i 4. miestom v premiére na MS v behu na 24 hodín

Ultravytrvalec Ivan Máčaj zo Stupavy ukazuje - raz budem jednotka.

Tomáš Petro

Piatok • 17. 4. 2015 • 69. ročník • číslo 88

Výsledky

Krátko pred koncom bol bronzový

Na víkendových majstrovstvách sveta v behu na 24 hodín v Turíne štartovala i trojica slovenských reprezentantov.

Vynikajúco si počínal najmä Ivan Máčaj zo Stupavy: v premiére na vrcholnom podujatí zabehol 258,333 km a skončil hneď za medailistami. Dvadsať minút pred koncom pretekov bežal ešte na bronzovej pozícii.

Turínsky bezmála 260 km výkon katapultoval Ivana Máčaja na druhé miesto v slovenských tabuľkách, hneď za bývalého trojnásobného európskeho šampióna Ľubomíra Hrma.

KTO JE IVAN MÁČAJ

Štyridsaťpäťročný rodák z Levíc sa až do svojej tridsiatky venoval basketbalu. V rodnom meste si zahral i najvyššiu slovenskú súťaž. Po dlhšej pauze sa pred šiestimi rokmi rozhodol opäť športovať, dal sa na beh. Ultravytrvalostným behom sa venuje iba tretí rok. S manželkou Ivanou majú 10-ročného syna Maxima. Pracuje v štátnej správe v Pôdohospodárskej platobnej agentúre ako referent.

„Výkon to bol naozaj nečakaný, hoci som cítil, že forma mi rastie. Mesiac pred šampionátom som totiž na dvanásť hodinovke v Belehrade zabehol 140 km.

Na MS sa mi bežalo naozaj ľahko, no 258 km je aj pre mňa prekvapenie,“ priznal Ivan Máčaj, ktorý do Turína cestoval s cieľom zlepšiť si osobný rekord 215 km spred dvoch rokov.

KLUB 240km+/24h (zdroj DUV)

„Môj cieľ bol 240 km a tajne som dúfal v prvú tridsiatku. Nemal som veľké oči, lebo na MS boli bežci s oveľa lepšími osobákmi ako môj.“

Favoriti však postupne odpadávali a Ivan útočil zo zadných pozícií. Ako nováčik nešokoval len konkurenciu, ale aj manželku Ivanu, ktorá sledovala šampionát na internete a neverila vlastným očiam. Priebežné poradie aktualizovali každú hodinu: v polovici bol na 23. mieste, no v nočnej časti pretekov sa postupne predieral vyššie a vyššie.

„V noci sa mi bežalo celkom dobre, začal som predbiehať jedného súpera za druhým. Situácia sa vyvíjala tak, že ešte dvadsať minút pred koncom som bol tretí. Potom ma predbehol Brit Robert Britton.“

DATLE, SYR A RYŽOVÁ KAŠA

Nezainteresovaní sa zakaždým pýtajú, či si bežci počas 24hodinovky  zdriemnu, ako jedia a či si často odbehenú na potrebu.

„Samozrejme, že sa nedá bežať 24 hodín bez prestávky,“ vysvetľuje Ivan Máčaj. „Na vrcholných akciách žiadny pretekár neráta so spánkom, obral by sa o dobrý výsledok. Skôr ide o krátky oddych na stoličke, alebo prejde do chôdze.

Ak má niekto krízu, dá si 20-minutovú masáž. Popri trati sú prenosné toalety, ak pretekári musia ísť na potrebu. Na okruhu mala každá krajina svoj stan so sprievodom a servisom. Bežec sa zastaví, napije sa, niečo zje. Niekto si varí instantné polievky, alebo si dá čosi ľahko stráviteľné, aby si nezaťažil žalúdok – sušené ovocie či sušienky. Na oficiálnej občerstvovačke sú po šiestich hodinách k dispozícii cestoviny.

Já už mám odskúšané isté potraviny a na tie som stavil i teraz. Turín som odbehol na datľách, tvrdom syre a sladkej ryžovej kaši.

Máčaj krúžil v konkurencii 179 mužov (štartovalo aj 123 žien) zo 40 krajín sveta na dvojkilometrovom okruhu v Turíne ako lokomotíva.

Nemal vážnejšiu krízu. Hoci bol blízko k medaile, musel sa mať na pozore aj pred ďalšími vytrvalcami, ktorí sa tlačili zozadu. Rozdiely v cieli boli naozaj minimálne.

„Sklamanie, z toho, že mi unikol bronz, nebolo až také veľké. Stále vo mne prevláda pozitívny pocit, že som dosiahol prekvapujúci výsledok, umiestenie v prvej päťke.

Možno sa niekde v kútiku srdca skrýva smútok, lebo ktovie, či sa mi takáto príležitosť ešte niekedy naskytne. K medaile som bol naozaj blízko, no v konečnom dôsledku prevažuje radosť z dosiahnutého výsledku,“ priznal Ivan Máčaj.

Pôvodne mali v Turíne štartovať štyria Slováci. Ján Užík (24h - 236,0km/Glasgow 2014) však z írskeho Corku pricestoval so svalovým zranením a nakoniec nebežal.

Skúsený matador Slavomír Lindvai (PBaH Titus KE) zasa nastúpil na štart s veľkým sebazaprením.

„Do Turína som cestoval so zápalom stredného ucha, k tomu boľavé dutiny a kašeľ. Len osem hodín pred štartovým výstrelom som dobral antibiotiká. Po desiatich hodinách mi úplne odišla energia. Nikdy som však nevzdal žiadne preteky, tak som aspoň symbolicky napochodoval 191 kilometrov,“ vysvetlil Slavomír Lindvai.

Slovenského rekordéra, Banskobystričana Ľubomíra Hrma, tiež trápilo svalové zranenie, preto neodbehol ani dvanásť hodín.

V družstvách, počítali sa výsledky najlepších troch, skončilo Slovensko nakoniec na 28. mieste so súčtom 551,887 km.