J. Fotul

28.12.2011 (12:30)

V beletrii od Marcela Burkerta sa story začinalo: Spájať maratonske experimentovanie.... 

Nie je to prve experimentovanie čo čitam. Ja som tiež počas svojej bežeckej kariery experimentoval a ako starnem aj skušam niečo ine. Ale nikdy ma ani nenapadlo, aby som v priprave nabehal velmi málo km. a myslieť si že to na maratone dobre dopadne. 

Nie je ani prekvapenim, že Marcel a jemu podobny maju okrem velkych problemov nejak doterigať sa do ciela, s krčami v nohách, žaludočnych problémov atd. Nabehať v príprave okolo 35km za tyžden je skôr hazard. 

Neviem kde na to chodia Marcel a jemu podobny, že je treba sa bud den predtym alebo krátko pred štartom v maratone sa neprimerane nalievať vodou. Brať akesi solne tabletky a podobne nezmysli pred alebo počas je pre mna nepochopitelne. No a popisovanie problemov je už pre mna na zasmiatie.

Ja som na začiatku svojej bežeckej kariery predovšetkým študoval čo sa tyka problematiky pripravy na maraton dosť materialov. Absolvoval som dosť maratonov k tomu aj 50 a 100km distancie, ale krče do nôh som ani raz nedostal. Ono organizmus sa neda oklamať. No a navrhnuť aby sa robili kategorie podla toho kto ako malo v priprave nabeha skôr považujem za prispevok do silvestrovskej veselice. 

Moja rada pre Marcela a jemu podobnych: čitajte, pytajte sa tých čo sa vyznaju v danej problematike a potom môžete mať z absolvovaného maratonu dobry pocit, lebo ste preto aj niečo urobili. 

Dobre a zdrave behanie v Novom roku vám praje Služobne najstarši maratonec na Slovensku.

Marcel Burkert

7.1.2012 (15:11)

Rakcia na príspevok J. Fotula z konca decembra k beletrii Marcela Burkerta (článok o Varšavskom a Pražskom maratóne)

Nie je problém p. Fotula zabehnúť maratón, dajme tomu pod 4 hodiny, ak človek týždenne beháva 50 km. Niekto na to čas a chuť má, ja nie. Ja behám v prvom rade pre dobrý pocit a pre zdravie. A najlepší pocit z behania mám vtedy keď behávam 20 km týždenne. Navyše vtedy ani netrpia moje klby. Nemienim si predčasne zničiť klby len preto aby som nemusel mať obavy z kŕčov v maratóne. Ja viem, že keby som behával čo i len o 40% viac, nemával by som krče v dvoch z troch maratónov ale v jednom z desiatich. Ďalšia vec je tá, že behanie 50 km týždenne a viac je podľa mňa mrhanie časom a energiou. Pre zdravie stačí behávať 3 krát týždenne po 20 minút.

Môžte kľudne nazývať maratón za 4 hodiny teriganie sa. Ale vedzte, že je kopa maratóncov, ktorí zvládnu maratón za 2:10 no napriek tomu ich nenapadne povedať o tých, čo ho zvládnu dajme tomu za 2:45, alebo "nebodaj" za 3:30..., že sa terigajú.

K žalúdočným problémom: Tie som pri mojich maratónoch, aj keď som totálny amatér, zatiaľ ešte ani raz nemal. Za to mnohí špičkoví maratónci už áno.
K nalievaniu sa vodou: Vyskúšal som to len raz a povedal som k tomu toľko že posledný krát. Vy ste neomylný? Okrem toho, nevypil som o nič viac ako sa bežne odporúča pri pitnom režime pre priemerného človeka. Inak pitný režim ignorujem, riadim sa výlučne pocitom smädu.

K soľným tabletkám: Na jednej strane tvrdíte, že sa treba vzdelávať, na strane druhej ak v bežeckej literatúre píšu o soľných tabletkách, ktoré neuznávate, tak by ste im skôr mali napísať že sú to dristy a nech nezavádzajú. Ja som sa o tom presvedčil a vyhodil som ich. Ale nebudem sa nikomu smiať, ak ich používa a myslí si že mu pomôžu. Mimochodom, videl som maratóncov ktorí dostali kŕče aj keď behávajú na čas hlboko pod 3 hodiny.

