dp

4.10.2011 (07:12)

V Košiciach prebiehali dva maratony, dva preteky, jeden pre 5tich či šiestich bežcov ako sukromná párty.... a druhý pre ostatný svet. Prečo ma to zaujalo? Prepadol ma dojem ,že honba za svetovým časom na podujatí, može posobit až demotivačne, či kontraproduktívne na vytvorenie dákej slovenskej vrcholovej maratonskej skupiny. Tento rozdiel je tak šialene velký a vzdialený že može posobit až frustrujuco a vedie k pocitu, že na Slovensku nikto nedokáže vytvorit podmienky športovcom také, aby sa k tomu čo len priblýžili. Máme tu vela dríčov ,poctivých makačov a ich výkony v zbudzuju obdiv nás ostatných,dokážu sa na maratone priblížit 2:30. A pri tom chodia poctivo ešte makat do práce ,čo je uplne užasné ,že sa tak vypracovali. Ale zdá sa mi , že po Košiciach sú velmi blízko k tomu ,aby praštili tenisky do kúta. Len malé zamyslenie ,možno zbytočné, kto vie? Myslím že pre slovenský maraton by bolo asi viac prínosom nemotivovat až tak absolutnu svetovú špičku a rozhodne lacnejšie.Peniaze by som usmernil radšej na prípravu našich športovcov.Hlúpa myšlienka?

peter reaguje: (dp)

4.10.2011 (08:14)

Košice si proste už dávno nepotrebujú kupovať meno. Košice meno majú. A zdá sa mi, že je aj pre nich komfort neoslovovat skupinu bežcov schopných bežať medzi 2:35 až 2:15,/ktorú absolutne neoslovili!!!/,ktorí su najvačší potenciál pre rozšírenie časov svetovej urovne a ktorí potiahnu, roztiahnu prípadne aj našu špičku ked sa jej podarí dať sa im do háku. Takto nám z peletonu ušiel, uniká balíček, za ktorý sa do háku nepodarí nikomu.

eN reaguje:

4.10.2011 (08:24)

Podľa mňa dosť hlúpa.

dp reaguje:

4.10.2011 (08:33)

cením si tvoj názor.....musel som si ho vypýtat. :-).. inak by som nespal.

Mato reaguje:

4.10.2011 (08:46)

Podla mna to nie je chyba MMM, ze prilakal malo bezcov v rozmedzi 2:15-30. Zo Slovakov tam boli minimalne traja, co to v tomto casovom intervale vedia hocikedy zvladnut. Nevyslo im to, alebo planovane nechcelo vyjst (napr. u Imra Magyara, u ktoreho ratam s moznostou, ze bezal iba na titul, bez ohladu na cas a setril sily na dalsie cestne behy na jesen, kde si moze pekne privyrobit).

Tiez treba pocitat s variantou, ze Kosice su dvojokruhovy maraton, co vela bezcov odradzuje, lebo to je vzdy tazsia trat aj pri idealnom profile. Navyse je to skory jesenny maraton, kedy byva casto teplejsie, nez by bolo idealne (8-11 stupnov a bezvetrie, to v Kosiciach casto nebyva) a penzum pripravy musi prebiehat v horucom letnom pocasi. Kto odbehal 35ky pri 30tich a viac stupnoch a vo vlhku, da mi zapravdu, ze to nie je lakadlo startu v Kosiciach. Stale hovorim o vykonnostnej kategorii bezcov, aby ste ma nechapali zle.

No a v neposlednom rade tu mame bezecku uroven na nasom rodnom Slovensku... Kolko bezcov tento rok bezalo 5ku pod 15 minut a kolko ich bezalo desiatku pod 31 minut? Bez takychto pomerne dosiahnutelnych casov pre talentovanych bezcov, nemozno nikdy pomyslat na casy na maraton pod 2:20. Ano, ani len pomyslat, nieto ich este planovat.

Za toto vsetko a plno dalsieho nemoze MMM, ani tych par vychodoafricanov, co tak pekne behaju. Za to si mozu bezci sami.

dp reaguje:

4.10.2011 (09:12)

Mato, pekne si to vyjadril. pozastavím sa ešte.....bežci sami?...,či podmienky doby v dnešnom slovensku a priority spoločenského zriadenia nad nami??

