foto: Cross Country Club Rača

13 23. Malokarpatský Cross Maratón - Memoriál Jula Lamačku

Kamzík-Zochova chata, 26. 5. 2012

Kamzig story

Výsledky

- No vidíš. Ak chceš, tak vieš. Tomuto sa hovorí vydareNá ikona. A nie teN vyhryzeNec v 2934-ke. Kto to fotil? Pochváľ ho. Pekný záber.

- Aj nám sa javí obrázok od Jana Psotku "velmo piekný :-)", nie iba Petrovi pd Dolákovi. On nám prezradil meno páchateľa, aj spoluvinníka Petra Solára, ktorý obrázky do picasa pre verejnosť nainštaloval. 

- A kto to v ikone tak pekne uteká? Janko Goruška

- Pán ZamračeNý. Že ste sa nanominoval do Kamzig story, to Vám vieme odpustiť. Ale otázky, ktorým môže rozumieť iba zopár bežcov zo starej gardy Baníka Prievidza, nám nemôžete klásť. To by sme museli zdĺhavo vysvetlovať, čo je na tom veselé. Tak ešte raz bez Janka.

- Sorry. Polepším sa. A kto to v ikone tak pekne uteká?

- Stano Ďuriga (3:59 - 9./1.M50) bol prvý z množiny bežcov, koho jedeN po zložitej dohľadávke štartu MCM stretol. Množina bude asi príliš silné slovo. Presnejšie bude minižiny bežcov, s ktorými sa jedeN pozná. Boli presne štyria. Vidno, že crossoidné záležitosti, navyše v Bratislave, nepatria medzi príliš časté eN kúsky. 

O Stanovom utekaní do Modry Vám povieme iba toľko, že vyhral M50 a že je jedným z mála bežcov, ktorého chlapci bikeri odfotokamarátovali. Ale o inom utekaní v Bratislave, alebo vo Viedni, niečo povedať vieme. 7. ČSOB BM si Stano po prvom kole zmenil na 7. ČSOB 1/2BM. Poradila mu to boľavá noha. 

Rovnako mu radila, aby nešiel utekať do Viedne. Vo výsledkoch čítame, že vyhovel aj druhýkrát. Ale pravda je taká, že mu bolo hlúpe nejsť na maratón, ktorý mu podaroval výherca v súťaži vymyslenej chlapcami od ČSOB BM, tak ho odbehol aj s boľavou labkou. Vo výsledkoch sa jeho meno neobjavilo. Asi bolo prehadzovanie mien na poslednú chvíľu šité príliš horúcou ihlou a chlapcom od Pentek timming vypadlo zo systému.

- Ale vráťme sa k 1323-temu MCM. Čo znameNá zložitá dohľadávka štartu MCM? Veď Kamzík vidieť z každého kúta Bratislavy. Aký problém?

- Taký, že zložitá je tiež nepresné. Ku*evsky zložitá dohľadávka je presnejšia definícia. JedeN vystrelil z eXilu bez toho, aby si poriadne preštudoval, kde je prezentácia. Pamätal si iba tri slová Kamzík, bufet, vlek. 

- Nič viac nie je treba. Tri kľúčové sková, ktoré sa pretínajú v tom správnom mieste. Čo je na tom zložité? Dokonca k...sky.

- To, že si jedeN nepamätal, kadiaľ bol raz býval z Domu športu na presne to správne miesto utekal. Pamätal si iba nejaké serpentíny, tie predmetné búdky a bobovú dráhu. 

Do Bratislavy ho doviezol EN o 5:38. Dosť času na to, aby našiel mapu a potom najoptimálnejšiu trasu na Kamzík. Pred Hlavnou stanicou kuká kde je mapa a tu ho máš. Vidí Kamzík rezaný so žirafou, vo svojej plnej dlhokrkej kráse. 

