Róbert Tatrai pobeží svoj stý maratón.

Anton Onder - Korzár

KOŠICE. Maratóncom sa stal aj „vďaka“ odcudzenému bicyklu. Na svoj stý štart na maratónskej trati dlhej 42 195 m sa v rámci 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru so štartovým číslom sto postaví 48-ročný veterán Róbert Tatrai.

Svoj jubilejný maratón si naplánoval do Košíc, pretože na MMM nedá dopustiť. Od roku 2000 absolvoval 99 maratónov, číže aspoň osem ročne. Tento košický vytrvalec je členom Klubu rekreačného behu Metropol. Jeho tréningové dávky a najmä dosiahnuté výkony však nezodpovedajú termínu rekreačný bežec, pretože väčšinu z absolvovaných maratónov zabehol v čase pod tri hodiny a jeho osobný rekord 2:36:21 ho radí medzi špičkových slovenských maratóncov. Na Extrém maratóne v Košiciach dosiahol víťazný hetrik a vyhral aj Furčiansky maratón.

Tieto výborné výsledky dosahuje za amatérskych podmienok popri zamestnaní univerzálneho šoféra a navyše je členom usporiadateľskej služby na hokejových a futbalových podujatiach. Tatrai nám odpovedal na niekoľko otázok, aby nám priblížil svoju bohatú maratónsku kariéru.

Kedy a ako si začal s vytrvalostným behom?

„Začal som pomerne neskoro, keď som mal 35 rokov. Pomohla tomu náhoda. Dovtedy som sa venoval cyklistike. Keď mi však ukradli bicykel, pohyb mi začal chýbať. Začal som behať a zapáčilo sa mi to. Keďže kondične som bol na tom dobre, zvládal som aj väčšie tréningové dávky a absolvoval som prvé bežecké podujatie Košický minimaratón. Atmosféra v košických uliciach si ma získala nadobro. Neskôr som absolvoval prvý polmaratón a v roku 2000 som zabehol svoj prvý maratón v Michalovciach za 3:01 hod.“

Koľko kilometrov nabeháš mesačne a kde trénuješ?

„V súčasnosti sa moje tréningové dávky pohybujú okolo 500 km. Moje maximum je 600 km mesačne. Trénujem väčšinou v prímestských častiach Košíc na okruhu Anička, Kavečany až k zoo i na Bankov. Často trénujem v kopcoch a za každého počasia. Najradšej mám fartleky, čiže behy podľa chuti. Tréningové dávky si volím podľa pocitov. Trénujem sám, bez trénera a sám si zháňam aj prostriedky od sponzorov na finančne náročné zahraničné maratóny.“

Ktoré svoje výsledky si najviac ceníš?

„V roku 2002 som zabehol osobný rekord 2:36:21 hod. na Malokarpatskom maratóne v Trnave, kde som na majstrovstvách SR veteránov skončil tretí u veteránov od 40 rokov. Na rovnakom podujatí v roku 2003 som zopakoval tretie miesto. Cením si aj tri prvenstvá na Extrém maratóne a víťazstvo na Furčianskom maratóne. V posledných rokoch sa na slovenských maratónoch pravidelne umiestňujem v prvej desiatke celkového poradia.“

Kde na Slovensku a v zahraničí si štartoval na maratónskej trati?

„Absolvoval som všetky maratóny na Slovensku. Samozrejme, najviac účastí mám v Košiciach na MMM. Bežal som maratóny v mnohých štátoch Európy, ale i dva maratóny v Amerike, a to v New Yorku a v Bostone.“

Ktorý zážitok z maratónu ti utkvel v pamäti?

„V rámci zájazdu slovenskej výpravy na maratón v Bostone som bol hrdý na to, že mi organizátori na základe mojich dovtedajších výsledkov pridelili štartové číslo 234 z 30–tisíc štartujúcich a miesto na štarte ihneď za hlavnými favoritmi z prvej línie. Na tomto maratóne ma fascinovala aj prezentácia tejto masy pretekárov, ktorú organizátori zvládli za osem hodín.“

Aké máš ďalšie maratónske ciele?

„Chcel by som absolvovať päť najprestížnejších maratónov na svete. Tri maratóny v Berlíne, Bostone a v New Yorku už mám za sebou a chýbajú mi už len Londýn a Chicago. Na budúci rok 15. apríla mám v pláne maratón v Rotterdame a hlavne maratón v Chicagu.

Prevzaté z Korzára: