|
|
|
foto:
kokoska59
2.
Maratón Nad Jazerom - Košice, 30. 8. 2009. Minulý rok som o tejto akcii čítala samé dobré
veci, preto som bola rozhodnutá zúčastniť sa jej roku 2009. Nešlo o spontánne
rozhodnutie na poslednú chvíľu. V predvečer
maratónu
vyzeralo, že 2. Jazerný maratón bude jesenný a počasie nevľúdne. Do rána sa situácia zmenila a o pol ôsmej
, keď sa už účastníci schádzali na mieste prezentácie bola obloha pekná,
modrá, hoci fúkal nepríjemný vietor. Oproti minulému roku bol rozdiel aj v
tom, že každý dostal štartovné číslo, nebolo treba si ho priniesť. Dozvedela som
sa, že bežal aj deň predtým v Lábatlane maratón o ktorom som sa neskôr dočítala,
že bol vlajočkový :-), ale bez našich vlajočiek. Ale v každom prípade Saňo mal celý víkend
maratónsky. Okrem neho prišli aj cezpoľní zo SNV, moji Hamburgoví spolubežci Julo a
Ondrej. Okrem nich samozrejme aj ja, keďže to píšem. Neviem, či bol ešte niekto
zvonku, lebo píšem tieto riadky bez toho, aby som pozerala dp štartovej,
či výsledkovej listiny. Na štarte
bol kopec ľudí.
Okrem organizátorov Petra aj Anky bolo veľa ľudí na výpomoc, nechýbal ani komentátor Viktor
Fotul. Hoci si každý priniesol vlastné, občerstvenie zabezpečil
aj organizátor. Voda, ionťáky, ovocie, čokoláda, skrátka všetko. Nikomu nehrozilo, že bude o smäde. Po Petrovom príhovore a informáciách o trati nasledoval štart. Myslím,
že nás bolo približne 50 štartujúcich. Po
štarte sa vytvorili skupinky. Každý bežal za svojím výkonom.
Nemala som prehľad o tom, kto koľko km beží, koľkí majú v pláne celý
maratón. Niektorí to ani nevedeli. Povedali, že ešte sa uvidí.
Neviem, či on pochyboval o mne, lebo sa ma na štarte pýtal, že kelo
idzem. No a ja som mu povedala, že predsa som sa šetrila pred týždňom na
6. SHVSR. Prečo asi?
Maratónska trať je taká: 2,5 km cyklistický chodník vedľa Hornádu, obrátka a
po tom istom chodníku späť k miestu štartu.
Mierečný bežec beží 8 týchto okruhov deviaty s posunutou obrátkou,
aby meral 2,2km. Prvé dva okruhy sa mi zdali nekonečné.
Bolo dosť
chladno, miestami až nepríjemný protivietor. Ale po obrátke príjemný,
lebo fúkal do
chrbta. Nechcela som bežať
sama, ale nevedela som, kam sa mám zaradiť. Po chvíli spoločného behu
ma Janko Mičkom vyhnal "ic het dopredu" :-),
tak som ho opustila. Rýchli
bežci v čele, Slavo Lindvai, Jánoš Bogár a Jano Tirpák, boli ozaj rýchli.
Netrvalo im dlho a dali nám pomalším celý okruh. Neskôr ďalšie. Slavo si
držal prvú pozíciu, na Jánošovi bolo vidieť, že beží v pohode. Na ušiach slúchadlá, ktovie čo dobré počúval? Medzera
medzi Slavom a Jánosom nebola veľký. Slavo to nemal ľahké s držaním
si pozície.
Ale to je iba môj názor. Vrátim sa radšej k môjmu behu. Nie
ľahký začiatok som bežala chvíľu s Romanom Jóčikom.
Objavil sa pri mne práve vtedy, keď fúkal nepríjemný protivietor a gestom mi dal
najavo, aby som bežala tesne za ním. Bol môj vetrolam. Bežal mne vyhovujúcim tempom, tak som sa na chvíľu priživila
:-). Počúval mp3 a určite to bola tiež dobrá
muzika, lebo on sám si občas pospevoval. Snažila som sa z tých útržkov
zistiť, o akú pieseň
ide, ale nepodarilo sa mi to. Približne v polovici trate sa Roman niekde
stratil. Možno sa zdržal pri občerstvení. Neviem presne, ale miesto neho
sa objavil Emil Repák. Bežal 25km
a nemal problém rozprávať aj bežať. Ja tiež. Dobehli sme Zlatku
Semanovú, ktorá bola celý čas predo mnou,
ale záver spomalila. Bežala 30 km. Emil bol onedlho v cieli
a v 6 kolo som bežala po boku Zlatky. Tiež sme trocha porozprávali, napríklad o tom, ako sa nám v tomto roku darí,
či nedarí v
maratónoch. Jej sa darí, mne až tak nie, čo sa týka časov,
ale nevidím to tragicky. Na 30 km sme sa rozlúčili, siedme kolečko som bežala sama, na trati nás už bolo málo.
Myslím, že len maratónci. Aj to nie všetci, prví traja boli v cieli.
Slnko pripekalo, ale dalo sa to vydržať. Približne na 33km ma predbiehal Ondrej
Chabada od nás zo SNV. Mal 38 km za sebou, ale stále bol v pohode. Ešte mi aj čosi zaspieval,
keď ma
obiehal. Je dobré mať takú náladu 4 km pred cieľom. Keď som dokončila siedme
kolo, poniektorí sa mi navrhovali, že sedem je už dosť, že môžem končiť.
Srandičky! Posledné 12, 2 km
som zvládla v pohode. Žiadna vážna kríza. Dobehla som bežca, ktorý celý čas
bežal predo mnou. Pohľad na hodinky prezrádzal, že je reálne
dosiahnuť čas pod 4 hodiny. Prezradil mi, že ešte maratón pod 4 hodiny nezabehol. Tak som mu povedala, že
teraz má šancu a mala som pravdu. Obaja sme boli v cieli ešte pred štvrtou
hodinou behu. Po dobehnutí všetkých nasledovalo vyhlasovanie výsledkov,
po ňom občestvenie. Presnejšie povedané hostina. Nesmiem zabudnúť spomenúť dôležitú
vec. Peter Buc onedlho dosiahne pekné jubileum. Nech sa mu všetko v živote darí, hlavne nech slúži zdravie,
a potom bude aj veľa, veľa, veľa maratónov. To
bol môj pokus, priblížiť Vám atmosféru a priebeh 2. Maratónu Nad
Jazerom. |
|
|
|
......................42195.sk..........................................ex 42195.cz....................... |