Jožo Mecele reaguje:

4.10.2011 (09:24)

Peťo "dp", veľa by sa dalo o tom hovoriť, písať. Napr. aj takto: Prečo by si v Košiciach nezaslúžili, napr. aj to úžasné publikum pri trati, vidieť "čierne tenkonohé gazely" schopné bežať okolo 2:10? Prečo by na Slovensku nemohol byť aspoň jeden takýto maratón? Slováci nech sa realizujú v boji "o bedňu" trebárs v Rajci. To by sme tu mohli donekonečna polemizovať, ako a kam umiestniť a smerovať peniaze určené pre šport, v tomto prípade pre maratón... Ty máš názor taký, ja zase onaký, aj eN si niečo myslí atď...

dp reaguje:

4.10.2011 (09:35)

a aká je motivácia pre bežcov schopných bežat medzi 2:35 a 2:18 dajme tomu? ked vidia , že nastupi 7 bežcov schopných dať okolo 2:10. Chcem sa len vžit do pravdepodobných uvah a polohy napríklad J. Urbana ,ktorý ani nenastúpil, /aj ked tam mohlo byt vela iných dovodov/, a jemu podobným u nás a zo zahraničia už vobec nikto nemal záujem.Pritom táto škála je zrejme dost široká v europe. MMM by to možno mohlo posudit prečo tomu tak bolo. /6 ludí a priepasť za nimi/

JaroP. reaguje:

4.10.2011 (09:36)

Je to na zamyslenie, každý má svoju pravdu , o tie rekordy až tak v súčasnosti už neide, hlavne že sa zvýšil balík maratóncov a o rok asi už presiahne 1000. Mne osobne sa táto 2 okruhová trať páči /asi aj ostatným/, je optimálna čo som sa tu od 90 r zúčastnil, pekná aj rýchla a hlavne aj pre divákov atraktívna. Potešitelné je tak narástol počet polmaratóncov, veď to sú budúci adepti mierečného behu a z nich sa objavia hádam aj nejakí nádejní SVK či CZ reprezentanti,.víťaz Kemboi zabehol v tom teple výborne, normálne by mal čas na hranici asi vlaˇnajšieho, pripomínal mi trochu behom známeho Tóna Gombára zo ZV. A najlep ší boli diváci po celej trase,takže slnko až tak nevadilo , lebo to nebol zďaleka letný horúci Rajec, Poďakovanie letí mimo inými aj Deziderovi Ferenczymu ,Števovi Lehockému ktorí pricestovali povzbudiť účastníkov či už na trati alebo do priestora cielovej méty aj maratoncovi Dušanovi Čerešňovi,ktorý pricestoval až z Krajného aj keď nie behať v tomto ročníku ale aspon aparátom fotiť bežcov na MMM... 

dp reaguje:

4.10.2011 (09:38)

Jožko nevravím ,že sa nedá polemizovat.Naškrtol som len uvahy a chcem vediet nakolko sú do mima a chcem vidiet názor druhých. Nebijem sa zaň.

Jožo Mecele reaguje:

4.10.2011 (09:44)

Myslím že, aj Mato a Peťo "dp" majú kus pravdy. Aj bežci sami aj podmienky doby v dnešnom Slovensku za to môžu. Napr. ten súvis medzi maratónskymi výkonmi a chodením do práce. Neviem, ako to je teraz s Imrom Pástorom, ale pred niekoľkými rokmi, keď získal titul majstra SR na MMM v Košiciach, písali, že chodí normálne denne do šichty v železiarňach. Myslí si niekto, že slovenský chlap, ktorý maká päťkrát v týždni na chlieb kdesi vo fabrike, má šancu splniť olympijský limit 2:18 na OH? Ja hovorím nie. Prvou podmienkou na splnenie tohto limitu je profesionálna dráha maratónca, za ktorú dostáva každý mesiac plat. Tak, ako napr. kedysi socialistická armáda živila v ASVŠ Dukla Banská Bystrica skupinu profesionálnych maratóncov - vojakov z povolania Martina Vrábela, Karla Davida, Róberta Štefka (tí bežali maratón aj na OH), Mojmíra Lánička, Atilu Barusa, Vlasta Bukovjana, Mira Bečku.

Jožo Mecele reaguje:

4.10.2011 (10:05)

Mohlo by byť motiváciou pre bežcov v čase 2:18 - 2:35 napr. Prize money pre prvú päťdesiatku v poradí MMM? Pamätám sa správne?, že niekedy v 80-ych rokoch minulého storočia, keď býval štart MMM odpoludnia (zdá sa mi o 13:00 hod), večer v Dome kultúry ROH VSŽ bolo na pódiu ocenených prvých päťdesiat mužov. Aké ceny dostali, to neviem, možno Miro eN by sa mohol rozpamätať, myslím, že na tom pódiu stával. Ale k čomu by toto mohlo viesť, organizátori by si mohli povedať, chcete ceny pre 50 duší, dobre, zvýšimi štartovné, čo by sa stretlo s nevôľou u behajúcich más, a tak dookola, večne budú nejakí nespokojenci, kritici voči MMM. Jedným prekáža vysoké štartovné, iným to, že peniaze sa dávajú pre Keňanov a Etiópčanov atď...

dp reaguje:

4.10.2011 (10:23)

...neviem aký bol honorár na stupni víťazov ,ale možno by uspokojil pri prerozdelení aj prvú 50tku. :-) ..to naozaj neviem. To by chcelo nasadit psychologa,...čo by asi motivovalo tuto vrstvu.:-) ..napríklad aj paradoxne zníženie cien by zrejme zmenilo škálu a zvýšilo počet strednej vrstvy,ale by neprišla zase top 6tica. Čo je lepšie? Babo raď?

