33. Malokarpatský maratón - Trnava 14. 10. 2007.

Na 33. Malokarpatskom maratóne zažil eN nečakane veľa krásy, ale aj viac tragiky, ako si predstavoval.

Krása pramenila z krásneho slnečného, ale nie teplého počasia. Nedajte si od eN nabulikať, že drsná tragika, ktorú počas behu zažil, je osudovo spätá s číslom 33. To čo predvádzal, je späté s mesačným nebehaním. Za štyri týždne jeden maratón a pár sporadických pokusov o tréning, to je príčina tragična, o ktorom dáme reč neskôr.

Začneme vecou, ktorá eN najprv  zaskočila, ale následne nesmierne potešila. 

V jedálni sa mu prihovoril chlapík, že vraj ho pozná. eN jeho tvár povedomá nebola, tak sa ho spýtal na meno.

„Meno ti nič nepovie. Nemáš ma odkiaľ poznať. Ja ťa poznám preto, lebo čítam, čo píšeš na web. A len vďaka tomu som dnes utekal prvý maratón."

„Gratulujem a ako?" interesoval sa eN. 

„Vzal som si za svoje tvoje rady, že prvý maratón má bežec bežať, keď si je istý, že ho dá pod tri hodiny. Dokázal som to," s hrdosťou, ale nie povýšenecky odvetil chlapík a každý si šiel po svojom.

Tomáš Giertli (2:56 - 6. / 3. M40) udelil Nástenke svojim výkonom veľkú poctu. eN je rád, že rastie počet prvomaratóncov s cieľom nie len maratón absolvovať, ale snažiacich sa aj o kvalitnejší výkon.

Ak sa Tomáš nazdáva, že priezvisko Giertli v spojitosti s Čiernym Balogom, kde asi žije, eN nič nehovorí, je na veľkom omyle. 

eN "přišel na svět v padesátych letech." Do Základnej školy chodil v rokoch šesťdesiatych a vie, že Janko Giertli z Čierneho Balogu bol po Červenej armáde druhým dôvodom pádu tretej ríše. 

Tomáš nás potešil, aj my ho potešíme. Obrázkom väčším, ako malým.

Príhoda s Tomášom bola pekná náhoda. Milan Vago a jeho stý maratón zase príčina eN cesty do Trnavy. 

O príčinách a následkoch dáme reč neskôr.

Zapísal eN 14. 10. 2007

Najskôr si povedzme o tejto čiare. Nakreslil  ju malý rozhnevaný muž

Jano Moravec ( 2:38 - 2. / 1. M40 ), tempom svojho utekania. Čiara, ergo graf znázorňuje Janov priemerný čas na kilometer v troch 10 km dlhých úsekoch a v tom poslednom, dlhom 12,195 km.

Jano veľmi rozhneval 1. muž v absolútnom poradí a 1. v M18

Tamasz Chawawko ( 2:37 - 1. / 1. M18 ) z Poľska. Tomkova čiara sa od Janovej odlišuje iba v detailoch. Ale sú to práve tie rozhodujúce, ktoré ho dostali do cieľa o 31 sekúnd skôr, ako Jana.

Tomek si pred a počas behu hlavu s časom neláme. Je mu ukradnutý. Z ďalekého Debna do Trnavy nepricestoval naháňať čas. Prišiel si po 10 litrov za prvé miesto v absolútnom poradí a tie si na sever Poľska aj odviezol.

Prvých 15 km sa utekalo proti dosť hustému vetru. Tomek kontroloval čelo, ale nepotiahol ani meter. Práve to urobilo z Jana malého a veľmi rozhnevaného muža.

„Takéto niečo medzi maratóncami na Slovensku neexistuje," objasňoval Jano na obede, prečo je nahnevaný.

„Skúšal som všetko možné. Prebiehal som z jednej strany cesty na druhú. Spomaľoval som skoro do zastavenia. Dokonca som pár krát začal bežať opačne, aby som sa dostal za neho. Všetko zbytočné, nevystriedal ma.

Takú pomalú 15-ku v maratóne  som v ešte nebežal. Peter Portášik, ktorý sa vďaka tomu s nami udržal skoro 20 km sa smial, že nabehám o pár kilometrov viac, ako on.


zľava: 2. Jano Moravec, 1. Tomek Chawawko, 3. Peter Portášik
foto: eN

Napríklad Vlado Lipovský, s ktorým si veľmi dobre rozumiem, by to v živote neurobil. Ani Peter Tichý, napriek tomu, že si s ním rozumiem menej. Veď to je nešportové! Nie?"

„Pravidlá to nezakazujú a čo nie je zakázané, je povolené." vyhol sa súdu eN. „Ale po 15-tke ste museli poriadne kaliť. Výsledný čas je slušný."