Doktrína znela, žiadne MHD, peší presun! Peší presun z Hlavnej stanice v Bratislave na Kamzík po Pražskej ulici, má silný ČSSR poetický náboj. JedeN neodolal a volil obchvat zľava. Prvý úspech nápis SIEMENS na mnohopodlažnom dome. Ak je v slove eN, musí to byť správny smer. A Kamzíkov rastúci krk to zhora sledoval a istil.

Príkro strmými uličkami sa dostal na samý okraj civilizácie, ktorá končila poučeNím, že nemá rušiť zver hlúpymi otázkami, kde je Kamzík. Smer poznal. Furt hore. Tak stúpal, až dorazil na parkovisko, ktoré leží pár metrov od hľadaného ceNtra. Keby tam šiel ihneď, bol by to presun bez zbytočných obchádzok. Nebol, lebo začal kufrovať.

Presne opačným smerom uvidel mapu. Hybaj tam. Vedľa šípka k Bufetu. Hybaj tam. Tam iba konečná lanovky, osirelý Bufet a začiatok verejnej zjazdovej bicyklovej trate, ktorá vedie popri vleku. Hybaj tam a hybaj späť a hybaj k vysielaču a hybaj opäť k lanovke a hybaj do divočiny a hybajte do riti aj s vašim Kamzigom, idem domov!

Za 10€-čkovú úšporu za štartovné si kúpim Malú červeNú knihu o behu a budem si ju cestou do eXilu čítať. S porazeNeckou náladou prišiel na bludné parkovisko a medzi stromy uvidel známu cestu k somárskej lúke.

Veľmi výstižný názov. Tri hodiny motania sa spotreboval bezmála 10 km dlhý špacír. Napriek tomu dokvitol na tvár miesta medzi prvými. Čo by tam robil, keby nekufroval?

- Že si sa zarozprával. Keby si radšej o behu, ako o blúdeNí slovko stratil. Ale nečakaj, že hlúpu rozcvičku uznám za poľahčujúca okolnosť.

- To by som si ani vo sne nedovolil. Ale v bdelom stave som v také máličko dúfal. Nevadí, nájdem si iné výhovorky.

- No schválne. Sem s nimi.

- Z Pardubíc do Brna som v plnom EN stál v uličke.

- Zamieta sa. Kúp si pre budúcnosť miesteNku.

- Utekal so v úzkych, tvrdých ADIDASkách, aby som nerozmlátil posledné asfaltoidné Fastwičky. Úzkosť z úzkosti bola znesiteľná, čo sa nedá povedať o úzkosti z tvrdosti. Už som nevedel, ako došľapovať. 

- Zamieta sa. Kúp si širšie a mäkšie crossoidné cvičky. Ešte je dáka výhovorka? Ak nie, pokračuj v cestopise. 

Zapísal eN 28. 5. 2012

- Druhá známa postavička, ktorú jedeN na tvári štartového miesta stretol, bol prvý SZM-ák na tvári miesta cieľového

Cyril Bohunický (4:07 - 12./4.-M40). Privítal počtára SZM širokánskym úsmevom a náhlym zvážnením, keď položil zásadnú otázku, či už má v akciopise opraveNé časy v dvoch akciách, nerýmujúce sa s pravdou.

Jednu opraveNú máš, druhú nie, lebo som zabudol, o ktorú sa jednalo, odvetol počtár a zapísal si za uši, že Deň supervytrvalca.

Tak mi to oprav, nech si žena nemyslí, že som lepší, ako v skutočnosti som, požiadal opäť s úškrnom. Cyril Nástenku nečíta. No keby náhodou áno, nech to teda má opraveNé.

- A že si si to zapamätal je mi divné.

- Popravde, aj nám. Od polovice rozhovoru s Cyrilom riešil eN vec zásadnejšiu, ako CéBé akciopis. Hútal, s kým bude neznámym plenérom utekať. Nevidel nikoho s tak nízkou kubatúrou, ako jeho mašinka. 

Cyrila škrtol. Nad Stanom Ďurigom neuvažoval. Asi sekundu zauvažoval nad Martinom Stoličným (4:08 - 13./5.-M40), ale škrtol ho tiež. Rýchli, všetci príliš rýchli.

