foto: dao

6. Porubský dvoumaraton (P2M)
Ostrava, 24. - 25. 11. 2007

Šiesty ročník P2M pripravil pre vyznavačov dvojmaratónskych víkendov modifikovanú trať. Lesný úsek nahradilo obiehanie, vypustenej nádrže letného kúpaliska. Po tejto úprave je okruh, ktorý treba absolvovať 12 krát vytýčený na spevnenom povrchu.

Oba maratóny dokázalo absolvovať 5 žien a 37 mužov z piatich krajín. 42 dablistov podporilo v sobotu, alebo v nedeľu ešte 23 singlistov. Keď sa k tomu pridala skupinka podmierečných bežcov, na 3,5 km okruhu bolo celkom husto.

Utekať sa dalo bez problémov, miesta bolo habadej. Hustota prekážala hlavne Sandokanovi, čoby rozhodcovi. Nestíhal zapisovať medzičasy jednotlivých kôl. Preto nebudeme poznať Majstrov tempa ako takých, ale poradíme si. Budeme považovať dva maratóny za jeden beh a každý maratón za jednu polovicu toho behu.

Nebuďme zbytočne skromní, začneme pekne od Adama, to znamená výšivkami. Geniálne vymyslená náhrada chýbajúcich medzičasov nás k tomu núti..

Náš dojem, podložený nazeraním na vlastné oči, je, že Adam Jagiela ( 3:03, 3:02 - 5. / 3.M18 ) mal v pláne vyhrať M18. Aspoň v prvých dvoch dvoch okruhoch tak to  vypadalo. Adam bol prvý. Nie len na svete, ale aj po štarte.

„Já ho nechal. Když na to kluk má, tak ať běží. Na mně to byl zbytečně rychlý začátek." Tak zhodnodil snaživú Poľskú delovú guľu Daniel Orálek (neskôr), ktorý vyhral nielen M18, ale aj všetko ostatné, čo sa vyhrať dalo.

V prvopočiatku zbytočne rýchly Adam bol v cieli o 25 minút neskôr, ako Dan. Vďaka tomu máme obrázok nie len Adamov, ale aj všetkých všetkých ostatných, o ktorých plánujeme niečo povedať.  

Dan utekal prvý maratón za 2:39, ale na úvodné tempo Bytkowskiego Slimaka bol pomalý.

Podobné excesy predvádza Adam aj na ŽH. Keby sa trochu v úvode krotil, mohol podľa nás pomýšľať aj na druhé miesto v celkovom poradí, lebo prvý maratón mohol utekať okolo 2:50 - 2:55. Ale potom by zas nebol Majster rovného tempa P2M. A taký titul mu hneď tak niekto nedá. Gratulujeme.

Na druhý deň už bežal umiernenejšie a vzhľadom na energetickú krízu v prvom maratóne obstál veľmi dobre.

Iba štyria bežci dokázali byť druhý deň rýchlejší a Adam bol jedným z nich. Paradoxne nezmyselne rýchly úvod v prvom maratóne mu zaistil honor bežca najvyrovnanejším tempom v P2M. Rozdiel medzi prvým a druhým maratónom mal -1:07.

Prvý deň P2M nezastihol Václava Krejsu ( 4:46, 4:32 - 33. / 8. M50 ) v pohode. Očividne bojoval nie len s traťou, ale hlavne sám so sebou.

Na druhý deň bojoval rovnako, ale už bol rýchlejší. Dokonca tak rýchly, že mu do Prahy posielame titul Majster zrýchleného tempa.

Bolo k tomu potrebné dosiahnuť negative split -14:20, čo Václav splnil. Na maratónoch sa Václav objavuje redšie, ako po minulé roky, ale stále je to dostatočne často na to, aby si držal tretie miesto v počte akcií na Českom zberačskom rebríčku. Podľa rebríka 100MC CZ ich má ich 343, 312 maratónov a 31 ultrabehov. Vašek tuším spomínal, že bežal 313-ty maratón.

