zľava: Ondrej Hanzlík, Peter Tichý, Števo Ševčík, Gabo Kováč, Dan Orálek

Prepis článku Branislava Bucáka uverejnenom v týždenníku
Prieboj, HORNONITRIANSKE NOVINY MY, č. 7, 23. 2 - 1. 3. 2009

Jeden z najnetradičnejších behov na Slovensku sa koná v Prievidzi. Na chodbách tamojšej základnej školy na Ulici Dobšinského sa už po štvrtýkrát uskutočnil maratón s názvom Prievidzská chodba.

Bežci si na chodbovom okruhu musia odbehnúť celých 42 195 m. Na štart štvrtého ročníka sa postavilo 15 bežcov zo Slovenska, Maďarska, Česka a Poľska. Jediná žena - Eva Seidlová sa na poslednú chvíľu rozhodla pre zdravotné problémy neštartovať.

Trať behu sa však predsa len v niečom od minulých ročníkov odlišovala.

„Trať sme skrátili z 312 okruhov na 311. Mali sme tu kvalifikovaného rozhodcu zo Slovenského atletického zväzu, ktorý okruh premeral a vyšlo nám z toho, že stačí bežať o koliesko menej ako po minulé roky," hovorí hlavný organizátor podujatia Ondrej Hanzlík, ktorý vyhral prvé tri ročníky tohto maratónu. Tentoraz si však na obhajobu prvenstva veľmi netrúfal: „Sú tu iní favoriti. Daniel Orálek, jeden z najlepších českých ultramaratóncov a Peter Tichý, bývalý slovenský olympionik v chôdzi. Mierne favorizujem Oráleka," tipol si víťaza Ondrej Hanzlík, ktorý je predsedom Atletického klubu Baník Prievidza. Tentoraz sa podľa očakávania musel uspokojiť až s treťou priečkou, keď v celkovom poradí pred ním skončili práve spomínaní Orálek a Tichý. Tí na trati zviedli parádny boj o prvenstvo. Napokon z neho vyšiel víťazne český bežec, ktorý s časom 2:41:59 h porazil slovenského olympionika Tichého o dve sekundy.

Štvrtý dobehol Miroslav Šorek z Handlovej, piaty bol Čech Petr Hrček a šiesty skončil ďalší z organizátorov podujatia Miroslav Kriško.Ten oslávil týmto behom krásne jubileum.

„Bol to môj tristý maratón. Všetko som naplánoval tak, aby mi vyšlo, že tretiu stovku maratónov zavŕšim práve na domácej pôde v Prievidzi. Pred týždňom som bol preto trochu nasilu bežať maratón v Ostrave, i keď som pre určité problémy dva mesiace nebehal. Som rád, že som dobehol v Prievidzskej chodbe do cieľa. Umiestnenie nebolo až také dôležité," hovorí Miroslav Kriško.

Zaujímavosťou bolo, že každý bežec absolvoval maratón s vlastným dresom, na ktorom bolo meno, prezývka i mená ďalších účastníkov. Dresy, ktoré sú na bežeckých podujatiach skôr výnimkou, „vyfasovali" účastníci tesne pred štartom. „Bol to nápad môjho priateľa, ktorý sa výrobou športových dresov živí. Ponúkol sa, že ich urobí. Pripravil som návrhy a zrealizovali sme ich. Sme tak teraz všetci fešáci," prezradil Miroslav Kriško.

Celú maratónsku trať napokon na školských chodbách absolvovalo 12 bežcov, traja skončili predčasne. Účastníci sa zhodli na tom, že nie je jednoduché niekoľko hodín bežať neustále dookola po stereotypnej trati. Situáciu im trochu uľahčil fakt, že sa smer behu každú hodinu menil, ako aj to, že mali k dispozícii na okruhu občerstvovacie boxy.

Výsledky Prievidzskej chodby - prví traja a naši bežci: 1. Daniel Orálek (Slávia Brno), 2. Peter Tichý (Čadca), 3. Ondrej Hanzlík (Baník Prievidza), 4. Miroslav Šorek (MÚ Handlová), ...6. Miroslav Kriško (Prievidza), 7. Štefan Ševčík (ŠKP Prievidza).