                    GER Marathonprojekt F/DA                        3:24:06 3:27:58  467.-M40-44
2438. Klöckner Dennis                 GER WHU                                         3:24:09 3:27:58  472.-M35-39
2439. Le Floch Herve                  FRA Paris                                       3:24:09 3:24:35  468.-M40-44
2440. Winterburn Jonny                GBR Guildford                                   3:24:09 3:26:13  324.-M23-29
2441. Nilles Pierre                   LUX CSL                                         3:24:09 3:26:34  407.-M45-49
2442. Lückert Matthias                GER Gummersbach                                 3:24:10 3:24:58  231.-M50-54
2443. Hoek Daan                       NED ASICS Team                                  3:24:10 3:24:15  469.-M40-44
2444. Herberich Kay                   GER Klingenberg                                 3:24:13 3:27:22  470.-M40-44
2445. Bura Yury                       BLR YOUCANRUN                                   3:24:14 3:28:02  473.-M35-39
2446. Claas Alexander                 GER Team-Naunheim Sport e.V.                    3:24:14 3:25:51  325.-M23-29
2447. Licht Johannes                  GER Team beVegt.de                              3:24:15 3:25:51  326.-M23-29
2448. Winter Thorsten                 GER TV Waldstraße Wiesbaden                     3:24:16 3:24:58  232.-M50-54
2449. Grogan Michael                  IRL Danesfort                                   3:24:16 3:27:04  233.-M50-54
2450. Defous Stephane                 FRA ASMSE                                       3:24:17 3:25:12  408.-M45-49
2451. Schwartling Peter               GER TV Trebur                                   3:24:17 3:26:29  234.-M50-54
2452. Seidel Michael                  GER Markkleeberg                                3:24:17 3:26:49  471.-M40-44
2453. Mund Hans                       GER PTSV Aachen                                 3:24:18 3:28:58  235.-M50-54
2454. Van Oorschot Henricus           NED Loosbroek                                   3:24:18 3:27:50   80.-M55-59
2455. Jatho Heiner                    GER KSV Baunatal                                3:24:19 3:25:40  472.-M40-44
2456. Grebe Sven                      GER KSV Baunatal                                3:24:19 3:25:40  409.-M45-49
2457. Selbach Thomas                  GER Triathlon Kombinat Nordend                  3:24:21 3:25:32  236.-M50-54
2458. Kaufmann Rolf-Dieter            GER SV 1920 Assenheim                           3:24:22 3:25:53   81.-M55-59
2459. Dürr Michael                    GER SV Grünbach                                 3:24:25 3:26:03  473.-M40-44
2460. Menschner Uwe                   GER Kissingen Sv Berlin                         3:24:27 3:26:00   82.-M55-59
2461. Shalabi Akram                   GBR London                                      3:24:27 3:26:32  398.-M30-34
2462. Panter Peter                    GER Laufclub 21                                 3:24:27 3:24:59  399.-M30-34
2463. Schuster Matthias               GER Kronberg                                    3:24:27 3:27:01  237.-M50-54
2464. Wiegand Klaus                   GER SV Steinbach                                3:24:28 3:26:49   32.-M60-64
2465. Hillert Alexander               GER Frankfurt                                   3:24:28 3:24:36  400.-M30-34
2466. Claessens Michel                BEL Mechelen                                    3:24:28 3:26:42  474.-M35-39
2467. Stoppe Mathias                  GER Ransbach-Baumbach                           3:24:28 3:26:41  475.-M35-39
2468. Kaya, Ismet I.                  TUR Istanbul                                    3:24:29 3:27:06  238.-M50-54
2469. Elmiri Wadii                    MAR Running in Morroco                          3:24:29 3:26:07  474.-M40-44
2470. Steinert Ralf                   GER Tsv Nieder-Mörlen                           3:24:31 3:26:14  475.-M40-44
2471. Chardenoux Jérôme               FRA Leimen                                      3:24:31 3:25:41  327.-M23-29
2472. Bürger Stefan                   GER TuS 1920 Jahn Hilfarth                      3:24:33 3:26:09  410.-M45-49
2473. Breidert Tobias                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:24:33 3:25:38  476.-M40-44
2474. Portele Clemens                 GER Lieser                                      3:24:34 3:28:01  239.-M50-54
2475. Leichthammer Lorenz             GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:24:34 3:28:35  328.-M23-29
2476. Wiese Sebastian                 GER Wasserfreunde Spandau 04                    3:24:34 3:27:07  411.-M45-49
2477. Stafiej Mariusz                 POL Bydgoszcz                                   3:24:35 3:27:21  412.-M45-49
2478. Gerlach Philip                  GER Rosbach                                     3:24:35 3:25:44    5.-M18-19
2479. Eberharter Andreas              AUT Laufclub Zillertal                          3:24:36 3:26:19  477.-M40-44
2480. Schreibauer Thorsten            GER Gomaringen                                  3:24:39 3:24:57  476.-M35-39
2481. Boch Manuel                     GER Schönbrunn                                  3:24:39 3:25:53  329.-M23-29
2482. Creedon Stephen                 IRL Mallow AC                                   3:24:39 3:26:05  478.-M40-44
2483. Hoberg Mathias                  GER Gießen                                      3:24:40 3:29:21  401.-M30-34
2484. Burk Marcus                     GER Running B'S                                 3:24:41 3:24:51  479.-M40-44
2485. Tjek Martin                     DEN NBRO                                        3:24:41 3:28:17   83.-M55-59
2486. Michelswirth Sebastian          GER TV Ennigerloh                               3:24:42 3:27:51  402.-M30-34
2487. Cohen Stav                      ISR Rosh Hanikra                                3:24:42 3:27:09  403.-M30-34
2488. Cremer Jörg                     GER Spiridon Frankfurt                          3:24:42 3:27:34  413.-M45-49
2489. Dittus Gerald                   GER Dittus Brothers                             3:24:43 3:26:40  477.-M35-39
2490. Rosenberg Nadav                 GER Moshav Sde Nitzan                           3:24:43 3:27:10  404.-M30-34
2491. Ott Alexander                   GER LG Seligenstadt                             3:24:44 3:25:26  405.-M30-34
2492. Luick Andi                      GER TSV Schmiden                                3:24:44 3:28:07  414.-M45-49
2493. Kelmendi Samir                  GER Laufprojekt Büdingen                        3:24:44 3:28:18  240.-M50-54
2494. Wiegand Holger                  GER SV Dirlos                                   3:24:44 3:26:44  415.-M45-49
2495. Kaufmann Markus                 GER Sanwald Laufteam                            3:24:45 3:26:29  406.-M30-34
2496. Weil Maximmillian               BEL Wezembeek-Oppem                             3:24:46 3:27:48   25.-M20-22
2497. Zahn Jannik                     GER Langenselbold                               3:24:47 3:27:00  330.-M23-29
2498. Härter Sven                     GER Team Frankfurter Laufshop                   3:24:48 3:27:00  331.-M23-29
2499. Sferlazza David                 FRA Luxembourg                                  3:24:49 3:27:10  480.-M40-44
2500. Venezia Luigi                   ITA LSVB                                        3:24:50 3:26:31  481.-M40-44
2501. Meister Hannes                  GER Triathlon Team DSW Darmstadt                3:24:51 3:29:23  407.-M30-34
2502. Roth Alexander                  GER Seligenstadt                                3:24:51 3:27:17  408.-M30-34
2503. Hagn Michael                    GER Ingolstadt                                  3:24:52 3:28:28  409.-M30-34
2504. Amrhein Matthias                GER Aschaffenburg                               3:24:52 3:29:26  482.-M40-44
2505. Rotte Frank                     GER Dresden                                     3:24:53 3:29:31  241.-M50-54
2506. Elomaa Tommi                    FIN SKB Racing Triathlon                        3:24:53 3:26:53  416.-M45-49
2507. Pierlot Alexandre               FRA Courcy                                      3:24:53 3:27:12  483.-M40-44
2508. Madl Alexander                  GER Mörfelden-Walldorf                          3:24:55 3:27:25  478.-M35-39
2509. Almgren Tor                     SWE Lidingö                                     3:24:56 3:25:56  242.-M50-54
2510. Wissling Matthias               GER Lich                                        3:24:56 3:27:19  484.-M40-44
2511. Süssmann Thilo                  GER FC Könen                                    3:24:57 3:28:18  479.-M35-39
2512. Kunst Joe                       GER Kassel                                      3:24:58 3:27:50  480.-M35-39
2513. Klemm Oliver                    GER Physiovit Flörsheim                         3:25:00 3:26:27  417.-M45-49
2514. Andersen Trond                  NOR Oslo                                        3:25:00 3:26:57  485.-M40-44
2515. Kaufhold Tobias                 GER Nierstein                                   3:25:00 3:27:01  410.-M30-34
2516. Klein Ralf                      GER Hergenfeld                                  3:25:01 3:28:50  418.-M45-49
2517. Renard Raphaël                  BEL Champlon                                    3:25:01 3:28:26  411.-M30-34
2518. Cotterill Alexander             ENG Coventry                                    3:25:02 3:27:48  332.-M23-29
2519. Thielemann Lars                 GER Karlsruhe                                   3:25:03 3:26:49  419.-M45-49
2520. Hermans Thomas                  BEL Woodstock                                   3:25:04 3:28:24  486.-M40-44
2521. Koebe Wolfgang                  GER Burgdorf                                    3:25:04 3:27:58  243.-M50-54
2522. Suchan Philipp                  GER Darmstadt                                   3:25:05 3:25:17  333.-M23-29
2523. Est Stephan                     GER Dorsten                                     3:25:05 3:28:32  244.-M50-54
2524. Schroff Uli                     GER TV Celerina                                 3:25:07 3:25:28  420.-M45-49
2525. Dellatorre Jürgen               ITA Aarau                                       3:25:08 3:26:37  481.-M35-39
2526. Schulze Mike                    GER Dombühl                                     3:25:09 3:28:46  245.-M50-54
2527. Tiilikainen Iiro                FIN Outotec                                     3:25:10 3:26:48  487.-M40-44
2528. Brößke Heiko                    GER AKAVITA-Runners                             3:25:10 3:27:49  488.-M40-44
2529. Gomes Paulo                     FRA Le Perreux                                  3:25:11 3:29:37  489.-M40-44
2530. Jansen Karsten                  GER Run4fun Greven e.V.                         3:25:11 3:30:12  412.-M30-34
2531. Lenz Julian                     GER Ellwangen                                   3:25:12 3:25:48  413.-M30-34
2532. Tirp Volker                     GER MTV Kronberg                                3:25:13 3:26:56  246.-M50-54
2533. Wirt Stefan                     GER Sindelfingen                                3:25:13 3:27:33  482.-M35-39
2534. Pflästerer00 Peter              GER Woinemer Runners                            3:25:13 3:25:29  247.-M50-54
2535. Haas Alexander                  GER Gaggenau                                    3:25:14 3:26:38  334.-M23-29
2536. Hashi Ahmed                     GER Weil Am Rhein                               3:25:14 3:27:28  335.-M23-29
2537. Rheindorf Stefan                GER SV Fun-Ball Dortelweil                      3:25:15 3:29:11  248.-M50-54
2538. Oexle Florian                   GER Knittlingen                                 3:25:15 3:27:47  414.-M30-34
2539. Shepherd Alex                   GBR Sheffield                                   3:25:16 3:27:43  421.-M45-49
2540. Komov Andrey                    RUS RRUNS                                       3:25:16 3:26:16  415.-M30-34
2541. Kennedy David                   IRL Ballinacurra                                3:25:17 3:26:45  416.-M30-34
2542. Scheinost Christian             AUT Kumberg                                     3:25:18 3:26:14  490.-M40-44
2543. Leier Andreas                   GER SG Stern Gaggenau                           3:25:18 3:25:41  483.-M35-39
2544. Schneider Henry                 GER Rad'N'Roll Jena                             3:25:19 3:26:00   84.-M55-59
2545. Krämer Christoph                GER LTV Letmathe                                3:25:22 3:27:11  422.-M45-49
2546. Lauser Frank                    GER KSV Reichelsheim                            3:25:26 3:27:18  249.-M50-54
2547. Ulrich Niklas                   GER Mainzer Marathon Club                       3:25:26 3:26:29  417.-M30-34
2548. Nesselberger Christian          GER LG Saar 70                                  3:25:27 3:26:58  491.-M40-44
2549. Knopf Rainer                    GER TSG Wiesloch                                3:25:27 3:27:29  250.-M50-54
2550. Hohmann Peter                   GER Tri Force Fulda                             3:25:27 3:25:46   85.-M55-59
2551. Behl Benedikt                   GER Geiselbach                                  3:25:27 3:28:40  418.-M30-34
2552. Kresser Jan                     GER Eppelheim                                   3:25:29 3:28:50  419.-M30-34
2553. Frohberger Dirk                 GER Stuttgart                                   3:25:29 3:27:24  419.-M30-34
2554. Wolff Markus                    GER Würselen                                    3:25:29 3:29:48  484.-M35-39
2555. Svensson Mats                   SWE Ryssbergets IK                              3:25:30 3:28:12  251.-M50-54
2556. Sureth Christian                GER LG Wittgenstein                             3:25:31 3:26:47  423.-M45-49
2557. Werner Wolfgang                 GER TG Tuningen Wild Socks                      3:25:31 3:28:29  252.-M50-54
2558. Durstewitz Hans-Sebastian       GER Büttelborn                                  3:25:31 3:28:31  485.-M35-39
2559. Keese Daniel                    GER Spiridon Frankfurt                          3:25:34 3:26:27  486.-M35-39
2560. Blaschke Christoph              GER Ysv Mainz                                   3:25:34 3:27:30  492.-M40-44
2561. Pfützner Maximilian             GER Leipzig                                     3:25:35 3:28:32  336.-M23-29
2562. Schmidt Detlev                  GER Spvgg Groß Bülten                           3:25:35 3:27:34   33.-M60-64
2563. Höller Sven                     GER FC 1920 Nieder-Florstadt                    3:25:36 3:28:30  421.-M30-34
2564. Bremer Oliver                   GER TG Kitzingen                                3:25:36 3:26:11  337.-M23-29
2565. Wilms Andi                      GER TSV/DJK Wiesentheid                         3:25:37 3:27:14  253.-M50-54
2566. Volevach Georgiy                UKR MIT RC                                      3:25:37 3:27:51  338.-M23-29
2567. Bak Christian Fangholm          DEN DistanceRunning.dk                          3:25:38 3:26:52  493.-M40-44
2568. Hartges Franz                   GER TSV Neuwittenbek                            3:25:38 3:26:33    6.-M18-19
2569. Madsen Christian                NOR Oslo                                        3:25:39 3:27:57  487.-M35-39
2570. Lange Guido                     GER Krankenpflege-Koblenz.de                    3:25:41 3:29:08  254.-M50-54
2571. Stadtmüller Ingo                GER Dortmund                                    3:25:41 3:28:23  488.-M35-39
2572. Joerg Guido                     GER LTF Marpingen                               3:25:42 3:28:51   86.-M55-59
2573. Bervoets Johan                  BEL Aachen                                      3:25:42 3:25:54  424.-M45-49
2574. Lang Bjoern                     GER DJK Dudweiler                               3:25:42 3:26:38  339.-M23-29
2575. Meyer Jörg                      GER Vfl Börnsen                                 3:25:42 3:28:01   87.-M55-59
2576. Bug Tobias                      GER Umicore                                     3:25:44 3:29:24  422.-M30-34
2577. Lander Peter                    DEN Ringe L?beklub                              3:25:44 3:29:35  255.-M50-54
2578. Mieck Marcus                    GER FC Gerlingen                                3:25:46 3:26:40  494.-M40-44
2579. Althaus Norbert                 GER FC Schalke 04                               3:25:46 3:27:57  425.-M45-49
2580. Zirkel Volker                   GER Hockenheim                                  3:25:47 3:29:08  426.-M45-49
2581. Funke Niclas                    GER TC Herzebrock                               3:25:48 3:29:14  340.-M23-29
2582. Nake Jens                       GER TV Großostheim                              3:25:50 3:28:25  256.-M50-54
2583. Burkard Sven                    GER Frankfurt                                   3:25:51 3:28:38  427.-M45-49
2584. Danch Andreas                   GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:25:52 3:28:23  489.-M35-39
2585. Marx Christian                  GER SG DB Ausdauer                              3:25:52 3:28:05  423.-M30-34
2586. Keyfman Lev                     GER TigeRun                                     3:25:52 3:30:19  424.-M30-34
2587. Pateman Scott                   GER Paderborn                                   3:25:52 3:29:32  425.-M30-34
2588. Henkel Patrick                  GER Hamburg                                     3:25:52 3:30:10  428.-M45-49
2589. Oksche Maris                    GER TGV Schotten                                3:25:52 3:27:50  341.-M23-29
2590. Schmidt Michael                 NED Dutchrunners                                3:25:54 3:28:54  257.-M50-54
2591. Larsen Aqqaluuti                GRL Odense C                                    3:25:58 3:26:35  342.-M23-29
2592. Schröpf Frederic                GER Team Badewanne                              3:25:59 3:26:04  426.-M30-34
2593. Gross-Züchner Immanuel          GER Hamburg                                     3:26:00 3:28:16  343.-M23-29
2594. Brauncajs Tomasz                POL Pabianice                                   3:26:00 3:26:12  495.-M40-44
2595. Franke Klaus                    GER Bubenreuth                                  3:26:01 3:27:36  258.-M50-54
2596. Haaf Martin                     GER TV-Miltenberg                               3:26:02 3:26:11  427.-M30-34
2597. Brouir Maxime                   BEL Bois-De-Villers                             3:26:02 3:26:42  344.-M23-29
2598. Khattak Adam                    DEN Moya                                        3:26:03 3:29:43  345.-M23-29
2599. Schultheis Markus               GER Großumstadt                                 3:26:03 3:26:47  428.-M30-34
2600. Friedl Sven                     GER Bruchköbel                                  3:26:04 3:26:48  429.-M45-49
2601. Patsch Siegbert                 GER SKG Bensheim-Zell Schlappelappings          3:26:04 3:27:17   34.-M60-64
2602. Rossi Thomas                    ITA Gilly                                       3:26:04 3:28:29  430.-M45-49
2603. Chen Qiao                       CHN Beijing                                     3:26:05 3:27:01  431.-M45-49
2604. Van Staden Gary                 GBR London                                      3:26:06 3:28:36   88.-M55-59
2605. Kopp Holger                     GER Leutkirch                                   3:26:06 3:28:59  496.-M40-44
2606. Gibson Michael                  DEN Nivaa                                       3:26:08 3:29:52  259.-M50-54
2607. Deckenbach Ralf                 GER LT Hanau/Bruchköbel                         3:26:08 3:29:29  497.-M40-44
2608. Wild Thomas                     GER Ltf Winterbach                              3:26:09 3:27:22   89.-M55-59
2609. Hörl Tobias                     GER Neuhof                                      3:26:09 3:28:36  490.-M35-39
2610. Schenk Norbert                  GER LT Unterreichenbach                         3:26:10 3:29:06  260.-M50-54
2611. Sanchez Delgado Alvaro Daniel   ESP Rivas Vaciamadrid                           3:26:11 3:30:39  498.-M40-44
2612. Karle Michael                   GER ASG Tria Hockenheim                         3:26:11 3:27:36   90.-M55-59
2613. Campagne Frederic               FRA Haveluy                                     3:26:12 3:28:00  429.-M30-34
2614. Reh Florian                     GER Ludwigshafen                                3:26:13 3:27:34  491.-M35-39
2615. Ewald Frank                     GER Alsbach-Hähnlein                            3:26:13 3:27:08  492.-M35-39
2616. Pitsch Markus                   GER Wiehltaler LC                               3:26:14 3:30:54  432.-M45-49
2617. Langer Thomas                   GER TSG Sulzbach / Ts                           3:26:15 3:28:02  433.-M45-49
2618. Russoniello Pasquale            ITA Sport Ruscher Team                          3:26:17 3:26:45  261.-M50-54
2619. Lorenz Thomas                   GER LLC Marathon Regensburg                     3:26:18 3:29:22  346.-M23-29
2620. Maywald Christian               GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:26:18 3:29:17  430.-M30-34
2621. Foeller Bertram                 GER TTC Lam                                     3:26:20 3:26:41  434.-M45-49
2622. Guelpa Alessandro               SUI Bern                                        3:26:20 3:28:11  493.-M35-39
2623. Höh Sven                        GER Bann                                        3:26:22 3:29:34  431.-M30-34
2624. Schmitz Gottfried               GER LG Pronsfeld-Lünebach                       3:26:22 3:29:03  262.-M50-54
2625. Hofmann Patrick                 GER Thüringer Fußballverband                    3:26:23 3:29:09  494.-M35-39
2626. Softic Kenan                    BIH Frankfurt                                   3:26:25 3:30:53  499.-M40-44
2627. Villmen Frank                   GER Bisttal-Runners                             3:26:25 3:30:24   35.-M60-64
2628. Wilde Olaf                      GER Die schnellen Allgaier                      3:26:26 3:28:40  263.-M50-54
2629. Elhs Daniel                     GER RLT Rodgau                                  3:26:27 3:29:13  500.-M40-44
2630. Weißwange Sebastian             GER Brandmüller Triathlon                       3:26:28 3:30:09  501.-M40-44
2631. Oleggini Francesco              SUI Bellinzona                                  3:26:29 3:30:24  432.-M30-34
2632. Kont Nihat                      GER LAZ Saar 05 Saarbrücken                     3:26:29 3:27:52   91.-M55-59
2633. Heinrich Christian              CUW Augsburg                                    3:26:30 3:29:51  502.-M40-44
2634. Greß Philip                     GER Ober-Ramstadt                               3:26:30 3:27:27  433.-M30-34
2635. Zampa Simone                    ITA Verona                                      3:26:31 3:27:28  434.-M30-34
2636. Klein Andreas                   GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:26:33 3:28:41  503.-M40-44
2637. Moskopp Michael                 GER Laufend unterwegs                           3:26:33 3:28:37  264.-M50-54
2638. Schüler Henning                 GER ZDF Sportgruppe                             3:26:34 3:28:07  265.-M50-54
2639. Duckstein Volker                GER LLG Wustweiler                              3:26:34 3:29:03  435.-M45-49
2640. Paul Andreas                    GER Lauffreunde St. Georgen                     3:26:35 3:29:21  266.-M50-54
2641. Stielper Johannes               GER Laufsport Bögelein                          3:26:35 3:30:05   26.-M20-22
2642. Vieweg Mark                     GER Würzburg                                    3:26:36 3:30:13  436.-M45-49
2643. Thomas Manfred                  GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:26:37 3:30:39   36.-M60-64
2644. Seume Marcus                    GER Breda                                       3:26:38 3:28:52  437.-M45-49
2645. Kunze Hans-Jürgen               GER Spiridon Frankfurt                          3:26:38 3:28:47  267.-M50-54
2646. Becker Thomas R                 GER Mainova                                     3:26:39 3:27:19   92.-M55-59
2647. Ott Dominik                     GER Sg Oberhöchstadt                            3:26:42 3:26:46  435.-M30-34
2648. Kopfinger Christian             GER Neuburg                                     3:26:42 3:28:44  504.-M40-44
2649. Maier Patrick                   GER Sg Schramberg                               3:26:42 3:28:01  347.-M23-29
2650. Krauß Sebastian                 GER Düsseldorf                                  3:26:43 3:29:27  436.-M30-34
2651. Ludwig Philipp                  GER Frankfurt                                   3:26:45 3:28:58  348.-M23-29
2652. Ruttmann Philipp                GER Wassertrüdingen                             3:26:45 3:27:05  349.-M23-29
2653. Georgsen Frode                  NOR R?dtassene                                  3:26:45 3:26:48  268.-M50-54
2654. Corr Greig                      GBR Glasgow                                     3:26:46 3:26:59  437.-M30-34
2655. Oldach Gerd                     GER Verbandsgemeinde Rhein-Nahe                 3:26:46 3:29:52  438.-M45-49
2656. Stensel Silvio                  GER Babenhausen                                 3:26:48 3:27:58  495.-M35-39
2657. Leroy Benjamin                  FRA Les Ch'Tis marathoniens de Wallers          3:26:49 3:30:19  496.-M35-39
2658. Menzel Marcus                   GER Aschaffenburg                               3:26:51 3:29:40  497.-M35-39
2659. Marek Vojtech                   CZE SK Sverak                                   3:26:52 3:28:41  350.-M23-29
2660. Kranke Guido                    GER SV 19 Straelen                              3:26:52 3:31:25  439.-M45-49
2661. Widmann Tobias                  GER Herrenberg                                  3:26:52 3:31:02  438.-M30-34
2662. Loureiro Jo?o                   POR Bodes Athletic Association                  3:26:52 3:28:17  505.-M40-44
2663. Kretzer Philippe                GER A Runner                                    3:26:53 3:29:44  498.-M35-39
2664. Marx Dominic                    GER Villmar Ot. Weyer                           3:26:54 3:30:42  439.-M30-34
2665. Arping Klaus                    GER Lauffreunde HADI Wesel                      3:26:54 3:28:44  269.-M50-54
2666. Handwerger Jürgen               GER Hamburger Laufladen                         3:26:54 3:27:18  440.-M30-34
2667. Milz Harald                     GER Neufahrn                                    3:26:54 3:28:46   93.-M55-59
2668. Götze Dennis                    GER Ahlen                                       3:26:54 3:30:42  441.-M30-34
2669. Neugebauer Marc                 GER Shut Up And Run                             3:26:55 3:29:13  442.-M30-34
2670. Ryabtsov Nik                    RUS Moscow                                      3:26:55 3:28:00  499.-M35-39
2671. Buchbauer Michael               AUT Graz                                        3:26:56 3:30:52  270.-M50-54
2672. Gärtner-Brüderlein Jürgen       GER TG Hanau Tri                                3:26:59 3:27:26  271.-M50-54
2673. Avgeris Pantelis                GRE Athens                                      3:26:59 3:27:28  500.-M35-39
2674. Löber Marcel                    GER TSV Retterode                               3:26:59 3:30:04  501.-M35-39
2675. Reitwießner Benedikt            GER Team ARNDT e.V.                             3:27:01 3:28:36  443.-M30-34
2676. Heeger Peter                    GER Rheine                                      3:27:03 3:29:48   94.-M55-59
2677. Franke Stefan                   GER team-naunheim.de                            3:27:04 3:28:56  440.-M45-49
2678. Nuhn Matthias                   GER Frankfurt                                   3:27:05 3:29:34  444.-M30-34
2679. Walzel Ralf                     GER RV 1890 Alsfeld                             3:27:05 3:28:42  506.-M40-44
2680. Ranaudo Antonio                 ITA Granfalloon                                 3:27:05 3:30:41  445.-M30-34
2681. Froese Andreas                  GER Frankfurt Am Main                           3:27:05 3:28:42  502.-M35-39
2682. Prokaska Mark                   GER Team Rad am Ring                            3:27:07 3:29:22  446.-M30-34
2683. Kölzer Ken                      GER Spiridon Frankfurt                          3:27:07 3:28:00  447.-M30-34
2684. Sarunas Tadas                   LTU Vilnius                                     3:27:07 3:28:25  503.-M35-39
2685. Adomavicius Darius              LTU Mainz                                       3:27:08 3:31:27  448.-M30-34
2686. Nagel Marco                     GER Abenteurer                                  3:27:09 3:30:22     .-M??-??
2687. Böhm Dennis                     GER TSG Altenhain 1900 e.V.                     3:27:09 3:27:42  504.-M35-39
2688. Schröpfer-Bertl Martin          GER Hanau                                       3:27:11 3:31:11  505.-M35-39
2689. Ostermann Michael               GER RLT Rodgau                                  3:27:11 3:31:26  507.-M40-44
2690. Von Wussow Philipp              GER Frankfurt Am Main                           3:27:12 3:29:15  441.-M45-49
2691. Camus Javier                    ESP Madrid                                      3:27:12 3:28:09  508.-M40-44
2692. Grass Thomas                    GER SC Urbach                                   3:27:14 3:28:28   95.-M55-59
2693. Schwarzmann Manfred             GER TV Stein                                    3:27:15 3:29:39  442.-M45-49
2694. Reichel Pascal                  GER Spvgg Obertrubach                           3:27:16 3:32:00  449.-M30-34
2695. Michalski Artur                 GER SSV Ingelheim                               3:27:18 3:29:33   96.-M55-59
2696. Hoffmann Ramon                  GER HAJ Hannover Marathon Botschafter           3:27:18 3:30:22  351.-M23-29
2697. Couvet Thierry                  FRA Battenheim                                  3:27:19 3:27:49  443.-M45-49
2698. Striebel Holger                 GER Bruchköbel                                  3:27:20 3:29:31  272.-M50-54
2699. Röschlau Thomas                 GER Feucht                                      3:27:21 3:29:36  273.-M50-54
2700. Neuweiler Wolfgang              GER Chicken Express                             3:27:21 3:28:58  509.-M40-44
2701. Mitschke Andreas                GER Friedrichsdorf                              3:27:22 3:30:12  444.-M45-49
2702. Schubert Stephan                GER SV Nikar Heidelberg                         3:27:22 3:28:51  352.-M23-29
2703. Sanden Ingmar                   GER Lokomotive Siloah                           3:27:23 3:29:47  274.-M50-54
2704. Simon René                      GER Offenbach                                   3:27:23 3:31:20  450.-M30-34
2705. Leyser Christopher              GER Helmstedt                                   3:27:23 3:29:57  353.-M23-29
2706. Münzker Patrick                 SWE IF Linnéa                                   3:27:24 3:29:09  275.-M50-54
2707. Daniel Christian                GER TSV Detag Wernberg                          3:27:24 3:32:01  506.-M35-39
2708. Pauly Frank                     GER KfW                                         3:27:24 3:31:16  445.-M45-49
2709. Gienger Jo                      GER Stuttgart                                   3:27:25 3:31:07  507.-M35-39
2710. Gelbhaar Christian              GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:27:25 3:29:59  508.-M35-39
2711. Filippoli Giulio                ITA Milano                                      3:27:25 3:29:58  276.-M50-54
2712. Winter Jan                      GER Endingen                                    3:27:26 3:31:32  354.-M23-29
2713. Keller Nicolas                  FRA Saint Avold                                 3:27:26 3:31:14  451.-M30-34
2714. Kemp Si                         GBR Tonbridge                                   3:27:28 3:29:07  510.-M40-44
2715. Deschauer Bernd                 GER DJK Teutonia Gaustadt                       3:27:29 3:29:29  511.-M40-44
2716. Morgott Thomas                  GER LTF Theeltal                                3:27:29 3:29:38  446.-M45-49
2717. Niederschlag Michael            GER SG Wenden                                   3:27:29 3:28:57  277.-M50-54
2718. Dörr Arno                       GER Bio Runner Rhein Main                       3:27:30 3:29:24  278.-M50-54
2719. Deuster Michael                 GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:27:30 3:29:13  509.-M35-39
2720. Wagner Moritz                   GER Laufteam Wolfhagen                          3:27:31 3:28:22  355.-M23-29
2721. Hunsicker Stefan                GER LA Team Saar                                3:27:33 3:29:32   97.-M55-59
2722. Kurtz Peter                     GER Bad Kösen                                   3:27:34 3:30:28  279.-M50-54
2723. Hilbert Georges                 LUX Sales-Lentz / CELTIC                        3:27:36 3:27:41  512.-M40-44
2724. Dörrie Henning                  GER Bad Homburg                                 3:27:36 3:31:53  510.-M35-39
2725. Dambacher Bernd                 GER TSG Friedrichsdorf                          3:27:36 3:31:54  280.-M50-54
2726. Wickenkamp Thorsten             GER SG Sparkasse Herford                        3:27:36 3:31:59  447.-M45-49
2727. Delcourt Alain                  FRA Jogging de Santes                           3:27:37 3:30:45  281.-M50-54
2728. Rompel Meinhard                 GER Tus Lindenholzhausen                        3:27:37 3:29:11  282.-M50-54
2729. Krause Jürgen                   GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:27:39 3:30:20   37.-M60-64
2730. Gevels Stijn                    BEL Wondelgem                                   3:27:39 3:30:20  452.-M30-34
2731. Kaiser Romeo                    GER Mainhausen                                  3:27:40 3:32:21  511.-M35-39
2732. Kinnunen Aapo                   FIN Helsinki                                    3:27:41 3:32:06  356.-M23-29
2733. Müller Daniel                   GER LLG Wonnegau                                3:27:41 3:29:48  357.-M23-29
2734. Mycklebye Frode                 NOR Hafslund Bil                                3:27:42 3:31:31  448.-M45-49
2735. Schöngruber Max                 AUT Union Neuhofen an der Krems                 3:27:43 3:28:39  283.-M50-54
2736. Radü Sten                       GER Kelkheim                                    3:27:43 3:31:34  358.-M23-29
2737. Viehmann Thomas                 GER Wetzlar                                     3:27:44 3:29:52  449.-M45-49
2738. Schneider Mathias               GER BSG Festo Esslingen                         3:27:44 3:30:54  512.-M35-39
2739. Wedemeyer Christian             GER Essen                                       3:27:45 3:31:24  513.-M40-44
2740. Schmidt Arne                    GER Friedberg                                   3:27:45 3:30:11  453.-M30-34
2741. Guérin Jean-Christophe          BEL Tournai                                     3:27:45 3:31:06  514.-M40-44
2742. Hogan Hugh                      IRL Dublin                                      3:27:45 3:30:52   27.-M20-22
2743. Smith Sean                      ENG Sunderland Harriers                         3:27:46 3:28:41  515.-M40-44
2744. Tollestrup Kasper               DEN Copenhagen Sv                               3:27:46 3:31:45  513.-M35-39
2745. Berg Markus                     GER Adidas Runners Frankfurt                    3:27:46 3:29:28  514.-M35-39
2746. Derr Thomas                     GER Langen                                      3:27:46 3:31:40  515.-M35-39
2747. Bastians Philipp                GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:27:46 3:28:51  359.-M23-29
2748. Hammer Ralph                    GER Triathlon Team Eltville                     3:27:47 3:28:05  454.-M30-34
2749. Florentin Marc                  FRA Cosnes Et Romain                            3:27:47 3:32:20  516.-M40-44
2750. Siegel Jörg                     GER Triathlon Team Eltville                     3:27:47 3:28:05  284.-M50-54
2751. Müller Hartwig                  GER SSG Königswinter                            3:27:47 3:30:11  450.-M45-49
2752. Kennedy Martin                  IRL Clonmel Athletic Club                       3:27:48 3:32:28  451.-M45-49
2753. Gramov Vassil                   BUL Clichy                                      3:27:48 3:27:52  516.-M35-39
2754. Oueriemmi Bassem                TUN Run Squad CGN                               3:27:49 3:29:44  455.-M30-34
2755. Lehner Martin                   GER Team Icehouse e.V Bayreuth                  3:27:50 3:29:47  285.-M50-54
2756. Reitz Torsten                   GER Köln                                        3:27:50 3:30:26  286.-M50-54
2757. Schlechtingen Christoph         GER Team TVE Netphen                            3:27:50 3:30:24  287.-M50-54
2758. Wenzel Erik                     GER Frankfurt                                   3:27:51 3:28:21  517.-M35-39
2759. Guitteaud Eric                  FRA Vincennes                                   3:27:51 3:30:27  288.-M50-54
2760. Schießer Stefan                 GER RSG Botero                                  3:27:51 3:30:51  518.-M35-39
2761. Jung Christopher                GER Mbf Filmtechnik Gmbh                        3:27:51 3:29:56  456.-M30-34
2762. Jung Alexander                  GER Frankfurt Am Main                           3:27:51 3:29:56  360.-M23-29
2763. Rüll Axel                       GER Kette rechts Allach                         3:27:51 3:29:51  289.-M50-54
2764. Schäfer Frederik                GER MTG Mannheim Triathlon                      3:27:52 3:31:32    7.-M18-19
2765. Urban Jörg                      GER SV Sparkasse Hannover                       3:27:53 3:29:24  290.-M50-54
2766. Schaaf André                    GER Die Mannschaft mit der Maus                 3:27:54 3:31:32  517.-M40-44
2767. Reis Jonathan                   GER Lauftreff Uni Heidelberg                    3:27:54 3:30:02  361.-M23-29
2768. Schulz Patrick                  GER Dietzenbach                                 3:27:56 3:31:34  457.-M30-34
2769. Vösgen Sebastian                GER Idstein                                     3:27:57 3:29:27  519.-M35-39
2770. Rouger Yann                     FRA Saint-Sebastien-Sur-Loire                   3:27:59 3:32:23  452.-M45-49
2771. Laurent Eric                    FRA Amiti Nature Montlu on                      3:27:59 3:28:12  452.-M45-49
2772. Owtschinikow Jörg               GER Marathonprojekt F/DA                        3:28:00 3:30:45  454.-M45-49
2773. Schneider Moritz                GER München                                     3:28:01 3:32:02  458.-M30-34
2774. Pasquier Guillaume              FRA Nicht ZugewieseN                            3:28:01 3:31:32  455.-M45-49
2775. Lauff Oliver                    GER LGV Marathon Giessen                        3:28:02 3:31:08  291.-M50-54
2776. Jordan Hartwig                  GER Bergisch Gladbach                           3:28:03 3:28:20  456.-M45-49
2777. Zalc Julien                     FRA Tmc                                         3:28:05 3:31:58  518.-M40-44
2778. Caudullo Benedetto              GER SG Allstars                                 3:28:05 3:30:16  459.-M30-34
2779. Rajzer Markus                   GER Läufer mit Herz                             3:28:06 3:28:55  457.-M45-49
2780. Schilling-Frenk Tiemo           GER BSG Sparkasse Essen                         3:28:06 3:31:26  458.-M45-49
2781. Pierdant Gonzalez Ricardo       GER Frankfurt                                   3:28:07 3:31:05  460.-M30-34
2782. Bruhn Roy                       GER P&G running                                 3:28:07 3:28:18  459.-M45-49
2783. Castaneda Carlos                MEX France                                      3:28:07 3:31:55  520.-M35-39
2784. Collie Fabian                   BEL Bury                                        3:28:08 3:31:38  519.-M40-44
2785. Zimmermann Jörn                 GER TUS Linter                                  3:28:08 3:32:46  460.-M45-49
2786. Küster Jochen                   GER TV Maikammer                                3:28:10 3:31:04   98.-M55-59
2787. Lorenzen Bernd                  GER Borener SV                                  3:28:10 3:30:57   99.-M55-59
2788. Wagner Markus                   GER Triathlon Team Fechenheim                   3:28:11 3:31:06  520.-M40-44
2789. Przybyla Achim                  GER P&G running                                 3:28:11 3:28:49  461.-M45-49
2790. Granzer Yannic                  GER Frankfurt                                   3:28:12 3:30:03  362.-M23-29
2791. Stephan Jochen                  GER Homburg                                     3:28:13 3:32:25  521.-M35-39
2792. Reingruber Franz                AUT Sportunion Waidhofen An der Ybbs            3:28:13 3:28:27  461.-M30-34
2793. Hellener Thomas                 GER Idstein                                     3:28:13 3:31:54  522.-M35-39
2794. Rudyak Alexey                   RUS Moscow                                      3:28:14 3:31:05  521.-M40-44
2795. Plehwe Ingo                     GER Hartfüsslertrail e.V.                       3:28:14 3:31:12  100.-M55-59
2796. Buckley Patrick                 IRL Co Cork                                     3:28:14 3:29:12  523.-M35-39
2797. Overhage Ulrich                 GER WABCO Runners                               3:28:14 3:31:54  292.-M50-54
2798. Griebenow Bernd                 GER Griesheim                                   3:28:15 3:32:24  462.-M45-49
2799. Freundt Daniel                  GER Spiridon Frankfurt                          3:28:17 3:29:04  522.-M40-44
2800. Kaikko Lasse                    FIN Tampere                                     3:28:17 3:32:52  462.-M30-34
2801. Krois Michael                   GER Berlin                                      3:28:17 3:31:25  462.-M30-34
2802. Merz Christof                   GER Pettstadt                                   3:28:18 3:32:32  293.-M50-54
2803. Steinborn Mario                 GER Segelflugverein Wolfen e.V.                 3:28:18 3:32:01  523.-M40-44
2804. J?rgensen Ole-Petter Weebe      NOR Oslo                                        3:28:18 3:32:42  524.-M35-39
2805. Wiegand Bernd                   GER TG Kitzingen                                3:28:19 3:30:23  525.-M35-39
2806. Schmidt Christian               GER SV Fun-Ball Dortelweil                      3:28:19 3:31:31  463.-M45-49
2807. Van Stijn Piet                  NED Haarlem                                     3:28:19 3:31:32  464.-M45-49
2808. Kriebel Andy                    GBR Twickenham                                  3:28:20 3:29:59  524.-M40-44
2809. Jaspers Frank                   GER SUS Darme                                   3:28:20 3:30:36  465.-M45-49
2810. Mall Dieter                     GER Run For Würmtal                             3:28:20 3:32:53  294.-M50-54
2811. Sauer Christopher               GER Frankfurt                                   3:28:22 3:31:43  464.-M30-34
2812. Houot Jackie                    FRA Jolivet                                     3:28:23 3:30:42    6.-M65-69
2813. Merschroth Jens                 GER Darmstadt                                   3:28:23 3:28:31  525.-M40-44
2814. Asmus Claudio                   ARG Ingeniero Maschwitz                         3:28:24 3:30:51  526.-M40-44
2815. Rödl Yannick                    GER München                                     3:28:24 3:32:25  363.-M23-29
2816. Balokas Panagiotis              GRE N. Ionia, Athens                            3:28:25 3:28:32  526.-M35-39
2817. Gois Gomes Joao                 POR Bodes Athletic Association                  3:28:25 3:29:51  466.-M45-49
2818. Grohmann Florian                GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:28:25 3:33:19  465.-M30-34
2819. Kirn Mario                      GER Tria Schramberg                             3:28:26 3:32:10  527.-M35-39
2820. Vouillamoz Yvan                 SUI Runners Team Spirit                         3:28:26 3:30:11  467.-M45-49
2821. Hotze Christian                 GER DVAG-Marathon-Team                          3:28:26 3:32:11  527.-M40-44
2822. Raquet Robert                   GER Lauftreff Haßloch                           3:28:27 3:32:38   38.-M60-64
2823. Stein Heiko                     GER Lilly Deutschland                           3:28:27 3:31:13  295.-M50-54
2824. St Phane Rinkin                 BEL Luxembourg                                  3:28:27 3:31:52  528.-M40-44
2825. Kerres Daniel                   GER Holzheim Am Forst                           3:28:28 3:32:11  364.-M23-29
2826. Meder Andreas                   GER Heartracer                                  3:28:29 3:30:40  296.-M50-54
2827. Glatter Jörg                    GER Dessau-Roßlau                               3:28:30 3:29:57  468.-M45-49
2828. Ruettinger Jan-Hendrik          GER TV 1848 Erlangen                            3:28:30 3:29:47  365.-M23-29
2829. Mattern Matz                    GER TSV Beuern                                  3:28:31 3:32:01  469.-M45-49
2830. Kreutzer Thorsten               GER Triaddicts                                  3:28:31 3:29:54  529.-M40-44
2831. Schultz-Wildelau Michael        GER TV Windecken e.V.                           3:28:31 3:32:43  530.-M40-44
2832. Tack Karsten                    GER Hamburg                                     3:28:31 3:33:00  531.-M40-44
2833. Holderbach Mike                 GER Laufjunkies                                 3:28:32 3:30:14  532.-M40-44
2834. Lind Bj?rn                      DEN Vanl?se                                     3:28:32 3:29:45  366.-M23-29
2835. Degasperi Mauro                 ITA MARATHON CLUB TRENTO                        3:28:32 3:30:10  101.-M55-59
2836. Dey-Menzl Thomas                GER SV Fun-Ball Dortelweil                      3:28:33 3:31:45  102.-M55-59
2837. Skuncke Eric                    SWE Stockholm                                   3:28:33 3:30:23  528.-M35-39
2838. K?rgvee Andrus                  EST Tampere                                     3:28:33 3:30:07  529.-M35-39
2839. Wichterich Tobias               GER Körpermanager                               3:28:34 3:29:54  533.-M40-44
