ŽILINSKÝ HAMBURG č. 42/3
Žilina, 4. 3. 2007

V prvom dejstve, prvého marcového ŽH dablu prišiel Šaňoprezident o batoh. Zmizli výsledky, ale tie sú nahraditeľné. Zmizlo zabudnuté tričko víťaza ŽH 41/2, ale to nám Pepa Kubále určite odpustí, lebo šlo o PIM triko a Pepa je PIM pirát. eN mu vyrobí náhradu. Zmizol vysielač k testeru, ale Šaňo má náhradné a „Prišiel som už aj o viac," hovorieva.

Ale zmizla aj vec nenahraditeľná. Červené trištvrťové gate, ktorých sa eN na Bôriku vždy veľmi obával. Šiel z nich strach. Málokedy sa mu podarilo dobehnúť pred nimi. Modrá náhrada, napriek boľavému ŽH 41 v eN rešpekt vzbudiť nedokázala.

Hlavnou udalosťou ŽH42 bola kráľovská rošáda na Českom zberačskom tróne. Začalo obdobie panovania Kráľa Jiřího I. z Přerova.

Jirko Březina ( 4:25 - 6. ) dokončil spanilú jazdu a priepastný rozdiel, ktorý za Ottom Seitlom mal, dokázal zlikvidovať a o jednu akciu aj prekonať.

eN so záujmom sledoval približovanie sa k Jiřího k Ottovi. Vzďaľovanie sledovať nebude, lebo nie je tak zaujímavé, ako približovanie.

O Jirkovi eN pripravuje samostatný článok, v ktorom chce zosypať na kopu poznatky, ktoré získal za roky kontaktov s týmto 68 ročným matadorom z Přerova.

Jiři plní minulý rok avizované zníženie počtu štartov na maratónskych tratiach a zvýšenie počtu účastí na diaľkových pochodoch. Víkendové dvojštarty z itinerára vyhodil úplne. Cíti, že 68 rokov "není žádné pěríčko".

Múdre rozhodnutie muža, ktorý nikdy veci nelámal cez koleno. K veľkým zberačským výkonom sa dopracoval postupne. Asi preto si dokázal udržať vysokú výkonnosť do ešte vyššieho veku.

Peter Gajdoš ( 3:01 - 1. ) nám určite prepáči, že víťaza nezdravíme prvého. Sme zberači a k výmene kráľov neprichádza často. Ani mladí bežci sa na Hamburgoch často neobjavujú, tak ešte jedno posunutie víťaza.

Peter so sebou doviezol z Kysuckého Nového Mesta mladú pušku. Bol ňou Anton Kuba ( 2:10 - 30 km ). Bežali doslova plece pri pleci 30 km. eN si krátil dlhú chvíľu počas monotónneho krúženia sledovaním kroku kysuckej dvojice. Tóna nepozná, ale podľa kroku usúdil, že je mladík. Veselo sa vznášal vo vzduchu a nohy dopadali na zem bez obavy.

Keď Anton skončil plánovanú tridsiatku eN ho pozýval na jedno kolo s ním. Chcel získať informácie o ňom, ale mladý už na vyklusávanie chuť nemal. Len z JaRu stránky zistil, že Tóno je mladší o 30 rokov ako on. A potvrdil si aj to, čo vypozoroval z jeho kroku. Je dobrý bežec. V BLŽ obsadil napriek malému počtu pretekov 14. miesto, v kategórii bol tretí. A že zverenec Milana Slivku dobrý bežec je, potvrdil o tri dni na tej istej trati. Vyhral beh na 3 km. Vďaka poslednému km za tri minúty porazil Petra Tichého.

Po odpojení sa sparinga, Peter Gajdoš zrýchlil. Na 30 km bežal na čas 3:03:34. Dokázal ubrať vyše 2:30. Na trati boli po nočnom daždi mláky. Peter skákal "přes louže" ako stípliar aj v závere. eN ani na začiatku. Na jeho sporý krok boli príliš veľké.

Českí priaznivci ŽH: Jiří Březina, Mirek Krumer, Karel Budík

Len vďaka Tónovi Kubovi boli slováci na Slovensku v početnej prevahe. Traja kamaráti pricestovali z Čiech. Nesedia doma a nelamentujú, že je to ďaleko, že je to skoro, že je... Zavolajú Šaňovi, dohodnú potrebné, sadnú ráno o tretej na vlak, prídu a bežia.

Mirek Krumer ( 3:54 - 3. ) je doktor behu. Špecialista na vzostupné dvoj štarty. V sobotu "zaříz" eN, v nedeľu, potvrdil svoju teóriu a bežal ešte rýchlejšie. „Kdyby se běželo zítra, bude to ještě lepší," lakonicky zhodnotil svoj výkon.

Mirek využil pohostinnosť prezidentského paláca a z piatku na sobotu v ňom prespal rovnako, ako

Karel Budík ( 3:54 - 4. ), ktorý bol po behu v siedmom nebi, ako každý, kto je po maratóne so svojim výkonom spokojný. Predviedol raketové posledné kolo. Veľa nechýbalo, aby predbehol aj špecialistu na rýchle závery, RunDr. Krumera. V cieli povedal, že chcel mať spoločné  foto s gumovačom jeho Českého rekordu prvá 100-ka maratónov za ?? dní.

Keď si niečo veľmi želáte tak sa to aj stane. Chlapci sa vrátili pár desiatok metrov späť a zahrali divadlo na tému boj o tretie miesto na ŽH42. Hrali tak dobre, že sme za najlepší herecký výkon udelili Oscara.

V úvode sme spomínali jednu svätokrádež. Šano Simon ( 4:03 - 5. ) prišiel o kultové červené trenky s dlhým rukávom a hneď si na domácej trati na neho chlapci dovoľovali.

Nezačal tradičným úvodným speedom, ktorým zaskakuje aj podtrojhodinových. Ale miernym spomalením po polovici a výrazným v poslednej tretine tradíciu dodržal.

Dvaja českí špecialisti na usilovné koncovky ho v závere predbehli. Ale deviaty maratón v roku 2007 znamená, že 403-ka je zaknihovaná. Za Jirkom, ktorý je najlepším zberačom vo V4 zaostáva už len sedem akcií. Sedem, ako v Sarajeve. Približovanie sa Šaňoprezidenta k Visegrádskej korune bude to, čo bude eN so záujmom sledovať.

eN bol v sobotu trochu mimo drážku. Nebyť 410ky Jiřího, asi by v nedeľu nepricestoval.

Začal trochu s obavami. Čakal, že ho po pár kolách  zlomí Bôrik v páse ešte viac, ako v sobotu. Ale v sobotu nastúpil na štart s týždennou kilometrážou 0 km. V nedeľu už mal 42,195 km a to nie je málo.

To že bežal pred Šaňom ho trochu znepokojovalo. Nikdy nevie, koľko má kôl. Vie koľko krát ho predbehol Šaňo a keď zastane on, väčšinou mu chýba už len kolo. Ale teraz bežal Šaňo za ním. Nevedel sa orientovať.

Našťastie Šaňa dve kolá pred cieľom dobehol a ten ho usmernil. Je matematik. Drží v hlave čísla nie len svojich kôl, ale má prehľad aj o kolách ostatných.

Keď má eN povedať pravdu, bol zaskočený tým, že po prvý krát bežal druhý maratón, deň po prvom, rýchlejšie. Teóriu rekreačnej relativity RunDr. Krumera neveril a príliš neverí ani po ŽH42. Podarilo sa mu bežať podľa nej nie vďaka rýchlemu behu v nedeľu, ale len vďaka zúfalosti v sobotu.