Zostal Ľubo Okruhlica (3:54 - 6./1.-M60). Nad ním hútal jedeN dlhšie, ale vyškrtol aj jeho. Dochtor je prudko pretekársky typ. Preteká dobre, preteká rád, preteká vždy a preteká s každým.

- To si na tom už tak špatne, že neuvisíš ani za 60-nikom?

- Keby leN ja. Všetci sú na tom špatne! V poradí vekom rezanom, ani v poradí Nakope, neuvisel za dochtorom nikto. Prečo to vyčítate iba mne? Ja mám alibi. Aj keď prestrieľané od Vás ako cedník, sú to alibi.

- Čiže dlhšie hútanie nad dochtorom čoby vodičom, bolo nemiestne. Nemyslíš? 

- Myslím, teda viem, že skôr pomsta, ako nemiestnosť. Predstavte si, že dochtor rekognoskujúci štartové utekacie pole, položil eN otázku, či je 60-nik. To bolo nemiestne! 

- To teda bolo. Ubral cirka 10 rokov. Podľa výkonnosti patríš aspoň do M70, možno až M80. Ale nakoniec je to jedno. 

Vráťme sa na štart. Porozprávaj o tom neslávne slávnom utekaní. Ak to je možné, prstíkami po klávesnici pobehuj rýchlejšie, ako si sa bol býval súnul z Kamziga na Zocháčku. Nech nás tu nenačapá Dedo Mráz.

- pd to začal "malym intewiju", kadiaľ utekať, čoho sa vyvarovať a tak. Zásadné info bolo, že po prvú občerstvovačku je trať vyznačena veľmi dôkladne, potom sa stále uteká po červenej turistickej značke a záver je opäť vyznačený organizátorom.

Aj tak bolo. Cez 10 km bolo značenie snáď lepšie, ako na MUMe, ktorý od nás pravidelne dostáva Oscara za báječnú navigáciu. Múka, farba, fáborky, šípky, tabuľky s počtom ubehnutých km. Tak to rozmaznalo eN otupeNé zmysly, že sa na červeNej značke podchvíľou strhával, či z nej nezbehol. Ale rada "furt po červenej", bolo dostatočné vodítko.

- Očúvaj! Veď rozprávaj o utekaní, nie o značení. 

- Orientácia je v cross country rovnako dôležitá, ako utekanie. Kto ju podcení, nevyhráva. O tom by mohol napísať román na pokračovanie

Boris Csiba (3:28 - 3./2.M18) bol papierovo najhorúcejším ašpirantom na prvé miesto. 

Trať MCM je bežecká, komplikovanejších trialových úsekov na nej nie je toľko, aby pri nadštandardnom značení nerozhodoval rýchly maratón na ceste. Rýchlosť hrala výrazne v prospech Borisa. Bez navigačnej chyby by jeho Viedeň za 2:38 mala určite navrch pred PIM za 2:53 víťaza

Mira Cíferského (3:27 - 2./1.M18), ktorý trať dôverne poznal. A znalosť trate, pri nie najpolopatistickom značení strednej časti trate, slávila úspech. Ukázala sa, ako rozhodujúca veličina. 

Ale prvá figúra Mira nie je žiadeN šok. Papierovo mu patrila druhá figúra a pri pohľade na jeho míliarsku fizyognómiu, mu víťazstvo pristane. 

Nevieme, kde Boris zablúdil, či vtedy a o koľko viedol. Ani koľko minút stratil a o koľko stratu na vedúcu dvojicu umenšil. Preto sa nebudeme púšťať do konštrukcií a špekulácií, čo by bolo, keby.

Poradie je dané. Boris je podľa Petra Doláka morálnym víťazom, Miro je víťazom smeroplatným. Určené, podčiarknuté, nespochybniteľné. 