2840. Piechota Rafael                 GER TV Großostheim                              3:28:34 3:29:57  470.-M45-49
2841. Steinborn Dieter                GER Laufwerk Würzburg                           3:28:34 3:32:58  103.-M55-59
2842. Kostrzeba Arkadius              GER TG48SW                                      3:28:34 3:32:05  534.-M40-44
2843. Randrianarisoa Erik             GER Körpermanager                               3:28:34 3:29:55  530.-M35-39
2844. Heumann Johannes                GER München                                     3:28:35 3:30:44  466.-M30-34
2845. Smurawski Erwin                 GER Detmold                                     3:28:35 3:31:00  471.-M45-49
2846. Birkenmaier Martin              GER GMRV                                        3:28:35 3:31:55  472.-M45-49
2847. Rissel Frank                    GER Wiesbaden                                   3:28:36 3:31:55  297.-M50-54
2848. Haller Marc                     SUI Sutz                                        3:28:37 3:30:44  473.-M45-49
2849. Haiss Peter                     AUT USI Wien                                    3:28:37 3:31:12  104.-M55-59
2850. Becherer Reiner                 GER PSV Offenburg                               3:28:37 3:32:45  104.-M55-59
2851. Ouaknin Eric                    FRA Paris                                       3:28:37 3:32:29  106.-M55-59
2852. Mertke Timo                     GER Willingshausen                              3:28:37 3:32:47  535.-M40-44
2853. Schuster Jörg                   GER Frankfurt                                   3:28:38 3:29:08  474.-M45-49
2854. Flöhr Mathias                   GER Offenbach                                   3:28:38 3:32:30  367.-M23-29
2855. Maciejonczyk Mariusz            POL Rybnik                                      3:28:39 3:28:48  536.-M40-44
2856. Hermansen Eivind                NOR Bergen                                      3:28:40 3:29:49  531.-M35-39
2857. Jenisch Claudius                GER Sincheon Runners                            3:28:40 3:30:57  475.-M45-49
2858. Lichtenberg Thomas              GER Frankfurt                                   3:28:40 3:28:58  467.-M30-34
2859. Burkhardt Daniel                GER Stuttgart                                   3:28:41 3:32:29  368.-M23-29
2860. Atzert Ralf                     GER TLV-LT Eichenzell                           3:28:41 3:32:27  298.-M50-54
2861. Strand Jorgen Nicolay           NOR Oslo                                        3:28:42 3:33:05  532.-M35-39
2862. Simon Dennis                    GER München                                     3:28:42 3:32:57  533.-M35-39
2863. Golla Thomas                    GER SG Stern Rhein Main                         3:28:42 3:31:20  299.-M50-54
2864. Nickel Volker                   GER FC Offenthal                                3:28:43 3:32:28  300.-M50-54
2865. Schemutat Daniel                GER Team Fix & Foxi                             3:28:43 3:32:07  537.-M40-44
2866. Rasmussen John Groth            DEN A Enggaard                                  3:28:43 3:28:52  301.-M50-54
2867. Teufel Klaus                    GER TV Dielheim                                 3:28:43 3:29:54  476.-M45-49
2868. Brauckmann Christopher          GER Adidas Runners Frankfurt                    3:28:44 3:31:41  369.-M23-29
2869. Zillmer Mario                   GER ASICS Team                                  3:28:45 3:30:47  538.-M40-44
2870. Richter Udo                     GER Frankfurt Am Main                           3:28:45 3:32:20  477.-M45-49
2871. Hupke Rainer                    GER Erkelenz                                    3:28:46 3:32:05  478.-M45-49
2872. Diederichsen Jan                GER Großhansdorf                                3:28:46 3:33:03  534.-M35-39
2873. Jimenez Hidalgo Manuel          ESP Sant Joan Despi                             3:28:46 3:29:46  539.-M40-44
2874. Nowak Bernhard                  GER Ettenheim                                   3:28:47 3:32:55  302.-M50-54
2875. Scheele Sven Christian          GER Dreieich                                    3:28:47 3:32:01  535.-M35-39
2876. Symank Rouven                   GER Berlin                                      3:28:48 3:32:10  370.-M23-29
2877. Dubrovskyi Roman                UKR Frankfurt Am Main                           3:28:48 3:30:09  468.-M30-34
2878. Sandström Peter                 SWE Jönköping                                   3:28:49 3:32:48  540.-M40-44
2879. Höhl Steffen                    GER Hws Lokus                                   3:28:49 3:30:55  371.-M23-29
2880. Tafertshofer Thomas             GER Lauffreunde Pfaffenwinkel                   3:28:49 3:31:33  303.-M50-54
2881. Gayton Richard                  GBR Fulham Running Club                         3:28:50 3:30:02  372.-M23-29
2882. Lachmann Tobias                 GER KSV Ajax-Neptun Berlin                      3:28:50 3:29:14  479.-M45-49
2883. Calamonte Del Rio Hugo          ESP C.T. Trisurest                              3:28:51 3:30:45  536.-M35-39
2884. Stöhr Thomas                    GER SV 66 Frankfurt e.V.                        3:28:51 3:33:07  537.-M35-39
2885. Franck Andreas                  GER Frankfurt                                   3:28:51 3:31:00  538.-M35-39
2886. Fajger Janusz                   POL 34bkpanc Zagan                              3:28:52 3:29:28  480.-M45-49
2887. Lawson William                  FRA Paris                                       3:28:52 3:32:20  541.-M40-44
2888. Pihlajavesi Mikko               FIN Vantaa                                      3:28:53 3:29:11  542.-M40-44
2889. Becker Heinrich                 GER LLG Wustweiler                              3:28:54 3:31:11  107.-M55-59
2890. Wenzel Stefan                   GER Stockheim                                   3:28:54 3:32:58  304.-M50-54
2891. Herrmann Justus                 GER Berlin                                      3:28:55 3:29:41  373.-M23-29
2892. Schaffer Johannes               GER Augsburg                                    3:28:55 3:32:26  469.-M30-34
2893. Gässler Roland                  GER TV Dornstetten                              3:28:56 3:33:29  305.-M50-54
2894. Colling John                    GER Nonnweiler                                  3:28:56 3:32:14  470.-M30-34
2895. Knoop Jens                      GER Nationaltheater Mannheim                    3:28:57 3:30:15  306.-M50-54
2896. Otte Matthias                   GER Team Leistungsdiagnostik.de                 3:28:57 3:31:15  108.-M55-59
2897. Steenhardt Stephan              GER LG Teutonia Stapelmoor                      3:28:57 3:33:16   28.-M20-22
2898. Kleffel Matthias                GER Laufwerk Wü                                 3:28:58 3:31:53  471.-M30-34
2899. Geßner Stefan                   GER LG Eppstein-Kelkheim                        3:28:58 3:31:25  481.-M45-49
2900. Slomka Sascha                   GER Frankfurt Am Main                           3:28:58 3:33:26  482.-M45-49
2901. Braun Oliver                    GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:28:58 3:33:15  374.-M23-29
2902. Glover Matt                     GBR Wolverhampton                               3:28:59 3:31:09  539.-M35-39
2903. Schlüter Jochen                 GER Darmstadt                                   3:28:59 3:32:43  307.-M50-54
2904. Lambrecht Brian                 DEN Holte                                       3:28:59 3:31:46  483.-M45-49
2905. Sikora Frank                    GER Dogern                                      3:29:00 3:33:14  543.-M40-44
2906. Molley Brian                    GBR Glasgow                                     3:29:00 3:32:59  544.-M40-44
2907. Richter André                   GER Memmingen                                   3:29:00 3:29:16  540.-M35-39
2908. Kloos Stephen                   GER Nauheim                                     3:29:00 3:32:21  375.-M23-29
2909. Mainini Michele                 ITA TEAM 3 ESSE                                 3:29:00 3:31:50  541.-M35-39
2910. Graf Simon                      SUI Steffisburg                                 3:29:00 3:30:52  308.-M50-54
2911. Fender Oliver                   GER TSG Limbach Triathlon                       3:29:01 3:30:41  484.-M45-49
2912. Birk Thorsten                   GER TV Saarwellingen                            3:29:01 3:30:47  545.-M40-44
2913. Bergerhoff Stefan               GER Ausdauerschule By Bunert                    3:29:02 3:29:17  546.-M40-44
2914. Oleary John                     IRL Killarney                                   3:29:03 3:29:40  485.-M45-49
2915. Hendry Peter                    SCO Hamilton                                    3:29:04 3:29:12  542.-M35-39
2916. Koch Jan                        GER Düsseldorf                                  3:29:05 3:30:54  472.-M30-34
2917. Gröner Gerd                     GER Aalen                                       3:29:05 3:32:07  543.-M35-39
2918. Paulus Jörg                     GER TSV Laisa                                   3:29:06 3:33:08  544.-M35-39
2919. Reiter Markus                   GER Stuttgart                                   3:29:06 3:32:53  486.-M45-49
2920. Kudlinski Jakob                 GER 20" KM                                      3:29:06 3:33:23  545.-M35-39
2921. Krauß Daniel                    GER Freiburg                                    3:29:07 3:32:38  547.-M40-44
2922. Laborn Karsten                  GER Nike Berlin Mitte                           3:29:07 3:29:32  309.-M50-54
2923. Bergerhausen Sascha             GER TV Ochsenfurt                               3:29:07 3:33:00  487.-M45-49
2924. Riis Asbj Rn                    DEN Hellerup                                    3:29:08 3:33:29  310.-M50-54
2925. Sluga Igor                      GER SC Riedberg                                 3:29:09 3:33:16  488.-M45-49
2926. Kallestad H?vard                NOR Trondheim                                   3:29:12 3:29:34  546.-M35-39
2927. Garcia Vazquez Jose Maria       ESP Bilbao                                      3:29:13 3:30:46  548.-M40-44
2928. Zemann Christian                GER RSV Tria Bühlertal                          3:29:13 3:32:55  549.-M40-44
2929. Mannino Alessandro              GER Ueken                                       3:29:14 3:35:33  473.-M30-34
2930. Siepermann Peter                GER Tus 09 Erkenschwick                         3:29:15 3:32:17  550.-M40-44
2931. Theophel Markus                 GER Eschweger TSV                               3:29:15 3:33:03  489.-M45-49
2932. Heger Guido                     GER Tsv Gauaschach Skiclub                      3:29:16 3:31:14  490.-M45-49
2933. Haake Klaus                     GER SG DB Ausdauer                              3:29:16 3:32:59  491.-M45-49
2934. Kipfmüller Oliver               GER SV Großhabersdorf                           3:29:16 3:29:20  547.-M35-39
2935. Bolch Michael                   GER SG Stadt Aschaffenburg                      3:29:16 3:32:28  492.-M45-49
2936. Lier Ole Christian              NOR Fredrikstad IF                              3:29:16 3:31:23  311.-M50-54
2937. Franke Thomas                   GER Gerstungen                                  3:29:16 3:33:06  311.-M50-54
2938. Böttger Thomas                  GER Erlangen                                    3:29:18 3:33:24  551.-M40-44
2939. Piron Didier                    BEL Seraing                                     3:29:19 3:33:42  313.-M50-54
2940. Laumann Marco                   GER SV Werder Bremen                            3:29:19 3:32:15  376.-M23-29
2941. Lazaar Rached                   MAR Lazaar Meisterfrucht                        3:29:20 3:33:06  548.-M35-39
2942. Kindler Stephan                 GER Garbsen                                     3:29:21 3:33:19  549.-M35-39
2943. Moderow Janosch                 GER Friedrichsdorf                              3:29:21 3:32:43  474.-M30-34
2944. Guse Stefan                     GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:29:23 3:33:09  493.-M45-49
2945. Jakobsson Anders                SWE Hägersten                                   3:29:23 3:31:57  494.-M45-49
2946. Sexton Johnny                   IRL Cork                                        3:29:23 3:32:56  495.-M45-49
2947. Liebig Frank                    GER Stuttgart                                   3:29:24 3:33:57  314.-M50-54
2948. Lecointe Jean-Michel            FRA SELESTAT CENTRE ALSACE TRIATHLON            3:29:25 3:31:39  109.-M55-59
2949. Ulrich Thorsten                 GER TV Nidda                                    3:29:25 3:29:28  550.-M35-39
2950. Schaarschmidt Jan               GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:29:25 3:33:23  315.-M50-54
2951. Alamets Ülari                   EST Tallinn                                     3:29:25 3:30:42  316.-M50-54
2952. Landwehr Andreas                GER Jede Oma zählt                              3:29:26 3:33:59  496.-M45-49
2953. Uhl Ben                         GER Bitburg                                     3:29:26 3:29:30  475.-M30-34
2954. Langenhan Andreas               GER Männerriege Mels                            3:29:26 3:33:06  552.-M40-44
2955. Schaudig Frank                  GER SVTriCity Darmstadt                         3:29:27 3:34:24  317.-M50-54
2956. Pettersson Hakan                SWE Gothenburg                                  3:29:27 3:33:30  318.-M50-54
2957. Wolf Simon                      GER Stuttgart                                   3:29:28 3:34:06  377.-M23-29
2958. Reisch Markus                   GER Kemmlit-Bauelemente Gmbh                    3:29:28 3:30:57  551.-M35-39
2959. Strunz Manuel                   GER Berlin                                      3:29:28 3:31:12  552.-M35-39
2960. Gregorio Claudio                GER Germering                                   3:29:28 3:32:37  553.-M35-39
2961. Hero Patrik                     GER Stuttgart                                   3:29:29 3:33:26  497.-M45-49
2962. Almeida Filipe                  POR London                                      3:29:29 3:30:37  378.-M23-29
2963. Hoge Werner                     GER TV Hohne                                    3:29:29 3:29:51    7.-M65-69
2964. Maiussov Aidyn                  KAZ Astana                                      3:29:29 3:31:01  476.-M30-34
2965. Geesink Michael                 NED Amsterdam                                   3:29:29 3:34:15  498.-M45-49
2966. Willens Björn                   GER TG Tria Rüsselsheim                         3:29:29 3:29:45  553.-M40-44
2967. Mager Thomas                    GER IAC Düren e.V                               3:29:29 3:31:00  477.-M30-34
2968. Werner Carsten                  GER TSV Waldkappel                              3:29:31 3:32:56  554.-M40-44
2969. Steiner Leo                     GER Sanwald Laufteam                            3:29:31 3:32:38  478.-M30-34
2970. Merz Sebastian                  GER Oberursel                                   3:29:32 3:31:06  554.-M35-39
2971. Westermann Manfred              GER Kronsbergläufer                             3:29:32 3:33:01    8.-M65-69
2972. Lou Sot                         GER LC Duisburg                                 3:29:33 3:33:25  555.-M40-44
2973. Vieler Jens                     GER Swiss Mystery Racing Team                   3:29:33 3:33:11  319.-M50-54
2974. Mattern Andreas                 GER LG MuLi                                     3:29:33 3:33:36  319.-M50-54
2975. Röder Uwe                       GER Sandbox Warriors                            3:29:34 3:33:37  321.-M50-54
2976. Wehle Christian                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:29:34 3:31:31  499.-M45-49
2977. Riediger Marian                 GER Deggendorf                                  3:29:34 3:30:50  379.-M23-29
2978. Iugovich Olivier                FRA Stade Laurentin Athlétisme                  3:29:36 3:32:49  555.-M35-39
2979. Pénzes Krisztián                HUN Frankfurt Am Main                           3:29:37 3:33:16  556.-M40-44
2980. Lam Chun                        CHN Yantai                                      3:29:37 3:31:26  500.-M45-49
2981. Fischer Peter                   GER DJK Weiden                                  3:29:37 3:32:07  501.-M45-49
2982. Urban Alexander                 GER Urbanrun                                    3:29:38 3:34:05  479.-M30-34
2983. Dolle Heiko                     GER SC Humboldt                                 3:29:41 3:32:41  556.-M35-39
2984. Gasbarro Paolo                  ITA Amsterdam                                   3:29:41 3:30:11  502.-M45-49
2985. Nowak Peter                     AUT Hoheneich                                   3:29:41 3:30:53  322.-M50-54
2986. Franke Jens                     GER Kornwestheim                                3:29:43 3:31:35  557.-M35-39
2987. Becker Bjoern                   AUT Team Erdinger Alkoholfrei                   3:29:43 3:30:55  557.-M40-44
2988. Czepelka Adrian                 GER Rüsselsheim                                 3:29:43 3:31:58  558.-M40-44
2989. Gedvilas Justinas               LTU Vilnius                                     3:29:43 3:32:57  480.-M30-34
2990. Camacho I Igo                   ESP Durango                                     3:29:45 3:32:56  559.-M40-44
2991. Meehan David                    IRL Galway                                      3:29:46 3:30:15  560.-M40-44
2992. Pies Hermann-Josef              GER SV Hatzenport-Löf                           3:29:47 3:31:22  323.-M50-54
2993. Adalgeirsson Bjarni             ISL Reykjavik                                   3:29:47 3:31:34  558.-M35-39
2994. Lamberz Edgar                   GER LT Florstadt                                3:29:48 3:31:52  110.-M55-59
2995. Predki Dirk                     GER LT Florstadt                                3:29:48 3:31:52  324.-M50-54
2996. Toth Ralf                       GER DUV                                         3:29:49 3:33:50  561.-M40-44
2997. Fries Patric                    GER Bensheim                                    3:29:49 3:34:18  562.-M40-44
2998. Höbel Heiko                     GER Worms                                       3:29:49 3:34:22  503.-M45-49
2999. Krautwurst Jens                 GER VS Leipzig                                  3:29:49 3:30:12  325.-M50-54
3000. Kuska Roland                    GER Bad Homburg                                 3:29:50 3:32:01  481.-M30-34
3001. Hasanen Timo                    FIN Finland                                     3:29:50 3:31:08  563.-M40-44
3002. Klose Sven Anton                GER Plato'S Cave Rescue Team                    3:29:50 3:32:51  564.-M40-44
3003. Schmidt Carsten                 GER running fox                                 3:29:50 3:33:48  565.-M40-44
3004. Respondek Christian             GER Bischofsheim                                3:29:51 3:32:31  504.-M45-49
3005. Schramm Manfred                 GER Bisttal-Runners                             3:29:51 3:33:08  111.-M55-59
3006. Fabel Peter                     GER Frankfurt                                   3:29:52 3:33:06  559.-M35-39
3007. Schilli Manfred                 GER TC Biberach                                 3:29:52 3:34:19  326.-M50-54
3008. Lutz Thomas                     GER Heidelberg                                  3:29:52 3:33:44  505.-M45-49
3009. Karasek Christian               GER Post SV Nürnberg                            3:29:52 3:30:18  506.-M45-49
3010. Ehry Markus                     GER TG Tria Rüsselsheim                         3:29:52 3:32:00  507.-M45-49
3011. Scaramuzzo Giuseppe             ITA Tgh Wetter                                  3:29:53 3:31:24  327.-M50-54
3012. Betz Meik                       GER Lauftreff - Bliesgau                        3:29:53 3:31:48  566.-M40-44
3013. Gataulin Veniamin               RUS Moscow                                      3:29:53 3:31:49  112.-M55-59
3014. Pielke Thomas                   GER 100 Marathon Club Deutschland               3:29:54 3:34:12  328.-M50-54
3015. Kruse Jan-Erik                  GER ASICS FrontRunner                           3:29:54 3:31:56  482.-M30-34
3016. Bröcker Sebastian               GER VfR Voxtrup                                 3:29:55 3:31:54  567.-M40-44
3017. Crößmann Patrick                GER Goodlife Run                                3:29:55 3:33:45  483.-M30-34
3018. La Rocca Sergio Bruno           ITA Mainhattan                                  3:29:55 3:33:45  568.-M40-44
3019. Bethke Christoph                GER Lübbecke                                    3:29:57 3:30:46  484.-M30-34
3020. Britz Alexander                 GER Hamburg                                     3:29:57 3:32:00  485.-M30-34
3021. Lamade Thomas                   GER Sandhausen                                  3:29:57 3:32:07  569.-M40-44
3022. Hammer Andreas                  GER Berlin                                      3:29:57 3:33:42  570.-M40-44
3023. Schmidt Jens                    GER Team Racesolution                           3:29:58 3:31:13  571.-M40-44
3024. Scheibehenne Günther            GER Stc Hommertshausen                          3:29:59 3:31:10    9.-M65-69
3025. Vailati Battista                ITA Frankfurt Am Main                           3:29:59 3:32:56  508.-M45-49
3026. Groffi Mark                     BEL Gingelom                                    3:30:01 3:32:35  560.-M35-39
3027. Petruzzella Mauro               GER A.S.D. Road Running Molfetta                3:30:01 3:32:23  509.-M45-49
3028. Feirle Thomas                   GER German Defenders Of Steel                   3:30:02 3:30:55  510.-M45-49
3029. Daman Francois                  BEL RFCL                                        3:30:03 3:32:26  329.-M50-54
3030. Habedank Thorsten               GER Warburger SV 1884                           3:30:03 3:31:01  572.-M40-44
3031. Kuptsov Vladimir                RUS Bertrange                                   3:30:05 3:33:52  486.-M30-34
3032. Unger Dennis                    GER Bad Nauheim                                 3:30:06 3:33:28  487.-M30-34
3033. Makunin Ilya                    GER Frankfurt                                   3:30:06 3:33:53  380.-M23-29
3034. Brang Lukas                     GER Ausbildungszentrum der Bauindustrie Kerpen  3:30:06 3:32:49   29.-M20-22
3035. Waßerka Boris                   GER Köln                                        3:30:06 3:30:33  330.-M50-54
3036. Thiele Frank                    GER LG MuLi                                     3:30:07 3:33:39  331.-M50-54
3037. Vogt Wolfgang                   GER SG Monheim                                  3:30:09 3:33:51  113.-M55-59
3038. Helbing Thomas                  GER TV Großostheim                              3:30:09 3:32:29  573.-M40-44
3039. Motonishi Takeshi               JPN Duesseldorf                                 3:30:10 3:34:02  488.-M30-34
3040. Walker David                    GBR London                                      3:30:10 3:33:47  489.-M30-34
3041. Breuser Simon                   GER Paris                                       3:30:10 3:30:13  490.-M30-34
3042. Demidovich Alexander            BLR Minsk                                       3:30:10 3:31:25  574.-M40-44
3043. Mantel Roman                    GER Markt-Steinacher                            3:30:12 3:31:41  332.-M50-54
3044. Schwert Maik                    GER Dresden                                     3:30:12 3:33:09  511.-M45-49
3045. Guinfolleau Joel                FRA Grand Angouleme Athletisme                  3:30:13 3:31:43   39.-M60-64
3046. Weyen Torsten                   GER Stärke Boschte Korschenbroich               3:30:14 3:33:58  575.-M40-44
3047. Torstensson Jonas               SWE Greve                                       3:30:14 3:33:25  512.-M45-49
3048. Gieser Michael                  GER Lg Gersbach                                 3:30:14 3:34:13  576.-M40-44
3049. Däublin Frieder                 GER TSG Germania Dossenheim                     3:30:14 3:33:39  576.-M40-44
3050. Gallardo Ruben                  MEX Zapopan                                     3:30:15 3:34:12  381.-M23-29
3051. Noll Peter                      GER Tsg Heidelberg                              3:30:16 3:33:16  513.-M45-49
3052. Duncan Paul                     GBR London Frontrunners                         3:30:17 3:34:13  514.-M45-49
3053. Schönpass Klaus                 GER DJK Fürsteneck                              3:30:17 3:32:49  333.-M50-54
3054. Petereit Jörg                   GER ASV Velo Venezia Dransfeld e.V.             3:30:18 3:32:18  334.-M50-54
3055. Hagel Joachim                   GER Maselheim                                   3:30:20 3:30:49  382.-M23-29
3056. Garcia Manuel                   ESP Marathonprojekt F/DA                        3:30:20 3:33:59  515.-M45-49
3057. Linde Stephan                   GER Triabolos Hamburg e.V.                      3:30:21 3:32:06  516.-M45-49
3058. Barraci Nima                    GER The Running Docs                            3:30:22 3:34:10  561.-M35-39
3059. Merbach Thomas                  GER Eisenach                                    3:30:22 3:32:37  578.-M40-44
3060. Bunnik Marijn                   NED ASICS Team                                  3:30:24 3:30:45  562.-M35-39
3061. Misuna Aliaksandr               BLR Minsk                                       3:30:25 3:32:51  491.-M30-34
3062. Friedel Andreas                 GER Turbine Merzhausen                          3:30:25 3:32:33  335.-M50-54
3063. Schnautz Sebastian              GER Team DECATHLON Neunkirchen                  3:30:27 3:34:49  492.-M30-34
3064. Mendez De La Maza Jeronimo      ESP Madrid                                      3:30:27 3:32:12  383.-M23-29
3065. Jovenaux Rémy                   FRA Estevelles                                  3:30:28 3:31:10  493.-M30-34
3066. Clement Yannick                 FRA Garche-Thionville                           3:30:29 3:35:02  563.-M35-39
3067. Dupont Romain                   BEL Gosselies                                   3:30:30 3:30:32  494.-M30-34
3068. Skrodzki Jan                    GER Bio Runner Rhein Main                       3:30:30 3:32:46  579.-M40-44
3069. Stoiber Jens                    GER Rsc 80 Reinheim                             3:30:30 3:33:45  384.-M23-29
3070. Würtz Pascal                    GER Kaiserslautern                              3:30:32 3:31:02  385.-M23-29
3071. Rauh Dominique                  GER Ries Hornets Nördlingen                     3:30:32 3:31:20  517.-M45-49
3072. Storck Markus                   GER Dieburg                                     3:30:32 3:32:19  580.-M40-44
3073. Froschhäuser Erwin              GER FC Santos                                   3:30:33 3:34:11  564.-M35-39
3074. Meiwes Johannes                 GER Idstein                                     3:30:33 3:33:12  114.-M55-59
3075. Bohr Werner                     GER Spiridon Frankfurt                          3:30:34 3:30:54   10.-M65-69
3076. Koppel Mati                     EST Jogeva Alevik                               3:30:36 3:32:21  115.-M55-59
3077. Siegel Stefan                   GER Team Reha-Zentrum Oldenburg                 3:30:37 3:32:36  581.-M40-44
3078. Gellert Mark                    GER Frankfurt                                   3:30:42 3:34:53  518.-M45-49
3079. Petermann Stefan                GER Doberlug-Kirchhain                          3:30:42 3:32:59  495.-M30-34
3080. Christensen Christian           DEN Kolding                                     3:30:43 3:31:15  386.-M23-29
3081. Eguren Asier                    ESP Berriz                                      3:30:43 3:33:55  519.-M45-49
3082. Kümmerle Joachim                GER Karlsruhe                                   3:30:44 3:33:18  336.-M50-54
3083. Widl Matthias                   AUT Hadres                                      3:30:45 3:31:54  496.-M30-34
3084. Mattelet Julien                 BEL Woluwe-Saint-Pierre                         3:30:48 3:35:13  565.-M35-39
3085. Skryvlia Alexander              RUS Bronnitsy                                   3:30:50 3:31:56  387.-M23-29
3086. Karanovic Alen                  GER FAIST-ChemTec                               3:30:50 3:32:38  582.-M40-44
3087. Grates Wolfgang                 GER TuS 1920 Jahn Hilfarth                      3:30:53 3:34:11   40.-M60-64
3088. Glauser Christophe              SUI Büren An Der Aare                           3:30:53 3:32:45  520.-M45-49
3089. Komjati Gabor                   HUN Maintal                                     3:30:53 3:34:19  583.-M40-44
3090. Negrea Marian                   GER Frankfurt                                   3:30:54 3:35:25  497.-M30-34
3091. Hilka Matthias                  GER LST Bruchköbel                              3:30:55 3:35:23  337.-M50-54
3092. Schmidt Carsten                 GER Rosdorf                                     3:30:56 3:31:04  521.-M45-49
3093. Carlin Frank                    GER Altlussheim                                 3:30:57 3:34:58  338.-M50-54
3094. Vogt Uwe                        GER Münster                                     3:30:58 3:34:36  339.-M50-54
3095. Merk Werner                     GER Tv Konstanz                                 3:30:58 3:33:44  116.-M55-59
3096. Klüwer Arne                     GER Schönwetterläufer                           3:30:59 3:32:03  522.-M45-49
3097. Heiliger Stephan                GER Turgi                                       3:31:01 3:32:04  340.-M50-54
3098. Boltres Hans-Jürgen             GER Frankfurt                                   3:31:01 3:31:27   11.-M65-69
3099. Dambis Alberts                  LAT Riga                                        3:31:02 3:31:25  388.-M23-29
3100. Fründt Hans-Jürgen              GER Lg Elmshorn                                 3:31:02 3:32:50   41.-M60-64
3101. Gudlevicius Vytas               LTU Vilnius                                     3:31:02 3:32:39  584.-M40-44
3102. Kenk Günther                    GER Quäl Dich Laufend                           3:31:03 3:32:23  566.-M35-39
3103. Bittner Benjamin                GER TV Eschhofen                                3:31:03 3:32:28  567.-M35-39
3104. Dicks Christopher               GER Baumberge                                   3:31:04 3:33:29  498.-M30-34
3105. Kreis Dieter                    GER Bruchköbel                                  3:31:05 3:34:47  585.-M40-44
3106. Blomeier Malte                  GER Schermbeck                                  3:31:06 3:34:47  586.-M40-44
3107. Kress Alexander                 GER SSG Bensheim Triathlon                      3:31:09 3:31:28  523.-M45-49
3108. Paul Shiva Shankar              GER Bangladesh Laufverein                       3:31:09 3:33:19  341.-M50-54
3109. Baptista Paulo                  POR Bodes Athletic Association                  3:31:10 3:32:35  587.-M40-44
3110. Friedrich Andreas               GER Active Sportshop Bielefeld                  3:31:13 3:35:22  117.-M55-59
3111. Bacqueville Morgan              FRA Neuville Saint Vaast                        3:31:16 3:34:51  389.-M23-29
3112. Weber Sven                      GER Frankfurt                                   3:31:16 3:33:59  568.-M35-39
3113. Schirmann Philippe              FRA Bischheim                                   3:31:17 3:32:09  342.-M50-54
3114. Brenner Nicolas                 DEN Gentofte                                    3:31:18 3:33:02  569.-M35-39
3115. Zeuner Mike                     GER Gummibeine Petterweil                       3:31:22 3:33:30  524.-M45-49
3116. Graf Hendrik                    GER Running Team Graf                           3:31:23 3:33:37  570.-M35-39
3117. Schulz Stephan                  GER Mörfelden-Walldorf                          3:31:24 3:35:17  499.-M30-34
3118. Sturm Lukas                     GER Bad Homburg                                 3:31:24 3:35:18  500.-M30-34
3119. Knoblauch Ingo                  GER Nideggen                                    3:31:25 3:33:07  343.-M50-54
3120. Angele Werner                   GER Heidelberg                                  3:31:25 3:31:29  344.-M50-54
3121. Hadbawnik Frank                 GER TV Rodenbach                                3:31:25 3:31:36  525.-M45-49
3122. Kost Benjamin                   GER ETSV Lauda                                  3:31:26 3:32:53  501.-M30-34
3123. Nahrwold Christian              GER Hamburg Running e.V.                        3:31:28 3:33:26  526.-M45-49
3124. Ringlstetter Eddy               GER LT Hanau/Bruchköbel                         3:31:28 3:33:00  345.-M50-54
3125. Breitenlohner Andreas           GER Ruhpolding                                  3:31:28 3:33:23  571.-M35-39
3126. Connolly John                   IRL Galway                                      3:31:29 3:32:32  346.-M50-54
3127. Raatz Wolfgang                  GER TG Camberg                                  3:31:32 3:33:20  118.-M55-59
3128. Schmidt Christian               GER UNGER Laufteam                              3:31:32 3:32:57  118.-M55-59
3129. Daniel Oliver                   GER Attersheim                                  3:31:32 3:35:19  572.-M35-39
3130. Andermann Lars                  GER FLA                                         3:31:33 3:32:49  527.-M45-49
3131. Gertig Manfred                  GER BSG Merck                                   3:31:34 3:34:10  573.-M35-39
3132. Maßem Jakob                     GER ELT Großheubach                             3:31:34 3:32:10  574.-M35-39
3133. Heinimann Martin                SUI Lüterkofen                                  3:31:35 3:32:35  347.-M50-54
3134. Naumann Sven                    GER Darmstadt                                   3:31:35 3:34:12  588.-M40-44
3135. Bratlie Christian               NOR Rasta                                       3:31:35 3:35:17  589.-M40-44
3136. Burger Rainer                   GER Stadtmarathon Würzburg e.V.                 3:31:35 3:35:31  348.-M50-54
3137. Codd Russell                    GBR Preston Harriers                            3:31:36 3:35:42  528.-M45-49
3138. Busenius Aljoscha               GER RC Lüdenscheid                              3:31:37 3:33:30   30.-M20-22
3139. Adler Harry                     GER Ostfriesland                                3:31:38 3:35:34  590.-M40-44
3140. Fernström Gustav                SWE Stockholm                                   3:31:38 3:34:23  575.-M35-39
3141. Philipp Andreas                 GER Eddersheim                                  3:31:39 3:33:14  349.-M50-54
3142. Dobschal Robert                 GER Berlin                                      3:31:40 3:32:51  576.-M35-39
3143. Popescu Dragos                  ROU Zwolle                                      3:31:41 3:35:01  577.-M35-39
3144. Kerlisch Andreas                GER Downhill Runners                            3:31:44 3:32:40  350.-M50-54
3145. Taveras Adolfo                  GER Hochland Kaffee                             3:31:46 3:32:41  120.-M55-59
3146. Hoche Holger                    GER LG Odenwald                                 3:31:46 3:31:52  591.-M40-44
3147. Brolin Hans                     SWE Runacademy IF                               3:31:47 3:32:33  121.-M55-59
3148. Ossa Matthias                   GER Team HÜÄH                                   3:31:47 3:35:04  578.-M35-39
3149. Jacobsen Niels-J?rgen           DEN Fessor Sport                                3:31:48 3:34:14  122.-M55-59
3150. Liden Richard                   SWE Kinna                                       3:31:49 3:33:13  592.-M40-44
3151. Parras Miguel                   ESP Biznaga Team                                3:31:50 3:34:55  579.-M35-39
3152. Tews Mario                      GER Team Moretti                                3:31:50 3:32:06  529.-M45-49
3153. Nartsissov Mikhail              RUS Moscow                                      3:31:52 3:33:24  530.-M45-49
3154. Lanz Thomas                     GER Frankfurt                                   3:31:53 3:35:22  390.-M23-29
3155. Flott Guido                     GER Vällingby                                   3:31:53 3:34:52  531.-M45-49
3156. Mock Gerd                       GER SV 1921 Diedorf e.V                         3:31:53 3:32:33  351.-M50-54
3157. Nguyen Quang Huy                VIE Frankfurt Am Main                           3:31:54 3:34:20  502.-M30-34
3158. Osenniy Igor                    RUS Saint-Petersburg                            3:31:55 3:33:03  352.-M50-54
3159. Blackmore Jamie Michael         GBR Hampton Hill                                3:31:55 3:35:29  580.-M35-39
3160. Altmeyer Eric                   GER Bliesransbach                               3:31:55 3:32:35  593.-M40-44
3161. Korf Jürgen                     GER Hamburg                                     3:31:55 3:34:30  353.-M50-54
3162. Braun Jürgen                    GER SV Fun-Ball Dortelweil                      3:31:56 3:33:13  354.-M50-54
3163. Oswald Denis                    GER Mühlfeldring-Gäng                           3:31:56 3:32:34  594.-M40-44
3164. Pietrzyk Günther                GER SGD Süd Neustadt                            3:31:58 3:36:23  532.-M45-49
3165. Dinkel Philipp                  GER Stadtmarathon Würzburg e.V.                 3:31:59 3:35:38   42.-M60-64
3166. Booth James                     GBR Ashford                                     3:32:00 3:32:08  595.-M40-44
3167. Schmitt Claude                  FRA Feg Athlé                                   3:32:02 3:35:20   43.-M60-64
3168. Häufglöckner Jürgen             GER ELT Großheubach                             3:32:03 3:36:03  123.-M55-59
3169. Grötzner Roland                 GER Sport Ruscher Team                          3:32:03 3:34:39  355.-M50-54
3170. Kerkering Stephan               GER LSF Münster                                 3:32:04 3:32:11  356.-M50-54
3171. Hansert Dieter                  GER Roadrunners Südbaden                        3:32:06 3:36:35  357.-M50-54
3172. Erbe Daniel                     GER Bad Homburg                                 3:32:08 3:35:08  581.-M35-39
3173. Drube Ralf                      GER Staufenberg                                 3:32:10 3:32:38  358.-M50-54
3174. Engelhardt Karsten              GER Obrigheim-Asbach                            3:32:10 3:32:52  582.-M35-39
3175. Holzwart Holger                 GER Stadtwerke Pforzheim                        3:32:10 3:32:17  359.-M50-54
3176. Ernst Marco                     GER Atemlos                                     3:32:11 3:32:15  596.-M40-44
3177. Happe Wolfgang                  GER SV Ohmenhausen                              3:32:18 3:36:07  597.-M40-44
3178. Wasser Sebastien                FRA Storky Runners                              3:32:18 3:35:08  533.-M45-49
3179. Schlaier Joachim                GER Roadrunners Südbaden                        3:32:19 3:34:39  534.-M45-49
3180. Peura Esko                      FIN Helsinki                                    3:32:19 3:34:17  360.-M50-54
3181. Hammerschick Jürgen             GER Bio Runner Rhein Main                       3:32:20 3:35:58  361.-M50-54
3182. Monteiro Paulo                  FRA Selestat                                    3:32:21 3:36:11  583.-M35-39
3183. Choin Laurent                   FRA Aunis Sud Triathlon                         3:32:21 3:32:47  124.-M55-59
3184. Tudoux Guillaume                GER Eltville                                    3:32:24 3:35:55  598.-M40-44
3185. Wagenleiter Jens                GER Hildesheim Itzum                            3:32:25 3:33:35  362.-M50-54
3186. Naundorf Oliver                 GER Hüttenberger Land Läufer                    3:32:25 3:34:13  599.-M40-44
3187. Fischer Hervé                   FRA Illkirch Graffenstaden                      3:32:25 3:35:19  503.-M30-34
3188. Lutz Rüdiger                    GER Hannover                                    3:32:25 3:36:05  535.-M45-49
3189. Dornig Rene                     GER P&G running                                 3:32:26 3:35:41  391.-M23-29
3190. Schütte Lucas                   GER Frankfurt Am Main                           3:32:27 3:32:59   31.-M20-22
3191. Diaz Walter                     ARG Capital Federal                             3:32:29 3:33:39  536.-M45-49
3192. Klatt Tobias                    GER LAZ Iserlohn                                3:32:29 3:35:25  392.-M23-29
3193. Blomster Pontus                 ALA Mariehamn                                   3:32:31 3:33:11  537.-M45-49
3194. Wächtershäuser Til              GER Marburg                                     3:32:32 3:36:42  538.-M45-49
3195. Van Gysegem Stijn               BEL ECB Running Section                         3:32:32 3:36:13  504.-M30-34
3196. Quentin Jakob Laszlo            GER Frankfurt Am Main                           3:32:33 3:36:58  393.-M23-29
3197. Kelly Philip                    GBR Sheffield                                   3:32:36 3:33:15  539.-M45-49
3198. Wilczek Stephan                 GER Frankfurt                                   3:32:36 3:34:32  540.-M45-49
3199. Moraes Cristiano                BRA Sandro Performance                          3:32:36 3:35:02  540.-M45-49
3200. Swiecki Pawel                   POL Warszawa                                    3:32:38 3:34:57   44.-M60-64
3201. Pütz Markus                     GER Turgi                                       3:32:38 3:36:42  363.-M50-54
3202. Krummen-Bojer Frank             GER SUS Darme                                   3:32:38 3:36:51  542.-M45-49
3203. Merting Manfred                 GER SUS Darme                                   3:32:39 3:36:51  543.-M45-49
3204. Wagner Karsten                  GER SUS Darme                                   3:32:39 3:36:51  364.-M50-54
3205. Kobbach Jan                     GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:32:40 3:36:25  600.-M40-44
3206. Castelli Giuseppe               ITA Luxembourg                                  3:32:40 3:33:08  584.-M35-39
3207. Deikert Jens                    GER FreundeDerBergDE                            3:32:42 3:33:01  544.-M45-49
3208. Orlowski Bernd                  GER Gelsenkirchen                               3:32:42 3:33:18   45.-M60-64
3209. Gross Thorsten                  GER sportTREND Ultralauf- und Triathlonteam     3:32:44 3:36:16  585.-M35-39
3210. Wösthoff Andre                  GER Ennigerloh                                  3:32:45 3:35:54  586.-M35-39
3211. Leßmann Levin                   GER Codex Steinsfurt                            3:32:46 3:41:13  394.-M23-29
3212. Schmidt-Schoormann Karsten      GER Tus Griesheim                               3:32:48 3:34:11  365.-M50-54
3213. Winzer Marc                     GER Lauffreunde St. Georgen                     3:32:50 3:36:20  545.-M45-49
3214. Haack Michael                   GER Veitshöchheim                               3:32:51 3:32:54  601.-M40-44
3215. Pettinicchio Oreste             ITA Torremaggiore                               3:32:52 3:33:05  602.-M40-44
3216. Martens Dennis                  GER Swiss International Air Lines               3:32:52 3:36:01  587.-M35-39
3217. Halvorsen Aage                  NOR Oslo                                        3:32:53 3:34:31  588.-M35-39
3218. Laß Carsten                     GER SV Probsteierhagen                          3:32:54 3:34:58  603.-M40-44
3219. Clavaud Gilles                  FRA Isle Jourdain                               3:32:54 3:33:00  125.-M55-59
3220. Zöller Mario                    GER Werneck                                     3:32:55 3:33:14  589.-M35-39
3221. Engel Ingo                      GER Mainova                                     3:32:55 3:36:04  604.-M40-44
3222. Jungeilges Philipp              GER Gera                                        3:32:55 3:36:52  395.-M23-29
3223. Schweickert Frank               GER Nußloch                                     3:32:56 3:33:51  605.-M40-44
3224. Dieball Björn                   GER Stade                                       3:32:57 3:35:22  606.-M40-44
3225. Storandt Oliver                 GER Pace Pack Runners                           3:32:58 3:33:58  505.-M30-34
3226. Medina Pulido Antonio           ESP Lezama                                      3:32:59 3:34:25  607.-M40-44
3227. Hirsch Andreas                  GER Sportfreunde Forchheim                      3:33:00 3:36:49  590.-M35-39
3228. Henriksson Jan                  FIN Jakobstad                                   3:33:00 3:40:26  546.-M45-49
3229. Pust Alexander                  GER 1. Eichsfelder SC e. V. Team TriSicherung   3:33:01 3:33:25  591.-M35-39
3230. Blandin Olivier                 FRA Athletic Brunoy Club-091079FFA              3:33:03 3:34:51  608.-M40-44
3231. Beyer Matthias                  GER SV Blau-Weiß Bürgel                         3:33:05 3:33:12  592.-M35-39
3232. Cronin Denis                    IRL Mallow                                      3:33:05 3:36:57  126.-M55-59
3233. Weeser Thomas                   GER Bingen                                      3:33:05 3:37:18  366.-M50-54
3234. Ell Markus                      GER Oberkircher Winzer                          3:33:06 3:37:45  609.-M40-44
3235. Neubaum Thomas                  GER SpVgg Greuther Fürth                        3:33:07 3:35:11  610.-M40-44
3236. Solheim Leifkristian            NOR Oslo                                        3:33:08 3:37:19  367.-M50-54
3237. Witkowski Damian                POL Krotoszyn                                   3:33:08 3:33:55  593.-M35-39
3238. Semsch Christoph                GER KCR Sindlingen / Triathlon                  3:33:09 3:36:51  506.-M30-34
3239. Scholze Andreas                 GER TVG Düsseldorf                              3:33:10 3:33:38  368.-M50-54
3240. Blomquist Jens                  SWE Stockholm                                   3:33:12 3:36:57  507.-M30-34
3241. Gasper Dennis                   GER Run Squad CGN                               3:33:12 3:35:07  508.-M30-34
3242. von Gleichen Tassilo            GER Frankfurt River Runners                     3:33:13 3:35:22  509.-M30-34
