Zľava: Martin, Zuzka, Vilko.
Foto: náhodný okoloidúci

Vilko Novák Svetobežný

Desiaty (zimný) Verona Marathon (a traja Slováci).

Verona, 20. 2. 2011

Výsledky

Je pondelok, 21.februára 2011, 23:20.  

Rezignovane sa pozeráme cez okno motela „Pakl“ do tmavej noci, slabo osvetlenej lampami. V lúčoch svetla sa pomaly k zemi znášajú vločky snehu. Vonku je ticho a pokoj a zima. 

Nepočuť prichádzať žiadne auto, ani autíčko. Jeden Tuareg s návesom by sa tu však každú chvíľu mal objaviť. Vpíjame sa pohľadmi do noci, lovíme svetlá a zvuky...

Sedíme tu viac ako 4 hodiny a stále sa nič nedeje. Všetko sme pojedli, vypili, ba i zaplatili. Krám sa zatvára. Okolo nás sa snažia upratovačky. Nedávajú nám najavo, že im zavadziame. Nie sme predsa na Slovensku.

Sme jediní neskorí návštevníci tohto podniku. Všetci odišli do svojich, alebo cudzích postelí. My štyria sa tu unavene motáme, zrelí na spánok a čakáme...

A pritom tento deň začal tak optimisticky. Raňajky nám priniesli priamo do izby v našej Residence San Zeno Antico vo Verone. Zariadená bola pekným stredovekým nábytkom. Po nákupe nevyhnutných syrov sme vyrazili z Verony, smer Benátky. 

Auto išlo ako hodinky. V duchu sme počítali, kedy budeme doma. Zuzka Stoličná udeľovala na diaľku telefonické príkazy rodinným príslušníkom doma v Bratislave. 

Spokojní so včerajšími výsledkami v maratóne sme si vymieňali pocity a zážitky z trate, keď zrazu náš Touran na chvíľu prestal ťahať, ako keď mu uberiete plyn. Chvíľku bežal normálne, potom sa to opakovalo.

Driver Martin Stoličný začal telefonovať do servisov VW, v okolí trasy. Najbližšie bol Portoguaro...

Ale aby som to nenaťahoval. Postupne sme navštívili tri autorizované VW autoservisy, kde po napojení na diagnostický prístroj zistili, že je to porucha snímača otáčok motora. Podľa nich sa dávkuje vstrekovania paliva do valcov. 50€ súčiastku nemali ani v jednom z navštívených servisov. V Portoguare, Udine, ani v Gemone si nás podávali ako štafetu, čo sme kedysi bežali na počesť VOSR. Sľubovali, že v tom ďalšom ju majú. Ale Nemali. 

Nakoniec "poradili", že do Bratislavy dôjdeme, ak to nebudeme hnať nad 2000 otáčok.

Keď sme sa šťastne a opatrne dotiahli do kopcov medzi Klagenfurtom a Grazom, 2000 otáčok už nestačilo. Skončili sme na krajnici autostrády, asi 60 km pred Grazom. Odtiaľ nám pomohol odťahovač, ktorý nás aj s autom dotiahol do tohto „Pakla“, odkiaľ nás má do Bratislavy dopraviť spomínaný Touareg s prívesom.

Nedá sa nič robiť, musíme "Pakl" opustiť. Vychádzame von, podarilo sa! Na parkovisko práve vchádza strieborný Touareg s návesom. Je 23:30. 

Do Bratislavy sme prišli s dvanásťhodinovým oneskorením, živí a zdraví.  S mojou vlastnou manželkou sme boli doma a o 3:15. Nakoniec, treba to brať športovo.

A teraz už konečne aj o maratóne.

Rozhodnutie padlo 19. decembra v Pise, kde sa nám udialo „maratona cancelato“. Boli sme na Pisa Marathon nadržaní. Keď ho po príchode do Pisy zrušili, boli sme naštvaní a cítili sme sa okradnutí. 

Najbližší maratón mal byť vo Verone. Pôjdeme teda v rovnakej zostave naň. Je to „až“ 20. februára 2011. To by už malo byť dobré počasie a bolo dohodnuté, prihlásené, zariadené. 

Až na tú Mišovu Holíkovu chrípku. Tú sme neplánovali ani nezariaďovali. Prišla si po Miša, potvora jedna sama a dala mu zabrať teplotou. Bolo jasné, že bežať nemôže. Takže namiesto Miša sa viezla moja manželka Katka. „Aspoň bude mať pekný darček k Valentínovi“, vraví Mišo. Mal pravdu, bola celkom rada.

