4. KAMUS Maraton - Toruň, 21. 10. 2006

Background pod písmenkami BEACH MARATHONu je autentický. Aj po takomto podklady, sa utekalo. Ale boli to skôr výnimky, ako pravidlo.

Ak by ste niekedy vyrazili na tento Lesný beech maratón, neplánujte príjazd do Torune za tmy. Noc má svoju moc. Nájsť budovu pri lesnej škôlke je zložité za svetla. V tme ste stratení. Ani vyliezť na strom a hľadať svetielko nepomôže. Žiadne tam nie je.

Okruh maratónu, ktorý meral presne 1/6 potrebnej vzdialenosti bol vytýčený v lese. Poľské lesy to je piesok a borovice, alebo brezy. 

Značenie trate nebolo predimenzované, skôr naopak. Ale pamäníci, ktorý tu bežali predošlé ročníky ho označili za vynikajúce. Po dvoch, troch okruhoch, kedy bolo vidieť pretekárov vpredu, aj vzadu, sa už asi dokázal zorientovať každý. 

Na trať maratónu, polmaratónu a kratšieho behu pre deti sa vy vyše 200 bežcov. Štart sa musel oproti plánu posunúť, lebo prezentácia šla pomaly a rad pred kanceláriou bol stále dlhý. 

Na dotazy niektorých pretekárov, kedy bude štart, chlapík, ktorý bol duša celého maratónu bez mihnutia oka odpovedal: „Hneď ako zmizne tento rad." 
Mal pravdu. Pár minút po odprezentovaní posledného pretekára sa urobila v bráne skupinová fotografia, ďalší pohodový chlapík začal počítať od desať a ... tri, dve, jedna ŠTART!

Nultý štart 4. KAMUS Maratonu. ( Bežali, nebežali. ) Zľava: 
Jarka Mathonová,
Otto Seitl, Irena Lasta, riaditeľ pretekov Kazimierz Musiałowski, Barbara Gil, Gregorz Grabowski

Ešte pred hlavným štartom sa uskutočnil štart nultý. Ten si eN nemohol nechať újsť. Na štart, s odhodlaním absolvovať celú mierečnú trať, sa postavil vedľa dvoch dám aj  Otto Seitl. 

Ako sa Otíkovi darilo prezradíme až po predstaveni najlepších. 

Ženy vyšnořené mochomôrky
Zľava: 3.
Stołowska Aurelia (?), 2. Mizera Agnieszka, 1. Stawkowaska Dorota

Najrýchlejšia nám na obrázku zabrala miesta najmenej. Vitálna Dorotka Stawkowaska ( 3:42 - 1. /. 1. F20 ) bola o štyri minúty rýchlejšia, ako

Agnieszka Mizera ( 3:46 - 2. / 1. F30 ). Za prvé dve dievčatá dáme do ohä ruku, že sú aj na obrázku. 

Za tretiu už nie. Či Aurelia Stołowska ( 3:48 - 3. / 1. F40 ), ktorá bola celkovo tretia, je dáma na obrázku prvá zľava iba tušíme. 

Nech Vás nemýlia štyri hlavy na trojmiestnom mužskom orloji slávy.

Po víťazstvo si pricestoval Petras Pranckunas ( 2:44 - 1. / 1. M30 ) z Litvy. Pokazil radosť ČS SR výprave. Dlho si mysleli, že zú medzi zahraničnými na prvých troch miestach. 

Druhý Piotr Kuryło ( 2:45 - 2. / 2. M30 ), domáci si neohrozene premeriava Petrasa a už má určite v hlave plán, kde 71 sekúnd, ktoré mu na neho chýbali o rok získa. 

Paweł Kuryło ( 3:32 - 36. / 10. M30 ) nebol tretí, ale "krev je víc než voda". Brat musí stáť pri bratovi povedal si eN a vymyslel súťaž v maratóne bratov. Kuryłovic kluci, ktorých podoba ihneď prezradí, že patria k sebe, ju vyhrali. Preto je na orloji aj Paweł. 

Dúfame, že sa Tadeusz Jasek ( 2:51 - 3. / 1. M.51 ) na nás nebude hnevať. Päťdesiatnik na treťom mieste v absolútnom poradí, to je nie jav každodenný. Tadeusz sa musel ponáhľať. Za chrbtom mu striehol ďalší 50-nik, ktorý bol celkovo štvrtý.   

Povestné do roka a do dňa splnil Otto Seilt ( 5:41 - 102. / 23. M50) v Toruni na 100%. Poslednú akciu pred operáciou kolena získal práve v lese pri Toruni, na piesočnatej trati 3. KAMUS maratónu. 

Nedá sa povedať, že by nastupoval na štart s istotou, že maratón sa mu podarí dokončiť. Uvedomoval si, že veľmi málo behá. Počas ročného nebehania stratil návyk na pocit príjemnej únavy po behu. 

Bol však  odhodlaný aj zuby zaťať, aby prerušenú niť maratónskych behov nadviazal.