3243. Gastmann Daniel                 GER Physiovit Flörsheim                         3:33:13 3:35:36  611.-M40-44
3244. Roßbach Sascha                  GER Rodgau                                      3:33:14 3:35:15  612.-M40-44
3245. Reitemeier Robert               GER Solinger LC                                 3:33:15 3:36:17  510.-M30-34
3246. Peters Swen                     GER Dortmund                                    3:33:15 3:35:20  594.-M35-39
3247. Engel Manuel                    GER Oedheim                                     3:33:17 3:35:33  396.-M23-29
3248. Gimeno De La Hoz Javier         ESP Xispis                                      3:33:19 3:36:58  397.-M23-29
3249. Morlat Julien                   FRA ECB Running Section                         3:33:20 3:34:34  595.-M35-39
3250. Müllerleile Max                 GER Oberursel                                   3:33:21 3:39:22  511.-M30-34
3251. Jonscher Ralph                  GER Jonscher-Gang                               3:33:22 3:35:06  369.-M50-54
3252. Kolb Daniel                     GER Kassel                                      3:33:22 3:34:00  512.-M30-34
3253. Hoffmeyer Thomas                GER LAC Langenhagen                             3:33:22 3:36:33  547.-M45-49
3254. Graeber Jürgen                  GER LAC Langenhagen                             3:33:23 3:36:33    1.-M70-74
3255. Naber Peter                     GER EOSC Offenbach                              3:33:23 3:36:51  548.-M45-49
3256. Aubert Guillaume                FRA EUMETSAT Runners Club                       3:33:26 3:33:42  613.-M40-44
3257. Bonfadini Davide                ITA Free-zone                                   3:33:26 3:34:56  614.-M40-44
3258. Bonalumi Alessandro             ITA ESC SSD                                     3:33:26 3:34:56  615.-M40-44
3259. Eckhardt Jan                    GER TW Göttingen v. 1861                        3:33:27 3:35:19  513.-M30-34
3260. Trampe Broch Magnus             DEN NBRO                                        3:33:28 3:37:04   32.-M20-22
3261. Schmitz Andreas                 GER Hennef                                      3:33:28 3:37:48  514.-M30-34
3262. Haug Simon                      GER TSV Neustadt                                3:33:28 3:37:15  596.-M35-39
3263. Davison Tom                     GER Officers Mess Barker Barracks               3:33:31 3:36:54  398.-M23-29
3264. Hammad Karim                    GBR Wirral                                      3:33:33 3:35:58  399.-M23-29
3265. Komischke Michael               GER Run4fun Greven e.V.                         3:33:34 3:38:35  616.-M40-44
3266. Knospe Jörg                     GER SV Turbine Neubrandenburg                   3:33:35 3:34:34   46.-M60-64
3267. Zimmermann Eike Dirk            GER Die-Kaltduscher de                          3:33:35 3:36:22  549.-M45-49
3268. Andreas Kircher                 GER Darmstadt                                   3:33:36 3:37:40  370.-M50-54
3269. Schneider Andreas               GER Aurich                                      3:33:37 3:35:09  127.-M55-59
3270. Britz Wolfgang                  GER Software AG                                 3:33:39 3:36:55  515.-M30-34
3271. Boeker Philipp                  GER Erfurt                                      3:33:40 3:33:45  516.-M30-34
3272. Räihä Kim                       FIN Espoo                                       3:33:40 3:33:48  597.-M35-39
3273. Maier Thomas                    GER MTV 1846 Gießen                             3:33:41 3:38:23  550.-M45-49
3274. Schmoelz Patrick                AUT Laufend Reisen                              3:33:43 3:37:23  400.-M23-29
3275. Puderbach Stefan                GER Solinger LC                                 3:33:43 3:36:43  598.-M35-39
3276. Mieck Michael                   GER FC Gerlingen                                3:33:46 3:36:00  551.-M45-49
3277. Anliker Dominic                 SUI Free Runners Grenchen                       3:33:47 3:37:44  401.-M23-29
3278. Gessler Juergen                 GER Stuttgart                                   3:33:47 3:37:25  371.-M50-54
3279. Reuter Uli                      GER TSG Kleinostheim                            3:33:49 3:33:53  128.-M55-59
3280. Knoth Gunar                     GER Frankfurt                                   3:33:49 3:33:52  517.-M30-34
3281. Barkway Michael                 ENG Romford                                     3:33:49 3:36:43  372.-M50-54
3282. Ligocki Joachim                 GER run4pänz                                    3:33:49 3:37:31  129.-M55-59
3283. Schmitt Luc                     LUX Kehlen                                      3:33:51 3:38:19  617.-M40-44
3284. Rühling Markus                  GER TV Hessisch Lichtenau                       3:33:51 3:34:51  552.-M45-49
3285. Laitinen Lauri                  FIN Espoo                                       3:33:51 3:33:57  599.-M35-39
3286. Janssen Andre                   GER Tri-Team Tv Schiefbahn                      3:33:52 3:38:26  618.-M40-44
3287. Stratford Ben                   GBR Dacorum & Tring AC                          3:33:52 3:38:17  518.-M30-34
3288. Poeschke Sven                   GER Frankfurt                                   3:33:54 3:35:49  619.-M40-44
3289. Jakob Markus                    GER Pegnitz                                     3:33:54 3:34:11  373.-M50-54
3290. Bogdanov Maxim                  RUS Novosibirsk                                 3:33:57 3:33:59  620.-M40-44
3291. Raedts Stefan                   NED Venlo                                       3:33:57 3:38:28  600.-M35-39
3292. Braun Ralf                      GER Dortmund                                    3:33:57 3:38:32  601.-M35-39
3293. Dalitz Martin                   GER Leipzig                                     3:33:58 3:36:59  130.-M55-59
3294. Hebebrand Lukas                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:33:58 3:34:43  402.-M23-29
3295. Obermaier Benjamin              GER TSV Dietenheim 1872 e.V.                    3:33:58 3:37:59  602.-M35-39
3296. Elsheimer Oliver                GER Triteam Driburg                             3:33:59 3:37:31  603.-M35-39
3297. Kraft Sebastian                 GER SSC Hanau-Rodenbach                         3:33:59 3:35:32  604.-M35-39
3298. Kroboth Daniel                  GER Hunteburger SV                              3:33:59 3:37:43  605.-M35-39
3299. Mahnken Daniel                  GER VfL Ummeln                                  3:33:59 3:35:42  621.-M40-44
3300. Munder Stefan                   GER Freiburg                                    3:34:00 3:36:51  606.-M35-39
3301. Gayol Arturo                    GER Friedrichsdorf                              3:34:00 3:37:34  553.-M45-49
3302. Sits Arturs                     LAT Riga                                        3:34:02 3:37:48  519.-M30-34
3303. Berghoff Philip                 GER Team beVegt.de                              3:34:02 3:38:00  520.-M30-34
3304. Semrau Martin                   GER Kriftel                                     3:34:04 3:37:23  521.-M30-34
3305. Nitzsche Candy                  GER SV Weiherhof                                3:34:04 3:37:02  622.-M40-44
3306. Albert Florian                  GER Mainova                                     3:34:05 3:37:47  623.-M40-44
3307. Kaminsky Christoph              GER Böblingen                                   3:34:07 3:36:06  554.-M45-49
3308. Singer Patrick                  GER Höringen                                    3:34:08 3:38:48  522.-M30-34
3309. Markus Lutz                     GER Spiridon Frankfurt                          3:34:08 3:38:34  374.-M50-54
3310. Koschel Sebastian               GER GEALAN TriTeam IfL Hof                      3:34:08 3:36:10  523.-M30-34
3311. Pemsel Dennis                   GER ASICS FrontRunner                           3:34:09 3:36:10  524.-M30-34
3312. Täuber Jürgen                   GER Lauf mit Jesus                              3:34:09 3:38:57  555.-M45-49
3313. Müller Johannes                 GER SG Frankfurt-Nied                           3:34:10 3:35:23  607.-M35-39
3314. Schmidt Dirk                    GER Labor Koblenz                               3:34:11 3:35:46  624.-M40-44
3315. Kibler Herve                    FRA Wittenheim                                  3:34:11 3:38:54  556.-M45-49
3316. Müller Klaus                    GER TSV Weilheim                                3:34:14 3:34:38  625.-M40-44
3317. Hensel Thomas                   GER LG Nord Berlin Ultrateam                    3:34:14 3:35:54  557.-M45-49
3318. Johnen, Walter K.               GER VfL Ostelsheim                              3:34:14 3:37:21    2.-M70-74
3319. Welzel Mirko                    GER SG Wildsachsen                              3:34:16 3:38:07  626.-M40-44
3320. Wernli Chris                    GER Fitness First Running Team                  3:34:16 3:37:10  558.-M45-49
3321. Alig Benjamin                   GER #WERUNFRANKFURT                             3:34:17 3:37:26  525.-M30-34
3322. Magill René                     GER SRL Triathlon Koblenz / Team Erdinger AF    3:34:18 3:34:23  627.-M40-44
3323. Fabian Günter                   GER LG Rüsselsheim                              3:34:18 3:34:30  131.-M55-59
3324. Ihrig Manuel                    GER Finkenbach                                  3:34:21 3:34:27  608.-M35-39
3325. Kegel Jürgen                    GER MTG Mannheim Running                        3:34:21 3:37:13  375.-M50-54
3326. Misch Olaf                      GER Melsungen                                   3:34:22 3:35:19  559.-M45-49
3327. De Toledo Ramos Alexandre       BRA Alex                                        3:34:22 3:35:38  609.-M35-39
3328. Berger Ron                      GER Frankfurt                                   3:34:23 3:37:41  560.-M45-49
3329. Willner Detlef                  GER Mettmann                                    3:34:23 3:36:45  132.-M55-59
3330. Gemes Benjamin                  GER Memmingen                                   3:34:24 3:38:14  610.-M35-39
3331. Lücke Benedict                  GER Maintal                                     3:34:24 3:34:39   33.-M20-22
3332. Echevarria Daniel               ESP Durango                                     3:34:25 3:37:37  611.-M35-39
3333. Mensching Helge                 GER RC Blau Gelb Langenhagen                    3:34:26 3:38:54  526.-M30-34
3334. Mensching Eike                  GER SC Altwarmbüchen                            3:34:26 3:38:54   34.-M20-22
3335. Donath Dirk                     GER Sandbox Warriors                            3:34:27 3:36:28  561.-M45-49
3336. Letsch Wolfram                  GER Tv 03 Heringen                              3:34:27 3:34:47  133.-M55-59
3337. Zollner Thomas                  GER Nürnberg                                    3:34:29 3:36:28  612.-M35-39
3338. Hahn Thomas                     GER Team Klinikum Nürnberg                      3:34:29 3:36:28  376.-M50-54
3339. Schaus Detlev                   GER Warum Mache Ich das                         3:34:29 3:38:09  377.-M50-54
3340. Goedecke Martin                 GER Frankfurt                                   3:34:30 3:38:10  613.-M35-39
3341. Ferraretto Gian Mario           ITA 2002 MARATHON CLUB                          3:34:30 3:36:09  134.-M55-59
3342. Huesmann Yannik                 GER Köln                                        3:34:32 3:35:52   35.-M20-22
3343. Reinhardt Steffen               GER Bensheim                                    3:34:32 3:37:10  562.-M45-49
3344. Qualli Andrea                   ITA A S D Fincantieri Atletica Monfalcone       3:34:32 3:36:19  628.-M40-44
3345. Müller Markus                   GER Fls Speed Team                              3:34:32 3:36:27  614.-M35-39
3346. Behnen Oliver                   SUI Zug                                         3:34:32 3:36:59  378.-M50-54
3347. Scheffler Peter                 AUT Wiener Neustadt                             3:34:33 3:35:03  379.-M50-54
3348. Orozco Ian                      GER Berlin                                      3:34:33 3:38:06  629.-M40-44
3349. Foerster Heinrich               GER Tricologne                                  3:34:34 3:36:03  563.-M45-49
3350. König Florian                   GER Team Fragu                                  3:34:35 3:38:47  615.-M35-39
3351. Neubert Karl                    GER Mainz                                       3:34:36 3:37:30  403.-M23-29
3352. Schad Andreas                   GER MTG Mannheim Triathlon                      3:34:37 3:38:57  564.-M45-49
3353. Daucourt Julien                 SUI SDI RUN                                     3:34:37 3:36:20  630.-M40-44
3354. Stahl Horst                     GER Team Racesolution                           3:34:38 3:35:54  380.-M50-54
3355. Brown Kevin                     GBR Sunderland                                  3:34:39 3:38:04  381.-M50-54
3356. Dinter Sebastian                GER Frankfurt Am Main                           3:34:40 3:37:06   36.-M20-22
3357. Yonas Ran                       ISR Gane Tikva                                  3:34:40 3:37:12  631.-M40-44
3358. Vetterli John                   SUI Arlesheim                                   3:34:41 3:38:20  616.-M35-39
3359. Dupuis Xavier                   FRA Dampmart                                    3:34:42 3:38:25  632.-M40-44
3360. Ringeisen Peter                 GER LSG Goldener Grund Selters                  3:34:43 3:37:18  633.-M40-44
3361. Anders Christoph                GER Oldenburg                                   3:34:44 3:36:24  527.-M30-34
3362. Vada Geir-Arne                  NOR Trondelag PIL                               3:34:44 3:36:55  634.-M40-44
3363. Albrecht Martin                 GER Erlenbach                                   3:34:46 3:38:02  382.-M50-54
3364. Weiler Markus                   GER Wadern                                      3:34:46 3:38:43  565.-M45-49
3365. Bourguignon Xavier              FRA Pierrevillers                               3:34:46 3:39:19  566.-M45-49
3366. Neugebauer Alfred               GER Mr & Mrs Smith                              3:34:46 3:36:40  567.-M45-49
3367. Streithoff Benjamin             GER Frankfurt                                   3:34:48 3:39:24  528.-M30-34
3368. Zimmer Jürgen                   GER Berufsfeuerwehr Offenbach                   3:34:50 3:35:04  135.-M55-59
3369. Rojak Edmund                    GER SG Sendenhorst                              3:34:51 3:37:19  568.-M45-49
3370. Huber Günther                   GER LLG Wonnegau                                3:34:52 3:36:37  569.-M45-49
3371. Leiendecker Bernd               GER Bonn                                        3:34:54 3:37:22  635.-M40-44
3372. Di Gabriele Giorgio             ITA giorgio hair                                3:34:57 3:38:47  570.-M45-49
3373. Jung Thomas                     GER Nicht ZugewieseN                            3:34:57 3:38:28  571.-M45-49
3374. Koshin Viktor                   GER Bad Oeynhausen                              3:34:57 3:37:56  617.-M35-39
3375. Pereira Alexandre               BRA Brasilia                                    3:34:58 3:36:21  572.-M45-49
3376. Willems Marcel                  GER Longkamp                                    3:34:58 3:37:35  618.-M35-39
3377. Friedrich Matthias              GER TSV Dresden                                 3:34:59 3:36:25  573.-M45-49
3378. Gschaider Christian             AUT Leimüller Racing Team                       3:35:01 3:35:41  636.-M40-44
3379. Hanisch Dirk                    GER #WERUNFRANKFURT                             3:35:01 3:38:52  383.-M50-54
3380. Schneider Hans-Christoph        GER Bio Runner Rhein Main                       3:35:04 3:35:18  384.-M50-54
3381. Becker Markus                   GER Arnstadt                                    3:35:05 3:39:34  385.-M50-54
3382. Scheffler Dominik               AUT Wiener Neustadt                             3:35:06 3:35:34  529.-M30-34
3383. Oimdina Choukri                 MAR Casablanca                                  3:35:09 3:38:08  637.-M40-44
3384. Degen Dagobert                  GER Leonberg                                    3:35:10 3:35:12  386.-M50-54
3385. Stiens Dominik                  GER Lg Volldampf Clarholz                       3:35:10 3:35:30  619.-M35-39
3386. Domann Axel                     GER Beckenrandspringer                          3:35:10 3:35:18  387.-M50-54
3387. Holdeew Denis                   GER Heidelberg                                  3:35:12 3:39:21  404.-M23-29
3388. Wolking Clemens                 GER LSF Münster                                 3:35:13 3:38:00  136.-M55-59
3389. Steimer Alfred                  GER Karlstadt                                   3:35:14 3:39:19  574.-M45-49
3390. Slessor Tony                    GBR Aberdeen                                    3:35:14 3:39:19  137.-M55-59
3391. Stumpenhagen Timo               GER ASICS FrontRunner                           3:35:15 3:38:30  530.-M30-34
3392. Cohen Uri                       ISR Ramat Hasharon                              3:35:15 3:38:16  388.-M50-54
3393. Doura Yuji                      JPN Halstenbek                                  3:35:16 3:35:27  638.-M40-44
3394. Pönisch Florian                 GER Epfendorf                                   3:35:17 3:35:35  531.-M30-34
3395. Krebs Marcel                    GER Team Klinikum Nürnberg                      3:35:17 3:37:59  405.-M23-29
3396. Goldenstein Sven                GER Hohenhameln                                 3:35:19 3:36:56  575.-M45-49
3397. Maloney Mark                    IRL Lucan                                       3:35:19 3:36:34  620.-M35-39
3398. Hreinsson Johannes              ISL Mikkeller Running Club                      3:35:20 3:35:33  639.-M40-44
3399. Reuter Oliver                   GER DJK Bad Homburg                             3:35:21 3:36:48  576.-M45-49
3400. Bott Kilian                     GER SV Frankenheim                              3:35:21 3:39:22  389.-M50-54
3401. Fumagalli Paolo                 ITA Santa Maria Hoe                             3:35:25 3:35:56  532.-M30-34
3402. Lohmaier Luck                   GER TSV Emmering                                3:35:28 3:35:33  390.-M50-54
3403. Kutschera Frank                 GER Marburg                                     3:35:29 3:35:30  577.-M45-49
3404. Bankhammer Martin               AUT Dachstein Extrem Obertraun                  3:35:30 3:38:58  640.-M40-44
3405. Schreiner Kevin Karl            GER Frankfurt                                   3:35:30 3:40:03  621.-M35-39
3406. Wünsch Michael                  GER Hochheim                                    3:35:32 3:37:03  578.-M45-49
3407. Wilhelm Florian                 GER Bitburg                                     3:35:32 3:38:18  622.-M35-39
3408. Borge Bjornulf                  NOR Drammen                                     3:35:32 3:40:38  138.-M55-59
3409. Lüftenegger Norbert             AUT powerinsole.com / Leimüller Racing Team     3:35:32 3:36:13  641.-M40-44
3410. Cuny Christian                  FRA Villeurbanne                                3:35:32 3:39:11  139.-M55-59
3411. Reuter Andreas                  GER Kürnach                                     3:35:33 3:39:28  642.-M40-44
3412. Füllmann Carsten                GER Leichlingen                                 3:35:34 3:39:47  406.-M23-29
3413. Mussgnug Volker                 GER FC Singen 04                                3:35:34 3:39:55  140.-M55-59
3414. Braem Wouter                    GER Frankfurt-Am-Main                           3:35:35 3:36:49  643.-M40-44
3415. Wolf Clemens                    GER Bad Homburg                                 3:35:36 3:36:47  407.-M23-29
3416. Koch Daniel                     GER Wartmannsroth-Dittlofsroda                  3:35:36 3:38:50  408.-M23-29
3417. Sebode Andreas                  GER ASV Velo Venezia Dransfeld e.V.             3:35:37 3:35:50  391.-M50-54
3418. Keefer Jan                      GER Verein f.Christbaumloberei u. FFF           3:35:37 3:38:45  409.-M23-29
3419. Fries Timo                      GER Stockstadt A. Main                          3:35:39 3:39:23  623.-M35-39
3420. Kurton Matt                     GBR Winchester                                  3:35:39 3:37:39  623.-M35-39
3421. Ferstl Kay                      GER Großostheim                                 3:35:39 3:35:57  625.-M35-39
3422. Burgard Thomas                  GER LG Einrich                                  3:35:42 3:38:23  392.-M50-54
3423. Dorn Artur                      GER Team Dorn                                   3:35:42 3:38:03  579.-M45-49
3424. Enkler Otto                     GER LC Donnersberg                              3:35:43 3:38:55  141.-M55-59
3425. Jeric Sascha                    GER TSG Kaiserslautern                          3:35:44 3:36:03  644.-M40-44
3426. Kliebenstein Uwe                GER Chaos Racing Team                           3:35:44 3:40:16  393.-M50-54
3427. Christensen Niels               DEN Viborg                                      3:35:46 3:35:59  645.-M40-44
3428. Pestel Lars                     GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:35:46 3:38:25  580.-M45-49
3429. Andreas Jan                     GER Hofheim                                     3:35:48 3:40:26  626.-M35-39
3430. Brauner Gerd                    GER B.Braun " IT moves "                        3:35:49 3:39:32  581.-M45-49
3431. De Luis De Blas Ignacio         ESP Xispis                                      3:35:49 3:39:28  410.-M23-29
3432. Franke Daniel                   GER Offenbach                                   3:35:53 3:38:48  646.-M40-44
3433. Klunder Peter                   GER Velbert                                     3:35:55 3:39:54  647.-M40-44
3434. Jesswein Walter                 GER MTV Gifhorn                                 3:35:56 3:36:57   47.-M60-64
3435. Loewe Andreas                   GER LG Bad Soden/Sulzbach/Neuenhain             3:35:56 3:36:43  582.-M45-49
3436. Stavropoulos Kostas             GRE Athens                                      3:35:57 3:36:23  627.-M35-39
3437. Goldmann Mario                  GER Duderstadt                                  3:35:58 3:40:06  648.-M40-44
3438. Kasting Hauke                   GER Gt Bremen                                   3:35:59 3:39:55  394.-M50-54
3439. Held Thoralf                    GER USV Erfurt                                  3:36:00 3:39:51  395.-M50-54
3440. Schmit Jeff                     LUX Doncols                                     3:36:01 3:38:00  649.-M40-44
3441. Gbellu Chiir                    GER Frankfurt Am Main                           3:36:02 3:36:08  533.-M30-34
3442. Eckart Peter                    GER RunTime Error 42.195                        3:36:03 3:38:37  396.-M50-54
3443. Gräbner Steffen                 GER Runstoppable                                3:36:03 3:39:58  534.-M30-34
3444. Hanske Klaus                    GER TST Ammerthal                               3:36:03 3:36:15  583.-M45-49
3445. Vernygorodskyi Dmytro           UKR Kiev, Ukraine                               3:36:05 3:40:29  650.-M40-44
3446. Gärtner Johannes Sören          GER Wettenberg                                  3:36:05 3:40:19    8.-M18-19
3447. Keller Marcel                   GER IronCoaching Hansi Schulz                   3:36:05 3:36:24  628.-M35-39
3448. Vogt Tobias                     GER Heyeröder Hainichläufer                     3:36:05 3:36:20  629.-M35-39
3449. Luczkow Szymon                  POL Warszawa                                    3:36:06 3:39:44  630.-M35-39
3450. Peters Günther                  GER MTV Kronberg                                3:36:06 3:40:02  142.-M55-59
3451. Henrotte Quentin                BEL Callenelle                                  3:36:07 3:36:19  631.-M35-39
3452. Loose Thomas                    GER Lauftreff Gelnhausen                        3:36:07 3:38:06  143.-M55-59
3453. Saar Björn                      GER Läuferherz Darmstadt                        3:36:08 3:40:33  535.-M30-34
3454. Dornstauder Eugen               GER Adidas Runners Munich                       3:36:10 3:38:01  411.-M23-29
3455. Jessen Marco                    GER TCEC Mainz                                  3:36:11 3:38:59  584.-M45-49
3456. Günther Fabian                  GER Bamberg                                     3:36:12 3:39:56  412.-M23-29
3457. Siedler Wolfgang                GER Fernwärme rein ins Haus                     3:36:13 3:38:29   48.-M60-64
3458. Dietrich Tommy                  GER Lampertheim                                 3:36:13 3:40:30  536.-M30-34
3459. Auth Dominik                    GER Erlangen                                    3:36:14 3:37:46  537.-M30-34
3460. Mayer Bernd                     GER MTV Aalen Triathlon                         3:36:15 3:37:07  585.-M45-49
3461. Heibel Joachim                  GER Viernheim                                   3:36:15 3:40:11  397.-M50-54
3462. Loftager-Rasmussen Tommy        DEN Nikopia Dk                                  3:36:15 3:40:20  651.-M40-44
3463. Dohle Marco                     GER Jack Daw Training                           3:36:16 3:39:35  538.-M30-34
3464. Dohle Joey                      GER Jack Daw Training                           3:36:16 3:39:36   37.-M20-22
3465. Jiménez Härtel Kai              GER Jack Daw Training                           3:36:17 3:39:36  413.-M23-29
3466. Puma Jose                       FRA Lambres Lez Douai                           3:36:18 3:36:44  652.-M40-44
3467. Müller Roland                   GER Intersport Hammer                           3:36:18 3:38:58  398.-M50-54
3468. Lentz Andreas                   GER DJK Käfertal-Waldhof                        3:36:19 3:39:03  632.-M35-39
3469. De Francquen Amaury             BEL Hamburg                                     3:36:20 3:39:23  414.-M23-29
3470. Galonska Hajo                   GER Frankfurt                                   3:36:22 3:37:06  399.-M50-54
3471. Juvi O Prego Angel              ESP Arteixo                                     3:36:23 3:40:08  586.-M45-49
3472. Leclair Benoit                  FRA Pau                                         3:36:23 3:36:40  400.-M50-54
3473. Ludwig Sven                     GER FSV 1921 Schröck                            3:36:23 3:40:07  587.-M45-49
3474. Wandner Günter                  GER Benita B.Mode                               3:36:23 3:36:35  588.-M45-49
3475. Vasileiadis Serafeim            GRE XANTHI RUNNERS                              3:36:23 3:38:28  401.-M50-54
3476. Nedregaard Geir                 NOR Team Nedreg?rd Running                      3:36:23 3:36:43  144.-M55-59
3477. Schwinn Andreas                 GER Bornich                                     3:36:24 3:37:21  589.-M45-49
3478. Bosak Martin                    GER FC St. Pauli Marathon                       3:36:24 3:36:38  415.-M23-29
3479. Mehmet Kemal                    GBR Kettering                                   3:36:25 3:36:45  590.-M45-49
3480. Hentschel Detlef                GER Spiridon Frankfurt                          3:36:25 3:40:14  145.-M55-59
3481. Ihlefeld Hagen                  GER Frankfurt                                   3:36:26 3:38:47  653.-M40-44
3482. Schnitker Sven                  GER LGV Marathon Giessen                        3:36:26 3:37:26  654.-M40-44
3483. Chrysocherakis Michail          GRE Chania                                      3:36:27 3:36:32  633.-M35-39
3484. Nies Carsten                    GER Hochheim                                    3:36:27 3:37:32  591.-M45-49
3485. Haschen Jürgen                  GER 100 Marathon Club Deutschland               3:36:27 3:37:52  146.-M55-59
3486. Zeller Lukas                    GER TTG Neckarbischofsheim                      3:36:29 3:39:56  539.-M30-34
3487. Pohl Johann                     GER Braunschweig                                3:36:29 3:39:22  402.-M50-54
3488. Tsardakidis Michael             GER Gau-Odernheim                               3:36:30 3:37:22  403.-M50-54
3489. Eckert Georg                    GER Teuto Runner                                3:36:30 3:37:15  540.-M30-34
3490. Vrbesic Marino                  GER Kraichtal                                   3:36:32 3:37:13  592.-M45-49
3491. Ritchie John                    GBR Stonehaven                                  3:36:32 3:37:45  593.-M45-49
3492. Wilms Daniel                    GER Deidesheim                                  3:36:32 3:38:48  634.-M35-39
3493. Handgraaf Jeroen                NED Amsterdam                                   3:36:34 3:37:15  541.-M30-34
3494. Seeger Stefan                   GER ASVZ Zürich                                 3:36:35 3:40:39  147.-M55-59
3495. Moeyaert Robin                  BEL Roeselare                                   3:36:35 3:37:34  635.-M35-39
3496. Mohr Swen                       GER TG Rüdesheim                                3:36:38 3:39:13  594.-M45-49
3497. Fischer Sebastian               GER Diefischerelf                               3:36:39 3:41:04  542.-M30-34
3498. Schwarz Björn                   GER Potsdamer Laufclub                          3:36:40 3:37:36  636.-M35-39
3499. Schiff-Martini Roland           GER Waldems                                     3:36:41 3:39:02  148.-M55-59
3500. Sumowski Arek                   GER Epfenbach                                   3:36:42 3:38:28  655.-M40-44
3501. Novotny Hans                    GER Laufjunkies                                 3:36:44 3:38:55  404.-M50-54
3502. Grimm Paul                      GER SC Bergstraße                               3:36:45 3:38:09  656.-M40-44
3503. Heim Patrik                     GER TSG Wiesloch                                3:36:46 3:37:04  657.-M40-44
3504. Keemu Hannes                    EST Turku                                       3:36:48 3:39:12  637.-M35-39
3505. Bobritz Stephan                 GER Kaufbeuren                                  3:36:48 3:39:02  595.-M45-49
3506. Ortkemper Michael               GER Bad Vilbel                                  3:36:49 3:39:05  596.-M45-49
3507. Müller Thomas                   GER TSG Schwäbisch Hall                         3:36:51 3:39:23  597.-M45-49
3508. Masetic Mustafa                 BIH UST NEGATIVA                                3:36:51 3:37:26  543.-M30-34
3509. Weser Carsten                   GER Laufteam Wta                                3:36:51 3:38:47  658.-M40-44
3510. Großberger Peter                GER TSG Schnaitheim                             3:36:51 3:37:47  149.-M55-59
3511. Nothnagel Nils                  GER Steinbach-Hallenberg                        3:36:51 3:37:33  638.-M35-39
3512. Wimez Frederic                  FRA Antibes                                     3:36:52 3:37:00  639.-M35-39
3513. Körner Jens                     GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:36:52 3:39:31  598.-M45-49
3514. Stutz Marco                     SUI Bachtelbiker                                3:36:52 3:40:23  405.-M50-54
3515. Gebert Jan                      GER Kings Of Talent                             3:36:52 3:41:59  659.-M40-44
3516. Elsinger Jörg                   GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:36:52 3:40:38  640.-M35-39
3517. Wolf Paul                       GER Trier                                       3:36:52 3:38:12    9.-M18-19
3518. Kaltenbach Markus               GER Raumgeschichten e.V.                        3:36:53 3:41:40  544.-M30-34
3519. Rudolph Dieter                  GER LG Pegasos Berlin                           3:36:53 3:37:32  150.-M55-59
3520. Martalus Brian                  USA Califon                                     3:36:53 3:39:16  641.-M35-39
3521. Jilg Alfred                     GER TV Hessisch Lichtenau                       3:36:56 3:37:56  406.-M50-54
3522. Reimer Eduard                   GER pingpank.de                                 3:36:57 3:40:31  599.-M45-49
3523. Von Boetticher Kai              GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:36:57 3:38:22  660.-M40-44
3524. Schmerberg Andre                GER Halle                                       3:36:58 3:41:41  642.-M35-39
3525. Latsch Mike                     GER Team TVE Netphen                            3:36:58 3:37:04  643.-M35-39
3526. Nachtigäller Michael            GER Bensheim                                    3:36:58 3:39:05  545.-M30-34
3527. Rother Dennis                   GER Mainz                                       3:36:59 3:40:31  416.-M23-29
3528. Hagemann Tino                   GER USV Erfurt                                  3:36:59 3:38:31  417.-M23-29
3529. Wenke Christoph                 GER Tri-As Hamm                                 3:36:59 3:39:04  661.-M40-44
3530. Fischer Meinrad                 GER P&G running                                 3:36:59 3:39:37  600.-M45-49
3531. Kunz Richard                    GER Langgöns                                    3:37:01 3:39:17  601.-M45-49
3532. Buisset Romain                  FRA Assevent                                    3:37:01 3:37:19  546.-M30-34
3533. Högberg Per                     SWE Örebro                                      3:37:02 3:40:13  407.-M50-54
3534. Gapp Thomas                     AUT Lg Z-Forest                                 3:37:02 3:40:13  602.-M45-49
3535. Schardt Sascha                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:37:02 3:41:09  644.-M35-39
3536. Büchler Andreas                 GER Kempen                                      3:37:03 3:37:17  603.-M45-49
3537. Garrett Jonathan                GER Wiesbaden                                   3:37:03 3:38:54  547.-M30-34
3538. Forster Olivier                 FRA Freyming-Merlebach                          3:37:05 3:40:54  548.-M30-34
3539. Wittner Christophe              FRA Souffelweyersheim                           3:37:06 3:37:30  408.-M50-54
3540. Dürr Oliver                     GER Aeg Electrolux Cooking Runners              3:37:06 3:41:32  662.-M40-44
3541. Hakenes Christian               GER Münster                                     3:37:08 3:39:36  549.-M30-34
3542. Phinoson George                 FRA Paris                                       3:37:08 3:40:01  409.-M50-54
3543. Strauch Viktor                  GER Steadfast Runners                           3:37:08 3:40:12  418.-M23-29
3544. Kreuz Jürgen                    GER AKAVITA-Runners                             3:37:09 3:39:47  410.-M50-54
3545. Major Jacques                   CAN Montreal                                    3:37:09 3:38:30  411.-M50-54
3546. Franzke Christoph               GER SV TriCity Darmstadt                        3:37:09 3:37:24  645.-M35-39
3547. Theile Jonas                    GER Darmstadt                                   3:37:10 3:41:15  550.-M30-34
3548. Metzler Thomas                  GER Marathonprojekt F/DA                        3:37:10 3:39:21  604.-M45-49
3549. Kirchgäßner Steffen             GER Dettenheim                                  3:37:11 3:37:23  646.-M35-39
3550. Martinelli Michael              GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:37:12 3:37:29  551.-M30-34
3551. Purbojo Ariawan                 GER Erlangen                                    3:37:14 3:41:12  663.-M40-44
3552. Gäbler Andreas                  GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:37:14 3:39:52  647.-M35-39
3553. Jauslin Emanuel                 SUI Binningen                                   3:37:14 3:37:45  552.-M30-34
3554. Engelhoven Dominic              GER Allschwil                                   3:37:14 3:37:45  553.-M30-34
3555. Belajevs Ilja                   LAT Zoorbagan                                   3:37:16 3:38:37  664.-M40-44
3556. Seiler Martin                   GER Aichtal                                     3:37:17 3:37:51  648.-M35-39
3557. Franke Daniel                   GER Oberursel                                   3:37:20 3:41:15  665.-M40-44
3558. Cardenas Ortiz Francisco        ESP Bilbao                                      3:37:20 3:38:46  666.-M40-44
3559. Rizzuti Christoph               GER CGFRunning                                  3:37:21 3:38:21  554.-M30-34
3560. Vilkki Mika                     FIN Terveystalo                                 3:37:21 3:39:53  412.-M50-54
3561. Zander Tobias                   GER Egelsbach                                   3:37:23 3:41:04  649.-M35-39
3562. Rheinbay Ingo                   GER LG Rüsselsheim                              3:37:24 3:37:38  667.-M40-44
3563. Kurkijärvi Lassi                GER Helsinki                                    3:37:26 3:41:22  650.-M35-39
3564. Schmidt Dominik                 GER München                                     3:37:26 3:42:02  651.-M35-39
3565. Hötzeneder Manuel               AUT CLR Sauwald Cofain 699                      3:37:27 3:37:51  419.-M23-29
3566. Wagner Torsten                  GER TSV Dutenhofen                              3:37:27 3:41:43  652.-M35-39
3567. Stalley Andrew                  GBR Collingwood Ac                              3:37:29 3:41:55  413.-M50-54
3568. Esslinger Jens                  GER WHU                                         3:37:30 3:42:07  420.-M23-29
3569. Bartig Paul                     GER Linden-Forst                                3:37:30 3:37:52  653.-M35-39
3570. Log Rune                        NOR Bryne Friidrett                             3:37:31 3:42:05  605.-M45-49
3571. Johnson David                   GER ASICS Team/ TSG Kleinostheim                3:37:31 3:39:51   38.-M20-22
3572. Frahlia Mamar                   FRA Freyming Merlebach                          3:37:31 3:37:46  668.-M40-44
3573. Welz Jürgen                     GER MSV Bachenau                                3:37:32 3:42:02  669.-M40-44
3574. Telepski Michal                 POL Lufthansa Systems Poland NULL               3:37:32 3:42:20  555.-M30-34
3575. Mallios Evangelos               GRE Marousi                                     3:37:32 3:39:34  606.-M45-49
3576. Yousif Bachit                   SUD LG Odenwald                                 3:37:33 3:38:51   10.-M18-19
3577. Glück Hans-Dieter               GER Quinteros                                   3:37:33 3:40:46  151.-M55-59
3578. Hartz Mateo                     ARG jockey club                                 3:37:33 3:38:43  152.-M55-59
3579. Aring Mathias                   GER FC Göller                                   3:37:34 3:39:00  654.-M35-39
3580. Spieles Christian               GER Frankfurt Am Main                           3:37:35 3:37:39  607.-M45-49
3581. Volland Michael                 GER Göttingen                                   3:37:36 3:41:23  608.-M45-49
3582. Geifes Rolf                     GER Running4Koblenz                             3:37:41 3:39:09  414.-M50-54
3583. Stauß Peter                     GER TSV Benzingen                               3:37:41 3:41:24  609.-M45-49
3584. Ulchenko Sergii                 UKR Wiesbaden                                   3:37:42 3:38:00  556.-M30-34
3585. Loßner Rene                     GER Gramelow                                    3:37:43 3:37:59  610.-M45-49
3586. Baymukhametov Timur             RUS Stride                                      3:37:44 3:41:24  421.-M23-29
3587. Tabladillo Jim                  GER Frankfurt                                   3:37:46 3:41:31  655.-M35-39
3588. Feist Daniel                    GER TSC 1996 Hofheim                            3:37:46 3:41:31  656.-M35-39
3589. Cornelius Markus                GER Anzeiger für Harlingerland                  3:37:46 3:40:45  670.-M40-44
3590. Isiltan Muharrem                TUR Istanbul                                    3:37:46 3:38:39  671.-M40-44
3591. Jokisch Rainer                  GER Tus Griesheim                               3:37:49 3:44:39  153.-M55-59
3592. Dörken Sam                      GER Oberursel                                   3:37:49 3:38:43  557.-M30-34
3593. Davidoff Igor                   GER Frankfurt                                   3:37:50 3:38:23  672.-M40-44
3594. Vidus Julien                    FRA Villiers-En-Lieu                            3:37:51 3:38:19  558.-M30-34
3595. Daum Stefan                     GER LG Ultralauf                                3:37:51 3:38:38  673.-M40-44
3596. Robert Alexandre                FRA Saint-Dizier                                3:37:51 3:38:19  559.-M30-34
3597. Dashevskyy Alexej               GER Hamburg                                     3:37:51 3:41:41  422.-M23-29
3598. Reinhardt Axel                  GER SG Arheilgen Triathlon                      3:37:52 3:42:28  415.-M50-54
3599. Gehle Thomas                    GER Regelsbach rennt                            3:37:52 3:41:21  416.-M50-54
3600. East Brendon                    GBR Idstein-Walsdorf                            3:37:52 3:38:19  674.-M40-44
3601. Bitzer Patrick                  GER albside Running                             3:37:52 3:38:20  423.-M23-29
3602. Hochreuter Armin                GER Regelsbach rennt                            3:37:53 3:41:21  611.-M45-49
3603. Paul Tobias                     GER Frankfurt Am Main                           3:37:55 3:38:08  560.-M30-34
3604. Ortega Quesada Jose Nicolas     ESP Granada                                     3:37:56 3:40:47  417.-M50-54
3605. Steglich Boris                  GER Berlin                                      3:37:56 3:38:44  612.-M45-49
3606. Buggle Martin                   GER Team Triathlon Dreikirchen                  3:37:58 3:41:49  675.-M40-44
3607. Ahlert Thomas                   GER Kernen Im Remstal                           3:38:00 3:39:20  418.-M50-54
3608. Illan Luis                      GER Burglengenfeld                              3:38:00 3:41:43  424.-M23-29
3609. Ganzmann Roland                 GER Poppenricht                                 3:38:01 3:41:45  419.-M50-54
3610. Bürkel Carl                     GER FBC Heidelberg                              3:38:01 3:41:18  425.-M23-29
3611. Sander Matthias                 GER GMRV                                        3:38:01 3:38:54  613.-M45-49
3612. Buchholz Rocco                  GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:38:01 3:38:17  676.-M40-44
3613. Le Floch Francois               FRA Marseille                                   3:38:04 3:38:32  614.-M45-49
3614. Zimmermann Peter                GER Tus Lindenholzhausen                        3:38:04 3:39:28   49.-M60-64
3615. Elhor Abderrahmane              MAR SAILOR                                      3:38:05 3:39:41  615.-M45-49
3616. El Hakkaoui Abdennasser         FRA Casablanca                                  3:38:06 3:39:42  154.-M55-59
3617. Langkopf Thomas                 GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:38:06 3:40:45  616.-M45-49
3618. Vetter Torsten                  GER Laufinfussion                               3:38:06 3:40:19  617.-M45-49
3619. Müller Tobias                   GER TG Biblis Lauftreff                         3:38:06 3:41:57  657.-M35-39
3620. Niska Sami                      FIN ESPOO                                       3:38:07 3:40:32  677.-M40-44
3621. Hoffmann Klaus                  GER SV Motor Wolgast                            3:38:07 3:40:22  678.-M40-44
3622. Carvalho José                   POR Europa Runners                              3:38:08 3:40:31  155.-M55-59
3623. Sapper Udo                      GER Sersheim                                    3:38:09 3:39:47  420.-M50-54
3624. Minnert Stephan                 GER Friedrichsdorf                              3:38:09 3:39:26  421.-M50-54
3625. Durand Benoit                   FRA Yutz                                        3:38:10 3:39:58  422.-M50-54
3626. Moroney Eoin                    IRL Slattum                                     3:38:12 3:38:14  658.-M35-39
3627. Müller Arndt                    GER Heuss-Stadt Brackenheim                     3:38:13 3:42:49  618.-M45-49
3628. Beeck Norbert                   GER Osterather Tv                               3:38:13 3:41:59  619.-M45-49
3629. Kadletz Stefan                  GER SKC Deutsche Bundesbank                     3:38:14 3:42:09  423.-M50-54
3630. Hochstenbach Joey               NED Selfkant                                    3:38:17 3:41:11  659.-M35-39
3631. Teubner Frank                   GER Berlin                                      3:38:18 3:38:20  620.-M45-49
3632. Weninger Anton                  AUT Wien                                        3:38:19 3:40:34  424.-M50-54
3633. Egueur Johan                    BEL Run for Celi                                3:38:19 3:41:50  660.-M35-39
3634. Strubel Markus                  GER Lambsheim                                   3:38:20 3:42:50  679.-M40-44
3635. Balsys Linas                    LIT Nicht ZugewieseN                            3:38:21 3:38:21  680.-M40-44
3636. Hanne Jörg                      GER TKJ Sarstedt                                3:38:24 3:40:19  425.-M50-54
3637. Spranger Lars                   GER Kamsdorf                                    3:38:25 3:42:13  661.-M35-39
3638. Mohnke Marcel                   GER Bad Homburg                                 3:38:26 3:41:58   50.-M60-64
3639. Jensen Flemming Bruhn           DEN Aarhus C                                    3:38:26 3:38:44  426.-M23-29
3640. Lachenmayer Marco               GER DieIrrläufer                                3:38:27 3:40:03   11.-M18-19
3641. Jahn Andreas                    GER LAG Saarbrücken                             3:38:30 3:38:45  662.-M35-39
3642. Geßner Andreas                  GER SG Mornshausen/S                            3:38:31 3:41:48  621.-M45-49
3643. Ferreira Agostinho Joao Luis    POR Tri-Team Hagen                              3:38:31 3:42:55  622.-M45-49
3644. Fabig Claus                     GER TSV Gersthofen                              3:38:31 3:39:33  681.-M40-44
3645. Speicher Samuel                 GER Frankfurt                                   3:38:33 3:42:28  427.-M23-29
3646. Dannenberg Helge                GER Friedrichsdorf                              3:38:36 3:38:51  663.-M35-39
3647. Randt Christoph                 GER LT Hemsbach                                 3:38:38 3:39:30   51.-M60-64
3648. Wolfram Lutz                    GER ASICS FrontRunner                           3:38:39 3:40:41  156.-M55-59
3649. Häfner Christoph                GER SV Weiherhof                                3:38:40 3:42:15  561.-M30-34
3650. Hieber Lukas                    GER Schwäbisch Gmünd                            3:38:42 3:42:36  664.-M35-39
3651. Peretti David                   GBR TNS Frankfurt Petts Wood Runners            3:38:43 3:40:56  426.-M50-54
3652. Carson Ryan                     GBR LDN Brunch Club                             3:38:43 3:39:11  428.-M23-29
3653. Niederschlag-Eigemeier Karsten  GER Luedenscheid                                3:38:43 3:42:46  157.-M55-59
3654. Straub Thomas                   GER Haibach                                     3:38:44 3:42:11  623.-M45-49
3655. Weber David Johann              GER Schwalbach (Taunus)                         3:38:45 3:40:37  562.-M30-34
3656. Schlögl Daniel                  GER Team Gusbach                                3:38:46 3:38:54  429.-M23-29
3657. Zegowitz Tobias                 GER Tennis Beckstein                            3:38:46 3:42:36  563.-M30-34
3658. Steigberger Michael             GER Lauf An Der Pegnitz                         3:38:47 3:39:07  682.-M40-44
3659. Seidel Mirko                    GER Triatlon Bautzen e.V.                       3:38:48 3:40:54  624.-M45-49
3660. Schulz Oliver                   GER Hannover Runners                            3:38:48 3:40:30  683.-M40-44
3661. Jablonskis Vladas               LTU Kaunas                                      3:38:49 3:39:41  665.-M35-39
3662. Wolfarth Florian                GER Race Solutions                              3:38:49 3:42:16  564.-M30-34
3663. Slingsby Matthew                GBR Reading                                     3:38:49 3:43:52  625.-M45-49
3664. Hensel Claus                    GER TSV SCHOTT Mainz                            3:38:49 3:38:55  427.-M50-54
3665. Buritica Raul                   COL Bogota                                      3:38:52 3:40:13  684.-M40-44
3666. Trichard Thierry                FRA Tourcoing                                   3:38:53 3:39:38  626.-M45-49
3667. Van Dijk Sicco                  GER Bodyfit Hofheim                             3:38:53 3:39:30  685.-M40-44
3668. Kattge Timo                     GER Team Böttgen World of Bike                  3:38:53 3:42:12  565.-M30-34
3669. Tretkowski Norbert              GER B1 Sports                                   3:38:55 3:41:22  666.-M35-39
3670. Kluthe Adrian                   GER Fraport Runners                             3:38:55 3:43:31  566.-M30-34
3671. Maier Daniel                    GER Tri-Team-Giessen                            3:38:55 3:40:15  567.-M30-34
3672. Albert Jens                     GER Paderborn                                   3:38:56 3:39:25  627.-M45-49
3673. Steidle Fridolin                GER Nusplingen                                  3:38:56 3:40:45  428.-M50-54
3674. Schellenberg Frank              GER Therme LT Böblingen                         3:38:57 3:39:33  429.-M50-54
3675. Furtner Robert                  GER LC Steigenberger                            3:38:57 3:41:38  430.-M50-54
3676. Michels Robert                  GER Frankfurt                                   3:38:58 3:41:33  628.-M45-49
3677. Jehioui Abdelmjid               MAR Casablanca                                  3:39:00 3:40:36  686.-M40-44
3678. Capalo Jochen                   GER Ginsheim-Gustavsburg                        3:39:00 3:43:04  667.-M35-39
3679. Musina Dzevat                   GER Badzwischenahn                              3:39:00 3:40:17  687.-M40-44
3680. Rastetter Uwe                   GER AC Weinheim                                 3:39:00 3:39:55  629.-M45-49
3681. Grigoriou Panagiotis            GRE Sdyth                                       3:39:00 3:40:40  688.-M40-44
3682. Höser Markus                    GER Lg Fulda                                    3:39:02 3:43:13  431.-M50-54
3683. Albert Magnus                   GER Freiburg                                    3:39:05 3:40:18  668.-M35-39
3684. Hoffmann Thomas                 GER Lauftreff Pfohren                           3:39:06 3:39:33  669.-M35-39
3685. Feucht Carsten                  GER Dritte Halbzeit                             3:39:07 3:42:57  630.-M45-49
3686. Kampa Siegfried                 GER DRK Blutspendedienst                        3:39:07 3:39:17  158.-M55-59
3687. Arnold Johannes                 GER Dreieich                                    3:39:07 3:41:17  430.-M23-29
3688. Auth Florian                    GER SG Rommerz                                  3:39:09 3:43:07  670.-M35-39
3689. Müller Christian                GER SKV Mörfelden Team Möwathlon                3:39:10 3:43:45  689.-M40-44
3690. Eidinger Ulli                   AUT Stuttgart                                   3:39:10 3:40:46  568.-M30-34
3691. Weinert Andreas                 GER TV Großostheim                              3:39:11 3:43:38  631.-M45-49
3692. Thiele Roland                   GER Frankfurt                                   3:39:11 3:42:21  432.-M50-54
3693. Lüthje Rasmus                   GER Frankfurt                                   3:39:11 3:40:08  632.-M45-49
3694. Goli Leszek                     POL Warsaw                                      3:39:12 3:42:57  690.-M40-44
3695. Kröpfli Manfred                 SUI Urtenen                                     3:39:12 3:40:31  433.-M50-54
3696. Brauner Frank                   GER BSG Commerzbank AG                          3:39:13 3:43:13  434.-M50-54
3697. Enz Eberhard                    GER Ruzesheim                                   3:39:13 3:43:04  435.-M50-54
3698. Damm Alexander                  GER Oppenheim                                   3:39:13 3:40:35  691.-M40-44
3699. Petzold Andre                   GER sisu-Training                               3:39:13 3:39:24  633.-M45-49
3700. Michel Frank                    GER OPTIMUM Sportbrillen                        3:39:14 3:40:10  634.-M45-49
3701. Fuhrmann Roman                  GER Ravensburg                                  3:39:14 3:39:52  569.-M30-34
3702. Neuhaus Philipp                 GER Sons of Godzilla                            3:39:15 3:40:54  431.-M23-29
3703. Hillesheim Dennis               GER VfR Wilsche-Neubokel                        3:39:16 3:43:10  432.-M23-29
3704. Scholtes Claude                 LUX Schoenfels                                  3:39:16 3:39:56  692.-M40-44
3705. Telen Frank Steinhauer          DEN Copenhagen                                  3:39:17 3:43:18  436.-M50-54
3706. Noege Stephan                   GER Aglasterhausen                              3:39:17 3:41:46  671.-M35-39
3707. Gräbner Harold                  GER Goatrunners Wolfstein                       3:39:17 3:41:38  635.-M45-49
3708. Kellenberger Florian            GER Pullach                                     3:39:18 3:42:37  570.-M30-34
3709. Schulze Philipp                 GER Berlin                                      3:39:18 3:42:21  571.-M30-34
3710. App Urban                       GER Marathonprojekt F/DA                        3:39:19 3:43:38  437.-M50-54
3711. Printz Norbert                  GER Lg-Bimbach                                  3:39:20 3:40:17  159.-M55-59
3712. Carbon Christian                GER Team Carbon                                 3:39:21 3:39:30  693.-M40-44
3713. Khazaleh Tom                    GER München                                     3:39:21 3:39:54  636.-M45-49
3714. Büttner Holger                  GER BMW Euler Running Team                      3:39:23 3:40:28  438.-M50-54
3715. Müller Jürgen                   GER Hattersheim                                 3:39:23 3:40:10  439.-M50-54
3716. Weidlich Thomas                 GER Bsg Sparkasse Aschaffenburg-Alzenau         3:39:24 3:41:45  637.-M45-49
3717. Sutmöller Hans-Dieter           GER VfR Voxtrup                                 3:39:24 3:39:34   52.-M60-64
3718. Sproete Daniel                  GER Frankfurt                                   3:39:25 3:41:20  572.-M30-34
3719. Rejchrt Peter                   GBR Westbourne Rc                               3:39:25 3:42:54  638.-M45-49
3720. Klepzig André                   GER LT Freigericht                              3:39:26 3:43:32  672.-M35-39
3721. Rehne Christian                 GER Blieskastel                                 3:39:27 3:39:39  673.-M35-39
3722. Cano Smit Ivor                  ESP Alcobendas                                  3:39:27 3:43:56  639.-M45-49
3723. Lenke Dusty                     GER Wolfsburg                                   3:39:28 3:43:45  573.-M30-34
3724. Würpel Nico                     GER Halstenbek                                  3:39:28 3:42:41  694.-M40-44
3725. Hofer Christian                 GER LT Schweich                                 3:39:29 3:40:04  674.-M35-39
3726. Rondet Benjamin                 FRA Paris                                       3:39:30 3:42:17  695.-M40-44
3727. Herkel Christian                GER Tus Mosella Schweich                        3:39:30 3:40:05  675.-M35-39
3728. Mayer Frank                     GER Spiridon Frankfurt                          3:39:31 3:43:59  640.-M45-49
3729. Michler Christian               AUT Ministerium für ein lebenswertes            3:39:32 3:43:26  160.-M55-59
3730. Winheller Lars                  GER Lauftreff Pfohren                           3:39:32 3:43:21  696.-M40-44
3731. Weiss Christophe                FRA Niederbronn                                 3:39:33 3:40:06  440.-M50-54
3732. Wende Winfred                   GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:39:35 3:44:17  697.-M40-44
3733. Philipp Michael                 GER Karlsruhe                                   3:39:35 3:41:09  641.-M45-49
3734. Sakinc Asir                     GER il castello seligenstadt                    3:39:38 3:40:21  642.-M45-49
3735. Mcclure Bryan                   USA Wiesbaden                                   3:39:38 3:39:38  676.-M35-39
3736. Lovato Eric                     FRA les vigatanes del volo                      3:39:38 3:41:00  643.-M45-49
3737. Illert Konstantin               GER Mainz                                       3:39:39 3:41:59  677.-M35-39
3738. Ullrich Sebastian               GER TG Neuss                                    3:39:39 3:41:58  677.-M35-39
3739. Reichert Lars                   GER BSG Commerzbank AG                          3:39:39 3:41:52  574.-M30-34
3740. Lautenschläger Jörg             GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:39:39 3:43:48  679.-M35-39
3741. Rahause Silvio                  GER Stiftung Wadentest                          3:39:43 3:43:45  680.-M35-39
3742. Groß Christian                  GER Grojos LTF Elversberg                       3:39:43 3:40:32  441.-M50-54
3743. Stöcker Werner                  GER LG Wittgenstein                             3:39:43 3:41:16    1.-M75-79
3744. Fritz Michael Joachim           GER Treiser LWT                                 3:39:43 3:41:37  644.-M45-49
3745. Krausemann Dennis               GER Heilbronn                                   3:39:43 3:39:50  433.-M23-29
3746. Bormuth Philipp                 GER Mühltal                                     3:39:43 3:40:04  434.-M23-29
3747. Grell Niklas                    GER Frankfurt Am Main                           3:39:43 3:40:04  434.-M23-29
3748. Gerlich Christian               GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:39:44 3:40:52  436.-M23-29
3749. Kosovac Denijal                 BIH www.adria-dream.de                          3:39:44 3:42:53  645.-M45-49
3750. Schmidt Olli                    GER B-FiT Großhabersdorf                        3:39:46 3:43:01  681.-M35-39
3751. Safranowski Heiko               GER HSV Neubrandenburg                          3:39:47 3:39:56  646.-M45-49
3752. Köhler Nicky                    GER SV Delphin Rheinstetten                     3:39:48 3:43:38  647.-M45-49
3753. Nolden Norbert                  GER Dürnau                                      3:39:49 3:43:49  442.-M50-54
3754. Schott Gert                     GER Feldatal                                    3:39:49 3:39:54  161.-M55-59
3755. Küthe Harald                    GER Erzhausen                                   3:39:51 3:44:01  648.-M45-49
3756. Burkert Axel                    GER Liederbach                                  3:39:51 3:42:10  162.-M55-59
3757. Bärnthaler Wolfgang             AUT Salz,Good Trailers                          3:39:52 3:42:04  682.-M35-39
3758. Fey Benjamin                    GER Mainz                                       3:39:52 3:43:35  575.-M30-34
3759. Ammann Florian                  GER Zürich                                      3:39:53 3:40:28  683.-M35-39
3760. Becker Stefan                   GER Physio 3                                    3:39:54 3:43:28  437.-M23-29
3761. Wittig Klemens                  GER LC Rapid Dortmund                           3:39:54 3:39:58    1.-M80-84
3762. Köcklar Matthias                GER Hage                                        3:39:55 3:41:44  438.-M23-29
3763. Kurth Wolfgang                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:39:55 3:40:12  649.-M45-49
3764. Jung Christian                  GER Tripost Trier                               3:39:55 3:43:01  650.-M45-49
3765. Rojas Filho Rafael              BRA Target-Sprint-G Running                     3:39:56 3:42:51  163.-M55-59
3766. Reckers Michael                 GER Frankfurt                                   3:39:58 3:40:25  698.-M40-44
3767. Theiß Torben                    GER Dürrröhrsdorfer F&W GmbH                    3:39:59 3:42:02  576.-M30-34
3768. Keller Markus                   GER Bad Vilbel                                  3:39:59 3:42:58  699.-M40-44
3769. Guggenmos Daniel                GER TSV Lichtenwald                             3:39:59 3:40:08  684.-M35-39
3770. Vantorre Robin                  BEL Knokke-Heist                                3:39:59 3:41:51  439.-M23-29
3771. Friedrich-Heyking Marc          GER Pace Pack Runners                           3:40:00 3:44:25  700.-M40-44
3772. Hanak Zdravko                   CRO TV Glattbach                                3:40:00 3:43:49   53.-M60-64
3773. Keppler Ralph                   GER Goldstein                                   3:40:01 3:43:06  164.-M55-59
3774. Baumstieger Marc                GER Königstein                                  3:40:01 3:44:39  651.-M45-49
3775. Deutschle Georg                 GER LVR Geiselhöring                            3:40:03 3:42:36   54.-M60-64
3776. Hesse Oliver                    GER London                                      3:40:04 3:42:51  652.-M45-49
3777. Heuer Adrian                    GER Thermal Runaway                             3:40:05 3:44:35  685.-M35-39
3778. Lieder Stefan                   GER Exil-Berliner Lorsch                        3:40:06 3:40:34  701.-M40-44
3779. Gutzeit Manuel                  GER Bensheim                                    3:40:06 3:44:10  702.-M40-44
3780. Licht Andreas                   GER Hofheim / Wallau                            3:40:06 3:44:19  653.-M45-49
3781. Van Loo Christian               BEL Brühl                                       3:40:07 3:40:41  165.-M55-59
3782. Gerke Christian                 GER Trebur                                      3:40:07 3:43:02  443.-M50-54
3783. Butcher Jonathan                SUI Young and Promising Runners                 3:40:08 3:41:52  703.-M40-44
3784. Lachambre Alban                 FRA Longchaumois                                3:40:08 3:43:53  704.-M40-44
3785. Herrmann Maik                   GER SC IMPULS ERFURT                            3:40:08 3:42:01  686.-M35-39
3786. Brée Markus                     GER pedal powered people                        3:40:10 3:44:48  687.-M35-39
3787. Mikolajewski Björn              GER Adidas Runners Frankfurt                    3:40:11 3:43:56  440.-M23-29
3788. Gehlhar Norman                  GER Berufsfeuerwehr Offenbach Am Main           3:40:13 3:43:29  577.-M30-34
3789. Krupp Patrick                   GER 1. TCO "Die Bären"                          3:40:13 3:44:46  688.-M35-39
3790. Bachmann Uwe                    GER Meinhard                                    3:40:17 3:41:02  166.-M55-59
3791. Rosenberger Johannes            GER Frankfurt Am Main                           3:40:17 3:42:31  578.-M30-34
3792. Neumann Christian               GER Nonplusultra Esslingen                      3:40:18 3:42:00  579.-M30-34
3793. Fürstenau Marcel                GER Berlin                                      3:40:19 3:42:50  167.-M55-59
3794. Espígol Jordi                   ESP Palma De Mallorca                           3:40:19 3:41:50  689.-M35-39
3795. Ullman Rikard                   SWE Goslar                                      3:40:19 3:44:13  690.-M35-39
3796. Naumann Henning                 GER Darmstadt                                   3:40:20 3:42:51  691.-M35-39
3797. Birembaut Eddy                  FRA Wallers                                     3:40:20 3:43:49  654.-M45-49
3798. Schmitz Thomas                  GER Papenburg                                   3:40:23 3:40:44  441.-M23-29
3799. Rudloff Jens                    GER Frankfurt Am Main                           3:40:24 3:42:49  692.-M35-39
3800. Ganser Matthias                 GER Frankfurt Am Main                           3:40:25 3:43:59  444.-M50-54
3801. Liederbach Fritz                GER ING-DiBa AG                                 3:40:25 3:40:31  168.-M55-59
3802. Gressus Michael                 GER Vfl Kutenholz                               3:40:31 3:41:56  445.-M50-54
3803. König Rico                      GER Kleinostheim                                3:40:31 3:43:52  580.-M30-34
3804. Solyomi David                   HUN Budapest                                    3:40:32 3:45:02  693.-M35-39
3805. Reile Anton                     GER TV Rodenbach                                3:40:32 3:43:30  169.-M55-59