M40 zľava: 3. Stano - Nitra, 1. Milan - Myjava, 2. Tomáš - Čierny Balog Dobroč 

Milan Nikodem (3:27 - 1./1.M40) dobiehal do cieľa s víťazom, čo nám našepkáva, že Miro nebežal na krv. Keby musel, mal ešte z čoho pod kotol priložiť. Myslíme si, že sa trochu staral o tempo víťaza M40, aby tvrdo ríkajúci západniari poukázali na historickú krivdu, keď Ľudo Štúr vybudoval spisovnú Slovenčinu na mäkko vraviacich stredoslovákoch.

- Ty Očúvaj! Milan (č. 3), v porovnaní s míliarom Mirom (č. 27) príliš vyšportovaným dojmom nepôsobí.

- Milan je v mierečnom svete neznáma persóna. Ani v Behajkovych zväzkoch na neho príliš veľa záznamov nemajú. Je ale nesmierne silný v klamaní telom. Nepôsobí príliš vybehane, napriek tomu dokázal s Mirom držať krok. A nie hocijaký! 

V poradí vekom rezanom, aj v poradí Nakope, mu patrí druhá figúra. To ako utekal relatívne druhý najhodnotnejší výkon v rámci 13 23. MCM. 

- To klobúk dole. Kým si ho nasadím späť, rýchlo sa pochváľ aj ty, ako si to utekal. 

- Po štarte som zapol automatického pilota a po 100 metroch behu trvalo udržateľným tempom som bol posledný. Po 300 metroch mi zmizli z radaru všetci. Zostal som v stope sám ako prst. Ale cca 500 metroch som už bol predposledný.

- Jasné. Rozbehol si sa a jedného predbehol. Skvelé. 

- Čerta rohatého. Nerozbehol. Nohy som mal tvrdé a lenivé. Bežal som tak pomaly, že som mohol predbehnúť iba v lese čupiaceho Cyrila s vypúlenými očami.

- Chápem. Netreba sa v tom viac patlať. Utekaj ďalej. 

- Utekám, aby po chvíli dobehli pomalého zberača maratónov traja zberači značenia trate. Šli cyklistickým štartovým koridorom. Divili sa, že tak rýchlo dobehli posledného bežca. 

Chlapci, ja som predposledný. Za mnou je ešte jeden. Červené tielko. O chvíľu by ma mal dobehnúť. 

Utekám ďalej a opäť posun z predposlednej figúry o jednu dopredu.

- Čupiaci, vypúlené oči?

- Nie. Bežal vcelku svižne.

- Konečne si sa rozbehol. Skvelé, makaj, idéééš!

- Nerozbehol. Bežec s camelbagom bežal oproti a kričal "telefón". Nemám, odvetil som popravde, ale nechápal, komu chce kilometer po štarte volať.

Ofúkol ma Cyril, blažene si pochvaľujúc ľahkosť behu po postavení sa z drepu. 

O hodnú chvíľu aj telefonista, z ktorého eN vypáčil, že kúsok po štarte spadol a nevšimol si, že mu z vrecka na camelbagu vypadol telefón. Vrátil sa poň, našiel ho a odsúdil pomalého opäť na posledné miesto.

Pomaly som cupkal po vynikajúco značenej trati a netešil sa z toho, že nohy sa nie a nie zmeNiť na behavé. Tak som netlačil na pílu a čakal na Godota, ktorý ako má vo zvyku, neprišiel.

- Kto by už chodil za maloverným? Neodbiehaj do svetonázorových slepých uličiek a drž sa trate. Nech nezablúdime. 

- Držať sa trate po prvú občerstvovačku, bola brnkačka. Potom sa bolo treba držať červenej značky. Kto dal na radu vyslovenú na štarte, sa nestratil, akurát nemal prehľad, na ktorom kilometri sa nachádza. A to je pre bežca melúceho z posledného zásadná informácia. 

