Toto foto, si dal jedeN do mierečného rámčeka.

PAVOL MAČIČÁK

Michalovce

Maratón v roku 2011 intenzívne zapĺňal médiá. Najmä zásluhou bežcov z Kene. Patrick Makau posunul hranicu svetového rekordu na 2:03:38. Jeho krajania šokovali skvelými traťovými rekordmi v Bostone, New Yorku, či Frankfurte nad Mohanom. Výpočet ďalších mimoriadnych kenských maratónskych počinov by vystačil na poriadne dlhú správu plnú superlatívov. Svetový maratón teda vzbudil nebývalé emócie a bodoval u divákov. A čo maratón na Slovensku?


foto: klikaj na toto

Katarína Berešová mieri do olympijského Londýna  

Rok 2011 sa zapísal aj do slovenského maratónskeho vedomia. Olympijskú históriu nášho maratónu začala prepisovať talentovaná Katarína Berešová, trebišovská rodáčka zo skromných pomerov. Takmer sa jej to podarilo hneď v košickom maratónskom debute. Úspech prišiel na druhý pokus, už o štyri týždne! Vo Frankfurte zabehla kvalifikačný B - limit a účasť v Londýne by jej nemala ujsť. Slovensko totiž pravdepodobne nemá vytrvalkyňu, ktorá by mala šancu frankfurtský čas mladej Zemplínčanky v dohľadnom čase prekonať.

Oveľa pravdepodobnejšie je, že ďalším rastom výkonnosti nás poteší práve Katka. V našej krajine, kde sa podpora športu stáva stále viac okrajovou vecou, sa doposiaľ mohla spoľahnúť najmä na vlastnú húževnatosť a pomoc trénera Gabriela Valisku. Olympijská miestenka jej hádam zabezpečí aj viac finančnej podpory zo strany štátu, ktorú pretaví do ešte kvalitnejších časov. 

Pripomeňme si, že súťaž pod piatimi olympijskými kruhmi absolvovali doposiaľ tri maratónkyne, narodené na Slovensku. 

V roku 1988, ešte v drese Československa, štartovala v Soule rodáčka z Fiľakova Ľudmila Melicherová (2:43:56, 45.miesto). 

V roku 2004, už v ére samostatného Slovenska, sa zapísala do kroník olympijských hier trenčianska rodáčka Anna Pichrtová – Baloghová (2:40:58, 28.miesto). V Aténach však bežala v drese Českej republiky.

Prvý ženský štart v slovenských farbách tak obstarala v Pekingu pred štyrmi rokmi rodáčka z Brezna Zuzana Tomasová – Šaríková (2:49:39, 67.miesto). 

Očakávaný štart Kataríny Berešovej v metropole pri Temži by mal teda byť už druhý zápis Slovenky v drese s dvojkrížom, na trati olympijského maratónu. 

Slovenský maratón každým rokom silnie 

Maratón, to nie sú iba elitní bežci, prepisujúci historické tabuľky. Vášeň pre kráľovskú trať a prekonávanie výziev vlastného tela ovládla vo svete státisíce ľudí. 

Pozrime sa bližšie, ako sa darilo v minulom roku slovenským bežcom, aj organizátorom pretekov. Dopredu môžeme prezradiť, že rok 2011 bol nadmieru úspešný! 

V devätnástich slovenských podujatiach, vrátane dvoch bežiacich sa cez hranicu, dosiahlo métu 42,195 km spolu 2 349 bežcov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o 204 viac. 

Slovenský maratón zaznamenal minulý rok debut hneď štaroch podujatí. V Košiciach to stihli už v prvý deň roka, v Kolárove na sviatok Troch kráľov. Obe podujatia  potvrdili životaschopnosť v aj začínajúcom roku 2012. 

Aký bude osud ďalšieho minuloročného nováčika, Národného maratónu v hlavnom meste? Dozvieme sa to v jeseni. Nevykročil najšťastnejšie. Osem účastníkov na premiére bolo dnom, od ktorého sa dá iba odraziť, alebo projekt zabaliť. 

Kvarteto premiér doplnil v jeseni Lamačský lesný beh Asics, ktorý má predpoklady, aby získal do budúcna ďalších priaznivcov. 