Ja organizmus neklamem. Mňa zaujíma, ako dlho budem schopný zabehnúť maratón pod 4 hodiny s dávkami ktorým sa nepriamo vysmievate. Poprípade či si pri nich ešte dokážem vylepšiť osobák ak dajme tomu budem experimentovať s jedlom alebo stravovaním pred maratónom. Myslím, že tam mám ešte rezervy. Mňa toto láka viac, ako bežať maratón za 3:20, dajme tomu.

Tie kategórie som navrhol viac menej z recesie. V každom prípade, mohlo by to byť celkom zaujímavé. Veď nie nadarmo sú v mnohých iných športoch napr. váhové kategórie. 

J. Fotul reaguje:

7.1.2012 (17:42)

Marcel. Pri problematike pripravy na maraton som s vela bežcami rozprával na urovni amaterskej. Na tej sa už 44. rok venujem aj ja. Ale venujem sa aj zahradkareniu,stavbareniu,drevarstvu..... životu okolo seba. Ale, aby som mohol o tom rozprávať, diskutovať, baviť sa o tom aspon na amaterskej urovni potrebujem sa "vzdelavať" a prakticky to aj odskušať. Inač by som "kecal". Môžem ti povedať ,že najviac pohybovych problemov maju ti bežci čo behaju velmi málo,zle obuty,oblečeny,podcenujuci,životosprávu,postupnosť pri zaťažovani, atd. Moje bežecke dávky sa pohybuju na urovni 4-5 tisíc km za rok. Z okruhu mojich priatelov- bežcov by si sa dozvedel, že najmenej zdrav. problemov mam ja. Dufam že to bude pokračovať aj nadalej. Beh nebol pre mna nikdy stratou času. Prave pri nom možeš meditovať, riešiť problemy, kochať sa prirodou, v hociktoru ročnu dobu. Hladať odpovede na otazky na problemy ktore prináša život. Nadavať je to najjednoduchšie čo možno robiť. Ale to neobohacuje život. Ak hovorim do behania tak len preto, že niečo som už v behu zažil. Aj to teriganie do ciela som už zažil a nepovažujem to za dehonestujuce. Je to terminus technikus ,ako napr. komotny, lahky, svižny, umorny beh. Ak ma zaražalo na tvojej "filozofii" pripravy na maraton je nedostatočnosť. Z nedostatočnosti nevzide hojnosť. Nemam dôvod sa ti vysmievať nedajbože ťa dehonestovať to by som si nedovolil. Ber tento aj minuli prispevok ako zamyslenie sa, možna rada ako budeš chcieť.

K.Šramko reaguje:

7.1.2012 (22:22)

Marcel,čo asi môže prežívať váš organizmus,zvyknutý na 5km tréningové dávky,keď ho odrazu nútite zabehnúť 42km. Veď to je čisté šialenstvo a hazard so zdravím. S 20 km týždennou dávkou by som sa neodvážil ani na polmaratón! V mojom okolí poznám troch vyše 70-ročných maratóncov, ktorí si každý deň zabehnú svojich 20 km, takže ľudské telo je neskutočne adaptabilné a zrejme mu robí vačšiu radosť,keď mu dávame riadne zabrať ako keď ho šanujeme. 

stanos reaguje:

8.1.2012 (08:25)

pre Marcela aj J. Fotula... ono tá pravda je stále niekde uprostred :-)

Poznáme bežcov, ktorí zabehnú maratón bez vysokých dávok km bez nejakých problémov po ňom. Sú aj takí /viď moja maličkosť /, ktorí sa pri maratóne trápia bez absolvovania min. 250km mesačne.

Viacero bežcov si ani nevie predstaviť /nemajú na to priestor a čas/ aby mesačne behali 250km ... aj fyzicky by im to viac uškodilo ako prospelo.

Každý sme individualita /viď Simon alebo ty Juraj - toľko km by som nedokázal absolvovať ani pri špičkových podmienkach .../

Marcel - držím Ti palce aby si tie maratóny nebehával nad 4 hodiny ešte dlho, predlho. Ak ti radosť z behu prináša radosť, rob to pre radosť z pohybu a z dobrého pocitu po dobehnutí buď v preteku alebo tréningu.