Spolu s trojicou zásadných slov, vymedzujúcich štart MCM, si jedeN pamätal, že celkové prevýšeNie je 1200 metrov. Pamätal si to špatne. Je až 1600 metrov. Ale v úvode si lámal hlavu aj nad 1200-vkou. Kde to nazbieram, keď stúpania nie sú zďaleka tak brutálne, ako na MUMe?  

- Nechváľ deň pred večerom. Za druhou občerstvovačkou zistíš.

- Tá je ešte niekde v starej materi, či starej Babe? Sme kus pred ňou a osamelosť pomalého posledného bežca prerušil cyklista. Mal za úlohu tiež zbierať značky, aby tu nestrašili do ďalšieho ročníka.

Bol to zhovorčivý chlapík, slovo dalo slovo a eN sa dozvedel, že patrí k VIP persónam Memoriálu Jula Lamačku. Vyhral ho, podržte sa, 13krát! 

- To mi voľáko nepasuje. Šak Kamdzig story pojednáva o trinástej edícii. Trinástu ešte leN utekáš, tak ako mohol 13 x vyhrať. 

- Asi sa jedná o drevné edície, ktoré terajší organizátor neorganizoval, tak ich nepočíta. Ale to neriešme. Nemáme dôvod chlapíkovi neveriť.

- A ako sa teN tvoj chlapík volá. 

- To neviem. Nedávam ani ruku do ohňa, že je to teN na obrázku. Mal okuliare, prilbu a ja som musel čumieť hlavne pod nohy, nie čítať črty jeho tváre. Ale bol aj humorista. Ľutoval, že si nekúpil balík múky. Bol by ju vraj doniesol chlapcom do cieľa, ako že pozbieral aj šípky, čo ňou boli v značenej sekcii na zem písané. 

Podľa výpočtov pomalého bežca sa mal blížiť k 1/2M. Len tak, aby reč nestála, sa spýtal chlapíka, na ktorom km asi sú. Zo súdka moc krutého humoru vytiahol chlapík 17-ty km. Vidiac zdesenie v tvári posledného bežca, zmäkčil dopad odhadu vetou, veď času dosť. Kam sa ponáhľaš?

Nestihnem v Bratislave vlak, zahorekoval zdeseNý pomalý bežec.

A kam cestuješ?

Do Čiech, do Skutče, odvetil jedeN a už sa nadychoval vysvetľovať, že Pardubice, Chrudim a 20 km juhovýchodne je Skuteč. Ale vydýchol iba údiv, lebo chlapík reagoval inak.

Tam je Luže a Košumberk. Ako zasranovi mi tam rovnali chrbticu. Ešte to tam funguje?

Funguje, odvetil jedeN. 

Tomu by som neveril, že na hrebeni stretnem kohosi, kto pozná ústav, kde som v 1968-mom zažil príchod Rusov. Svet je príliš malý, aby sa človek nezrazil s takouto náhodou. Také vydali spoločné komuniké.

- Keby si miesto rečneNia radšej zvýšil úsilie. Veď si stále posledný!

- Nebolo z čoho úsilie zvyšovať. Ešte na hrebeni ukázoval chlapík zľaknutému, kam sa bude musieť štverať. Bolo treba šetriť silami.

Ale napriek tomu, asi kilometer pred občerstvovačkou na parkovisku pri ceste na Pezinskú Babu, uvideli kráčajúceho camelbaga. Chlapík zostal s ním, lebo mal úlohu ísť s posledným a to už jedeN nebol.

dp reaguje:

30.5.2012 (08:50)

13násť násobný víťaz Lamačkovho memoriálu sa volá Vlado Kurek, pár rokov som ho stíhal a chcel sa mu vyrovnať, až sa mi to jeden rok podarilo a pár ročníkov som ho zastúpil na mieste najvyššom, ... myslím že 4krát, ale nie som si istý.

13tu edíciu mal Cross baba-kamzík /zrejme tu si eN zafixoval tuto číslicu/ nie Lamačkov m..... tento beh má históriu od roku 1962. Vtedy to behával aj Julo Lamačka.

