Pavol Kéri


Beh oslobodenia Lietavskej Lúčky, 8.5.2024
(pohľadom nevidiaceho bežca a maratónca Palka Kériho)

V stredu 8. mája sa konal nultý ročník Behu oslobodenia Lietavskej Lúčky. Pár zanietených bežcov a starosta naklonený tejto myšlienke sa zhodli a podujatie sa za pekného počasia aj v hojnom počte uskutočnilo.

Zaregistrovať sa dalo on-line, ale aj na mieste, kde sa rovno platil aj štartovný poplatok. Okrem hlavnej disciplíny sa konalo aj mnoho aktivít pre deti, ktoré vískali, smiali sa a hlavne podávali svoje najlepšie výkony.

Štartovalo sa spred budovy obecného úradu, pokračovalo miestnou komunikáciou do Bánovej k cintorínu, následne po družstevných cestách smer Hôrky a späť. Presne o 9: 30hod bolo odštartované a 90 bežeckých nadšencov vybehlo na 10km dlhú trať.

Najlepšie to zvládol a s krásnym časom 34:04 dobehol ako prvý Tomáš Michalec.

Prvá žena Viktoria Pekárová to zvládla za slušných 41:06.

Na behu mali svoje zastúpenie aj zrakovo postihnutí a to menovite nevidiaci Pavol Kéri s vodičom Martinom Petreje, ktorí to zvládli v peknom čase 52 minút a 30 sekúnd..Nevidiaci bežec a maratónec Pavol Kéri so svojím vodičom Martinom Petreje

Najstarším účastníkom bol Stanislav Sviták, ktorý odbehol uctyhodný čas 47:29.

Po poriadnej strele sme vyštartovali a rozbehli sa v ústrety prekonaniu našej plánovanej méty. Po štarte bolo trochu hustejšie, no postupne sa to pretrhalo a prepracovali sme sa z posledného miesta. Bežalo sa po asfaltovom povrchu, no nie celkom rovnom, bolo aj trochu stúpania a trochu klesania a pred otočkou na 5 kilometri pod nohami tvrdý kamenistý podklad. Ustálili sme si tempo a postupne pridávali a zároveň aj predbiehali bežcov, ktorí to zo začiatku rozbehli príliš rýchlo. Keďže som reliéf trate nepoznal, tak sme šli opatrnejšie, no stále sme zrýchlovali. Po otočke som už poznal povrch, tak sme to ešte viac zrýchlili a výsledný čas bol naozaj super. Naozaj pekne zorganizované športové podujatie s viacerými aktivitami pre deti, rýchla registrácia, chutný gulášik a naozaj pohodová a takmer rodinná atmosféra. Veľká gratulácia zúčastneným, padali krásne výkony a to aj vo vekovo vyššých kategóriách. Keďže to bol beh k oslobodeniu obce, kládli sa aj vence a tichou spomienkou sme si pripomenuli bojovníkov, ktorí pri oslobodení padli v boji. Okolo chodili ozbrojení vojaci v dobových kostýmoch, tiež jazdili na koňoch a tým pripomínali vtedajšie, nie ľahké časy.

Veľké ďakujem tebe Martinko za pekné vedenie ma a podanie krásneho výsledku. Samozrejme veľká vďaka obci a starostovi, ktorí v spolupráci s bežeckými zanietencami zorganizovali pekné bežecké podujatie. Cítili sme sa tu ako doma.

Pavol Kéri, Liptovský Mikuláš, 15.5.2024