V roku 2007 už odbehol 28 maratónov. Pred pár rokmi to bol výkon ojedinelý. Doba je rýchla. Dnes je to ešte stále výkon výborný, ale stačí už iba štvrté miesto. Česká zberačská špička sa pohybuje v číslach 56, 45, a 44.

Prehnali sme súčet časov oboch maratónov cez Age Grade výpočtové stredisko a výsledok nás neprekvapil.

Pred vyhlasovaním výsledkov 6. P2M odovzdali Šaňo s eN dve obálky z jahôdky Mariána Kalabusa borcovi z Poľska Tadeuszovi Jasekovi. Jednou z nich bola práve cena za prvé miesto v poradí vekom rezaným na Perle 07.

eN sa pri tom zahral na Sibilu a predpovedal, že Tadeusz bude prvý aj v Ostrave. Stalo sa.

2:58, 3:00 - 3. / 1.M50 malo byť v zátvorke za menom Tadeusza. Zo súčtu tesne pod 6 hodín vyrobil vekový nôž čas tesne nad 5 hodín, presne 5:04. To je s prehľadom prvé miesto.

Celkový víťaz, Daniel Orálek už mladík nie je. Komu vekový nôž odreže čo len jedinú sekundu, to o sebe tvrdiť už nemôže. Symbolická úprava súčtu jeho dvoch maratónov o -1:18 ho radí na druhé miesto, 20 minút za Tadeusza.

Jiřinka Kociánová ( 3:26, 3:28 - 1. / 1.F18 ) môže > smelo kričať, že mladá je. Vekový nôž si ju ešte pár rokov všímať nebude. Zostala na prvom mieste aj po prepočítaní časov rovnako, ako ostatné dievčatá okrem Zdeňky Tvrdé ( 4:31, 5:00 - 5. / 4.F35 ). Tú posunul na štvrté miesto, veľmi tesne od miesta tretieho. 

Zapísal eN 27. 11. 2007

Kováčova kobyla chodí nepodkutá, alebo deti obuvníka bosé.

Tieto overené pravdy potvrdzuje obrázok víťaza 6. P2M.

Daniel Orálek (2:39, 2:46 - 1. / 1. M18) nastrieľal po dobehnutí oboch maratónov hafo obrázkov. Každého bežca trafil niekoľko krát. Seba nie. Kto by už poľoval sám na seba?

Jeho vysokú postavu máme len v postavičkovom rozmere, v akom nám ho požičal Petr Wala.

V sobotu prifrčal Dan na prezentáciu tesne pred štartom. V chvate sa prezliekal, v chvate stíhal štart, v chvate vyštartoval, lebo Poľský Adam od začiatku útočil. 

Útočil aj Igor Heleš. S nie veľkou stratou Danielovi vzdoroval desať kôl. Bol asi nastavený na všetko, alebo nič. Po 10-tom kole vyhodnotil situáciu, usúdil, že Dana neporazí, tak vypol motor a vzdal. 

Kúsok reálnejšie nastavenie, ktoré by zohľadňovalo, že medzi Igorom a Danom je výkonnostný rozdiel v minútach približne taký, ako vo veku v rokoch, by ho určite na trati udržalo.

Daniel podchvíľou predbiehal eN o kolo. Pomalý si krátil dlhú chvíľu štúdiom kroku rýchleho. Na počudovanie na Danovom kroku sa zatiaľ nepodpísal ani vek ( 37 ) a ani ultra kusy, ktoré často beháva. 

Prvý maratón utekal krokom cez prednú časť chodidla s ukážkovou dvojitou prácou v členkoch. V druhom už dopadal viac na celé chodidlo, ale vďaka jeho štíhlej a vysokej postave pôsobil stále elegantným dojmom. 

Nie je tajomstvom, že Daniel beháva aj v lete s rukavicami na rukách. Počas vyhodnotenia ukázal Dan eN svoje stredne teplé rukavice. Bolo to niečo, ako rukavice polárnikov. Nemá problém behať v trenkách aj v chlade, ale na ruky mu je zima aj v teple. Súvisí to určite s veľmi nízkym percentom tuku, ktoré Dana oberá o lepšie výkony v bežeckých ultradisciplínach. Pokles glykogénu sa prejavuje poklesom krvného tlaku a telo prestáva prekrvovať nepracujúce časti tela.

eN sa vždy teší, keď je na maratóne prítomný aj Dan. Vtedy svoj foťáčik ani nevyťahuje. dao býva v cieli prvý, fotí viac, fotí lepšie, fotí všetkých a hlavne fotí aj iné, ako bežcov. 