V 89-tom Jula žiaľ pod vrcholom Bajankolu v Ťanšane zasypala lavína, takže memoriál píše ročníky od roku 1990. V 2012 bol 23. ročník

Zdroj informácií: Vlado Launer - učastník vtedajšej expedície na Ťanšane a iných expedícii v Himalájach v časoch nášho najväčšieho vrcholového pôsobenia v najvyšších horách matičky zeme .

Dokonca, kúsok za občerstvovačkou už nebol jedeN ani predposledný. Dostal sa aj pred

Miša Launera (5:40 - 33./15.M18), ktorý verný číslu 33 dofrčal do cieľa 33-tí. 

Pár minút po odpútaní sa od Miša vyhodnotil jedeN predbiehací manéver ako zbytočne predčasný.

Z hovorov s 13-násobným chlapíkom, už vieme, že s Vladom Kurekom, eN zistil, že najvýživnejšie stúpáky za druhou občerstvovačkou, sa obchádzajú. 

Vlado to nepovažuje za správne. Tam sa podľa neho lámali charaktery. Ak ich dokázal vybehnúť, vedel že je na tom dobre a ťažko ho už súperi môžu niečím zaskočiť.

A práve chvíľu po odpútaní sa od Miša, dobehol jedeN k tomu príkremu stúpaniu, ktoré sa malo obchádzať. Ale nikde nebolo vidieť značku, či šípku, kadiaľ vedie obchádzka.

Keby bol Mišo bližšie, konzultoval by to s ním. Nebolo ho vidieť, jedeN sa teda držal červenej značky, ktorá viedla priamo hore strminou.

S kariérou "vybíhače" sa jeden rozlúčil na MUMe. Stúpanie bolo výživné do takej miery, že mal problém aj s kráčaním. Utekať, alebo iba imitovať beh, bolo výrazne za hranicou momeNtálne meNtálych síl. 

Zapísal eN, 29. 5. 2012

Po vykráčaní pripustil, že MCM nie je až tak plochá záležitosť, aby sa nedalo nastúpať 1600 výškových metrov. Najmä preto, že za prvým, cca 400 metrovým, sa objavilo stúpanie rovnako strmé, ale dlhšie. 

Aby sme nehovorili o ňom, bez neho, to ako o stúpaní, načiarali sme ho na obrázok. Nachádzame sa kúsok za Babou a ako vidíte, najvýživnejší Čertov kopec nás iba očakáva.

- Očúvaj ma ty sem. Ty o svojom nevalnom utekaní rozprávaš, ako keby si 23. MCM vyhral. Nie je ti hanbe? To si nebol vôbec sklamaný.

- Výkonnosť je výsledkom tvrdej a poctivej tréningovej práce. Nič moje mi nie je cudzie. Cieľ získať akciu a prémiový km v modrej sekcii ČéČe-ho som splnil, tak aká hanba? Ale jedno velikánske sklamanie som zažil. Tu je zobrazeNé v plnej svojej ohyzdnosti.

Ešte na opačnej strane sedla, počas debaty s Vladom, mi ukázal vrch, na ktorý treba vybehnúť. Spomenul aj rozhľadňu. Nepoviem či myslel práve tento vrch, ale počas stúpania naň som sa tešil, že si rozhľadňu omrknem, lebo v Česku je stavanie rozhľadní národným športom. A sú medzi nimi architektonicky veľmi vydarené kúsky.

Ale na vrchole ma čakal vrchol sklamania. Žiadna rozhľadňa, iba dáka plechová kaki vec, patriaca najskôr armáde. Našťastie nebol čas kukať na tú hnusotu, lebo kolmo skrz chodník, ktorý ma viedol ku sklamaniu, prebehol jakýska bežec. 

Ľubo Urmanič (5:35 - 32./7.M50) je domorodec z Pezinku. Stopou Jula Lamačku isto nebežal prvý krát a inštrukciu, že stúpanie za Babou sa obchádza, pravdepodobne dodržal, aj keď niekto značenie trate ukryl.