„To teda áno. Mohol som mať čas o pár minút lepší, keby som toľko nestratil v prvej tretine. Potom už nebol taký protivietor, pokúšal som sa ujsť. Nepodarilo sa."

„A kde ušiel on tebe?" interesoval sa eN.

„V stúpaní k občerstvovačke na 35 km mi nasadil trhák, na ktorý som nezareagoval a náskok si udržoval až do cieľa."

Čo k tomu dodať? eN má s podobnou taktikou súpera skúsenosti. Bol z nej vytočený asi viac, ako Jano, lebo on od zlosti súpera porazil.

Ale Tomka za ňu neodsudzuje. Nie preto, že daroval SZM pohár za 1. miesto v Rytre, pre ktorý sme stále nevymysleli využitie. Páči sa mu hlavne jeho schopnosť rozhodnúť maratón v koncovke a vydávať iba toľko síl, koľko je nevyhnutné k splnenie cieľa.

Petrovi Portášikovi ( 2:46 - 3. / 2. M40 ) Trnavská trať sedí. Pre neho úvodné tempo taktizujúcej dvojice pomalé nebolo. Vyťažil z neho čas o dve a pol minúty lepší, ako pred rokom. Je pravda, že potom za nimi zaostal 7 minút, ale pravdou je aj to, že je o 6 rokov starší, ako Jano.

eN s Petrom opäť neprehodil ani slovo a preto zostáva v kolónke známi neznámi, ako úloha stála. 

Zapísal eN 15. 10. 2007

Bez obáv môžeme používať titul Prvá dáma MKM 2007, lebo

Iveta Kamenská ( 3:35 - 1. ) bola jedinou ženou v riedkom štartovom poli 33. MKM. 

Nemusela sa starať o súperky, mohla bežať tak, ako potrebovala. A v Trnave asi potrebovala utekať vyrovnane, tak aj tak utekala. Rozdiel iba +2:37 ju radí na 17-te miesto v MZT. 

Iveta je mladá, lebo všetky ženy sú 18-ky s rôzne dlhou praxou. Vekový nôž reže podľa dĺžky praxe a Ivete o 7 minút čas zlepšil. 

Je zaujímave, že maratóny pred odchodom za prácou do zahraničia uteká Iveta výborne. Minulý rok Perlu, teraz Trnavu. 

Ešte šťastie, že nechodí na týždňovky. To by sa už zúfalec eN na ňu nechytal.

Evka Seidlová pre rodinnú oslavu do Trnavy prísť nemohla. Ale ak by Iveta v súboji s ňou utekala tak rovnomerne, ako utekala, je možné, že by si pripísala cenné víťazstvo. 

Spomenuli sme poradie v Majstrovi zrýchleného tempa, ale nespomenuli sme Majstra. 

Ondrej Veselovský (2:58 -  8. / 4. M18, 1. VŠ) bojoval na viacerých frontoch. 

V tom hlavnom boji, kvôli ktorému meral cestu do Trnavy, bol najúspešnejší z úspešných. Stal sa Akademickým majstrom SR v maratóne.

Skratka RKCMBF - UK za Ondrejovým menom skrátila siahodlhý názov Rímskokatolícka Cyrilometodská bohoslovecká fakulta, Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú na AM SR 2007 reprezentoval.

Úspešne obstál aj v útoku na hranicu troch hodín. Na méte 1/2M to na úspech nevyzeralo. Ale Ondrej je Majster zrýchleného tempa, tak to stihol. Negative split 7:03 naznačuje, že úvod bol príliš opatrný. 

Je možné, že o málo rýchlejší začiatok by ho posunul na tretie miesto v M18, ale to sú iba dohady. Faktom je, že vyhral nie len AM SR, ale stal sa aj Majstrom zrýchleného tempa. 

To že sa MZT stal Ondrej, nás neprekvapilo. Doteraz sme ho nepoznali. Majstra rovného tempa poznáme veľmi dobre a jeho úspech v rovnomernom dávkovaní úsilia nás prekvapil.     

Petr Hrček ( 3:28 - 21. / 8. M40 ) rozbieha maratóny vždy tempom 5 min na kilometer.

Trnava nebola výnimkou. V záver zvykne máličko spomaliť a tu Trnava výnimkou bola. Nespomalil, ale naopak zrýchlil. Iba o 7 sekúnd, čo mu zaručilo titul Majster rovného tempa.

Petr patrí k elitným českým zberačom. Trnava bol jeho 39-ty počin na mierečnej trati. Celkovo ich už má 152. Guľatú 150-ku utekal v Pešti. 

Petra sme v prítmí jedálne nefotili. Musíme si pomôcť starším obrázkom. Takto dobiehal na Kladenskom Sletišti svoj STÝ maraton. 

