Pavol Hajdúk

Bukurešť maratón 09.10.2011

Týždeň po Medzinárodnom maratóne mieru

v Košiciach som mal v pláne bežať 4. Bucharest International Marathon v Bukurešti. Aj preto som v Košiciach zabehol až za 4:29:26. Trochu, hlavne v závere, som šetril sily.

Pre Rumunsko som sa rozhodol

preto, lebo v tejto krajine som ešte nebol. Letenka cez airberlin.com za 125€ a ubytovanie v hosteli 7€/noc, sa mi zdali celkom v pohode.

Hostel, kde som bol ubytovaný
.

Veľa ľudí si myslí, že Rumunsko je zaostalá krajina.

O Bukurešti to povedať nemôžem. Bukurešť je minimálne taká, ako naša Bratislava. Množstvo áut na cestách, vcelku čisto, obchodné domy a ľudia ako u nás. Bol som tam 3 dni a za ten čas som minul na stravu, dopravu a suvenír 50€.

Mega obchodný dom na Piata Unirii. Stravoval som sa v Mc Donalds.
Sendviče a káva dopomohli k dobrému výsledku.

Mapa trate. Bežali sa 4 vyznačené okruhy.

Bucharest International Marathon - 09/10/11

Attestato di Partecipazione

PAVOL HAJDUK

Dolný Kubín, Slovakia

Tempo Ufficiale 4:00:07.05

Tempo  Reale   4:00:01.50

rilevamento Km tempo mediapos. Km tempo mediapos.

Moje tempo, poradie a výsledný čas

Pred maratónom sme si boli pozrieť pamätihodnosti.

V Bukurešti je ich neúrekom, bolo sa na čo pozerať.

Nočné foto súsošie pri National Art Museum (Calea Victoriei 49-53).

Carol I Park (Parcul Carol I) Adresa: Calea Serban Vodá.

Tento park je jeden z najkrajších v meste. Nachádza sa v ňom masívny monument, slúžiaci kedysi ako mauzoleum komunistického lídra Gheorge Gheorgiu Dej.

Mormântul Soldatului Necunoscut.

Pod monumentom je hrob neznámeho vojaka, obete I. SV, pri ktorom horí večný plameň. Pamätník bol postavený podľa návrhu Francúzskeho krajinára Eduarda Redonta. Len pre zaujímavosť, oblúky z granitu sú vysoké 42 metrov.

Park ponúka zábavné prechádzky chodníkmi lemovanými stromami a je z nich výborný výhľad na centrum Bukurešti.

Pred Caucescu palácom a pri tribúne, kde sa konal deň pred maratónom a počas maratónu kultúrny program.

Samotný maraton bol pripravený veľmi dobre.

Zaregistrovať som sa bol v sobotu.

Za 30€ som dostal balíček s tričkom Adidas, kozmetiku, čip, taštičku.

Občerstvenie na trati

tiež dobré zvládnuté. Občerstvovačky každé 3 km. V ponuke bola voda v 0,5 l fľašiach, aj nalievaná do pohárov. V pohároch bol v ponuke aj Isostar. Okrem toho banány, čokoláda. Obsluha bola rýchla, nebolo sa treba zdržiavať čakaním.

Počas behu pršalo.

Škoda. Pri lepšom počasí by bolo popri trati viac povzbudzujúcich. Ale aj napriek dažďu ich bolo dosť. Hlavne v priestore okolo štartu, kadiaľ sa bežalo 4 krát. Pokrikovali „hajde,hajde...“ .

Doprava bola úplne vylúčená

počas celého 6 hodinového trvania maratónu, ktorý sa koná štvrtý rok. Okrem maratónu sa hobby beh 3,5 km, polmaratón cca 700 bežcov a maratón s účasťou okolo 500 bežcov. Štartovalo tiež veľké množstvo štafiet.

Počas behu hrala v blízkosti trate nejaké španielske hity kapela. Jediné čo mi prekážalo, bol dážď. Ten tu ale mali aj minulý rok.

V šatni som sa prezliekal

hneď vedľa favoritov z Kene a Etiópie. Odštartoval som pár sekúnd po nich. Tých pár sekúnd, ktoré mi chýbali k času pod 4 hodiny. Ale viac som stratil hneď po štarte. Dva krát som si musel zaväzovať šnúrky.

Registrácia pred maratónom

Bolo to rýchle a úplne bezproblémové.

Ja, asi 23 km a Rosu Illie 1554 (1960).

Tohto Rumuna so zástavami som sa mal držať celý čas tak, ako sa on držal dvoch zástavy od štartu až do cieľa. Kto vie, či by bez nich bežal rýchlejšie, ako za 3:48:59?

Ja asi na 33 km a Illie v roku 2010 počas 3. BIM, ale s tou istou hračkou.

Priestor štartu a cieľa chvíľu pred mojim dobehnutím do cieľa.

Posledné 3 km som aj ja bežal so Slovenskou zástavou

a mal som dosť síl. Netušil som, že bežím tesne na hranici 4 hodín. Ak by som to zistil pár desiatok metrov skôr, "trojkový cieľ" stihnem.