Marián Kalabus                                                 30. 10. 2008 (14:38)

K časovým diferenciám na Považskom maratóne ešte dodávam, že čipy odmerali čas na 42 200 m, ale rozhodcovia v cieli na 42 195 m, najmä preto ten rozdiel 1-2 sekundy (to je čas na posledných 5 m). Aj namerané časy tromi rozhodcami v cieli na 42 195 m boli ešte upresnené podľa cieľovej kamery, ktorá bola k dispozícii na 42 195 m.

Tá bola však spustená iba ručne, nie automaticky v okamihu výstrelu (to bola nevýhoda), preto nešlo o plnoautomatický časomer, ktorý sa bežne používa v atletike, ale iba poloautomatický, ktorý nenameria presné absolútne časy, ale rýchlejšie časy, lebo bol spustený až po reakcii človeka na výstrel.

Poloutomatický čas je posunutý o časový interval, ktorý uplynie medzi výstrelom štartéra a ručným spustením časomeru. Jeho nevýhodou je, že časový posun na štarte (t.j. chyba) závisí od jediného človeka, spúšťajúceho časomer, kým meranie tromi rozhodcami tento interval viac objektivizuje.

Konkrétne, v NMnV bol tento posun 3/10 sekundy (neskúsená obsluha spustila časomer o 0,3 sekundy neskôr, ako väčšina rozhodcov so stopkami).

Naopak, výhodou časomeru je, že aj keď nemá presné absolútne časy, relatívne časy (t.j. časové intervaly medzi dobehom jednotlivých bežcov) sú veľmi (prakticky absolútne) presné.

Preto sú výsledné časy v cieli maratónu urobené kombináciou oboch meraní, t.j. k poloautomatickým časom v cieli boli pripočítané 3/10 sekundy.