 Michal Holík reaguje:

8.1.2012 (12:05)

... prispejem svojou troškou. Začal som behať v roku 1983, ako športové drevo, nedokázal som v kuse odbehnúť ani 400 metrov. O 2 roky pri tréningoch, ktoré nepresiahli 250 km mesačne som zabehol prvý maratón za 2:50,18 - Kysucký - mal som vtedy 33 rokov. Dovtedy som nezabehol ani 20 km v kuse. Asi som bol výnimka - len raz v živote som zabehol za mesiac viac ako 300 km. Pritom mám osobák 2:46,48, z takmer 80 maratónov mám 10 pod 3 h. Teraz sa "terigám" za vyše 4 hodiny a viac - ale je to dané hmotnosťou, vekom (60 r.), tréningom do 100 km mesačne. Robím to pre dobrý pocit, osobáky som robil za mladi. Všetko čo som napísal je pravda. 

A k pitnému režimu - podľa teórie i mojich skúseností je treba mať počas behu stále určitý prebytok tekutín, lebo ak pocítim medzi dvomi pätkami smäd - výkon ide dolu. Minerálku nepijem - ideálny je čaj , alebo ionty - ale také, ktoré som už pil. Každé experimentovanie v pitnom (i stravovacom) režime počas maratónu končia obyčajne sklamaním. Poznám maratóncov, ktorí behajú na slaninu, konzervu Majku, rybiu konzervu a "búchajú" to pod 3 hod. A poznám i takých, ktorí "žerú zrno" - vločky a podobne a potom v preteku vzdychajú ako .....

 Šťuka reaguje:

8.1.2012 (13:06)

Holík sa zapojil, tak musím aj ja, nech si ripnem. 1. Marcel , tvoju story som len preletel, ale to by mi malo stačiť na môj pohľad -) p. Fotul až na pár vecí má v podstate pravdu. A Kukám, že tuna Holík tiež ( nech má radosť ). Bežať maratón po 25km týždenne je fantastický tréning - inak je to vskutku maximálny hazard a velká čuráčina ( mierne povedané ). Skúsim môj pohľad ako človeka, ktorý zrejme nabehá ( aj keď u mňa je beh tak polovička trénovania ) asi mesačne najviac z tu reagujúcich. Momentálne behávam dvakrát týždenne dávky 50 - 65km, takže dajme tomu nabehám týždenne cca. 300-400km mesačne - kedysi to bolo menej ale aj viac, podľa toto na čo sa pripravujem. Nikdy som sa neriadil žiadnymi teóriami ako zabehnúť maratón, aj keď mám ku nim rešpekt. Môj názor je opačný. Chceš zabehnúť maratón ? Tak si predtým zabehni aspoň 50km a to min. dvakrát . Potom sa určite nebudeš trápiť vôbec dobehnúť. Dobehnúť maratón a potom sa týždeň spamätávať ( ALEBO 2 ) je pekné ale to je všetko. Každý maratón behávam tak ( pozn. je to len doplnková disciplína ) aby som na druhý deň bol schopný zabehnúť taký istý. A to aj keď idem relatívne na doraz. Trénujem hlavne na dlhšie behy a preto sa snažím ak to ide držať svoje objemy ( bežecko-chodecké ) niekde na hranici 500km / mesiac, boli časy keď to bolo 650 a viac. Toto samozrejme nie je na maratón potrebné. Ale nezabehnúť za týždeň minimálne 50km je pre "maratón bez vyflusnutia " podľa mňa minimum. A ešte veta k stravovaniu - to je individuálne až moc - marák sa dá zabehnúť na pol litra vody, dá sa zabehnúť na 5 litroch piva a dá sa zabehnúť na troch klobásach. Všetko je o individualite organizmu ( bavíme sa teraz o časoch cca. od 3h/marák ) u časoch pod napr. 2.30 už to je troška zložitejšie. Ale absolútny základ pre zdolanie maratónu v normálnych pocitoch sú len a len objemy - na nich to padá alebo sa to na nich stavia. Každopádne vela pekných maratónskych zážitkov prajem. Slavo

 AJA reaguje:

9.1.2012 (06:52)

Nerobíš náhodou ešte nejaký iný šport popri behaní. Napr. nejakých x hodín bicykla alebo plávania, ap.?

 SciRunCo reaguje:

9.1.2012 (09:14)

Bežec, je nikdy spokojný s dosiahnutým výsledkom. 

 eN reaguje:

9.1.2012 (11:18)

VyjadreNie sa k téme dlhšie, aké by KNIHA strávila.

Michal Holík

9.1.2012 (09:06)

eN - za dnešnú správu si zaslúžiš ABSOLUTÓRIUM. Určite má vyššiu hodnotu, ako mnohé bakalárske práce na slovenských univerzitách - myslím to vážne !

