Marcel Burkert

Bratislavský teplý povolebný maratón

Moje pred maratónske tipy, 9 dní pred maratónom, keď sa už vedelo, že asi bude veľmi teplé počasie, ale nevedelo sa koľko presne bude stupňov, resp. nemyslel som si, že to zásadne ovplyvní výkony...,

veď Bratislavský ČSOB maratón sa beží na prelome marca a apríla, nie v júli!..., boli nasledovné:

Buldog (v skratke Bog) - z rodu bratislavského (lebo je aj košický bežecký Buldog), v civilnom živote Dušan Oravec, ročník 1971, výška 185 cm, váha 91 kg, nadváha 10 kg, spotreba piva na týždeň 7-10 litrov:

Posledné 3 týždne Bog utekal bežeckému hrobárovi z lopaty a zdá sa, že sa mu to na poslednú chvíľu podarilo!

- najhorší čas 4:35:00

- najlepší čas 4:08:59

- jeden tip: 4:14:59

Gepard (v skratke Gep), 1968 (to ako ja - Marcel Burkert), bežecky prefíkaný, ako veľká mačka, ale dobre atleticky stavaný..., takmer ako Dávid z rúk majstra Michelangela... :-)

- najhorší čas 4:09:50

- najlepší čas 3:47:48 (o sekundu by som prekonal osobák, ale dávam tomu len 20 % šancu

- jeden tip: 3:58:59


Obrázok blogu

Vľavo Bog, vpravo Gep. A Zuzana Stoličná. Leto 2023

Inak BA maratón nerád behávam, na tento som sa prihlásil kvôli Buldogovi, lebo on na neho bol už prihlásený dávno a vedel som ako Bog trénuje, resp. netrénuje a mal som za to, že ak sa prihlásim aj ja, tak začne konečne systematicky trénovať a možno to bude opäť raz nejaký veľký pamätný duel medzi zvermi!).

Dano Martinec, 1969 (polmaratón) – parťák s ktorým som v zime trénoval na Železnej studničke. (Raz sa pripojil aj Buldog!). Keďže nedávno dal ČSOB desiatku v čase 51:07 takmer bezprostredne po tréningovej dávke 20 km, tipujem takto:

- najhorší čas 1:42:59

- najlepší čas 1:38:59

- jeden tip: 1:40:30
Andílek s dvoma čertami – s Danom a s Bogom na tréningu na Železnej studničke 23.12.2023.

OHLASY:

Buldog:

Taktické mlčanie.

Hádam si len netrúfa natrénovaného Geparda zdolať?! To by bola drzosť. To nemôže myslieť vážne! Vôbec nepochybujem že v nedeľu znížim svoju negatívnu bilanciu voči Buldogovi v kráľovskej bežeckej disciplíne na 4:6!...

Dano:

Jediná veľmi dôležitá premenná je počasie. To môže totálne zamiešať karty. Zatiaľ ma byť veľmi teplo.

Paľo Hraško (na fotografii nišie vpravo, náš karpatský Vlk a bežecký „guru“, ktorý nám svoje služby poskytuje úplne zdarma, resp. za 2 Corgoňe ročne na našej výročnej schôdzi nášho bežeckého klubu... Bežci Devínskej Kobyly & The Buldogs!):
Pekne systematicky trénujete, aj Dušan dokonca, takú systematickosť v bežeckom tréningu za posledný mesiac si už Dušan u Teba dávno nepamätám. Maratón sa ťažšie tipuje, lebo je tam viac faktorov, ktoré môžu zavážiť. Dušan ale môže prekvapiť lebo sa vie hecnúť. Preto si myslím, že to bude medzi 3:55 - 4:10, jeden tip 3:59. Ty si Marcel držíš formu zavážiť ale môže tá choroba čo sa Ťa ešte drží, keby niet jej tak by som si bol istý, že so správnym tempom by si sa pod 4 dostal. Teraz by som súhlasil s Tvojim tipom ale aby to nebola nuda tak poviem medzi 3:50 - 4:15 a jeden tip 3:58:00. Takže to môže byť medzi Vami pekný súboj. A hlavne už to s tréningom nepreháňajte posledný týždeň už len málo a ľahko.
P.

Píše Gepard:

ďakujem za emaily, borci. Tak nakoniec to môže byť súboj medzi nami v nedeľu! - pri mojom najhoršom výkone a pri jeho najlepšom!!!... Musím aj takto Buldoga hecovať a nakoniec aj vyhecovať - tým, že ho verejne v komunite podcením...

