|
1. december 2006
Učenie v mladosti je tesaním do kameňa a v starobe písaním do piesku. Táto veta je jeden kameň, z nekončiaceho múra múdrostí Starej Číny. Trestuhodne sme si ju dovolili parafrázovať na: Písanie na nástenku je tesaním do kameňa. Písanie do Knihy je zápis do piesku. Naša nová veta nie je až tak múdra, ako jej staročínsky zdroj, ale viac sa hodí do úvodu prvej decembrovej správy. Písanie na nástenku je pracné, zdĺhavé, pre čitateľov dokonca nie je možné. Nemajú nástenkové dláto. To má iba eN. Drievko, ktorým sa dá písať do KNIHY máme všetci. Ide to ľahko, lebo piesok mu veľký odpor nekladie. Pes, o ktorého tu beží, je zakopaný v trvácnosti napísaného. Čo je na nástenke, je relatívne večné. Je to tesané do kameňa. To, čo napíšeme do nástenkovej Knihy, má oveľa kratší život, ktorý sa dá definovať aj absolútne. Jeho dĺžka je presne 300 príspevkov. 301. zápis v Knihe je katom prvého. Kniha sa správa doslova podľa pravidla: Čas sú peniaze. 300-vkový život majú príspevky iba v neplatenej knihe . Za peniaze sa im dá trvácnosť predĺžiť až na 3000 príspevkov. eN sa správa podľa pravidla: Čas je čas a peniaze sú peniaze. Času má viac, ako peňazí. Život príspevkov predlžovať nemieni.
Existujú aj výnimky. Napríklad príspevky Mariána Michalíka, mapujúce históriu v Slovenských ultrabežeckých disciplínách. Tie sme vytesali do kameňa nástenky ihneď, aby "snad historie nezapomněla". Podobne musíme zvečniť aj dôležitý príspevok "patróna" Michala Holíka:
Reagoval ním na dohady o dĺžke trate Maratónu Perly Karpát. 5000 Sk je predpokladaná suma za premeranie a vystavenie certifikátu. Michal ako prvý otvoril zásobník revolveru s perlovou rukoväťou, vložil doň svoj náboj a vyzval budúcoročné pochybnosti o správnej dĺžke na Ruskú ruletu. Vyvrátil tým dohady, že poukázaním na podozrivo rýchle časy mu ide iba o mútenie vody, alebo závisť. Stanovil 50 % pravdepodobnosť, že náboj preletí hlavou budúcoročných pochybností. „Co neni stopro to mě dycky smoli," povedal Franta Šiška. A nakoľko je "už od pohledu chytry jak liška", eN si vzal jeho slová za svoje. Chce hrať na istotu, zvýšil pravdepodobnosť na 100 %.
Šaňoprezident prispieva do Knihy iba sporadicky. Váži slová. Dobré veci ho však nenechávajú ľahostajným a prispel signovaným prezidentským nábojom.
Či priskočia, alebo nie, Perla sa merať bude. Cez Skype kanál máme prísľub od Laca Marasa, že dá 100 Sk. Ruky bozkávame a berieme aj "menšie" peniaze, ako 100 Sk, lebo pôvodná myšlienka eN znela 50 Sk:
Veľká kopa sa dá zložiť z malého počtu o trochu menších, ale aj z veľkého počtu kôpok "malých". Tie majú väčšiu silu na vystavenie certifikátu, že dobrá vec je naozaj Dobrá.
Nech je táto nástenková Rosetská doska kódom pre ďalšie generácie zberačov, že Dobrým veciam je treba na svet vždy trochu pomôcť. Kvartetu odvážnych hráčov, na čele s Mišom, našim Tulákom po svete, posielame za odmenu básničku.
Mišo náš tulák po svete |