Pefo reaguje:

9.1.2012 (09:25)

Miško, normálne si ma predbehol,kým som ju čítal...:-)

Pefo reaguje:

9.1.2012 (09:29)

..teda fakt pekne napísané, a hlavne verím, že pre niekoho aj (nerád používam slovo poučné) inšpiratívne...

juraj šerik reaguje:

9.1.2012 (11:49)

...no tak idem dať kuk aj ja..som zvedavý čo za bestceler to ten naš Mirek napisal:)

Petr Kaňovský reaguje:

9.1.2012 (11:54)

Zejména poslední odstavec je velmi výstižný a pravdivý. :-)

Petr Kaňovský reaguje:

9.1.2012 (12:23)

Pozn. Marcel už Sub3:50 zaběhl, viz link 

Pefo reaguje:

9.1.2012 (13:50)

Za skoro 33rokov, čo sa atletike venujem mám v nohách niečo cez 140 000 tréningových+pretekových chodeckých či bežeckých kilometrov a čo by som aj chcel nesúhlasiť s jedinou vetou eN v dnešnej správe, nemôžem.

Nehovoriac o názore FeroMišovho:-) ortopéda... Ak už ja nemám kĺby zodraté vrcholovým športom a stále mi beh robí radosť, určite sa nikto nemusí báť, že si ich práve behaním viac ako 20či 30km týždenne zoderie.

deVil reaguje:

9.1.2012 (15:17)

Ani sa mi nechcelo diskutovať, lebo Marcelove názory sú (ani neviem, ako by som ich nazval, možno detinské), ale zrejme to, čo napísal eN povedať treba, lebo vždy sa nájdu ľudkovia s pomýleným názorom na to čo je to "zdravé". Súhlasím s eN skoro do poslednej bodky. A chválim ťa hlavne zato, že je to jedna z mála správ, ktoré sú každému zrozumitelne. Lebo milý eN, ty sa nevyznačuješ prostotou štýlu. Ale nie o tom som chcel. Iste, 20 km týždenne je zdravé, ale je choré chcieť s týmto "dorobkom" behať maratón. A tie chiméry o opotrebovaní klbov 50 km tréningom za týždeň sú tiež z ríše legiend (nepodložených). Milý eN, pokračuj v písaní správ takto aj naďalej a vy Marcelovci prestante blbnúť...

Drahoš reaguje:

9.1.2012 (16:51)

Sledujem to tu a nedá mi nezareagovať, i keď zďaleka nie som taký skúsený bežec ako viacerí diskutéri. Ja som celý ten Marcelov "doják" bral ako recesiu a nechce sa mi veriť, že to myslel vážne s tými týždennými objemami ako prípravou na maratón ...

Zastávam názor, že nech si každý robí čo chce, ak tým neobmedzuje mňa a ľudí na ktorých mi záleží, alebo ak svojim konaním nedáva zlý príklad mládeži a (bežeckým) začiatočníkom. Nevšimol som si ale, že by v tom článku presviedčal iných, že jeho spôsob tréningu je správny, píše len, že jemu to tak vyhovuje.

V dnešnej dobe je veľmi veľa ľudí, ktorí sa postavia na štart maratónu nedostatočne pripravení, dokonca organizátori masových komerčných maratónov nedostatočne pripravených ľudí na štart lákajú, aby mali čo najväčšiu účasť a predlžujú limity na 5-6 hodín, či ešte viac. To už potom v závere nie je ani "teriganie sa" a naozaj to môže skončiť zle ...

Je obrovský rozdiel medzi prebehnutím pár kilometrového preteku, ktorý môže bežať aj začiatočník a absolvovaním (naschvál nepíšem prebehnutím) celého maratónu, alebo aj polmaratónu, ale to tu všetci veľmi dobre vieme.

Marcel Burkert

9.1.2012 (19:53)

Reakcia 2 k reakciám k článku Marcela B.

Ďakujem za všetky príspevky, pohľady, názory, dobre mienené odporúčania, ktoré vzišli z môjho dojáku. A keďže rád experimentujem, pravdepodobne sa skôr alebo neskôr nechám inšpirovať aj niečím z toho, čo tu bolo napísané. Raz vyskúšam trénovať 3 mesiace pred maratónom v priemere 50 km týždenne a možno aj viac. Ale pred tým mám ešte na pláne experiment, či po viac ako 20 rokoch znovu opäť dokážem zabehnúť maratón pod 4 hodiny aj pri tréningovom objeme nepresahujúcom týždenný priemer 15 km v priebehu roka a 30 km týždenne v priebehu 3 mesiacov pred maratónom. Myslím, že by to mohlo byť reálne ak sa mi podarí schudnúť pár zbytočných kíl a do jedálnička zaradím viac než 50%-ný podiel živej, tepelne neupravenej stravy.

