83. MMM - Košice, 1. 10. 2006

Vlaková súprava vezúca dej a osoby MMM story nedorazila do stanice Nástenkovo včas. „Došlo uhlí, došla pára," povedal by pán Karel Plíhal

Zúfalý výpravca eN musí dopravovať vagóny MMM story per partes. Prvú doterigal do KOMPAS-ového depa lokomotívu a s ňou zopár úvah o minulosti, prítomnosti a budúcnosti MMM.

Nezmestí sa na náš širokouhlý formát nástenkových obrázkov Košický dóm v celej svojej mohutnosti. Len povestnú špičku ľadovca je vidieť. 

Dobrou správou do budúcnosti je, že 83. MMM na je obrázku vdieť. Nebývalo tomu tak posledné roky. Oproti minulému roku postúpil hore. 

Aby dosiahol úroveň pravej veže, musí spod štartovej brány pred Hotelom Slovan vybehnúť viac ako 1000 maratóncov. 

Aby dosiahol úroveň veže strednej, musí ich vybehnúť viac, ako v roku 1985, kedy zo štadióna Lokomotívy do Sene a späť utekalo 1440 maratónu chtivých bežcov.

Ale úroveň najvyššej veže Betkynho domu dosiahne transparent MMM iba vtedy, keď bude nutné organizovať polmaratón v inom termíne, ako v prvú nedeľu októbra, lebo priestor pred Slovanom je konečný a nepojme mierečných aj podmierečných. 

Nevieme, či sa tak niekedy stane, ale vieme, že by sme to najstaršiemu maratónu v Európe a druhému najstaršiemu na svete dopriali.

O úrovni organizácie MMM sa zmieňovať nebudeme, lebo omyly a ani nedotiahnutosti sme neodhalili. Len veľká pochvala od nás smerom k MMM letí. 

Rok 2006 naznačil zastavenie poklesu štartujúcich a pohol sa smerom k dielčiemu cieľu, 1000 štartujúcich maratóncov.

Odštartovalo: 591 mužov, 55 žien, spolu 646

Dobehlo: 544 mužov, 49 žien, spolu 593

Vzdalo: 47 mužov, 6 žien, spolu 53 

Ak má MMM utekať viac bežcov, nedokážu mu tŕň z päty vytrhnúť naši domáci maratónci. Je nás na to málo. Rozhodovať budú inostranci. Na 83. MMM si ich našlo cestu 328. z 28. krajín. Rebríček krajín znie takto:

 1. SVK - 318,   2. CZE - 77,   3. HUN - 70,   4. POL - 69,
 5. FIN -  27,   6. GBR - 19,   7. ESP -  8,   8. KEN -  8,
 9. AUT -   5,  10. EST -  5,  11. GER -  5,  12. ITA -  4,
13. BEL -   3,  14. LAT -  3,  15. UKR -  3,  16. USA -  3,
17. FRA -   3,  18. BLR -  2,  19. RUS -  2,  20. SUI -  2,
21. SWE -   2,  22. AUS -  1,  23. CAN -  1,  24. DEN -  1,
25. IRL -   1,  26. JPN -  1,  27. MDA -  1,  28. NED -  1,
29. RSA -   1.

Nad slnko jasné. Kľúčová je Višegrádska štvorka.

Tento rok pomohol neskoro oznámený posun maratónu v Budapešti. Tí ktorí ladili na Pešť, zvolili ako náhradnú variantu MMM. Vďaka tomu prišlo z juhu 70 borcov. Bez posunu termínu Plus maratónu by podľa nás toho roku v KE štartovalo menej HUN pretekárov, ako minulý rok, kedy ich bolo 69.

2005 - 45, 2006 - 69. To je porovnanie počtu štartujúcich Poliakov. Percentuálne významný nárast. Aj keď desiatky nedokážu doplniť chýbajúce stovky, zdravíme severných susedov. Sme vďační aj za sedem desiatok a veríme, že o rok ich bude viac.

Českí pretekári bývali veľmi početnou skupinou v Košiciach. V roku 2005 ich štartovalo 65, v tomto roku 77. Tí, s ktorými sme hovorili, boli v Košiciach spokojní. Šírte priatelia dobrý MMM chýr smerom na západ. Košice Vás dokážu absorbovať podstatne viac.

