5. CyS maratón - Žilina, 22. 12. 2007

CyS maratón je terminus technicus, ktorý je výmyslom eN. Musí šetriť písmenká a názov: Vianočný beh pre malých i veľkých - D) Maratón - „beh bez konca" sa eN zdá byť príliš uvravený.

CyS maratón je vžitý, preto ho používame. Prídomok z dielne organizátorov Cyklistického spolku Žilina a Centra voľného času Žilina - Bytčica „beh bez konca" je ale na mieste.

Konca maratónu, ktorý sa na prvý pohľad nelíši od Hamburgu ( uteká sa na tej istej trati ako ŽH ), sa nevedia dočkať hlavne organizátori.

Ostatné behy ( 3 km, 11 km, 1/2M ) sú ukončené, len pár zberačov sa pomaly pasúc sunie za ďalšou akciou.

A organizátor a rozhodca Miloš Vojtek ( nie jediný ) musí v mraze čakať na koniec behu. Preto beh bez konca.

Za odmenu mu posielame trochu tepla z Rajeckého maratónu 07, ktorý napriek tomu, že je bežec, absolvoval na bicykli. Miloš je krvná skupina CyS+.

Milošova fotografia bude v tejto story jediná. Prezliekalo sa a aj cieľ bol pri Kamélii. Urazený Samo Spúšť trucoval a nefotil.

CyS maratón je na prvý pohľad Hamburg. Na druhý nie. Uteká sa so štartovými číslami, je prítomný rozhodca, ktorý počíta kolá a meria čas. Za symbolický štartový poplatok 20 Sk ponúka organizátor čaj počas behu a párky po behu.

Pre najlepších v jednotlivých behoch boli pripravené poháre a Diplomy. Za prekonanie traťového rekordu v "behu bez konca" je vypísaná finančná prémia 1000 Sk.

CyS Hamburg nie je, ale herci, ktorý jeho 5. dejstvo hrali väčšinou zberači sú.

Josef Kubále ( 2:58 - 1. ) utekal posledné dva ŽH na pol plynu. CyS nie je Hamburg, preto zošliapol plyn bližšie k podlahe. Výsledkom je jediný čas pod tri hodiny v sedemriadkovej výsledkovej listine.

Len dva krát z 11-stich štartov na ŽH utekal Josef rýchlejšie, ako 5. CyS.

Pomohlo mu nie len počasie. Mrzlo, ale trať bola suchá, bez ľadu. Druhá pomôcka bol

Peter Lazar ( 3:05 - 2 ), ktorý v prvých kilometroch diktoval tempo, ktoré sa ukázalo primeranejšie pre Pepu, ako pre Petra samotného.

eN prišiel na Bôrik okolo ôsmej a Peter tam už pobehoval a hľadal prezentáciu. eN s Pepou sa šli pred vtieravým chladom schovať do Dubňa a keď sa po 45 minutách na Bôrik vrátili, Peter ešte stále pobehoval a hľadal.

Ak si bude raz dávať dokopy akcie, 5. CyS si môže s kľudom započítať ako ultra. Nabehal určite viac, ako potrebných 42 195 metrov.

3:12 je Petrov najlepší čas v maratóne, ktorý registruje AASR07 rebrík. Dosiahol ho v medzičase na trati 50 km. Deň supervytrvalca to bol a ten sa uteká na tej istej trati, ako CyS.

To znamená, že 5. CyS je minimálne Petrov Season best. V roku 2005 sme ho medzi maratóncami nenašli a v roku 2006 sú jeho výkony hodne nad 3:05. Hráme sa, že Peter si na konci roka 2007 zabehol mierečný osobák. A bežal ho tiež v medzičase, po hodinovej bežeckej predohre.

Ľubo Líška ( 3:38 - 3. ) je tiež na Bôriku ako doma. Dokonca má zázmam v Hamburgových mierečných zväzkoch.

Karty na 5. CyS boli rozdané tak, že o tretie miesto  s ním nemal kto bojovať. Dobehol si poň po boku Stana Svitáka, ktorý vyklusával preteky na kratšej trati.

Rozumiete obrázkom, ktoré suplujú tie, ktoré nedodal štrajkujúci Samo? Ak nie, štvrtý Vám to určite objasní.

Šaňo Simon ( 3:48 - 4. ) utekal 469-ty maratón, ale aj 75-ty v roku 2007.

Počas utekania ŽH79 Šaňa osvietilo čierne svetlo a zrušil tri maratóny, plánované na posledné tri dni v roku 2007. Na vine je eN. Zaspal a Šaňa nebaví na Bôriku utekať, keď mu za pätami necupká eN.

Je ale možné, že Silvestrovský Hamburg sa uskutoční, lebo Pepa Kubále by si ho rád zabehol. Rád si ho zabehne aj Jirko Březina a ak nezaspí, tak aj eN. Hin sa hukáže.

Šaňo vystrelil 5. CyS ako obvykle. eN mu cupkal za pätami, mal motív ponáhľať sa. V druhej polovici tradične spomaľoval a

Miro eN Kriško ( 3:58 - 5. ) mal zas motív dobiehať ho. Motív mal, ale sily nie. Nie že by sa mu inokedy behávalo ľahko, ale 5. CyS bol pre neho obzvlášť ťažký.

Bol tvrdší, ako obvykle, boľavejší ako obvykle, viac, ako obvykle mu hrozilo, že do cieľa nedobehne.

Na trati ho udržala iba vidina Kóty Jiřího Březinu a hrozba, že 5. CyS je posledná možnosť na jej dosiahnutie.

Jirko Březina ( 4:19 - 6. ) sledoval osobne trápenie eN počas výstupu na kótu, ktorá nesie jeho meno.

Pred štartom sa objasnila aj príčina záhada absencie Jiřího na ŽH79. Povedal že príde, ale neprišiel.

Keď Jiří povie, že príde, tak vždy príde. Zabrániť v tom môže iba zúfalec, ktorý nahlási, že vo vlaku je bomba a Polícia, ktorá ľudí z vlaku vyženie a hľadá neexistujúcu nálož.

Jirko dlho bežal na siedmom mieste. Pred ním utekal eN a pred eN

Števo Lehocký ( 4:29 - 7. ), bývalý požiarnik. Má v krvi, že keď zaznie horí, alebo štart, treba makať.

Števo makal a odsunul pomalého eN z prvého miesta Preboru okresu Prievidza. Po 30-ty km, kedy ho eN dobehol, bol Majstrom Pišta. eN nezrýchlil, nemal z čoho. To iba Števo výrazne spomaľoval.
Ale dobrú náladu nestratil. Veselo, bez úcty k majestátu Českého kráľa zberačov, na Jiřího pokrikoval. Kráľ Jiří sa mu za to kráľovsky odmenil. Predbehol ho.

Števo dobehol, vzal tašku a bez prezliekania musel nasadnúť do auta Vlada Krčmárika, ktorý ho, spolu s eN, hodil k autobusu.

Taký bol 5. CyS. Maratón, na ktorý sa chystal chlápek zo Srbska, ktorý má vraj v tomto roku odbehnutých už 107 maratónov.

Nakoniec nedorazil. Škoda. Bolo by zaujímavé pohovoriť si s elitným zberačom z Balkánu.