Je nedeľa ráno, 20. februára, 8:35.

Zamračené, teplota vzduchu asi 8ºC. Lámem si hlavu nad oblečením. Ľahké elasťáky, hoci hodne ľudí má trenírky, tričko s krátkymi a na to s dlhými rukávmi, vezmem si aj rukavice, budú dobré na utieranie potu.

Vlastne lepšie by bolo dať na tričko s „dlhými“ tielko, ale to som nechal „doma“ v hoteli, tak to bolo jasné.

Vrecko s vecami do kamióna a poklusom na štart. Stretávame Zuzku s Martinom, posledné fotografie a do koridorov... 

Je tu prekvapujúco veľa pretekárov. Myslel som si, že je to taký „malý, lokálny“ maratónik. 

Koridory sú ohradené vysokým plotom s jednou bránkou, pri ktorej stojí „Talian“ a nechce ma pustiť dnu. Posiela ma dozadu. Ale ja mám žlté číslo a mal by som byť vpredu. Dobre teda, idem dozadu. Ďalší „talian“ ma ale posiela dopredu. Snažím sa mu vysvetliť, že vpredu som už bol a poslali ma sem... Ale nakoniec som využil vbiehanie dákeho mládenca a strčil som sa s ním dnu. Nech ma teda Talian naháňa. 

Natlačili sme sa pred dva portály a spoločne sme skandovali: 

„Tre, due, uno, start...!“ 

A už sa bežalo. Pomaličky, po širokej ulici smerom k „Porta nuova“, hoci aj táto „nová“ brána má skoro 500 rokov. 

Jeden, približne môj rovesník má na sebe tričko z vlaňajšieho ČSOB BM. Chcem sa mu prihovoriť, ale stráca sa mi v dave. 

Obzerám sa okolo. Pestrá zmes predovšetkým Talianov. Poniektorí sú naobliekaní, ako keby očakávali tuhé mrazy. Čiapky na ušiach a flisky. No, Boh vás poteš, neprechladnete. 

Sú tu aj trenkári a tielkári. Obliekanie sa v intervale teplôt 5 –10ºC je ťažké. Uvidíme ako bude ďalej. Začína slabo mrholiť.

Pre tento maratón charakteristické veľké množstvo zákrut. Narátal som ich rovných 100, ale to boli iba výrazné zákruty. 

Trať je neuveriteľné komplikovaná. Pokúsil som sa naštudovať si ju, ale nakoniec som to vzdal. Vtisol som si do pamäti aspoň to, kde sa trať definitívne točí k cieľu. Málokedy som vedel kde som. 

Je to problém vlastný relatívne malým mestám. Veď skúste „natočiť“ 42 kilometrov (teda „mierečnu“ vzdialenosť, ako vraví vynálezca tohto slovenského novotvaru, známy to výmyselník „eN“) v meste s necelými 300 tisícmi obyvateľov, čo je parameter Verony. 

Mapa trate je potom samý „cik-cak“.

Prvé „päťky“ bežím opatrne približne po 25 minútach. „Desina“ 49:58, ale aj tak neviem, kde som. Viem, je to trošku rýchle, ale po krátkom „štúdiu“ samého seba konštatujem, že bežím ľahko, nič ma nebolí, teda uvidím, kam to až dotiahnem.

Ktože to tam vpredu len je? Je to muž v „bratislavskom“ tričku. Poľahky ho dobehnem a opýtam sa: Did you run Bratislava maraton ? Yes I did- hovorí s nemeckým prízvukom. Are you from Germany? I am from Austria, znie odpoveď. 

Vábim ho na tohtoročný maratón, operujem „novou“ traťou. Maybe, hovorí. Zveruje sa mi, že by chcel bežať okolo 3:50 a že má 66 rokov. Po maratóne som zistil, že sa volá Valentin Wulz, je z Klagenfurtu a dobehol to za 3:51. Presne ako chcel.

Chvíľu bežím s ním, ale zdá sa mi to predsa len pomalé, idem dopredu. Čas na 15 kilometri o tom svedčí, som o pol minúty pomalší na „päťku“ predchádzajúcej.

Zase zákruta. Asi 20 metrov predo mnou beží dievčina v tri štvrťových „elastákoch“. Na tom by nič zvláštneho nebolo, keby nohavice neboli zvláštne v tom, že boli čierno biele a strihané tak, že si to nemohol človek nevšimnúť. 

Mala dobrú postavu, krátke blonďavé vlasy a asi 35 rokov. Všimol som si ju (vlastne jej nohavice) už tesne po štarte, ale zmizla mi z dohľadu. Teraz som sa k nej „prikmotril“ a pochválil som ju, že beží rovnomerne a iste je skúsená bežkyňa. Vraj nie je, má len pár maratónov. 

A ako to chceš bežať, pýtam sa jej. Tak okolo 3:40, vraví a fakt. Beží ako hodinky. To mi vyhovuje, rečiem si. Povedala mi, že je Belgičanka a vola sa Sueli. Tak sme spolu bežali, sem tam pohovorili. 

Ja som na občerstvovačke vždy zastal, napil sa dobrého, sladkého a teplého čaju. Ona pila utekajúc, čím získavala 20 –30 metrov náskok. Trvalo mi najmenej kilometer, kým som sa na Sueli dotiahol a zase sme bežali spolu. 

Polmaratón. 1:46:06, to je veľmi dobré!

Rozbehnuté na 3:33, to asi nevydržím... Nebudem riskovať, spomaľujem. Sueli sa pomaly vzďaľuje.

„Vilo!“, počujem vykríknuť kohosi a rýchlo sa pozriem do protismeru. Je to Zuzka. Ahoj, kričím tiež. Martina som asi prehliadol. Nečudo, v tom dave... 

Som asi na 24 kilometri; bežíme po takom „apendixe“, ktorý sa občas na „mierečných“ tratiach zaraďuje, aby sa na ňom rektifikovala trať na správnu „mierečnú“ dĺžku. 

Je to jedna z mála možností, kde je vidieť bežcov v protismere. Takže, Zuzka má na mňa náskok asi 2 kilometre. To je niečo okolo 10 minút. Je po polmaratóne, teda ak vydrží, môže to byť okolo 3:20. Vydrží?

„Martin!“ kričím na prebiehajúceho borca. Má na Zuzku stratu asi 300 metrov, čo je asi 1,5 minúty. To ešte nemusí nič znamenať, vravím pre seba.

Cítim, že už mám ťažšie nohy, ale to je to normálne. Už aby bola 30ka. Zvyšných 12 km si už viem prirovnať k známym dĺžkam, na „Železnej“.

Pozerať nie je veľmi na čo. Okolie je fádne, zatiaľ bežíme po okrajových častiach mesta. Dievčatá tiež nič moc. 

Obiehame tabuľu s nápisom Farské športové stredisko. Dúfajme, že návšteva tohto strediska je vyššia, ako návštevnosť kostolov, kde je veriacich ako šafranu.

Konečne sa otáčam a je tu vytúžená „dvadsaťpäťka“. Teraz do mesta, nech konečne niečo vidíme. Dlhá, predlhá, ale konečne rovná cesta po brehu rieky Adiže, ktorá je tepnou Verony. 

Znova dobieham Sueli, zdravíme sa, ale už sa mi ani rozprávať nechce. Blížime sa k tridsiatke. Tu sa už každý schováva do seba a bojuje sám so sebou o prežitie. Nespomaliť! Vydržať! 

Tridsiatka. Je to za 2:31, teda ešte viac, ako hodinu. Boh ma poteš. Je to strnulé, kŕčovité. Radosť z behu je preč. 

Ale aspoň je na čo pozerať. 

Zámok na kopci, veže v siluete mesta, vedľa hučí rieka. Sueli ma zase predbieha a pomaly sa posúva dopredu, až sa mi stráca v diaľke. Dobrá je, myslím si. 

Len pomaly, žiadny kvalt, vravím si, keď ma „cuká“ zaradiť sa za Sueli. Pod 3:50 by som to mal zvládnuť, ináč na nejakej tej minúte nezáleží, konverzujem sám so sebou. 

Prebiehame cez Adižu do starého mesta. Tu je už ozaj na čo pozerať. Čo dom, to nádherné dielo. Románske kostoly, paláce a samé zákruty. Ešte že pri každej uličke stojí vojak v „maskáčoch“. Zablúdiť nemožno.

Konečne tridsťpäťka. Pozriem na hodinky: 2:58:30. Staré maratónske pravidlo hovorí, že výsledný čas je čas na 35-ťke, plus 40 minút. To by som mohol ešte „dať“ pod 3:40. To by bolo čosi! Bude to však ťažké. 

Okrem toho, že nevládzem, sa beží po úzkych uličkách s rôznorodým povrchom. Dlažba s množstvom dier, lebo niektoré kocky chýbajú. Je treba dobre hľadieť pod nohy. Dlažba aj „mačacie hlavy“, no a samá zákruta. Takže sa tempo nedá držať. 

