10. CyS maratón - Žilina, 17. 12. 2011

Výsledky

Jubileuszowi 10. CyS maratón zmenil lokalitu. A podľa nás sa rozhodol dobre. Z parku na Bôriku, kde si ho niektorí menej informovaní jedinci plietli s Hamburgom, sa presťahoval k Vodnému dielu Žilina.

"Ozajstné" maratóny sú najvzdialenejšie od maratónov Hamburgového typu vo výške štartového poplatku. 10. Vianočný beh, ktorého je CyS súčasťou, bol podľa nulového poplatku za štart Hamburg ako vyšitý.

Nakoľko nepovažujeme Hamburgy za mierečnú mrcha zelinu, nehrozí, že je to od pokus o dehonestáciu. Je to pochvala a nič leN pochvala.

Ostatné Hamburgové atribúty by sa nám pri Vodnom diele Žilina (VDŽ) hľadali rovnako ťažko, ako ťažké bolo získanie 377-mej akcie autorom tohto ohováranie.

Rozhodcovia s kvalifikáciou

boli prítomní v počte väčšom, ako akurátnom. S tým sa na Hamburgoch nestretávame.

Vyše päť hodín vo vetre stojacich arbitrov jedeN ľutoval oveľa viacej, ako seba. Ich nepohoda prameNila z jedného miesta, ako eN nepohoda. Zdrojom oboch bola nepripraveNosť jednej strany a arbitri to neboli.

Príroda je nám svedkom, jedeN mal v pláne vybehnúť skôr, aby odstup za prvým maratóncom v cieli aspoň trochu amortizoval. Nepodarilo sa.

Počet pretekárov

na štarte maratónu bol bez jedného tri desiatky. To je tiež nerýmujúce sa so SVK Hamburgovou početnosťou.

Ale ak by boli výsledky urobeNé podľa Hamburgových zvyklostí, kedy sú do jedného poradia zaradeNí všetci bežci, nezávisle na dĺžke trate, mali by výsledky pol treťa stoviek mien. To je od Hamburgovej početnosti vzdialené viac, ako na hony.

Trať

maratónu kopíruje breh VDŽ od priehradného múra po prvý most skrz dielo. Aby ste mali lepšiu predstavu kadiaľže sa CyS maratón utekal, bez láskavého povoleNia sme si od pána Gúgla požičali jeho mapu, aby sme z nej vypočítali, čo Miloš Vojtek bol býval vyslovil, ale nestabilnej mozgovej bielkovine v eN búdke sa presný údaj o dĺžke kola nepodarilo uchovať.

Podľa našich výpočtov meria jedno kolo 8300 m

Okruh dlhší piatich kilometrov generuje problémy s občerstvovačkami. Dodržanie pravidla minimálne 5km rozstupov sa dá dodržať iba dvojicou staníc v jednom okruhu. To zvyšuje materiálne, ale hlavne personálne požiadavky na organizovanie podujatia. Ale z mapy je Vám isto jasné, že vymyslieť iný okruh okolo VDŽ, je úloha vskutku neriešiteľná.

Organizátor CyS maratónu ju vyriešili vybočením z rámca pravidiel, lebo prvá občerstvovačka bola vzdialené 9km od štartu, ďalšie po 8,3 km. Bystré hlavy už vedie, že fungoval jediný bufet, v priestore cieľa.

V horúcom počasí by pitie v 8,3 km intervaloch mohlo spôsobiť problém. Týždeň pred Vianocami býva hic ojedinelý, pretekári to prežili.

Ale nedá nám nepovedať, že nový CyS maratónsky okruh by nebol pre Hamburgy okruhom vhodným. Minimum tieňa v teplom počasí, minimum vetrolamov vo veternom počasí, príliš ďaleko od stolčeka prestri sa ku stolčeku prestri sa.

Ale v jednom je to úžasný okruh. Tak nevľúdna trať ku skratkárom sa nevyskytuje široko ďaleko. Bez prebehnutia cez vodu je skracovanie si trate prakticky nemožné.

Zapísal eN 24. 12. 2011

Ako sme už boli bývali spomeNuli, 10. edícia CyS maratónu bola písaná pre 29 postavičiek. Z toho boli dve pekné a zvyšných 27 muži.

4:24:32

Nie že by na tom záležalo, ale viacej mierečných charakterov nebolo obsadených v žiadnej z predchádzajúcej epizóde Vianočného behu.

A ani dve pekné postavičky nikdy v jednej edícii neutekali. Až v 10-tej sa stalo, že na štarte stáli vedľa seba dve dievčatá

Evky Valachová & Hatalová (4:17:23 - 1.-2.) utekali päť kôl vedľa seba a vedľa seba, ako by ich jedna mater mala, aj dobehli do cieľa.