Mato reaguje:

4.10.2011 (10:47)

Nemyslim si, ze Kosice by sa mali uberat cestou znizenia prize money pre prvych a rozdelenia do prvej 15ky-20ky. Je to maraton Europskej urovne a tak bezci s casmi cez 2:15 nemozu pomyslat na vitazstvo, iba ak omylom a zvlastnou zhodou okolnosti. Mozu vsak dat peniaze pre prvych troch Slovakov, alebo 6-tich, co zabehnu urcity vykonnostny limit - napr 2:28, 2:25, ci akykolvek cas, co uznaju za vhodne ocenit peniazmi.

Ked ma irituje, ci odradza ucast vychodoafricanov na preteku, tak su to lokalne zavody, kde idem sutazit o umiestnenie. Ak to organizator prestreli s cenami pre prvu trojku, tak sa zletia supy a je po sutazi. Tam by som isiel skor cestou znizenia cien pre absolutneho vitaza a pretiahnutia na prvu sesticu. Na velkych zavodoch sa pritomnost Africanov ocakava (aj v Kosiciach) a nikto sudny sa nebude kvoli tomu oduvat.

Na margo nutnosti profesionalizmu, ak chce clovek plnit limity na OH - iste, ale tu profesionalnu drahu si musi vydobyt bezec sam tym ze je tak dobry, ze si z vyhier moze dovolit nepracovat. Ak budu uspechy, budu aj sponzori a nie naopak. Dnes by chcel kazdy sportovec peniaze a az potom sa bude snazit. Vo svete vsak plati - najprv sa snaz a nieco ukaz, az potom nastav ruku.

eN reaguje:

4.10.2011 (11:01)

Akú motiváciu majú bežci 2:35 - 2:18 na iných veľkých svetových maratónoch? SVK boys na MMM ju majú, lebo sú to M-SR. 

Prečo by sa mal jeden z dvoch slovenských maratónov, ktorý je konkurencie schopný so zahraničím, prispôsobovať výkonnostnej úrovni domácich maratóncov? Za túto nevalnú úroveň nenesie MMM zodpovednosť. On ju má za udržanie vysokej športovej úrovne. A to sa mu, napriek odmietavým dépeistickým teóriám, podľa mňa darí.

dp reaguje:

4.10.2011 (11:55)

Mato a eN.Výborné reakcie....super. Také ma čiastočne upokojili a páčia sa mi, aby naplnili moje srdce pochybovačné a váhajúce, že niekde by bolo načim posunut latky či vymysliet, čo dalej a či cestička nevedie tam kam by mohla v štáte dánskom. :-)

Peter Buc reaguje:

4.10.2011 (13:22)

Aj ja musím reagovať na Tvoj príspevok "dp". V prvom momente po prečítaní Tvojho názoru som vyslovil presne takú vetu ako napísal eN "hlúpa myšlienka"...Ale samozrejme sa diskusia vyvinula a padli rôzne názory. Môj názor je asi taký MMM v Košiciach vznikol už veľmi dávno a ľudia ktorí to organizovali aj predtým a hlavne predtým dokázali pritiahnuť mená svetovej extratriedy čo aj patrične dokázali na OH či svetových maratónoch. Spomeniem Bikilu,Cierpinského atď . Dokázali a pritiahli na tento náš Košický maratón fakt veľké esa. Bola to šikovnosť týchto ľudí a ich kontakty vo svete na športovom a politickom poli. Ja hovorím dokázali veľa veď dotiahnuť Kórejcov ktorí tu držali určite roky prim tiež nebolo ľahké. Ale musím ešte spomenúť inú vec a eN mi to iste potvrdí,že niekedy sa tituly majstra Slovenska/Československá/ udeľovali za časy 2:15-2:20 čo bolo samozrejme. Taká bola kvalitná maratónska špička v Československu/ Jozef Mecele spomenul tie mená presne,ale v Košicich boli ešte Višnický,Madár,P.Polák/. To boli časy keď eN aj my ďalší sme dokázali bežať maratón pod 2:40,ale boli sme na hony vzdialení od maratónskej špičky. Áno ja chcem ,aby som v Košiciach videl kvalitných Afrických bežcov, pretože výsledný čas víťaza ide do sveta a udržiava sa úrovňou medzi vyspelými európskymi maratónmi. Samozrejme dnes hýbu svetom peniaze a nie je to ani v maratóne výnimka. Čim viac peňazí tým kvalitnejší borci a tým kvalitnejšie výkony. Buďme radi, že sa dokážu v Košiciach pozháňať také peniaze, že sa tu postavia bežci z ďalekej Afriky. Nie je to lacná záležitosť verte mi...To ,že tu máme fabriku US Steel je nadherné,lebo veľkou mierou napomáha maratónu v Košiciach. Súhlasím s myšlienkou a názorom, že najprv sa treba prezentovať nejakým kvalitným domácim výkonom a tak sa dá pomôcť takémuto bežcovi maratóncovi napredovať vytvorením kvalitných podmienok. Opačne to fakt nepôjde. Typickým príkladom je z dávnej minulosti je prípad LÁNIČKA ktorí musel niečo ukázať ,aby si ho všimli a zaradili do strediska vrcholového športu v B.Bystrici.Dá sa tu ešte polemizovať dlho, ale toto je môj názor .Ďakujem.