Gep.

Ale ja som Boga naozaj podceňoval. Vôbec ma nenapadlo, že by ma mohol v tomto maratóne poraziť. Resp. sústredil som sa iba na svoj výkon, lebo som vedel že Dušan má slabo natrénované a nebude môcť mi byť čo i len trochu rovnocenným súperom. Na strane druhej, už veľa krát som sa mohol presvedčiť o Buldogových kvalitách aj keď nemal natrénované. Z toho vlastne vznikla jeho prezývka – Buldog!

Takže mám byť v nedeľu radšej v strehu a nepúšťať sa v pretekoch do zbytočného priveľkého rizika?...

Buldgove (Dušanove) objemy pred maratónom: 313, slovom tristo trinásť kilometrov od 30. októbra do 6. apríla (7. apríla bol maratón). A to v týždni maratónu, od 1.4. do 6.4. zabehol 37 km, z toho v stredu 15 km. Na poslednú chvíľu zbieral kilometre, ale tak aby mal dostatok času na vydýchanie. Od štvrtku do soboty pred maratónom ubehol už len 2 kilometre. Viac som mu už nedovolil, resp. predpísal som mu maximálne 3 km v tejto konečnej fáze prípravy.

Suma „somárum“: priemer 56 km nie na týždeň, ale na mesiac za posledných 5 mesiacov (november 2013 až marec 2024). Ale aby sme boli presní: za toto obdobie na bežkách Bog nabehal, alebo najazdil 40 km, 337 km dal na bicykli a 3 dni bol na „skyalpoch“. Ja tak všestranný nie som. V zime som občas hrával tenis.

A takto Bog v posledných týždňoch doháňal to, čo v zime zameškal: Viacmenej z nuly od 4.3.2024 jeho týždenné objemy boli nasledovné: 56, 19, 46, 55 a v týždni maratónu 37.

Gepardove objemy: Už dávno som nemal tak natrénované. Ak nepočítam letnú a jesennú sezónu 2023 tak naposledy to bolo v 2015.

December 180, súťažná desiatka za 46:51

Január 176

Február 219

Marec 216, polmaratón v rámci 5. PAH-u za 1:42:44.


TAK A IDEME NA TO:S Bogom vchádzame ringu..., do koridoru C, kde by mali byť vodiči na čas na 4 hodiny s Mirom Ščibránom. Je teplo, ale nič mimoriadne, veď je ráno 8:45 hod.

Asi po 5 minútach sa rozhodujem pristúpiť k realizácii môjho plánu – pokúsiť sa o osobák (3:47:49) a preto sa po povinnom fotografovaní... lúčim s Bogom a idem do sektoru B k Martinovi Petrejemu, ktorý to má ťahať ako vodič na čas 3:45. Na poslednú chvíľu mením v pláne jednu vec: Nepôjdem s vodičmi, pôjdem svojim tempom!, nebudem pozerať na čas iba na tepy a budem sa riadiť iba svojimi pocitmi... (Pocity ale neraz klamú..., ma nenapadlo).

Že sa mi podarí zabehnúť osobák, tomu som dával len 20 %, ale chcel som sa pokúsiť. Ak to nevyjde, absolútne nič sa nedeje. Ak tempo prepálim, a dostanem silné kŕče, tak maratón dokráčam, je jedno v akom čase.

Odštartované. Tepy na prvých 10 km mi kolísali okolo 120. Na druhej desiatke kolísali okolo 130. Keďže som vyštartoval pred vodičmi na čas 3:45, čakal som, že čochvíľa ma dobehnú, a bol som veľmi prekvapený, že sa tak nestalo aj keď som načínal druhú desiatku pretekov. A dokonca ani v druhej desiatke. Nepretekal som sa s nimi, len sa mi bežalo ľahko a tak som to chcel využiť, tú ľahkosť... Nechcel som zbytočne brzdiť...

Polka za 1:51:07, priemerné tempo 5:17,5, a zdalo sa mi, že mám rezervu, že som mohol bežať aj rýchlejšie...

Teplo sa po prvej polke vystupňovalo. Podľa predpovede malo byť o 11:00 hod. presne 20°C v chládku, jasno a len slabý vietor. Nakoniec v ten deň ešte o 17:00 bola teplota v chládku 25°C a počas dňa vystúpila až na 27°C a podľa niektorých meraní až na 28°C.