3806. Scheibitz Christoph             GER SG Frankfurt-Nied                           3:40:33 3:41:15  705.-M40-44
3807. Krpo Kenan                      GER U3 45                                       3:40:33 3:44:30  706.-M40-44
3808. Lohan Andreas                   GER Sc Wittichenau                              3:40:33 3:44:06  446.-M50-54
3809. Muellerleile Jakob              GER Oberursel                                   3:40:33 3:46:34  442.-M23-29
3810. Rehorst Hendrik                 GER Münster                                     3:40:35 3:44:47  581.-M30-34
3811. Großmann Uwe                    GER Garbsener SC                                3:40:36 3:42:47  447.-M50-54
3812. Seidel Stephan                  GER KfW Marathon                                3:40:37 3:44:52  655.-M45-49
3813. Schilling Paul                  GER Darmstadt                                   3:40:37 3:43:44  582.-M30-34
3814. Anrig Marco                     SUI Maienfeld                                   3:40:39 3:42:42  656.-M45-49
3815. Ilievics André                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:40:39 3:41:38  657.-M45-49
3816. Funke Markus                    GER Langen                                      3:40:39 3:45:06   39.-M20-22
3817. Weishaupt Christian             GER TSG Kleinostheim                            3:40:40 3:44:00  170.-M55-59
3818. Rath Ronald                     GER Frankfurt                                   3:40:40 3:42:29  443.-M23-29
3819. Saiz-Pardo Sanz Melchor         ESP Madrid                                      3:40:41 3:44:51  707.-M40-44
3820. Bennecke Jörg                   GER LG Kaufungen                                3:40:43 3:41:11  448.-M50-54
3821. Fell Arno                       GER TSV Rannungen                               3:40:44 3:45:18  449.-M50-54
3822. Gross Alfred                    GER LAV Stadtwerke Tübingen                     3:40:44 3:41:12   12.-M65-69
3823. Samsel Frank                    GER LAZ Saar 05 Saarbrücken                     3:40:47 3:45:05  658.-M45-49
3824. Barajon Marco                   ITA ONDAVERDE ATHLETIC TEAM                     3:40:47 3:43:19  450.-M50-54
3825. Polle Tobias                    GER Frankfurt                                   3:40:47 3:46:08  694.-M35-39
3826. Bien Notker                     GER Lörrach                                     3:40:47 3:40:53  451.-M50-54
3827. Lück Tristan                    GER Vfl Münster                                 3:40:49 3:45:12  444.-M23-29
3828. Hamstra Klaas                   GER laufwelt.de                                 3:40:51 3:41:14  171.-M55-59
3829. Dubi Vincent                    FRA V Lizy                                      3:40:51 3:41:57  583.-M30-34
3830. Fischbach Jerry                 LUX Team Letzebuerg                             3:40:52 3:44:40  452.-M50-54
3831. Legrand Eric                    BEL Wiltz                                       3:40:53 3:44:34  708.-M40-44
3832. Wenzel Julian                   GER BSG Merck                                   3:40:53 3:44:23  445.-M23-29
3833. Hirche Tim                      GER WYC                                         3:40:54 3:41:02  659.-M45-49
3834. Steinmetzer Robert              LUX Luxembourg                                  3:40:54 3:41:23  695.-M35-39
3835. Seeliger Marius                 GER LG Rudelsburg                               3:40:55 3:41:00  446.-M23-29
3836. De Biase Pasquale Francesco     ITA A.S.D. Road Running Molfetta                3:40:56 3:42:23  696.-M35-39
3837. Kutý Miroslav                   CZE adidas Runners Prague                       3:40:56 3:42:24  584.-M30-34
3838. Weiberg Marc                    GER Raubling                                    3:40:57 3:42:59  585.-M30-34
3839. Schuncka Martin                 GER LSV Tri-Team Wolfenbüttel                   3:40:57 3:41:41  447.-M23-29
3840. Kremer Frank                    GER VLG Eisenbach                               3:40:58 3:44:46  660.-M45-49
3841. Steinhöfel Robert               GER Frankfurt                                   3:40:59 3:42:24  697.-M35-39
3842. Ueberschär Markus               GER Lauftreff Uni Heidelberg                    3:41:00 3:43:43  586.-M30-34
3843. Koerting Torsten                GER Running MORE                                3:41:01 3:43:57  661.-M45-49
3844. Kött Stefan                     GER SV Fun-Ball Dortelweil                      3:41:04 3:45:16  453.-M50-54
3845. Churvongse Parsin               THA Frankfurt Am Main                           3:41:05 3:42:36  709.-M40-44
3846. Imschweiler Uwe                 GER Gröbenzell                                  3:41:05 3:42:57  172.-M55-59
3847. Del Foco Arturo                 ITA Darmstadt                                   3:41:06 3:41:11  662.-M45-49
3848. Gesche Thomas                   GER LG MuLi                                     3:41:07 3:41:34  454.-M50-54
3849. Sauer Marc                      GER Djk-Sg St Ingbert                           3:41:07 3:44:11  710.-M40-44
3850. Jesussek Werner                 GER Frankfurt am Main                           3:41:07 3:41:39  455.-M50-54
3851. Tsaturyan Sevak                 USA SG Concordia                                3:41:07 3:42:02  587.-M30-34
3852. Maioral Rafael                  BRA Lausanne                                    3:41:08 3:42:02  448.-M23-29
3853. Szafert Michal                  POL Chruszczobrod                               3:41:08 3:41:18  663.-M45-49
3854. Kunth Christian                 GER Bernstadt                                   3:41:09 3:44:29  711.-M40-44
3855. Grimshaw Dale                   GBR Burnley                                     3:41:09 3:42:53  712.-M40-44
3856. Knöller Werner                  GER TG Worms                                    3:41:09 3:41:32  456.-M50-54
3857. Launay Jacques                  FRA Quimper                                     3:41:09 3:42:01  457.-M50-54
3858. Plescia Enrico                  GER Sanwald Laufteam                            3:41:11 3:45:30  173.-M55-59
3859. Schaefer Dirk                   GER Schachverein Balingen                       3:41:13 3:45:18  664.-M45-49
3860. Jansky Wilfried                 AUT Adidas Runners Vienna                       3:41:15 3:44:47  449.-M23-29
3861. Dempf Martin                    GER Wasserfreunde Leonberg                      3:41:15 3:43:54  458.-M50-54
3862. Härtel Thomas                   GER Lauftreff Butzbach                          3:41:15 3:41:27  665.-M45-49
3863. De Jonge Gerard                 NED Zuidlaren                                   3:41:16 3:41:36  698.-M35-39
3864. Willmy Armin                    GER Frankfurt                                   3:41:16 3:45:35  666.-M45-49
3865. Papadopoulos Alexis             GRE Chili Runners Laupheim                      3:41:16 3:43:18  667.-M45-49
3866. Dada Andreas                    GER Bad Homburg                                 3:41:17 3:43:36  699.-M35-39
3867. Hübel Benjamin                  GER Naturpark Altmühltal                        3:41:18 3:41:36  700.-M35-39
3868. Orloff Sven                     GER Hamburg                                     3:41:18 3:44:26  701.-M35-39
3869. Ertler Benjamin                 GER Frankfurt                                   3:41:19 3:43:00  588.-M30-34
3870. Breutner Jurek                  GER München                                     3:41:20 3:44:50  589.-M30-34
3871. Nösekabel Luca                  GER TSV Ginnheim                                3:41:20 3:45:04  450.-M23-29
3872. Bäckmann Robert                 GER Kleinostheim                                3:41:22 3:44:04  459.-M50-54
3873. Holub Pavel                     CZE BehejBrno.com                               3:41:23 3:41:41  702.-M35-39
3874. Bier Ralf Michael               GER Hermeskeil                                  3:41:24 3:43:00  460.-M50-54
3875. Stollenwerk Florian             GER ING-DiBa AG                                 3:41:24 3:43:59  703.-M35-39
3876. Kittner Oliver                  GER Frankfurt                                   3:41:24 3:44:05  704.-M35-39
3877. Matre Eirik                     NOR Stavanger                                   3:41:25 3:45:07  590.-M30-34
3878. Fichtner Frederik               GER exathlon                                    3:41:26 3:42:33  705.-M35-39
3879. Vossmann Jörg                   GER Wiwa-KL                                     3:41:26 3:42:27  461.-M50-54
3880. Grabau Jens                     GER Sülzetal                                    3:41:27 3:44:25  462.-M50-54
3881. Gerlach Engelbert               GER LuT Aschaffenburg                           3:41:28 3:41:42  174.-M55-59
3882. Oblikas Janek                   EST marathon100.com                             3:41:28 3:43:53  668.-M45-49
3883. Schledde Raimund                GER LT Bittermark Dortmund                      3:41:28 3:44:55   13.-M65-69
3884. Steimer Daniel                  GER LSG Schmelz-Hüttersdorf                     3:41:29 3:43:34  591.-M30-34
3885. Fabricius Kai                   GER Würzburg                                    3:41:29 3:45:51  713.-M40-44
3886. Schnürer Frank                  GER Seligenstadt                                3:41:30 3:42:38  463.-M50-54
3887. Becker Hubert                   GER Bsg Sparkasse Bayreuth                      3:41:30 3:43:06  464.-M50-54
3888. Conrad Daniel                   GER Elmshorn                                    3:41:32 3:42:03  451.-M23-29
3889. Beuschel Werner                 GER TG Kitzingen                                3:41:32 3:44:05    3.-M70-74
3890. Kaufka Simon                    GER Buersche Jungs Triathlon                    3:41:32 3:43:43  706.-M35-39
3891. Stöver Olaf                     GER Iron Endurance Team Darmstadt               3:41:33 3:42:15  669.-M45-49
3892. Emelianenko Nik                 RUS Moscow                                      3:41:33 3:46:15  714.-M40-44
3893. Tröscher Hans                   GER DZ BANK runners                             3:41:33 3:45:33   55.-M60-64
3894. Otterbach Markus                GER Sanwald Laufteam                            3:41:34 3:44:59  707.-M35-39
3895. Pascher Jens                    GER LTG                                         3:41:34 3:43:20  708.-M35-39
3896. Dietrich Jörg                   GER BSG FSD Dresden                             3:41:34 3:42:03  670.-M45-49
3897. Andres Christoph                GER Frankfurt                                   3:41:34 3:43:07  592.-M30-34
3898. Martinsson Ove                  SWE Trollhättans IF Friidrott                   3:41:35 3:43:19   56.-M60-64
3899. Nitzsche Thomas                 GER Chemnitz                                    3:41:35 3:44:30  709.-M35-39
3900. Dumuschat Jörg                  GER ASICS Team                                  3:41:36 3:43:36  671.-M45-49
3901. Beck Matthias                   GER Münster                                     3:41:36 3:47:02  593.-M30-34
3902. Brüggenhorst Sven               GER Unna                                        3:41:36 3:42:53  465.-M50-54
3903. Naumann Daniel                  GER ASICS FrontRunner                           3:41:36 3:43:36  594.-M30-34
3904. Besener Axel                    GER Langen Hessen                               3:41:39 3:44:42  672.-M45-49
3905. Burkon Steve                    GER Coburg                                      3:41:40 3:41:55  710.-M35-39
3906. Rainer Manfred                  ITA TSV Kusterdingen                            3:41:40 3:45:19   57.-M60-64
3907. Scharpf Marcel                  GER Schurwald-Runners                           3:41:41 3:41:55  711.-M35-39
3908. Fischbuch Martin                GER TV Saarwellingen                            3:41:41 3:42:46  715.-M40-44
3909. Kartchenvsky Mikhail            GER Frankfurt                                   3:41:41 3:43:08  673.-M45-49
3910. Zender Sebastian                GER Runningmates                                3:41:42 3:45:34  712.-M35-39
3911. Reinl Kai                       GER TV 1888 Ruppichteroth                       3:41:43 3:46:26  674.-M45-49
3912. Kauer Norbert                   GER Heusenstamm                                 3:41:44 3:45:58   58.-M60-64
3913. Jüngling Stephan                GER Mannheim                                    3:41:44 3:43:18  466.-M50-54
3914. Kreischer Maximilian            GER MAX.POWER                                   3:41:44 3:42:02  452.-M23-29
3915. Schmitt Uli                     GER TSV Hollstadt                               3:41:44 3:44:55  175.-M55-59
3916. Siebert Fridtjof                GER Karlsruhe                                   3:41:45 3:42:52  675.-M45-49
3917. Hohm Rupert                     GER TV Großostheim                              3:41:45 3:42:35  176.-M55-59
3918. Mangrich Jürgen                 GER LT Schweich                                 3:41:46 3:44:09  676.-M45-49
3919. Senzel Achim                    GER Viktoria Neuenhaßlau                        3:41:47 3:43:24  177.-M55-59
3920. Mangel Fabian                   GER Paderborn                                   3:41:48 3:44:12  595.-M30-34
3921. Bittner Patrick                 GER Frankfurt Am Main                           3:41:48 3:42:47  677.-M45-49
3922. Bittrich Martin                 GER BSG Stadtwerke Bielefeld                    3:41:48 3:44:12  596.-M30-34
3923. Mangel Alex                     GER Bielefeld                                   3:41:49 3:44:13  597.-M30-34
3924. Löbbert Sebastian               GER Bielefeld                                   3:41:49 3:44:13  453.-M23-29
3925. Mihm Christian                  GER Prostverein Vorder-Rhön                     3:41:49 3:43:19  713.-M35-39
3926. Fischer Manuel                  GER SG Stadtwerke-Karlsruhe                     3:41:49 3:46:11  454.-M23-29
3927. Schug Dennis                    GER Hpc                                         3:41:49 3:43:22  598.-M30-34
3928. Marner Michael                  GER 1.SC. Rauftreff                             3:41:50 3:43:09  599.-M30-34
3929. Ingegnere Adriano               GER Frankfurt                                   3:41:50 3:45:35  716.-M40-44
3930. Siebert Christoph               GER LG Ortenau Nord                             3:41:51 3:42:34  455.-M23-29
3931. Von Hagen Bernhard              GER Oberasbach                                  3:41:52 3:43:27  467.-M50-54
3932. Steinhoff Karlheinz             GER Fernwärme rein ins Haus                     3:41:52 3:42:10  468.-M50-54
3933. Wittmann Christian              AUT Hadres                                      3:41:53 3:44:29  456.-M23-29
3934. Rensmann Bernhard               GER SV Bawinkel                                 3:41:53 3:42:07  469.-M50-54
3935. Nielsen Jakob                   DEN Copenhagen N                                3:41:56 3:44:23  457.-M23-29
3936. Hambach Wolfgang                GER TSV Krofdorf-Gleiberg                       3:41:56 3:43:55  470.-M50-54
3937. Wagner Peter                    GER TV Schweinheim EMS                          3:41:57 3:42:07  471.-M50-54
3938. Huber Matthias                  GER Malsch                                      3:41:58 3:46:35  678.-M45-49
3939. Junglas Marcus                  GER Koblenz                                     3:41:58 3:44:33  679.-M45-49
3940. Christ Thorsten                 GER Freudenberg                                 3:41:58 3:44:27  717.-M40-44
3941. Petriaev Ilia                   GER LeproRun                                    3:41:59 3:42:30  458.-M23-29
3942. Söhne Jakob                     GER Wiesbaden                                   3:41:59 3:42:54  459.-M23-29
3943. Lucas Nacher Javier             ESP Colla el parotet                            3:41:59 3:43:11  714.-M35-39
3944. Huber Alexander                 GER Homburg                                     3:42:01 3:44:45  715.-M35-39
3945. Lemmens Maximilian              GER Mannheim                                    3:42:02 3:44:18  460.-M23-29
3946. Lantschner Marc                 GER Aichtal Runners                             3:42:02 3:45:44  680.-M45-49
3947. Schneider Ralf                  GER Dillingen                                   3:42:02 3:42:47  681.-M45-49
3948. Dralle Andreas                  GER Stahnsdorf                                  3:42:02 3:44:35  472.-M50-54
3949. Wenzel Andreas                  GER Feuerwehr Aschaffenburg                     3:42:04 3:43:03   40.-M20-22
3950. Frandsen Toke Rask              DEN Aarhus 1900                                 3:42:05 3:44:07  461.-M23-29
3951. Schmitz Thomas                  GER TG Neuss                                    3:42:05 3:44:25  718.-M40-44
3952. Sanchez Carlos                  GER Taunus Läufer Rosbach                       3:42:06 3:43:40  473.-M50-54
3953. Schneider Thomas                GER Freiwillige Feuerwehr Rodgau Mitte          3:42:06 3:45:47  716.-M35-39
3954. Elstrodt Dieter                 GER TV Mettingen                                3:42:08 3:46:18  474.-M50-54
3955. Teuber Jan                      GER Darmstadt                                   3:42:09 3:44:42  682.-M45-49
3956. Rademacher Henry                USA Saarbrücken                                 3:42:09 3:42:31  683.-M45-49
3957. Ahlke Sebastian                 GER TC Herzebrock                               3:42:10 3:45:37  462.-M23-29
3958. Wermers Joshua Paul             GER Lübeck                                      3:42:10 3:42:36  462.-M23-29
3959. De Los Santos Escribano Jaime   ESP Madrid                                      3:42:11 3:43:56   41.-M20-22
3960. Koch Armin                      GER Bad Nauheim                                 3:42:12 3:46:10  178.-M55-59
3961. Leonard Peter                   GER LSF Münster                                 3:42:12 3:43:49  475.-M50-54
3962. Taylor Steven                   GBR Huddersfield                                3:42:13 3:42:52  717.-M35-39
3963. Büchin Dirk                     GER Die 2 vom Homburg                           3:42:14 3:45:14  476.-M50-54
3964. Schneider Lukas                 GER Bad Ems                                     3:42:15 3:43:52  464.-M23-29
3965. Both Norbert                    GER LTF Selbach                                 3:42:15 3:44:35   14.-M65-69
3966. Singh Rajinder Pal              IND Grindelwald                                 3:42:16 3:42:31  718.-M35-39
3967. Rhodes Patrick                  GER Frankfurt Am Main                           3:42:21 3:46:42  465.-M23-29
3968. Frisendahl Brian                DEN Kastrup                                     3:42:21 3:46:21  477.-M50-54
3969. Eitel Markus                    GER RLT Rodgau                                  3:42:23 3:45:50  600.-M30-34
3970. Heydel Malte                    GER Frankfurt                                   3:42:24 3:45:38  719.-M35-39
3971. Popovski Dimitar                MKD Skopje                                      3:42:24 3:46:43  719.-M40-44
3972. Hirtz Marian                    GER Zürich                                      3:42:25 3:48:44  601.-M30-34
3973. Zänker Paul                     GER SV Rotation Halle e.V.                      3:42:27 3:46:36  720.-M35-39
3974. Passler Jörg                    GER Flörsheim                                   3:42:27 3:45:59  684.-M45-49
3975. Eckervogt Uwe                   GER Papenburg                                   3:42:27 3:46:14  179.-M55-59
3976. Gottschalk Tobias               GER Krankenhaus Nordwest                        3:42:27 3:42:36  685.-M45-49
3977. Velasco Martinez Carlos         ESP Madrid                                      3:42:28 3:43:28  466.-M23-29
3978. Grosspointner Christian         GER Ebensee                                     3:42:28 3:45:31  720.-M40-44
3979. Zwicker Thomas                  GER LT Illingen                                 3:42:29 3:43:31  180.-M55-59
3980. Zimmermann Steven               GER Software AG                                 3:42:30 3:43:01  721.-M35-39
3981. Becker Marlon                   GER Frankfurt                                   3:42:30 3:42:35  602.-M30-34
3982. Fuhrmann Peter                  GER Mannheim                                    3:42:32 3:42:39  478.-M50-54
3983. Menke Thorsten                  GER Schwarzenbek                                3:42:32 3:43:33  479.-M50-54
3984. Evans Jon                       GBR Betws Y Coed                                3:42:33 3:45:13  480.-M50-54
3985. Berger Christian                GER Team Leistungsdiagnostik.de                 3:42:33 3:42:55  686.-M45-49
3986. Mitcov Iuri                     BUL Chisinau                                    3:42:33 3:47:19  603.-M30-34
3987. Schuster Malte                  GER Dortmund                                    3:42:34 3:45:20  721.-M40-44
3988. Kietzmann Dirk                  GER Roadrunners                                 3:42:35 3:46:35  722.-M40-44
3989. Engelhardt Yannik               GER Bio Runner Rhein Main                       3:42:35 3:44:34  467.-M23-29
3990. Anstee Sean                     GBR Sale                                        3:42:36 3:44:12  604.-M30-34
3991. Bergmann Michael                GER Herford                                     3:42:36 3:43:40  723.-M40-44
3992. Werle Marc                      GER Frankfurt                                   3:42:36 3:42:51  687.-M45-49
3993. Panhorst Rüdiger                GER Frankfurt                                   3:42:37 3:47:16  481.-M50-54
3994. Jung Florian                    GER Neversports                                 3:42:38 3:46:23  722.-M35-39
3995. Pötsch Michael                  GER BSG DRV Berlin-Brandenburg                  3:42:40 3:44:17  482.-M50-54
3996. Ott Christian                   GER TV Großostheim                              3:42:40 3:47:17  688.-M45-49
3997. Arnold Jens Klaus               GER HOCKENHEIM                                  3:42:41 3:43:34  483.-M50-54
3998. Zorn Jochen                     GER Sandbox Warriors                            3:42:45 3:43:19  724.-M40-44
3999. Wegmann Marcus                  GER Team Klinikum Nürnberg                      3:42:45 3:43:30  689.-M45-49
4000. Kolbe Jan                       GER Adidas Runners Berlin                       3:42:45 3:43:42  725.-M40-44
4001. Stützel Jonathan                GER Langenselbold                               3:42:46 3:45:44   42.-M20-22
4002. Ratz Peter                      AUT Mannheim                                    3:42:46 3:42:52  605.-M30-34
4003. D'Oria Stephan                  GER LT Philippsburg                             3:42:46 3:42:59  726.-M40-44
4004. Höglund Albert                  FIN IF Drott                                    3:42:47 3:43:12  727.-M40-44
4005. Koschwitz Janos                 GER Wiesbaden                                   3:42:47 3:43:02  606.-M30-34
4006. Kowol Nils                      GER Bad Homburg V d H                           3:42:48 3:47:12  723.-M35-39
4007. Terp Jeppe                      DEN Copenhagen                                  3:42:49 3:46:27  607.-M30-34
4008. Ceviz Nadir                     GER Tus Lindhorst                               3:42:50 3:44:02  484.-M50-54
4009. Kunen Rafael                    GER Plettenberg                                 3:42:50 3:46:55  728.-M40-44
4010. Tobin Andrew                    GBR London Heathside                            3:42:51 3:46:34  690.-M45-49
4011. Majunke Matthias                GER ASICS Team                                  3:42:51 3:43:41  691.-M45-49
4012. Böhm Sebastian                  GER DFG LFA Freiburg                            3:42:52 3:46:44  729.-M40-44
4013. Roberts Wayne                   NZL London                                      3:42:53 3:47:32  692.-M45-49
4014. Zillinger-Bogenberger Patrick   GER no need for speed                           3:42:54 3:45:01  724.-M35-39
4015. Schmiade Frank                  GER TSG Grünstadt                               3:42:55 3:44:16  693.-M45-49
4016. Gillmann Jörg                   GER Oberursel                                   3:42:57 3:43:10  694.-M45-49
4017. Peter Michael                   GER Frankfurt Am Main                           3:42:59 3:43:39  468.-M23-29
4018. Otte Michael                    GER Neuenrade                                   3:42:59 3:45:48   15.-M65-69
4019. Streu Friedemann                GER ING-DiBa AG                                 3:43:00 3:43:40  695.-M45-49
4020. Kegler Lars                     GER Frankfurt Marathon Club                     3:43:00 3:43:45  725.-M35-39
4021. Nägele Hubert                   GER Die schnellen Allgeier                      3:43:00 3:43:47  485.-M50-54
4022. Herold Frank                    GER Frankfurt Am Main                           3:43:01 3:47:42  726.-M35-39
4023. Eckstein Raik                   GER Helot Köln                                  3:43:01 3:44:22  730.-M40-44
4024. Enegren Joakim                  FIN Mammapapparundan                            3:43:01 3:43:46  696.-M45-49
4025. Kakur Naim                      GER Frika Triathlon Team                        3:43:02 3:45:46  486.-M50-54
4026. Breyer Ralf                     GER Frankfurter Volleyballverein FVV            3:43:03 3:44:49  181.-M55-59
4027. Eichler Jörg                    GER RC 1898 Radeberg                            3:43:04 3:47:01  182.-M55-59
4028. Vandermeulen Charles            NED Nijmegen                                    3:43:05 3:46:57  731.-M40-44
4029. Rabe Michael                    GER Heidelberg                                  3:43:06 3:44:57  608.-M30-34
4030. Steimel Jürgen                  GER LLG St. Augusin                             3:43:06 3:46:48   59.-M60-64
4031. Steuernagel Jürgen              GER Altenstadt                                  3:43:06 3:44:32  697.-M45-49
4032. Jäger Florian                   GER LG-Marathon-Vohburg                         3:43:07 3:45:02  727.-M35-39
4033. Sigloch Claudio                 GER Deggingen                                   3:43:07 3:46:02  487.-M50-54
4034. Bleyer Bernhard                 GER Werkstatt Triathlon                         3:43:07 3:44:16  732.-M40-44
4035. Paar Steffen                    GER Pfullingen                                  3:43:07 3:45:09  609.-M30-34
4036. Mayer Stefan                    GER LG Marathon Vohburg                         3:43:08 3:45:04  728.-M35-39
4037. Schulte Thomas                  GER DJK BW Lavesum                              3:43:10 3:46:21  733.-M40-44
4038. Ivanov Aleksei                  RUS Msensk                                      3:43:10 3:44:27  734.-M40-44
4039. Heilmann Danny                  GER LGV Marathon Giessen                        3:43:10 3:46:16  610.-M30-34
4040. Mittelstädt Dirk                GER VFL Algenrodt                               3:43:10 3:44:09  698.-M45-49
4041. Stein Jan Hendrik               GER Jugendclub Richelsdorf                      3:43:11 3:46:54  611.-M30-34
4042. Klein Benedikt                  GER OMG it's AGMG                               3:43:11 3:48:16  469.-M23-29
4043. Davies Christopher              GBR Oxford                                      3:43:11 3:45:19  612.-M30-34
4044. Haub Matthias                   GER OCR Frankfurt e.V.                          3:43:12 3:43:53  729.-M35-39
4045. Staab Alexander                 GER SV TriCity Darmstadt                        3:43:13 3:46:41  699.-M45-49
4046. Dullau Eckhard                  GER Hannover                                    3:43:13 3:44:25   60.-M60-64
4047. Lange Thomas                    GER LT Freigericht                              3:43:13 3:47:20  735.-M40-44
4048. Romero Ruddy                    FRA Acheville                                   3:43:13 3:44:45  613.-M30-34
4049. Engels Carsten                  GER Essen                                       3:43:13 3:44:56  700.-M45-49
4050. Hahn Thomas                     GER Berlin                                      3:43:13 3:44:52  470.-M23-29
4051. Bishtakov Roman                 RUS Merseburg                                   3:43:14 3:43:37  471.-M23-29
4052. Schrammel Robert                AUT Krems                                       3:43:14 3:45:37  488.-M50-54
4053. Steurer Rene                    GER Eintracht Frankfurt                         3:43:14 3:43:30  736.-M40-44
4054. Gilbert Oliver                  GER Spiridon Frankfurt                          3:43:14 3:45:01  489.-M50-54
4055. Pan Zhengyu                     CHN Karben                                      3:43:14 3:44:02  737.-M40-44
4056. Blackert Reiner                 GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:43:15 3:44:01  701.-M45-49
4057. Mehlsen Simon                   DEN Birkeroed                                   3:43:15 3:43:51  702.-M45-49
4058. Hawighorst Michael              GER Düsseldorf                                  3:43:17 3:45:25  183.-M55-59
4059. Schultealbert Karsten           GER Wachenheim                                  3:43:18 3:44:40  738.-M40-44
4060. Eloranta Juha                   FIN Helsinki                                    3:43:19 3:44:10  472.-M23-29
4061. Del Vescovo Gaetano             ITA gpdm Lecce                                  3:43:19 3:46:09  703.-M45-49
4062. König Thomas                    GER Sangerhausen                                3:43:19 3:46:01  730.-M35-39
4063. Chen He                         CHN Rüsselsheim                                 3:43:19 3:45:25  614.-M30-34
4064. Talhof Daniel                   GER BW Kastellaun                               3:43:20 3:45:23  615.-M30-34
4065. Thiel Klaus                     GER SV Auersmacher                              3:43:20 3:46:17  490.-M50-54
4066. Blazutycz Pawel                 POL Cieszkow                                    3:43:21 3:44:08  739.-M40-44
4067. Dingel Peter                    GER Borken                                      3:43:21 3:44:45  704.-M45-49
4068. Distler Alexander               GER Team beVegt.de                              3:43:22 3:45:03  731.-M35-39
4069. Lalla Andreas                   GER MG Hainstraße Biedenkopf                    3:43:22 3:45:20  740.-M40-44
4070. Mingaila Marc                   FRA Carros                                      3:43:22 3:46:07  741.-M40-44
4071. Manfredi Luciano Antonio        ITA Bologna                                     3:43:22 3:46:24  184.-M55-59
4072. Schlütter Bernd                 GER Club Moustache                              3:43:23 3:47:37  742.-M40-44
4073. Riethmüller Steffen             GER Oschersleben                                3:43:23 3:43:49  743.-M40-44
4074. Kraft Jonas                     GER Lorsbach                                    3:43:24 3:47:19  491.-M50-54
4075. Melzer Joachim                  GER Friedrichshafen                             3:43:24 3:43:41  492.-M50-54
4076. Fischer Frank                   GER Karlsruhe                                   3:43:24 3:43:28  744.-M40-44
4077. Magn E Timmy                    BEL Beauraing                                   3:43:24 3:44:05  732.-M35-39
4078. Rutherford Peter                RSA Düsseldorf                                  3:43:25 3:45:09  733.-M35-39
4079. Elbrecht Heinz                  GER Hillhunter-Hessen                           3:43:26 3:43:30  185.-M55-59
4080. Dunker Thorsten                 GER Waiblingen                                  3:43:26 3:47:33  705.-M45-49
4081. Bosch Markus                    GER Noerdlingen                                 3:43:26 3:47:20  745.-M40-44
4082. Kunkel Wolfgang                 GER Weilrod                                     3:43:26 3:48:00  493.-M50-54
4083. Gaumer Yves                     FRA Es Stains                                   3:43:28 3:44:06   61.-M60-64
4084. Steinhoff Christian             GER Grasshoppers Sümmern                        3:43:28 3:47:57  473.-M23-29
4085. Schröcker Jürgen                GER LT Freigericht                              3:43:28 3:43:35  494.-M50-54
4086. Hinderschiett Michael           FRA Nuremberg Runners                           3:43:30 3:43:42  746.-M40-44
4087. Nothtroff Jens                  GER Marbach Am Neckar                           3:43:31 3:47:46  747.-M40-44
4088. Stephan-Wesslin Matthias        GER Bad Homburg                                 3:43:32 3:43:38  748.-M40-44
4089. Kullik Oliver                   GER Recklinghausen                              3:43:32 3:45:08  706.-M45-49
4090. Claudio Ghiglino                ITA CAMBIASO E RISSO                            3:43:34 3:44:27    4.-M70-74
4091. Laßmann Christian               GER Elz                                         3:43:34 3:44:50  616.-M30-34
4092. Man Wai-Yip                     GER MACH3 Köln e.V.                             3:43:35 3:43:36  734.-M35-39
4093. Motschenbacher Dirk             GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:43:35 3:48:16  735.-M35-39
4094. Fernandez Javier                GER Hannover                                    3:43:35 3:44:13  617.-M30-34
4095. Kuhn Matthias                   GER Dresden                                     3:43:36 3:44:14  495.-M50-54
4096. Loos Tobias                     GER Kirchberg                                   3:43:36 3:47:18  749.-M40-44
4097. Weichselgartner Manfred         GER LG Mettenheim                               3:43:37 3:45:58  707.-M45-49
4098. Cortella Massimo                ITA Verona                                      3:43:37 3:44:29  708.-M45-49
4099. Karakaya Fatih                  GER TV Laubenheim 1883 e.V.                     3:43:39 3:48:23  474.-M23-29
4100. Klein Karlheinz                 GER stimmel-sports e.V.                         3:43:40 3:45:18  496.-M50-54
4101. Schmidt Dominik                 GER Software AG                                 3:43:40 3:49:04  475.-M23-29
4102. Prönneke Marcel                 GER Düsseldorf                                  3:43:40 3:46:46  476.-M23-29
4103. Hirschhäuser Alexander          GER ASC 1990 Breidenbach                        3:43:40 3:43:48  477.-M23-29
4104. Weigelt Dirk                    GER LG Bad Soden/Sulzbach/Neuenhain             3:43:40 3:47:33  709.-M45-49
4105. Keiner Thorsten                 GER As Lahnländer                               3:43:42 3:44:51  710.-M45-49
4106. Müller Andreas                  GER Rot-Weiß Unna                               3:43:42 3:48:21  618.-M30-34
4107. Heinzeroth Joerg                GER Werratal Runners                            3:43:43 3:43:51  711.-M45-49
4108. Mutz Michael                    GER RSV Büblingshausen                          3:43:43 3:44:47  712.-M45-49
4109. Logvin Kyryl                    UKR Smart Group                                 3:43:43 3:45:13  619.-M30-34
4110. Pertsov Ivan                    UKR Zaporizhzhya                                3:43:43 3:45:13  620.-M30-34
4111. Dresen Jörg                     GER LLG Wustweiler                              3:43:44 3:45:59  750.-M40-44
4112. Reers Stephan                   GER Hannover                                    3:43:45 3:45:08  497.-M50-54
4113. Heine Benjamin                  GER Idstein                                     3:43:45 3:43:55  736.-M35-39
4114. Lorenz Dominik                  GER Verkehrsgesellschaft Frankfurt am Main      3:43:45 3:45:23  478.-M23-29
4115. Rothhaar Martin                 GER SV Nanzdietschweiler                        3:43:46 3:44:49  621.-M30-34
4116. Kopp Alexander                  GER Poppenhausen Ot Kützberg                    3:43:46 3:46:11  737.-M35-39
4117. Zimmermann Sven                 GER TNB Malterdingen                            3:43:47 3:48:01  738.-M35-39
4118. Britten Jonathan                GBR Arena 80                                    3:43:47 3:47:27  186.-M55-59
4119. Schöbel Helmut                  GER Schnauftreff Oberursel                      3:43:48 3:46:12   16.-M65-69
4120. Wurth Claude                    LUX X3M Triathlon Mersch                        3:43:49 3:44:22  751.-M40-44
4121. Steenbeek Roel                  NED Rotterdam                                   3:43:50 3:44:39   62.-M60-64
4122. Gorynia Marian                  POL Suchy Las                                   3:43:52 3:44:45   63.-M60-64
4123. Jost Matthias                   GER Verkehrsgesellschaft Frankfurt am Main      3:43:53 3:45:22  498.-M50-54
4124. Girau Fedele Massimo            ITA madrid marathon                             3:43:54 3:45:13  499.-M50-54
4125. Biemüller Heiko                 GER Burgsinn                                    3:43:54 3:46:09  752.-M40-44
4126. Bär Niels                       GER Bad Vilbel                                  3:43:55 3:47:20  753.-M40-44
4127. Brückner Michael                AUT Krems                                       3:43:55 3:44:21  739.-M35-39
4128. Windecker Thomas                GER Ltc Mutterstadt                             3:43:56 3:44:26  500.-M50-54
4129. Stock Pascal                    GER #WERUNFRANKFURT                             3:43:57 3:44:37  740.-M35-39
4130. Odermann Alexander              GER Frankfurt                                   3:43:57 3:47:18  622.-M30-34
4131. Schiek Stephan                  GER Lahnlaender                                 3:43:57 3:45:16  501.-M50-54
4132. Schiek Eike                     GER Gomme Racing Team                           3:43:58 3:45:16  713.-M45-49
4133. Hahn Stephan                    GER Tv Ober-Mörlen                              3:43:58 3:47:31  187.-M55-59
4134. Roth Frank                      GER TSV Rüdenhausen                             3:43:58 3:45:33  714.-M45-49
4135. Kluge Dietmar                   GER Reisegruppe Schlemmerblock                  3:43:58 3:45:12  502.-M50-54
4136. Kern Norbert                    GER Lahnlaender                                 3:43:58 3:45:16  502.-M50-54
4137. Veth Stefan                     GER LG MuLi                                     3:43:58 3:44:47  504.-M50-54
4138. Elhoej Nielsen Jacob            DEN Vejle If Triathlon                          3:44:00 3:47:36  754.-M40-44
4139. Abdukhanov Artyr                RUS Moscow                                      3:44:00 3:45:08  623.-M30-34
4140. Ringe Matthias                  GER Nidda                                       3:44:01 3:45:23  624.-M30-34
4141. Miersch Roger                   GER MTV Stuttgart                               3:44:02 3:44:15  505.-M50-54
4142. Särkelä Mika                    FIN Espoo                                       3:44:03 3:46:50  755.-M40-44
4143. Markert Christoph               GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:44:05 3:45:52  506.-M50-54
4144. Oestreich Jürgen                GER LT Neu-Isenburg                             3:44:05 3:48:21   64.-M60-64
4145. Marten Jannik                   GER Berlin                                      3:44:05 3:48:27  479.-M23-29
4146. Neuhauser Johannes              GER Kempten                                     3:44:06 3:44:18   65.-M60-64
4147. Petriglieri Giovanni            GER Mörfelden-Walldorf                          3:44:08 3:45:36  625.-M30-34
4148. Männel Tobi                     GER Uni Sapon                                   3:44:10 3:44:43  756.-M40-44
4149. Ziegler Holger                  GER Leimen-Gauangelloch                         3:44:10 3:45:14  507.-M50-54
4150. Friedrich Marc                  GER Bensheim                                    3:44:11 3:48:16   43.-M20-22
4151. T?rstad Eirik                   NOR Fjellhammer                                 3:44:12 3:44:25  188.-M55-59
4152. Holz Karl-Heinz                 GER LC Paderborn                                3:44:13 3:48:12  508.-M50-54
4153. Edmonds Matt                    GBR Leatherhead                                 3:44:13 3:48:43  741.-M35-39
4154. Richter Thomas                  GER Bad Tölz                                    3:44:15 3:45:50  509.-M50-54
4155. Niestroj Alexander              GER Murnau                                      3:44:15 3:45:50  715.-M45-49
4156. Cilenti Armani                  GER TV Babenhausen                              3:44:15 3:46:07  626.-M30-34
4157. Gediga Florian                  GER Weimar (Lahn)                               3:44:16 3:44:33  627.-M30-34
4158. Feil Daniel                     GER Lußhardtläufer Hambrücken                   3:44:16 3:44:39  757.-M40-44
4159. Geyer Thomas                    GER HSV Neubrandenburg                          3:44:17 3:44:54  742.-M35-39
4160. Fischle Ilja                    GER Freiburg                                    3:44:17 3:48:26  716.-M45-49
4161. Gierens Olivier                 FRA Val St-Pierre Athletisme                    3:44:17 3:45:01  717.-M45-49
4162. Lahmer Stefan                   GER Grojos LTF Elversberg                       3:44:18 3:45:21  510.-M50-54
4163. Hauck Markus                    GER codecentric AG                              3:44:18 3:49:18  480.-M23-29
4164. Buchholz Dirk                   GER BELC 89 Frankfurt                           3:44:18 3:45:27  189.-M55-59
4165. Mund Stephan                    GER VfB Torpedo Ichtershausen                   3:44:19 3:47:00  628.-M30-34
4166. Zink Thomas                     GER Lauf-Und Sauftrupp Reinersdorf              3:44:20 3:45:20  629.-M30-34
4167. Bartels Alexander               GER Frankfurt                                   3:44:21 3:47:23  743.-M35-39
4168. Baldarelli Fabio                ITA Ots Runners                                 3:44:21 3:45:34  718.-M45-49
4169. Dziedzic Mauricio               BRA Curitiba                                    3:44:23 3:47:25  511.-M50-54
4170. Adrian Michael                  GER Oberursel                                   3:44:23 3:48:14  630.-M30-34
4171. Archer Robert                   GBR Market Harborough                           3:44:23 3:48:57  719.-M45-49
4172. Roeder Daniel                   GER Herford                                     3:44:23 3:45:20  481.-M23-29
4173. Laufer Josef                    GER Die Irrläufer Bad Homburg                   3:44:23 3:47:20  758.-M40-44
4174. Rothe Enrico                    GER 1. LAC Dessau                               3:44:25 3:48:41  744.-M35-39
4175. Henze Carsten                   GER TV Trais-Horloff                            3:44:27 3:44:49  759.-M40-44
4176. Brugger Roland                  AUT Larmor Baden                                3:44:27 3:47:32  512.-M50-54
4177. Hauser Bernd                    GER TSG Maxdorf                                 3:44:29 3:46:14   66.-M60-64
4178. Wally Gerhard                   AUT Club Super Marathon Italia                  3:44:30 3:48:52  190.-M55-59
4179. Nagel Thomas                    GER TV Plochingen                               3:44:30 3:48:16  191.-M55-59
4180. Mirza Ramin                     GER Sankt Leon-Rot                              3:44:30 3:45:17  631.-M30-34
4181. Scheiner Jörg                   GER Frankfurter Ruder-Ges Oberrad               3:44:30 3:47:08  513.-M50-54
4182. Patrick David                   GBR Beeston AC                                  3:44:30 3:45:13  514.-M50-54
4183. Goldmann Stefan                 GER Heiligenhaus                                3:44:31 3:46:07  720.-M45-49
4184. Weirich Carsten                 GER TGS Hausen                                  3:44:32 3:47:32  721.-M45-49
4185. Seegers Marc-Alexander          GER Mettmann                                    3:44:32 3:46:05  760.-M40-44
4186. Bezrukovs Deniss                LAT ECB Sports & Cultural Club                  3:44:33 3:45:55  632.-M30-34
4187. Riedel Hermann                  GER LG Kapellen Drusweiler                      3:44:33 3:44:50   67.-M60-64
4188. Bokeloh Andreas                 GER Lg Langen                                   3:44:34 3:47:26  722.-M45-49
4189. Monz E Jonathan                 BEL Tenneville                                  3:44:35 3:48:01  745.-M35-39
4190. Golba Grzegorz                  POL Warsawa                                     3:44:35 3:47:55  723.-M45-49
4191. Nikander Marcus                 FIN Gmk                                         3:44:36 3:45:51  724.-M45-49
4192. Marenne Bruno                   BEL Champlon                                    3:44:36 3:48:02  725.-M45-49
4193. Aschenbrenner Patrick           GER SG Frankfurt-Nied                           3:44:38 3:46:26  746.-M35-39
4194. Benz Frank                      GER Hochheim                                    3:44:38 3:46:10  515.-M50-54
4195. Van Uden Gerrit                 GER TSG Schwäbisch Hall                         3:44:38 3:49:22  192.-M55-59
4196. Labidoire Mathieu               FRA Les Gracieux Runners                        3:44:39 3:45:10  747.-M35-39
4197. Bäuerle Günter                  GER LG Steinlach-Zollern                        3:44:42 3:45:19  516.-M50-54
4198. Hoyer Claus                     DEN Espergaerde                                 3:44:43 3:45:28  726.-M45-49
4199. Lange Christof                  GER Team Adriane                                3:44:43 3:46:19  727.-M45-49
4200. Niemi Pyry                      FIN Espoo                                       3:44:43 3:47:31  633.-M30-34
4201. De Waart Lars                   NED ASICS Team                                  3:44:44 3:45:05  761.-M40-44
4202. Baum Gregor                     GER Bonn                                        3:44:46 3:44:49  482.-M23-29
4203. Lorenz Tobias                   GER Bad Ems                                     3:44:46 3:48:18  762.-M40-44
4204. Gourdet Sascha                  GER Marathonprojekt F/DA                        3:44:46 3:46:24  483.-M23-29
4205. Burgis Wolfgang                 GER Tridreamteam Dietenhofen                    3:44:47 3:45:21  728.-M45-49
4206. Barklage Jens                   GER BC Neu-Isenburg                             3:44:47 3:49:12  729.-M45-49
4207. Risi Josef                      SUI Bergfresser                                 3:44:48 3:48:57  634.-M30-34
4208. Schreckenberger Martin          GER Birkenau                                    3:44:49 3:45:46  763.-M40-44
4209. Kubach Eberhard                 GER Bad Rappenau                                3:44:50 3:45:19  517.-M50-54
4210. Laterveer Hans                  NED Bad Bocklet                                 3:44:50 3:45:41  730.-M45-49
4211. Wilden Patrick                  GER Berlin                                      3:44:50 3:48:25   68.-M60-64
4212. Strauß Kurt                     GER Ingolstadt                                  3:44:51 3:46:10  518.-M50-54
4213. Knaack Enrico                   GER Hamburger SV                                3:44:51 3:45:22  635.-M30-34
4214. Zeier Oliver                    GER 1. F.C. Hammelburg 1913 e.V.                3:44:52 3:45:33  731.-M45-49
4215. Kamasinski Blazej               POL Frankfurt Am Main                           3:44:53 3:46:35  636.-M30-34
4216. Augustin Jan                    GER Goldene Reiter Erzhausen                    3:44:53 3:46:46  764.-M40-44
4217. Roos Andreas                    GER TV Goldbach                                 3:44:53 3:45:35  519.-M50-54
4218. Matuszczyk Marek                POL Rybnicka Grupa Biegowa                      3:44:54 3:45:29  748.-M35-39
4219. Duzellier Jean Yves             FRA Valdahon                                    3:44:54 3:49:19  732.-M45-49
4220. Wiedenroth Carl                 GER Würzburg                                    3:44:55 3:47:24  749.-M35-39
4221. Kersten Gerhard                 GER Niddatal                                    3:44:55 3:46:23  520.-M50-54
4222. Später Maxim                    GER Frankfurt Am Main                           3:44:55 3:53:37  765.-M40-44
4223. Bertolotti Riccardo             ITA Eintracht Frankfurt                         3:44:56 3:46:11  750.-M35-39
4224. Mcchesney Michael               USA Butzbach                                    3:44:57 3:45:30  521.-M50-54
4225. Waidele Gabriel                 GER Renchtalsteiglauf                           3:44:57 3:49:08  484.-M23-29
4226. Thalmann Oliver                 GER Bad Homburg                                 3:44:57 3:46:00  766.-M40-44
4227. Nusch Harald                    GER Ski-Club Lauf                               3:44:58 3:47:54  522.-M50-54
4228. Reis Kai Oliver                 GER TSG Mainaschaff EMS                         3:44:59 3:45:20  751.-M35-39
4229. Domke Thorsten                  GER TSV Krofdorf-Gleiberg                       3:45:00 3:47:07  767.-M40-44
4230. Lu Ronald                       GER Offenbach                                   3:45:02 3:48:28  637.-M30-34
4231. Höhling Jörg                    GER Frankfurt Am Main                           3:45:02 3:45:10  523.-M50-54
4232. Cepa Kai                        GER Darmstadt                                   3:45:02 3:45:07  485.-M23-29
4233. Glaub Thomas                    GER Laufprojekt Büdingen                        3:45:03 3:46:50  768.-M40-44
4234. Waidele Pascal                  GER Renchtalsteiglauf                           3:45:03 3:49:15  486.-M23-29
4235. Schmitt Volker                  GER Spiridon Frankfurt                          3:45:03 3:45:53  769.-M40-44
4236. Schramme Uwe                    GER Münster-Sarmsheim                           3:45:04 3:45:39  524.-M50-54
4237. Wolff Sirko                     GER Mainova                                     3:45:05 3:46:36  770.-M40-44
4238. Djurholm Bengt                  SWE Filipstad IF Friidrott                      3:45:05 3:47:48  770.-M40-44
4239. Lenk Martin                     GER Tus Niedereschbach                          3:45:06 3:45:15  525.-M50-54
4240. Wrzalik Stephan                 GER Karlsbad                                    3:45:08 3:45:21  752.-M35-39
4241. Fröjd Thomas                    SWE Härlövs IF                                  3:45:08 3:46:47  193.-M55-59
4242. Beirle Armin                    GER Dreieich                                    3:45:09 3:45:13  526.-M50-54
4243. Kontny Thomas                   GER TSV 1863 Herdecke Marathon-Team             3:45:09 3:46:52  527.-M50-54
4244. Schönwolf Markus                GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:45:09 3:45:30  638.-M30-34
4245. Brück Stefan                    GER Aarsee Runners                              3:45:11 3:45:45  528.-M50-54
4246. Janke Andreas                   GER Berlin                                      3:45:11 3:45:24  194.-M55-59
4247. Weigt Jochen                    GER Laufprojekt Büdingen                        3:45:12 3:46:59  772.-M40-44
4248. Catta Christoph                 GER Brühl                                       3:45:12 3:45:55  773.-M40-44
4249. Tarasevicius Edvardas           LTU Neveronys                                   3:45:16 3:48:21  774.-M40-44
4250. Kalweit Alexander               GER Heidelberg                                  3:45:16 3:45:25  775.-M40-44
4251. Pradel Michael                  GER Darmstadt                                   3:45:16 3:46:23  639.-M30-34
4252. Krumholz Mike                   GER Heusenstamm                                 3:45:17 3:51:47  733.-M45-49
4253. Mandel Robert                   GER Viernheim                                   3:45:17 3:45:39  529.-M50-54
4254. Frittum Peter                   AUT Guntramsdorf                                3:45:17 3:46:51  734.-M45-49
4255. Rustler Alexander               GER Dav-Rottweil                                3:45:18 3:48:32   69.-M60-64
4256. Fasoulakis Alexandros           GRE Heraclion                                   3:45:18 3:45:25  735.-M45-49
4257. Frölich Uwe                     GER bridgingIT                                  3:45:18 3:46:21  736.-M45-49
4258. Wolf Norbert                    GER LT Unterreichenbach                         3:45:18 3:48:16   70.-M60-64
4259. Klausen Ralf                    GER Ginnheimer LT                               3:45:20 3:46:16  737.-M45-49
4260. Müller Andreas                  GER Bio Runner Rhein Main                       3:45:23 3:46:28  530.-M50-54
4261. Huth Michael                    GER Alzenau                                     3:45:23 3:45:29  640.-M30-34
4262. Schultz Stephan                 GER Mannheim                                    3:45:24 3:49:11  487.-M23-29
4263. Lagache Henri                   FRA Saint Saulve                                3:45:24 3:49:45   17.-M65-69
4264. Wieland Adolf                   AUT Obersdorf                                   3:45:24 3:47:01  531.-M50-54
4265. Haferkamp Volker                GER Windach                                     3:45:25 3:47:48  738.-M45-49
4266. Kuhlmann Tim                    GER KSV Baunatal                                3:45:26 3:48:13  753.-M35-39
4267. Bork Maik                       GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:45:26 3:46:08  776.-M40-44
4268. Nesswald Heinz                  GER Triefenstein                                3:45:27 3:45:42  195.-M55-59
4269. Hütter Andreas                  GER Schwetzinger Einzelkämpfer                  3:45:28 3:47:22  641.-M30-34
4270. Grönke Martin                   GER Laufgruppe Dresden E V                      3:45:30 3:46:26  488.-M23-29
4271. Schwalenstöcker Dirk            GER Laktatkönig Korbach                         3:45:32 3:50:07  532.-M50-54
4272. Steinlechner Martin             AUT #WERUNFRANKFURT                             3:45:34 3:46:01  533.-M50-54
4273. Saile Sven                      GER Lauffreunde St. Georgen                     3:45:35 3:46:35  196.-M55-59
4274. Tiedemann Frank                 GER LG Lüneburg                                 3:45:36 3:50:05  739.-M45-49
4275. Schramke Matthias               GER LG Lüneburg                                 3:45:36 3:50:05  740.-M45-49
4276. Wolff Bernhard                  GER LT Hemsbach                                 3:45:36 3:45:48   71.-M60-64
4277. Niels Pedersen Peter            DEN Fanoe                                       3:45:37 3:46:37  741.-M45-49
4278. Herman Christophe               BEL Metz                                        3:45:37 3:46:07  642.-M30-34
4279. Lange Tobias                    GER Heuckewalder SV                             3:45:38 3:46:50  742.-M45-49
4280. Bachmann Tim                    GER TSG Kleinostheim                            3:45:40 3:45:47  489.-M23-29
4281. Keßler Heiko                    GER Donsieders                                  3:45:41 3:48:21  777.-M40-44
4282. Enseleit Volker                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:45:41 3:46:32  743.-M45-49
4283. Kanz Alexander                  GER Berlin                                      3:45:41 3:48:21  778.-M40-44
4284. Rasmussen Frank Engel           DEN Gentofte                                    3:45:41 3:47:50  779.-M40-44
4285. Lather Jürgen                   GER Waldläufer Erbenhausen                      3:45:42 3:49:48  780.-M40-44
4286. Müller Volker                   GER Hamburg                                     3:45:43 3:46:14  781.-M40-44
4287. Muecke Timo                     GER LSG HAJ                                     3:45:43 3:45:54  744.-M45-49
4288. Wagner Stephan                  GER movebitch!                                  3:45:44 3:46:33  643.-M30-34
4289. Stegmann Matthias               GER TV Großostheim                              3:45:44 3:47:30  534.-M50-54
4290. Xu Ling                         CHN Ludwigsburg                                 3:45:44 3:46:26  490.-M23-29
4291. Milic Ante                      CRO Stuttgart                                   3:45:44 3:49:12  491.-M23-29
4292. Aranguren Barragan Camilo A.    COL Ingolstadt                                  3:45:45 3:46:06  492.-M23-29
4293. Schneider Martin-Eric           GER Fulda                                       3:45:46 3:48:08  644.-M30-34
4294. Vaccaro Nicola                  ITA Road Runners Club Milano                    3:45:46 3:49:28  645.-M30-34
4295. Mascioli Marco                  ITA Ingolstadt                                  3:45:47 3:48:35  197.-M55-59
4296. Gößwein Hans Peter              GER Nürnberg                                    3:45:48 3:48:59  535.-M50-54
4297. Bittner Heiko                   GER Dieburg                                     3:45:49 3:46:15  754.-M35-39
4298. Oestreich Schuck Christoph      GER Rodgau                                      3:45:51 3:51:06  536.-M50-54
4299. Kilicaslan Ilhan                TUR LT Philippsburg                             3:45:51 3:48:58   72.-M60-64
4300. Scheppach Günther               GER Dinkelscherben                              3:45:52 3:47:10  198.-M55-59
4301. Knispel Richard                 GER Marathonprojekt F/DA                        3:45:52 3:46:17  537.-M50-54
4302. Dannhäußer Steffen              GER Wüstenrot                                   3:45:53 3:46:04  745.-M45-49
4303. Haag Matthias                   GER Ilsfeld                                     3:45:53 3:46:04  746.-M45-49
4304. Hörst Jürgen                    GER ELT Großheubach                             3:45:54 3:49:54  747.-M45-49
4305. Kempe Sven                      GER ING-DiBa AG                                 3:45:54 3:49:22  755.-M35-39
4306. Herbst Stefan                   GER SV Fun-Ball Dortelweil                      3:45:55 3:50:31  538.-M50-54
4307. Ferk Stephan                    GER Rauenberg                                   3:45:55 3:46:03  782.-M40-44
4308. TGhias Frank                    GER Langen                                      3:45:55 3:46:00  748.-M45-49
4309. Theer Karsten                   GER Bruchsal                                    3:45:55 3:46:21  783.-M40-44
4310. Phanithavong S Bastien          FRA Lessy                                       3:45:56 3:49:15  749.-M45-49
4311. Kleijburg Richard               NED Doesburg                                    3:45:56 3:47:07  750.-M45-49
4312. Rosio Thierry                   FRA Folschviller                                3:45:58 3:47:39  751.-M45-49
4313. Bartle Andrew                   GBR NBRO                                        3:45:58 3:47:56  646.-M30-34
4314. Duman Erkan                     AUT Innsbruck                                   3:45:59 3:47:10  647.-M30-34
4315. Ried Alexander                  AUT Innsbruck                                   3:45:59 3:46:24  648.-M30-34
4316. Horstmann Tobias                GER Stimmel Sport e.V. Worms                    3:46:00 3:50:11  784.-M40-44
4317. Jürgens Oliver                  GER Göttingen                                   3:46:01 3:50:49  752.-M45-49
4318. Atanassov Michael               GER Die Aale Frankforter                        3:46:02 3:49:35  539.-M50-54
4319. Purner Christian                AUT Lauftreff Hall                              3:46:02 3:46:23  540.-M50-54
4320. Kurfiss Daniel                  GER Buchen                                      3:46:02 3:48:01  785.-M40-44
4321. Herbst Fred                     GER Frankfurt                                   3:46:02 3:49:35  541.-M50-54
4322. Buch Yannick                    GER Flörsheim                                   3:46:03 3:47:35  493.-M23-29
4323. Eitel Michel                    GER Langenwetzendorf                            3:46:03 3:50:47  494.-M23-29
4324. Reuter Christian                GER TV Laubenheim 1883 e.V.                     3:46:03 3:46:56  786.-M40-44
4325. Kalin Mehmet Ali                GER Freundschaftsverein Türkei Offenbach e V    3:46:03 3:49:17  753.-M45-49
4326. Lang Gernot                     GER SC Neuenstein                               3:46:04 3:51:19  542.-M50-54
4327. Frank-Nolde Benjamin            GER Stuttgart                                   3:46:04 3:48:23  756.-M35-39
4328. Ilgenstein Christian            GER Frankfurt                                   3:46:04 3:49:12   44.-M20-22
4329. Siebigteroth Jan                GER TG Stockstadt                               3:46:05 3:48:21  649.-M30-34
4330. Ehret Daniel                    GER Frankfurt                                   3:46:05 3:46:08  787.-M40-44
4331. Danckert Andreas                GER Niddatal                                    3:46:06 3:46:23  543.-M50-54
4332. Spieler Christoph               GER Wiesental                                   3:46:06 3:47:42  754.-M45-49
4333. Fleischmann Thomas              GER LTV Erfurt e.V.                             3:46:07 3:49:48  199.-M55-59
4334. Dobbertin Wolfgang              GER Frankfurt M                                 3:46:08 3:46:35   73.-M60-64
4335. Nilsson Marcus                  SWE R?näs 4H                                    3:46:08 3:46:17  544.-M50-54
4336. Künne Sören                     GER NDF Runners                                 3:46:08 3:47:31  755.-M45-49
4337. Moffatt Ryan                    GBR Ballymena                                   3:46:10 3:49:35  495.-M23-29
4338. Halachmi Nir                    ISR Tsaff&Go                                    3:46:10 3:49:18  788.-M40-44
4339. Steffmann Oliver                GER Frankfurt Am Main                           3:46:11 3:48:11  789.-M40-44
4340. Knecht Thomas                   GER TG Schwanheim                               3:46:11 3:48:42  545.-M50-54
4341. Vomocil Michal                  CZE Neu-Isenburg                                3:46:11 3:46:49  790.-M40-44
4342. Van Hecke Jeffrey               BEL Roeselare                                   3:46:12 3:48:55  757.-M35-39
4343. Joseph Gonda                    HUN Szigetszentmiklos                           3:46:13 3:48:00  650.-M30-34
4344. Thomas Oliver                   GBR Skipton AC                                  3:46:14 3:46:41  758.-M35-39
4345. Schäfer Andreas                 GER Heilbronn                                   3:46:15 3:46:47  546.-M50-54
4346. Rohrberg Jan                    GER Frankfurt Am Main                           3:46:15 3:46:53  651.-M30-34
4347. De Graat Albrecht               GER Running Team Grafenberg                     3:46:16 3:49:49  200.-M55-59
4348. Wiecha Alexander                GER Vfr Fehlheim                                3:46:16 3:47:21  759.-M35-39
4349. Scholl Alexander                GER Frankfurt                                   3:46:16 3:47:21  760.-M35-39
4350. Lee Alan                        ENG Spiridon Frankfurt                          3:46:16 3:46:25  547.-M50-54
4351. Grass Rene                      GER Rhein-Berg Runners e.V.                     3:46:16 3:47:17  548.-M50-54
4352. Stüker Andreas                  GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:46:18 3:48:01  652.-M30-34
4353. Saatweber Ingo                  GER Spiridon Frankfurt                          3:46:18 3:48:59  756.-M45-49
4354. Staschik Wolfgang               GER Bad Säckingen                               3:46:18 3:50:54  757.-M45-49
4355. Lafuente Sanchez Julian         ESP Valencia                                    3:46:20 3:50:30  791.-M40-44
4356. Buchterkirche Klaus             GER LSF Münster                                 3:46:24 3:49:15  201.-M55-59
4357. Dieling Achim                   GER Ah Schwalmstadt                             3:46:24 3:47:30  202.-M55-59
4358. Wurtinger Tobias                GER Schwalmtal                                  3:46:25 3:51:21  653.-M30-34
4359. Widemann Bjoern                 GER FIRST TRACKS                                3:46:26 3:50:50  792.-M40-44
4360. Minet Johannes                  GER DZ BANK runners                             3:46:27 3:46:51  654.-M30-34
4361. Beentjes Piet                   NED Frankfurt Am Main                           3:46:28 3:48:45  761.-M35-39
4362. Babor Sascha                    GER tsv 1875 höchst                             3:46:28 3:47:30  793.-M40-44
4363. Yassikaya Fuat                  TUR Niederdorfelden                             3:46:29 3:46:31  794.-M40-44
4364. Terho Tomi                      FIN Helsinki                                    3:46:29 3:51:11  655.-M30-34
4365. Nölleke Kay                     GER TuS Esborn                                  3:46:31 3:47:15  762.-M35-39
4366. Könemann Karsten                GER TVDÄ                                        3:46:34 3:49:35   74.-M60-64
4367. Wiesch Timo                     GER Osnabrück                                   3:46:35 3:51:03  656.-M30-34
4368. Löbbecke Henning                GER Saarbrücken                                 3:46:35 3:51:16  795.-M40-44