Podľa toho, že ich už má 152, by neznalý usúdil, že to muselo byť dávno. Nebolo priatelia. 

Bolo to presne 9. 9. 2006. Ešte máme v živej pamäti výrobu Diplomu za dosiahnutie tejto najkrajšej méty medzi zberačami maratónov. 

eN mal v pláne utekať spolu s Milanom Vagom, ktorý túto métu plnil v Trnave. Jeho krysy boli proti.

Petr je kamarát. Nahradil lenivého a celý Milanov STÝ maratón utekal po jeho boku, iba v závere mu trochu utiekol. Odpúšťame mu, utekal si po Majstra rovného tempa.

Zapísal eN 16. 10. 2007

Výsledky Majstrov tempa bez výsledkov prepočítaných podľa vekových koeficientov by boli ako ryba bez bicykla. Ryba v hlave eN sa bicykluje rada, nech ich má.

Vekový nôž upravil absolútne poradie a Janovi Moravcovi pridelil čas 2:34:37, ktorý ho posunul na prvé miesto.

Taký by možno zabehol, keby si nedával čestné koliečka okolo toho, ktorý ho nakoniec o pár sekúnd predbehol.

Janov vekový koeficient ešte nie je príliš usilovný. Ukrojil mu z reálneho času necelé štyri minúty. To druhého vo výsledkoch vekom rezaných, sa uberalo výrazne viac.

Vincent Bašista ( 3:20 - 15. / 1. M60 ) je ročník 1942. Jeho vekový koeficient je ako kyselina. Z reálneho času zožral 45 minút a posunul ho na druhé miesto, iba minútu za Jana M..

Vinco nebol po svojom druhom maratóne príliš spokojný. Za časom z prvého maratónu zostal 10 minút.

Trnava je Malý Rím, ale divácku kulisu, akú zažil v Taliansku pri svojej maratónskej premiére mu poskytnúť nevedela.

Trochu Talianska Vincovi poskytoval 10 km Ondrej Veselovský, svojou príslušnosťou k Rímskokatolíckej CMBF. Ten ale neskôr zaradil tretiu kozmickú a vzdialil sa aj s duchom Ríma.

Osamelosť dlhé kilometre, to je špecialita Slovenských maratónov, ktorá Vincovi príliš nevonia. Má rád kontakt so súperom. V jedálni si spomínal na nedávny súboj o zlato na MS. Bežal so súperom plece pri pleci až kým súpera neuťahal tak, že ho museli zo štadióna odniesť na nosidlách.

V Trnave sa Vincentove plecia v troch štvrtinách trate nemali o koho oprieť. Osamelý dobehol na 15-tom mieste v absolútnom poradí, ale prvý v M60.

Jeho pozitive split 6:03 nám našepkáva, že sa proti vetru rozbehol možno trochu rýchlejšie, ako bolo zdravé, ale na druhej strane jasnou rečou hovorí vekový nôž. Vincent je vynikajúci vytrvalec. Inak by nebol druhý vicemajster sveta v maratóne a Majster sveta na 10 km.

Zapísal eN 18. 10. 2007

Keď sme pri prepočítavaní časov podľa veku, pred behu "píďil" u eN

Otakar Pachman ( 4:37 - 47. / 4. M60 ), náš kamarát z Prahy, aké na prepočet používa tabuľky. Tie čo má on, sú k starším ešte milosrdnejšie.

Popravde, eN súbor, ktorý vysnoril Jano Štekauer v období TBC 07, nikdy nepreveroval. Celý rok ho používa a aj s ním rok dokončí. Celé prepočty sú iba nezáväzné výšivky. Dôležité sú výsledky.

Otakarovi naše tabuľky prisúdili čas 3:39:29. Majú ho radi, ako každého nad 60 rokov. Ubrali mu z reálneho času bez dvoch minút celú hodinu. Ale aj neupravený Otakarov časpatrí  k jeho lepším zápisom v roku 2007. Bol rýchlejší ako v Košiciach. 

Jeseň nachytala Otakara dobre pripraveného. Stať o Otakarovi píšeme v období, keď už poznáme jeho čas zo Stromovky, týždeň po MKM. Tam fujazdil za 4:14!!! 

Nečudo, že musel privierať oči pred náporom vetra. Je možné, že turbulencia vzduchu za ním vytrhla fotografovi Danielovi "nádobíčko" z ruky. Preveríme, ak bude treba poľutujeme. 

Tretie miesto vo vekom rezaných výsledkoch partrí rovnako ako aj v oficiálnych Petrovi Portášikovi ( 2:45:23 / 2:36:06 ), o ktorom sme už hovorili/nehovorili. Drží si aj napriek veku 44 rokov solídnu výkonnosť a vekový nôž to u neho patrične oceňuje.