Mňa len teší, že sú bežci ktorí nemajú problémy s kĺbmi aj pri omnoho väčších dávkach ako mám ja. Ja ich mávam. Na margo toho, zistil som, že od kedy som do jedálnička zaradil ľanovo-slnečnicové tepelne neupravené, len vysušené placky, zo 60 % moje bolesti bedrových a kolenných kĺbov z dlhších behov odišli. Na strane druhej, poznám ľudí, ktorým kvôli bolestiam v kĺboch robí problém behávať aj také dávky ako behávam ja. Ale možno problém je v tom, že ich pravidelne neprekrvujú, napr. behom.

Lenže je tu ešte jeden problém, pre ktorý aj keby som dajme tomu chcel, bojím sa robiť väčšie objemy. Jednu platničku mám zničenú, prasknutú. Môj doktor nechcel veriť že napriek tomu si dovolím behávať maratóny.

Pokiaľ si pamätám, aj Peter Tichý mal problémy s chrbticou.

Súhlasím s tým, čo hovoríte, p. Fotul, že ani dlhší beh nemusí byť mrhaním času, že môže slúžiť ako forma meditácie, kochanie sa prírodou; ak sa to s behom nepreháňa. Ale turistika, prechádzka v prírode sa mi na meditáciu zdá vhodnejšia. Som presvedčený o tom, že ste sa mi neposmieval ale napísali ste to ako príspevok na zamyslenie.

K. Šramko, keď behávam v príprave 35 km týždenne v tom je jeden cca 20 km beh, niekedy aj dlhší. Nie sú to len 5 km behy.

Stanoš, ďakujem Ti za želanie.

Šťuka: Po maratóne nie som až tak rozhádzaný ako by sa možno zdalo. Na tretí deň po Varšavskom maratóne som si zabehol najlepší čas pri výbehu na Devínsku Kobylu za posledný rok.

Inak okrem 3 článkov, ktoré boli zverejnené na tejto bežeckej stránke mám ešte cca 5 iných starších článkov v rubrike Maratónska turistika

Petr Kaňovský reaguje:

9.1.2012 (21:13)

Běh může sloužit jako forma meditace, kochání se přírodou a kompenzační aktivita i tehdy, když se běhá hodně, zejména pokud má člověk sedavé zaměstnání u počítače. Ať se Ti ve všem daří!

Pefo reaguje:

9.1.2012 (21:34)

Áno Marcel, máš pravdu, s chrbticou som mal aj ja problémy, presnejšie takisto s platničkami (vyskočenie, posunutie),nehovoriac o vrodenej spine bifide, kvôli ktorej som niekedy nemohol sedieť viac ako polhodiny v jednej polohe či šoférovať... 

Keď sa však pozriem na svoj záznam v zdravotnej karte z roku 1991:-), tak sa ani nečudujem, že mi chrbtica predsa len občas patrične pripomenie hranicu, za ktorú by som už nemal ísť... V súčasnosti je ňou čoraz častejšie rýchly beh, ktorý sa jej páči čoraz menej... Pri pomalom, hoci aj dlhšom behu či po ňom sa však cíti fajn, nehovoriac o daľších pozitívnych vplyvoch (nepriberanie, chuť na pivo, jedlo, sex.....:-)

Takisto ako Ty rád experimentuješ (hoci bežecky pre mňa trochu nepochopiteľne) mal som ja vždy rád nové výzvy či chuť spoznávať svoje limity. Úprimne však priznám, že hoci je mojím novým lákadlom skúsiť si aspoň raz Ironmana či bežeckú 24hodinovku, neviem si predstaviť, že by som to robil len kvôli tomu, aby som zistil, za koľko to dám z minima km toho, čo ma baví...

Držím však palce, aby si našiel, čo hľadáš. Nakoniec, veď všetko je prioritách 

eN reaguje:

10.1.2012 (16:03)

Marcel, Marcel!

PIATE - Úsmevný a nevinný začiatok.

DEVIATE - Vyslovenie nezmyselných, nepodložených téz o škodlivosti behu.