Vozeň pre čiernych pasažierov nemá žiadna vlaková súprava. MMM vlak ho má radený ihneď za lokomotívou. Nebudeme opisovať to, čo priviezol oranžový expres do stanice včas

Chceme len pochváliť víťaza a vysloviť presvedčenie, že Keňan Edwin Kipchom ( 2:12:54 ) by s pomocou zajačika, aspoň po 30 km, traťový rekord určite prekonal. Chýbajúce sekndy mu bezpochyby ukradlo 22 km sólo. Bič najlepšie plieska na konci, ale Edwin už nemal dostatok síl na záverečné plesknutie. V druhom kole, pomalšom o 2:09 prvého, mu cestu k prémii za traťový rekord zarúbalo 19 sekúnd. Vraj o rok. Nechajme sa prekvapiť, lebo veľmi krátky polčas rozpadu majú Kenskí bežci.  

Vozeň pre čiernych pasažierov nepozná rasovú segregáciu. Preto sa s čiernymi priviezol do Nástenkova aj najbelší pasažier, akého si dokážete predstaviť. Nečudo, Vladimira Tiamčyka ( 2:14:45 ) vyslalo do Košíc Bielorusko. 

O poradí v prvej desiatke rozhodovalo miera spomalenia v druhom kole. Až Biri Ferenc ( 2:25:10 ), Maďarský borec, vraj bežiaci so Slovenským znakom na tričku, bol výnimkou. Z TOP 10 je práve on Majstrom rovného tempa. V druhom kole zaostal iba 50 sekúnd. 
S tým znakom sa nám to príliš nezdá. Kto vie, či Jano Mochnacký videl to, čo si myslel, že videl? Kto vie, či SVK znak na hrudi Ferenca nebol Svätoštefanský kríž? 

Či sa to niekomu ľúbi, alebo nie, tri kopce v našom znaku sú Tatra, Mátra, Fatra. Historická spojitosť s Maďarskom sa dá zamaskovať jedine novým štátnym znakom. 
Ale, predstavte si, čo by vzniklo vygumovaním Mátry. Dva kopce. Do údolia medzi nimi by bol zastrčený kríž. Nie dvoj, ale jednoramenný. Druhé rameno by na betón isté vplyvné, ale nemenované kruhy vymazali spolu s Mátrou. Nebolo by to na vzhľad príliš pekné, ale hlbokú myšlienku v tom eN nachádza. 

Napriek tomu, že víťazka << Natalia Kulešová ( 2:36:47 ) mala vodiča od štartu až do cieľa, za rekordom nezaostala sekundy, ale minúty. Na prekonanie rekordu Aleny Peterkovej ( 2:31:28 ) by potrebovala okrem vodiča aj nosiča. Nie vody, ale tela. 

Tretia bola Vladislavova stará známa, minuloročná víťazka z Poľska, Edyta Lewandowská ( 2:44:08 ), ktorá zalomila druhé kolo o 9 minút pomalšie. 

To nesvedčí o jej zmysle pre rovné tempo, ale ani o prílišnej konkurencii v dámskom oddelení. Asi čakala na Vladislava, aby mu vrátila pomoc z roku 2005. Ale on utekal toho roku tak pomaly, že sa na neho Edyta vykašľala. 

Ani jedna dievčina nedokázala v druhom kole zrýchliť. Titul Majsterka zrýchleného tempa preto udeliť nemôžeme. 

Majsterka rovného tempa prišla z Maďarska a je ňou Dévényi Andrea ( 3:57 - 29. / 14. F18 ). Jej rozdiel bol len 29 sekúnd v neprospech druhého kola. Gratulujeme.

Netvrdíme, že vozeň ktorý priviezol do Nástenkova účastníkov M SR 06 v maratóne je Pullman. Jednotné číslo je na mieste. Vagón pre dámy sa vrátil prázdny. Niekto na vagóne zle zavrel dvere, alebo sa neprihlásil potrebný počet atlétok registrovaných v SAZ. B je správne, M SR 2006 v maratóne žien sa nekonali. Málo dievčat o ne prejavilo záujem. 

Vo vozni pre pánov sa v priestorovom komforte priviezlo 19 chlapcov veľmi rozdielnej výkonnosti od 2:26 po 4:24, ale so známkou SAZ na krku. 19 známok vysoko prekračuje počet potrebný na uskutočnenie domáceho šampionátu.  

Poradie v M SR iné, ako 1. Marcel Matanin, 2. Imrich Pástor a 3. Vladislav Lipovský, by sme považovali pred 83. MMM za prekvapenie. 