Solídnu výkonnosť, až je nám to občas divné, si drží aj enfan terible

Štefan Polc ( 3:06 - 11. / 1. M50 ), ktorý je vo vekom rezanom poradí na štvrtom mieste. Divné nám je to preto, lebo každé stretnutie s eN začína Štefan vetou, že prestáva piť. 

Majster Alkohol sa "nakvartýroval" ku Štefanovi už dávno. Má v obľube podobné prírodné typy. Vyhnať ho, to Števovi problém nerobí. Vyhnal ho už neraz. Ale má príliš dobré srdce. 

Keď Majster po čase zaklope, vždy mu otvorí. Ich stretnutia končia horšie a horšie. To posledné na ÁRE a infúziách.

„Musím prestať. Ide mi už o život," sľuboval Števo v aute, ktorým sa viezol z TT do Nitry spolu s eN. Kiež by mal pravdu. 

Má veľký talent. Napriek veku 57 rokov a spomínaným excesom behá maratón blízko 3 hodín. Podobne ako v Trnave utekal aj v Košiciach na MMM. Vo výsledkoch sa však neobjavil.  

Až v aute, v ktorom sa spolu s eN viezol sme zistili dôvod. Nechal si na izbe chip. No chip - no time. Taká je pravidlo pri plnoautomatickom meraní časov. 

Čas si pamätal, samozrejme, že sme mu ho uznali. Dokonca sme ho doplnili do výsledkov, aby "historie nezapoměla". 

Števo nevedel nájsť jedno dobré slovo na MMM. Na vine vraj boli veľké štartové čísla. Nedal si povedať, že rozmerovo i kvalitou materiálu sa MMM čísla nemenia a už mnoho rokov sú rovnaké. Že totožné sú na väčšine veľkých maratónov vo svete. Vinné boli čísla, kvôli nim si vraj zabudol chip. 

Števo utekal Trnavu o vyše minútu rýchlejšie, ako v Košiciach. To by mohol byť dôkaz jeho teórie. V Trnave boli menšie čísla a menej ho brzdili. Ale oba výkony sú jeho najrýchlejšie zo siedmich maratónov, ktoré v roku 2007 utekal. 

Má na konte 86 akcií a rád by to dotiahol do stovky. Za dva roky by to mohol dokázať a eN mu veľmi rád tričko odovzdá, lebo jeho živelnosť mu je sympatická.

Zo SZM-ákov nás v poradí vekom rezaným zaujal na 7. mieste

Laco Findl ( 2:58 - 7. / 4. M40 ). Nie 7. miestom. Také isté mal aj v poradí skutočnom. Zaujal nás upraveným časom 2:46. Vekový nôž mu ho asi vystrúhal za smelosť. Presne na tento čas to Laco rozbehol v prvej polovici. V druhej stratil 11 minút, ale pod tri hodiny to s uhral s prehľadom.

Presne rok uplynul od poslednej Lacovej akcie, ktorá bola v Trnave 06 za 3:02. Pridal 55-tu a na staré kolená sa nám chlapec zlepšuje.      

Zapísal eN 21. 10. 2007

Návrat eN k 2T story po dlhej prestávke bude iba letmý. O pár minút musí utekať na autobus do Žiliny. Pár riadkov len aby dodržal slovo.

Za prvé miesto v Tipovacej súťaži k MMM 07 bol sľúbený uterák MMM, sláva nesmrteľná č. 14 a Diplom SZM. Sľúbené bolo, ale víťaz 

Miro Lietavec ( 3:35 - 26. / 11. M40 ) sa ničoho od eN v Trnave nedočkal. Nie, že by nechcel sľúbené dať. Diplom vyrobiť stihol. Ale zostal v brašni spolu s notebukom, ktorý požičal kamarátovi.

Keď nebol Diplom, eN Mira vypustil z hlavy a nevzal ani uterák. Dôkaz v podobe Nástenkového počítadla na Diplome dokazuje, že bol vyrobený včas a určite bude Mirovi odovzdaný.

Miro utekal svoj 63-tí maratón na úrovni MMM, kde s ním dokázal eN, na rozdiel od Trnavy, držať krok až skoro do cieľa. Pred behom pátral, čo chce eN utekať. Ten mu povedal, že by chcel bežať spolu s Milanom Vagom. Podobný cieľ si stanovil aj Miro.

Ale doba pokročila. Dva pomalé maratóny v podaní Milana boli v čase 33. MKM minulosťou. Bežal tak, že ani jeden Miro s ním utekať nedokázal. Miro L. zaostal za Milanom 6 minút a Miro eN dokonca 20!

Zapísal eN 26. 10. 2007