Počítal som s tým, že v 2. kole to bude ťažké najmä vzhľadom k teplému počasiu. Po 23. kilometri na mňa doľahli prvé známky únavy a teplo. Tak už som vedel, že z osobáku nič nebude. Čas pod 4 hodiny som ale videl ako reálny. Počítal som však aj s variantou 5 hodín, keďže som náchylný na kŕče a viem čo mi dokážu vyviesť ak sa prihlásia o slovo. Na začiatku 24. km som spomalil - 24. kilometer za 6:12. Začala mi dochádzať energia a oťaželi nohy. Tesne pred métou 24. km ma dobehli vodiči na čas 3:45.

Prvé jedlo, resp. niečo energetické - 4 väčšie hroznové cukríky, som si dal až medzi 23. a 24. kilometrom. Pred tým som si chcel dávať iontové nápoje, ale na stoloch bola iba voda, resp. to čo mi dávali ako ionťák mi pripadalo ako česká minerálka; teda na minerály slabá. Cukríky ma nakopli a 25. kilometer som mal za 5:42.

Na méte 26. km, ktorá bola cca 400 m pred otočkou v Ružinove, som začal pociťovať prvé kŕče. Prvý krát som prešiel do kroku. A tak 26. kilometer som mal za 6:35. Potom som si dal magnézium v tekutej forme a znovu cukríky a asi to pomohlo - 27. kilometer som mal za 6:07 a 28. km za 5:46, aj keď som kvôli kŕčom stále striedal beh s chôdzou. V tejto fáze, medzi 27. a 28. km som v protismere zazrel v bielom tričku brucho... a potom Buldoga! Samozrejme, ani ma len nenapadlo, že by ma mohol Bog dobehnúť a nieto ešte predbehnúť! Pozdravili sme sa a povzbudili. Už aj on strácal na svojich vodičov na 4 hodiny. Ale jedného z nich, Mira Ščibrána, odrovnal!... Ten v cieli na Boga stratil takmer 4 minúty. Treba ale povedať, že Miro bol dva dni pred maratónom darovať krv . Asi si myslel, že ako dlhoročnému darcovi to nespôsobí pri maratóne žiadne väčšie problémy. Ja som svojho času robil experiment – 2 dni po darovaní som bežal, síce nie naplno, ale neflákal som sa, tréningový polmaratón a bežal som ho až o 14 minút pomalšie ako som bol vo vtedajšom čase ho schopný zabehnúť.

29. km za 6:14

30. km za 7:03. Na 30. km som mal čas 2:45:11 a priemerné tempo 5:30.

31. km za 6:41

Na méte 32. km, tesne za Primaciálnym námestím, v stúpaní k Michalskej bráne, ma dobehli vodiči na čas 4 hodiny. Gep na Boga stále nemyslel, že ten by ho mohol ohroziť...

33. km za 7:35

34. km za 6:59 - tento kilometer končil na Štúrovom námestí pred Plzenskou pivnicou.

Od tohto momentu som už nevedel v kuse prebehnúť viac než 10 metrov. Často krát ani 3 metre. Keď som sa odhodlal k behu, kŕče boli tak silné, že po 3 metroch som šiel opäť do kroku.

35. km ešte za slušných... 8:48.

36. km za 10:24. To sme už na otočke v River Parku a tam som zastavil Garminy a definitívne som vzdal. Mal som problém už aj s chodením. Kŕče boli prisilné na to, aby som maratón čo i len dokráčal. Chcel som dôjsť na blízku zastávku električky a odviesť sa Šafárikovo námestie. Nenapadlo ma, že premávka je tu zastavená. Potláčajúc kŕče zohnutý v páse do predklonu som začul a zazrel Buldoga! Inštinkty Geparda - skočiť po koristi a zahryznúť sa do nej, teda zavesiť sa Bogovi na krk a na päty, boli mŕtve. Ale aj Bog stratil, alebo potlačil??? svoje zvieracie inštinkty a kamarátsky chcel Gepa naštartovať - povzbudil ho, aby sa vzchopil a tak sa Gep ešte raz pokúsil o chôdzu, ale že bude schopný prejsť do cieľa ešte 6 km tak tomu dával len malú šancu.

37. km za 13:42. A to som počas každého státia (stál som po cca každých 20 metrov) mal Garminy stopnuté.