Ak si pripomenieme pravdepodobne najhorší rok 2002, kedy na ôsmich domácich podujatiach finišovalo 738 bežcov, potom si slovenskí organizátori a bežci zaslúžia za fantastický progres veľké poďakovanie.

Poprajme im, aby zachovali náklonnosť k najdlhšej bežeckej olympijskej disciplíne a udržali výborný trend rastu podujatí a úspešných prekonaní cieľovej pásky aj v roku 2012! 

Pozrime, ako vyzerá početnosť bežcov v cieli slovenských maratónov v prehľadnej tabuľke usporiadanej podľa rankingu za rok 2011: 

Poradie slovenských maratónov v roku 2011
podľa počtu bežcov v cieli

Rank

Podujatie

Rank

2011

2010

2011

2010

1.

1.

Medzinárodný maratón mieru (Košice)

775.

746.

2.

2.

ČSOB Bratislava Marathon (Bratislava)

652.

432.

3.

4.

Rajecký maratón  (Rajec)

207.

195.

4.

3.

Visegrad Marathon (Podolínec)

205.

227.

5.

6.

Kysucký maratón  (Čadca) 

85.

105.

6.

7.

Maratón Perly Karpát (Trenčianske Teplice) 

55.

64.

7.

 .

Malokarpatský maratón (Trnava) 

55.

0.

8.

10.

Záhorácky maratón (Senica)

51.

47.

9.

8.

Podvihorlatský maratón (Michalovce) 

47.

51.

10.

9.

Furčiansky maratón  (Košice – Furča)

46.

49.

11.

11.

Extrém maratón (Košice – Furča)

45.

38.

12.

 -.

Kolárovský trojkráľový maratón (Kolárovo) 

32.

0.

13.

14.

CyS Maratón, Vianočný beh (Žilina) 

28.

13.

14.

13.

Jazerný maratón (Košice – Jazero) 

16.

16.

15.

 -.

Lamačský lesný beh Asics (BA - Lamač) 

15.

0.

16.

14.

RUN and WALK (Skalka pri Kremnici)

13.

14.

17.

12.

Maratón Lábatlan - Kravany nad Dunajom

9.

21.

18.

 -.

Národný maratón (Bratislava) 

8.

0.

19.

 -.

Novoročný maratón (Košice - Jazero) 

5.

0.

  

5.

Liptovský maratón (Liptovský Mikuláš) 

0.

127.

  

  

Spolu bežcov v cieli

2349.

2145.

 

 

Spolu podujatí 

19.

15.

Ťahúňom je košická legenda 

Tradičným lídrom bežeckého poľa je Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, najstarší maratón v Európe. Vážme si, že ho máme! 

V uplynulom roku finišovalo na najväčšom slovenskom maratóne 775 pretekárov. Je to bezmála viac, ako bolo v roku 2002 všetkým bežcov v cieli slovenských maratónov. 

Aj v roku 2011, ktorý bol nepochybne najlepším v tomto storočí, počet finišérov v Košiciach predstavuje ešte stále bezmála 1/3 zo všetkých úspešných účastníkov maratónu na Slovensku.

V porovnaní s Nemeckom, kde sa až sedemnásť podujatí môže pochváliť počtom úspešných maratóncov presahujúcom číslo tisíc, možno košické čísla trochu strácajú z lesku. 

Nie sú to však počty bežcov, ktoré robia zo slovenského diamantu svetový klenot. MMM zdobí zachovaná tradícia, neopakovateľná história plná legiend, skvelé a prajné publikum, skúsení a kreatívni organizátori, kenská a etiópska elita na štarte a ďalšie superlatívy. Do Košíc sa prosto oplatí prísť! 

Potenciál bratislavského školáčika závratne rastie, lákajú aj ďalšie podujatia 

Bežecký potenciál nášho hlavného mesta a jeho dobrú dopravnú dostupnosť pre široké domáce a zahraničné okolie čoraz lepšie využíva ČSOB Bratislava Marathon. 

Šiesty ročník potvrdil, že podujatie už dávno vyrástlo z plienok, aj detských chorôb a hoci je stále iba vo veku začínajúceho školáčika, dýcha lídrovi z Košíc na chrbát. 

