foto: Korzár/Judita Čermáková.

19. sep 2018 o 0:00

Lídra diamantového klubu MMM čaká už 200. maratón v kariére.

KOŠICE. Prvú októbrovú nedeľu sa na štart 95. Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach postaví aj Peter Polák.

Líder Diamantového klubu MMM sa chystá na svoj 42. košický maratón a celkovo dvojstý vo svojej bohatej bežeckej kariére.

Navyše v októbri oslávi aj životné jubileum – sedemdesiatku.

Behať má v pláne dovtedy pokiaľ bude môcť.

"V prvom rade som rád, že som sa toho dožil. Obehol som viacero maratónov vo svete, či už New York, Boston, Japonsko a prakticky po celej Európe. Najviac si však cením košický maratón, pretože tu je môj domov, moja rodina a priatelia. Každý rok sa na prvú októbrovú nedeľu veľmi teším," povedal Peter Polák.

Francúzsky maratón bežal, aby zarobil

O tom, že raz bude mať na konte 200 maratónov, vraj ani len neuvažoval.

"Priznám sa, že o číslach som na začiatku neuvažoval. Pamätám si dobre jeden moment, keď Fero Káňa a Tibor Biskup behávali okolo Hornádu. Ja ako desaťročný som sa rozbehol za Biskupom a povedal som mu, že raz budem aj ja behávať maratón. To sa mi aj splnilo, ale o číslach som skutočne neuvažoval," uviedol Polák.

Na svojom konte už mohol mať o jeden košický maratón viac, no pred 25 rokmi sa rozhodol, že pobeží maratón vo Francúzsku.

"Pripravoval som sa na svoj stý maratón a išiel som behať do Francúzska, aby som aj niečo zarobil a spravil mojej žene radosť. Preto som vynechal košický maratón, čo ma teraz trochu mrzí," skonštatoval Polák.

Futbal mu nešiel, preto sa dal na beh

Úplne prvý beh nedopadol pre Poláka dobre, počas neho mu prišlo zle a 12 km dlhú trať napokon ani nedokončil a nechal sa odviezť autobusom.

"Ja som pred tým hrával futbal, ale veľmi dobre mi nešiel a tak som sa dal na behanie. Spočiatku bolo mojím cieľom dostať sa do tabuľky v novinách, kde sa každý rok vyhlasovalo top 10 atletických disciplín. Spočiatku to bolo náročné, ale postupne som si pridával kilometre a hoci prišli aj choroby a zranenia, dostal som sa cez to. Za štyri a pol roka tréningu som odbehol prvý maratón pod 2:30 hod."

V súčasnosti už samozrejme Polák nedosahuje časy, aké mal pred 20 alebo 30 rokmi, no beh je stále jeho veľkou vášňou.

"Čím som starší, tým je každý maratón pre mňa náročnejší. Snažím sa teraz viac behať s ľahkosťou, ale už to nejde ako kedysi. Vytrápim sa a dobehujem do cieľa so zaťatými zubami, pretože mi to jednoducho nedá a snažím sa aspoň na konci zabrať. Posledný maratón v Rajci som zabehol za 3:54 hod. Sú to už slabšie časy, ale jednoducho vek neoklamem. Mojím snom je obehnúť 50 košických maratónov, ale len pánboh vie, či sa mi to podarí."

Zabehol už vyše 365-tisíc kilometrov

Pri pohľade do Polákových štatistík v kolónke odbehnutých kilometrov sa človeku až zatočí hlava.

"Odkedy som začal behať, vediem si presnú evidenciu. Mám zapísaný každý jeden kilometer, pričom radšej si uberiem, ako keby som si mal pridať. K 1. januáru 2018 mám zapísaných 365-tisíc kilometrov, čo je približne, ako keby som obehol deväťkrát okolo zemegule. Denný priemer mi vychádza okolo 20 kilometrov," povedal Polák, ktorého štatistiky raz vtipne okomentovala jeho kolegyňa v práci.

"Opýtala sa ma, koľko už mám celkovo odbehnuté a ja som jej odvetil, že je to vzdialenosť, ako keby som bežal zo Zeme na Mesiac. Ona mi na to povedala, že to je pekné, ale ako by som sa vrátil naspäť."

Koniar: Polák je slovenský Forrest Gump

Riaditeľ MMM Branislav Koniar obdivuje húževnatosť a entuziazmus lídra Diamantového klubu. "V tomto roku má veľké jubileá, oslávi sedemdesiatku a čaká ho 200. maratón. Je to človek z mäsa a kostí, jeden z nás. Je veľmi sympatický a rád sa zapája aj do pomoci druhým. Ťažko si predstaviť košický maratón bez neho," povedal o Polákovi Koniar, ktorý vyzdvihol aj predošlé výkony košického bežca. "Keď si pozrieme historické tabuľky, zistíme, že behal maratóny za 2:25. Bol to jeden špičkový slovenský maratónec. To, že pokračuje v behaní ďalej, je veľmi unikátne, pretože práve špičkoví bežci obvykle po určitom čase zavesia botasky na klinec a už len trénujú. On dokázal premostiť od profesionálneho behu a dnes je už niekde úplne inde. Je to taký slovenský Ron Hill alebo Forrest Gump." (pf).

 

Koniar: Polák je slovenský Forrest Gump

Riaditeľ MMM Branislav Koniar obdivuje húževnatosť a entuziazmus lídra Diamantového klubu.

"V tomto roku má veľké jubileá, oslávi sedemdesiatku a čaká ho 200. maratón. Je to človek z mäsa a kostí, jeden z nás. Je veľmi sympatický a rád sa zapája aj do pomoci druhým. Ťažko si predstaviť košický maratón bez neho," povedal o Polákovi Koniar, ktorý vyzdvihol aj predošlé výkony košického bežca.

"Keď si pozrieme historické tabuľky, zistíme, že behal maratóny za 2:25. Bol to jeden špičkový slovenský maratónec. To, že pokračuje v behaní ďalej, je veľmi unikátne, pretože práve špičkoví bežci obvykle po určitom čase zavesia botasky na klinec a už len trénujú. On dokázal premostiť od profesionálneho behu a dnes je už niekde úplne inde. Je to taký slovenský Ron Hill alebo Forrest Gump." (pf).

Patrik Fotta, Korzár Košice, 19. 9. 2018