Červená viedla ľavou stranou lúky so škaredou vecou, ale Ľuba jedeN pred sebou nevidel. 

Buď uteká rýchlo, alebo ja tak pomaly, že zmizol z radaru, pomyslel si jedeN a neriešil to. Nasledovalo klesanie, v ktorom začali eN chodidlá protestovať, že sa v ADIDASkách cítia príliš stiesnene. To by sa riešiť patrilo, ale nebolo ako. Jedine Just keep running!

Zrazu sa pred eN vztýčila majestátna stojka na Čertov kopec a v jej polovici bojoval so stabilitou Ľubo. Prežíval asi hlbohú energetickú krízu, lebo bojoval s každým krokom. JedeN ho svižnejším krokom dobehol, či presnejšie dokráčal a začala groteska. Ani jedeN, ani Ľubo už nemali síl na rozdávanie, napriek tomu súperili. Úsmevné bolo eN "predbiehanie" chôdzou. V klesaniach zase predbiehal Ľubo. Jeho chodidlá nevyzerali, že sú až tak v úzkych, ako súperove. 

V jednom klesaní Ľubo zakopol a s rachotom ľahol na zem. Keby z nej nevstal, jedeN by sa vôbec nedivil. Naštastie pád prežil, odniesli si to iba "gacušky da biegania" na pravom kolene. Pozbieral fľaštičky, ktoré sa po páde rozutekali vôkol neho a groteska pokračovala.

JedeN mal silu, aby Ľubovi ušiel, ale nechcel riskovať zbehnutie z trate. Síl na pridávanie si kilometrov už veru nemal. Tak sa motal pri Ľubovi, kým nezaregistroval na radare ďalšieho borca. 

Chlapíka s číslom 20 si všimol už na štarte. Videl v ňom trochu z Ivana Požára zo Žiliny, trochu z Honzy Tučného z Pardubic, ale že je to  

Juraj Procházka (5:13 - 30./2.M60) sa dozvedel až v cieli, do ktorého dobehli plece pri pleci. Dvadsiatka Juraj bol na tom fyzicky lepšie, ako desiatka Ľubo. 

Keď ho jedeN dobehol, prekvapený sa spýtal, kde si sa tu vzal? Trochu zrýchlil, ale druhý diel grotesky Predbiehanie v kine Malé Karpaty nebol. Nesnažil sa s eN súperiť. Bežal svojim rovnomerným tempom, ktoré ako tak vyhovovalo aj eN. Ale keby Vám niekedy tvrdil, že mohol Jurajovi ujsť, ale pre heNto, alebo tamto, neušiel neverte mu. 

Juraj je bývalý vysokoškolský kantor matematiky. Prezradil o sebe, že chcel byť vojenským letcom. Aj sa dostal na vysokú, aj začal študovať, ale bratia Rusi v 1968 priviezli s normalizáciou aj Jurajove vytriezvenie. Nakoľko je hlava otvorená, cez zdravotné dôvody dokázal školu opustiť bez vracania peňazí, ktoré do neho stihla armáda investovať. 

Dvaja bývalí učitelia dobehli schuti debatujúc na túto kótu, 

ktorej meno od nás nežiadajte, nevieme ho

Juraj je matematik, ale usmerniť blúdiaceho v priestore, ktorý túžil po čísle, koľko km zostáva do cieľa, nevedel. Našťastie na bezmeNnej kóte sa nachádzali dvaja bikeri. Jeden z nich to odhadol na optimistických päť kilometrov.   

Za kótou nasledovalo klesanie, ktoré môžeme ako jediné označiť za viac trialové, ako bežecké. Nebolo našťastie dlhé. Podpis do stehien nebol príliš hlboký.

O chvíľu sa ocitli na Čermákovej lúke, kde sa opäť objavilo organizátorské značenie trate, o ktorom sa hovorilo pred štartom. JedeN, vychádzajúc z odhadu bikera optimistu, odhadol, že cieľ má dva km pred sebou. Špatný odhad.