Najdynamickejšie rastúce preteky zaznamenali medziročný nárast 220 bežcov, 652 maratóncov v cieli znamená viac ako štvrtinu všetkých maratónskych výkonov na oficiálnych slovenských pretekoch! 

Hranicu dvesto bežcov prekročili Rajecký maratón a Visegrad Marathon. Ten prvý je slovenskou stálicou. Potvrdzuje, že obľubu bežcov si môže získať s kusom srdca a znalosťou veci aj beh organizovaný mimo väčších miest. 

Slovensko – poľský cezhraničný Visegrad Marathon sa narodil v roku 2007 a od počiatku zaujal miesto v rodine našich top maratónov. Hoci účastnícky ťaží hlavne zo záujmu poľských bežcov, Slováci, ktorí ho absolvovali, potvrdzujú, že spĺňa vysoké kritéria a radi sa tam budú vracať. Aj napriek náročnej trati a letnému termínu. 

Slovensko má už 19 maratónskych podujatí!

Pochválili sme lídrov, aj debutantov. Každý ďalší z organizátorov by si zaslúžil osobitnú pochvalu, na tú však v krátkej správe nebýva priestor a tak aspoň zhodnoťme graficky, ako sa darilo organizátorom všetkých podujatí osloviť účastníkov:

Zo zoznamu pretekov vypadol jediný. Tradičný Liptovský maratón, v roku 2010 slovenská päťka, sa zasekol na čísle tridsať. Verme, že tak, ako mnohé iné podujatia, aj preteky pri Liptovskej Mare naberú druhý dych a budú v ďalších rokoch znova pokračovať v písaní svojej bohatej histórie. 

Vrchol môže byť vždy pred nami 

Vo výpočte úspechov nemôžeme vynechať tých, ktorí sa starajú o dlhodobú motiváciu bežcov – zberačov maratónov. 

Každý maratónec totiž raz dosiahne svoj vrchol. Jeden v tridsiatke, druhý v päťdesiatke, tretí v sedemdesiatke. Čo ďalej? Čo ak zistíme, že čerešňa najrýchlejšieho času už visí pre nás privysoko?

Odpoveď je jednoduchá. K svojim štyrom, sedemnástim, či päťdesiatim maratónom vždy môžeme pridať päťdesiaty prvý a potom stý, alebo tisíci. Môžeme to urobiť aj vo veku deväťdesiat rokov. Čas môže veľmi vzdialený od nášho najlepšieho výkonu a napriek tomu si urobíme osobný rekord v počte odbehnutých maratónov. 

To je krásny odkaz od ľudí, ktorí beh milujú, organizujú malé podujatia bez štartovného a venujú nekonečné hodiny štatistikám odbehnutých maratónov. 

Počet slovenských frajerov a frajeriek, ktorí maratónsku a dlhšiu trať prebehli stokrát a viac, je po roku 2011 už päťdesiatjeden. Určite sa v dohľadnom čase dočkáme Slováka, ktorý dosiahne métu tisíc. 

Vrchol prosto môže byť vždy pred nami, stále je šanca byť zajtra lepší, ako sme dnes! 

Aký bude rok 2012? 

Zahrajme sa na veštcov. Už teraz môžeme s úsmevom predpovedať, že rok 2012 bude opäť mimoriadny. 

Jarný vrchol sezóny v Bratislave prinesie ďalšie účastnícke rekordy.

Z rastúceho počtu bratislavských maratóncov budú v jeseni profitovať Košice. 

Organizátori menších pretekov potvrdia fortieľ a zúročia svoju prácu v podobe vyššieho počtu ešte spokojnejších bežcov. 

Maratónska mapa Slovenska získa ďalšie cenné prírastky, debutom roka sa stane maratón v Banskej Bystrici. 

Katarína Berešová ozdobí svoj olympijský štart v Londýne hodnotným časom. 

Bežci zberajúci maratónske štarty sa opäť rozrastú a prinesú nám nové fascinujúce príbehy. 

A čo ty? Staneš sa tiež živou súčasťou toho nádherného maratónskeho príbehu?

Pavol Mačičák, 11. 1. 2012
ZaveseNé v piatok 13-teho januára 2012