JEDENÁSTE - Škodenie behu podsúvaním mu viny za svoj zdravotný stav.

Ak hľadáš platformu, ktorá by Ťa zviditeľnila a zároveň obdivovala, 42195.sk je špatná adresa. Musíš hľadať niekde inde.

Nástenku číta vyberaná hŕstka ľudí, ktorí už o maratóne niečo vedia. Na stranu divných teórii, nedajoné k obdivu Tvojich uletených experimentov, ju sotva pretiahneš.

Svet behania už jedného Jima Fixxa má. Nepotrebuje druhého falošného proroka, z ktorého majú nepriatelia pohybu hlavný tromf.

rudo

18.1.2012 (04:11)

sa dnes velmi nudim ked som sem po case zabludim a citam chvaly na sparvu z 9.1. 

tak kuknem

hm kedze mam s preplachovanim criev prakticke aj teoreticke skusenosti asi 35 rokov, musim sa len pouzmiat na teoriu odsolovania z dovodu preplachu criev

spravnbe prevedena sanka totiz skor odsaje vodu ale prida sodil takze je to naopak a voda sa lahko doplni ak to niekoho zaujima nech si to radsej sam nastuduje cez jogou hladovky a rozne vyzivove systemy, je k tomu velmi vela informacii

nedajte sa zastrasit

eN reaguje:

18.1.2012 (10:08)

Rudo, máš 35 ročné praktické skúsenosti so Šankprakšalánou dva dni pred maratónom? Ak áno o tom nám porozprávaj. Táto praktika je spojená s diétou pred, aj po, čo sa s maratónom podľa mňa hrubo nerýmuje.

Vl001 reaguje:

18.1.2012 (20:34)

Dovolím si oponovat eN - před některými maratony jsem šanku vyzkoušel a osobně s ní mám dobré zkušenosti. Pravda, za lepší časování považuji 5 dnů před. Nevidím však zavážný problém ani u dvou dnů před. Pochopitelně pro špičkové sportovce se to nehodí. Nicméně pokud je pro její provádění nějaký důvod, např. problémy s trávením, které šanka odsune, tak nevidím důvod, proč ji nepoužít. Co se týče sodíkové bilance, jednoznačně souhlasím s Rudom.

eN reaguje:

18.1.2012 (22:09)

2 Vl001 Päť dní sa rýmuje s trafaním superkompenzačnej vlny. Dva dni je podľa mňa príliš krátka doba.

Sodíková bilance môže byť za dva dni na minime, lebo telo sa nadbytočnej soli, ktorá sa stihla do organizmu vstrebať, bude chcieť zbaviť. Využije na to potenie počas maratónu, ktoré bude intenzívnejšie, ako pri normálnej hladine.

Ale viac ako samotnej Šank...láne som u Marcela nerozumel jej načasovaniu.

rudo reaguje:

18.1.2012 (23:13)

niekedy som robil sanku kazdy den pocas 7 az 11 dni a siel som aj preteky pocas tohto rezimu

ziadne sodikove ani vodne problemy samozrejme neboli.

sunjektivne pocit lahkosti a cistoty a vacsia sila znutra a sredu tela, core, brusaky, lepsie celkova stabil;ita a prepojenie medzi nohami a trupom.

ked sa mi podarilo casovo dat dokopy ranne vstavanie, casove trvanie sanky cesta na preteky a cas startu taj som aj v den pretekov 

samozrejme ze je jednoduchsie si to spojit so sukronmy testom v mieste bydliska 

maraton ako taky ma prilis komplikovanu organizacno logisticku zlozku

eN reaguje:

18.1.2012 (23:33)

Bol v tých pretekoch maratón? Ak bol, aký výkon v porovnaní s vtedajšou výkonnosťou si dosiahol?

Śanka reaguje:

19.1.2012 (00:38)

Bežte maratón ako maratón a nie ako ultrabeh na 42km, a potom porovnávajte výkony a časy.

eN reaguje:

19.1.2012 (01:16)

Nevykrúcaj. Koľkokrát si zabehol maratón ako maratón a nie ako ultrabeh, keď si až tak nad vecou?

Diskutujeme o konkrétnom prípade. Nepripravený bežec praktizoval očistu dva dni pred mierečným "ultrabehom", ktorý nedobehol. Mala očista kladný, alebo záporný vplyv na jeho výkon. To je otázka o ktorú beží. Podľa Teba by sa mu malo bežať ľahko, podľa mňa horšie, ako bez očisty.