4369. Lawler Michael                  AUS London                                      3:46:35 3:48:55  758.-M45-49
4370. Chen Baowei Aldric              SIN Singapore                                   3:46:36 3:48:03  763.-M35-39
4371. Skorupski Bert                  GER Rsr Running Bad Vilbel                      3:46:36 3:51:51  796.-M40-44
4372. Handel Michael                  GER Adidas Runners Berlin                       3:46:38 4:11:43  764.-M35-39
4373. Roth Sebastian                  GER Schwieberdingen                             3:46:39 3:48:08  657.-M30-34
4374. Peuser Sebastian                GER Hamburg                                     3:46:40 3:47:11  658.-M30-34
4375. Trautner Christoph              GER RSC AUTO BROSCH Kempten                     3:46:41 3:48:38  659.-M30-34
4376. Wehner Michael                  GER TLV-LT Eichenzell                           3:46:41 3:50:02  759.-M45-49
4377. Mader Theodor                   GER Frankfurt                                   3:46:42 3:50:32  765.-M35-39
4378. Zipf Armin                      GER Steide-Runners de                           3:46:43 3:50:56  549.-M50-54
4379. Nickles Michele                 GER TV Großwallstadt                            3:46:43 3:48:23  797.-M40-44
4380. Micchetti Leopoldo              ITA RUNNERS DEL LEVANTE                         3:46:44 3:49:11  760.-M45-49
4381. Martin Florian                  GER Fulda                                       3:46:45 3:49:53  766.-M35-39
4382. Von Liel Nikolaus               GER Hamburg                                     3:46:46 3:50:41  660.-M30-34
4383. Sanna Giuseppe Marco            ITA SC Steinberg                                3:46:47 3:49:20  761.-M45-49
4384. Möcklinghoff Heiko              GER LSF Münster                                 3:46:49 3:48:05  550.-M50-54
4385. Krist Romano                    GER Darmstadt                                   3:46:51 3:49:29  798.-M40-44
4386. Queney Stephane                 FRA Sarreguemines                               3:46:51 3:47:08  762.-M45-49
4387. Koser Jochen                    GER TG Nieder-Roden                             3:46:52 3:49:26  763.-M45-49
4388. Walterschen Kevin               GER Sportclub OPTIMUM                           3:46:52 3:49:07  767.-M35-39
4389. Burschil Thomas                 GER Funatics Hannover                           3:46:53 3:47:21  661.-M30-34
4390. Fischer Thomas                  GER Frankfurt                                   3:46:55 3:49:11  203.-M55-59
4391. Beaume Jacques                  LUX Fentange                                    3:46:56 3:49:34  204.-M55-59
4392. Teschner Thomas                 GER Würzburg                                    3:46:56 3:48:44  496.-M23-29
4393. Bernhard Frank                  GER Die Schildkröten                            3:46:57 3:49:06  764.-M45-49
4394. Kazmierczak Michael             GER Dinslaken                                   3:46:57 3:51:08  662.-M30-34
4395. Gray Stuart                     GBR Renfrew                                     3:46:58 3:48:14  799.-M40-44
4396. Bumb Teodor                     ROU Koblenz                                     3:46:58 3:48:20  768.-M35-39
4397. Burton Andrew                   GBR Manchester                                  3:46:59 3:49:12  800.-M40-44
4398. Schoch Markus                   GER Heidelberg                                  3:47:00 3:49:12  765.-M45-49
4399. Robert Christophe               FRA ENDURANCE SHOP DIJON                        3:47:01 3:47:39  551.-M50-54
4400. Schicker Tim                    GER Sv07 Geinsheim                              3:47:04 3:48:47  769.-M35-39
4401. Schubert Jan                    GER Aschaffenburg                               3:47:04 3:47:11  770.-M35-39
4402. Dietrich Matthias               GER Frankfurt                                   3:47:05 3:47:08  801.-M40-44
4403. Wulfert Martin                  GER TV Werne 03 e.V.                            3:47:05 3:49:04  552.-M50-54
4404. Knoche Julius                   GER MT Melsungen                                3:47:07 3:51:16  663.-M30-34
4405. Toal Declan                     IRL Armagh AC                                   3:47:08 3:49:37  553.-M50-54
4406. Wolff Thomas                    GER Bio Runner Rhein Main                       3:47:08 3:48:13  205.-M55-59
4407. Borowski Rainer                 GER Frankfurt Am Main                           3:47:09 3:50:29  554.-M50-54
4408. Schott Klaus                    GER Bad Homburg                                 3:47:10 3:48:36  802.-M40-44
4409. Nitschke Stefan                 GER Düsseldorf                                  3:47:13 3:49:59  771.-M35-39
4410. Rößler Klaus                    GER TV 1888 Lorch                               3:47:15 3:51:08  555.-M50-54
4411. Spiekers Stephan                GER P&G running                                 3:47:15 3:47:28  206.-M55-59
4412. Gänßler Burkhard                GER Rostock                                     3:47:16 3:50:24  556.-M50-54
4413. De Smet Peter                   BEL Nederbrakel                                 3:47:16 3:49:18  766.-M45-49
4414. Rack Christian                  GER Gute Gastfreunde Langenselbold              3:47:16 3:51:57  772.-M35-39
4415. Winter Michael                  GER LT Unterreichenbach                         3:47:18 3:48:13  767.-M45-49
4416. Fronek Holger                   GER TG Hanau                                    3:47:19 3:48:03  768.-M45-49
4417. Ng Michael                      USA San Francisco                               3:47:21 3:47:32  664.-M30-34
4418. Baumert Peter                   GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:47:21 3:49:51  803.-M40-44
4419. Krengel Timo                    GER Bad Sooden-Alkendorf                        3:47:21 3:50:02  804.-M40-44
4420. Krobok Marc                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:47:21 3:49:52  769.-M45-49
4421. Weber Markus                    GER Nicht ZugewieseN                            3:47:21 3:51:57  665.-M30-34
4422. Peterka Andreas                 GER Renntiere                                   3:47:22 3:47:52  557.-M50-54
4423. Kippes Reinhold                 GER Bio Runner Rhein Main                       3:47:22 3:48:27   75.-M60-64
4424. Bonnin Yannick                  FRA Feg Athlé                                   3:47:23 3:49:04  805.-M40-44
4425. Huss Stefan                     GER Hainburg                                    3:47:25 3:50:01  806.-M40-44
4426. Saranen Antti                   FIN Mediviisari OY                              3:47:26 3:48:17  807.-M40-44
4427. Paloneva Kalle                  FIN Ähtäri                                      3:47:26 3:48:17  666.-M30-34
4428. Berlinecke Chris-Andre          GER Wolfsburg                                   3:47:26 3:49:27  667.-M30-34
4429. Kacel Hakim                     FRA Ambares et Lagrave                          3:47:27 3:48:38     .-M??-??
4430. Böhling Volker                  GER Babenhausen                                 3:47:27 3:52:06  207.-M55-59
4431. Huth Philipp                    GER Team Spessartchallenge / TV Bad Orb         3:47:27 3:48:43  497.-M23-29
4432. Sauermann Peter                 SUI Zürich                                      3:47:28 3:51:01  808.-M40-44
4433. Nishikawa Takeshi               JPN Auderghem                                   3:47:28 3:48:48  558.-M50-54
4434. Salietis Arvydas                LTU Vilnius                                     3:47:29 3:48:21  559.-M50-54
4435. Bradfish Charles                USA DJK Pressath                                3:47:30 3:50:35  770.-M45-49
4436. Aulbach Mario                   GER Johannesberg                                3:47:31 3:50:58  771.-M45-49
4437. Brüggemann Jan                  GER LLH                                         3:47:35 3:47:46  668.-M30-34
4438. Mühlenkamp Markus               SUI Bsg Commerzbank Berger Schnecken            3:47:36 3:51:10  560.-M50-54
4439. Noack Frank                     GER RC Vorwärts Speyer                          3:47:37 3:49:50  561.-M50-54
4440. Wenzel Jörg                     GER TSG Kaiserslautern                          3:47:37 3:49:23  562.-M50-54
4441. Frischkorn Holger               GER LT Unterreichenbach                         3:47:38 3:49:41  772.-M45-49
4442. Schwandke Stephan               GER HSV Neubrandenburg                          3:47:38 3:47:47  773.-M35-39
4443. Wender Jan                      GER Rottenburg                                  3:47:39 3:51:44  563.-M50-54
4444. Winkler Michael                 GER Freiburg                                    3:47:39 3:52:17  564.-M50-54
4445. Häderle Matthias                GER Sparda-Team Rechberghausen                  3:47:39 3:51:47  809.-M40-44
4446. Rupp Thomas                     GER Software AG                                 3:47:41 3:48:12  565.-M50-54
4447. Holschuh Erhard                 GER Bio Runner Rhein Main                       3:47:42 3:50:12  208.-M55-59
4448. Brodard Christian               SUI Vuadens                                     3:47:42 3:49:12  773.-M45-49
4449. Weinbrenner Jörg                GER TSG Leihgestern                             3:47:44 3:47:49  566.-M50-54
4450. Schug Gerhard                   GER Running Team Bad Ems e.V.                   3:47:44 3:47:49   76.-M60-64
4451. Kirchner-Hegenscheid Mario      GER Hohen Neuendorf                             3:47:44 3:51:37  810.-M40-44
4452. Balling De Alcântara Ramon      GER Marathonprojekt TU Darmstadt                3:47:45 3:49:34  498.-M23-29
4453. Salmon Michael                  GER Biebergemünd                                3:47:45 3:49:33  669.-M30-34
4454. Zerner Maurice                  GER Liemieten - Boettgen World of Bike          3:47:46 3:51:05  774.-M35-39
4455. Weitzel Ulrich                  GER Reichardtblock                              3:47:46 3:50:49  775.-M35-39
4456. Schirling Stefan                GER ATSV Kallmünz                               3:47:46 3:50:14  811.-M40-44
4457. Holst Jack                      DEN Lstykke                                     3:47:47 3:48:59  499.-M23-29
4458. Zilbershteyn Timur              RUS Oberursel                                   3:47:47 3:50:43  776.-M35-39
4459. Hein Sönke                      GER Therme LT Böblingen                         3:47:48 3:55:06  209.-M55-59
4460. Marquardt Alexander             GER Crazy Runners Team Frankenwald              3:47:48 3:50:49  777.-M35-39
4461. Bauer Thomas                    GER Laufschule Saarpfalz                        3:47:49 3:51:33  774.-M45-49
4462. Sheng Hao                       CHN Karlsruhe                                   3:47:49 3:48:46  500.-M23-29
4463. Gropengiesser Lucas             GER Heideberger Ruderklub 1872 e.V.             3:47:49 3:55:09   45.-M20-22
4464. Reichert Thomas                 GER VFB Reichenbach-Steegen                     3:47:51 3:52:46  778.-M35-39
4465. Hussmanns Max                   GER Gummersbach                                 3:47:51 3:49:57   12.-M18-19
4466. Hamra Nestor                    ARG Capital Federal                             3:47:51 3:48:02  210.-M55-59
4467. Haberger Thomas                 GER Kreissparkasse Heilbronn                    3:47:54 3:49:21  567.-M50-54
4468. Albayrak Özgür Eylem            TUR Ankara Kosuyor                              3:47:55 3:48:24  812.-M40-44
4469. Koch Georg                      GER Mutterstadt                                 3:47:55 3:49:03  779.-M35-39
4470. Ernst Rainer                    GER LG MuLi                                     3:47:56 3:49:38  211.-M55-59
4471. Polziec Jan                     POL Przebiegli Strzyzow                         3:47:56 3:49:32   77.-M60-64
4472. Frank Kasper                    DEN Copenhagen                                  3:47:56 3:48:52   46.-M20-22
4473. Hohmann Ralf                    GER LT Hanau/Bruchköbel                         3:47:59 3:52:40  568.-M50-54
4474. Steinacher Richard              GER quantenmechaniker                           3:47:59 3:48:18  670.-M30-34
4475. Meruelo Andoni                  ESP Berriz                                      3:48:01 3:51:13  775.-M45-49
4476. Gentemann Bernd                 GER Niddatal                                    3:48:01 3:48:58  776.-M45-49
4477. Krueger Andy                    GER Boksfabrik Stade                            3:48:01 3:48:38  780.-M35-39
4478. Vahstall Thorsten               GER Bergisch Gladbach                           3:48:03 3:52:08  813.-M40-44
4479. Kessel Lothar                   GER Gutenberg Marathon Club Mainz               3:48:03 3:49:22   78.-M60-64
4480. Mesch Walter                    GER LSF Münster                                 3:48:04 3:51:32  569.-M50-54
4481. Fischer Janek                   GER Lauftreff Lichenroth                        3:48:05 3:49:45   47.-M20-22
4482. Anhalt Igor                     GER PHP Roadrunners                             3:48:06 3:48:31  777.-M45-49
4483. Groger Daniel                   GER Lose Laufgruppe KÖLÖTOSCH                   3:48:06 3:53:10  781.-M35-39
4484. Bosold Michael                  GER Renntreff WVC Kassel                        3:48:07 3:49:02  212.-M55-59
4485. Hermann Simon                   GER SpVgg Erlangen                              3:48:07 3:50:04  814.-M40-44
4486. Pleßmann Steffen                GER MTV Stuttgart                               3:48:08 3:48:21  815.-M40-44
4487. Byrnes Frank                    IRL Galway                                      3:48:08 3:52:33  778.-M45-49
4488. Storz Erich                     GER SC Steinberg                                3:48:10 3:50:42   18.-M65-69
4489. Lisson Roger                    GER LC Duisburg                                 3:48:11 3:52:03  816.-M40-44
4490. Friederich Christian            GER SV Eintracht Hitzerode                      3:48:12 3:49:34  782.-M35-39
4491. Herrmann Sebastian              GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:48:12 3:50:12  501.-M23-29
4492. Schächer Marco                  GER RC Heli                                     3:48:13 3:50:34  779.-M45-49
4493. Bretsch Axel                    GER Three Lions                                 3:48:13 3:48:44  213.-M55-59
4494. Bellon Alexander                GER Usingen                                     3:48:13 3:49:00  502.-M23-29
4495. Siitari Marko                   FIN Lahti                                       3:48:14 3:49:56  783.-M35-39
4496. Jochim Tj                       GER LAZ Puma Rhein-Sieg                         3:48:14 3:51:05  817.-M40-44
4497. Bischur Olaf                    GER Ringheim Runner                             3:48:16 3:52:12  570.-M50-54
4498. Königstedt Andreas              GER Frankfurt                                   3:48:17 3:50:01  784.-M35-39
4499. Strobl Markus                   GER Zorneding                                   3:48:18 3:50:05  571.-M50-54
4500. Langer Boris                    GER TG Friedberg                                3:48:18 3:51:57  785.-M35-39
4501. Bilali Uran                     ITA Venezia                                     3:48:19 3:52:20  572.-M50-54
4502. Mahns Dirk                      GER Dreieich                                    3:48:19 3:50:10  573.-M50-54
4503. Frommknecht Andreas             GER Lokomotive Heddernheim                      3:48:19 3:49:14  574.-M50-54
4504. Salaris Frederic                FRA Marly                                       3:48:19 3:52:55  818.-M40-44
4505. Siedler Sascha                  GER Flensburg                                   3:48:20 3:52:49  786.-M35-39
4506. Golowko Timo                    GER Tigo Running                                3:48:22 3:49:22  787.-M35-39
4507. Bucil Frantisek                 CZE Praha 5                                     3:48:22 3:48:34  780.-M45-49
4508. Lokoy Endre                     NOR Brattholmen                                 3:48:24 3:49:46  781.-M45-49
4509. Nasimzadah Mohsen               GER Nümbrecht                                   3:48:25 3:50:16  782.-M45-49
4510. Rosemann Michael                GER R+V Triathlon Team                          3:48:25 3:48:44  214.-M55-59
4511. Selzam Tobias                   GER Alzenau                                     3:48:26 3:51:24  819.-M40-44
4512. Noltemeyer Dierk                GER Frankfurt Am Main                           3:48:26 3:51:57  788.-M35-39
4513. Hartmann Thomas                 GER Karlstadt                                   3:48:26 3:50:10  789.-M35-39
4514. Hoffmann Rene                   GER Offenbach Am Main                           3:48:27 3:51:07  671.-M30-34
4515. Kröger-Mülder Thomas            GER Klein Offenseth-Sparrieshoop                3:48:27 3:54:30  215.-M55-59
4516. Beniam Musse                    GER Marathonprojekt F/DA                        3:48:27 3:49:13  783.-M45-49
4517. Kammer Christian                GER Völklingen                                  3:48:28 3:48:42  820.-M40-44
4518. Peters Winfried                 GER Tv Lorsbach                                 3:48:28 3:49:50  216.-M55-59
4519. Grasso Santo                    ITA Bisttal-Runners                             3:48:31 3:49:29  784.-M45-49
4520. Adner Tobias                    GER KCR Sindlingen / Triathlon                  3:48:32 3:52:16  785.-M45-49
4521. Roßbach André                   GER VfL Nürnberg                                3:48:32 3:50:39  821.-M40-44
4522. Van Achter Kurt                 BEL Herzele                                     3:48:33 3:50:35  786.-M45-49
4523. Schnitter Markus                GER Glabbicher Rennschnecken                    3:48:33 3:49:01  822.-M40-44
4524. Mucke Mark                      GER Bremen                                      3:48:33 3:51:09  672.-M30-34
4525. Schäfer Jörg                    GER Run Fleet Hamburg                           3:48:34 3:53:28  823.-M40-44
4526. Soleymani Siamak                GER Griesheim                                   3:48:34 3:51:44  217.-M55-59
4527. Prants Heiki                    EST V Ru                                        3:48:34 3:48:50  575.-M50-54
4528. Drobiazko Igor                  GER Düsseldorf                                  3:48:35 3:49:20  790.-M35-39
4529. Morlock Martin                  GER Wörth                                       3:48:35 3:48:54  824.-M40-44
4530. Faingold Evgeniy                UKR Düsseldorf                                  3:48:35 3:49:20  673.-M30-34
4531. Lorenz Hans C                   GER Röser Verlag Laufgruppe                     3:48:36 3:54:08  825.-M40-44
4532. Lotter Brian                    USA Atlanta                                     3:48:36 3:55:07   13.-M18-19
4533. Müller Martin                   GER Kösching                                    3:48:36 3:52:43  826.-M40-44
4534. Rausch Alexander                GER LAZ Saar 05 Saarbrücken                     3:48:37 3:51:06  787.-M45-49
4535. Oushoorn Frank                  BEL Rc gent                                     3:48:38 3:50:44  788.-M45-49
4536. Hermann Andy                    GER Kirchdorf                                   3:48:38 3:51:28  576.-M50-54
4537. Grimtell Peter                  SWE Solvikingarna                               3:48:39 3:52:20  827.-M40-44
4538. Woitas Sebastian                GER Frankfurt Am Main                           3:48:39 3:49:00  791.-M35-39
4539. Schütt Jörg                     GER LG Albatros Kiel                            3:48:39 3:50:44  789.-M45-49
4540. Bort Johannes                   GER IBM Team                                    3:48:40 3:48:41   79.-M60-64
4541. Markidis Pantelis               GRE XANTHI RUNNERS - CLAIN MAIN RUNNERS         3:48:40 3:50:46  503.-M23-29
4542. Haulisto Rami                   FIN Vantaa                                      3:48:40 3:49:54  792.-M35-39
4543. Elsbett Bernd                   GER BSG Stadtwerke Hanau                        3:48:41 3:50:28  218.-M55-59
4544. Schoenbein Arthur               GER Darmstadt                                   3:48:42 3:48:51  790.-M45-49
4545. Peterseim Manuel                GER Südharzer Laufshopteam                      3:48:43 3:48:59  504.-M23-29
4546. Mardh Patrik                    SWE ASICS FrontRunner Sweden                    3:48:43 3:51:20  674.-M30-34
4547. Riedel Andreas                  GER Tri-Fam-Team                                3:48:43 3:49:01  577.-M50-54
4548. Köpke Marcel                    GER Gifhorn                                     3:48:43 3:49:44  675.-M30-34
4549. Daul Didier                     FRA Les vosgirunners                            3:48:44 3:49:16  219.-M55-59
4550. Vogt Johannes                   GER Unplugged                                   3:48:44 3:49:34  505.-M23-29
4551. Perchthaler Stefan              GER DJK Teutonia Gaustadt                       3:48:45 3:52:14  793.-M35-39
4552. Lechelt Arndt                   GER Schalksmühle                                3:48:45 3:49:42  828.-M40-44
4553. Helmich Lars                    GER Bielefeld                                   3:48:48 3:50:08  676.-M30-34
4554. Westphal Wolfgang               GER Marathonprojekt F/DA                        3:48:48 3:50:26  791.-M45-49
4555. Forster Georg                   GER Freising                                    3:48:49 3:53:00  677.-M30-34
4556. Bonnaire Ulrich                 GER Frankfurt                                   3:48:49 3:48:55  220.-M55-59
4557. Graf Mattias                    GER Oberursel                                   3:48:49 3:49:38  578.-M50-54
4558. Sobierajski Guillaume           FRA Mericourt                                   3:48:49 3:50:59  794.-M35-39
4559. Riemscheid Daniel               GER Köln                                        3:48:50 3:50:25  795.-M35-39
4560. Von Löwis Of Menar Max          GER Marklendorf                                 3:48:50 3:49:03  829.-M40-44
4561. Zippel Marcel                   GER Jena                                        3:48:52 3:53:16  506.-M23-29
4562. Hanne Florian                   GER Stuttgart                                   3:48:52 3:50:30  796.-M35-39
4563. Gühne Enrico                    GER Flörsheim Am Main                           3:48:53 3:55:30  797.-M35-39
4564. Marques Manuel                  GER Mainova                                     3:48:53 3:51:23  798.-M35-39
4565. Klusmann Thomas                 GER LG Mörfelden-Walldorf                       3:48:54 3:50:32  678.-M30-34
4566. Panse Jens                      GER USV Erfurt                                  3:48:54 3:52:45  579.-M50-54
4567. Kraus Alexander                 GER Feucht                                      3:48:57 3:50:24  679.-M30-34
4568. Schächer Dirk                   GER Mainova                                     3:48:58 3:51:22  792.-M45-49
4569. Thoma Christian                 GER Würzburg                                    3:48:59 3:52:00  680.-M30-34
4570. Lehmann Stephan                 GER ASICS Team                                  3:49:00 3:54:16  793.-M45-49
4571. Rüther Olaf                     GER #WERUNFRANKFURT                             3:49:01 3:53:24  681.-M30-34
4572. Riedel Stephan                  GER Gams                                        3:49:01 3:50:59  799.-M35-39
4573. Harms Hinrich                   GER Mannheim                                    3:49:02 3:53:12  580.-M50-54
4574. Thiel Fabian                    GER Autonome Reserve Soest                      3:49:02 3:51:16  507.-M23-29
4575. Bozhidarov Shterev Petar        ESP Madrid                                      3:49:03 3:53:54  508.-M23-29
4576. Leibfried Steffen               GER Neunkirchen                                 3:49:03 3:52:02  509.-M23-29
4577. Funk Viktor                     GER Merck BSG Laufserie                         3:49:03 3:53:25  682.-M30-34
4578. Fischer Michael                 GER Tübingen                                    3:49:06 3:49:14  683.-M30-34
4579. Neutscher Stefan                GER Feuerscheid                                 3:49:07 3:50:30  794.-M45-49
4580. Bohn Martin                     NOR Hosle                                       3:49:10 3:52:51  795.-M45-49
4581. Hunold Horst                    GER Bio Runner Rhein Main                       3:49:10 3:53:07  581.-M50-54
4582. Robinson Dean                   GBR Darwen                                      3:49:12 3:50:06  684.-M30-34
4583. Yair Gad                        ISR Mevaseret Zion                              3:49:12 3:51:35  221.-M55-59
4584. Van De Parre Daan               BEL Erwetegem                                   3:49:12 3:49:58  685.-M30-34
4585. Höpfinger Robin                 GER Gießen                                      3:49:15 3:52:10  686.-M30-34
4586. Anderssen Geir Andreas          NOR Mysen                                       3:49:15 3:51:00  830.-M40-44
4587. Luusua Juha                     FIN Eltel                                       3:49:15 3:52:21  582.-M50-54
4588. Wilkes Mauritz                  GER Adidas Runners Frankfurt                    3:49:16 3:51:27  510.-M23-29
4589. Kranz Holger                    GER Frankfurt                                   3:49:16 3:51:49  796.-M45-49
4590. Prokhorenko Andrii              UKR KM Running Club                             3:49:17 3:50:56  831.-M40-44
4591. Felzer Peter Erik               GER Frankfurt Am Main                           3:49:18 3:52:15  797.-M45-49
4592. Debailleul Stéphane             FRA Méricourt                                   3:49:19 3:51:51  832.-M40-44
4593. Werner Toni                     GER Ronneburg                                   3:49:19 3:51:56  833.-M40-44
4594. Dechoux Cedric                  FRA Tennis Club Creutzwald                      3:49:20 3:49:23  511.-M23-29
4595. Frank Thorsten                  GER TSV Baden Triathlon                         3:49:21 3:50:59  798.-M45-49
4596. Burgard Sven                    GER TSV Klein-Linden                            3:49:21 3:53:09  799.-M45-49
4597. Hajok Sven                      GER Hajok GmbH                                  3:49:23 3:51:35  834.-M40-44
4598. Duda Martin                     GER Groß-Umstadt                                3:49:23 3:50:42  583.-M50-54
4599. Schellin Matthias               GER TB Wiesbaden                                3:49:24 3:52:49  800.-M45-49
4600. Roschinski Holger               GER Potsdam                                     3:49:24 3:51:34  222.-M55-59
4601. Hösel Reinhard                  AUT Saubersdorf                                 3:49:25 3:50:30  687.-M30-34
4602. Sirisin Lo?c                    SUI Romanel-Sur-Lausanne                        3:49:25 3:55:19  512.-M23-29
4603. Lombard Jerome                  FRA Rosieres Pres Troyes                        3:49:25 3:52:10  801.-M45-49
4604. Scheidler Klaus                 GER Nowalala Sports Offenbach                   3:49:26 3:50:25   80.-M60-64
4605. Fischer Gerd                    GER Gerd101                                     3:49:26 3:49:58  584.-M50-54
4606. Krull Marius                    GER Heidelberg                                  3:49:26 3:56:46  513.-M23-29
4607. Antin Alexandre                 FRA Fougeres                                    3:49:26 3:53:09  514.-M23-29
4608. Gaspari Davide                  ITA Cortina D'Ampezzo                           3:49:26 3:51:47  585.-M50-54
4609. Gilmer Michael                  GER LT Freigericht                              3:49:26 3:50:20  585.-M50-54
4610. Winter Tony                     GER TV 1862 Langen                              3:49:27 3:54:02  800.-M35-39
4611. Kamp Michael                    GER MSR Botschafter                             3:49:28 3:51:28  802.-M45-49
4612. Könebruch Julius                GER Frankfurt Am Main                           3:49:28 3:51:04   14.-M18-19
4613. Storch Eberhard                 GER Lahnau                                      3:49:28 3:49:58  587.-M50-54
4614. Seibert Thorsten                GER VieCo e.V                                   3:49:28 3:51:48  835.-M40-44
4615. Fleisch Carsten                 GER MTV Schweringen                             3:49:29 3:50:31  803.-M45-49
4616. Brown Nicholas                  GER Mainz                                       3:49:29 3:50:14  515.-M23-29
4617. Bader Oliver                    GER ASV Veitsbronn / Siegelsdorf                3:49:30 3:54:08  588.-M50-54
4618. Hoefer Martin                   GER Frankfurt Am Main                           3:49:30 3:53:24  801.-M35-39
4619. Lohscheller Michael             GER Adam Opel                                   3:49:31 3:53:41  804.-M45-49
4620. Feroce Marcel                   SUI Gossau/Zh                                   3:49:31 3:51:24  589.-M50-54
4621. Brandenburger Florian           GER Dillenburg                                  3:49:32 3:53:27  516.-M23-29
4622. Wüstrich Moritz                 GER Heidelberg                                  3:49:34 3:50:39  802.-M35-39
4623. Shinohara Koichi                JPN Ikeda-Shi                                   3:49:34 3:50:43  517.-M23-29
4624. Dörr Volker                     GER ASV Harthausen                              3:49:34 3:54:12   81.-M60-64
4625. Preußner Uwe                    GER LT Florstadt                                3:49:34 3:53:56   82.-M60-64
4626. Stippich Karl-Heinz             GER Dav-Lahr                                    3:49:35 3:53:51  590.-M50-54
4627. Krauss Roland                   GER LG Ultralauf 100 Marathon Club              3:49:35 3:49:54  223.-M55-59
4628. Stolz Robert                    GER Stolz Aufrolltechnik GmbH                   3:49:35 3:54:57  591.-M50-54
4629. Wittig Thomas                   GER Hamburg                                     3:49:35 3:49:35  803.-M35-39
4630. Stabernack Peter                SUI TRI-Frauenfeld                              3:49:37 3:52:22  592.-M50-54
4631. Lindemann Achim                 GER Schönaich                                   3:49:37 3:50:28  224.-M55-59
4632. Baldermann Ingo                 GER Tsv Frickenhausen                           3:49:37 3:52:56  804.-M35-39
4633. Maidorn Mischa                  GER Ironmaidorn                                 3:49:38 3:52:01  805.-M35-39
4634. Maidorn Hartmut                 GER Ironmaidorn                                 3:49:38 3:52:00   83.-M60-64
4635. El Arabi Mohamed                GER LG Mörfelden-Walldorf                       3:49:38 3:51:16  225.-M55-59
4636. Kunkel Jochen                   GER Eibelstadt                                  3:49:39 3:51:32  836.-M40-44
4637. Schmitt Günter                  GER Ski-Club Erlenbach                          3:49:41 3:51:03   19.-M65-69
4638. Menzel Jörg                     GER Krombacher o,0%                             3:49:41 3:54:05  593.-M50-54
4639. Braun Andreas                   GER Pforzheim                                   3:49:41 3:51:48  805.-M45-49
4640. Müller Roland                   GER Poppenhausen                                3:49:42 3:51:41  226.-M55-59
4641. Brod Andreas                    GER SKV Mörfelden Team Möwathlon                3:49:42 3:52:59  594.-M50-54
4642. Friedel Harald                  GER Ifl Hof                                     3:49:44 3:53:04   84.-M60-64
4643. Probst Benjamin                 GER Wöllstadt                                   3:49:46 3:50:51  688.-M30-34
4644. Pöselt Christian                GER Lufthansa SV Frankfurt                      3:49:46 3:50:22  806.-M45-49
4645. Cimbals Deniss                  LAT I Love Running                              3:49:46 3:53:10  837.-M40-44
4646. Bittmann Karsten                GER TG Wallertheim                              3:49:47 3:52:33  595.-M50-54
4647. Kuhfuß Claas                    GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:49:47 3:52:58  838.-M40-44
4648. Ramirez Chavez Luis Enrique     MEX ZST.Entrenamiento                           3:49:48 3:50:56  689.-M30-34
4649. Rückziegel Gernot               GER Hasselroth                                  3:49:48 3:53:25  596.-M50-54
4650. Kuwilsky Rene                   GER LG Farbtex Nordschwarzwald                  3:49:48 3:54:00  839.-M40-44
4651. Schweigatz Daniel               GER Osc Lkg                                     3:49:49 3:50:04  690.-M30-34
4652. Henn Hannes Steffen             GER Team SRH Campus Sports                      3:49:49 3:51:32  691.-M30-34
4653. Dehn Konstantin                 GER Weinheim                                    3:49:51 3:51:30  806.-M35-39
4654. Lavecchia Pascal                FRA Varangeville                                3:49:51 3:50:29  597.-M50-54
4655. Ammann Thorsten                 GER Dienheim                                    3:49:52 3:54:50  807.-M45-49
4656. Wiengarten André                GER Freie Schwimmer Düsseldorf                  3:49:53 3:49:58  807.-M35-39
4657. Huber Josef                     AUT Laufteam Achensee                           3:49:54 3:52:00  840.-M40-44
4658. Bräuer André                    GER Mstc Gembdental Ev                          3:49:55 3:53:17  598.-M50-54
4659. Petry Dieter                    GER LT Florstadt                                3:49:56 3:54:17  227.-M55-59
4660. Sciascia Nicola                 GER SG Stadt Aschaffenburg                      3:49:57 3:50:45  599.-M50-54
4661. Mauer Benjamin                  GER SV Kottweiler-Schwanden                     3:49:58 3:51:45  692.-M30-34
4662. Figula Andrej                   SVK Karhu run and ride Kosice                   3:49:59 3:53:34  808.-M35-39
4663. Härtel Franz                    GER Jena                                        3:50:01 3:51:19  518.-M23-29
4664. Pflume Helmut                   GER Nieste                                      3:50:01 3:50:54  600.-M50-54
4665. Lekander Juri                   FIN Taipalsaari                                 3:50:01 3:50:27  808.-M45-49
4666. Kuhn Fabian                     GER TV Zeilhard                                 3:50:02 3:50:38  519.-M23-29
4667. Schuppelius Martin              GER Berlin                                      3:50:03 3:53:50  693.-M30-34
4668. Manthey Christian               GER Wiesbaden                                   3:50:03 3:50:51  809.-M35-39
4669. Tomaszczyk Marius               GER Sport- und Modehaus KAPS                    3:50:03 3:50:36  810.-M35-39
4670. Troianowski Maxime              FRA Wiesbaden                                   3:50:04 3:55:31  694.-M30-34
4671. Sammet Bernd                    GER DVAG-Marathon-Team                          3:50:05 3:50:08  228.-M55-59
4672. Mihoub Riadh                    TUN Pace Pack Runners                           3:50:06 3:50:40  601.-M50-54
4673. Mack Sebastian                  GER Frankfurt                                   3:50:07 3:51:20  695.-M30-34
4674. Huth Michael                    GER Königstein                                  3:50:07 3:53:57  809.-M45-49
4675. Brunow David                    GER Antrifttal                                  3:50:07 3:51:25  811.-M35-39
4676. Rumbler Carsten                 GER BSG Merck / Hardtseemafia                   3:50:08 3:54:47  841.-M40-44
4677. Tatti Anton                     FIN Tampere                                     3:50:09 3:53:36  812.-M35-39
4678. Kistner Sven                    GER Memmelsdorf                                 3:50:09 3:51:23  813.-M35-39
4679. Sinclair Smith Fergus           GBR Fulham Running Club                         3:50:09 3:53:26  520.-M23-29
4680. Schmitt Uwe                     GER Engelskirchen                               3:50:09 3:50:29  602.-M50-54
4681. Mühlnikel Oliver                GER Bonn                                        3:50:10 3:53:02  810.-M45-49
4682. Resnik Martin                   GER TSV Laupheim                                3:50:12 3:53:37  229.-M55-59
4683. Löhmann Werner                  GER Frankfurt Am Main                           3:50:13 3:50:28  603.-M50-54
4684. Resnik Manuel                   GER TSV Laupheim                                3:50:13 3:53:37  521.-M23-29
4685. Reinfelder Udo                  GER Team Klinikum Nürnberg                      3:50:15 3:51:00  230.-M55-59
4686. Trenkle Bastian                 GER Running Carrots                             3:50:15 3:51:27  522.-M23-29
4687. Racky Torsten                   GER TUS Niederjosbach                           3:50:16 3:52:12  814.-M35-39
4688. Kumala Fendy                    INA Filderstadt                                 3:50:16 3:51:43  815.-M35-39
4689. Stahmer Uwe                     GER Tus Ofen                                    3:50:17 3:52:48  604.-M50-54
4690. Morgenstern Kai                 GER TSV 1886 Kandel                             3:50:19 3:52:46  842.-M40-44
4691. Forbrig Mathias                 GER Groitzsch                                   3:50:20 3:51:23  231.-M55-59
4692. Dietrich Joachim                GER Mainz                                       3:50:21 3:54:51  811.-M45-49
4693. Allig Sebastian                 GER Bsg Sparkasse Aschaffenburg-Alzenau         3:50:23 3:53:49  523.-M23-29
4694. Schultheiß Max                  GER Bautzen                                     3:50:23 3:55:36   48.-M20-22
4695. Van Duuren Henk                 NED Av Spurt'88                                 3:50:24 3:53:16   85.-M60-64
4696. Borchert Lars                   GER BSG IKEA-ALTONA                             3:50:25 3:53:40  816.-M35-39
4697. Stopp Frank                     GER LC Rehlingen                                3:50:25 3:54:16  812.-M45-49
4698. Haarhoff Peter                  GER Grünberg                                    3:50:25 3:55:14  817.-M35-39
4699. Van Der Hoorn Matthijs          NED Bio Runner Rhein Main                       3:50:25 3:51:02  818.-M35-39
4700. Roth Daniel                     GER XOXO LUIS KAJA                              3:50:26 3:50:39  843.-M40-44
4701. Schank Steffen                  GER Bad Vilbel                                  3:50:26 3:53:58  819.-M35-39
4702. Shreyder Andrey                 RUS Nowosibirsk                                 3:50:26 3:55:07  696.-M30-34
4703. Haberbush Glenn                 USA Frankfurt Am Main                           3:50:27 3:51:37  844.-M40-44
4704. Rupp Lothar                     GER Subiaco Freudenstadt                        3:50:28 3:53:38  605.-M50-54
4705. Lasser Thomas                   GER Kelkheim                                    3:50:29 3:51:27  813.-M45-49
4706. Brenner Gerhard                 GER Team Tomj                                   3:50:30 3:54:06  232.-M55-59
4707. Rintala Erkki                   SWE Silja Symphony FK                           3:50:30 3:51:52  606.-M50-54
4708. Schütze Henrik                  GER Ehepaar Schütze                             3:50:30 3:58:52  845.-M40-44
4709. Hagedorn Stefan                 GER LG Pronsfeld-Lünebach                       3:50:31 3:54:10  846.-M40-44
4710. Kobisch Stefan                  GER Kassel                                      3:50:31 3:51:58  607.-M50-54
4711. Stachowiak Hieronim             POL Hagen                                       3:50:32 3:50:54  814.-M45-49
4712. Lanneau-Cassan Patrice          FRA Cht'I Marathonien                           3:50:33 3:54:52  815.-M45-49
4713. Delle Michael                   GER Gießen                                      3:50:34 3:53:31  524.-M23-29
4714. Silvester Mark                  GBR London                                      3:50:34 3:52:23  847.-M40-44
4715. Reuschel Mike                   GER DKB                                         3:50:36 3:51:57  816.-M45-49
4716. Grabe Laurent                   FRA Nancy                                       3:50:36 3:53:28  608.-M50-54
4717. Fischer Jürgen                  GER FSV Michelbach                              3:50:37 3:51:59  848.-M40-44
4718. Hacker Jens                     GER Weiskirchen                                 3:50:37 3:50:41  849.-M40-44
4719. Bertea Stefano                  ITA Frankfurt                                   3:50:37 3:55:05  817.-M45-49
4720. Unger Peter                     GER Abgehts09                                   3:50:38 3:55:11  233.-M55-59
4721. Schlund Daniel                  GER barfussbagdad                               3:50:38 3:54:43  697.-M30-34
4722. Müller Michael                  GER Hattersheim                                 3:50:39 3:51:47  609.-M50-54
4723. Döring Ralf                     GER Abgehts09                                   3:50:39 3:55:11  234.-M55-59
4724. Virkkala Panu                   FIN Tampere                                     3:50:42 3:50:50  818.-M45-49
4725. Scheld Manfred                  GER Buseck                                      3:50:43 3:51:39  610.-M50-54
4726. Leonov Artem                    RUS Shtopor                                     3:50:43 3:55:22  698.-M30-34
4727. Camara Mory                     GUI Projekt LebensWert                          3:50:43 3:51:33   49.-M20-22
4728. Lukesch André                   GER HSG Turbine Zittau                          3:50:44 3:54:28  850.-M40-44
4729. Beck Sebastian                  GER Frankfurt                                   3:50:46 3:51:59  699.-M30-34
4730. Weber Romain                    LUX Trilux                                      3:50:46 3:52:07  820.-M35-39
4731. Laugen Lars                     NOR Vbil                                        3:50:47 3:54:58  700.-M30-34
4732. Suess Julian                    GER Hanau                                       3:50:50 3:56:14  701.-M30-34
4733. Schröer Henning                 GER Lippstadt                                   3:50:52 3:55:45  821.-M35-39
4734. Homann Maximilian               GER Frankfurt Am Main                           3:50:52 3:55:31  525.-M23-29
4735. Nolte Martin                    GER Frankfurt Am Main                           3:50:53 3:53:45  526.-M23-29
4736. Windolph Peter                  GER LTV Obereichsfeld e.V.                      3:50:56 3:54:05  235.-M55-59
4737. Bauer Wolfgang                  GER Offenbacher LC                              3:50:57 3:52:24  236.-M55-59
4738. Dietz Markus                    GER Ladenburg                                   3:50:57 3:51:14  819.-M45-49
4739. Herrmann Andreas                GER LSF-Unna-2000                               3:50:58 3:54:16  611.-M50-54
4740. Egide Marian                    GER Rostock                                     3:50:59 3:52:52  820.-M45-49
4741. Fyllaridis Christos             GRE LYKOI KECHAGIOGLOU                          3:50:59 3:54:49  851.-M40-44
4742. Holecek Jan                     GER SRL Koblenz Team Erdinger                   3:51:00 3:51:05  852.-M40-44
4743. Vogel Nikolaus                  GER TV Nöttingen                                3:51:03 3:51:06  237.-M55-59
4744. Mueller Jan                     GER Iron Endurance Team Darmstadt               3:51:03 3:51:45  821.-M45-49
4745. Dionisio Maurizio               ITA Asd Atletica Abruzzo L'Aquila               3:51:04 3:54:20  612.-M50-54
4746. Pohl Tizian                     GER Laufgruppe Treffurt                         3:51:04 3:53:38  527.-M23-29
4747. Weber Maximilian                GER Christinas Running Team                     3:51:05 3:51:56  528.-M23-29
4748. Fredriksson Magnus              SWE Frölunda OL                                 3:51:05 3:53:32  853.-M40-44
4749. Helfmann Michael                GER TV Stierstadt                               3:51:06 3:54:38  613.-M50-54
4750. Rajczik Morten                  DEN Vanl Se                                     3:51:06 3:54:10  529.-M23-29
4751. Keim Ralf                       GER Treiser LWT                                 3:51:06 3:55:31  614.-M50-54
4752. Schuettfort Gundolf             GER Frankfurt                                   3:51:06 3:54:44  854.-M40-44
4753. Steinbach Paul                  GER Stuttgart                                   3:51:07 3:52:53  530.-M23-29
4754. Franken Stephan                 GER Emden                                       3:51:07 3:51:28  822.-M45-49
4755. Salman Muharrem                 GER LLT Wallernhausen                           3:51:07 3:51:50  615.-M50-54
4756. Hick Johannes                   GER Frankfurt Am Main                           3:51:07 3:54:10  702.-M30-34
4757. Bauermees Thomas                GER Zellingen                                   3:51:09 3:52:01  855.-M40-44
4758. Giots Pascal                    BEL Hasselt                                     3:51:10 3:57:10  823.-M45-49
4759. Straub Markus                   GER SC Urach                                    3:51:10 3:54:40  822.-M35-39
4760. Volkmar Michael                 GER Sonneberg                                   3:51:11 3:52:41  238.-M55-59
4761. Krestel Thomas                  GER Ingolstadt                                  3:51:12 3:53:22  823.-M35-39
4762. Chapman Philip                  GBR York Knavesmire Harriers                    3:51:12 3:53:27  703.-M30-34
4763. Böhm Florian                    GER Dransfeld                                   3:51:12 3:51:28  704.-M30-34
4764. Bastian Marc                    GER MTG Mannheim Triathlon                      3:51:13 3:53:23  531.-M23-29
4765. Telen Sascha                    GER Muskelwerkstatt Trier                       3:51:14 3:53:15  856.-M40-44
4766. Leonhardt Kai                   GER Muskelwerkstatt Trier                       3:51:14 3:53:15  824.-M45-49
4767. Romey Daniel                    GER VFB Altenvers                               3:51:16 3:53:01  857.-M40-44
4768. Strieth Kevin                   GER VfL Herzlake                                3:51:16 3:54:07  532.-M23-29
4769. Weick Erik                      GER LG Nord Berlin Ultrateam                    3:51:16 3:52:35   50.-M20-22
4770. Krahn Karsten                   GER TSV Södel                                   3:51:19 3:52:07  824.-M35-39
4771. Waider Peter                    GER 1. Hanauer Lauftreff                        3:51:19 3:56:00  616.-M50-54
4772. Hasper Ullrich                  GER Liste Rüssel                                3:51:19 3:52:08  825.-M45-49
4773. Tomazini Robin                  GER Tauberbischofsheim                          3:51:20 3:53:32  533.-M23-29
4774. De Boer Hans-Reiner             GER TF Feuerbach                                3:51:20 3:57:01  239.-M55-59
4775. Weidenauer Jörg                 GER AAFC                                        3:51:20 3:55:25  826.-M45-49
4776. Schwarz Dennis                  GER Dillenburg Oberscheld                       3:51:20 3:54:46  825.-M35-39
4777. Mujanovic Erol                  FRA Sarajevo                                    3:51:20 3:52:04  858.-M40-44
4778. Stachura Ralf                   GER Metzgerei Stachura                          3:51:21 3:53:18  617.-M50-54
4779. Bohn Sven                       SUI Zürich                                      3:51:23 3:55:13  826.-M35-39
4780. Foley Noel                      USA Wyld Stallyns                               3:51:24 3:52:36  705.-M30-34
4781. Kamou Jaouad                    MAR Temara                                      3:51:27 3:54:14  706.-M30-34
4782. Shevchenko Andrii               UKR KMRC                                        3:51:27 3:54:48  707.-M30-34
4783. Kleineberg Sven                 GER Leinithuns                                  3:51:27 3:55:28  827.-M35-39
4784. Kraljevic Ivica                 CRO Osijek                                      3:51:27 3:52:53  827.-M45-49
4785. Schäfer Manfred                 GER Bio Runner Rhein Main                       3:51:27 3:53:44  618.-M50-54
4786. Rebstock Sascha                 GER Langenhagen                                 3:51:27 3:52:29  708.-M30-34
4787. Starke Heiko                    GER ASG Tria Hockenheim                         3:51:29 3:51:32  828.-M45-49
4788. Tsvetanov Velin                 BUL Lulin Runners                               3:51:31 3:56:19  709.-M30-34
4789. Schneweis Stefan                GER MTV 1846 Gießen                             3:51:32 4:17:11  619.-M50-54
4790. Glück Stefan                    GER Lauffen                                     3:51:33 3:52:22  710.-M30-34
4791. Kipp Ramon                      GER Bottrop                                     3:51:35 3:55:40  828.-M35-39
4792. Lottici Thorsten                GER Flieden                                     3:51:36 3:53:32  829.-M35-39
4793. Schmidtlein Robert              GER SC1997Memmelsdorf                           3:51:36 3:52:24  620.-M50-54
4794. Tünte Matthias                  GER Tri-Team Jericho                            3:51:36 3:54:09  830.-M35-39
4795. Becker Dirk                     GER Kelkheim                                    3:51:36 3:56:11  829.-M45-49
4796. Garcia Laurent                  FRA Chaville                                    3:51:38 3:52:43  830.-M45-49
4797. Türke Hendrik                   GER TV Groß-Umstadt                             3:51:38 3:54:26  831.-M45-49
4798. Schwartz Peter                  GER Frankfurt                                   3:51:38 3:53:19   86.-M60-64
4799. Kuntz Ralph                     GER Meygeneralbau-Triateam                      3:51:40 3:51:41  859.-M40-44
4800. Straub Günter                   GER TSV 1910 Rannungen                          3:51:40 3:55:47    5.-M70-74
4801. D'Addabbo Oronzo                BEL Ots Runners                                 3:51:42 3:52:55  240.-M55-59
4802. Rudolph Martin                  GER LSG Karlsruhe                               3:51:42 3:53:58  241.-M55-59
4803. Lindner Mathias                 GER RunningBros Coburg                          3:51:44 3:55:00  621.-M50-54
4804. Schreck Alexander               GER Rieslrunners                                3:51:44 3:52:04  831.-M35-39
4805. Lutz Oliver                     GER Kürten                                      3:51:44 3:53:03  622.-M50-54
4806. O Hara Philip                   IRL Kilkenny City Harriers Ireland              3:51:46 3:54:46  860.-M40-44
4807. Spahn Raimund                   GER Tsv Gauaschach Skiclub                      3:51:46 3:53:40  242.-M55-59
4808. Urban Udo                       GER Ronnenberg                                  3:51:47 3:53:32  832.-M45-49
4809. Otter Thomas                    GER Heidelberg                                  3:51:47 3:51:54  833.-M45-49
4810. Strunk Roland                   GER Heuchelheim                                 3:51:47 3:56:19  834.-M45-49
4811. Nawrot Michael                  GER DLRG Berlin                                 3:51:47 3:55:03  623.-M50-54
4812. Hutin Olivier                   FRA Umicore                                     3:51:48 3:53:17  861.-M40-44
4813. Holl Stephan                    GER Osnabrück                                   3:51:49 3:52:47  862.-M40-44
4814. Adamson Roger                   USA Almächd meets Gude                          3:51:49 3:54:20  832.-M35-39
4815. Schliefke Mathias               GER Heidenrod                                   3:51:50 3:53:02  835.-M45-49
4816. Drapela Zdenek                  CZE BehejBrno.com                               3:51:52 3:56:41  836.-M45-49
4817. Wall William                    GBR Harlow                                      3:51:54 3:54:21  833.-M35-39
4818. Roth Karl                       GER team-naunheim.de                            3:51:55 3:52:42   87.-M60-64
4819. Schwarzwälder Felix             GER Düsseldorf                                  3:51:56 3:55:54  711.-M30-34
4820. Brüning Chris                   GER Urban Runners Munich                        3:51:56 3:52:39  834.-M35-39
4821. Richter Martin                  GER Frankfurt                                   3:51:57 3:52:29  863.-M40-44
4822. Thies Jens                      GER VfB Fallersleben                            3:51:58 3:53:24  624.-M50-54
4823. Metz Arnaud                     FRA Thionville                                  3:51:59 3:54:34  835.-M35-39
4824. Gerke Bastian                   GER Tuspo Nieste                                3:52:00 3:52:17  836.-M35-39
4825. Cebrian Rafa                    ESP Valencia                                    3:52:00 3:56:17  837.-M45-49
4826. Voca Harry                      GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:52:00 3:55:56  837.-M35-39
4827. Borchers Georg                  GER Bad Nauheim                                 3:52:00 3:53:50  243.-M55-59
4828. Roine George                    GBR Laufzone Hameln                             3:52:02 3:53:46   51.-M20-22
4829. Weirich Aloyse                  LUX Beetebuerg Beweegt Sech                     3:52:02 3:56:37  244.-M55-59
4830. Zimpel Gerd                     GER Bad Homburg                                 3:52:04 3:53:22   88.-M60-64
4831. Plankenauer Dietmar             AUT MSC Kürnberg                                3:52:04 3:54:00  838.-M45-49
4832. Goebel Markus                   GER Janz ejal wohin                             3:52:04 3:53:53  864.-M40-44
4833. Berthold Jürgen                 GER TSV Klein-Linden                            3:52:05 3:54:47  839.-M45-49
4834. Vimpari Ville                   FIN Helsinki                                    3:52:06 3:54:53  712.-M30-34
4835. Broen Bartosz                   POL Laweczka Wilkowyje Running Team             3:52:06 3:53:25  840.-M45-49
4836. Petersen Börge                  GER Harrislee                                   3:52:06 3:56:51  713.-M30-34
4837. Gardes Laurent                  FRA Pfulgriesheim                               3:52:06 3:53:34  865.-M40-44
4838. Graf Tim                        GER Essen                                       3:52:07 3:55:04  714.-M30-34
4839. Topf Andreas                    GER DJK Grün-Weiß Werl                          3:52:09 3:56:09  625.-M50-54
4840. Grothaus Julian                 GER Dortmund                                    3:52:10 3:54:09  534.-M23-29
4841. Heintz Thomas                   GER Seligenstadt                                3:52:10 3:55:11  626.-M50-54
4842. Kryst Florian                   GER Münster                                     3:52:11 3:52:57  715.-M30-34
4843. Wiewel Jürgen                   GER LC Wiedenbrück                              3:52:12 3:54:22  866.-M40-44
4844. Limmer Markus                   GER Haßloch                                     3:52:12 3:56:23  535.-M23-29
4845. Schönwälder Oliver              GER Mörfelden-Walldorf                          3:52:12 3:54:58  867.-M40-44
4846. Gutwein Stefan                  GER Frankfurt Am Main                           3:52:13 3:53:00  627.-M50-54
4847. Gutwein Maximilian              GER Frankfurt Am Main                           3:52:14 3:53:00   52.-M20-22
4848. Kernchen Tobias                 GER Keep On Running                             3:52:14 3:54:41  838.-M35-39
4849. Edimar Silva                    BRA S?o Paulo                                   3:52:15 3:54:35  868.-M40-44
4850. Diemerling Markus               GER Bio Runner Rhein Main                       3:52:16 3:54:14  628.-M50-54
4851. Müller Robin                    RSA Hamburg                                     3:52:16 3:56:49  839.-M35-39
4852. Baum Bartosz                    POL Puszczykowo                                 3:52:17 3:52:32  716.-M30-34
4853. Kernig Axel                     GER Cottbuser Parkläufer                        3:52:18 3:52:58  245.-M55-59
4854. Kreiß Jan                       GER RunBadenRun                                 3:52:18 3:56:45  536.-M23-29
4855. Meiser Christoph                GER LLG Wustweiler                              3:52:19 3:54:31  246.-M55-59
4856. Sengezer Tayfun                 GER WHU                                         3:52:19 3:57:02  841.-M45-49
4857. Madrigal Bormass Jorge          ESP Madrid                                      3:52:19 3:53:20  717.-M30-34
4858. Chmielewski Christian           GER Leverkusen                                  3:52:19 3:56:24  840.-M35-39
4859. Fischer Dennis                  GER München                                     3:52:21 3:54:19  718.-M30-34
4860. Detemple Kai                    GER LAG Saarbrücken                             3:52:24 3:53:33  841.-M35-39
4861. Schramm Henning                 GER Hofheim Am Taunus                           3:52:24 3:57:42  869.-M40-44
4862. Obolkin Nikita                  RUS Frankfurt                                   3:52:25 3:53:11  842.-M35-39
4863. Sievers Daniel                  GER Team Marathon Edermünde                     3:52:25 3:54:22  870.-M40-44
4864. Quirmbach Thomas                GER Sv Leuterod                                 3:52:26 3:53:54  247.-M55-59
4865. Plachta Artur                   GER Rodgau Dudenhofen                           3:52:26 3:56:29  842.-M45-49
4866. Locker Niclas                   GER Montabaur                                   3:52:26 3:56:46  719.-M30-34
4867. Wachter Jochen                  GER Frankfurt                                   3:52:26 3:54:37  871.-M40-44
4868. Steinbüchel Mirko               GER Die Batschnasse                             3:52:27 3:54:16  843.-M45-49
4869. Schott Benjamin                 GER Die flotten Schotten                        3:52:27 3:57:09  720.-M30-34
4870. Scholz Michael                  GER Mainova                                     3:52:28 3:56:41  248.-M55-59
4871. Sokolov Dmitry                  RUS Shtopor                                     3:52:28 3:57:07  721.-M30-34
4872. Brassac Christian               FRA Strasbourg                                  3:52:30 3:56:25   20.-M65-69
4873. Schaub Gordon                   GER Oberursel                                   3:52:33 3:53:20  872.-M40-44
4874. Kloeppel Benjamin               GER WERUN4FUN.DE                                3:52:34 3:56:48  722.-M30-34
4875. Reisser Michael                 GER speedmanonamisssion                         3:52:34 3:54:41  844.-M45-49
4876. Guth Charly                     GER Life Park Max e.V.                          3:52:35 3:54:05  845.-M45-49
4877. Rendel Christian                GER Wiesenthau                                  3:52:35 3:56:44  843.-M35-39
4878. Uhlmann Martin                  GER Empor Berlin                                3:52:35 3:53:15  249.-M55-59
4879. Trautmann Heiko                 GER Bad Nauheim                                 3:52:36 3:53:37  846.-M45-49
4880. Langbein Jan                    GER SV Fun-Ball Dortelweil                      3:52:36 3:56:48  250.-M55-59
4881. Song Xueming                    GER Bad Soden A T                               3:52:36 3:55:45  629.-M50-54
4882. Powiertowski Adam               POL Biegacze Juniora - Runners Team             3:52:37 3:56:16  873.-M40-44
4883. Reutzel Sascha                  GER SG Nieder-Roden                             3:52:37 3:53:51  723.-M30-34
4884. Pehlivan Rüstem                 GER Frankfurt                                   3:52:37 3:57:43  847.-M45-49
4885. Reichelt Christian              GER Brehm Titan Runners                         3:52:37 3:54:06   15.-M18-19
4886. Janson Tobias                   GER ELT Großheubach                             3:52:38 3:54:18  537.-M23-29
4887. Vargas Sanabria Asdrubal        CRC Curridabat                                  3:52:38 3:55:06  848.-M45-49
4888. Reichelt Christoff              GER Brehm Titan Runners                         3:52:38 3:54:07  251.-M55-59
4889. Übel Hans-Peter                 GER TB 1888 Erlangen                            3:52:39 3:53:08  252.-M55-59
4890. Ach Michael                     GER Regensburg                                  3:52:42 3:58:08  874.-M40-44
4891. Echalecu Antonio                ESP Pamplona-Iru?ea                             3:52:45 3:54:58  875.-M40-44
4892. Keymeulen Koen                  BEL Waasmunster                                 3:52:45 3:53:27  849.-M45-49
4893. Miarka Christoph                GER Frankfurt Am Main                           3:52:45 3:57:15  630.-M50-54
4894. Bernschneider Klausi            GER Spiridon Frankfurt                          3:52:47 3:54:18  631.-M50-54
4895. Kalweit Siegfried               GER TSV Viktoria Mülheim                        3:52:48 3:53:05    2.-M75-79
4896. Wörner Matthias                 GER SG Frankfurt-Nied                           3:52:48 3:54:45  632.-M50-54
4897. Knüpfer Andreas                 GER RR Zweibrücken                              3:52:49 3:57:04   89.-M60-64
4898. Goessl Armin                    GER Werntal Express                             3:52:49 3:58:09  633.-M50-54
4899. Lang Andreas                    GER Tauberbischofsheim                          3:52:49 3:55:44  876.-M40-44
4900. Rojczyk Christoph               GER Neu-Ansapch                                 3:52:49 3:54:59  253.-M55-59
4901. Schade Leander                  GER TSV Lichtenwald                             3:52:50 3:55:30  634.-M50-54
4902. Jacques Fr D Ric                BEL Braibant                                    3:52:51 3:53:17  850.-M45-49
4903. Schleicher Winfried             GER Tv Ober-Mörlen                              3:52:51 3:56:23  254.-M55-59
4904. Constantinescu Cristian         ROU Bucharest                                   3:52:51 3:54:22  538.-M23-29
4905. Marrazza Rodolphe               BEL Sart Bernard                                3:52:51 3:53:18  877.-M40-44
4906. Mittendorf Christoph            GER Frankfurt Am Main                           3:52:51 3:55:04  724.-M30-34
4907. Kryger Witold                   GER FJR Panthers                                3:52:53 3:56:05  878.-M40-44
4908. Scheler Thorsten                GER Mannheim                                    3:52:54 3:52:56  725.-M30-34
4909. Rahn Tobias                     GER SV Blau-Weiß Büßleben 04                    3:52:55 3:54:04  844.-M35-39
4910. Ennemann Matthias               GER Friedberg                                   3:52:55 3:56:54  635.-M50-54
4911. Kelcec Markus                   GER Frankfurt Am Main                           3:52:57 3:55:10  539.-M23-29
4912. Niedzwiedz Egon                 GER LT Freigericht                              3:52:57 3:53:51  255.-M55-59
4913. Poletikin Nikolaj               GER Bondorf                                     3:52:58 3:56:05  845.-M35-39
4914. Seeger Jens                     GER Köln                                        3:53:00 3:54:58  846.-M35-39
4915. Jeene Frank                     NED Nijmegen Atletiek                           3:53:00 3:53:02  636.-M50-54
4916. Jacobsen Dirk                   GER Heilbronn                                   3:53:01 3:53:45  726.-M30-34
4917. Rosinus Maik                    GER Bissersheim                                 3:53:01 3:57:32  727.-M30-34
4918. Walch Wolfgang                  GER TG Viktoria Augsburg                        3:53:02 3:54:36  637.-M50-54
4919. Hofmann Sven                    GER Bensheim                                    3:53:03 3:53:48  540.-M23-29
4920. Halupczok Moritz                GER Pace Pack Runners                           3:53:04 3:56:25  541.-M23-29
4921. Thollebeek Luc                  GER Grobendonk                                  3:53:04 3:53:51  256.-M55-59
4922. Dietz Jannik                    GER SV Hoyerhagen                               3:53:04 3:56:12  542.-M23-29
4923. Ortega Godoy Jose               ESP Frankfurt                                   3:53:06 3:54:28  638.-M50-54
4924. Brandner Thomas                 GER Sg Reisensburg-Leinheim                     3:53:07 3:55:34  639.-M50-54
4925. Sobetzko Christian              GER Chepetto Läuft                              3:53:07 3:58:46  847.-M35-39
4926. Jakobus Ulrich                  GER Holzmaden                                   3:53:10 3:55:15  640.-M50-54
4927. Klemm Torsten                   GER P&G running                                 3:53:10 3:53:39  879.-M40-44
4928. Zugsbradl Steffan               GER Don Zugi                                    3:53:13 3:56:40  641.-M50-54
4929. Kimpimäki Antti                 FIN Espoo                                       3:53:14 3:56:39  880.-M40-44
4930. Klusak Rainer                   GER Frankfurt                                   3:53:15 3:53:43  851.-M45-49
4931. Zsohar Martin                   GER Riemerling                                  3:53:15 3:55:14  642.-M50-54
4932. Jougla Fabien                   FRA Les Gracieux Runners                        3:53:16 3:53:47  728.-M30-34