Na 6. P2M to boli hodiny na kúpalisku, alebo "kosí lukulské hody" na konci tejto story. Také obrázky má eN rád. Je v nich vždy kus nálady toho ktorého maratónu.

Daniel vyhral v sobotu, vyhral v nedeľu, zákonite musel vyhrať aj celkovo.

U žien sa uplatňovala deľba práce. V sobotu vyhrala 

Marie Dostálová za 3:13:39. V nedeľu už nebežala, preto je v našom Nástenkovom poradí až šiesta.

Marie, ktorú po prvý krát eN zaregistroval minulý rok na Ostravskom maratone, ho zaujala ešte pred štartom. Jej leukoplastofília bola zjavná na pohľad. Mala ním omotanú prednú časť jednej maratonky a aj koleno.

eN nechcel byť indiskrétny, tak fotodokumentáciu neurobil. Škoda. Pamätá si doby, že leukoplastom aj on predlžoval život svojej BO.

Ešte viac ho Marie zaujala na trati. Beží bez väčších známok úsilia, nohy jej idú hladko, ako v oleji.

Maraton.cz tvrdí, že Marie si na trati cez kúpalisko zabehla osobný rekord. Tož gratulujeme. 

S predpísanou dávkou dvoch behov mierečných sa najlepšie pasovala

Jiřina Kociánová č. 43  ( 3:26, 3:28 - 1. / 1.F18 ). Bežala rovné tempo. Medzi prvým a druhým maratónom mala rozdiel iba 2:44, vďaka čomu obsadila v MRT 6. miesto. Oveľa cennejšie je ale prvé miesto medzi ženami.

Agnieszka Mizera č. 1 ( 3:39, 3:46 - 2. / 1. F35 ) za Jiřinou zaostala v súčte časov skoro pol hodinu, ale má dve relevantné poľahčujúce okolnosti. Má o dvanásť rokov viac a pred týždňom zabehla traťový rekord na Maratone Komandosa. Vo vojenskom mundúre, v kanadách a s batohom s predpísanou hmotnosťou na chrbte. Najmä batoh si nohy a chrbát po takom behu pamätajú dlho.

Agnieszka je elitná Poľská zberačka maratónov. V roku 2007 ich má na konte už 30. Celkovo nevieme, lebo niet v Poľsku zberačsá autorita, ktorá by nám to cez net pošepla.

Aj Šárka Kolbová č. 88 ( 3:46, 3:51 - 3. / 2.F35 ) si v súhrne časov poradila s nevýrazným eN. V MRT sa s +4:47 umiestnila na 10-tom mieste. eN s +10:54 až na 21-vom a to rozhodlo.  

Nevrazní sú neúspešní. Nemôžu vyhrať ani Majstrovstvá auta, ktoré ich do Ostravy vezie. Druhý deň bol eN z osádky auta Laca Marasa v cieli posledný.

Majstrom auta sa stal Šaňo Simon ( 3:44, 3:48 - 15. / 1. M60 ). Jeho číslo je tak veľké, že sa mu už na hruď nezmestí. Ale je dostatočne známi aj bez čísla. Ak náhodou niekomu nie, hľadajte červený "šušťák".

Za výkon na P2M si zaslúži Rád Levieho srdca. O prvé miesto v M60 zvádzal urpurný boj od prvého kilometra s o rok starším Pavlom Pochobradským ( 3:44, 3:58 - 19. / 2. M60 ) z Hradca Králové. 

V prvom maratóne Šaňo na Pavla v závere pár sekúnd stratil, ale má s behaním dablov neporovnateľne väčšie skúsenosti a správne odhadol, že jeho súper v druhom maratóne povolí. Pavel vzdoroval snáď 10 kôl, ale túžba po 1. mieste v M60 bola u Šaňa silnejšia. 