Dal som ešte 40 metrov a pred Mostom SNP som už vzdal definitívne a Garminy vypol. Riešil som už len to ako zvládnem zhruba 1,7 km, ktoré bolo potrebné prekonať, aby som sa dostal do šatní. Ten úsek som šiel 45 minút. Počas neho som vždy prešiel len 20 metrov a potom som oddychoval v predklone a naťahoval svaly hlavne na lýtkach, do ktorých som dostával silné kŕče. Ale aj do prstov na nohách. Posledných 200 metrov pred šatňami som už prešiel v kuse a v kuse som zvládol aj 400 metrov do pivárne – Kolkárne, kde už tradične čakal Dano so svojim podporným tímom:Na Buldoga sme museli čakať – zrejme poskytoval rozhovory médiám a tak sa trochu zdržal. Ale dorazil! Nemohol si nechať ujsť to, kvôli čomu poctivo trénoval posledné 4 týždne!Tak kvôli tomuto sa Buldog tak snažil!... A som si takmer istý, že nebyť veľmi teplého počasia a ak by trať BA maratónu bola aspoň spolovice tak rýchla ako v Košiciach, jeho výsledný čas by bol, tak ako to tipoval Paľo, pod 4 hodiny.

V krčme, na počudovanie, som si už mohol normálne sadnúť. Pred tým to bolo nemožné. Kŕče to nedovolili. Akonáhle som sa o to pokúsil, kŕče boli ešte neznesiteľnejšie.Vyhodnotenie:

Urobil som 2 veľké chyby (o jednej som sa zmienil, k tej druhej sa hanbím priznať) a na ne som doplatil. Človek je buď poučiteľný, alebo nepoučiteľný. Dúfam, že toto napravím pri ďalšom maratónskom projekte... aj keď sa mi do žiadneho už veľmi nechce. Moje vnútorné prevody sú nastavené do 30 km. Ak by toto bola dĺžka maratónu..., tak som v takejto disciplíne špička!... Minimálne na našej ulici. Na vedľajšej totiž býva Buldog!

Takže mali sme tu ďalší bežecký súboj Buldog vs. Gepard... a opäť Bog v maratóne vytrel zrak Gepovi!

A pozrite sa na túto fotografiu pred maratónom, kde Gepard ukazuje nie na veľké brucho kamarráta, ale na slovo Buldog a druhou rukou ukazuje znamenie jedničky. Akoby Gep v podvedomí cítil, čo ho čaká...A Buldog svoje vedenie v tejto svojej najúspešnejšej bežeckej disciplíne v našich vzájomných súbojoch zvýšil už na 7:3. (Celkovo, vo všetkých bežeckých disciplínach, v našom tzv. veľkom glóbuse, znížil negatívnu bilanciu na 17:28). Vo veľmi teplom počasí dosiahol výborný čas - 4:14:05! Pozrite sa na môj tip na Buldogov jeden výsledný čas na začiatku článku - 4:14:59.

Bog v týchto pretekoch bežal tak, ako častokrát zvykne pri vzájomných súbojoch na kratších tratiach behávať Gep – nikam sa nehnať a čakať kým súperovi dôjde šťava, alebo poľaví, a potom zaútočiť!... A naopak, Gep použil taktiku, ktorú vo vzájomných súbojoch zvykne používať Bog: systém štart – cieľ. Rozpáliť to od začiatku a buď vydržím, náskok udržím, alebo nie.

Dano Martinec dosiahol v tom teple pekný polmaratónsky čas 01:45:20; pritom netrénoval na tieto preteky, je v objemovom tréningu, pripravuje sa na májový Helsinský maratón.

No a s Buldogom sme si v tento deň nezabudli dať aj jedno čierne , ktoré pijeme iba keď máme smútok. V noci zo soboty na nedeľu, kedy sa bežal maratón, totiž prezidentské voľby na Slovensku vyhral, dovolíme si tvrdiť, po Robertovi F. druhý najpopulistickejší a najpokryteckejší slovenský politik – Peter P.Z výkonov, ktoré ma zaujali na ČSOB maratóne / polmaratóne:

- Siedme miesto patrí Ondrejovi Székelymu, ktorý po dlhšej vynútenej bežeckej prestávke dosiahol čas 3:55:22, aj keď 3 týždne späť bežal PAH za 4:22:59.

- Šieste miesto patrí Evke Seidlovej (1948), ktorá odbehla svoj 515. maratón; na jej vek určite v peknom čase 5:13:35.

- Piate miesto patrí Marekovi Hladíkovi, ktorý v maratóne skončil druhý v čase 2:26:46.