4933. Milis Gonzague                  BEL Liege                                       3:53:16 3:55:39  848.-M35-39
4934. Rudert Mario                    GER Chemnitzer laufverein                       3:53:18 3:55:05  881.-M40-44
4935. Michaelis Jörg                  GER TV Deilinghofen                             3:53:20 3:55:08  852.-M45-49
4936. Soppelsa Luca                   ITA Adidas Runners Frankfurt                    3:53:20 3:54:18  849.-M35-39
4937. Van De Weyer Robin              BEL Mechelen                                    3:53:21 3:56:49  729.-M30-34
4938. Moehn Frederick                 USA New York                                    3:53:21 3:56:36  643.-M50-54
4939. Alt Herger                      GER Lahnlaender                                 3:53:21 3:54:37  644.-M50-54
4940. Krönke Matthias                 GER P&G running                                 3:53:22 3:55:36  853.-M45-49
4941. Cortinovis Alberto              ITA Concesio Brescia                            3:53:22 3:56:04  645.-M50-54
4942. Nowak Matthias                  GER MRRC München                                3:53:23 3:54:08  854.-M45-49
4943. Waber Mathias                   GER Mtv Lichtenberg                             3:53:23 3:55:25  850.-M35-39
4944. Bloch Jürgen                    GER O-Karben                                    3:53:24 3:57:28  851.-M35-39
4945. Lauer Meik                      GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:53:25 3:55:41  882.-M40-44
4946. Prinzhaus Michael               GER LT Hanau/Bruchköbel                         3:53:25 3:58:03  646.-M50-54
4947. Schreiner Jürgen                GER Filderstadt                                 3:53:26 3:55:43  855.-M45-49
4948. Bush Alexander                  RUS Moscow                                      3:53:26 3:55:24  852.-M35-39
4949. Aretz Peter                     GER Flat Land Runners Korschenbroich            3:53:26 3:54:35  257.-M55-59
4950. Plagemann Max                   GER SG Allstars                                 3:53:27 3:55:20  853.-M35-39
4951. Beck Ulrich                     GER Bad Rappenau                                3:53:27 3:53:56  647.-M50-54
4952. Moors Greg                      GBR Bournemouth                                 3:53:28 3:56:54  730.-M30-34
4953. Reinhardt Jörg                  GER Lauftreff Butzbach                          3:53:28 3:57:21  856.-M45-49
4954. Peteshov Mikhail                RUS Novosibirsk                                 3:53:28 3:58:09  854.-M35-39
4955. Pfeiffer Martin                 GER Spiridon Frankfurt                          3:53:29 3:57:31  648.-M50-54
4956. Stadler Martin                  GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:53:30 3:54:56  649.-M50-54
4957. Reining Jürgen                  GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:53:30 3:57:09  649.-M50-54
4958. Kloe Andre                      GER Wiesloch                                    3:53:30 3:56:03  543.-M23-29
4959. Löll Markus                     GER Roadrunners                                 3:53:32 3:57:31  883.-M40-44
4960. Drevenstam Victor               SWE Karlskoga LCK                               3:53:33 3:57:28  731.-M30-34
4961. Harl Gunther                    GER www.fansf.de                                3:53:33 3:56:32  651.-M50-54
4962. Ong Mark                        GER #WERUNFRANKFURT                             3:53:34 3:53:50   53.-M20-22
4963. Zimon Lukas                     GER Die Eifelläufer                             3:53:34 3:54:54  544.-M23-29
4964. Sell Michael                    GER TSV Rannungen                               3:53:35 3:54:34  652.-M50-54
4965. Golbs Chikki Eric               GER Marathon Steinfurt e.V.                     3:53:35 3:54:54  732.-M30-34
4966. Schön Malte                     GER Airbus Sg Hh                                3:53:36 3:57:00  884.-M40-44
4967. Brecht Timo                     GER Rauenberg                                   3:53:37 3:56:10  855.-M35-39
4968. Sola Asbjorn                    NOR Sola                                        3:53:37 3:57:26  653.-M50-54
4969. Achterweust Wim                 NED SMR                                         3:53:37 3:53:52  857.-M45-49
4970. Krogh Per Morten                NOR SK Kraft                                    3:53:38 3:54:06  858.-M45-49
4971. Auschill Thorsten               GER Vfl 1860 Marburg                            3:53:38 3:56:21  859.-M45-49
4972. Bohrn Ulrich                    AUT Lanxess Roadrunners                         3:53:38 3:56:07  733.-M30-34
4973. Müller Felix                    GER Flörsheim                                   3:53:40 3:56:28  545.-M23-29
4974. Krappe Oliver                   GER Frankfurt                                   3:53:41 3:53:43  654.-M50-54
4975. Hwang Joo-Han                   GER Stuttgart                                   3:53:42 3:56:07  546.-M23-29
4976. Meyer Thorsten                  GER Augustfehn                                  3:53:42 3:56:11  860.-M45-49
4977. Scholz Heinz                    GER Frankfurt                                   3:53:43 3:57:40  861.-M45-49
4978. Andreas Cord                    GER Frankfurt                                   3:53:43 3:58:21  734.-M30-34
4979. Kümmeth Konstantin              GER Hattersheim                                 3:53:44 3:55:00  735.-M30-34
4980. Langhammer Felix                GER Hattersheim                                 3:53:45 3:55:00  736.-M30-34
4981. Hinerasky Veit                  GER Dortmund                                    3:53:45 3:57:33  856.-M35-39
4982. Robillard Sebastien             FRA AMICALE DU VAL DE SOMME                     3:53:46 3:56:48  857.-M35-39
4983. Bührmann Magnus                 GER Obi Smart Technologies GmbH                 3:53:47 3:58:56  885.-M40-44
4984. ?strem Peter                    DEN Gentofte                                    3:53:47 3:56:00  862.-M45-49
4985. Nykamp Berthold                 GER LC Nordhorn                                 3:53:47 3:55:26    6.-M70-74
4986. Kölmel Thomas                   GER Hobbyläufer                                 3:53:48 3:54:42  655.-M50-54
4987. Hollmann Ingo                   GER Stadt Lauf Treff Giessen                    3:53:49 3:56:01  258.-M55-59
4988. Liebe Malte                     GER LT Freigericht                              3:53:49 3:56:45  886.-M40-44
4989. Loewe Dieter                    GER SV Fischbach 1912 e.V.                      3:53:50 3:56:45  656.-M50-54
4990. Ctvrtnicek Ales                 CZE BehejBrno.com                               3:53:50 3:58:41  259.-M55-59
4991. Aldaaif Nael                    SYR Projekt LebensWert                          3:53:50 3:54:55  737.-M30-34
4992. Sturm Bodo                      GER Dessau                                      3:53:50 3:55:04  863.-M45-49
4993. Weller Dieter                   GER LG Saar 70                                  3:53:50 3:54:56  657.-M50-54
4994. Kotzur Peter                    GER LT-Kirchheim                                3:53:51 3:55:59   21.-M65-69
4995. Sellmaier Stephan               GER München                                     3:53:51 3:54:54  864.-M45-49
4996. Wernecke Alexander              GER Darmstadt                                   3:53:51 3:54:57  547.-M23-29
4997. Plautz Markus                   GER Stadtlohn                                   3:53:53 3:55:18  887.-M40-44
4998. Stärk Karsten                   GER Wehrheim                                    3:53:54 3:58:30  888.-M40-44
4999. Pietsch Jens                    GER Görsroth                                    3:53:54 3:53:56  889.-M40-44
5000. Fromberger Daniel               GER LG Mettenheim                               3:53:55 4:00:03  548.-M23-29
5001. Menton Michael                  GER DJK Waldhof-Käfertal                        3:53:55 3:57:13  658.-M50-54
5002. Korosa Aljosa                   SLO Offenbach Am Main                           3:53:56 3:58:14  549.-M23-29
5003. Abesser Martin                  GER BELC 89 Frankfurt                           3:53:56 3:54:45  865.-M45-49
5004. Tscheuschner Benjamin           GER Kaisersbach                                 3:53:57 3:54:36  858.-M35-39
5005. Ille Kevin                      GER Waldbüttelbrunn                             3:53:58 3:57:52  550.-M23-29
5006. Knese Christian                 GER Lauffreunde Emsland                         3:53:58 3:55:10  859.-M35-39
5007. Hering Andreas                  GER Mannheim                                    3:54:01 3:57:20  860.-M35-39
5008. Angnis Stephan                  GER Die Sossenheimer                            3:54:01 3:57:54  659.-M50-54
5009. Webb Patrick                    GBR Guildford                                   3:54:02 3:55:38  890.-M40-44
5010. Dittmer Kevin                   GER Teamdittmer                                 3:54:03 3:56:50  861.-M35-39
5011. Schmidt Andreas                 GER Software AG                                 3:54:03 3:59:29  260.-M55-59
5012. Kindler Michel                  GER Läuferherz Darmstadt                        3:54:03 3:54:24  660.-M50-54
5013. Bornemann Lutz                  GER Rossauer Sv E v                             3:54:04 3:56:16  866.-M45-49
5014. Skwara Wojtek                   GER KK Runners                                  3:54:05 3:55:02  261.-M55-59
5015. Kapahnke Bodo                   GER Süwag Dragons                               3:54:05 3:56:06  738.-M30-34
5016. Grimm Marcus                    GER Team Energieversorgung MainSpessart         3:54:05 3:57:38  891.-M40-44
5017. Schneider Mario                 GER Wasungen                                    3:54:05 3:56:51  892.-M40-44
5018. Henderson Douglas               USA Didsbury                                    3:54:06 3:55:55  551.-M23-29
5019. Zarncke Jens                    GER Oldenburg                                   3:54:07 3:59:53  893.-M40-44
5020. Möller Oliver                   GER Behindertenhilfe Wetteraukreis              3:54:07 3:56:20  894.-M40-44
5021. Holmberg Johan                  SWE Höllviken                                   3:54:07 3:56:34  895.-M40-44
5022. Lianos Charalampos              GRE ATHENIAN RUNNERS CLUB                       3:54:08 3:56:44  862.-M35-39
5023. Heyd Jürgen                     GER Bsg Merck Rsc Pedalo Weiterstadt            3:54:09 3:54:28  867.-M45-49
5024. Danler Herbert                  AUT Wien                                        3:54:09 4:01:27  661.-M50-54
5025. Eller Erasmus                   AUT Berlin                                      3:54:09 3:56:43  662.-M50-54
5026. Filippi Leonardo                ITA A S D Dribbling Bozen                       3:54:11 3:54:14  663.-M50-54
5027. Koeppe Adrian                   GER Rümlang                                     3:54:11 3:54:50  863.-M35-39
5028. Narimatsu Kazuhisa              JPN Frankfurt Am Main                           3:54:12 3:55:52  868.-M45-49
5029. Bourgoin Olivier                FRA Dommartin Les Remiremont                    3:54:13 3:54:30  664.-M50-54
5030. Wiedemann Valentin              GER VSC                                         3:54:14 3:57:32   22.-M65-69
5031. Giaoui Franck                   FRA Saint Maur Des Fosses                       3:54:15 3:54:53  665.-M50-54
5032. Kaltwasser Daniel               GER Läuferherz Darmstadt                        3:54:16 3:54:37  896.-M40-44
5033. Simmer Steffen                  GER Ober-Mörlen                                 3:54:17 3:56:00  897.-M40-44
5034. Zimmerhakl Oliver               GER Friedrichshafen                             3:54:17 3:55:52  666.-M50-54
5035. Besmer Christian                GER Bad Vilbel                                  3:54:17 3:56:10  552.-M23-29
5036. Kleinfelder Carsten             GER SV TriCity Darmstadt                        3:54:17 3:56:43  667.-M50-54
5037. Guillemaille Eric               FRA Bousse                                      3:54:17 3:55:42  864.-M35-39
5038. Heiden Christian                GER Team ACE                                    3:54:18 3:55:34  869.-M45-49
5039. Dirksen Markus                  GER Homburg                                     3:54:20 3:59:32  553.-M23-29
5040. Ludwig Philip                   GER Neu-Isenburg                                3:54:21 3:54:50  739.-M30-34
5041. Doll Marcel                     GER Durbach                                     3:54:21 3:58:14  740.-M30-34
5042. Lherbier Claude                 FRA Sallaumines                                 3:54:21 3:56:53  870.-M45-49
5043. Petzoldt Simon                  GER Homburg                                     3:54:21 3:59:33  554.-M23-29
5044. De Simone Francesco             ITA Castel Maggiore                             3:54:25 3:58:06  741.-M30-34
5045. Yamakage Hirokazu               JPN Frankfurt Am Main                           3:54:25 3:57:43  871.-M45-49
5046. Schuette Olaf                   GER Waldbronn                                   3:54:25 3:58:53  872.-M45-49
5047. Göttmann Alexander              GER Frankfurt                                   3:54:25 3:56:52  668.-M50-54
5048. Prettin Carsten                 GER TV Fürth                                    3:54:25 3:54:45  898.-M40-44
5049. Otta Karl                       GER Bremen                                      3:54:26 3:57:14  865.-M35-39
5050. Khatsimtsou Mikita              BLR Minsk                                       3:54:26 3:55:42  742.-M30-34
5051. Weigand Stephan                 GER Laufteam Gelnhausen                         3:54:26 3:55:56  669.-M50-54
5052. Engel Jörg                      GER Krankenhaus Nordwest                        3:54:27 3:54:35  873.-M45-49
5053. Carta Alessandro                ITA LT Freigericht                              3:54:28 3:55:22  555.-M23-29
5054. Carta Massimo                   ITA LT Freigericht                              3:54:28 3:55:22  262.-M55-59
5055. Rohe Stephan                    FRA Longeville Les Saint Avold                  3:54:31 3:56:12  874.-M45-49
5056. Mccarthy Liam                   GBR Teddington                                  3:54:31 3:58:13  556.-M23-29
5057. Ash William                     GBR Bicester                                    3:54:31 3:58:50  557.-M23-29
5058. Stehle Martin                   GER Marktheidenfeld                             3:54:32 3:55:41   90.-M60-64
5059. Jordbakke Halvor                NOR SK Kraft                                    3:54:32 3:55:58  875.-M45-49
5060. Beyer Daniel                    GER Lauftreff Eberstadt                         3:54:33 3:59:47  899.-M40-44
5061. Plana Sergi                     ESP Electron Crystallography Bastards (ECB)     3:54:33 3:55:21  558.-M23-29
5062. Krysiak Yasar                   GER Electron Crystallography Bastards (ECB)     3:54:33 3:55:21  743.-M30-34
5063. Crispi Angelo Gino              GER LAG Saarbrücken                             3:54:34 3:57:11  263.-M55-59
5064. Ott Marco                       GER Post SV Nürnberg                            3:54:34 3:57:24  900.-M40-44
5065. Bolhar Rene                     GER Zürich                                      3:54:34 3:55:05  744.-M30-34
5066. Elshorst Sven                   GER Bornheim                                    3:54:34 3:57:19   54.-M20-22
5067. Weigand Berthold                GER Kassel                                      3:54:36 3:55:43  876.-M45-49
5068. Schauer Rolf                    GER Karben                                      3:54:37 3:54:52  670.-M50-54
5069. Frank Markus                    GER Selbolder Raal                              3:54:37 3:57:32  745.-M30-34
5070. Recknagel Daniel                GER Fernwärme rein ins Haus                     3:54:38 3:55:40  901.-M40-44
5071. Brock Michael                   GER LT Heimbach Weis                            3:54:39 3:59:04  671.-M50-54
5072. Hottinger Heinz                 SUI Red Flash Runners                           3:54:40 3:57:32  672.-M50-54
5073. Brunner Fabien                  FRA Colmar                                      3:54:41 3:55:13  866.-M35-39
5074. Könnecke Jan                    GER Frankfurt Am Main                           3:54:41 3:55:43  877.-M45-49
5075. Weißmann René                   GER Kelkheim                                    3:54:42 3:57:42  867.-M35-39
5076. Mohr Carsten                    GER TV Groß-Umstadt                             3:54:43 3:54:50  878.-M45-49
5077. Nagel Gordon                    GER Physiotherapie Vier Grenzen                 3:54:44 3:56:08  902.-M40-44
5078. Layher Aaron                    GER Eisenberg                                   3:54:45 3:54:47  559.-M23-29
5079. Hehl Marko                      GER Bio Runner Rhein Main                       3:54:45 3:55:19  746.-M30-34
5080. Leichner Frank                  GER Hochheim                                    3:54:45 3:56:13  673.-M50-54
5081. Heger Dominik                   GER TSV Ringheim                                3:54:47 3:56:54  903.-M40-44
5082. Fredsvik Reidar                 NOR Vormedal                                    3:54:47 3:59:19  674.-M50-54
5083. Melzig Matthias                 GER SV Fischbach 1912 e.V.                      3:54:47 3:56:39  675.-M50-54
5084. Dold Jürgen                     GER Lauffreunde Ebnet                           3:54:48 3:56:24  879.-M45-49
5085. Wohlfart Holger                 GER ETSV Lauda                                  3:54:48 3:56:44  880.-M45-49
5086. Roth Stefan                     GER Oberursel                                   3:54:48 3:54:51  747.-M30-34
5087. Zinnecker Jörg                  GER ETSV Lauda                                  3:54:48 3:56:45  560.-M23-29
5088. Steele John                     GBR Wigton                                      3:54:49 3:56:26   91.-M60-64
5089. Feroce Adrian                   SUI Uniquefloor Switzerland Ag                  3:54:49 3:56:42  881.-M45-49
5090. Arnold Stephan                  GER Frankfurt                                   3:54:50 3:54:59  904.-M40-44
5091. Effing Dirk                     GER Greven                                      3:54:50 3:55:53  882.-M45-49
5092. Trabert Thomas                  GER Hünfelder SV                                3:54:50 3:56:20  883.-M45-49
5093. Montaudon Thomas                FRA ACSA                                        3:54:51 3:56:16  905.-M40-44
5094. Hildenbrand Christian           GER Marathon-Team Ketsch                        3:54:51 3:58:21  676.-M50-54
5095. Herzog Michael                  GER LückenLäufer Rhein-Main                     3:54:53 3:58:22  906.-M40-44
5096. Metzler Manuel                  GER Berlin                                      3:54:53 3:55:06  907.-M40-44
5097. Shishkov Konstantin             RUS Alzenau                                     3:54:53 3:58:39  748.-M30-34
5098. Deubener Felix                  GER Frankfurt Am Main                           3:54:54 4:00:21   55.-M20-22
5099. Vitoux Lionel                   FRA Jouy-Aux-Arches                             3:54:54 3:55:08  868.-M35-39
5100. Gruhn Frank                     GER 100 Marathon Club Deutschland               3:54:54 3:56:33  677.-M50-54
5101. Klönne Markus                   GER Aarsee Runners                              3:54:54 3:55:51  908.-M40-44
5102. Long Adrien                     FRA Paris                                       3:54:55 4:02:04  561.-M23-29
5103. Hilscher Thomas                 GER TG Biblis Lauftreff                         3:54:55 3:58:46  749.-M30-34
5104. Lombard Kurt                    GER Hofheim                                     3:54:56 3:57:25  909.-M40-44
5105. Langkammer Oliver               GER Schwalbach                                  3:54:56 3:56:05  869.-M35-39
5106. Meyer Alex                      GER Berlin Hash House Harriers                  3:54:58 3:57:01  750.-M30-34
5107. Heck Niklas                     GER Bensheim                                    3:54:58 4:01:46  562.-M23-29
5108. Schulz Daniel                   GER Düsseldorf                                  3:54:59 3:59:42  910.-M40-44
5109. Takacs Istvan                   HUN Fulda                                       3:54:59 3:55:54  678.-M50-54
5110. Kandelhardt David               GER Düsseldorf                                  3:55:00 3:59:43  751.-M30-34
5111. Stasulewitz Ingo                GER Gotha                                       3:55:01 3:57:56  679.-M50-54
5112. Ott Torsten                     GER Kraftwerk Rostock                           3:55:01 3:58:10  680.-M50-54
5113. Knaupp Timo                     GER Friedberg                                   3:55:02 3:56:12  563.-M23-29
5114. Rodewald Marc                   GER Neresheim                                   3:55:02 3:56:19  911.-M40-44
5115. Schichtel Heiko                 GER Nürnberg                                    3:55:04 3:57:49  870.-M35-39
5116. Schwabe Marcel                  GER Hofheim                                     3:55:04 3:55:58  871.-M35-39
5117. Philipp Michael                 GER Bad Homburg                                 3:55:04 3:55:39  681.-M50-54
5118. Wenzel Christoph                GER Feuerwehr Fulda                             3:55:05 3:55:56  752.-M30-34
5119. Otten Roel                      NED Spurt 88                                    3:55:05 3:57:00  682.-M50-54
5120. Deutschmann Marc                FRA Athl Tic Vosges Du Nord                     3:55:05 3:56:37  872.-M35-39
5121. Stevens Mike                    USA Erbenhiem                                   3:55:05 3:57:40  873.-M35-39
5122. Saathoff Eric                   GER Emder LG                                    3:55:06 4:00:14  884.-M45-49
5123. Formanek Bertold                GER Spiridon Frankfurt                          3:55:06 3:56:58   92.-M60-64
5124. Mariotti Pascal                 FRA Grostenquin                                 3:55:07 3:56:32  753.-M30-34
5125. Läßig Holger                    GER LG Kreis Verden                             3:55:07 3:55:13   93.-M60-64
5126. Schmitt Philipp                 GER Ingolstadt                                  3:55:07 3:55:26  564.-M23-29
5127. Taube Michael                   GER SuS Oberaden                                3:55:07 3:58:54    7.-M70-74
5128. Calo Marcello                   GER Laufteam Ültje                              3:55:08 3:57:11  874.-M35-39
5129. Dingeldein Thomas               GER Nauheim                                     3:55:09 3:58:30  754.-M30-34
5130. Hegenbarth Arno                 GER Kelkheim                                    3:55:09 3:56:14  885.-M45-49
5131. Jakubowski Krzysztof            POL Leszno                                      3:55:10 3:58:56  886.-M45-49
5132. Price Mark                      GBR Shrewsbury                                  3:55:12 3:57:20  565.-M23-29
5133. Jochum Patrick                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:55:14 3:57:55  683.-M50-54
5134. Hagemann Joachim                GER LCO Osnabrück                               3:55:15 3:58:59   94.-M60-64
5135. Patrikainen Mikko               FIN R.O.T.K.O. Marathon Club                    3:55:16 3:59:40  875.-M35-39
5136. Beeh Marc                       GER SG DB Ausdauer                              3:55:16 3:56:57  887.-M45-49
5137. Kelch Stefan                    GER BSG Merck                                   3:55:18 4:02:08  888.-M45-49
5138. Herzig Matthias                 GER Bielefeld                                   3:55:18 3:58:13  889.-M45-49
5139. Gheorghiu Vlad                  ROU Bucharest                                   3:55:19 4:01:13  755.-M30-34
5140. Thamm Wolfgang                  GER SuS Schalke 96                              3:55:20 3:56:52    8.-M70-74
5141. Orthmann Jens                   GER Darmstadt                                   3:55:20 3:56:58  876.-M35-39
5142. Brunn Georg                     GER LC Bingen                                   3:55:21 3:56:29  684.-M50-54
5143. Amar Nur Munir                  ERI Bensheim                                    3:55:21 3:55:33  566.-M23-29
5144. Scholl Karsten                  GER #WERUNFRANKFURT                             3:55:23 3:56:03  756.-M30-34
5145. Huohvanainen Mikko              FIN Helsinki                                    3:55:24 3:58:24  264.-M55-59
5146. Lohse Oliver                    GER Coburg                                      3:55:25 3:57:07  757.-M30-34
5147. Bauer Edgar                     GER SV Wintrich                                 3:55:25 3:58:06  265.-M55-59
5148. Petarus Jens                    GER Eisenach                                    3:55:26 3:55:50  890.-M45-49
5149. Gößner Johannes                 GER Frankfurt Am Main                           3:55:26 3:55:31  877.-M35-39
5150. Kestel Enrico                   GER Bremen                                      3:55:27 3:59:01  758.-M30-34
5151. Burhenne Stefan                 GER Running Coach                               3:55:27 3:59:29  266.-M55-59
5152. Oddo Giuseppe                   ITA Frankfurt Main                              3:55:28 3:57:30  878.-M35-39
5153. Burandt Christoph               GER TSV Laupheim                                3:55:29 3:58:53  891.-M45-49
5154. Debecker Christian              GER Grefrath                                    3:55:29 4:00:55  879.-M35-39
5155. Disser Thomas                   GER LG Seligenstadt                             3:55:29 3:58:05  267.-M55-59
5156. Reuter Carsten                  GER Spiridon Frankfurt                          3:55:30 4:01:07  892.-M45-49
5157. Perko Karsten                   GER TLV Rangsdorf                               3:55:30 3:58:03  685.-M50-54
5158. Bulla Alexander                 GER Friedrichshafen                             3:55:30 3:56:39  759.-M30-34
5159. Häring Christian                GER RSC AUTO BROSCH Kempten                     3:55:31 3:56:39  880.-M35-39
5160. Fischer Axel                    GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:55:31 4:00:58  893.-M45-49
5161. Michael Hans-Joachim            GER TSV Tinnum 66                               3:55:31 3:57:46    9.-M70-74
5162. Seel Marc                       GER Team BGV                                    3:55:32 3:57:15  912.-M40-44
5163. Röhr Harry                      GER Lt Vettelschoss                             3:55:32 3:58:51  686.-M50-54
5164. Müller Hans-Joachim             GER LG OVAG Friedberg-Fauerbach                 3:55:32 3:57:07   23.-M65-69
5165. Drüsedau Alexander              GER Jesberg                                     3:55:33 4:00:47  894.-M45-49
5166. Schneider Thomas                GER KSV Baunatal                                3:55:33 3:58:20  687.-M50-54
5167. Deissler Rene                   GER Boxberg-Bobstadt                            3:55:33 3:57:04  760.-M30-34
5168. Hesse Martin                    GER BSG SANOFI                                  3:55:34 4:03:54  881.-M35-39
5169. Rösch Stefan                    GER TV Stierstadt                               3:55:34 3:56:47  688.-M50-54
5170. Rath Gideon                     GER JoGiLiThoFloJaVei                           3:55:35 4:01:50  689.-M50-54
5171. Schubert Sven                   GER Ingelheim                                   3:55:35 3:56:09  882.-M35-39
5172. Bidet Daniel                    FRA Ferney Voltaire                             3:55:36 3:58:28  883.-M35-39
5173. Twena Gareth                    GBR Hermeskeil                                  3:55:38 3:56:34  895.-M45-49
5174. Klapper Jürgen                  GER TSV Graefelfine                             3:55:39 3:56:52  896.-M45-49
5175. Padovani Antonio                ITA Sant Ambrogio Di Valp Verona                3:55:39 3:57:17  268.-M55-59
5176. Von Wendorff Felix              GER Frankfurt Am Main                           3:55:40 3:59:39   56.-M20-22
5177. Von Wilucki Johannes            GER Marburg                                     3:55:41 3:57:26  761.-M30-34
5178. Nagy Laszlo                     GER Hofheim                                     3:55:41 4:01:02  913.-M40-44
5179. Focquaert Lieven                BEL Oostkamp                                    3:55:42 3:58:12  897.-M45-49
5180. Loftsson Johannes               ISL Reykjavik                                   3:55:42 4:01:45  914.-M40-44
5181. Remonato Carlo                  ITA Atletica Franciacorta                       3:55:43 3:56:22   95.-M60-64
5182. Skliwa Wolfgang                 GER TSV Sonnefeld                               3:55:43 3:57:26  269.-M55-59
5183. Brehm Daniel                    GER TSV Keilberg                                3:55:43 3:59:41  884.-M35-39
5184. Weber Günter                    GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:55:43 3:57:47  898.-M45-49
5185. Lecher Felix                    GER Adidas Runners Hamburg                      3:55:44 3:56:40  762.-M30-34
5186. Kronsbein Jens                  GER Bielefeld                                   3:55:44 4:00:19  899.-M45-49
5187. Calandra Piero                  GER Niederdorfelden                             3:55:44 4:01:06  915.-M40-44
5188. Dreßler Ralph                   GER WSV21 Wolfenbüttel                          3:55:45 3:55:59  900.-M45-49
5189. Rosenfeld Jens                  GER Tempohärte 03                               3:55:45 4:00:21  270.-M55-59
5190. Krebühl Rainer                  GER Mainz                                       3:55:47 3:58:10  271.-M55-59
5191. Fukuma Michiyuki                JPN London                                      3:55:48 3:56:25  916.-M40-44
5192. Müller Klaus                    GER FC St. Pauli Triathlon                      3:55:48 3:57:59  272.-M55-59
5193. Brouwer Marco Cornelis          NED Bensheim                                    3:55:48 3:58:26  690.-M50-54
5194. Weinekötter Simon               GER Homburg                                     3:55:48 4:01:01  567.-M23-29
5195. Bremer Jürgen                   GER Spiridon Frankfurt                          3:55:49 3:57:51   24.-M65-69
5196. Wohrle Joachim                  GER Bad Tölz                                    3:55:49 4:01:10  901.-M45-49
5197. Scherer Robeer                  GER Spiridon Frankfurt                          3:55:49 3:57:51  917.-M40-44
5198. Thaler Markus                   GER SV Lanzenhain                               3:55:51 4:03:19  763.-M30-34
5199. Lorenz Lars                     GER Bremen                                      3:55:51 3:56:58  885.-M35-39
5200. Koch Moritz                     GER Heidelberg                                  3:55:51 3:57:28  568.-M23-29
5201. Blazevic Bogdan                 SRB Serbien                                     3:55:51 3:59:40  918.-M40-44
5202. Rebscher Martin                 GER Erbach                                      3:55:51 3:57:39  902.-M45-49
5203. Jacobsen Jörn                   GER LSF Münster                                 3:55:52 3:59:45  903.-M45-49
5204. Gräbner Ulrich                  GER München                                     3:55:52 3:58:58  886.-M35-39
5205. Gerhardt Carsten                GER BlumenGerhardt                              3:55:53 3:59:34  764.-M30-34
5206. Fritsch David                   GER #WERUNFRANKFURT                             3:55:55 4:01:08  919.-M40-44
5207. Belodedic Boban                 GER Tri Team Belowelk                           3:55:56 3:57:23  887.-M35-39
5208. Perl Harald                     GER Igs Stierstadt                              3:55:56 3:58:06   96.-M60-64
5209. San Jose Angel                  GER Frankfurt                                   3:55:56 4:03:32  920.-M40-44
5210. Weigel Alexander                GER Team KW Energie                             3:55:56 4:01:47  765.-M30-34
5211. Mahnkopf Dirk                   GER Wachtberg                                   3:55:57 3:58:39  273.-M55-59
5212. Scholl Dominik                  GER Software AG                                 3:55:57 3:59:14  569.-M23-29
5213. Bach Tobias                     GER Frankfurt Am Main                           3:55:57 4:03:36  569.-M23-29
5214. Barth Thilo                     GER Frankfurt Am Main                           3:55:59 4:00:14  691.-M50-54
5215. Birkl Christian                 GER Die Kosmischen Kuriere                      3:55:59 3:59:25  692.-M50-54
5216. Huber Daniel                    GER Manching                                    3:55:59 4:00:05  766.-M30-34
5217. Linnett John                    GBR P&G running                                 3:55:59 3:57:07  693.-M50-54
5218. Brüseke Ralf                    GER Turbosocken                                 3:56:00 4:00:41  904.-M45-49
5219. Zimmermann Peter                GER Benshausen                                  3:56:01 3:57:13  767.-M30-34
5220. Turner Tony                     GBR Ramsbottom, Bury                            3:56:02 4:02:14  571.-M23-29
5221. Vogel Jochen                    GER Lt Lorsch                                   3:56:04 3:56:50  905.-M45-49
5222. Völkening Karsten               GER SVE Hiddestorf                              3:56:04 4:01:16  906.-M45-49
5223. Hiebert Patrick                 GER Hamburg                                     3:56:04 3:58:49   57.-M20-22
5224. Thalmann Kai                    GER Thalmann Family                             3:56:05 3:56:39  921.-M40-44
5225. Eckert Thomas                   GER Frankfurt                                   3:56:05 3:56:39  694.-M50-54
5226. Spatz Rüdiger                   GER Mespelbrunn                                 3:56:06 3:59:28  907.-M45-49
5227. Keim Felix                      GER MTG Mannheim Running                        3:56:06 3:57:16  768.-M30-34
5228. Menken Ulrich                   GER TG Camberg                                  3:56:07 3:58:35  695.-M50-54
5229. Plottka Julian                  GER Landau                                      3:56:07 3:56:24  888.-M35-39
5230. Göllinger Heinz                 GER Neresheim                                   3:56:08 3:57:26  922.-M40-44
5231. Wilms Björn                     GER Zwingenberg                                 3:56:08 4:03:07  769.-M30-34
5232. Hübler Henry                    GER Rsv Eintracht 1949                          3:56:08 3:58:36  908.-M45-49
5233. Fritz Johann                    FRA Wassy                                       3:56:09 3:58:48  572.-M23-29
5234. Kustura Andreas                 GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:56:10 3:57:21  889.-M35-39
5235. Mahler Thomas                   GER Kernen                                      3:56:12 4:00:47  909.-M45-49
5236. Eckhoff Klaus                   GER Hardtseemafia Triathlon                     3:56:13 3:57:58  910.-M45-49
5237. Dautzenberg Remco               NED Ransdaal                                    3:56:13 3:56:57  923.-M40-44
5238. Mauch Marius                    GER Heidelberg                                  3:56:13 3:59:59   58.-M20-22
5239. Kreddig Sebastian               GER Mühlhausen                                  3:56:14 3:56:37  770.-M30-34
5240. Franzelius Peter                GER Grünewaldläufer Lüxem e.V.                  3:56:15 3:56:36  924.-M40-44
5241. Kamasz Martin                   GER Mannheim                                    3:56:15 3:58:11  911.-M45-49
5242. Rahmann Jan                     GER Frankfurt                                   3:56:15 3:58:48  925.-M40-44
5243. Koßbu Sascha                    GER Skiclub Breitenborn                         3:56:16 3:59:59  573.-M23-29
5244. Rothmann Martin                 GER Laufschule Bad Kreuznach                    3:56:17 3:58:54  274.-M55-59
5245. Lytovchenko Andryan             UKR Poltava                                     3:56:18 3:58:15  890.-M35-39
5246. Leonhardt Alfred                GER SG Egelsbach 1874 e.V.                      3:56:18 3:56:50   25.-M65-69
5247. Goncharov Artem                 UKR Poltava                                     3:56:18 3:58:15  891.-M35-39
5248. Breugem Arjan                   NED Kivieten                                    3:56:18 3:59:11  926.-M40-44
5249. Herbrand Udo                    GER Wiwa-KL                                     3:56:18 3:59:51  696.-M50-54
5250. Barth Vitali                    GER Urban Runners Frankfurt                     3:56:18 3:58:57  892.-M35-39
5251. Lepique Matthias                GER Leverkusen                                  3:56:19 4:01:57  697.-M50-54
5252. Siller Marek                    CZE Three6ty                                    3:56:19 3:57:38  771.-M30-34
5253. Askbo Daniel                    DEN Copenhagen V                                3:56:20 4:00:31  893.-M35-39
5254. Gerlach Matthias                GER SC Güttersbach                              3:56:20 4:00:26  698.-M50-54
5255. Kuntz Andreas                   GER Körle                                       3:56:21 3:56:47  927.-M40-44
5256. Hoffmann Christophe             FRA CAN Sarreguemines                           3:56:21 3:59:18  894.-M35-39
5257. Gates Derek                     USA Dulles                                      3:56:21 3:59:39  894.-M35-39
5258. Landau Christof                 GER Karate Dojo Kassel eV                       3:56:21 3:58:28  699.-M50-54
5259. Loer Christian                  GER Feiner Kerle Köln                           3:56:22 4:01:57  928.-M40-44
5260. Rasbach Volker                  GER Tg Obertshausen                             3:56:22 3:57:07  700.-M50-54
5261. Melerowicz Michael              GER Frankfurt Am Main                           3:56:22 3:57:07  772.-M30-34
5262. De Sutter Pieter                BEL Brakel                                      3:56:22 3:57:08  773.-M30-34
5263. Chardenoux Michel               FRA Saint Ouen                                  3:56:23 3:56:36  701.-M50-54
5264. Musial Witold                   POL Kraków                                      3:56:24 4:00:51  929.-M40-44
5265. Neuhaus Falk                    GER Running Team Grafenberg                     3:56:24 3:59:57  896.-M35-39
5266. Frandsen Nils                   DEN A Enggaard                                  3:56:25 3:57:40  912.-M45-49
5267. Back Patrick                    GER Triathlon Team Eltville                     3:56:26 4:01:06  774.-M30-34
5268. Stoll Markus                    GER Triathlon Team Eltville                     3:56:26 4:01:07  775.-M30-34
5269. De Witt Michael                 GER Team Leistungsdiagnostik.de                 3:56:26 3:58:20   97.-M60-64
5270. Vey Torsten                     GER Verkehrsgesellschaft Frankfurt am Main      3:56:26 3:59:05  897.-M35-39
5271. Tille Stephan                   GER Roter Stern Hofheim                         3:56:27 3:57:12  913.-M45-49
5272. Schmitt Jürgen                  GER TV Kostheim 1877                            3:56:27 4:00:20  275.-M55-59
5273. Tempel Edgar                    GER Lauda-Königshofen                           3:56:27 4:01:01  276.-M55-59
5274. Backovas Rimantas               LTU Vilnius                                     3:56:28 3:57:46   10.-M70-74
5275. Karg Jo                         GER Frankfurt                                   3:56:29 3:58:37  776.-M30-34
5276. Kalisch Waldemar                GER Obertshausen                                3:56:29 3:58:58  914.-M45-49
5277. Wahl Marcel                     GER Tv Barchfeld                                3:56:30 4:00:52  898.-M35-39
5278. Hartmann Timo                   GER Fränkisch-Crumbach                          3:56:30 3:58:36  777.-M30-34
5279. Seidenstücker Hans              GER Spiridon Frankfurt                          3:56:30 4:00:46  930.-M40-44
5280. Stork Andreas                   GER FVV Laufen                                  3:56:31 3:58:24  277.-M55-59
5281. Schüehle Ingo                   GER Hamburg                                     3:56:32 4:00:08  931.-M40-44
5282. Wesp Dieter                     GER Spiridon Frankfurt                          3:56:34 4:02:34   98.-M60-64
5283. Fischer Michael                 GER TSG Eppstein                                3:56:35 4:02:26  702.-M50-54
5284. Andriof Joerg                   GER Oberursel                                   3:56:36 3:59:08  915.-M45-49
5285. Leven Dirk                      GER Düsseldorf                                  3:56:38 4:05:41  932.-M40-44
5286. Fuchs Matthias                  GER Frankfurt                                   3:56:39 4:00:16  916.-M45-49
5287. Schrynemackers Pierre           BEL Ecopol                                      3:56:39 4:01:17  574.-M23-29
5288. Kokelj Denis                    SLO Trzic                                       3:56:40 4:00:46  899.-M35-39
5289. Steinarsson Gudni               ISL Reykjavik                                   3:56:40 3:57:03  900.-M35-39
5290. Abt Wilfried                    GER Kv Frohsinn Oberursel                       3:56:40 3:59:37  703.-M50-54
5291. Becker Christoph                GER SSG Bensheim Triathlon                      3:56:41 4:00:32  704.-M50-54
5292. Wannemacher Wolfgang            GER Langen                                      3:56:41 3:57:53   26.-M65-69
5293. Wilhelm Lee                     GER Racing Team Forge Ahead                     3:56:42 4:00:35  778.-M30-34
5294. Sedelky Heinz                   GER LT Hanau/Bruchköbel                         3:56:43 3:58:28  705.-M50-54
5295. Ketelaer Christoph              GER Frankfurt Am Main                           3:56:43 4:02:50  779.-M30-34
5296. Markowetz Alfred                GER LG Bad Soden/Sulzbach/Neuenhain             3:56:44 4:00:39  278.-M55-59
5297. Nieß Oliver                     GER Team CH2O Mühlheim                          3:56:44 3:57:07  917.-M45-49
5298. Seibel Christoph                GER TV Maikammer                                3:56:45 3:59:56  918.-M45-49
5299. Schrank Steffen                 GER Bochum                                      3:56:46 4:00:21  279.-M55-59
5300. Kallenberger Jürgen             GER Merzig                                      3:56:46 3:59:43  933.-M40-44
5301. Holle Jörg                      GER ATSV Espelkamp                              3:56:47 4:01:02  706.-M50-54
5302. James Adam                      GBR Essex                                       3:56:48 4:00:13  780.-M30-34
5303. Deißler Simon                   GER Kicken ohne Ball                            3:56:49 4:01:33  901.-M35-39
5304. Rhein Markus                    GER Wiesbaden                                   3:56:50 3:59:31  919.-M45-49
5305. Selbmann Bernhard               GER Frankfurt Marathon Club                     3:56:50 3:57:59   27.-M65-69
5306. Brunel Guillaume                FRA Ecoust St Mein                              3:56:52 3:58:11  781.-M30-34
5307. Drexelius Ulrich                GER Tsv Djk Wiesentheid                         3:56:52 3:59:11  707.-M50-54
5308. Sigatinski Igor                 MDA HSV Weimar Triathlon                        3:56:53 3:59:08  575.-M23-29
5309. Ziolkowski Rigo                 GER Lauftreff Gelnhausen                        3:56:53 3:57:59  934.-M40-44
5310. Kremser Thomas                  GER Fürth                                       3:56:54 3:58:20  576.-M23-29
5311. Hilbert Hans-Joachim            GER Niedernhausen                               3:56:54 3:57:04   99.-M60-64
5312. Herter Hans-Uwe                 GER SV Langensteinbach                          3:56:55 3:57:41  280.-M55-59
5313. Schumacher Rolf                 GER TSV IPPENER                                 3:56:55 4:00:53  935.-M40-44
5314. Erber Stefan                    GER BSG Merck                                   3:56:56 4:01:36  708.-M50-54
5315. Bahr Alexander                  GER #WERUNFRANKFURT                             3:56:57 4:01:28  936.-M40-44
5316. Bölke Leonhard                  GER Skg Sprendlingen                            3:56:57 4:01:30  782.-M30-34
5317. Silva Laurent                   FRA Paris                                       3:56:58 3:58:29  920.-M45-49
5318. Hoelting Robert                 GER Muenchen                                    3:56:59 4:01:05  937.-M40-44
5319. Werner Frederic                 GER Trt Remchingen                              3:56:59 3:58:08  938.-M40-44
5320. Mielke Marc                     GER Wiesbaden                                   3:56:59 4:01:55  783.-M30-34
5321. Tersekan Murat                  GER Koblenz                                     3:56:59 4:00:11  921.-M45-49
5322. Le Gouallec Jerome              FRA Bubry                                       3:56:59 3:59:02  922.-M45-49
5323. Schneider Lothar                GER TG Wehlheiden Kassel                        3:56:59 3:58:18  100.-M60-64
5324. Gründling Peter                 GER LT Weisenheim am Berg                       3:57:00 3:58:21  101.-M60-64
5325. Kirstein Guido                  GER Sendenhorst                                 3:57:00 3:59:44  923.-M45-49
5326. Langner Steffen                 GER Retzbach                                    3:57:00 3:57:34  924.-M45-49
5327. Krause Alfred                   GER RC Vorwärts Speyer                          3:57:01 4:00:08  281.-M55-59
5328. Maly Thorsten                   GER Offenbach                                   3:57:01 3:59:42  925.-M45-49
5329. Pommeranz Timo                  GER Tsv Goddelau                                3:57:01 4:00:45  577.-M23-29
5330. Ullrich Frank                   GER TSG Eppstein                                3:57:02 4:02:53  709.-M50-54
5331. Peters Jürgen                   GER Ottersheim                                  3:57:02 3:58:55  102.-M60-64
5332. Winkelmeier Jannik              GER USC Marburg                                 3:57:02 4:01:42  578.-M23-29
5333. Glöckner André                  GER Falkenstein                                 3:57:03 3:59:58  939.-M40-44
5334. Habiger Vitali                  GER Lindenfels                                  3:57:04 4:02:51  579.-M23-29
5335. Scheuermann Torben              GER VfR Mannheim                                3:57:04 4:01:06  940.-M40-44
5336. Schneider Roland                LUX Capa-Ettelbruck                             3:57:05 3:59:26  710.-M50-54
5337. Schubert Jürgen                 GER LT Philippsburg                             3:57:05 4:00:23  711.-M50-54
5338. Eggebrecht Oliver               GER Lauffreunde Laubuseschbach                  3:57:06 3:59:52  712.-M50-54
5339. Demmler Nils                    GER Großenlüder                                 3:57:06 3:59:52   59.-M20-22
5340. Reng Rasso                      GER München                                     3:57:07 3:58:26  784.-M30-34
5341. Schmitz Dieter                  GER Aaseesportler                               3:57:07 4:01:23  926.-M45-49
5342. Jochum Michael                  GER Tv Hubnert                                  3:57:07 4:01:23  941.-M40-44
5343. Reutzel Gerhard                 GER Hofheim                                     3:57:07 3:59:08  927.-M45-49
5344. Königes Daniel                  GER Hannover                                    3:57:08 4:00:52  713.-M50-54
5345. Heid Alexander                  GER #twitterlauftreff                           3:57:08 4:01:06  785.-M30-34
5346. Kiesewetter Sven                GER #twitterlauftreff                           3:57:09 4:01:07  942.-M40-44
5347. Nitsch Gerald                   GER Osterholz-Scharmbeck                        3:57:09 4:01:52  714.-M50-54
5348. Wulff Jan                       GER Stuttgart                                   3:57:10 4:02:33  928.-M45-49
5349. Fust Ulrich                     GER Lt Lustige Schleicher Essen                 3:57:11 3:59:20  282.-M55-59
5350. Pither William                  GBR Barwell                                     3:57:11 3:59:27  943.-M40-44
5351. Knapp Bernd                     GER TSV Höchstberg                              3:57:12 4:00:43  944.-M40-44
5352. Delaunay Alexandre              GER Coaching Zone Team                          3:57:12 3:59:25  580.-M23-29
5353. Lahnin Adil                     MAR Temara                                      3:57:12 3:58:50  945.-M40-44
5354. Kurose Kohei                    JPN Bad Homburg                                 3:57:13 4:01:11  946.-M40-44
5355. Gerlach Stefan                  GER AKAVITA-Runners                             3:57:13 4:01:24  715.-M50-54
5356. Moore Louis                     GBR Maidstone                                   3:57:14 4:00:22  581.-M23-29
5357. Behr Sascha                     GER FFW Ummeln                                  3:57:14 3:57:50  582.-M23-29
5358. Retzke Ralf                     GER Adidas Runners Frankfurt                    3:57:16 3:59:09  947.-M40-44
5359. Göpfert Thomas                  GER Hamburg                                     3:57:16 3:57:46  786.-M30-34
5360. Linehan Mark                    USA Mannheim                                    3:57:17 3:59:11  583.-M23-29
5361. Kammertöns Christopher          GER Verl                                        3:57:17 4:00:01  787.-M30-34
5362. Kraske Christian                GER Wiesbaden                                   3:57:17 3:57:46  788.-M30-34
5363. Bartelmeß Peter                 GER SFV Aurau Team Challenge                    3:57:17 3:57:34  283.-M55-59
5364. Krotzky Sören                   GER Esslingen                                   3:57:17 3:59:42  789.-M30-34
5365. Wagner Lukas                    GER LG Runkel                                   3:57:18 3:57:58  584.-M23-29
5366. Schmidt Martin                  GER Langen                                      3:57:19 3:58:32  929.-M45-49
5367. Mueller Frank                   GER Stolz von Ober-Roden                        3:57:20 3:57:26  930.-M45-49
5368. Wiehen Swen                     GER MTV Lüneburg                                3:57:20 3:57:58  716.-M50-54
5369. Becker Cornelius                GER Olympischer Gedanke Bubenreuth              3:57:20 3:59:56  103.-M60-64
5370. Nishimura Yu                    JPN Frankfurt                                   3:57:21 3:59:58  948.-M40-44
5371. Hanewald Bernd                  GER MTV 1846 Gießen                             3:57:21 3:58:34  931.-M45-49
5372. Wolf Klaus                      GER Reichelsheim                                3:57:21 4:00:05  284.-M55-59
5373. Tanriverdi Mehmet               GER MTV 1846 Gießen                             3:57:21 3:58:34  285.-M55-59
5374. Beissel Klaus                   GER Skg Sprendlingen                            3:57:21 3:58:25  285.-M55-59
5375. Bockbreder Frank                GER Jede Oma zählt                              3:57:22 4:01:57  932.-M45-49
5376. Voigt Dennis                    GER Hamburg                                     3:57:23 4:05:02  902.-M35-39
5377. Hefter Rainer                   GER TV Haibach                                  3:57:23 3:59:57  717.-M50-54
5378. Hölzer Andreas                  GER LG MuLi                                     3:57:23 3:59:49  718.-M50-54
5379. Giec Arkadius                   GER Hofheim                                     3:57:24 4:00:48  903.-M35-39
5380. Kasper Boris                    GER lt-run4fun.de                               3:57:24 4:00:27  933.-M45-49
5381. Dimmer Klaus-Peter              GER FF Wolsfeld                                 3:57:24 4:00:06  287.-M55-59
5382. Erkens Ralf                     GER Bio Runner Rhein Main                       3:57:25 4:04:39  719.-M50-54
5383. Herwig Thomas                   GER Adidas Runners Berlin                       3:57:25 4:00:14  790.-M30-34
5384. Mosler Thomas                   GER Triteam Gecko                               3:57:26 4:01:29  720.-M50-54
5385. Gernandt Andreas                GER Ludwigshafen Am Rhein                       3:57:26 3:58:43  904.-M35-39
5386. Richter Thorsten                GER Fehraltorf                                  3:57:26 4:00:56  905.-M35-39
5387. Bieniarz Reinhard               GER Friedberg                                   3:57:26 4:02:21  721.-M50-54
5388. Gerhard Martin                  GER Gießen                                      3:57:28 4:00:56  288.-M55-59
5389. Günther Christian               GER Frankfurt                                   3:57:31 3:58:11  934.-M45-49
5390. Mehl Hans                       GER TSG Leihgestern                             3:57:32 3:57:37  722.-M50-54
5391. Schäffer Jakob                  GER Pentling                                    3:57:33 3:58:57  585.-M23-29
5392. Planta Domenic                  SUI Hanau                                       3:57:33 4:00:26  906.-M35-39
5393. Liu Yen-Ta                      GER Irrläufer 2017                              3:57:33 4:00:41  586.-M23-29
5394. Van Der Kamp Hans Jürgen        GER Emder LG                                    3:57:33 4:02:07  104.-M60-64
5395. Walter Uli                      GER R+V Triathlon Team                          3:57:34 3:59:07  723.-M50-54
5396. Veit Nicolas                    GER Berlin                                      3:57:35 3:57:48  949.-M40-44
5397. Lenz Fabian                     GER Marathonprojekt F/DA                        3:57:35 4:01:28   60.-M20-22
5398. Kreuder Michael                 GER Bad Nauheim                                 3:57:36 4:02:17  289.-M55-59
5399. Keller Thomas                   GER Bergfink                                    3:57:36 4:01:08  791.-M30-34
5400. Weber Oliver                    GER TG Hanau                                    3:57:37 4:01:45  724.-M50-54
5401. Kalaitzi-Hack Julius            GER vereinslos                                  3:57:37 4:00:38   16.-M18-19
5402. Bels Kevin                      GER München                                     3:57:38 4:02:27  907.-M35-39
5403. Rehr Bastian                    GER Wiesbaden                                   3:57:38 4:00:56  908.-M35-39
5404. Röder Thomas                    GER Frankfurt                                   3:57:38 3:59:46  290.-M55-59
5405. Bürk Thomas                     GER Raubling                                    3:57:38 4:00:15  725.-M50-54
5406. Zocher Christian                GER Seligenstadt                                3:57:39 4:00:22  792.-M30-34
5407. Vogel Tim                       GER Frankfurt                                   3:57:39 4:00:00  793.-M30-34
5408. Striebel Herbert                GER TGS Vorwärts Frankfurt am Main              3:57:40 4:00:04   11.-M70-74
5409. De La Rosa Fernandez Dominik    GER Los Lobos                                   3:57:40 4:00:07  587.-M23-29
5410. Müller Torsten                  GER Halle Saale                                 3:57:40 4:04:36  909.-M35-39
5411. Wollert Kai                     GER Hannover                                    3:57:41 3:59:49  726.-M50-54
5412. Terhalle Lukas                  GER Mainz                                       3:57:42 3:59:53  588.-M23-29
5413. Mehre Florian                   GER Hamburg                                     3:57:43 3:59:29  794.-M30-34
5414. Urban Reinhard                  GER TMK Mülheim-Kärlich                         3:57:43 3:59:38  727.-M50-54
5415. Wiktor Sebastian                GER FSV Altenhaßlau                             3:57:45 4:01:11  795.-M30-34
5416. Fengler Matthias                GER Tus Griesheim                               3:57:45 3:58:11  728.-M50-54
5417. Borutta Rainer                  GER Berlin                                      3:57:45 4:02:12  935.-M45-49
5418. Heidel Markus                   GER Stiftung Wadentest                          3:57:45 4:01:48  910.-M35-39
5419. Krieger Christoph               GER TV Seulberg                                 3:57:46 4:00:37  936.-M45-49
5420. Ohl Frank                       GER Bürstadt                                    3:57:46 4:02:18  729.-M50-54
5421. Büttner Peter                   GER My Sport                                    3:57:47 4:00:20  911.-M35-39
5422. Götz Norman                     GER Wuppertal                                   3:57:47 3:58:06  730.-M50-54
5423. Rudt Thomas                     GER LT Philippsburg                             3:57:47 4:01:05  291.-M55-59
5424. Hauer Stefan                    GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:57:48 4:00:17  950.-M40-44
5425. Brunnhuber Tobias               GER Bergfink                                    3:57:49 4:01:21  796.-M30-34
5426. Becker Marcel                   GER Hünfelder SV                                3:57:50 3:59:20  951.-M40-44
5427. Lechner Mathias                 GER Frankfurt                                   3:57:50 4:01:07  937.-M45-49
5428. Zwirner Jens                    GER RRC UK                                      3:57:51 3:58:44  731.-M50-54
5429. Wagner Michael                  GER Wiesbaden                                   3:57:51 4:00:33  912.-M35-39
5430. Braun Markus                    GER Frankfurt Am Main                           3:57:51 3:59:12  589.-M23-29
5431. Rudy Timo                       GER Eppingen-Elsenz                             3:57:51 3:58:50  913.-M35-39
5432. Irmer Markus                    GER Frankfurt                                   3:57:52 4:01:42  914.-M35-39
5433. Adam Laurent                    FRA Courcelles Sur Nied                         3:57:52 3:59:50  938.-M45-49
5434. Haft Matthias                   GER Frankfurt Am Main                           3:57:53 3:59:26  952.-M40-44
5435. König Andreas                   GER Team Erdinger Alkoholfrei                   3:57:53 4:00:48  732.-M50-54
5436. Behnoud Javid                   IRI Marathon Club Frankfurt                     3:57:53 3:58:32  292.-M55-59
5437. Motz Benjamin                   GER Darmstadt                                   3:57:53 3:59:31  797.-M30-34
5438. Urbschat Holger                 GER Mainz                                       3:57:54 3:59:55  915.-M35-39
5439. Kuckert Andreas                 GER Axa Marathon Team                           3:57:54 3:59:05  733.-M50-54
5440. Portscher Jan                   GER Eintracht Frankfurt F&F                     3:57:55 4:00:55  953.-M40-44
5441. Kelly Christopher               GBR East Kilbride                               3:57:57 4:01:04  916.-M35-39
5442. Kelly Mark                      GBR Inverness                                   3:57:57 4:01:04  917.-M35-39
5443. Scheiding Oliver                GER Mainz                                       3:57:57 3:58:02  734.-M50-54
5444. Villalba Anaya Juan Carlos      ESP Club Rincón Fertilidad Vélez                3:57:57 4:00:24  735.-M50-54
5445. Förschner Felix                 GER Konstanz                                    3:57:57 4:01:14  590.-M23-29
5446. Fischer Michael                 GER Tsv Bonn Rrh                                3:57:58 4:01:21  293.-M55-59
5447. Kolb Otmar                      GER Laufziel Aschaffenburg                      3:57:59 4:00:50   28.-M65-69
5448. Wydrowski Dirk                  GER Albach-Hähnlein                             3:57:59 4:04:57  918.-M35-39
5449. Bender Sven                     GER Frankfurt                                   3:58:01 4:00:06  591.-M23-29
5450. Lange Stephan                   GER St Leon-Rot                                 3:58:01 4:02:20  939.-M45-49
5451. Siedler Mike                    GER 1. Flensburger LT                           3:58:02 4:02:32  954.-M40-44
5452. Daleki Uwe                      GER WHU                                         3:58:02 3:58:26  736.-M50-54
5453. Bücking Klaus                   GER Bielefeld                                   3:58:02 4:00:21  294.-M55-59
5454. Stellacci Giuseppe              ITA Bitonto Sportiva                            3:58:03 4:05:08  737.-M50-54
5455. Lange Lars                      GER BPnP                                        3:58:04 3:59:19  919.-M35-39
5456. Milkert-Lipperheide Axel        GER Emder LG                                    3:58:04 4:02:37  295.-M55-59
5457. Challier Simon                  GER brothers of speed                           3:58:04 4:03:20  920.-M35-39
5458. Walke Martin                    GER Kassel                                      3:58:05 4:00:22  296.-M55-59
5459. Heymann Jan                     GER Dortmund                                    3:58:05 4:02:58  921.-M35-39
5460. Swart Nico                      NED Groningen                                   3:58:05 4:02:46  955.-M40-44
5461. Klingler Otmar                  GER Rodgau                                      3:58:06 4:02:25  297.-M55-59
5462. Fischer Kay                     GER SV Sulmetingen Triathlon                    3:58:08 4:01:49  922.-M35-39
5463. Kuchinka Stefan                 GER DJK Pressath                                3:58:08 4:04:13  940.-M45-49
5464. Schanz Dirk                     GER Kriftel                                     3:58:08 4:01:29  941.-M45-49
5465. Sonkol Kemal                    GER Weintourismus de                            3:58:09 4:00:19  942.-M45-49
5466. Halder Alexander                GER Flörsheim                                   3:58:09 4:00:30   61.-M20-22
5467. Sander Steven                   GER Mainz                                       3:58:09 4:03:01  798.-M30-34
5468. Lüpertz Stephan                 GER SG Holzheim                                 3:58:09 3:59:55  923.-M35-39
5469. Pretsch Michael                 GER Passtschon 98                               3:58:09 3:58:40  924.-M35-39
5470. Auel Björn                      GER Adidas Runners Frankfurt                    3:58:10 4:01:00  925.-M35-39
5471. Keuneke Axel                    GER Fun-Ball Dortelweil e.V.                    3:58:11 4:00:05  738.-M50-54
5472. Chrysakopoulos Dimi             FRA Superburschis Reutlingen                    3:58:11 3:58:30  956.-M40-44
5473. Hiemenz Thomas                  GER Mannheim                                    3:58:11 4:00:59  739.-M50-54
5474. Denner Johannes                 GER SV Hörstein                                 3:58:11 4:02:34  298.-M55-59
5475. Holler Gerhard                  GER Superburschis Reutlingen                    3:58:12 3:58:31   29.-M65-69
5476. Stramke Jens Andreas            GER TB Cannstatt                                3:58:12 4:00:00  926.-M35-39
5477. Ciani Giovanni                  GER HeadsUp                                     3:58:12 3:59:07  740.-M50-54
5478. Bachmann Hendrik                GER Darmstadt                                   3:58:13 4:00:57  799.-M30-34
5479. Rupp Jürgen                     GER St Ingbert                                  3:58:13 4:01:52  105.-M60-64
5480. Lisickis Aleksandrs             LAT Riga                                        3:58:14 4:00:45  927.-M35-39
5481. Goutaudier Philippe             FRA Grenoble                                    3:58:14 4:00:43  943.-M45-49
5482. Becker Alexander                GER Frankfurt                                   3:58:14 4:00:32  943.-M45-49
5483. Hein Thomas                     GER TV Großwallstadt                            3:58:15 3:59:55  945.-M45-49
5484. Mund Horst                      GER Frankfurt                                   3:58:16 3:59:32  299.-M55-59
5485. Bueno Ignacio                   ESP Frankfurt                                   3:58:16 4:00:24  741.-M50-54
5486. Colmenero Jesus                 MEX Frankfurt Am Main                           3:58:17 4:05:50  800.-M30-34
5487. Hofmeister Freddy               GER Frankfurt                                   3:58:17 4:01:08  742.-M50-54
5488. Hockun Maik                     GER Fischingen                                  3:58:17 3:59:42  801.-M30-34
5489. Klan Eduard                     GER ICE Team Basel                              3:58:18 3:59:42  928.-M35-39
5490. Grochol Edmund                  GER Wildberg                                    3:58:18 4:02:38  300.-M55-59
5491. Roller Thomas                   GER Nagold                                      3:58:18 4:01:14  301.-M55-59
5492. Schuff Frank                    GER Im Lauf 2015                                3:58:19 4:00:29  946.-M45-49
5493. Kron Alexander                  GER Munich                                      3:58:19 4:01:18  957.-M40-44
5494. Zickermann Frank                GER SCC Berlin                                  3:58:20 4:00:58  302.-M55-59
5495. Radziej Knut                    GER Erfurt                                      3:58:20 3:59:57  303.-M55-59