Napriek tomu, že favorit číslo 1 v druhom kole spomalil a výrazne zaostal za svojim absolútnym a aj tohoročným maximom, titul domáceho šampióna obhájil. 9 minútové spomalenie v druhom kole odhaľuje prehnaný cieľ vzhľadom k momentálnej forme. Marcel Matanin ( 2:26 - 13. / 13. M18 ) po prvom kole, ktoré utekal s Mirom Vankom  za 1:08:51, zostal v diere. Iba o päť rokov mladší Maciej Miereczko ( 2:44 - 29. / 22. M18 ) z Poľska bol pár sekúnd pred ním. Pred nimi obrovská, trojminútová medzera, za nimi rozumnejšie rozbehnutí prenasledovatelia, plní odhodlania zhltnúť ich. 

Macieja v druhom kole prekotilo neporovnateľne tragickejšie, ako nášho Marcela. Za spomalenie o 26:33 a pád o 19 miest v celkovom poradí od nás DIPLOM dostať nemôže. Nie sme škodoradostní a padáky udeľovať nechceme. 

Marcel si určite svoj výkon nad posteľ do rámika vešať nebude, napriek tomu, že klesol iba o tri miesta. Presne o tie tri, ktoré ho delili od vytúženej, peniažkami honorovanej desiatky. MMM mešec sa mu toho roku nezatriasol. Zachránil ho mešec SAZ. Za titul Majster SR 2006 v maratóne mu na drevo vysypal 5000 strieborných. 
Diplom od SZM má Marcel istý. Nie za MMM, ale za AA SR 06. Poznáte Slováka, ktorý by v roku 2006 vedel maratón utekať rýchlejšie, ako utekal na jar Marcel. 2:19:33 je príliš kyslé hrozno na dosahovanie. Len on sám môže siahnuť vyššie. Diplom za 1. miesto v AA SR 06 rebríku ešte nerobíme. Možno MM, tak ako v predošlých rokoch, vyrazí do USA. Ak si vyhľadá rýchlejší maratón, ako pri Bielej skale v Dallase, tak možno že...

Konkurencia v roku 2006 bola silnejšia, ako v roku 1990. eN sa vtedy do prvej desiatky prepracoval a stačil mu na to čas 2:29. 1000 Kčs, ktoré boli vypísané za 10. miesto na neho počkalo v pokladni MMM celý rok. Vyzdvihol si ich až v roku 1991. Tepláková súprava, ktorá bola ako prídavok k cene sa niekde stratila. Ale to bola iba vec, ktorá by aj tak už bola zodratá. Spomienka, vďaka ktorej si teraz môže ohrievať vlastnú polievočku, je relatívne večná. Snáď ju Alois Alzheimer, ten zlý Nemec, ktorý schováva veci a niekedy aj spomienky, ešte nejaký rôčik nechá na pokoji. eN si na MMM 1990 spomína veľmi rád. 

"A škoda preškóda, že ju vzala vóda" ... Nemáme fotografiu prvého vicemajstra SR v maratóne 2006. Bola to pravda iba do 15. 10. 2006. Už máme, ale kúsok rozmarínu sme si na pamiatku nechali. 
Imrich Pástor ( 2:28 - 14. / 14. M18 ), oddielový kolega MM v Obal Servis Košice, by si ju na nástenke zaslúžil. Z pretekárov pred ním mal menší rozdiel medzi prvým a druhým kolom iba víťaz. V určení tempa prvého kola bol Imro rozvážny. + 4:05 je síce podľa nás ešte máličko väčší rozdiel, aký by sa nám páčil, ale napriek tomu posunul svoje maximum o tri a pol minúty bližšie k svetovému rekordu. Dodal nám na rebrík výkon hlbšie pod 2:30, ako Vladislav Lipovský. Patrí mu zaň v AA SR 06 druhé miesto v redukovanom a tretie v absolútnom poradí.  "Teď tu roste rozmarín." 

Tretie miesto v M SR Mariánovi Makarovi ( 2:43 - 23. / 19. M18 ) doprajeme. Veď utekal vo farbách klubu, za ktorý štartujú aj Arbet brothers, dobrí eN kamaráti. Relatívne nízko visela maratónska bronzová placka za M SR 2006. Marián to využil a vo svojom prvom tohoročnom maratóne sa po ňu načiahol a zvesil ju. Tretie miesto bolo základným kameňom 3. miesta JM Demolex Bardejov v M SR družstiev. Či bol s bronzom head coach, < Janči Mochnacký spokojný, to nevieme.

Vieme len, že tretím Slovákom v cieli 83. ročníka MMM bol domáci borec z Košíc, Róbert Tatrai ( 3:38 - 21. / 4. M40 ). Bežal dobrý beh. Dostal sa pod 2:40 a patrí mu za MMM výkon 8. miesto v redukovanom a 12. v absolútnom poradí v rebríčku Slovákov v 2006. Robo svoju dušu SAZ neupísal, nemohol byť preto tretí v M SR 2006. Po pretekoch sme sa s Robom stretli na plavárni a nezdalo sa, že by mu to trhalo žily. eN kedysi zažil rovnakú situáciu a prežil to bez následkov. 
V spojitosti s Robom sme objavili kameň mudrcov. Keby alchymista Jano Mochnacký vybavil Robovi na MMM hosťovanie v jeho klube, dokázal by družstevný bronz premeniť na striebro. 

Alchymisti v Slávii UK Bratislava naše rady nepotrebujú. Dokázali kameň mudrcov objaviť sami. Ingredienciu Peter Dečo ( 2:45 - 30. / 23. M18 ) zmiešali s kľúčovým katalyzátorom, Liptovskou bryndzou. Na nej je totiž odchovaný Rado Paulíny ( 2:43 - 20. / 25. M18 ), ktorý bol na MMM členom družstva UK. 

Liptovská bryndza, to je sila! Pomohla Slávistom k striebro v súťaži družstiev a nechýbalo veľa, aj k bronzu v súťaži jednotlivcov.
Rado sa v maratónskom peletóne oťukáva. Marián Makara dobehol pred ním s náskokom iba 10 sekúnd. Rado netušil, že bronz z M SR má pred nosom. Keby to tušil, bol by ho asi z krku Mariána zvesil. Vedie nás k tomu poznatok, že z futbalu, z ktorého k maratónu preskočil si pamätá, ako sa šprintuje za loptou a aj to, že si rozložil sily lepšie, ako Marián. 

Robo nám po MMM mailoval že:

„Mariána Makaru som pred MMM nepoznal. Netušil som, že si beží po tretie miesto v M SR len kúsoček predo mnou. Netvrdím, že by som ho porazil. Mrzí ma len to, že som sa o to nepokúsil. 

Od 37 km som bežal spolu s Paľom Obrazom a pomáhal mu držať jeho 1. miesto v M50. Ako stojím v M SR ma v tú chvíľu nenapadlo zisťovať. A keby aj napadlo, nemal by som to od koho zistiť. 

Škoda, že sa nevyhlasovala aj súťaž družstiev. Keď mi o kúsok uniklo vyhlasovanie jednotlivcov, vychutnal by som si vyhlasovanie aspoň v družstvách."  

Usmieval sa eN, keď si prečítal vety, ako sa Rado ospravedlňoval Paľovi Obrazovi, že ho tesne pred cieľom predbehol. 

Radoslavius, "Bašove pravidlo" o zákaze predbiehania za 42 km platí iba pre valachov, staré kone, ktoré už majú zníženú schopnosť súťaživosti. Mladé žrebce musia bojovať až do posledného centimetra. Nič zlé si neurobil. Nepekné by to bolo iba vtedy, ak by si sa za Paľom stále viezol a potom ho predbehol. Ale tak tomu snáď nebolo.

A keď už Rada poučujeme, musíme niečo podotknúť k jeho vetám o nezáujme LM o jeho osobu. Zabehol si si osobák, to je chvályhodné, teší to Teba, teší to nás. 

Ale LM je zvyknutý hladkať vodákov za zlato z OH a MS. Maratón za 2:43 je výkon trošku zaostávajúci, "neníliž pravda". Veľmi veľa minút ešte musíš z neho ubrať, aby si mal právo mračiť sa na svoje mesto za nezáujem o Tvoje behanie.

Nemôžeme skončiť Radostĺpec mentorovaním. Skončíme radšej tým, že Radoslav MMM pochválil. Páčila sa mu organizácia, páčila sa mu atmosféra, páčila sa mu trať, páčili sa mu diváci, páčil sa mu MMM ako celok. Má rovnaký vkus ako my a to sa zase páči nám.