foto: škaredé, krajšie, ešte krajšie, najsamkrajšie.

mim, sč

Zvolenské ECHO, 19. november 2015, (str. č. 10.)

Pomaly prechádza do maratónskeho dôchodku

Akciopis TéGé

Legenda zvolenského maratónu má za sebou dvesto maratónov.

Maraton vo Zvolene má viacerých priaznivcov. Medzi nich istotne treba zaradiť aj dnes už legendu Antona Gombára, ktorý nedávno zabehol svoj dvojstý maratón a to je vskutku obdivuhodný počet.

Legenda zvolenského vytrvalostného behu, 71-ročný Anton Gombár, povýšil svoje hobby na životný štýl. Jubilejý dvoistý maratón zabehol v októbri v Prievidzi. Neskôr však prišla šokujúca správa. „Pretože sa môj zdravotný stav nelepší a ani nemôže, končím behanie maratónov a zameriam sa už len na kratšie trate," povedal Gombár.

Tridsaťpäť rokov

Anton Gombár sa na bežeckých tratiach objavoval od 4. oktobra 1980, keď nastúpil na svoj prvý štart, bolo to na 57. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Ten posledný zabehol 24. októbra 2015. Medzi prvým a posledným maratónom uplynulo neuveriteľných 35 rokov a 20 dní. Nič však netrvá večne a pribúdajúci vek a zdravotný stav sa pomaly začal prejavovať aj na dosiahnutých časoch. Zaujímavosťou je, že v prvom maratóne dosiahol čas 3:12:30, v tom poslednom 6:11:29.

Tóno Gombár zabehol neuveriteľných 200 maratónov a kto sa takýmto počtom maratónov môže pochváliť na Slovensku alebo vo svete? Bežecké tabuľky oficiálne neregistrujú behy na kratšie vzdialenosti ako je polmaratón, ktorých zabehol päť. Najlepší dosiahol v Behu k srdcu SNP v Martine, 1:49:30.

Za zmienku istotne stojí, že si trúfol aj na ultramaratóny. Na 50-kilometrovej trati v októbri 2010 v Žiline dosiahol čas 5:17:07 a na magickej stokilometrovej trati si pripísal osobný rekord v jednom z troch behov na košickej stovke. Bolo to 7. októbra 1982 s časom 7:53:36.

Nedostatok pohybu

„K maratónom a behaniu ma priviedla snaha kompenzovať nedostatok pohybu. Po prepustení od vojska v roku 1977 som začal externe študovať na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline a bol som takto 6 rokov priviazaný k stoličke a ku skriptám. Začal som trénovať na tratiach 10 - 20 km a neskôr na maratónskej trati. Po zrušení limitu na MMM Košice som sa odhodlal po troch rokoch tréningu na svoj prvý maratón na oficiálnej trati v Košiciach," nadšene opísal 71-ročný maratónec.

Kľúč k úspechu

Kľúčom k úspechu bolo skĺbenie náročnej práce so svojim hobby, „V rokoch 1977 - 1991 som pracoval v podniku na výrobu výpočtovej techniky Tesla Námestovo. Popri štúdiu na VŠDS a po pracovnej dobe som vyrazil na tréning v prírodnom prostredí okolo jazera Oravskej priehrady. Neskôr po sametovej revolúcii som sa vrátil k vojsku a trénoval som tak, že som na letisko Sliač, kde som slúžil ako vedúci technik pristávacieho radaru, behal popri Hrone a domov po opačnom brehu," zaspomínal si Gombár.

Pod tri hodiny

Vo svojej bežeckej ojedinelej kariére si staval postupne rôzne méty: „Snažil som sa zabehnúť maratón pod magickú trojhodinovú hranicu, čo sa mi viackrát podarilo. Neskôr som sa snažil odbehnúť 100 maratónov a na záver kariéry 200. Myslím, že na Slovensku neexistuje maratón, ktorý by som nebežal.  Niektoré už boli zrušené, iné pribudli. Pribudli aj neštandardné trate medzi 42 a 150 km, ktoré som neabsolvoval, napr. Goralský maratón."

Mnoho štartov

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach absolvoval 21-krát a na Rajeckom maratóne štartoval 17-krát. Vo výsledkových listinách sa jeho meno objavovalo na Kysuckom maratóne v Čadci, Malokarpatskom maratóne v Trnave, Liptovskom maratóne v Liptovskom Mikuláši, Považskom maratóne v Novom Meste nad Váhom, Záhoráckom maratóne v Senici. Štartoval i na domácom Zvolenskom maratóne a mnohých ďalších. Okrem toho aj na polooficiálnych maratónoch, takzvaných Hamburgoch, v Žiline, v Bojniciach a v Prievidzi, ktoré sa behajú na krátkych okruhoch (1 - 1,5 km). Sú veľmi náročné okrem kondície aj na psychiku. Rozdiel oproti klasickým maratónom glosuje pocitovo: „Človek sa pri nich cíti ako upútaný model lietadla. Musí rátať okruhy a je to stále v rovnakom prostredí, čo býva psychicky únavné dosť."

Vyjadril sa aj k behu na ultra tratiach. „Skúsil som, no odporúčam nebehať ich príliš často. Rád na ne spomínam hlavne preto, že som bol vtedy mladý. Dnes je to opačne."

Rekordy

Gombárov osobný rekord na maratónskej trati je 2:46:27 z roku 1982, Považskobystrický maratón v Šebešťanovej. Čas 2:42:10 z Brezna 1983 bol dosiahnutý na kratšej trati. Polmaratón bežal najrýchlejšie v Martin 2009, za 1:49,30. Do histórie sa zapísal aj na 100 km, dobrým časom 7:53:36 z Košickej stovky 1982.

Dôchodok

„Môj zdravotný stav sa postupne zhoršuje a aj vzhľadom na môj vek prechádzam do maratónskeho dôchodku. Okrem tréningov pôjdem len na minimum pretekov, tak do 20 km. Najbližšie sa chystám na Machulinskú dvadsiatku. Cez týždeň behám 2 - 3 behy na 15-20 km hlavne vo prírode. Raz do týždňa plávam v priehradnom jazere alebo v Hrone. V každom počasí! Každé ráno posilňujem a dávam si studenú sprchu. Počas víkendu absolvujem preteky," povedal na záver o svojej príprave úspešný maratónec.

Zvolenské ECHO, 19. november 2015, (mim, sč)