Pavel v posledných kilometroch stratil na Šaňa 7 minút, ktoré jeho 7 sekundový náskok z prvého maratónu degradovali na výrazýnú stratu. 

Šaňov stĺpec maratónov odbehnutých v roku 2007 už má 68 riadkov a stĺpec všetkých maratónov riadkov 462. Kóta 500, posledný Šaňom verejne prezentovaný zberačský cieľ, sa približuje rýchlejšie, ako sa očakávalo.

Zapísal eN 29. 11. 2007

Laco Maras č. 151 ( 4:47, 4:58 - 35. / 10.M40 ) je hravý typ. Zbieranie akcií ho baví. Má ich po P2M 55, ale už má predstavu, kedy získa stú. Preto prišiel do Ostravy ešte s boľavými nohami z Maratonu Komandosa, preto utekal oba maratóny hodne nad svoje možnosti, preto bol jeho sparingom v  prvom maratóne Andy Maczó a veľkú časť druhého Josef Holý, chlapci z konca výsledkovej listiny.

Laco vie zabehnúť maratón pod štyri hodiny. Nie raz to v tomto roku dokázal. Ale vie aj to, že maximum môže utekať iba v pár kúskoch za sezónu. A hlavne vie to, že by bolo treba veľa rokov prikladať pár kúskov k 55-ke, aby z nej stovka vznikla. Preto traumu z pomalších časov nemá.

Laco bol pre eN istota v Majstrovstvách auta, že nedobehne do cieľa posledný z osádky. Prepočítal sa. Fiškus Laco odštartoval v nedeľu v prvej vlne o hodinu skôr, ako eN a s náskokom hospodáril tak, že bol v cieli o tri minúty skôr, ako eN. Raz darmo. Laco je hravý typ. 

Miro eN Kriško č. 167 ( 3:43, 3:54 - 16. / 4. M50 ) bol nevýrazný, to sme už spomenuli. Nespomenuli sme príčinu. Podržte sa, bol unavený. Po Šaňonarodeninovom ŽH73, eN 50-tym kúskom v roku 2007 sa rozhodol, že to dotiahne na 57 kúskov. To ho donútilo k behaniu. V týždni pred P2M nabehal cez 80 km. Kedysi smiešna smiešna dávka na 5 dní, dnes príliš veľa. K tomu dva kúsky behov mierečných dáva číslo 170 km za týždeň. Také niečo sa mu už dávno neprihodilo.

Prvý maratón utekal s väčším nasadením, ako plánoval. Dobiehal Šaňa, čo sa mu, aj keď iba o pár sekúnd podarilo. V druhom cítil únavu ešte výraznejšie, preto vložil svoj osud do rúk automatického pilota. Ten nastavil chod motorov v prvej polovici na presne 4 hodinové tempo.

Motal sa s ním v závere štartového poľa, lebo ešte pomalší štartovali o hodinu skôr. Sandokan mu po polovici oznamoval, že je posledný. V druhej polovici trochu zrýchlil, mal ju rýchlejšiu o 4 minúty, ale negative split sa na P2M počítal medzi sobotou a nedeľou. A tam bol nebývalo vysoko pozitívny +10:54.

Výrazný, nevýrazný, dve akcie, ktorými zahájil útok na Ročníkovu kótu domov z Ostravy priviezol. Má ich celkovo 254, v tomto roku 52 a to považujeme za výraznejšiu stránku eN nevýraznosti na P2M. 

Pred vyhlasovaním výsledkov P2M vyhlásil Otto Seitl výsledky Česko - Poľsko - Slovenského pohára. Ide o súťaž, ktorej eN nestihol venovať ani štipku pozornosti. Dostal, spolu so Šaňom pohárik, ktoré putovali do redistribučného strediska. Tam im zmenia identitu na Poháre Anjela skazy.

Zapísal eN 30. 11. 2007

Po niekoľko dňovej pauze sa vraciame k eNNevýraznej story. Pred opustením sme si našťastie pripravili obrázky postavičiek, o ktorých chceme pár slov povedať. Začneme pre nás do P2M neznámymi.