dp reaguje:

4.10.2011 (14:18)

Peťo,som rád ,že si reagoval.Neprezentoval so svoj názor ,ale dojem poopravím.. a chcel som vidiet ako niektoré veci vnímajú ostatní na tejto stránke,.. moj dojem poupravili. V tej otázke a dojmoch bolo však daleko viac a nielen to, čo sa tu dalej rozoberá.

A nepochybuijem o tom o čom všetkom píšeš v suvislosti s genézou a pracným dosiahnutím kvality, ktorá v Košiciach je. Do očí mi udrel len užasný nepomer a či to stojí za tie peniaze, kupovat kvalitu ,ked na to niet penazí.

eN reaguje:

4.10.2011 (15:57)

dp, podľa minulých príspevkov by som neuhádol, že prezentuješ cudzí názor. Nahodil si iba návnadu, dúfajúc, že nájdeš podporu?

Nebolo by lepšie, keby každý prezentoval svoj názor?

Pefo reaguje:

4.10.2011 (20:08)

"Zo Slovakov tam boli minimalne traja, co to v tomto casovom intervale (2:15-2:30) vedia hocikedy zvladnut...."

Maťo, ak by si napísal, že hocikedy vedeli (a určite nielen traja:-), súhlasím, ale že vedia, o tom až tak presvedčený nie som (viď tohtoročné top výkony).

Neberiem Ti názor, že Imro Magyar bežal čisto len na víťazstvo a šetril na iné preteky, ako som to však vnímal osobne ja, mám trochu iný názor. Ak by podľa Teba, ako si presvedčený, že by v pohode ak by bolo treba Imro zvládol pod 2:30h, neverím, že by od začiatku bežal na 2:40h s tým, že to bude stačiť na víťazstvo...Vpredu totiž bol až do 32km vpredu Imro Pástor (1/2m 1:15h) a nemyslím si, že niekto z nás počítal s tým, že nedobehne... Ak k tomu môžem teda povedať ja svoj názor, myslím si, že Imro Magyar veľmi dobre odhadol svoje momentálne maratónske schopnosti tak, ako som ich odhadol aj ja... A hoci som pred dvomi rokmi tiež na MMM bežal 2:30, viem, že odvtedy dole Kysucou pretieklo dosť vody, aby som bol realista:-)

dp reaguje:

5.10.2011 (07:50)

napriek tomu Mato velmi pekne a zainteresovane vystihol viac vecí. a Imro nemá tu, formu ako v prvej polovici roka ,ale je výborný,drží si svoj štandart a na jar sa isto znova dostane do forsáže. :-)

eN ,odkedy su vyslovené otázky názorom či cudzím názorom.Otázkoami som chcel len priviest ludí k zamysleniu sa nad niektorými vecami.Kam ide slovenský šport a podobne...aj sa ich mnohí dotkli. Svoj názor si nechám zo slušnosti ku Košiciam pre seba.

Hlavne ked viem , že by začal ihned "hon na čaradejnice" zlostného starca.:-) čau. Vdaka ,že si vcelku celkom umiernení s reakciami.Oceňujem.

eN reaguje:

5.10.2011 (09:23)

dp, krútiť sa ako Uriah Heep, schovávať sa za "cudzie názory", lebo vlastné sa bojíš vysloviť, je nahovno.

Ak som o svojej Pravde presvedčeNý, nepotrebujem si vymýšľať "hony na čarodejnice". Najhoršie, čo sa mi môže stať je, že sa s mojou Pravdou skoro nik nestotožní. Rozhorenie hraníc určite nehrozí.