Zostávam teda pri starom. Bežím so štandardným úsilím. Ešte, že je tu nádherné okolie! Paláce, námestia, neďaleko je slávny Júliin balkón. 

To predsa pomáha zabudnúť na strasti posledných kilometrov, ktoré ako keby nemali konca. 

Tak, predsa som sa domotal k 40-tke. Na hodinkách je 3:26:16. Čiže ak ten zvyšok dám pod 13:44, mohlo by to byť pod 3:40 ! To stojí za pokus.

Skúšam predĺžiť krok a zrýchliť. A ono to ide! Nie o veľa, ale bežím svižnejšie. Mohlo by by to stačiť. Prečo sú len tie posledné kilometre tak dlhé? 

Viem, že pred cieľom ešte musíme prebehnúť cez Arénu. Tú nevidieť. A  predsa, už je tu. Ale nás to vedie okolo nej kamsi preč!

Znova Sueli! Dobieham ju. Sueli, dobehneme spolu vravím jej. Nie, len choď si rýchlejší, vraví. Prispôsobím sa jej tempu. Je to fakt nejaké pomalé, uvedomujem si a zrýchľujem. Nakoniec som jej dal na poslednom kilometri asi 40 sekúnd, dobehla to za dobrých 3:39:04.

Konečne vbieham do arény. 

Je to vraj druhá najväčšia v Taliansku, po Koloseu v Ríme. Nádherný pocit, umocnený hudbou. 

Prebiehame arénu po drevenom chodníku a vybiehame na námestie. Aj ten krátky výbeh mi dočerta robí problémy. Zákruta vľavo na námestie Piazza Bra, čo je po anglicky podprsenka a asi 200 metrov pred nami je cieľ. 

Hľadám časomieru. Je trošku schovaná, ale je na nej čosi nad 3:38... Hypnotizujem ju, nech sa čas spomalí a prebieham cieľom v hrubom čase presne 3:39:00. Ale čistý je 3:38:22.

Mám to za sebou. Je to krása. 

Medaila, vrecko s jedlom. Hľadám Katku. Tu kdesi by mala byť. Nie je. Tak bude pri kamiónoch s oblečením. Ani tam nie je. Asi už bude v hoteli, hovorím si, však ma len tak, bez kľúča nenechá. Pomaly sa ťahám do hotela, asi kilometer od cieľa.

Zrazu mi zaplo. Preboha! Dohodli sme sa na stretnutí pri radničných schodoch! Mám sa vrátiť, alebo ísť do hotela? Vari ma len dnu pustia. Prezlečiem sa a napijem sa hlavne piva, ktoré tam je schované, potom sa vrátim po Katku. Uvažujem, ako je možné, že som zabudol na miesto stretnutia. Po tomto maratóne som to mal v hlave úplne vymetené.

Bez ťažkostí som prehovoril čierneho recepčného, aby mi otvoril izbu. Keď ma videl takého odrovnaného, nebolo mu zaťažko uveriť, že naozaj som maratónec.

Vo dverách izby susediacej s našou, sa objavili Zuzkáči. Ako? Osobák! Vraví Zuzka. Aj keď je to proti predpisom, dal som jej pusu. Tak teda ako? 3:22! Neuveriteľné, čo to dievča dokáže. Zlepšila sa oproti Berlínu o 6 minút. A ty Martin? 3:31, vraví. Tiež skvelé.

Podarilo sa získať pre Slovensko dve tretie miesta, z toho jedno pre SZM. To aby mal aj eN trošku radosti zo života.

A nakoniec nejaké mravné ponaučenie by sa patrilo uviesť.

Predovšetkým, Verona, za rímskych čias Collonia Verona Augusta, je nádherné mesto, plné rímskych pamiatok. A nielen rímskych, ale hlavne stredovekých, románskych kostolov a palácov. Prirovnal by som ho vari k Florencii. 

A to nehovorím o slávnom balkóne Júliinom, ani o lesklom pravom prsníku jej sochy pod balkónom. To by vari stačilo, lebo zase ma eN obviní, že suplujem Bedekera.

A maratón? Rozhodne stojí za to. Prevažne rovina, „cikcakovitý“, ale skvele organizovaný, s vylúčením dopravy. 

Možno by sa aj naši organizátori mohli ich prístupom inšpirovať. Jednoducho vyhlásili:

čo je „ekologický deň“, zakázali automobilom jazdiť  po meste a hotovo.

Štart a cieľ na hlavnom námestí, po maratóne pasta párty. A nie je to od nás ani ďaleko. Iba necelých 100 km za Benátkami.

Vilo Novák, Bratislava, 23.2.2011.