Foto: Martin Sidorják

Dodnes behá Patrick Makau tridsať kilometrov denne. Ročne sú ich tisíce. Napriek takým vysokým dávkam nezabehne viac ako 15 kilometrov v kuse. 

Makauov pracovný deň sa skôr skladá z viacerých päťkilometrových behov, medzi ktorými býva pauza. 

Za štyri mesiace, keď vrcholí jeho príprava, zoderie približne dvadsať párov tenisiek. Najrýchlejšie sa ničia tretry určené na dráhu. Tie musí meniť po piatich – šiestich tréningoch.

Umenie behať ako kenské tajomstvo

Ako väčšina detí z chudobných rodín v Keni, aj Patrick Makau do školy denne behal. Sedem kilometrov tam, sedem späť. Na obed zvykol zájsť domov, poobede letel späť. Dnes drží svetový rekord v maratóne.

V Keni majú tajomstvo, ktoré nevie nik rozlúštiť. Umenie behať. Všade, rýchlo a takmer bez únavy. Behanie je pre nich viac ako len šport. Je to šanca zlomiť svoj osud, zarobiť, stať sa slávnym.

Dvadsaťštyri najrýchlejších maratónov v tomto roku zabehli Keňania. A 25. septembra v Berlíne bol Patrick Makau na maratóne rýchly ako nikto iný pred ním. Dosiahol čas 2:03:38 h. Svetový rekord.

Tréning so šampiónom

Poznali by ste najlepšieho maratónca na svete, keby ste ho videli? Kým šprintér Usain Bolt je obrovskou hviezdou a všade budí pozornosť, Keňan Patrick Makau pôsobí skromne a nenápadne. Aj preto má luxus voľnosti. 

Pred týždňom v Prahe pri prezentácii série pretekov RunCzech.com zavolal na spoločný tréning do parku Stromovka rekreačných bežcov.

Tréning je zložený z krátkeho zahriatia, rozcvičky a dvadsaťminútového behu. Pri rozcvičke ukazuje Keňan strečing, naťahuje nohy a krátke cviky na spevnenie tela. Keď si naťahuje stehenný sval s pätou opretou o zadok, vytiahne koleno za seba tak vysoko, že druhou rukou sa dotýka zeme. Nik to nedokáže. Ľudia strácajú rovnováhu či márne naťahujú ruku k zemi.

Potom bežíme do parku. Náš vedúci volí ultramierne tempo. Nehrá sa na hviezdu. Je otvorený a prístupný. 

Lietajúci superman

Všetci rozoberajú jeho bežecký štýl. Napriek tomu, že ide v skutočnosti slimačím tempom, došľapuje len na špičky. Pätou udržuje stabilitu. Nikdy však nepoloží na zem celé chodidlo. Pätou asfalt len lizne. Ak by bežal po plastelíne, ostala by na nej otlačená len predná časť chodidla. Začíname si lámať hlavy s tým, ako klásť nohu. Je vidieť, že nik na to nie je zvyknutý. 

„A postoj má ako superman. Je celý vytiahnutý v ramenách a mierne naklonený,“ všimol si jeden z bežcov.

Tempo sa len horko-ťažko blíži k šiestim minútam na kilometer. Takto by sme celý maratón zabehli za štyri a pol hodiny. Pri svetovom rekorde bežal Makau kilometer za 2:56. Teraz je vlastne na vychádzke.

Tajomstvo rýchlosti

„Keď som prišiel domov, oslavovala celá krajina. Všetci sa tešili, že svetový rekord patrí opäť Keni. Veľa to pre nás znamená. Naša rivalita s Etiópiou je veľká,“ hovorí Patrick Makau o svojom poslednom triumfe.

V Berlíne mu vyšlo všetko. „Počasie bolo tak akurát, vodiči mi preteky dobre rozbehli a trať bola rýchla. Od začiatku som mal svoju taktiku. Plánoval som zaútočiť v druhej časti.“ Po rekord bežal posledných 15 kilometrov sám. V cieli mal obrovský náskok 1,6 kilometra. Na takýchto významných pretekoch nevídané. V čom je jeho tajomstvo rýchlosti?