Rozhodcovia, predpokladáme, že pod vplyvom ustanovenia z rozpisu

rozhodli, že prvá bola EV. EH sa nepriečila:

EvaH reaguje:

21.12.2011 (09:47)

Bolo to tak, že na začiatku sme sa s Evkou Valachovou dohodli, že najskôr pobežíme spolu a neskôr sa uvidí. Ale bežali sme spolu celý čas. Lepšie sa táto trať zdolávala, keď nebol človek sám. Okruh veľký cez osem km, vietor do toho, naozaj to bolo dosť náročné. A v poslednom kole mala Evka V. naozaj viac síl. Hoci ma počkala, mala na viac, takže v cieli som bola úplne za to, nech je ona uvedená ako prvá :-)

Oči sme si skoro vyočili, ale podobeNku peknej postavičky na pódiu sme nenašli. Mierečné dievčatá sú vzácne kvetiny, snáď si ich organizátor dáko uctil, aj napriek tomu, že nepretekali ako o dušu spasenú.

V Nástenkových výsledkoch zásadne nemiešame dievčatá s chlapcami. Majú vyčleNeNé dámske oddeleNie. Poradie 1.-2., je vedomé porušeNie pravidiel atletiky, lebo plichtu na prvom mieste atletika nepripúšťa. Tak sme poradiu určenému rozhodcami vyhoveli aspoň poradím riadkov.

EV utekala okolo Vodného diela šiesty mierečný kúsok v roku 2011. EH 13-ty (z toho jeden nadmierečný) a bol zároveň jej 64-tou akciou.

To medzi nami chlapcami sa o pódium bojovalo srdnatejšie, ako medzi dievčatami. Prvá figúra bola viac menej obsadená ešte pred štartom.

Peter Pefo Tichý (2:56:38 - 1./1.M40) je na tom, čo sa výkonnosti týka tak, že si so zvyškom CyS peletónu dokázal poradiť v tréningovom tempe.

Dovolíme si to tvrdiť aj napriek tomu, k Vodnému dielu dokvitol z CZE

Roman Tománek (3:07 - 2./1.M50), jediný bežec, ktorý má Pefov ŽH skalp. A keď hovoríme jediný, myslíme tým jediný na svete. Ak Pefo po zahrievacích X km uchopí myšlienku, že na Bôriku natočí maratón, prvý riadok vo výsledkoch máva vopred rezervovaný.

Ale v tretí deň dvanásteho mesiaca roku 2011 to neplatilo. Roman si na Bôrik prišiel zopakovať víťazstvo v ŽH124 spred troch týždňov.

Pefo berie Hamburgy ako kvalitný tréning. Kvázi preteková nadstavba mu pomáha odbehať to, čo by sám doma neodbehal. Jeho časy, aj keď beží maratón, výrazne zaostávajú za jeho maximom.

Roman je iná krvná skupina. Hamburgom sa nevyhýba, ale behá ich s rovnakým nasadením, ako "ozajstné" maratóny. Behajko to potvrdzuje

CyS Hamburg nie je, Pefo prvú polovicu trate neprekecal s o hodinu pomalšími borcami, čiže jeho približne o 20 minút vyššia výkonnosť, akú má Roman, rozhodla.

3. Stano, 1. Pefo, 2. Roman

Ale aby to nebolo rozhodnuté dopredu, karty miešal

Stano Ďuriga (3:10 - 3./2.M50). Ihneď po štarte sa vychytil s Pefom k tempu, ktoré Roman neakceptoval. Volil komornejší rytmus.

Keby sa jednalo o kohokoľvek iného, povieme, že zle odhadol úvodné tempo a doplatil na to. Ale u Stana to nepovieme. Jeho jarný ČSOB BM za 2:57 bol pre nás najväčším prekvapeNím medzi nami Slovákami.

Pefove tempo bolo možno Stanom do cieľa neudržateľné, ale určite nie likvidačné. Papierovo bol Stano pre nás mierny favorit.

Roman už strácal na Stana bezmála tri minúty. Dokázal stratu otočiť na náskok a dobehol si po druhé miesto. Otvorená trať, s výhľadom ďaleko pred seba je voda na mlyn prenasledovateľom. Horšie sa na nej náskok bráni.

Svoje zohral aj silný protivietor na pravom brehu diela. V bezvetrí sa dá maratón obstojne doklepať aj su zatupeným charakterom o usilovnejší začiatok, ako je optimálny.

Vietor je vlastne zamaskovaný kopec. Vietor, alebo kopec sú svina. Tie sa oklamať nedajú. Roman si za ušetrené sily zlepšil vzájomnú bilanciu v mierečných dueloch so Stanom.

Nikým ohrozovaný Pefo si dobehol po 5-te CyS víťazstvo, 112-tu akciu celkom, 7-mu v sezóne a bližšie nešpecifikovanú dávku Slávy pre SZM.