5496. Usinger Michael                 GER Laufteam Gelnhausen                         3:58:20 3:59:15  802.-M30-34
5497. Pelz Arne                       GER Canada Life                                 3:58:20 4:00:37  803.-M30-34
5498. Hennes Elmar                    GER LG Pronsfeld-Lünebach                       3:58:22 3:58:24  958.-M40-44
5499. Van Kerckhoven Wim              BEL Westmeerbeek                                3:58:22 4:00:52  743.-M50-54
5500. Plesa Robert                    FRA Farebersviller                              3:58:23 4:00:41  744.-M50-54
5501. Böhme Sebastian                 GER Bonn                                        3:58:23 4:01:56  592.-M23-29
5502. Zahl Thomas                     GER TKJ Sarstedt                                3:58:24 4:00:20  304.-M55-59
5503. Kitiratschky Jochen             GER TV St. Georgen                              3:58:24 4:02:01  947.-M45-49
5504. Rück Michael                    GER Triathlon Günzburg                          3:58:24 4:00:52  745.-M50-54
5505. Morthala Sandeep                GER Frankfurt                                   3:58:24 4:01:58  929.-M35-39
5506. Liao Lu                         CHN Frankfurt Am Main                           3:58:25 3:59:13  804.-M30-34
5507. Mock Ralf                       GER Tus Hasede                                  3:58:25 3:59:12  305.-M55-59
5508. Janecki Ralf                    GER Gehrden                                     3:58:26 4:03:48  746.-M50-54
5509. Harzer Markus                   GER Landau Running Company                      3:58:26 3:59:53  747.-M50-54
5510. Rad Florin                      GER Frankfurt Am Main                           3:58:26 4:02:12  930.-M35-39
5511. Ruppel Christian                GER Clientfocus Runners                         3:58:27 4:03:08  959.-M40-44
5512. Schulze Martin                  GER Koblenz                                     3:58:28 3:59:23  948.-M45-49
5513. Dedert Arne                     GER Frankfurt/Main                              3:58:28 4:00:28  748.-M50-54
5514. Roth Claude                     LUX Delphi                                      3:58:28 4:00:55  749.-M50-54
5515. Leven Thomas                    GER TSV Kaldenkirchen                           3:58:28 3:59:34  931.-M35-39
5516. Zuber Stefan                    GER Hardtseemafia Triathlon                     3:58:29 4:03:02  750.-M50-54
5517. Schmitt Erwin                   GER Pleinfeld                                   3:58:31 3:59:48  306.-M55-59
5518. Richter Frank                   GER SG Egelsbach 1874 e.V.                      3:58:31 3:59:40  949.-M45-49
5519. Bieldt Lodewyk                  RSA Bad Homburg                                 3:58:32 3:58:49  805.-M30-34
5520. Zarth Michael                   GER Tri-As Hamm                                 3:58:32 4:00:29  950.-M45-49
5521. Bersem Ralf                     GER Eppenberg                                   3:58:32 4:00:49  951.-M45-49
5522. Schwertke Joerg                 GER Sulzbach                                    3:58:33 4:00:18  952.-M45-49
5523. Guddat Christopher              GER Team Malina                                 3:58:33 3:59:39   62.-M20-22
5524. Lange Torsten                   GER Tea LT Harsefeld                            3:58:34 4:00:50  751.-M50-54
5525. Ullrich Carsten                 GER Frankfurt                                   3:58:34 4:03:27  953.-M45-49
5526. Hermann Jens                    GER team-naunheim.de                            3:58:34 4:01:46  752.-M50-54
5527. Loret Stephane                  GER Durmersheim                                 3:58:35 4:01:43  932.-M35-39
5528. Sievers Ole                     GER Team Laufrausch Oldenburg                   3:58:35 3:59:44  932.-M35-39
5529. Thompson Christopher            WLS tritronic team St Wendel                    3:58:35 4:02:23  307.-M55-59
5530. Grandmougin Olivier             FRA Bischheim                                   3:58:36 3:59:21  934.-M35-39
5531. Kucharczyk Frank                GER Büttelborn                                  3:58:36 4:02:00  954.-M45-49
5532. Kramer Philipp                  GER Frankfurt Am Main                           3:58:36 3:59:26  593.-M23-29
5533. Grobecker Ralph                 GER Wiesbaden                                   3:58:36 4:01:44  753.-M50-54
5534. Shayakhmetov Kairat             KAZ Astana                                      3:58:37 4:00:02  960.-M40-44
5535. Frischkorn Andreas              GER TG Hanau                                    3:58:37 4:01:09  961.-M40-44
5536. Einasto Mart                    EST N?o Vald                                    3:58:37 3:59:24  955.-M45-49
5537. Heidbreder Manfred              GER TSVE 1890 Bielefeld                         3:58:38 4:00:57  106.-M60-64
5538. Suresh Seshadri                 IND Chennai                                     3:58:38 4:01:18  754.-M50-54
5539. Tichy Martin                    GER Griesheim                                   3:58:38 4:00:43  956.-M45-49
5540. Maitrehenry Alexis              FRA Zurich                                      3:58:38 3:59:52  935.-M35-39
5541. Katluhn Manfred                 GER GSV Eintracht Baunatal                      3:58:39 4:01:01  107.-M60-64
5542. Hohler Roland                   GER Dinkelsbühl                                 3:58:39 4:00:41  755.-M50-54
5543. Spielmann Thomas                GER SG Frankfurt-Nied                           3:58:40 4:04:25  756.-M50-54
5544. Braun Florian                   GER Düsseldorf                                  3:58:40 4:00:37  806.-M30-34
5545. Jontza André                    GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:58:41 4:02:46  807.-M30-34
5546. Meurer Ralf                     GER Frechen                                     3:58:41 4:02:03  757.-M50-54
5547. Sauels Heinrich                 GER VFL Tönisberg                               3:58:44 4:00:56  758.-M50-54
5548. Hohmann Klaus                   GER Gtownkings                                  3:58:44 4:00:08  759.-M50-54
5549. Hermanns Dirk                   GER Hürth                                       3:58:45 4:06:42  962.-M40-44
5550. Kuberski Tobias                 GER Hemmingen                                   3:58:45 4:01:45  594.-M23-29
5551. Schotten Günther                GER Köln                                        3:58:45 4:02:40    3.-M75-79
5552. Milakovic Josip                 GER Wiesbaden                                   3:58:45 4:04:22  963.-M40-44
5553. Culda Gabriel Vasile            ROU Antim Ivireanul                             3:58:45 3:59:29  760.-M50-54
5554. Zimmermann Michael              GER Schwandorf                                  3:58:46 3:59:41  957.-M45-49
5555. Hillebrand Martin               GER Frankfurt Am Main                           3:58:46 3:59:08  958.-M45-49
5556. Müller Peter                    GER Eibelstadt                                  3:58:46 4:02:59  595.-M23-29
5557. Kendall Barry                   RSA Benoni                                      3:58:46 3:59:19  761.-M50-54
5558. Prutner Matthias                GER LT Bierkönig                                3:58:47 4:02:31  964.-M40-44
5559. Böhnlein Felix                  GER Aschaffenburg                               3:58:47 4:01:45  808.-M30-34
5560. Allmann Volker                  GER LC Michelstadt                              3:58:47 4:01:21  108.-M60-64
5561. Diaz Borja                      ESP Wiesbaden                                   3:58:47 4:03:05  936.-M35-39
5562. Rausch Patrick                  GER Lorsch                                      3:58:48 4:05:18  965.-M40-44
5563. Book Lars Henrik                GER Hörstel                                     3:58:48 4:01:19   63.-M20-22
5564. Bamberger Martin                GER TV06 Goßfelden                              3:58:48 4:02:35  959.-M45-49
5565. Prass Dominic                   GER Kirchhain                                   3:58:49 4:02:35  596.-M23-29
5566. Wood Simon                      GBR Bristol                                     3:58:50 4:01:53  966.-M40-44
5567. Bauser Torsten                  GER Dynamo Wulle                                3:58:50 4:01:03  937.-M35-39
5568. Zanker Alexander                GER Frankfurt                                   3:58:50 4:01:23  967.-M40-44
5569. Plättner David                  GER Frankfurt                                   3:58:51 4:04:05  938.-M35-39
5570. Hasserodt Dominik               GER Göttingen                                   3:58:52 4:01:01   64.-M20-22
5571. Mauricio Sergio                 POR Bodes Athletic Association                  3:58:52 4:00:18  939.-M35-39
5572. Faß Daniel                      GER LückenLäufer Rhein-Main                     3:58:52 4:02:21  809.-M30-34
5573. Schneider Andreas               GER TV-Goldbach                                 3:58:52 4:01:24  940.-M35-39
5574. Binus Michael                   GER Frankfurt Am Main                           3:58:53 4:01:15  810.-M30-34
5575. Bloch Nico                      GER Fürth                                       3:58:53 4:00:45  941.-M35-39
5576. Fujiwara Ryoichi                JPN Stuttgart                                   3:58:53 4:03:45  942.-M35-39
5577. Boles Eckhard                   GER CVJM Dahle                                  3:58:53 4:01:00  762.-M50-54
5578. Guddat Max                      GER Friedrichsdorf                              3:58:53 3:59:59  597.-M23-29
5579. Heine Felix                     GER Bielefeld                                   3:58:53 4:01:46  960.-M45-49
5580. Kowarsch Horst                  GER Beerfelden                                  3:58:53 4:01:46  109.-M60-64
5581. Braun Volker                    GER Schenkenzell                                3:58:54 4:00:33  961.-M45-49
5582. Schleidt Daniel                 GER KAB Flörsheim                               3:58:54 4:01:32  968.-M40-44
5583. Prats Estartus Oriol            ESP Adelaide Kangaroos                          3:58:54 4:02:15  598.-M23-29
5584. Mielke Christian                GER Meckenheim                                  3:58:54 4:00:59  962.-M45-49
5585. Blenz Uwe                       GER Eintracht Frankfurt Triathlon               3:58:55 4:03:28  963.-M45-49
5586. Alberts Torsten                 GER Aurich                                      3:58:55 4:01:01  964.-M45-49
5587. Müller Erick                    FRA Bourron Marlotte                            3:58:56 4:01:39  763.-M50-54
5588. Bokor Attila                    HUN March Hugstetten                            3:58:56 4:03:09  811.-M30-34
5589. Höß Steffen                     GER Racing Eagle                                3:58:58 4:01:16  965.-M45-49
5590. Meier-Wahl Marc                 GER Kronberg                                    3:58:58 4:03:25  969.-M40-44
5591. Rahmel Sebastian                GER Kronberg                                    3:58:58 4:01:28  970.-M40-44
5592. Patel Sanjeev                   IND Bangalore                                   3:58:59 3:59:36  966.-M45-49
5593. Porzelt Ludwig                  GER Nürnberg                                    3:59:00 4:04:22  812.-M30-34
5594. Lässig Sebastian                GER early birds                                 3:59:00 4:02:00  967.-M45-49
5595. Polzer Klaus                    GER SV Jagsthausen                              3:59:00 4:01:59  764.-M50-54
5596. Halbleib Frank                  GER Frankfurt                                   3:59:01 3:59:23  110.-M60-64
5597. Nannen Detlef                   GER Bad Zwischenahn                             3:59:01 4:01:35  765.-M50-54
5598. Schmitt Ralf                    GER Kronberg                                    3:59:02 4:03:24  308.-M55-59
5599. Bänfer Jan Niklas               GER Friedensdorf                                3:59:02 4:00:58  599.-M23-29
5600. Martens Michael                 GER DLRG OG Wittmund e.V.                       3:59:03 4:01:03  943.-M35-39
5601. Blomme Bram                     BEL Halle                                       3:59:03 4:04:48  813.-M30-34
5602. Bredenbröker Jürgen             GER No Run-No Fun                               3:59:03 4:01:27  766.-M50-54
5603. Hermanns Frank                  GER Kerken                                      3:59:04 4:02:39  944.-M35-39
5604. Helbig Mathias                  GER Weilheim                                    3:59:05 4:02:08  814.-M30-34
5605. Phlippeau Michael               GER Basketballfreunde Apolda                    3:59:07 4:00:46  971.-M40-44
5606. Chrzanowski Stefan              GER LSF Münster                                 3:59:07 4:03:55  767.-M50-54
5607. Abel Hendrik                    GER Spiridon Frankfurt                          3:59:08 4:01:29  768.-M50-54
5608. Zibani Kais                     BEL Runninggeek.be                              3:59:10 4:02:19  815.-M30-34
5609. Dötsch Pascal                   GER #WERUNFRANKFURT                             3:59:10 4:02:41  600.-M23-29
5610. Odin Uli                        GER Hamburg                                     3:59:11 4:01:56  111.-M60-64
5611. Drews Thorsten                  GER LT Gomaringen                               3:59:12 4:01:57  968.-M45-49
5612. Matthysen Hans                  BEL LSV Ladenburg                               3:59:12 4:02:09  972.-M40-44
5613. Konrath Stefan                  AUT Föllig Hoppers                              3:59:13 4:02:12  973.-M40-44
5614. Laube Markus                    GER Bio Runner Rhein Main                       3:59:15 4:01:47  974.-M40-44
5615. Manias Georgios                 GRE ATHENIAN RUNNERS CLUB                       3:59:15 4:04:08  945.-M35-39
5616. Pataki Gergely                  HUN Stuttgart                                   3:59:16 4:01:27  816.-M30-34
5617. Dohrmann Klaus                  GER Düsseldorf                                  3:59:17 4:02:09  975.-M40-44
5618. Gendziwelna Jacek               POL MESSER                                      3:59:17 4:00:11  969.-M45-49
5619. Brandt Martin                   GER Kaiserslautern                              3:59:17 4:00:21  946.-M35-39
5620. Rubiniec Adam                   POL MESSER                                      3:59:17 4:00:11  970.-M45-49
5621. Kopp Markus                     GER Frankfurt Am Main                           3:59:18 4:01:39  971.-M45-49
5622. Stingl Björn                    GER team-naunheim.de                            3:59:18 4:04:58  947.-M35-39
5623. Seipert Maximilian              GER Frankfurt                                   3:59:18 4:00:35  601.-M23-29
5624. Pleyer Adi                      GER Wiesloch                                    3:59:20 3:59:28  769.-M50-54
5625. Gietmann Michael                GER Laufjunkies                                 3:59:20 4:00:08  770.-M50-54
5626. Mlyczek Patrick                 GER Suffel-Asphalt-Hopper                       3:59:20 4:07:45  817.-M30-34
5627. Van Den Berg Niels              NED Rotterdam                                   3:59:21 3:59:41  818.-M30-34
5628. Kühnl Sebastian                 GER #WERUNFRANKFURT                             3:59:21 4:01:46   65.-M20-22
5629. Van Eijnsbergen Nils            NED Rotterdam                                   3:59:22 3:59:43  819.-M30-34
5630. White Stuart                    GBR Leeds                                       3:59:22 4:07:37  309.-M55-59
5631. Kalk Marcus                     GER LB M Rheinland-Pfalz                        3:59:22 3:59:45  771.-M50-54
5632. Heimbach Christian              GER Windeck                                     3:59:23 3:59:45  820.-M30-34
5633. Wocke Sven                      GER Atsv Saaarbrücken                           3:59:25 4:05:01  948.-M35-39
5634. Mazo Vincent                    GER Friedrichsdorf                              3:59:25 4:01:50   66.-M20-22
5635. Plehn Jörg                      GER Darmstadt                                   3:59:26 4:04:11  972.-M45-49
5636. Schick Dieter                   GER Twin Neumarkt                               3:59:27 4:00:12  310.-M55-59
5637. Rauchfuß Sebastian              GER MTB-Club Karlsruhe                          3:59:27 4:03:56  976.-M40-44
5638. Junghanns Mario                 GER Team LEIPZIG MARATHON                       3:59:28 4:01:59  772.-M50-54
5639. Schubert, Ralf K.               GER Frankfurt                                   3:59:28 3:59:47  973.-M45-49
5640. Gelman Yaron                    ISR Tzur Itzhak Runners                         3:59:28 4:07:26  773.-M50-54
5641. Patzschke Jan                   GER Gummibeine Petterweil                       3:59:29 3:59:44  821.-M30-34
5642. Fornoff Frank                   GER ichgeballes                                 3:59:31 4:02:37  974.-M45-49
5643. Reimers Mike                    GER TSV Bassum                                  3:59:32 4:02:19  975.-M45-49
5644. Dorscheid Michael               GER Lg Amsel                                    3:59:33 4:00:28  311.-M55-59
5645. Becker Thomas                   GER Labor Koblenz                               3:59:33 4:01:08  774.-M50-54
5646. Nunes Da Costa Joao             POR Beiersdorf Herzhauser Planung               3:59:34 4:02:33  977.-M40-44
5647. Rausch Matthias                 GER All Blacks Thun                             3:59:35 4:01:18  312.-M55-59
5648. Dumitran Marius                 ROU Zurich                                      3:59:35 4:00:35  822.-M30-34
5649. Merbach Nico                    GER Podenco Racing Club                         3:59:36 4:00:43  978.-M40-44
5650. Loiseau Laurent                 BEL Amis Joggeurs                               3:59:36 4:03:36  823.-M30-34
5651. Krah Werner                     GER Tv 1889 Weißkirchen                         3:59:37 4:03:46  112.-M60-64
5652. Lautner Anton                   GER marathon4you.de                             3:59:39 4:04:31  313.-M55-59
5653. Maisel Tobias                   GER Culmberg Runnings                           3:59:39 4:01:00  824.-M30-34
5654. Rosche Stephan                  GER Markt Rettenbach                            3:59:39 4:01:00  976.-M45-49
5655. Van Schaik Hans                 NED Frankfurt                                   3:59:39 4:02:04  775.-M50-54
5656. Mariani Orlando                 ITA Latina                                      3:59:39 4:00:41  113.-M60-64
5657. Lisson Rudolf                   GER Hagen                                       3:59:40 4:03:23  314.-M55-59
5658. Restrepo Fernando               USA Cameron                                     3:59:41 3:59:43  949.-M35-39
5659. Lehmann Günter                  GER TV 08 Bergheim                              3:59:41 4:03:57  114.-M60-64
5660. Pittig Oliver                   GER ASICS Team                                  3:59:42 4:01:11  977.-M45-49
5661. Rieutord Bertrand               FRA Digoin                                      3:59:44 4:02:21  315.-M55-59
5662. Schepp Rainer                   GER Grünberg                                    3:59:45 4:01:59  776.-M50-54
5663. Tiegom Jean                     CMR Frankfurt                                   3:59:45 4:00:44  776.-M50-54
5664. Orellana Ricardo                ECU Quito                                       3:59:46 4:03:30  978.-M45-49
5665. Engelmann Marco                 GER KZV H86                                     3:59:46 4:03:35  979.-M40-44
5666. Hoffmann Robert                 GER Grojos LTF Elversberg                       3:59:47 4:02:39  316.-M55-59
5667. Berger Carl                     GER Frankfurt                                   3:59:48 4:00:17  825.-M30-34
5668. Hounshell Nils                  GER SG Wißmar                                   3:59:49 4:01:53  950.-M35-39
5669. Pfeiler Frank                   GER Towerrunning Germany                        3:59:49 4:02:50  980.-M40-44
5670. Andresen Heiko                  GER SKG Frankfurt                               3:59:50 4:01:00  778.-M50-54
5671. Kim Kiman                       GER Eschenbach                                  3:59:51 4:02:45  981.-M40-44
5672. Bonnet Olivier                  FRA Strasbourg                                  3:59:52 4:04:09  951.-M35-39
5673. Vilmos Gravuj                   ROU Tirgu Mures                                 3:59:52 4:00:04  602.-M23-29
5674. Schaper Sebastian               GER Run for Celi                                3:59:52 4:02:01  952.-M35-39
5675. Taylor James Frank              RSA Butzbach                                    3:59:53 4:00:55  826.-M30-34
5676. Livério Alexandre               POR Lisboa                                      3:59:53 4:00:14  979.-M45-49
5677. Odenwald Thomas                 GER SV Philippsburg                             3:59:53 4:03:56  980.-M45-49
5678. Benson Stephen                  GBR Sunderland                                  3:59:54 4:03:17  982.-M40-44
5679. Jäger Uwe                       GER LG Bad Soden/Sulzbach/Neuenhain             3:59:54 4:01:17  317.-M55-59
5680. Sanchez-Maroto David            GER Triathlon Kombinat Nordend                  3:59:55 4:01:44  981.-M45-49
5681. Steinberg Erhard                GER TSG Wehrheim                                3:59:55 4:04:20  115.-M60-64
5682. Maahs Martin                    GER Taunusstein                                 3:59:56 4:00:39  953.-M35-39
5683. Ilersic Ian                     GBR Lutterworth                                 3:59:57 4:25:23  983.-M40-44
5684. Hecker Oliver                   GER Aichtal Runners                             3:59:57 4:03:25  779.-M50-54
5685. Corsellis Samuel                BEL Running Geek                                3:59:58 4:02:12  827.-M30-34
5686. Klein Michael                   GER Martinas-Running-Team                       3:59:58 4:00:13  780.-M50-54
5687. Comanns Lars                    GER Stockstadt Am Rhein                         3:59:58 4:01:54  954.-M35-39
5688. Bertrand Ben                    GER Hardtseemafia Triathlon                     3:59:58 4:00:00  828.-M30-34
5689. Höfling Bernhard                GER Georgensgmünd                               3:59:59 4:00:10  318.-M55-59
5690. Bellachioma Giovanni            ITA Pontinia                                    4:00:00 4:01:01  781.-M50-54
5691. Dersch Rolf                     GER SAC Grindelwald                             4:00:00 4:08:12  116.-M60-64
5692. Claassen Manfred                GER Laufmonster                                 4:00:01 4:00:36    4.-M75-79
5693. Helm Jörg                       GER Konz                                        4:00:02 4:02:59  319.-M55-59
5694. Knop Wolfgang                   GER Dortmund                                    4:00:07 4:00:37  984.-M40-44
5695. Engert Gerhard                  GER Lt Offenthal                                4:00:08 4:02:22   30.-M65-69
5696. Bachmann Winfried               GER Spiridon Frankfurt                          4:00:09 4:12:01   31.-M65-69
5697. Leonhardt Moritz                GER Frankfurt                                   4:00:10 4:03:06   67.-M20-22
5698. Lia Rune                        NOR Klinikken                                   4:00:12 4:00:16  320.-M55-59
5699. Silicuana Kuno Bernabe          BOL Les Pavillons Sous Bois                     4:00:12 4:02:25  955.-M35-39
5700. Müller Sascha                   GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:00:12 4:00:29  956.-M35-39
5701. Völkner Florian                 GER Hannover                                    4:00:12 4:03:39  603.-M23-29
5702. Schachner Josef                 GER Bensheim                                    4:00:14 4:01:46   12.-M70-74
5703. Kluge Thomas                    GER Vallendar                                   4:00:14 4:01:39  782.-M50-54
5704. Heine Christof                  GER Niederdorfelden                             4:00:15 4:01:35  982.-M45-49
5705. Wagner Martin                   GER Seligenstadt                                4:00:15 4:00:50  829.-M30-34
5706. Baudrand Fabrice                FRA Run And Freedom                             4:00:16 4:01:46  985.-M40-44
5707. Hellermann Jürgen               GER Lauffreunde Knieweh Niederrhein             4:00:16 4:00:50  783.-M50-54
5708. Schraub Stefan                  GER Lauftreff QuickRun                          4:00:16 4:01:18  830.-M30-34
5709. Emmes Thomas                    GER Mirkos Running Team                         4:00:17 4:01:10  784.-M50-54
5710. Gribben Andrew                  NIR Mertesdorf                                  4:00:17 4:01:01  986.-M40-44
5711. Dörr Thorsten                   GER Alsfeld                                     4:00:17 4:04:57  785.-M50-54
5712. Martin Julian                   GER Jockgrim                                    4:00:19 4:01:10  604.-M23-29
5713. Neubert Hannes                  GER Tübingen                                    4:00:20 4:03:14  605.-M23-29
5714. Bothe Jasper                    GER Hamburg                                     4:00:21 4:03:28  606.-M23-29
5715. Boeke Danny                     GER TSV Ettleben 1920 e.V.                      4:00:22 4:03:07  831.-M30-34
5716. Baunach Nils                    GER Fette Hähne                                 4:00:23 4:00:26  983.-M45-49
5717. Rafiyan Mohammad-Reza           GER Frankfurt                                   4:00:23 4:01:37  984.-M45-49
5718. Keckeis Markus                  GER Viernheimer Lauftreff e.V.                  4:00:23 4:01:24  786.-M50-54
5719. Metzger Mathias                 GER Groß-Gerau                                  4:00:24 4:01:11  987.-M40-44
5720. Göhlich Matthias                GER Hannover                                    4:00:24 4:00:27  957.-M35-39
5721. Eintz Marc                      GER Carpe Diem                                  4:00:24 4:03:23  832.-M30-34
5722. Krause Ulrich                   GER Köln                                        4:00:25 4:03:03  988.-M40-44
5723. Wühr Stefan                     GER Crazy Family                                4:00:26 4:01:40  321.-M55-59
5724. Urban Michael                   GER Dieburg                                     4:00:26 4:01:28  985.-M45-49
5725. Berse Bernd                     GER Spiridon Haltern                            4:00:27 4:04:30  322.-M55-59
5726. Greb Detlef                     GER Laufteam Gelnhausen                         4:00:29 4:01:49  986.-M45-49
5727. Browne Mike                     IRL The Churchtown Roadrunners A.C.             4:00:29 4:04:39  958.-M35-39
5728. Fissler Andreas                 GER Wetter                                      4:00:31 4:01:34  787.-M50-54
5729. Heckmann Andreas                GER LT Unterreichenbach                         4:00:31 4:01:15  987.-M45-49
5730. Hartmüller Christoph            GER Mainz                                       4:00:33 4:04:34  833.-M30-34
5731. Becker Johannes                 GER CSG Dillenburg e.V.                         4:00:33 4:03:19  989.-M40-44
5732. Hock Roland                     GER Waldaschaff                                 4:00:34 4:03:02  959.-M35-39
5733. Sapronov Konstantin             RUS Novosibirsk                                 4:00:36 4:04:44  988.-M45-49
5734. Schleich Ralf                   GER Waldenbuch                                  4:00:37 4:02:45  960.-M35-39
5735. Born Marc                       GER SG Praunheim 1908                           4:00:38 4:03:19  989.-M45-49
5736. Humain Cyrille                  FRA Saint-Simon                                 4:00:40 4:01:27  990.-M45-49
5737. Zeinert Björn                   GER Eningen                                     4:00:40 4:02:24  834.-M30-34
5738. Brache Christian                GER Triathlon Oftersheim-Schwetzingen           4:00:40 4:06:49  788.-M50-54
5739. Helfrich Gerhard                GER Frankfurt                                   4:00:41 4:04:11  117.-M60-64
5740. Verspecht Thierry               BEL Wezembeek-Oppem                             4:00:42 4:05:33  323.-M55-59
5741. Hauer Harald                    AUT Frankfurt                                   4:00:42 4:04:06  324.-M55-59
5742. Scheller Hannes                 GER Schelli Family Runners                      4:00:42 4:03:43  789.-M50-54
5743. Sauer Heinz                     GER LG Eppstein-Kelkheim                        4:00:43 4:02:24   32.-M65-69
5744. Weingärtner Sascha              GER Gasser Laufteam                             4:00:44 4:04:51  991.-M45-49
5745. Mertig Marco                    GER Lauftreff Gelnhausen                        4:00:44 4:01:50  990.-M40-44
5746. Bamberg Leonhard                GER Mannheim                                    4:00:45 4:04:07   68.-M20-22
5747. Wehmeyer Ralf                   GER SV Uffeln                                   4:00:46 4:05:13  992.-M45-49
5748. Jäger Matthias                  GER TG Hanau                                    4:00:48 4:03:20  991.-M40-44
5749. Kyriakopoulos Nikolaus          GER Three Lions                                 4:00:48 4:01:18  790.-M50-54
5750. Von Keitz Timo                  GER Fulda                                       4:00:48 4:08:20  993.-M45-49
5751. Taschke Oliver                  GER TG Hanau                                    4:00:49 4:03:20  994.-M45-49
5752. Senkowski Helmut                GER SG Suderwich                                4:00:49 4:01:48   33.-M65-69
5753. Alagoez Koray                   GER Frankfurt Am Main                           4:00:50 4:03:43   17.-M18-19
5754. Sternberg Frank                 GER Kiedrich                                    4:00:51 4:03:02  995.-M45-49
5755. R?lling Jens                    DEN Copenhagen Nv                               4:00:51 4:04:17  992.-M40-44
5756. Schefe Peter                    DEN Hellerup                                    4:00:51 4:04:17  993.-M40-44
5757. Longworth Andrew                USA Frankfurt                                   4:00:52 4:05:22  996.-M45-49
5758. Niemann Andreas                 GER LG Gummersbach                              4:00:54 4:01:59  791.-M50-54
5759. Riepl Volker                    GER BSC Schweinheim                             4:00:54 4:09:31  997.-M45-49
5760. Nebel Armin                     GER Team beVegt.de                              4:00:56 4:01:57  998.-M45-49
5761. Klebl Marcel                    GER ASGV Döhlau                                 4:00:57 4:01:28  607.-M23-29
5762. Böhnlein Helmut                 GER SV Knellendorf                              4:00:57 4:03:47  118.-M60-64
5763. Behr Thomas                     GER TV Laubenheim 1883 e.V.                     4:00:57 4:01:50  999.-M45-49
5764. Baumann Olaf                    GER SV Ofenerdiek                               4:00:57 4:01:52 1000.-M45-49
5765. Dikobe Basil                    RSA Pretoria                                    4:00:58 4:08:11  994.-M40-44
5766. Franz Horst                     GER Tsv Keilberg Lauftreff                      4:00:58 4:05:22  792.-M50-54
5767. Wald Andreas                    GER TNR Frankfurt                               4:00:59 4:03:37  325.-M55-59
5768. Gustafsson Rune                 SWE Hajom                                       4:01:01 4:04:10  119.-M60-64
5769. Braun Marco                     GER ASICS Team                                  4:01:01 4:05:30  608.-M23-29
5770. Urbain Laurent                  BEL Guignies                                    4:01:01 4:06:05  835.-M30-34
5771. Wonka Andreas                   GER Erzhausen                                   4:01:02 4:04:49 1001.-M45-49
5772. Oluk Bayram                     GER Koblenz                                     4:01:04 4:02:57  836.-M30-34
5773. Raithel Wolfgang                GER Weiden                                      4:01:05 4:01:51  609.-M23-29
5774. Wüstemann Peter                 GER Niedernberg                                 4:01:06 4:01:55  837.-M30-34
5775. Wiens Niko                      GER Bad Hersfeld                                4:01:11 4:07:15  995.-M40-44
5776. Mitchell Christopher            USA Weil Im Schonbuch                           4:01:12 4:06:54  961.-M35-39
5777. Izquierdo Vendrell Eduardo      ESP Barcelona                                   4:01:13 4:01:34  996.-M40-44
5778. Unverzagt Markus                GER Martinsthaler Rennsäue                      4:01:13 4:02:53  793.-M50-54
5779. Glotov Vitaly                   RUS Frankfurt Am Main                           4:01:14 4:03:46  997.-M40-44
5780. Hauck Alexander                 GER Ochsenfurt                                  4:01:15 4:04:39  120.-M60-64
5781. Bonacker-Laube Michael          GER Bio Runner Rhein Main                       4:01:15 4:03:47  998.-M40-44
5782. Stokholm Hans-Erik              DEN Aarhus V                                    4:01:16 4:05:30  610.-M23-29
5783. Magalh?es André                 BRA Campinas                                    4:01:17 4:03:36  999.-M40-44
5784. Tyczy?Ski S?Awomir              POL Filgrosoil                                  4:01:18 4:03:39 1000.-M40-44
5785. Blässe Detlef                   GER OTV Endurance Team                          4:01:19 4:02:38  794.-M50-54
5786. Kloke Michael                   GER RC Hattersheim                              4:01:19 4:05:30  795.-M50-54
5787. Vestrheim Arne                  NOR Oslo                                        4:01:19 4:02:37  962.-M35-39
5788. Lippert Bernhard                GER Auto Check Lippert                          4:01:23 4:04:55 1002.-M45-49
5789. Völker Alexander                GER FF Schwanheim                               4:01:24 4:03:23  611.-M23-29
5790. Bartiaux Jean-Marc              BEL Feschaux                                    4:01:24 4:01:50 1003.-M45-49
5791. Enders Markus                   GER FF Schwanheim                               4:01:25 4:03:24  612.-M23-29
5792. Arzhanikau Yauhen               BLR Run4fun                                     4:01:28 4:08:42 1001.-M40-44
5793. Rene Rene                       FRA Bollwiller                                  4:01:28 4:02:01 1002.-M40-44
5794. Gold Roderich                   GER Frankfurt                                   4:01:28 4:03:17  121.-M60-64
5795. Beuing Jan Carsten              GER Frankfurt                                   4:01:28 4:04:38  796.-M50-54
5796. Zarges-Graf Timo                GER Kirtorf - Heimertshausen                    4:01:29 4:07:32 1003.-M40-44
5797. Novak Darko                     GER TV Maximiliansau Pforz                      4:01:29 4:05:00 1004.-M45-49
5798. Skovbjerg Martin                DEN Baar                                        4:01:30 4:05:15 1004.-M40-44
5799. Hansen Klaus Peter              GER Tv 1883 Bischofsheim                        4:01:31 4:07:05  122.-M60-64
5800. Knöpfle Karsten                 GER Darmstadt                                   4:01:31 4:07:05 1005.-M45-49
5801. Manon Medrano Gabriel           MEX Heidelberg                                  4:01:32 4:05:15 1006.-M45-49
5802. Karnemidis Stefanos             GRE Sdyth                                       4:01:34 4:03:20  123.-M60-64
5803. March Phillip                   GER ETSV Lauda                                  4:01:41 4:02:42  124.-M60-64
5804. Weber Arndt                     GER Frankfurt Am Main                           4:01:42 4:03:41  797.-M50-54
5805. Sperling Malte                  GER LifePark Max Ingolstadt                     4:01:46 4:06:57  838.-M30-34
5806. Pfanne Jens                     GER DGB Rechtsschutz Team Marathon              4:01:47 4:05:18  963.-M35-39
5807. Issartel Julien                 FRA Clermont-Ferrand                            4:01:48 4:07:36  839.-M30-34
5808. Hausmann Marc                   GER Frankfurt Am Main                           4:01:48 4:04:49 1007.-M45-49
5809. Keppler Fabien                  FRA Bousse                                      4:01:51 4:05:38 1005.-M40-44
5810. Richmann Wolfgang               GER Laufgemeinschaft Mülheim                    4:01:53 4:04:29   34.-M65-69
5811. Werning Holger                  GER Seligenstadt                                4:01:57 4:08:11  326.-M55-59
5812. Jahn Steffen                    GER Dresden                                     4:01:59 4:04:23  798.-M50-54
5813. Plaza Fernandez Francisco       ESP Malaga                                      4:02:00 4:02:04  799.-M50-54
5814. Kuchler Philippe                FRA Strasbourg                                  4:02:00 4:05:31 1008.-M45-49
5815. Kalcker Lutz                    GER P&G running                                 4:02:01 4:04:42 1009.-M45-49
5816. Panov Pano                      BUL Lulin Runners                               4:02:02 4:06:51  840.-M30-34
5817. Rembser Michael                 GER VLG Eisenbach                               4:02:03 4:05:48  841.-M30-34
5818. Böcker Gerd                     GER Pritzwalker Lauftreff 04                    4:02:03 4:03:27  125.-M60-64
5819. Spachmann Lothar                GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:02:04 4:04:52 1010.-M45-49
5820. Köhler Thomas                   GER Bio Runner Rhein Main                       4:02:06 4:05:40  327.-M55-59
5821. Elmiger Jakob                   GER Frankfurt                                   4:02:07 4:08:21  800.-M50-54
5822. Wagner Markus                   GER Frankfurt                                   4:02:07 4:04:20 1006.-M40-44
5823. Freis Daniel                    FRA JAC ST NICOLAS                              4:02:08 4:07:25  126.-M60-64
5824. Steidinger Corvin               GER Marathonprojekt F/DA                        4:02:11 4:05:58  613.-M23-29
5825. Drißler Harald                  GER Tv Dannstadt                                4:02:11 4:04:02 1011.-M45-49
5826. Vahrenkamp Peter                GER Jede Oma zählt                              4:02:12 4:06:47 1007.-M40-44
5827. Seng Thomas                     GER Feuerwehr Fulda                             4:02:12 4:03:03  842.-M30-34
5828. Boris Shvalev                   RUS München                                     4:02:12 4:02:29  843.-M30-34
5829. Hofmann Kai                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:02:12 4:05:16  614.-M23-29
5830. Von Fehren Hans-Joachim         GER Emder LG                                    4:02:13 4:08:14 1012.-M45-49
5831. Zelck Karsten                   GER Mainova                                     4:02:14 4:05:06 1013.-M45-49
5832. Grünewald Roland                GER LT Ettlingen                                4:02:15 4:05:21 1008.-M40-44
5833. Stransky Sebastian              GER Spiridon Frankfurt                          4:02:15 4:05:26 1009.-M40-44
5834. Fritz Thorsten                  GER Eppstein                                    4:02:16 4:08:38 1010.-M40-44
5835. Kröcker Alexander               GER Feuerwehr Neu-Isenburg                      4:02:20 4:07:10  615.-M23-29
5836. Cadillon Jean Marie             FRA Chaillac Sur Vienne                         4:02:21 4:02:47   35.-M65-69
5837. Schwetzik Arthur                GER Sportvereinigung Eidinghausen-Werste        4:02:23 4:08:21  328.-M55-59
5838. Eglinski Michael                GER Stuttgart                                   4:02:26 4:03:18  801.-M50-54
5839. Hubert Ralf                     GER Hamburg                                     4:02:26 4:03:38  964.-M35-39
5840. Elbert Dirk                     GER Bad Vilbel                                  4:02:30 4:04:57 1011.-M40-44
5841. Baron Tobias                    GER ING-DiBa AG                                 4:02:30 4:06:17  844.-M30-34
5842. Teklic Marijo                   GER FVV Frankfurt                               4:02:31 4:07:51 1012.-M40-44
5843. Dirks Benjamin                  GER Emder LG                                    4:02:31 4:07:39  845.-M30-34
5844. Schwing Rüdiger                 GER Fulda                                       4:02:32 4:05:10  802.-M50-54
5845. Pavel Dietmar                   GER TSV Talheim                                 4:02:32 4:05:08  329.-M55-59
5846. Reyes Jahaziel                  MEX Chihuahua                                   4:02:33 4:11:11  965.-M35-39
5847. Merkel Danny                    GER Halle Saale                                 4:02:34 4:07:17 1013.-M40-44
5848. Pasquier Laurent                FRA Argentre                                    4:02:34 4:04:15 1014.-M45-49
5849. Heydt Thomas                    GER Seeheim-Jugenheim                           4:02:35 4:05:10  846.-M30-34
5850. Walter Gerhard                  GER Egelsbach                                   4:02:38 4:03:58  330.-M55-59
5851. Klinke Andrej                   GER Hoppegarten                                 4:02:38 4:07:59  803.-M50-54
5852. Hauschild Marcus                GER Maulburg                                    4:02:38 4:07:06  966.-M35-39
5853. Evstratov Pavel                 GER Rheine                                      4:02:41 4:04:52  847.-M30-34
5854. Jackowski Stephane              FRA Avion                                       4:02:41 4:06:45  848.-M30-34
5855. Weis Oliver                     GER UltraRunners.de                             4:02:42 4:03:20 1015.-M45-49
5856. Dillmann Heinz                  GER Sc Beerfelden                               4:02:42 4:03:46  331.-M55-59
5857. Gesell Jörg                     GER Griesheim                                   4:02:43 4:05:05 1016.-M45-49
5858. Koch Mathias                    GER Bad Homburg                                 4:02:45 4:08:04  804.-M50-54
5859. Kikul Carsten                   GER Waldmohr                                    4:02:45 4:07:14  616.-M23-29
5860. Otten Rene                      NED Spurt 88                                    4:02:45 4:04:45  805.-M50-54
5861. Böcker Jens                     GER Bonn                                        4:02:49 4:03:24  806.-M50-54
5862. Harkin Michael                  IRL Ballyheigue                                 4:02:51 4:04:59  807.-M50-54
5863. Wittendorff Mikkel              DEN Viby J                                      4:02:52 4:09:25   69.-M20-22
5864. Kurz Oliver                     GER Fuerth                                      4:02:52 4:04:47 1014.-M40-44
5865. Barner Thomas                   GER Triathlon Günzburg                          4:02:53 4:07:03 1017.-M45-49
5866. Dorobeck Burkhard               GER Düsseldorf                                  4:02:53 4:05:24  332.-M55-59
5867. Jungfer Hermann                 GER LT Haspa Marathon Hamburg                   4:02:58 4:06:29 1018.-M45-49
5868. Posmik Frank                    GER Jena                                        4:02:59 4:06:50  808.-M50-54
5869. Rudolph Silvio-Garcia           GER Lauf An Der Pegnitz                         4:03:00 4:03:21  849.-M30-34
5870. Pätzold Arne                    GER Hamburg                                     4:03:00 4:03:31  849.-M30-34
5871. Frowein Tino                    GER LC Bingen                                   4:03:00 4:08:38  333.-M55-59
5872. Joswig Michael                  GER Stockstadt Am Rhein                         4:03:07 4:08:26 1019.-M45-49
5873. Hartmann Florian                GER Ski-Club Lauf                               4:03:08 4:06:03  617.-M23-29
5874. Oppermann Sven                  GER SV Wacker Frohnhausen                       4:03:08 4:07:45  851.-M30-34
5875. Königs Christoph                GER Ttf 1997 Füchse Myhl e V                    4:03:08 4:09:04  852.-M30-34
5876. Dieplinger Günter               AUT CLR Sauwald Cofain 699                      4:03:11 4:07:28 1020.-M45-49
5877. Reinhardt Bernd                 GER Tus Röllbach                                4:03:11 4:07:08 1020.-M45-49
5878. Liebal Frank                    GER LG Züschen                                  4:03:11 4:04:21 1022.-M45-49
5879. Chevallereau Sylvain            FRA Frankfurt Am Main                           4:03:12 4:03:56 1023.-M45-49
5880. Guns Gert                       BEL Running Guns                                4:03:12 4:07:48 1015.-M40-44
5881. Grieser Sascha                  GER stimmel-sports e.V.                         4:03:12 4:05:34  967.-M35-39
5882. Cox Daniel                      GER Running Guns                                4:03:12 4:07:47 1016.-M40-44
5883. Haag Christian                  GER Schwetzingen                                4:03:16 4:09:30 1017.-M40-44
5884. Sturm Stefan                    GER Mühlheim Am Main                            4:03:17 4:08:00  809.-M50-54
5885. Sanchez Casco Daniel            ESP Alcala De Henares                           4:03:17 4:04:06  618.-M23-29
5886. Reichenberger Christopher       GER Haibach                                     4:03:17 4:08:05  619.-M23-29
5887. Foppe Dustin                    GER LG Hempels Unterm Sofa                      4:03:18 4:03:22  853.-M30-34
5888. Wöll Sascha                     GER Hahnstätten                                 4:03:18 4:04:28 1024.-M45-49
5889. Noppers Robert                  NED Borger                                      4:03:19 4:05:01 1025.-M45-49
5890. Unverzagt Guido                 GER Bonn                                        4:03:19 4:05:29  810.-M50-54
5891. Garcia Jean-Baptiste            FRA Esperce                                     4:03:21 4:03:52  968.-M35-39
5892. Martin Gerd                     GER Barbarossalauf Erlenbach                    4:03:22 4:06:03  811.-M50-54
5893. Mokler Markus                   GER Gelnhausen                                  4:03:22 4:05:57  969.-M35-39
5894. Marquardt Lukas                 GER HASPA                                       4:03:22 4:07:50   70.-M20-22
5895. Marquardt Jürgen                GER HASPA                                       4:03:23 4:07:50  812.-M50-54
5896. Angelopoulos Chalent            GRE ATHENIAN RUNNERS CLUB                       4:03:23 4:06:00  970.-M35-39
5897. Cuyno Christian                 USA Queidersbach                                4:03:24 4:09:49 1018.-M40-44
5898. Behr Marek                      USA WildCATS                                    4:03:24 4:08:17  813.-M50-54
5899. El Moualij Hassane              FRA Casablanca                                  4:03:26 4:08:17  334.-M55-59
5900. Mouskountakis Michail           GRE 9th Alexander The Great Marathon            4:03:29 4:04:01 1019.-M40-44
5901. Gerdes Thorsten                 GER Bohlen & Doyen GmbH                         4:03:30 4:06:42  971.-M35-39
5902. Astheimer Frank                 GER DK_2017                                     4:03:33 4:07:21 1020.-M40-44
5903. Sporleder Bodo                  GER Büdingen                                    4:03:36 4:08:13  335.-M55-59
5904. Sitzmann Dirk                   GER TSG Wehrheim                                4:03:37 4:06:19 1026.-M45-49
5905. Hueber Michael                  GER Sanwald Laufteam                            4:03:37 4:07:48  854.-M30-34
5906. Horward David                   GER Frankfurt                                   4:03:37 4:06:48  855.-M30-34
5907. Steul Sebastian                 GER Mainova                                     4:03:37 4:06:21  856.-M30-34
5908. Oestmann Peter                  GER Münster                                     4:03:37 4:04:23  814.-M50-54
5909. Nieuwland Jean-Francois         BEL Barry                                       4:03:39 4:08:07 1021.-M40-44
5910. Oßwald Bernd                    GER Lt Alt-Erkrath                              4:03:41 4:06:42  336.-M55-59
5911. Le Dily Maxime                  FRA Blandain                                    4:03:42 4:08:46  857.-M30-34
5912. Wittmann Andreas                AUT Grün-weisse Kampftrinker                    4:03:43 4:04:35 1027.-M45-49
5913. Walter Markus                   GER Langstadt                                   4:03:47 4:07:27 1028.-M45-49
5914. Hering Uwe                      GER SV Breitling                                4:03:48 4:12:37  815.-M50-54
5915. Eleftherakis Grigorios          GRE Athen                                       4:03:48 4:06:18 1022.-M40-44
5916. Heger Matthias                  GER Frankfurt                                   4:03:48 4:04:26 1029.-M45-49
5917. Rabe Clemens                    GER Bad Soden Am Taunus                         4:03:48 4:06:03  816.-M50-54
5918. Nominaniuk Markus               GER Sanwald Laufteam                            4:03:48 4:07:58 1023.-M40-44
5919. Kirchhoff Hanns August          GER Darmstadt                                   4:03:50 4:09:09   71.-M20-22
5920. Geibel Konrad                   GER Münster                                     4:03:51 4:07:35  817.-M50-54
5921. Schmallegger Werner             AUT Sfc Prebuch                                 4:03:51 4:08:06  337.-M55-59
5922. Kammler Armin                   GER Mainova                                     4:03:52 4:05:55 1024.-M40-44
5923. Hetzer Joachim                  GER Stammtisch Ewig Dicht                       4:03:52 4:08:10  338.-M55-59
5924. Johansson Christian             SWE IF Linnéa                                   4:03:54 4:04:54  972.-M35-39
5925. Gefken Dennis                   GER Stuhr                                       4:03:54 4:05:16  973.-M35-39
5926. Best Sebastian                  GER Adidas Runners Frankfurt                    4:03:55 4:04:20  858.-M30-34
5927. Stanczyk Tomasz                 POL O Co Biega w Kaletach                       4:03:56 4:07:44 1030.-M45-49
5928. Engelhardt Ulf                  GER KSV Baunatal                                4:03:57 4:05:54  127.-M60-64
5929. Köhler Carsten                  GER Ronneburg                                   4:03:57 4:06:34 1025.-M40-44
5930. Bendfeldt Michael               GER WGL Schwäbisch Hall                         4:03:58 4:10:14  128.-M60-64
5931. Andre Sebastian                 GER Eintracht Frankfurt                         4:04:00 4:06:08  859.-M30-34
5932. Schueller Alain                 FRA Chaumont                                    4:04:00 4:09:31 1031.-M45-49
5933. Meier Peter                     GER UNGER Laufteam                              4:04:00 4:08:08  620.-M23-29
5934. Burmeister Ralf                 GER Sterley                                     4:04:01 4:07:44  818.-M50-54
5935. Wiegmann Peter                  GER Tönisvorst                                  4:04:03 4:05:57 1032.-M45-49
5936. Schick Jonas                    GER Weimar Lahn                                 4:04:05 4:08:40   72.-M20-22
5937. Habermann Jürgen                GER Laufteam Gelnhausen                         4:04:05 4:08:51  339.-M55-59
5938. El-Ouarti Samir                 GER Rosbach                                     4:04:05 4:04:08  974.-M35-39
5939. Grebe Olaf                      GER Kaufungen                                   4:04:06 4:08:31 1033.-M45-49
5940. Clement Jürgen                  GER Plüderhausen                                4:04:06 4:08:28  819.-M50-54
5941. Henke Henning                   GER Frankfurt                                   4:04:07 4:11:57  975.-M35-39
5942. Browarczyk Pawel                POL FKN                                         4:04:09 4:08:35  976.-M35-39
5943. Kuhlmann Volker                 GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:04:10 4:05:48 1026.-M40-44
5944. Pfeffermann Andreas             GER Hohenstein                                  4:04:11 4:08:54  820.-M50-54
5945. Ziege Marco                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:04:11 4:08:39  621.-M23-29
5946. Hildebrandt Guido               GER Mühltal - Laufverein Eisenberg              4:04:12 4:04:31  977.-M35-39
5947. Wagner Sven                     GER F.V. Berkersheim 1974 e.V. - Judo           4:04:12 4:04:54  860.-M30-34
5948. Uhde Benjamin                   GER Kronberg                                    4:04:13 4:08:01  978.-M35-39
5949. Ruppel Michael                  GER Feuerwehr Lardenbach/Kl.Eichen              4:04:13 4:08:08  979.-M35-39
5950. Toppel Jörg                     GER Breese                                      4:04:13 4:05:29 1034.-M45-49
5951. Schumann Peter                  GER TUS-Zetel                                   4:04:14 4:07:15  340.-M55-59
5952. Belanger Rob                    CAN Tempo Sport                                 4:04:14 4:09:06 1027.-M40-44
5953. Dilly Berno                     GER Marathonprojekt F/DA                        4:04:16 4:08:49  341.-M55-59
5954. Seidel Rene                     AUT Laubenheim                                  4:04:19 4:05:02 1028.-M40-44
5955. Bammert Ingo                    GER MTV Heide                                   4:04:19 4:07:23 1029.-M40-44
5956. Paffenholz Oliver               GER Heidelberg                                  4:04:20 4:04:56  980.-M35-39
5957. Rochelt Herbert                 GER Lauftreff m3                                4:04:21 4:06:34   13.-M70-74
5958. Amraya Jonas                    GER München                                     4:04:21 4:07:01  861.-M30-34
5959. Von Quast Marcel                GER Eggenstein-Leopoldshafen                    4:04:22 4:04:50  981.-M35-39
5960. Loehnert Jens                   GER VFB Altenvers                               4:04:23 4:06:08 1030.-M40-44
5961. Hulscher Erik                   NED Spurt 88                                    4:04:23 4:06:22  821.-M50-54
5962. Bohlender Marc                  GER Marathonprojekt F/DA                        4:04:25 4:07:58 1035.-M45-49
5963. Muth Jürgen                     GER Mainova                                     4:04:25 4:06:55  822.-M50-54
5964. Eggerstedt Tom                  GER Tri-Force Fulda                             4:04:26 4:07:10 1036.-M45-49
5965. Kries Thomas                    GER TVgg Lorsch                                 4:04:27 4:04:50 1037.-M45-49
5966. Kaiser Heiko                    GER ichgeballes                                 4:04:27 4:07:33 1038.-M45-49
5967. Kostelidis Christos             GRE ATHENIAN RUNNERS CLUB                       4:04:28 4:07:07 1039.-M45-49
5968. Otto Marc                       GER Siegen                                      4:04:29 4:06:40  982.-M35-39
5969. Koller Norbert                  GER Werkstatt Triathlon                         4:04:29 4:09:46  823.-M50-54
5970. Fornoff Rainer                  GER Mannheim                                    4:04:29 4:09:04 1031.-M40-44
5971. Maiworm Holger                  GER TV 05 Wetter                                4:04:32 4:07:02  342.-M55-59
5972. Paule Michael                   GER Frankfurt                                   4:04:32 4:04:54  824.-M50-54
5973. De Clercq Bart                  BEL Elewijt                                     4:04:34 4:06:20  983.-M35-39
5974. Knöß Konstantin                 GER Team Knöß                                   4:04:37 4:08:50  622.-M23-29
5975. Reißmüller Ralf                 GER München                                     4:04:41 4:08:31  984.-M35-39
5976. Kroesen Frans                   NED Bio Runner Rhein Main                       4:04:41 4:05:18 1032.-M40-44
5977. Nakaya Hidemi                   JPN Frankfurt Am Main                           4:04:43 4:08:34 1040.-M45-49
5978. Jung Reiner                     GER Dreieich                                    4:04:43 4:08:56  343.-M55-59
5979. Benhlima Mahdi                  MAR Casablanca                                  4:04:44 4:05:04  862.-M30-34
5980. Scheunemann Kai                 GER Andreasgemeinde                             4:04:44 4:08:28  825.-M50-54
5981. Karipidis Charalampos           GRE Sdyth                                       4:04:44 4:06:31  826.-M50-54
5982. Kugelstadt Dominik              GER TV Wehen                                    4:04:44 4:06:02  985.-M35-39
5983. Sergio Vincenzo                 ITA Lauffreunde St. Georgen                     4:04:48 4:08:26  344.-M55-59
5984. Winsczyk Georg                  GER Lauftreff Ansbach-Nord                      4:04:50 4:05:26   36.-M65-69
5985. Schröder Daniel                 GER Sankt Wendel                                4:04:56 4:08:06 1033.-M40-44
5986. Mayer Kurt-Martin               AUT Berlin                                      4:04:56 4:10:39  827.-M50-54
5987. Anschütz Reinhard               GER FSV 1950 Gotha e.V.                         4:04:56 4:08:13  345.-M55-59
5988. Droste Christoph                GER SV Bawinkel                                 4:04:57 4:08:13 1041.-M45-49
5989. Lillaz Aurelien                 FRA Frankfurt Am Main                           4:05:00 4:12:27  863.-M30-34
5990. Cebo Frédéric                   BEL Valeo Plus - Les Bouffiols                  4:05:00 4:08:56 1042.-M45-49
5991. Ulshöfer Alfred                 GER TV Nöttingen                                4:05:02 4:05:04  129.-M60-64
5992. Kopp Jens                       GER TV Seulberg                                 4:05:02 4:10:23  828.-M50-54
5993. Tschöpe Dietmar                 GER Aschaffenburg                               4:05:02 4:07:45  346.-M55-59
5994. Rapp Rolf Dieter                GER LG Obersulm                                 4:05:02 4:07:48  347.-M55-59
5995. Singer Arno                     GER Trik Fix Braveheart                         4:05:05 4:10:13 1043.-M45-49
5996. Lang Andreas                    GER Idstein                                     4:05:07 4:10:20 1034.-M40-44
5997. Weingaertner Stephane           FRA MAHLE Behr France                           4:05:10 4:09:14 1044.-M45-49
5998. Müller Michael                  GER SV Weißblau Allianz                         4:05:13 4:07:55 1045.-M45-49
5999. Vögele Tobias                   GER LT Ettlingen                                4:05:13 4:07:48 1035.-M40-44
6000. Weber Victor                    GER Frankfurt                                   4:05:15 4:11:21  986.-M35-39
6001. Seller Steffen                  GER Team LEIPZIG MARATHON                       4:05:16 4:07:32  130.-M60-64
6002. Haubs Gerd                      GER LTG Kämpfelbach                             4:05:18 4:06:12  348.-M55-59
6003. Hilker Hansjörg                 GER Lemgo                                       4:05:18 4:05:20  131.-M60-64
6004. Volk Gerd                       GER TV Wiblingen                                4:05:18 4:10:59 1036.-M40-44
6005. Cox Peter-Martin                GER SG-Sossenheim                               4:05:19 4:08:14  349.-M55-59
6006. Dirks Johannes                  GER Skiclub Attinghausen                        4:05:20 4:08:19  829.-M50-54
6007. Sonay Riza                      GER Stadtallendorf                              4:05:21 4:06:57  830.-M50-54
6008. Simon Frank                     GER Marathonprojekt F/DA                        4:05:21 4:10:18 1046.-M45-49
6009. Winter Thomas Franz Georg       GER Laufseminar St Margrethen                   4:05:28 4:08:05  831.-M50-54
6010. Weihrauch Marcus                GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:05:29 4:08:57  987.-M35-39
6011. Barrett Shaun                   GBR Aberdeen                                    4:05:30 4:05:59  623.-M23-29
6012. Franz Marc                      GER Waiblingen                                  4:05:31 4:09:15  988.-M35-39
6013. Spitaleri Mario                 ITA Ots Runners                                 4:05:31 4:06:45  350.-M55-59
6014. Praetorius Hermann              GER Spiridon Frankfurt                          4:05:33 4:06:43  132.-M60-64
6015. Bimmler Jürgen                  GER Karlsbad                                    4:05:34 4:09:04  832.-M50-54
6016. Wenge Hardy                     GER Bad Nauheim                                 4:05:36 4:07:51 1047.-M45-49
6017. Stohr Tobias                    GER Tria Echterdingen                           4:05:36 4:10:02 1037.-M40-44
6018. Heuschmid Gerhard               GER Mannheim                                    4:05:38 4:10:52  351.-M55-59
6019. Venditti Roberto                ITA Roma Roadrunner Club                        4:05:38 4:08:04 1048.-M45-49
6020. Schreiber Gerald                GER Kronberg                                    4:05:39 4:09:12 1049.-M45-49
6021. Markhoff Kai                    GER Haar                                        4:05:40 4:10:29 1038.-M40-44
6022. Thines Pierre                   FRA Ars-Laquenexy                               4:05:41 4:06:14 1039.-M40-44
6023. Drössler Jürgen                 GER Laufziel Aschaffenburg                      4:05:46 4:09:10  352.-M55-59
6024. Friedman Michael                SUI Zürich                                      4:05:47 4:09:30 1050.-M45-49
6025. Hofmann Alex                    GER SV Fischbach 1912 e.V.                      4:05:47 4:08:36 1040.-M40-44
6026. Teuwens Hans                    NED Idstein                                     4:05:48 4:11:03 1051.-M45-49
6027. De Swart Dmitri                 NED Venlo                                       4:05:48 4:07:10 1041.-M40-44
6028. Becker Ralf                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:05:48 4:06:59  833.-M50-54
6029. Lusky Daniel                    GER Wettenberg                                  4:05:49 4:06:52  989.-M35-39
6030. Hillen Rene                     GER SG Frankfurt-Nied                           4:05:49 4:07:12 1042.-M40-44
6031. Senal Ferit                     GER Frankfurt                                   4:05:51 4:05:53  834.-M50-54
6032. Danyaev Mikhail                 RUS Piranha                                     4:05:52 4:06:16  624.-M23-29
6033. Jürgens Wolfgang                GER TuS Sulingen                                4:05:53 4:11:50  835.-M50-54
6034. Dumas Adrien                    FRA Lens                                        4:05:53 4:08:27 1043.-M40-44
6035. Herbert Mio                     GER Mühlheim Am Main                            4:05:53 4:08:42 1052.-M45-49
6036. Bamberger Michael               GER Würzburg                                    4:05:54 4:06:08  864.-M30-34
6037. Klein Wolfgang                  GER RC Adler Mühleim                            4:05:55 4:08:44  836.-M50-54
6038. Lippert Thomas                  GER Frankfurt Am Main                           4:05:57 4:08:15 1053.-M45-49
6039. Boegebjerg Per                  DEN Aalborg Oe                                  4:05:59 4:08:39 1054.-M45-49
6040. Weimar Günter                   GER Lauftreff Butzbach                          4:06:01 4:07:04  133.-M60-64
6041. Vatter Ralf                     GER Software AG                                 4:06:02 4:10:09 1055.-M45-49
6042. Braunsdorf Michael              GER Eppertshausen                               4:06:03 4:09:15  865.-M30-34
6043. Hunold Matthias                 GER Saarbrücken                                 4:06:03 4:08:25  625.-M23-29
6044. Hektor Lothar                   GER Dillingen                                   4:06:03 4:08:25  134.-M60-64
6045. Spahn Silvio                    GER Berlin Hash House Harriers                  4:06:05 4:08:09  135.-M60-64
6046. Garito Richard                  FRA Besancon                                    4:06:06 4:07:46  353.-M55-59
6047. Winters Laurin                  NED ASV Köln                                    4:06:07 4:07:54  626.-M23-29
6048. Kurowski Victor                 GER Wiesbaden                                   4:06:08 4:12:48  866.-M30-34
6049. Miyabe Saburo                   GER Großauheim                                  4:06:10 4:08:23  837.-M50-54
6050. Steckel Manfred                 GER TriathlonSteckelCologne                     4:06:10 4:09:24  136.-M60-64
6051. Thiry Horst                     GER Wadgassen                                   4:06:10 4:09:13 1056.-M45-49
6052. Santos Danilo                   BRA ASICS Team                                  4:06:11 4:07:20 1044.-M40-44
6053. Kleine Thomas                   GER SV Rot Weiss Alhausen                       4:06:12 4:07:42  990.-M35-39
6054. Prager Michael                  GER P&G running                                 4:06:12 4:06:23  838.-M50-54
6055. Heeren Peter                    NED Bergse Runners Club                         4:06:12 4:08:33  354.-M55-59
6056. Vosdellen Dirk                  GER Viersener Buschläufer                       4:06:13 4:07:19 1057.-M45-49
6057. Eckard Christophe               SUI Zürich                                      4:06:13 4:08:26  839.-M50-54
6058. Schacht Andreas                 GER Großostheim                                 4:06:15 4:08:58  355.-M55-59
