32. MKM - Trnava, 14. 10. 2006

Absolútne ženy, zľava: 2. Evka Seidlová, 1. Andrea Bérešová, 3. Iveta Kamenská

Nemuseli sa dievčatá na Čierneho Petra hrať počas 32. MKM. Tri kôpky peňazí, tri záujemkyne. Ponuka rovná dopytu. Stačilo trafiť do cieľa. Nemusí byť človek znalcom, aby dokázal uložiť dievčatá na stupeň víťazov už pred štartom.

Na Andreu Bérešovú ( 3:19 - 1. FFF / 1. F18 ) by máloktorý bookmaker ocenil kurzom vyšším ako 1. Úlohu favoritky s prehľadom splnila. Po klusavom Miláne, kde 3:48 školila prvomaratónca, ako utekať  maratón, mohla v Trnave bežať podľa svojej partitúry.
Boli časy, keď po jej boku behával od štartu po cieľ
Milan Vago
Boli časy boli, ale sa minuli, povedala si Andrea po pár úvodných taktoch v Milanovom orchestri. Na 10 km mala pred dirigentom náskok 1:46, na 20 km ho zvýšila na 3:23, aby na 35 km docupkala opäť 1:48 skôr. Milan dirigujúci stupňované tempo, so strhujúcim epilógom, bol už na 40 km skôr o 10 sekúnd. Cieľom prebehol o 1:07 skôr, ako Andrea.
Anrea však nesúperila s dirigentom. Jej súperky boli ďaleko za ňou.

Evka Seidlová ( 3:44 - 2. / 1. F35 ) nemusela v Trnave bojovať o prezidentskú vlajku. Prezident sa nedostavil. Nasadol do tankoch a tiahol na Budapešť. Vo svojom 130-tom maratóne, ktorý bol 143-ťou akciou SZM jej šlo o Titul Majstera Tlmáč.

Iveta Kamenská ( 3:53 - 3. / 2. F35 ) vyrukovala taktickou fintou. Schovala si svoje háro pod šatku. Nevieme, či tým domýlila svoju Tlmačiansku súperku Evku. eN bol domýlený dokonale. Bez hrivy Ivetu nepoznal. Približne na 4 km sa ho bezstarostne opýtala, koľko už prebehli. eN jej to povedal a opatrne naznačil, že bežia tempo na 3:30. Nechápal, prečo ešte nejaká neznáma dievčina pobehuje okolo neho.
Iveta to pochopila ako upozornenie, že sa beží pomaly a predbehla ho. Tým domýlila eN tak, že sa musel opýtať, kto je to.
Za bezstarostnosť v úvode maratónu sa zvykne v jeho závere platiť daň. Iveta viedla pred Evkou na 20 km o 6 minút! V cieli bola neskôr o minút deväť. Bude si musieť ešte pár lekcií z taktiky počas behu u Evky v prezidentskom paláci predplatiť.
Evka bola jednou z pätice pretekárov, ktorí dokázali po 20 km zrýchliť. V súťaži Majster zrýchleného tempa jej patrí tretie miesto. Od 20 km do cieľa utekala o sedem a pol sekundy na km rýchlejšie, ako po 20 km. Po veľmi rýchlych maratónoch v Ostrave a Košiciach si trochu oddýchla, aby na Liptove a na Perle opäť stúpala na chvost eN kryse.

Absolútni muži, zľava: 1. Mišo Kavacký, 1. Ján Moravec, 3. Jakub Beňo

Majstrom zrýchleného tempa sa stal Michal Kavacký ( 2:37 - 2. / 2. M18 ), ktorý svojim výkonom potvrdil tušenie eN, že čas pod 2:30 je v ňom uväznený. Podľa stupňovaného tempa a raketového záveru dedukujeme, že Michal po minuloročnom nezdare na Florenciu nerezignoval.
Pohrabte sa v archíve správ a nájdite deň 30.11.2005. Tam hecujeme Michala, aby o rok opäť šiel pozrieť Davida, sochu spod dláta majstra Michaelangela. Tak ako je podľa pána Buonarottiho v každom kameni socha, tak je v Mišovi čas pod pol treťa hodiny. Kedysi dávno to už dokázal. Po Trnavskom, bravúrne stupňovanom tempe, prepracovaní sa z 13-teho na druhé miesto a speede od 40 km za 7:49 sme o čase okolo 2:27 už presvedčení.
Vidíme pred ním pár rokov najlepšieho maratónskeho veku a nevidíme žiaden dôvod, aby to nedokázal opäť. Len nesmie pri voľbe úvodného tempa zvoliť opačný extrém, ako volil v Trnave.
Z pomalého začiatku sa dá zabehnúť slušný čas, vynikajúci nie. Ale v záver pomalšie rozbehnutého maratónu býva pasia.
Z rýchleho začiatku sa tiež dá slušný výkon zabehnúť. Väčšinou však rýchly začiatok prinesie sklamanie a navyše, záver veľmi bolí.
Rovnováha medzi môžem a chcem býva základom úspechu nie len v maratóne.