Jeho cieľ, primeraný dlhej pauze a nízkemu objemu v krátkej príprave po operácii, znel pod šesť hodín. Počítal s prvým kolom okolo 45 minút. Splnil. Počítal so spomalením v druhom a treťom kole. Splnil. Počítal s jedným odkráčaným kolom. Splnil. Počítal s ťažkosťami v štvrtom a piatom kole. Aj to sa mu splnilo. Počítal, že šieste kolo dokáže zabojovať, lebo už bude posledné. Splnil aj to a vraj sa mu bežalo prekvapivo dobre.

Počítal s časom tesne pod šesť hodín. To jediné nesplnil. Bolo to skoro o 20 minút rýchlejšie. 

406 - rok stagnujúce České zberačské maximum posunul Otto v Toruni na 407. 
Už neplánuje veľa štartov na maratónskej trati. Zameria sa na 1/2M a jeho účasť na behoch, hlavne v Poľsku, má za cieľ pritiahnuť na štart Ostravského maratónu viac pretekárov. Veľký potenciál vidí práve v pretekároch z Poľska. 

Otto prehadzuje výhybku z pretekárskej koľaje na koľaj organizátorskú. Skvelý príklad má v chlapíkovi v červenej vetrovke na skupinovom fote nultého štartu. Gregorz Grabowski sa počas niekoľkých hodín, ktoré strávil v priestore štartu, cieľa a na trati nesmial asi 5 sekúnd. Práve vtedy ho eN odfotil. 
Codil medzi pretekármi, fotografoval, rozdával letáky na V. ZIMOWY BIEG TRZECH JEZIOR, ale hlavne neustále sa smial a šíril okolo seba pohodu. 
4. KAMUS maraton bol Majstrovstvom Poľska v maratóne manželských párov. Pekná idea. Spomínaný Beh troch jazier ma rovnako peknú ideu. Ide o Miedzynarodowe Mistrzowstwa Polski Gruubasów. Ak je váš BMI*>29 neváhajte. Poľské Trzemeszno Vás očakáva. Ale pozor na Gregorza. Smeje sa iba keď neuteká. So štartovým číslom na hrudi nepozná kamaráta. Hlavne medzi dobre živenými. 

Súperom Gregorza býval aj Laco Maras ( 3:52 - 63. / 31. M40 ). Už ho spomedzi grubaszów vyškrtli. Od neho máme info, že Gregorz je vzhľadom k svojmu BMI nebývalo rýchly.

Nebývalo rýchly je aj Laco. Na pieskoch si zabehol svoj osobák po návrate k behaniu. Už v správe o Majstrovi zrýchleného tempa sme boli presvedčený, že Laco mohol MMM utekať pod 3:50. Jeho 3:52 v beach maratóne nám dáva za pravdu. 

Začal tak, ako má vo zvyku, opatrnejšie. V štvrtom a piatom kole zrýchlil. V poslednom okruhu, keď začal predbiehať bežcov, ktorí volili opačný postup v dávkovaní tempa ako on, ho to začalo baviť a zošlapol plynový pedál až na podlahu. V cieli mu búriaci sa žalúdok oznamoval, že veľké rezervy nezostali, ale to o chvíľu prešlo. Zostala iba spokojnosť po dobre odbehnutom behu. 

Laco ešte plánuje vyskúšať Porubský 2maratón a potom sa už bude venovať svojmu športu číslo 1. Tým je beh na lyžiach. 

Tak, ako mu nie je prekážkou absolvovať stovky kilometrov v lete za maratónami, nie sú prekážkou ani tisícky kilometrov v zime za behmi na lyžiach. Minuloročný, 90 km dlhý Vassov až beh niekde pri polárnom kruhu je dôkaz dostatočný. Jeho výrazné zrýchlenie v maratóne sa musí odzrkadliť aj v bielej stope. 

KAMUS maraton nie je maratónom pre "cenárov". Obálky, či hodnotné vecné ceny plážový maratón nesľuboval a ani ich nerozdával. Placku, Diplom, keramického bežca dostal každý. Množstvo pohárov s malými vecnými cenami rozdali organizátori najlepším v kategóriách. Napriek tomu sa v lese pri Toruni zišlo 114 maratóncov a 105 1/2maratóncov. 

Z nástenke známych spomenieme Jerzyho Wyku >>> ( 2:55 - 6. / 3. M30 ). Oslavoval svoje malé zberačské jubileum. Bežal 80-ty maratón. Na budúci rok určite padne  pod jeho nohami stovka. Stovka, ktorá bude podľa nám dostupných podkladov zabehnutá v Poľsku za najkratší čas. 

Jerzy utekal skoro o 10 minút rýchlejšie, ako v Poznani, kde ho zachytil fotograf, ktorý vystavil fotky na stránke http://www.maratonypolskie.pl/. Odtiaľ sme si Jerzyho požičali. 

Nie len Otto Seitl vidí, že poľský maratónsky peletón, to je sila. Vidíme to aj my.