Moje reakcie sú vždy "vcelku celkom umierneNé". Nemyslím, že sa líšia od predchádzajúcich, ktoré sa od Teba ocenenia nedočkali. Keby si nemal potrbu fabrikovať ustráchané polmyšlienky, ktoré ak nenájdu podporu, označíš za cudzie, ušetríli by sme mnoho času.

Trailer reaguje:

5.10.2011 (13:19)

Infantilný názor.Ktorých našich športovcov?Z akej základne by si vyberal?Je tu vôbec perspektívna základňa?Myslím profesionálna,t.zn.vhodná pre investíciu.Verím,že si nemyslel na niekoho zo svojej rodiny,alebo hranolovej,či nejakej hranolčekovej z parlamentu.

Brano Koniar

4.10.2011 (20:58)

Pripojím sa ešte do diskusie, ktorá prebieha o tom či sa " oplati " investovať v Košiciach do športovej kvality. Keďže sa týmto otázkam pri príprave MMM venujem už viac než 20 rokov, snáď sa mi podarí objasniť postoj nás organizátorov. V prvom rade si treba uvedomiť, že status MMM, ktorý bol vždy pozíciovaný aj ako špičkové športové podujatie, nemožno hodiť za hlavu. Je to záväzok z minulosti. Neviem, kto by sa podpísal pod takýto ústup z pozícií. V ďalšom si treba uvedomiť, že maratón tu nie je iba pre bežcov ale aj pre divákov, ktorí chcú vidieť a tešiť sa zo špičkového športu aký je možné vidieť na atletických dráhach, futbalových štadiónoch, či palubovkách hál. Prečo by sme tento zážitok mali divákom v Košiciach brať. Nepodceňujme ich a nebuďme sebeckí. Alebo sa pochybovači domnievajú, že ulice i média sa zaplnia i keď zo športového hľadiska takpovediac o nič nepojde? Ja si myslím, že nie a to by mohol byť aj začiatok postupného konca maratónu v Košiciach. Do istej miery ma však znepokojuje ešte niečo iné. V podtexte tejto diskusie vnímam až čosi xenofóbne. Rád by som sa mýlil. Afričania nemôžu za to, kde sa narodili, aký dostali genetický kód a ani za to, že západná civilizácia spohodlnela# zlenivela # a smeruje k fyzickej degenerácii. Je zaujímavé, že som ešte nepočul nariekať Belgičanov, či Britov, že v bežeckom lyžovaní berú všetko Fíni a Švedi. Bohužial v cestných behoch a maratónoch takýchto " hlúpych" názorov pribúda. Celé roky som sa snažil o čo najpestrejšie štartové pole. Domŕzal som britskú federáciu, aby poslali tím, hľadal som Poliakov, Rusov...Ak si pozriete maratónske tabuľky jednotlivých " civilizovaných" krajín, zistíte, že dramaticky zredli. Ak niekto ostal, chovajú si ho pre letné štarty na ME, MS, OH alebo domáci špičkový maratón. Afričania tak " zachraňujú" úroveň tejto športovej disciplíny. Ja osobne som v podstate rád, že prerozdeľujeme pozháňané peniaze od sponzorov i pre chudobnú Afriku a obrazne povedané kŕmime jej hladné deti. Pokiaľ by ste týchto športovcov spoznali bližšie, zistili by ste, že sú to mimoriadne skromní a prirodzene inteligentní ľudia. A pritom prísť do Košíc a vybojovať si miesto pod slnkom mal a má skutočne každý. Nakoniec, ak sme v nedeľu popoludní rozdelili finančné odmeny zhruba 40 športovcom vo všetkých disciplínach a vekových kategóriách, veľká väčšina bola zo Slovenska či okolitých krajín. Rozdiel tu samozrejme je, ale o tom snáď nebudeme polemizovať, že kvalite výkonu musí zodpovedať aj honorár. A aby som vyvrátil rôzne fámy. Na odmeny športovcom vrátane leteniek nevieme a nemôžme dať viac ako 15-20% celkového rozpočtu MMM. Sú tu ďaleko vyššie výdavky, ktoré sú vynakladané na ďalšie oblasti prípravy podujatia ako takého. Verím, že som sa príliš nerozpísal, ale táto téma si snáď zaslúži obšírnejšie vysvetlenie.

Peter Buc reaguje:

4.10.2011 (21:59)

Braňo dík za kvalitný a dlhý príspevok.Myslím si ,že si tu všetko patrične vysvetlil...

moj nazor reaguje:

4.10.2011 (22:13)

snaha je to pekna ale prakticky navnivoc, zo sportoveho hladiska naozaj o nic neslo, pokial zeny nejdu tesne ku 2:20 a muzi 2:06, tak v podtstate o nic nejde. Keby bezali ti naj;lepsi africania bol by to zazitok a aj svetove media by to registrovali, ked bezi africka 3 liga, neviem co to ma dat divakom ?

to samozrejme nesuivisi s inou otazkou, preco sa na slovensku beha pomaly a ci je vobec dolezite aby sa behalo rychlo ? Kosice naozaj boli 3 maratony - 3,africka liga o peniaze, nevydarene pokusy a slovenske limity a masovy maraton pre rekreacnych bezcov, ktori si nakoniec rozobrali domace medaile.
Zda sa ze Kosice namaju snacu dostat bezcov za 2:06, nie v termine po MS a OH a nie medzi Berlinom a NY.

3 africka liga je skor sklamanim zo sportoveho hladiska a nie je ziadnou motivaciou pre rekreacnych bezcov, podla mna je to slepa ulicka ked boli kosice majstrvstavami RVHP, tak to bolo sportovo ovela viac.

moj nazor

eN reaguje:

4.10.2011 (23:59)

moj nazor, Tvoj názor je divný, až škodlivý.

Prečo by nemal mať zmysel maratón, na ktorom KENETH chlapci neutekajú tesne ku 2:06? Isté kruhy sú na KENETH alergické, ale kto iný dokáže dať maratónu zmysel, ak nie KENETH?

Koľko maratónov na svete, ktoré mali podľa Teba zmysel, vyhrali neKENETHovia? Mal zmysel NYCM 2010 za 2:08:13, alebo MMM 2010 za 2:08:33?

Na moj nazor-ové teórie si treba dávať bacha a veľkým oblúkom sa im vyhýbať. Nacionálny maratón tak neurobil a...

dp reaguje:

5.10.2011 (07:33)

xenofobiu som ja osobne zo žiadneho príspevku nezacítil ,to je len populárna prupovidka, ak nie paranoja.Takisto otáčanie témy na pomoc afrike.5 či 6 bežcov a ich solojazda ,svetovost nezaručuje ,je to žial len iluzia.

eN reaguje:

5.10.2011 (08:47)

Snaha spochybňovať výkonnosť KENETH (aj okolo 2:10) je xenofóbia, ako vyšitá.

dp, o čo bude MMM svetovejší, ak vyženie "čiernych" a peniaze presmeruje na domácu špičku o pol hodinu vzad, ako mu radíš Ty? Až vtedy to bude ilúzia svetovosti.

Peter Buc reaguje:

5.10.2011 (09:10)

"moj nazor" ak máš názor svoj tak potom sa neschovávaj za neznámu identitu a vyslov ho tu v svojom mene.Takéto tiež názory sú názory,ale nemajú širokú podporu maratóncov,pretože každý maratón má iné špecifiká a ten náš Košický taktiež. Hľadajme spôsoby ako niektoré maličké nedostatky odstrániť,ale nebrýzgajme na enormné úsilie organizátorov o čo najväčší zážitok bežcov a divákov v Košiciach.Asi si nebol tohto roku na trati ,pretože také pochvalné výroky ľudí ktorí bežali v Košiciach som už dávno nepočul.Atmosféra v Košiciach je to pre čo tu radi ľudia behajú.Šír dobro a dobro sa Ti vráti...Poukazuj na problém keď je ,ale nerozsievaj zlo a nedehonestuj prácu mnohých ľudí ktorý sa snažia v Košiciach pripraviť tento maratón na patričnej úrovni...Ďakujem za pochopenie...

dp reaguje:

5.10.2011 (10:24)

eN. :-)) kde som to spochybnil. :-)) ak to tak vyznelo -sory.ale netuším.Ty máš nakoniec aj zmysel pre humor.:-) Ja som povedal že Košice už svetové sú a nepotrebuju ju kupovat. Prečo by price many cca 2tisíc eur mali vyhánat týchto bežcov, či ich dokonca diskriminovat, ked na viac zrejme nie je penazí a odzrkadlí sa to spätne,tie vyššie price many, trebárs v nižšej učasti širšej špičky. To je ale politika Košíc a neprináleží nám do nej kecat.Len aby sa pozastavili trošku nad tým, či aj iný uhol by nepomohol globálne pre celý slov šport. Možno nie ,ale čo keby?

Košice totiž majú už dost velký vplyv aj na ten "globálny slov šport" či chcu či nechcú.Aj ked im to može byt vlastne jedno ako Mato spomenul a nemaju dovod sa tým zatažovat.

dp reaguje:

5.10.2011 (10:31)

eN. neviem čo naozaj poradit ,len sa zamýšlam. Možno keby prvá 5ka neprišla z dovodu menšej motivácie ,by tento rok dobehlo zopár slovákov pod 2:29 a na další by ohrozili 2:20. ...dost možné. a na další rok by prišli aj zo sveta 2:16 a nižšie a bez honoráru. Možno.

eN reaguje:

5.10.2011 (10:41)

"xenofobiu som ja osobne zo žiadneho príspevku nezacítil" 

Len som Ti ukázal, kde ju cítim ja. Je tam niekde napísané, že to je v Tvojom príspevku? Myslím, že nie.

Ak nám neprináleží do politiky MMM kecať, prečo si do nej kecať začal a prečo mudruješ, kde by mal radšej peniaze dávať?

Viac premýšľaj kým niečo napíšeš, potom sa nebudeš musieť vykrúcať a presviedčať nás, že si to myslel úplne inak, ako si to napísal.

moj nazor reaguje:

5.10.2011 (10:49)

Peter, pleties niekolko veci dokopy, svetovost maratonu sa neda ziskat ak najôlepsi bezec bezi cez 2:10. Maraton ktorý už bol kedysi svetový, môže len stráacť na mene ako sa otvorene snaží o zahraničnú kvalitu ale výsledok je slabý, to už by lepšie vyzeralo to snahu nechať tak a venovať sa masovosti a zdraviu domácej populácie.

Máš pravdu nebol som tam tohto roku a som rád ze rekreačným bežcom sa páčilo, o tom som predsa nepísal.

ak si to pochopil ako šírenie negativity, tak som sa vyjadril asi moc skratkovo, predpokladal som že každý chápe o čo ide.

Košice sú jediný uznaný IAAF M, tak treba úsilie aby sa to zachovalo.

Skús rozmýšlať nad vyslovenými názormi a nie nad tým kto ich vyslovil, názory sa nemôžu schovávat o silu osobnosti alebo o kult osobnosti, názor ma byť hodnotený ako anonym

dp reaguje:

5.10.2011 (11:00)

eN. to už nebudem rozvíjat čo posledne píšeš to je už slepá ulička o ničom.Tu Ti už ide len o jedno samoučelne ponižovat, dehonestovat a to ti je predovšetkým vlastné.

Ten posledný "moj názor" sa mi fakt páči.

Oliver Krist reaguje:

5.10.2011 (11:25)

Minulý rok sa MMM niesol v znamení nového traťového rekordu. Tento rok to pravdepodobne najmä vzhľadom na počasie nebolo ideálne a čas bol horší. Svetovosť maratónu sa možno nedá získať časom nad 2:10, ale rozhodujúce sú i okolnosti za ktorých sa čas zabehol, a aké časy sa maratóne behávali po iné roky a pod. Ak svetoví atlét odbehne v nejakom preteku horší výkon, alebo nadajbože vzdá znamená to že je odpísaný a mal by behať už len rekreačne?! Viacero svetových maratónov malo po iné roky i horšie časy ako tento rok MMM a preto by sa mali preorientovať iba na rekreačných bežcov?

Peťo, ak sú Košice svetové tak určite hlavne preto, že si svoju svetovosť udržiavajú, pretože inak by sa hovorilo, že Košice boli svetové. No a na to udržiavanie sa v svetovej špičke zrejme potrebuješ ponúknuť aspoň porovnateľnú kvalitu s inými svetovými podujatiami (i keď samozrejme v rámci možností a daných podmienok). Ani súčasní svetoví bežci nie sú svetoví preto, že kedysi behali svetové časy, ale preto, že ich stále behajú.

Neviem síce akú širšiu špičku máš si mal na mysli, ale ako to sčasti načrtol Pefo na Slovensku takáto špička (2:15 – 2:30) v súčasnosti v skutočnosti neexistuje. Hoci súhlasím, že sú na Slovensku schopní bežci, ktorí by za ideálnych tréningových a ďalších podmienok mohli do tejto špičky patriť a takýto čas zabehnúť, ale jednak je ich veľmi málo ( i tak by to bola iba „užšia“ širšia špička) a navyše by bolo pre nich zrejme nezaujímavé, neadekvátne a možno až hlúpe obetovať niekoľkomesačnú prípravu so zameraním sa na jeden pretek – MMM, aby si zabehli takýto čas a to i v prípade ak by na ich 5-10 miesto Košice vyhradili špeciálne prize money. (Pokiaľ nemajú inú výraznejšiu motiváciu ako napr. Imro P. – splnenie limitu na OH) Navyše im zväčša podmienky na tú ideálnu prípravu chýbajú ...

Tvoja úvaha síce priniesla zaujímavú diskusiu ale podľa mňa v zmysle vyššie uvedených skutočností a vzhľadom na reálny stav „širšej Slovenskej maratónskej špičky“ ju osobne považujem za úplne bezpredmetnú a nerealizovateľnú ...

dp reaguje:

5.10.2011 (11:59)

aj to je zaujímavý poznatok- že je to bezpredmetné,... že je to boj s veternými mlynmi.

eN reaguje:

5.10.2011 (11:59)

dp, si nenapraviteľný. Čo si mám myslieť o znalcovi, ktorý v dnešnej situácii vysloví toto: "Možno keby prvá 5ka neprišla z dovodu menšej motivácie ,by tento rok dobehlo zopár slovákov pod 2:29 a na další by ohrozili 2:20. ...dost možné. a na další rok by prišli aj zo sveta 2:16 a nižšie a bez honoráru. Možno."

Veď už konečne zostúp na Zem a prestaň vypisovať iba preto, aby si niečo napísal. Zopár Slovákov pod 2:29? Ktorí to sú? A kto by mal podľa Teba ohroziť 2:20? Neponižuješ a nedehonestuješ sa takýmito úvahami náhodou Ty sám?

dp reaguje:

5.10.2011 (12:29)

Brano naznačil: 15 a20 percent sa investuje do učasti prvej 5ky respektíve aj so ženami a tými čo neudržali tempo 5tice, nech desiatky.

V tlači prebehlo - 6tisíc učastníkov MMM, s priemerujme štartovné len na 20eur. to je 120 000€ 20% je 24 000€.Hrubé počty. No nie je to zrovna zanedbatelný obnos. Možno sa kdesi mýlim a je to o niečo menej,ale i tak je to zaujímavá položka.

dp reaguje:

5.10.2011 (12:33)

napríklad, Pástor by neprepálil a zrejme dobehol s velmi pekným časom.Urban by zrejme poštartoval a dal zrejme tiež pekný čas......

Oliver Krist reaguje:

5.10.2011 (12:46)

Čas 1:15 na polke naznačuje, že to Imro neprepálil, ale že jednoducho nemal svoj deň - čo sám i uviedol pre médiá! Ak by mal ísť polku ešte pomalšie, tak by z toho žiadny "veľmi pekný čas" nemohol byť - rozhodne nie v "širšej špičke". J. Urban neštartoval a mal na to zrejme svoje dôvody (forma, zdravotný stav - netuším), ale jeho výkon z polmaratónu v Lamači, kde skončil takmer 2 minúty za I. Magyarom nasvedčuje, že ani on by na výkon do širšej špičky v súčasnej forme nemal nárok!

Jozef Teniak reaguje:

5.10.2011 (15:58)

Bežal som MMM po 7.krát.Vychutnával som si atmosféru,ktorá panovala na trati.Bola to udalosť plná bojovnosti,radosti,ale aj bolesti,i chýb.Pozitíva však jasne prevládali.Chcem preto poďakovať organizátorom za odvedenú prácu.Osobne si myslím,že to bol nádherný maratón.Potvrdilo mi to mnoho bežcov a bežkýň,s ktorými som,počas i po preteku komunikoval.Väčšinou to bolo na mentálnej a emocionálnej úrovni.Niekoľko krát som mal však "husiu kožu",a dokonca slzy v očiach.To už bola tá najvyššia úroveň komunikácie - duchovná úroveň.Na štarte,ale i pri mohutnom povzbudzovaní na niektorých úsekoch a v cieli.S jednou mladučkou bežkyňou som dobehol do cieľa.Bol to jej 1.maratón v živote.Jej slová počas posledných 4 km,ale najmä jej rozžiarené oči po dobehu,hovorili za všetko. To treba precítiť.Tú radosť treba zažiť.

Trošku ma prekvapil v cieli môj priateľ Petr Kostovič/běhej.com/.Bežali sme spolu už niekoľko maratónov.Na MMM bol po prvý raz,a ako redaktor.Mal dosť času na pozorovanie.Po krátkom rozhovore - zaujímali ho moje zážitky z trate,mi povedal: 

"Myslím,že je tu lepšia atmosféra,ako v Prahe.Je tu cítiť viacej srdečnosti,pozitívnych emócií,a zapáleného povzbudzovania.Je cítiť,že maratón celé Košice milujú." 

Myslím,že nemôže byť lepšie hodnotenie.Také vysoké som nečakal. 

Chcem sa vyjadriť aj k tejto diskusii:

Braňo, bola to výborne odvedená práca. Na profesionálnej úrovni. Kritici vždy boli,a budú. Nedajte sa znechutiť. Stačí položiť otázku: Ukáž,čo si Ty urobil? A - debata skončila.

Teším sa na 89.MMM. Nech sa darí !