Dokonca sa nazdávame, že Michal by pri trochu rýchlejšej úvodnej desiatke porazil aj víťaza 32. MKM Jana Moravca ( 2:34 - 1. / 1. M18 ). Ale to sú len špekulácie. Jano sa musel vysporiadať s dvojicou súperov, ktorí prijali jeho nasadené tempo. Preto v závere, keď už o svojom prvom mieste nepochyboval, mohol zvoľniť. Od 20 km klesol priemerný čas na km o 8,7 sekundy. Malý Jano zo Skalice utekal veľký beh. Nevieme, aký má osobák, ale v roku 2005, ani v 2006 rýchlejšie ako v Trnave neutekal.
eN videl víťaza pri návrate k občerstvovačke na Všivavci ( 27,5 km ). Svojim typickým behom s mierným náklonom trupu dopredu a krokom, pripomínajúcim mu beh pštrosa, mal už približne 100 m náskok pred

Vladislavom Lipovským ( 2:39 - 4. / 4. M18 ). Nevie sa Vladislav dostať z útlmu, ktorý nastal po nie príliš šťastnom rozhodnutí, utekať týždeň po výborne zabehnutej Čadci aj v Rytre. Či rozbehne maratón rýchlo, alebo pomalšie, kúsok za polovicou telo odmieta spolupracovať a boj o čas a umiestnenie sa mení na boj o dobehnutie a prežitie.
Podľa nás sa VL rozhodol správne, keď po Trnave plánuje niekoľko týždňov nebehať, oddýchnuť si, očistiť hlavu od bežeckých sklamaní, ktorých zažil toho roku neúrekom a určiť si nové ciele.

Jakub Beňo ( 2:38 - 3. / 3. M18 ), meno, ktoré eN pred MKM nepoznal. Nepoznajú ho ani naše AA rebríky. Ak mal Jakub v Trnave maratónsku premiéru, tak to bol úvod ako hrom. Na 14-tom mieste AA SR rebríka sa akademický Majster SR 06 ocitol.
Na žiadosť eN, ktorého na maratónoch zaujíma jediný medzičas, a to je od 40 km do cieľa, sme zoradili pretekárov podľa časov, dosiahnutých na tejto maratónskej čerešničke. Jakub časom 8:46 obsadil tretie miesto.
V súvislosti s AM-SR sme si všimli, že kategória vysokoškolákov bola vnímaná pri vyhlasovaní ako ostatné vekové kategórie. Pravidlu o preberaní jedinej z dvoch cien získaných jedným pretekárom (absolútne poradie a veková kat. ) rozumieme. Skoro by sa dalo povedať, že s ním aj súhlasíme. Ale nerozumieme, keď vysokoškolák, ktorý vyhrá cenu ako akademik, už nemôže dostať cenu ako maratónec za MKM.
My MKM a AM-SR chápeme ako dve nezávislé podujatia, organizované súčasne na jednom mieste, jedným organizátorom. Máme my problémy, čó? :-)

Prvých päť borcov v cieli boli kone zo stajne M18. Spomenieme aj toho piateho. Rado Paulíny ( 2:43 - 3. / 3. M18 )

M40 3. Peter Portášik,  1. Pavol Faško,  3. Miro Šorek

V M40-ke bolo pred štartom jednoduchšie tipovať víťaza. Málokto by sa vo svojom tipe pomýlil, lebo málokto by na svoj tipovací lístok napísal iné meno ako Pavol Faško ( 2:44 - 6. / 1. M40 ).