Rekordér Igor Tyleš.  zdroj: IT

Igor Tyleš je skutočne výnimočný ultramaratónec. Otužovanie a šport mu pomáhajú byť zdravý a vo forme.

OPATOVCE NAD NITROU. Rodák z Opatoviec nad Nitrou predviedol heroický výkon pri behu na Kľak, kde z Fačkovského sedla a späť vybehol za necelé dve hodiny len v šortkách. A to bolo vonku mínus osem stupňov Celzia.

„Odhodlal som sa, pretože bolo škaredé počasie a po ceste som nečakal veľa ľudí. Opak bol však pravdou, po ceste ich bolo množstvo a miestami som sa pri ich obchádzaní musel brodiť po pás v snehu,“ prezradil 56-ročný bežecký rekordér Igor Tyleš.

Sprcha v studenej vode

Ultramaratónec a otužilec v jednej osobe sa na mínusové teploty pravidelne pripravuje.

Každé ráno sa sprchujem v studenej vode, po vonku chodím len minimálne oblečený. Keď chodím behať so psom, vyzlečiem sa. Ale, samozrejme, až v lese, pretože nechcem budiť pohoršenie. Už som počul na svoju adresu, že som exhibicionista. I keď to s tým nemá nič spoločné,“ prezradil.

A čo mu počas dvojhodinového behu v šortkách a pri mraze prebiehalo hlavou?

Nič. Známy mi hovoril, že si v hlave nahovára nejaké frázy, ale ja to nerobím. Nič mi neprebiehalo hlavou. Jediné, nad čím rozmýšľam je, aby som nespadol. Aby sa mi nešmyklo,“ prezradil.

Igor Tyleš nebeháva za žiadny oficiálny klub, ako sám tvrdí, reprezentuje seba.

Vystúpil som zo všetkých spolkov. Niektorí mi hovoria, že je to na škodu, ale ja to tak nevnímam. Nikdy nejdem za hranicu svojich možností, pretože v podstate ani neviem, kde je. Prvoradý je pre mňa tréning,“ dodal.

Otužovanie mu pomáha byť vo forme

Ako sám tvrdí, vďaka otužovaniu a športu je stále zdravý a vo výbornej forme. Pomáha mu aj strava.

Manželka mi, žiaľ, zomrela, preto sa musím starať sám. Snažím sa variť zdravo, napríklad namiesto ryže používam pohánku. Syn s nevestou mi povedali, že sa to nedá jesť, ale mne to chutí. Jedávam tiež veľa mäsa a kvantum zeleniny. Pijem len odstátu pramenitú vodu zo studne, cez zimu je to ďumbierový čaj. Sladké veci nepijem a ani ich neodporúčam, len počas náročných pretekov. Po výkone si rád dám jedno – dve pivá. Tvrdý alkohol a víno pred behom je najväčšia hlúposť. A verte, hovorím to z vlastnej skúsenosti,“ opísal svoje stravovacie návyky.

Od Tatier k Dunaju

Rekordér Igor Tyleš (archív - IT) (kukaj klikať)

Nedávno Tyleš odbehol aj náročný beh Od Tatier k Dunaju. Ide o preteky dlhé 345 kilometrov a určené pre 6, 9 a 12-členné tímy. On a jedna Slovinka to však zvládli úplne sami.

Pri takýchto pretekoch je dôležitý pitný režim a starostlivosť okolo. Niekto vám musí odniesť stravu, spacák, karimatku a ďalšie veci. Tentoraz mi pomohli lieky od bolesti, pretože v Komjaticiach ma zradilo koleno a musel som sto kilometrov len dokráčať. Nebyť však ich, nespravil by som ani krok,“ prezradil rekordér.

Ten, kto sa nehýbe, hrdzavie

K športu Igora priviedol otec, ktorý mu odmalička vštepoval základy behu, plávania, turistiky či lyžovania.

Odmalička mi vravel, že ten, kto sa nehýbe, hrdzavie. Je to pravda a ja sa podľa toho riadim po celý život. Treba sa udržiavať,“ uviedol a prezradil svoj veľký cieľ:

Chcel by som zabehnúť z Novej Sedlice na východe naprieč Slovenskom. Také preteky neexistujú, ale chcel by som si to prejsť individuálne. Za päť dní sa to údajne dá. Jeden môj známy z Bratislavy to už prebehol.

Hoci beh je momentálne u neho na prvom mieste, najväčší zážitok má z úplne iného športu.

Kedysi som sa venoval lezeniu. S kamarátom sme boli naviazaní na jedno lano, a teda on mal môj život v rukách a ja jeho. Bola to taká mladícka nerozvážnosť, ale aj maximálna dôvera. Bol to adrenalín, aký som v živote nezažil,“ prezradil.

Igor Tyleš mal vždy blízko k športu, preto by chcel ľuďom, ktorí uvažujú, či začať alebo nie, niečo odkázať.

Neváhajte a začnite športovať, veď to robíte pre seba. Treba sa len jednoducho obuť a ísť von. A je jedno, či to bude turistika, beh alebo futbal. Proste hocičo,“ vyzval a pokračoval v rozprávaní:

Teraz sú ľudia pohodlní, náhradou za šport sú im počítače a telefóny. My ako deti sme sa stále hrali, športovali. A teraz, keď sú prázdniny, deti sú pozatvárané doma. Je to spoločenský problém, vďaka ktorému je chorá celá generácia. Aby mali deti cukrovky, vysoký krvný tlak, to kedysi nebolo možné. Jedine tak u päťdesiatnikov, ale nie u detí.

Koniec alergie

Šport a otužovanie je podľa neho prevenciou aj proti alergiám. Dokonca si myslí, že ich vie zlikvidovať.

V roku 1997 mi náhodou zistili alergiu na prach a roztoče. Ja som dovtedy ani nevedel, čo to je. Šport a otužovanie mi jednoducho pomohli, vyliečili ma. Studená voda pomáha aj proti zápalom,“ tvrdí.

Tyleš je tiež presvedčený o tom, že pravidelné otužovanie vie predísť respiračným ochoreniam.

Keď je telo vystavené nekomfortným podmienkam, ľahšie neskôr zabráni chorobe. Keď už ochorenie do tela prenikne, ľahšie a rýchlejšie ho potlačí a zlikviduje. U mňa choroba netrvá dva týždne, ale maximálne dva – tri dni. A to som chorý len málokedy. Telo treba vystaviť horším podmienkam a potom je v boji silnejšie,“ uzavrel otužilec a maratónec Igor Tyleš.

29. jan 2019 o 3:18 Ivan Mriška

Tento text je na Nástenke, lebo v roku 2019 si SMEtiari mládenca vážia.