6059. Saliniewicz Steven              GER Lco Edenkoben                               4:06:15 4:11:27  991.-M35-39
6060. Grupp Jan                       GER Nicht ZugewieseN                            4:06:15 4:11:02  867.-M30-34
6061. Schreuer Mario                  GER We run Generali                             4:06:17 4:13:06  992.-M35-39
6062. Dombrofski Ben                  GER Frankfurt Am Main                           4:06:18 4:12:17   18.-M18-19
6063. Funk Juergen                    GER Haraucourt                                  4:06:20 4:13:33  356.-M55-59
6064. Eppig Karlheinz                 GER TV Großwallstadt                            4:06:20 4:08:00 1058.-M45-49
6065. Sohr Günter                     GER TC Grundler                                 4:06:20 4:09:20  357.-M55-59
6066. Walendy Andreas                 GER SV Turbine Neubrandenburg                   4:06:22 4:08:33  993.-M35-39
6067. Kovacs Daniel                   FRA Kuntzig                                     4:06:23 4:10:13  840.-M50-54
6068. Koch Alex                       GER Wächtersbach                                4:06:23 4:09:04 1045.-M40-44
6069. Pohlmann Thomas                 GER KSV Baunatal                                4:06:25 4:08:23 1059.-M45-49
6070. Chenguiti Ansari Anas           MAR Rabat                                       4:06:28 4:11:20 1060.-M45-49
6071. Patel Ash                       ENG Bolton                                      4:06:28 4:13:19  627.-M23-29
6072. Kousemaker Gilles               NED Frankfurt Am Main                           4:06:29 4:06:57  994.-M35-39
6073. Birtel Didier                   FRA Cocheren                                    4:06:30 4:10:31 1061.-M45-49
6074. Bisgaard Michael                DEN K?benhavn S                                 4:06:30 4:09:00 1046.-M40-44
6075. Urban Bernd                     GER Karben                                      4:06:31 4:07:45  841.-M50-54
6076. Verfondern Friedrich            GER XOX Clevera Kleve Niederrhein               4:06:31 4:08:59  842.-M50-54
6077. Stock Martin                    GER Allersberg                                  4:06:32 4:15:16  995.-M35-39
6078. Buchwald Dirk                   GER LHSportverein                               4:06:32 4:08:34 1062.-M45-49
6079. Garrido Joseph                  FRA Haguenau                                    4:06:35 4:09:36  358.-M55-59
6080. Osterhold Sven                  GER Commerzbank Wolfenbüttel                    4:06:35 4:10:11 1047.-M40-44
6081. Reeh Gunther                    GER TSV-Kirchdorf                               4:06:35 4:07:33 1063.-M45-49
6082. Makowski Bogdan                 POL Plock Biega No Age Limit                    4:06:36 4:06:38  137.-M60-64
6083. Neuner Jörg                     GER Team Klinikum Nürnberg                      4:06:36 4:07:35  868.-M30-34
6084. Sandhage Gereon                 GER Kleinmachnower Laufclub                     4:06:36 4:09:48  843.-M50-54
6085. Delany Jack                     IRL London                                      4:06:37 4:09:43  628.-M23-29
6086. Karlstedt Teodor                SWE Kraftvärk                                   4:06:39 4:09:58  996.-M35-39
6087. Dudenhöfer Nils                 GER LG Wetzlar                                  4:06:40 4:07:52  869.-M30-34
6088. Dieter Frank                    GER Bärenherz                                   4:06:41 4:11:15  844.-M50-54
6089. Schmoranzer Kai                 GER Generali AG                                 4:06:42 4:10:10  845.-M50-54
6090. Jezewski Tomek                  GER Hüttenberg                                  4:06:42 4:08:18  870.-M30-34
6091. Fend Marcello                   GER Gelnhausen                                  4:06:42 4:09:33 1064.-M45-49
6092. Reimold Wolfgang                GER TV Otterberg                                4:06:43 4:09:26  846.-M50-54
6093. Gullick Robin                   GER SSG Langen                                  4:06:44 4:08:10   19.-M18-19
6094. Dangmann Markus                 GER LG Rüsselsheim                              4:06:50 4:08:22 1065.-M45-49
6095. Holzförster Martin              GER LTG Eberstadt                               4:06:50 4:12:04 1066.-M45-49
6096. Mendez Rafael                   VEN BSG Merck                                   4:06:51 4:08:36  997.-M35-39
6097. Hartung Thomas                  GER Procedi                                     4:06:52 4:07:58 1067.-M45-49
6098. Piel Andreas                    GER TV Witzhelden                               4:06:54 4:12:30 1048.-M40-44
6099. Schaumburg Axel                 GER WErunGENERALI                               4:06:57 4:10:29 1068.-M45-49
6100. Amrogowicz Daniel               POL Kluczbork                                   4:06:58 4:11:25 1049.-M40-44
6101. Bleser Winni                    GER TUS Kaisersesch                             4:06:58 4:07:22  847.-M50-54
6102. Green Andy                      GBR London                                      4:06:58 4:11:11  871.-M30-34
6103. Acker Andreas                   GER Dietzenbach                                 4:07:02 4:08:57 1069.-M45-49
6104. Sommer Nicholas                 GER Heidelberg                                  4:07:02 4:07:38  629.-M23-29
6105. Klink Ralf                      GER Team LEIPZIG MARATHON                       4:07:03 4:08:51  359.-M55-59
6106. Kan Waldemar                    GER Birkenau                                    4:07:04 4:12:30  630.-M23-29
6107. Biehl Klaus                     GER runnersclub mainz                           4:07:04 4:08:27  138.-M60-64
6108. Ziechaus Julian                 GER Hungen                                      4:07:05 4:08:08  872.-M30-34
6109. Erstling Sander                 GER Tarp Tigers                                 4:07:05 4:08:16 1050.-M40-44
6110. Von Baeyer Richard              GER Köln                                        4:07:06 4:11:43  848.-M50-54
6111. Medvedevs Vitalijs              LAT Riga                                        4:07:07 4:13:25  873.-M30-34
6112. Senne Sönke                     GER Happy Feet Itzehoe                          4:07:08 4:11:59 1070.-M45-49
6113. Stößel Mario                    GER Ennigerloh                                  4:07:08 4:11:15 1071.-M45-49
6114. Wetzchewald Andreas             GER Hanau                                       4:07:09 4:09:23  849.-M50-54
6115. Arndt Hartmut                   GER ASV Köln Triathlon                          4:07:09 4:09:20  139.-M60-64
6116. Magunski Gerd                   GER Sebamed Running Team                        4:07:10 4:09:05  360.-M55-59
6117. Jung Markus                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:07:11 4:12:50 1072.-M45-49
6118. Rimbach Frank                   GER DLRG Heringen                               4:07:12 4:10:58  850.-M50-54
6119. Baumann Johann                  GER SSG Langen                                  4:07:12 4:09:37  140.-M60-64
6120. Remmert Marcel                  GER LC 80 Bad Kreuznach                         4:07:12 4:10:09  631.-M23-29
6121. Bönsel Jörg                     GER Lauftreff Vogelsberg                        4:07:13 4:10:18 1051.-M40-44
6122. Glaab Volker                    GER SV Erzhausen                                4:07:13 4:09:58 1073.-M45-49
6123. Grajetzki Dieter                GER Haltern Am See                              4:07:16 4:09:31  141.-M60-64
6124. Hoffmann Daniel                 FRA CAN Sarreguemines                           4:07:20 4:10:17  142.-M60-64
6125. Thiel Stefan                    GER Hardtseemafia Triathlon                     4:07:21 4:11:44 1052.-M40-44
6126. Fey Dominik                     GER Kalbach                                     4:07:23 4:13:16  632.-M23-29
6127. Frank Thorsten                  GER LT-Spessart                                 4:07:23 4:08:06 1053.-M40-44
6128. Kunnari Miika                   FIN Liikuntaseura Jps-75                        4:07:23 4:09:37  874.-M30-34
6129. Regier Felix                    GER Frankfurt Am Main                           4:07:25 4:09:41  633.-M23-29
6130. Kehrer Axel                     GER Otterbach                                   4:07:25 4:08:17 1074.-M45-49
6131. Fischer Andreas                 GER Kleinmachnow                                4:07:27 4:08:19  361.-M55-59
6132. Zittlau Werner                  GER TSV Cappel&Laufschule Marburg               4:07:28 4:07:41   37.-M65-69
6133. Schmelzer Frank                 GER Hattersheim                                 4:07:29 4:13:24  851.-M50-54
6134. Obrecht Peter                   SUI Tscheppach                                  4:07:31 4:08:16 1054.-M40-44
6135. Pihaly Andreas                  GER Niedernhall                                 4:07:32 4:13:16  998.-M35-39
6136. Geenen Volker                   GER Frankfurt Am Main                           4:07:32 4:09:08 1075.-M45-49
6137. Loock Bernd                     GER Skifreunde Hüttental                        4:07:33 4:11:41  143.-M60-64
6138. Rehmann Christian               GER Erbach                                      4:07:33 4:16:17  634.-M23-29
6139. Möschle Hans-Peter              GER M&h Group                                   4:07:34 4:10:46  362.-M55-59
6140. Sutton Louis                    ENG Sheerness On Sea                            4:07:34 4:11:15  635.-M23-29
6141. Kleinschmidt Frank              GER Erdinger Alkoholfrei                        4:07:35 4:09:47 1076.-M45-49
6142. Lindmeyer Jan                   GER Marl                                        4:07:37 4:08:58  999.-M35-39
6143. Bender Lukas                    GER Flörsheim                                   4:07:42 4:09:32   73.-M20-22
6144. Maiwald Jochen                  GER Kiel                                        4:07:45 4:16:00 1077.-M45-49
6145. Terradillos Pascal              FRA Parentis En Born                            4:07:45 4:11:46  852.-M50-54
6146. Freiberger Christoph            GER TG Melbach                                  4:07:45 4:11:46  853.-M50-54
6147. Corvest Romain                  FRA Poissy                                      4:07:46 4:14:40  636.-M23-29
6148. Neumann Dominic                 GER #WERUNFRANKFURT                             4:07:46 4:11:03  875.-M30-34
6149. Süß Hartmut                     GER SVE Hiddestorf                              4:07:47 4:12:59   38.-M65-69
6150. Laub Pierre                     GER Tri-Turtles Friedrichsthal e.V.             4:07:48 4:10:55  637.-M23-29
6151. Haika Patrick                   GER Ober-Breidenbach                            4:07:50 4:09:51  876.-M30-34
6152. Koppelstätter Peter             AUT Innsbruck                                   4:07:50 4:10:02  854.-M50-54
6153. Zöll Stefan                     GER Tsg Düderode Oldenrode                      4:07:51 4:10:47 1000.-M35-39
6154. Heard Jonathan                  GER Berlin                                      4:07:55 4:12:29  638.-M23-29
6155. Engesser Michael                GER Frankfurt                                   4:07:56 4:11:22 1001.-M35-39
6156. Thurston Travis                 USA Wiesbaden                                   4:07:56 4:12:29  877.-M30-34
6157. Niemi Heikki                    FIN Espoo                                       4:07:56 4:13:17 1078.-M45-49
6158. Muntz Timo                      GER Frankenthal                                 4:08:01 4:12:19  639.-M23-29
6159. Kremer René                     GER Albstadt                                    4:08:01 4:14:39 1055.-M40-44
6160. Wurstner Tobias                 GER Ahrweiler                                   4:08:01 4:10:31 1056.-M40-44
6161. Wehner Markus                   GER Korschenbroich                              4:08:03 4:12:28 1079.-M45-49
6162. Holzmann Uwe                    GER LLG Wonnegau                                4:08:03 4:08:33  855.-M50-54
6163. Meier Karsten                   GER FC Niemetal                                 4:08:05 4:10:24 1080.-M45-49
6164. George Heinrich                 GER Waldems                                     4:08:06 4:14:16  856.-M50-54
6165. Böttner Thomas                  GER Arnstadt                                    4:08:07 4:15:07  878.-M30-34
6166. Burkart Hagen                   GER Waldfischbach                               4:08:08 4:08:36  879.-M30-34
6167. Iraqui Anass                    MAR Fes                                         4:08:08 4:10:09  640.-M23-29
6168. Grof Ernst                      GER Marathonprojekt F/DA                        4:08:09 4:09:58   14.-M70-74
6169. Drews Franz                     GER Spiridon Frankfurt                          4:08:10 4:12:26  857.-M50-54
6170. Dietrich Thomas                 GER Höhenrettungsgruppe Feuerwehr               4:08:11 4:10:39  858.-M50-54
6171. Closset Thierry                 BEL Ecopol                                      4:08:12 4:12:49  363.-M55-59
6172. Perle Oliver                    GER Friedrichsdorf                              4:08:12 4:12:16 1057.-M40-44
6173. Kappel Hajo                     GER Hamm                                        4:08:13 4:09:19  144.-M60-64
6174. Desai Bhavani Prasad            IND Spirit of Socionext                         4:08:14 4:08:52  880.-M30-34
6175. Klambauer Roger                 GER Familienzahnarztpraxis an der Bergstraße    4:08:14 4:16:41 1081.-M45-49
6176. Deja Marco                      GER Saturn Zehlendorf                           4:08:14 4:10:38  364.-M55-59
6177. Cashmore Neil                   GBR Bad Wunnenberg                              4:08:14 4:11:55 1002.-M35-39
6178. Lula Peter                      GER TEA                                         4:08:15 4:10:04  145.-M60-64
6179. Walter Joerg                    GER Marathonprojekt F/DA                        4:08:16 4:12:36 1082.-M45-49
6180. Pesch Mathias                   GER Salomon Running Berlin                      4:08:17 4:12:37 1083.-M45-49
6181. Köhler Denis                    GER Hofheim Am Taunus                           4:08:19 4:10:02  859.-M50-54
6182. Goodwin Harvey                  NOR Skulsfjord Ultra                            4:08:20 4:09:42 1084.-M45-49
6183. Weber Stefan                    GER Flying Bembels                              4:08:21 4:09:50  860.-M50-54
6184. Wirth Till                      GBR London                                      4:08:24 4:08:49 1003.-M35-39
6185. Golla Peter                     GER Berlin                                      4:08:26 4:09:27  861.-M50-54
6186. Turnsek Jens                    GER Korschenbroich                              4:08:27 4:10:56  862.-M50-54
6187. Holecz Markus                   GER EOSC Offenbach                              4:08:29 4:11:16 1058.-M40-44
6188. Schwuchow Manuel                GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:08:30 4:13:32 1004.-M35-39
6189. Goerst Remy                     FRA Les Furieux                                 4:08:31 4:10:47 1085.-M45-49
6190. Weber Philippe                  FRA Les Furieux                                 4:08:31 4:10:47 1086.-M45-49
6191. Baier Michael                   GER Marbach Am Neckar                           4:08:31 4:11:24 1087.-M45-49
6192. Bänsch Olaf                     GER RSV Würges                                  4:08:31 4:09:22  863.-M50-54
6193. Metzler Allan                   GER SC Steinberg                                4:08:33 4:10:38   39.-M65-69
6194. Schmitt Michael                 GER SG-Sossenheim                               4:08:34 4:11:30  864.-M50-54
6195. Welz Eckhard                    GER Gsv-Oldenburg                               4:08:34 4:08:38  865.-M50-54
6196. Hill Mathias                    GER Darmstadt                                   4:08:35 4:12:22 1088.-M45-49
6197. Wagner Manuel                   GER Ense                                        4:08:36 4:09:26  881.-M30-34
6198. Bassemir Julian                 GER Gießen                                      4:08:39 4:12:59  641.-M23-29
6199. Degryse Quentin                 BEL Runninggeek.be                              4:08:40 4:10:55  882.-M30-34
6200. Varjoranta Vesa                 FIN Espoo                                       4:08:40 4:14:01 1089.-M45-49
6201. Mehnert Kenny                   GER Kugelblitz Bärenstein                       4:08:41 4:13:00  883.-M30-34
6202. Gdynia Marek                    GER SG Praunheim 1908                           4:08:41 4:11:23 1059.-M40-44
6203. Bosch Thomas                    GER Vegan Runners                               4:08:43 4:15:25 1090.-M45-49
6204. Probst Werner                   GER TV Heilsbronn                               4:08:43 4:11:44 1060.-M40-44
6205. Sagot Francois                  FRA Ansauvillers                                4:08:44 4:10:49  866.-M50-54
6206. Plotz Guido                     GER Frankfurt                                   4:08:45 4:10:36 1061.-M40-44
6207. Semenov Georgy                  RUS Novosibirsk                                 4:08:46 4:09:20 1062.-M40-44
6208. Wagner Markus                   GER Rudelstetten                                4:08:50 4:10:07  642.-M23-29
6209. Wenzel Günter                   GER Die Zuspätkommer Frankfurt                  4:08:56 4:11:18   40.-M65-69
6210. Okazaki Manabu                  JPN Rödermark                                   4:08:57 4:12:34 1005.-M35-39
6211. Leck Frank-Andreas              GER Mönchengladbach                             4:08:58 4:10:27  867.-M50-54
6212. Breitinger Felix                GER Hirschberg                                  4:08:59 4:13:37  643.-M23-29
6213. Wald Julian                     GER Rodgau                                      4:08:59 4:14:15   74.-M20-22
6214. Reitz Alexander                 GER Ingelheim                                   4:09:00 4:09:25 1006.-M35-39
6215. Berg Andreas                    GER Bsg Schwäbisch Hall AG                      4:09:00 4:12:16 1091.-M45-49
6216. Kraus Werner                    GER Ute Mückel Triathlon Team                   4:09:00 4:12:09  365.-M55-59
6217. Leao Frigo Anderson             BRA Frankfurt                                   4:09:03 4:13:04  644.-M23-29
6218. Finne Thorsten                  GER Enger                                       4:09:03 4:10:44 1092.-M45-49
6219. Tratzky Tibor                   GER Nörtershausen                               4:09:03 4:12:49 1007.-M35-39
6220. Klemm Markus                    GER ISCAR Germany GmbH                          4:09:03 4:15:14 1093.-M45-49
6221. Monte Rene                      GER Pforzheim                                   4:09:04 4:14:05 1063.-M40-44
6222. Böhm Philipp                    GER Darmstadt                                   4:09:05 4:09:48  645.-M23-29
6223. Becker Willi                    GER Team Trrronnno                              4:09:05 4:16:31  366.-M55-59
6224. Sieben Peter                    GER TV Laubenheim 1883 e.V.                     4:09:06 4:13:58  868.-M50-54
6225. Beckmann Johannes               GER Tübingen                                    4:09:06 4:15:59  646.-M23-29
6226. Shetelig Haakon                 NOR Peik Pedros                                 4:09:08 4:13:20  884.-M30-34
6227. Choy Geoff                      USA Frankfurt Am Main                           4:09:08 4:14:46 1064.-M40-44
6228. Zink Michael                    GER Team Icehouse e.V.                          4:09:08 4:09:28 1065.-M40-44
6229. Förster Stefan                  GER Frankfurt Am Main                           4:09:09 4:09:23  869.-M50-54
6230. Klatt Oliver                    GER Gießen                                      4:09:09 4:09:44 1094.-M45-49
6231. Knoth Benjamin                  GER Wiesbaden                                   4:09:10 4:13:47  885.-M30-34
6232. Bluhm Jens                      GER Langgöns                                    4:09:11 4:12:16  870.-M50-54
6233. Hildebrandt Roy                 GER Heringen                                    4:09:12 4:09:48 1066.-M40-44
6234. Knöfel Mario                    GER Münchenstein                                4:09:12 4:10:33 1008.-M35-39
6235. Rabitsch Gerhard                AUT SV 98/07 Seckenheim LaufSeggeneLauf         4:09:13 4:09:19  871.-M50-54
6236. Heming Markus                   GER Die Unglaublichen                           4:09:15 4:09:18 1095.-M45-49
6237. Travis John                     USA Wiesbaden                                   4:09:15 4:11:05  886.-M30-34
6238. Kauppinen Jari                  FIN Masku                                       4:09:16 4:17:32 1009.-M35-39
6239. Horny Ferry                     AUT LG Kirchdorf                                4:09:17 4:10:12 1096.-M45-49
6240. Hoffmann Ralph                  GER Bad Dürkheim                                4:09:17 4:15:25  367.-M55-59
6241. Zibulski Volker                 GER Siehdichum                                  4:09:17 4:16:24 1097.-M45-49
6242. Richter Thomas                  GER Monzingen                                   4:09:18 4:13:01 1067.-M40-44
6243. Schwarz Andre                   LUX LT Hesper                                   4:09:18 4:14:44  368.-M55-59
6244. Iwamura Minoru                  JPN Cologne                                     4:09:21 4:09:33  146.-M60-64
6245. Schmitt Torsten                 GER Mainz                                       4:09:21 4:16:48 1068.-M40-44
6246. Kränkl Frank                    GER Laufziel Aschaffenburg                      4:09:23 4:35:11 1098.-M45-49
6247. Schmidt Andre                   GER Neu Wulmstorf                               4:09:25 4:09:44 1099.-M45-49
6248. Hubl Benjamin                   GER FSV Mosbach                                 4:09:26 4:17:47 1010.-M35-39
6249. Callies Jan                     GER Kelkheim                                    4:09:27 4:12:27  647.-M23-29
6250. Eberhardt Manuel                GER Lauf-KulTour e.V.                           4:09:27 4:11:34  887.-M30-34
6251. Oberhuber Andreas               AUT Linz                                        4:09:28 4:16:38 1100.-M45-49
6252. Weißfuß Crispin                 GER AC Bears                                    4:09:32 4:12:31  888.-M30-34
6253. Saidi Brahim                    GER Frankfurt                                   4:09:32 4:14:50  369.-M55-59
6254. Zurbach Pascal                  SUI Wallisellen                                 4:09:32 4:11:33 1069.-M40-44
6255. Van Oorschot Jacques            NED London                                      4:09:32 4:12:09  889.-M30-34
6256. Cors Helmut                     GER Hamburg                                     4:09:32 4:13:27   15.-M70-74
6257. Schaepe Lutz                    GER TV Fürstenwalde                             4:09:33 4:14:33  872.-M50-54
6258. Rose Mario                      GER TLV-LT Eichenzell                           4:09:33 4:13:44  370.-M55-59
6259. Männicke Peter                  GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:09:33 4:12:27  371.-M55-59
6260. Angst Gerhard                   GER AKAVITA-Runners                             4:09:34 4:12:10  372.-M55-59
6261. Riedel Steffen                  GER Gründau                                     4:09:37 4:13:04 1011.-M35-39
6262. Lau Felix                       GER Köln                                        4:09:38 4:15:08  648.-M23-29
6263. Pfeiffer Oliver                 GER TSG Altenhain 1900 e.V.                     4:09:38 4:11:30 1012.-M35-39
6264. Theiß Harald                    GER Kurzschlussläufer Frankfurt                 4:09:38 4:13:12  373.-M55-59
6265. Fischer Stefan                  GER Frankfurt                                   4:09:39 4:13:15 1013.-M35-39
6266. Teschner Magnus                 GER Hannover                                    4:09:40 4:15:02 1070.-M40-44
6267. Bahr Bernd                      GER Hirschberg                                  4:09:41 4:15:23  374.-M55-59
6268. Ziran Oliver                    GER Meinhard-Frieda                             4:09:41 4:13:01 1014.-M35-39
6269. Katajamäki Esa                  FIN Kouvola                                     4:09:41 4:10:13  873.-M50-54
6270. Janek Herbert                   GER SV Ludwigsburg 08                           4:09:42 4:15:47  147.-M60-64
6271. Gilquin Julian                  FRA Frankfurt Am Main                           4:09:45 4:12:22  649.-M23-29
6272. Mille Markus                    GER Westerburg                                  4:09:45 4:10:43 1101.-M45-49
6273. Schmidt Michael                 GER Mc Fit                                      4:09:47 4:10:42 1102.-M45-49
6274. Riebel Matthieu                 FRA Aere Erstein                                4:09:49 4:12:11  890.-M30-34
6275. Bakircioglu Immet               GER München                                     4:09:49 4:12:23 1071.-M40-44
6276. Schneider Holger                GER LG Seligenstadt                             4:09:51 4:09:52 1103.-M45-49
6277. Gottenbusch Kai                 GER Rümmelsheim                                 4:09:51 4:13:34 1015.-M35-39
6278. Himmel Albert                   GER Cadolzburg                                  4:09:52 4:13:14  874.-M50-54
6279. Balke Hans-Jürgen               GER Bottrop                                     4:09:52 4:09:59  375.-M55-59
6280. Walther Torsten                 GER Rodgau                                      4:09:53 4:12:43  875.-M50-54
6281. Weyrich Heinz                   GER Riedflitzer                                 4:09:53 4:10:21  876.-M50-54
6282. Noldt Torsten                   GER Elmshorner Schachclub                       4:09:54 4:13:53  376.-M55-59
6283. Bauer Joachim                   GER Reutlingen                                  4:09:56 4:10:36  377.-M55-59
6284. Geisel Volker                   GER TCB Runners Bruchköbel                      4:09:56 4:14:47 1072.-M40-44
6285. Vincendeau David                FRA carabiniers de billy montigny athlétisme    4:09:57 4:12:06 1073.-M40-44
6286. Boos Dirk                       GER Püttlingen                                  4:09:58 4:13:22 1016.-M35-39
6287. Gaudl Manfred                   GER 100 Marathon Club Deutschland               4:09:58 4:20:14  378.-M55-59
6288. Meinolf Wolfgang                GER RSV Hallertau                               4:09:58 4:17:21  148.-M60-64
6289. Finke Mathias                   GER Sg Hillerse                                 4:09:58 4:11:45  877.-M50-54
6290. Schullerus Volker               GER Mainz                                       4:09:58 4:12:13 1017.-M35-39
6291. Juferow Witali                  GER Böhl-Iggelheim                              4:10:00 4:15:31  891.-M30-34
6292. Kloss Benedikt                  GER Langen                                      4:10:00 4:10:55  892.-M30-34
6293. Steibing Frank                  GER Frankfurt                                   4:10:00 4:13:44 1074.-M40-44
6294. Krönung Max                     GER Team ?Schnell aus der Puste?                4:10:00 4:12:12  650.-M23-29
6295. Zilling Torben                  GER Mit Sicherheit ans Ziel                     4:10:01 4:12:12  651.-M23-29
6296. Schmidt Joel                    GER Frankfurt Am Main                           4:10:01 4:18:47  652.-M23-29
6297. Heid Hans                       GER WSC Heidelberg                              4:10:02 4:12:51   41.-M65-69
6298. Kirsch Patrick                  GER Frankenthal                                 4:10:02 4:13:18  893.-M30-34
6299. Heinze Oliver                   GER Bio Runner Rhein Main                       4:10:03 4:14:44 1018.-M35-39
6300. Pickhard Tobias                 GER Paderborn                                   4:10:04 4:11:26  653.-M23-29
6301. Maier Reinhard                  GER TG Viktoria Augsburg                        4:10:04 4:12:48  149.-M60-64
6302. Stoll Jürgen                    GER Lauftreff Butzbach                          4:10:05 4:13:58  379.-M55-59
6303. Sicolo Michele                  ITA Asd Barimaratona                            4:10:05 4:17:10  878.-M50-54
6304. Schink Sebastian                GER Ingelheim                                   4:10:05 4:14:43  894.-M30-34
6305. Holzer Hans Peter               GER Lauffreunde Ebnet                           4:10:08 4:12:50  380.-M55-59
6306. Bertuzzi Christian              GER Bensheim                                    4:10:08 4:14:39 1104.-M45-49
6307. Jansen Tim                      GER 1. Flensburger LT                           4:10:10 4:12:47 1019.-M35-39
6308. Miller Tobias                   GER Stuttgart                                   4:10:10 4:13:36  654.-M23-29
6309. Graf Keyserlingk Nikolai        GER Lauftreff Butzbach                          4:10:11 4:14:04 1105.-M45-49
6310. Jostock Michael                 GER Egelsbach                                   4:10:11 4:17:43 1106.-M45-49
6311. Mayer Andreas                   GER Graben-Neudorf                              4:10:11 4:11:50 1075.-M40-44
6312. Weber Jörg                      GER LA Team Saar                                4:10:12 4:11:20 1107.-M45-49
6313. Ruppenthal Lukas                GER OMG it's AGMG                               4:10:13 4:15:18  655.-M23-29
6314. Maier Holger                    GER LT Sindelfingen                             4:10:14 4:13:21  879.-M50-54
6315. Kunkel Jürgen                   GER TV Großwallstadt                            4:10:14 4:13:39 1108.-M45-49
6316. Filippini Giuliano              PAR Augsburg                                    4:10:15 4:13:01  656.-M23-29
6317. Zöller Sascha                   GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:10:15 4:10:50 1076.-M40-44
6318. Romeis Christoph                GER Köln                                        4:10:15 4:10:50  880.-M50-54
6319. Breitkreutz Dominik             GER WHU                                         4:10:17 4:12:32  657.-M23-29
6320. Görmüs Atilla                   TUR Istanbul                                    4:10:18 4:18:37 1077.-M40-44
6321. Knopp Markus                    GER Löningen                                    4:10:19 4:13:25  881.-M50-54
6322. Gerth René                      GER Frankfurt                                   4:10:20 4:13:23 1078.-M40-44
6323. Kruiswijk Theo                  NED Bergse Runners Club                         4:10:23 4:12:42  150.-M60-64
6324. Brück Simon                     GER Hohenahr                                    4:10:25 4:12:49  658.-M23-29
6325. Bender Ralph                    GER Stuttgart                                   4:10:25 4:13:26  659.-M23-29
6326. Kralován Árpád                  HUN Budapest                                    4:10:26 4:15:49 1079.-M40-44
6327. Friedrich Armin                 GER Tsv Sandhofen                               4:10:29 4:12:13  882.-M50-54
6328. Szostakowski Zbigniew           POL Rybnicka Grupa Biegowa                      4:10:29 4:16:28  381.-M55-59
6329. Usselmann Manfred               GER SG DB Ausdauer                              4:10:31 4:13:41  382.-M55-59
6330. Tietz Torsten                   GER FVV Frankfurt                               4:10:31 4:13:47 1109.-M45-49
6331. Gronli Christian                NOR Thomas Cook Norway                          4:10:33 4:12:19  883.-M50-54
6332. Wagenlehner Peter               GER Berchtesgaden                               4:10:33 4:15:28  884.-M50-54
6333. Michas Dimitris                 GER Offenbach                                   4:10:33 4:19:53 1020.-M35-39
6334. Wobig Heiko                     GER TG Wehlheiden Kassel                        4:10:34 4:14:58 1110.-M45-49
6335. Kall Magnus                     GER SKV Mörfelden Team Möwathlon                4:10:34 4:13:06  660.-M23-29
6336. Belke Michael                   GER Dillenburg                                  4:10:36 4:18:18  661.-M23-29
6337. Tinner Rolf                     SUI Adligenswil                                 4:10:39 4:17:36 1080.-M40-44
6338. Williams Al                     AUS Wiesbaden                                   4:10:39 4:12:48 1111.-M45-49
6339. Gendries Malte                  GER STV Sörup                                   4:10:39 4:12:49   75.-M20-22
6340. Schwarz Harald                  GER Cadolzburg                                  4:10:43 4:15:06  151.-M60-64
6341. Pabst Kai                       GER Hannover                                    4:10:44 4:11:51 1112.-M45-49
6342. Runge Andreas                   GER Ingelfingen                                 4:10:44 4:16:00 1113.-M45-49
6343. Rodewald Eckart                 GER Bremen                                      4:10:50 4:13:03  885.-M50-54
6344. Festa Egidio                    ITA Atletica Franciacorta                       4:10:51 4:11:30  152.-M60-64
6345. Schmidt Walter                  GER Running Company                             4:10:51 4:12:15  886.-M50-54
6346. Helm Udo                        GER LC Michelstadt                              4:10:52 4:12:13  887.-M50-54
6347. Jost Tilo                       GER Laufclub 21                                 4:10:53 4:12:24  888.-M50-54
6348. Weise Klaus                     GER Berlin                                      4:10:53 4:16:24  383.-M55-59
6349. Hirsch Christain                GER Laufclub 21                                 4:10:53 4:12:25  895.-M30-34
6350. Kreie Peter                     GER Marathonteam Ratingen                       4:10:54 4:13:07  384.-M55-59
6351. Kämmerer Florian Tobias         GER Pace Pack Runners                           4:10:59 4:15:24  896.-M30-34
6352. Cadman Gary                     GBR Sheffield                                   4:10:59 4:18:05  385.-M55-59
6353. Suronku-Lindsay Solomon         GBR London                                      4:11:00 4:14:25 1081.-M40-44
6354. Nuhn Marcel                     GER TG Schwanheim                               4:11:00 4:12:13  897.-M30-34
6355. Herzig Tilo                     GER Dessau                                      4:11:00 4:19:43 1114.-M45-49
6356. Hirschfeld Klaus                GER Frankfurt                                   4:11:01 4:13:56  889.-M50-54
6357. Monz Alexander                  GER Freigericht                                 4:11:05 4:16:06 1021.-M35-39
6358. Benz Christian                  SUI Zürich                                      4:11:06 4:15:01 1115.-M45-49
6359. Simon Jochen                    GER ASC 1990 Breidenbach                        4:11:06 4:11:13  386.-M55-59
6360. Thobe Dennis                    GER Mainova                                     4:11:07 4:13:25 1022.-M35-39
6361. Wiesner Steffen                 GER SV Hausen-Rohrbach                          4:11:08 4:11:54 1023.-M35-39
6362. Todzey David                    GER Laufgruppe Hauptzollamt Karlsruhe           4:11:10 4:14:57 1024.-M35-39
6363. Archut Uwe                      GER Gebesee                                     4:11:10 4:18:29  890.-M50-54
6364. Eifinger Jens                   GER P&G running                                 4:11:12 4:18:32 1082.-M40-44
6365. Sattler Lukas                   GER Offenbach                                   4:11:12 4:11:58   76.-M20-22
6366. Seibel Markus                   GER TuS Weinähr                                 4:11:12 4:13:24 1116.-M45-49
6367. Hoffmann Joern                  GER Stadt Frankfurt                             4:11:13 4:13:48 1117.-M45-49
6368. Treuheit Edgar                  GER Lauf für Kinderherzen                       4:11:14 4:12:40  387.-M55-59
6369. Weber Christian                 GER Mainz                                       4:11:16 4:12:39 1025.-M35-39
6370. Simon Andreas                   GER Hochheim                                    4:11:18 4:12:24 1118.-M45-49
6371. Agapov Ilya                     GER Hamburg                                     4:11:18 4:14:27 1026.-M35-39
6372. Formes Henning                  GER Frankfurt Am Main                           4:11:18 4:13:09  662.-M23-29
6373. Walter Reinhold                 GER LT Unterkirnach                             4:11:18 4:14:02  153.-M60-64
6374. Solyankin Akim                  RUS Moscow                                      4:11:19 4:17:11  663.-M23-29
6375. Krüger Wilfried                 GER Leipzig                                     4:11:19 4:14:23   42.-M65-69
6376. Warnke Björn                    GER Sport-Club-Itzehoe                          4:11:20 4:14:03 1083.-M40-44
6377. Sakamoto Yoshihiro              JPN Frankfurt Am Main                           4:11:22 4:14:21 1027.-M35-39
6378. Delattre David                  FRA Quesnoy Sur Deule                           4:11:24 4:13:24 1119.-M45-49
6379. Iliadis Michail                 GRE ATHENIAN RUNNERS CLUB                       4:11:25 4:14:01 1120.-M45-49
6380. Christiansen Sven               GER Norderstedt                                 4:11:25 4:11:49 1121.-M45-49
6381. Bauernschmid Tobias             GER Johnny Boom Roadrunners                     4:11:27 4:13:39  898.-M30-34
6382. Buchwald Kai                    GER Friedberg                                   4:11:28 4:19:44 1122.-M45-49
6383. Hinz Christian                  GER LLC Marathon Regensburg                     4:11:28 4:13:46  388.-M55-59
6384. Fuchs Matthias                  GER Kronberg                                    4:11:28 4:13:31 1028.-M35-39
6385. Drakulic Aleksandar             SRB Lützelbach                                  4:11:30 4:19:20  664.-M23-29
6386. Dittrich Stefan                 GER DAV Vierseenland                            4:11:31 4:14:10  389.-M55-59
6387. Vogt Norbert                    GER Michel Büro & Hygiene                       4:11:33 4:12:22  891.-M50-54
6388. Haase Andreas                   GER Hamburg                                     4:11:33 4:14:14 1084.-M40-44
6389. Köhres Michael                  GER Langen                                      4:11:37 4:12:37  390.-M55-59
6390. Eichhorn Rouven                 GER Ober-Ramstadt                               4:11:37 4:15:26 1029.-M35-39
6391. Riesterer Daniel                GER Karlsruhe                                   4:11:37 4:20:22  665.-M23-29
6392. Kaletta Dominik                 GER Mainhausen                                  4:11:38 4:19:06 1123.-M45-49
6393. Bartha Jonas                    GER TV Trennfurt                                4:11:38 4:12:44   77.-M20-22
6394. Bartha Árpád                    GER TV Trennfurt                                4:11:38 4:12:44  892.-M50-54
6395. Wagner Johannes                 GER Asbach                                      4:11:40 4:14:28  899.-M30-34
6396. Becker Rupert                   GER Bauerbach                                   4:11:40 4:12:59  391.-M55-59
6397. Zygalski Lukas                  GER Marburg                                     4:11:43 4:14:38  666.-M23-29
6398. Tuokko Miika                    FIN Luxembourg                                  4:11:46 4:18:14  900.-M30-34
6399. Herbert Andreas                 GER Biblis                                      4:11:47 4:12:34 1124.-M45-49
6400. Malm Raoul                      GER Mainz                                       4:11:47 4:15:08  901.-M30-34
6401. Ziegan Nico                     GER Turnerschafft Klein Krotzenburg             4:11:47 4:13:50 1030.-M35-39
6402. Tobar Fabro Pablo               BRA Frankfurt Am Main                           4:11:48 4:14:30 1031.-M35-39
6403. Kuhn Harald                     GER Nürnberg                                    4:11:48 4:16:24 1032.-M35-39
6404. Scherer Alfi                    USA Plano                                       4:11:48 4:14:29  893.-M50-54
6405. Schmutzer Frank                 GER Los Lobos                                   4:11:50 4:14:18 1125.-M45-49
6406. Brinkman Pieter                 NED Schiedam                                    4:11:50 4:16:07 1085.-M40-44
6407. Palme Oliver                    GER Frankfurt                                   4:11:51 4:15:34 1086.-M40-44
6408. Matz Liebhardt                  GER Karlsruhe                                   4:11:51 4:16:21 1126.-M45-49
6409. Sainz De Los Terreros Miguel    ESP Madrid                                      4:11:52 4:12:53  902.-M30-34
6410. Tosato Giulio                   ITA Frankfurt Am Main                           4:11:54 4:16:00  903.-M30-34
6411. Preiss Alexander                GER Zürich                                      4:11:54 4:14:05 1033.-M35-39
6412. Schindler Jochen                GER Lauffreunde Laubuseschbach                  4:11:54 4:14:41  154.-M60-64
6413. Val Sergio                      ESP Levantate Y Corre                           4:11:55 4:16:25 1034.-M35-39
6414. Wach Didier                     FRA Marmoutier                                  4:11:55 4:13:00 1127.-M45-49
6415. Eich Helmut                     GER Meddys LWT Koblenz                          4:11:56 4:12:41  155.-M60-64
6416. Zander Andreas                  GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:11:59 4:16:21  392.-M55-59
6417. Reimer Holger                   GER ESV BW Limburg                              4:11:59 4:13:11 1128.-M45-49
6418. Greiwe Edward                   GER Lüneburg                                    4:12:00 4:17:30 1129.-M45-49
6419. Wacker Konstantin               AUT Mainz                                       4:12:00 4:16:51 1035.-M35-39
6420. Hanisch Stephan                 GER RC Vorwärts Speyer                          4:12:01 4:12:16  894.-M50-54
6421. Döhring Norman                  GER Skills 04 Frankfurt                         4:12:01 4:12:16  393.-M55-59
6422. Thöni Maggo                     AUT Die Marathönis                              4:12:03 4:12:26  895.-M50-54
6423. Hoch Horst                      GER Rothhelmshäuser Strassenfeger               4:12:04 4:16:36  394.-M55-59
6424. Schober Peter                   AUT Zürich                                      4:12:04 4:15:38   43.-M65-69
6425. Czech Christoph                 GER Frankfurt                                   4:12:08 4:16:37 1087.-M40-44
6426. Suthaus Karsten                 GER FC St. Pauli Triathlon                      4:12:09 4:18:49 1130.-M45-49
6427. Fenili Paolo                    ITA San Lazzaro Di Savena                       4:12:09 4:15:10  896.-M50-54
6428. Milson Ashley                   GBR Cleethorpes A C                             4:12:11 4:16:17  904.-M30-34
6429. Strucken Michael                GER Rödermark                                   4:12:11 4:17:02 1131.-M45-49
6430. Wacker Gerhard                  GER Selbolder Raal                              4:12:12 4:15:09   44.-M65-69
6431. Van Weyenbergh Vic              BEL Joggingclub Brakel                          4:12:14 4:14:18 1132.-M45-49
6432. Schüttler Thomas                GER Athlets For Charity                         4:12:15 4:15:24 1088.-M40-44
6433. Peise Ingemar                   GER Mannheim                                    4:12:15 4:17:26  905.-M30-34
6434. Lenz Marco                      GER Bad Kreuznach                               4:12:15 4:16:33 1133.-M45-49
6435. Chan Jung-Zen                   GER Gelnhausen                                  4:12:15 4:13:33 1089.-M40-44
6436. Verhoeven Benjamin              GER Team beVegt.de                              4:12:16 4:15:21 1036.-M35-39
6437. Maurer Hartmut                  GER Frankfurt Am Main                           4:12:17 4:17:31 1134.-M45-49
6438. Korell Klaus                    GER R+V Triathlon Team                          4:12:17 4:17:25  395.-M55-59
6439. Hanitz Cord                     GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:12:17 4:15:25 1135.-M45-49
6440. Roth Sascha                     GER CR19                                        4:12:18 4:12:39 1136.-M45-49
6441. Slawik David                    GER Weiterstadt                                 4:12:18 4:13:15 1037.-M35-39
6442. Kloss Steffen                   GER Tria Team Bruchköbel e.V.                   4:12:19 4:17:43 1137.-M45-49
6443. Formoso Andrea                  ITA A S D BARIMARATONA FIDAL                    4:12:19 4:19:23  396.-M55-59
6444. Kurz Jürgen                     GER SC Neukirchen                               4:12:20 4:17:49  897.-M50-54
6445. Kirsten Michael                 GER Lipperunners Werne                          4:12:20 4:16:05 1038.-M35-39
6446. Zahn Jürgen                     GER Langenselbold                               4:12:21 4:17:57  397.-M55-59
6447. Sukowsky Erik                   GER Rathsberg                                   4:12:21 4:13:31 1138.-M45-49
6448. Fricke Friedhelm                GER Bad Lippspringe                             4:12:21 4:21:15  156.-M60-64
6449. Fetzer Achim                    GER SV Mergelstetten                            4:12:25 4:21:03  906.-M30-34
6450. Gerlach Robert                  NED Houten                                      4:12:25 4:13:45 1090.-M40-44
6451. Crispo Julian                   GER MAX.POWER                                   4:12:28 4:15:35  907.-M30-34
6452. Gandolfi Ettore                 GER Wackler Spedition & Logistik                4:12:28 4:19:45 1039.-M35-39
6453. Westerdick-Lach Michael         GER Bad Berleburg                               4:12:28 4:19:49  398.-M55-59
6454. Woelk Michael                   GER SG Frankfurt-Nied                           4:12:29 4:13:09  898.-M50-54
6455. Keßler Rolf                     GER Www.laufmalwieder.de                        4:12:30 4:16:47  399.-M55-59
6456. Zackor Ulrich                   GER Frankfurt Am Main                           4:12:30 4:12:40 1091.-M40-44
6457. Bauer Christian                 AUT x.runners                                   4:12:31 4:16:49 1139.-M45-49
6458. Bartus Krisztian                GER Karlsdorf-Neuthard                          4:12:32 4:12:56  667.-M23-29
6459. Wardel Sascha                   GER Wöllstadt                                   4:12:32 4:20:22  908.-M30-34
6460. Hennig Mike                     GER Stollberg                                   4:12:33 4:18:04 1140.-M45-49
6461. Matejov Matthias                GER SG Stern Rhein Main                         4:12:35 4:17:24 1141.-M45-49
6462. Schlereth Armin                 GER Baiersdorf                                  4:12:35 4:13:46 1142.-M45-49
6463. Schartenberg Marcus             GER Kiel                                        4:12:37 4:16:52 1092.-M40-44
6464. Weiss Andree                    GER Tempohärte 03                               4:12:37 4:17:12 1143.-M45-49
6465. Bambach Gerrit                  GER Dreieich                                    4:12:37 4:20:05  909.-M30-34
6466. Przybylak Pawel                 POL Winnen                                      4:12:37 4:17:34 1040.-M35-39
6467. Noll Karlheinz                  GER Weibersbrunn                                4:12:39 4:14:35  899.-M50-54
6468. Przykopanski Christoph          GER Siegburg                                    4:12:42 4:15:28  910.-M30-34
6469. Özcanli Berk                    GER Michelstadt                                 4:12:42 4:17:29 1093.-M40-44
6470. Meinecke Fabian                 GER Berlin                                      4:12:43 4:13:51  911.-M30-34
6471. Fischer Rainer                  GER Hümmerich                                   4:12:43 4:14:02 1144.-M45-49
6472. Wirdemann Hinnerk               GER Team Erdinger Alkoholfrei                   4:12:44 4:19:56  400.-M55-59
6473. Bora Ozan                       GER TG Tuningen Wild Socks                      4:12:45 4:12:50 1145.-M45-49
6474. Boehmer Christian               GER Arnsberg                                    4:12:46 4:13:10  668.-M23-29
6475. Morschel Richard                GER Frankfurt                                   4:12:46 4:21:10 1146.-M45-49
6476. Laisi Mikko                     FIN Porvoo                                      4:12:47 4:19:52  912.-M30-34
6477. Wesely Alexander                GER Blieskastel                                 4:12:49 4:20:13 1094.-M40-44
6478. Denecke Markus                  GER RunnersPoint Donau KC Regensburg            4:12:50 4:14:14  669.-M23-29
6479. Hellden Daniel                  SWE Fjugesta                                    4:12:50 4:15:49 1041.-M35-39
6480. Steinhauser Christoph           GER Göttingen                                   4:12:52 4:18:48  401.-M55-59
6481. Kercher Jens                    GER Vitesse Külb                                4:12:57 4:13:35 1147.-M45-49
6482. Rohr Winfried                   GER Uferlos Karlsruhe                           4:12:58 4:16:01  157.-M60-64
6483. Brachmann Georg                 GER Herzog Georg Nachtlauf-Team                 4:12:58 4:18:08  913.-M30-34
6484. Espenschied Marco               GER Oberursel                                   4:12:59 4:15:32  914.-M30-34
6485. Rickel Thorsten                 GER LG MuLi                                     4:13:00 4:15:25 1095.-M40-44
6486. Eberle Jörg                     GER Fc Neuweier                                 4:13:00 4:14:12 1148.-M45-49
6487. Bulavskiy Yury                  RUS Novosibirsk                                 4:13:01 4:21:38  402.-M55-59
6488. Martin Andreas                  GER Rennsteiglaufverein Eisenach                4:13:01 4:16:11  900.-M50-54
6489. Groß Kai                        GER Otzberg                                     4:13:01 4:18:04 1042.-M35-39
6490. Brand Michael                   GER Kirkel                                      4:13:02 4:15:44  158.-M60-64
6491. Tzschentke Harald               GER Scheßlitz                                   4:13:02 4:18:23  901.-M50-54
6492. Borovko Aleksandrs              LAT London                                      4:13:02 4:14:04  915.-M30-34
6493. Heinl Thomas                    GER Lt Karlstern Mannheim                       4:13:04 4:16:44  902.-M50-54
6494. Nicolai Michael                 GER Allertshausen                               4:13:05 4:15:53  903.-M50-54
6495. Großmann Ralf                   GER Frankfurt Am Main                           4:13:07 4:19:59  916.-M30-34
6496. Burger Markus                   GER Nürnberg                                    4:13:08 4:13:55  917.-M30-34
6497. Sirevicius Marius               LTU Riese                                       4:13:08 4:15:33  918.-M30-34
6498. Karzewski Uwe                   GER Osnabrück                                   4:13:10 4:18:33  904.-M50-54
6499. Birla Clemens                   GER Köln                                        4:13:11 4:16:48  919.-M30-34
6500. Rau Norbert                     GER Nidderau                                    4:13:12 4:14:20 1149.-M45-49
6501. Frosch Patrik                   GER KLJB                                        4:13:13 4:15:57  920.-M30-34
6502. Winkler Karl                    GER SV Blauer Ball                              4:13:13 4:20:29  403.-M55-59
6503. Pales Fidanis                   GRE Action Running Club                         4:13:16 4:14:00 1150.-M45-49
6504. Dippel Oliver                   GER Göttingen                                   4:13:16 4:18:28  670.-M23-29
6505. Steinkampf Holger               GER Homburg                                     4:13:16 4:16:27  905.-M50-54
6506. Petrasch Oliver                 GER Rehasport-Verein Levin e.V.                 4:13:19 4:17:24 1151.-M45-49
6507. Kelly Joey                      IRL 04:00:00                                    4:13:20 4:19:17 1152.-M45-49
6508. Fias Norbert                    HUN Frankfurt Am Main                           4:13:21 4:16:33 1096.-M40-44
6509. Spildooren Ebert                BEL Kessel                                      4:13:22 4:20:34  671.-M23-29
6510. Pinsker Marcus                  GER LG Mauerweg Berlin e.V.                     4:13:22 4:13:26 1153.-M45-49
6511. Mavlyaviev Oleg                 RUS Kazan                                       4:13:23 4:20:10  906.-M50-54
6512. Schmier Alexander               GER SKV Mörfelden Team Möwathlon                4:13:25 4:15:58  921.-M30-34
6513. Rakowski Thomas                 GER Verkehrsgesellschaft Frankfurt am Main      4:13:26 4:14:28 1097.-M40-44
6514. Pieper Dirk                     GER KSV Baunatal                                4:13:27 4:16:14 1154.-M45-49
6515. Becker Sven                     GER Lauftreff Butzbach                          4:13:28 4:17:20 1098.-M40-44
6516. Cordier Tobias                  GER Teningen                                    4:13:28 4:14:05  672.-M23-29
6517. Keßler Michael                  GER KörperKonzept                               4:13:28 4:17:45 1099.-M40-44
6518. Gicquel Fati                    FRA Es Stains                                   4:13:29 4:14:07 1100.-M40-44
6519. Neumann Klaus                   GER 100 Marathon Club Deutschland               4:13:29 4:18:42   45.-M65-69
6520. Seitz Carsten                   GER Autohaus Seitz Laufteam                     4:13:29 4:16:59 1101.-M40-44
6521. Brake Heiko                     GER Hövelhof                                    4:13:30 4:22:10   78.-M20-22
6522. Mucha David                     GER Ober-Ramstadt                               4:13:31 4:17:40  673.-M23-29
6523. Kutschenko Stephan              GER TSVE 1890 Bielefeld                         4:13:31 4:16:00  922.-M30-34
6524. Bender Manfred                  GER TSF Heuchelheim                             4:13:32 4:15:36  907.-M50-54
6525. Rothenbächer Markus             GER der Touristik Frankfurt                     4:13:33 4:16:00 1155.-M45-49
6526. Jäger Benjamin                  GER Kempten                                     4:13:34 4:18:21  674.-M23-29
6527. Roschanski Marc                 GER Bochum                                      4:13:35 4:17:06 1102.-M40-44
6528. Luther Florian                  GER Adidas Runners Frankfurt                    4:13:36 4:14:45 1043.-M35-39
6529. Dreger Ralf                     GER SV TriCity Darmstadt                        4:13:36 4:20:54 1156.-M45-49
6530. Valpas Valtteri                 FIN Hesperange                                  4:13:37 4:20:05  923.-M30-34
6531. Mucha Christian                 GER Altenstadt                                  4:13:38 4:21:10  924.-M30-34
6532. Uhde Maik                       GER MSV Eintracht Halberstadt                   4:13:38 4:13:44 1103.-M40-44
6533. Brauer Steven                   GER Flörsheim                                   4:13:39 4:19:07 1104.-M40-44
6534. Weber Paul                      GER TSG Köppern                                 4:13:40 4:14:19  404.-M55-59
6535. Galonska Michael                GER Frankfurt                                   4:13:41 4:19:51 1157.-M45-49
6536. Sakhno Denis                    RUS Perm                                        4:13:41 4:15:55  925.-M30-34
6537. Makselon Rafael                 GER RSC Dietzenbach e.V.                        4:13:42 4:17:40  926.-M30-34
6538. Raisch Eugen                    GER Wetzlar                                     4:13:42 4:18:02  675.-M23-29
6539. Stenzhorn Sascha                GER Mallo Running Team                          4:13:42 4:15:37  676.-M23-29
6540. Sipiläinen Pasi                 FIN Ylöjärvi                                    4:13:43 4:20:19 1105.-M40-44
6541. Pöll Andreas                    AUT Wiener Neustadt                             4:13:44 4:16:45 1158.-M45-49
6542. Müller Pascal                   GER Frohnhofen                                  4:13:47 4:15:09  677.-M23-29
6543. Kühne Ralf                      GER TUS Massenheim                              4:13:48 4:19:38  908.-M50-54
6544. Mohn Carsten                    GER Velbert                                     4:13:51 4:16:47 1159.-M45-49
6545. Bähr Matthias                   GER FC St. Pauli Triathlon                      4:13:53 4:14:38  909.-M50-54
6546. Lüttmann Mario                  GER Mainz                                       4:13:53 4:14:18  405.-M55-59
6547. Vogel Karsten                   GER R+V Triathlon Team                          4:13:53 4:18:03 1160.-M45-49
6548. Tron Joachim                    GER SV RW Walldorf                              4:13:54 4:17:38  406.-M55-59
6549. Draude Lukas                    GER Dortmund                                    4:13:55 4:15:14  927.-M30-34
6550. Nilsson Peter                   SWE Härlövs IF                                  4:13:55 4:15:35  928.-M30-34
6551. Bechtold Rolf                   GER Rhein-Neckar-Lauftreff                      4:13:56 4:19:25  159.-M60-64
6552. Schauwienold Peter              GER Frankfurt                                   4:13:56 4:18:52  407.-M55-59
6553. Töller Mias                     AUT x.runners                                   4:13:57 4:16:24 1044.-M35-39
6554. Zoeller Thomas                  GER Sv Blau Weis Creuzburg                      4:13:57 4:18:25  408.-M55-59
6555. Spahn Christian                 GER SG Dietesheim/Mühlheim                      4:13:58 4:14:37 1045.-M35-39
6556. Galwas Rafael                   GER Hanau                                       4:13:59 4:17:04 1106.-M40-44
6557. Crivelli Ernesto                ARG Chevy Chase                                 4:13:59 4:15:11 1046.-M35-39
6558. Da Silva Anselmo Goncalo        GER Frankfurt                                   4:13:59 4:22:42 1047.-M35-39
6559. Ostrzinski Jörg                 GER Team Caperie / Köln Caps                    4:14:00 4:18:55  910.-M50-54
6560. Klehn Helmut                    GER Mainz                                       4:14:01 4:14:13 1161.-M45-49
6561. Gläser Marc                     GER Bad Homburg                                 4:14:01 4:16:57 1162.-M45-49
6562. Reinmann Jürgen                 GER Gummibeine Petterweil                       4:14:02 4:19:17  911.-M50-54
6563. Vidovic Goran                   CRO Bad Soden                                   4:14:02 4:17:11 1048.-M35-39
6564. Bartetzky Peter                 GER Hamburg                                     4:14:04 4:18:24  409.-M55-59
6565. Münch Michael                   GER Trier                                       4:14:06 4:21:24  410.-M55-59
6566. Da Conceiç?o Toni               GER Pacemaker                                   4:14:06 4:21:24 1107.-M40-44
6567. Peelman Lieven                  BEL Weert-Bornem                                4:14:07 4:14:49 1163.-M45-49
6568. Jerlitschka Alexander           GER Donaueschingen                              4:14:07 4:15:23  929.-M30-34
6569. Bruggeman Jean-Philippe         BEL Bornem Weert                                4:14:08 4:14:50  912.-M50-54
6570. Scherzinger Thomas              GER Sv Rot-Weiss Glottertal                     4:14:08 4:15:24  411.-M55-59
6571. Vatter Udo                      GER Sam S Running team selzen                   4:14:08 4:20:06  913.-M50-54
6572. Würz Stefan                     GER SC Oberlahn                                 4:14:08 4:20:51 1164.-M45-49
6573. Mascher Reinhard                GER GutsMuths-Rennsteiglaufverein               4:14:09 4:15:43  914.-M50-54
6574. Skrotzki Tim                    GER Frankfurt Am Main                           4:14:09 4:17:19  930.-M30-34
6575. Stet Valerius                   GER Mainz                                       4:14:11 4:17:33 1108.-M40-44
6576. Palone Sandro                   GER Muskelwerkstatt Trier                       4:14:11 4:16:12  915.-M50-54
6577. Ueno Philip                     JPN Poderoso Timao                              4:14:13 4:20:40 1049.-M35-39
6578. Pflästerer Frank                GER Tsv Birkenau                                4:14:16 4:14:52 1165.-M45-49
6579. Schnehage Peter                 GER Frankfurt                                   4:14:17 4:15:18  916.-M50-54
6580. Duton Daniel                    LUX ION Group                                   4:14:17 4:39:43  931.-M30-34
6581. Klaus Hans-Peter                GER Satteldorf-Neidenfels                       4:14:17 4:16:47  917.-M50-54
6582. Biehler Christophe              FRA Illzach                                     4:14:18 4:14:48 1166.-M45-49
6583. Steimer Jürgen                  GER LSG Schmelz-Hüttersdorf                     4:14:18 4:16:23  918.-M50-54
6584. Schmidt Willi                   GER TV Kalbach                                  4:14:20 4:15:21  919.-M50-54
6585. Mattart Denis                   BEL BTC                                         4:14:21 4:18:59  678.-M23-29
6586. Brinkmeier Berthold             GER Marienmünster                               4:14:22 4:16:40  160.-M60-64
6587. Dröge Stefan                    GER DZ BANK runners                             4:14:23 4:20:06  920.-M50-54
6588. Niedballa Thorsten              GER Team beVegt.de                              4:14:23 4:18:16  921.-M50-54
6589. Zimmer Mike                     GER Hügel-Helden                                4:14:23 4:15:31 1109.-M40-44
6590. Fretz Christian                 GER Viersen                                     4:14:24 4:15:32 1050.-M35-39
6591. Stewart James                   GBR Eintracht Frankfurt Triathlon               4:14:24 4:16:07  161.-M60-64
6592. Eisenacher Dennis               GER Frankfurt am Main                           4:14:25 4:19:58  932.-M30-34
6593. Kiefner Andreas                 GER Bad Friedrichshall                          4:14:27 4:19:46 1051.-M35-39
6594. Hietanen Teemu                  FIN Porvoo                                      4:14:28 4:21:34 1052.-M35-39
6595. Woodward David                  ENG Chandlers Ford                              4:14:29 4:21:02 1053.-M35-39
6596. Aschenbrenner Hubert            GER LT TB Beinstein                             4:14:29 4:15:46   16.-M70-74
6597. Gottschalk Dietmar              GER RSV Idstein                                 4:14:30 4:21:49 1167.-M45-49
6598. Bastian F                       GER Stromberg                                   4:14:31 4:20:37  922.-M50-54
6599. Juchtmans Pierre                BEL Etc Chievre                                 4:14:33 4:21:05  412.-M55-59
6600. Johnson Ben                     GBR Southport                                   4:14:34 4:21:00  923.-M50-54
6601. Gyene Laszlo                    NOR Hamar                                       4:14:34 4:17:36  924.-M50-54
6602. Bergedieck Jürgen               GER early birds                                 4:14:35 4:22:02  413.-M55-59
6603. Dubisz Daniel                   GER Marburg                                     4:14:35 4:20:41  414.-M55-59
6604. Manlik Alexander                GER TV 1862 Dillingen                           4:14:36 4:17:09   79.-M20-22
6605. Schöneis Raoul                  GER Tv Lemgo                                    4:14:37 4:16:04  933.-M30-34
6606. Geyer Stefan                    GER Bruchköbel                                  4:14:38 4:21:13 1110.-M40-44
6607. Mallardi Nicolas                LUX Cercle athlétique de Belvaux (CAB)          4:14:40 4:16:58 1054.-M35-39
6608. Fischer Torsten                 GER Fishguin                                    4:14:43 4:23:25 1111.-M40-44
6609. Hebestreit Markus               GER Elztal                                      4:14:44 4:20:35 1168.-M45-49
6610. Vanneste Laurent                FRA US Marquette                                4:14:44 4:17:53 1169.-M45-49
6611. Schumann Frank                  GER Continental Grip Team                       4:14:45 4:19:32  925.-M50-54
6612. Frossard Olivier                GER Osselle                                     4:14:45 4:18:21 1170.-M45-49
6613. Obst Holger                     GER Berlin                                      4:14:46 4:18:27 1112.-M40-44
6614. Grabenau Alwin                  GER Hochheim                                    4:14:47 4:17:53  926.-M50-54
6615. Roeser Jens                     GER Kleinblittersdorf                           4:14:48 4:19:16  679.-M23-29
6616. Bender Marcel                   GER Eintracht Frankfurt Triathlon               4:14:49 4:18:59 1171.-M45-49
6617. Sitzen Harald                   GER Salm                                        4:14:50 4:19:12  927.-M50-54
6618. Stange Wolfgang                 GER TSV Kirchdorf                               4:14:50 4:15:48  927.-M50-54
6619. Bendszus Robert                 GER Hannover                                    4:14:51 4:20:06  934.-M30-34
6620. Ardila Mauricio                 COL Bogota                                      4:14:51 4:20:51  929.-M50-54
6621. Wolf Marko                      GER ASICS Team                                  4:14:51 4:19:11 1113.-M40-44
6622. Hippler Jürgen                  GER