- Štvrté miesto patrí kolegovi z tímu The Buldogs - Buldogovi.

- Tretie miesto patrí Barbore Panákovej (1997), ktorá od roku 2022 vo svojom 3. maratónskom štarte dosiahla osobák - v hodnote 3:40:28.

- Druhé miesto v mojich očiach patrí Pavlovi Tallovi (1972), ktorý si vo svojom 89. maratóne o 3 minúty! vylepšil svoje maratónske maximum a po piatich rokoch ho upravil na 3:15:12.

- Na prvom mieste je to jednoznačne čas 81 ročného Vilka Nováka v polmaratóne 1:50:30. Toto kľudne môže byť, alebo je v danej kategórii svetový výkon roka, resp. najlepší výkon za posledný rok.S Vilkom 31.12.2023 pred silvestrovským behom cez Bratislavské mosty.

Na záver ešte po maratónske reakcie z nášho bežeckého kruhu, resp. krúžku...:

Píše Paľo Hraško:

Ahojte chlapci,

nemôžem sa nepridať do diskusie, lebo sa chcem podeliť o svoje zistenie, aký je Gep dobrý kamarát pre Boga. Keď som si totiž pozrel tempá Gepa na maratóne, tak som si nemohol nevšimnúť jeho raketový štart, Prvých 5 km to bolo niečo málo nad 5 min/km s cieľovým časom cca 3:32. To bolo v tom teple tempo prirýchle aj na polku. Prakticky po 3 km bolo o osude Gepa rozhodnuté a inak ani nemohlo skončiť ako skončilo. Rozmýšľal som prečo to taký skúsený borec urobil a jediné vysvetlenie mám, že Gepovi robilo znovuzrodenie Boga, na ktorom má veľkú zásluhu, takú veľkú radosť, že aj obetoval svoje víťazstvo nad ním. Všetka česť Marcel.

Paľo.

Aby som trochu pochválil nielen moje maratónske schopnosti..., aj aj influensérske ..., tak, aby som zvyčajne nedisciplinovaného Buldoga primäl k tréningu, mesiac pred maratónom som na neho vymyslel dokonalú návnadu – za každých 5 navyše odbehnutých kilometrov nad normu stanovenú na týždeň dostane jednu pollitrovú tankovú dvanástku plzničky. A na Buloga to zabralo, chytil sa!, plnil plán na jednotku - nie s hviezdičkou, ale na jednotku s pivom!

Moja reakcia na Paľa:

Teší ma keď náš bežecký guru o mne zmýšľa tak šľachetne, alebo nás „len“ znovu niečomu priučil aj z umenia empatie, ale Gep čestne musí priznať, aj keby platila len tá druhá alternatíva, že na Boga prefíkaný Gep ohľad na uplynulom maratóne nebral a v zásade ani brať nemohol! Veď by išiel proti svojim základným inštinktom!... Na strane druhej, ani Bog nemal s Gepom žiadne zľutovanie, keď ho videl na 35. km skapínajúceho od kŕčov! Nevzal silno raneného Gepa na chrbát!, aby mu pomohol do cieľa, ale nechal ho tak vo svojom trápení... Určite mu pri pohľade na zdrveného Gepa prebehol mysľou celý rad úskokov a prefíkaností na základe ktorých ho Gep dokázal predbehnúť v nie jednom preteku meter pred cieľovou čiarou! kedy mu zasadzoval smrteľné útoky..., ktoré už nemohol, nestihol opätovať.

P.S.: Dúfal som, že Paľo si môj raketový štart nevšimne. Musím teda s farbou von. Napíšem teda z toho neodbehnutého ani nedochodeného maratónu doják.

Gep.

Je jasné, že si to Marcel neurobil zámerne - to by nebolo športové, ale si to urobil podvedome, práve kvôli podpore a kamarátstvu s Dušanom. Gepard síce je prefíkaný a nebezpečný lovec, ale má veľké a dobré srdce a priateľstvu dáva prednosť pred hladkaním si ega ľahkými víťazstvami. Dušan si to určite váži a možno bude aj pokračovať vo svojom športovom snažení a budú aj ďalšie pamätné súboje naoko zúrivých ale inak kamarátskych šeliem .

Paľo.

Súvisiace články:

Buldog vs. Gepard – Najväčšie bežecké súboje II (2019 – 2020):

Valencia, polmaratónske experimenty VI a maratón Petržalský Hamburg IV