Zľava: Juro, Dominik, Šaňo, Jiří, eN.

Žilinský Hamburg 62 / 23
Žilina, 8. 7. 2007

Päť borcov sa postavilo na štart ŽH62, ale iba dvaja z nich bojovali o prvé miesto v Hamburgskej štvorke. o tom potom. Začneme Českým kráľom.

Jirko Březina ( 4:21 - 4. ) sľúbil, že v nedeľu príde. Prišiel, ale cítil, že si za dva dni po vydarenom ŽH59 ( 4:08 ) nestačil oddýchnuť tak, aby výkon zopakoval. Tempom málo pomalším, si dobehol po 23 tohoročný maratón, ktorým zvýšil celkový počet na 427.

Cieľavedomosť Juraja Čuntalu ( 1:28 - 5. / 18 km ) je obdivuhodná. Vždy, keď na Bôrik príde, je na ňom vidieť, že je bežecky vyššie.

Pred štartom ŽH62 deklaroval, že v pláne je 17 km. Už po siedmom kole predbiehal komótneho eN o kolo. Druhé mu nadelil presne vtedy, keď končil. 18 km v tempe 4:55 na kilometer. Rukolapný dôkaz, že "Uravéň vadý padňimájetsja".

Šaňo Simon ( 4:16 - 3. / 16:15:58 - 2. 4boj ) má vo zvyku unikať prenasledovateľom od prvej sekundy po štarte. Nikdy nemeň víťaznú taktiku. Šaňo ju zmenil. Nechal svoju Delovú guľu odpočívať a od začiatku utekal opatrne.

Po troch maratónoch mal na svojho jediného súpera v štvorboji náskok 9 minút 20 sekúnd.

Nemyslíme si, že sa rozhodol náskok si strážiť. Skôr sa nazdávame, že sa mu 8. 7. nedarilo bežecky tak, ako 7. 7.. Už v druhom okruhu musel z trate odskakovať a potom ešte mnoho krát.

Prvý Hamburgový štvorboj Šaňo síce nevyhral, ale 434-tú akciu mu už nikto nevezme, teda mu nevezme ani 40-ty tohoročný maratón.

Splnil druhú tretinu svojho predsavzatia, bežať 60-ty tohoročný maratón presne v deň svojich šesťdesiatych narodenín, 17. novembra 2007. Kde? Kde inde, ako na Bôriku.

Šaňova Delová guľa, ktorú nepoužil, sa na nečinnosť sťažovať nemohla.

Dominik Drygalski ( 3:48 - 1. / 15:57:08 - 1. 4boj ) ju z depa vzal a vystrelil po štarte tak, ako keby Šaňom bol. eN sa nestačil diviť.

Netušil, že Dominik sa pokúša zlikvidovať bezmála 10 minútovú sekeru za Šaňom v 4boji. To sa ihneď po behu dozvedel.

Ale čo zapríčinilo, že náš kamarát z Poľska utekal štvrtý maratón za štyri dni tak rýchlo, to nevie a asi ani vedieť nikdy nebude.

Miro eN Kriško ( 3:48 - 2. ) sa rozbiehal ťažko. Po veľmi pomalej prvej päťke, nasledovala druhá, len o pár sekúnd rýchlejšia. Potom sa mu urobilo trošku behavejšie, ale Dominik sa stále stále vzďaľoval.

1/2 maratón mal En skoro na sekundu rovnaký, ako v predošlých dvoch maratónoch, 1:56:25 a strácal na Dominika 650 metrov.

Stratégia dobiehania znela nasledovne. Ak Dominika dobehne ešte pred métou 35 km, tak sa pokúsi vyhrať. Ak ho nedobehne po stanovenú métu, bude sa snažiť, aby vyhral Dominik.

K tomu, aby sa eN pokúsil vyhrať, mu chýbalo na 35 km 30 metrov. Bol teda tréner. Dominik sa divil, že ho nepredbieha. Keď sondoval, čo sa deje, eN mu povedal, že si vsadil 100 korún na jeho víťazstvo.

5 km zo siedmich, ktoré bežali spolu, si eN vegetil. Bežal na tepe o 10 bpm nižšom, ako keď Dominika stíhal. Ale posledné dva o desať vyššom!

Dominik je lachtan. Pri stolčeku sa oblial a zrýchlil. V predposlednom kole eN rozhodnutie utekať s DD začal prehodnocovať, lebo sa zmenilo na nepohodlné, v poslednom kole rozhodnutie preklínal, lebo sa stalo neznesiteľné.

Ak by chcel vyhrať a bol by dve kolá pred cieľom na úrovni DD, tak by určite nevyhral. Na tepe 168, čo si v maratóne nepamätá, dobehol na doraze sekundu za zaslúženým víťazom.

Dominik vyhral svoj prvý maratón a vyhral aj svoj prvý štvormaratón. Ale eN vyhral 100 korún. Dominik mu ich po behu vnútil, lebo vsadil na jeho víťazstvo. Práve preto sú najmenšie oficiálne výsledky v dejinách maratónu položené na stokorunáčke.

eN vedel, že ŽH62 je pre neho v znamení trojky. Bežal tretí maratón za tri dni. Bežal 33-tí tohoročný maratón. Dostal sa na tretie miesto na rebríku SZM. Keď spočítate číslice v čísle 235, čo je počet eN akcií a vydelíte počtom číslic, teda trojkou, dostanete periódu 3,3333333333333333...

Traja tvoria skupinu. Táto trojka eN unikla. Je z toho trochu namrzený, že hlúposťou sebe vlastnou, prvý z kvarteta maratónov zmeškal. Miesto iba dvoch, mohli byť traja, čo odbehli štyri maratóny.