Marek Procházka č. 93 ( 2:57, 2:59 - 2. / 2. M18 ) je disciplinovaný bežec. Usudzujeme podľa toho, že oba maratóny bežal veľmi vyrovnane a v oboch sa dostal pod tri hodiny. Okrem neho to dokázal už iba celkový víťaz. Daniel Mareka v súčte časov porazil výrazne, ale v MRT naopak Marek porazil Daniela. Marek bol s +1:35 tretí, Daniel s +7:26 trinásty. 

Vďaka Marekovi sa eN dozvedel meno štvrťmierečného nedeľného bežca v drese AK ASICS Kroměříž. Bol to syn Miroslava Mika, ktorý kedysi porážal eN. Jeho syn to robí dnes. Čo eN tým Mikovcom urobil?

Štefan Krč č. 80 ( 4:14, 4:45 - 31. / 7. M50 ) je postavička ťažko prehliadnuteľná. eN si jeho rozprávkový esprit všimol na fotografiách tragéd teamu. eN ho má spojeného s modrým tragédím dresom, ktorý na obrázku citeľne chýba.

V Ostrave, počas druhého maratónu, s ním eN prehodil pár slov. Štefan zalichotil, keď  eN zostávalo odbehnúť ešte dve kolá: „Už končíš?" eN musel priznať farbu.

Kto je bežec č. 22, musel eN konzultovať dodatočne so Sandokanom. Vyšlo im, že je to 

Martin Hokeš z Prahy. Ten sa k eN prihovoril tesne po sobotnom štarte. Potešil ho poznámkou, že napriek tomu, že nie so všetkým, čo navešia na Nástenku súhlasí, číta ju pravidelne. 

A ešte ho zaujímal štýl behu eN. Pátral prečo tak divne. eN sa nad tým pred časom zamyslel a príčinu, našiel. Jeho beh sa podobá pohybu po tenkom ľade. Žiaden razantnejší odraz ani dopad. Žiadne lietanie vzduchom. Ruky ďaleko od tela nárazy ešte zmierňujú. Tenký ľad, alebo boľavé päty ich vylučujú. 

Zapísal eN 12. 12. 2007

V sobotu sa na štarte P2M zišla najvýkonnejšia Česká trojka zberačov v roku 2007. 

Petr Hrček č. 16?  ( 3:39  - 47. / 22. sobota ) ) vytrvalo odmieta behať dva kúsky za dva dni. Je verný vyskúšanému modelu jeden beh mierečný za jeden týždeň. Sobotný beh P2M bol jeho 45-ty maratón v roku 2007 a 157-my celkovo, za čo mu prináleží 16-te miesto na Českom rebríku 100MC CZ.

Dve závažné informácie poskytol eN zberačský majster PH zo západu po maratóne. eN ich zapracoval do dennej správy 694 a 704.

Jiří Březina č. 31  ( 4:12, 4:41 - 30. / 4. M60 ) mal plán v roku 2007 zredukovať počet štartov a dabl z repertuáru vypustiť úplne. Nie každý plán sa podarí splniť. P2M bol jeho druhý dabl v 2007 a 44 maratón. Toľko ich nemával ani v rokoch, keď štarty "neredukoval".

Nesplnením plánu si kráľ Jiří z Přerova upevnil miesto na Českom zberačskom tróne. Pred druhým Ottou Seitlem má k 1. 12. 2007 náskok 35 akcií. 

Veľké zberačské "kousky" stvára aj najusilovnejší z trojice usilovných

Mirek Krumer č. 139( 4:03, 4:20 - 27. / 6. M50 ). Rok 2007 je pre neho rokom rekordov. V ňom sa dostal medzi stovkárov, v ňom ako prvý Čech odbehol 100 maratónov za menej ako dva roky, v ňom opäť ako prvý Čech prekonal hranicu 50 maratónov za rok a zdá sa, že prekoná aj 60-tku. 

P2M bol jeho 56-ty kúsok v roku 2007 a 133-tí celkovo. Patrí mu za to 21-vé miesto na rebríku 100MC CZ

Zapísal eN 13. 12. 2007

Kosí lukulské hody. foto: dao