Juraj neutekal MCM prvý krát. Vedel, že Čermákova lúka má permanentnú občerstvovačku v podobe nie príliš vzdialeného prameňa.

Vo fľaštičkách a v tele mal príliš sucho, aby napájadlo vynechal. JedeN si niesol vodu v ruke, kontrolka mu neblikala, tak s Jurajom k napájadlu nešiel. Pomaly pasúc kráčal po značeNí k neďalekému cieľu. 

Keď ho Juraj dobehol, neskrýval prekvapenie, že nebežal, ale čakal na neho. JedeN zhrnul dôvody do jedinej vety. Nie je mi až tak naponáhlo, aby som ti potreboval utekať, ale nemám už síl na to, aby som si čo i leN o pár metrov trať predlžoval. 

Keď vybehli na asfaltovú lesnú cestu, jedeN si chcel overiť výpočet, že do cieľa to je pár desiatok metrov. Ale Juraj ho zaskočil, že nevie, ale určite ešte aspoň dva kilometre. 

Ešte že to nepočuli eN chodidlá. Juraj sa v klesaní zvesela rozbehol a asfalt mlátil do tvrdých podrážok, ako by im chcel vytĺcť dušu z tela. 

Domy! Zákruta vpravo, na zemi nápis začínajúci dvojkou. No konečne! Posledných 200 metrov, zaradoval sa jedeN. Radosť trvala pár krokov. Keď dobehli bližšie a uvideli celý nápis, oznamoval 2 km. 

Ale tie už ubehli rýchlo. Vyskytol sa iba jediný zádrhel, v podobe ani nie meter širokého potôčika, ktorý Juraj preskočil čoby srnka. eN srnka už nemala nôžky, ktorým bolo príliš do skoku. Špekulovala ako mačka na horúcej streche, kadiaľ by potok prekročila, až jej noha skĺzla po čleNok do blata. 

Taká maličkosť nemôže vyhodiť "trial" bežca zo sedla, keď mu zostáva do cieľa 200 metrov. Dobehol Juraja a s polmetrovým odstupom za ním dobehli do cieľa v rovnakom čase.

Guláš, umyť zasvinené nohy, prezliesť a rýchlo na autobus o 16-tej.  

- Ale šak ten v sobotu nechodí.

- Pravdu máte pán ZamračeNý, veru nechodí. Vlak 18:09 jedeN zmeškal. Pomaly pasúc sa presunul z autobusového na vlakové. 

Týmto obrázkom sa mohol kruh uzavrieť. Ale uzavrel sa až po čakaní do 23:02 v Bratislave a po piatich hodinách v Pardubiciach. Do eXilovej komôrky dorazil až v nedeľu o 9:00.

Nič z utekacích útrap, ktoré opísal možno až príliš podrobne, nemá tú silu, aby mu zabránilo zopakovať si Kamdzig trip. Ale to otupné čakanie po staniciach ju má. Keby bol býval jedeN vedel, aká regeNerácia čaká na neho po behu, určite by nebol býval do Bratislavy chodil.

Ale dobre že nevedel a šiel. Zoznámil sa s behom, ktorý píše tak dlhú históriu, že by bolo trestuhodné, aby s ním nemal žiadnu skúsenosť.

Vlado Launer 

Peter pd Dolák

Organizuje ho partička ľudí bez zbytočnej honosnosti a humbuku, ako spomienku na kamaráta horolezca Júliusa Lamačku

Behávajú ho ľudia, ktorí majú radi pohyb v prírode, vedia, ako sa v nej chovať a nepotrebujú prehnaný servis.

Atmosférou a organizáciou sa MCM veľmi podobá na MUM, teda, ak si odmyslíme "Kulturně poznávací činost neběžeckou" a mapu trate, ktorá patrí k výzbroji MUM-ákov. 

Pre jedincov bez chronickej znalosti krajiny, ktorou sa vinie kurz MCM, by možno mapa nebola zbytočná vec. 

Zapísal eN, 29. 5. 2012