Makau pochádza z chudobných pomerov. Otec je farmárom, jeho hospodárstvo je však malé.

„V Keni nemáte veľa možností presadiť sa. Zlepšiť svoj život. Beh nám to umožňuje. Neviem, čím to je, ale odmalička som chcel behať. Bola to výzva,“ hovorí Makau. Jeho veľkým vzorom bol Paul Tergat - bývalý skvelý maratónec, rovnako svetový rekordér. „Ale uznávam aj Haileho Gebrselasieho.“ 

Ako väčšina detí z chudobných rodín, aj Patrick do školy denne behal. Sedem kilometrov tam, sedem späť. Na obed zvykol zájsť domov, poobede letel späť. Denne tak štyri roky počas strednej školy behal pravidelne 28 kilometrov, od sedemnástich do dvadsiatich rokov. „Keď som skončil, bol som silný. Každý deň som na sebe makal.“

Nadmorská výška pomáha

V Keni pochádza takmer každý významný bežec z oblasti Rift Valley na západe krajiny. Etnikum Kalenjinov po svetových úspechoch začali prezývať národ bežcov. Sú tam tréningové centrá, štadióny, tréneri. Makau však nie je odtiaľ. Narodil sa na nížine. Ak by tam ostal, zrejme by svetový rekord nikdy nezabehol.

Dnes býva a trénuje blízko hlavného mesta Nairobi. To je tak vysoko ako nižšie tatranské štíty. „Beh je dnes už tak trochu veda a tréning treba mať čo najlepšie naplánovaný. Najväčšiu porciu kilometrov nabehám vo výške 2200 metrov. Nadmorská výška vytvára tlak na červené krvinky a telo si vytvára nové. V pretekoch potom z toho ťažím. Ku svalom sa dostane viac kyslíka.“

Vytrvalci sú stále rýchlejší. Za 26 rokov sa maratónsky rekord posunul o tri a pol minúty. K dvojhodinovej hranici teraz chýba takmer toľko isto. Kanadskí vedci odhadujú, že pod dve hodiny sa pobeží najskôr v roku 2028. 

„Na to vôbec nemyslím. Dve hodiny sú pre mňa priďaleko. Ale môj rekord určite nevydrží dlho. Tento rok padlo veľa výborných časov blízko k svetovému rekordu. Ja sám verím, že by som do roka mohol zabehnúť čas 2:02.“

Zátopka poznajú aj v Keni

V Prahe sa Makau stretol aj s pani Danou Zátopkovou. Živo sa bavia. Stará pani je prekvapená, že Keňan počul o jej bývalom manželovi Emilovi. „Viem, dnes to pôsobí neuveriteľne. To, čo dokázal, bolo úžasné.“

Emil Zátopek pred 59 rokmi na olympiáde v Helsinkách behom ôsmich dní vyhral tri zlaté medaily. Bol najrýchlejší na päť, desať kilometrov aj v maratóne. „Aj keď to znie ako utópia, myslím, že sa to dá zopakovať. Dnes sú síce v každej disciplíne bežci, čo sa na ňu úzko špecializujú. Verím však, že s dobrým tréningom to je možné. No nemám to v pláne. Mojou disciplínou je maratón. Musí sa o to pokúsiť niekto iný.“ 

 

FAKTY

Svetový rekord v maratóne

Aktuálny rekord: Patrick Makau (Keňa) v Berlíne 2011 - 2:03:38

Pod 3:00: Johnny Haynes (USA) v Londýne 1908 - 2:55:18

Pod 2:30: Albert Michelsen (USA) v Port Chester 1925 - 2:29:02

Pod 2:20: Oscar Peters (V. Brit.) v Londýne 1953 - 2:18:40

Pod 2:10: Derek Clayton (Austr.) vo Fukuoke 1967 - 2:09:36

Pod 2:05: Paul Tergat (Keňa) v Berlíne 2003 - 2:04:55

Pod 2:04: Haile Gebreselassie (Etiópia) v Berlíne 2008 - 2:03:59

Pod 2:03: ???

Pod 2:02: ???

Pod 2:01: ???

Pod 2:00: ???

 

PreNeseNé zo SME 19. 11. 2011