Posledné pokyny pred štartom. foto: Milan Furín

3. Maratón Nad Jazerom - Košice, 298. 2010

Výsledkv

Tento maratón má síce nejaké hamburgové znaky, ale aj množstvo nehamburgových, v každom prípade si zaslúži zmienku. Niekto si tam prišiel zatrénovať, iný zasa po ďaľšiu čiarku, alebo oboje :-)

Ráno, v deň štartu sa nás tam zišlo približne 60 bežcov, prezentácia prebehla pri Anke Bucovej, ktorá mala na starosti štartovú listinu, aj medzičasy. 

Počasie pomerne chladné, zamračené. Ale zatiaľ bez dažďa, mierny vietor. V porovnaní s minulým ročníkom, som videla viac nových tvári, ale niektoré staré známe, napríklad Janko Mičko, chýbali. Nechýbal náš prezident šaňo 54 (neviem napísať veľké "š" na mojom noteboku), ktorý si nenechal ujsť ani sobotňajší maraton pri Dunaji. 

Až zo Šaňovej Žiliny prišiel Fero Michalička 52. Ten zbiera maratóny takým tempom, že rebrík SZM má o chvíľu na dosah.

Väčšinu štartujúcich tvorili bežci a bežkyne z KE a blízkeho okolia. Nie všetci prišli bežať 42,195 km. 

O Gabi Nepkovi 10, Zdenovi Bohuněkovi 53 a väčšine Furčanov som nepochybovala, že prišli po ďalšiu čiarku. 

Peter Bačík 44 nechcel prezradiť, koľko má v pláne odbehnúť. Minulý rok mierečnú trať nebežal. Od jesenného Furčianskeho Hamburgu... dosť, nebudem ho hnevať :-)

Pred štartom mal Peter Buc krátky príhovor a dával pokyny tým, ktorí MNJ ešte nebežali. 

Štart sa trochu posúval, lebo dobiehal, nejaký oneskorenec. Peter príhovor naťahoval, aby si stihol pripnúť štartové číslo. 

„Rýchlo, lebo mi ujde forma," zavolal niekto vpredu. Neviem kto to bol, ale zasmiali sme sa a konečne bolo odštartované. 

Aj keď som prišla na MNJ hlavne po ďalšiu akciu, tak troška mi nedalo pokoj sub4. Už dávno sa u mňa nekonalo. Kde inde a kedy inokedy, ak nie práve teraz na Jazernom maratóne sa o to pokúsiť.

Počasie tomu prialo, žiadna horúčava. Bežala som vzadu. Času dosť. V protismere po prvej obrátke, bolo vidieť prvých bežcov. 

Najprv Erika Onofreja 14?, ktorý bežal polmierečnú trať tempom ťažko prehliadnuteľným, preto ho spomenúť musím. 

Z maratóncov najprv viedol Robo Tatrai 24, hneď za ním Jánoš Bogár 2. Asi po 7 km si poradie vymenili. Jánoš  postupne náskok zvyšoval. Tretieho bolo ťažké uhádnuť, lebo priznám, je z toho v hlave trochu kolotoč, keď sa beží na 2,5 km úseku tam a späť. Keby som vedela, že sa rozhodnem písať túto story, bola by som dianie na trati sledovala pozornejšie :-)

Neskôr sa situácia na trati vyjasnila. Bolo jasné, že po tretie miesto si beží Vlado Balogh 35. Rýchlo bežal aj Jožo Sciranko 25. Jeho tempo sa tiež nedalo prehliadnuť. Zmiatol ma, lebo vyzeral, že beží mierečnú trať. A on "iba" 35km, ako na prvom ročníku.

Prvú polovicu trate som sa trocha flákala, výsledkom čoho bol čas nad dve hodiny. 

Chvíľu som bežala v skupinke bežcov so Zdenom Bohuněkom, ktorý sa zmienil o nedávnom Splnovom Hamburgu na Furči. Nočný maratón mal úspech a zdá sa, že nebol prvý a posledný. V budúcnosti, možno nie vzdialenej, pribudnú ďalšie. 

Neskôr som sa pridala k Jožkovi Teniakovi 16. Začal zbierať maratóny. Má ich tento rok hodne a v pláne ešte viac. V roku 2011 by sa rád stal členom SZM. 

Druhú polovicu trate som trocha zrýchlila a bežala ju už sama. Sub4 mi nedalo pokoj. Na trati boli už iba maratónci. Väčšina predo mnou, alebo ďaleko predo mnou. 

Pri pohľade na stopky mi bolo jasné, ak aj dám sub4, tak veľmi tesne a bola to pravda. Keď som bežala záverečný skrátený 2km okruh, stretla som v protismere Zdena B. Chýbalo mi do cieľa asi 800 metrov. Čosi mi kričal, už ani neviem, čo presne to bolo. Ale súvicelo to so sub4. Dáke povzbudivé slovo. Možno aj vďaka nemu sa to nakoniec podarilo.

Asi 3 minúty po dobehnutí začalo pršať. Poslední bežci mali osvieženie pred záverečnými metrami. Občerstvenie v cieli, ako vždy, SUPER. 

Vďaka Milanovi Furínovi ( meNšie oči ) existuje množstvo fotografií z tejto akcie. Okrem Milana sa na hladkom a úspešnom priebehu podieľalo veľa iných ľudí. Treba pozrieť fotky :-)

Ak dobre počítam, vo výsledkoch je 22 mierečných výkonov. Celkom pekný počet. Verím, že na budúci rok ich bude ešte viac :-)

Pozdravujem všetkých priaznivcov behu

Eva Hatalová 3.9.2010

..........miro. krisko@gmail. com.......................Achillova päta Nástenky..............