Dlho už plánujeme kontaktovať admina spomínaného internetového bežeckého servisu, ktorým je Michałči Walczewski, či nemá v pláne rozšíriť ponuku  tejto výbornej stránky o ranking poľských zberačov. 

Poznáme pár mien výkonných zberačov, ale mnohé nám unikajú. Raz plán spýtať sa aj zrealizujeme. Tak sľubujeme. 

Druhý nám známy Poliak, Dominik Drygalski ( 3:40 - 45. / 22. M40 ), je jedným z tých, ktorý štartujú často aj u nás. O ňom vieme, že sa blíži k stovke, ktorá je na spadnutie. Budeme sa snažiť, aby sme ju neprepásli a Dominika na nástenke medzi stovkármi, aj keď nie je Slovák, pekne privítali. 

V Toruni nebol Dominik, rušňovodič z Bydgoszcze, až takým urputným súperom, akým bol v Benešove. Tam ho eN predbehol až pár km pred cieľom.

Miro eN Kriško ( 3:29 - 33. / 16. M40 ) sa ešte neprestal diviť, že pre jedinú maratónsku akciu cestoval tri dni bezmála až na severný pól a späť. Nebyť Ottovho auta a jeho comebacku, pri ktorom chcel byť, ale hlavne In karty Českých dráh, ktorú si musel v Ostrave osobne vyzdvihnúť, Beach maraton by nezažil a svoju 198 akciu by hľadal niekde inde.

Nedoniesol by si z Torune ani bohyňu Niké. Dlho si jeho krysa namýšľala, že je najlepší zahraničný hlodavec. "Pucharowa" Niké, ktorú daroval riaditeľ pretekov celej výprave z Ottovho auta, nemá v ruke oheň. Preto sa v hlave eN rozsvietilo až doma, pri čítaní výsledkov. 

Výprava ČS-SR na 4. KAMUS marathone v Totuni
zľava: Jarka Mathonová, vedúca výpravy, Otto Seitl, Laco Maras, Miro Kriško

Ale takéto detaily nevedia eN krysu zaskočiť. Bezpoľské Majstrovstvá sveta zmenila na Majstrovstvá ČS-SR a opäť sa raduje, že vyhrala. 

Krysa je spokojná a eN tiež. Bežal rýchlejšie, ako v Trnave. Beh. akým je KAMUS maraton ešte nebežal. Dokonca toleroval to, na čo frfle počas iných maratónov.

Nerozhádzalo ho nie veľmi dobré značenie trate, z ktorej zbehol iba raz a aj to vlastnou vinou. Miesto trate sledoval boxera, ktorý urputne bojoval so svojim pánom o "klacík". Súperi ho našťastie upozornili, že prišiel utekať maratón a nie sledovať hrajúcich sa psov.

Psíkov počas výpravy eN nevidel veľa. Poľský kámo, ktorého stretol už počas cesty domov pri diaľnici na odpočívadle má tú česť, aby sa Vám predstavil v celej svojej jazvečíkovskej kráse. Nešikovný fotograf jeho dĺžku, zdroj pýchy všetkých jazvečíkov sveta, schoval. Snáď mu bude odpustené.

Nerozhádzalo ho dokonca ani to, že pre vyše 200 pretekárov bolo k dispozícii iba jediné umývadlo v miestnosti 1,5 x 1,5 metra. Prečo?

Keď účastníkov výpravy ČS-SR po ich príchode vítal Kazimierz Musiałowski, riaditeľ pretekov ktorého meno iba hádame, spomenul jediné umývadlo, ale dodal: „Sprchy nemáme, ale zase máme veľké srdce." Mal pravdu. Veľké srdce cítil eN na každom kroku.

Bolo minimálne také veľké, ako Rogal maratoński, ktorým maratóncov po behu, spolu s polievkou a klobásou nasýtil. A rohlík to bol naozaj veľký. Najväčší zo zatočených, aké kedy eN jedol. 

Roman Przybyszewski ( 3:29 - 32. / 7. M50 ), Toruňský čerstvý 50-nik dobehol 10 sekúnd pred eN. Necelých 42 km utekal s nedohľadným náskokom. 

Skrblík eN už niekoľko týždňov odkladá nákup nových maratóniek, napriek tomu, že zordaté Saucony mu pri pomalšom behu týria koleno. Preto musel v poslednom kole zrýchliť a Romana pred 42. km predbehol. Teda aspoň dúfa že pred 42.. Km označené neboli, ale ani to ho nerozhádzalo. 

Predbehnutím vlial súperovi nové sily. Cca 100 m bežal za chrbtom eN, potom sa zmenil na dragster a vybuchol. 10 sekúndový náskok v cieli získal po necelých 100 m šprintu. Ani na bicykli by ho eN nedohnal. Roman predviedol ešte rýchlejší záver, ako August Jakubik na 5M v Ostrave. eN a jeho krysa mali tú česť motivovať oboch poľských šprintérov k úspešnému záveru. To ich teší.

Už sme vyčerpali prídel písmeniek, nech ostatné dopovie komiks.

Zapísal eN 23. - 24. 10. 2006